Page 1

У НОМЕРІ Актуально для студента/Культурна програма/Креативна індустрія/Репортаж


СЛОВО РЕДАКТОРА

2


3


АКТУАЛЬНО ДЛЯ

СТУДЕНТА

Читайте у рубриці: *Тема номеру: Секрети успішної сесії (6-13) *Руйнівники міфів: «Битва факультетів» (14-17) * Web Дизайн та Комп`ютерна верстка (18-19)

4


5


Секрети УСПІШНОЇ Сессії Сесія наближається, а в той же час наростає почуття паніки у більшості студентів. «Я не здам «, думаєш ти, і усі недавні радощі студентського життя гаснуть перед очима. У подібних думках проходять дні і тижні, а стопка екзаменаційних білетів невтомно зростає, не дивлячись на твої наполегливі заклики до справедливості та сил вищого розуму. Підсумком усього цього кошмару стає «час - ікс», а саме - тиждень до першого іспиту. У цей період студент (що ще жодного разу не сів за повторення предмета, але вже неабияк виснажений чергою 6

безсонних ночей) особливо вразливий. Студент знає про те, що його чекає вибір : «Бути, чи не бути», а якщо точніше «Вчити, чи не вчити» І ось, не припиняючи нарікати на гірку свою долю, він приймає рішення діяти і гордо кидає виклик підручникам, конспектам та іншим ненависним атрибутам університетського побуту. Але з чого ж розпочати? Як правильно розподілити сили в такий відповідальний момент і як загалом поводитися, готуючись до іспиту? Про це все і піде мова в матеріалі, присвяченому підготовці до сесії. Бажаю успіхів!


ТИДЖЕНЬ до iспиту!!!

Та я ж ЗАВАЛЮ!

ЖАХ! [Censored]

7


Відпочивай з користю! Очевидна річ, студент - не робот і відпочивати в перервах між освоєнням білетів йому не лише можна, але і потрібно. Інакше ніякої продуктивної роботи у цього багатостраждального суб’єкта не вийде. Відповідно питання в наступному - як відпочивати з користю для розуму, і чим, власне себе зайняти у вільний від навчання час? Насамперед поспішаю відмітити - нестримні веселощі у вигляді відвідування гучних вечірок є неприпустимими. І справа тут не лише лише в моральному образі студента, але і в наслідках подібного проведення часу, а саме втомі, головніому болі і іншіих неприємностях . Загалом все те, на що під час ретельної підготовки до сесії, часу уж точно немає. Альтернативою фестивалям і карнавлам можуть стати прогулянки на свіжому повітрі, а також варто приділити увагу культурним заходам (виставкам, презентаціям тощо).

8


9


Час для навчання Виховання особистості - це виховання такого стійкого морального початку, завдяки якому людина сама стає джерелом благотворного впливу на інших, сам виховується і в процесі самовиховання ще більше затверджує в собі власний моральний початок. В. А. Сухомлинський

Після правильного відпочинку, саме час зайнятися підготовкою до екзаменаційних предметів. І тут студент може поставити чергове справедливе питання: з чого ж розпочати? Відповідь наступна: вчити квитки варто за принципом матрьошки. При цьому важливо не помилитися в послідовності, адже частенько студенти починають учити з малого, в той час, як основні зусилля варто було б направити на найбільшу матрьошку. Обгрунтувати це легко: знаючи щось істотне по темі, легше розповісти про дрібницю в її контексті, навіть якщо ти не занадто добре в цьому орієнтуєшся. Проте основне правило студента при підготовці - ліквідовувати все, що може перешкодити йому гризти гризти граніт науки, а саме: комп’ютер, телефон, друзів та інші приємності. Це може бути зовсім не складно!

10


Дещо, що також потрібно знати про процес підготовки... Дізнайся, як звуть викладача. Прізвища мало. Дізнайся і ім’я по батькові. Якщо кількість твоїх відвідувань і зроблених завдань прагне до нуля - дізнайся вчений ступінь і проглянь підручник/ монографиі/статтю/ потрібного тобі викладача. І звичайно, не забудь вивчити повну назву предмета. Ворога потрібно знати в обличчя. Розпитай у старшокурсників про викладача. Справедливий або ні? Які питання любить ставити? Як ставиться до списування? Чи прокатять відповіді з інтернету, або потрібно готуватися по підручнику? Придумай байку. Якщо у тебе багато пропусків, придумай хорошу, придатну відмазку. Прорепетируй перед дзеркалом сумний/жалібний/винуватий вираз обличчя. Гугл в допомогу. Прогугли усі питання, можливо незрозуміла інформація в підручнику дуже просто і зрозуміло описана в інтернеті. Проси про допомогу. Проси про допомогу у одногрупників/старшокурсників. Знайди конспект, попроси роботи, підручники, реферати. Бери все, що може знадобитися. Прочитавши декілька чужих робіт, ти зрозумієш, як зробити свою. Працювати, маючи перед очима приклад завжди простіше. Шпаргалки. Мають сенс, тільки якщо у тебе є загальні знання по предмету. Не витрачай час на шпаргалки, якщо ти не знаєш по темі нічого. Спочатку уважно прочитай усю теорію. Якщо готуєш шпаргалки, продумай, як ти ними користуватимешся. Оффлайн. Пам`ятай це вже зазначене правело, адже воно є одним з основних, при підготовці. Відключи усі соціальні мережі. Сконцентруйся на матеріалі. Постав мету. Не створюй ілюзій. За один день неможливо детально вивчити усі потрібні теми. Твоє завдання - отримати загальне уявлення про предмет, щоб створити видимість начитаного і підготовленого студента. Поглиблюйся тільки в найголовніше, бажано в улюблені теми викладача. 11


«Дієта» для студента Здорові сон і здорова їжа в час підготовки до сесії - зовсім не позбавлені сенсу поняття. І якщо сон - це, як відомо, найбільш дієвий спосіб відпочити, то яка ж роль їжі в ці пекельні моменти життя студента? "Студентська дієта" - в даному випадку зовсім не має нічого спільного із звичною економією, в очікуванні стипендії. Навпаки, економити на їжі в період мозкового штурму ні в якому разі не треба, адже те, що ми їмо - безпосередньо позначається на нашій діяльності, а значить - "даєш здорове харчування*"! * Здорове харчування (здорова дієта, англ. healthy diet) — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє зміцненню його здоров’я та профілактиці захворювань. Дотримання правил здорового харчування в поєднанні з регулярними фізичними вправами скорочує ризик хронічних захворювань і розладів.

Нутовый салат Інгредієнти: - 800гр нуту, консервованого або заздалегідь приготованого - ½ чашки запечених болгарських перець, жовтих і/ або червоних, порубаних - ¼ чашки оливок каламата, нарізаних - 1/3 чашки томатів черри, нарізаних - невеликий пучок петрушки, порубаної - 3 гілочки зеленої цибулі, порубаних - 2 зубчики часнику, пропущених через або порубаних - сік 1 лимона - маслинова олія, за смаком - сіль і перець, за смаком

Інструкції: Просто змішати усі інгредієнти в мисці, приправити сіллю і перцем за смаком, сбрызнуть маслиновою олією і лимонним соком. Перемішати і подавати.

12


13


14


Руйнівники

міфів

15


Існує деякий стереотип про одвічне мовчазне протистояння трьох факультетів ІЖ : видавничої справи і редагування, реклами і журналістики, відповідно. Але, як відомо, стереотипи не завжди мають під собою істотний грунт, на доказ чого більшість студентів вищезгаданих напрямів відмінно ладнають між собою, усім чуткам на зло. Проте, на основі чого склалася думка про н еприязнь майбутніх випускників і в чому вона виявилося і зовсім безглуздою? Відповіді на ці питання я і намагалася знайти у своєму невеличкому дослідженні. Далі буде...

16


«Welcome to the Institute of Journalism»

Різун Володимир Володимирович

Журналістика Реклама і PR

Видавнича справа та редагування Стереотип: "Книжковий

черв'як" Існує думка про те, що майбутні редактора вже занадто зациклені на навчанні. Нібито предмети і оцінки - все, що їх цікавить. Подейкують і про деяке самітництво представників цього факультету, мовляв, їх спілкування зводиться лише до вузького круга, в якому немає місця іншим студентам ІЖ.

Ламаємо стереотип:

Стереотип: "Синдром

професора" Сприймають усі факультети, окрім саиої журналістики, як Стереотип: "О, ця золота такі, що не є негідними існуванмолодь" Схиблені на своєму зовнішньо ня. му вигляді? - Вам на факультет Тримаються гордовито відносно інших студентів інституту. реклами! А ті студентиПодібні фрази мені журналісти, що вже доводилося чути не працюють за фахом раз про студентів -і зовсім вважаютьцього напряму. себе за справжніх Тож головний стебогів медіа-олімреотип щодо PRпу на фоні інших щиків - приходять в "менш перспективінститут швидше за них та талановитих" знайомствами (і похизуватися), а ніж за світлими знаннями. колег з інших факультетів.

Ламаємо стереотип:

Ламаємо стереотип:

Насправді, незважаючи на своє Хіба є щось простіше, ніж роз- Бути діяльним, як на мене, наба гато більше похвально, ніж стопалке бажання бути першими в ставляти ярлики? яти на місці, тому шлю овації навчанні (вже цього у них не від- На противагу усім штампам, няти) студенти ВСР у більшості поставленим на честному образі представникам жур-факультету своїй є дуже навіть комуніка- студента-рекламіста, заявляю: в нагороду за усі досягнення немає місця наклепу, адже бельними людьми і цілком А гордість, як відомо - не вада. вищезгаданий студент відкриті до спілкування. Якщо є, чим гордитися, зронеодмінно може виявитися зуміло. цікавою, а головне - простою та щирою людиною.

17


18


19


WEB Дизайн та Компютерна Верстка

Щодо ролі web- дизайну на сьогодні говорити можна багато. І тому, в першу чергу, що кількість інтерактивних електронних видань невтомно росте. Та що там ЗМІ!? Адже окрім цифрових медіа день у день створюється безліч різноманітних webсайтів. А тим часом, в роботі над яким або сайтом, потрібна ретельно розроблена концепція його візуалізації, над втіленням якої і працювати web- дизайнер.

Що ж таке дизайн вебсайту? Дизайн сайту - поняття складніше, ніж просто зовнішнє оформлення сайту. Під дизайном сайту розуміється і зручність web- сайту для користувача - наскільки виділені потрібні для постійного застосування елементи, чи легко читається текст і так далі. У цьому контексті дизайн сайту повинен задовольняти наступні основні вимоги, дотримання кожної з яких є вкрай важливим для успішного функціонування web- сайту: *створювати у відвідувача web- сайту відчуття комфорту завдяки правильному компонуванню інформації на сторінці; *не примушувати відвідувача web- сайту думати і відшукувати елементи управління і навігації по сайту; *бути стильним, щоб підкреслювати імідж компанії; відповідати рекламованим на сайті товарам(послугам, інформації); *поєднуватися з фірмовим стилем компанії, якщо такий існує; *сторінка має бути «легкою», щоб її завантаження відбувалося швидко навіть на модемному підключенні; *колірна гамма повинна викликати позитивні емоції у переважної більшості відвідувачів web- сайту і, принаймні, не дратувати інших.

20


Верстальник - це ключова посада будь-якого поліграфічного підприємства. Комп’ютерна верстка дозволяє створювати макети книг, газет, журналів, брошур, користуючись текстом, заголовками і ілюстративним матеріалом. Професійні верстальники володіють спеціальними знаннями, що дозволяють робити усі ці маніпуляції з електронними сторінками швидко і на дуже високому рівні. Це програмне забезпечення таких програм, як QuarkXPress і Adobe InDesign. QuarkXPress — професійна і широковживана програма верстки фірми Quark для комп’ютерів з операційною системою Windows і Macintosh. Дозволяє займатися створенням, редагуванням і складною версткою в режимі WYSIWYG. З моменту виходу першої версії, в 1987 і по дійсний момент права на QuarkXPress належать Quark Inc. Перша версія працювала під управлінням Mac OS, останні релізи (QuarkXPress 8) підтримують Mac OS X до версії 10.6.2(Snow Leopard) і Windows до версії 7. Багатомовна версія(QuarkXPress Passport) підтримує 36 мов, включаючи російську (починаючи з версії 7.02 - автоматичні перенесення і перевірка орфографії, з версії 7.3 - мова інтерфейсу). QuarkXPress широко використовується в книжкових, газетних і журнальних видавництвах, рекламних і маркетингових агентствах, дизайнерських фірмах і друкарнях. Adobe InDesign - програмне забезпечення класу настільна видавнича система, розроблене і поширюване фірмою Adobe Systems. Adobe представляє InDesign як кращого спадкоємця Adobe PageMaker. InDesign - серце десятків видавничих систем для газет, журналів і іншого видавничого середовища, його використовують художники і верстальники періодики і книг. InDesign CS і InDesign CS2 пов’язані з Photoshop, Illustrator і Acrobat в пакеті Adobe Creative Suite. Підтримуються передові функції прозорості, верстка стилів, оптичне вирівнювання, микротипографика, а також кросплатформенні скрипти з використанням JavaScript(для створення скриптів також підтримуються мови Visual Basic і AppleScript). Використовуючи реляційну базу даних, Adobe InCopy використовує той же самий движок форматування, що і InDesign. InDesign - перший великий пакет DTP з підтримкою Unicode для обробки текстів і шрифтів OpenType. Документи InDesign можна експортувати в стандартний формат PDF з багатомовною підтримкою.

21


КУЛЬТУРНА ПРОГРАМА

Читайте у рубриці: *Куди піти цієї весни? Аматорський театр (24-25) *Думка класика (26-29)

22


23


АМАТОРСЬКИЙ ТЕАТР З активним розвитком кінематографу у нинішньої молоді зовсім згасло бажання відвідувати театри. Своє негативне відношення у згаданим культурним закладам деякі аргументують відсутністю видовищності, мол спецефектів немає. Інші ж нарікають на одвічну консервативність, властиву образу театру, адже не всяка сучасна людина готова прийняти офіційний зовнішній вигляд для «виходу у світ», та і спостерігати йому хотілося б щось актуальне, що стосується його безпосередньо. І якщо до першої категорії любителів хліба і видовищ у мене питань зовсім немає, адже здатність мислити дана не кожному, то іншим наважуся презентувати альтернативу, а саме аматорський театр. Аматорський театр являється тип саморобного театру, в якому виконавцями є непрофессійні актори.. Це, мабуть, єдине що варто запам’ятати майбутньому глядачеві. Як відомо, вже краще один раз побачити, чим сто разів почути, ну а про атмосферу, що панує у театральних підмостків, і зовсім говорити даремно не варто, так що вперед - за квитками. Не варто обділяти увагою і інші культурні заходи, а саме виставки в столичних музеях і галереях, адже подібне проведення часу може бути не лише корисним, але і захоплюючим.

Аматорські театри Києва:

«Чорний Квадрат» - єдиний в Україні театр-студія імпровізації м. Київ, вул. Артема, 1 (Центральний Дім художника) / Бульвар Шевченкоа 27 (експериментальна сцена) / Артема, 5б (камерна сцена) Аматорський драматичний театр «Яблоко». м. Київ, вул.Гарматна, 26/2. Паліц культури «Росток» Центр Сучасного Мистецтва «ДАХ» м. Київ, вул. Велика Васильківська (Червоноармійська), 136 24


25


Думка класика: 8 правил вихованої людини

26


Справа не в песимізмі і не в оптимізмі, а в тому, що у дев’яноста дев’яти із ста немає розуму. А. П. Чехов «Дама з собачкою»

Іноді ми витрачаємо неймовірно багато часу на усвідомлення простих істин. У пошуках відповіді на питання «Якою ж має бути людина з Великої букви»? ми губимося у здогадках і сумнівах, не підозрюючи про те, що розгадка криється усередині кожного з нас. До подібних роздумів вдавався і відомий російський класик А.П. Чехов більше ста років тому. Свої думки із цього приводу він виклав в листі братові, слабкій людині, з дуже низинними потребами. Антон Павлович Чехов, знаючи слабкості свого брата, завжди і переживав за нього, засмучувався через наплювацьке відношення Миколи до свого дару. Він писав: «Гине сильний російський талант, гине ні за гріш». Свій сповнений відвертою жалістю текст, письменник доповнив вісьмома не писаними правилами, керуватися якими, на його думку, повинна кожна вихована людина. правилами, на які кожен з нас має звернути увагу.

27


«Виховані люди, на мою думку, повинні задовольняти наступним умовам: 1) Вони поважають людську особистість, а тому завжди поблажливі, м’які, ввічливі, поступливі... Вони не бунтують із-за молотка або зниклої гумки; живучи з ким-небудь, вони не роблять з цієї послуги, а йдучи, не говорять: з вами жити не можна! Вони прощають і шум, і холод, і пережарене м’ясо, і гостроту, і присутність в їх житлі сторонніх... 2) Вони жалісливі не до одних тільки убогим і кішкам. Вони хворіють на душу і від того, чого не побачиш простим оком... 3) Вони поважають чужу власність, а тому і платять борги. 4) Вони щиросерді і бояться брехні як вогню. Не брешуть вони навіть в дурницях. Брехня образлива для слухача і опошляє в його очах того, що говорить. Вони не малюються, тримають себе на вулиці так само, як удома, не пускають пилу в очі меншої братії... Вони не балакучі і не лізуть з відвертостями, коли їх не запитують... З поваги до чужих вух вони частіше мовчать. 5) Вони не знищують себе з тією метою, щоб викликати в іншому співчуття і допомогу. Вони не грають на струнах чужих душ, щоб у відповідь їм зітхали і няньчилися з ними. Вони не говорять: мене не розуміють!. 6) Вони не суєтні. Їх не займають такі фальшиві діаманти, як знайомство зі знаменитостями, захват зустрічного в Salon’e, популярність по портерних... 7) Якщо вони мають в собі талант, то поважають його. Вони жертвують для нього спокоєм, жінками, вином, метушнею... 8) Вони виховують в собі естетику. Вони не можуть заснути в одязі, бачити на стіні щілини з клопами, дихати паскудним повітрям, крокувати по підлозі, що обпльовувала, живитися з гасниці. Вони намагаються можливо приборкати і ушляхетнити статевий інстинкт... [...] Виховані ж в цьому відношенні не так кухонны. Їм потрібні від жінки не ліжко, не кінський піт [...] не розум, що виражається в умінні надути фальшивою вагітністю і брехати без втоми... Їм, особливо художникам, потрібні свіжість, витонченість, людяність [...]... Вони ненапиваються горілкою не нюхають шаф, адже вони знають, що вони не свині. П’ють вони тільки, коли вільні, при нагоді... Бо їм потрібна mens sana in corpore sano.»

А. П. Чехов Москва, 1886 р.

28


А. П. Чехов з братом Миколаєм

29


КРЕАТИВНА ІНДУСТРІЯ

Читайте у рубриці: *Спецпроект: 7 прикладів «розумного» дизайну (32-37)

30


31


П`ять прикладів «розумного» дизайну Зубна паста видавлюється до останньої краплі Серед предметів, які можна знайти в наших ванних кімнатах, багато таких, які сильно розчаровують. До них відносяться і тюбики зубної пасти. Завжди складно зрозуміти, коли паста закінчилася до кінця, а спроби видавити останні залишки, розгладжуючи тюбик, скручувавши його в різні боки, виводять з себе. Очевидно, це зайняття дратувало Ніколя Паннуццо, який вирішив повністю переглянути традиційну упаковку компанії Colgate, в якій би паста розподілялася ефективніше. Надихнувшись орігамі, дизайнер створив спіральний циліндричний тюбик, який складається як гармошка, поки він не стане повністю плоским і порожнім. Цим «розумним» редизайном, зрозуміло, зацікавилася Colgate. Креативний відділ в компанії зв’язався з Паннуццо для обговорення його ідеї.

32


Пакети з плісневим камуфляжем Побоюєтеся залишати свої сендвічі в офісному холодильнику? Кілька років тому дизайнерський дует Sherwood and Mihoko розробив спосіб, як боротися з голодними колегами. Їх продукт Anti - Theft Lunch Bags є набором з 25 прозорих пластикових пакетів із зеленими плямами, що достовірно зображують плісняву. Цей «камуфляж» зробить так, що вміст пакету з’їсти точно нікому не захочеться. А вам залишається тільки сподіватися на те, що обід ніхто не викине у відро для сміття.

Сирні олівці з точилкою Німецьке рекламне агентство Kolle Rebbe розробило незвичайну концепцію упаковки і подання сиру пармезан. Сирні палички з трьома смаками(трюфель, чили і песто) виглядають в точність як олівці. На додаток до них йде точило, за допомогою якого зручно стругати пармезан тонкими пластинками. На зворотному боці упаковки дизайнери помістили шкалу, яка допомагає визначити, скільки сиру знадобиться для того або іншого блюда, а також підрахувати зміст калорій в порціях.

33


Їстівна упаковка Біоінженер з Гарварду Дэвид Эдвардс запропонував радикальний спосіб по боротьбі з відходами і звалищами. Його дітище - WikiCell - їстівна упаковка для всього: від супу і йогурту до алкоголю. «Ми можемо оточити будь-яку їстівну субстанцію або напій плівкою, схожою на виноградну шкірку, яка повністю їстівна», - говорить він. Натхненний будовою клітини, яка містить воду Эдвардс створив матеріал, який зберігатиме свіжість продукту і не пропустить бактерії і інші речовини.

Конструктор з кришок Бразильська компанія Clever Pack розробила кришку для пляшки, яка є новою парадигмою. Кришки можуть використовуватися як будівельні блоки. Clever Caps розроблені відповідно до принципів екодизайну. Вони можуть з’єднуватися один з одним і також сумісні з комерційними конструкторами типу Lego. З п’ятдесяти кришками можна пограти в конструктор, а назбиравши декілька сотень подібних кришок, можна побудувати який-небудь побутовий предмет, наприклад абажур.

34


Тарілка, що саморозгортається Шведська компанія Innventia спільно з дизайнерами Ганною Глансен і Ханной Биллквист з агентства Tomorrow Machine розробили упаковку для ліофілізованої їжі - іншими словами, для їжі швидкого приготування, яка заварюється окропом. Головна її особливість в тому, що упаковка економить простір при транспортуванні і зроблена з 100% біорозкладаних матеріалів. Запатентована упаковка з целюлози при контакті з гарячою водою, яка заливається в упаковку, перетворюється із стислого пакету в зручне блюдо сервіровки. Залишилося тільки дочекатися моменту, коли розробку візьмуть на озброєння виробники корейської локшини.

35


«Розумні» цінники Японська компанія To - Genkyo, що спеціалізується на дизайні упаковки, розробила цінник, який наочно покаже покупцеві, наскільки свіжий той або інший продукт. Наклейка вступає в хімічну реакцію з середовищем і поступово міняє колір, вказуючи, як довго товар лежить на прилавку. Стикеры зроблені у вигляді пісочного годинника: коли продукт тільки потрапляє в продаж, синій «пісок» проявляється у верхній їх частині, потім він спускається все нижче і нижче, поки не заповнить усе нижнє поле. Це дасть споживачеві зрозуміти, що продукт вже не придатний до вживання. Наклейка також має штрихкод для оплати товару на касі. Подібні стикеры повинні понизити ризик купівлі несвіжого товару.

36


Зручна переноска для їжі з фастфуду Аспірант Школи дизайну Род-Айленда Сеул Бі Кім усвідомив усю незручність паперових пакетів з «Макдоналдса» і розробив власний концепт перенесення для їжі з фастфуду. Створена з одного листа картону, проста і зручна сумочка має круглий отвір в центрі для розміщення склянки з напоєм. Ліворуч знаходиться те, що можна назвати кобурою для бургера, навпроти якої знаходиться кишеня для картоплі. Склавши усю конструкцію, її можна узяти за зручну ручку і відправитися в дорогу. В даний момент Ким збирає фидбэк від представників індустрії швидкого харчування і консультується з виробниками упаковки, щоб допрацювати дизайн свого перенесення і впровадити її на ринок.

37


РЕПОРТАЖ

Читайте у рубриці: *Книжковий арсенал (40-43) *Собаче сердце (44-45)

38


39


13 квітня завершився водночас довгоочікуваний і несподіваний четвертий щорічний Книжковий Арсенал. Цього року організатори та видавці мали лише 2 місяці на підготовку, фінансові труднощі, напружене політичне та, відповідно, інформаційне тло. Але натомість – втричі більшу, голоднішу та активнішу аудиторію: торішні 35 тис. відвідувачів перетворилася на 100 тис. шанувальників книги, літератури та мистецтв, які мали змогу відвідати більше 250 подій та зустрітися з 30 іноземними гостями та українською літературно-інтелектуальною спільнотою. Зрештою, видавцям також вдалось привабити відвідувачів новими й не надто новими книжками. ДАТИ ПРОВЕДЕННЯ: 9 –13 квітня 2014 МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» Київ, вул. Лаврська,12

10

250

100 тис.

100

країн (представники)

відвідувачів

40

подій

українських видавницта


Цього року попри стрибки із курсом валют ціна за метри виставкової площі не зросла. Однак із заявленої сотні видавництв і видавничих організацій на Книжковому Арсеналі представлено було менше, зокрема не нагадали про себе «Критика», «Фактор», «Академвидав» і навіть такий гігант за українськими мірками, як «КСД». Водночас тут з’явилися видавництва, для яких цей Арсенал став першим. «На Форумі видавців набагато більше розмаїття книжок, і наша поезія і ексклюзиви губляться між підручниками з української мови для сьомої кляси, а тут маємо простір запрезентувати свої ексклюзивні проекти, і, що важливо, відвідувачі на них ходять», – розповідає Юрій Завадський, засновник видавництва «Крок». Останні події в Україні та фінансова ситуація, ясна річ, вплинули на потужності видавництв: хтось не встиг видати до Книжкового Арсеналу достатньо свіжих книжок, а хтось вирішив не витрачатися на стенд для продажу. Переважна більшість видавництв встигли випустити цього року до десятка книг: «Юніверс», «Український письменник», «Laurus», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Крок», «Комора», «Піраміда». Стаханівцями виявилися видавництво «Темпора», яке, щоправда, не призналося стосовно точної кількості новинок, обмежившись інформацією про десятки, і традиційно «Фоліо» з 183 свіжими книжками.

Українських перекладів представлених цього року французьких гостей вийшло мало. Попередньо можна було познайомитися з книгами трьох із них – легким романом «Наші розставання» Давіда Фоенкіноса («Нора-Друк», 2013), біографічним бестселером «Портрет» П’єра Ассуліна («Фоліо», 2011), а також історичним романом «Індиго» від письменника, «аристократа» і перекладача Жерара де Кортанза («Видавництво Жупанського», 2014). Французький Інститут привіз також двох письменників-мандрівників і за сумісництвом географів – Сердріка Ґра та Сільвена Тессена, які розширили літературні уявлення тих, хто асоціював сучасну подорожню прозу з книжками Макса Кідрука чи нотатками з відпочинку українських письменників і поетів. Окрім зустрічей з авторами та розмов про свої книжки, французи привезли просвітницькі та фахові лекції. Так повну залу зібрав Жан-Ів Ґерен, професор французької літератури із Сорбонни (Sorbonne Nouvelle) з лекцією про найвідомішого французького письменника ХХ сторіччя – Альбера Камю (його 100-річчя торік гучно відсвяткувала вся Франція).

41


Відбулися зустрічі із французькими видавцями – щоправда, українські фахівці їх здебільшого ігнорували. А дарма: парижанин Ерік Нолло розповів про тенденцію світових видавництв здійснювати гучний медійний супровід лише для декількох своїх книжок і окреслив проблему промоції решти видань, які самостійно продаються негусто. За його словами, поняття середніх продажів зникає. Тим часом Жерар де Кортанз пожалівся, що літературні оглядачі часто обмежуються лише прес-релізами від видавництв, що утворює таку собі змову видавця і критика. Премію Сковороди цього року отримав Андрій Рєпа , український перекладач, літературознавець, філософ, культуролог та есеїст, за переклад книги «Теперішнє, нація, пам’ять» П’єра Нора («Кліо», 2014) та «Учителя-незнайка» Жака Рансьєра («Ніка-центр», 2013). Окрім Франції, традиційно у заходах Книжкового Арсеналу брала участь Польща, були й гості з Чехії, Німеччини, Австрії, Грузії та Білорусі.

Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» упевнено перехопило стратегію зниклого видавництва «Факт» і продовжило свою кольорову «некомерційну» серію УПА (Українська Поетична Антологія). Цього разу вона поповнилася збірками вибраних поезій Сергія Жадана («Динамо Харків») і Олега Лишеги («Зима в Тисмениці»). Науковець і поетка Ірина Старовойт озвалась «Гронінгенським рукописом» першою поетичною книжкою за 17 років, а от Юрій Іздрик знову дивує темпами віршотворення: «AB OUT» («Видавництво Старого Лева») – добірка найсвіжішого після «Ю». «Це ж графоманія, коли ти кожного дня пишеш вірші, до того ж, без особливих потреб чи внутрішньої мотивації. Коли тебе ковбасить цими ритмами… Перший тиждень я дивувався: коли ж це закінчиться? На другий тиждень – я напрягся, бо це вже клініка. На третій я казав: «Боже, та попусти, я вже змучився!». А потім я заспокоївся, звик, зрозумів, що це кайфово: написав віршик – і вільний», – виправдовувася Іздрик на своїй зустрічі із читачами, яка була одним із найлюдніших заходів.

42


Окрім літературних новинок, відвідувачів балували музичною програмою. Щовечора на Книжковому Арсеналі відбувалася спеціальна програма Фестивалю нової музики. Агенція «Ухо» презентувала серію концертів відомих на весь світ сучасних композиторів і виконавців із України, Великобританії, Італії і Росії. В центрі уваги цього року був—великий цикл фортепіанних творів. Крім серії сольних концертів піаністів —віртуозів — Марка Нупа, Євгена Громова, Лоренцо Мео і В’ячеслава Попругіна, у програмі також був і аудіо-візуальний проект «Гра в бісер» дуету молодих композиторів Blook і художниці Дар’ї Кузьмич, концерт-зустріч з видатним київським композитором Валентином Сильвестровим (спільно з видавництвом «Дух і літера») і виступ оркестру New Era під керівництвом Тетяни Калініченко. Крім того, в рамках фестивалю відбулися виставки: персональний проект Тіберія Сільваші «Роботи на папері», «Діалог» (куратор - Марина Щербенко; учасники - Даниїл Галкін, Зоя Орлова, Костянтин Рудешко, Ілона Сільваші, Тереза Барабаш, група «Шапка», Юрій Коваль, Сергій Момот), проект «Лінія стара - лінія нова. Взаємодія» Юрія Коваля, творча лабораторія каліграфії «Манускриптум», майданчик українських ілюстраторів «Kardiaграм» Slava Frolova Group.

43


Собаче серце

Більше, ніж просто фоторепортаж

44


45


46

Hz by sarnatskaya  
Hz by sarnatskaya  
Advertisement