Page 1

Гроші не на фарбу, а за правду!

15-22.07.21

1

ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА газета ГО «КЛУБ ДРУЗІВ «ЗАПОРІЗЬКОЇ ПРАВДИ»

7 р. Сто

Ціна договірна www.zp-pravda.info

4 р. Сто

15-22.07.21 2021 РОКУ № 28 (23966)

˜ ДЕНЬ МЕТАЛУРГА І ГІРНИКА УКРАЇНИ

ВІРТУОЗАМ СИМФОНІЙ РОЗПЕЧЕНОГО МЕТАЛУ СПІВАЄМО ОСАННУ!

Професійне свято металургів і гірників цього року у Запоріжжі планують відзначити масштабно. На його честь свята навіть проведуть унікальну виставку «Art of steel» і великий концерт на «Славутич-Арені» А також перекриють рух вулицею Лобановського і проспектом Маяковського до каскаду фонтанів «Веселка».

Виставка проходитиме з 16 по 18 липня на верхньому майданчику каскаду фонтанів «Веселка». Про це повідомляють організатори заходу. «Art of steel» - це відеотрансляція процесу виробництва сталі - від видобутку сировини до об’єктів побудованих зі сталі. Відео буде транслюватися через проектори на стіни, забезпечуючи ефект присутності. «За допомогою новітніх технологій металургія

оживе буквально на очах відвідувачів. Пориньте в яскравий світ металургії та гірничої справи. Подивіться на власні очі, як створюється сталь міцна, чиста, українська. Неймовірні враження гарантовані», - відзначають організатори. Вхід на виставку безкоштовний. Вона у дні демонстрації триватиме з 11:00 до 22:00. Триденна культурно-розважальна програма до Дня металурга у Запоріжжі також включає: 17

липня - великий концерт на «Славутич-Арені». Ведучими заходу стануть Марися Горобець та Олександр Педан. Серед запрошених артистів група Mozgi, Таяна і спеціальний гість народна артистка України Софія Ротару. Початок о 17:00. Концерт буде також транслюватиметься в прямому Етері на мистецькій галявині каскаду фонтанів «Веселка». Тут же буде організовано з 17:00 до 22:00 анімаційну програму для дітей.

ФРАЗА ТИЖНЯ: Усвідомити своє призначення – єдиний обов’язок людини


2

події факти коментарі

15-22.07.21

˜ БУДЬ В КУРСІ!

ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА – ЦЕ…

1. До 2024 року діє обмеження — іноземці та юридичні особи не можуть купувати українську землю. 2. З 2024 року юридичні особи вийдуть на ринок, але для них діятиме обмеження — до 10 тис. га в одні руки. Іноземці зможуть купувати землі, тільки якщо за це проголосують українці на народному референдумі. 3. Орендарі мають переважне право на купівлю земельних ділянок. 4. Продаж державних та комунальних земель заборонений. 5. Державні землі тепер переходять у керування громад. 6. Розвиток громад перестає залежати від держбюджету. Податки та інші доходи від користування землею надходитимуть до місцевих бюджетів. 7. Зайві процедури скасовуються, паперова документація диджиталізується.

˜ ІНФРАСТРУКТУРА

ЗАПОРІЗЬКІ МОСТОБУДІВНИКИ ГОТУЮТЬСЯ ДО ФІНІШНОГО ЕТАПУ НАСУВАННЯ ПРОГОНОВОЇ БУДОВИ Мостобудівники збирають ар’єрбек для завершального етапу насування балкового мосту. Про це повідомляє Служба автомобільних доріг у Запорізькій області.

Як вже повідомлялось раніше, 1 липня мостобудівники завершили четвертий етап насування прогонової будови балкового мосту. Тепер залишилось насунути споруду ще на 60 метрів — це буде завершальний етап насування прогонової будови. Наразі мостобудівники на стапелі збирають ар’єрбек, який служить допоміжною конструкцією для здійснення завершального етапу насування прогонової будови. Комплекс запорізьких мостових переходів вважається флагманом президентської програми «Велике будівництво», адже є наймасштабнішим й найамбітнішим в Україні. «Запорізькі мости», це не просто комплекс мостів через річку, а ще й 9,1 км транспортного сполучення, що складається з шести дорожніх розв’язок та 26 штучних споруд.

˜ НА СВОЇЙ ЗЕМЛІ

ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ ПОСІДАЄ ПЕРШЕ МІСЦЕ В УКРАЇНІ ЗА ПОСІВАМИ ПШЕНИЦІ ТА ГОРОХУ

Як повідомили у Департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації, запорізьким аграріям у поточному році належить зібрати 960,1 тис га ранніх зернових і зернобобових культур.

Зокрема, планується зібрати озимих на зерно – 795,1 тис га (з них пшениця – 706,5 тис га, що становить перше місце по посіву в Україні; жито -1,2 тис га; ячмінь – 87,4 тис га, що становить п’яте місце по Україні, а також ранніх ярих зернових – 165 тис га (з них пшениця – 2,7 тис га; горох – 65,1 тис га, що становить перше місце по Україні, ячмінь – 96,4 тис га, овес – 840 га). Крім того, підлягають збиранню 74,2 тис га озимого і ярого ріпаку. У збиральних роботах аграрії планують задіяти 2416 комбайнів і понад 9 тис тракторів. На сьогодні рівень технічної готовності зернозбиральної техніки складає 98%, тракторів – 97%. Наразі по всій території області триває збирання ранніх зернових та зернобобових культур. В області скошено та обмолочено 13,4 тис га, з яких намолочено 49,4 тис тонн зерна при середній урожайності 36,7 ц/га. У минулому році на звітну дату середня урожайність становила 28,2 ц/га. Проте, стримуючим фактором проведення збиральних робіт на території області є сильні опади, що на певних територіях складають від 20 до 50 мм. За попередніми прогнозами, у 2021 році очікується валове виробництво зернових на рівні минулорічних показників (2,9 млн тонн).

˜ ВАЖЛИВО

ВЕРХОВНА РАДА ПІДТРИМАЛА ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ДЕОЛІГАРХІЗАЦІЮ Міністр юстиції України Денис Малюська представив у Верховній Раді поданий Президентом України проект Закону України № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов`язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Народні депутати підтримали представлений Міністром законопроект.

Під час свого виступу Денис Малюська окреслив основні положення законопроекту. Так, за словами Міністра юстиції, законопроект визначає критерії, за якими особа вважається такою, що має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті, тобто є олігархом. «Всього є чотири ознаки, за якими визначатиметься, чи є та чи інша особа олігархом. Для того, щоб особа була визнана олігархом, достатньо трьох з чотирьох підстав», - зазначив очільник Мін’юсту. Також, відповідно до законопроекту,

˜

пропонується створити Реєстр олігархів та визначити порядок включення осіб до Реєстру та наслідки такого включення. Рішення про включення до цього реєстру приймає Рада національної безпеки і оборони України. Міністр зауважив, що РНБО може прийняти таке рішення за поданням будь-якого члену РНБО, Кабінету Міністрів України, СБУ, Нацбанку або Антимонопольного комітету. «Внаслідок прийняття рішення про включення особи до Реєстру олігархів встановлюються обмеження для таких осіб. Обмеження включають заборону фінансування політичних партій, пряму або опосередковану заборону участі у великій приватизації, подання декларацій, а також обов’язкове декларування топ-чиновниками контактів з олігархами або їх представниками», - заявив Денис Малюська. Крім цього, запропонований законопроект визначає правові підстави для прийняття рішення про виключення осіб з Реєстру олігархів та встановлює, що у разі його прийняття, законопроект діятиме протягом 10 років з дня набрання ним чинності.

Міністр наголосив, що всі положення законопроекту відповідають Конституції та законам України. Прийняття та подальша імплементація проекту Закону створить умови для: • встановлення правових та організаційних засад функціонування системи запобігання надмірному впливу осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів); • визначення змісту та порядку застосування заходів впливу до цих осіб; • подолання конфлікту інтересів, викликаного злиттям політиків, медіа та великого бізнесу, а також уникнення випадків маніпулювання свідомістю громадян умисно спотвореною інформацією задля отримання доступу до ресурсів, належних на праві власності українському народові; • забезпечення національної безпеки України у економічній, політичній та інформаційній сферах, захисту демократії, забезпечення державного суверенітету. Міністерство юстиції України

МОВА-ЗБРОЯ

16 ЛИПНЯ - НОВИЙ ЕТАП ВТІЛЕННЯ НОРМ МОВНОГО ЗАКОНУ 16 липня 2021 року - новий етап втілення норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який забезпечить збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнить її статус як державної. Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. «16 липня 2021 року набувають чинності не лише норми Закону, які впроваджують обов’язковий іспит на рівень володіння державною мовою для майбутніх держслужбовців та претендентів на отримання українського громадянства, а й інші статті, які є не менш важливими для переважної більшості людей. Вони стосуються сфери культури і розваг, туристичної сфери, книговидавництва та роботи книгарень, кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні тощо», - сказав він. Так, відповідно до статті 23 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», з 16 липня всі концерти, шоу-програми, культурномистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою. Винятки передбачені лише для пісень і фонограм, а також у разі якщо застосування недержавної мови вимагає творчий задум організатора. Супровід (конферанс) усіх концертів, шоу, перфомансів, розважальних і видовищних заходів має відбуватися виключно українською мовою. Виступи осіб, які не володіють державною мовою, пови-

