Page 1

МЕНЩИНА СУБОТА, 5 ТРАВНЯ 2012 РОКУ №4 (4)

МЕНСЬКА РАЙОННА ГАЗЕТА

MEDIAMENA.INFO

ДІТИ

СВЯТО

Вітаємо з Днем Перемоги!

У МЕНІ ПРОЙШОВ «ЗОРЕПАД»

Фестиваль творчості дітей дошкільного віку

колектив редакції газети «Менщина»

КОЛОНКА РЕДАКТОРА

Доброго дня! Сергій Лавський

Сергій Лавський У суботу в районному Будинку культури пройшов «Зорепад» – казковий бал третього районного фестивалю творчості дітей дошкільного віку.

Виступали вихованці дитячих садків з різних населених пунктів району. Глядачами, окрім дошкільнят і їх родичів, були місцеві учні. Вхід на концерт був вільний для усіх бажаючих. Проте гостей прийшло небагато, можливо через те, що у субо-

ту люди працювали. На концерті були присутні представники місцевих рад тих населених пунктів, вихованці яких брали участь у фестивалі. По завершенні дійства представники влади обдарували своїх маленьких земляків сувенірами.

Організатором свята став міський дитсадок «Сонечко». Також, за словами завідуючої дитсадка Наталії Шевель, в проведенні фестивалю дуже допомогли працівники відділу культури та туризму райдержадміністрації та районного Будинку культури.

У районі працює 17 дошкільних навчальних закладів. Суспільним дошкільним вихованням охоплено 857 дітей, що становить 53,6% від кількості дітей віком від 1 до 6 років.

З кожним роком на парад до Дня Перемоги виходить все менше ветеранів Великої Вітчизняної війни. Молодь все менше знає про цей період історії. У цьому номері ми нагадаємо, що війна – це не цікаві історії, які ми дивимось по телевізору чи читаємо у книгах. Це реальні люди, наші близькі, наші земляки, які втратили на тій війні своє життя. Проте, чого коштувала Велика Вітчизняна війна менянам можна прочитати на другій сторінці. На другій сторінці ви зможете прочитати, кого покарали за махінації при реконструкції міської каналізаційно-насосної станції. Також у цьому номері ми продовжили публікувати відомості про доходи місцевих голів. Шукайте цю інформацію на третій сторінці. Там же ви зможете знайти корисну інформацію про металопластикові вікна. Мода на них все збільшується. І не дивно, адже, хоч і дуже дорогі, але дозволяють економити тепло, а отже здоров’я і гроші. Цим матеріалом ми започатковуємо рубрику «Дім», у якій даватимемо поради по ремонту та будівництву. На останній сторінці знайдете інформацію про міжнародний фестиваль, який цього року стартуватиме у нашому районі. А також, як і коли можна буде його відвідати. А ще зможете прочитати історію про те, коли на Менщині з’явилася горілка.

РЕДАКЦІЙНІ ОГОЛОШЕННЯ

«Менщина» запрошує до співпраці кореспондентів Ми шукаємо допитливих, комунікабельних, творчих людей. Проводимо безкоштовне навчання основам журналістики. Можливе прийняття до штату редакції або робота поза штатом. Довідки за телефоном 5–01–52 або за електронною поштою mediamena.info@ gmail.com. Резюме надсилати на адресу mediamena.info@gmail.com.

А що цікаво вам? Газета «Менщина» створювалась для того, щоб задовольняти потреби широкого загалу жителів району. Тож ви можете сміливо пропонувати свої теми для публікацій. Розкажіть, які проблеми вас турбують, про яких людей ви б хотіли дізнатися, які місця вас цікавлять? Надсилайте СМС на номер (094) 990–31–52, телефонуйте на 5–01–52 або заходьте в гості. Наша адреса: м. Мена, вул. Червоноармійська, 23.

В газеті можна опублікувати безкоштовні оголошення, новини та коментарі Подати безкоштовне оголошення в газету, розповісти новину, або прокоментувати публікацію можна відправивши СМСповідомлення на номер (094)  990–31–52 або листа на електронну пошту mediamena.info@ gmail.com. Публікуватимуться лише приватні оголошення та цікаві повідомлення.

Ви не отримали «Менщину»? Ми стараємось, щоб майже кожна менська родина щосуботи отримувала нашу газету. Якщо ви не отримали якийсь із трьох попередніх випусків, або не отримаєте газету в майбутньому, повідомте, будь ласка, редакцію. Телефони: 5–01–52, (094) 990–31–52 (для СМС). Газета розповсюджуватиметься по передплаті з липня. До того часу кожна менська родина, яка виписує, хоча б якесь періодичне видання, матиме змогу отримувати «Менщину» безкоштовно.


