__MAIN_TEXT__

Page 1

Гроші не на фарбу, а за правду!

11.02.2021

1

ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА газета ГО «КЛУБ ДРУЗІВ «ЗАПОРІЗЬКОЇ ПРАВДИ»

1 р. Сто

7 р. Сто

ЧЕТВЕР, 11.02 2021 РОКУ №5 (23943)

3

Ціна договірна www.zp-pravda.info

˜ ДІВЧАТА МОЖУТЬ!

ОСВІТА ДОДАЄ ЛЮДИНІ ГІДНОСТІ

Сьогодні,11 лютого, відзначається Міжнародний день жінок і дівчаток в науці. За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% наукових працівників у світі – жінки. Досі рудиментарні суспільні стереотипи часто заважають дівчатам під час вибору професії, але, на щастя, не всім. В Україні статистика доволі непогана: 46% жінок-науковиць. Українки гучно зарекомендували себе в молекулярній біофізиці, психології, наноматеріалознавстві та комп’ютерній інженерії у тому числі і за кордоном.

Серед них Ольга Іщук із Запоріжжя – кандидатка наук із психології, засновниця власних та учасниця всеукраїнських і міжнародних проектів. У центрі уваги науковиці, яка працює в Запорізькому національному університеті, – допомога ветеранам антитерористичної операції, внутрішньо переміщеним особам  та іншим постраждалим унаслідок подій на сході країни. Вітаємо всіх українських науковиць із визначною датою і бажаємо подальшої плідної наукової діяльності!

ФРАЗА ТИЖНЯ: Ніколи не вірте тому, що здається; вірте тільки доказам


2

події факти коментарі

11.02.2021

˜ ВАРТІ ДОВІРИ

˜ ДЕТАЛЬНО

Білий список У ПОЛІЦІЇ СПРОСТУВАЛИ ВИБУХ НА ЗАПОРІЗЬКІЙ ТЕС українських ЗМІ

Інститут масової інформації оприлюднив список 10 новинних ресурсів, які подають якісну інформацію. До рейтингу таких медіа увійшли «Дзеркало тижня», «Ліга», «Українська правда», «Букви», «Укрінформ», «Цензор», «Громадське», «Радіо Свобода», «Український тиждень» та «Суспільне». Про це повідомили ІМІ з посиланням на Укрінформ. «Є рейтинг якісних медіа. Він називається «білий список» і скоро його буде оприлюднено. Я можу анонсувати, що до нього ввійшло 10 сайтів загальнонаціональних медіа, які дійсно мають рівень якісної інформації понад 95%», — повідомила Оксана Романюк, виконавча директорка ІМІ під час дискусії на міжнародній конференції «Безпечний онлайн — 2020: сучасні виклики».

˜ НА УПЕРЕДЖЕННЯ

СБУ проводить слідчі діі за кримінальним провадженням щодо незаконних зборів акціонерів АТ «Мотор Січ» Служба безпеки України наразі проводить санкціоновані судом оперативно слідчі дії у місті Запоріжжі за адресою оголошення ТОВ «МС-4» загальних зборів акціонерів з метою документування можливих протиправних дій представників компаній «DCH» та «Skyrizon Aircraft Holdings Limited» пов’язаних з встановленням контролю над акціонерним товариством «Мотор Січ».

У межах розпочатого кримінального провадження Служба документує факти підготовки до знищення виробничих потужностей акціонерного товариства, яке має важливе оборонне та народногосподарське значення. Слідчі дії тривають.

˜ РЕЗОНАНС

Відкрито кримінальне провадження за статтею про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Поліція почала кримінальне провадження за заявами журналістів, яких не пустили у приміщення Запорізької міськради на засідання сесії. Про це повідомляють у ГУ НП в Запорізькій області. Майже рік міська влада Запоріжжя забороняє журналістам та представникам громадських організацій відвідувати засідання депутатських комісій та засідання сесій міськради. 27 січня журналісти декількох запорізьких та центральних ЗМІ зібралися на акцію протесту під будівлею міськради, а потім намагалися потрапити на сесійне засідання, яке відбувалось в той день. При спробі потрапити до будівлі мерії сталася сутичка. Представники медіа викликали поліцію та склали заяву про перешкоджання своїй діяльності. У ГУ НП в Запорізькій області повідомили, що за заявами журналістів щодо недопуску їх на сесійні засідання Запорізької міської ради відкрито кримінальне провадження. Його відкрили за статтею про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1 ст. 171 КК). 

На тлі знеструмлення Енергодара та відключення енергоблоків Запорізької ТЕС в соцмережах поширилися чутки про вибух. Їх спростували в поліції.

Нагадаємо, місто енергетиків Енергодар залишилося без світла та води через аварію. Міський голова Енергодара Дмитро Орлов заявив, що аварія сталася на Запорізькій ТЕС, там її причини не коментують. Згодом голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Старух повідомив, що аврія сталася на підстанції «Луч» через це були знеструмлені енергоблоки Запорізької теплової електростанції. Цю версію підтвердили і у пресслужбі ДТЕК. «Через замикання на підстанції спрацювали захисту на блоках Запорізької ТЕС, що не дозволило допустити більшої аварії. На момент події в роботі було задіяно 3 енергоблоку, сумарною потужністю 750 МВт», – йдеться у заяві. Голова облдержадміністрації Олександр Ста-

˜

рух прокоментував надзвичайну ситуацію, що сталась на Запорізькій тепловій електростанції. Через аварію без електрики лишилися м. Енергодар, м. Дніпрорудне та прилеглі населені пункти. «У м. Енергодар сталося відключення електрики. Одна з підстанцій вийшла з ладу. Внаслідок чого відімкнулося всі три блоки теплової

станції, яка забезпечує електрикою місто. У зв’язку з даними обставинами було забезпечене підключення резервного електропостачання з атомної електростанції. Тому підстанції «Луч» та «Водозабір» поновили роботу за півгодини, а підстанція «Райдуга» дещо пізніше. Під час аварійного відключення ніхто не постраждав. Влада вжила усіх необхідних заходів для подолання цієї кризової ситуації.  Енергодар уже зі світлом. Тривають роботи із підключення сусідніх населених пунктів. Дякую місцевій владі, енергетикам, рятувальникам та лікарям, які спрацювали злагоджено і тримали руку на пульсі.Під час тимчасового відключення електрики ситуація в лікарнях Енергодару залишалася стабільною. Медперсонал знав що робити у випадку відключення електропостачання, резервні електрогенератори були готові до роботи. Енергодар спить спокійно з водою, каналізацією і світлом», - наголосив Олександр Старух.

НАДЗВИЧАЙНА ПОДІЯ

В ЗАПОРІЖЖІ, ЧЕРЕЗ ЗАБРУДНЕНЕ ПОВІТРЯ, УЧНЯМ СТАЛО ПОГАНО ПІД ЧАС ЗАНЯТЬ У запорізькій школі дітям стало погано просто під час проведення занять. Інцидент трапився в Заводському районі, в школі №75. Учні та вчителі почали скаржитись на солодкий присмак у роті, кашель та першіння в горлі. Працівники викликали бійців ДСНС , після цього всіх вивели з приміщення.

Як повідомили вчителі після приїзду рятувальників, за словами представників лабораторної служби, у повітрі вочевидь були шкідливі викиди з заводів, в тому числі, напевне - оксид азоту. Дощ, туман, і низький тиск змусили осісти оксид азоту (він викликає солодкий присмак та першіння в горлі). Можливо саме через це дітям та вчителям стало зле. Інцидент підтвердили у пресслужбі ДСНС. Втім, в офіційному коментарі повідомили, що на час проведення аналізу повітря в примі-

˜

щеннях та учбових класах школи загазованості не виявлено. Дітей вивели з приміщення та відпустили додому. Місцевий екоактивіст Миколай Ралик, звернувся до фахівця Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ Євгенія Тулушева з проханням прокоментувати ситуацію. Як виявилось, там навіть не знають про цей випадок. Наразі еколабораторя не проводить виміри по місту, адже виїжджати  не може, тому що через відсутність фінансування вона не застрахована і працює лише біля власного гаражу. “Виявляється, в ОЛЦ ніхто не повідомляв про цю подію. Якби їх повідомили, то була можливість виявити значну кількість шкідливих речовин методом відбору проб в приміщенні. З минулих подібних інцидентів абсолютна більшість випадків була результатом «жарту» когось з учнів, котрі не вивчили уро-

ки. Могли розпилити з балончика якусь речовину, котра могла вивітритися до приїзду МНС. Отже маємо неузгодженість дій різних служб, котрі повинні захищати здоров’я людей. Як результат: нема можливості виявити чи то був «жарт» учнів, чи були тимчасові викиди від забруднювачів. Нема відповіді, яка саме речовина викликала інцидент і які наслідки для здоров’я можуть бути у тих, хто піддався впливу цієї речовини», - зазначивв екоактивіст. Тобто, єдине, що нраразі відомо – це те, що дітям масово стало погано. Через те, що діяльність служб неузгоджена, запоріжці навіть не знають від чого їм може стати погано. Зазначимо, що в мережі того дня ширились дописи про головний біль та солодкий присмак в роті у доволі широкого кола запоріжців.

ПРЕЦЕДЕНТ

ВЧИНЕНО ЗАМАХ НА СУДДЮ

На суддю Комунарського районного суду Запоріжжя, яка розглядає резонансну справу щодо злочинів членів банди, було здійснено тиск з боку обвинуваченого, а за кілька днів стався замах. .

Про це повідомляють у Комунарському районному суді Запоріжжя. Наразі колегія суддів Комунарського районного суду під головуванням Марії Дмитрієвої розглядає кримінальне провадження за обвинуваченням трьох чоловіків у вчиненні низки злочинів: бандитизм, вимагання, розбійні напади, тощо. Під час чергового засідання один з обви-

˜

нувачених заявив відвід судді з підстав того, що вона нібито раніше озвучила намір призначити йому покарання у вигляді 15 років позбавлення волі. Ухвалою суду відвід залишили без задоволення. А після судового засідання обвинувачений повідомив про те, що суддя пожалкує про своє рішення. У цей же день він був помічений на стоянці автівок суду, де оглядав автомобілі. Увечері 28 січня суддя Марія Дмитрієва, керуючи автомобілем, рухалась по Вознесенівському узвозу (дамба проспекта Соборного). Несподівано перед її автівкою виїхав автомобіль «ВАЗ» та

різко загальмував, що могло призвести до серйозного ДТП. Це зафіксував відеореєстратор. Тоді суддя уникнула аварії. Проте через декілька хвилин відчула удар у задню частину свого автомобіля. Зупинившись, вона побачила, що зіткнення сталось із тим самим автомобілем «ВАЗ», водій якого до цього створював для неї загрозу на дорозі. Після приїзду на місце ДТП працівники поліції встановили, що автомобілем «ВАЗ» керував обвинувачений у справі, який заявив відвід Марії Дмитрієвій (кримінальне провадження 336/2886/18).

РЕЗОНАНС

ВОДІЙ-ВИНУВАТЕЦЬ ДТП, В ЯКІЙ ПОСТРАЖДАЛИ 16 ПАСАЖИРІВ, ЗДАВСЯ ПОЛІЦІЇ Через резонансне ДТП, яке сталося в Бородінському мікрорайоні минулого тижня, міська влада розірве договір з перевізником, про це повідомив міський голова Запоріжжя Володимир Буряк. Він зазначив, що підприємства та їх керівники несуть відповідальність за те, кого беруть на роботу. Також на підприємствах перевізників проведуть додаткові перевірки. Нагадаємо, що протягом тижня після аварії водія розшукувала поліція. Врешті, він сам прийшов до правоохо-

ронців та визнав свою провину. Водій маршрутки №81, яка влетіла в стовп в Бородінському мікрорайоні Запоріжжя, через тиждень прийшов до поліції з повинною та погодився співпрацювати зі слідством. Із місця пригоди він втік, був оголошений в розшук не лише у Запорізькій, а й у сусідніх областях. «Нині він перебуває в районному управлінні поліції та надає свідчення. Після проведення ряду судових експертиз, водію буде повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення та обрано запобіжний захід», – повідомили в поліції. Відомо, що водію 33 роки.

Нагадаємо, дорожньо-транспортна пригода з маршруткою сталася у Бородінському мікрорайоні Запоріжжя 1 лютого, близько 19:30. Мікроавтобус влетів у стовп. Водій маршрутки з місця пригоди втік, хоча спочатку начебто був готовий допомогти пасажирам. Медики швидкої вранці 2 лютого повідомили про десятьох постраждалих пасажирів, яких відвезли до лікарні. Загалом в автопригоді постраждали 16 пасажирів. Справу розслідують за ч. 1 ст. 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами) Кримінального кодексу України.    


справи небайдужих ˜ ЛЮДИ, ЯКІ НАС НАДИХАЮТЬ Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 42/2021 «Про призначення державних стипендій видатним діячам культури і мистецтва». Згідно з документом, 33 діячі культури та мистецтва отримуватимуть від держави довічні стипендії, 86 діячам культури та мистецтва призначені стипендії строком на два роки. Серед дворічних стипендіатів – двоє запоріжців та один екс-запоріжець. Це відомий гончар, заслужений майстер народної творчості Олександр Вільчинський, ювелір, майстер народної творчості Сергій Москаленко та народний артист України Валерій Невєдров (Київ), він служив на сцені Запорізького театру юного глядача з моменту його заснування до середини 90-х років 30 січня в маршрутному таксі №17 у Бердянську одна з пасажирок забула гаманець з великою сумою грошей. За словами жінки, вона вже й не мріяла отримати втрачене, але добросовісний водій розшукав власницю та повернув гаманець з усіма грошима. Порядного чоловіка звати Василь Сербов. Він зазначає, що пасажири часто залишають в салоні маршрутки власні речі. Однак, гаманець з такою великою сумою грошей забули вперше. Обдарована пологівчанка Аліса Приходько розширює горизонти та завойовує нових прихильників свого співу. Цього разу дівчина засяяла на щорічно-

11.02.2021

3

ВСТИГНІТЬ ВІДВІДАТИ ВИСТАВКУ «АГРОТЕХСЕРВІС» У ВЦ «КОЗАК-ПАЛАЦ»!

му телефестивалі «Всеукраїнська народна пісенна премія «Галицький шлягер – 2020».

Марк Захарян - учень Мелітопольської ЗОШ № 7, зі своїм віршем «Казка є» переміг в міжнародному конкурсі талантів «Різдвяна мрія-2020». На перемогу в конкурсі претендувало 100 авторів. Ідея проекту полягала в тому, щоб відомі українські та зарубіжні артисти виконали пісні на слова дітей. Для участі в конкурсі хлопчик написав вірш «Казка є». Слова поклали на музику і вірш став справжнім хітом. Виконує пісню учасник «Голосу країни» Артем Банар.

˜ ІДЕЇ, ЯКІ НАС ОКРИЛЯЮТЬ

Запорізька торгово-промислова палата відкрила новий виставковий сезон у ВЦ «Козак-Палац». Сьогодні, 11 лютого продовжується робота 20-ї агропромислової виставки «АгроТехСервіс», а також спеціалізованої експозиції «Будівництво в цивільному та аграрному секторах». У виставковій залі продукцію та послуги представляють понад 60 компаній з Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Київської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Черкаської областей. Більшість експозицій – це продукція, матеріали, виготовлені в Україні. Демонструється техніка сільгоспмашинобудування, запчастини, посівний матеріал, засоби захисту рослин і добрива, будівельні технології, обладнання, ІТ-системи. Виставки супроводжує насичена ділова програма онлайн-заходів. Підприємці дізнаються про досвід розвитку сімейного фермерства, обговорюють актуальні законодавчі зміни, експортні можливості, зустрічаються з партнерами.

11 лютого виставка працює до 15.00. на надання допомоги соціально вразливим категоріям населення. Цією програмою вже 20 років.

У Запорізькій області планують впроваджувати новий проект «Дитяча спортивна площадка». В регіоні хочуть побудувати 500 нових об’єктів. Про це йшла мова на онлайн-зустрічі керівництва Запорізької облдержадміністрації з головами місцевих рад. Співфінансування планується в таких розмірах: 70% - державний бюджет, 10% - обласний і 20% - місцеві бюджети. Проектно-кошторисну документацію повинні надати керівники місцевих громад. У Мелітополі КУ «Агентство розвитку Мелітополя» планує зайнятися навчанням української мови працівників ресторанного бізнесу. У зв’язку з набранням

чинності Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Агенство разом з управлінням підприємництва та промисловості запропонували рестораторам взяти участь у вивченні української мови та перекладі меню на державну мову. - Завдяки співпраці з Мелітопольським державним педагогічним університетом ми можемо не тільки налагодити навчання, але і перевести меню українською та англійською мовою, - повідомляють в агентстві

У грудні-січні в представництва Товариства Червоного Хреста України в районах області за допомогою звернулися 2700 осіб. У осеовном, єто особи без певного місця проживання, які звільнилися з місць позбавлення волі і сім’ї, що потрапили в складні життєві обставини. Їм видають теплі речі, взуття. А ще вони можуть в певні дні отримати тарілку супу і склянку чаю.П’ять разів на тиждень організовано гаряче харчування у двох районах Запоріжжя: вулиця Поштова, 4-а та проспект Металургів, 1. По області працюють 14 таких пунктів гарячого харчування.В області реалізується програма «Зігрій ближнього», яка спрямована

У планах запорізького міжнародного аеропорту на 2021 рік робота низки нових, діючих та відновлених рейсів. Зокрема авіакомпанії Wizzair - за 6 напрямками (Будапешт, Відень, Дортмунд, Вроцлав, Катовіце, Мілан); авіакомпанії SkyUp – за 11 напрямками (Анталія, Барселона, Батумі, Берлін, Іракліон, Ларнака, Прага, Стамбул, Тбілісі, Шарм-ельШейх, Штутгарт). Заплановане відкриття регулярного рейсу до Бодрума, збільшення кількості польотів до Стамбула та Києва.

˜ ПОДІЇ, ЯКІ НАС ЗАХОПЛЮЮТЬ благодійна акція. Митці передали свої роботи дитячім лікарням обласного центру: по шість картин – Запорізькій обласній дитячій лікарні та Запорізький міській лікарні №5.

У Запоріжжі відбувся перший у 2021 році молитовний сніданок. Для молитви та спільного сніданку зібралися представники різних конфесій, обласної влади, депутатського корпусу, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації. Захід розпочався з хвилини мовчання та молитви за душі загиблих внаслідок пожежі в Обласній інфекційній лікарні. Пастор Андрій зачитав молитву по загиблих. Після чого учасники читали Біблію, а пастори ділилися Словом Божим.Молитовні сніданки є багаторічною традицією в багатьох демократичних країнах. Вважається, що цей захід сприяє духовному єднанню й порозумінню провідних політиків, чиновників, дипломатів і бізнесменів з усього світу. Молитовні сніданки уже стали доброю традицією для Запоріжжя.

Виставка картин «Запорізький вернісаж» – робіт митців із запорізького об’єднання «Колорит», яких зазвичай можна побачити на місцевій площі Маяковського, відкрилася у виставковому залі Спілки фотохудожників. Нині тут виставляються 25 художників – експонуються 80 їхніх робіт. Традиційно під час відкриття виставки відбулася

Також нові інструменти було частково придбано і для симфонічного оркестру міської дитячої філармонії. Цей колектив засновано у Запоріжжі у 2018 році. За три роки юні музиканти успішно виступили у проєкті SymphoKids, у багатьох концертах дитячої філармонії та стали лауреатами трьох міжнародних конкурсів. Для дитячого оркестру придбали ударну установку, електро- та бас-гітару, цифрове фортепіано, синтезатор, саксофон-тенор, тубу та віолончелі, мікрофони, комбо-підсилювачі. У 2021 році планується придбати оркестрові перкусійні інструменти, пюпітри та стійки.

Запорізька дитяча залізниця відновила роботу екскурсійних об’єктів з суботи, 6 лютого. Відтепер тут можна відвідати  зоокуточок, акваріумний і виставковий зали, а також зимовий сад. Втім, дитячий поїзд поки не працює. Відвідування дитячої залізниці допускається за умови дотримання усіх карантинних вимог.

Мистецькі школи Запоріжжя отримали музичні інструменти - віолончелі, акордеони, саксофони, тубу та синтезатори. На це з міського бюджету виділили 1,5 млн грн. Всі інструменти нові та сучасні. Серед незвичайних придбань – цифровий рояль с сенсорними клавішами, що отримала музична школа №8. Він у Запоріжжі поки що у єдиному екземплярі. Протягом останніх трьох років для оснащення мистецьких шкіл придбали різноманітні музичні інструменти та інше обладнання на загальну суму 4,6 млн грн. Серед них - 13 інтерактивних дошок для теоретичних занять, ноутбуки, звукова апаратура та оргтехніка. Такий системний підхід дозволив оновити матеріально-технічну базу шкіл на 30%.

У Василівському центрі реабілітації диких тварин HomeZoo Center народилися два тигреня і один левенятко. Працівники центру розповіли, що їхні мами не змогли вигодовувати своїх малюків, тому їх взяли під опіку люди. Маленьких годують з пляшечки спеціальними молочними сумішами кожні 4 години. Температура суміші повинні бути 38 градусів - як материнське молоко. На корм в тиждень йде 100 доларів. Маленькі хижаки потрохи ростуть та починають цікавитися оточуючим світом. Допоки їх утримують у домі і у вольєри вулицю не виносять. Втім, вже за пару місяців на нових мешканців центру зможуть подивитися усі охочі відвідувачі. Нагадаємо, центр HomeZoo працює у Василівці щодня з 09:00 до 16:00. У центрі реабілітації хижаків живе понад 70 великих хижаків і 40 великих собак. Майстри машинобудівного професійного ліцею в Бердянську створили новий шедевр з металу. На цей раз

створили ще одного персонажа з «Трансформерів» - Тірекс. Його встановили біля раніше створеного трансформера Бамблби, вага якого близько тонни, а висота 3,5 метра. Тірекс відразу ж сподобався місцевим жителям. Люди захоплюються талантом умільця. Нагадаємо, що перед ліцеєм нещодавно встановили 4-х метровий кульбаба. Крім того тут також встановлена Ейфелева вежа, глобус, арки в кованих квітах.