˜

нні супроводжуватися синхронним або послідовним перекладом. «Це є однією із важливих новацій закону про державну мову. Адже сьогодні деякі популярні концерти, гумористичні та розважальні шоу, відеоверсії яких демонструються в ефірах провідних телеканалів, на жаль, майже повністю проводяться російською мовою», - зазначив Уповноважений. Як розповів Тарас Кремінь, державною мовою повинні виготовлятися оголошення, афіші, постери, вхідні квитки, буклети та інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи, у тому числі аудіовізуальна в музеях, галереях, на виставках, має подаватися українською мовою. Іншомовні вистави в державних та комунальних театрах мають супроводжуватися перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб. «Ще низка важливих норм стосується мови поширення та демонстрування філь-

мів, а також сфери книговидання та книго розповсюдження», - зауважив Тарас Кремінь. За його словами, відповідно до статті 23 мовного закону, із 16 липня усі фільми, створені іноземною мовою, повинні розповсюджуватися та демонструватися, державною мовою, а стаття 26 зобов’язує українських видавців видавати державною мовою не менше 50 відсотків назв книжкових видань. Частка книжок державною мовою, наявних у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити не менше 50 відсотків. «Ефективність виконання норм закону про державну мову, які набирають чинності з 16 липня 2021 року, залежатиме насамперед від поінформованості усіх громадян і тих суб’єктів, кого стосуються ці норми. Тому спільно із громадськістю ми підготували інформаційні матеріали (https:// mova-ombudsman.gov.ua/zavantazhujte-taposhiryujte ), які сприятимуть кращому розумінню новацій, які на нас чекають вже за декілька тижнів», - зазначив Уповноважений. «Останнім часом ми бачимо, що українською мовою все більше послуговуються у сфері обслуговування, у державному та приватному секторі. А з 16 липня української стане більше і в інформаційному просторі, у сфері культури та на телебаченні - в усіх сферах суспільного життя», - підкреслив він. Уповноважений із захисту державної мови

ПЕРЕДПЛАТА

«РІДНИЙ КРАЙ» – ДЛЯ ЧИТАЧІВ УСІЄЇ ОБЛАСТІ Нашу газету «Рідний край» можна передплати-ти у будь-якому відділенні поштового зв’язку За-порізької області. І листоноші носять районку. Як правило, ці передплатники – вихідці із нашого Рі-днокраю (Більмацької, Смирновської та Комиш-Зорянської громад). «Рідний край» передплачу-ють у Запоріжжі, Вільнянському, Розівському, Пологівському і Токмацькому районах (у старих ме-жах). На території області наше видання доставляють і два пересувні відділення (ПВПЗ-5 і ПВПЗ16). На даний момент редакція ще не має повної інформації, які села і селища області обслуговують саме 5 і 16 пересувні відділення! Шановні земляки! Повідомте своїм родичам, котрі мешкають в інших районах і містах Запорізької області, що вони можуть передплатити для себе «Рідний край» за місцем проживання! Редакція газети «Рідний край».


справи небайдужих

15-22.07.21

3

˜ ЛЮДИ, ЯКІ НАС НАДИХАЮТЬ рі управління авіаінфраструктурою. Зокрема, у різні періоди він працював у таких компаніях як у LufthansaAG, КП «Міжнародний аеропорт Донецьк ім. С.С. Прокоф’єва», «Міжнародний аеропорт Рас-Ель-Хайма» (ОАЕ). Останні 2 роки Олексій Дубревський перебував на посаді директора КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя».

За результатами відкритого конкурсу Наглядова рада ДП Міжнародний аеропорт «Бориспіль» визначила Олексія Дубревського переможцем конкурсу на посаду генерального директора.Аеропорт «Бориспіль» — це 60% усього авіапотоку та основні міжнародні ворота України. Олексій Дубревський має 15-річний досвід роботи у сфе-

На засіданні Виконкому Національного олімпійського комітету України було затверджено склад національної збірної України з легкої атлетики для участі в ХХХІІ олімпійських іграх. До складу змішаної естафети 4х400 метрів увійшов випускник Запорізької гімназії №31 2018 року Микита Барабанов. Успіхів

йому на головному спортивному форумі чотириріччя! Журнал «Фокус» склав рейтинг найвпливовіших жінок України в 2021 році. У цьому списку є і наша землячка. До переліку найвпливовіших жінок 2021 року увійшли жінкиполітики, бізнесмени, громадські діячі, блогери та багато інших. Цього року рейтинг наполовину складається з нових осіб. У списку 2021 років немає і наша землячка уродженка Запоріжжя, відома журналістка Яніна Соколова. У рейтингу найвпливовіших жінок вона зайняла 29-е місце. Яніна Соколова - журналіст-блогер. Автор і ведуча програми «Рандеву» на 5 каналі, а також

ютуб-проектів «Вечір з Яніною Соколовою» і «Соромно!». У 2019 р Яніна поборола рак, пройшовши тривалий курс променевої і хіміотерапії. Внаслідок вона створила проект «Я, Ніна», мета якого - допомогти людям, що страждають від онкозахворювань, змінити ставлення соціуму до онкохворих, полегшити їхнє життя і допомогти їм бути щасливими. Півзахисник збірної України Олександр Зінченко оплатив приїзд та перебування в Україні відомого німецького хірурга Клауса Екснера. Протягом тижня професор виконає близько 30 операцій для дітей з вродженими та набутими вадами.

˜ ІДЕЇ, ЯКІ НАС ОКРИЛЯЮТЬ

«Мотор-Січ» відновлює вертолітні екскурсії нКлуб дитячого туризму благодійного фонду «Щаслива дитина» запрошує здорових дітей 10-18 років в захоплюючий похід в Карпати зі сходженням на Говерлу, відвідуванням озера Несамовитого і Бребенескул, мальовничої гори Шпиці і околиць. Діти проведуть в горах не менше 5 днів, вся поїздка разом з проїздом займе 7-8 днів. Попередній запис відкрито вже зараз, телефонуйте 093 266 34 21! А ще ми намагаємося в кожен похід взяти кілька дітей з найменш забезпечених родин Запорізької області. Тому будемо вдячні за ваші пожертви або додаткову оплату, яка дозволить нам запросити кілька таких дітей. Український Жіночий Конгрес продовжує

розпочату ініціативу та діалог про участь жінок в економічному відновленні на регіональному рівні та подоланні наслідків глобальної кризи. Після Кременчука, наступним містом стане Запоріжжя, де 16 липня 2021 року з 12:0014:00 відбудеться Діалог про “Економічну участь жінок з вразливих груп”. Діалог пройде в комбінованому онлайн&офлайн форматі на базі Платформи спільних дій у Запоріжжі. В рамках «Великої реставрації» перетворення чекають острів Хортиця. Вже зараз на фінішну пряму вийшли роботи з облаштування оглядового кургану, на якому створили інклюзивну стежку для підйому. Цікаво, що

піднятися на пагорб туристи зможуть і у супроводі аудіогіда. Триває реформування поштового зв’язку в Україні. Зокрема скорочуються відділення у малонаселених місцях регіону. Втім місцеві жителі не залишаться без послуг, розповідають в «Укрпошті» — на зміну стаціонарним відділенням прийдуть мобільні. Такий формат вже використовується у 142 країнах, таких як Великобританія, Німеччина, Австралія, США, Ізраїль, Італія. Пересувне відділення поштового зв’язку — це повноцінне поштове відділення, яке приїздить у населені пункти. Тож замість листоноші буде працювати мотивована бригада на автомобілі,що виконуватиме роль мобільної точки обслуговування населення.

Завдяки автомобілю можна буде передати посилку чи інший вантаж до будь-якого віддаленого населеного пункту. Графік роботи буде узгоджуватися з громадами. У селах з більшою кількістю населення пересувний відділ поштового зв’язку може приїздити кілька разів на тиждень. У Запорізькій області 853 населених пунктів, де проживає близько 300 тисяч людей. Згідно задуму ініціаторів реформи, з запровадженням пересувних відділень 100 відсотків населення області матиме доступ до всіх необхідних їм послуг у сучасному форматі. До кінця року у Запорізькій області планується запустити 100 мобільних пересувних відділень поштового зв’язку. Перші автомобілі почнуть їздити уже у жовтні в Оріхові та Бердянську.

˜ ПОДІЇ, ЯКІ НАС ЗАХОПЛЮЮТЬ Визначна подія для Українського Червоного Хреста- ХХІІ з’їзд членів організації. В ході заходу було нагороджено Медаллю Флоренс Найтінгейл сестру милосердя Аллу Новікову. Запорізька делегація гідно представила свій регіон. Завдяки самовідданій праці наших волонтерів та працівників ми входимо в трійку найпотужніших організацій Товариства Червоного Хреста Україн

Молитовний майдан Запоріжжя восьмий рік поспіль збирається щонеділі за будь-якої погоди. молитва за правителів,спасіння людей,ЗМІ,за Донбас і Крим,за сім’ї,Церкву,Місто,проти ковіду і за зцілення людей.Діти і люди похилого віку, вагітні і матусі з немовлятами,параОлімпійський Чемпіон Ріо-деЖанейро Maks Nikolenko Всі вони такі різні,але об’єднані однією метою -Україні БУТИ,Запоріжжя-ти чудове місто ,благословляємо тебе

Ярмарок робіт ковалів з різних міст України і кування під відкритим небом, різні майстер-класи,зліт байкерів, виступи музикантів - таким запам’ятався ювілейний П’ятий фестиваль «Сталева хвиля». Захід пройшов в Бердянську, на Приморській площі. Глядачів вразили і вистави театру «Скіфський стан» з села Салтичія Чернігівського району Запорізької області. А також театру живої історії і трюкового мистецтва «Відродження». Вони додали святу особливого національного колориту. Виступали трембітно-роковий гурт «Кораллі» з Івано-Франківська та місцеві музичні колективи. В організації фестивалю брав участь Бердянський машинобудівний професійний ліцей (БМПЛ). Вперше у Токмаку, на березі річки Токмачка, у Чапаєвському парку відбулося Свято Івана Купала. В ігровому містечку діти із задоволенням бавилися та роз-

тур проходив безпосередньо на узбережжі лиману Спочатку розбили табір, провели екоконкурс « Екологічними стежками». Кожна команда збирала скло, пляшки, поліетилен, навіть знайшли на березі шмат лінолеуму. Втановлювали намети, переносили «поранених», «гасили пожежу», набирали воду командно, змагалися в різноманітних естафетах, а найбільше сподобалося дітям квест « Призовий». Кожна команда проявила кмітливість, логіку, виконала усі завдання і отримала приз( кожен учасник отримав по морозиву)

важалися на атракціонах, надувних гірках, каруселі. На мальовничих галявинах, у тіні розлогих дерев на токмачан і гостей чекали оригінальні фотозони, були розгорнуті виставки етномайстрів та народних умільців, проводилася ярмарка, майстер-клас з в’язання вінків.