2

МЕНЩИНА

СУБОТА, 5 ТРАВНЯ 2012 РОКУ №4 (4)

ДО ДНЯ ПЕРЕМОГИ

ПРИ ЗВІЛЬНЕННІ МЕНСЬКОГО І БЕРЕЗНЯНСЬКОГО РАЙОНІВ ВІД РУК ОКУПАНТІВ ЗАГИНУЛО 399 ЧОЛОВІК За матеріалами книги Калібаби Д.П. та Соляника В.С. «Наша рідна Менщина» ПОЧАТОК У неділю, 22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна проти німецько-фашистських загарбників. Все перебудовувалося на військовий лад. У перші місяці війни організовано пройшла мобілізація в діючу армію. Всього за час війни було мобілізовано понад 11 тисяч жителів району. Були сформовані винищувальні батальйони для боротьби з парашутними десантами, диверсантами ворога й підтримання порядку. У Менському винищувальному батальйоні у червні 1941 року нараховувалось 210 чоловік, у Березнянському – 205. Ці батальйони мали свої загони в селах. До них ввійшли ще не мобілізовані літні люди і комсомольська молодь. Винищувальні батальйони, котрі були сформовані раніше партизанських загонів, зробили свою справу, а потім стали резервом партизанських і армійських формувань. У народне ополчення в районі записалось 4454 чоловіки, в тому числі 1255 жінок. Тисячі жителів району брали участь у будівництві оборонних споруд, військових об'єктів, аеродромів, копали протитанкові рови тощо. Всі ударно працювали на промислових підприємствах і в колгоспах,

щоб забезпечити фронт усім необхідним. Газета «Більшовик» у липні 1941 року повідомила, що колгоспники Березнянщини здали в рахунок хлібопоставок 4 тисячі центнерів зерна врожаю минулого року. Збирались кошти у фонд оборони. Трудівники куковицького колгоспу «Червона перемога» 6 серпня 1941 року ухвалили передати у цей фонд 3 тонни хліба, 10 центнерів м'яса, 3 тонни овочів, 100 кілограмів меду, їх приклад наслідував блистівський колгосп «Гігант». З наближенням фронту частина людей, машини машинно-тракторних станцій, колгоспна худоба та інше евакуювалось на схід.

ОКУПАЦІЯ У 1941 році наша армія вимушена була відступати. Мену захопили німці 8 вересня 1941 року, а Березну – 5 вересня. Фашисти ввели режим жорстокого терору. Вони вигнали в німецьке рабство 1339 жителів району, розстріляли 960 чоловік, спалили 503 двори. Про страшну трагедію в Домницькому дитбудинку, де фашисти з поліцаями знищили 70 дітей і 8 стариків-інвалідів, свідчила обласна газета після визволення в кореспонденції «Детоубийцы». Окупанти розграбували колгоспи, підприємства і культурні заклади. Населення району розгортало

НАШІ ГРОШІ

Засудили головного інженера, який займався реконструкцією міської каналізаційно-насосної станції Сергій Лавський На реконструкцію міської каналізаційно-насосної станції з 2005-го по 2009-й роки було витрачено один мільйон вісімсот тисяч гривень з державного бюджету та ще сто — з місцевого. У 2010 році станцією зацікавилися правоохоронні органи. Проти службових осіб підприємства, яке займалося реконструкцією, була порушена кримінальна справа. Будівництво «заморозили». Вирок по цій справі був винесений районним судом лише у березні нинішнього року. Правоохоронці встановили, що у листопаді 2009 року між міською радою та чернігівським приватним підприємством «Еталон-Буд» був укладений договір про реконструкцію КНС. У грудні того ж року головний інженер підприємства тимчасово заміняв директора. Користуючись своїм службовим становищем він підписав та завірив печаткою три акти приймання виконаних робіт на загальну суму близько 400 тисяч гривень, хоча знав, що деякі роботи не були виконані. Потім ці акти він надав для засвідчення Менській міській раді та ПДП «НДВТА «Стратегія регіонального розвитку в Чернігівській області». На підставі вказаних документів міська рада перерахувала підприємству «Еталон-Буд» близько 190 тисяч гривень. Судом було встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму більш, ніж 150 тисяч гривень. На суді підсудний вину визнав в повному обсязі, щиро каявся і просив суворо не карати. За зловживання службовим становищем та службове підроблення його засудили до трирічного позбавлення волі з іспитовим строком в один рік. А також позбавили права протягом двох років обіймати посади пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків. Не так давно голова міської ради Федір Фесюн заявляв, що після того, як буде розглянута кримінальна справа міська рада звернеться до господарського суду за відшкодуванням збитків з «Еталон-Буду». Поки не пройдуть суди, будівельні роботи на КНС наврядчи відновляться, пояснюють у міськраді.

боротьбу проти загарбників у надзвичайно тяжких умовах. Воно саботувало заходи окупантів і їх поплічників, ховало хліб та інші продукти від вивезення в Німеччину. Кілька десятків наших земляків билися в партизанських з'єднаннях Чернігівщини, Білорусії, Прибалтики та інших. У березні 1943 р. підпільний обком партії послав у Березну та інші місця групи для організації підпільної боротьби проти окупантів. Партизанські листівки поширювались по всьому району. В районі діяли партизанські загони ім. Богуна та ім. Богдана Хмельницького. Підпільні патріотичні групи були організовані в Макошине, Мені, Синявці, Городищі. У кожному селі були люди, які допомагали партизанам. Багато з них загинули від рук гестапо. У щоденнику М. Попудренка за 18 жовтня 1941 р. говориться, що партизани Балицький, Романов і Поліщук «висадили залізничний міст біля Мени». Їм допомагав величківець І.Я. Реп'ях. У боях за звільнення рідного краю від фашистів велику допомогу Червоній Армії, особливо у форсуванні Десни, надавало місцеве населення, яке з нетерпінням чекало визволителів. Тому потім на честь оборонних і наступальних боїв у Макошине й Ушні були встановлені пам'ятники над Десною.

ВИЗВОЛЕННЯ Наша місцевість звільнялась від загарбників 16-ю гвардійською кавалерійською дивізією, що входила до 7-го кавалерійського корпусу 61-ої армії. За місцем формування ця дивізія ще називалася Башкирською, нею командував гвардії полковник Г. А. Бєлов. Дивізія складалася з воїнів – представників 32 національностей і була дружною бойовою одиницею. У формулярі 16-ї гвардійської кавалерійської дивізії записано: «В боях із 17 по 19 вересня 1943 року дивізія визволила 24 населені пункти, в тому числі Мену, Волосківці, Березну, знищила понад батальйон піхоти, в тому числі 20 офіцерів і полковника, 15 танків, 2 артилерійські і 3 мінометні батареї, 20 станкових і 35 ручних кулеметів. Захоплено 400 чоловік полонених солдатів і офіцерів, склади продовольства, пального, 15 автомашин, 4 рації, понад тисячу гвинтівок і 5 тисяч набоїв». При звільненні Менського і Березнянського районів від окупантів у боях і від бомбардувань загинуло і вмерло від ран 399 чоловік. Серед них Герой Радянського Союзу А.К.  Опалєв (похований у Стольному), 36 офіцерів (три жінки), 12 партизанів (дві жінки). Тепер щорічно район відзначає день визволення від німецько-фашистських загарбників.

За останніми даними не повернулися з фронтів понад 9 тисяч чоловік, у тому числі 17 жінок. За національним складом: українців – 8913 чол., росіян – 178, євреїв – 98, білорусів – 4, татар – 2. Серед загиблих, померлих і тих, що пропали безвісти: офіцерів 611 (в т.ч. два Герої Радянського Союзу), старших офіцерів – 27, сержантів – 641 чоловік, 7898 солдатів, 36 матросів та інших. Підтверджена загибель у полоні 53 чоловік. У районі після окупації зменшилась кількість населення порівняно з 1939 роком. Так, у Менському районі до війни було 46018 чол., в тому числі міського населення – 7598 чол., сільського – 38420, а в листопаді 1943 року – всього 36365 чол., з них міського – 4014, сільського – 32351 чоловік населення. І, відповідно, в колишньому Березнянському районі в 1939 р. було 32541 чол. населення, в тому числі міського – 7824 чол. і сільського – 24717 чол., а в 1943 р. стало всього 22764 чол. (міського – 4917, сільського – 17847 чол.). Загальний збиток, нанесений району окупантами, тоді обчислювався в сумі 254 192 526 карбованців.

102

Злочини та пригоди, які сталися на території міста за минулий тиждень РВ УМВС України в Чернігівській області 27 квітня надійшла заява від жителя Мени громадянина Ж. про те, що з його господарства зникли циплята бройлерів. 29 квітня надійшло повідомлення від жителя Мени громадянина Г. про те, що невідомий чоловік пош-

кодив лобове скло його автомобіля «Хюндай», який стояв на березі річки Мена. 1 травня надійшло повідомлення від жительки Мени громадянки К. про те, що в неї від магазину №23 (м. Мена) зник жіночий велосипед, який вона залишила незамкненим. 1 травня надійшло повідомлення

від жительки Мени громадянки М. про те, що в неї в магазині «Автозапчастини» з її робочого місця зник мобільний телефон. 2 травня з господарства жителя Мени громадянки Ч. зник автомобіль «ВАЗ-21011». По всіх вказаних вище фактах проводиться подальша перевірка.

Графік прийому громадян керівництвом Менського районного відділу Управління МВС України в Чернігівській області КЕРІВНИЦТВО РВ УМВС

ДНІ ПРИЙОМУ

Начальник РВ УМВС підполковник міліції Ворона Василь Олександрович

Понеділок, перша субота місяця з 15:00 до 18:00

Перший заступник начальника - начальник кримінальної міліції майор міліції Білик Юрій Анатолійович

Вівторок, друга субота місяця з 15:00 до 18:00

Заступник начальника-начальник блоку громадської безпеки РВ УМВС майор міліції Гаврись Олександр Миколайович

Середа, третя субота місяця з 15:00 до 18:00

Заступник начальника – начальник сектору кадрового забезпечення РВ УМВС старший лейтенант міліції Волошин Сергій Анатолійович

П’ятниця з 15:00 до 18:00

Телефони довіри Менського РВ УМВС: 102, 2-15-63, 2-15-60.


МЕНЩИНА

СУБОТА, 5 ТРАВНЯ 2012 РОКУ №4 (4)

3

ДІМ

ЩО МАЄ ЗНАТИ ЛЮДИНА, ЯКА ХОЧЕ ПОСТАВИТИ ЯКІСНІ ЄВРО-ВІКНА

Поради від Наталії Чичкан Сергій Лавський Які небезпеки чекають на покупців євро-вікон? Як не стати жертвою недобросовісних продавців? Чи правда, що металопластикові вікна шкідливі для здоров’я? Яке вікно найкраще підходить для нашого клімату? Ці та інші питання «Менщина» поставила підприємцю Наталії Чичкан, яка працює на менському віконному ринку більше п’яти років. – Перше, на що потрібно звертати увагу, це профіль, з якого виготовлено вікно, – розказує Наталія Григорівна. – На сьогоднішній день найкращими вважаються вікна, виготовлені з німецького профілю. В Україні є багато підприємств, які виробляють вікна з німецьких матеріалів. Є великі заводи, які випускають за зміну по півтори тисячі вікон, а є маленькі «кустарні» виробництва, які роблять по 3-4 вікна за день. Я б рекомендувала людям замовляти вікна у продавців, які співпрацюють з великими заводами, що у свою чергу є авторизованими партнерами виробників профілів. Бо якість вікон, які виробляються такими партнерами, німці контролюють особисто. Вони дають солідну гарантію на свої вироби. Своїм клієнтам я часто наводжу приклад: до Великодня господині готують паски. Усі стараються, вкладають у них душу. Беруть однакове борошно, яйця, масло... Але в результаті в одних господинь паски виходять смачні та гарні, а в інших ні. А стається так тому, що одні використовують спеціальні рецепти від бабусь, мають досвід їх ви-

робництва, користуються хорошими «духовками», а інші ні. Так і з вікнами. Якщо вікно робити з хорошого німецького профілю, але «кривими» руками, то нічого хорошого з нього не вийде. При виборі постачальника (продавця) найкраще прислухатися до рекомендацій своїх знайомих, які вже мають досвід у виборі вікон. Таким же способом потрібно обирати і монтажників вікон.

НА ЧОМУ МОЖНА «ЗЕКОНОМИТИ» І ЧИМ ДОВЕДЕТЬСЯ ПОЖЕРТВУВАТИ Покупці вікон можуть свідомо «зекономити» на якості вікон, замовивши гірші комплетктуючі. А можуть стати жертвами продавців, які продадуть їм неякісні комплектуючі по ціні якісних. Отож розкажемо про норми, яким має відповідати якісне вікно. А також про способи «економії» та наслідки, на які доведеться очікувати.

З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ МЕТАЛОПЛАСТИКОВЕ ВІКНО І ЯКІ СКЛАДОВІ НАЙКРАЩЕ ПІДХОДЯТЬ ДЛЯ НАШОЇ МІСЦЕВОСТІ? 1. Пластиковий профіль (рама). Потрібно обирати мінімум трьохкамерний. 2. Склопакет (скло). Пакет має бути двохкамерний, тобто складатися з трьох

шибок. Товщина склопакету має бути не меншою 30 міліметрів, товщина скла – не меншою 4 міліметрів. 3. Фурнітура (механізми, за допомогою яких відкриваються-закриваються вікна). 4. Армування (металевий профіль, котрий вставляється в камеру пластикового профілю, для надання вікну необхідної жорсткості). Віконне армування повинне бути оцинковане та не тонше 1,2 міліметра.

СПОСОБИ І НАСЛІДКИ «ЕКОНОМІЇ» Спосіб: Поставити тонший склопакет (однокамерний замість двокамерного, з тоншим склом, меншою шириною рамки). Наслідок: Вікно буде промерзати, потіти. Доведеться купувати новий склопакет. Спосіб: Поставити тонше армування, або взагалі не поставити його. Наслідок: Рама може перекоситися, або взагалі зламатися. Вікно не відкриватиметься. Склопакет може тріснути. Таке вікно ремонту не підлягає – доведеться купувати нове. Спосіб: Поставити ущільнювач з гіршого матеріалу. Наслідок: При нагріванні від нього йтиме неприємний запах. Через два-три роки він потріскається і вікно втратить герметичність – з’являться протяги. Доведеться купувати новий ущільнювач. Спосіб: Поставити неякісну фурнітуру. Наслідок: Вікно погано відкриватиметься-закриватиметься, або просто відламається ручка. Доведеться купувати нову фурнітуру.

– Перше, що я питаю у людини, яка хоче замовити металопластикове вікно: «Ви хочете дешеве, чи якісне?» – розповідає Наталія Чичкан. – На стандартному вікні, розміром 1,2 метри на 1,4 метра, можна «зекономити» близько 300 гривень. Але ж це буде фіктивна економія, – говорить Наталія Чичкан. – Якщо хочете купити якісне вікно, але якнайдешевше, то спочатку потрібно визначитися з характеристиками вікна, а потім обдзвонити або обійти якнайбільше постачальників.

СТЕРЕОТИПИ Наталія Григорівна спростувала деякі стереотипи стосовно металопластикових вікон. Вікно «не дихає» Усі хороші вікна «не дихають», будь то металопластикові чи дерев’яні. Вікна повинні утримувати тепло, а значить і повітря. Проте, по-

трібно пам’ятати, що в оселі постійно накопичується волога з кухні, ванної, або навіть від подиху людини. Наприклад, під час сну людина виділяє один-два літра води. Тому приміщення з євро-вікнами потрібно обов’язково провітрювати два-три рази на день не менше п’ятидесяти хвилин. Пластик шкідливий для здоров’я Якісні металопластикові вікна не шкідливі. Хоча дійсно є вікна, які призначені для нежитлових приміщень. Вони значно дешевші й недобросовісні постачальники можуть продати покупцю таке вікно. Щоб цього не трапилося необхідно завжди перевіряти сертифікати виробників вікон. До речі, у тій же Німеччині металопластиковими вікнами користуються з п’ятдесятих років минулого століття.

Вікно не пропускає ультрафіолет Колись дійсно практикували виробництво вікон з вакуумними склопакетами. Вони не пропускали ультрафіолет, який корисний для людей, тварин і рослин. З часом від виробництва таких вікон відмовилися. За кордоном люди відмовляються від металопластикових вікон За статистикою, 70 відсотків вікон у Європі – металопластикові, інші 30 відсотків – дерев’яні та алюмінієві. Якщо маєте питання стосовно металопластикових вікон, звертайтеся. «Менщина» постарається відповісти на них з допомогою відповідних спеціалістів.

У КОГО СКІЛЬКИ?

ДОХОДИ КЕРІВНИКІВ МІСЦЕВИХ РАД «Менщина» продовжує публікувати відомості про доходи керівників місцевих рад. Нагадаємо, що з 1 січня 2012 року набрала чинності стаття Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», яка зобов’язала місцевих голів подавати за місцем роботи декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік. Робити це потрібно щорічно до 1 квітня. Також керівники органів місцевого самоврядування повинні оприлюднювати цю інформацію у ЗМІ.

Відомості про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру Ушнянського сільського голови за 2011 рік. I. Загальні відомості: 1. П.І.Б.: Єрмоленко Тетяна Іванівна. 2. Місце проживання: Чернігівська область, Менський район, с. Ушня, вул. Придеснянська, 49. II. Відомості про доходи: Загальна сума – 40 769 грн. У тому числі: заробітна плата – 37 009 грн., інші – 3 760 грн. III. Відомості про нерухоме майно: Земельна ділянка (пай) – 15 900 кв. м. IV. Відомості про транспортні засоби: Автомо-

біль «УАЗ-469». Мотоцикл «Минск». V. Відомості про вклади в банках, цінні папери та інші активи: – VI. Відомості про фінансові зобов’язання: Погашення кредиту – 1 973 грн. Погашення відсотків за кредитом – 132 грн. Відомості про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру Стольненського сільського голови за 2011 рік. I. Загальні відомості: 1. П.І.Б.: Андрейченко Сергій Васильович. 2. Місце проживання: Чернігівська область,

Менський район, с. Стольне. II. Відомості про доходи: Загальна сума – 92 973 грн. У тому числі: заробітна плата – 47 983 грн., матеріальна допомога – 450 грн., спадщина – 28 703 грн., пенсія – 15 783 грн. III. Відомості про нерухоме майно: Житловий будинок – 90 кв. м. Земельна ділянка (пай) – 3,8 га. Земельна ділянка особистого селянського господарства – 1 га. IV. Відомості про транспортні засоби: Автомобіль «Ауді-80», об’єм – 1 800 куб. см. Мотоцикл «Альфа», об’єм – 110 куб. см. V. Відомості про вклади в банках, цінні папери та

інші активи: – VI. Відомості про фінансові зобов’язання: 227,5 грн. Відомості про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру Блистівськогосільського голови за 2011 рік. I. Загальні відомості: 1. П.І.Б.: Мишкін Юрій Миколайович. 2. Місце проживання: Чернігівська область, Менський район, с. Блистова, вул. Мацуєва, 6, кв. 2. II. Відомості про доходи: Заробітна плата – 36 578 грн., матеріальна допомога – 6 173 грн., доходи від підсо-

бного господарства – 3 000 грн. III. Відомості про нерухоме майно: Квартира – 36 кв. м. Земельна ділянка – 4,4 га., садовий будинок – 48 кв.м., надвірні будівлі – 100 кв.м. IV. Відомості про транспортні засоби: Автомобіль «ВАЗ-21093», 1500 куб. см., 2005 р.в. Мотоцикли: «ИЖ Ю-5», 24 куб. см., «Минск». V. Відомості про вклади в банках, цінні папери та інші активи: – VI. Відомості про фінансові зобов’язання: –


4

МЕНЩИНА

СУБОТА, 5 ТРАВНЯ 2012 РОКУ №4 (4)

ОГОЛОШЕННЯ Продам коричневе піаніно в гарному стані. Тел.: 066-995-97-95. Продам торцювальний станок. Трос д16 100 м. Тел.: 095-371-20-10. Проб’ю свердловину на воду. Встановлю механічний насос. Тел.: 063-050-00-38, 066-523-51-07. Продам б/в дитячі ходулі Geoby та триколісний велосипед. Тел.: 050-230-64-53. Продам земельну ділянку в Мені, 15 тис. грн., фундамент, погріб. Тел.: 050-465-66-89. Продам балки (сосна) 8,5 м., 10 шт., 4 м., діаметр 200 мм. Тел.: 050-465-66-89. Продам сейф вагою 0,5 т. (1,6-0,70,7). Тел.: 050-465-66-89. Продам 2-кімнатну квартиру в центрі Мени. Тел.: 063-699-35-46. Продам ролики дитячі в сіро-чер-

АФІША

ФЕСТИВАЛЬ воно-чорній кольоровій гаммі. Регулюється розмір 31-34. Наколінники, налокотники та захист для долоньок. Дешево. Торг. Тел.: 066-257-53-09. Продам костюм для хлопчика 6-7 років. Трійка. Темно-синього кольору, в чудовому стані. Ремінець на брюках регулюється, відмінної якості. Дешево. Тел.: 066-257-53-09. Продам автомобіль «ЛуАЗ-969». Тел.: 097-774-17-22, 099-243-87-77. Продаю 1-кімнатну квартиру в Мені (біля санаторію «Остреч»). Площа – 47 кв. м., пластикові вікна, автономне опалення, газ централізований, гаряча й холодна вода. Стан квартири – готовність 90%. Вартість 22 000 у.о., торг, або обмін на передмістя Києва з доплатою Тел.: 098-532-29-05, 04644-2-44-88, 096-440-91-12. Терміново продається 1-кімнатна квартира в Мені, район залізничного вокзалу. Тел.: 050-334-94-33.

Щоб опублікувати безкоштовне приватне оголошення, потрібно написати СМС на номер (094)  990–31–52 або листа на електронну пошту mediamena.info@gmail.com.

На Менщині пройде перший міжнародний фестиваль естрадно-циркового мистецтва У цьому році в нашому районі стартуватиме відкритий міжнародний фестивальконкурс циркового мистецтва «Сіверська феєрія». Планується, що даний фестиваль буде мандруючим і проводитиметься щороку в різних містах Чернігівської області. За інформацією відділу культури та туризму райдержадміністрації, проходитиме захід з 11 по 13 травня (у п’ятницю, суботу та неділю) в місті Мена та селищі Макошине. Відвідати фестиваль зможуть усі бажаючі. Вхід буде безкоштовним. На глядачів чекатимуть конкурсні виступи циркових колективів. Закінчиться дійство гала-концертом найяскравіших номерів фестивалю. Фестиваль-конкурс проводиться з метою розвитку, популяризації та пропаганди циркового мистецтва. У ньому братимуть участь аматорські циркові колективи та студії з Білорусії, Росії та різних областей України. Звісно, братимуть у ньому участь і наші – менський та макошинський колективи. Організатори планують прийняти більше сотні учасників. Житимуть гості у санато-

рії «Остреч». Співзасновниками та організаторами фестивалю-конкурсу є Чернігівська обласна державна адміністрація, Головне управління культури, туризму і охорони культурної спадщини обласної державної адміністрації, Обласний навчально-методичний центр культури і мистецтв, Менська районна державна адміністрація, Макошинська селищна рада та Чернігівська міська дитяча громадська організація «Естрадна спортивно-циркова студія «Тріумф».

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ 11 травня (Мена, районний Будинок культури) 14.00-15.00 – урочисте відкриття фестивалю; 15.00-19.00 – конкурсні виступи. 12 травня (Макошине, селищний Будинок культури) 14.00-19.00 – конкурсні виступи. 13 травня (Мена, районний Будинок культури) 14.00 – церемонія вручення нагород, гала-концерт, урочисте закриття фестивалю.

ФУТБОЛЬНІ ЗМАГАННЯ ЗА КУБОК ПЕРЕМОГИ (півфінал) Дата: 6 травня 2012 р. «Кооператор» (Мена) – «Торнадо» (Стольне) Час: 13:00. «Авангард» (Мена) Час: 15:00.

(Мена)

«Темп»

Місце: міський стадіон «Колос».

«ОДИНАКИ» (комедія, мелодрама, США, 1992) Дата: 4-6 травня 2012 р. Час: 20:00. Місце: ЦКДМ (кінотеатр). В ролях: Метт Діллон, Бріджит Фонда, Ерік Штольц, Білл Пуллман. Ціна: 4 грн.

«ОДНОГО РАЗУ ВКУШЕНИЙ» (комедія, США, 1985) Дата: 11-13 травня 2012 р. Час: 20:00. Місце: ЦКДМ (кінотеатр). В ролях: Джим Керрі, Лорен Хат-

тон, Карен Копінс, Клівон Літтл. Ціна: 4 грн.

«СВІТ ЗАХОПЛЕНЬ ОКСАНИ ХВОСТИК» ФУТБОЛ

ПРОЩАВАЙ, ШКОЛО!

Тривають футбольні змагання за Кубок Перемоги

У суботу та неділю у Мені відбудуться випускні вечори

Вже пройшли одна восьма та одна четверта фіналу змагань за Кубок Перемоги. Завтра, в неділю, на міському стадіоні відбудеться півфінал.

Урочиста частина випускного вечора учнів районної гімназії пройде у суботу, 12 травня, в районному Будинку культури. Учні школи імені Т.Г. Шевченка отримають атестати про середню освіту в неділю, 13 травня. – Святкова програма для учнів районної гімназії має розпочатися о 17.00, – говорить завідувач відділу освіти райдержадміністрації Леонід Литовченко, – для учнів школи імені Т.Г. Шевченка – о 18.00, після гала-концерту фестивалю естрадно-циркового мистецтва.

Змагатимуться міські команди «Авангард» і «Темп», а також менський «Кооператор» та стольненське «Торнадо». Усього ж у змаганнях брало участь 16 команд. Фінал має відбутися 9 травня, на День Перемоги.

ІСТОРІЯ МЕНЩИНИ

За часів заснування Мени такого напою як горілка тут не знали. А вже в 17-му столітті горілчаний промисел став найвигіднішим бізнесом. Місто Мена засноване ще в період Київської Русі. На думку істориків, перші міцні напої в нашій місцевості з’явилися саме у той період. Їх готували з меду диких бджіл і соку лісових ягід. Згодом для виробництва спиртного почали використовувати житнє зерно. Квас і пиво, які виготовляли із зерна, мали менше градусів, ніж хмільний мед, при цьому їх виготовлення було складнішим і дорожчим. На межі 12-го і 13-го століть, припускають дослідники, вперше виго-

МЕНЩИНА Реєстраційне свідоцтво ЧГ №513-162 ПР від 05.04.2012 р.

Щоб опублікувати безкоштовне повідомлення про цікавий та корисний захід, потрібно написати СМС на номер (094)  990–31–52 або листа на електронну пошту mediamena.info@gmail.com.

ВИБОРИ 2012

У 18-му столітті на кожну сотню менян припадало по шинку Олександр Ясенчук

Виставка робіт учениці 5-В класу районної гімназії Оксани Хвостик (малюнки, вироби з мушель…) Дата: з 26 квітня по 15 травня. Місце: Менська дитяча бібліотека.

товили горілку, яку спершу назвали хлібним вином. Найвірогідніше, що оковиту винайшли селяни. Готували її з дешевого вівсяного, ячмінного, житнього борошна, але не часто. Далі, Менське князівство, встигло побувати у складі Великого Князівства Литовського, Московської держави та Речі Посполитої. Єдине, що ми можемо стверджувати, що жителі містечка, ще не вживали широко такого напою як горілка. Горілчане виробництво виникло в Україні за часів Запорозької Січі, у середині 16-го століття. У часи Гетьманщини, із середини 17-го століття, алкогольний промисел, а отже й вживання, широко розвинулися. Пили тоді українці «варенуху», пиво, горілку, «медовуху», всілякі вина, в тому числі й заморські. Останні нерідко надсилалися найвищим посадовим особам

Лівобережжя та Слобожанщини з царського двору у вигляді «особливої милості». Отримував його певно і менський сотник Сахновський за зраду свого сюзерена Івана Мазепи. У ті часи чи не найбільші доходи одержували саме від продажу горілки. Майже в кожному поміщицькому маєтку була своя гуральня, а то й декілька. У багатьох козаків теж були гуральні. Горілку збували на місцевих ринках, в шинках, везли її в Січ, Крим, Волощину, у російські губернії, за кордон. Багато оковитої закупав російський уряд для своїх шинків. У середині 18-го століття у Мені стояло 16 шинків, які належали місцевій козацькій старшині, священикам та окремим цехам: ковальському, шевському, кравецькому. Населення містечка тоді складало трохи більше 1 600 осіб. Себто вихо-

дить один шинок на 100 осіб, це вже забагато для тих часів, де кількість людей на один шинок становила близько 200-300 чоловік. Можливо це пояснюється тим, що Мена стояла на шляху Чернігів – НовгородСіверський або й тим, що меняни мали особливий потяг до «зеленого змія». Українці, а отже й меняни, у 19-му столітті пили досить багато. Горілка була малоградусною, її вживали навіть жінки та діти. Дуже розповсюдженими були різноманітні наливки та настоянки на горілці. Під час Першої Світової війни було оголошено заборону на вживання алкогольних напоїв. Яка ситуація з вживанням спиртного була на Менщині у 20-му столітті читайте у одному з наступних номерів газети.

Менська районна газета «Менщина» Засновник та редактор Лавський С.В. Видавець: ФОП Скиба А.О. День виходу — субота Розповсюджується безкоштовно.

Наша адреса: 15600, Україна, Чернігівська обл., м. Мена, вул. Червоноармійська, 23. Телефон: 5–01–52 Моб. телефон: (094) 990–31–52 Факс: 3–15–55 Емейл: mediamena.info@gmail.com

Газета набрана і зверстана в редакції газети «Менщина», віддрукована у ФОП Скиба А.О., м. Мена, вул. Червоноармійська, 23.

Менський район включили до Бахмацького виборчого округу Центральна виборча комісія створила 225 одномандатних виборчих округів для виборів до Верховної Ради України. Менщину включили до одномандатного виборчого округу №208 із центром у Бахмачі. Окрім Менського та Бахмацького районів, до складу округу увійшли Борзнянський, Куликівський, Талалаївський райони та частина Ічнянського. Кількість виборців в окрузі – 145 453.

Друк офсетний. Обсяг — один друкований аркуш. Тираж 4000 примірників.

«Менщина» №4 (4) від 5 травня 2012 року  

Менська районна газета

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you