У Запоріжжі у парку ім. Пушкіна біля Санктуарію Бога Отця Милосердного відкрито пам’ятник міському голові Олександрівська Феліксові Мовчановському. Він керував Олександрівськом ( нині Запоріжжя) з 1901 по 1911 і з 1916 по 1917 роки. При ньому було споруджено будинок міської банку, закінчено будівництво Олександрівської жіночої гімназії, забруковано чимало міських вулиць, продовжено спорудження водопроводу і водонапірних веж, була побудована перша електростанція і школа для глухонімих. Пам’ятник було споруджено за кошти мецената Юрія Чекальського , - зазначила одна з ініціаторок увічнення у обласному центрі пам’яті про Мовчановського - голова товариства польської культури імені Святого Іоанна-Павла II Анна Макушинська.


4

11.02.2021

на часі

˜ ЦІНА НЕДБАЛОСТІ

НА ПОЖЕЖІ В РЕАНІМАЦІЇ КОВІДНОЇ ЛІКАРНІ ЗАГИНУЛИ ЧОТИРИ ЛЮДИНИ. У НЕБЕЗПЕЦІ ПЕРЕБУВАЛИ 29 ОСІБ

Пожежа у відділенні реанімації на першому поверсі п’ятиповерхової будівлі лікувального корпусу Запорізької обласної інфекційної лікарні сталася проти ночі 4 лютого. Вогонь вирував на площі 50 квадратних метрів. Пожежу гасили 58 бійців ДСНС та 15 одиниць техніки. Одразу стало відомо про загибель чотирьох людей і двох постраждали. Сімох людей із лікарні рятувальникам вдалося евакуювати. У будівлі знаходилися хворі з COVID-19. З пожежі врятували 29 пацієнтів. Їх розвезли по медустановам міста. Трагедiя обірвала життя чотирьох людей

Трагедiя обірвала життя чотирьох людей: пацієнтів - Валентини Поплавко (04.12.1945 р.н,), Олександра Захарова і Майї Вагиної (04.01.1930 р.н.) та 26-річної лікарки-реаніматолога Ольги Гливи. Відомо, що Захаров Олександр Семенович (15.10.1951 - 03.02.2021) ветеран Внутрішніх військ МВС України, полковник у відставці, колишній командир військової частини 3026, голова ради секції ветеранів ВВ і НГУ, легенда Запорозького полку. «Олександр Семенович користувався особливою повагою і авторитетом у товаришів по службі, ветеранів та пенсіонерів Запорізької міжрегіональної секції Асоціації ветеранів ВВ і НГУ. Будучи на пенсії, Олександр Семенович кілька років працював Головою Ради секції, поки здоров’я дозволяло він ділився безцінним досвідом з діючими командирами військових частин м. Запоріжжя», - йдеться в повідомленні на сторінці 23 окремої бригади ОГП «Хортиця» НГУ. А їй би ще жити і жити… 26-річна лікарка Ольга Глива загинула в лікарні у Запоріжжі під час спроб повернути хворому пацієнту дихання і врятувати його життя. Молоду лікарку знали як старанну, чесну людину, її поважали колеги і пацієнти. Про це повідомила докторка медичних наук, відома лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська. «Ольга Сергіївна Глива - червоний диплом медуніверситету, закінчення інтернатури в 2020 р, лікар-реаніматолог, 26 років... красива, чесна, чиста людина, яку любили і поважали всі - і пацієнти, і персонал. Все життя, присвячене порятунку людей, було попереду. І загинула, намагаючись врятувати чиєсь життя, повернути дихання, роблячи інтубацію хворому. Світла пам’ять лікарю, світла пам’ять пацієнтам... Одужання постраждалим», - написала Ольга Голубовська у Facebook. «Це страшно... Коли від чиєїсь небалості гинуть талановиті, розумні, віддані своїй професії люди. Наш золотий фонд, якого все менше і менше з кожним роком...Страшно, коли гинутьпацієнти, страждає персонал. Дай, Бог, нам всім пережити цю трагедію і зробити все для того, щоб вона не повторилася, а винні були покарані», додала професорка. Загибла у пожежі Ольга Глива любила природу, була життєрадісною і відкритою, талановитою, а незадовго до смерті написала, з огляду на подальші події. пророчий вірш- всього кілька рядочків. «Не просто бути, не просто споглядати, а перетворитись повністю у слух і розчинитись», - написала Ольга Глива. Цього року дівчина вперше святкувала Новий рік у Запоріжжі у власній квартирі, а вже наступного дня було чергування у лікарні. «Ця новорічна ніч була абсолютно радісна, легка і невимушена. Здається саме цьому я навчилась у 2020 - відкидати зайве і лишати найголовніше. А за ніччю слідував прекрасний ранок (трохи важкуватий, але від того не менш прекрасний) і відчуття великого хорошого попереду», написала Ольга. Дівчина вміла тонко відчувати

обладнання. «Попередні причини встановить слідство, але ми підтверджуємо, що було займання медичного обладнання», - сказав головний лікар під час екстреної наради обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за фактом пожежі в обласній інфекційній лікарні, де загинули троє пацієнтів та одна лікарка. Він також розповів, що бригади швидкої медичної допомоги спільно з персоналом лікарні евакуювали пацієнтів, які перебували у палатах реанімації. З них семеро осіб були госпіталізовані до інших медзакладів міста. Також були госпіталізовані двоє працівників лікарні, які дістали

красу навколишнього світу, чим ділилася із друзями у соцмережах: «Вдягайте себе у гарний одяг. Годуйте себе смачною їжею. Займайтесь улюбленою справою. І будьте поруч з тими, кого любите». «А що сказати? Так багато всього, життя пролітає швидко, але наповненно. Зараз дихаю на повні груди і відчуваю життя кожною клітиною тіла. Як давно вже не було». Молода лікарка була активною, комунікабельною, за словами друзів, брала участь у різноманітних молодіжних проектах. «Оглядаючись я розумію, що навчилась не відкладати життя на потім. І найголовніше - створити атмосферу і відчути кайф, в якій би життєвій

пастці я не опинилась. Єдине би ще навчитись, так це не картатись за те, що планувала я насправді зовсім інше від того що отримала. Так я перестаю беззмістовно сумувати. Відпускаю нарешті цю осінь і вдихаю вперше морозне повітря, а видихаю хмарку білої пари, посміхаюсь, бо розумію, що вже скоро зима. І вона буде прекрасна по-своєму», - написала дівчина. Прощання з 26-річною лікаркою пройшло у Запоріжжі 6 лютого Із загиблою лікаркою-анестезіологом Ольгою Глівою прощалися у фойє Запорізького академічного обласного театру юного глядача. Віддати останню шану дівчині прийшли десятки людей, знайомі і незнайомі, які не знали дівчину за життя, але яких приголомшила трагедія в інфекційній лікарні. Більшість учасників траурної церемонії несли загиблій дівчині троянди, білі та червоні. Білосніжну труну з тілом лікарки встановили у фойє театру, поруч весь час сиділи батьки Ольги. І мати, і батько не припиняли плакати. Батьку стало зле, йому викликали швидку. До кінця церемонії лікарі залишалися поруч. Батьки забрали тіло трагічно загиблої доньку на її малу Батьківщину – у Кропивницький, там у неділю, 7 лютого, відбулася церемонія її поховання. Пам’ять вшанували, постраждалих підтримали Розпорядженням голови облдержадміністрації Олександра Старуха 5 лютого 2021 року в області було оголошено Днем жалоби в пам’ять про трьох пацієнтів та лікаря, які трагічно загинули під час пожежі в обласній інфекційній лікарні. «На території області будуть приспущені Державні Прапори України на будинках органів влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, скасовані всі розважальні заходи, внесено зміни до програм теле- і радіомовлення, - сказано в повідомленні обласної державної адміністрації. - Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким загиблих, бажаємо якнайшвидшого одужання постраждалим ». Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов під час поїздки у Запорізьку область відвідав лікаря-анестезіолога Антона Клімова та медичного брата Олександра Сіміна, які постраждали внаслідок пожежі в запорізькій обласній інфекційній лікарні напередодні вночі. «Я зустрівся з медичними працівниками, які постраждали у наслідок пожежі. Антон Клімов та Олександр Сімін надавали медичну допомогу пацієнтам з COVID-19. Перед тим, як почалася пожежа, чоловіки пішли за обладнанням, необхідним для продовження медичних процедур. Коли повернулися — побачили полум’я, намагалися врятувати пацієнтів та свою колегу, проте самі зазнали ушкоджень. Дякую їм за мужність та сміливість. Зараз важливо, аби Антон та Олександр якомога швидше одужали», - повідомив Максим Степанов. Очільник МОЗ зазначив, що усім вісьмом потерпілим наразі надається медична допомога,

усі вони знаходяться під постійним наглядом лікарів. «Країна досі не може оговтатися від страшної трагедії. Загинули 4 людини, серед них і лікар-анестезіолог Ольга Гліва — молодий лікар, яка тільки у 2020 році закінчила інтернатуру. Наразі спеціалісти з’ясовують обставини трагедії, аби не допустити подібних випадків у майбутньому», - зазначив Міністр охорони здоров’я України. Регіональний директор ВООЗ у Європі Ханс Клюге, дізнавшись про трагічну пожежу в інфекційній лікарні в Запоріжжі, висловив співчуття тим, хто втратив близьких людей. З сумом дізнались про трагічну пожежу в інфекційній лікарні в Запоріжжі, яка опікується пацієнтами з COVID-19. Найглибші співчуття тим, хто втратив близьких, – написав Клюгге. В організації повідомили, що солідарні з Україною та Міністерством охорони здоров’я. Також Клюге побажав якнайшвидшого одужання тим, хто постраждав. Обласна державна адміністрація вже ухвалила рішення виділити з бюджету області невідкладну фінансову допомогу сім’ям загиблих у розмірі 50 тисяч гривень. На місці трагедії продовжують працювати оперативно-слідчі групи для якнайшвидшого встановлення причин трагедії. У пошуках причин і винних Голова ЗОДА Олександр Старух дав розпорядження невідкладно створити комісію для розслідування причин пожежі в обласній інфекційній лікарні. Комісія має з’ясувати причини трагедії. Також негайно всі лікарні області, що приймають хворих на COVID-19, будуть перевірені на предмет пожежної безпеки. Наразі вже встановлено, що у корпусі Запорізької обласної інфекційної лікарні, де сталася смертельна пожежа, не було пожежної сигналізації. Порушення загальних правил протипожежної безпеки розглядається як основна причина трагедії. Про це заявили на нараді обласної комісії ТЕБ та НС в Запорізькій облдержадміністрації. За словами начальник управління ДСНС Олексія Дунаєва, в 2020 році інспекція перевіряла лікарню і виписала припис з приводу відсутності системи протипожежного захисту. Вогнегасники в лікарні були, і їх використовували. Але, вочевидь, їх не вистачило, щоб упередити розгоряння. Головний лікар обласної інфекційної клінічної лікарні Запоріжжя Володимир Шинкаренко заявив, що причиною пожежі в одному з боксів відділень реанімації стало займання медичного

опіки. «Лікар приймального відділення проявив мужність та героїзм і своїми діями він наблизив варіант, коли люди залишилися живі», - додав Шинкаренко. Запорізька обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило загибель людей (ч.2 ст. 270 КК України). Допитали п’ятьох людей. Розслідування триває. Правоохоронці також порушили кримінальну справу розслідування перебуває на контролі міністра МВС Арсена Авакова. Голова ЗОДА Олександр Старух вимагає на час розслідування відсторонити від посади Володимира Шинкаренка. Уже на найближчій сесії облради депутати розглянуть проект рішення про проведення службового розслідування щодо Шинкаренко. На час розслідування його відсторонять від посади, йдеться у проекті рішення облради. У документі йдеться і про те, що в лікарні в ході досудового розслідування встановлено факти порушень вимог законодавства про пожежну безпеку на об’єкті з підвищеною небезпекою. Серед версій слідства - використання медичного обладнання без наявності дозволів, з порушенням правил, що призвело до витоку кисню через систему ШВЛ, його накопичення в палаті і вибуху з виникненням пожежі. Службове розслідування триватиме два місяці. Його почнуть проводити на наступний день після прийняття рішення депутатами на сесії облради. У додатку до проекту рішення вказано склад комісії, яка проведе розслідування. Глава - депутат облради В’ячеслав Колесников, в членах комісії також його колеги по депутатському корпусу Маргарита Трипільська, Віктор Щербина, Олександр Передерій і співробітники виконавчого апарату облради Іван Адель, Наталія Волкова (секретар комісії), Наталія Жихар. У ході досудового розслідування встановлено, що працівник лікарні 1956 року народження у порушення вимог ст. 15 Закону «Про охорону праці» та посадової інструкції, не зупинив роботу обладнання з виконання робіт з підвищеною небезпекою, що створило загрозу життю та здоров’ю людей. Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя обрав запобіжний захід завідувачу господарсько-обслуговувального персоналу обласної інфекційної лікарні, де сталася пожежа зі смертельними наслідками. Чоловіка підозрюють у порушенні встановлених вимог безпеки, повідомили в пресслужбі Запорізької обласної прокуратури.«Суд обрав запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту (з 21:00 до 7:00) строком на 60 діб», – зазначили в пресслужбі. Прокуратура наполягала на триманні під вартою, передбачають, що рішення суду будуть оскаржувати. ВІД РЕДАКЦІЇ. Ми слідкуватимемо за перебігом розслідування. Про всі деталі інформуватимемо своїх читачів по мірі їх з’ясування і надходження.


так живемо

11.02.2021

5

˜ СУЧАСНИК

ІГОР ОГОРОДНИЙ: «ПРОДОВЖУЮ СПРАВУ СВОГО НАСТАВНИКА» Не без гордості говорить про справу свого життя Ігор Огородний – слюсар-складальник 6-го розряду та бригадир дільниці державного підприємства «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г. Івченка (ДП «Івченко-Прогрес»).

З нашим героєм ми зустрілися біля прохідної підприємства. До початку другої зміни залишалася ще година. Ось ми цей час й використали для розмови, яку провели у затишному приміщенні - залі ради ветеранів підприємства. Нас вітали з великих портретів колишні легендарні керівники – генеральні конструктори, Герої Соціалістичної праці: академік О.Г. Івченко, В.О. Лотарев, Ф.М. Муравченко, колишні та теперішні очільники виробництва. Цілком реально, що незабаром цю славетну фотогалерею поповнить й фото Ігора Огородного. У вересні цього року виповниться рівно 40 років, як він працює на ДП «Івченко-Прогрес». Працює відмінно. Неодноразово отримував почесні грамоти, премії за ударну та творчу працю.

˜ ДО УВАГИ!

Його портрет не раз красувався на Дошці пошани. А у переддень нинішнього Дня Соборності України Огородний був ушанований звання «Заслужений робітник промисловості України». – Ігоре Славійовичу, але ж на це престижне підприємство, особливо у радянський час, не просто було влаштуватися на працю. А Ви прийшли сюди одразу ж після школи?! – Справа в тому, що на сусідньому підприємстві АТ «Мотор Січ» працювала уся наша родина – моя бабуся Катерина Петрівна, батько Славій Семенович, мати Марія Миколаївна, – пояснює Огородний. – Було таке, що мене батько у часи літніх канікул після 9-го класу на місяць влаштував на «Мотор» у якості слюсаря. Я лопаті робив для авіадвигунів, зачищав їх. А батько був токарем. Після місяця праці отримав першу зарплатню – 100 карбованців! Тоді це були великі гроші. Батько через своїх знайомих, друзів підсобив мені після 10-го класу. Відіграла, мабуть,свою позитивну роль і моя місячна праця. І я після школи у серпні 81-го прийшов у це престижне КБ. Мене одразу ж і визначили у якості слюсаря-складальника 33-го цеху до другої групи. Був ще радянський час. Працювали на «повну котушку» у дві зміни. 9 місяців відпрацював та пішов до армії. Два роки відслужив та й демобілізувався старшиною. Повернувся на те ж місце, у ту ж бригаду і ту ж групу до ЗМКБ. – Для жінки 9 місяців – це термін народження дитини. А що у Вас «народилося» за 9 місяців? – Спочатку мені доручали, в основному, тільки розбірку авіадвигунів. Це після їх випробувань. Дефектують, переглядають, ремонтують. У новому цеху під керівництвом генерального конструктора Володимира Лотарева доводили до кондиції новий турбореактивний двигун Д-18Т. Трохи пізніше саме цей двигун нового покоління підняв у небо суперлітаки «Руслан» та «Мрія». Займався і тривальними турбореактивними двигунами Д-36. Трохи застав збірку двигунів АІ-25 для літаків Як40. Після школи у техніці я ще не так сильно розбирався, але вже розумів, куди крутити і навіщо.

Батько увесь час був за токарним верстатом. За його розповідями, він один з перших на заводі обробляв титанові деталі. Якісь корпуси для двигунів. Освоювали нову технологію. Навколо верстату усі стояли і дивилися, як це відбувалося. – На кого ж Ви рівнялися? – Коли розпочав працювати після школи, моїм наставником став наш бригадир Георгій Михайлович Демченко. Він розповідав, показував, пояснював, вчив. У ті роки роботи було багато. Але я намагався все засвоїти, не підвести бригадира. З тих пір минуло майже 40 років! Як поміркуєш, аж самому дивно. Зараз я вже слюсар-складальник 6-го розряду та водночас бригадир. Років 10 потому Демченко виходив на пенсію й передав мені свої справи. Намагаюсь гідно їх продовжувати. Зараз під моїм керівництвом чотири людини – два молодші за мене, один старший, ніж я. Але всі намагаються чітко та якісно виконувати завдання. Тепер

я вже сам наставник. Усім членам бригади підказую по роботі, навчаю. Особливо тих, хто нещодавно прийшов. Вони цікавляться, вивчають техпроцеси. – Окрім Вас, Ігоре Славійовичу, хтось з родичів продовжує розвивати авіабудування? – Після нашого весілля на АТ «Мотор Січ» перейшла працювати моя дружина Надія. Але сьогодні вона домогосподарка. Мій молодший брат Євген працює на «Моторі». А також мій син Олександр, якому 33 роки. Це вже наше четверте покоління. Після школи він вступив до машинобудівного інституту. Там вчився на вечірньому відділенні за направленням від «Мотора» та нині успішно працює. Отже ми продовжуємо кожний на своїй дільниці просувати та розвивати авіабудування. Надії оптимістичні – маємо надію, що настануть кращі часи. Вважаємо, що гірші вже пережили. Григорій ПЕТРАКОВ.

˜ СІМЕЙНИЙ БЮЖЕТ

ЗАВДЯКИ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИМ ЗАХОДАМ РОДИНИ МОЖУТЬ ЗМЕНШИТИ Штрафи й пеня за невчасно сплачені газ ВИТРАТИ НА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ ТА ПОКРАЩИТИ КОМФОРТ У СВОЇХ ОСЕЛЯХ або тепло за січень нараховуватися не будуть Про переваги енергоефективних заходів для населення, а також використання відновлюваних джерел енергії повідомив т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура у прямому ефірі Українського радіо.

Україна перейшла до відкритих ринків електроенергії та газу, коли ціна на продукт, зокрема для населення, формується на ринку. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 25 січня в ефірі програми «Свобода слова».

За його словами, Уряд почав реалізацію кроків, необхідних для того, щоб ці ринки електроенергії та газу почали працювати правильно й зручно для людей. «По-перше, була встановлена гранична ціна на ринку газу з 1 лютого й до кінця опалювального сезону не вище 6,99 грн за кубічний метр. По-друге, тарифи на тепло й гарячу воду не будуть змінюватися до кінця опалювального сезону. По-третє, після консультацій з Урядом і народними депутатами НКРЕКП ухвалила рішення про обмеження тарифу на розподіл газу на рівні 1,79 грн за кубометр», — зазначив Денис Шмигаль. Водночас, як зауважив Прем’єр-міністр, Уряд спільно з профільним  комітетом Верховної Ради ініціюватиме ухвалення законопроекту про можливість передачі газорозподільчих мереж органам місцевого самоврядування. «Це важливий елемент, який забезпечить справедливість формування ціни на розподіл», — додав він. Крім того, Глава Уряду наголосив, що штрафи та пеня за невчасно сплачені газ або тепло за січень нараховуватися не будуть. Прем’єр-міністр також повідомив, що в Уряді очікують результатів розслідування Антимонопольного комітету й встановлення чесних прозорих правил на ринку газу. «Кабміном буде ухвалене рішення щодо компенсації домогосподарствам, у яких встановлено електроопалення. І останній крок: річний продукт стане основним у газорозподільчих компаній. Тобто ціна на газ буде встановлюватися один раз на рік, як це робиться в більшості країн Європи», — зазначив очільник Уряду. Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України

Держава надає підтримку родинам, які планують підвищити енергоефективність своєї оселі. У цьому році у рамках «теплих кредитів» приватні домогосподарства можуть отримати компенсацію: • 20 % - на твердопаливні котли; • 35 % - на енергоефективні заходи (а також на нове обладнання: системи накопичення енергії, електрозарядки для електромобілів, розумні лічильники електричної енергії). Окрім фінансової підтримки – компенсації за «теплим кредитом», учасники програми заощаджують від 20% до 50% витрат на комунальні послуги. Наприклад, приватне домогосподарство на Закарпатті скористалося «теплими кредитами» послідовно чотири рази, замінивши вікна на енергоефективні, провівши утеплення будинку, встановивши твердопаливний котел та радіатори опалення. Загальна сума кредитів склала майже 169 тис. гривень, з яких 51 тис. грн. компенсовано державою.

˜ ВАЖЛИВО

До модернізації домогосподарство споживало 800 м3 газу (у грудні 2018 р.), а після усіх робіт - 200 м3 газу (у грудні 2020 року). У результаті завдяки енергоефективним заходам родина зменшила споживання газу на 75%. «Енергоефективність – це вигідна інвестиція у власний добробут, у майбутнє, у капіталізацію свого будинку», - зауважив Костянтин Гура та додав, що термомодернізовані будинки зростають у ціні. Детальніше про «теплі кредити», а також переваги встановлення сонячних електростанцій у домогосподарстві можна дізнатися із аудіозаписів: • http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive. html?periodItemID=2722915 • http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive. html?periodItemID=2722831 Також нинішнього року «теплі кредити» розширено на системи накопичення, електрозарядки та розумні лічильники електроенергії. Про це повідомив т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура під час прямого включення в ефірі одеського 7 каналу, розповідаючи про важливі ініціативи наступного року. «У 2021 році таку затребувану серед населення програму, як «теплі кредити», продовжено для індивідуальних будинків. При цьому, розширено перелік обладнання, на яке можна

залучити кредит. Тепер учасники програми можуть отримати відшкодування 35% суми кредиту на встановлення електроакумуляторів, електрозарядок та інтелектуальних лічильників електроенергії», - наголосив Костянтин Гура. Окрім житлового фонду, підвищення енергоефективності потребує і бюджетний сектор. В країні близько 100 тис. будівель бюджетних установ необхідно термомодернізувати. Дієвим механізмом, який стимулював залучення приватних інвестицій в енергоефективні проекти у школах, лікарнях та інших закладах, став енергосервіс. На сьогодні для модернізації бюджетних установ укладено понад 550 ЕСКО-договорів загальною вартістю понад 1,2 млрд гривень. З них 59 контрактів – на Одещині. «Зараз ми працюємо над тим, щоб розблокувати енергосервіс. Разом із Міненерго підготовлено законопроекти щодо зняття бар’єрів для ЕСКО-закупівель, а також запуску цього механізму на об’єктах комунальної сфери, енергетики. Сподіваємось, що Парламент підтримає необхідні зміни», - зауважив Костянтин Гура.   Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України

Парламент підтримав рішення про компенсації людям з електроопаленням За спільної ініціативи Президента України Володимира Зеленського, Кабінету Міністрів та народних депутатів у Верховній Раді 29 січня схвалили в цілому законопроект №4672, який передбачає виплату монетизованих компенсацій людям, у яких встановлене електроопалення.

Під час «Години запитань до Уряду» Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що документ дасть можливість відшкодувати людям скасування пільгового тарифу за електроенергію та закликав Парламент підтримати ініціативу за процедурою ad hoc. За законопроект проголосували 310 народних обранців.

Документ передбачає виділення 1,4 млрд грн з державного бюджету на виплату компенсацій у зв’язку з підвищенням тарифів на електричну енергію. Відповідно до ухваленого закону, відшкодування отримають: • люди, які проживають у житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних електроопалювальними установками; • люди, які проживають у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі у сільській місцевості); • багатодітні, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

Прем’єр-міністр також зауважив, що загалом на субсидії цього року виділено 36,6 млрд грн. «Цієї суми розрахунково вистачає для оплати всіх пільг і субсидій, які будуть необхідні людям цього року», — наголосив Глава Уряду. Денис Шмигаль підкреслив, що всі зобов’язання держави по пільгах і субсидіях перед людьми обов’язково будуть виконані й Уряд продовжить роботу над встановленням в Україні справедливих тарифів для всіх людей. Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.


6

війна поруч

11.02.2021

˜ ТАК І МАЄ БУТИ

˜

ПРАВО ЗНАТИ

БОЙОВИЙ ЧОМУ ЗАКРИТТЯ КАНАЛІВ МЕДВЕДЧУКА В ОФІЦЕР ОЧОЛИВ УКРАЇНІ – ЦЕ ПРОТИДІЯ ГІБРИДНІЙ АГРЕСІЇ РФ, ВІЙСЬККОМАТ У А НЕ НАСТУП НА СВОБОДУ СЛОВА БЕРДЯНСЬКУ В Україні терміном на п’ять років запроваджені санкції проти проросійських телеканалів, бенефіціаром яких є кум російського президента Володимира Путіна, український олігарх Віктор Медведчук. Це телеканали: “112 Україна”, “NewsOne”, “ZIK”, формальним власником яких вказаний Тарас Козак. Санкції щодо згаданих телеканалів забороняють як фінансові операції, так і їхнє мовлення.

Бердянський військкомат очолюватиме 32-річний Дмитро Мухін, повідомляє пресслужба Бердянської міськради. Керівник Запорізького обласного військкомату Геннадій Яременко представив керівництву міста свого підлеглого, 4 лютого. Тепер Бердянський об’єднаний військовий комісаріат очолюватиме 32-річний капітан Дмитро Мухін. Військовослужбовець вже має досвід роботи на подібних посадах. До переводу в Бердянськ він був заступником начальника військкомату у Запоріжжі. Дмитро Мухін народився в Якимівці. Навчався у Запорізькому інституті економіки та інформаційних технологій, також закінчив військову кафедру в НУ «Запорізька політехніка». З 2014 року перебуває у лавах Збройних сил,  брав участь у бойових діях на Сході

˜ ПРЯМА МОВА

В УКРАЇНІ ЙДЕ ШПИГУНСЬКА ВІЙНА, АГЕНТУРА РФ ПРОСТО ШАЛЕНА

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов в ході проведення онлайн дискусії на Київському безпековому форумі, присвяченому темі санкцій проти російської пропаганди, Наголосив, що в Україні триває шпигунська війна, а агентурна мережа Російської Федерації на нашій території «просто шалена». Секретар РНБО зазначив, що рішення щодо про запровадження санкцій проти народного депутата від ОПЗЖ Тараса Козака та телеканалів зі сфери впливу кума Путіна Віктора Медведчука готувалось а атомсфері повної таємності через активну діяльність агентів держави агресора. За словами Данілова, зараз в Україні точиться не лише «гаряча війна» на території Донбасу та інформаційна, але і шпигунська війна, і «це відчувається щодня, тому що «вони працюють». «Матеріали готувались у системі певної закритості, щоб не було ніяких несподіванок. Тому що на превеликий жаль… ще з початку 90-х – я вважаю, що ми зробили велику помилку, коли не закрили на вулиці Банковій хрест на хрест КГБ, а перейменували на Службу безпеки України, лишили тих самих працівників. Це дуже і дуже небезпечно. Наслідки ми пожинаємо до цього часу. Агентура Російської Федерації сьогодні на нашій території просто шалена», - визнав посадовець

Рішення РНБО передбачає вказівку Кабінету Міністрів разом зі Службою безпеки України та Нацбанком забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності запроваджених санкцій. А також Міністерству закордонних справ України – поінформувати компетентні органи Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших держав про застосування санкцій і порушити перед ними питання про запровадження аналогічних обмежувальних заходів. За результатами моніторингу проросійських дезінформаційних наративів, який проводила громадська організація “Детектор медіа” восени 2020 року, телеканали “групи Медведчука” відповідальні за більш ніж половину зафіксованих випадків проросійської пропаганди. Вони неодноразово отримували за це попередження Нацради з питань ТБ і радіо. Колумніст «Детектор медіа» Ярослав Зубченко зробив огляд з поясненнями на конкретних прикладах, чому закриття каналів з пулу Віктора Медведчука не може вважатися наступом на свободу слова.  Поки що невідомо, чим закінчиться ця історія: чи не відступить влада, чи не скасують рішення в судах, чи не зареєструють нові канали на нових підставних людей тощо. Точно відомо одне: співробітники Медведчука будуть кричати про наступ на свободу слова. І це буде брехнею. На каналах Медведчука не було свободи слова Для початку потрібно розуміти, що на телеканал Медведчука ніколи не було свободи слова як такої. Місцеві ведучі працювали на інтереси «Опозиційної платформи — За життя», що дослівно визнавали в ефірі. «Я працюю над тим, щоб максимальні електоральні успіхи здобула “Опозиційна платформа — За життя”», — В’ячеслав Піховшек. Це означає, що вони ніколи не були вільними. Народні депутати «ОПЗЖ» могли закрити рота «журналістам», коли ті намагалися їх перебити. Хоча більшість часу модератори й так мовчали, поки члени «ОПЗЖ» виголошували свої монологи. Бувало, що під час «інтерв’ю» Вадима Рабіновича «журналісти» нічого не говорили по 15 хвилин. А в розмовах із Медведчуком інтерв’юери обходили будь-які навіть найменш гострі запитання. Крім роботи в кадрі, відсутність свободи слова поширювалася на редакційну політику. Наприклад, ZIK більше чотирьох днів мовчав про протести в Білорусі. Наприкінці січня тільки на каналах Медведчука не згадували розслідування Олексія Навального про палац Путіна. Також на NewsOne, «112» та ZIK не було жодної свободи слова для опонентів «ОПЗЖ». Їм давали слово менше, ніж наближеним політикам. Їх системно перебивали, коли вони критикували проросійську позицію. За критику Медведчука тут виганяли гостей з ефіру, а потім вирізали ці шматки програми з запису. Коли гості обурювали-

ся на несправедливість у студії, ведучі просили їх «не скиглити». А ще за тиждень до виборів ці медіа одночасно прибрали з ефірів свого до цього чи не найпопулярнішого гостя — Андрія Пальчевського. Канали Медведчука були найбільш залежними від свого власника інформаційними медіа в Україні. І «свободу слова» їм варто було здобувати, у першу чергу, від нього. На деяких місцевих ефірах наближених до «ОПЗЖ» спікерів було більше, ніж усіх інших гостей разом узятих. У власній програмі Вадима Рабіновича хор наспівував фразу «За життя». Канал «112» провів ціле реаліті-шоу з піару партії. Не дарма працівники ZIK масово звільнилися, коли канал перейшов під контроль Медведчука. Адже його ЗМІ не займалися журналістикою. Канали Медведчука підтримували російську агресію Натомість діяльність NewsOne, «112» та ZIK була спрямована на інформаційну підтримку російської агресії проти України. І це не перебільшення. Канали кума Путіна щосили виправдовували анексію Криму. Юрій Дудкін на ZIK заявляв, що російська армія захистила півострів від української армії та вбивств як на Майдані. Олег Волошин на ZIK розповідав, що, анексувавши Крим, Росія зупинила «будущую большую войну», яка могла б виникнути, якби на території України розмістили інфраструктуру НАТО. Крім того, Волошин фактично стверджував, що російська вакцина «перевешивает обиду» за анексію. У війні на Донбасі проросійські канали прямо звинувачували Україну. Ренат Кузьмін на ZIK стверджував, що це група українських змовників спочатку захопила владу через Майдан, а потім «для удержания собственной власти развязали войну на Донбассе». Ведучий NewsOne Руслан Коцаба розповідав, що «повсталий Донбас спробували упокорити з допомогою танків […] Саме київські змовники та, назвем так, зрадники 14 квітня 2014 року незаконно проголосили якесь там АТО». Російських бойовиків при цьому героїзували та намагалися надати їм суб’єктності. Олена Лукаш на NewsOne називала терористичні утворення «не сдавшийся Донбасс». І стверджувала, що Росія допомагає Донбасу так само, як нам допомагають США чи ЄС. Ренат Кузьмін на 112 міркував: «Если создание “ЛДНР” было отчаянной попыткой этих территорий защитится от государственных преступников, захвативших власть в Киеве […] Тогда эти люди действовали в состо-

янии необходимой обороны. Они защищались». Олександр Качний на NewsOne хвалив окуповані території, мовляв, там живуть «в той Украине, в которой еще был язык, в которой еще была та же вера, в который был мир, в которой никто не навязывал ничего. У них нету переименований улиц, у них не сбиты еще памятники, у них нет декомунизации». Відповідно, Україні канали Медведчука приписували одностороннє продовження війни. Ірина Паламар на ZIK стверджувала, що Росія уже закінчила б війну, але Україна її продовжує. Ренат Кузьмін на ZIK казав, що припиняти війну нам забороняють американці. Віктор Медведчук на «112» стверджував, що це Україна зірвала Мінські перемовини, бо не пішла на вимоги Росії щодо власних виборів. Ведучі ZIK обурювалися, що українська влада малює з Росії монстра. Глобально телеканали Медведчука намагалися переконати українців, що їм потрібно відмовитися від власне українських цінностей та повернутися в лоно Росії. На NewsOne заявляли, що якщо Україну будують лише для української нації, державу доведеться скоротити до п’яти областей. Гості «112» пишалися, що вони частина «русского міра». А Олександр Семченко на «112» розповідав: «Украинцы являются, по сути, русскими. Я не понимаю, чем русский отличается от украинца […] Нам внушают, что мы некий отдельный народ». Будь-що власне українське канали дискредитували. Діана Панченко на ZIK розповідала, що частину клієнтів закладів та її маму «напрягает», коли з ними розмовляють українською мовою. Український погляд на історію медіа Медведчука прирівнювали до нацизму. Українську церкву називали «берлінською стіною» для українців. Та, власне, теж пояснювали нацизмом. Революцію гідності, якщо вірити ZIK, здійснювали внутрішні терористи. У певні моменти взагалі виникали сумніви, для якої країни ці канали ведуть мовлення. Із приводу американських бомбардувальників над територією України на NewsOne цитували лише думку «ОПЗЖ» та Росії. Із приводу «полонених Медведчука» часом лише бойовиків. Також в інформаційних простір почали повертати Миколу Азарова — в нього брали інтерв’ю майже щотижня. Новорічну ніч на «112» вів російський дует «Кролики». Раніше вони виконували на каналі пісні: «Разделили остров свой вдоль и поперек. Видно, Революция не пошла им впрок». Це вже не кажучи про існування на каналах Медведчука лише російської вакцини. І треба розуміти, що, хоч канали Медведчука намагаються ховатися за тезою: «Це думка гостей, а не позиція каналу», насправді гостьова політика — це і є позиція каналу. Нічого не заважає NewsOne, «112» та ZIK перестати кликати в ефір людей, що брешуть про «громадянську війну». Але натомість саме їх ці ЗМІ кличуть найчастіше. За останні п’ять років «Детектор медіа» написав сотні матеріалів, у яких фігурують ЗМІ Медведчука: моніторинги токшоу, моніторинги інформаційних каналів, огляди пропаганди, спеціальні підбірки. Ви можете навмання відкрити будь-який текст і переконатися, що йдеться не про журналістику та свободу слова. Йдеться про три майданчики, на які припадала половина всієї російської дезінформації в Україні.

˜ СТАЛОСЯ

НА ЗАПОРІЖЖІ СБУ ВИКРИЛА СЕПАРАТИСТІВ, ЯКІ АГІТУВАЛИ ЗА ВІДРОДЖЕННЯ СРСР

На Запоріжжі СБ України припинила діяльність осередку проросійських сепаратистів. На замовлення російських кураторів учасники пропагували ідею відродження СРСР і планували створити фейкові органи радянської влади. За даними досудового слідства, учасники групи входили до одного з проросійських радикальних рухів, який виступає за «відродження оновлених республік СРСР». За задумом замовників, фігуранти мали агітувати населення за повернення у «правове поле СРСР». Потім вони планували сформувати органи радянської держвлади через процедуру так званого «народовладдя». Оперативники та слідчі спецслужби встановили, що зловмисники хочуть провести

фейкові «всесоюзні вибори» для створення альтернативних органів управління всіх рівнів. Кінцевою метою учасників руху є відновлення СРСР через проведення «відкритого волевиявлення народу». Офіційні органи влади України мали скласти повноваження на користь новообраної радянської влади. Виконуючи інструкції кураторів з РФ, фігуранти мали звернутися до органів влади з офіційними заявами про нібито бажання громадян відновити Українську РСР. Співробітники СБУ задокументували, що організатор українського осередку руху звернулась з офіційною заявою до державних органів влади щодо відкриття в одному із селищ Запоріжжя виборчої дільниці для проведення фейкового волевиявлення.

Вона також вимагала фінансування за рахунок місцевого бюджету, посадовці якого ще мали сприяти проведенню «виборів». У ході обшуку за місцем проживання фігурантки правоохоронці вилучили комп’ютерну техніку, агітаційні матеріали та документацію з підтвердженням злочинної діяльності. У межах раніше розпочатого кримінального провадження за ч. 1 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу України тривають слідчо-оперативні дії. Заходи із блокування сепаратистської діяльності відбувались під процесуальним керівництвом прокуратури.


соціальний ракурс ˜ БЛАГОДІЙНІСТЬ

«СОЦІАЛЬНИЙ ГАРДЕРОБ» ВІДНОВЛЮЄ СВОЮ РОБОТУ

ЯК ПРАЦІВНИКУ САМОСТІЙНО ПЕРЕВІРИТИ ЧИ СПЛАЧУЄ РОБОТОДАВЕЦЬ ЗА НЬОГО СТРАХОВІ ВНЕСКИ? Мінекономіки підготувало інструкцію, як працівнику самостійно перевірити чи сплачує роботодавець за нього страхові внески.

Щовівторка та щоп’ятниці з 10.00 до 13.00 усі потребуючі можуть прийти та обрати собі одяг та взуття. Волонтерки допоможуть підібрати відповідний розмір. «Карітас Запоріжжя» також звертається до тих, хто воліє пожертвувати одяг, взуття та побутові речі: «Ви можете принести непотрібні Вам речі, але вони мають бути у гарному стані, за адресою вул. Семафорна, 8. Або зателефонувати на гарячу лінію за номером 0503224600 і ми зможемо приїхати та забрати їх. Також приймаємо техніку, посуд, засоби для прибирання та гігієни»

Одним з поширених порушень законодавства про працю є прийняття працівника на роботу без офіційного оформлення трудових відносин. Важливо наголосити, що запис в трудовій книжці не є підставою для автоматичного зарахування даного періоду трудової діяльності до страхового стажу. Відповідно до законодавства України до пенсії зараховується лише той період, за який були

8-РІЧНА ВІОЛЕТТА ЮРЧЕНКО ПОТРЕБУЄ ТРАНСПЛАНТАЦІЇ НИРКИ

У Віолетти Юрченко із Запорізької області якраз такий випадок, коли нема на що розраховувати,о крім допомоги сторонніх людей. У 8-річної дівчинки відмовили нирки, і живе вона за рахунок щоденного гемодіалізу. На додаток до цього - ще й патологічне низьке положення верхньої повіки, нестача ваги і цілий букет інших проблем зі здоров’ям. Малятко вже кілька місяців безвилазно знаходиться в відділенні токсикології Охмадит разом з мамою. (У мами-одиначки вдома залишилися ще 3 дітей) Зараз наше спільне з лікарями завдання - допомогти підготувати дитину до трансплантації нирки, для цього необхідні медикаменти в середньому на 10 тис грн на місяць. Далі будемо діяти по ситуації, але скоріше за все наша допомога буде затребувана ще не один рік. Дізнатися більше і допомогти дівчинці можна тут: www.deti.zp.ua/yurchenko Альберт Павлов, голова БФ «Щаслива дитина»

˜ ПО ГАРЯЧИХ СЛІДАХ

У П’ЯТИ УСТАНОВАХБЛАГОДІЙНИХ ЗАКЛАДАХ І РЕАБІЛІТАЦІЙНИХ ЦЕНТРАХ ВИЯВИЛИ ПОРУШЕННЯ

Після смертельної пожежі в Харкові, де в будинку, переобладнаному під будинок для літніх людей, загинуло 15 осіб, поліцейські провели інспекцію у благодійних закладах Запорізького регіону. Правоохоронці перевірили близько 50 об’єктів, які ведуть господарську діяльність з надання соціальних послуг. Про це повідомляють в обласному управлінні Національної поліції. В результаті, інспектори виявили п’ять реабілітаційних центрів, які працювали без необхідних документів та з порушенням карантинних вимог. Відносно власників правоохоронці склали адміністративні протоколи та ч.1 ст.164 та за ч.1 ст.44-3 КК України про адміністративні правопорушення. Матеріали вже направили на розгляд до суду.

7

˜ КОРИСНО ЗНАТИ

БФ «Карітас Запоріжжя» радий повідомити, що відновлює роботу проєкта «Соціальний гардероб». Про це повідомляється на FB-сторінці Фонду.

˜ ДОПОМОЖЕМО РАЗОМ

11.02.2021

сплачені страхові внески. При цьому саме страховий стаж враховуватиметься при нарахуванні пенсії та наданні допомоги по тимчасовій втраті працездатності, безробіттю. Сьогодні кожен працівник на порталі Пенсійного фонду України може самостійно перевірити, чи добросовісно сплачує роботодавець за нього страхові внески та який період трудової діяльності зарахований до його страхового стажу. На порталі можна отримати всю інформацію про трудову діяльність, наявний

страховий стаж, суми внесків, сплачених до ПФУ, та розмір заробітної плати, а також подати заявку на отримання пенсії (при досягненні відповідного віку та страхового стажу). Портал доступний цілодобово, і знаходиться за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/ . Детальну інструкцію як перевірити свій страховий стаж читайте за посиланням: https://bit.ly/36SMHup Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

˜ НОВОВВЕДЕННЯ

ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ЗАКОН ПРО ПЕРЕХІД НА ЕЛЕКТРОННІ ТРУДОВІ КНИЖКИ Сьогодні Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.

Законом запроваджується облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам призначати людині пенсію автоматично (без звернення) та збирання документів за всю її трудову діяльність. Тобто, як в усіх цивілізованих країнах, коли настає право на соціальну виплату / пенсію, держава інформує про можливість її отримання та розрахунковий її розмір. За людиною буде зберігатися право вибо-

ру для покращення запропонованого розрахункового розміру, а саме: або людина надає відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку), або відтермінує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5– 0,75 % за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку, або використовує право на призначення пенсії. Враховуючи, що в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування є відомості про 13 млн працівників, його наповнення даними, які містяться в паперових трудових книжках, буде проведено у перехідний період протягом 5 років. Наповнення відомостей відбуватиметься: - як роботодавцем, так і безпосередньо застрахованою особою;

- через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді сканованих або оцифрованих копій передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо) з обов’язковим накладанням страхувальником або застрахованою особою кваліфікованого електронного підпису. Слід зазначити, що оригінал паперової трудової передається на зберігання працівнику як офіційний документ. Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності також внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення. Міністерство соціальної політики України

˜ ПРОШУ СЛОВА

ЦЕ НЕ ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ, ЦЕ ПРО ІНШЕ...

Привіт всім! Я - Ірина, колишній державний службовець, одна із тисяч тих, хто залишився без роботи. Зі своїми думками, сумнівами, свободою... Багатотисячна армія держслужбовців в черговий раз поповнила ряди безробітних. Хтось звернеться до служби зайнятості, для когось спасінням стане поїздка до Польщі, хтось буде шукати себе тут... Та де шукати себе в маленькому райцентрі, і куди подіти той досвід, який ти набував через ґулі на власному лобі, працюючи до пізньої ночі, вичитуючи закони, створюючи документи? Куди подіти ті знання, здобуті тобою, і ту потребу передавати їх іншим? Так. Нікуди. Вони, крім мене самої, нікому не потрібні. І коли я скажу, що віддавала всю себе роботі, на якій пропрацювала не один десяток років, не шкодуючи ні себе, ні своєї сім’ї, хтось зрозуміє, а хтось скаже: так вам і

треба, сидите там в своїх адміністраціях, штани протираєте, бюджет проїдаєте... Ще хтось скаже, якби була хорошим спеціалістом, то запропонували б роботу в ОТГ. Ще багато можна передбачати інших думок з цього приводу.

Але я не про це. Прикро інше. Я хочу запитати, чому в своїй рідній країні я почуваюся такою маленькою і беззахисною? Я не плАчу зараз про те, що нікому не потрібна, ні! Зрозумійте правильно. Я потрібна своїй сім’ї, своїй мамі, у мене чудові діти, я потрібна собі. Але чому моя держава не залишає мені права вибору? Чому я повинна їхати на заробітки, як це вимушені робити сотні тисяч моїх співвітчизників? Чому мені і десяткам тисяч таких як я юристам, вчителям, медикам, людям інших професій, держава не гарантує ніяких прав? Право на працю, на особисте життя, на сім’ю. То чи в державі я живу? І що тоді

˜ ПОТРІБНО

називається державою? Це питання до нашої бездарної влади, і мені байдуже якого вона кольору. Виходить, все, що робив впродовж всього життя, нікому не потрібно, якщо сьогодні тисячі спеціалістів залишаються не затребувані ні державою, ні владними структурами, тисячі професіоналів займаються сьогодні не своєю справою, аби прокормити себе і свою сім’ю. А тих, хто намагається вижити тут, влада старається задавити податками, локдаунами, тарифами. Я не жаліюся і ні на кого не скаржуся. Поки що не знаю, що робити з цією свободою, але я чітко усвідомила: освіченим та амбітним тут не місце. Але ж... так хочеться себе поважати! Бо це моє життя і це моя свобода... ДОРОГІ КОЛЕГИ! Бажаю всім нам якнайшвидше знайти себе! З повагою, Ірина ЛИСИЦЯ, юрист, Кращий державний службовець-2008, Юрист року -2018

У ЗАПОРІЖЖІ ВІДКРИЛИ НІЧНИЙ ПРИТУЛОК ДЛЯ БЕЗХАТЬОК

У Запоріжжі відкриває двері відділення нічного перебування центру реінтеграції бездомних осіб за адресою вул. Радіаторна, 40. Це міський проєкт з підтримки безхатченків. Для його реалізації виділили 500 тисяч гривень з бюджету Запоріжжя на ремонт у приміщенні та закупівлю побутового обладнання. Тепер кожен, хто не має постійного місця проживання, зможе звернутися сюди за допомогою та отримати притулок на ніч. Цю соціальну послугу зможуть отрима-

ти понад 30 осіб одночасно. Безхатченкам надається ліжко-місце з комплектом постільної білизни. Вони зможуть користуватися кухонним обладнанням, душем, випрати та випрасувати одяг. Тут можна залишитися як на одну ніч, так і на більш тривалий період часу (згідно з договором, укладеним за результатом визначення індивідуальних потреб). Отримувачі послуги зможуть перебувати у відділенні тільки вночі, згідно з розпорядком дня, який залежить від пори року і затверджується територіальним центром. У структурі територіального центру в 2008 році був відкритий центр обліку бездомних осіб. Облік ведеться на підставі

особистого звернення бездомної особи або під час виявлення. Всього за час роботи центру на облік було взято 704 особи. Більшість з них за сприянням фахівців центру відновили документи (паспорт), отримали реєстрацію місця проживання /перебування. Крім цього, в рамках міської комплексної програми соцзахисту населення людям без певного місця проживання надається харчування в осінньо-зимовий період, а також грошова допомога для відновлення документів і натуральна допомога у вигляді продуктових наборів та одягу.


8

11.02.2021

˜ ЕКЗОТИКА НА ПІДВІКОННІ

ЯК В ДОМАШНІХ УМОВАХ ВИРОСТИТИ РОЖЕВІ БАНАНИ

Запоріжанка Тетяна Кузьмук займається в и р о щ у ва н н я м екзотичних рослин уже 10 років. Саме у неї в минулому році вперше почало плодоносити мангове дерево.

А рожевий банан плодоносить у запоріжанки вже не перший рік. Колись їй передали насіння з Севастополя, і вона виростила з них рослину. В цьому році плоди вже дозріли. Їх навіть можна куштувати - на смак вони, як звичайні банани, але всередині багато насіння. Про це Тетяна написала на своїй сторінці в «Фейсбук». А ще в її «Зимовому саду» зростає маракуйя, помело, авокадо і навіть дерево кави. Каву з власного дерева сім’я також вже випробувала, але каже, що смак не той через невідповідні технології обсмаження.

˜ ПОРУШЕНО ЗАКОН

ФЕРМЕРУ ЗАГРОЖУЄ ПОКАРАННЯ - 2 РОКИ ЗА ҐРАТАМИ ЗА САМОВІЛЬНО ЗАСІЯНИЙ КУРГАН Гуляйпільським відділом Токмацької місцевої прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт відносно мешканця міста Гуляйполя, який обвинувачується у самовільному зайнятті земельної ділянки особливо цінних земель (ч.2 ст.197-1 КК України) За даними слідства, мешканець Гуляйпільської ОТГ, діючи всупереч вимогам чинного законодавства, провів обробку ґрунту та посіяв сільськогоспкультури на самовільно зайнятій земельній ділянці площею понад 200 м², яка відноситься до земель історико-культурного призначення і є пам’яткою археології місцевого значення (курган) та перебуває під охороною держави. У ході досудового розслідування забезпечено повне відшкодування спричиненої шкоди у результаті самовільного використання земельної ділянки. Відносно підозрюваної особи обрано запобіжний захід у виді особистого зобов’язання. За вказаний злочин передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від 2 до 4 років або позбавленням волі на строк до 2 років, повідомляють на сайті Запорізької обласної прокуратури.

˜ МОЖЕМО!

ЗАВОД НА ОРІХІВЩИНІ ЗАПАТЕНТУВАВ ГАРБУЗОВИЙ КОМБАЙН

на своїй землі ˜ ПРОСТО ЗНАЙТЕ

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ГЕКТАР ЗЕМЛІ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ? Найдорожча земля у Черкаській області, а найдешевша – в Житомирській.

В Україні станом на січень 2021 року найдорожче рілля оцінюється в Черкаській області ‒ 33 646 грн за 1 га. Такі дані  нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення оприлюднила Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. У Запорізькій області – 1 га ріллі та перелогів коштує 24 984 грн. а за 1 га зелі із багаторічними насадженнями встановили ціну в 41 349,47 грн. відповідно 1 га сіножаті – 6 039.19 грн та пасовища – 4 868, 99грн. Інформацію подано у Довіднику показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2021р. У Держгеокадастрі стверджують, що  вартість продажу земель сільськогосподар-

˜ ОФІЦІЙНО

ПЕРЕЗАВАНТАЖЕНО ДЕРЖАВНУ ПІДТРИМКУ АГРАРІЇВ ТА ВИЗНАЧЕНО ПРІОРИТЕТИ НА НАСТУПНІ РОКИ Одним із вагомих результатів 2020 року для аграрної галузі є перезавантаження державної підтримки українського АПК. Зокрема, Урядом та Парламентом підтримано низку напрацьованих спільно з аграріями законодавчих ініціатив щодо удосконалення держпідтримки, закріплено у правовому полі функціонування Державного аграрного реєстру, визначено пріоритети держпідтримки на наступні роки та виплачено аграріям усі 4 млрд грн підтримки.

Перезавантаження державної підтримки АПК базується на трьох принципах – прозорості, прогнозованості та справедливості, які, зокрема, закладені у прийнятому в цілому на початку листопада 2020 року проекті Закону України №3295 «Про державну підтримку сільського господарства України». Цей документ удосконалює державну підтримку та визначає пріоритети на наступні роки.

«Це довгоочікуваний патент на винахід. Півроку креслень, випробувань, потім 8 місяців «Укрпатент» здійснює перевірки по всьому світу, чи не існує подібних комбайнів. Тепер можу впевнено сказати, що це найменший комбайн у світі з можливостями великого. Патент на винахід комбайна – це як свідоцтво про народження дитини», – сказав директор заводу Роман Мороз. Продуктивність комбайна складає 0,5-1 га/день. Агрегат повністю розбірний, укомплектований змінною трубою сепарації з діаметром отворів 3-8 мм. Діаметр труби сепарації 330 мм. Довжина — 500 мм. Для роботи пристрою необхідно 1-4 особи.

Йдеться про підтримку тваринництва, включаючи нішеві сфери – вівчарство, козівництво, аквакультуру, підтримку органічного виробництва, садівництва, овочівництва, ягідництва, зрошення, відновлення дренажу та ін. Ці напрямки націлені на створення нових робочих місць, збільшення доданої вартості у сільському господарстві, збільшення кількості фермерських та інших дрібних господарств в аграрній галузі та наповнення місцевих бюджетів. Крім того, цей документ закріплює на законодавчому рівні функціонування онлайн платформи – Державного аграрного реєстру, який забезпечить аграріям спрощений доступ до програм державної підтримки та публічність її розподілу. Такий інструмент збільшить кількість отримувачів держпідтримки, спростить взаємодію між державою та сільгоспвиробником, запровадить програми таргетованої державної підтримки з можливістю виконання усіх процесів через електронні інструменти. Зокрема, вже впроваджено пілотне функ-

ціонування аграрного реєстру, який охоплює понад 50 об’єднаних територіальних громад по всій Україні. Проект реалізується у координації з Держгеокадастром, Міністерством юстиції та за сприяння проекту Світового Банку й ЄС “Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні”, а також Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Важливим у забезпеченні прогнозованості держпідтримки є збереження її основних напрямів. Програми, які діяли у 2020 році, є середньо- та довгостроковими, і діятимуть у 2021 році – це здешевлення кредитів, компенсація вартості с/г техніки та обладнання, підтримка розвитку фермерських господарств, садівництва, виноградарства та хмелярства, тваринництва та переробки с/г продукції. Зокрема, перезавантаження державної підтримки дозволило сплатити аграріям закладені на 2020 рік 4 млрд грн у повному обсязі. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

˜ КОРИСНО

МІСЦЕВІ АГРАРІЇ ПЕРЕЙМАЮТЬ ДОСВІД КОЛЕГ З АВСТРІЇ У рамках можливості реалізації проєкту Австрійського Агрокультурного Кластеру (ААК) на територіях областей України відбулась робоча зустріч в режимі онлайн-конференції заступника Міністра розвитку громад та територій України з питань європейської інтеграції, торгового радника посольства Австрії в Україні з українськими аграріями.

Від Запорізької області в онлайн-зустрічі взяли участь в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрій Поляков, начальник Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації Артур Бойко та керівники сільськогоспоВиробник сільськогосподарської техніки «Завод Мороза», що знаходиться у с. Преображенка Оріхівського району, отримав патент на навісний комбайн для виділення насіння баштанових (гарбузових) культур гарбуза, кавуна, дині, кабачка, огірка від м’якоті. Пристрій агрегатується агрегатується з трактором від 10 к.с.

ського призначення не може бути менше їх нормативної грошової оцінки. До відома, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства оцінює вартість гектара сільськогосподарської

землі після запуску ринку в 50-60 тис. грн. В тему - Відбулось засідання постійної комісії Запорізької обласної ради з питань АПК, сільськогосподарського виробництва і земельних відносин,- повідомляє Олег николенко, депутат облради із Приморського району. - Одне із питань, що мали б розглядати було звернення до ГУ Держгеокадастр щодо нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. На жаль, представники державної установи не прийшли на засідання. Показова ініціатива! Також він коментує ситуацію: «Багато питань з передачею права власності на землю громадам! Поспішають через конкурси з продажем такого права на невидані землі для ведення особистого селянського господарства, розпайовані пасовиська! Люди стривожені і обурені, масово звертаються до суду!»

дарських підприємств області, які виявили бажання взяти участь у візиті в Республіку Австрія з метою вивчення австрійського досвіду та можливості реалізації вказаного проєкту на території Запорізької області. При обговоренні було зазначено, що ААК обєд-

нує найвагоміші австрійські асоціації тваринників, виробників агро- та харчових технологій. Основна ідея проєктної пропозиції полягає у створенні на території України та сталому веденні навчальної ферми великої рогатої худоби з м’ясомолочним виробництвом із залученням симментальської породи корів подвійного призначення. Як зразок підприємства для локального прямого збуту передбачено створення міні-молочарні та забійного виробництва з м’ясопереробкою при дотриманні стандартів ЄС з якості та безпеки харчових продуктів. Для реалізації цього проєкту необхідне фінансування та підтримка як центральних, так і регіональних урядових органів. За матеріалами zoda.gov.ua

˜ ДО ВІДОМА

УРЯД УДОСКОНАЛИВ ЗАКОНОДАВСТВО У СФЕРІ НАСІННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА На засіданні Уряду схвалено законопроект, спрямований на імплементацію законодавства ЄС у насінництві та розсадництві, спрощення ведення підприємництва у цих сферах та підвищення якості садивного матеріалу.

«Гармонізація національного законодавства з правом ЄС сприятиме виробництву в Україні високоякісного садивного матеріалу, який відповідає сучасним міжнародним вимогам. Це дозволить українським виробникам

підвищити свою конкурентоспроможність та зміцнити позицію України на світовому ринку», - зазначив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. Проект Закону розроблено Мінекономіки у тісній співпраці з галузевими науково-дослідними установами та профільними асоціаціями з метою удосконалення законодавчої бази у сфері насінництва та розсадництва. Так, законопроект передбачає: • запровадити категорії садивного матеріа-

лу (плодових, ягідних, горіхоплідних культур, винограду та хмелю); • спростити процедуру сертифікації садивного матеріалу; • спростити ввезення та використання садивного матеріалу сортів, зареєстрованих у інших країнах; • удосконалити ведення окремих реєстрів у галузі насінництва та розсадництва. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України


освіта ˜ РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН

УЧНІ 9-Х КЛАСІВ СКЛАДАТИМУТЬ ДПА У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ В ПИСЬМОВІЙ ФОРМІ

У 2020/2021 навчальному році учні 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію у закладі освіти в письмовій формі.

Згідно з нормативними документами атестація випускників 9-х класів може проводитися в закладі освіти або у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Водночас наказ МОН №1262 встановлює, що у 2020/2021 навчальному році ДПА осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводиться у закладі освіти в письмовій формі. Відповідно, інформація про звільнення від проходження ДПА учнів 9-х класів та/або її проходження онлайн є недостовірною. Крім того, твердження про ускладнення ДПА для учнів 9-х класів у 2020/2021 навчальному році є необґрунтованим. Завдання для проведення атестації в закладі освіти затверджує керівник закладу освіти. За цими ж нормами ДПА проводилася у 2018/2019 навчальному році. Нагадаємо, МОН пропонує для громадського обговорення проєкт Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти. Міністерство освіти і науки України

˜ ДО СПРАВИ!

11.02.2021

9

˜ РЕЗОНАНС

ПОВТОРНІ ВИБОРИ РЕКТОРА «ЗАПОРІЗЬКОЇ ПОЛІТЕХНІКИ» ПРИЗНАЧЕНО НА 20 КВІТНЯ 2021 РОКУ Згідно наказу МОН №45-к від 02.02.2021р. «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора національного університету «Запорізька політехніка», повторні вибори очільника вишу призначені на 20 квітня 2021 року. Наказ підписав Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Ми інформували наших читачів про перебіг подій у попередніх виборах, які пройшли наприкінці минулого року. Нагадаємо, попри той факт, що згідно закону «Про вищу освіту в Україні» їх вважають такими, що відбулися, і фаворит Віктор Грешта, проректор універ-

ситету кандидат технічних наук, , професор кафедри «Фізичне матеріалознавство» набрав на 12% більше голосів, ніж його конкурент- трунар «Запорізької правди» Едуард Гугнін,дивним чином перший проректор, кандидат соціологічних наук у технічному виші, переможця визначено не було через юридичну колізію. Оскільки в міністерстві вважають, що для визнання виборів такими, що відбулися, в голосуванні мають взяти участь не менше, ніж 50 відсотків тих, хто має право голосувати, але переможцем стане той, за кого проголосують не менше 50 відсотків тих, хто має право проголосувати, а не тих, хто реально проголосував. Тобто, виходить, що всі учасники голо-

сування, за умови, що їх буде не менше, ніж 50 відсотків тих, хто має на це право, мають віддати свої голоси за одного кандидата. Чи здійсненна ця місія, - дізнаємось вже наприкінці квітня. Чи відбудуться зміни у складі кандидатів на посаду ректора НУ «Запорізька політехніка», ми поінформуємо своїх читачів додатково. Згідно наказу МОН №48-к від 03.02.2021р «Про виконання обов’язків ректора», виконання обов’язків ректора НУ «Запорізька політехніка» покладено на Сергія Яримбаша, проректора з науково-педагогічної роботи і виховання студентів, кандидата технічних наук, професора з 03 лютого до призначення керівника в установленого законом порядку, але не пізніше, ніж до 30 квітня 2021 року.

˜ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС

ТАЛАНОВИТІ ШКОЛЯРІ, ДОЛУЧАЙТЕСЯ! МЕЦЕНАТИ, ПІДТРИМАЙТЕ! ШКОЛЯРІВ ЗАПРОШУЮТЬ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ШКОЛІ “АГЕНТИ ЗМІН” І СТВОРИТИ ПРОЄКТ Друзі сьогодні у призовий фонд Всеукраїнського літературного конкурсу «Ми діти твої Україно!» імені кримського поета Данила Кононенка надійшло 200 гривень від учительки української мови і літератури із запоріжжя Вікторії Камінської із Запоріжжя (дякуємо, пані Вікторія!) та ще 600 гривень від невідомих жертводавців. Благодійні внески у фонд конкурсу можна робити на картку Приватбанку №4149 4991 3591 4057 на імя Польченко Олександра. Щоб за два місяці провести фінальну частину і нагородження переможців конкурсу народженого в Криму, потрібно зібрати щонайменше 20 тис грн, бо у фінал зазвичай виходять щонайменше 20 учасників. Щороку видаючи збірку переможців, ми друкуємо на першій сторінці імена жертводавців, які вказали себе.

Всеукраїнська школа “Агенти змін” і “Мала академія наук України” запрошують учнів 8-10 класів взяти участь у дев’ятій Школі з громадянської та волонтерської участі й патріотичного виховання “Агенти змін 2021”. Про це йдеться на сайті “Агенти змін”. Заявку можна подати до 20 лютого 2021 року. А результати відбору будуть відомі з 15 березня 2021 року. Для участі в конкурсі треба: 1. Заповнити анкету; 2. Прочитати текст про щастя; 3. Переглянути відеовиступ на TEDX; 4. Написати есей на 400-500 слів на тему “Чи існує рецепт щастя у мінливому світі?” та надіслати на електронну адресу scakyiv@gmail.com.   У темі листа, назві файлу з есе і безпосередньо у файлі перед самим текстом організатори просять зазначати своє прізвище та ім’я (наприклад, Шевченко_Андрій_есе.doc). Файли без авторства не розглядатимуться. Учасники, які пройшли добір, отримають повідомлення на електронну скриньку, вказану в анкеті. Цьогоріч до Школи пройдуть 125 дітей 8–10 класів з усієї України. Навчання відбуватиметься онлайн та офлайн протягом 10-ти місяців. Учасники працюватимуть із кваліфікованими тренерами та запрошеними лекторами. У результаті зможуть втілити в рідному населеному пункті соціальний, екологічний або культурно-мистецький проєкт. Організатори просять звернути увагу: • Есе має бути власним інтелектуальним продуктом учасника або учасниці добору; • Будь-які цитування без зазначення автора розцінюватимуться як плагіат, і роботи не розглядатимуться; • Навчання в школі матиме чотири етапи. Перший етап розпочнеться наприкінці березня–квітня 2021 року в онлайн-режимі, завершення школи – у листопаді–грудні. Учасники матимуть домашні завдання та консультації протягом навчання; • Участь у школі “Агенти змін” безплатна. Під час офлайн-навчання учасників забезпечуватимуть харчуванням, житлом і роздатковими матеріалами. Дізнатися більше про проєкт можна за посиланням: https://www.facebook.com/AgentuZmin

Впишіть свої імена в історію відродженого українського конкурсу з кримським корінням, який залишається ще одним містком духовного єднання Криму з усією Україною! Вікторія Камінська, викладачка української мови і літератури: « Дорогі мої подруги і друзяки! Приєднуйтеся до мене, зробіть хоч

невеликі внески на підтримку конкурсу «Ми діти твої, Україно!» Якщо не ми, то хто ж іще підтримає справжній УКРАЇНСЬКИЙ конкурс для наших дітей! Це така можливість зробити щось для українського хисту, душі і натхнення! Дуже чекаю однодумців! Разом ми - СИЛА!» Запрошуємо талановиту творчу молодь до участі в наступному етапі Всеукраїнського конкурсу з кримським корінням «Ми – діти твої, Україно!» ім. Данила Кононенка Умови конкурсу: – Мова конкурсу – українська. – Вік учасників – учні 8-11 класів. – Номінації конкурсу – «Поезія», «Проза», «Публіцистика», «Драма». (З 2020 року номінація «Драма» – імені українського драматурга Ярослава Верещака, котрий був членом журі конкурсу у 2019 році). У номінацію «Поезія» конкурсант має надіслати 5-8 віршів.

У номінації «Проза» та «Публіцистика» надсилаються роботи на вільну тему обсягом 4-8 сторінок. У номінацію «Драма» надсилається п’єса на один акт обсягом 4-8 сторінок. Учасники конкурсу повинні вказати повністю своє прізвище, ім’я та по батькові, вік, адресу, навчальний заклад, телефон та електронну адресу. Термін подачі конкурсних робіт - з 1 січня по 11 квітня на електронну адресу газети «Кримська світлиця» – kr_svit@meta.ua Твори учасників Всеукраїнського літературного конкурсу «Ми – діти твої, Україно!» ім. Д. Кононенка публікуватимуться на Інтернет-сторінці газети «Кримська світлиця» – http://svitlytsia.crimea.ua Оцінюватиме творчість учасників компетентне письменницьке журі, до складу якого входять, зокрема, й колишні переможці нашого конкурсу. Сподіваємося, що підбиття підсумків та нагородження переможців цього року вже зможе традиційно відбутися в м. Києві на Великодні Свята. На переможців чекають дипломи, подарунки та збірка творів молодих авторів – переможців та учасників конкурсу. Оргкомітет

˜ ПЛАНИ МОН

СТВОРИТИ ЕФЕКТИВНУ МОДЕЛЬ АВТОНОМНОГО ВИШУ ТА ПІДВИЩИТИ РІВЕНЬ ВПРОВАДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Впровадити Стратегію розвитку вищої освіти на 2021–2031 рр. з чіткими цілями та індикаторами досягнення, визначити основні засади формування та реалізації пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності в Україні на середньостроковий період та продовжити розроблення проекту Закону України «Про освіту дорослих» – такі плани команди МОН у сфері вищої освіти, науки та інновацій на 2021 рік.

Наразі Міністерство працює над такими завданнями: • внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» в частині надання закладам повноважень самостійно розпоряджатися коштами, визначати внутрішню систему оплати праці, вільно залучати пожертви та інвестиції, залишаючись неприбутковою організацією з усіма податковими пільгами; • підготовка Закону України «Про основні засади формування та реалізації пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні», формування переліку середньострокових  (тематичних) пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності; • підготовка законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу»;

• підготовка та внесення на розгляд Уряду законів України «Про підтримку і розвиток наукових обʼєктів, що становлять національне надбання», «Про інноваційні парки», «Про підтримку та розвиток інноваційної діяльності», «Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво» та інші законодавчі акти щодо міжнародного співробітництва України з ЄС та США. «Наша мета – створити модель автономного закладу вищої освіти, який матиме повне право розпоряджатися коштами та сучасними прозорими можливостями залучення грантових інвестицій, сприяти розвитку академічної мобільності шляхом підвищення рівня конкурентоспроможності закладів вищої освіти», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Зокрема, серед завдань МОН на 2021 рік у сфері вищої освіти наступні: • провести пілотування єдиного державного кваліфікаційного іспиту або його окремих елементів із використанням організаційно-технологічних процесів ЗНО; • отримати Україною позику в розмірі 200 млн дол. США для подальшої підтримки реформ у сфері вищої освіти; • запустити електронну систему моніторингу працевлаштування випускників закладів вищої освіти;

• розробити та запустити Єдину міжвідомчу електронну платформу для набору іноземних студентів; • реалізувати план популяризації вищої освіти в Україні для іноземних студентів. Крім того, триває  робота МОН над переглядом переліку пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та інноваційної діяльності, а також механізму їх реалізації. «У планах на 2021 рік – систематизація законодавства у сфері науки та інновацій, зокрема, з метою підвищення рівня впровадження (комерціалізації) результатів наукових досліджень та інтеграції закладів вищої освіти і наукових установ із промисловістю. Для цього вже в другому кварталі цього року ми запускаємо комунікаційну платформу «Наука для бізнесу». Це перший онлайн-інструмент автоматизованої співпраці науковців та підприємців», – підкреслив Міністр. Також серед інших завдань – долучення України до наступної рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021–2027 рр.) та програми з досліджень та навчання «Євратом» (2021–2025 рр.). Наразі тривають  технічні переговори України з Європейською Комісією щодо умов долучення до програми. Міністерство освіти і науки України


10

11.02.2021

мова-зброя

˜ ПОЗИЦІЯ

ВАШІ ДУМКИ, НАШІ НАСЛІДКИ. АЛЕ УКРАЇНА ПОНАД УСЕ! Арнольд Сокульський Українському народу дісталася земля від Карпат до Дону, багато заселена, переважно українцями й росіянами та іншими народами. Українці зуміли відстояти цю землю.

На 30% українських земель ґрунти, що іменуються чорноземами. Де ще є країна на Землі з такими даними? Дослідник Іван Липа на початку ХХ ст. писав: «Народ, що в незапам’ятні, в незнані віки міг посісти таку родючу землю… той народ вартий, бо не свято небо се йому дарувало, а було здобуто жорстокою боротьбою, сміливістю, одностайністю… Яка сила землі, така сила й народу. Народ, що за одно століття вдвічі намножується, народ, що береже її стихійно в своїй скарбниці до слушного часу, - той народ колись стане проводирем світа». На острові Хортиця, Дніпрових порогах, Кирилівській стоянці людина живе споконвіку, трипільська археологічна доба (IV –II тисячоліття), скіфи-сармати, Русь, Українське козацтво, започатковане трисуттю Д.(Байда) Вишневецький, П.Кононович-Сагайдачний, Яків Шах. Саме тут, з 1965 року українцям не дають звести український пантеон, де нація могла би скласти прощу традиціям Запорізької Січі, загалом, українському козацтву. Борис Рибаков писав: «Проблема запорізьких науково-освітніх закладів, насамперед, у тому, що серед них не має професіоналів, знавців історії українського козацтва, всі вони малороси, спілкуються на москвомовнім діалекті, і байдужі до будь яких форм козацтва, ненавидять все українське, ось

чому на Хортиці – національній святині не вдається увічнить феномен української історії розпочатий великим П.Шелестом, П.Троньком, М.Киценком, С.Кириченком…» Боюсь, що і 50 тонн скульптурної бронзи, придбаної на скульптуру «Козаки в дозорі» українофоби міста Запоріжжя витратили на «схвалення» радянської доби. Як зауважував тодішній начальник обласного управління культури С.М.Кириченко : «Завтра ж протруть заспані очі приспані, обкрадені, ошукані українці. І пізно усвідомлять, що ми таки погані правнуки наших великих прадідів – онуки погані» . Нині 55 років кануло, а кращі підручники з історії України навіть не згадують, що П.Шелест у своїй роботі «Україна наша Радянська» гордо вказував на потребу нації в увічненні пам’яті запорізького козацтва, як національно необхідний інгредієнт, який необхідний для відродження національної ідентичності . Пройшло творення цілого покоління за роки Незалежності, а історія українського народу не написана, музею історії ні запорізького, ні українського козацтва – найвеличнішого явища українського етногенезу, не здійснено. На Запоріжжі стороняться не тільки українського козацтва, а й численних його героїв від перших кошових до славних гетьманів Д.(Байди) Вишневецького, Б.Хмельницького, І.Мазепи, П.Орлика; кошових І.Сірка, П.Калнишевського, і 60-х рр. ХХ ст. Миколи Киценка! Стороняться не тільки козацтва в його ойкумені – Хортиця, стороняться геніїв української нації Т.Г. Шевченка, М.В.Гоголя, М.Лисенка, Т.Котляревського, М.Максимовича, Д.Яворницького, наших науковців і поетів В.Северинюка (поетична поема «Україна козацька»), О.Гуржія, О.Швеця (теоретики історії українського козацтва). Одне сподівання, що історики Канади і США відтворять українську історію і створять духовні місця поклоніння для українців. Евген Чиканенко згадував, що Винниченко не без гумору нагадував Москві, на якій мові він хоче проводити урядування – на «петлюрівській», адже до революції мова наша була мовою М.Грушевського, а згодом стала «петлюрівською» . Відчайдушний Осип Зінкевич на форумі інтелігенції України відзначав: «У нашій власній державі ми стали національними жебраками. Скажіть, чи є на нашій планеті інша держава, у якій державники її діаспори, представники просвітницьких організацій випрошували б у свого власного президента (на той час Л.Д.Кучма) , прем’єра, голови парламенту пільг

˜ НАЖИВО

і допомоги засобів для розвитку рідної мови і літератури?» Ні, іншого такого народу, ні іншої такої держави з таким прибитим, розбитим і національно розгубленим народом на нашій планеті ми не знайдемо. Ні, не самі ми цього хотіли, не самі ми з власної волі такими стали. Це результат кількасот річного (а не лише з 1686р., А.С.) нашого політичного, культурного й економічного поневолення нашим північним сусідом, який докладає всіх зусиль, аби нас, нашу молодь зробити національними безбатченками, чого не хочуть або не можуть осмислити наші владні структури, які оточують себе такими радниками, які виступають проти нашої державності і національних інтересів. Мудрий і стриманий директор інституту українства АНУ П.Каноненко на тому же форумі констатував: «Гостро постає питання стосунків інтелігенції й інших верств суспільства (інтелігенція, Церква, ЗМІ). Вважаю, що ми сьогодні повинні порушити питання, що відповідальність влади, але погодьмося , що слід говорити і про нашу відповідальність!». Саме про нашу пам’ять і відповідальність завше не забувати. На території сучасної України, що досі гнулась під протекторатом Московії, народилися, жили і творили біля десятка нобелевських лауреатів, а Ісидор Рабі, Семен Кузнець, Менахем Бегін народилися на українській території, Світлана Аліксієвич, Ігор Тамм, Лев Ландау – вчилися і працювали в Україні . Згадаймо їх: Ілля Мєчніков – мікробіолог, ембріолог, зоолог, імунолог україно-еврейського походження, Зельман Абрахам Ваксман – с. Нова Прилука, Вінницька область (за відкриття стрептоміцину в США); Шмуель Йосиф Аґнон (Чачкес) з Бучача; Семен Кузнець (1966) (за літературні досягнення, родом з Неллі Закс); Семен Кузнець (1971), за економічне зростання; Бегін Манахем Вольфович (1978), прем’єр-міністр Ізраїлю (1977-1983), народився в Бересті; Роальд Гофман (1981), теорія хімічних реакцій. Йому належить думка: «Україно, обітована земле мого серця!»;Ґеоргій Харпак (Жорж Шарпак) (1992) французький фізик родом з Золочева, випускник Львівської політехніки (винайшов детектор частинок, особливо багато провідної пропорційної камери); Світлана Аліксієвич (2015) – народилася в Станіславі в родині білоруса і українки за «Поліфонічні тексти»; М.Шолохов (1965), мати українка (за роман «Тихий Дон», його екранізація по увічненню донського козацтва); Лев Ландау (1962) – викладач Харківського університету (за піо-

нерську теорію конденсованих середовищ, особливо рідкого гелію) і скільки їх ще буде?! В повноті відчувається складність 2014-20202 рр., особливо чутливі свої 01.09.1970 – 1979рр. коли досліджувалась історія українського козацтва, Січі, коли на українській героїці прагнули консолідувати українську інтелігенцію, внаслідок чого були оголошені бандерівцями. Праця патріотів велася серед малоросів, москалів, які думають і спілкуються на промосковському діалекті, що вкрай негативно відображалося на розвитку українського мовлення, національної пам’яті, української народної пісні, культури у цілому. Патріоти нації, з якими пощастило спілкуватись І. Миколайчук, А. Федина, В.Федина, , Ф.Турченко, А.Тереножкін, І.Гуржій, І.Дзюба, Д.Павличко, О. Бодянський, О.Апанович, О.Комнана, К.Гуслистий, Ф.Шевченко, П.Тронько, М.Киценко, О.Кагарлицький, А.Гайдамака, В.Ющенко, І.Свєшніков, І.Драч, Б.Мозолевський, В.Чабаненко, В.Шевчук, М.Брайчевський, Д.Телегін, О.Гончар, П.Горішній, П.Юрик, М.Лиходід, А.Рекубрацький, А.Єрмак, В.Чорновіл, В.Мельник, І.Пащин, В.Мосяков, І.Щупак, Г.Козиряцька, Т.Паливода, Н.Скрипченко, В.Вілінов, О.Кравцова, В.Мірущенко, О.Палійчук, І.Сокульський, В.Щербак, С.Шевчук, В.Щербак, С.Шевчук, О.Троценко, Г.Соколенко, А.Мільська, Г.Коваленко, Форостецькі (батько,мати,син), Л.Юхимчук, Т.К., В.І.Шевченки, Л.Костенко, А.Остапенко, докладали всіх зусиль, щоб зберегти найдорожче – нашу мову. Пам’ятаю, як затамувавши подих, слухав «Мамину молитву» Дмитра Гнатюка, його спогади про профанацію української культури, коли , Сосо Джугашвілі заставляв його тричі виконувати «Дивлюсь я на небо…» в кремлівських палатах. Наша Україна, наша мова, наша народна пісня… «Мова, писав К.Ушинський, - найважливіший, найбагатший, наймогутніший зв’язок, що з’єднує віднині живущі й майбутні покоління народу в одне велике, історично живе ціле… коли зникає народна мова – попереду більше нічого нема..! Поки живе мова народна на устах народу, до того часу живий народ». Але вірили вони, віримо і ми, що з’являться на Запоріжжі пам’ятники Т.Г.Шевченку, М.В.Гоголю, І.Ю.Рєпіну, М.Лисенку, Д. (Байді) Вишневецькому, П.К.Сагайдачному – всім тим, кому українці зобов’язані історичною пам’яттю. Козацьке пагіння вросло міцно, невмируще, а постійно відновлюється його крона – то видатні українці, славні нащадки козацького древа, якому немає переводу!

˜ ЗАУВАЖЕННЯ

ОТЖЕ, ЯК МИНУВ ПЕРШИЙ А ВИВІСКИ ДОСІ ДЕНЬ «МОВНОГО ТЕРОРУ». РОСІЙСЬКОЮ Касирки в «Епіцентрі» вистачило ненадовго і, вимовивши «назвіть номер вашого інтернет-замовлення», вона досить жваво повторила за мною всі цифри номера телефону українською, і… здалася на етапі пояснення, чому мій карниз так і не приїхав вчасно в магазин, а гаряча лінія не працює, швидко перейшовши при цьому на російську. Парабелум ніхто не виймав, «паляниця-тест» не застосовував, мово-зрадою ніхто нікому не дорікав - всі розійшлись з миром, хоч і без карниза. Продавчиня в «Булочці» виявилась більш стійкою до мовних випробувань. Від початку і до кінця трималася українського берега, спілкувалася щирою солов’їною, «пробиваючи» наші круасани з гарбузом і пару «американо». Ця свята жінка навіть витримала абсолютно непристойні спроби мого друга Аміда замовити «два афро-американо», за що я б уже відповіла щось вбивчо-ядуче, але ні - так-собі-жарти були зустрінуті стриманою українською, а в каву Аміда навіть ніхто не додав стрихніну. Водій в автобусі мовчки видав нам два квиточки за проїзд, певно,

вирішивши не спокушати долю у мовних потугах. Балів до карми не заробив, але і закон не порушив. Хитрун такий. Додому вертались, обговорюючи відмінності між двома чудовими словами «кухлик» і !горнятко», намагаючись визначити, яке ж з них ближче до того, що російською зветься «чашка». Робили це наполовину російською, наполовину українською, бо така вже наша білінгвічна доля, що не заважало нам чудуватись тому, які ж вони милі і запашні ці обидва прекрасних українських слова. Такі собі слова-цукерочки, які ніби гортаєш в роті, як льодяники - і стає солодко вже у момент вимовляння. «Куууухлик»... «горняяятко».... Ніби додають якоїсь вербальної магії до самого процесу пиття. Як можна цього не відчути, - незбагненно! І щось нам підказує, що і всі подальші дні після запровадження «жахливих мовних катувань» працівників сфери обслуговування минатимуть без особливих страхіть, а в нас таки з’явиться шанс відчути себе причетними до держави під назвою Україна хоч на коротку мить пробиття чеку в АТБ. Нє, ну можна ж помєчтать! Анхен Дуліна

З 16 січня в Україні набула чинності ще одна стаття Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». З цього дня уся сфера обслуговування зобов’язана перейти на єдину державну мову – українську. На прохання можна використовувати мову, про яку просить людина, яку обслуговують. Загалом у Запоріжжі нововведення сприйняли безболісно і переважно дотримуються вимог, за виключенням деяких окремих випадків, які більше мають провокативний, чи то принциповий характер. Часто у місті можна почути, як людина спілкується «суржиком», що свідчить про намагання дотримуватися Закону, але знання української мови цією людиною є недостатнім. Вивіски на офісах, магазинах розважальних та спортивних центрах почали

активно змінювати на українські ще після Революції Гідності, але сам процес українізації зовнішньої реклами розпочався ще за президентства Віктора Ющенка. Втім, деякі магазини, навіть у центрі Запоріжжя вирішили цим питанням не «заморочуватися», або ж мають власні принципові позиції з цього приводу. Скажімо на проспекті Соборному, 139 локалізується магазин з назвою «7 сундуков», а поруч напис «магазин игрушек». Маємо й інші негативні приклади. Світлинами у соціальних мережах діляться мешканці міста і зауважують, що таких випадків у місті немало. Закликаємо Мовний патруль звернути увагу на такі факти, а власників торгово-розважальних закладів – виконати Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».


калейдоскоп

11.02.2021

11

˜ НЕ ПРОГАВ!

СТАРТУВАЛА РЕЄСТРАЦІЯ НА ОСНОВНУ СЕСІЮ ЗНО-2021 1 лютого розпочалася реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року. Цьогоріч вона відбудеться з 21 травня до 15 червня.

Згідно з календарним планом підготовки та проведення цьогорічного тестування реєстрація на ЗНО триватиме до 5 березня. Участь в основній сесії ЗНО є безкоштовною. Кожен учасник має право скласти тести не більш ніж із 5-ти навчальних предметів. Реєстрація на ЗНО відбувається на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Щоб зареєструватися для участі в ЗНО, потрібно: • правильно обрати категорію особи; • створити й заповнити реєстраційну картку за допомогою сервісу «Зареєструватися» на сайті УЦОЯО; • підготувати комплект реєстраційних документів і подати його особі, відповідальній за реєстрацію в закладі освіти (для випускників шкіл, студентів професійно-технічних закладів і коледжів, які цього року завершують здобуття повної загальної середньої освіти), або надіслати його до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти (для випускників минулих років). Комплект реєстраційних документів має містити: • оформлену реєстраційну картку, бланк якої формується з використанням спеціального сервісу «Зареєструватися»; • засвідчену копію паспорта громадянина України; • засвідчену копію документа про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років); • за потреби інші документи (медичний висновок про створення особливих умов для проходження ЗНО, копію документа про зміну імені/прізвища, копію нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих іноземною мовою для реєстрації). Докладніше про реєстрацію на ЗНО, перевірку стану опрацювання реєстраційних документів, унесення змін до реєстраційних даних, відмову в реєстрації можна прочитати на спеціальній сторінці сайту УЦОЯО. До 30 квітня зареєстровані учасники тестування зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки – на них буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання відбудеться з 21 травня до 15 червня за таким графіком: • 21 травня – хімія; • 24 травня – іспанська, німецька, французька мови; • 25 травня – англійська мова; • 28 травня – математика, математика (завдання рівня стандарту); • 1 червня – українська мова, українська мова і література; • 4 червня – історія України; • 7 червня – фізика; • 10 червня – біологія; • 15 червня – географія. Результати зовнішнього незалежного оцінювання буде розміщено на інформаційних сторінках учасників ЗНО до 30 червня. Додатковий період реєстрації окремих категорій осіб триватиме з 6 до 18 травня включно. Додаткова сесія ЗНО відбудеться з 29 червня до 16 липня. Зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженим наказами МОН від 26 червня 2018 року № 696, від 20 грудня 2018 року №1426, від 4 грудня 2019 року № 1513.

КАЛЕНДАР ІЗ 11 ЛЮТОГО ПО 18 ЛЮТОГО 11.02. 29-та (до 7.37), 30-та, перша ників, прополюванням і мульчуванням. Перемісячна доба. Молодий Місяць (о 21.08) у вірте посадковий матеріал, придбайте насіння, Водолії. День квітки. Не слід нічого сіяти, са- відремонтуйте садовий матеріал. дити чи пересаджувати. Займіться підготовкою 15.02. Четверта (до 8.59), п’ята місячґрунту для сівби розсади. Приділіть час робо- на доба. Зростаючий Місяць в Овні. День там із захисту дерев проти шкідників. плода. Можна посіяти салат та капусту для ви12.02. Перша (до 8.04), друга місячна рощування в теплиці. доба. Зростаючий Місяць у Водолії (день квіт- 16.02. П’ята (до 9.14), шоста місячна ки), із 9.24 – у Рибах (день листа). Огляньте доба. Зростаючий Місяць в Овні. День плода. підвали й комори - чи сприятливі умови для Скористайтеся порадами на 15 лютого. зберігання запасів. Займіться підготовкою на17.02. Шоста (до 9.30), сьома місячна сіння до сівби. доба. Зростаючий Місяць в Овні (день плода), 13.02. Друга (до 8.25), третя місячна із 5.12 – у Тельці (день кореня). Можна сіяти на доба. Зростаючий Місяць у Рибах. День лирозсаду огірки, баклажани і солодкий перець ста. Рекомендується сівба листових культур у у теплиці й на підвіконні, одночасно - насіння будинку або в теплиці, поливання, внесення багаторічних декоративних культур. Займіться мінеральних та органічних добрив. культивацією ґрунту в горщиках і в теплиці. 14.02. Третя (до 8.43), четверта місяч18.02. Сьома (до 9.47), восьма місячна на доба. Зростаючий Місяць у Рибах (день доба. Зростаючий Місяць у Тельці. День колиста), із 17.55 – в Овні (день плода). Підготуйте ґрунт під сівбу, займіться знищенням шкід- реня. Скористайтеся порадами на 17 лютого. ˜ МІСЯЧНИЙ

Зазначимо, Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет розповів, що підготовлено декілька варіантів проведення цьогорічного ЗНО з урахуванням епідемічної ситуації в Україні. Доцільність імплементації одного з них буде розглядатися в березні на засіданні Комітету Верховної Ради Укра-

їни з питань освіти, науки та інновацій. Нагадаємо, найкращі учні кожної області за результатами ЗНО отримуватимуть щомісяця президентську стипендію в розмірі 10 тис. грн, про що повідомив Президент України Володимир Зеленський. Міністерство освіти і науки України

˜ ГОРОСКОП НА ТИЖДЕНЬ Овен. Попереду в Овнів приємний тиждень. Ви будете енергійними. На роботі все повинно складатися добре за умови своєчасного виконання своїх обов’язків. Будьте уважні, бо можуть спливти на поверхню чиїсь помилки й заборгованості. Завдяки розташуванню планет з’явиться шанс підвищити рейтинг на роботі, поліпшити репутацію. Але остерігайтеся впливу таємних недоброзичливців. Венера сприятиме сюрпризам у коханні. Приділіть близькій людині більше часу. У самотніх є шанс на нове знайомство.

Телець. Цього тижня не обіцяйте начальству занадто багато й уникнете зайвих клопотів і неприємностей. Зосередьтеся на навчанні або на усуненні заборгованостей. Марс допоможе вам у важких справах, а якщо знадобиться, прибере ворогів із вашого шляху. Будьте більш товариськими. Навчання, покупки, різноманітні збори принесуть вам більше користі, ніж ви думаєте. Ви відчуєте себе добре поінформованими, зможете попередити неприємні події. У вихідні подумайте про себе й гарненько відпочиньте. Від своєї другої половинки ви чекаєте взаєморозуміння. Близнята. Зірки радять цього тижня бути терпимими, особливо стосовно інших людей. Хтось досі ввічливий може показати себе в правдивому світлі. Не бійтеся припинити стосунки, що віднімають у вас занадто багато часу й енергії. Нові люди й нові емоції швидко заповнять вільне місце у вашому житті. В особистому житті ви поставите свої потреби на другий план, а бажання коханої людини - на перший. У родині всі чекатимуть від вас кваліфікованої поради. Рак. Вплив Сонця зробить так, що ви вирішите швидко надолужити згаяне на роботі чи навчанні. Великі покупки й домашнє прибирання стануть обов’язком інших домочадців. На роботі зірки обіцяють більше вигідних справ. У вихідні прийде час для розваг й активного відпочинку. Ви відчуєте, що попереду у вас ще багато цікавих пригод. Самотні люди фліртуватимуть, але дехто відчує, що пора прийняти серйозне рішення про перспективу зв’язку. Непоганий тиждень для проходження обстеження, але краще покладатися на класичну медицину. Лев. Цього тижня ви відчуєте сплеск енергії, серйозно поставитеся до обов’язків, витримаєте терміни й заслужите винагороду. Не бійтеся співпрацювати з важливими людьми, тому що завдяки цьому отримаєте підтримку й допомогу. На зібраннях сміливо демонструйте свої сильні сторони. Приймайте запрошення на цікаві вечірки. Там ви можете зав’язати дружбу з кимось, хто давно вас цікавив. Романтика у стосунках, гарні перспективи в роботі - все це радуватиме й надихатиме. Сімейне свято краще відзначити на природі. Діва. Цього тижня буде багато роботи. Якщо відповідальних завдань виявиться більше, ніж ви очікували, це погано вплине на самопочуття. Тому не виступайте ініціатором нових проектів, розберіться з відставанням і заборгованостями. Не удавайтеся до жодних інтриг. Удома не дозволяйте спровокувати сварку, бо ризикуєте стати пішаком у чужій грі. Постарайтеся наприкінці тижня відпочити. Займайтеся собою й зовнішнім виглядом. Не шкодуйте грошей на те, що приносить задоволення. Терези. Насолоджуйтеся радощами життя! Вільного часу буде більше, зате менше роботи й пов’язаних із нею проблем. На ділових зустрічах слухайте, про що шепочуться колеги: в деяких плітках знайдеться багато

правди. Розташування планет може відкрити перед вами можливості заробітку в раніше незнайомих сферах. Правда, гроші ви отримаєте не відразу, доведеться почекати. В особистому житті зірки обіцяють приємну зустріч. Якщо прислухаєтеся до інтуїції, то нове знайомство може перерости в щось більш серйозне. У вільний час відпочивайте, а не шукайте собі нові заняття.

Скорпіон. Будьте уважні: Марс зробить так, що необережне слово або жест може вас сильно образити. Вам буде потрібно більше спокою й відпочинку. Проте цього тижня доведеться прояснити деякі спірні питання. Зробіть це делікатно - й у вашому оточенні запанують мир і злагода. Щодо особистого життя зірки радять не ревнувати партнера до нових людей у його оточенні або до якихось вчинків. Не давайте обіцянок про те, чого не збираєтеся робити. Це гарний тиждень для відпочинку всією сім’єю. Стрілець. Пора трохи відпочити від обов’язків. Планети не радять брати додаткову роботу або відповідальність за інших. Астропрогноз такий, що навіть найспритніші з вас потребуватимуть відновлення й хвилин повного спокою. Ховайтеся подалі від колег і родичів, які нарікають на життя, і збережете гарний настрій і ні з ким не посваритеся. Постарайтеся організувати тиждень так, щоб знайти хоч один день для безтурботного відпочинку. Фази Місяця налаштують вас на любов і ніжні стосунки, а розташування планет зробить вас найчарівнішими й найпривабливішими для протилежної статі. Козеріг. Козерогів поглинуть обов’язки та професійні справи. Ваші нововведення зроблять справжній фурор на роботі. Головне - не переборщити з оригінальністю. Буде більше дружніх зустрічей. Вашим ворогом стануть плітки. Уважніше слідкуйте за своїми секретами, тому що хтось може використовувати вашу інформацію в своїх цілях. Постарайтеся до вихідних привести в порядок домашні справи. Вам щаститиме в коханні. Самотні наважаться фліртувати, а друзі будуть послужливо вам допомагати. Лише визначтеся, чи дійсно вам хочеться, щоб усі знали про ваші любовні секрети. Водолій. Цього тижня сміливо розпочинайте нові справи. Вас захоплюватимуть амбітні задуми й ситуації, що ще недавно ви вважали б дуже ризикованими. Поцікавтеся, що дає шанси на підвищення й збільшення зарплати. Вас супроводжуватиме везіння у фінансових справах. Хтось поверне борги, хтось підкаже, як вигідно вкласти гроші. В особистому житті буде більше спокою. Ви облаштовуватимете житло, плануватимете спільні покупки, піклуватиметеся про комфорт. Самотні згадають про людину, яка хвилювала їх багато років тому. Риби. Цього тижня зірки радять ділитися своїми ідеями, не відкладати на потім важливі справи, допомагати іншим. Із четверга Венера вступить у ваш знак Зодіаку, й стане спокійніше. Послухайте, що говорять інші люди, й у вас з’явиться ідея, що значно спростить виконання різних повсякденних обов’язків. У коханні зірки обіцяють сприяння. Людина, яка раніше здавалася недоступною, несподівано зверне на вас увагу. Для одиноких це може бути шансом. Розташування планет подарує гарний роман, що запам’ятається.


12

реклама та оголошення

11.02.2021

тел.: 099-079-28-46, e-mail: zp.reklama@ukr.net

Лікар ортопед-трамватолог першої категорії Палій Ігор Петрович консультує та проводить операції з приводу ендопротезування великих суглобів, усі види артроскопічних операцій. Займається патологією кістково-м’язевої системи при травмах та захворюваннях.

Запис на консультацію за телефоном 0931924490. Адреса вул. Поштова 2 м. Запоріжжя.

Увага! Пряма лінія!

У вівторок, 16 лютого 2021 року, відбудеться пряма телефонна лінія на тему: «Запобігання та протидія домашньому насильству та гендерній дискримінації», Звертатись з 10:00 до 11:00 за телефоном 0-800-503-508 (дзвінки безкоштовні).

Увага! Пряма лінія! № з/п 1 2 3 4

Прізвище, ім’я та по батькові

Посада, статус

Дата та час проведення гарячої лінії

Бойко Зінаїда Михайлівна Старух Олександр Васильович Куценко Владислав Ігорович Кардаш Віталій Анатолійович

Керівник апарату Запорізької облдержадміністрації

11.02.2021 з 13:00 до 14:00

Голова Запорізької облдержадміністрації

12.02.2021 з 13:00 до 14:00

Заступник Голови Запорізької обласної ради

17.02.2021 з 10.00 до 11.00

Заступник голови Запорізької облдержадміністрації

18.02.2021 з 10:00 до 11:00

Звертатись у зазначений час за телефоном

0-800-503-508

(дзвінки безкоштовні).

ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ КУПЛЮ ü Вивезу кондиціонери, холод, прал.маш, газ.колон. Т.: 050-080-47-40 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 093-75000-20 ü Приїдимо і купимо старі перини та подушки. Т.: 063-539-25-63, 068-862-31-43, 050-147-86-79 ü Пір’єва фабрика купує старі перини, подушки, пух, пір’я. Т.: 096-639-89-63, 099-11650-93 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 096420-40-20 ü Непрацюючий холод., прал. маш., СВЧ. Т.: 050-237-05-35 ü Вивезу холод., кондиц., газ.колон., прал. маш,. Т.:096-528-72-38 ПОСЛУГИ ü Терміновий рем ТВ. Т.: 2201884, 095-0405102, 097-318-0846 ü Вивезу холод. Т.: 096-528-72-38 ü Ант. супут., Т-2, рем. уст. Т.: 270-81-90 ü Антени супутникові (укр. канали, розкодування). Т.: 050-421-06-22

ü Супутникове ТВ. Т.: 096-727-12-82 ü Ремонт квартир під ключ. Т.: 093-372-53-75, 096-892-56-79 ü Сантехнік Олександр. Т.: 099-769-67-87, 067-897-61-62 ü Сантехник, швидко та якісно. Т.: 067-36907-28-76 ü Заміна ущільнювачів, резини на холод. Т.: 050-715-36-57 ü Пиляю дерева. Т.: 068-906-12-98 ü Вантажні перевезення. Т.: 097-910-78-89 ü Ремонт м’якої меблі, перетяжка. Т.: 098996-13-15 ü Ремонт холод., пральн. маш. Т.: 066-71024-50, 097-97-752-79 ü Пам’ятники: граніт, мозаїка. Т.: 067-74974-56, 050-74-974-56 ü Ремонт швейних машин, чесні ціни. Спиця С.Е. Т.: 068-085-46-40 ü Супутникові антени. Установка. Ремонт. Т.: 097-276-72-57 ü Пам’ятники, оградки, плитка. Т.: 097-56137-82, 066-863-32-58, 063-146-59-51

ДП «СЕТАМ» оголошує про проведення електронних торгів з продажу предмету іпотеки: 1. Житл. будинок, з/п 78,7 кв.м., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Студентська, буд.8. Дата торгів: 05.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465641 (уцінено лот № 459690); 2. Нежитлові приміщення ХХХV, ХХХІV (літ. А-5) з/п 161,3 кв.м., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 82-Б. Дата торгів: 05.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465510; 3. Житл. будинок, з/п 62,3 кв.м., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Приватна (Красіна), буд. 47. Дата торгів: 09.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465925 (уцінено лот № 461833); 4. Житл. будинок з/п 60,7 кв.м. та зем. діл. пл. 0,048 га, КН: 2310700000:01:037:0004, за адресою: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Підгірна, буд. 89. Дата торгів: 09.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465783; 5. 2-кім. квартира, з/п 42,30 кв.м., за адресою: Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, б. 30, кв. 59. Дата торгів: 09.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465669; 6. 2-кім. квартира, з/п 39,31 кв.м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перспективна, буд. 7 кв. 11. Дата торгів: 10.03.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №465934.

Повідомлення про оприлюднення проєкту містобудівної документації «Генеральний план та план зонування (у складі генерального плану), с.Хортиця, Запорізького району, Запорізької області», та звіту про стратегічну екологічну оцінку 1. Повна назва документа державного планування, що пропонується, та стислий виклад його змісту Підставою для розроблення містобудівної документації є Рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області №22 від 11.11.2016 року Про розробку містобудівної документації, а також завдання на розробку містобудівної документації. Метою розробки містобудівної документації є: 1. Оптимізація структури об’єктів обслуговування, розвиток інженерної інфраструктури, забезпечення населення робочими місцями, вдосконалення транспортного обслуговування, включення додаткових територій. 2. Урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування, забудови та іншого використання території з дотриманням вимог містобудівного, санітарного, екологічного, природоохоронного та іншого законодавства. 3. Визначення червоних ліній та ліній регулювання забудови; блакитних лініії регулювання висоти та силуету забудови; зелених ліній обмеження зелених зон; жовтих ліній обмеження забудови біля основних доріг і магістралей за необхідністю. 4. Уточнення планувальної структури і функціонального призначення окремої території, просторової композиції, параметрів забудови та ландшафтної організації. 5. Виявлення та уточнення територіальних ресурсів для всіх видів функціонального використання території. 6. Визначення всіх планувальних обмежень використання території згідно з державними будівельними нормами та санітарно-гігієнічними нормами. 7. Визначення містобудівних умов та обмежень. 8. Обгрунтування потреби формування нових земельних ділянок для розміщення житлової та громадської забудови, шкіл та дошкільних дитячих закладів, визначення напрямків розвитку території. 9. Визначення потреб у підприємствах та установах обслуговування, місць їх розташування. 10. Забезпечення комплексної забудови території. 11. Визначення напрямів, черговості, та обсягів подальшої діяльності щодо: -попереднього проведення інженерної підготовки та інженерного забезпечення території; -організації транспортного і пішохідного руху; -охорони та поліпшення стану навколишнього середовища, забезпечення екологічної безпеки; -комплексного блаї’оустрою та озеленення;використання підземного простору, тощо; -удосконалення роботи транспорту та пропуску перспективних потоків; -проведення моніторингу забудови території. 2. Орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області. 3. Передбачувана процедура громадського обговорення, у тому числі: а) дата початку та строки здійснення процедури Громадське обговорення починається з 02 лютого 2021 року до 02 березня 2021 року включно. б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій,громадські слухання тощо) Пропозиції (зауваження) надаються безпосередньо до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, 70420, Запорізька область, Запорізький район, с.Долинське, вул.Шкільна, буд.5а або на електронну скриньку: dolinskasr@ukr.net. Пропозиції подаються в письмовій формі та/або

усній формі під час громадських слухань. Письмові пропозиції подаються фізичними особами із зазначенням прізвища, імені та по батькові, місця проживання, із особистим підписом. Юридичні особи подають пропозиції із зазначенням найменування та місцезнаходження юридичної особи. Анонімні пропозиції не розглядаються. в) дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення) Громадські слухання заплановано на 14-00 годину 26 лютого 2020 року у приміщенні сільської ради с.Долинське, вул.Шкільна, буд.5а Запорізького р-ну Запорізької обл. Дата проведення громадських слухань може бути перенесена з урахування карантинних заходів. г) Орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов’язаною зі здоров’ям населення, що стосується документа державного планування Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області. 70420. Запорізька область, Запорізький район, с.Долинське, вул.Шкільна, буд.5а З матеріалами генерального плану населеного пункту (пояснювальною запискою, графічними матеріалами, розділом «Охорона природного навколишнього середовища» можна ознайомитися на на офіційному веб-сайті Долинської громади (dolynska-gromada.gov.ua). Екологічна інформації, у тому числі пов’язана зі здоров’ям населення, що стосується містобудівної документації «Генеральний план та план зонування (у складі генерального плану) с. Хортиця, Запорізького району, Запорізької області» знаходиться в департаменті охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації та департаменті захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації. ґ) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, поштова та електронна адреса та строки подання зауважень і пропозицій Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області, 70420, Запорізька обл.. Запорізький р-н. село Долинське, вул. Шкільна, буд. 5а. Зауваження та пропозиції до проєкту генерального плану населеного пункту, плану зонування населеного пункту та звіту про стратегічну екологічну оцінку можна подавати до 02 березня 2021 року включно до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, 70420, Запорізька обл.. Запорізький р-н. село Долинське, вул. Шкільна, буд. 5а або на електронну скриньку: dolinskasr@ukr.net. Пропозиції подаються в письмовій формі та/ або усній формі під час громадських слухань. Письмові пропозиції подаються фізичними особами із зазначенням прізвища, імені та по батькові, місця проживання, із особистим підписом. Юридичні особи подають пропозиції із зазначенням найменування та місцезнаходження юридичної особи. Анонімні пропозиції не розглядаються. д) Місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов’язаної зі здоров’ям населення, що стосується документа державного планування Департамент охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації. Департамент захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації. 4. Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проєкту документа державного планування Транскордонні консультації в рамках зазначеної стратегічної екологічної оцінки не проводяться.


музейний простір ˜ ШУКАЙ КОХАННЯ!

ШВИДКІ ПОБАЧЕННЯ У КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ

Якщо ви особистість, відкрита до всього нового, не боїтесь людей та ризикувати – приходьте до музею на «Швидкі побачення» та отримайте багато емоцій, нові знайомства, а також можливість зустріти своє щастя! Важлива деталь – даний захід виключно для людей, які шукають собі пару! А це означає, що взаєморозуміння та бажання познайомитися -ГАРАНТОВАНО! Що ви отримаєте: - спілкування з новими людьми; - шанс знайти кохання з першого погляду (а чому б і ні!?); - можливість попрактикуватись у флірті; - відчути як фліртують із вами; - можливість знайти нових друзів; - гарний настрій; - новий досвід спілкування; - сюрприз учасникам від музею до Дня Святого Валентина.)) Запрошуємо бажаючих до краєзнавчого музею 14 лютого о 15:00 на свято неочікуваних зустрічей. УВАГА! Попередня реєстрація для участі обов’язкова + заповнення анкети учасника за телефонами: 717-21-75, 093-368-21-80 адреса музею: вул. Троїцька, 29.

˜ МАЙСТЕРНО

В ЕКСПОЗИЦІЇ – ДЕРЕВИНА І ЖИВОПИС

У Токмацькому краєзнавчому музеї відкрилася  виставка робіт самобутнього  художника та різьбяра по дереву Івана Дикого. Директор музею Віктор  Медведський  розповів гостям та відвідувачам, що роботи  Івана Дмитровича  вже досить довгий час експонуються у музеї. А зараз  виставлені нові творіння майстра. Іван Дикий народився у селі Люберці, Київської області. Після закінчення 10 класів, переїхав до Токмака. Працював на заводі імені Кірова. Перші картини почав писати ще з дитинства, а різьбленням по дереву займається 40 років. Іван Дикий не має фахової підготовки, він -  художник за покликанням, тому створює свої роботи, прислухаючись до свого серця, розвиваючи власну неповторну манеру малювання.    Під час екскурсії майстер розповів історії написання своїх картин, на більшості з яких зображені  мальовничі краєвиди  Токмацького краю.  У його доробку   роботи  на біблійну тему, копії картин відомих художників.   Для написання полотен  Іван Дикий використовує олійні та  акварельні фарби.  Обрамлення для картин робить сам з підручних матеріалів. Ще одним направленням творчості Івана Дикого є художня обробка дерева,  декорування деревини  різьбленням. На виставці були представлені скульптури,  декоративні вази з  деревини липи, коріння винограду, лози. Після відкриття виставки і спілкування з Іваном Диким присутні оглянули його роботи, створені золотими руками і з теплотою у душі. Михайло АРМАН, фото автора

11.02.2021

13

˜ ІСТОРИЧНИЙ РАКУРС

ВИСТАВКУ ПРО ПАВЛА ДЗЯКОВИЧА ПІДГОТУВАЛИ У МЕЛІТОПОЛЬСЬКОМУ МУЗЕЇ

До 170-річчя від дня народження Павла Дзяковича співробітники Мелітопольського  міського  краєзнавчого  музею підготували тематичну виставку «Павло Каетанович Дзякович: фундатор краєзнавчої та літературної традиції на Мелітопольщині». Виставка складається з трьох розділів: про життєвий шлях Павла Дзяковича, його краєзнавчу та літературну діяльність, а також – вшанування пам’яті. З долею Павла Дзяковича нас знайомлять статті Романа Клочка «Павел Дзякович: возвращение в историю» та «Листування Д.І. Яворницького з П.К. Дзяковичем як джерело з історії міста Мелітополя» Іллі Романюти. Крім того, цей розділ доповнено витягами з «Постановлений Мелитопольского Уездного Земского Собрания» за 1889, 1891, 1896, 1898 роки  ми можемо дізнатись про заробітню плату Павла Каетановича та земельні ділянки, що ними володіла родина Дзяковичів. Хутір Дзяковичів також позначено на карті Мелітопольського повіту, яку можна побачити в експозиції музею, а копію фрагменту представлено на виставці. Про літературну  та краєзнавчу діяльність Павла Дзяковича ми дізнаємось найперше з його листування з Дмитром Яворницьким. Цей розділ доповнено макетами видань оповідань із серії «Солдатська бібліотека» та статтею Валерія Тимофєєва  «Яворницкий на Мелитопольщине».  Останній розділ відкриває збірка видань «Епістолярна спадщина Дмитра Івановича Яворницького», де до 6 тому увійшла переписка з Дзяковичем, книга  Сергія Авдєєнка «Память. Рассказы о знаменитых мелитопольцах», до якої

увійшов нарис «Первый историк Мелитополя», літературно-краєзнавчий збірник «Павло Каетанович Дзякович: фундатор літературної традиції на Мелітопольщині» укладачем якого став Олег Гончаренко. Ім’я Павла Дзяковича внесено до Енциклопедія Сучасної України. В 2016 році одна з вулиць та провулок Мелітополя отримали нове ім’я – Павла Дзяковича,  тож на виставці можна переглянути статтю «Новые имена старых улиц: Дон Кихот города Мелитополя и его уезда». Виставку завершує інформаційний довідник та іменний банер з серії  «З нами – наша історія! ( про історію нових назв

вулиць)», виготовлений в рамках проекту «Історико-краєзнавчий лекторій «З нами – наша історія (про історію нових назв вулиць)» за підтримки УКФ.      Довідка «ЗП» Дзякович Павло Каетанович народився 30 червня 1850 року в Дніпровському повіті Таврійської губернії, в місті Олешки. Павлу було 14 років, коли його родина переїхала до Мелітополя. Дзякович закінчив курси в Одеському Юнкерському училищі і в серпні 1868 року вступив на військову службу. 1 вересня 1869 року він вступив у Юнкерське Училище, яке закінчив у травні 1870 року і в березні 1871 року отримав офіцерське звання (був ад’ютантом). В листопаді 1873 року П.К. Дзякович вийшов у відставку для зайняття посади Судового Пристава Мелітопольського мирового з’їзду, яку і обіймав до 8 серпня 1890 року.З цієї посади він вийшов у відставку для зайняття посади у міському самоуправлінні Мелітополя, був членом міської управи. 12 червня 1896 року відбулось знайомство Павла Каетановича з істориком, археологом, етнографом, письменником, знавцем історії Запорізького козацтва Дмитром Івановичем Яворницьким. Дзяковича об’єднували з Яворницьким різноманітні творчі відносини. Так, у 1896-1897 роках він за проханням Дмитра Івановича склав розвідку про проходження Муравського шляху по території тодішнього Мелітопольського повіту і визначив шлях, по якому пересувався по цій території посол до Криму московського царя Олексія Михайловича Василій Тяпкін у 1687 році. Публікацію підготовлено за матеріалами з відкритих джерел

˜ КОРИСНЕ ДОЗВІЛЛЯ

А ТИ ЗРОБИВ СЕЛФІ В ІСТОРИЧНОМУ ІНТЕР’ЄРІ?!

У багатьох музеях не можна фотографувати. Однак є один день, коли робиться виняток. У День музейних селфі музеї-учасники заохочують відвідувачів зробити селфі поруч з видатними експонатами. День музейного селфі проводиться в третю середу січня і спонукає всіх відвідати музей і зробити власні фото в інтер’єрі музейних експозицій. Цей день сприяє підвищенню обізнаності про колекції робіт митців та історичних пам’яток, що зберігаються в музеях. У Запоріжжі через локдаун з причин розповсюдження коронавірусу день музейного селфі за ініціативи одної з найавторитетніших жінок-екскурсоводів міста пані Валентини Вінниченко провели у п’ятницю , 5 лютого. Крім походу в музеї за селфі, є багато інших причин їх відвідати . Зокрема, доведено, що люди щасливіші, коли витрачають гроші на враження, а не на речі, а похід в музей забезпечує відмінні враження. Одне з основних завдань музеїв - залучати суспільство до пізнання історії та культури, тож регулярне відвідування музеїв робить нас розумнішими. Музеї - відмінне місце для зустрічей з друзями і знайомими, а також для культурного просвітництва. Оскільки музеї є некомерційними організаціями, їм потрібні прихильники і спонсори, щоб продовжувати навчати і надихати нашу спільноту. У світі 55 000 музеїв, тому велика ймовірність, що ви знайдете один з них там, де живете. Як провести #MuseumSelfieDay Кращий спосіб відзначити цей день - піти в місцевий музей, знайти улюблений твір мистецтва, або інший експонат і зробити селфі. До слова, свій день музейного селфі, з огляду на продовження карантинних заходів через поширення COVID-19, можете провести будь-коли да домовленістю із керівництвом обраного музею. Ось ще кілька способів взяти участь. Дізнайтеся про історію якогось нового для вас музею Прочитайте про деякі з найвідоміших музеїв, включаючи Лувр, Музей мистецтв Метрополітен, Британський музей і Ермітаж Обговоріть з іншими, чому музеї так важливі для нашого суспільства. Подивіться фільм, дія якого відбувається в музеї, наприклад: «Будинок воскових фігур», «Манхеттен», «Російський ковчег» або «Ніч в музеї». Зробивши селфі в музеї, не забудьте поділитися ним в соціальних мережах з #MuseumSelfieDay або # МузейноеСелфі Історія Дня музейного селфі День був заснований мартою Діксон, мамою з Лондона, яка веде сайт про музеї, мистецтво та культуру. Діксон заявила, що її метою було ство-

рити одноденну акцію, яка підвищить поінформованість про великі колекції, що зберігаються в музеях. Перший День музейних селфі був проведений в січні 2014 року. З моменту його створення багато музеїв по всьому світу приєдналися до цієї акції, а тисячі людей з усього світу розмістили свої музейні селфі в соціальних мережах. Де зробити музейне селфі у Запоріжжі? Музей історії зброї Музей історії зброї - приватний музей в Запоріжжі. У музеї представлено широкий спектр холодної та вогнепальної зброї: від стріл і списів кам’яного віку до автоматів Другої світової війни. Розташований за адресою: проспект Соборний, 189, працює без вихідних з 9.00до 18.00 Телефон для довідок: 0612 395 026 Музей «Фаетон»

День музейного селфі Гід піл парасолькою Валентина Вінниченко у музеї Фаетон

День музейного селфі Валентина Вінниченко випробувала новий експонат музею Фаетон Музей техніки «Фаетон» - найбільший український приватний музей техніки. Заснований в 2008 році. Розташований за адресолю: Виборзька вулиця, 8, працює без вихідних з 9.00до 17.00 Телефон для довідок: 06171 71780 Виставкова галерея ЗОО НСХУ Художня галерея, де проходять виставки робіт як місцевих митців, так і видатних майстрів пензля з різних куточків України і закордоння.

Розташований за адресою: Центральний бул., 3, працює з понеділка по п’ятницю з 10.00до 17.00, вихідні – субота, неділя Телефондля довідок : 0612 333 497 Арт-галерея Ольги Гречухи Тут проходить виставка арт-робіт сучасних майстрів авторської ляльки України, а також діє експозиція історії ляльки Розташована за адресою: вулиця Фортечна, 67, Запоріжжя. У лютому галерея відкрита щосуботи з 11 до 14-00. В інші дні за погодженням! Телефондля довідок : 066 357 8567 Музей техники Богуслаева Музей техніки Богуслаєва - це зібрання унікальних експозицій, представлених зразками авіаційних двигунів, колекцією мотоциклів вітчизняного та іноземного виробництва, експозицією мисливської зброї та приватною колекцією самоварів. Музей техніки Богуслаєва в Запоріжжі відкрито в 2012 році. Основна частина експозицій присвячена історії Запорізького моторобудівного заводу. Тільки тут можна побачити складні високоякісні деталі, які виготовлялися в далекі 30-і роки, аналогів яких не існує в усьому світі. Розташований за адресою: вул. Копенкіна, 27А, працює без вихідних з 10.00до 16.00 Телефондля довідок: 06172 04406 Музей-галерея прикладної кераміки та живописної творчості Іллі та Олексія Бурлай Сучасний приватний музей з асортиментом живопису і набором керамічних експонатів. Музей має наукову, творчу та культурно-педагогічну спрямованість. Відвідавши музей, можна дізнатися, як він створювався, чим живе сьогодні, побачити старовинну фортецю сім’ї Хілтманн побудови XVIII століття на глибині 5 метрів. У колекції музею - матеріали, пов’язані з історією та першими будівлями Олександрівська (Запоріжжя), старовинні карти та фотодокументи, колекція старовинної черепиці та цегли. Також колекція постійно поповнюється новими цікавими експонатами. А ще в музеї можна відвідати «Школу майбутнього», де вивчаються художні роботи, беруть уроки музики, організують експериментальні уроки і проводяться творчі фестивалі. Розташований за адресою: вулиця Поштова, 29/22, працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 17.00, у суботу з 10.00до 13.00, вихідний - неділя Телефон: 0612 138 755


14

спорт

11.02.2021

КУБКОВІ БАТАЛІЇ ТА ПЕРША ОСІЧКА «МОТОРА» ˜ ГАНДБОЛ КУБОК УКРАЇНИ

У чоловічому Кубку України відбулись матчі 1/8 фіналу. Де за право вийти у чвертьфінал змагалися дві запорізькі команди — “Академії гандболу” та “Мотор-Політехніка”. Пощастило лише одній.

Найбільший резонанс викликало протистояння четвертої команди Суперліги “Академії гандболу” та лідера Вищого дивізіону ужгородських “Карпат”. Обидва матчі пройшли у Запоріжжі. У першій грі ужгородці розгромили послабленого відсутністю кількох лідерів суперника — 39:29. 17 голів у переможців закинув Ярослав Котюк. Повторна гра завершилась нічиєю 30:30. “Карпати” вийшли до 1/4 фіналу і зберегли шанси на повторення минулорічного успіху, коли вони стали учасниками фіналу чотирьох. Натомість стадію 1/8 фіналу подолав запорізький “Мотор-Політехніка”, який двічі взяв гору над сумським “RGM Group-СумДУ” (34:25 та 32:25). Київський «ЦСКА-ШВСМ» не мав проблем у іграх проти броварського «Будівельника-БСФК», а “Донбас” впевнено розібрався із дніпровським УДХТУ. Пройшли далі і “СКА-Львів” з полтавською “Динамо-Академією”. Ще двома учасниками 1/4 фіналу стануть запорізький “Мотор” та “Одеса”, які пропускали перший раунд Кубка як фіналісти минулорічного розіграшу. Всі учасники 1/4 фіналу Кубка України: Мотор (Запоріжжя), Одеса, Донбас (Донецький регіон), Мотор-Політехніка (Запоріжжя), Карпати (Ужгород), СКА-Львів (Львів), ЦСКА-ШВСМ (Київ), Динамо-Академія (Полтава). Пари 1/4 фіналу визначить жеребкування. ***** “Мотор” на груповій стадії у Лізі чемпіонів розпочав останній і напевне найскладніший за рівнем суперників та за щільністю матчів відрізок виступів. Ліга чемпіонів. 4 тур «Кіль» (Німеччина) - «Мотор» (Україна) 34:23 (16:12)

Запоріжці у перенесеному матчі 4-го туру - своїй першій офіційній грі 2021 року - на виїзді програли найсильнішій команді Європи “Кілю” 23:34. 5 м`ячів у гостей закинув Артем Козакевич, по 4 у Айденаса Малашинскаса та Бориса Пуховського. У “Кіля” 8 разів забив зірковий хорват Домагой Дувняк. Ця поразка перервала шестиматчеву переможну серію “Мотора” у Лізі чемпіонів. Гінтарас Савукінас, головний тренер «Мотора»: “Ми зіграли не на своєму рівні, особливо у другій половині матчу. Ми припустились багатьох помилок у центральній зоні. Ще варто відзначити, що перемога “Кіля” - це результат хорошої гри їх воротаря”. Артем Козакевич, правий крайній «Мотора»: Вітаю «Кіль» з перемогою. У другому таймі у них добре зіграв голкіпер, а ми через своїх помилок отримали швидкі голи у свої ворота. Сподіваюся, що вдома ми покажемо кращу гру і кращий результат”. Та матч, який повинен відбутися 10 лютого у

˜ БАСКЕТБОЛ

˜ БАСКЕТБОЛ

ЗУМІЛИ НАЛАШТУВАТИСЯ

Після нищівної поразки в першому матчі спареного туру в Одесі, запорізькі баскетболістки зуміли налаштуватися та вирвати перемогу наступного дня у повторній грі

ІНТЕРХІМ-СДЮСШОР ІМ.ЛІТВАКА-2 (ОДЕСА) 74:38 КОЗАЧКА-КПУ-ОДЮСШ (ЗАПОРІЖЖЯ) ІНТЕРХІМ-СДЮСШОР ІМ.ЛІТВАКА-2 (ОДЕСА) 48:52 КОЗАЧКА-КПУ-ОДЮСШ (ЗАПОРІЖЖЯ) Наступного тижня БК «Козачка-КПУ-ОДЮСШ» гратиме вдома. 13 і 14 лютого на майданчику спорткомплекса КПУ запоріжанки гратимуть з харківським БК «Інваспорт».

˜ БОРОТЬБА

В`ЯЧЕСЛАВ КОПОТЬ – «НАРОДНИЙ СПОРТСМЕН СІЧНЯ 2021»

Цього року сайт «Запорізький спорт» ініціював щомісячний конкурс на звання кращого спортсмена регіону. За підсумками виступів у січні 2021, на почесний титул претендували троє спортсменів – борець греко-римського стилю Парвіз Насібов, легкоатлетка Вероніка Крамаренко та борець вільного стилю В’ячеслав Копоть. Участь у визначенні переможця взяли 2010 респондентів. 80% з них підтримали В’ячеслава – спортсмен отримав потужну підтримку вболівальників з рідного Мелітополя, і таким чином став володарем титулу – «Народний спортсмен січня 2021». Нагадаємо, у перший місяці 2021 року молодий спортсмен виборов срібло дорослого чемпіонату України, та був запрошенний до складу національної збірної.

Запоріжжі був перенесений Європейською Федерацією гандболу. Як пише сайт «Кіля», тестування гравців німецької команди на коронавірус мало позитивні результати. Вся команда «Кіля» поміщена у карантин. Дати матчу проти «Мотора» будуть змінені, повідомляє Федерація гандболу України. ***** Чемпіонат України Суперліга «Донбас» (Донецький регіон) - «МОТОР» (м. Запоріжжя) - 29:29 (12:12) У 13 турі Суперліги ГК «МОТОР» розділив очки з «Донбасом». Уперше, з 2014 року, чемпіон втрачає очки в національній Суперлігі. Востаннє таке траплялося з «Мотором» в грудні 2014 року, коли він програв «ЗТР». Цю зустріч опоненти чемпіона України розглядали як репетицію і пробу сил перед поєдинком з румунським клубом «Минаур Бая-Маре» в розіграші Європейського Кубку. Віце-чемпіон країни дав відмінний бій запорожцям. Увесь матч

підопічні Івана Фучеджи, скориставшись втомою суперника від напруженого графіку, були в ролі лідерів. У зустрічі «Донбас» зумів встановити відрив спочатку в два, а місцями і в три м’ячі 8:6, 16:14, 19:16, 28:26. За дві хвилини до фінального свистка «МОТОР» практично дихав в спину «Донбасу» 29:28. Шанс порівняти цифри на табло випав Тарасу Миноцькому. Але реалізувати семиметровий кидок разігруючому не дав голкіпер опонентів Дмитро Веремчук. До речі в цьому поєдинку воротар «Донбасу» відзначився двома м’ячами в порожні ворота запорізького клубу. Від поразки запорізьку команду за тридцять секунд до сирени врятував капітан «Мотора». Саме Захар Денисов поставив точку в цьому поєдинку, закинувши 29-й м’яч у ворота «Донбасу». Команди не виявили переможця - 29:29. Зараз ГК «Донбас» очолює турнірну таблицю Суперліги. У активі віце-чемпіона країни двадцять п’ять очок. У «Мотора» - 23, але і зіграли запорожці на дві гри менше. Підопічні Гінтараса Савукінаса повинні провести ще два матчі із столичним клубом «ЦСКА-ШВСМ». А з наступної суботи стартує вже другий етап національної першості. На цій стадії федерація гандболу поділила команди на дві підгрупи - «А» і «Б». У першу потраплять чотири стартові колективи в турнірній таблиці. Вони продовжать боротьбу за 1-4 місця. Інші сперечатимуться за 5-8 позицій внутрішнього чемпіонату. «МОТОР» в першій четвірці продовжить свою боротьбу за титул найсильнішої команди країни. Гінтарас Савукінас, головний тренер «Мотора» : - Гравці нашої команди вийшли на гру, не знаючи навіщо. Сьогодні вони не були готові до гри. Хлопці недооцінили суперника і результат на табло. Мене не дивує відношення моїх гравців до сьогоднішнього матчу. Все логічно. Гравці не роблять потрібних висновків з тих останніх ігор, які нам не вдалися. Розбиратимемося.

БК «ЗАПОРІЖЖЯ»: ПІДСУМКИ ДРУГОГО КОЛА СУПЕРЛІГИ ПАРІМАТЧ

Друге коло Суперліги Паріматч умовно можна розділити на два періоди: матчі «до» та «після» нового року. Якщо в листопаді-грудні запоріжці ще боролися з наслідками КОВІДу, то після паузи в чемпіонаті команда Валерія Плеханова блискуче повторила свій вражаючий старт сезону. Проте цього разу суперники вже не мали проблем з коронавірусом, скоріше, навпаки – лідери чемпіонату були на піку власних кондицій напередодні участі в єврокубках, а клуби з нижньої частини турнірної таблиці відчайдушно боролись за місця в плей-офф. Яскрава фінішна пряма другого кола у вигляді п’яти перемог поспіль БК «Запоріжжя» на домашньому майданчику повернули гравцям впевненість, а вболівальникам – віру. Тренерський штаб запоріжців домігся неможливого. Вузькою ротацією команда рівно пройшла насичений ігровий період без серйозних спадів для гравців. В основі успіху закладена величезна тренерська робота, адже кожен суперник був ретельно розібраний на найдрібніші тактичні деталі. Коли бракувало сил – доводилося грати просто на межі можливостей. У шаленій конкуренції БК «Запоріжжя» вперше в сезоні обіграв гігантів українського баскетболу – «Київ-Баскет», «Дніпро» та «Будівельник». Валерію Плеханову вдалося стабілізувати гру команди в захисті, тому наша команда залишається лідером чемпіонату за кількістю перехоплень за гру (9,1). Ще один важливий момент, який стався протягом другого кола – тренерському штабу вдалося розкрити потенціал багатьох гравців БК «Запоріжжя». На різних відрізках матчів різні гравці команди виконували роль лідера на майданчику. Дмитру Тихонову в другому колі чемпіонату двічі вдалося показати свій особистий рекорд сезону – 12 підбирань за гру. Надзвичайно впливовий статус у колективі має Аурімас Маяускас – чого тільки вартий «клатч» його імені у

драматичному протистоянні з «Черкаськими Мавпами» та 14 зібраних підбирань у матчі з МБК «Миколаїв». Молодий талант Андрій Грицак завдяки захисним навичкам не дає розслабитися більш габаритним суперникам під кільцем. Зараз Андрій – лідер команди в показнику підбирань і один з лідерів за блок-шотами у Суперлізі Паріматч. У своєму останньому матчі Іван Міхєєв встановив особистий рекорд у Суперлізі, набравши у грі з МБК «Миколаїв» 17 очок. Справжню капітанську стабільність віднайшов Олександр Сізов, який у поєдинку з «Будівельником» відрізав від м’яча головного «бол хендлера» команди Стівена Буртта. Про історичні досягнення Віталія Мальчевського з його серією точних «триочкових» влучно написав тренер команди Станіслав Овдєєнко, котрий веде «кидкову» статистику кожного тренування і як ніхто знає, якою ціною досягається такий результат (Віталій Мальчевський

протягом сезону в 18-ти матчах поспіль влучав два і більше «триочкових» за гру). Джош Форчун залишається лідером всієї Суперліги за кількістю перехоплень за гру, а третє місце у списку кращих гравців чемпіонату за цим показником має Майк Кеффі. Також американський розігруючий БК «Запоріжжя» серйозно конкурує з Денисом Лукашовим за звання кращого асистента ліги. Майк віддає в середньому 6,25 результативних передач, посідаючи друге місце в чемпіонаті. Коментар головного тренера БК «Запоріжжя» Валерія Плеханова про підсумки другого кола Суперліги Паріматч: – Результатами цього кола я більш-менш задоволений. Програли лише тричі. Спершу в боротьбі «Прометею», коли домашня гра була перенесена на майданчик суперника і фізично ми ще не були готові. Другий матч програли «Хіміку». Наш стан теж тоді був далекий від оптимального після КОВІДу. І третій раз абсолютно об’єктивно – «Тернополю». Забагато сил витратили за день до цього в матчі з «Київ-Баскетом», тривалий переїзд забрав те, що залишалося. Тому справді шансів на нашу перемогу в тій грі було дуже мало. Приємно, що обіграли фаворитів – «Дніпро», «Київ-Баскет» та «Будівельник». У важкому матчі на характері здолали «Черкаські Мавпи». Задоволений тим, що взяли очки, які повинні були брати. Ми добре зіграли вдома, втримали перевагу свого майданчика. Не задоволений тим, що зараз, підраховуючи очки, я бачу, що КОВІДні поразки у нас забрали значно вище місце в турнірній таблиці. Тоді б не було такого побоювання, що коли настане черговий спад, ми будемо боротися за місце в плей-офф. Тому хочеться, щоб хлопці були мобілізованими і налаштовані й на подальшу роботу. Коли добре працюємо, тоді є результат. Вірю в те, що наші травми ми залікуємо. Зараз такий період, коли після завершення другого кола ми маємо багато мікротравм і травм. Якщо підбити підсумок другого кола для нас, то ці перемоги дали позитивний тонус на майбутнє. Я планую це використати для підготовки до важких «бабблів», які чекають на нас вже наступного тижня.


думки вголос

11.02.2021

15

˜ ПОДОРОЖ У ЧАСІ

МЕТА ЗАЗИРНУТИ У МАЙБУТНЄ – ТО СПРОБА ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМИ СЬОГОДЕННЯ Завдання футуролога полягає не в тому, щоб розповідати людям, що вони повинні робити, а в тому, що вони могли б встигнути зробити. Продовження. Початок у «ПравдаЗП» №4 від 04.02.2021р. У НАС БУДЕ БЕЗСМЕРТНЕ ТІЛО ВЕНЕРИ, ШВИДКІСТЬ МЕРКУРІЯ, СИЛА РОЗУМУ ЗЕВСА

Професор теоретичної фізики “City University” (Нью-Йорк), автор бестселера “Розум майбутнього. Науковий квест, як зрозуміти, вдосконалити та розширити розум” (“The Future Of The Mind. The Scientific Quest To Understand, Enhance, And Empower The Mind”; 2014), доктор Мітіо Каку (1947): - У найближчі три десятки років ми побачимо поступовий перехід від Інтернету до “мозкової Мережі” (brain-net), де думки, емоції, почуття та спогади миттєво поширюватимуться по цілій планеті. Нині вчені навчилися підключати мозок до комп’ютера і декодувати деякі людські спогади та думки (йдеться про одну з компаній Ілона Маска – “Neuralink”, що п’ятий рік працює над створенням інтерфейсу мозок-комп’ютер. – О.Р.). На поверхню мозку імплантується чіп розмірами 4х4 мм і дуже тонкими нитками з’єднується з нейронами. 96 ниток мають 3072 електроди, що вловлюють електричні сигнали, які виникають у нейронах. Так створюється штучний канал для передачі інформації в обидва боки. Система в 1000 разів перевершує за можливостями кращий нейрокомп’ютерний інтерфейс, що нині використовуються для лікування хвороби Паркінсона. Зрештою, це може революціонізувати не лише спілкування, а й індустрію розваг. Фільми майбутнього відтворюватимуть емоції та почуття, а не лише зображення на екрані. Уявляєте, як у соціальних мережах збожеволіють підлітки від можливості надсилати одне одному власні почуття та емоційні потрясіння з випускного балу, першого побачення, а не лише розміщувати світлини. У горизонті десяти років історики та літератори не просто нотуватимуть події цифровим способом, а й за емоційною партитурою. Наші онуки дивуватимуться: “Діду, що таке клавіатура?” Ми увійдемо в епоху “мозкової Мережі”. Можливо, навіть напруга між людьми зменшиться, коли людство почне відчувати й особисто переживати біль інших. 

Навіть у найближчу декаду років медицина розвиватиметься у геометричній прогресії. Ми вже навчилися лікувати деякі форми раку й відтепер боремося з колись смертельним недугом, як зі звичайною застудою. Невдовзі ми взагалі раку не страхатимемося. Допоможуть технології. Розумні унітази виконуватимуть різні біопсії – деякі з них уже доступні! – задля раннього виявлення ракових клітин, хворих генів та шкідливих ферментів. Людство навчиться ловити пухлину за роки або навіть десятиліття до того, як вона задавниться, коли то лишень буде невеличка колонія із кількох сотень уражених клітин. Асистенти від ШІ (штучний інтелект) автоматично вимірюють нашу біометрію. Дані уже вміє надсилати IPhone. У майбутньому одяг виявлятиме перші ознаки серцевого нападу і спонукатиме власника звернутися по лікування. Такі новації, природно, призведуть до подовження людського життя. Не певен, що ми станемо безсмертними до 2050 року, але людство закладе підвалини безсмертя. Поступово будуть відкриті гени, відповідальні за процес старіння, а геронтологи зрозуміють, як вчасно відновлювати біологічну шкоду, завдану людським тілам упродовж життя. Отже, медицина майбутнього просунеться настільки, що наблизить людство до біологічної досконалості. Ми станемо богами. У нас буде безсмертне тіло Венери, швидкість Меркурія, сила розуму Зевса. Але яка користь від довголіття без вічної молодості? Ось тут і випливе ідея магазину людського тіла (у бутіку театрального реквізиту “Kamenya Omote” токійця Сукея Окавари за 98 тисяч ієн, або $946 уже можна придбати гіперреалістичне людське обличчя, яке моделює риси незнайомця у трьох вимірах і друкується на 3D-принтері. – О.Р.). На відповідних фермах ми просто вирощуватимемо зношені органи, які слід замінити чи зробити їм ТО, технічне обслуговування. Адже людство уже навчилося використовувати людські клітини для вирощування шкіри, хряща, носа, вуха, клапанів серця, сечового міхура... У майбутньому? Ми виростимо печінку, нирки, можливо, підшлункову залозу. До 2050 року з’являться технології редуплікації більшості життєво важливих органів людського тіла. Це все неухильно наближається. Щоб уявити майбутнє, багато фантазії мати не потрібно. 3D-ПРИНТЕРИ ПОЧНУТЬ ДРУКУВАТИ ЛЮДСЬКІ ОРГАНИ Винахідник, піонер комп’ютерної техніки, директор з інжинірингу компанії “Google”, футуролог, доктор Рей Курцвайл (Raymond Kurzweil; 1948): - До 2025 року 3D-принтери почнуть друкувати одяг за низькою вартістю (low cost). Щосезону з’являтиметься купа безкоштовних моделей з відкритим кодом доступу, але за шалені гроші вибагливі споживачі

ПРАВДА ЗП

Email: zp.reklama@ukr.net

Перший номер газети вийшов 3 листопада 1917 року

головний редактор – 098-447-29-36

Засновник: ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» Видавець – ТОВ «РІА «Запорізька правда»

Головний редактор Наталія ЗВОРИГІНА

Телефони редакції: відділ реклами та оголошень здійснює комерційну посередницьку та видавничу діяльність – 099-079-28-46 Матеріали, означені знаками R та публікуються на правах реклами.

!

Матеріали під рубриками «Точка зору», «Актуально», можуть публікуватись на правах реклами.

однаково купуватимуть таку послугу, як завантаження файлів одягу від модних кутюр’є. Усе діятиметься так само, як сьогодні з інтернет-скачуванням потрібних е-книжок, музики та кінофільмів, попри наявність на безлічі сайтів безкоштовно доступного асортименту. 3D-принтери почнуть друкувати людські органи з використанням модифікованих стовбурових клітин із власною ДНК пацієнта. Постачання органів у належній кількості для подальшої трансплантації пацієнтам – як проблема, взагалі, зникне. За допомогою перепрограмованих стовбурових клітин людство відновлюватиме пошкоджені органи: наприклад серце, знівечене внаслідок інфаркту. Далі гігантські 3D-принтери надрукують у стилі конструкторів Lego недорогі модулі-переходи, щоб для зручності землян об’єднати житлові будинки та офісні центри. Ми проводитимемо чимало часу у віртуальній та доповненій реальностях, що дозволить людям відвідувати одне одного, навіть якщо ви знаходитиметеся за сотні чи тисячі кілометрів. Ми навіть зможемо торкатися одне одного. Настане ера безсмертя. За посередництва електронних асистентів (на кшталт Google, Siri й Cortana) людство навчиться створювати аватари давно померлих людей. Для цього потрібно буде лише зібрати і належним чином сформувати всю інформацію, яку по собі вони залишили: електронні листи, SMS-ки, інші е-документи, світлини, відео, аудіозаписи, – а потім зробити відповідні інтерв’ю з людьми, які пам’ятають тих покійників, яких повертатимуть до нас. Нові аватари будуть привабливими, попервах – не зовсім реалістичними. Так триватиме до середини 2030-х років, коли нарешті з’явиться технологія “реплікантування” у “дивовижній долині”, що збиватиме з пантелику. *   *   * Якщо ж пробігтися по роках найближчої декади, то, з точки зору Рея Курцвайла, ми спостерігатимемо таку динаміку… 2022 рік

У побуті роботи стануть настільки ж звичними, як свійські тварини. Уряди розвинених країн почнуть приймати закони, аби врегулювати взаємовідносини між людьми і біонічними створіннями (кіборгами). На кілька років раніше це станеться з віртуальними персонажами, спілкуванню з якими молодь приділятиме більше часу, ніж розмовам із живими людьми. 2024 рік Системи автопілота й допомоги водіям поширяться на легковий, вантажний і громадський транспорт. Низка розвинених країн заборонять людям керувати авто без електронного асистента водія. У період з 2021 по 2025 роки з’являться компактні персональні літальні апарати. 2025 рік Кишенькові гаджети почнуть витісняти імпланти. За допомогою нано-роботів, інших технологій, яким поки навіть назви немає, людство ефективно боротиметься з процесами старіння і постійно подовжуватиме середній вік життя. Паперові книги стануть раритетом. Секс-роботи моделі “Real Dolls” (“Справжні ляльки”) почнуть рятувати людей від самотності. Уже сьогодні понад 27 відсотків опитаних людей віком від 18 до 34 років стверджують, що у майбутньому зустрічатимуться з роботами. Окреме дослідження попереджає: у заможних родинах уже з 2025 року почнуть з’являтися ексклюзивні моделі “Sexbots” (секс-роботи). 2028 рік Альтернативна енергетика стане однією з ключових технологій для розвитку всіх інших. Її затвердять як домінуючу концепцію. Сонячні батареї стануть настільки ефективними, що зможуть задовольняти більшу частину енергетичних потреб. 2029 рік Штучний інтелект (ШІ) виконає тест Тюрінга (аналітичний тест, створений у 1950 р. англійським математиком, логіком і криптографом Аланом Тюрінгом задля визначення здатності ЕОМ виявляти інтелектуально обумовлену поведінку, що тотожна до поведінки людини і яку неможливо відрізнити від поведінки людини. – О.Р.). Більше того, ШІ робитиме це краще за багатьох живих співрозмовників. У більшості галузей науки та освіти комп’ютер за тисячу доларів на порядки перевершуватиме мозок середньої людини. Обчислювальна потужність ПК сягне 20 квадрильйонів обчислень на секунду. Моделювання мозку стане набагато точніше. Будуть визначені функції сотень різних субрегіонів, алгоритми їхнього розвитку і роботи. Їх розшифрують та введуть в алгоритми нейронних мереж. Далі буде. Продовження у наступному випуску «ПравдаЗП» Олександр Рудяченко, підготував публікацію за матеріалами з відкпритих інформаційних джерел

Газета зареєстрована Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України 12 березня 2019 року. Реєстраційне свідоцтво 33 №1312-587-Р. Газета виходить українською мовою по четвергах (на 16 сторінках).

Поділ кольору фотонабір і друк виконані Передрук публікацій допускається за погодженням з редакцією. Посилання на ТОВ «Прес Корпорейшн “Правду ЗП” обов’язкове. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних Лімітед» імен, географічних назв та інших даних несуть автори публікацій. Відповідальність 21034, м. Вінниця, за зміст рекламних оголошень несе рекламодавець. Рукописи не рецензуються і не вул Чехова 12 а, повертаються авторам. Листування з читачами ведеться тільки на сторінках газети. Редакція оплачує позаштатним авторам тільки замовлені матеріали. Ціна договірна. тел./факс 043 255-63-97 (98), 050-461-64-92 Друк офсетний. Передплатні індекси: 21708, 21707, розповсюджується http://pcl.com.ua/ Адреса редакції: 69114, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 41, оф.83.

УДППЗ “Укрпошта”. Тираж тижня 20000. Зам. № 2126305


16 ˜

дозвілля

11.02.2021

ДИВИНА ТИЖНЯ

˜ КОЛИСЬ

Кожен мисливець бажає знати…

Де ж він сидить той самий фазан, про якого ми маємо пам’ятати з дитячої приказки, що мала б допомогти не забути розташування та чергування кольорів у веселки. Ну, веселка то таке, а ось мелітопольські мисливці відтепер будуть знати достеменно де саме вполювати фазанів, бо саме вони придбали пташину молодь для вирощуванні її на новоствореній фазанячій фермі Мелітопольського ліснично -мисливському господарства . Уявляєте? Це вам не куряча ферма і навіть не індичина а фазаняча! Найулюблений птах усіх європейських мисливців , пір’ям якого вони так старанно прикрашали в історичні часи власні капелюхи. Птахи на фермі трохи підростуть а навесні їх випустять на волю. Звісно,було б ще краще якби ростили їх не задля полювання, а просто для краси.

11

Олександр МАКСИМОВ

˜БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

Як на вашу думку, чи є мисливство цивілізованим заняттям?

В’ячеслав,менеджер: - Я сам не мисливець, особливо цікавого в цій справі для себе не знаходжу,бо не люблю вбивати звірів. Але ж я не один, є інші люди, для яких мисливство дуже важливо. До того ж сучасні мисливці ще займаються питаннями екології та захисту тваринного світу. Тож хай буде мисливство, якщо людству допоки без нього ніяк. Інга, продавчиня: - В мене чоловік мисливець, має зброю та членський квіток. Мені його захоплення не дуже подобається. Особливо коли трапляється принести з полювання якійсь трофей. Ви не уявляєте скільки часу треба аби обробити та приготувати дичину. До того ж я дуже жалкую за

упольованими тваринками або пташками, аж серце кров’ю сходить. Але ж йому подобається, повертається з полю зовсім іншою людиною, весь на піднесенні, каже що це в нього спілкування з природою таке. Генадій, приватний підприємець: - Я мисливець, мене з дитинства ще батько привчив. Не вбачаю у мисливстві нічого нецивілізованого. В усі часи чоловіки полювали, і це вважалося нормою. Захоплююча справа, хто хоч раз спробував, той буде полювати все життя. Я полюю тільки на качок, тож не уявляю свого життя без мисливства. До того ж ми багато корисного робимо для відновлення тваринного світу. Федір, слюсар: - Полювання зараз у нас зовсім не те, що було сто-

БУЛО...

11 лютого 1809 року американський інженер і винахідник Роберт Фултон запаЛю тентував пароплав. то 1826 року матемаго тик Микола Лобачевський публічно повідомив про створення неевклідової геометрії Лобачевського. 1878 року у Великій Британії опублікували перший щотижневий прогноз погоди. 1922 року в Торонто (Канада) оголосили про відкриття інсуліну. 1963 року в Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної. 1970 року із космічного центру Кагосіма на східному узбережжі півострова Осумі здійснили запуск першого японського штучного супутника Землі. Це досягнення зробило Японію четвертою космічною державою світу. 2006 року американський мільярдер і любитель пригод Стівен Фоссетт встановив рекорд дальності польоту без дозаправки — на літаку GlobalFlyer він подолав 41 тисячу 467 кілометрів. ЗАПОРІЗЬКІ ЮВІЛЕЇ ТИЖНЯ 12 лютого 35 років (1986) від дня заснування Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила» (Мелітопольський район).

річчя потому. Це скоріше такий собі спорт, ніж дійсно добування їжі. В них є організація, яка слідкує за виконанням норм закону, впевнений що сучасне мисливство як раз цивілізовано відбувається. Не треба плутати його із браконьєрство Юлія, методист у школі: - Вважаю, що настав час людству перестати вбивати дичину. Я б заборонила мисливство взагалі, настільки мені не подобається це заняття. Хай краще риболовлею займаються, як в усьому світі роблять. Спіймав рибину помилувався, зробив разом селфі, та відпустив.

КРОСВОРД

ПО ГОРИЗОНТАЛІ: 1. Українська хокейна команда. 3. Сузір’я північної півкулі зоряного неба. 6. Сорт винограду. 11. Обертовий циліндр у револьвері. 12. «Се буде її остання карта в тій смілій грі. Відкриваючи її, вона знала, що тут або ***, або пропав» (Франко). 13. Собака, що витягає з води потопаючих. 14. Зображення земної поверхні. 16. Кам’яна брила. 19. Початковий момент зльоту літального апарату. 21. Велетень у грецькій міфології, син Посейдона й Геї. 23. Керівник, організатор. 26. Тонка палиця, що служить хлистом при верховій їзді. 27. «Один ляпне, другий не розчолопа, а третій не второпа, і стане така *** брехня, що й в оберемок не забереш» (Кроп.). 28. Сучасний швидкий танець. 30. Підводна скеля. 32. Обробка каменя сколюванням. 34. «А сестри! Сестри! *** вам, Мої голубки молодії» (Шевченко). 35. Ріка в Росії. 36. Посудина для приготування кави. 38. Нічия у шахах. 40. Туберкулінова проба. 41. Стиль плавання. 43. «Одяг» дерева. 45. Радар. 47. Водостічна канава вздовж шляху. 49. Опора для рейок. 51. Молитовник у мусульман. 53. Окремий предмет. 55. Їдкий розчин, яким просочують ділову деревину перед її фарбуванням. 56. «Він почув гордість, самоповагу, наче не панич Льольо, а сам він оживить мертві стіни сахарні, пустить в *** колеса, паси машини» (Коцюб.). 57. Зразкові твори літератури й мистецтва. 58. Широкий асфальтовий шлях. 59. Здичавілий кінь, що його завезли європейці в ХVI столітті до Північної Америки. 60. Плата за перевезення вантажів морськими шляхами. ПО ВЕРТИКАЛІ: 1. Головна церква у монастирі. 2. *** не проста: на кого схоче, на того й нападе (Номис). 4. Вклад у яку-небудь суспільну справу. 5. *** Мирний. 7. Вогнепальна зброя. 8. Великий широкий ніж. 9. Линва, кодола. 10. Сумчастий ведмідь. 14. «На що ж мені *** моя. Коли немає долі?» (Шевченко). 15. Кільце гусениці трактора. 17. «Ми стояли перед економічною прірвою, а тепер зробили великий *** уперед» (з народного фольклору). 18. Скам’яніла викопна смола. 20. Настил для сапання. 22. Низька на зріст людина (розм.). 23. Насонний медикамент. 24. Особа, якій доручено доглядати за якою-небудь роботою. 25. Південне дерево з їстівними грушоподібними плодами. 29. Лад. 30. Музичний стиль. 31. 30,48 сантиметра. 33. Музичний звук. 37. Розбійник на Кавказі. 39. Народ у Гані. 40. Високоорганізована тварина-ссавець із ряду приматів. 42. Двовуглекислий натрій. 3. Спортивний майданчик. 44. Кормова рослина. 46. Протоплазма, ядро та оболонка. 48. Опера Д.Пуччіні. 49. Система чисел, змінних величин, прийнятих для вимірювання. 50. Хода коня галопом. 52. Проект, начерк. 53. Копальня, рудня. 54. Найменша кількість певної енергії. СКЛАВ ДАНИЛО КАРМІНСЬКИЙ

ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРД НАДРУКОВАНИЙ 4.02.2021 По горизонталі: 1. Поема. 3. Кулемет. 6. Тупик. 11. Каталог. 12. Лаз. 13. Кулінар. 14. Колія. 16. Канал. 19. Спирт. 21. Кивок. 23. «Колобок». 26. Грот. 27. Дама. 28. Рикша. 30. Жах. 32. Рулет. 34. Лото. 35. Опір. 36. Рокіт. 38. Кір. 40. Факір. 41. Атос. 43. Маса. 45. Парафін. 47. Петро. 49. Домна. 51. Оплот. 53. Барон. 55. Мортира. 56. Тир. 57. Конверт. 58. Хвала. 59. Лямівка. 60. Катар.. По вертикалі: 1. Пікет. 2. Евтерпа. 4. Лілія. 5. Мозок. 7. Пансіон. 8. Корок. 9. Молот. 10. Кунак. 14. Крига. 15. Ілот. 17. Анод. 18. Лимар. 20. Фора. 22. Маршрут. 23. Конотоп. 24. Капітан. 25. Котурни. 29. Кук. 30. Жок. 31. Хор. 33. Лак. 37. Тавро. 39. Іран. 40. Фасон. 42. Сало. 43. Міна. 44. Перерва. 46. Анапест. 48. Опера. 49. Донор. 50. Замах. 52. Тотем. 53. Бурав. 54. Сатир..

Profile for Запорізька правда

11.02.2021  

11.02.2021  

Profile for 377083
Advertisement