У Мелітополі пройшов традиційний шкільний випускний бал. Сотні випускників зі своїми класними керівниками пройшли парадом по головних вулицях міста. Їх зустрічали захопленими вигуками і оплесками рідні та друзі. Дівчата з такої нагоди вбралися в блискучі сукні, хлопці - в строгі і не дуже - святкові костюми. У цьому році документ про загальну освіту отримав 751 випускник міських шкіл. Серед них 79 медалістів (64 золотих і 15 срібних медалей), серед них і 4 рекордсмена, зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) яких зазначено вищими балами.

Міжнародний музичний фестиваль «В гостях у Гоголя» відбувся у Миргороді прийняв лауреатів міжнародного конкурсу-фестивалю дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Акорди Хортиці’ (м. Запоріжжя), який очолює заслужений працівник культури України віра Мартиненко. Юні запоріжці подарували учасникам фестивалю прекрасний концерт.

День моря святкували в Зеленій Садибі Атманай три дні! В рамках заходу відбувся еколого - туристичний семінар. Теоретична частина стосувалася проходження екологічних станцій за маршрутними листами, Завдання склаалися з питань про наповнення туристичного рюкзаку, користування туристичною мотузкою і в’язання вузлів на ній, участь у рухливих іграх. Підсумок – станція « Екодерево: Бережемо і охороняемо природу. Практичний

Зараз проходить курс практичних занять, для дівчат які вчаться на візажистів. Всі курсантки - учасниці партнерського проєкту «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» та ГО «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» «Школа підприємництва для ромських жінок Запорізького регіону» завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Український Жіночий Фонд.

Відділення медичної реабілітації на базі неврології 4-ої міськлікарні у Запоріжжі обладнане 17-ма тренажерами, новітнім обладнанням за кошти депутатського фонду Володимира Полухіна. у сумі ~500 тис.грн. Цього року він направив ще 150 тис грн. на придбання сучасної медичної апаратури для цієї лікарні.


4

15-22.07.21

˜ НАШІ

Я ЗНАЮ ЙОГО, ЇЇ, ЇХ…

Я знаю його, і він воює сім з гаком років. Я прийшов і пішов з війни - а він тягне, копає, стріляє, пише нескінченні відомості, бреше дружині по телефону «це не у нас», потім мучиться, рідко дзвонить і нічого ніколи не просить. Його звуть Денис, він з Білки, і моя повага до нього не знає меж. Я знаю його, і він провоював всього півтора місяці, і я повернувся живим і неушкодженим - а він живе без рук і ока, сміється, підколює, оре, щодня голиться, ніколи не скаржиться, та ще й підбадьорює. Його звуть Саша, він з Миколаєва, і моя повага до нього не знає меж. Я знаю її, і вона носить ці три літери «ВПО» гордо, як король Норвегії носив жовту зірку Давида, і я живу в Києві - а вона тепер в Каневі, в маленькому будинку біля городу, і ще й допомагає таким же, хто поїхав від понівеченого , страшного, побитого Донбасу. Її звуть Олена, вона зі Свердловська, і моя повага до неї не знає меж. Я знаю його, він піднімав людей під обстрілом, і десятки людей по його крику вилітали на позиції, заряджали, наводились і відкривали вогонь, і помаранчеві струмені пронизували брудне задимлене повітря, і «беха» ревіла теплим вихлопом, і зі свистом йшли гранати в низьке погане небо, і дощ топив траншеї, зброю і бк, і я боявся, бля, ну звичайно ж я боявся - а він сміявся, курив і говорив «Не сци, військовий. Все буде заєбісь ». І знову піднімав людей. Його звуть Вася, він з Києва, і моя повага до свого командира не знає меж. Я знаю її, її звуть Іра, і вона збирала аптечки. Я знаю його, його звуть Макс, він купував машини. Я знаю її, її звати Світлана, вона піклується про дітей загиблих. Я знаю його, його звуть Саня, він купує гвинтівки і патрони. Я знаю його, її ... Я знаю - ЇХ. І ніщо не зможе похитнути мою повагу до цих людей, що торкаються мого понівеченого, страшного, розбитого Донбасу. ... Я знаю його, він воював п’ятнадцять секунд. Якщо на моєму боці були двадцять автоматів, два чобота, два АГСа і «дашка», то на його - тільки руки і крики дівчинки-сусідки, яку ось-ось згвалтують кізяки. Він мовчить про це, і буде мовчати завжди - а тоді він плюнув, пішов в сусідню хату, відібрав автомат, застрелив з нього двох бухих уйобків, забрав дівку і зумів піти з нею «на материк». Його звуть Толя, і він - з Донбасу. Мартін Брест

˜ ЖІНОЧА СПРАВА

війна поруч ˜ ЩОБ ПАМ’ЯТАЛИ

ЗАГИБЛІ ГЕРОЇ ЧЕРВНЯ 2021: ОБЛИЧЧЯ, ІСТОРІЇ Війна триває. Протягом червня російські окупанти вчинили 196 обстрілів по позиціях ЗС України на Донеччині та Луганщині. Ще 16 разів у штабі Об’єднаних сил фіксували інші порушення “режиму припинення вогню” – прольоти ворожих безпілотників. Два українські воїни загинули, дев’ять – отримали бойові поранення.

Число полеглих і поранених – найменше з початку 2021 року. Та горе від смертей – величезне, незважаючи на їхню кількість. Для родин, друзів, побратимів. Для всіх, хто знав цих двох воїнів, чоловіків. Для тих, хто шанує їхній чин і подвиг. Володимир Бєлов, 36 років, із Київщини. Загинув на Приазов’ї в Донецькій області. Андрій Гонар, 51 рік, із Кривого Рогу. Поліг біля селища Піски під Донецьком. Вони загинули за всю Україну і кожного з нас. Згадаймо, якими вони були. Володимир Бєлов “Миротворець”

Сержант Володимир Бєлов народився 28 липня 1984 року в Казахстані. У 1993му з батьками переїхав в Україну, в село Забір’я Фастівського району на Київщині, де надалі й мешкав. Вступив в авіаційний університет, потім працював у житловокомунальному господарстві. Захоплювався електронною музикою. А з 2015 року місцем його постійної “прописки” Володимира стали фронти російсько-української війни. Пройшов безліч найгарячіших точок цього конфлікту: Михайлівку, Піски, Зайцеве, Гранітне, Чермалик, Водяне. Військовослужбовець 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Володимир Бєлов підходив до виконання бойових завдань професійно. Не дарма

його призначили старшим взводного опорного пункту. Бєлов не був офіцером, але постійно розвивався по сержантській вертикалі: закінчив курси підготовки, лідерства, успішно складав тести і мав амбітні плани щодо військової кар’єри. Пройшов бойовий вишкіл у рамках британської тренувальної місії “Орбітал”. “Він завжди продумував усе до дрібніших деталей: розміщення вогневих точок, спостережних постів, усе, що стосується логістики і ворожих сутичок.. Важко знайти більш відповідального та тямущого воїна», – розповів агенції “АрміяInform” бойовий побратим Бєлова Юрій Москаленко. За його словами, Володя був “людиною війни” – у хорошому сенсі слова: відважним воїном, чудовим тактиком, патріотом України. Мріяв про перемогу і постійно вдосконалювався як воїн”. “Володя був дуже позитивним та веселим, часом аж занадто. З ним було неможливо не потоваришувати. Та це не головне. Головне, що він був надійним у всьому. Це та людина, на яку завжди можна було покластися”, – каже товариш загиблого. Сержант Бєлов загинув 11 червня близько 15:45 поблизу села Водяне на Приазов’ї. В той день російські найманці чотири рази відкривали вогонь по позиціях ЗСУ – з автоматичних станкових, ручних протитанкових, підствольних гранатометів і великокаліберних кулеметів. Володимир отримав осколкове поранення, несумісне з життям… Поховали воїна в Забір’ї. Залишилися батько, брат і сестра. Андрій Гонар Старший солдат Андрій Гонар на війні з 2015 року – спершу був мобілізований, а згодом підписав контракт із ЗСУ. Він народився 14 серпня 1969 року в Кривому Розі на Дніпропетровщині. Працював водієм на різних підприємствах – в автобусному парку, на заводі “Комуніст” тощо. Захоплювався автомобілями, полюванням. А риболовлю любив так, що навіть на фронті знаходив час для улюбленого хобі. Побратими розповідають, що нерідко ласували смаженою рибкою, щойно впійманою Андрієм Миколайовичем. Особисте життя в Андрія Гонара не склалося, зате залишилося троє чудових дітей: дорослі син та дочка від перших двох шлюбів та 11-річна донечка від третього. Як розповідає 23-річний син бійця Віталій, після строкової служби він також хотів підписати контракт і служити разом

із батьком, але той йому не дозволив. Сам Андрій, відслуживши рік за мобілізацією, повернувся додому. Знайшов непогану роботу – особистим водієм директора фірми. Але зізнавався товаришам, що його тягне назад, на фронт – де залишилися друзі, де “все простіше і зрозуміліше”. Тож зрештою він таки підписав контракт і повернувся у військо – у 128 огшбр. По завершенні контракту знову спробував пристосуватися до цивільного життя. Однак і на цей раз не зміг опиратися поклику війни, і пішов служити за контрактом уже у 58-му окрему мотопіхотну бригаду імені гетьмана Івана Виговського. Старший солдат, старший водій мотопіхотної роти. До завершення контракту Андрію Миколайовичу залишалося якихось один-два дні, коли рано-вранці 26 червня ворожі війська обстріляли українські позиції поблизу селища Піски на Донеччині з мінометів та інших видів зброї. Від осколкового поранення 51-річний боєць загинув на місці. Похований у Кривому Розі. Залишилося троє дітей та сестра. *** Також у червні померли кілька українських воїнів, які були важко поранені на фронті попередні роки. Зокрема, це Роман Кубишкін – доброволець ДУК “ПС”, що дістав поранення голови в селищі Піски взимку 2015-го. Вічна пам’ять полеглим. За матеріалами novynarnia.com

Бортові стрільці залучаються до польотів, коли існує потенційна небезпека Оксана і Олександра ‒ бортові стрільці вертольоту Мі-8. Зазвичай екіпаж Мі-8 складається з командира, льотчика-штурмана і бортового авіаційного техніка. Бортові стрільці залучаються до польотів, коли існує потенційна небезпека ураження гелікоптера. В районі проведення операції Об’єднаних сил в небо підіймаються найчастіше саме такі посилені екіпажі.

‒ Основне наше завдання на землі ‒ охорона та оборона ввіреного нам гелікоптера, ‒ розповідають Оксана і Олександра. ‒ В небі ‒ спостереження за наземною і повітряною обстановкою. Наша зброя на борту під час польоту ‒ кулемети.

Бортові стрільці перед призначенням на посаду проходять ретельний відбір. ‒ Під час занять і заліків з вогневої підготовки ми визначаємо найвлучніших воїнів, ‒ розповідає командир авіаційної групи. ‒ Пропонуємо їм пройти спеціальну підготовку, аби стати бортовим стрільцем. Після цього, кан-

дидати складають заліки з усіх предметів навчальної програми. Насамкінець ‒ виконання вправ стрільби з борта вертольоту по наземним цілям. Лише після успішного завершення навчання допускаємо кандидатів до роботи в якості бортових стрільців. Ми маємо бути впевненими, що вони мають бездоганну пси-

хологічну і фізичну готовність до виконання бойових завдань в повітрі і на землі. В районі проведення операції Об’єднаних сил вертольоти Мі-8 авіаційної групи можуть здійснювати медичну евакуацію, транспортування військовослужбовців і вантажів, десантування механізованих, десантно-штурмових і спеціальних підрозділів, протидію застосуванню ворожих безпілотних літальних апаратів. Часто вертолітники доставляють в район ООС закордонні і українські делегації політиків та дипломатів високого рівня. Екіпажі мають бути готовими за лічені хвилини піднятися в повітря. ‒ Служба напружена і динамічна, нам це подобається, ‒ кажуть Олександра і Оксана.


діджиталізація

5

˜ ІЗ ПЕРШИХ ВУСТ

˜ БЕЗ ЧЕРГ

У Запоріжжі працює сервіс єМалятко

Батьки новонароджених у Запоріжжі вже у пологовому будинку тепер можуть отримати необхідні їм адміністративні послуги – реєстрація народження та отримання свідоцтва, оформлення допомоги при народженні та інші. Тепер новоспеченим батькам не треба ходити в різні інстанції з купою документів. Написавши лише одну заяву, запоріжці можуть отримати одразу 8 послуг: • зареєструвати народження та отримати свідоцтво; • визначити походження дитини; • визначити належність дитини до громадянства України; • зареєструвати місце проживання; • оформити допомогу при народженні; • оформити допомогу багатодітним; • присвоїти дитині унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; • отримати ІПН дитини. Процедура займає буквально 15 хвилин, що дуже зручно для батьків з немовлям. Послуга єМалятко доступна в усіх пологових будинках та у ЦНАПах міста.

˜ ПРАКТИЧНО

Перевірити авто стало ще легше

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ: «ЦИФРОВІЗАЦІЯ ЗАБЕЗПЕЧИТЬ ЗРОСТАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ НА 10-12% НА РІК» Рік тому Мінцифри розробило бренд цифрової України — Дія. Це екосистема, яка складається з кількох компонентів — мобільний застосунок та портал Дія, проекти Дія.Цифрова освіта, Дія.Бізнес тощо. Сьогодні ними користуються понад 10 мільйонів людей. Мінцифри працює, щоб Україна стала найзручнішою країною, де можна швидко та просто отримати державні послуги. За три роки плануємо перевести 100% послуг в онлайн. Про це розповів Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у колективному інтерв’ю для регіональних журналістів в Українському кризовому медіа центрі (УКМЦ). Захід відбувся в рамках реалізації спільного партнерського проекту УКМЦ та Естонського центру східного партнерства. - Для нас дуже важливо ділитися тим, чим ми займаємося, із активними громадянами, які проживають в регіонах, які отримують державні послуги, які користуються інтернетом, які використовують цифрові технології для власного життя, для того, щоб популяризувати те, що ми робимо, щоб говорити про проблеми і отримувати якісний зворотній зв’язок, щоб взагалі мотивувати людей до того, що все в нашій країні буде добре, - розпочав свою зустріч з журналістами Михайло Федоров.- Ми прагнемо вже до кінця 2023 року оцифрувати всі державні послуги, які надаються у нас в країні для того, щоб людям не доводилося звертатися до державних органів оф-лайн, витрачати свій час, збираючи різні довідки, а для того, щоб люди використовували свій час більш доцільно, а державу використовували як сервіс. Саме так, як ми сьогодні використовуємо інтернет для купівлі залізничних квитків, або пошуку новин, або інтернет-банкінгу, тощо. І це допоможе ефективніше працювати державі. Щоб державні інформаційні бази між собою якісно взаємодіяли, щоб в них була якісна достовірна інформація. І можна було ухвалювати якісні управлінські рішення. Посадовець також відмітив визначну інфраструктурну роль Інтерент-мережі у сучасному розвитку суспільства. - Я родом із маленького містечка Василівка у Запорізькій області. І якщо б свого часу батьки

˜ КОРИСНО

Відомості про транспортні засоби та їхніх власників https://bit.ly/3hdbuiu — найпопулярніший набір даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. З серпня 2018 року його переглянули понад 440 тисяч разів, а завантажили понад 200 тисяч. Раніше набір публікувався без VIN-кодів — унікального номера автомобіля, що складається з 17 цифр. Проте з 1 липня Міністерство внутрішніх справ опублікувало набір даних разом із відомостями про VIN-код. Наразі доступна інформація про транспортні засоби, які були зареєстровані з 1 січня 2021 року, — понад 820 тисяч. У комбінації VIN-коду зашифрована інформація про виробника, характеристики автомобіля та рік його випуску. Вони використовуються в усьому світі за єдиним стандартом. Дані VIN-коду дозволяють: ідентифікувати кожну машину у світі й отримати базову інформацію про неї; перевірити справжність технічного паспорта, щоб шахраї не використовували підробні номери або документи; дізнатися точну дату розмитнення авто; зрозуміти точну кількість попередніх власників, адже бути другим або шостим власником — це різні речі. Незабаром популярні сервіси перевірки авто інтегрують інформацію до своїх ресурсів. Цей процес займатиме лічені секунди.

˜ ДО ВІДОМА

15-22.07.21

не допомогли придбати мені комп’ютер, і я б не скористався можливістю вчитися дистанційно, навряд чи зміг досягти таких зрушень у своєму житті, - зауважив міністр.- І я дуже хочу, щоб наші діти в регіонах мали можливість здобувати якісну освіту он-лайн. Одним із важливих напрямків роботи підпорядкованого йому міністерства Михайло Федоров вбачає впровадження якісної комп’ютерної освіти. Тому чималу увагу приділяє просуванню її в регіонах. - Маємо чітку ціль – навчити 6 млн українців цифровій грамотності, - оприлюднив своє завдання посадовець.- На жаль, на поточний момент 53% українців мають низький рівень цифрової грамотності, тому всї бояться цифрової держави і очікують від неї якихось невідомих їм загроз. Але мусимо змінити ситуацію в цій царині на краще . Михайло Федоров відмітив, що його міністерство не відповідає за розвиток економіки як такий, але, разом з тим, зауважив, що певний стрибок інновацій призводить і до економічного зростання. - Цифровізація — один з основних векторів розвитку української економіки впродовж наступних 10 років. За підрахунками, цифровізація здатна забезпечити зростання української економіки на 10-12% на рік. Тому вона є пріоритетом Уряду для нашої країни у всіх сферах. Європа — наш стратегічний партнер у плані цифрових реформ. Разом ми вже цифровізували 31 послугу, — зазначив Михайло Федоров

Україна — перша держава світу, в якій цифрові паспорти у смартфоні стали повними юридичними аналогами звичайних документів, а також четверта в Європі з цифровими водійськими посвідченнями. Крім того, запустили найшвидшу реєстрацію бізнесу у світі — за кілька секунд на порталі Дія. Також Михайло Федоров розповів про запуск COVID-сертифікатів, щоб українці могли вільно подорожувати. Україна — одна з перших країн, яка розпочала комунікацію з командою ЄС щодо впровадження ковідних сертифікатів. Їх розробляли за технічними вимогами EU Digital COVID Certificate. Мінцифри з партнерами запустило бета-тест COVID-сертифікатів у Дії. Чекаємо на аудит нашої системи від Європейського Союзу, а потім — на рішення ЄС щодо взаємного визнання. Оцінили «Гарний приклад боротьби з корупцією — це спільна робота USAID із Міністерством цифрової трансформації України. Уже цифровізували 31 послугу. Це реєстрація бізнесу, видання дозволів на будівництво тощо. Також цифровізація дає змогу оприлюднити нові дані, щоб їх можна було аналізувати, й знаходити нові схеми зловживань. І запобігати їм», — зазначив Держсекретар США Ентоні Блінкен. Президент України Володимир Зеленський наголосив, що цифровізація — один з основних векторів розвитку української економіки впродовж наступних років. Доступні та зручні послуги вже стали реальністю для українців, але попереду на нас чекають ще багато реформ. Подолання корупції, цифровізація послуг та нові реформи, які зроблять життя українців зручним, — усе це має стати головними цілями України. «Діджиталізація в Україні — це не далеке завтра. Це вже сьогодні. Ми запровадили єдиний портал електронних послуг Дія, де можна відкрити бізнес, отримати дозвіл на будівництво, зареєструвати новонароджену дитину, записатись на вакцинацію та отримати ще десятки державних послуг максимально швидко на планшеті чи смартфоні за декілька секунд. Це те, чого раніше в Україні не було, а зараз реально працює. Це цифрова реформа, яка продовжується», — заявив Володимир Зеленський. Наталя Зворигіна, головна редакторка

Мінцифри допоможе громадам стати цифровими за допомогою освітнього курсу Міністерство цифрової трансформації України та ГО SocialBoost, у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), розробили новий освітній курс «Як громаді стати цифровою». Безкоштовно пройти навчання можна на порталі Дія.Цифрова освіта. Особливості курсу: Курс пропонує практичні рекомендації та інструменти цифровізації на рівні територіальної громади. Учасники навчання зможуть дізнатися, з чого розпочинається цифрова громада; як створити вебсайт; що таке брендинг; як контент (фото, тексти, презентації) впливає на цифровий імідж; як громаді налагодити зв’язок із цільовими аудиторіями через соцмережі; що таке цифрова партиципація; із чого розпочати стратегію цифровізації та зробити перші кроки у запровадженні кібербезпеки. 8 серій тривалістю 6-9 хвилин. Курс призначений для державних службовців,

яким не байдужий розвиток ІТ у своїй громаді. Після навчання учасники отримають сертифікат із кредитом обсягом 0,2 ЄКТС. Проглянути курс можна з українськими субтитрами для людей з порушеннями слуху. Під час презентації заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан висловила сподівання, що курс допоможе громадам здійснити цифрову трансформацію і створити власні історії успіху впровадження електронних інструментів та інноваційних технологій. Вадим Бортник, директор Директорату регіональної цифровізації Міністерства цифрової трансформації: «Все, що Міністерство робить в напрямі цифровізації громад, робиться для того, щоб сервіси і послуги стали зручнішими, щоб управління громадою було більш ефективним і рішення приймалися на основі даних. У нас є спеціальний підрозділ, який 24/7 допомагає громадам стати на цей шлях». Керівник Програми USAID DOBRE Брайан Кемпл: «Ми працюємо зі 100 громадами в 10 областях. Ми надаємо технічну і матеріальну підтримку та розуміємо, що цифровізація — це невід’ємна частина стратегічного і фінансового планування, управління активами та місцевого економічному розвитку».

Співзасновник та виконавчий директор SocialBoost Віктор Гурський: «Цифровий потенціал громад недооцінений. Адже сьогодні, завдяки технологіям, цифровізація більше не є прерогативою великих і заможних міст, а запустити процеси цифровізації можна, маючи лише один комп’ютер, одного менеджера і без участі жодного інженера». Заступник Міністра розвитку громад та територій України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Дудченко: «У межах програми Уряду на 20212023 роки передбачається розбудова інституційної спроможності громад. Ми приділяємо багато уваги створенню регіональних стратегій розвитку і програм на 2021-2023 роки, в яких будуть, зокрема, проекти з цифровізації». Ведучим серіалу виступив український кулінарний експерт, шеф-кухар, бізнесмен, телеведучий, засновник соціального проекту CultFood Євген Клопотенко. «Треба вміти використовувати діджитал-інструменти, щоб ставати сучасними, заробляти більше і робити краще для своєї громади. Якщо ви почнете використовувати діджитал-інструменти, то вже за декілька років ваша громада стане однією з найкращих в Україні», — підкреслив Євген Клопотенко. Міністерство цифрової трансформації України

Добірка послуг для подорожей за кордон

Міністерство цифрової трансформації підготувало добірку, яка може знадобитись під час підготовки до подорожі. Зокрема, які саме потрібні документи для виїзду за кордон, як швидко їх можна отримати та куди звертатись, підкаже Гід з державних послуг.

Біометричний закордонний паспорт Обмін біометричного закордонного паспорта Заміна біометричного закордонного паспорта Міжнародні водійські права Реєстрація транспорту для виїзду за кордон Посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон Довідка про несудимість

Згода на виїзд дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення Дозвіл для проїзду територією іноземних держав Довідка про несплату аліментів Крім того, зовсім скоро українці зможуть користуватися COVID-сертифікатами в Дії. Вони будуть підтверджувати статус громадянина про вакци-

націю, негативний результат ПЛР-тестів і статус, що людина одужала від коронавірусної хвороби. Зараз проводиться бета-тестування СOVIDсертифікатів. Це необхідно, щоб усунути всі недоліки у процесі роботи. Ви також можете стати тестувальником, для цього треба перейти за цим посиланням та зареєструватись: https://team. diia.gov.ua


6

15-22.07.21

реклама та оголошення тел.: 099-079-28-46, e-mail: zp.reklama@ukr.net

Повідомлення щодо оприлюднення Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки змін до Програми економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2021 рік

Державне підприємство «Івченко-Прогрес» запрошує на роботу: - інженера - електроніка, - слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, - токаря-розточувальника, - слюсаря з механоскладальних робіт, - машиніста автокрану. Вимоги до кандидатів: 5-6 розряд, досвід роботи за професією не менш ніж 3 роки. Звертатись за адресом: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2 (зупинка громадського транспорту «вул. Іванова») або за телефоном: 287-26-61

ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ ПРОДАМ ü Холод, мороз, печі, пральні, ТВ, вело, б/у. Т.: 097-910-78-89 ü Будинок в селі Жовтневе (Вербове) Вільнянського р-ну з постр. літня кухня, капітальний гараж, газ, вода дніпровська, 15 соток. Т. 067-298-09-47 КУПЛЮ ü Вивезу кондиціонери, холод, прал.маш, газ.колон. Т.: 050-080-47-40 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 093-75000-20 ü Приїдимо і купимо старі перини та подушки. Т.: 063-539-25-63, 068-862-31-43, 050-147-86-79 ü Пір’єва фабрика купує старі перини, подушки, пух, пір’я. Т.: 096-639-89-63, 099-116-50-93 ü ТВ іноземне у будь-якому стані. Т.: 096420-40-20 ü Непрацюючий холод., прал. маш., СВЧ. Т.: 050-237-05-35 ü Вивезу холод., кондиц., газ.колон., прал. маш,. Т.:096-528-72-38 ПОСЛУГИ ü Доставка: шлак, пісок, щебень, земля, дрова. Вивозю мусор. Недорого. Т.: 067614-25-04 ü Вантажні перевезення. Т.: 097-910-78-89 ü Терміновий рем ТВ. Т.: 2201884, 095-0405102, 097-318-0846 ü Вивезу холод. Т.: 096-528-72-38

˜ МІСЯЧНИЙ

ü Ант. супут., Т-2, рем. уст. Т.: 270-81-90 ü Антени

супутникові

(укр.

канали,

розкодування). Т.: 050-421-06-22 ü Супутникове ТВ. Т.: 096-727-12-82 ü Ремонт квартир під ключ. Т.: 093-372-53-75,

˜ УВАГА!

Триває передплата на 2021-ий рік

Передплатити нашу газету можна з будьякого місяця, варто лишень провести оплату до 25 числа кожного місяця, що передує передплатному. Наші передплатні індекси: 21707 - пільгова передплата: 32,45 на 1 місяць; 97,35 грн на 3 місяці,

194,70грн на 6 місяців 21708 - 37,45 на 1 місяць; 112,35 грн на 3 місяці, 224,70грн на 6 місяців. Передплату також можна здійснити в інтернеті на сайті нашої газети zp-pravda.info -дивіться на картинці( поставити фото сайту ПЕРЕДПЛАТА)

096-892-56-79 ü Сантехнік Олександр. Т.: 099-769-67-87, 067-897-61-62 ü Заміна ущільнювачів, резини на холод. Т.: 050-715-36-57 ü Ремонт м’якої меблі, перетяжка. Т.: 098996-13-15 ü Ремонт холод., пральн. маш. Т.: 066-71024-50, 096-224-22-12 ü Пам’ятники: граніт, мозаїка. Т.: 067-74-97456, 050-74-974-56 ü Ремонт швейних машин, чесні ціни. Спиця С.Е. Т.: 068-085-46-40 ü Супутникові антени. Установка. Ремонт. Т.: 097-276-72-57 ü Пам’ятники, оградки, плитка. Т.: 097-56137-82, 066-863-32-58, 063-146-59-51

КАЛЕНДАР ІЗ 15 ПО 22 ЛИПНЯ

15.07. П’ята (до 10.50), шоста місячна доба. Зростаючий Місяць у Діві (день кореня), із 17.32 – у Терезах (день квітки). Рекомендується збирання і сушіння фруктів, догляд за суницею і виноградом. 16.07. Шоста (до 12.08), сьома місячна доба. Зростаючий Місяць у Терезах. День квітки. Можна садити пізню картоплю, огірки в теплиці, зайнятися заготівлею лікарських рослин. Догляньте за кущами малини. 17.07. Сьома (до 13.27), восьма місячна доба. Зростаючий Місяць у Терезах (день квітки, перша чверть о 13.11), із 21.39 – у Скорпіоні (день листа).Займіться розпушуванням і прополюванням ґрунту, заготівлею сіна. 18.07. Восьма (до 14.49), дев’ята місячна доба. Зростаючий Місяць у Скорпіоні. День листа. Можна сіяти капусту й огірки для осіннього дорощування, садити однорічні й багаторічні квіти. Не рекомендується вико-

Згідно з Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку» Запорізька міська рада повідомляє про оприлюднення для громадського обговорення Заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки змін до Програми економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2021 рік, яку розміщено на офіційному сайті Запорізької міської ради https://zp.gov.ua у розділі «Влада», рубриці «Оголошення», вкладці «Економіка». Зауваження та пропозиції просимо надавати протягом 15 днів з дня опублікування в письмовому вигляді до департаменту економічного розвитку Запорізької міської ради, пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, або на електронну адресу: reception.der@zp.gov.ua, тел.2334264, 2393392. Строки подання зауважень та пропозицій: з 15 липня 2021 року до 29 липня 2021 року включно. Зауваження та пропозиції, отримані після встановленого терміну не розглядаються. 7. Нежитлове вбудоване прим., з/п 87,2 кв.м., за адресою: Запорізька обл., м. Мелітополь, просп. Богдана Хмельницького, 22. Дата торгів: 26.07.2021 09:00 год. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №484836.

пувати картоплю, обрізати рослини й ділити коріння. 19.07. Дев’ята (до 16.14), десята місячна доба. Зростаючий Місяць у Скорпіоні. День листа. Скористайтеся порадами на 18 липня. 20.07. Десята (до 17.39), 11-та місячна доба. Зростаючий Місяць у Скорпіоні (день листа), із 0.08 – у Стрільці (день плода). Скористайтеся порадами на 18 липня. 21.07. 11-та (до 18.59), 12-та місячна доба. Зростаючий Місяць у Стрільці. День плода. Можна викопувати картоплю, цибулю, часник, редис, боротися зі шкідниками й хворобами рослин. 22.07. 12-та (до 20.09), 13-та місячна доба. Зростаючий Місяць у Стрільці (день плода), із 1.37 – у Козерозі (день кореня). Можна збирати урожай овочів і фруктів, видаляти хворі рослини, займатися заготівлею сіна й цілющих рослин.

˜ ГОРОСКОП НА ТИЖДЕНЬ Овен. Цього тижня можливі несподівані сюрпризи, і вам доведеться змінити плани. Але, застосовуючи розумну тактику і талант вести переговори, ви швидко візьмете ситуацію під контроль. В особистому житті вас чекають нові спокуси, і зараз вам варто більше подбати про цю сферу життя. Соціальні питання теж виявляться надзвичайно важливими. Хтось попросить вас про допомогу або посередництво. Поставтеся до цього з розумінням. Не давайте зараз в борг, навіть якщо будуть просити близькі. Намагайтеся якомога більше відпочивати - від цього залежатиме ваша працездатність надалі.

Телець. Цього тижня ви уникатимете сумнівних ситуацій і неприємних людей. Приділіть більше уваги домашнім і сімейним справам. На роботі доведеться розгрібати справи, що накопичилися. Зірки прогнозують, що незрозумілі й складні фінансові питання ви зможете владнати 22 липня, коли вам почне допомагати Венера. У другій половині тижня не плануйте важливих справ. Це гарний час для дієти й розвантажувальних днів. Не відмовляйтеся від запрошень на різні заходи у вихідні. Близнята. Ви отримаєте можливість продемонструвати свої здібності, зможете виправити помилки недавнього минулого. Можлива допомога друзів і людей, які з різних причин вам вдячні. На роботі поборіться за належну оплату своєї праці - Меркурій сприятиме укладанню вигідних угод і переговорів. У коханні можливий великий переполох. Якийсь романтичний зв’язок нарешті почне набирати обертів. Вплив Венери допоможе лише усмішкою підкорювати навіть найсуворіші серця. Рак. Атмосфера літа, відпусток зробить вас спокійними й трохи ледачими. Надто серйозні плани вас не мотивуватимуть – але не поспішайте й не вимагайте від себе занадто багато. У разі проблем зверніться за допомогою. Ви виявите, що у вас є впливові знайомі, на яких можна розраховувати. В особистому житті зірки обіцяють везіння, а до нових знайомств ви підійдете з більшим побоюванням, ніж зазвичай. Цей тиждень не досить вдалий для переїзду чи ремонту, відкладіть їх на певний час. Якщо у вас є дача, прямуйте туди. Лев. Цього тижня можливі неприємності, а на роботі непорозуміння з колегами. Пам’ятайте, все залежатиме від вас! Подумайте, як ви можете повернути ситуацію на свою користь. Ви надихатимете інших на розумні й сучасні проєкти. У коханні вас чекають приємні сюрпризи. Повернуться старі знайомства й зажадають прийняття чітких рішень. Довіряйте інтуїції, а не думкам тих, хто вас оточує. У вихідні ви зажадаєте спокою і комфорту. Відвідайте туристичну компанію та перегляньте актуальні пропозиції на найближчий час. Венера цьому сприятиме. Діва. Зірки радять приділити трохи більше уваги сімейним справам. Навіть перебуваючи у відпустці, ви телефонуватимете родичам й обговорюватимете спільні плани. Інтуїція не підведе при прийнятті важливого рішення. Усі будуть задоволені, а ви відчуєте себе потрібними й розумними. Вихідні сприятливі не лише для відпочинку, а й догляду за собою. Ідеальна можливість поспілкуватись із дітьми. По магазинах зараз ходити не варто - витратите всі гроші. Краще почніть їх збирати на майбутні покупки. Терези. Прийшов час зайнятися складними справами, тому що зараз удача з вами. Ви зможете багато чого зробити. Дійте швидко, говоріть відкрито, не ховайтеся за

спини інших. На роботі вас чекає успіх, на відпочинку - великі туристичні подвиги! У любовному житті зірки обіцяють романтичні моменти. Період сприятливий для спільних, нехай навіть коротких поїздок. Будьте пильні: дехто захоче над вами пожартувати. Ставтеся до всього з гумором. Напругу, що накопичилася в будні, допоможе зняти робота із землею. Відправляйтеся на дачу і не забудьте після роботи відпочити!

Скорпіон. Сатурн спрямує вашу увагу на секрети, пов’язані із соціальним життям. Ви можете перебільшувати деякі зі своїх проблем. Якщо спокійно все обдумаєте, то не нервуватимете через людей, які не заслуговують вашої уваги, й знайдете способи донести до всіх свою точку зору. Перегляньте рахунки, займіться офіційними справами - уникнете плутанини й помилок. Не беріть грошей у борг цього тижня. Повернути вийде нескоро, та й стосунки зіпсуєте. Також не варто вступати в конфлікти – програєте. Кінець тижня сприятливий для відпочинку. Побачення додасть позитивної енергії. Стрілець. Не пропустіть свій шанс добре провести час. Юпітер подбає про гарний настрій, а Марс пошле нові можливості для кохання. Тиждень сприятливий для професійних ідей і фінансових питань. Проєкти, про які досі всі лише говорили, зараз зрушать із місця. Суперечки зараз не приведуть до належного результату. Намагайтеся тримати нейтралітет, особливо в офісі. Фільтруйте спілкування. У вихідні для щастя вам знадобиться приємна компанія. Добре відпочиньте. Козеріг. Цього тижня вам нема про що турбуватися. Справ буде менше, зате можливостей для зустрічей і знайомств - більше. Можливі візити без попередження й запрошення на великі цікаві заходи. Зірки радять більше витратитися на розваги й поїздки, але не економити на тому, що подобається. Будь-які експерименти пройдуть на ура. Ви можете, наприклад, змінити зачіску, місце роботи або проживання. Самотні Козероги можуть знайти другу половинку чи отримати пропозицію руки і серця. Водолій. Ви відчуєте прилив оптимізму, порушите звичний розпорядок дня і внесете зміни в щоденний робочий графік. Гороскоп особливо сприятливий для поїздок, пов’язаних із відпочинком, і корисних знайомств. Свої любовні успіхи тримайте в секреті, тому що чиїсь ревнощі чи заздрість можуть перешкодити вашим романтичним планам. У вільний час обмірковуйте важливі плани, пов’язані з кар’єрою. Марс сприятиме не тільки висуненню хороших ідей, а й дуже важливих зустрічей. У вихідні гарненько відпочиньте. У другій половині тижня може надійти цікава пропозиція. Погоджуйтеся! Риби. Ви виявите, що багато у вашій роботі залежить від того, що думають чи роблять інші люди. Проявляйте обережність. Чужі рішення можуть вас засмутити або навіть спровокувати на конфлікт. Не піддавайтеся волі людей, які думають винятково про свої інтереси. Якщо ви в чомусь не впевнені, краще не дійте. Таке правило на найближчий час. Вам удасться навести порядок у справах і знайти більше часу особисто для себе. У вихідні варто зустрітись із друзями. Будьте чуйними по відношенню до близьких.


думки вголос

15-22.07.21

7

˜ ВИХОВАННЯ ОСОБИСТОСТІ

Повага до гідності: формальність чи фундамент української освіти? Школа та університет сьогодні здебіль-

шого не є тим місцем, де українці дізнаються про свої права. Адже лише 19% опитаних українців кажуть, що вивчали права людини в школі та виші. Як свідчить всеукраїнське соціологічне дослідження “Що українці знають та думають про права людини”, найпопулярнішим джерелом інформації про права людини вже кілька років поспіль залишається телебачення (55%) та інтернет (38,2%). Ще 35% респондентів дізнаються від друзів, родичів, колег. Знову ж таки навчальні заклади впливають на формування поглядів щодо прав людини лише в кожного п’ятого респондента (21%). Найчастіше впливають ЗМІ (і про це повідомляє 45% опитаних), сім’я і друзі (41%), власні роздуми (35%), інтернет і соціальні мережі (33%). Чому так відбувається і що потрібно для підвищення ролі освіти у формуванні ціннісних поглядів? Освіта – потужний інструмент у захисті прав людини. Хоча ми часто недооцінюємо роль освіти. Пригадайте, з чим асоціюється захист прав людини? На думку спадає робота в судах, моніторинг певної проблеми, організація мітингів, коли намагаємося домогтися якогось рішення від влади. Але хоч освіта і не дає швидких результатів, та її вплив відчувається дуже довго, зокрема в зміні світогляду. Може, дехто назве мене фантазером. Але я переконаний, що викладання на системному рівні прав людини, інтегрованих у різні предмети, та побудова шкільного життя на принципах і цінностях прав людини вирішить 80% проблем, пов’язаних з вихованням молоді. Ще 20%, звісно, залишиться, бо будь-що погане може трапитись у будь-чому доброму. Потрібна чітка зрозуміла стратегія у сфері освіти з прав людини Ми, правозахисники, вже давно просуваємо ідею, щоб в Україні з’явилася чітка зрозуміла стратегія у сфері освіти з прав людини. Група експертів навіть розробила загальнодержавну програму. На жаль, вона не була ухвалена, але ключові її положення держава все-таки взяла до уваги, зокрема в нещодавно затвердженому плані дій до Нацстратегії з прав людини. Утім, це лише один із кроків до запровадження освіти з прав людини на державному рівні. Бо друга велика проблема полягає у відсутності системного підходу до викладання прав людини в школах чи університетах. Пригадую один курйозний, але показовий приклад. В одному з підручників початкової школи мій колега, правозахисник Володимир Яворський, натрапив на віршик про Івасика Телесика, який завершувався мораллю: “всі права – хорошим людям, а у злих – ніяких прав”. Що з цим не так? По-перше, право на гідне поводження, що є основою прав людини, належить кожній людині незалежно від того, погані людина робить вчинки чи добрі. І права людини не можна відібрати лише на підставі того факту, що ти є поганою людиною. Є й інші приклади в середній школі, коли права людини ставлять у залежність від обов’язків. Тож, по-друге, права людини жодним чином не корелюються з обов’язками. Я б хотів наголосити: в обов’язках немає нічого поганого. Це гарна річ, яка навчає людину існувати в цьому суспільстві. Але

обов’язки учня, вчителя, громадянина, батька, сина і права людини – це різні речі. Тобто не можна сказати, що, якщо я маю обов’язки сплачувати податки й раптом не зробив це вчасно або не сплатив їх, то для мене скасовується якесь право людини (приміром, право на життя, право на свободу вираження думки чи право на мирні зібрання). Це абсурдно. Однак досі, особливо в школі, можна почути риторику: матимеш права тоді, коли виконаєш обов’язки. Як мало б бути Водночас одна з головних цілей освіти – це усвідомлення людської гідності й поваги до прав і свобод людини. Це записано в статті 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права. Є чимало гарних прикладів, коли до гуманітарних дисциплін вдалось інтегрувати права людини. Так, у курсі історії через події Великої французької революції, війни за незалежність у Сполучених Штатах Америки, конституційний процес в Україні розповідають про цінності прав людини. Очевидно, складніше це зробити на уроках фізики й математики. Але і там для цього є простір. До прикладу, не подавати задачу, що дядько Вова забив три цвяхи, а тітка Марія спекла два пироги. Тобто не закріплювати в математичних задачах традиційних ролей, що має робити чоловік, а що жінка, не транслювати стереотипів, ба навіть дискримінаційних речей. Або ж ініціювати на уроках розмови про Голокост, Голодомор, депортацію кримських татар, про конкретні події та конкретних людей, щоб у цих розповідях відчути наживо, до чого можуть призвести дії влади, коли вона не поважає прав людини, переступає через людську гідність. Адже людська гідність належить кожній людині незалежно від того, хто вона є і якою народилася.

ПРАВДА ЗП

Email: zp.reklama@ukr.net

Перший номер газети вийшов 3 листопада 1917 року

головний редактор – 098-447-29-36

Засновник: ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» Видавець – ТОВ «РІА «Запорізька правда»

Головний редактор Наталія ЗВОРИГІНА

Тож важливо ще в дитячому садку та школі формувати усвідомлення того, що не можна будувати хороше майбутнє на приниженні якоїсь групи людей. Навчання прав людини в школі та університеті є одним з найміцніших запобіжників насильства і булінгу в навчальних закладах. Бо людина, яка усвідомлює людську гідність, поважає права і свободи іншої людини, ніколи не цькуватиме і не виявлятиме насильства. Українській школі – новий підхід …Для української школи здебільшого це новий підхід – спиратися на права людини. Вона, як і держава Україна, останні 30 років шукала цю точку опори. Моя колега якось влучно зауважила: раніше ми жили в Радянському Союзі, де пропагувалася певна система цінностей. Не дуже добра, але вона була. І люди звикли до неї. Це як те, за що ти тримаєшся, і, якщо відпустиш, з тобою щось невідоме може статися. І більшість людей трималися за неї. Потім стало зрозуміло, що ця система цінностей не відповідає людській природі. Не відповідає тій самій повазі до людської гідності. І цю систему, за яку трималися, зрубали різко, і цінності зникли всі разом. І тут потрібно було швидко обрати якусь іншу цінність, на якій триматиметься суспільство. Найшвидше цю порожнечу заповнила релігія. З погляду прав людини, зокрема права на освіту, релігія не є чимось поганим. Навпаки, право на освіту захищає свободу мати певні релігійні погляди. До прикладу, в одній зі шкіл, де ми працювали, мала відбутись олімпіада. І один талановитий учень не міг узяти участь в олімпіаді, оскільки цього дня, здається в суботу, його родина за релігійними переконаннями не працювала. Ми дізналися про цю ситуацію, проконсуль-

Телефони редакції: відділ реклами та оголошень здійснює комерційну посередницьку та видавничу діяльність – 099-079-28-46 Матеріали, означені знаками R та публікуються на правах реклами.

!

Матеріали під рубриками «Точка зору», «Актуально», можуть публікуватись на правах реклами.

тували батьків та адміністрацію школи, і сама школа звернулася до управління освіти з проханням дозволити цьому учневі написати олімпіадну роботу іншого дня. Це позитивний приклад того, як можна спробувати врахувати релігійні погляди та переконання, які має людина. Однак у контексті запровадження релігійної системи в школі потрібно пам’ятати важливий момент: Україну визначено в Конституції як світську державу. Це означає, що на рівні державних шкіл не може бути навчання за якоюсь конкретною релігійною системою, якою б важливою вона не була для більшості українців. Цікаво, що права людини не диктують, як має бути. Система прав людини і, зокрема, право на свободу світогляду і віросповідання передбачають, що можуть бути держави, які мають державну релігію чи, наприклад, домінантну релігію. У Польщі домінантна релігія – католицизм. Державна релігія в Норвегії – лютеранство. Але держава має також усвідомлювати, що, навіть маючи державну чи домінантну релігію, вона все одно може порушувати право на свободу віросповідання. Тобто треба контролювати, щоб діти, які сповідують іншу релігію, не відвідували уроків з молебнями чи не починали занять з молитви, якщо це суперечить їхнім переконанням. В Україні цю проблему знято на рівні законодавства: не можна заходити з конкретною релігійною системою в школу, і крапка. Водночас відомо, що такі випадки трапляються. Я не хочу сказати, що це якісь погані цінності. Але повага до релігії та світогляду передбачає саме повагу, а не нав’язування. І я б не хотів, щоб у школі, куди ходить моя дитина, викладали предмет, який не відповідає моїм релігійним уподобанням. Якщо родина має певні християнські чи мусульманські погляди, вони можуть продовжувати навчання своїх дітей у релігійних громадах, гуртках. І ми маємо до цього ставитися з повагою. Просто школа не те місце. Права людини – система для формування фундаменту суспільних цінностей Цікаво, що держава і школа можуть добре почуватися на стійкому фундаменті релігійних цінностей. Але такий фундамент… не кожному підходить, бо наше суспільство є мультикультурним. Наше суспільство має різні погляди – як світоглядні, так і релігійні. І тому на одному фундаменті, яким би він не був добрим, не побудуєш міцного суспільства. Бо потрібно багато таких фундаментів. І якраз права людини тут є помічними. У чому їхня цінність? У тому, що це не єдиний фундамент, який об’єднує всіх. Ні. Це така система, яка дозволяє існувати різним фундаментам – чорним, білим, червоним, зеленим, синім, різного кольору, різного розміру. І дозволяє вибудувати таку систему, де всі зі своїми інтересами, всі відчувають повагу до себе. Це складно. Складніше, ніж просто запровадити предмет християнська етика чи мусульманська етика. Але це варте уваги. І це, на мій погляд, кращий шлях. У суспільстві часто відбуваються трансформації, і саме школа є двигуном цієї трансформації. І напрочуд важливо, як цей двигун працюватиме – на пальному з прав людини чи на його сурогаті. Сергій Буров, правозахисник, директор Освітнього дому прав людини

Газета зареєстрована Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України 12 березня 2019 року. Реєстраційне свідоцтво 33 №1312-587-Р. Газета виходить українською мовою по четвергах (на 16 сторінках). Адреса редакції: 69114, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 41, оф.83. Передрук публікацій допускається за погодженням з редакцією. Посилання на “Правду ЗП” обов’язкове. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен, географічних назв та інших даних несуть автори публікацій. Відповідальність за зміст рекламних оголошень несе рекламодавець. Рукописи не рецензуються і не повертаються авторам. Листування з читачами ведеться тільки на сторінках газети. Редакція оплачує позаштатним авторам тільки замовлені матеріали. Ціна договірна. Друк офсетний. Передплатні індекси: 21708, 21707, розповсюджується УДППЗ “Укрпошта”. Тираж тижня 20000.

«Віддруковано: ПОЛІГРАФІЧНЕ ВИДАВНИЦТВО «А-ПРІНТ» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДІМ»

м. Тернопіль,

тел. (0352)-52-27-37, (067)352-18-51 сайт www.a-print.com.ua Замовлення:_1218 Наклад__


8 ˜

дозвілля

15-22.07.21

˜ КОЛИСЬ

ДИВИНА ТИЖНЯ

Пташеня на балконі

У мешканця Запоріжжя Сергія С. живе на балконі стрижине пташеня. Сергій, за фахом інженер з техніки безпеки, каже що пташеня знайшов на вулиці під домом. Подивився, почухав потилицю та вирішив спробувати доглянути малечу. Перечитав в інтернеті поради від фахівців та волонтерів. Дізнався що ці птахи годуються лише комахами, міркував де знайти стільки комах. Потім виявилося що зараз навіть комах можливо купити в інтернеті. Їх спеціально вирощують як корм птахам, наприклад цвіркунів. Тож купив їх у замороженому вигляді, та спробував годувати ними пташеня. Перший досвід виявився вдалим. Малюк охоче їв цвіркунів, облизувався та просив ще. Тож Сергій сподівається вигодувати пташку та випустити її на волю. Допомагає Сергію донечка Софійка. Складність годування таких пташок у тому, що їм аби вирости, треба їсти дуже багато комах. Тому і годують малечу через кожні 2-3 години. Сподіваємося, що навіть бурчання тещі не завадить небайдужому запоріжцю довести свій задум до логічного завешення. Олександр МАКСИМОВ

˜

15

БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

Як на вашу думку, чи доречно тримати вдома екзотичних або незвичних тваринок? Чи живе у вас вдома яка не-будь тваринка?

Віктор, слюсар: - Екзотичних тварин ніколи вдома у нас не було. Але я дуже люблю собак, і в мене багато років, починаючи з дитинства вдома були собаки. Зараз в мене німецька овчарка. Розумію, що для родини така велика тварина додає клопоту та незручності, але це член родини, і всі вдома з розумінням ставляться до моїх вподобань. Віра, економіст: - Я вважаю що тваринки, а насамперед екзотичні мають жити у дикій природі, або у зоопарку. Але діти є діти, і їх треба виховувати на гарних прикладах. Донечка захотіла тримати равликів,

побачила їх десь у інтернеті, і потім довго просила мене з чоловіком аби їй таких же купили. Ось купили, живуть у невеличкому акваріумі, донечка доглядає за ними. Поки незручностей для себе з цього не побачила. Думаю тільки куди їх доведеться дівати, як у дитини зникне до них цікавість. Євгенія, пенсіонерка: - Гадаю, що спілкування з тваринками робить людину добрішою. Особливо це важливо для дітей. Мабуть для цього не треба тримати екзотичних тварин вдома. Цілком достатньо завести собі кицю, чи собаку. В мене вдома зараз живуть дві кішки. Інеса, соціальний працівник: - Тварин люблю, а вдома тримати не люблю. В

БУЛО...

15 липня 1776 року в італійському місті Мілан відкрили театр «Ла Скала». Ли 1869 року в Парижі пн я хімік Іпполіт Мега-Мурьє запатентував новий харчовий продукт для потреб моряків французького флоту — «олеомаргарин» («маргарин»). 1920 року – день заснування Київського вищого інституту народної освіти, якому рада професорів присвоїла ім’я Михайла Драгоманова (нині Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова). 1965 року безпілотна космічна станція «Марінер-4», пролітаючи над Марсом на висоті близько двох кілометрів, передала на Землю перші знімки червоної планети. 1991 року в Англії заборонили рекламу сигарет без надпису «Куріння убиває». 2006 року американський програміст Джек Дорсі публічно представив сервіс «Твіттер» для публічного обміну короткими (до 140 символів) повідомленнями. Запорізькі ювілеї тижня 15 липня 90 років від дня народження Почесного громадянина Запоріжжя Миколи Дубовця (1931 – 2003). 75 років від дня народження Почесного громадянина Мелітополя Володимира Різника (1946 – 2017) - фундатора та першого голови ГО «Спілка краєзнавців Мелітопольщини».

житті у людини і так багато клопіту. Більше 10 років прожили у орендованій квартирі, які ж тут ще можуть бути тваринки? Як би я мала великий власний будинок і ділянку поруч з ним, то інша справа, а квартира гадаю існую лише для людей. Олександр, лікар: - Вдома в мене великий акваріум на 300 літрів, там безліч рибок живе. Акваріумом захоплююсь із дитинства. Дуже полюбляю дрібні стайні рибки з басейну рік Амазонки, вони яскраві, рухаються одночасно всією зграєю, дивитися на них можна годинами, це зачаровує.

КРОСВОРД

ПО ГОРИЗОНТАЛІ: 1. Змія. 3. Валка в’ючних тварин. 6. Напій. 11. Гравець футбольної команди. 12. Томатний, яблучний. 13. Морська плоска риба. 14. Чоловіча духовна школа у XVIII-XIX сторіччі. 16. «Шелестить *** тонким листом» (Вовчок). 19. Молитовна книга мусульман. 21. Мимовільне тривале судорожне скорочення м’язів. 23. Госпіталь. 26. Планета. 27. «Двір Княжевича, особливо *** - наче перенесено з південного берега» (Коцюб.) 28. Помпа. 30. Підводна скеля. 32. Український математик, академік. 34. Діючий вулкан на о. Сіцілія. 35. Сорок п’ять хвилин здобуття знань. 36. Не холодно. 38. Будівельний матеріал. 40. Зображення святого. 41. Свійська тварина. 43. Російський графік, автор малюнків до поеми М. Гоголя «Мертві душі». 45. Імперіалістичний блок Великобританії, Франції та царської Росії. 47. Офіційно встановлений розмір оплати. 49. Перехід на бік ворога. 51. Вигляд і властивість земної поверхні в тих ділянках, ґрунт яких складається з розчинних гірських порід. 53. Альфа і *** . 55. Небезпека. 56. Невелике судно. 57. Музикант. 58. Водяна німфа. 59. «А он з-за гаю виглядає Ставок, неначе ***» (Шевченко). 60. Поплавець на якорі. ПО ВЕРТИКАЛІ: 1. Країна у південно-західній частині Тихого океану із столицею Апіа. 2. Порода овець. 4. Промислова піч для виплавки чавуну. 5. Місто у Таджикистані на річці Вахш. 7. Спортивна споруда. 8. У статорі. 9. Захисний головний убір. 10. Виріб із лубу. 14. Заколот, заворушення. 15. Нестача чогось. 17. Навчальне заняття. 18. Льодовий майданчик. 20. У деяких країнах Далекого Сходу, а також у ряді країн Азії, Африки та Америки – чорнороб, вантажник. 22. Посада єпископа, який керує єпархією 23. Намет. 24. Веселий, жвавий український народний танець, спочатку поширений серед козацтва. 25. «Христя сиділа, як на вугіллях, і ждала, що ось незабаром і здійметься ***!» (Мирний). 29. Столиця європейської держави. 30. Хрещений батько. 31. Бернард *** . 33. Знак зодіаку. 37. Шахрайство. 39. Чорноморський курорт. 40. Промисловий птах ряду курячих. 42. Валка. 43. «Він одно поганяв свого Гнідка, на котрому аж *** устало» (Мирний). 44. Водій. 46. Крамниця. 48. Американський бальний танець. 49. Доктор, ескулап. 50. Хижак родини собачих. 52. Музично-драматичний твір. 53. Розділ тексту, рубрика. 54. Одиниця виміру віршованих рядків. СКЛАВ ДАНИЛО КАРМІНСЬКИЙ

ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРД НАДРУКОВАНИЙ 08.07.2021 По горизонталі: : 1. Самум. 3. Мадонна. 6. Касир. 11. Маринад. 12. Мир. 13. Контакт. 14. Скоба. 16. Курок. 19. Корма. 21. Бойок. 23. Парубок. 26. Трак. 27. Коло. 28. Форма. 30. Кіш. 32. Карат. 34. Табу. 35. Огар. 36. Дамка. 38. Мяу. 40. Факел. 41. Фуко. 43. Мова. 45. Абетник. 47. Старт. 49. Лабаз. 51. Авізо. 53. Гомін. 55. Компост. 56. Ера. 57. Залізко. 58. Лунка. 59. Бравада. 60. Банда. По вертикалі: 1. Самоа. 2. Меринос. 4. Домна. 5. Чурек. 7. Стадіон. 8. Ротор. 9. Каска. 10. Короб. 14. Смута. 15. Брак. 17. Урок. 18. Коток. 20. Кулі. 22. Кафедра. 23. Палатка. 24. «Козачок». 25. Баталія. 29. Рим. 30. Кум. 31. Шоу. 33. Рак. 37. Афера. 39. Ялта. 40. Фазан. 42. Обоз. 43. Мило. 44. Штурман. 46. Магазин. 48. Твіст. 49. Лікар. 50. Шакал. 52. Опера. 53. Графа. 54. Стопа.

Profile for Запорізька правда

15-22_07_2021  

15-22_07_2021  

Profile for 377083
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded