__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Гроші не на фарбу, а за правду!

8.04.2021

1

ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА газета ГО «КЛУБ ДРУЗІВ «ЗАПОРІЗЬКОЇ ПРАВДИ»

1 р. Сто

3

7 р. Сто

ЧЕТВЕР, 8.04 2021 РОКУ № 13 (23951) Ціна договірна www.zp-pravda.info

˜ 12 КВІТНЯ – ДЕНЬ СКАУТА В УКРАЇНІ

ТИХА САМОВІДДАНІСТЬ СПРАВІ РОБИТЬ НАС ОСОБЛИВИМИ

Скаути (пластуни)- міжнародний неполітичний молодіжний рух ставить своєю метою підтримку фізичного, розумового і духовного розвитку молоді. Сучасна «Національна Організаця Скаутів України» була зареєстрована 26 жовтня 2007 року - День народження цієї організації. Хоча про початок скаутського руху в Україні відомо, що вже в 1895-1900 роках існувала таємна юнацька організація Кам’янецьПодільської бурси «Запорозька Січ». Вона звертала чималу увагу на фізичне вдосконалення своїх членів. На військовість не налягала, хоча відділи її були по-різному озброєні. Учасники носили дерев’яну «зброю». Всі члени - запорожці носили імена історичних осіб. Кожний відділ мав свої шатра, їх ставили з гілля, соломи, кукурудзянки. Кожен учасник носив на шапці присвоєну його відділові гілочку дубу, берези, калини, явору. Організатором «Запорозької Січі» був старший

учень - Борис Сулковський. Відомо, що в 1909 році український юнак Юрко Гончарів-Гончаренко заснував у Бахмутському повіті на Катеринославщині «Першу дружину скавтів на Україні». Початком скауцького руху вважається 1907 рік, коли генераллейтенант британської армії Роберт Бейден-Павелл провів перший скаутський табір на острові Браунсі в Англії. Роберт сформував основні принципи скаутингу, згодом (Лондон, 1908) виклав їх у своїй книжці «Скаутинг для хлопців», яка і донині є основоположною працею для скаутської роботи. 8 лютого 1910 - день народження бойскаутів США. В цей день Вільям Д. Бойс заснував організацію Бойскаути Америки відповідно до законодавства округу Колумбія. Він особисто жертвував 1000 USD на місяць, щоб тримати організацію на плаву, за умови, що хлопчики всіх рас і віросповідань будуть допущеними до участі в організації.

В 1909-1911 Олександр Тисовський зі Львова переклав українською мовою книжку «Скаутинг для хлопців» засновника скаутського руху. Незалежно від Тисовського пластові гуртки почали також творити Іван Чмола та Петро Франко. Якщо останні акцентували принципи пластування на фізичному та військовому розвитку, то Олександр Тисовський займався теоретичним вихованням молоді. Він розробив систему пластових проб (завдань), які мали виконати пластуни для того, щоб отримувати нові звання та вдосконалювати себе. Через кілька місяців діяльності, 12 квітня 1912 року, першу пробу на ступінь «учасника» здали та прийняли Пластову присягу на вірність Богові та Україні близько 40 осіб. Ця дата і стала вважатися офіційною датою заснування українського скаутингу - «Пласту». З Днем скаута України!

ФРАЗА ТИЖНЯ: Найкращий спосіб дізнатися, чи можеш ти довіряти комусь, – це довіряти йому.


2

8.04.2021

˜ ПРОПОЗИЦІЯ

ЧИТАЙТЕ ПРАВДАЗП І СЛУХАЙТЕ НАШЕ LOCAL CREATIVE РАДІО На Інтернет-порталі нашої газети ПравдаЗП за посиланням https://zppravda.info віднедавна працює он-лайн радіо. Переважна більшість трансляцій присвячена творчості місцевих вокальних колективів і солістів. Передбачаємо з часом суттєво розширити коло виконавців. А також транслювати подкасти бесід з митцями, підприємцями, видатними людьми нашого краю. Долучайтесь до кола наших друзів. Читайте нашу газету і слухайте наше радіо. Для цього достатньо натиснути кнопку під червоною стрілочкою.

˜ КОЛИ ВЛАСНИК -ДЕРЖАВА

ФОНД ДЕРЖМАЙНА ПРОВОДИТЬ ПОТАЄМНИЙ КОНКУРС НА ПОСАДУ КЕРІВНИКА ЗТМК І ГОТУЄ ПІДПРИЄМСТВО ДО ПРИВАТИЗАЦІЇ ЗА БЕЗЦІНЬ

Фонд держмайна України (ФДМУ) проводить конкурс на посаду керівника ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ЗТМК). Про це у соцмережі повідомив Володимир Сивак, гендиректор ЗТМК з 2013 по 2020.

він відзначив, що на даний час інформація про оголошення конкурсу у відкритих джерелах не оприлюднена, хоча наказ ФДМУ № 325 від 1 березня 2021 року існує. «Ви здивуєтеся, але зараз повним ходом йде конкурс на посаду керівника ЗТМК, нібито відкритий конкурс. Є наказ ФДМУ від 1 березня 2021 року. Виникає питання – хто про нього знає, крім чиновників Фонду? Де про нього була опублікована інформація? Для всіх це чомусь велика таємниця. Я не виключаю, що за день до завершення конкурсу інформація про нього заднім числом буде опублікована», – заявив Сивак. З червня 2020 року виконуючим обов’язки керівника комбінату є Сергій Лубенніков. Згідно з постановою Кабміну №777 від 3 вересня 2008 року, держава має проводити конкурс на посаду керівника держпідприємства не пізніше, ніж через 3 місяці після призначення в.о. «Він незаконно зайняв посаду в червні 2020 року – було рішення суду, яке підтверджує порушення закону, і скоро ми очікуємо рішення наступної інстанції. Розуміючи, що виграти в суді шансів мало, Фонд 23 лютого 2021 року терміново скликав збори акціонерів і швиденько «перепризначив» Лубеннікова. Вони прагнуть будь-якою ціною продовжити його перебування на посаді, що б не вирішив суд», – заявив Сивак. Як повідомили у пресслужбі Group DF, призначення в.о. директора ЗТМК Сергія Лубеннікова було оскаржене в суді міноритарним акціонером – компанією Tolexis Trading limited (входить в Group DF). «Ми виграли цю справу у двох інстанціях. Розгляд третьої і останньої інстанції у цій справі очікується у травні», – повідомив Олег Арестархов, керівник департаменту корпоративних комунікацій Group DF. Нагадаємо, 10 березня 2021 року Центральний Апеляційний господарський суд переніс розгляд справи №908/1767/20 за позовом Tolexis Trading Limited до ЗТМК та ФДМУ. 9 листопада 2020 року Господарський суд Запоріжської області визнав незаконною зміну менеджменту ЗТМК. Тим часом ФДМУ готує ЗТМК до залучення кредиту на 170 млн гривень, зокрема, питання отримання кредиту було винесено на збори учасників ЗТМК, яке відбулось 23 лютого 2021 року і було вирішено позитивно. Володимир Сивак, коментуючи цю інформацію, зазначає: даний кредит може привести до банкрутства підприємства або зниження його ціни для приватизації. «Моя думка, цей кредит - це готова схема банкрутства. Довести актив до занепаду, щоб потім комусь віддати за безцінь - цілком реальний сценарій», - повідомив він. Колишній топ-менеджер комбінату відзначив, що залучення кредиту було затверджено зборами учасників без згоди міноритарного акціонера і уточнення, хто саме кредитор, на яких умовах і на які цілі будуть виділені ці гроші. Він звернув увагу, що збори відмовилося розглядати фінансовий план ЗТМК на 2021 рік і затвердив фінансовий план на 2020 рік заднім числом, крім того, на зборах не був оприлюднений звіт по діяльності ЗТМК за 2020 рік. «Все свідчить про те, що реалізується схема банкрутства, мета якого - передача комбінату в чиїсь руки», - підсумував Сивак.

події факти комента𳠘 ВАЖЛИВО

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З МІСЦЕВИХ МЕДІА «Прагнемо збільшити армію захисників журналістів та медіа», - НСЖУ провела Всеукраїнську нараду редакторів газет Всеукраїнська нарада редакторів газет, яка пройшла в онлайн-режимі, стала масштабним представницьким форумом для обговорення проблем газетної галузі. У нараді взяли участь близько 200 редакторів та журналістів друкованих ЗМІ з усіх регіонів України, в їх числі і головна редакторка нашої газети Наталя Зворигіна. медійники у такий спосіб дали відповідь на суспільний запит – право українців на отримання достовірної та своєчасної інформації, захист інформаційного простору країни та підтримку стійкості українських медіа, зокрема, місцевих газет. Доповідачами на нараді, організованій Національною спілкою журналістів України, стали троє заступників Міністрів: Антон Геращенко (Міністерство внутрішніх справ), Тарас Шевченко (Міністерство культури та інформаційної політики), Валерія Іонан (Міністерство цифрової трансформації); троє народних депутатів: Микита Потураєв та Ірина Констанкевич (Голова та Перша заступниця Голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики), Олексій Устенко (член Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики); представники керівництва АТ «Укрпошта» та Федерації профспілок України. «Ми отримали небачену солідарність: 190 редакторів зареєструвались для участі в нараді. Всі вони взяли участь в галузевому опитуванні НСЖУ, поділилися своїм баченням аспектів діяльності друкованих ЗМІ. Для Спілки цей контакт дуже важливий. Ми прагнемо бути потужним голосом українських журналістів», - підкреслив голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко. Він наголосив, що захід не є політичним, його не підтримують ні партії, ні влада, він не проводиться на вимогу донорів. «Це – зібрання найбільшої української громадської організації, представницький форум для обговорення проблем галузі. Це майданчик коректних і змістовних дискусій щодо захисту і підтримки українських медіа. Ми хочемо напрацювати програму дій для влади, щоб реально захищати право українців на інформацію. Сьогодні ми бачимо, що багато політиків та експертів паразитують на проблемах медіа. Знаємо, що українські ЗМІ недосконалі. Але ми хочемо збільшити армію захисників, а не тих, хто розпинає медіа», - резюмував Сергій Томіленко. Ключові теми наради – політика державної підтримки українських ЗМІ, проблеми поштової доставки газет та законопроект «Про медіа» (регулювання друкованих ЗМІ Нацрадою з питань ТБ і радіо не підтримує 85% редакторів газет). «НСЖУ – ідеальна платформа для пропозицій», - учасники наради Результатами дискусій на Всеукраїнській нараді НСЖУ стала низка важливих домовленостей між усіма зацікавленими сторонами, які мають на меті

змінити критичну ситуацію на ринку друкованих медіа. Так, перша заступниця Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич повідомила про створення парламентської робочої групи з проблем друкованих ЗМІ, яка найближчим часом має сформувати пропозиції від Комітету щодо напрацювань у законодавчому полі. Зокрема, зазначила вона, потрібен глибокий аналіз наслідків роздержавлення друкованих ЗМІ. «Автори цих реформ не передбачили такі результати, і тепер ми всі разом маємо розрулювати серйозні проблеми. Потрібен аналіз позитивів і негативів, а я бачу, що негативів більше», - каже вона. Ірина Констанкевич закликала говорити про роль друкованих ЗМІ в контексті інформаційної безпеки. «Потрібно розробляти стратегію з гарантування інформаційної безпеки загалом по всіх прикордонних територіях України, не обмежуючись окремими регіонами. По-друге, друковані ЗМІ мають бути постійно доступними для жителів сільських територій. На сьогодні сільські мешканці лишаються в зоні ризику сам через недостатнє забезпечення інформаційними послугами. Вони елементарно не отримують пресу, а більшість сільських територій не мають достатнього покриття інтернетом, тому недоотримання інформації колосальне. По-третє, потрібно думати, як підтримувати друковані ЗМІ в контексті децентралізації. З огляду на те, що маємо новий адміністративнотериторіальний устрій та територіальні громади, є два рівні підтримки друкованих ЗМІ: ресурси областей та територіальних громад. Громади повинні також правильно використовувати ресурси депутатського корпусу: як місцевих рад, так і народних обранців-мажоритарників. Тільки тоді можна буде досягнути оптимальних результатів у комунікації та діях». Пані Констанкевич наголосила: друковані ЗМІ не лише виконують інформаційну функцію, а й допомагають формувати національну ідентичність: «Ми готові до співпраці. Чекаємо конкретних та

конструктивних пропозицій з підтримки та сприяння розвитку друкованих засобів масової інформації». Редактор міськрайонної газети «Життєві обрії» з Вінничини Олександр Околодько висловив ще одну важливу думку: «Засоби масової інформації є в регіонах єдиними офіційними представниками влади, які доносять правдиву проукраїнську позицію. Їхні працівники – це справжні патріоти, які борються за Україну, пропагують українську культуру. Тому питання подальшої долі друкованих ЗМІ стосується не лише нас, журналістів, а й держави в цілому». Олексій Устенко, член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, оголосив про підготовку спільно з податковим комітетом робочої групи, яка має розробити антикризовий план для українських друкованих медіа. «Розуміємо, що друкованим ЗМІ треба допомогти, - сказав він. – Ситуація напружена і незрозуміла в контексті локдаунів та коронакризи. В антикризовому плані реально зробити: податкові канікули до кінця карантину, скасувати будь-які штрафи, пов’язані з несплатою податків. Дискутується питання зменшення єдиного соціального внеску на період карантину, або ж розстрочки разом із ПДФО для тих, хто працює офіційно. Також є пропозиція запровадити нульове мито на папір, який використовують друковані видання. Водночас вкрай важливо обговорити перспективи відновлення в Україні виробництва газетного паперу, який ми купуємо в Росії. Звернемось до Кабміну з питанням, чому знищено державне паперове виробництво і хто за цим стояв. Треба створювати власне виробництво і стимулювати створення нових комбінатів. До дискусії мають долучитися профільний комітет і представники медіа». Голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв у своєму виступі зазначив: право людини на інформацію так само важливе, як і право на отримання комунальних послуг. «Сьогодні я почув багато конструктивних пропозицій, - сказав він. – Давайте їх акумулювати, виносити на розгляд. Я готовий цю ідею просувати, Якщо ми не допоможемо отримувати якісну інформацію на місцях – ми нічого не досягнемо на національному рівні. Все починається з місцевих медіа. Не в Києві, а навпаки, на місцях. НСЖУ є ідеальним акумулятором для ініціатив, а ми зі свого боку будемо разом цю позицію відстоювати». Водночас голова НСЖУ Сергій Томіленко зауважив: «Ми раді, що в журналістської спільноти з’явився новий надійний партнер у вигляді профільного економічного комітету, і ми готові в діалозі захищати українські медіа з економічного та гуманітарного аспектів. Приємно, що на зустрічі були присутні заступники міністрів та народні депутати, представники профспілок та «Укрпошти». Ми не політизуємо питання ні свободи слова, ні прав журналістів, ні поштової доставки. Ми просто обговорюємо корпоративне питання – виживання медіа і права на професію. Сьогодні ми показали, що журналісти – велика сила, з якою треба рахуватися».!

˜ НАПОГОТОВІ

ЗАВЕРШУЄТЬСЯ ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ П’ЯТЬОХ НОВИХ РАЙОННИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ 31 березня завершиться процес формування п’ятьох нових районних державних адміністрацій області, керівників трьох — призначено, щодо решти двох — тривають перевірки претендентів на посади.

Про це під час брифінгу 30 березня повідомив голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Старух. За його словами, деякі підрозділи ліквідованих райдержадміністрацій продовжують працювати задля збереження архівів та обслуговування громадян. Втім, у процесі реформи адміністративно-територіального устрою України незрозумілим залишається поки що роль і статус районних рад, додав голова облдержадміністрації. «З райрадами у нас є певна проблематика, що не визначені джерела їхнього фінансування. Відповідно — компетентності, співвідношення, умовно кажучи, скажемо, рада міста Запоріжжя, чи міста Мелітополя, чи міста Бердянськ, ця ієрархія відносин. Це вирішується на законодавчому рівні. Ми очікуємо прийняття відповідного закону», — зазначив Олександр Старух. Що відомо • У новому адміністративному поділі Запорізька область матиме 5 районів (Бердянський, Василівський, Запорізький, Мелітопольський і Пологівський) та відповідно 5 райдержадміністрацій, а 15 РДА будуть ліквідовані шляхом приєднання. • Головою Василівської райдержадміністрації при-

значений Андрій Холоша, який був виконувачем обов’язків голови з липня 2019 року. • Президент Володимир Зеленський призначив Артура Крупського головою Пологівської районної державної адміністрації. • Головою райдержадміністрації укрупненого Мелітопольського району призначений Ігор Судаков. • На посаду голови Запорізької державної адміністрації Кабмін погодив кандидатуру Олега Буряка. Про зміни у системі регіонального управління говорили сьогодні на засіданні колегії облдержадміністрації. В області утворено 5 нових районів – Бердянський, Василівський, Запорізький, Мелітопольський і Пологівський. На цих територіях завершується формування органів виконавчої влади. • В районах є всі необхідні структури, які забезпечують реалізацію державної політики та виконання законів з урахуванням місцевих особливостей, - наголосила керівниця апарату ОДА Зінаїда Бойко. Посадовиця також повідомила, що розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено чисельність працівників райдержадміністрацій у 829 штатних одиниць: Бердянська райдержадміністрація – 121, Василівська – 167, Запорізька – 186, Мелітопольська – 178, Пологівська – 177. У всіх райдержадміністраціях створено структурні підрозділи із соціального захисту населення та дітей, цифровізації та ЦНАПів, оборонної роботи та цивіль-

ного захисту, фінансів, економіки, агропромислового розвитку, освіти, охорони здоров’я, культури, спорту, інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології, взаємодії з органами місцевого самоврядування та архів. При цьому в центрах колишніх районів обов’язково залишаються працювати фахівці по роботі із зверненнями громадян та з архівної справи. Для обласної влади дуже важливо зберегти комунікацію із людьми на територіях. Наразі посадовці завершують вирішення усіх організаційних питань. Одне із ключових – передача майна. На сьогодні громадам області передано 727 закладів освіти, культури, медицини, соціального спрямування (99,4 %). Цей процес має завершитись до 1 липня. • В першу чергу хочу подякувати всім працівникам 15 ліквідованих райдержадміністрацій за багаторічну сумлінну працю та професіоналізм. Керівникам райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування, які залишаються з нами працювати, хочу сказати, що завдання та межі відповідальності чіткі та зрозумілі. Визначено напрями розвитку та проєкти, що мають бути реалізовані в цьому році. Тож до роботи, шановні колеги!, - зазначив Олександр Старух наприкінці засідання колегії. Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю


справи небайдужих

8.04.2021

3

˜ ЛЮДИ, ЯКІ НАС НАДИХАЮТЬ

Дорога наша берегине! Якби помножити любов усіх людей, тих, що були, що є, що будуть, і якби та щира любов кожного до Вас була одним-однісіньким сонячним промінцем, - то вони, напевне, утворили б сонце, що сяяло б Вам і вдень, і вночі, що зігрівало б Вас у дні холодні, гіркі й болючі. Бо для сили-силенної учнів та їхніх батьків, колег, друзів і просто добрих людей Ви, дорога наша Валентино Омелянівно, були, є і, знаємо, завжди будете джерелом любові, добра, світла. З Днем народження, ще з одним квітневим - теплим і сонячним Вашим днем, дорога наша Берегине!Сердечно зичимо Вам доброго здоров’я, натхнення у здійсненні планів, задумів, мрій, нових досягнень і перемог нашому рідному колегіуму, який на чолі з Вами впевнено крокує до свого 30-тиліття. Хай Бог береже і Вас, і наш колегіум - реалізовану Вашу мрію, Вашу щасливу освітянську долю. Многая літа Вам, дорога наша Валентино Омелянівно! Ваша велика Родина Січового колегіуму» Володимир Вовк самовіддано врятував сусідів. Пожежа, яка мало не стала смертельною для родини Клочкових із села Долинське Мелітопольського райо-

ну, сталася ще 22 березня. Але за межами села про роль, яку відіграв у порятунку людей – 70-річної Любові Клочкової та її 28-річного сина Андрія – їхній сусід Володимир Вовк, стало відомо лише зараз завдяки керівнику Володимира з місця роботи, який вважав, що про вчинок чоловіка мають знати. Займання в будинку сталося вдосвіта, пожежу помітили сусіди. Володимир знав, що в будинку є люди, до того ж, що напередодні пожежі у сусідів забрали до лікарні голову родини. Тож чоловік, не вагаючись, кинувся на допомогу. Не був впевнений, що в задимленому будинку, одна з кімнат якого була вже повністю охоплена вогнем, хтось вижив, але продовжував у диму і полум’ї навпомацки шукати сусідів. Знайшов і витягнув живими. Потім разом із іншими селянами гасив пожежу, аби не дати вогню, який, як стало відомо згодом, розповсюдився від електроплитки, остаточно знищити будинок. У Мелітопольському районному управлінні ДСНС Володимира Вовка назвали справжнім героєм. У Запоріжжі побувала Народна артистка України Ольга Сумська. Відома актриса грала у виставі, а перед цим встигла побувати в місцях свого дитинства. Фото і відео про свій візит до Запоріжжя Ольга Сум-

ська поділилася на своїй сторінці в соцмережі. Вона виросла у Запоріжжі, навчалася в школі №1 (гімназія №1 ім. Т.Г. Шевченка). Актриса зробила селфі на тлі рідної школи. Моя рідна школа №1, вулиця Шкільна., - поділилася актриса. 9-річний Максим Бровченко з Бердянська малює незвичайні картини, за талант його навіть називають сучасним Пікассо. Хлопчик-аутист зображає виключно космос і все, що з ним пов’язано. Образи приходять спонтанно - після того, як він побачить щось особливе - наприклад, зірку в телескопі або гілку на снігу. Але малювання для дитини - не окреме хобі, а результат зацікавленості з раннього дитинства наукою. Зокрема, астрономією і фізикою. За словами мами Максима, хлопчикові легше комунікувати з навколишнім світом через малюнки, пости або письмові повідомлення. Також у хлопчика є група у Фейсбуці – «Космо-Макс», яка набрала вже кілька сотень підписників. Хлопчик розміщує цікаві факти про природні явища, далекі планети, незвичайних експериментах і наукових дослідженнях, які, судячи з коментарів, вражають навіть дорослих. Налагодити спілкування з навколишнім середовищем хлопцю допомагає Біл Петтерс, який зараз проживає в родині. Він, дорослий аутист з США, консультант МГО «Дити-

на з майбутнім». Ця організація допомагає сім’ям, в яких ростуть діти з аутизмом, покращувати їх сприйняття і розуміння оточуючих. У Мелітополі по вул. Лінійній музика Володимир Кияшко радує сусідів своєю творчістю. Він підіймається на дах будинку і влаштовує справжні живі концерти. Володимира жителі навколишніх будинків знають добре завдяки його хобі. Деякі навіть є шанувальниками його творчості. Розважає публіку Володимир своєю грою на трубі і кларнеті. Володимир чесно зізнається: музичної освіти у нього немає, він музикант-самоучка. Грає на інструментах з 11 років. У репертуарі - відомі всім мотиви. Надихають його на концерти на даху будинку мелітопольці: так він підбадьорює сусідів на карантині. - Деяким моя творчість подобається, іншим ні - кажуть навіщо я граю, ходжу по дахах. Але я все одно займаюся своєю улюбленою справою і дарую людям гарний настрій. Я з 11 років граю. Мій дядько керував оркестром у Залізничному училищі, так ось він і мій хресний подарували мені трубу і кларнет. Хто грає на трубі і на кларнеті за 90 років буде жити на білому світі. Це сказав мій хресний. Це відмінна гімнастика для дихання. Гра на трубі і кларнеті продовжує життя, - розповідає музикант. Володимир раніше працював на агрегатному заводі, був раціоналізатором, навіть книги пише. Зараз якраз працює над однією.

˜ ІДЕЇ, ЯКІ НАС ОКРИЛЯЮТЬ

У Національному заповіднику «Хортиця» до початку нового туристичного сезону пыдготували нововведення. Відтепер на всі локації діє єдиний квиток. Єдиний квиток дає туристу змогу відвідати Запорізьку Січ на Хортиці, Музей судноплавства й Музей міста за порогами.

На засіданні Запорізького виконкому вирішено спорудити пам’ятник Героям російсько-української війни за проектом, який раніше став переможцем відкритого архітектурного конкурсу. Пам’ятник вважатиметься таким, що має місцеве значення. Створено його буде за рахунок коштів місцевого бюджету, організаційні заходи та благоустрій території покладені на районну адміністрацію Запорізької міської ради по Олександрівському району.Нагадаємо, пам’ятник українським військовим планують розташувати на місці демонтованого монумента Дзержинському в Олександрівському районі обласного центру.

Вже з 1 квітня із Запоріжжя відбувається рейс компанії Wizz Air Запоріжжя – Вроцлав. На сайті компанії  з’явився розклад рейсів та квитки, які доступні для придбання. На квітень запланована частота польотів – 1 раз на тиждень, по четвергах. Вже з червня обіцяють 2 рейси на тиждень, по п’ятницях та понеділках.  На перші рейси, що виконуватимуться весною, квитки в один бік коштують від 1 719 грн. Вже з травня вартість перельоту знизиться до 789 грн за 1 людину без багажу.

Наприкінці квітня для запоріжців запустять перевезення до садово-городніх товариств. Катери та автобуси курсуватимуть за низкою традиційних напрямків. Перевезення для пільгових категорій запоріжців, як і в попередні роки, буде безкоштовним та з дотриманням усіх карантинних вимог. Таке рішення

прийняли на сьогоднішньому засіданні міськвиконкому, повідомляється на сайті Запорізької міської ради. Також, буде організований підвоз та вивіз містян до річкового порту. Для цього будуть організовані спеціальні тролейбусні та автобусні маршрути. Зокрема: тролейбусні рейси для вивозу жителів міста з річкового порту в напрямках: • Дніпровського району (по тролейбусним маршрутам: №3 «4-й Південний мкрн – вул. Піщана», №11 «Арматурний завод – вул. Сєдова», №17 «вул. Сєдова – Бородінський мкрн»); • Комунарського району (по тролейбусним маршрутам: №3 «4-й Південний мкрн – вул. Піщана», №14 «Сімферопольське шосе – Набережна»). Автобусні рейси з річкового порту по маршруту №38 від зупинки «пр. Металургів» через пр. Соборний, вул. Портову, вул. Незалежної України (вул. Рекордну), пр. Металургів до зупинки «БК ЗАлК». Автобус №29 також змінить свій маршрут – він курсуватиме від зупинки «пл. ім. Поляка О.В.» по пр. Соборному, вул. Портовій, вул. Незалежної України, пр. Металургів і далі за звичайним маршрутом. Розклад руху автобусів та катерів “Запорозька Січ” повідомить окремо.

˜ ПОДІЇ, ЯКІ НАС ЗАХОПЛЮЮТЬ

В рамках роботи літературно-музичної вітальні «Ліра» у Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва пройшла тепла зустріч читачів бібліотеки з поетесою Іриною Євдокимовою та співаком, автором і виконавцем Володимиром Козеровським. Лірика і патріотка – основні теми творчості поетеси. У Ірини Євдокимової вражаюче почуття рими. Поезія зачаровує з першого рядка. Вірші магічно проникливі і особливі. Глядацька аудиторія ловить буквально кожне слово поетеси. Читання віршів Іриною чергується з виконанням пісень Володимиром. У його виконанні прозвучали твори на вірші Ірини Євдокимової, Наталії Літош, Ліни Костенко.

Фахівці КЗ «Центр туризму» ЗОР на базі гімназії «Світоч» м.Вільнянськ провели змагання з гірського туризму в закритих приміщеннях на «Кубок пам‘яті Нагорного Л.І.». Близько 100 учасників із Запорізької та Дніпропетровської областей змагалися на дистанціях «Рятувальні технічні прийоми» та «Гірські перешкоди». Родзинкою

цьогорічних змагань стали підйоми на скеледромі на швидкість, де визначались переможці у трьох вікових категоріях.

ких аматорських колективів. Його провели в рамках обласного огляду колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва, який був присвячений 25ій річниці прийняття Конституції України та 30-ій річниці Незалежності України. Концертну програму майстерним виступом розпочав духовий оркестр «Сім нот». Потім, вокальне тріо «Ритм» виконали відому пісню «Оберіг», а маленька «зірочка» Амалія Бєлогурова та юна вокалістка Дар’я Генчева захопили своїм вокалом весь зал. Також, ліричними композиціями вразили ансамблі «Веселка», «Калинонька», «Дівчата», «Ручаївські Солохи», «VIVA», «Намисто», «Берегиня» та вокаліст Сергій Данілевич. Єдиним представником хореографічного жанру був запальний дитячий колектив «Драйв». А родзинкою свята став виступ команди КВК «Збірна солянка».

У Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці творча група в складі запорізьких лауреатів премії імені Степана Олійника «В ім’я добра» Пилипа Юрика, Миколи Білокопитова й Віри Юрик (Середи) й завідувачки відділу краєзнавства бібліотеки Тетяни Паливоди розпочала в Запоріжжі гумористичну «Степанову весну». Згадали патріархів українського гумору Степана Олійника й Петра Ребра. Члени НСПУ Пилип Юрик і Микола Білокопитов розважили слухачів дотепним гумором, а Ольга Ліщук додала мистецькому заходу пісенного забарвлення. Прозвучали її пісні «Що для жінки головне» (вірші Петра Ребра), «Весняна фантазія» (вірші Миколи Білокопитова) , «Невістчині ридання» (вірші Пилипа Юрика». Окрасою заходу стала пісня «Степанова весна» ( автори Наталка Бучель і Василь Кравчук).

У Заводському районі Запоріжжя відбувся перший цьогоріч рейд з очищення фасадів будівель та огорож від написів і листівок, що рекламують продаж наркотичних речовин. Такий захід провели громадські активісти спільно з місцевою райадміністрацією. За раз встигли прибрати кілька десятків рекламних малюнків. Під час цього рейду активісти використали близько шести літрів фарби. У рамках міського фестивалю «Art-планета Z» серед учнів мистецьких шкіл, на базі дитячої музичної школи №6 відбувся конкурс солістів з фаху вокалу. У творчих змаганнях взяли участь 47 учнів мистецьких шкіл міста.

У Широківській громаді відбувся творчий звіт мистець-

Майстерність юних талантів оцінювало професійне журі у складі провідних фахівців з Дніпра та Запоріжжя. Найкращі результати показали учні музичних шкіл №№2,3,7 та школи мистецтв №1. А учениця музичної школи №2 отримала Гран Прі!Усіх учасників конкурсу нагороджено дипломами та пам’ятними подарунками від департаменту культури і туризму Запорізької міської ради. Портрети, пейзажі, абстракція та натюрморти можна побачити у новій експозиції у виставковій залі обласної організації союзу художників України. Тут відкрилась виставка під назвою «Крок до майстерності». Тут пред-

ставлено понад 180 робіт від 100 авторів - як молодих початківців, так і досвідчених митців. Виставка триватиме до 22 квітня. Завітати до виставкової зали спілки художників можуть усі охочі. Вхід – вільний. Чималу колекцію пивної атрибутики презентували у запорізькому краєзнавчому музеї в експозиції «Пінна історія». За нею можна вивчати місцеву історію пивоваріння, якій вже зо 200 років. Пляшка «Українського», пінне на розлив в бідоні і сушена рибка на газетці — типова картина для любителів пива у Радянському союзі. Нині — це лише частина експозиції про історію пивоваріння. Ті самі пивні пляшки вже опинилися на стелажах у якості раритету. Виставка якраз і створена на основі приватних колекцій Дмитра та його колег із пивного клубу. Історичні довідки і документи надав краєзнавчий музей. Колекціонери можуть долучитись і презентувати музею окремі експонати з власної колекції пивної атрибутики.


4

на часі

8.04.2021

˜ НЕ ВБЕРЕГЛИ

Через ускладнення від COVID-19 помер директор Запорізького обласного академічного театру

1 квітня у Запоріжжі помер директор Запорізького обласного академічного музичнодраматичного театру ім. В.Г. Магара, Заслужений працівник культури Володимир Панькін.

Володимиру Панькіну було 67 років. З 2014 він обіймав посаду директора (з 2018 - директора-художнього керівника) театру Магара. До цього очолював Запорізьку обласну філармонію. Також з 1998 до 2002 року був головою Запорізької районної ради. Заступниця голови Запорізької облдержадміністрації Злата Некрасова повідомила на своїй сторінці у фейсбуці, що причиною смерті стали наслідки коронавірусної хвороби COVID-19.

˜ СТАТИСТИКА

На Запоріжжі коронавірус виявили у 26 співробітників МВС Запорізька область – поміж регіонів з найбільшою добовою захворюваністю на COVID-19 серед правоохоронців

з посиланням на дані МВС України.  Днями захворювання на COVID-19 виявили у 26 співробітників МВС Запорізької області. Більше нових випадків інфікування правоохоронців виявили у Києві (56) та Хмельницькій області (29). Також серед антилідерів – Львівська область, де за добу зареєстрували 26 хворих працівників МВС. Загалом впродовж доби виявили 483 нових хворих на COVID-19 співробітників МВС. З початку пандемії коронавірус підтвердили у 44563 правоохоронців, 173 випадки захворювання були летальними. Нині від коронавірусу продовжують лікуватись 1256 співробітників МВС.

˜ ДОБРА НОВИНА

У Чернівцях від COVID-19 одужала 100-річна пацієнтка.

Спочатку Марія Тихонівна та її родичі, які теж захворіли на початку весни, лікувалася вдома, але коли стало гірше її госпіталізували. Вперше в житті вона потрапила як пацієнтка в саму лікарню, де працювала медсестрою.

«Два тижні ми всі переживали. Вони поступила у стані середньої важкості, із 30% ураженням легень. Потім стало гірше. Кілька днів перебувала на кисневій дотації. А далі стан покращився, і досить швидко її організм впорався з недугою», – розповіла старша лікарка ковідного відділення лікарні № 1 Олена Крапівіна. У пацієнтки також були супутні хвороби. За нею цілодобово доглядали медики лікарні, а також родичі пацієнтки, які перебували в цьому ж медзакладі. За інформацією UNICEF Ukraine

˜ ДО ВІДОМА

В Іспанії туристів без маски оштрафують на 100 євро навіть на пляжі

- Власті Іспанії вважають посилення контролю за носінням масок вимушеним заходом для порятунку країни від стрімкого поширення коронавируса. Поки неясно, як на це відреагують потенційні туристи ... - По інформацією іспанських ЗМІ, туристам доведеться носити маски всюди, включаючи час перебування на пляжі і біля басейну, в тому числі, в процесі прийому сонячних ванн. - Прі цьому відпочиваючі не зможуть ігнорувати правила носіння масок, навіть дотримуючись соціальну дистанцію, складову в Іспанії півтора метра. - За порушення масочного протоколу передбачено штраф до 100 євро (виняток зроблено для дітей до 6 років і хворих на хронічні захворювання дихальної системи). - Новие правила будуть діяти на території всієї країни, в тому числі і на островах. Влада Балеарських островів вже висловили протест, висловивши побоювання, що такий захід відлякає багатьох потенційних туристів, які планують морський відпочинок. - Іспанія готова приймати відпочиваючих вже в травні. Планується, що на найпопулярніші іспанські дестинації вакциновані туристи будуть в’їжджати без додаткових антіковідних обмежень.

˜ НАПОГОТОВІ

У ЗАПОРІЖЖІ ПЕРЕВИЩЕНО ПОКАЗНИК ГОСПІТАЛІЗАЦІЇ ХВОРИХ З COVID-19 Згідно з даними МОЗ Запорізька область долучилася до решти областей, де перевищено рівень госпіталізації хворих з підтвердженою коронавірусною хворобою.

Перевищення є у всіх обласних центрах за винятком трьох – Кіровоградської, Луганської та Херсонської. Найвищий рівень госпіталізацій у Хмельницькій -128,1, Житомирській – 115,5 областях, Києві – 114,4, Вінницькій – 110,9 та Миколаївській – 109,5 областях. Запоріжжя на карті МОЗ занесено до помаранчевої зони, втім вчора регіональна комісія ТЕБ НС самостійно віднесла Запоріжжя та область до “червоної” зони. Бо рівень госпіталізації перевищив граничний

˜ ВГОЛОС

показник і зафіксована на рівні 70,4. А завантаженість ліжок в середньому по області – 44,5% На карта МОЗ зазначено, що до “червоного” рівня відннсено 11 регіонів: місто Київ, Житомирську, Закарпатську, Івано-Франківську, Київську, Львівську, Миколаївську, Одеську, Сумську, Чернівецьку та Чернігівську області. Через зростання захворюваності коронавірусів, в запорізьких лікарнях розгорнули 200 додаткових ліжок. Вони з’явилися в лікарнях №1, №7, №6, дитячої лікарні №5 і пологовому будинку №4. Незважаючи на це, деякі лікарні Запоріжжя та області перевантажені хворими коронавірусів. Зокрема, лікарні №6 та №9 в Запоріжжі, міська лікарня в Вільнянську і госпіталь в Пологах. Про це повідоми-

ли на сайті Запорізької облдержадміністрації. У зв’язку з завантаженістю медустанов, в Запорізькій області буде проходити перерозподіл пацієнтів з коронавірусів. Їх будуть госпіталізувати не за місцем проживання, а в лікарні, де є вільні місця. - В залежності від завантаження лікарень буде здійснюватися перерозподіл хворих на COVID, які потребують лікування у стаціонарі. Він здійснюватиметься не за місцем проживання, а у будь-яких лікарнях, де є вільні місця. Уже опрацьовані найбільш оптимальні логістичні маршрути переміщення хворих, - зазначив директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олексій Кулініч під час засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

ВІД УСКЛАДНЕНЬ ПІСЛЯ КОРОНАВІРУСУ ЗАГИНУЛИ ПРИЙОМНІ БАТЬКИ ДИТЯЧОГО ДОМУ СІМЕЙНОГО ТИПУ Щойно дізнався про трагедію, що сталася в родині в Київській області, в дитячому будинку сімейного типу Діани і Володимир Родикових. Батьки 4 синів і 7 дочок померли від ускладнень після коронавірусу з різницею в тиждень. Їм було всього 44 і 45 років.

Чесно, мене переповнюють емоції. І не тільки через те, що шкода дітей, частина з яких осиротіла вже вдруге. Прикро від того, що навіть тисячі смертей і сімейних трагедій не можуть переконати наше суспільство дотримуватись заходів безпеки. Ми продовжуємо їздити в забитих маршрутках, ходити без маски в магазин і їсти попкорн в кінотеатрі. Щепитися готові менше половини населення, а ті, що готові, не мо-

жуть дочекатися вакцини. Ми прищеплюємо молодих, відібраних за дивним алгоритмом, але не можемо захистити літніх людей і людей з групи ризику. Наші прищепні бригади, які, по суті, є командами рятувальників, у вихідні зупиняють свою роботу. В результаті навіть мізерну кількість закуплених державою щеплень ми не можемо використовувати за півтора місяці. Ми не здатні зробити власну вакцину, так як наша наука, як і медицина, десятки років грузне в корупції, пофігізм і профанації. Ми не здатні забезпечити кисневими концентраторами тих, хто захворів. Що заважає нам прокинутися від сну і невігластва і почати діяти як людина розумна? Чи не мовчати, коли неосвічене «тіло» без маски дихає на тебе і твоїх дітей в маршрутці або в магазині, коли мерія орга-

нізовує фестиваль на 10000 людей в розпал епідемії. Маємо вимагати виразної відповіді від губернатора і влади про причини ганебних темпів вакцинації. Перестати лізти на вакцинацію молодим і здоровим людям під різними прикриттями, а захистити насамперед старих і тих, хто може з найбільшою ймовірністю померти від корони. Спасибі Володимиру і Діані за той величезний труд, який вони виконали, і дай Бог сил тим, хто візьметься за виховання осиротілих дітей. Сподіваюся, нам всім вистачить сил і мудрості зупинити цю чуму і хоча б зменшити число подібних трагедій. ы Альберт Павлов, голова БФ «Щаслива дитина»

˜ ЕКСПЕРТНА ДУМКА

ЛІКАРІ ВИСЛОВИЛИСЯ ЗА ВВЕДЕННЯ ПОВНОГО ЛОКДАУНУ В УКРАЇНІ: «ХВОРІ ЛЕЖАТЬ, ЯК НА ПОЛІ БОЮ» Імунологи та інфекціоністи підтримують введення повного локдауну в Україні, щоб стабілізувати епідеміологічну ситуацію. Таку заяву зробила інфекціоніст Ольга Голубовська в інтерв’ю для УНН.

Україна без локдауну не впорається Заслужений лікар України вважає, що вводити жорсткий локдаун в Україні необхідно. Вона зазначила, що потрібно закривати все – школи, ВНЗ, всіх по можливості переводити на віддалену роботу. «Ви бачите, що зараз ми без локдауну просто не обійдемося. Причому ввести його потрібно грамотно: поговорити з епідеміологами, максимально перевести всіх на роботу онлайн і школи теж — це один з розплідників інфекційних захворювань... Наша освіта страждає з 90-х років і нічого за рік не станеться, а те що зараз твориться в клініках — розуму не піддається, це Бородіно», - сказала Голубовська. Вона додала, що роботу транспорту зупиняти не потрібно, але всі, хто може залишитися вдома – повинні залишитися вдома. «Нам треба зараз всім пережити цей період. І якщо зараз грамотно накласти обмежуваль-

ні заходи, то все одно відділення інтенсивної терапії три тижні будуть переповнені, буде погіршуватися стан тих, хто зараз тільки захворів. Та іншого нам не дано. Але транспорт потрібно залишити працювати. Звичайно, всі, хто може залишитися вдома, повинні залишитися вдома. Зараз є можливість організувати доставку продуктів. Школи закрити, ВНЗ. На місяць потрібно залишити працювати тільки медичний персонал...», - пояснила інфекціоніст. Ситуація в лікарнях вже катастрофічна За її словами, у лікарнях ситуація вже критична. «У нас вже хворі покотом лежать, як на полі бою: і мертві, і живі... Це кошмар. Залишити працювати медичні установи та забезпечити їх обслуговування», - додала медик. Країна розділилася на натовпу в метро і сльози в лікарнях Вона обурилася, що в червоних зонах забитий транспорт, а люди дозволяють собі стояти в чергах. «Метро, звичайно, не повинно бути забитим. І дійсно питання: куди ці люди всі їдуть? А для цього потрібно перевіряти. Локдаун, так локдаун. А у нас в торговому центрі закрили місця

˜ ТРЕБА ЗНАТИ

˜ АКТУАЛЬНО

У MOЗ РOЗПOВIЛИ ПРO ГEНOТИПИ КOРOНAВIРУСУ, ЯКI ЦИРКУЛЮЮТЬ В УКРAЇНI Нa сьoгoднi в Укрaїнi циркyлює пoнaд 30 рiзних гeнoтипiв кoрoнaвiрyсy.

Прo цe пiд чaс прeс-кoнфeрeнцiї пoвiдoмилa гoлoвнa eпiдeмioлoгиня MOЗ Нaтaлiя Винoгрaд. Зa її слoвaми, зaнeсeння iнфeкцiї в Укрaїнy вiдбyвaється з рiзних тeритoрiй, в тoмy числi i з Єврoпи тa aфрикaнськoгo кoнтинeнтy. Зaфiксoвaнa циркyляцiя бритaнськoгo штaмy, в тoмy числi й видoзмiнeнoгo. Зa слoвaми Винoгрaд, вiн yрaжaє мoлoдшi вiкoвi грyпи, зoкрeмa дiтeй тa пiдлiткiв. «Oтримyвaли iз зaпiзнeнням iнфoрмaцiю прo штaми. Питaння нe прo скiльки, a якi. Сьoгoднi y нaс зaлишився aктyaльним тaк звaний “штaм-зaснoвник”, бo є тaкe пoняття “фeнoмeн зaснoвникa”, кoли прихoдить пeрший рaз пaтoгeн i пoтiм зaлишaється, змiнюється йoгo знaчyщiсть, aлe вiн зaлишaється. Сьoгoднi в Укрaїнi, з тoгo щo ми знaємo, циркyлює пoнaд 30 рiзних гeнoтипiв вiрyсiв», – рoзпoвiлa нayкoвиця. Для пoрiвняння, нa пoчaткy сiчня бyлo виявлeнo лишe п’ять гeнoтипiв. Taкoж Винoгрaд пoвiдoмилa, щo внaслiдoк мyтaцiй змiнився пaтoгeнeз вiрyсy тa, вiдпoвiднo, прoгнoз для пaцiєнтiв. Kрiм тoгo, чaстинa лiкiв, якi рaнiшe ввaжaлися пeрспeктивними для лiкyвaння Covid-19, виявляються нeдiєвими, чeрeз щo дoвoдиться кoрeгyвaти прoтoкoли лiкyвaння iнфeкцiї. Eпiдeмioлoгиня дoдaлa, щo вaкцини, якi викoристoвyються нинi, є eфeктивними прoти мyтoвaних штaмiв кoрoнaвiрyсy.

продажу шкарпеток, і люди стоять в шалених чергах за їжею — це неправильно», - вважає Голубовська. У лікарнях люди просто кричать про допомогу і в нових відділеннях катастрофічно не вистачає кисню. «Я бачила, що в клініках. А зараз люди кричать про допомогу. Просять знайти хоч щось. Кисневий концентратор купити не можна. А ми не можемо знайти, тому що немає нічого. У хворих немає персоналу — відкрилися відділення, де кисень проведено, а немає ні санітарок, ні сестер — взагалі нікого», - розповіла інфекціоніст. Локдаун потрібно ввести на 3-4 тижні Підтримує введення жорсткого карантину на 3-4 тижні й викладач Школи охорони здоров’я НаУКМА Володимир Курпіта. Про це він заявив в ефірі «Україна 24». «Зараз карантин, якби це був справжній карантин і припинення діяльності, повинен тривати десь 3-4 тижні. Після цього має бути поступове відновлення роботи громадських місць», - вважає фахівець. Він додав, що ймовірно доведеться вводити такі локдауни й в майбутньому, з певною регулярністю.

«Всi вирoбники вaкцин рoзглядaють мoжливiсть зaмiни i випyскy нoвих вaкцин iз спрямoвaнiстю щoдo «мyтaнтiв», aлe нa сьoгoднi тi вaкцини, якi викoристoвyють, є eфeктивними», – скaзaлa Винoгрaд. Зa її слoвaми, питaння eфeктивнoстi рoзрoблeних вaкцин прoти нoвих штaмiв кoрoнaвiрyсy з’явилoся вiдрaзy пiсля пoвiдoмлeнь прo їхнє виявлeння. Зa рeзyльтaтaми прoвeдeних дoслiджeнь виявилoся, щo вaкцини кoмпaнiй AstraZeneca, Pfizer тa Moderna зaхищaють вiд бритaнськoгo штaмy, хoчa й з нижчoю eфeктивнiстю. Нiгeрiйський штaм мaє iншi мyтaцiї й eфeктивнiсть вaкцини AstraZeneca прoти ньoгo сeрйoзнo знизилaся. Рaнiшe дoктoркa бioлoгiчних нayк Гaннa Гeрaщeнкo в iнтeрв’ю DW рoзпoвiлa, щo yряд Укрaїни oчiкyвaв, щo люди пeрeхвoрiють, вiрyс aдaптyється дo людeй i стaнe нeзaгрoзливим. Зa дaними з вiдкритих бaз дaних в Укрaїнi хoдили 6-7 єврoпeйських штaмiв, якi нe мaли зaгрoзливих мyтaцiй. Aлe, нa жaль, всe пiшлo зa iншим сцeнaрiєм, бo пoчaли з’являтися дyжe нeбeзпeчнi фoрми кoрoнaвiрyсy, якi мaють бiльшy зaрaзнiсть, швидкiсть рoзпoвсюджeння, бiльш вaжкi клiнiчнi прoяви. Aлe, для приклaдy, y «бритaнськoгo штaмy» є пeвнi yкрaїнськi змiни, aлe нa влaстивoстi цe впливaє нe тaк сильнo, тoмy щo цi мyтaцiї щe нe зaкрiпилися, oскiльки зyстрiчaються лишe y пooдинoких зрaзкaх.

РЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ВАКЦИНАЦІЮ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Про хід вакцинації на Запоріжжі повідомив голова обласної державної адміністрації Олександр Старух.

На думку очільника регіону, у багатьох людей є недовіра до імунізації, проте на сьогодні ситуація вирівнюється. Обласна влада приймає критику щодо низьких темпів вакцинації та уже виправляє недоліки. – Сьогодні активно працюємо над тим, щоб прискорити щеплення, надолужити відставання. Так, за минулу добу зроблено 670 щеплень від COVID. Всього з початку вакцинальної кампанії охоплено першим щепленням 6207 осіб. Минулого тижня у нас працювало 24 стаціонарних пункти вакцинації на базі лікарень та Центрів ПМСД, до кінця цього тижня їх буде вже 28, – наголосив Олександр Старух. На сьогодні через додаток «Дія» вже записалися на вакцинацію майже 11 тисяч жителів області. Також залишками препарату продовжать робити щеплення громадських діячів. – Закликаю всіх брати приклад з журналістів та громадських активістів, що уже зробили щеплення. І не вірте фейкам про небезпечну вакцину! Всі, хто вакцинувалися – живі та здорові. Бережіть себе та своїх близьких. Щеплення – це єдина змога вберегтися від COVID, – закликав Олександр Старух.


так живемо ˜ ДОСТУПНІСТЬ ДЕРЖАВНИХ ПОСЛУГ

У Кушугумській громаді на Запоріжжі відкрили ЦНАП

3 березня відбулось відкриття Центру надання адміністративних послуг Кушугумської громади. В урочистому заході взяла участь керівниця апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко, керівництво Кушугумської селищної ради та представники Кушугумської громади.

Роботи по створенню відділу «Центр надання адміністративних послуг» Кушугумської селищної ради розпочались у грудні минулого року. Головна мета його створення – наближення адміністративних послуг до громадян, їх доступність та висока якість, організація ефективної системи надання адмінпослуг на місцевому рівні. Наразі ЦНАП забезпечить мешканців громади зручними та доступними адміністративними послугами, які будуть надаватися в єдиній установі, та надасть нові доступні можливості мешканцям громади, збереже час, кошти та усуне потребу їздити до м. Запоріжжя. У майбутньому ж у ЦНАПі забезпечуватиметься надання понад 100 адміністративних послуг.

˜ БЕЗ БАР’ЄРІВ

У Пологах при отриманні адмінпослуг людям з вадами слуху допомагатиме сурдоперекладач

Центр надання адміністративних послуг тепер має планшет зі спеціальними програмами для перекладу жестової мови

В рамках проєкту «Країна без бар’єрів для нечуючих» в Пологах запустят сервіс для обслуговування людей з порушенням слуху. ГО «Громадський рух «Соціальна єдність» передала відділу ЦНАП планшет зі спеціальним програмним забезпеченням. Тепер працівники центру адмінпослуг зможуть встановити відео-зв’язок з перекладачем жестової мови. Це допоможе у спілкуванні з людиною, що має вади слуху, повідомляє пресслужба Пологівської міськради. Також цей сервіс онлайн-перекладача мови жестів буде доступним і на офіційному сайті Пологівської міської ради.

˜ ПРЕЦЕДЕНТ

8.04.2021

5

˜ РЕЗОНАНС

У ЗАПОРІЗЬКІЙ ГІМНАЗІЇ №28 ЗВІЛЬНИЛИ КЛАСНУ КЕРІВНИЦЮ ТА ЗАВУЧА З ВИХОВНОЇ РОБОТИ

У місцевих ЗМІ повідомлялося, що 5-класника у школі (гімназії №28) намагались зґвалтувати пляшкою. Після перевірки правоохоронці спростували факт зґвалтування, але продовжили розслідувати ситуацію з можливим булінгом. За дорученням міського голови Володимира Буряка додатково проведено службову перевірку, на додачу до перевірки, яку проводять правоохоронці. Вона стосувалася інформації про знущання над дитиною з боку інших школярів, факту булінгу по відношенню до одного з учнів цієї школи, який трапився у березні цього року. До проведення перевірки були залучені незалежні педагоги, психологи, працювали і представники ювенальної превенції. Наразі вирішено за підсумками перевірки звільнити з роботи за неналежне виконання службових обов’язків класного керівника класу, у якому встався вказаний випадок, та заступника директора школи з виховної роботи, з забороною працювати у системі освіти Запоріжжя, а також оголосити догану директору гімназії №28 та психологу навчального закладу. Батьків школяра, який знущався над учнем, буде притягнуто до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків. Також у навчальних закладах Запоріжжя активізовано роботу щодо недопущення повторення таких випадків. – Подібні ситуації є неприпустимими у жодній школі, жодному навчальному закладі міста. Педагогам, які допускають знущання по відношенню до школярів, не місце у системі освіти Запоріжжя. Це моя принципова позиція. Я не допущу, щоб звільнені за результатами перевірки

˜ ЛЮДИНА І ТВАРИНА

педагоги знову працювали у системі освіти Запоріжжя, – зазначив Володимир Буряк. Свою думку щодо того, що відбулося, висловила у соцмережі і мати хлопчика, який постраждав від булінгу. «Прийшов час роз’яснити, що трапилось і відповісти на численні запитання, які я продовжую отримувати у всіх месенджерах. Останні два тижні стали для мене і мого сина справжнім пеклом. Ніколи не могла подумати, що таке взагалі може трапитись із моєю родиною. П’ять класів у школі, мій син відмінник, учасник міжнародних олімпіад, і все закінчилось через неадекватну та жорстоку поведінку однокласника і подальші абсолютно неадекватні, на мій погляд, дії керівництва школи. Це не була гра, це було несподівано, напад з агресією! Сину від знущання було боляче и соромно, аж поки старшокласник не покликав вчителя. По-перше, хочу зупинити потік неправдивої інформації з боку медіа. Слава Богу, мого сина ніхто не ґвалтував. На підтвердження моїх слів є довідка від лікаря. По-друге, що трапилось насправді, вже ніхто ніколи не дізнається, бо відео зі шкільних камер раптово зникло. Версії всіх сторін інциденту дуже різні і не підлягають перевірці. Мій син відмовляється розповідати про інцидент, у нього розлад психіки (посттравматичний стресовий розлад), є висновок психолога-аналітика. Але найстрашніше для мене почалось після інциденту. Небажання вчителів розбиратись, прагнення керівництва уникнути відповідальності, незрозуміла

позиція поліції, безліч відмовок і затягування часу… Вперше зіткнулась із такою ситуацією, де неможливо скористатись правами громадянина своєї держави та захистити власну дитину… Нікому не бажаю опинитись на моєму місці! Рішення, прийняте міським головою відносно ситуації, вважаю абсолютно справедливим, дуже вдячна, що не залишились осторонь.Я не хочу моралізувати, повчати і соромити когось. Кожен з учасників цієї ситуації сам знає, за що йому має бути соромно. Два тижні я намагалась змусити всіх виконувати їх прямі обов’язки і допомогти мені з’ясувати, що сталось. Мені не вдалось. На сьогодні вважаю, що конфлікт максимально вирішено. Хочу подякувати батькам учнів різних класів, своїм рідним та знайомим, які мене підтримували. Я повернула всю матеріальну допомогу, яка була надана дитині, бо почались докори. Мене турбує той факт, що на батьків, які мене підтримували, відбувається тиск з боку педагогічного складу гімназії. Хочу звернутись до батьків, які публікують у соцмережах, що нічого не трапилось, що не було булінгу і подібну інформацію. Чому ви не обурювались цією ситуацією так, коли це все відбулось, тому що це не торкалось ваших дітей!?! Це могло трапитись з кожним. Спілкуватись із будь-якими журналістами та правозахисниками особисто я не бажаю, для цього в мене є адвокат. Все, що я мала сказати — ви вже прочитали», - написала пані Ганна.

ЯК ЗАХИСТИТИ СОБАКУ ВІД КЛІЩІВ НАВЕСНІ?

З настанням тепла прокидаються кліщі, які в прямому сенсі слова псують життя любителям собак і їх вихованцям. Тому кожен власник собаки знає, що до весни треба підготуватися — захистити собаку від кліщів. Навесні обробляйте собаку від кліщів щомісяця. Важливо підібрати препарат, на якому зазначено, що він захищає саме від іксодових кліщів, які є збудниками такого небезпечного захворювання як піроплазмоз (бабезіоз). Через те, що ні один засіб не дає 100% гарантії від кліщів, ефективніше буде комбінувати препарати, які вбивають кліщів, і репеленти, які їх відлякують: краплі на холку + спрей, таблетки + нашийник, таблетки + спрей. Пам’ятайте, що обробки від кліщів потрібно проводити строго за графіком. Оскільки дія препарату настає не миттєво, може статися така ситуація, коли дія попередньої обробки вже закінчилося, а новий препарат був нанесений не по графіку і на його розподіл по шкірі знадобиться ще пару днів, в які собака буде не захищеною. У цей період потрібно використовувати спреї, які діють миттєво і таблетки.

Щоб полегшити дотримання графіка обробок, поставте собі нагадування в телефоні або попередьте адміністратора нашої клініки, щоб він подзвонив вам і запросив вас на планову обробку від кліщів. • Не забувайте оглядати вихованця після прогу-

лянки та відразу позбуватися від небажаних «гостей». Поради від фахівців кліники «Вет-Експерт» у Запоріжжі.

˜ КРИМИНАЛ

В Запорізькій лікарні на хабарі затримали лікарів ПРОКУРОР ПОГОРІВ НА ХАБАРІ нейрохірургічного відділення Правоохоронці затримали зловмисника на околиці одного із селищ Михайлівського району області під час отримання більшої частини хабаря, у ході затримання представник прокурора чинив опір і намагався втекти з місця події За інформацією Служби безпеки України, прокурор однієї з місцевих прокуратур Запорізької області попався на отриманні хабаря. Посадовець вимагав гроші за закриття сфальсифікованого кримінального провадження щодо ремонту об’єктів соціальної сфери.

Гроші брали за виконання «безкоштовних» операцій. Найдорожча коштувала до півмільйона гривень. Посадовці Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги Запорізької міськради №5 мають відношення до схеми отримання хабарів. Про це сьогодні повідомив сайт Запорізької обласної прокуратури. Лікарі брали плату за виконання медичних «послуг», вартість яких сягала до 500 000 гривень. Служба безпеки України задокументувала факт вимагання грошей з інвалідів І та ІІ груп. Організаторами виступили декілька медичних працівників закладу. Вони вимагали гроші за безоплатну медичну допомогу. Для передачі коштів залучався посередник. Розмір хабаря залежав від кількості та об’єму послуг. Хабарі стосувалися навіть того, щоб людину взяли до лікарні. Посередника затримали у медзакладі, при передачі готівки одному з медпрацівників. Відкрито кримінальну справу.

˜ КРИМИНАЛ

За попередньою версією слідства, прокурор отримував кошти від посадовців органів самоврядування і підрядників, які проводили реконструкцію селищного будинку культури та адмінбудівлі селищної ради. У разі відмови сплати “данину”, прокурор погрожував відкриттям кримінального провадження за штучними звинуваченнями. Вирішити “проблему” він обіцяв за 10% від вартості договору, інформує пресслужба СБУ. Співробітники спецслужби задокументували факт вимагання $10 тисяч з посадовця одного із селищ міського типу за “закриття справи”.

ПОСАДОВЦЯ ВАТ ЗАПОРІЖГАЗУ ЗАТРИМАЛИ НА ХАБАРІ У 15 ТИС. ГРН Правоохоронцям вдалося встановити, що посадові особи зловживали положенням в особистих цілях. За «грошову винагороду» дозволяли переплановувати вуличний газопровід без внесення змін до експлуатаційного паспорта від мешканців населених пунктів, повідомляється на сайті облпрокуратури Запорізької області. Закон «Про затвердження Правил безпеки системи газопостачання» можна було обійти, якщо «підмазати» правильній людині в структурному підрозділі ВАТ «Запоріжгазу».

Певно, не потрібно пояснювати наскільки це небезпечно.

Під час отримання хабаря в розмірі 15 тис. грн в порядку ст. 208 КПК України було затримано керівника служби експлуатації та ремонтів зазначеного управління ВАТ «Запоріжгазу». Йому повідомили про підозру, вирішується питання щодо обрання запобіжного заходу. Досудове розслідування здійснюється слідчими слідчого відділення Василівського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області за оперативного супроводу працівників управляння стратегічних розслідувань у Запорізькій області ДСР Національної поліції. Наразі перевіряється причетність до злочину іншої особи.


6

8.04.2021

˜ НАПОГОТОВІ

У Запоріжжі затримано інформаційного агента окупантів

війна поруч ˜ ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

ВІДДАЛИ ЖИТТЯ ЗА УКРАЇНУ За березень 2021 року на Донбасі окупаційні війська вбили 9 бійців України.

˜ СПРАВЖНІ ЯНГОЛИ

Минулого місяця війна забрала п’ять солдатів, три сержанти, одного офіцера. Наймолодшому – 25, найстаршому – 55. Шість із них прийняли свій останній бій у районі Шумів і Південного, між Торецьком та окупованою Горлівкою. Цей відрізок утримує 10-та окрема гірсько-штурмова бригада. Від руки ворого в березні загинули – Володимир Онопрієнко, Олександр Пекур, Віктор Пасєка, Андрій Грабар, Кирило Биковський, Сергій Коваль, Сергій Барнич, Максим Абрамович, Сергій Гайченко. Володимир Онопрієнко Народився 25 травня 1977 року в Драбові на Черкащині. Закінчив місцеву школу. Відзначався працьовитістю, цікавився технікою, автомобілями. У 2017 році пішов на фронт – захищати українську землю від окупантів. Спершу служив за контрактом у 72-й окремій механізованій бригаді імені Чорних запорожців. У квітні 2020 року підписав новий контракт, на цей раз пішов у 24-й окремий штурмовий батальйон “Айдар” 53-ї бригади. Служив на посаді командира бойової машини. 10 березня під час обстрілу окупантами позицій ЗСУ поблизу Старогнатівки Володимир дістав тяжке кульове поранення. Військові медики встигли надати йому першу допомогу, але, на жаль, врятувати життя воїна їм не вдалося. Через три тижні у Володимира Онопрієнка закінчувався термін контракту. Поховали бійця в рідному селищі Драбів. Залишилися мати, дружина, дочка і маленький онук. Олександр Пекур Олександр народився 17 листопада 1990 року на Київщині – в селі Гурівщина, нині Бучанського району. Закінчив школу, поїхав вчитися до Києва, здобув професійну освіту за фахом електромонтажника. Відслужив строкову службу. А у 2015 році пішов воювати за мобілізацією й одразу потрапив на передову, під Зайцеве. Старший солдат, служив на посаді номера обслуги гранатометного відділення взводу вогневої підтримки роти вогневої підтримки 54-го окремого розвідувального батальйону. Поховали Олександра в Гурівщині. Залишилися мати, бабуся і брат. Віктор Пасєка Віктор Степанович народився 8 червня 1965 року в селі Мончинці Красилівського району Хмельницької області. Мешкав у Хмельницькому, де багато років пропрацював водієм тролейбуса в комунальному підприємстві “Хмельницькелектротранс”. Молодший сержант Пасєка служив у 109-му окремому гірсько-штурмовому батальйоні, що входить до складу 10-ї окремої гірськоштурмової бригади, на посаді командира бойової машини-командира відділення 2-ї гірсько-штурмової роти. Близько 12-ї години 18 березня ворог обстріляв позиції 10 огшбр біля населеного пункту Південне з великокаліберних кулеметів, гранатометів, мінометів, автоматичної зброї… Кульове поранення в голову, отримане в тому бою, для командира відділення Пасєки виявилося смертельним. Поховали Віктора Степановича на Алеї Слави міського кладовища в Хмельницькому. Залишилися дочка та двоє онуків. Андрій Грабар (“Танчик” / “Мамай”) Народився 14 вересня 1995 року, мешкав у Миколаєві. Андрій служив у 36-й окремій бригаді морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського. Був матросом-контрактником десантно-штурмової роти 501-го окремого батальйону морської піхоти. Хлопець планував вивчитися на офіцера, збирався вступати до військового вишу в Одесі. “Моя історія зовсім не особлива, вона схожа на історії інших морпіхів. Почалась війна — пішов захищати країну. Як у таких умовах продовжувати займатися програмуванням у Миколаєві?” — казав Андрій у грудні 2020-го. 19 березня 2021 року російські найманці обстріляли позиції українського війська поблизу Водяного із заборонених усіма домовленостями мінометів 120-го калібру та гранатометів різних систем. Пробивши і насип, і перекриття спостережника, де чатував Андрій Грабар, ворожа міна не залишила бійцеві жодного шансу вижити. Зовсім незадовго до того він повернувся з відпустки… Кирило Биковський Кирило народився 17 травня 1992 року в Кропивницькому. Ще з дитинства мріяв стати військовослужбов-

- То ви його врятували? - Та ні, я думала тільки. як би усе якнайшвидше зробити - накласти турнікет і відтягнути його у безпечну зону... - Але ж по вам стріляв ворожий кулеметник! -Так, мабуть... Я про це вже не думала. - А якби ви не встигли накласти той турнікет? - Я не знаю що б було... - Скільки ви важите? - 48 кілограмів... - А він? - А він - більше... - То, ви його врятували, людина ж вижила!!!! - Та ні, я просто зробила усе що змогла... …З окопу опорника дівчина побачила страшну картину – декілька тіл лежали нерухомо, відстань до них була до ста метрів. По весняній багнюці Світлана повзла до хлопців. У голові було лиш одне – аби всі були живі, аби були живі… …По обіді на спостережному пункті роти задзвенів телефон, і в слухавці дівчина почула – у нас 300-ті. А вже за мить – старший бойовий медик гірсько-штурмової роти сержант Світлана Земліна одягла бронежилет, схопила медико-санітарну сумку і побігла у напрямку опорника. Дорогою її наздогнали два сержанти – Олексій Косташек і Сергій Суліма. З окопу опорника дівчина побачила страшну картину – декілька тіл лежали нерухомо, відстань до них була до ста метрів. По весняній багнюці Світлана повзла до хлопців. У голові було лиш одне – аби всі були живі, аби були живі…

У першого воїна, до якого доповзла медик, – пульсу і ознак життя не було. Світлана підняла голову й огледілась – ще троє лежали нерухомо, а двоє були поранені. До них і попрямувала. Пораненими виявились два досвідчені сапери, котрі з групою прибули на розмінування. Дівчина оцінила обстановку і поповзла до того, у кого на руці, нозі й боку проступала кров від поранень, він був у свідомості. Другий рухом показав, що допомоги не потребує. Тоді Світлана на поранені руку і ногу сапера наклала турнікети, щоб зупинити кровотечу. Допомагали це робити сержанти, бо чоловік був набагато більшим, ніж дівчина, і стали відтягувати пораненого в укриття. Весь час поранений був у свідомості й виконував команди медика. А ворожий вогонь тим часом не припинявся. – Щось там свистіло над головою, але я не звертала на те увагу – потрібно було рятувати поранених, − ділиться дівчина. Місцевість була відкрита, безпечно було лиш за невеличким насипом, куди і затягнули пораненого сапера. Уже там Світлана наклала на місця поранень тугі пов’язки та вколола знеболювальне. Інший поранений доповз туди сам. Гірські піхотинці з опорника вогнем у напрямку ворога прикрили групу, і за мить всі вже були в окопі. Там Світлана поправила турнікети та пов’язки, а хлопці понесли пораненого в напрямку спостережного пункту роти, куди вже прибув автомобіль для евакуації. …А напередодні описаних подій ворог, застосовуючи свою бандитсько-злочину тактику, здійснив дистанційне мінування в районі взводно-опорного пункту гірських піхотинців мінами ПОМ-2. Одна з них спрацювала за пару годин, а для знешко-

Кіберфахівці СБУ викрили міжрегіональну мережу інтернет-агітаторів на проведенні інформаційних операцій проти нашої країни за завданням іноземної сторони. Встановлено, що зловмисники в мережі закликали до повалення конституційного ладу і порушення територіальної цілісності держави, повідомляє прес-центр Служби безпеки України

Так, в Запоріжжі заблокували діяльність інтернет-агітатора, який розміщував на персональних сторінках забороненої в нашій країні соцмережі заклики до порушення територіальної цілісності України.

˜ ПРОФІЛАКТИКА

У ВІЙСЬКОВІЙ ЧАСТИНІ 3029 ВАКЦИНУЮТЬ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

У 9-ому полку оперативного призначення НГУ( військовій частині 3029) розпочалася вакцинація гвардійців від коронавірусної інфекції COVID-19. Попередньо, всі військовослужбовці пройшли медичне обстеження, аби визначити, чи не мають вони протипоказань. Лікарі, в свою чергу, пройшли спеціальну підготовку та володіють правилами організації, технікою проведення щеплень, а також навичками надання невідкладної допомоги. Після щеплення, всі гвардійці перебували під наглядом медпрацівників, але як результат - побічних реакцій не спостерігалося. «Ситуація із захворюванням серед гвардійців на даний час не є критичною. Попри це, вакцинація дозволить уникнути подальшого можливого поширення епідемії коронавірусу», - зазначив командир військової частини полковник Андрій Бєляєв. #3029NGU

цем. І здійснив свою мрію: закінчивши вище професійне училище №4, у 2011 році підписав контракт на службу в Збройних силах України. Згодом повернувся до цивільного життя. На фронті солдат Биковський – з 2018 року. Навідник підрозділу 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади. Кирило загинув 20 березня поблизу Шумів на Донеччині. Під час мінометного обстрілу позицій ЗСУ в нього великокаліберною кулею влучив ворожий снайпер. Товариші та військовий медик встигли надати першу медичну допомогу й навіть евакуювати пораненого з поля бою. Поховали Кирила Биковського на Aлеї Слaви Рівнянського клaдовищa в Кропивницькому. Залишилися мати, двоє сестер, син. Сергій Коваль Він народився 30 серпня 1977 року в селі Рихта Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Мешкав у Кам’янці-Подільському. Закінчив місцевий військово-інженерний інститут, спеціалізувався на розмінуваннях. Пройшов шлях від командира взводу розмінування до командира загону пошуку та знешкодження саморобних вибухових пристроїв. Брав участь у миротворчих операціях. В АТО/ООС Сергій Коваль брав участь із перших днів російсько-української війни. 43-річний командир загону пошуку та знешкодження саморобних вибухових пристроїв 143-го Центру розмінування підполковник Сергій Коваль – присвятив армії все своє свідоме життя. Він перший полеглий 23 березня. Поховали офіцера на Алеї Слави Кам’янецьПодільського цвинтаря. Залишилися дружина, 4-річна дочка та 17-річний син. Сергій Барнич Сергій Барнич народився 11 січня 1974 року в місті Калуш Івано-Франківської області. Закінчив Калуський хіміко-технологічний технікум, здобувши фах електрика. З 1993 року працював на тодішньому виробництві “Хлорвініл” (з перервою на строкову службу в армії). У 2010-му Сергій був призначений майстром електротехнічного цеху “Карпатнафтохім”. На цій посаді він працював до 2015 року, коли був призваний до війська за мобілізацією. Через рік, демобілізувавшись, Барнич повернувся до роботи. Але буквально через кілька місяців зрозумів, що поклик війни надто сильний. І невдовзі повернувся до військової служби, уклавши контракт зі Збройними силами. Старший солдат, сапер 109-го гірсько-штурмового батальйону 10 огшбр. У грудні 2020 року був нагороджений медаллю “За гідність та патріотизм”. Сапер “едельвейсів” Сергій Барнич був у першій групі, яка вийшла на огляд замінованої ПОМками території в районі Шумів і була розстріляна російськими снайперами 26 березня. Його

намагався евагуювати підполковник Сергій Коваль, але теж загинув. Поховали бійця у Калуші. Залишилися батьки. Максим Абрамович Старший сержант, військовослужбовець підрозділу 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону 10 огшбр Максим Абрамович 17 березня він відзначив день народження – хлопцеві виповнилося 27. Він народився 1994 року в місті Дубровиця Рівненської області. Після школи Абрамович вступив у Харківський національний університет внутрішніх справ, але у 2017 році перервав навчання – уклав контракт зі Збройними силами і вирушив на фронт. Брав участь у бойових діях. По завершенні трирічного контракту у 2020 році Максим повернувся додому, де єдиного сина дуже чекала мама. Але вже в грудні того ж знову став на захист Батьківщини, підписавши новий контракт з “едельвейсами”. Нагороджений відзнакою Президента України “Учасник АТО” та медаллю “За звитягу та вірність”. 26 березня під Шумами Максим ішов у другій групі “едельвейсів”, яка мала надати підтримку першій четвірці саперів (Коваль, Барнич – загинули, Бруска, Гещук – поранені). Але і Абрамович, і його напарник Гайченко були холоднокровно розстріляні ворожими снайперами. Поховали Максима Абрамовича в рідній Дубровиці. Залишилася мати. Сергій Гайченко Сергій Гайченко народився 9 вересня 1993 року в селі Михайлівка Синельниківського району Дніпропетровської області. Закінчивши у 2012 році Дніпропетровський технікум залізничного транспорту, Сергій працював електромонтером у локомотивному депо (НД вузол ТЧ-1 Укрзалізниці, що в Михайлівці). На військову службу за контрактом хлопець пішов у 2015-му. Служив на посаді гранатометника у військовій частині А0222 – це окремий президентський полк імені гетьмана Богдана Хмельницького. А з 20 вересня 2019 року був знову призваний за контрактом до ЗСУ Синельниківським військкоматом. На цей раз – у 10ту окрему гірсько-штурмову бригаду. Пройшов у зоні АТО/ООС три ротації. Служив на посаді командира бойової машини – командира гірсько-штурмового відділення гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти. Звання – старший солдат. 26 березня в районі Шумів Сергій Гайченко разом зі старшим сержантом Максимом Абрамовичем ішов на допомогу саперам… І також загинув від кульового поранення, завданого ворожим снайпером. Поховали старшого солдата Гайченка в рідній Михайлівці. Залишилися батьки і молодший брат. За матеріалами «Новинарні»

« Я ПРОСТО ЗРОБИЛА УСЕ, ЩО ЗМОГЛА» дження інших 26 березня і прибула група досвідчених саперів. Навпроти опорника, метрів за 250-300, розташована водонасосна станція, котра забезпечує подачу води для низки населених пунктів. Саме в приміщені цивільного об’єкту і обладнали, як виявилось згодом, своє лігво ворожі снайпери. Як тільки сапери почали розвідку місцевості, вбивці почали свою чорну роботу… Першими під кулі ворожих снайперів потрапили сапери – двоє загинули миттєво, а ще двоє були поранені. Рятувати поранених з опорника кинулись гірські піхотинці – старший сержант Максим Абрамович та старший старший солдат Сергій Гайченко – снайпери вразили і їх… Сержант Світлана Земліна вже досвідчений бойовий медик. Дівчині лише 24 роки, а вона понад три роки у лавах «Едельвейсів». Після закінчення Рівненського медичного коледжу вона єдина з групи, котра пішла до військкомату. – Приклад старшого брата Олександра, який чотири роки воював у складі Новоград-Волинської бригади, мабуть мав вплив тоді на моє рішення, − каже дівчина. Їй, цій тендітній дівчині, нелегко на війні, в окопах, багнюці й під вогнем під Горлівкою. Але саме вона, як той янгол охоронець, рятує поранених. – Я ні про що інше не думала тоді – лиш би добратись до поранених, зробити все можливе, щоб хлопці були живими, − говорить дівчина. Вона ще не оговталась від пережитого і від втрати своїх друзів – Максима і Сергія – веселих, молодих хлопців, котрі ціною

власного життя намагались допомогти пораненим. Війна – це страшна річ, але саме тут – у цих незвичайних умовах і відкриваються найкращі риси людини – мужність, щирість, готовність ціною власного життя врятувати товариша. Саме вони – прості солдати цієї війни і є найбільшою цінністю нашої армії! За особисту мужність і героїзм Командування частини подало Світлану до нагороди. Нагороди заслуговують також сержанти Сергій Суліма і Олексій Косташек – то факт беззаперечний. А кажуть, що янголів не буває... Бувають!!! І виглядають інколи вони ось так, як Світлана, бойовий медик, яка без жодних вагань кинулася рятувати хлопців, що їх розстрілювали російські снайпери в районі Шумів. Дівчині 24 роки. За фахом вона лікар-реаніматолог. Могла б десь у затишній міській лікарні робити собі потихеньку лікарську кар’єру. А могла б і зовсім чкурнути до Польщі й отримувати там зарплату лікаря у десять разів більшу аніж у нас. Але, зараз вона тут. Разом із нашими захисниками місить багнюку у вологих окопах під Горлівкою. Думаєте таке тільки у кіно показують? Як санітарка чи медсестра тягне бійця з поля бою! Ні, таке буває насправді, у центрі Європи, де війна триває вже восьмий рік! І вона це зробила! І врятувала, людське життя, ризикуючи власним! За мужність і героїзм командування частини представило Світлану до нагороди орденом Богдана Хмельницького. І я хочу бути свідком вручення цієї нагороди, і дуже сподіваюсь, що ця нагорода знайде свою справжню героїню.

Ігор Левенок, Сергій Жмурко


соціальний ракурс

8.04.2021

7

˜ ДОПОМОГА ПОРУЧ

ПОСПІШАЙТЕ ТВОРИТИ ДОБРО Час плине дуже швидко! І ось уже 32 роки як створився Запорізький обласний фонд милосердя та здоров’я, а паралельно і державні соціальні служби міста і області.

Фонд створювався в січні 1989 року в період демократизації країни, відкриття кордонів для зарубіжних партнерів, зародження багатьох громадських рухів, які діють і понині (ветеранські, афганські організації, об’єднання людей з інвалідністю та ін.). Фонд милосердя та здоров’я, будучи об’єднанням громадськості, не одне десятиліття працює на принципах самоврядування. Він формувався в сприятливій атмосфері активізації громадськості, на підйомі нових віянь, за сприяння та зацікавленості державних структур. Свого часу відділення ФМіЗ працювали практично в кожній області. Їх діяльність спрямовував Фонд милосердя та здоров’я України, який збирав керівників обласних фондів для обміну досвідом, координації спільних дій, вирішення актуальних питань. На жаль чи на радість, зараз регіональні фонди працюють, спираючись виключно на власну ініціативу, можливості, і адаптуються до суттєво зміненого за 32 роки правового поля і умов працювати самостійно. І тут все залежить від особистих умінь, контактів, ініціативи апарату фонду і безпосередньо його керівника, зацікавленості в його роботі на місцях і багатьох інших факторів. І Запорізькому фонду пощастило, його вже багато років очолює небайдужа грамотна людина – Людмила Юхимчук, яка маючи «золотий» сертифікат повного курсу навчання міжнародного навчального центру Каунтерпарт Інтернешіл (США), організовує на сучасному рівні діяльність в усіх напрямках, веде консультативну, пропагандистську та роз’яснювальну роботу. Про рівень благодійної діяльності фонду свідчать неодноразові запрошення керівника фонду зарубіжними партнерами для обміну досвідом роботи: в результаті відбору на конкурсній основі здійснені поїздки в США, Англію, Чехію для вивчення та обміну досвідом в соціальній сфері, в Німеччину - для отримання гуманітарних вантажів. Внесок Юхимчук Л.П. як голови фонду в розвиток благодійності і соціальну сферу був відзначений урядовою нагородою - Орденом Княгині Ольги і численними дипломами та іншими почесними відзнаками. В історію фонду милосердя в нашій області, руху милосердя в Україні включено багато новаторських форм роботи, які мало назвати просто благодійними заходами. Фонд милосердя ще в 1991 р провів перший в нашій області і в Україні благодійний шестигодинний телемарафон «Милосердя в нашому домі», який транслювався в прямому ефірі місцевих телеканалів і приніс значну на той час суму на благодійність. У 1992 р для інвалідів, які досягли, незважаючи на недуги, високих результатів у професійній, творчій та громадській діяльності, було проведено обласний телевізійний конкурс «Наперекір долі!», в якому всі

˜ БУДЬ В КУРСІ!

інваліди-учасники стали переможцями, отримали пам’ятні призи та подарунки. Обласний фонд милосердя стояв біля витоків спортивних змагань для інвалідів, які проходили в нашій області вперше в 1994 р під назвою «Повір у себе!» Ці змагання відкрили шлях у великий спорт багатьом нашим землякам - спортсменам, які згодом досягли високих результатів у світовій першості. Етапи становлення і розвитку фонду - це свого роду «школа виживання». ЗО ФМіЗ - один з небагатьох обласних фондів, які не тільки діють по теперішній час, а й мають широку суспільну підтримку, партнерів і спонсорів, зокрема, за кордоном, з якими його пов’язує тривала співпраця. ФМіЗ протягом восьми років, з 2000 по 2008 рр., на постійній основі отримував значні гуманітарні вантажі з США. В рамках Проекту гуманітарної допомоги та підтримки громадськості в Україні Фундацією «Каунтерпарт Інтернешнл» було направлено в Запорізьку область 20 великовантажних морських контейнерів з одягом, взуттям, оргтехнікою, меблями, медичним приладдям на суму 25 млн. грн. Близько 300 державних і громадських медичних і соціальних організацій, яких було проанкетовано для виявлення рівня їх розвитку, активності і ділової спроможності, конкретних потреб, стали отримувачами гуманітарної допомоги. Завдяки зусиллям фонду в Запорізьку область надходили унікальні гуманітарні вантажі - були спрямовані дві великі партії інвалідних візочків, в тому числі - дитячі інвалідні візочки, інвалідні візочки великих габаритів, яких в Україні практично не було (250 інвалідних візочків, розрахованих на різні вікові групи інвалідів, на суму близько 100 тис.грн.). Їх відрізняла висока маневреність, дуже невелика вага, що так важливо для людей, обмежених в рухових функціях. Фонд милосердя завжди був свого роду методичним центром, передавав свій досвід лідерам багатьох громадських організацій, серед яких - об’єднання інвалідів, багатодітних сімей, ветеранські організації. Основні віхи і значущі події розвитку ФМіЗ доречно згадати сьогодні, оскільки це накопичувальні підсумки його діяльності в нашій області, які свідчать про значимість його роботи в усіх напрямках. Фонд милосердя завжди будував свою роботу на принципах «прозорості», широкого інформування громадськості, його досвід за роки роботи став суспільним надбанням. Запорізький обласний ФМіЗ здійснює свою діяльність за основними напрямками, які визначені його нормативними документами, наявними в нашій області конкретними проблемами. Матеріальні ресурси комплектуються відповідно до Статуту виключно за рахунок спонсорських вкладень,

благодійних дарувань. Таким чином, Фонд милосердя впродовж багатьох років привносить в соціальну сферу області значні матеріальні і фінансові ресурси. Джерелом коштів і гуманітарної допомоги були і залишаються спонсорські надходження від підприємств і організацій всіх форм власності, дарувальників, благодійних організацій. Оскільки соціальне замовлення і запити суспільства незмірно великі, фонд милосердя визначив свою нішу в системі державних і громадських організацій області, зробивши пріоритетною програму «Соціальна швидка допомога». Такий курс відповідає можливостям фонду, специфіки його структури і відпрацьованим формам діяльності. Фонд надає реальну допомогу в екстрених ситуаціях: важка хвороба, крадіжка, стихійне лихо, тощо. Для реалізації програми і надання щоденної соціальної допомоги найбільш нужденним жителям міста і області фонд має постійний резерв: продукти харчування, предмети першої необхідності (одяг, взуття, постільну білизну). Фонд милосердя протягом усіх років існування працює в тісному контакті з органами місцевого самоврядування. Такі взаємовідносини з управлінням соціального захисту населення відпрацьовувалися протягом більш ніж 30 років. Це чи не найбільший досвід подібної співпраці в Україні. Залучення благодійних та громадських організацій до реалізації соціального замовлення завжди розглядалося як позитивне явище, служило об’єднанню зусиль для зняття соціальної напруженості в місті. Такий підхід, при якому рішення частини соціальних проблем делегується громадським і благодійним організаціям, - усталена практика багатьох західних країн. «Подвижник справи милосердя» називає фонд своїх партнерів і спонсорів. Багатьох з них пов’язують з фондом милосердя тривалі партнерські взаємини, які будуються на довірі і повної відкритості діяльності Фонду. Необхідно констатувати, що питання соціальної справедливості, забезпечення гідного рівня життя для всіх, без винятку громадян України, не тільки не втратили актуальність, але в останні роки стали ще більш гостро. Як і раніше соціально вразливими залишаються категорії жителів, які традиційно перебувають в полі зору фонду милосердя: - люди з інвалідністю, в їх числі діти-інваліди; - малозабезпечені пенсіонери, ветерани війни і праці; - самотні люди похилого віку та важкохворі люди; - багатодітні сім’ї: - діти-сироти, опікунські, неповні сім’ї та ін. Сьогодні Фонд приймає на себе самі екстрені і важкі випадки, оскільки число бідних людей ніяк не зменшується, тоді як чимало громадських організацій, які працювали в соціальній сфері, в силу відсутності достатнього фінансування закриваються. Саме тому одним з основних завдань на сьогодні ФМіЗ бачить підтримку сімей, в яких виховуються діти-інваліди, діти-сироти, діти, інфіковані ВІЛ, які очікують пересадки органів і ін.

Фонд надає підтримку організаціям, які реалізують заходи і програми з реабілітації дітей з інвалідністю. Однією з таких базових організацій є асоціація батьків дітей-інвалідів «Надія». Фонд всіляко сприяє розвитку всіх напрямків діяльності цього загальноміського центру, де на сьогодні є ляльковий театр; волонтери, що навчають англійській мові; масажисти та ін. Матеріальну допомогу, психологічну підтримку отримують тут сім’ї, які виховують дітей-інвалідів. Участь ФМіЗ дозволяє збільшити обсяг одержуваної допомоги, охопити найбільшу кількість малозабезпечених сімей. ЗО ФМіЗ живе і функціонує в умовах чинного правового поля, довів свою життєздатність і спроможність. Сьогодні навіть не йдеться про режим найбільшого сприяння, з якого колись починав Фонд. Кожен день Фонду доводиться стикатися і вирішувати нагальні проблеми життєдіяльності без будь-яких поблажок і знижок, в жорстких умовах існуючих реалій. Однією з гострих проблем, які з неймовірними зусиллями, але практично безрезультатно намагався вирішити Фонд, - оренда приміщення. Були спроби вирішити питання шляхом виходу на мерів міста, депутатські групи, бюджетну комісію і інші інстанції. Фонд привносить в соціальну сферу чималі матеріальні вкладення, понад три десятиліття веде соціально значиму доброчинну діяльність, що могло бути підставою для зменшення хоча б орендної плати або повного звільнення від неї як це практикується в країнах Європи. Одночасно збільшилася плата за тепло, водопостачання, електроенергію. Такий пресинг витримує не кожна громадська, благодійна організація і саме з цих причин багато хто вже закрилися. А хотілося б реальної допомоги таким організаціям, діяльність якої спрямована на досягнення головного завдання - всебічна підтримка опікуваних категорій жителів, дієве милосердя за принципом: «Милосердя - тут, милосердя - зараз!». Головний резерв і найбільше надбання Фонду милосердя та здоров’я - це люди, члени правління, спонсори, волонтери, на яких він спирається в своїй роботі. В даний час, як і в усі періоди історії фонду, найактуальніші і болючі проблеми суспільства зосереджені в соціальній сфері. Звичайно, радикально змінити ситуацію в країні повинні і можуть тільки широкі державні програми, спрямовані в першу чергу на розвиток економіки України, але і не використовувати потенціал таких організацій теж нерозумно. Це як додатковий ресурс у вирішенні соціальних проблем в державі. І з початку своєї діяльності ЗО ФМіЗ, завжди працював як самостійна юридична особа, широко взаємодіяв із державними соціальними службами та іншими громадськими структурами, що формувалися паралельно. Фонд милосердя довів свою життєздатність, знайшов своє місце, зайнявши певну нішу в соціальній сфері і хотілося побажати цьому невеликому, але діяльного колективу і його голові подальших успіхів, оптимізму і багато небайдужих спонсорів! В.Я. Мосяков, радник народного депутата Соболєва С.В. у справах людей з інвалідністю в Запорізькій області

˜ НА СПОЛОХ!

В Запоріжжі стартує У КАМ’ЯНСЬКО-ДНІПРОВСЬКІЙ ЦЕНТРАЛЬНІЙ РАЙОННІЙ ЛІКАРНІ благодійний проект ЗАКРИВАЮТЬ ТЕРАПЕВТИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ ДЛЯ ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ «НАДАЙ НАДІЮ У Запоріжжі за адресою вул. Чарівна, 26, в рамках проекту «НАДАЙ НАДІЮ» відкрився пункт видачі безкоштовної допомоги багатодітним родинам, матерям одиначкам, людям з обмеженими можливостями, пенсіонерам, ветеранам АТО, інвалідам та малозабезпеченим родинам. Отримати допомогу можна щосереди з 14:00 до 18:00, та кожної суботи – з 10:00 до 14:00.

Усі охочі, хто матиме із собою пакет документів (паспорт, ІНН, документ про соціальний статус ) зможуть отримати одяг, взуття, іграшки та побутові речі. Запуск проекту став можливий завдяки команді запорізьких волонтерів та партнерам з благодійного інтернет-фонду «НАДАЙ НАДІЮ». Організатори проекту за головну мету вбачають надати допомогу тим, хто її потребує. Аналогів проекту, який започаткували в Запоріжжі нині не існує, адже окрім матеріальної допомоги, проект планує надавати підтримку в навчанні та розвитку, організатори вже готуються взяти участь в організації відпочинку та культурних заходів для тих, хто не може собі це дозволити через життєві обставини.

10 літніх людей віком 80+, котрі постійно проживають у терапевтичному відділенні №2 Кам’янськоДніпровської центральної районної лікарні у Запорізькій області, можуть залишитися без прихистку. Через відсутність фінансування медичний заклад вже 8-го квітня мають розформувати, а персонал скоротити.

Терапевтичне відділення №2 Кам’янсько-Дніпровської центральної районної лікарні розташоване на околиці села Іванівка, поблизу Каховського водосховища. Тут живуть та лікуються самотні люди похилого віку, котрі не в змозі самостійно себе доглянути. Нині їх залишилось 10, серед яких 6 жінок та 4 чоловіки. Всі вони – жителі найближчих сіл: Іванівки, Благовіщенки, Новодніпровки, Водяного. Про них піклуються 10 медпрацівників. Живуть, як одна велика родина, – каже медсестра Юлія Сухар. Стара будівля терапевтичного відділення потребує ремонту, – каже Юлія, – але тут дбають і про чистоту приміщень, і про дотримання необхідних правил функціонування медзакладу. «Очікування були такі, що нас не закриють, оскільки люди, що тут знаходяться - без постійного житла, або житло не придатне для проживання. І цей будинок, якщо залишиться без нас, також, занепаде й зруйнується.» 80-річного Олексія Кирилюка сюди з сусідньої Благовіщенки пів року тому привезла донька. Врятувала від грабіжника, – каже дідусь, адже в селі у безпорадного чоловіка невідомі відбирали пенсію. Олексій Олексійович – сліпий на обидва ока. На одному – глаукома, на іншому – катаракта. «Донька пожаліла мене і сюди відвезла, бо він обіцяв мене вбити. – Донька приїжджає? – Не приїжджає, вона в Києві, працює там медсестрою.» Володимир Пархоменко має інвалідність ІІ групи – в нього важка форма нервового розладу. Звістка про те, що відділен-

ня розформують, загострила його хворобу,– кажуть медсестри. Тепер чоловік планує повернутися додому, котрий покинув понад 2 роки тому. Наразі за будинком наглядають сусіди, рідних нікого немає. Не спить ночами й вчителька молодших класів Любов Бабосєва. Каже, сумлінно працювала все життя й гадки не мала, що на злеті літ залишиться нікому непотрібною. Днями написала листа колишньому учню, нині голові Благовіщенської громади Василю Трубці. Просила не кидати стареньких напризволяще. «Ночі немає, щоб я не плакала. Щоб мене не бачили вдень, я плачу вночі. Я ледве пересуваюсь. І вона – так само. І ось ми стали нікому непотрібними.» Медичні працівники, разом із місцевими волонтерами, намагалися зберегти відділення, звертались до різних інстанцій з проханням знайти кошти на його утримання. Однак – безрезультатно. У Благовіщенській територіальній громаді, до якої три роки тому увійшла Іванівка, посилаються на недостатнє фінансування з боку держави. За словами голови сільради Василя Трубки, на капітальний ремонт відділення необхідно 5 мільйонів гривень, а на його

утримання 2,5 мільйони щорічно. Через це вирішили не брати медзаклад на баланс громади. А зараз сплачують за комунальні послуги та зарплатню кочегарам. «Це відділення існує з 96-го року, коли були закриті усі стаціонари по району, і Кам’янко-Дніпровська центральна районна лікарня вирішила, що там повинне бути отаке відділення. Воно не оформлене ніяк. У лікарні хворий повинен знаходитися не більше трьох місяців, а там вони знаходяться, поки не повмирають»,– каже Василь Трубка. Втім, у Благовіщенській сільраді все ж намагались зберегти медзаклад. Журналістам Суспільного показали низку документів, що надіслали до інших громад з пропозицією співфінансувати притулок для літніх людей. Однак на цю ініціативу ніхто не відгукнувся, – каже секретарка сільради Наталія Дабіжа. Останні листи благовіщенці надіслали вже до обласної влади – просили розподілити пацієнтів по інтернатних закладах області. «Спочатку треба зібрати пакет документів, потім надіслати його директору Департаменту соціального захисту, тоді вони будуть визначатися, кого в які заклади необхідно опрідилити», – каже Наталія Дабіжа. Старша медична сестра терапевтичного відділення №2 Кам’янсько-Дніпровської ЦРЛ Олена Діденко каже, що наразі є місця в інтернатах міст Пологи, Бердянськ і Запоріжжя: «А куди саме їх розподілять, ми не знаємо. Дуже просяться бабусіподружки, щоб всі потрапили в один інтернат, тому що знають один одного, і так легше вижить.» Зараз для шістьох пацієнтів, котрих мають розподілити по інтернатах області, керівництво відділення готує медичні документи. Їх направлять у Департамент соцзахисту облдержадміністрації. Звідти до 8 квітня очікуватимуть рішення щодо майбутнього пацієнтів. Ще четверо літніх людей відмовились полишати це місце і готові повернутися до своїх покинутих будинків у селі. Ольга Ларіонова, Суспільне Запоріжжя


8

8.04.2021

бізнес по-жіночому

˜ ДИСКУСІЯ

˜ ДО ВІДОМА

ЗАПОРІЗЬКІ ЖІНКИ-ЕКСПЕРТИ У ВІДКРИТОМУ ДІАЛОЗІ ОБГОВОРИЛИ ВИКЛИКИ СУСПІЛЬСТВА У 2021 РОЦІ

«COVID-19 БІЗНЕС-КЛІНІКИ» ВІДКРИТІ ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ ЗА ПІДТРИМКИ ЄС

На зустріч в форматі women’s public talk (публічна розмова) відомі в нашому регіоні жінкиекспертки обговорили «10 питань, які постали перед суспільством у 2021».

Йшлося про діджиталізацію освіти, соціальну дистанцію, вакцинацію від COVID-19, права людини під час обмежень в усьому світі тощо. Модератор заходу Ольга Вакало відмітила, що СOVID змінив увесь світ та кожного і кожну з нас. - Незважаючи на пандемію, сьогодні у фокусі уваги жінка, яка змінює світ на краще. У Запорізькій області жінки просто дивовижні, і вони намагаються кожного дня змінити все навколо на краще. Це перша наша обласна зустріч, проте, вони будуть продовжені, - зазначила Ольга Вакало. Завідувачка відділенням організації епідеміологічних досліджень Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України Марина Колерова доповіла про перебіг щеплення від COVID. - Проти вірусу немає ліків, єдине, що може врятувати людство - це вакцинація. Лише вона дозволить уникнути тяжких наслідків хвороби та смертельних випадків. Це необхідно всім, бо ми прагнемо повернутися до звичного життя. Протягом цього та наступного року вакцинація охопить понад 50% населення України. Найближчим часом у Запорізькій області будуть працювати 5 бригад та темпи  вакцинування значно зростуть, - розповіла Марина Колерова. Про особливості діджиталізації освіти, її можливості та загрози розповіла директорка міського палацу дитячої та юнацької творчості Людмила Маринюк. - Дистанційність повністю змінила навчання людей. Спочатку ми не могли залучити до занять дітей онлайн через відсутність технічних можливостей. Проте, швидко освоїли онлайн форми роботи. Коронавірус підштовхнув цифрові технології в освітній простір та дав новий імпульс для розвитку навчального процесу. Ми повинні зробити все, щоб мінімізувати важкість пандемії, яка торкнулася у навчанні як дітей, так і батьків, а також педагогів, - розповіла Людмила Маринюк. Депутатка обласної ради, співзасновниця бізнес-союзу «Порада» Ірина Лех торкнулася теми економічних викликів під час ковідної кризи. - тНе зважаючи на коронакризу, на думку експертів, планується поступове зростання економіки, особливо це стосується розвинених країн. Інвестиційний клімат в Україні буде відновлено, насамперед, йдеться про малий та середній бізнес, якому легше адаптуватися до нових умов роботи. Головне завдання на сьогодні - побачити та підтримати наших підприємців, щоб підняти економіку, наголосила Ірина Лех. Блогерка Ганна Бобіно у своєму виступі розповіла про еволюцію соціальних мереж. - В умовах дистанційності у соціальних мережах з’явилося більше контенту освітнього процесу чи розваг. З’являються нові платформи для спілкування та соціальні медіа. У мережі з’явилося багато нових людей, проте, не лише молоді, в онлайн активно переходить бізнес, зазначила Ганна Бобіно. Активістка-екологиня Олеся Крамаренко розповіла про екологічний шлях нового покоління. - У світі пандемія оновлює природу, знижується забруднення повітря. Проте, люди почали більше часу проводити вдома, використовувати одноразовий посуд, збільшилась кількість сміття. Гадаю, коли людство поборе пандемію, ми повернемось до порятунку навколишнього середовища. Сподіваюсь, громадська діяльність екологів теж буде відновлена, - зазначила Олеся Крамаренко. Про нові форми стосунків та соціальну дистанцію поділилась з учасниками дискусії практикуюча психологиня Марія Фоменко. - Соціальна дистанція торкнулася всіх верств населення: пандемія принесла страх за своє здоров’я та здоров’я рідних людей. Постраждали люди літнього віку, які залишилися самі вдома, і їх навіть нікому провідати. Доросле покоління живе зі страхом втратити роботу під час кризи, діти залишились вдома та менше спілкуються між собою. В нових умовах головне - це ділитися один з одним почуттями, обговорювати проблеми, не тримати страхи в собі, - радить Марія Фоменко. Майстриня спорту міжнародного класу з тхеквондо Дар’я Яковлева розповіла про спортивне життя в умовах карантину. - Спортивні заходи залишились без глядачів, і це проблема. Адже у будь-якому спортивному заході глядач грає значну роль. Частина глядачів перейшли онлайн та стали спортегівати за змаганнями з іншого боку екрану. Як тільки буде можливість повернутися до звичного режиму, повернення глядачів дозволить оновити та оживити всі спортивні заходи, - вважає Дар’я Яковлева. Темі туризму-2021 присвятила свій виступ директорка турагенства “Домар Тревел Груп” Оксана Залуніна. - Якщо чесно, в Україні не такі жорстокі умови карантину, як введені в інших країнах. Україна з першого липня відкриває кордони та українці зможуть подорожувати до інших країн. Ми знову зможемо подорожувати, але з певними правилами та деякими обмеженнями, - говорить Оксана Залуніна. Про те, як реалізуються права людини у часи тотальних обмежень, розповіла начальниця управління патрульної поліції в Запорізькій області департаменту патрульної поліції Світлана Михайловська. - Загалом люди з розумінням поставились до певних обмежень та нових правил. На сьогодні ми вже не маємо такого опіру та непорозуміння ситуації. Запоріжці свідомо відносяться до певних правил карантину, - відзначила Світлана Михайловська. Учасниці заходу зуміли започаткувати новий формат дискусії і власним прикладом показали, як можна ламати стереотипи при обговоренні важливих суспільних проблем. За матеріалами з відкритих інформаційнизх джерел

EU4Business запустив мережу COVID-19 Бізнес-клінік, щоб допомогти українським малим та середнім підприємствам (МСП) відреагувати на складні економічні виклики, що стали наслідками пандемії COVID-19. Проєкт спільно фінансується ЄС та урядом Німеччини і реалізується GIZ.

Через пандемію більшість українських підприємств стикаються зі значними викликами та змушені адаптуватися до нової реальності. Згідно з останнім опитуванням «Ukrainian Business Index», проведеним за підтримки GIZ, 13% опитаних українських підприємців зуміли пристосуватися до нових умов, тоді як 19% зараз перепрофільовують свої підприємства. Для започаткування бізнесу або його розвитку в таких умовах необхідні особливі знання та навички. Так, серед освітніх тем 37% підприємців цікавить дослідження ринку, 28% – інтернет-ресурси як інструмент для експорту, 25% – фінансові питання та маркетинг, 24% хотіли б дізнатися більше про експортну стратегію. COVID-19 Бізнес-клініки мають на меті задовольнити ці потреби українських МСП для виживання в умовах кризи. «Сьогодні чимало підприємців стикаються із труднощами, намагаючись підтримати свій бізнес у мінливих умовах пандемії COVID-19. ЄС прагне допомогти представникам українського малого і середнього бізнесу у подоланні кризи. Саме тому ми підтримуємо Бізнес-клінікидля забезпечення підприємців корисною інформацією, досвідом та знаннями, яких вони можуть особливо потребувати у цей непростий час», - каже Клое Алліо, керівниця відділу “Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура і довкілля” Представництва Європейського Союзу в Україні. Бізнес-клініки функціонуватимуть протягом наступних шести місяців, пропонуючи широкий спектр безкоштовних онлайн-послуг, серед яких короткі індивідуальні та групові консультації, вебінари, тренінги та форуми, ваучери на поглиблені бізнесконсультації. Консультації будуть зосереджені на питаннях бізнес-стратегії, маркетингу, інновацій, діджиталізації, експорту та доступних програм підтримки бізнесу з

боку влади та різноманітних організацій. Крім того, окремі заявники, які пройшли відбір, отримають ваучер на 30 000 грн для поглибленого консультування. Це означає, що експерти працюватимуть з тією чи іншою компанією індивідуально для вирішення її конкретних завдань та підвищення продуктивності. Перші COVID-19 Бізнес-клініки в Івано-Франківську, Харкові, Вінниці, Дніпрі, Чернігові та Миколаєві вже надають підтримку українським підприємцям. Кожна з Бізнес-клінік має регіональну спеціалізацію. Однак учасники з усіх куточків України можуть скористатися цією підтримкою, незалежно від їхнього місця розташування чи розташування обраної Бізнес-клініки, оскільки більшість послуг надається в онлайн-режимі. До участі запрошуються МСП з різних секторів, в тому числі фізичні особипідприємці (ФОПи). Підприємцям потрібно вибрати формат послуг, який їх цікавить, і зв’язатися з певною клінікою. Щоб ознайомитись з можливостями кожної COVID-19 Бізнес-клініки, відвідайте вебсайт COVID-19 Бізнес-клініки відкриті для бізнесу або стежте за анонсами подій у Facebook. Довідкова інформація: COVID-19 Бізнес-клініки створені на базі Центрів інформаційної підтримки бізнесу, що були засновані в межах EU4Business 2017 року. Клініки працюватимуть з лютого 2021 по вересень 2021 року в межах проєкту «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що фінансується ЄС та урядом Німеччини і реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Його мета – створення кращих умов для розвитку українських малих та середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту для стійкого та рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19. Опитування «Ukrainian Business Index» проводилось серед бізнес-спільноти з жовтня 2020 року по грудень 2020 року з метою виявлення впливу економічної кризи, пандемії COVID-19 та очікувань бізнесу. В опитуванні взяли участь 1496 власників та керівників українських МСП. Дослідження реалізувала платформа SheExports у партнерстві з дослідницькою компанією Gradus Research та аналі-

тичним центром Advanter Group в межах проєкту «Застосування та реалізація Угоди про асоціацію ЄС-Україна у сфері торгівлі», що впроваджується GIZ. Додаткову інформацію можна отримати від пана Бенжаміна Клінгера, програмного директора GIZ,  за електронною адресою: Benjamin.Klinger@ giz.de.  Однією з перших розпочинає свою роботу COVID-19 Бізнес-клініка в місті Дніпро, створена при Дніпропетровській ТПП. Її діяльність буде спрямована на консультаційну та інформаційну підтримку галузі гостинності та переробної промисловості з секторів машинобудування, електротехніки, хімічної промисловості, постачальників продуктів для HoReCa під час кризи та її економічної складової. Акцент буде зроблений, насамперед, на залучення ММСП до інформування, діагностики, навчання, індивідуального та групового консультування, створення інформаційно-освітніх продуктів, включаючи цікаві кейси. Особлива увага приділятиметься інструментам, які дозволять раціональніше будувати виробничі та бізнес-процеси, бережливо використовувати ресурси, зменшити навантаження на навколишнє середовище. В результаті ММСП, які пройдуть етапи інформування, діагностики, консультування і навчання, отримають нові рішення і напрямки розвитку своїх підприємств у кризовій ситуації, відкориговані у відповідності до виявлених проблем. Бізнес-клініка в Дніпрі обслуговуватиме підприємців як з Дніпропетровської області, із сусідніх областей: Запорізької, Кіровоградської, Черкаської, контрольованих урядом територій Донецької області, так і з інших регіонів, оскільки працюватиме переважно в онлайн-режимі. Тож слідкуйте за нашими новинами. Вже зовсім скоро перший вебінар! З додаткових питань участі у проєкті запрошуємо запорізькі компанії звертатися до Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Запоріжжя: +38 (061) 233-11-72 (050) 484-11-97 e-mail: oso@cci.zp.ua

˜ АКТУАЛЬНО

В УКРАЇНІ СТАРТУВАЛА «ПРОГРАМА РОЗШИРЕННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА» Як розпочати власний бізнес жінкам, які є внутрішньо переміщеними особами, проживають вздовж контактної лінії або є представницями вразливих категорій, які проживають у Донецькій, Луганській, Запорізькій, Дніпропетровській та Харківській областях?

- Естонська рада у справах біженців опікується долями людей, які постраждали від збройних конфліктів у багатьох країнах, зокрема, Грузії, Лівані, Йорданії. З 2016 року надаємо підтримку жінкам зі сходу України у розвитку підприємництва. Цього року «Програма розширення можливостей жіночого підприємництва» розрахована щонайменше на 300 учасниць. Після навчання та конкурсу бізнес-планів ми підтримаємо 20 бізнес-команд у придбанні обладнання, інструментів та подальшому наставництві протягом шести місяців, - відзначив директор Естонської ради у справах біженців Ееро Янсон. - Наша громадська організація «Гараж48» намагається передати підприємницьку ментальність тисячам людей. Ми провели понад 200 хакатонів у 28 країнах світу. Цей захід для підтримки жіночого підприємництва – вже другий у співпраці із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє». Він є особливим для нас. По-перше, учасницями програми на 100% будуть жінки. По-друге, всі заходи проводитимуться онлайн, - повідомила менеджерка проєкту організації, членкиня правління «Гараж48» Кадрі Койвік. - Восени 2019 року ми разом провели перший в Україні мейкатон, - наголосила голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова. – Тоді 83 жінки здобули необхідні знання, започаткували свій бізнес. П’ять команд отримали гранти та їх підтримували наставники протягом півроку. Завдяки цій підтримці жінки змогли стартувати в буремному морі бізнесу, незважаючи на те, що цей старт співпав із початком жорсткого карантину 2020 року. Нинішній проєкт через те, що проблема епідемії залишається актуальною, повністю проводитиметься онлайн, але в цьому є й плюс, оскільки можна буде залучити набагато більше учасниць. Інформація про проєкт є в центрах зайня-

тості, на нашому сайті і сайтах партнерів. «Програма розширення можливостей жіночого підприємництва» викликала неабиякий інтерес. Уже зараз до нас надійшло понад 200 анкет. Розраховуємо на ще більше бажаючих, адже анкети приймаються до 15 березня 2021 року за посиланням: https://garage48.typeform.com/to/U0kdSNmE. Майже місяць відпрацьовуватимуться анкети. 2425 квітня відбудеться тренінг, під час якого жінки навчаться веденню власного малого бізнесу та роботі в команді. Обмежень у напрямках бізнес-ідей немає. Наприклад, текстильна, реміснича діяльність, аграрний сектор, послуги у сфері харчування та кейтерінгу, будівництво, технології, послуги краси та оздоровлення, різні види інших послуг, а також інші напрямки та сфери діяльності. Це має бути будь-який легальний бізнес, який дозволить заробляти гроші й годувати сім’ю. На другому етапі, який відбудеться 11-23 травня, учасниці працюватимуть над бізнес-планами в командах у складі не менше трьох осіб (сімейний бізнес – не менше двох осіб). За результатами конкурсу проєктів 20-ти найкращим командам, які представлять бізнес- план разом із першою версією своєї послуги чи продукту, будуть надані цільові гранти на організацію бізнесу в розмірі від 60 000 до 80 000 гривень в залежності від необхідних витрат для придбання обладнання та техніки. Протягом шести місяців з командами-переможцями працюватимуть місцеві та міжнародні наставники.

- У 2019 році я була учасницею мейкатону «Розширення прав і можливостей жінок», - поділилася досвідом учасниця попередньої програми підтримки жіночого підприємництва у 2019 – 2020 роках Тетяна Івахненко. – У мене троє дітей, і я була на той час тільки домогосподаркою. Навчання та грант дали поштовх до відкриття власного бізнесу в команді. Ми зареєстровані як ФОП, успішно працюємо, зараз подали документи на реєстрацію власного бренду. Шиємо багато виробів: від постільної білизни до медичних масок. Також є й лінія з виготовлення в’язаних виробів. - Хочу висловити слова вдячності нашим партнерам. Завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Естонії ми не тільки підтримуємо жіночі бізнес-проєкти, а й надаємо гуманітарну допомогу для жінок, чоловіків і сімей, які відносяться до вразливих груп. – підкреслила голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова. – Майже 500 сімей отримали допомогу, зокрема, на підготовку дітей до школи, медичні прилади, а також гігієнічні набори для людей похилого віку та гранти на придбання зимового одягу та взуття, обігрівачів, палива. Ми дуже вдячні за те, що в ці складні часи є можливість надавати підтримку жінкам для того, щоб вони заснували свою власну справу, мали дохід, покращували рівень життя своїх родин та розвивали український бізнес. Олександр Дорошенко


молоде - не зелене

8.04.2021

9

˜ ДОСВІД

ШКОЛА – ЗА КОРДОНОМ: ЯК ЗАПОРІЗЬКІ ДІТЛАХИ ОПАНОВУЮТЬ СЕРЕДНЮ ОСВІТУ В ІНОЗЕМНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ Валерія Константинова, журналістка Навчання за кордоном – неабияке випробування для підлітків: треба звикнути до нового оточення, традицій, мови, знайти друзів, стати більш самостійними. Але ці зусилля з лишком окупаються здобутим досвідом Сергій мальцев із новими друзями у Перленді Поза навчанням в американській школі життя теж вирує, але потрапити до спортивних, наукових гуртків і шкільних клубів дуже важко через велику конкуренцію. Сергій зізнався, що не зміг долучитися до жодного з гуртків.  Утім, існує чимало

прав людини. Кожна програма встановлює межі перебування в країні. За першою програмою я була за кордоном 1,5 тижня, за другою – 2,5 тижня», – розповідає дівчина. Для того, аби потрапити в програму Erasmus, потрібно відповідати її критеріям – насамперед, цікавитися та займатися певними напрямками. Учаснику має бути від 16 років, оскільки в цьому віці можна виїжджати за кордон без дозволу батьків. У програмі може брати участь одна людина, певна група людей, учні класів за якимось напрямком. 

Сергій Мальцев Міжнародні програми обміну студентами в Україні доволі поширені, школярі ж їдуть навчатися за кордон рідше. Однак, і для них, особливо для старшокласників, подібних можливостей чимало. Depo.Запоріжжя поспілкувалося зі школярами – учасниками програм обміну: учнем 11 класу Запорізької гімназії №31 Сергієм Мальцевим, який навчався в США, та ученицею 11 класу Запорізької гімназій №8 Іванною Колесник, яка була в Європі. Як потрапити до програми FLEX Сергій Мальцев провів 2019-2020 навчальний рік у США – у місті Перленд штату Техас, на березі Мексиканської затоки, за програмою FLEX (Програма обміну майбутніх лідерів). Вона була запроваджена Бюро у справах освіти і культури Державного департаменту США за підтримки Міністерства освіти і науки України. «Ця програма була моєю давньою мрією, я подавався на неї тричі. Під час перших двох спроб навіть не пройшов тестування. Але з третього разу все вийшло», – каже Сергій. Аби потрапити у програму, потрібно пройти тестування у спеціальному тест-центрі, які розташовані у кожному регіоні. Тестування відбувається у три тури. Під час першого потрібно відповісти на тестові питання. Під час наступного – написати есе, яким передбачені розгорнуті відповіді учня про себе, мету навчання тощо. Тих, хто впорався, запрошують на співбесіду.  Після цього потрібно зібрати всі необхідні документи і можна вирушати. «Перельоти, медичну страховку повністю оплачує програма. З проживанням інша справа – відповідальність за нього бере на себе гостьова родина (хостсім’я), яка приймає учня на цей рік. Такі родини відбираються за конкурсом: фахівці визначають, чи зможуть цій сім’ї надати гідні умови проживання учневі за обміном. Чесно кажучи, мені страшно уявити, скільки грошей програма і моя хостродина витратили на мене. Я жив у доволі великому місті, з населенням 108 тисяч. Більшість флексерів потрапляють до маленьких міст з населення декілька тисяч людей. Дехто навіть жив у селах, де 600 жителів. Отож мені пощастило жити у великому місті Перленд, Техас. Я потрапив в доволі багату родину із власним маєтком. Там все, як у кіно: двоповерховий будинок, власний гараж, подвір’я, басейн», – розповів Сергій. Техас вразив Сергія продуманістю інфраструктури, а також тим, що американське життя дійсно не можливе без автівки. «У прибережному Техасі без автівки важко. Транспорт потрібен, щоб дістатися школи, погуляти з друзями. Але мені важко виокремити якісь цікавинки – для мене все, що я бачив, досі нагадує сон», – розповів Сергій. У США хлопець мав навчатися один академічний рік, на який і розрахована програма. Провчився 9,5 місяця, навчання було перерване ковідом, всіх українців евакуювали зі Штатів.  Американський вчитель може бути товаришем учневі У Запоріжжі Сергій навчався у школі з поглибленим вивченням англійською, тому легше зміг адаптуватися до нового мовного оточення. Тим не менш, перші місяць-два були напружені. «Наша система навчання зовсім не схожа на американську. Учні в їхніх школах можуть обирати дисципліни самостійно (варіативність змінюється від штату до штату), але є й обов’язкові предмети. У мене обов’язковою була англійська, математична наука (я обрав статистику), історія (штатів або всесвітня). Класи формуються навколо начального предмету. Тобто на кожному уроці можуть бути різні однокласник. Адже кожен обирає додаткові предмети. Наприклад, мій сусід, який вивчав зі мною англійську, міг не бути зі мною на танцях, адже він їм не навчається», – розповідає школяр.

Іванна Колеснік

Школярі у Румунії грають у футбол

цікавих загальношкільних заходів і традицій. Серед них – тематичні тижні, під час яких учні одягаються за певною темою. Наприклад, blackout (день чорного вбрання), pinkout (день рожевого), день піжами. Проводять різні фестивалі, зустрічі випускників, бали та спортивні ігри. Загалом в американських школах дотримуються певного дрескоду. Кольоровий одяг дозволений, якщо він однотонний, хлопці мають бути поголені, є інші правила. Послаблення дозволяються під час згаданих тематичних днів, а також на Хеловін та Різдво. Сергій відзначив різницю у стосунках учень – вчитель, вчитель – батьки учня в США та Україні. «У США інше ставлення до вчителів, який може бути другом учневі, адже вони на одному рівні. Вчитель робить свою роботу – викладає аудиторії свій предмет, а учень навчається. Невдачу учня в Штатах розглядають як невдачу учня, а не невдачу вчителя. У нас до вчителів ставляться так, наче вони щось винні учням і їхнім батькам. На мою думку, так не має бути», – каже Сергій. «Цей рік буде підштовхувати до нового все моє наступне життя» Навчання в США було для Сергія певним випробуванням та викликом, але він геть не шкодує. «Я не бачу мінусів подібного досвіду, я змінився на краще. Звісно, протягом року в США у мене і в кожного, хто пішов на цей крок, було багато проблем: знайти друзів, звикнути до мови, контролювати своє життя, щоб не навантажувати ним своїх хостбатьків і братів та багато іншого. Той рік був нелегким, але неповторним і важливим для мене. Я запам’ятаю його на все життя. Я отримав досвід дорослого життя, мій світогляд розширився. У будь-якому разі, цей рік буде переслідувати або підштовхувати до нового все моє наступне життя. Від мене залежить, чи використаю я цей досвід», – підсумував Сергій. Як потрапити до програми Erasmus+ Запорізька школярка Іванна Колеснік до початку карантину встигла взяти участь у кількох програмах Erasmus+ – проекті Європейського Союзу. Це – не повноцінне навчання у школі, а скоріше – короткотермінові курси за певними напрямками. Перший проєкт, в якому взяла участь Іванна, був присвячений захисту екології. «Основний нахил проєкту – за допомогою мистецтва (відео, танцю, аудіо) вказувати на проблему та показувати, в який спосіб можна її розв’язати. Це називається артивізм. Інший проєкт був присвячений захисту

Обов’язково потрібно заповнити заявку: звідки кандидат, його національність, які мови знає та на якому рівні. Також потрібно написати мотиваційний лист, чому для претендента важлива участь саме у цій програмі. У мотиваційному листі, за

Для фестиваля робили костюми з підручних матеріалів словами Іванни, важливо не занижувати та не переоцінювати свої можливості. За мотиваційним листом комісія й обирає учасників. Програма не надає вибору країни, географія визначається темою програми. «У межах двох програм я побувала в Боснії і Герцеговині та Румунії. Завдяки тому, що свій маршрут я складала самостійно, то змогла відвідати ще Німеччину, Молдову та Угорщину. Мені хотілося побачити, як влаштовані інші країни та чому їх вважають кращими за нашу», – розповідає Іванна. Без знання іноземної мови у подібних програмах, за словами школярки, буде важко. Але це необов’язково має бути мова країни, в якій відбувається навчання. «Коли я їхала, я не знала мову країни. Знала тільки англійську, але з людьми можна було якось комунікувати. Не скажу, що там, де я була, багато людей знають англійську. Наприклад, в кількох країнах мені траплялися люди, які взагалі не розуміли, що я їм говорю. Але в рамках програми ми спілкувалися англійською. Ми жили в готелях, але частково були ізольовані від місцевих жителів, позаяк готелі розташовувалися на околицях міст. Іноді виїжджали в місто», – каже дівчина. За перельоти та проживання сплачує програма, але спочатку потрібно за все заплатити самостійно – кошти повертають після. У деяких випадках гроші за квитки не повертаються повністю, лише 80-90% від вартості. Підлітки, які поїхали на навчання за кордон, не застраховані від різноманітних непередбачуваних ситуацій: загубився, захворів, запізнився на урок. Такі ситуації на чужині сприймаються, за словами Іванни, зовсім не так, як вдома. Тому дівчина не радить такі програми надто емоційним одноліткам. «Якщо людина морально до цього не готова, вона запальна або розгублюється, це не кращий варіант. Не раджу їхати дуже емоційним людям, які прив’язуються до інших. Певний час ви будете мешкати з ровесниками, постійно перебувати разом, це настільки зближує, що потім важко роз’їхатися», – розповідає запорізька

школярка. Іванна також радить уважно читати умови програми, аби не потрапити в халепу, яка, наприклад, сталася з нею у місті Тузла в Боснії та Герцеговині. «У програмі було вказано, що їжа буде веганською, оскільки програма екологічна. Я упустила цей момент, бо не дочитала усі нюанси, оскільки там був опис програми аж на цілих 23 аркушах. Коли приїхала, то зрозуміла, що їсти майже немає чого. Я привезла з собою сало, цукерки (для представлення своєї країни) і люди були шоковані», – згадує Іванна. Деякі програми просять благодійний внесок у 20 доларів. Або після поїздки можуть попросити певний фідбек. Наприклад, провести тренінг, захід або щось зробити у своєму місті. Інтерактив та багато практики Підхід до навчання в тих європейських країнах, де була Іванна, інший, ніж в Україні. Найбільше уваги приділяють інтерактиву та практичному застосуванню отриманих навичок. «Практика у нас була ширшою за теорію. Під час практики можна зрозуміти, чого тобі не вистачає та зробити акцент під час навчання саме на цьому. Спочатку у нас були лекції, інтерактив та ігри. Була і культурна програма. Це все відбувається у цікавій формі. Ніхто нікого не змушував йти на заняття. Якщо ти відчував себе погано, міг не йти на лекцію. Ніхто за цим не стежив. Попри таку свободу дій, зазвичай всі приходили на заняття та висиджували до кінця», – говорить школярка. Іванна впевнена, що більше інтерактиву та практики не були б зайвими в українських школах. Дівчина також вважає, що вітчизняним школам не вистачає варіативності. «Якщо дитині не цікава певна тема, то не потрібно її змушувати це вчити. Чудово було б, якби ми мали змогу самі обирати предмети та кількість, яку кожен хоче вивчати. Так само, щоб ми самі складали навчальний графік. Це дуже зручно. Коли ти розумієш, що сам обрав предмети, починаєш відповідальніше ставитися», – поділилася Іванна.  Наприкінці навчального дня учасники програми влаштовували національні вечори: брали національний одяг, якусь атрибутику (про це попереджали заздалегідь) або щось смачне. Школярі з України готували вареники і всіх пригощали. У європейських містах Іванну найбільше вразили чистота на вулицях, чисте повітря та загалом увага до збереження навколишнього середовища. «У них заохочуються різни екоштуки. Якщо ти заходиш до кофейні зі своєю чашкою, то напій тобі продадуть дешевше, також на картку зарахують бонуси. Це дуже гарне заохочення для збереження нашої планети», – каже Іванна. Здивувало ж дівчину ціноутворення в магазинах. «У деяких магазинах є податок, який на касі додають до ціни твого товару. Це дуже збиває. Оскільки ти бачиш одну ціну, а сплачуєш іншу. Ми звикли, що в Україні ти платиш ту суму, яку бачиш», – розповіла дівчина.  «Ніколи не потрібно боятися помилитися» Іванна впевнена, що навчання за кордоном зробило її більш самостійною. Дівчина сама розраховувала фінанси і маршрути, купувала квитки, тож каже: зрозуміла, що несе відповідальність за своє життя. «Головне, що я зрозуміла, – ніколи не треба панікувати. Були випадки, коли я загубилася вночі з розрядженим телефоном на шляху в аеропорт. Це загартувало мене. Попри мовний бар’єр, з будьякою людиною можна знайти спільну мову. Ніколи не потрібно боятися помилитися. У Європі до помилок і провалів зовсім інше ставлення. Ніхто на цьому не зациклюватиметься і не глузуватиме з тебе. Навіть коли ти плутаєш слова та говориш нісенітниці, навіть якщо падаєш зі стільця посеред лекції», – каже дівчина. Перебування в країнах Європи відкрило перед Іванною інший світ, інших людей і дозволило поглянути на Україну зі сторони, поміркувати над тим, що змінювати, що перейняти у сусідів.  «В інших країнах є прекрасні люди. Я дуже багато чула, що закордоном до українців погано ставляться, а до українок – ще гірше. Але, на моє здивування, у кожній країні були люди, які адекватно до мене ставилися і допомагали. Кожного разу, коли я питала дорогу, кожен намагався зрозуміти мене і провести в потрібне місце, навіть якщо ці люди не говорили англійською. Обов’язково потрібно щось пробувати. Коли я заповнювала заявки на участь у програмі, не вірила в те, що пройду, адже в світі повно людей кращих, розумніших за мене. Я просто сподівалася, що станеться диво. І два рази, які я заповнила заявки, сталися неймовірні повороти подій», – підсумувала Іванна.


10

ми- українські

8.04.2021

˜ СПІВПРАЦЯ

ЗАПОРІЖЖЯВРОЦЛАВ: ШКОЛЯРІ НАЛАГОДИЛИ МІСТОК ДРУЖБИ

Для учнів школи 103, які вивчають польську мову, відбулась цікава і визначальна подія. Волонтери Карина Стуконог із «Запорізької політехніки» та Євгенія Шмиголь із «Варшавської Політехніки», разом із вчителями Надією Шмиголь та Монікою Кордилевською за підтримки адміністрацій школи 29 в місті Вроцлав та школи 103 в місті Запоріжжі, розпочали цикл спільних уроків для українських та польських школярів, з метою ознайомити із історією та культурою братніх країн.

На початку заходу учнів привітали Павел Міноровіч, директор з планування, допомоги та опіки школи 29 в місті Вроцлав та заступник директора школи 103 в місті Запоріжжі Олена Граті. Учні обох країн представили свої міста та школи. Далі, в дуже цікавій формі всіх розподілили в різні зали, діти повинні були поспілкуватись із своїм новим закордонним приятелями, обговорити спільні проєкти, а потім представити їх всім учасникам. Було креативно та весло. Всі діти висловлювали щирі побажання продовжити спілкування. А вчителі запевнили, що цей спільний урок - початок довгої та плідної співпраці між школами, і вже невдовзі розпочнуть готувати ігри та навчальні цікавості для наступної зустрічі.

˜ ТРАДИЦІЇ

ЗАПОРІЗЬКІ КАРАЇМИ ГОТУЮТЬСЯ СВЯТКУВАТИ ВЕЛИКДЕНЬ Великодні традиції різних народів інколи схожі, інколи відрізняються. Караїми вирішили ознайомити широкий загал із своєю унікальною традицією – рецептом випічки караїмського Великоднього хліба «тимбил хиджи». Про великодні традиції розповідає  голова громадської організації «Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат» Галина Мірошниченко. Особливість цієї випічки полягає у простоті її приготування та творчому процесі, оскільки перед тим як відправити хліб до печі, караїми наносять на тісто візерунки. Великдень (Песах)  також має назву «караїмської пасхи», або «свята прісного коржа» («тим бил хиджи»).  У перший день свята після заходу сонця за стіл сідала вся родина, стіл сервірували однією тарілкою, де викладали печене яйце, хрін, шматок редьки, зелену цибулю, перець, а варені страви не подавали. Караїми, разом із кримськими татарами і кримчаками, є корінним народом України. У караїмів немає іншої батьківщини, окрім Криму, який, фактично, у цього народу забрали. Вони проживають на території Кримського півострова з XIII століття. У Запорізькій області центром караїмської спільноти є Мелітополь, де мешкає найбільша караїмська громада на материковій Україні. Сьогодні караїми є одним із найменш чисельних корінних народів України. Згідно з переписом населення 2001 року, в Україні 1196 осіб ідентифікували себе як караїми. В Мелітополі шанують своїх земляків-караїмів, серед яких були відомі лікарі, вчителі та інженери. У 1991 році тут було організовано караїмське національно-культурне товариство «Джамаат», діяльність якого спрямована на збереження, вивчення і відродження духовної і культурної спадщини караїмів. Спільними зусиллями його представників створено етнографічний культурний центр «Кале», що об’єднує караїмський музей і кафе караїмської кухні. При центрі працює недільна школа з вивчення караїмської мови та фольклорний молодіжний ансамбль. Також товариством видано історичний нарис «Караїми Мелітополя». Велику роботу у цьому напрямку проводить представник мелітопольської караїмської громади, кандидат географічних наук, доцент Олена  Арабаджи. Одним із найважливіших завдань етнографічного караїмського центру «Кале» є вивчення та збереження особливостей національної кухні караїмів як елемента нематеріальної культурної спадщини. Національна їжа караїмів поєднує давні тюркські традиції і міжнаціональні риси. Сотні унікальних і різноманітних рецептів приготування страв караїмської кухні передавалися з вуст в уста, дійшли до наших днів. В Україні відомі караїмські пиріжки, сарма  (голубці у виноградному листі), кубете (пиріг із сирим м’ясом) та інші національні страви. У жовтні 2018 року до обласного переліку включений елемент НКС «Традиція приготування  караїмських пиріжків (етъ аякълакъ) – рецепти караїмів міста Мелітополя Запорізької області». У грудні 2018 року елемент НКС «Традиція приготування  караїмських пиріжків (етъ аякълакъ) – рецепти караїмів міста Мелітоп

˜ СВЯТО

ЗАПОРІЗЬКІ ГРЕКИ ВІДЗНАЧИЛИ 200-РІЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ГРЕЦІЇ Греки усього світу наприкінці березня відзначили визначну дату – 200-річчя незалежності Греції.

У Запоріжжі представники грецького товариства «Геліос» зібралися в Центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки. Керівник товариства Світлана Коваленко нагадала присутнім героїчні сторінки грецької революції, видатних особистостей, які зіграли визначну роль у визвольній боротьбі. Звучали пісні грецькою мовою, а запальні танці сіртаки та хасапіко не залишили байдужими нікого. Привітали грецьку громаду президент Запорізької асоціації національних меншин Науфаль Хамдані, барди Володимир Козеровський, Андрій Маурін, танцювальний колектив «Срібне джерело». Подарунком від відомої запорізької художниці та модел’єра Лариси Страхової став міні-показ плетених моделей одягу, бо за легендами ще сама богиня Афіна навчала дівчат майстерності рукоділля. Також в  Центрі національних культур 25 березня відбулося відкриття виставки переможців конкурсу дитячих малюнків «Греція моїми очима»,  організованої Грецькою радою Запорізької області  «Еллада». На конкурс представлені роботи, виконані у різних техніках та різними віковими категоріями. Експертна рада у складі керівника Грецької Ради «Еллада» Наталії Зурначіді, президента Запорізької асоціації національних меншин Науфаля Хамдані, директора Запорізького обласного центру культури та мистецтва Олени Златової, керівника Центру національних культур Ольги Назаренко визначила і нагородила переможців конкурсу. Юна учениця грецької недільної школи «Філоксенія» привітала присутніх віршем грецькою мовою. Традиційно святкові заходи пройшли у м. Бердянськ. У Бердянському державному педагогічному університеті 25 березня за участю керівника грецького товариства «Еллада», заступника декана гуманітарно-економічного факультету БДПУ Ірини Нагай, професора БДПУ Ігоря Лимана, підприємця і мецената, заслуженого тренера України Леоніда Котенджи, етнічних греків відбулись урочисті заходи. Лунали розповіді про історію Бердянського грецького товариства за 27 років, відбувся святковий концерт творчих колективів БДПУ. Учасники заходу відзначили, що представники різних етнічних є громадянами України  і спільно з місцевою владою забезпечують міжнаціональну та суспільну злагоду, розвиток традицій культур національних меншин. Ірина Нагай зазначила: «День Незалежності Греції – свято, яке щороку збирає велику аудиторію друзів, однодумців і патріотів. Бердянське міське грецьке товариство – активний учасник усіх фестивалів грецької культури «Мега Йорти». Ми завжди з гордістю будемо називатися  еллінами України, і надалі зберігати і примножувати національні традиції, багату культурну спадщину наших предків». За інформацією доктора історичних наук, професора Ігоря Лимана, перші письмові згадки про Бердянський край залишив давньогрецький історик Геродот. На думку вчених, саме на місці Бердянська в давнину розташовувалися легендарні Кремни (Κρημνοί, «кручі») – поселення, в якому греки торгували зі скіфами. Саме сюди, як писав «батько історії», море принесло корабель з амазонками, які разом зі скіфськими юнаками дали початок племені савроматів (сарматів). Історія Бердянська дбайливо зберегла імена греків, що зробили вагомий внесок в будівництво та розвиток

міста. Це династії купців Куппе, Ортензато, Катінакі. Костянтин Лазаревич Збандутто – відомий лікар і громадський діяч, Дмитро Миколайович Ставракі – повітовий суддя, голова повітового земського зібрання. В кінці ХІХ ст. представники грецької діаспори працювали на посаді міського голови Бердянська: Іван Пилипович Матіас (1865); Кузьма Спиридонович Аргиропуло (1875); Ієронім Іванович Хардалло (1877-1881), Іван Дмитрович Деметріадіс (1881-1884). В Бердянську активно діяло Консульство Королівства Греції,  адже саме грецькі купці були головними експортерами хліба з України в Європу через Бердянський порт. Першим консулом був Ламбро Амбацопуло, пізніше – Михайло Пайкос, син якого, Андроник Пайкос, був Шведо-Норвезьким віце-консулом, потім А. Сангвінетті й інші. Останнім еллінським віце-консулом був Григорій Іванович Пападакі, родичі якого і зараз живуть в Бердянську. В архітектурі сучасного Бердянська збереглися будинки, побудовані першими поселенцями-греками. Вони та їхні нащадки змогли зберегти не тільки будівлі, але й культуру, традиції, особливості національної кухні еллінів. За статистичними даними, в Бердянську і в Бердянському районі мешкає близько 1100 греків. У 1994 році однодумці, які мріяли відродити грецьку діаспору в регіоні, розвивати грецьку культуру, літературу, підвищувати культурно-політичну активність грецького населення, особливо молоді, створили  міське грецьке товариство. Біля витоків створення «Еллади» стояли Диаген Куюмчіев, Кіра Бєлікова, Костянтин Кияненко, Леонід Котенджи. Його основні завдання: консолідація всіх греків міста і району; відродження грецької діаспори України; відродження і розвиток національної самосвідомості молоді; досягнення повної реабілітації радянських греків; реалізація національно-культурних запитів грецького населення, особливо в сфері освіти, культурного спілкування, розвитку народної творчості та ремесел. Першим головою Бердянського міського грецького товариства «Еллада» одноголосно було обрано Галину Казачковску, яка очолювала його протягом чотирьох років. Справу продовжила в той час директор СШ №5, а нині мешканка Афін Наталія Артюх. Величезний внесок розвиток товариства зробили у батько та син Володимир Васильович і Станіслав Володимирович Арабаджи. Під керівництвом Ірини Нагай товариство досягло високого рівня розвитку, користується повагою і визнанням в місті та країні. «Еллада» входить до Федерації грецьких товариств України та є її активним членом.

У Бердянську також були створені молодіжне грецьке товариство «Нотіо то Астері», хореографічний ансамбль «Компсотіта», який неодноразово посідав призові місця на Всеукраїнських Олімпіадах по грецькому мистецтву і культурі в м. Маріуполі. Сьогодні активно діє грецьке відділення «Меотида» хореографічної студії «Вікторі Данс» (керівник Вікторія Берест), яке прийшло на зміну ансамблю «Компсотіта». Окрасою товариства є народний ансамбль народної пісні «Золотий гомін» (керівник Олена Бузова) – дипломант і лауреат ІІІ та ІІ премій Міжнародного фестивалю грецької пісні ім. Тамари Каци і народний інструментальний ансамбль «Барвісті музики» (керівник Павло Косенко). Міські та регіональні фестивалі національних культур, тижні грецької культури, Дні міста, ярмарки та фестивалі проходять за активної участі цих самобутніх колективів. Бердянське міське грецьке товариство «Еллада» бере участь в регіональних та всеукраїнських фольклорних фестивалях і святах. Завдяки Федерації грецьких товариств України, діти мають можливість влітку відпочити в Греції. Пенсіонери, ветерани грецького руху також час від часу відвідують свою історичну батьківщину. Бердянське міське грецьке товариство популяризує інформацію про греків Приазов’я, їх мову, культуру і традиції, демонструє грецькі народні танці та пісні. Щорічно на Фестивалі рідної мови «Мовляночка» проходить презентація новогрецької мови, яка стабільно визнається однією з найбільш яскравих і цікавих. У 2016 році в контексті декомунізації спільними зусиллями грецької громади, міської влади та історика Ігоря Лимана в Бердянську знову з’явилася Грецька вулиця. У вересні 2017 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, в якому в XIX в. знаходилося консульство Королівства Греції в Бердянську. Це – результат перемоги Бердянського грецького товариства в конкурсі проєктів громадського бюджету 2017 «Вшанування внеску греків у розвиток міста Бердянська». Щорічно члени молодіжного грецького товариства разом зі студентами-істориками беруть участь в проведенні археологічних розкопок в національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія» Інституту археології НАНУ. Члени товариства часто зустрічаються для того, щоб обговорити проблеми, допомогти людям літнього віку, розподілити гуманітарну допомогу. Традиційно відзначаються найулюбленіші грецькі свята: День Охі, Різдво, Великдень, День Незалежності Греції, День рідної мови.

˜ РОЗВИТОК

ПРЕДСТАВНИКИ РОМСЬКОЇ СПІЛЬНОТИ НАБУВАЮТЬ ЗНАНЬ І НАВИЧОК ІЗ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ У Центрі національних культур «Сузір’я» Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася зустріч з ромськими медіаторами з прав людини. Захід пройшов у рамках проєкту Council of Europe з навчання ромських медіаторів в чотирьох містах Запорізького та Дніпропетровського регіонів.

Навчання проходить за ініціативи Ромського центру «Лачо Дром». В заході взяли участь заступник директора–начальник управління міжнаціональних відносин Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, юристка, правозахисниця, експертка проєкту Ради Європи «Захист національних меншин, включаючи ромів та мов меншин в Україні» Олександра Коряк,   регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області Ірина Карпенко, співробітники Національної поліції, зокрема співробітника Управління до-

тримання прав людини НПУ Людмили Хоменко та інші. Громадська активістка, очільниця Громадської організації «Голос Ромні» Анжеліка Белова розповіла, що метою проєкту є надання знань представникам ромської спільноти щодо прав людини та навчання механізмам боротьби із мовою ворожнечі, дискримінацією та злочинами на ґрунті ненависті. Також під час навчань розробляються спільні робочі плани із представниками Національної поліції, Секретаріату Уповноваженого з прав людини для боротьби із цими явищами.  Загальною метою проекту є підготовка ромських медіаторів з питань захисту прав людини в 4 містах Запорізької і Дніпропетровської областей (міста Дніпро,  Кам’янське,  Запоріжжя,  Пологи) для запобігання злочинів на ґрунті ненависті за ознакою етнічної приналежності, реагування на надзвичайні ситуації в таких випадках і освіти з прав людини серед представників ромських громад. Голова Громадської  організації «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» Олексій Падченко розповів

про діяльність ромської спільноти. Ромські медіатори поділилися своїми планами щодо подальшої громадської роботи. Заступник директора–начальник управління міжнаціональних відносин Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло розповів про співпрацю державних структур та громадських організацій, реалізацію Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, роботу в рамках «Програми підтримки розвитку культур національних меншин у Запорізькій області на 2018-2022 роки». Так, за матеріалами останнього Всеукраїнського перепису населення (2001 р.) на території Запорізької області представники ромської національної меншини налічували 1887 людей і займали 13-те місце за чисельністю.   В області зареєстровано 3 ромських громадських організації: ГО «Запорізький ромський центр «ЛАЧО ДРОМ», ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» та ГО «Ромська мрія».


калейдоскоп

8.04.2021

11

˜ ВІТЕР МАНДРІВ

˜ ПОРАДА

ЯК ПРОВЕСТИ У МЗС РОЗПОВІЛИ, КУДИ МОЖНА ПОЇХАТИ БЕЗ ВІЗ ВІДПУСТКУ З КОРИСТЮ Пандемія відбила охоту подорожувати

Підготуватися до відпустки краще заздалегідь:

• вибрати місце відпочинку; • купити квитки або тур; • або скласти цікаву програму відпочинку в своєму регіоні. Навіть коли вже все готово, залишаються різні дрібні клопоти. Витрачати на них час на не хочеться, тому краще вирішити такі питання завчасно. Забути про роботу Точкою відліку початку відпустки вважається відключення від робочого графіку. Необхідно забути про свої професійні обов’язки на увесь час відпустки, бо примари незакінчених справ наздоженуть вас, де б ви не перебували. Мозку потрібен час на те, щоб переключитися в режим відпочинку, і періодичне повернення до думок про роботу заважає цьому природному процесові. Уникати рутини Вибивають з колії і рутинні справи. Деякі з них просто неможливо виконати, перебуваючи в іншому місті або країні. Передусім це стосується щомісячних комунальних платежів. Зараз багато банків надають такі послуги, як автоплатіж (за комунальні послуги, капремонт та ін.), що дозволяє не витрачати свій дорогоцінний час і не тримати в голові непотрібну інформацію. Усе геніальне є простим: встановлюється дата, а сума, що підлягає сплаті за послуги, автоматично списується з рахунку незалежно від того, де ви на даний момент перебуваєте: • за кордоном; • у горах; • в лісі; • на дачі. Якщо ви вирішили надати перевагу відпочинку на морі, то не забудьте про трендовий круглої форми пляжний килимок, а також інші необхідні для відпочинку речі, які представлено в інтернет-магазині edem-textile.com.ua. Побачити нове Єдина ваша задача на час відпустки — це відпочити та набратися сил перед поверненням на робоче місце. Навіть якщо від’їзду зі свого населеного пункту не передбачається, важливо просто розвіятися. Можна відвідати нові місця в своєму місті або поруч з ним; музей, де ви ще не були; зустрітися з друзями, яких давно не бачили; сходити в театр; подивитися цікавий фільм. Важливо отримати нові яскраві враження. Загалом, зміна обстановки та емоційного фону додає сили. Зайнятись спортом Повернути легкість тілу та бадьорість духу допомагає спорт. Дотримуючись робочого ритму, складно виділити достатній час на заняття спортом, а у відпустці це якраз можливо, найголовніше — не лінуватися. Фізкультура корисна для здоров’я, тому не так важливо, чим займатися: ходіть на йогу, влаштовуйте пробіжки вранці, перед цим добре виспавшись і не боячись спізнитися. Адже це і цікаво, і корисно. Знайти друзів Ніщо так не надихає, як можливість знайти нові знайомства. У відпустці це зробити набагато легше. По-перше, об’єднує саме місце, обстановка, а, подруге, — усі відпускники знаходяться «на хвилі розслаблення» і не так скуті умовностями. Саме тому не проґавте можливості завести нових друзів. Навіть якщо ви вирушаєте у подорож на самоті — не варто засмучуватися! Адже це чудовий шанс познайомитися з людьми і дізнатися багато цікавих історій.  ˜ МІСЯЧНИЙ

Пандемія зробила туристів більш обережними і менш терпимими до іноземців, показало нове наукове дослідження. «Пандемія значно вплинула на туристів. Вони підсвідомо ведуть себе так, щоб знизити ризики, пов’язані із зараженням. Зокрема, мандрівники стали менш схильні до пригод. Зараз вони радше воліють їздити групами, купувати страховку і відвідувати ті місця, які добре знають», - йдеться в дослідженні, опублікованому в науковому журналі Annals of Tourism Research. Крім того, в зв’язку з загрозою заразитися COVID-19 багато стали відчувати дискомфорт в громадських місцях - особливо в людних торговельних центрах і ресторанах. Вчені також виявили, що туристи, яких особливо сильно лякає COVID-19, більше за інших схильні до націоналізму і ксенофобії. Вони віддають перевагу людям, схожим на них, і уникають іноземців. Кожен третій напрям у світі повністю закритий для міжнародного туризму Експерти визнають: серйозність епідеміологічної ситуації змусила уряди прийняти обережніший підхід. Всесвітня туристська організація при ООН (ЮНВТО) опублікувала звіт про обмеження на поїздки, пов’язані з коронавірусом, за станом на 1 лютого 2021 року. Виявилось, що 32% усіх країн світу (69) нині повністю закриті для міжнародного туризму. Ще 34% напрямів закриті для іноземних туристів частково. Інші 32% країн пускають відпочивальників за умови наявності довідки про відсутність коронавірусу або обов’язкового карантину. І тільки 2% не застосовують ніяких обмежень до гостей. Звіт організації показує, що у світі зберігаються явні регіональні відмінності відносно обмежень на поїздки. Так, з 69 напрямів, які повністю закриті для мандрівників, 30 знаходяться в Азіатсько-тихоокеанському регіоні, 15 - в Європі, 11 - в Африці, 10 - в Північній і Південній Америці і всього три - на Близькому Сході. «Обмеження на поїздки широко використовувалися для обмеження поширення коронавіруса. Тепер, коли ми працюємо над відновленням туризму, ми повинні визнати, що обмеження - лише частина рішення. ЇХ використання повинне грунтуватися на останніх даних і дослідженнях і постійно перевірятися, щоб забезпечити безпечний і відповідальний перезапуск сектора, від якого залежать багато мільйонів підприємств і робочих місць», - заявив генеральний секретар ЮНВТО Зураб Полиликашвили. В Україні набудуть чинності дві нові безвізові угоди. У Міністерстві закордонних справ України повідомляють, що з 1 березня набудуть чинності дві нові безвізові угоди. Як зазначається, для українців стануть безвізовими Гренада, заморські території Нідерландів Аруба і Кюрасао, карибські острови Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба. Оформлювати візу не потрібно, якщо пе-

КАЛЕНДАР ІЗ 8 БЕРЕЗНЯ ПО 15 КВІТНЯ

8.04. 25-та (до 5.36), 26-та місячна доба. Спадаючий Місяць у Рибах. День листа. Рекомендується садіння селери, редиски, цибулинних, пізньої капусти, щеплення дерев і ягідних кущів. Гарний час для культивації, поливання та внесення добрив. 9.04. 26-та (до 5.55), 27-ма місячна доба. Спадаючий Місяць у Рибах. День листа. Скористайтеся порадами на 8 квітня. 10.04. 27-та (до 6.11), 28-ма місячна доба. Спадаючий Місяць у Рибах (день листа), із 9.12 - в Овні (день плода). Не рекомендуються сівба, садіння чи пересаджування. Можна обрізати плодові дерева та ягідні кущі, готувати ґрунт під сівбу, знищити шкідників, зайнятися прополюванням та мульчуванням. 11.04. 28-ма (до 6.26), 29-та місячна доба. Спадаючий Місяць в Овні. День плода. Скористайтеся порадами на 10 квітня.

12.04. 29-та (до 6.41), перша, друга місячна доба. Новий Місяць о 5.32 в Овні (день плода), із 20.44 – у Тельці (день кореня). Не слід нічого сіяти, садити чи пересаджувати. 13.04. Друга (до 6.57), третя місячна доба. Зростаючий Місяць у Тельці. День кореня. Скористайтеся порадами на 12 квітня. 14.04. Третя (до 7.14), четверта місячна доба. Зростаючий Місяць у Тельці. День кореня - сприятливий для сівби салату та капусти, огірків, кабачків, гарбуза. 15.04. Четверта (до 7.35), п’ята місячна доба. Зростаючий Місяць у Тельці (день кореня), із 9.35 – у Близнюках (день квітки). Рекомендується садіння бобових і витких рослин, видалення зайвих пагонів, прополювання, мульчування, санітарне та формуюче обрізання плодових дерев та ягідних кущів.

ріод перебування в країнах не перевищує 90 днів у 180-денний термін. Також буде відновлене авіасполучення з Грузією. Українці зможуть відвідати цю країну за умови негативного результату ПЛР-тесту.

Раніше ми повідомляли, що вітчизняний туристичний ринок у 2020 році скоротився на 60 – 70%. Нагадаємо, торік видатки українців на поїздки за кордон у туристичних цілях скоротилися у 1,7 раза.  

˜ ГОРОСКОП НА ТИЖДЕНЬ Овен. Цього тижня вас чекають нові професійні виклики. Хтось поставить перед вами інші вимоги, яким вам буде важко відповідати. Наберіться терпіння, тому що завдяки хорошим ідеям ви впораєтеся. Протягом тижня залишайтеся ввічливими, робіть те, що від вас вимагають. До вихідних складні ситуації вирішаться на вашу користь. У коханні вам допоможе Венера. Не ігноруйте інтуїцію. Щоб не злякати удачу, нічого не плануйте, вирішуйте завдання по мірі надходження.

Телець. Ви будете налаштовані оптимістично, але не зможете уникнути відставання. Спливуть цікаві речі, про які ви встигли давно забути. З’явиться шанс на успіх або перемогу в складній справі. Венера зробить так, що ви на цьому тільки виграєте. Налаштовуйтеся на позитив. В особистому житті ви будете неспокійні й допитливі. Бережіть нерви і не приймайте на свій рахунок усього, що почуєте. Прийшов час розібратись із фінансовими справами й переглянути сімейний бюджет. Можливе зростання доходів. Спорт, хобі та відпочинок у вихідні створять гарний настрій. Близнята. Будьте терплячими і не турбуйтеся через тих, хто вас оточує. Зірки сприятимуть приємним зустрічам, але краще без потреби не говорити про чужі недоліки й промахи в особистому житті. На роботі будьте обережні, тому що ваші невинні зауваження можуть спровокувати великий скандал. У вихідні відпочиньте, знайдіть час для сім’ї і не ігноруйте домашні справи. У коханні все буде спокійно. Буде безліч сюрпризів і подарунків, що вас порадують. Тому знайдіть час, щоб продумати свій гардероб, не нехтуйте макіяжем. Рак. Венера допоможе цього тижня налагодити співпрацю з важливими, впливовими людьми. Помітно зросте ваша привабливість, посилиться особистий магнетизм. Зосередьтеся на наведенні порядку й повсякденних справах. Зараз вам удасться закінчити те, що залишилося незавершеним, прояснити важкі моменти. Венера принесе нові ідеї й гарантуватиме удачу в стосунках із людьми. Юпітер допоможе захистити свої інтереси від конкурентів. Будьте напоготові й не поступайтеся інтриганам. В особистому житті боріться за своє. Якщо хтось намагається спокусити вашу другу половину, дійте. Лев. Від вас не вислизне жоден секрет на роботі чи в особистому житті. Зірки попереджають, що друзі й знайомі виберуть вас довіреною особою, і ви їм допомагатимете. Будьте чесними. Під кінець тижня будьте уважними до фінансових справ. Є висока ймовірність, що робочі справи загальмуються, а особисті - забуксують. Не панікуйте. Це плановий перепочинок. Вихідні сприятливі для любові. Відкладіть усі інші справи. Одиноким варто бути напоготові. Постарайтеся хоча б на кілька днів вирватись із міста на природу. Діва. Попереду у Дів гарний, але копіткий і суєтний тиждень. Можливо, доведеться жити в стані цейтноту на всіх життєвих фронтах. Тому правильно розставте пріоритети й не беріться за все відразу. На роботі варто шукати нові проекти, тому що зараз до вас прихильна Венера. Можете розраховувати на цікаві новини та допомогу людини, з якою вас пов’язує спільний інтерес. У другій половині тижня на перший план вийдуть почуття. Ви проявите особливу прихильність до коханої людини, захочете у всьому їй догодити. Одиноким Дівам щаститиме в коханні. Терези.

Якщо не брати до уваги дрібні непорозуміння

побутового плану, то практично всю другу половину тижня ви відчуватимете себе абсолютно щасливими. Є зіркові передумови до виконання заповітних бажань, можливі також кар’єрні успіхи. Тиждень сприятливий для любовних завоювань. Ви подобатиметеся, але й самі станете особливо чутливими до чарівності протилежної статі. Ви будете балакучими й спостережливими, це допоможе зав’язати нові знайомства. Самотні люди будуть у гарній формі й зможуть перебирати пропозиції. Проведіть вихідні так, як подобається вам із партнером.

Скорпіон. Скорпіони будуть товариські й веселі. Тиждень найбільш сприятливий для ділових зустрічей і розмов на фінансові теми. Нові знайомства будуть цікавими і вплинуть на ваші погляди. Удома ви вирішите навести навколо себе порядок, купити необхідні речі або попрацювати в саду або городі. В особистому житті тиждень буде досить цікавим. Ідеї партнера прикрасять ваші вечори. У самотніх Скорпіонів є шанс на нове захоплююче знайомство. Зверніть увагу на здоров’я. Більше відпочивайте. Відкладіть вирішення фінансових питань, особливо якщо вони пов’язані з іншими людьми. Стрілець. Ви все встигнете вчасно! Марс дуже впливатиме на ваше самопочуття, може погіршити опірність до суєти, непотрібних спорів, пліток. Відпочивайте, щоб уникнути нервозності й роздратування. Меркурій схилятиме вас до розкішних покупок або зміни домашнього декору. Гарненько подумайте. Зараз можна планувати подібні зміни, шукати натхнення в журналах, а також розвивати свої здібності. В особистому житті все повинно бути спокійно, але знайдіть час для партнера, перш ніж він почне сумніватися у вашій любові. Козеріг. Тиждень сприятливий для прибирання, приготування їжі та інших справ, пов’язаних із будинком і сім’єю. Уникайте ризику у фінансових питаннях, не довіряйте чуткам. Ви можете перебільшувати масштаб проблем, нервово реагувати на прості ситуації. Найкраще більше відпочивати, піклуватися про здоров’я, займатися мистецтвом й езотерикою. Під кінець тижня про себе нагадають деякі важливі речі. Проясниться якесь непорозуміння або розкриється таємниця. Водолій. Чудовий настрій і небувалий душевний підйом будуть із вами весь тиждень. Друзі із задоволенням вам допоможуть, прокоментують нові ідеї. Домочадці подбають про себе самі. На роботі всі будуть із вами ввічливими. Зірки радять не провокувати дискусії між поколіннями. В особистому житті буде метушня й плутанина. Тримайтеся подалі від колишніх обранців. Юпітер радить не відновлювати старі стосунки, а з оптимізмом шукати нові. У вихідні відпочивайте. Здоров’я вимагає уваги, тому не шукайте розваг, краще гарненько виспіться. Риби. Венера зробить ваше особисте життя прекраснішим. Настрій буде хорошим, а ваша гарна усмішка потішить нових шанувальників. У постійних стосунках настає гарний час, щоб зробити разом якомога більше справ. Наведення порядку в саду або похід по магазинах можуть принести вам задоволення. Обговорюйте плани на майбутнє, насолоджуйтеся життям і не слухайте родичів, які захочуть звалити на вас свої проблеми. Самотні Риби знову відчують бажання фліртувати, знайомитися з новими людьми. Відвідуйте громадські заходи, дружні зустрічі - саме зараз у вас є шанс нового знайомства.


12

8.04.2021

реклама та оголошення тел.: 099-079-28-46, e-mail: zp.reklama@ukr.net

Повідомлення про оприлюднення Заяви про визначення обсягів стратегічної екологічної оцінки проєкту «Програми з охорони навколишнього природного середовища Дніпрорудненської територіальної громади на 2021-2030 роки» Відповідно до статті 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», з метою одержання та врахування пропозицій і зауважень громадськості, на офіційному веб-сайті Дніпрорудненської міської ради в розділі «Екологія» оприлюднено для громадського обговорення Заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту «Програми з охорони навколишнього природного середовища Дніпрорудненської територіальної громади на 2021-2030 роки» (далі – Програма). Зауваження і пропозиції до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту Програми просимо надавати до 02.05.2021 (включно) до виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради на поштову адресу: пр.Ентузіастів, 11, м. Дніпрорудне, Василівський район, Запорізька область, 71630 або на електронну адресу: press@ dnrada.gov.ua.

ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ ПРОДАМ ü На посадку садженці сортової ліщини, та цибульки черемші. Т.: 098-52-32-118 КУПЛЮ ü Вивезу кондиціонери, холод, прал.маш, газ.колон. Т.: 050-080-47-40 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 093-75000-20 ü Приїдимо і купимо старі перини та подушки. Т.: 063-539-25-63, 068-862-31-43, 050-147-86-79 ü Пір’єва фабрика купує старі перини, подушки, пух, пір’я. Т.: 096-639-89-63, 099-11650-93 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 096420-40-20 ü Непрацюючий холод., прал. маш., СВЧ. Т.: 050-237-05-35 ü Вивезу холод., кондиц., газ.колон., прал. маш,. Т.:096-528-72-38 РІЗНЕ ü Сподіваюсь на зустріч із чоловіком, який підставить своє плече і завжди підтримає. Яприваблива жінка, вік 52 рік. Живу із дорослим сином-інвалідом дитинства. Хлопець ходячий, сам себе обслуговує. тел.066 81 01 859 та 068 90 704 90 ПОСЛУГИ ü Терміновий рем ТВ. Т.: 2201884, 095-0405102, 097-318-0846

ü Вивезу холод. Т.: 096-528-72-38 ü Ант. супут., Т-2, рем. уст. Т.: 270-81-90 ü Антени супутникові (укр. розкодування). Т.: 050-421-06-22

канали,

ü Супутникове ТВ. Т.: 096-727-12-82 ü Ремонт квартир під ключ. Т.: 093-372-53-75, 096-892-56-79

Шановні вступники!

КЗ «Запорізький медичний фаховий коледж» ЗОР запрошує на навчання за освітньо-професійними програмами: Після 9 класу: Лікувальна справа кваліфікація: фельдшер, 4 роки навчання (денна бюджет/контракт); Сестринська справа кваліфікація: сестра медична, 4 роки навчання (денна бюджет/контракт); Стоматологія ортопедична кваліфікація: технік зубний, 3 роки навчання (денна контракт); Лабораторна діагностика кваліфікація: лаборант (медицина), 3 роки навчання (денна бюджет/контракт). Після 11 класу: Лікувальна справа кваліфікація: фельдшер, 3 роки навчання (денна бюджет/контракт); Сестринська справа кваліфікація: сестра медична, 3 роки навчання (денна бюджет/контракт); *+ вечірня форма – 3,5 роки навчання (контракт); Акушерська справа кваліфікація: акушерка, 2,5 роки навчання (денна бюджет/контракт); Стоматологія ортопедична квалі-

фікація: технік зубний, 2 роки навчання (денна контракт); Лабораторна діагностика кваліфікація: лаборант (медицина), 2 роки навчання (денна бюджет/контракт); Фармація, промислова фармація кваліфікація: фармацевт, 2 роки навчання (денна контракт); *+ заочна форма – 2,5 роки навчання (контракт). ЗАПРОШУЄМО ДО НАС НА ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ ONLINE 15 ТРАВНЯ о 10:00 в актовій залі zbmk.zp.ua Вступник допускається до конкурсу від 100 балів сертифіката ЗНО ! Наша адреса: 69600, м.Запоріжжя, Оріхівське шосе, 14 (маршрутне таксі № 20, 40, 40а – зупинка «Обласна лікарня») Телефони для довідок: (061) 216-07-10; (061) 216-07-13 Інтернет контакти: Пошта: zmk_zp07@ukr.net Сайт: zbmk.zp.ua Соц.мережі: facebook: clubzbmk.zp.ua instagram: clubzbmk_zp_ua

ü Сантехнік Олександр. Т.: 099-769-67-87, 067-897-61-62 ü Сантехник, швидко та якісно. Т.: 067-36907-28-76 ü Заміна ущільнювачів, резини на холод. Т.: 050-715-36-57 ü Пиляю дерева. Т.: 068-906-12-98 ü Вантажні перевезення. Т.: 097-910-78-89 ü Ремонт м’якої меблі, перетяжка. Т.: 098996-13-15 ü Ремонт холод., пральн. маш. Т.: 066-71024-50, 097-97-752-79 ü Пам’ятники: граніт, мозаїка. Т.: 067-74974-56, 050-74-974-56 ü Ремонт швейних машин, чесні ціни. Спиця С.Е. Т.: 068-085-46-40

Увага! Пряма лінія! № з/п

Прізвище, ім’я та по батькові

Посада, статус

Дата та час проведення гарячої лінії

1

Шиханов Руслан Борисович

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації

08.04.2021 з 11.00 до 12.00

2

Бойко Зінаїда Михайлівна

Керівник апарату Запорізької обласної державної адміністрації

08.04.2021 з 13.00 до 14.00

3

Жук Олена Юріївна

Голова Запорізької обласної державної адміністрації

09.04.2021 з 9.00 до 10.00

4

Старух Олександр Васильович

Депутат Запорізької обласної ради

09.04.2021 з 13.00 до 14.00

5

Некрасова Злата Андріївна

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації

12.04.2021 з 14.00 до 15. 13.04.2021 з 10.00 до 11.00

14.04.2021 з 10.00 до 11.00

6

Карпій Сергій Євгенійович

7

Брутман Едуард Леонідович

в.о. директора Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації

8

Любім Людмила Сергіївна

Перший заступник Голови Запорізької обласної ради

9

Кулинич Олексій Валерійович

13.04.2021 з 13.00 до 14.00

15.04.2021 директор Департаменту охорони з 10.00 до здоров’я Запорізької обласної дер11.00 жавної адміністрації Звертатись у зазначений час за телефоном

0-800-503-508

(дзвінки безкоштовні).


у світлі рампи

8.04.2021

13

˜ ПРЕМ’ЄРА

ЦЕЙ МІНЛИВИЙ, МІНЛИВИЙ СВІТ…

Віталіна МОСКОВЦЕВА

Як бути, коли наречений закохався в іншу? Помітив у церкві витончену, біломармурову ручку незнайомки і… пропав. Навіть обличчя її не бачив! Дон Мельчор не здогадується, що під мантильєю – суджена, яку йому заочно засватали і з якою він ніколи ще не зустрічався…. Отака зав’язка прем’єрної вистави запорізького Нового театру «Ревнива до самої себе». Що залишається юній Магдалені, як не ревнувати свого обранця до самої себе та нишком страждати? Але темпераментна дівчина, котра покохала нареченого з першого погляду, затіває з ним дотепну й небезпечну гру. Цю історію близько 400 років тому вигадав іспанський… монах, який написав кілька сотень п’єс під псевдонімом Тірсо де Моліна. Він вважається драматургомкласиком, але його твори майже невідомі українській публіці. Ми навіть не знаємо, що цей іспанець першим вивів на підмостки горезвісного дона Жуана – під іменем Хуана де Теноріо в комедії «Севільський бешкетник». - Тірсо де Моліна був молодшим сучасником Лопе де Веги, під враженням від п’єс якого і сам вдався до драматургії, - пояснює режисер Нового театру Світлана Лебедєва. – У період «глибокого карантину», сидячи вдома, я розмірковувала, на що відгукується моє серце. Настрій був такий, що на думку спадали лише драми й трагедії. Але студійка нашого театру підказала почитати «Ревниву до самої себе». В Інтернеті тексту не

знайшлося, довелося звернутися в обласну наукову бібліотеку. І я переконалася: це те, що треба! Адже наші молоді актори завжди із заздрістю спостерігали, як ми з Владиславом Лебедєвим бавимося в «Собаці на сіні». Тож, «Ревнива» - саме для них! Дійсно, в новій комедії «першу скрипку» грає молодь. Уже досвідчені Євген Славинський (дон Мельчор), Дар’я Лебедєва (донья Магдалена), Іван Острівний (Вентура) - і ті, хто тільки набирається досвіду: Олена Лебедєва (донья Анхела), Марія Ярова (Кіньонес), Юрій Титов (дон Себастян) та новачок Ілля Довгий (дон Херонімо), котрий поки що не зовсім певно почувається на сцені. Завзяту моло-

діжну компанію доповнюють Олександр Рудик (Сантільяно) і Дмитро Московцев (дон Алонсо). Під час прем’єри в ПК «Орбіта», приуроченої до Міжнародного дня театру, публіка багато сміялася над витівками та трюками персонажів і час від часу зривалася на оплески. Але не так все просто в цій комедії положень. Режисер-постановник Світлана Лебедєва відзначає її психологізм. У виставі немає суто «ліричних героїв». Актори Євген Славинський і Дар’я Лебедєва відшукують кумедні риси навіть у закоханих доні Мельчорі та доньї Магдалені. Замість «дистильованого» позитиву - показують живі характери з їхніми недоліками.

Пустотливій, на перший погляд, п’єсі надає глибину думка, що її 400 років тому заклав Тірсо де Моліна: наскільки мінливий цей світ! Все ненадійне, все крутиться, ніби стрімка карусель. Чи повірити в раптове кохання до дівочої ручки? А може, точка опори – гаманець із золотом? «Вірна» служниця Кіньонес (Марія Ярова) з легкістю зраджує любу господиню – і тут же знову стає «вірною». «Закохана» інтриганка з янгольським іменем донья Анхела (Олена Лебедєва) у фіналі миттєво змінює об’єкт своїх почуттів. Рухаються, танцюють ширми на сцені. Роздвоюються «графині», котрі прийшли на побачення. Жінки в чорному спокушують, та раптом одна з них піднімає мантилью – а під нею чоловіче обличчя… Як нам жити в цьому ефемерному світі? Новий театр відповідає: попри все - вірити. Попри все - любити! У карнавальній круговерті змішалися ознаки епох: від мантилій та високих гребенів у зачісках – до смартфону й «антикоронавірусної» маски. Шикарні сукні Світлана Лебедєва з дочкою Дашею вигадали за мотивами творінь відомого модельєра Крістіана Лакруа. Жагучі іспанські мелодії та живильна енергія молодих артистів не дають всидіти на місці – глядачів так і тягне у танець… Ще один доказ мінливості нашого буття: через локдаун не відбудеться вистава Нового театру в ПК ЗАЗ, що планувалася на 9 квітня. Але її не відмінили, а перенесли на травень. Не пропустіть – і приємні емоції від комедії «Ревнива до самої себе» вам забезпечені.

˜ ПІДСУМКИ

«ПЕЙЗАЖ» ПІСЛЯ ТЕАТРАЛЬНОЇ БИТВИ

Олена СТАХОВА

Десять днів у березні тривав фестиваль-конкурс на найвищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна-2021». Уже 29-й раз його проводить міжобласне відділення Національної спілки театральних діячів України.

Магдалена - актриса Дар’я Лебедєва

Актриса Театру ляльок Анастасія Кабаненко Здавалось би, нічого особливого – ще одна театральна подія у низці подібних. Хіба що існує вона на рідкість довго: вочевидь організатори вважають її дуже потрібною й уміють довести свою точку зору представникам влади двох областей та п’яти міст. Тільки призовий фонд цього року склав 130 тисяч гривень! Але «Січеславна» має й інші особливості. Зокрема, в ній беруть участь усі (чи майже всі) професійні трупи Придніпров’я – тобто Дніпропетровської та Запорізької областей. Ключове слово: «професійні». Театри не їдуть кудись зі своїми виставами. Навпаки, журі приїжджає до них. Цього року в ньому - троє профі з визнаних театральних центрів України: Києва, Харкова і Львова. Очолювала титуловану трійцю доктор мистецтвознавства, професор кафедри театрознавства й акторської майстерності Львівського націо-

нального університету імені І.Франка, головний редактор журналу «Просценіум» Майя Гарбузюк. Вузловий момент фестивалю-конкурсу «Січеславна» - професійне обговорення вистав, що члени журі проводять для театральних колективів. Це розмова професіоналів із професіоналами, мета якої – розвиток. І хоча на переглядах присутня публіка (вона - повноправний «співавтор» театрального дійства), але за своєю суттю «Січеславна» - не глядацький фестиваль, а, скоріше, школа вищої професійної майстерності. Дехто ображається: чому нас критикують і мало хвалять, чому не нагороджують? Є й такі, хто вважає, що коли їм нічого не присудили, то й користі від такого фестивалю нуль. Мов у дитячому мультику: «Хто похвалить мене більш за всіх…» Але ж дорослі люди мають розуміти, що компетентна критика важливіша за улесливі слова. А нагороди фестивалю-конкурсу тим цінніші, що останнім часом значно скоротилася кількість його номінацій. У «Січеславні-2021» взяли участь 15 театрів Дніпра, Запоріжжя, Кривого Рогу, Павлограда і Кам’янського із 19 новими виставами (обов’язкова вимога: показувати лише прем’єри сезону). Чимало? Але порівняйте: у минулі роки, до пандемії коронавірусу, кількість фестивальних вистав доходила до 32. Запоріжжя на нинішньому фестивалі-конкурсі представляли академічний Театр молоді (ТЮГ), академічний Театр ляльок, му-

Актори Театра молоді Назар Баранніков (ліворуч) і Петро Желєв із заступником директора з організаціх глядачів Юлією Стоєвою ніципальний театр танцю і муніципальний театр-лабораторія «Vie». Академічний театр імені В.Магара останнім часом від участі в конкурсі ухиляється (недохвалили?). Але навіть без цієї найчисельнішої запорізької трупи, наш регіон виглядав на «Січеславні-2021» солідно. Національна спілка театральних діячів України відзначила головного режисера Театру молоді, заслуженого діяча мистецтв України Геннадія Фортуса і директора-художнього керівника театру-лабораторії «Vie» Ольгу Лєщову. Колеги віддали данину шани досвідченій актрисі Театру ляльок Амелії Контресас-Діденко. Спецприз «Січеславни» отримала директор-художній керівник Театру танцю Лариса Нєвєрова. Ще двох співробітників запорізьких театрів нагородили премією «Репутація і повага». Дипломи за пропаганду театрального мистецтва вручили запорізьким журналістам: автору «Правди ZP» Віталіні Московцевій та Олегу Валику. Але все-таки головне – прем’єрні вистави. А за них - тільки десять нагород. У тому числі шість - за кращі акторські роботи. Пишаймося: половина з цих шести – у запоріжців! Лауреатами молодіжного конкурсу «Надія Січеславни» стали за кращу чоловічу роль актор Театру молоді Назар Баранніков (Клим в містичній історії «Сто тисяч» за І.КарпенкоКарим), а за кращу жіночу роль – актриса Театру ляльок Анастасія Кабаненко (клоунеса Кумединка у виставі «Веселий урок»).

Актор Театру молоді Петро Желєв за віком не так давно теж належав до «надій». Та тепер переміг у «дорослому» конкурсі: здобув премію за кращу чоловічу роль другого плану (кум Савка у виставі «Сто тисяч»). Цікаво, що нагорода «Січеславни-2021» за кращу режисуру вистави «Езоп» дісталася директорові-художньому керівнику Дніпропетровського молодіжного театру, заслуженому діячу мистецтв України Віталію Денисенку. Адже колись Віталій Іванович був головним режисером запорізького Театру молоді. Саме тоді, років 30 тому, поставив на його сцені один зі своїх кращих спектаклів - лицедійство сатирів «Езоп». Пізніше виставу відновили: вона досі в репертуарі Театру молоді. Тож, не треба їхати в Дніпро, щоб подивитися «Езопа» - у Запоріжжі є його «старший близнюк». На жаль, з Театру молоді Віталій Денисенко свого часу перейшов головним режисером у Театр імені В.Магара. Там намагався вчити молодих акторів грати в більш сучасному стилі, але не зійшовся у поглядах з адміністрацією. Тепер наш колишній земляк отримує нагороди - але вже не для Запоріжжя… Гран-прі «Січеславни» за кращу виставу для дітей здобув «Віслючок, який мріяв стати зіркою» Дніпровського міського театру ляльок. Серед прем’єрних вистав для дорослих найкращою журі визнало пластичну драму «Пейзаж» Криворізького академічного міського театру «Академія руху» в постановці заслуженого діяча мистецтв України Сергія Бєльського. Це вистава… без слів. Актори розмовляють із глядачем за допомогою пластики. А тема розмови надзвичайно серйозна – війна, що глибоко травмувала психіку головного героя-солдата. «Академія руху» отримала Гран прі «Січеславни» вшосте. Хтось, певне, запідозрить, що журі заангажоване… Але скільки професіоналів у ньому змінилося за 29 років! Всіх «ангажували»? Так! Професійним і сучасним підходом до театральної справи. У міжобласному відділенні НСТДУ обмірковують, якою буде наступна «Січеславна-2022». Тридцята. Ювілейна. Театрам Запоріжжя теж варто вже зараз обдумати свою участь. Ганьба, якщо наступного року серед запорізьких труп знову знайдуться «виняткові», що вважають себе вищими за думку колег.


14

спорт

8.04.2021

˜ БАСКЕТБОЛ СУПЕРЛІГА ПАРІ_МАТЧ

У ФІНАЛІ ЗІГРАЮТЬ «МАВПИ» До кубкового протистояння команди мали по дві втрати: у “Запоріжжя” гру пропускали Джош Форчун та Іван Міхєєв, “Київ-Баскет” не міг розраховувати на Майкла Джейкобсона і Сергія Павлова, але ростер киян налічує набагато більше досвідчених та коштовних виконавців ніж у запоріжців. Статус фаворита безумовно належав чинному лідеру Суперліги, але команда Валерія Плеханова вирізняється в цьому сезоні з-поміж усіх клубів своїм характером та вмінням битися до кінця у найважчих ситуаціях.

Гру з “Київ-Баскетом” запоріжці розпочали дисципліновано з акцентом на щільний захист. До середини чверті суперники йшли рівно в рахунку, після чого номінальним господарям вдалося оформили міні-ривок. Капітан “Запоріжжя” Олександр Сізов знову був кращим на майданчику. Його неймовірний відсоток реалізації, а також підтримка збоку Майка Кеффі та Аурімаса Маяускаса дозволили команді отримати перевагу – 22:14. Жодної втрати, виграний щит та самовіддана гра в захисті приносили результат. Та з появою на майданчику молодих гравців “Запоріжжя” щось у злагодженому механізмі похитнулося. Кияни відчули момент і скоротили розрив до мінімуму – 23:22. Стартовою п’ятіркою запоріжці одразу повернули собі гандикап “+8” на початку другої чверті. Гросмейстерський відсоток влучності триочкових Сізова (3/4 – 75%), який постійно брав ініціативу на себе та виконав 12 кидків, призвів до персонального рекорду кар’єри в Суперлізі за очками у першій половині. До великої перерви наш капітан мав 19 балів та виглядав, як і личить MVP останнього туру Суперліги. Що цікаво, навіть за умови якісного захисту “Запоріжжя” – “Київ-Баскет” мав кращий загальний відсоток влучності двоочкових і триочкових кидків, але зусилля команди Валерія Плеханова чітко відображалися в інших статистичних показниках: щит запоріжці не програли (17/17), мали більшу кількість

передач (10/9), перехоплень (6/2) та блок-шотів (2/1) і меншу втрат (2/8). Грицак, Тихонов, Мальчевський – на рівних протистояли своїм потужним візаві у захисті. Атаки команди під акомпанемент Кеффі чітко завершував Сізов. Єдиний американський легіонер “Запоріжжя” відіграв першу половину без замін, що дозволяло команді утримувати стабільність, а самому Майку дивовижним чином “свіжість” у рішеннях. Рахунок першої половини 47:42 абсолютно нічого не гарантував, особливо якщо зважати на глибину складу киян. Проте і в другій половині рівень організації гри у запоріжців не впав. Безумовно у цьому заслуга розігруючого, який жодного разу на лавку так і не “присів”. Але не менш важливою стала підтримка партнерів, командна робота в захисті та “пробудження” результативності Аурімаса Маяускаса. Він повторив досягнення Олександра Сізова, набравши за другу половину 19 очок. Литовець не просто перегравав один в один Тібодо, а місцями навіть Коренюка, Маяускас діяв переконливо на обох половинах майданчика. Завдяки його результативності запоріжцям вдавалося втримувати перевагу – 71:63, в той час як самовіддана гра в захисті спричинила фол-трабл для Андрія Грицака. У заключній чверті головним було питання фізичної спроможності запоріжців провести ще 10 хвилин із повною віддачею і без провалів. Команда Валерія

Плеханова з честю впоралася з цим завданням. Ривок у дебюті завдяки путбеку Грицака та швидкому відриву Кеффі давали запоріжцям запас “+12”. Показовим став епізод наприкінці матчу, коли Майк поставив блок, Андрій слідом зробив перехоплення, після якого було зрозуміло, що “Київ-Баскет” від поразки не врятується. БК “Запоріжжя” спричинив першу сенсацію у Фіналі Восьми Кубка України, вибивши з розіграшу чинного лідера Суперліги “Київ-Баскет”. Підсумковий рахунок 89:82. . БК «Запоріжжя» – БК «Черкаські Мавпи» 67:79 (16:12, 14:14, 22:27, 15:26) До півфінального матчу з «Черкаськими Мавпами» у складі «Запоріжжя» змін не відбулося: все ті ж нечисленні бійці Валерія Плеханова налаштовувались на ще більшу сенсацію – оформити історичний вихід у фінал. У розпорядженні Максима Міхельсона, чия команда грала вдома, був значно ширший вибір виконавців з двома повноцінними п’ятірками. Висока ціна відповідальності тиснула на учасників півфіналу, що прямим чином вплинуло на загальну результативність першої половини матчу. Краще приборкати емоції на старті вдалося запоріжцям – Сізов, Мальчевський та Кеффі вивели команду вперед 7:2. Підопічні Валерія Плеханова грали без втрат, тому до середини чверті різницю зберігали. Після медіа тайм-ауту, коли Майк Кеффі «присів» на лавку, кілька атак поспіль «Запоріжжю» не вдалися. «Черкаські Мавпи» наблизилися в рахунку, однак Аурімас Маяускас останнім кидком у чверті встановив переможні цифри 16:12. Мінімум втрат (1/5), бажання битися за кожен м’яч (підбирання – 14/11) та результативність Мальчевського з Сізовим (обоє мали по 5 очок) дозволили «Запоріжжю» повести в рахунку, граючи на майданчику суперника за підтримки місцевих вболівальників. З початком другого ігрового відрізку атаки номінальним господарям давалися ще важче. Гравці «Черкаських Мавп» намагалися максимально «відрізати» від м’яча головного конструктора атак Майка

Кеффі, через що протягом чотирьох хвилин чверті команда не могла набрати очок. За цей час суперник відіграв різницю та вперше отримав лідерство 18:16 – Валерій Плеханов взяв тайм-аут. Після нього «Запоріжжя» значно додало в агресії. На першу роль вийшов капітан. Дивовижна результативність Олександра Сізова стала в основі ривка 8:0, а сам капітан набрав при цьому сім очок. Зміна лідера 24:19 – і тепер уже хвилинна перерва знадобилася Максиму Міхельсону. «Черкаські Мавпи» робили дуже багато втрат (2/12), але відсоток реалізації зуміли покращити, тому на велику перерву команди йшли з незначним гандикапом на користь «Запоріжжя – 30:26. Титанічних зусиль коштувало команді Валерія Плеханова вистояти в грі на щитах (20/21), де опонентами була найгабаритніша лінія в українському чемпіонаті. Після перерви запоріжці продовжували відчайдушно битися за місце в фіналі. У третій чверті ривок «Черкаських Мавп» спричини чотири дальніх влучання. За бурхливої підтримки місцевої публіки реальні господарі паркету отримали максимальне лідерство – 49:40. Але й тут «Запоріжжю» вдалося встояти під неймовірним натиском та знайти контраргументи у важкий момент. Маяускас та серія триочкових від Кеффі занурили у повну тишу палац спорту «Будівельник». Запоріжці неймовірним чином знову були попереду – 52:51. Залишалося найважче, зберегти хоч якісь сили для заключної 10-хвилинки. На жаль, саме втома гравців команди Валерія Плеханова стала ключовим фактором у цьому матчі. «Черкаські Мавпи» зберегли необхідний ресурс завдяки замінам у кожній лінії тоді як «Запоріжжя» його просто не мало. У ході чверті суперник отримав +10 очок різниці, маючи при цьому справжню вболівальницьку підтримку. Навіть позамежна самовіддача та непоступливість не дали запоріжцям шансу зачепитися за «клатч». За два дні було віддано багато сил, тому «Черкаські Мавпи» вистояли у непростій битві, перемігши «Запоріжжя» – 79:67.

˜ ФУТБОЛ ДРУГА ЛІГА

«МЕТАЛУРГ» ЗБІЛЬШУЄ ПЕРЕМОЖНУ СЕРІЮ В ЧЕМПІОНАТІ ДО ТРЬОХ МАТЧІВ ПОСПІЛЬ ФК «Перемога» – МФК «Металург» 1:3 (0:2)

Голи: Сердюк (57) – Сидоров (20), Крапивний (43), Загоруйко (90+2) «Перемога» ще не вигравала у весняній частині сезону (нічия з «Енергією» та поразка від «Балкан»), тоді як «Металург» підходив до цього матчу в прекрасному настрої: дві звитяги із загальним рахунком 10:2. Запорізькі футболісти їхали до Дніпра з намірами реабілітуватися за втрачені очки на «Славутич-Арені» в першому колі (0:0). Запоріжці швидко позначили своє домінування на футбольному полі – в дебюті тричі «пристрілювався» з-за меж штрафної Едуард Сарапій, небезпечно зльоту пробивав Дмитро Олійник. Гравці «Металурга» активно залучали фланги, але перший гол прийшов через центр. На 20-й хвилині Олійник обікрав захисника «Перемоги» біля чужої штрафної і покотив на Сидорова – Олексій без проблем переграв голкіпера Ібрагіма Суаіба – 0:1. Для молодого форварда «металургів» цей гол став третім у трьох матчах на весні. Команда Володимира Микитіна продовжувала повністю домінувати над господарями. У першому

таймі «Перемога» не провела жодної виразної атаки, тому Ярослав Котляров залишався без роботи. Натомість біля інших воріт кипіли пристрасті. Натиск «Металурга» приніс результат під завісу тайму. Який же вишуканий удар вдався Дмитру Крапивному! Опорний півзахисник привчив до того,

що забиває зрідка, але надзвичайно видовищно і зі смаком. Отримавши м’яч з аута, він змістився в центр і обвідним ударом влучив у самісіньку дев’ятку – шедевральний гол! Рахунок 2:0 повністю задовольняв гостьову команду. Другий тайм став цікавішим з точки зору інтриги.

Від самого початку футболісти «Перемоги» активно пішли у наступ. Двічі загрожував найзірковіший гравець клубу Артем Радченко. Коли гру вдалося вирівняти, у простій ситуації помилився Ярослав Котляров. На 57-й хвилині голкіпер «Металурга» не зумів зафіксувати м’яч у руках після подачі зі штрафного. Родіон Сердюк був напоготові, відправивши м’яч у порожні ворота. За рахунку 1:2 більше моментів мали запорізькі футболісти, проте уникнути нервового завершення матчу так і не змогли. Богдан Могильний з кількох метрів не влучив у ворота, після удару Олексія Сидорова м’яч влучив у поперечку. Був свій шанс й у «Перемоги». На 77-й хвилині Даниїл Шмельов вийшов віч-на-віч з Котялровим, але голкіпер виграв цю дуель, реабілітувавшись за попередню помилку. Уже в компенсований час інтригу таки було вбито. Це Ігор Загоруйко, який вийшов на заміну, гросмейстерськи точним ударом з-за меж штрафної встановив остаточний рахунок зустрічі – 1:3. «Металург» продовжує переможну серію в чемпіонаті, утримуючи другий рядок турнірної таблиці. Наступний матч наша команда проведе вдома, завтра, 9 квітня з «Миколаїв-2» о 17:00.

˜ ГАНДБОЛ 1/8 ФІНАЛУ ЛІГИ ЧЕМПІОНІВ.

ВСЕ ВИРІШИТЬСЯ У БРЕСТІ

«Мотор» (Україна) - «Мешков Брест» (Білорусь) - 32:30 (15:12) Одним з несподіваних результатів першого матчу 1/8 фіналу Ліги чемпіонів можна назвати зустріч в Запоріжжі. Удома український «МОТОР» приймав білоруський «Мешков Брест». Запорізький клуб в групі «В» зайняв п’яте місце. Сходинкою вище розташувався чемпіон Білорусі у групі «А». Минулого року ці два клуби вже зустрічалися і в Лізі чемпіонів і в змаганнях Ліги Південно-східної гандбольної асоціації. Чотири рази беларуси упевнено обіграли українську команду. Букмекери провіщали подібний результат і в Запоріжжі в поточному сезоні. Та все вийшло навпаки. Запорізький «Мотор» здобув перемогу у першому матчі 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. На домашній арені «Юність» підопічні Гінтараса Савукінаса взяли гору над білоруським «Мешков Брест» - 32:30. Господарі були попереду в рахунку упровдовж усього матчу. Найбільш результативними у «Мотора» стали Айденас Малашинскас – 7 голів та Захар Денисов – 5 голів з 5 кидків. Доля путівки до наступної стадії визначиться у повторній грі в Бресті, що відбудеться вже сьогодні, 8 квітня. Оби-

дві команди ще жодного разу не проходили до 1/4 фіналу. Гінтарас Савукінас, головний тренер «Мотора»: - Хочу подякувати суперникам за коректну гру, за фейр-плей. Я дуже задоволений дисципліною, яку продемонструвала наша команда. Ми виконали майже все, що готували. Ми добре проаналізували гру суперників і ми бачимо, як ми ще можемо додати в другому матчі. Була велика підтримку наших уболівальників: так грати набагато приємніше і відповідальність для гравців також вища. Ми задоволені перемогою на домашньому майданчику. Звичайно, ми знаємо, що в Бресті вболівальники будуть ще більш шаленими, там грати важко будь-якій команді. Побачимось за тиждень! Захар Денисов, гравець «Мотора»: - Сьогодні вийшов велике свято, вболівальники побачили справжній гандбол, чоловічий, жорсткий, але в межах правил. Нам дуже допомогли трибуни. Ми показали на що здатні, коли робимо висновки і виконуємо те, що говорить тренерський штаб. Хочеться побажати Бресту гарної дороги, та побажати найкращого Олександру Шкуринському - сподіваюся, в тому епізоді не було серйозної травми.


думки вголос

8.04.2021

15

˜ А ВИ ЯК ДУМАЄТЕ?

ДОЗВІЛ НА ХАМСТВО

Мирослава БАРЧУК. ведуча токшоу «Зворотний відлік» на UA: ПЕРШИЙ

Те, що ми називаємо політичною культурою, нерозривно пов’язане з горизонтом допустимого в суспільстві. Тобто замовники — це ми самі

Уже кілька днів моя інформаційна бульбашка у фейсбуку обурена тим, що речник ТКГ в Мінську Олексій Арестович на прохання писати робочий пост українською мовою відповів матом. «Пошел на **й. Так понятнее?», — відповів Арестович користувачеві. Сам Арестович чітко знає, точніше безпомилково вловлює політичним нюхом, що він може це робити безкарно і навіть заробляти бали у певних середовищах. Спробую пояснити, як це працює. І почну з двох історій. Точніше з двох метафор: набитої маршрутки і снігового полону. Отже маршрутка Років десять тому я сіла в переповнену київську маршрутку. Набиту до того, що

жінка, яка звисала зі сходинок, кричала: «милєнькіє, потесєнітесь, ну чуточку», а тим часом старий розбитий «Богдан» вже набирав швидкість. Мені чудесним чином вдалося сісти біля водія, але навіть не на сидіння, а на коробку двигуна, покриту килимом. За хвилину через мене почалася передача грошей, «девушка, передайте», «візьміть» або просто тицяння грішми в плече. На п’ятій хвилині я побачила, що водій лівою рукою тримає біля вуха мобільний, а в той час, як правою відраховує решту, кермо притримує коліном. Я зрозуміла, що, заплативши за проїзд у цьому пеклі, я ще й працюю кондуктором для камікадзе. І зробила те, що вже десять років згадую як найцікавіше власне соціальне дослідження. Відмовилась передавати гроші. Водій не реагував, він навіть не перервав телефонної розмови. Зате пасажири… Буквально за кілька зупинок люди, які висіли на поручнях, затиснені ніс до носа у задусі автобуса, обрушили усю свою злобу на мене. На мої аргументи про нехтування їхнім життям і здоров’ям, про те, що я не зобов’язана бути кондуктором, а його відсутність незаконна, про нашу гідність, про те, що вони мають право на людські умови в транспорті і не повинні миритися з таким хамським ставленням, відповідь була одна — агресія щодо мене. «Ти дивись, принцеса яка, то їздь на таксі, а тут правила такі і не тобі їх встанавлювать», — кричала мені та жінка, у якої поли плаща, затиснені дверима, розвивались назовні, як войовничий прапор. Коли дід на сусідньому сидінні замахнувся на мене своєю палицею, я протиснулась крізь тісні ряди співвітчизників і вискочила з маршрутки під їх переможні вигуки.

Сніговий полон Місяць тому, коли наше село на Київщині накрив снігопад, ми опинились у сніговому полоні. Якась молода мама написала в сільській групіу фейсбуку, що нову місцеву владу обрали, податки платимо, а нічого не змінилося. За три дні трактор так і не відчистив сільську дорогу, і вона не може вивезти хвору дитину у лікарню, бо машина грузне у півметрових снігових заметах. У відповідь уся лють і гіркота раптом спрямувалась не проти місцевої влади, а проти цієї жінки. Буквально за кілька годин її загнобили коментарями «сама бери лопату і чисть», «як на машину гроші є, то сама заплати трактористу», «та які там податки ви платите» і просто брутальною лайкою. Серед десятків подібних голосів я помітила лише дві-три репліки на підтримку вимог до сільради. Тобто люди найгостріше зреагували саме на спробу відстояти законні права громади. Ось такий соціокультурний феномен, який нагадав мені історію з маршруткою.

Це ми виставляємо або не виставляємо червоні прапорці для влади Ці два приклади, якими можна проілюструвати явище стокгольмського синдрому, я згадала не даремно. Те, що ми називаємо політичною культурою, нерозривно пов’язане з горизонтом допустимого в суспільстві. Тобто замовники — це ми самі. Це ми формуємо той невидимий, але усім зрозумілий і усіма відчутий дозвіл на певні еталони поведінки. Це ми виставляємо або не виставляємо червоні прапорці для влади. І тому Арестович знає, що його хамство буде прийняте більшістю і навіть спра-

цює в плюс в його середовищах. Тому депутат ОПЗЖ Ківа, прямо в парламенті матюкаючись на журналіста Данила Мокрика, був упевнений, що інші журналісти, які стояли поруч, проковтнуть це і промовчать, бо для них це — в горизонті прийнятного. Кілька років тому те саме відчував народний депутат від БПП Барна, пославши журналіста на три літери просто перед камерами колег в кулуарах парламенту. Тому прессекретарка президента Мендель, може штовхати журналіста, не виходити на брифінги, не давати коментарів загальнонаціональним телеканалам, але раптом дати велике інтерв’ю блогерці. Тому, наприклад, міністри і топчиновники можуть обирати: ходити чи не ходити їм на ефіри, де немає теплих ванн. Відповідати чи не відповідати на питання журналістів. Вони відчувають цей невисловлений суспільний дозвіл не приходити, не звітувати і не відповідати. Вони знають, суспільство не зобов’язує їх до цього. Їхня впевненість — це впевненість водія набитої маршрутки або голови ОТГ, що люди змиряться і сприймуть сніговий полон або набиту маршрутку без кондуктора як необхідне зло. Або навіть захищатимуть його. Колись на одному економічному форумі я запитала Стівена Сакура, ведучого HARDtalk на ВВС, як їм вдається витягати британських політиків на такі жорсткі розмови і чи часто їм відмовляють в інтерв’ю? Він здивувався: «They wouldn’t dare!» Вони б не посміли. Ось, здається, в цьому головний ключ. Вони б не посміли. А наші сміють. Бо суспільство їм дозволяє.

˜ ПОРАДИ

ЯКЕ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ МАЄ ВИКОНАТИ НАЦІЯ, АБИ СТАТИ УСПІШНОЮ ТА ЩАСЛИВОЮ.

Андрій БАУМЕЙСТЕР, філософ

Виміряти успішність і щастя нації не так просто. ВВП на душу населення не завжди відображає реальну картину життя суспільства. Наприклад, зростання ВВП в авторитарній державі поєднується з відсутністю базових прав і свобод індивіда. У міжнародному індексі щастя (Happy Planet Index), що розраховується з 2006 року, нагорі часто опиняються далеко не найбагатші й найуспішніші країни (Коста-Рика, Мексика, Колумбія, В’єтнам). Не вільний від недоліків і Індекс людського розвитку, що розраховується ООН. Мені ближчий підхід Марти Нуссбаум – однієї з найвпливовіших сучасних мислителів. Якщо ми хочемо дізнатися про рівень розвитку нації, нам треба поставити запитання: чого може досягти звичайний громадянин цієї країни? Які у нього можливості для самореалізації? Разом з економістом Амартією Сеном (лауреатом Нобелівської премії за 1998 рік) вона запропонувала перелік із 10 базових можливостей (capabilities). Ось цей список: 1) життя (можливість прожити до старості); 2) фізичне здоров’я (можливість мати нормальне харчування та гідне житло); 3) тілесна недоторканність; 4) відчуття, уявлення і думки (мати можливість користуватися органами чуттів, уявляти, мислити

та розмірковувати як «повноцінна людина», що має адекватну освіту); 5) емоції (можливість відчувати прихильність до речей і людей, любити, піклуватися, відчувати пристрасті, подяку і виправданий гнів); 6) практичний розум (можливість формувати уявлення про благо і планувати власне життя); 7) солідарність; 8) інші види живих істот (можливість взаємодіяти з тваринним та рослинним світом); 9) гра (можливість сміятися, грати, насоло-

ПРАВДА ЗП

Email: zp.reklama@ukr.net

Перший номер газети вийшов 3 листопада 1917 року

головний редактор – 098-447-29-36

Засновник: ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» Видавець – ТОВ «РІА «Запорізька правда»

Головний редактор Наталія ЗВОРИГІНА

джуватися відпочинком і розвагами); 10) контроль свого місця існування (в політичному плані йдеться про відповідальне громадянство, а в матеріальному – про можливість мати власну справу і вільно формувати свій професійний розвиток). Нуссбаум вважає, що недостатньо надати людині права і свободи. Не менш важливо, щоб було надано набір можливостей або «субстанціальних свобод», якими люди можуть скористатися або знехтувати. Тож які уроки має виконати нація, аби стати успішною та щасливою? 1. Насамперед усвідомити, що найважливіший капітал нації – це її громадяни. Мета уроку – навчитися інвестувати в людей. 2. Не менш важливою є чесна самооцінка. Розуміння власних переваг і недоліків, вміння використовувати досвід із промахів і поразок. Цей урок вчить чесності, яка веде до успіху. 3. Із засвоєнням другого уроку пов’язаний третій: не піддаватися спокусі звузити національну ідентичність. Україна – витвір багатьох історій і різноманітних ліній культурного розвитку, які треба навчитися поєднувати в єдину оповідь. Мета цього уроку – розвивати єдність у розмаїтті. 4. Визначення першочергових завдань. За обмежених ресурсів не можна за-

Телефони редакції: відділ реклами та оголошень здійснює комерційну посередницьку та видавничу діяльність – 099-079-28-46 Матеріали, означені знаками R та публікуються на правах реклами.

!

Матеріали під рубриками «Точка зору», «Актуально», можуть публікуватись на правах реклами.

йматися одразу всім і «потроху». Розвиток яких напрямів може стати початком успішного сходження? Мета уроку – раціональний розрахунок можливостей, ресурсів та пріоритетів. 5. Важливо ставити амбітні стратегічні цілі. Україна поступово перетворюється на країну із дуже скромними завданнями й цілями (що практично зводяться до виживання). Відсутність амбіцій позначається на самооцінці. Мета уроку – навчитися жадати бути успішними та щасливими. 6. Амбітні цілі й висока саммооцінка викликають повагу з боку інших націй, народів і країн. Ми мимоволі переймаємося повагою до людини, яка ставить перед собою складні завдання й успішно їх розв’язує. Мета уроку – вміти завойовувати повагу з боку інших. 7. Виконання зазначених уроків неможливе без освічених, доброчесних, відповідальних і честолюбних еліт. Як правильно зауважив видатний логік та мислитель Юзеф Бохенський, «суспільство, позбавлене еліти, приречене на застій і швидку загибель». Мета уроку – працювати над формуванням національних еліт. На мій погляд, саме такі уроки повинна виконати нація, аби стати успішною та щасливою. Опубліковано в п`ятому номері журналу Forbes (листопад 2020)

Газета зареєстрована Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України 12 березня 2019 року. Реєстраційне свідоцтво 33 №1312-587-Р. Газета виходить українською мовою по четвергах (на 16 сторінках).

Поділ кольору фотонабір і друк виконані ТОВ «Прес Корпорейшн Передрук публікацій допускається за погодженням з редакцією. Посилання на “Правду ЗП” обов’язкове. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних Лімітед» імен, географічних назв та інших даних несуть автори публікацій. Відповідальність 21034, м. Вінниця, за зміст рекламних оголошень несе рекламодавець. Рукописи не рецензуються і не вул Чехова 12 а, повертаються авторам. Листування з читачами ведеться тільки на сторінках газети. Редакція оплачує позаштатним авторам тільки замовлені матеріали. Ціна договірна. тел./факс 043 255-63-97 (98), 050-461-64-92 Друк офсетний. Передплатні індекси: 21708, 21707, розповсюджується http://pcl.com.ua/ Адреса редакції: 69114, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 41, оф.83.

УДППЗ “Укрпошта”. Тираж тижня 20000. Зам. № 2126315


16 ˜

дозвілля

8.04.2021

ДИВИНА ТИЖНЯ

Першоквітневий лев

˜ КОЛИСЬ

8

Ви вважаєте що таких левів не буває? А ось і помиляєтесь, ще як бувають. Це довів актор Дніпровського театру опери та балету Сергій Клепач, спорудивши своєму собаці гриву та характерні вуха, заради перформансу на честь 1 квітня. У такому «левиному» обличчі пес разом з хазяїном гуляли у дворі та на дитячому майданчику. Тож можете уявити подив мешканців, та випадкових глядачів, які зустріли у власному дворі такого собі «Боніфація». Впевнений що пес, побувши трохи у ролі лева, буде вважати себе теж актором, як і хазяїн. Олександр МАКСИМОВ ˜БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

Чи любите ви втілювати першоквітневі жарти? Які саме?

Яків, менеджер: - На роботі обов’язково розігрую колег на перше квітня. Найпростіший а найулюбленіший жарт заклеїти датчик комп’ютерної миші паперовим стікером з якимось підписом. Наприклад : «З першим квітня». А потім дивитися як людина не може второпати у чому річ. У нас кілька комп’ютерів в офісі, тож можна влаштувати змагання – хто першим збагне що її розіграли. Людмила, економіст: - Ні, я ніколи так не жартую, бо розумію, що це може бути образливо для людини. Частіше трапляється, що жартують наді мною. Колись на роботі

наш співпрацівник одночасно відправив всій бухгалтерії одну ту саму смску. В ній написано щось таке: «Дякую, що прочитали. З вашого рахунку знято 100 гривень». Спочатку одна прочитала, потім інші, розчулилися, нервували, потім тільки збагнули. Ледь не вбили жартівника. Андрій, викладач: - Чому б і не пожартувати? Якщо без образ звісно. Наприклад таке: Пояснити колезі, що його хоче бачити керівник, або ж прохали зайти в бухгалтерію. Хоча народ зараз на дурничках не проведеш. Валентина, майстер виробничого навчання: - Ні, я не люблю першоквітневі жарти.

БУЛО...

8 квітня 1766 року в США запатентували першу пожежну драбину. Кв 1847 року за принаіт ня лежність до Кирило-Мефодієвського братства у Києві заарештували поета Тараса Шевченка та історика Миколу Костомарова. 1853 року відкрили перший офіційно зареєстрований шаховий клуб. 1911 року вивчаючи властивості ртуті, охолодженої до температури рідкого гелію, голландський фізик Гейке Камерлінг-Оннес виявив явище надпровідності. 1930 року в Харкові відбулася прем’єра фільму Олександра Довженка «Земля». 1986 року Михайло Горбачов під час візиту в Тольятті вперше вжив слово «перебудова». 1988 року СPСР оголосив про рішення вивести війська з Афганістану. 2001 року церква виступила проти «Формули-1». Запорізькі ювілеї тижня 9 квітня 85 років від дня народження Почесного громадянина Запоріжжя Степана Кравчуна (1936-2019) - колишнього генерального директора ВАТ «АвтоЗАЗ». 40 років (1981) від дня заснування заводу з виробництва металевих та залізобетонних конструкцій для атомних електростанцій.

Люди всі різні, реагують по різному, комусь нічого, а хтось може образитися. Впевнена, що перше квітня треба святкувати якось інакше. Фелікс, інженер: - Колись, дуже поважний технічний журнал у першоквітневому випуску надрукував статтю про винахід, що дозволить виробляти жіночі колготи з аерозолю. Тобто купуєш балончик, розпилюєш вміст на голі ноги і отримуєш чудові колготи. Редакцію журналу закидали запитами та пропозиціями розпочати виробництво. Тож довелося пояснювати що це був жарт.

КРОСВОРД

ПО ГОРИЗОНТАЛІ: 1. Кнур. 3. У стародавних римлян старий заслужений вояк. 6. Револьвер особливої системи з обертовим барабаном. 11. «Один з Троянської ватаги. Сміленький був і ***» (Котл.). 12. Родина. 13. Великий лісовий птах ряду курячих. 14. Літературний твір про вигадані події. 16. Темна в’язка з неприємних запахом органічна речовина, що утворюється при сухій перегонці дерева. 19. Линва, кодола. 21. Оповістка. 23. Дуже рідка пісна юшка (розм.). 26. Сходи на судні. 27. Поет-співець. 28. Порода собак. 30. Велика промислова морська риба родини осетрових. 32. Людина, яка щось створила. 34. Вари воду, вода й буде - а вкинь круп, *** буде». 35. У мусульман - керівник дервішів. 36. Прибалтійська країна. 38. Уста. 40. Невеликий автомобіль, яким перевозять вантажі й пасажирів. 41. Блошиця. 43. Нога тварини. 45. Велика травоїдна тварина, яка живе в Африці та Південно-Східній Азії. 47. Прибуток від торгівлі або перепродажу. 49. Кількість примірників друкованого видання. 51. Велика ящірка. 53. «Хатинка» для автомобіля. 55. Шкільна письмова робота. 56. Лад. 57. Співоча пташка ряду горобиних. 58. Різновид фортеп’яно. 59. Спортивна гра. 60. Домашнє пиво. ПО ВЕРТИКАЛІ: 1. Столиця держави в Азії. 2. Комедіантська буда. 4. Сільськогосподарська машина для вилущування насіння. 5. Острів у Егейському морі. 7. Той, хто гаркавить (розм.). 8. Розпорядження. 9. Гартована криця. 10. Одиниця магнітної індукції. 14. Зображення земної поверхні на папері. 15. Малопомітні умовні позначки. 17. « - Пішла оце в вас ніби пошесна *** на мужиків, а панам ніби на світі й місця вже нема» (Н.-Лев.). 18. Богиня, дочка Зевса. 20. Настил, поміст для спання. 22. Бій, битва. 23. Маскувальний одяг. 24. Суспензія графіту у воді. 25. Галузь медицини. 29. Морський ссавець. 30. Певне коло людей. 31. Прозора рідина, яка виділяється назовні особливими підшкірними залозами. 33. Майданчик для молотьби. 37. Частина господарського балансу. 39. Бур’ян. 40. Столиця європейської держави. 42. «Як настане було *** виборів, то всі клопочуться, кого вибирати за маршала, чи за справника, або засідателя» (Мирний). 43. Знак у вигляді дуги над нотами. 44. Кілька гармат. 46. Вид зачіски. 48. Хижак родини собачих. 49. Офіційно встановлений розмір оплати. 50. Дитячий або жіночий головний убір (заст.). 52. Кімната у готелі. 53. Ділянка землі при садибі. 54. Великий гурт овець. СКЛАВ ДАНИЛО КАРМІНСЬКИЙ

ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРД НАДРУКОВАНИЙ 1.04.2021 По горизонталі: 1.Алмаз. 3. Граната. 6. Локша. 11. Телепат. 12. Очі. 13. Онтаріо. 14. Палас. 16. Касир. 19. Канат. 21. Калач. 23. Акробат. 26. Юшка. 27. Ткач. 28. Жучок. 30. Гам. 32. «Оскар». 34. Віра. 35. Лінь. 36. Висок. 38. Ква. 40. Остов. 41. Лама. 43. Сніп. 45. Арктика. 47. Лаура. 49. Олива. 51. Атлас. 53. Торба. 55. Антракт. 56. Піп. 57. Бурштин. 58. Осада. 59. Каретка. 60. Рикша. По вертикалі: 1. Актор. 2. Меломан. 4. Анонс. 5. Аміак. 7. Коровай. 8. Афоня. 9. Карат. 10. Антик. 14. Пацюк. 15. Анка. 17. Агат. 18. Ранчо. 20. Коза. 22. Ножівка. 23. Аксіома. 24. Тканина. 25. Паровоз. 29. Час. 30. Гак. 31. Мла. 33. Кут. 37. Клара. 39. Вата. 40. Опала. 42. Арфа. 43. Скло. 44. Палатка. 46. Гвинтик. 48. Атака. 49. Обруч. 50. Стадо. 52. Сапер. 53. Тупіт. 54. Ринда.

Profile for Запорізька правда

08_04_2021  

08_04_2021  

Profile for 377083
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded