Sportbiz Highlights 2018

Page 1

2018

HIGHL IGH T S

To nejlepší ze sportovního marketingu v uplynulém roce


SPORTOVNÍ MARKETING NA JEDNOM MÍSTĚ

WWW.SPORTBIZ .CZ

HLEDÁTE INSPIRACI, TIPY A ZPRÁVY ZE SPORTOVNÍHO MARKETINGU A MANAGEMENTU? SportBiz je právě tou platformou pro sdílení toho nejlepšího z českého i světového prostředí. Rozšířit své znalosti či sdílet své zkušenosti s ostatními můžete na webových stránkách www.SportBiz.cz, Facebookové stránce či na živých setkáních SportBiz Live.

2


EDITORIAL

OBSAH Vojtěch Šišma Co přinesl rok 2018

4

SB LIVE 15

9

Rozhovor - Tomáš Křivda

11

Rozlučka TR 10

14

Rozhovor - Tomáš Mutinský

16

SB LIVE 16

20

Z lásky k vítězství

22

Rozhovor - Jana Obermajerová

25

CEO 2Score s.r.o.

Svět sportu se mění a my s ním

Fortuna liga baví na sítích

27

Sportovní průmysl prošel během posledních něko-

Give me 5

29

lika desítek let významnými a inovativními změnami.

31

Specializace na sportovní management, marketing,

Trendy 2019

event management a další podoblasti se stává stále důležitější. Je potřeba vnímat specifika, která práce se sportovci, sportovními fanoušky a partnery sportu přináší. Platforma SportBiz vznikla před téměř 8 lety právě proto, aby přinášela nejnovější zprávy z oboru sportovního marketingu a managementu, poskytovala nejlepší poznatky v rámci české i světové praxe a propojovala odborníky a nadšence tohoto oboru. Jelikož nové technologie čím dál více narušují tradiční marketingové modely, úspěšné oslovení lidí k aktivnímu sportování či přítomnosti fanoušků na sportovních akcích je stále těžší a partneři sportu mají čím dál větší požadavky na efektivitu dané spolupráce, cítíme čím dál větší zodpovědnost v rámci sdílení výše popsaného. Tradičně pro Vás připravujeme zajímavosti a rozhovory na webu SportBiz.cz, přinášíme inspirace na sociálních sítích, rozvíjíme debatu nad určitým tématem včetně networkingu na akcích SportBiz Live a nově přicházíme s ročenkou SportBiz Highlights. Ročenka, kterou právě držíte v rukách, je pilotním vydáním, které jak věříme, bude každým rokem růst. Stejně jako množství úspěšných projektů, kampaní, eventů a dalšího obsahu v prostředí sportovního průmyslu. Budeme rádi, když pro Vás bude SportBiz inspirací a společně budeme hrát první ligu ve sportovním marketingu. Vydal: 2Score s.r.o., Mezibranská 1579/4, Praha 1 - Nové Město Redakce: Robin Mana, Vojtěch Šišma Fotografie: Matěj Kryštof Řešátko, archiv AC Sparta Praha, archiv Event Architects, archiv Český florbal, Štěpán Černý Grafika a zpracování: 2Score s.r.o. Tisk: Bon Art Media spol. s r.o. Uzávěrka vydání: 14. 12. 2018

3


CO PŘINESL ROK 2018?

ČESKÁ SCÉNA SPORTOVNÍHO MARKETINGU POHLEDEM ODBORNÍKŮ

Rok 2018 se nesl ve znamení velkých světových akcí (mj. Olympijské hry, MS ve fotbale), ale bohatý byl i na sportovní akce či marketingové počiny na území České republiky. SportBiz oslovil odborníky a osobnosti českého sportovního marketingu s otázkou, co je nejvíce zaujalo v rámci české scény sportovního marketingu v roce 2018 a proč? Zkušení marketéři pro vás oglosovali vybrané sportovní eventy, kampaně, aktivace partnerství se sportovním subjektem, osobnosti s největším přínosem pro český sportovní marketing, komunikaci českého sportovního subjektu či sportovní projekt. A co zaujalo nejvíce vás? Podělte se s námi o váš názor na Twitteru s #sportbiz.

Zdeněk Rak

Head of Projects, Event Architects V březnu jsem se po šesti letech organizování různých akcí po celém světě vrátil do České republiky a mile mě překvapilo, jak se zvedla úroveň některých agentur i to, jak na tom organizace vybraných sportovních akcí je. Věděl jsem, že patříme ve světě k těm lepším, ale například florbalové mistrovství světa v 02 areně bylo top. Oprávněně se na Filipa Šumana a jeho tým hrne vlna chvály a šampionát trhal rekordy. Jen škoda, že na kluky zbyla brambora. Právě florbal ukazuje, že to jde výborně, i když se nejedná o nejsledovanější sport u nás. Přesto se ale zařadil mezi hokej či biatlon, jejichž světové akce již několik let zdobí prostředí českého event managementu. Během své zahraniční mise jsem potkal mnoho šikovných lidí a Čechů mezi nimi bylo hodně. Dá se tedy říct, že máme nejen vynikající sportovce, ale i skvělé organizátory a funkcionáře, za což jsem velmi rád. Jako příklad bych s dovolením použil Jiřího Hamzu, který šel proti autoritám, postavil se velkým a vyhrál. Doufám, že se mu bude dařit i dál. Čeští sportovci nám dělají radost každý rok a jejich mediální výstupy ukazují, že je to nejúčinnější investice ve sportovním marketingu. Za všechny bych, i vzhledem k mé historii v Red Bull Air Race, rád vyzdvihl výkon Martina Šonky. Minulý rok skončil druhý, letos své umístění ještě vylepšil a skončil první v celém šampionátu. S nadupaným týmem i přes český budget, za což zaslouží velkou gratulaci.

4

Vojtěch Šišma

Petr Nitsche

CEO sportovně-marketingové agentury 2Score, s.r.o.

Vedoucí oddělení hokeje, BPA sport marketing, a.s.

Rok 2018 mě zaujal typem událostí, které nemají v našich končinách až tak zažitou tradici. Jde o rozlučková utkání sportovců, která uzavírají s noblesou jejich často velmi úspěšné kariéry. Zejména pak účast zahraničních hvězd daných sportů ukázala, jaké osobnosti světového sportu v České republice máme. Tomáši Rosickému, Filipu Jíchovi a Radku Štěpánkovi smekám za jejich sportovní kariéry i za jejich poslední zápasy, které přinesly českým fanouškům nezapomenutelné emoce. Pevně věřím, že stále častěji budou kariéry našich sportovních hrdinů končit takto a nikoli na stránkách bulvárních médií. Navíc i skutečnost, že se na organizaci zmínění významně podíleli sami, je skvělá předzvěst, že se na jejich činy může český sport spolehnout i mimo sportovní arény. Rok 2018 také ukázal, jak důležité jsou kvalitní sportovní arény. Respektive O2 arena. Rekordní florbalový šampionát, parkurová premiéra, emocemi nabitá rozlučka Radka Štěpánka, takřka již tradičně úspěšné finále Fed cupu a další. To by zde nebylo bez tohoto sportovního a kulturního stánku. Česká republika by potřebovala další sportovní stadiony pro ostatní sporty, či další sportovní haly, kde se bude více myslet i na diváky. Protože zmíněné akce ukazují, že organizace eventů světového formátu se bát nemusíme.

Myslím, že se toho událo hodně. Osobně nestíhám kvůli vlastnímu pracovnímu vytížení i kvůli dětem navštívit či detailněji sledovat vše ani u nás v hokeji, co bych si přál. Nicméně mám-li vybrat právě mimo hokej, musím určitě zmínit Olympijské hry a festivaly, s tím spojenou kolekci Alpine Pro, a tradičně různorodý zajímavý obsah na sociálních profilech ČOV. Asi každého zaujala Ester Ledecká, největší adept na Sportovce roku 2018, hodně obsahu měla s Coca-Colou, s Dočkalem a Voráčkem figuruje ve spotech Tipsportu. Bude zajímavé sledovat vývoj její kariéry nejen na sněhu. Pro mnoho lidí byly zážitkem rozlučky Rosického, Jíchy či Štěpánka. Co mě dost pobavilo, byla kampaň Chance s Pavlem Horváthem „Ukaž, že jsi Chorvat“. Konec roku opanovalo florbalové MS. Líbilo se mi netradiční oznámení nominace. A přeci jen zmíním i něco hokejového, a sice video seriál ze zákulisí hokejové Sparty z dílny Bez frází.


Tomáš Houska

Head of Media House Českého olympijského týmu

Vyvaruji se hodnocení přímých olympijských aktivit ČOV. Doma a v zahraničí mě zaujaly tři akce. MS ve florbale, které mělo propracovanou komunikaci na různé cílové skupiny. Na celkové vyhodnocení je ještě brzy, ale MS zaujalo i mojí mámu, obsah jsem viděl sdílet i mé finské, švédské a švýcarské kámoše na Facebooku. O2 arena byla solidně zaplněná na každý zápas. Doprovodné akce pro školy, mistrovství ČR ve streetflorbalu přímo v O2 areně, kde si tak mohli zahrát amatéři z celé ČR. Prostě skvělé. Češi zaujali také celý volejbalový svět Světovým pohárem beach volejbalu v Ostravě. V hodnocení samotných hráčů byl tento turnaj v TOP 3 turnajích za celý rok. Šlo o obrovskou zkušenost pro mezinárodní federaci, kam všude se dá beach volejbal zasadit mimo přímořské resorty, náměstí či tenisové arény. A tu zkušenost přinesli Češi. Překvapil mě i přístup organizátorů Mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice. Ačkoliv díky účasti zejména Petera Sagana a dalším hvězdám nemuseli v rámci komunikace dělat moc navíc, opak byl pravdou a akce byla vytěžena na maximum směrem k připoutání pozornosti široké veřejnosti k cyklistice. Líbí se mi tento přístup, který nebýval vždy samozřejmý. Ve fotbale mě zaujal nový sportovní influencer: Jaroslav Tvrdík. Jeho prohlášení na Twitteru často předbíhají komunikaci klubu, nebojí se do nich přinést emoce i osobní názor. Tribunu Sever a další slávisty naučil tuto platformu sledovat, aby měli zprávy z klubu z první ruky. Media navíc jeho názory ve velké většině přejímají. Výkladní skříní českého fotbalu je nyní liga, ne repre. Přijde mi, že soustavná práce ligy a klubů v oblasti komunikace je vidět. Komunikace ligy a klubů dělá rovnováhu mediálním skandálům, se kterými se musí fotbalové hnutí vypořádávat. Fotbal jako nejsledovanější sport budí ty největší vášně. Navíc se mi líbí zapojení hlavního partnera Fortuny a její obsahový marketing.

100 let republiky a Slet mohou nastartovat transformaci Sokola do 21. století. Naprosto skvělé PR, kdy při snad každé akci k výročí 100 let republiky zazněla klíčová role Sokola v našich dějinných zvratech. Speciální pořady v TV či vydání časopisů bylo třešničkou na dortu. Věřím, že Sokol bude v těchto krocích strategicky pokračovat a nebyl to jen výstřel do tmy. Organizace s úžasnou historií, hodnotami, členskou základnou byla v vždycky v dějinách moderním lídrem a trendsetterem v oblasti kultury a sportu. Ale z historie žít nelze a v posledních 25 letech Sokol nebyl dravec a nechal se sežrat ryze soukromým sektorem a fitness kulturou. Vodní slalom je sport, který dělá nenápadné ale velké krůčky a má navíc náběh na to být „letním“ biatlonem. Silná základna jezdců v reprezentaci zaručuje úspěchy v závodech. Vedle toho se aktivuje vodácká komunita v Česku (např. seriál Českého poháru), Světový pohár v Troji už patří mezi masové akce, kam chodí lidé mimo „vodáckou“ rodinu a stálý prostor má díky úspěchům i v TV a médiích. Otevírá se i běžným lidem a profiluje své závodníky jako osobnosti. Ze sportovců mě zaujal Pepa Dostál – ačkoliv pro něj nudný neolympijský rok, přesto dokázal zaujmout novináře svými komunikačními výstupy a drží lidi v „čihu“ i na sociálních sítích. U nás je málo doceněn jeho přesah do zahraničí. PR pracuje dobře, rád bych ho viděl v nějaké větší partnerské kampani. Eva Samková – konzistentní přístup, zvládla olympijskou sezonu po sportovní, komunikační i marketingové stránce. Drží si kvalitu. Bude mě zajímat její vývoj. Markéta Sluková a Bára Hermannová – naprosto využily herní výsledky i v komunikaci. Vidím je ve spojení se zajímavými partnery, věřím, že se to projeví i na jejich finanční podpoře. Mohou být globálními hvězdami LOH v Tokiu. Suprově připravený partner byla v roce 2018 Coca-Cola v rámci partnerství s Ester Ledeckou. Coca-Cola využila toho, že bude olympijský rok, má globální olympijská práva, ta rozšířila na lokální spolupráci se sportovci jako byla Ester. Jako ČOV jsme Coca-Cole dodávali obsah na klíč během her a měla připravené i skvělé podklady a kreativy od svých agentur dopředu. (viz legendarní gif alá Travolta). Pro mě velká zkušenost, jak strategicky se dá přemýšlet o partnerství se sportovci a jak i v mezinárodní korporaci jde řešit věci z minuty minutu, když je potřeba (viz překvapivé vítězství Ester na lyžích).

Tomáš Křivda

Freelancer - sportovní marketing a management

Rok 2018 byl velmi zajímavý. S aktivní sportovní kariérou se loučily dvě významné sportovní osobnosti Tomáš Rosický a Radek Štěpánek. V obou případech organizátoři uspořádali velmi atraktivní eventy a vyprodali stadiony. Na rozlučce Rosy jsem se mohl osobně podílet, díky podpoře ze strany Arsenalu a Borussie Dortmund ji sledovali fanoušci prakticky na všech kontinentech. Dalším eventem, který z pohledu event managementu, komunikace a marketingu byl opravdu na top úrovni, bylo Mistrovství světa ve florbale. Český florbal ukázal, že už není jen sportem z tělocvičen, ale dospěl a může si troufnout na více než týden pronajmout O2 arenu a vyblokovat vysílací prostor na ČT Sport se sledovaností přes 240 000 a dosahem až 700 000 diváků. Kromě těchto akcí bych vyzdvihl aktivaci Coca-Cola s Ester Ledeckou, kdy hravou a pro Ester přirozenou formou aktivovali partnerství na sociálních sítích, ale i v offline prostoru speciální zlatou edicí plechovek. Zajímavé aktivace realizuje také Mastercard ve spolupráci s HC Sparta Praha, například v podobě soutěže o permanentku na 10 let nebo komplexní aktivity Fortuny s Ligovou fotbalovou asociací okolo Fortuna ligy. Daří se jim aktivovat partnerství jak on-site na stadionech formou Fortuna fotbalové střelnice nebo vyhlašováním nejlepšího nahrávače „Přihraj“, tak on-line tvorbou velkého množství obsahu na web a sociální sítě. Velké množství aktivací jim pomohlo se změnou názvu soutěže, kdy je nejvyšší fotbalová liga opravdu „žlutá“ a nikdo si ji neplete s HET ligou či Gambrinus ligou. Na závěr bych rád pochválil O2 TV Sport, že do českého prostředí přinesla detailnější práci se statistikami v reálném čase prostřednictvím systému Tracab. Pro fotbalové fanoušky jde rozhodně o zpestření přímých přenosů z domácí ligy.

5


Jan Rachota

6

Zdeněk Novotný

Marek Tesař

Sportovní manažer, Český hokej

Managing partner, Raul s.r.o.

Sportovní marketér a moderátor

Scéna českého sportovního marketingu byla i v roce 2018 prošpikována inspirativními momenty. Dalo by se psát o konkrétních akcích, ale osobně se snažím odnést si něco z každého eventu, který jsem navštívil nebo sledoval prostřednictvím médií či sociálních sítí. Proto jsem se rozhodl zmínit spíše několik střípků, které mě hodně zaujaly. Svou myšlenkou mě zaujalo networkingové setkání Give me 5. Principiálně totiž vyjadřuje přesně to, co ví každý, kdo peníze někdy pro nějaký sport nebo event zkusil sehnat. Říká se, že pět minut kolikrát stačí, hlavní je těch oněch pět minut dostat. Rozlučka Tomáše Rosického. Rozloučit se s legendou svého klubu patřičně na úrovni, to je výzva. Na Letné tuto hozenou rukavici chytili parádně a dle mého názoru šlo o jednu z mála rozluček, která snesla parametry světové akce – a to nejen obsazením jednotlivých týmů. Co udělat pro to, aby každoroční představení dresů pro sezónu nebylo jen fajfkou u splněného úkolu v diáři? Tím si láme hlavu nejedno marketingové oddělení. Originálním způsobem se toho zhostili před sezonou ve fotbalové Plzni. Parkour je unikátní, díky němu Viktorka představila to, co dle jejich názoru nové dresy představují. Představení nominace na MS ve florbale – tým ČR. Mimo to, že samotný event byl produkčně hodně vyvedený, se mi líbilo originální představení nominace českého týmu. Někdo může říci, že to bylo dlouhé a neukoukatelné, nicméně já tvrdím, že to rozhodně zaujalo. Výročí fotbalové a hokejové Sparty. Nejen speciální dresy, ale také kvalitní knihy k výročí a doprovodný program samotných jubilejních utkání. A tak by to mělo být, nejen fanoušci těchto klubů pocítili nádech historie a významnosti těchto týmů pro českou fotbalovou a hokejovou scénu. 110ceskyhokej.cz – speciální timeline. Nedá mi to a musím ocenit práci kolegů. Skvěle zpracovaná timeline ukazuje historii českého hokeje v kostce. Audio, video, foto – vše na jednom místě a přehledně.

Moc mě baví vstup Fortuny do fotbalové ligy. Jednak to je po dlouhé době titulární partner, který je uvěřitelný, ale především se jim povedl aktivační koncept s naprosto výjimečně dobrým vizuálním stylem a brandingem. Za zmínku stojí i spolupráce s mediálními partnery, nebo aktivity s Tomášem Touhou na Youtube, respektive přítomnost v digitálním prostředí. Obrovské uznání zaslouží nasazení a schopnost organizace sokolů při Všesokolském sletu. Zde je vše, na co by měl být český sport hrdý. Dobrovolnost, nadšení, pohyb všech generací, respekt k vlasti a historii. Stačí říct, že 20 000 cvičenců trávilo týden na žíněnkách v pražských tělocvičnách kvůli šestiminutovému vystoupení v Edenu či O2 areně, a to v permanentně dobré náladě. Velký respekt! Ač už je to relativně dlouho, rozhodně musím zmínit obrovský úspěch olympijské čepice Raškovky od Alpine Pro. Je to počin, který v merchandisingu nemá v České republice obdoby. Příběh, prezentace a hlavně celkový prodej 65 000 ks. Vyjímečnost počinu podtrhuje i maličkost, že se na Aukru.cz prodávala za 4 000 Kč. Potvrzení, co pro český sport znamená O2 arena. Tento stánek se ukazuje jako klíčový pro prezentaci českých sportů a jejich partnerů. Bojové sporty, motokros, florbal, koně, hokej, tenis… Kvalitní zázemí této arény hraje klíčovou roli v návštěvnosti a kultivovanosti prezentace sportů.

Za slovy “rebranding Českého hokeje” je ukryto mnohem více než jen tolik diskutované logo na dresu Národního týmu. Na základě osobního profesního vhledu do tohoto projektu vidím za těmito třemi slovy komplexní rebranding a vytvoření nové identity značky Českého hokeje, komunikaci této nové značky, důslednou aplikaci brandu, unikátní event, v rámci kterého se identita představovala, i content, jenž byl vytvořen pro event i následnou komunikaci uvnitř hnutí i směrem k fanouškům. A také tyto uvedené dílčí prvky, které jsou součástí celku tvořícího ona tři slova, by bylo možné rozepsat do dalších aktivit... Netroufám si tomuto sportovně - marketingovému počinu přisuzovat objektivní “nej”. Ani jako celku - ani jeho výše uvedeným dílčím prvkům. Nicméně více emocí podle mne v roce 2018 žádný projekt, event či kampaň nevzbudil a pokud stále platí, že sport je sportem díky emocím, pak si dovolím rebranding Českého hokeje označit jako nejemotivnější počin české scény sportovního marketingu v roce 2018.

„Dovolím si rebranding Českého hokeje označit jako nejemotivnější počin české scény sportovního marketingu v roce 2018. “ Zdeněk Novotný Sportovní marketér a moderátor


Tomáš Mutinský

Jan Raděj

Tomáš Verner

PR & Sponzoring Specialist, FORTUNA

Obchodní a marketingový ředitel stanice O2 TV Sport

Úspěšný krasobruslař a moderátor

Rok 2018 byl z mého pohledu velmi bohatým rokem na poli sportovního marketingu. Cítím, jak se prostředí zlepšuje a vyvíjí, což je velmi dobře. Mě osobně ale nejvíce oslovily dvě organizace. Líbila se mi komunikace Českého olympijského výboru především během ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu a aktivity fotbalového klubu Sparta Praha ve druhé půlce roku, i když to měli velmi ztížené sportovními neúspěchy ligového týmu, což je v tomto odvětví velmi těžká komplkace. Olympijské hry musí být pro celý marketingový a mediální tým velkou zatěžkávací zkouškou a jsem rád, že si s tím takto poradili. Je to zároveň velká zodpovědnost, neboť se na událost dívá celá planeta a v našem měřítku samozřejmě všichni v České republice. Český dům v Koreji, celková komunikace na sociálních sítích, propojení s partnery, to vše se povedlo, dle

Velmi mě potěšily projekty nového titulárního partnera české fotbalové ligy, které dokázaly zapojit diváky a zvýšit tak povědomí o daném produktu. Aktivity Fortuny a Ligové fotbalové asociace, jako například nová vizuální identita, zápasové fanzóny, kontinuální online komunikace, výrazně přispěly k rekordním návštěvám na stadionech v podzimní části. Pevně věřím, že nastavený trend bude pokračovat i v dalších letech. Dále mě zaujala unikátní akce propojující svět sponzoringu a sportu - Give me 5, kterou připravili matadoři českého sportovního marketingu Zdeněk Rak a Tomáš Křivda. Je to správná cesta, jak sportovci mohou oslovit nové sponzory a získat potřebné finanční prostředky na své projekty. Nesmím zapomenout ani na neotřelou a efektivní kampaň společnosti Tipsport

Po Kláře Spilkové, která je podepsána globálně s KPMG, se podařilo dalšímu českému sportovci prorazit na světový trh. Mluvím samozřejmě o Ester Ledecké a její sportovní agentuře Sport Invest. Když se doopravdy zamyslíte nad tím, co všechno se musí odpracovat, co všechno se musí povést a jak se s takovým úspěchem dále pracuje, vytváří sportovní marketing vlastně takovou alchymistickou laboratoř. K takovým výsledkům potřebujete k talentovanému a úspěšnému sportovci také talentovaného agenta. Skládám velkou poklonu za talent, vůli, vizionářství a velkou dávku pracovitosti na obou stranách.

mého názoru, na jedničku. Sparta se zase rozhodla jít „cestou komerce“, jestli to mohu takto nazvat, což je odvážný krok v českých podmínkách, kde jsou všichni zvyklí za fotbal neutratit ani korunu za lístek. Kdybych měl vybrat konkrétní projekty, tak určitě nesmím zapomenout na členství Sparta Club a zároveň, že se myslí v tomto pohledu i na děti. Sparta T V je přesně to, co si představuji pod pojmem „klubová televize“. Povedená byla určitě i rozlučka Tomáše Rosického a veškerý program kolem této akce. Je nutno ale podotknout, že obě organizace mají možnosti a prostředky, což někteří mohou označovat za „snadné“. Rád bych ale takto na dálku alespoň podpořil ty malé, někdy jednočlenné organizace, o kterých se možná zde nebude mluvit, ale jsou důležitou součástí sportovního marketingu u nás. Mějte odhodlání!

s Ester Ledeckou, Jakubem Voráčkem nebo třeba Bořkem Dočkalem. Stále jsem velkým fanouškem a podporovatelem projektu Bez frází a ještě z nejnovějšího dění zmíním křest kalendáře Karolíny Plíškové, jenž se mimořádně povedl a navíc nese znatelný charitativní přesah.

„Sparta se zase rozhodla jít „cestou komerce“, jestli to mohu takto nazvat, což je odvážný krok v českých podmínkách.“ Tomáš Mutinský

PR & Sponzoring Specialist, FORTUNA

7


Jakub Doubrava

Provozní ředitel, FbŠ Bohemians Praha

Už od léta mě bavil nástup Fortuny do fotbalové ligy. Vtipná komunikace na sociálních sítích, web pro fanoušky, program na stadionech a k tomu povedená grafická identita. Celkově to za mě přispívá ke zlepšování image českého fotbalu a fandím tomu! Samozřejmě musím zmínit i trošku bližší téma a tedy domácí florbalový šampionát. Kampaň před jeho začátkem, servis fanouškům, merchandising, branding sportovních arén a spoustu dalších věcí, které ukázaly směr florbalovému hnutí a inspirovaly.

Martin Kovařík

Manažer marketingu a PR, FK Teplice

Štěpán Hanuš

David Schlegel

Ředitel komunikace a PR, Ligová fotbalová asociace

spolumajitel eSports.cz, s.r.o.

Uplynulý sudý rok jsem vnímal jako rok velkých mezinárodních akcí. V poslední době se mi zamlouvá aktivita Českého olympijského výboru a jeho PR týmu, a to i přesto, že trochu závidím jejich postavení. Výhodou správců olympijských kanálů je totiž jistota pozitivních zpráv, když se přihlásí ke každé medaili nebo úspěšnému výkonu českých sportovců. Výsledky, které nenaplňují očekávání fanoušků jako třeba marné čekání hokejistů, běžců či skokanů na medaili, si před fanoušky musejí obhájit příslušné svazy. Vrcholem snažení ČOV se v mých očích letos staly dvě věci. Prvním byla jednoduchá idea čepice Raškovky, která se stala pojítkem komunikace přípravy na Hry v Koreji a současně snadnou aktivací partnerství s Alpine Pro. Bohužel si myslím, že se z jejího potenciálu dalo „vymáčknout“ ještě více na sociálních

Nejvíce mě zaujala kompletní změna vizualizace a designu Českého svazu ledního hokeje, která proběhla v červnu 2018. Osobně jsem považoval změnu za velice žádoucí, protože dresy a další suvenýry s národním znakem mohl vyrábět kdokoliv a firma, která držela oficiální licenci na prodej reprezentačních suvenýrů, tomu mohla jen přihlížet. Byl jsem velmi překvapen negativní reakcí řady fanoušků. Ta byla mnohem bouřlivější, než jsem očekával. Odborníci přitom změnu identity hodnotili vesměs pozitivně. Trochu stranou hysterie českých fanoušků vyšel pochvalný článek o změně českých dresů i v nejprestižnějším hokejovém časopise na světě The Hockey News. Věřím, že si na nové dresy fanoušci zvyknou, hodně by tomu pomohl nějaký úspěch hokejového nároďáku.

„I přes výrazný časový posun dokázal Český olympijský tým získat ohromný podíl pozornosti u uživatelů na sítích, a to díky různorodosti příspěvků i jejich zpracování a cílení.“ Štěpán Hanuš

Za nejvíce povedenou považuji olympijskou kampaň společnosti Coca- Cola, která byla postavena na osobě Ester Ledecké. Samozřejmě všemu nahrály výsledky Ester, kterých v Pchjongčchangu dosáhla, ale Coca-Cola na to byla výborně připravena a měla ihned co pouštět do světa. Moc se mi líbí také aktivity Českého olympijského výboru na sociálních sítích, Je vidět, že Tomáš Houska je muž na svém místě a zajímavý content, který pro své kanály ČOV používá, musí fanoušky bavit. Musím zmínit také projekt Bez frází, který mě osobně moc baví v textové podobě a možná ještě více se povedl přechod do audiovizuálního formátu na MALL T V. Je to další z projektů, který vtáhne sportovní fanoušky do děje a přesně to se mi líbí. Naprosto zasloužená tak pro mě byla nominace na Křišťálovou lupu.

8

Ředitel komunikace a PR, Ligová fotbalová asociace sítích, popř. formou video obsahu. Na sítích se ČOV naopak podařilo zaujmout českou nejen sportovní veřejnost během samotných Her. I přes výrazný časový posun dokázal Český olympijský tým získat ohromný podíl pozornosti u uživatelů na sítích, a to díky různorodosti příspěvků i jejich zpracování a cílení. Těšil jsem se na další smělý krok projektu Bez frází, který poutá moji pozornost od svého vzniku. Celému týmu na dálku moc fandím a pokus zpracovat pohled za kulisy hokejové Sparty jim podle mě vyšel. Pomohly jim jistě okolnosti se změnami v realizačním týmu. Bez frází skvěle využilo příležitosti zvýšeného zájmu o již tak nejsledovanější hokejový klub v zemi a video seriál se stal na nějaký čas hitem. Škoda, že tvůrci neměli v rukávu i nějaké pokračování, ale třeba se ho brzy dočkáme.


SB LIVE 15

OLYMPIJSKÝ AKTIVAČNÍ MARKETING HRY Z POHLEDU PARTNERŮ A SPORTOVCŮ

V pořadí již patnáctý SportBiz live se uskutečnil poslední březnovou středu v pražském Braunově domě pod taktovkou moderátora Davida Sobiška a bylo to setkání více než tematické. Měsíc po dvojnásobném vítězství lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké se odborníci nejen ze světa sportovního marketingu tentokrát zaměřili na olympijský aktivační marketing.

Nebylo proto divu, že uplynulé Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchanu, olympijská práva a obchodní práva olympijských partnerů, byly jedním z hlavních témat SportBizu live 15. Úvodní slovo si vzal zástupce Českého olympiského výboru, právník Jan Exner, který se zaměřil na citlivou problematiku ochrany práv olympijských sponzorů. „Důvodem této ochrany rozhodně není snaha blokovat neolympijské partnery nebo nikomu zakazovat fandit či zakazovat někomu spojovat své produkty a výrobky s olympijským hnutím. Snažíme se však tímto způsobem zajistit a ochránit finanční pro-

středky pro celé olympijské hnutí. Oficiální partneři totiž platí za svoji exkluzivitu nemalé částky a v celé diskusi na toto téma bohužel málokdy zaznívá, jakým způsobem ČOV či MOV s těmito prostředky nakládá. Devadesát procent marketingového zisku ČOV a osmdesát devět procent zisku MOV jde zpátky do sportu – na rozvoj mládeže či přímo do olympijského hnutí, díky čemuž může být v rámci olympijských her např. realizován tzv. projekt „bílého sportoviště,“ říká Exner. Ten zároveň přiblížil, jak ČOV jednotlivé problematické aktivity společností, které nejsou oficiálními partnery olympijských

her, a vykazují tak rysy ambush marketingu, dokáže kontrolovat a postihovat. „Z hlediska ochrany olympijských symbolik se tyto věci samozřejmě snažíme hlídat. A to jednak prostřednictvím monitoringu médií, tak také monitoringu sociálních sítí, protože právě sociální sítě jsou platformou, na které k pokusům o zneužití olympijských symbolik dochází nejčastěji. S dotčenými subjekty ale vždy nejprve diskutujeme a vysvětlujeme, protože devadesát procent porušení pravidel je založeno na pouhé neznalosti,“ dodává Exner. Za jednoho ze stěžejních olympijských

9


„Devadesát procent marketingového programu ČOV i MOV jde zpátky do sportu.“ Jan Exner, právník Českého olympijského výboru

partnerů pak promluvila Zuzana Kadlečková, social media manager Coca-Coly, která mimo jiné přiblížila, jakým způsobem tato společnost využívá svých marketingových práv. „Fungujeme na bázi kampaní, takže to hlavní komunikační období okolo olympijských her bylo nastaveno asi na osm až devět týdnů. Začínalo na počátku ledna, ale vzhledem k naší cílové skupině musím říct, že bylo celkem náročné udržet pozornost teenagera po celou dobu a proto jsme jsme si také pomáhali dalšími doplňujícími prvky a soutěžemi. Osvědčila se nám kombinace připraveného contentu a real-time obsahu, jenž jsme získávali přímo z místa dění.“ Překvapivou pak byla nepochybně informace o šíři českého social media týmu, který za společnost Coca-Cola veškerou komunikaci ve zmíněném období zajišťoval. „Přímo o olympijské partnerství se stará brand manager, social mám na starosti já, další kolegyně – community manager a máme také určitou podporu v mediálních agenturách. Olympiádu jsme tedy vlastně odjeli v týmu tří, až čtyř lidí, plus několik dalších externistů. Oproti jiným obdobím, se počet lidí v týmu nijak razantně nemění.

„V socialu snadno podlehnete dojmu, že stačí být mileniál s mobilem v ruce.“ Zuzana Kadlečková,

Social Media Manager Coca-Coly Naší výhodou je, že si spoustu věcí dokážeme udělat in house, protože jsme součástí mezinárodního týmu. Social se velmi rychle vyvíjí, musíte neustále sledovat, co je nového a pokud bychom fungovali pouze lokálně, neměli bychom s kým konzultovat. S kolegy z ostatních evropských trhů můžeme mnohem lépe zjišťovat, co je zrovna třeba udělat, tak abychom se neustále mohli

10

posouvat dál,“ kvituje Kadlečková. Třetím hostem SportBiz live 15 byl pak zástupce samotných sportovců, výkonný ředitel agentury Sport Invest, Petr Hercík. Ten mezi jinými odpovídal také na otázku, zda může neúspěch sportovce na olympijských hrách výrazným způsobem snížit jeho marketingovou hodnotu. „Partnerství, tak jak je vnímáme my, nejsou primárně postavena na úspěších či neúspěších. Stojí především na síle osobnosti každého jednotlivého sportovce, na tom, kolik lidí dokáže ovlivnit, kolik lidí jej aktivně

gram a mít pohromadě veškeré jeho aktivity, které vyžaduje smluvní plnění a média a v souladu s jeho sportovní přípravou vše skládat dohromady. Na druhou stranu, motivace sportovce v okamžiku, kdy s námi podepisuje smlouvu, je v tom, že chce zlepšit svojí sportovní a finanční situaci. My jsme schopni mu s tím pomoci, ale už dopředu ví, že ho to bude stát čas s médii, novináři, či v rámci partnerských aktivací. Z toho je jasné, že pokud by sportovec nic z toho absolvovat nechtěl, pak spolupráce není možná,“ uzavírá Hercík.

sleduje, vyhledává si o něm informace. Na tom, jestli sportovec má nebo nemá zlato, partnerům zas až tak nesejde, pokud si to dobře odpracoval před samotnou olympiádou,“ říká Hercík, který zároveň nastínil, jak Sport Invest chrání zájmy sportovců, aby v důsledku jejich povinností vůči sponzorům neutrpěl jejich sportovní výkon. „ Je to o každodenní komunikaci. Být s ním v kontaktu, znát jeho denní harmono-

Kompletní videozáznam z akce SportBiz live 15: Olympijský aktivační marketing, a také exkluzivní rozhovory s hosty, najdete na webu www.sportbiz.cz


ROZHOVOR

POŘÍZENO V ÚNORU 2018

TOMÁŠ KŘIVDA:

Podařilo se nám spoustu dříve nemyslitelných věcí Na podzim roku 2017 po dlouhých dvanácti letech opustil pozici marketingového ředitele fotbalové Sparty. V rozhovoru pro SportBiz hovoří Tomáš Křivda nejen o získaných zkušenostech a specifikách práce v největším českém fotbalovém klubu, ale také o svých kariérních začátcích.

Tvá cesta na pozici marketingového ředitele začala stáží. Jak tato stáž v ypadala a co ti do dalších let dala? Je to již hodně dávno, ale na některé momenty si dodnes pamatuji. Například na pocit, kdy ž jsem šel na poslední pohovor před přijetím k Dušanu Svobodovi, kter ý byl tehdy marketingov ým a obchodním ředitelem. A především pak, kdy ž jsem odcházel s potvrzením, že mohu nastoupit na stáž . Byl to skvělý pocit plný očekávání, co mě v mém oblíbeném klubu čeká. Vzhlížel jsem ke kolegům a zapisoval si všechny informace o jejich práci.

Naslouchal jsem jim a snažil se vše co nejr ychleji pochopit. V rámci stáže jsem měl na starosti samé maličkosti, jak tomu tak bý vá. V ticketingovém systému jsem rezer voval místa pro předprodej na Ligu mistrů, kontroloval VIP prostor y před zápasy, kompletoval dopisy. Zároveň jsem měl možnost podílet se na přípravě nové verze webu, kdy jsem kompletoval pro dodavatele FG Forrest podklady. Stáž byla především o asistentské práci, ale při studiu na v ysoké škole mi pomohla se zorientovat v praxi spor tovního marketingu.

Následně jsi se přesunul na stáž do Realu Madrid. Jakou roli si zde zastával a co ti nejvíce utkvělo z tohoto období v paměti? V Madridu to byla velká škola života. V porovnání s Realem je Sparta rodinná firma. Už tehdy mělo marketingové oddělení Realu více zaměstnanců, než celá Sparta. Já působil v jedné z částí marketingu, konkrétně v oddělení mezinárodního rozvoje. Pomáhal jsem s přípravou webových stránek pro mezinárodní fotbalové školy a kempy. Následně jsem dostal možnost se potkávat se zástupci jednotlivých oddělení a projektovými manažery. Dodnes mám

11


uložen zápisník s jejich odpověďmi na mé otázky. Vlastně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou mě stáž v Realu naučila, bylo nebát se zeptat na cokoli, co mě zajímalo. Byla právě stáž v Madridu zlomem ve tvé kariéře i zlomem práce Sparty s fanoušky, kde patří mezi českou špičku? Zlomem bych netvrdil, protože jen samotná stáž nikomu další kariéru nezaručí. Ale rozhodně mě motivovala, abych se i po návratu do Prahy dále věnoval sportovnímu marketingu aktivně a při studiu dále pokračoval v práci na Spartě, což ale s ohledem na můj vztah ke klubu nebylo zas tak složité. Vedení Sparty a Milan Luhový mi dali příležitost a maximálně mě podporovali v tom, abych se na tu stáž dostal. Zároveň mi ještě před návratem do Prahy Sparta nabídla větší úvazek, což mi dalo možnost ještě více při studiu na F T VS proniknout do praxe. Mou stáž bych příliš se změnou přístupu Sparty k fanouškům nespojoval. K tomu, aby se klub fanouškům více otevřel, vedla ještě dlouhá cesta. Ale pro mě osobně byla stáž velmi inspirativní a dodala mi důvěru, že když se člověk o něco hodně snaží, může to vyjít, přestože se to na první pohled zdá nereálné. To mi následně pomáhalo překonávat některé překážky v dalších letech. V čem je Sparta jiná v porovnání s ostatními kluby v rámci vztahu s fanoušky? V rámci českého prostředí je Sparta fenomén. Je to klub, který buď milujete nebo nenávidíte. Fandí mu nejvíce lidí napříč celou Českou republikou, prodává noviny. To se projevuje i v marketingu a vztahu s fanoušky. Ti jsou v Čechách nejméně trpěliví, ať už se bavíme o výsledcích na hřišti, službách v hledišti či komunikaci prostřednictvím klubových médií. Na druhou stranu umějí vytvořit fantastickou atmosféru a hnát hráče a tím i celý klub vpřed. Sparta musí být ve všem nejlepší. Jak na hřišti, tak mimo něj. A pokud tomu tak není, fanoušci se okamžitě ozvou. Což je na druhou stranu pozitivní, protože díky této rychlé zpětné vazbě víte, kde to skřípe. Ve Spartě máte jiné možnosti oproti ostatním klubům z pohledu lidské síly a jistě i budgetu určeného na marketingové aktivity, co naopak je na Spartě oproti ostatním klubům limitující a jak jste s tím pracovali? Neumím toto relevantně srovnat s ostatními kluby, tak budu mluvit jen za Spartu a za sebe. Upřímně, mám pocit, že dost často jsme těmi limity my sami v rámci sparťanské rodiny. A tím myslím jak zaměstnance, hráče, tak občas i fanoušky klubu. Nedokázali jsme klub ještě více otevřít fanouškům,

12

informovat je opravdu o všem, co se v něm děje. Hráče jsme chtěli ještě více propojit s fanoušky, a to nejen ve virtuálním světě, ale i v tom reálném. Nic není černobílé, takže i v tomto případě existují relevantní důvody, proč některé věci nebyly nebo nejsou možné. Spoustu věcí, které byly dříve nejen ve Spartě nemyslitelné, se nám však podařilo zrealizovat, a tím i ty původní limity posunout o kus dál. A přestože jsou ve Spartě v porovnání s většinou ostatních klubů mnohem lepší podmínky, ani v ACS nejsou rozpočty neomezené a podaří se tak zrealizovat jen malá část z plánovaných aktivit. Dlouhodobě pak Sparta naráží na možnosti stadionu, jehož infrastruktura zastarává a dnes v mnoha oblastech neodpovídá potřebám klubu.

„Sparta se zatím s daty o fanoušcích pracovat učí. V posledních měsících probíhala výstavba infrastruktury, která je potřebná pro evidenci preferencí fanoušků.“ Tomáš Křivda,

Bývalý Marketingový ředitel AC Sparta Praha Na co jsi během svých 12 let ve Spartě nejvíce hrdý? Mohl bych popsat desítky projektů, akcí, setkání s fanoušky, zážitků… Pokusím se však vybrat jen ty nejzásadnější. Jsem rád, že se za poslední roky na domácích zápasech Sparty výrazně zlepšila atmosféra, a to nejen díky zvýšení průměrné návštěvnosti, ale také díky aktivitě fanoušků. Můžu porovnávat druhou polovinu 90. let a prvních pět let nového tisíciletí, kdy jsem byl ještě “na tribuně”. Oproti tomuto období se dnes hraje na Letné před skvělou kulisou. Máme nové předzápasové “tradice” jako společné zpívání hymny nebo vlajkonoši na hřišti. Podařilo se opět povolit kartoniády a chorea, odstranit ploty mezi hledištěm a hřištěm. Každopádně nikdy nezapomenu na atmosféru oslav 120 let od založení klubu, které se protáhly až do jarních oslav titulu. Mám sice oslavy spojeny s enormním pracovním nasazením, ale o to krásnější pak bylo jejich vyvrcholení. Také jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do konce myšlenku pravidelné pomoci bývalým hráčům Sparty v nouzi, která se zhmotnila v podobě Nadačního fondu ACS. Když to vezmu čistě z ekonomického pohledu

klubu, tak bych zmínil, že jsme v posledních několika letech několikanásobně zvedli příjmy ze vstupného či prodeje suvenýrů, byť nejen v těchto oblastech vidím stále nevyužitý potenciál. Jaké vidíš největší příležitostí pro rozvoj Sparty v dalších letech? Rozdělil bych to do tří oblastí. První je společenská oblast, kdy by Sparta měla být mnohem aktivnější a dlouhodobě pracovat jak se svými fanoušky či bývalými hráči, ale celkově s komunitou okolo klubu. V angličtině existuje pro toto souhrnný výraz stakeholders. Je potřeba, aby Sparta nastoupila na cestu dlouhodobě udržitelného rozvoje klubu, a právě proto musí vykročit mnohem více i do mimofotbalové oblasti. Druhou oblastí je pak komunikace s fanoušky, konkrétně s jednotlivci za využití personalizace, sociálních sítí a dalších technologií. K tomu je potřeba dobrá práce s daty a jejich analýza. Z pohledu marketingového již v tomto klub za mého působení udělal první kroky a brzy budou viditelné i další. Třetí oblastí je samotný zápasový zážitek spojený s kvalitou služeb na stadionu. Letná je sparťanským domovem už více než sto let a zub času se na stadionu podepisuje. Základní konstrukce je z konce šedesátých let a před padesáti lety měli fanoušci jiné potřeby než dnes, jejich požadavky se výrazně posunuly. Takže je potřeba, aby se i stadion a jeho zázemí začalo měnit ve prospěch fanoušků, ať už se to týká kapacity vstupů, toalet nebo občerstvení. Jakmile budou tyto základní služby dobře postaveny, může si Sparta začít “hrát” s technologickými vymoženostmi jako je např. donáška občerstvení na místo a další. Trendem současného sportovního marketingu jsou data, která kluby o svých fanoušcích mají a co o nich ví. Jak v tomto směru pracuje s fanouškovskými daty Sparta? Sparta se zatím s daty o fanoušcích pracovat učí. V posledních měsících probíhala výstavba infrastruktury, která je potřebná pro evidenci preferencí fanoušků. Zatím tedy personalizaci a přípravu nabídek pro fanoušky na míru Sparta nepoužívá, ale to by se velmi brzy mělo změnit. Data jsou v dnešní době základním klíčem k poznání potřeb fanoušků, plánování marketingových akcí a komunikaci. To si uvědomuje i Sparta a z tohoto důvodu jsem už loni mohl otevřít pozici marketingového analytika a přijmout nového kolegu.


ROZHOVOR

Kde hledáš inspiraci? Jsi stále v kontaktu s lidmi ze své stáže v Realu či zástupci předních evropských klubů, kde jste třeba hráli pohárová utkání? Existuje nějaká platforma, kde sdílíte své know-how? Bude to znít jako klišé, ale inspiraci hledám všude kolem sebe. Na sociálních sítích sleduji různé zahraniční kluby či oborové weby o sportovním marketingu, kde jsou publikovány různé novinky z celého světa. V posledních letech jsem navštěvoval různé oborové konference. Občas si napíši o konkrétních projektech a aktivitách s kolegy z jiných klubů, ani nemusí jít o soupeře z evropských pohárů, se kterým jsem se potkal osobně. Při zápasech UEFA jsem pak pravidelně využíval možnost diskuze se zástupci marketingu a ticketingu soupeře. Skvělou příležitostí jsou také workshopy

v hokeji, florbale nebo olympijském hnutí. V Čechách je organizováno velké množství zajímavých jednorázových i pravidelných sportovních akcí, které jsou velmi rozmanité jak počtem účastníků, tak rozpočtem a kreativitou organizátorů. Ve fotbale mě v posledních letech zaujaly některé aktivity Bohemians, Slovácka či Viktorie Plzeň, kdy i s prakticky nulovým rozpočtem dokázaly zaujmout a plnit předem stanovené marketingové cíle. V hokeji jsou stabilními lídry Sparta a Kometa Brno.

organizované jak UEFA, tak klubovou asociací ECA, která navíc vydala v roce 2016 obsahově velmi zajímavou publikaci Club Management Guide, jež obsahuje i kapitolu o marketingu včetně případových studií.

doucna zcela změnit formu sledování nejen sportovních akcí. Mimochodem již při právě probíhajících Olympijských hrách spolupracuje držitel práv Eurosport s Facebookem. Dále se zájmem pozoruji vývoj dynamického a mobilního ticketingu, kdy se po berlínském klubu Hertha přiklánějí ke průběžné úpravě cen vstupenek dle poptávky i další bundesligové kluby. Samostatnou oblastí, kterou doporučuji průběžně sledovat, je využití zákaznických/fanouškovských dat. Inspirací

Inspiroval jsi se i prací tuzemských sportovních klubů, například i mimo fotbal? Samozřejmě ano, a to nejenom ve sportovních klubech. Snažím se sledovat práci bývalých kolegů ve fotbalových klubech,

Co tě v oblasti sportovního marketingu v poslední době nejvíce zaujalo? Aktuálně je velmi zajímavé sledovat probíhající tendr na vysílatele anglické Premier League. Aktivně do něj totiž vstupují provozovatelé sociálních sítí, což může do bu-

v této oblasti může být například web NBA. com, případně prodejce fanouškovských suvenýrů Fanatics. V ČR mě zaujal např. Kometa Expres, zároveň jsem si užil i naše sparťanské eventy po skončení minulé sezony, konkrétně běh stadionem Letenská míle a akci pro malé fanoušky Letenská noc. V minulém roce jsi opustil pozici marketingového ředitele Sparty, kam nyní povedou tvé další kroky a jak dále budeš zapojen do dění kolem ACS? Aktuálně jsem stále spojen se Spartou. Externě řídím několik projektů, které se primárně týkají infrastruktury stadionu. Zároveň jsem k dispozici svému nástupci, který se mnou spoustu věcí konzultuje. Každopádně se mi podařilo trochu zvolnit svůj životní rytmus a více se věnovat rodině, což byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem ze Sparty odešel. Úkoly, které nyní na Spartě mám, bych měl dotáhnout v průběhu první poloviny roku 2018, takže se začínám rozhlížet po nových výzvách. Rád bych pokračoval ve sportovním marketingu, ať už na straně sportovní organizace nebo klienta. V posledních letech jsem se mimo jiné věnoval aktivaci sponzoringu a tyto zkušenosti bych rád zužitkoval.

13


CASE STUDY

Rozlučka TR10 53 utkání v rudém dresu AC Sparta Praha, 149 ve žluto-černém Borussie Dortmund, 170 v tmavě červeném Arsenal FC a 105 zápasů v červeném dresu české fotbalové reprezentace. Také však několik desítek měsíců, kdy se zotavoval z různých zranění, která mu bránila na trávníku potvrzovat svou přezdívku Malý Mozart. Tomáš Rosický. „Nikdy jsem nepřišel na to, jak dobrý jsem opravdu mohl být,“ konstatoval „Rosa“ v druhé polovině prosince 2017, když po jednom z dalších zranění oznámil konec profesionální kariéry. Již v tu chvíli ale věděl, že ještě jednou vyběhne na trávník své milované Letné, kam se vrátil do rudého dresu Sparty teprve na konci léta 2016. „Vím, že rozlučkové zápasy nemají v Česku velkou tradici, ale pro mě byla možnost uspořádání podobné akce jasným rozhodnutím. Neměl jsem možnost rozloučit se s fanoušky Sparty a národního týmu přímo na hřišti. Vždy jsem se snažil fotbalem bavit, ukázat jeho krásu a rozmanitost. Se stejným cílem budu na hřiště nastupovat také ten den. Mým obrovským přáním

14

je si ještě jednou zahrát před vyprodanou Letnou a zápas si s fanoušky užít,“ prohlásil Tomáš Rosický na tiskové konferenci, při které oznámil, že se 9. června uskuteční na stadionu Sparty jeho rozlučkové utkání. Přípravy posledního utkání profesionální kariéry populárního Rosy se mohly rozjet. Desítky tisíc návštěvníků speciálních internetových stránek www.tr10.cz, mnoho hodin videí mapujících kariéru Malého Mozarta, stovky příspěvků na sociálních sítích i zapojení všech bývalých týmů, ve kterých Rosa strávil část své kariéry. „Bylo úžasné sledovat, jakou stopu Rosa zanechal v klubech, kde působil. Ať už jsem komunikoval ohledně spolupráce se zástupci BVB nebo Arsenalu, vždy se snažili vyjít maximálně

vstříc,“ komentuje období příprav vedoucí organizačního výboru rozlučky Tomáš Křivda. „Přímo skvělá pak byla podpora od dvou spolupořadatelů rozlučky, kterými byli Sparta a Fotbalová asociace České republiky,“ dodává Křivda. Audiovizuální obsah, který i díky podkladům od všech týmů Tomáše Rosického mohl organizační tým připravit, viděly díky sdílení napříč kluby miliony fanoušků Rosy po celém světě. Přípravy rozlučkového utkání výrazně zjednodušil průběh prodeje vstupenek. Ještě než organizační tým stihl potvrdit první jména hráčů, kteří obléknou dresy týmů TR10 Czech Team a TR10 World team, utkání bylo vyprodáno. Volný prodej byl ukončen za pouhých 50 minut, zájem


CASE STUDY

o vstupenky minimálně trojnásobně překročil kapacitu Generali Areny. Od té chvíle se organizační tým mohl soustředit na připomenutí skvělé kariéry Rosy a na produkci samotného utkání spolu s akvizicí hráčů. A jak se jim to podařilo? Na rozlučku přijeli mimo jiné Petr Čech, Zdeněk Grygera, Marek Jankulovski, Tomáš Galásek, Jaroslav Plašil, Karel Poborský, Milan Baroš, Jan Koller a další bývalí reprezentanti České republiky. Proti nim pak nastoupily hvězdy světového fotbalu Jens Lehmann, Gaël Clichy, Dedé, Kieran Gibbs, Bacary Sagna, Cesc Fábregas, Mathieu Flamini, Alex Hleb, Nuri Sahin či Robin van Persie. Týmy vedly z lavičky Karel Brückner a Ivan Hašek. Ti všichni strávili v Praze minimálně dva dny, aby doprovodili sparťanskou desítku do fotbalového důchodu. Sobota 9. června pak zcela patřila Tomáši Rosickému (a bouřce, ale o té až na dalších řádcích). Třída Milady Horákové byla na jeden den přejmenována na Třídu Tomáše Rosického, chodníky podél stadionu byly vyzdobeny výstavou skoro čtyř

a ještě hezčí akce v podání TR10. Vše běželo jako po drátkách, natěšení fanoušci zcela zaplnili hlediště Letné a čekali na slavnostní nástup. A pak přišla bouřka... V 16:50, deset minut před výkopem, se nad Letnou zatáhlo, oblohu protínaly blesky a k zemi se valily proudy vody. To snad i „vyšší moc“ litovala, že Malý Mozart končí

„Pro mě i všechny další kluky to byl krásný zážitek. Užili jsme si to tak, jak jsme si plánovali.“ Tomáš Rosický desítek dresů z průběhu Rosovy kariéry. Stadion se od svého otevření rychle plnil fanoušky, každý dostal výtisk unikátní publikace „Mezi hvězdami“ mapující fotbalový život Malého Mozarta. Na velkoplošných obrazovkách se střídalo jedno video za druhým, pojícím prvkem byly krásné branky

kariéru. Po hodině intenzivní bouřky se počasí trochu uklidnilo, blesky se přesunuly od stadionu a už jen „lilo jako z konve“. Nebylo na co čekat, v 17:50 nastoupily oba týmy na hrací plochu a největšího aplausu se dočkal ten, kvůli kterému se všichni na stadionu sešli.

Hrací doba byla zkrácena na 2x30 minut, ale i to stačí, aby si všichni zápas maximálně užili. Hráči dokazují, proč si je Rosa na svůj zápas pozval. Fanoušci na tribunách bouří a užívají si každou akci. Za stavu 4:2 pro Český tým na poslední 2 minuty nastupuje také rodina Tomáše, jeho otec Jiří st., bratr Jiří ml. a syn Tomášek. Hned první akce čtyřletého Toma končí jeho první brankou na Letné, po které Martin Atkinson ukončuje zápas za stavu 5:2. Ale o výsledek v tomto utkání vůbec nejde. Tomáš Rosický se nejdříve rozloučil s fanoušky a spoluhráči v emotivním proslovu přímo na hřišti, následně pak trpělivě odpovídal novinářům na tiskové konferenci, kde také řekl: „Užili jsme si to moc. Byl to pěkný zážitek. Samozřejmě nám to trochu na začátku zkazilo počasí, bylo to těžké. Tím víc bych chtěl poděkovat lidem, bylo pro ně strašně složité tam zůstat, celé se to o hodinu posunulo. Pro mě i všechny další kluky to ale byl krásný zážitek. Užili jsme si to tak, jak jsme si plánovali.“ Utkáním však aktivity okolo rozlučky Tomáše Rosického neskončily. Následovala aukce dresů a speciálního foto obrazu. „Samotná myšlenka aukce dresů po skončení rozlučky vznikla v samém začátku, když jsme s Tomášem Rosickým začali rozlučkové utkání plánovat. Tomáš měl už zpočátku jako jeden z cílů vygenerovat finance pro dobročinné účely,“ uvedl Tomáš Křivda. Nakonec se podařilo organizátorům z celkového zisku rozlučkového utkání rozdělit mezi Kliniku dětské hematologie a onkologie FN Motol, Nadační fond AC Sparta Praha a Nadační fond Zelený život přes 1.100.000,- Kč.

15


16


POŘÍZENO V BŘEZNU 2018

ROZHOVOR

TOMÁŠ MUTINSKÝ:

Není třeba vymýšlet megalomanské projekty Na téměř šest let spojil svůj pracovní život s fotbalovou Bohemkou a dokázal, že i v relativně malém klubu se dají vymýšlet a realizovat velké projekty. V Ďolíčku má mimo jiné na starosti i značnou část marketingových aktivit klubu, včetně tvorby digitálního obsahu, který server SportBiz zařadil do výběru nejlepších počinů roku 2017. Nejen o tom jsme si povídali s tiskovým mluvčím Bohemians Praha 1905 Tomášem Mutinským. Pojďme v úvodu k Tobě osobně. Bydlíš

Když jsme se domlouvali na rozhovor, zdálo

Je to tak. To mi bylo asi devatenáct nebo

kousek od Ďolíčku. Je to náhoda? Je. S přítelkyní jsme bydleli mimo Prahu, stěhovali jsme se do Prahy a nechtěli jsme bydlet na periferii. Chtěli jsme klidné cen-

se, že jsi hodně překvapený… Máš pravdu. Většinou jsem si četl na SportBizu rozhovory s někým, koho jsem znal, kdo byl kapacitou a měl lidem co dát. Nevím, jestli

dvacet let. Zároveň jsem tu fungoval jako redaktor a co je nejvíc crazy – na pár zápasech jsem dokonce dělal i klokana. Tehdy zrovna v klubu končil můj kamarád

trum. Byt ve Vršovicích jsme si zamilovali a jsme v něm doteď. Na Bohemce jsem začal pracovat půl roku poté. Jediná nevýhoda je, že bydlím sice kousek od Ďolíčku, ale na vinohradské straně. Ráno tedy jdu krásně z kopce, ale večer musím utahanej ten kopec stejně vyšplhat.

zrovna já jsem ten správný člověk, který by měl předávat informace ostatním, aby si z něj brali příklad.

a spolužák Jarda Köstl. Tenkrát ještě nebyli tiskoví mluvčí povinní a já to dělal na částečný úvazek při škole. Byl jsem mladý vyjukaný kluk, ale byla to výzva. První liga, elitní soutěž, navíc Bohemka – klub s příběhem – bylo to neuvěřitelné. Říkal jsem si, bůh ví, kolik toho nedělám, ale teď

Tvůj příběh ale přece vůbec není nezajímavý. Na Bohemce sice zastáváš funkci tiskového mluvčího, ale začínal jsi jako trenér mládeže…

17


vím, že to bylo nic, když to srovnám s věcmi, které mám na starosti teď. Naštěstí jsem se obklopil šikovnými akčními lidmi, kteří mi se spoustou věcí pomůžou nebo je vyřeší úplně sami a já už na to jen dohlídnu. Přesto v den zápasu jsem v práci od rána a domů jdu někdy po půlnoci… To je docela zápřah, ne? Normálnímu člověku to přijde hodně, ale mě už se to jeví jinak. Dřív jsem si psal online, reportáž, nabíral rozhovory atd. Dnes máme reportéra i šikovného fotografa. Samozřejmě, vždycky může přijít nějaká komplikace, ale v tom je právě ta práce hezká. Já ani nejsem člověk, který by si odpíchnul, šel domů s čistou hlavou a věnoval se svým koníčkům. Tak to není. Možná bych měl klidnější život, ale ne tak pestrý a zábavný. Já přijdu do práce, mám nějakou vizi, vím, co chci dělat a mám nějaký plán. Vždy mi ale do toho může skočit něco dalšího a to je na tom právě to krásné. Jaké máš vlastně vzdělání? Vystudoval jsem gymnázium, tedy čistě humanitní zaměření. Musím ale říct, že mě vždycky bavila novinařina, a proto jsem pak začal studovat masovou a mediální komunikaci. To mě pohltilo. Pak se naskytla možnost pracovat ve sportovní branži, a i když já osobně jsem tomu dřív nijak neholdoval, protože nejsem úplně ze sportovní rodiny, cestu jsem si k tomu našel. Teď už si vlastně ani neumím představit jinou práci, než ve fotbalovém prostředí. Jak dlouhá doba utekla od Tvých úplných začátků v Bohemce? Na Bohemku jsem nastoupil ke konci roku 2012 a musím říct, že to pro mě nebylo úplně jednoduché období. Studoval jsem při práci vysokou školu a o tomhle oboru jsem nic nevěděl. Hodili mě tu do vody a musel jsem plavat. To se mi někdy nedařilo ani v osobním životě, takže v tom pracovním to pro mě byl absolutní křest ohněm. Šlo sice o poloviční úvazek, ale já byl stejně na stadionu pořád, protože jsem neměl co dělat. Byl jsem prostě student na vysoké škole, každý to zná… Nějaké přednášky máš, na nějaké chodit nemusíš. Tohle období ale nebylo ideální ani z té sportovní stránky, protože se týmu nedařilo. Hrálo se v Edenu, což znamenalo, že fanoušci nechodili a bojkotovali domácí zápasy. Nakonec jsme spadli do druhé ligy. Hráče jsem na jednu stranu chápal. Hráli o svoji práci, ale nedařilo se jim, ačkoliv do toho dávali všechno. Do toho přijdu já, mladý ucho mezi zkušené borce, prohrajeme podesáté za sebou a já jim mám říct, ať jdou na rozhovor a vysvětlí fanouškům, proč udělali tu a tu chybu. Ani pro jednu stranu to nebylo jednoduché.

18

Kdy se situace začala obracet k lepšímu? Velkou zásluhu na zlepšení všeho měl kromě jiného i sportovní úsek, když se týmu podařilo postoupit zpátky do první ligy. Začalo se dařit a podmínky se zlepšovaly ve všech směrech. Vizitka „jojo klubu“ zmizela a Bohemka se stala stabilizovaným prvoligovým klubem, kterým je dodnes. A je především rodinným klubem, což speciálně v Ďolíčku není vůbec fráze. Tím, že je nás tu celkově méně, vztahy se utužují snáz. Neuvěřitelná parta lidí je také v kabině. A to myslím smrtelně vážně. Jsou tam tak hodní kluci, že si až říkám, jak to mohli dotáhnout takhle daleko. Hodní kluci to totiž mají v drsném prostředí mnohdy těžší. Ty ale na Bohemce nefunguješ jen jako výkonná síla. Veškeré marketingové a mediální projekty také sám vymýšlíš. Kde bereš inspiraci? Někteří lidé razí heslo, proč vymýšlet něco nového, když všechny dobré nápady už byly vymyšleny. Já s tím v podstatě souhlasím, takže se snažím hlavně sledovat trendy a sbírat inspiraci. Někomu třeba přijde divné, že si projekty musím sám vymyslet, sám zrealizovat a následně propagovat, ale ono je to super v tom, že je to lepší, než kdyby někdo přišel a řekl: „Máme tady projekt XY, udělej ho!“ Mně ten projekt ale bude cizí, budu do něj muset nahlédnout a pak teprve přemýšlet, jak ho uchopit a udělat. Takhle mi to sice zabere víc času, ale je to od začátku můj projekt, který nabídnu ostatním kolegům a jdeme do něj. Mám rád věci pod kontrolou. Na druhou stranu mi vadí, že nemám feedback. Občas potřebuji zkrátka nastavit pomyslné zrcadlo od zkušenějších kolegů. Nestačí ale, že přijdu na poradu, kde mi účetní nebo technický ředitel zhodnotí moji marketingovou akci. Je to samozřejmě pěkné, ale bez urážky, oni o tom projektu vědí tři minuty. Oni jsou odborníky ve svých profesích a vlastně s nimi ten daný projekt ani konzultovat nechci. Je to takové plus i mínus. Co je na Tvé práci nejtěžší? Každému je samozřejmě nepříjemné sdělovat špatné zprávy a komunikovat v době, kdy se nevede. Pokud prohrajeme 0:5, není jednoduché jít za hráčem a říct mu: „Pojď mi na rozhovor.“ Neoznačil bych to ale za nejtěžší. Osobně z principu jednoduché věci nevyhledávám, takže si možná ani neuvědomím, že je něco nejtěžší. Zpravidla jdu do věcí, kde cítím, že je nějaká slabina. Beru to jako výzvu a jdu do úkolu s vidinou, že by se mohl povést. Na druhou stranu jít do kabiny a vidět tam chlapy od rodin, jak mají svěšené hlavy přesto, že dali do zápasu všechno… Chtít po nich, ať to řeknou

celému národu, tak to není jednoduché. Ale nevím, jestli nejtěžší. Jak bys stručně popsal ekonomickou strategii klubu, minimálně v těch oblastech, které se přímo dotýkají tvé práce? Ve světě je spoustu klubů, které utrácejí víc, než na co mají. To samé je i v rodinách, které si půjčují a nesplácí. Bohemka ale utrácí jen za to, na co má, což je samozřejmě někdy překážka pro každého z nás, od technického úseku až po můj mediální úsek, ale zároveň je to i velká výzva. Já si také nerad půjčuji nebo se zadlužuji a s touto vizitkou klubu jsem se absolutně ztotožnil. Když na to nemám, tak si to nekoupím. Chceme mít lepší fotky nebo studio, teď na to nemáme, tak v pohodě, poradíme si jinak. Nebudeme natáčet drahou kamerou před plátnem, natočíme vše potřebné foťákem s látkou na pozadí. Dřív byla drahá fotografická světla, tak jsme si sehnali stavební. Stejné principy platí také u hráčů. Každý by se chtěl vozit v Audině, ale když na to nemám, tak si koupím ojetou škodovku, která mě také doveze z bodu A do bodu B. Možná proto jsou u nás kluci skromnější, pokornější, čímž mi moji práci skvěle ulehčují. Když neberu ony trnité začátky, tak se mi nikdy nestalo, že by mi hráč řekl, že něco neudělá. A to jsme po nich občas chtěli hodně bizarní věci, jako třeba vyfotit hráče v županu. Nebo třeba Patrika Schicka chtěla Česká televize natočit v kostýmech Anděla, Čerta a Mikuláše a on do toho bez váhání šel. Bohemka získala za rok 2017 ocenění SportBiz Awards díky tvorbě nejlepšího digitálního obsahu, což je především Tvoje zásluha. Zaujal zejména formát Pokec, ve kterém dětský moderátor zpovídá vždy jednoho z hráčů. To je rovněž převzatá věc? V poslední době jsem hrdý hlavně na dva projekty a jedním z nich je právě Pokec. Samozřejmě, i v tomto projektu jsem se inspiroval, konkrétně NHL nebo golfovým magazínem. Chtěli jsme udělat formát dítě versus idol. Měli jsme představu, že natočíme rozhovor, pak to nějak sestříháme a uvidíme. Když to bude průšvih, nezveřejníme to a nebude nás to nic stát….Tedy až na lentilky, kterými jsem odměnil našeho dětského moderátora. Uvědomil jsem si, že je šance prodat přirozenou show s dítětem, která má ale přesně daný scénář. První díl byl ještě hodně free, ale další dva už jely tak, že před půlhodinovým natáčením probíhala hodinová příprava. Máťa splnil přesně to, co jsem chtěl. Řekl všechno, co jsem chtěl a navíc skvěle intonoval. I když se o tuto branži nezajímá, zvládl to výborně. Je to přirozený talent.


ROZHOVOR

A ten druhý projekt? Druhý projekt, na nějž jsem pyšný, je Zápas snů. Cílem bylo zprostředkovat malým fotbalistům Bohemky zážitek, na který nikdy nezapomenou. Chtěli jsme hlavně, aby se potkali se svými idoly a aby zažili něco, co jinde a jindy nemůžou dostat. Má to samozřejmě i svůj marketingový potenciál, to ale nebylo primárním účelem. Jak to probíhalo? Ze čtyř mládežnických týmů jsme za odměnu vybrali kluky, proti nimž nastoupilo naše áčko. Akce se konala v závěru srpna, kdy mají děti ještě prázdninovou pohodu a první tým má zároveň volněji díky reprezentační pauze. Program byl takový, že děti přišly do kabiny, kde si mohly popovídat s hráči a pak za zvuků hymny Champions League nastoupily na hřiště. Rodiče jim zatleskali a děti se pak rozdělily na dvě party po třinácti. Hráčů bylo normálně deset. V kabině jsem řekl „A“ týmu, aby na ně naskočili, hráli totální fotbal a do první minuty dali gól. Očekával jsem, že děti budou zaražené a budou se ještě víc snažit. Jenže ouha, trhlina ve scénáři – děti se ujaly vedení 1:0! Kameraman na druhé straně za brankou koukal, co se děje, protože počítal s trochu jiným průběhem. Děti to braly vážně a trenéři mi řekli, že den před tím nespaly, protože moc chtěly vyhrát! A skvěle k tomu přistoupili i naši hráči z áčka… Běhali s míčem pod dresem, když děti kopaly roh, tak si je vzali na záda… Bylo to celé hodně bezprostřední. Věděl jsi přesně, jak chceš tento projekt realizovat? A jakou bude podle Tebe mít budoucnost? Připravil jsem tři varianty: za nula korun, střední a nákladnější variantu, zahrnující dresy, trička nebo umělé osvětlení. Prošla varianta střední a myslím, že se vyplatila. Chtěl bych, aby se projekt uskutečnil jednou za rok. Pokaždé pro jinou partu, aby nezevšednil a aby si tento zápas děti zahrály opravdu jen jednou za život. V hlavě mám ještě verzi, že by se podobná akce udělala i pro děti z dětských domovů. To samozřejmě obchodně-marketingový potenciál nemá. Chtěli bychom jen dětem udělat hezký den. Český fanoušek je převážně orientován jen na hru a na výsledek, a to okolo ho většinou moc nezajímá…Jak vnímáš české fotbalové prostředí ze své pozice tiskového mluvčího? Určitě jsme dělali projekty, o které fa-

noušci nestáli, nebo nepřišly očekávané reakce. Zklamalo nás to, ovšem nehledali jsme chyby u fanoušků, ale u sebe. Měli jsme projekty koncipovat jinak a fanoušky oslovit lépe. U nás ještě hodně dlouho asi fotbal kulturní akcí nebude a trochu mě mrzí, že pár jedinců vždy udělá ze zápasu jiný mediální obraz, než se snaží drtivá většina ostatních. Někteří fanoušci ve volném čase pomáhají klubu, dělají chorea, tráví čas vymýšlením svých projektů a pak přijde nějaká banda a svým chováním zničí jejich práci, protože pak se píše jen o ní. Je na nás, abychom z toho onu kulturní událost udělali. Důležité ale také je, uvědomit si

„Někteří lidé razí heslo, proč vymýšlet něco nového, když všechny dobré nápady už byly vymyšleny. Já s tím v podstatě souhlasím, takže se snažím hlavně sledovat trendy a sbírat inspiraci.“ Tomáš Mutinský,

Bývalý tiskový mluvčí Bohemians Praha 1905

poměr fanoušků. Když udělá akci Borrusia Dortmund, nepřijde tam sto tisíc lidí, přijde tisíc a my si říkáme, proč nepřijde tisíc lidí k nám. Musíme ale řešit poměr. K nám na stadion přece nechodí osmdesát tisíc lidí. Když přijde padesát, sto lidí, měli bychom si říct: „Jo, super, pojďme příště usilovat o sto padesát.“ Nejsou marketingové aktivity v českém prostředí také na okraji zájmu klubového managementu? Musím říct, že Bohemka se v tomto ohledu v posledních letech hodně posunula. Za to musím poděkovat svým nadřízeným, zejména panu Jakubowiczovi, který posouvá Bohemku dál ve všech sférách. Znovu se ale musím vrátit k rodinnému modelu. Když nemám možnosti, jdu, přidám nadšení, vymyslím detail a vím, že výsledek bude dobrý. Není třeba vymýšlet megalomanské projekty. Pojďme pracovat v podmínkách, které máme. Nadávat, remcat a sedět není cesta. Projektů, které jsme vymysleli, a Bohemka

je zaplatila, je stále více. Je super, že máme mladého ředitele, který nemá marketing ve slovníku sprostých slov. I když ví, že si třeba projekt Zápas snů na sebe v reálném čase nevydělal, uvědomuje si, že v dlouhodobém horizontu se to klubu vrátí. Komu bys udělil SportBiz Awards Ty osobně? Co Tě zaujalo? Tak nad tím jsem nepřemýšlel. Ano, sleduji to, ale jen takhle někoho vybrat je těžké. Kdybych měl říct, kdo mě baví, tak je to Český olympijský výbor, kde pracuje můj kamarád Tomáš Houska. Musím přiznat, že z toho, co oni vymyslí, mám spoustu v šuplíku i já a říkám si, proč jsem to nevyndal dřív. Nebo že to vyndám, až se o tom nebude tak mluvit. Je vidět, že čeští sportovci jsou super parta. Měsíc nazpět jsem si pustil jejich YouTube a smíchy jsem se nemohl zastavit. Co je tím rozhodujícím faktorem Tvé práce? Nadšení lidí nebo prostředky? Nevybíral bych si to, nebo to. Větší část bych ale dal lidem. Když jsou super lidi se super nápady, udělají projekt i s minimem možností. Naopak, někdo může mít velké možnosti, ale bez nápadu to nikam nevede. Vše je o odhodlání. Přes to všechno jsi se rozhodl po téměř šesti letech z Bohemky odejít a čelit novým pracovním výzvám. Budeš chtít předat svému nástupci nějaké vize, o kterých víš, že je třeba nestihneš zrealizovat, nebo mu necháš volnou ruku? Tak i tak. Protože odcházím v polovině sezony, bylo by dobré, aby měl zbytek sezony hlavu a patu, a ročník se tak dojel ještě v původním konceptu. Předám mu proto veškeré informace. Jinak bych ale chtěl, aby si s novou sezonou dělal vše podle sebe. Nemůžu mu nic lajnovat a říkat mu, co má dělat. Nemusí ten projekt cítit stejně a nakonec by byl výsledek úplně jiný, než jsem chtěl já. Na druhou stranu nějaké nápady na nové projekty mám a pracoval jsem tady tak dlouho, že nechci odejít a říct si, že je mi úplně jedno, jak se bude pokračovat. Chci, aby tvář Bohemky, kterou jsme tu x-let budovali, pokračovala. Některé nápady mám jen na papíře nebo v hlavě a rozhodně to není tak, že je nikomu neřeknu a zrealizuji je jinde. Vymýšlel jsem je, když jsem pracoval v Bohemce a přijde mi správné je Bohemce předat. Jestli se uskuteční, budu jen rád, ale to už samozřejmě nechávám na klubu.

19


SB LIVE 16:

PRÁCE SE SPORTOVNÍM FANOUŠKEM FOTBAL, HOKEJ, FLORBAL

Druhý SportBiz live roku 2018, celkově již šestnáctý, prošel důležitou změnou. Akci opět hostil Braunův dům na pražském Karlově náměstí, opět byla připravena křesla pro trojici osobností ze světa sportovního marketingu, těm však tentokrát „velela“ nová tvář, moderátor Zdeněk Novotný, který mohl ze své pozice zápasového speakera současně přispět ke zvolenému tématu Práce se sportovním fanouškem.

O své zkušenosti s touto problematikou se tentokrát podělili výhradně zástupci kolektivních sportů – fotbalu, hokeje a florbalu. Kdo vlastně je sportovní fanoušek a co znamená práce s ním pro největší fotbalový klub u nás? To hned v úvodu nastínil marketingový ředitel pražské Sparty Kamil

20

Veselý. „Když jsem nad tím přemýšlel, došel jsem k tomu, a to platí zejména u fotbalového klubu, že naši fanoušci jsou natolik nehomogenní skupina, kterou nemůžete vystihnout jednou konkrétní definicí. Ale obecně by se dalo říct, že fanoušek je smyslem existence klubu, fanoušek vlastně

vytváří ten který konkrétní klub.“ Zároveň však dochází k závěru, že konkrétní znalost fanouška není ve fotbalovém prostředí v Česku jednoduchá věc. „Když jsme si dělali průzkum, zjistili jsme, že máme v republice cca milion fanoušků, z nichž registrovaných je nějakých 30


„Fanoušek je smyslem existence klubu a fanoušek zároveň klub vytváří.“ Kamil Veselý

tisíc. Z čehož vyplývá, že více dopodrobna známe jen přibližně 3 % své fanouškovské základny, od kterých máme nějaká bližší data. Ta jsme začali sbírat zhruba před půl rokem i v souvislosti se spuštěním nových webových stránek a registrací do Sparta ID. Je to počátek výstavby obsáhlejší struktury. Až budeme mít více dat, dokážeme je mnohem lépe segmentovat, cílit naše nabídky a pracovat s nimi,“ přiblížil Veselý. Trochu odlišný pohled na věc nabídl provozní ředitel FbŠ Bohemians Jakub Doubrava. Přestože popularita florbalu v České republice stále roste, florbalový klub v českých podmínkách prozatím nepřistupuje k práci s fanouškem a daty o něm primárně z důvodu monetizace, byť se jí samozřejmě striktně nevyhýbá. „Naše příjmy z merchandisingu a vstupného samozřejmě nedosahují stejné výše jako u fotbalu či hokeje, přesto i my si uvědomujeme, že potřebujeme sbírat data o svých fanoušcích, k čemuž využíváme interní komunikační kanály.“ „Pokud bych měl v tuto chvíli definovat nějaké čtyři základní typy našich fanoušků, pak jsou to člen klubu, jeho rodič, fanoušek

Marketingový ředitel AC Sparta Praha

slov totiž regionální příslušnost fanoušků úřadujícího extraligového mistra dalece přesahuje hranice Jihomoravského kraje. Na druhou stranu však brněnský klub i přesto zůstává klubem rodinného formátu. „Možná se to bude zdát překvapivé, naší spádovou oblastí je celá republika od Aše až po Ostravu. Ne, to je samozřejmě s lehkou nadsázkou, především jsme fenoménem jižní Moravy, ale možná znáte ten termín Království Komety, které v současné době sdružuje nějakých osmdesát obcí. Druhým rokem hrajeme Champions Hockey League a vnímáme, že máme i poměrně výraznou podporu ze zahraničí. V současné době využíváme v komu-

7700 diváků, kteří chodí na naše zápasy, známe. V klubu máme spoustu marketingových aktivit, v rámci kterých se hráči často potkávají s fanoušky, město Kometou žije a lidé na takové akce doslova čekají,“ říká Trunda. Kompletní videozáznam z akce SportBiz live 16: Práce se sportovním fanouškem najdete na webu www.sportbiz.cz

nikaci claim „Kometa je rodina“ a v tom se možná trochu lišíme například od Sparty, protože my máme pocit, že těch našich

„Kometa je rodina. Těch 7700 diváků, kteří chodí na zápasy, dobře známe.“ David Trunda

Výkonný ředitel HC Kometa Brno

Bohemky (nikoli jen florbalové) a tou čtvrtou skupinou je fanoušek florbalu obecně. Nadšenec, který má o tento sport hlubší zájem a chce vidět, jak se hraje florbal na top úrovni,“ nastínil Doubrava. Poněkud nečekaný pohled na fanouškovskou základnu svého klubu pak nabídl třetí z hostů, výkonný ředitel hokejové Komety Brno, David Trunda. Podle jeho

21


CASE STUDY

Z LÁSKY K VÍTĚZSTVÍ Výročí založení klubu je vždy skvělou příležitostí, jak aktivovat fanoušky a podpořit jejich sounáležitost s klubem. Forem pro připomenutí historie je velké množství, což v roce 2018 ukázal i fotbalový klub AC Sparta Praha.

22

Prvek oslav 125 let od založení klubu sídlícího na pražské Letné se nesl v komunikaci již od začátku sezony a aktivity vrcholily v listopadu, tedy v měsíci, kdy byl roku 1893 klub založen. Daným prvkem byla sezónní grafická identita lazená do černých barev s prvky rudé a symbolem 125, kdy číslo 5 bylo vyvedeno jako “S” z historických dresů. Aktivity, které klub představil souvisely s novou strategií péče o fanoušky v rámci

nové digitální strategie klubu. Web je zčásti uzavřený pro fanoušky s tzv. Sparta ID, což je již rozšířená věc jak v rámci médií, tak i mezi světovými sportovními kluby. V České republice jsme první, kdo se k tomuto kroku mezi sportovními kluby odhodlal,“ představil Kamil Veselý, ředitel oddělení marketingové komunikace, registraci na webových stránkách, která umožňuje zobrazení prémiového obsahu, hlasování v klubových anketách, účast v soutěžích,

zahraničními kluby a fanoušky Sparty, kteří volali po programu, který nebude spojený s permanentní vstupenkou, čímž byly dosavadní Zlaté permanentky. AC Sparta Praha nabídla svým fanouškům členství Sparta Club za 1290 Kč a jeho množství bylo omezené na 1000 ks. Měsíc po spuštění programu bylo prodáno 80 % a plný stav byl ohlášen na konci října. Sparta Club přináší fanouškům uvítací balíček, setkání s hráči a zástupci klubu, výhody při koupi vstu-

benefitního programu Sparta Club a digitálního prémiového obsahu pod Sparta ID. „V květnu jsme spustili nové webové stránky sparta.cz, které se staly začátkem

přístup na stadionovou wifi či tradiční zasílání newsletteru. Další novinkou byl vznik benefitního programu Sparta Club inspirovaného

penek, slevy na občerstvení na stadionu, zdarma magazín Sparta, do toho!, slevy ve fanshopu, slevu na Stadium Tour a u partnerů.


CASE STUDY

HISTORICKÝ VIDEOBSAH A KVÍZ

Hlavním měsícem oslav byl listopad, který pokrývala mediální kampaň upozorňující na historii klubu a výroční utkání. Praha byla pokryta 53 outdoorovými plochami typu Bigboard, Smartboard a Billboard nesoucí vizuál, který popisuje

V den výročí 125 let od založení Sparty byl spuštěn i videoseriál o dosavadní historii, na který navazoval kvíz pro fanoušky o zajímavé ceny. Videa v plné délce byla po dobu jednoho týdne publikována v jednodenní periodicitě na webových stránkách sparta. cz v uzavřené sekci pouze registrovaným fanouškům se Sparta ID. Vzniklo tak 7 videí mapujících historii Sparty, včetně 7 videí o osobnostech daných ér a ve zbytku sezony na fanoušky čeká ještě 7 videí ukazující zajímavosti ze sparťanské historie. Další aktivitou, která měla přispět k seznámení fanoušků Sparty s její historií, byl kvíz, který korespondoval s publikací videí a článků mapujících danou éru. Každý den po dobu jednoho týdne probíhal jeden kvíz, na jehož vyplnění měl fanoušek 5 minut

kreativní konzultant AC Sparta Praha, Jan

a v rámci pořadí o zajímavé ceny rozhodoval

MEDIÁLNÍ KAMPAŇ

zaregistrovalo přes tisíc fanoušků, což znamenalo více než dvojnásobný nárůst nových členství oproti nárůstu z průměrných 8 dnů v probíhající sezóně.

VÝROČNÍ UTKÁNÍ Vyvrcholením oslav bylo domácí výroční utkání proti FK Jablonec. To proběhlo o posledním listopadovém víkendu a v rámci něj se odehrávalo mnoho zajímavých aktivit. Nejviditelnějším počinem byl výroční dres, ve kterém nastoupili hráči k celému utkání a který vybrali fanoušci, konkrétně členové programu Sparta Club. Ti vybrali černobílou variantu se šněrováním a historickým “S” na hrudi. Dres byl vyveden kompletně bez brandingu klubových partnerů či ligových prvků, což byl unikátní a jistě v rámci vyjednávání nelehký krok. Dresy navíc bylo možné koupit ve fanshopu v limitované edici

„Klíčovým sdělením byla nesmírná touha Sparty po vítězství, která se prolíná celou historií klubu.“ Jan Faflík Marketingový freelancer Faflík: „Klíčovým sdělením byla nesmírná touha Sparty po vítězství, která se prolíná po celou historií klubu. Tu znázorňoval claim: Z lásky k vítězství, doplněný o historické fotografie legend a v jejich stínu stojících současných hráčů Sparty v totožných pozicích. Vizuálů bylo realizováno sedm, dle počtu ér Sparty v rámci navazujícího historického seriálu.” Outdoorové plochy byly doplněny plněním v rádiích Impuls, Rock Zone, Evropa 2, Frekcence 1 a online i print inzercí na iDnes. cz, v Deníku Sport a deníku MF DNES. Celková mediální hodnota kampaně dosahovala téměř 8 milionů korun.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Eventem, který letenský klub připravil pouze pro výše zmíněné držitele členství Sparta Club, byl den otevřených dveří, konaný v den “narozenin” klubu - 16. listopadu. Členové Sparta Clubu měli možnost se na akci přihlásit přes službu Entry.do, čehož využilo více než pět stovek fanoušků, kteří na netradiční prohlídku Generali Areny dorazili. A právě ti mohli zavítat do míst, kam se při běžné návštěvě letenského stadionu nedostanou - vnitřní i venkovní prostory s různými expozicemi si mohli projít v rámci samostatné prohlídky.

jak počet správně zodpovězených otázek, tak i rychlost vyplnění kvízu. Oceňováni byli jak fanoušci na předních místech jednotlivých kvízů, tak i ti nejúspěšnější v rámci celkového hodnocení. Více než 1700 fanoušků zapojených do kvízu tak mohlo soutěžit o podepsané dresy, VIP vstupenky či upomínkové předměty ke 125 letům AC Sparta Praha. Kromě edukace fanouškovské obce o historii klubu bylo měřitelným cílem navýšení registrací v rámci Sparta ID. V rámci jednoho týdne, kdy byl spuštěn kvíz a publikován historický videoseriál se nově

či vydražit hrané dresy s podpisy hráčů. Do prodeje šlo 400 ks, které byly k uzávěrce toho vydání vyprodané z 95 % a výtěžek z dražby šel do Nadačního fondu ACS, který podporuje mj. bývalé hráče letenského klubu. Kompletně bez reklam, nafouknutý o 20 stran na celkových 84, vyšel zápasový bulletin Sparta, do toho!. V něm fanoušci mohli najít historické zajímavosti a fotografie či rozhovory s legendami klubu za tradiční cenu 25 Kč. Prodáno bylo 175 % průměrné dosavadní prodejnosti zápasového bulletinu. Na fanoušky čekala také limitovaná edice nápojových kelímků z tvrdého plastu, které byly v prodeji v rámci vratné zálohy 50 Kč na stáncích s občerstvením. Kelímků v historickém brandingu bylo vyrobeno symbolicky 1893 a výtěžek ponížený o náklady byl odveden jako dar Nadačnímu fondu ACS. Samotnému předzápasovému programu vévodil historický video obsah na velkoplošných obrazovkách, zdravice od legend a osobností klubu, premiéra nové písničky od Pokáče věnovaná právě sparťanským narozeninám, hymna Sparty v podání třicetičlenného dětského sboru a rozšíření dvorany slávy o devětaosmdesátiletého Arnošta Pazderu.

23


24


POŘÍZENO V KVĚTNU 2018

ROZHOVOR

JANA OBERMAJEROVÁ:

Konkurence mezi vysílateli může hokeji jen prospět Už několik let je Jana Obermajerová šéfkou společnosti BPA, která má pod palcem marketing hokejové Tipsport extraligy i české reprezentace. Jaká tedy byla uplynulá sezona ze strany fanoušků nebo co lze očekávat od letošního mistrovství světa v Dánsku? A v čem by měl být hlavní přínos většího objemu televizních přenosů v sezoně 2018/19?

Jaký byl extraligový ročník 2017/18 pohledem marketingu? Mimořádně vyrovnaný a tedy atraktivní. Dosáhli jsme návštěvnického rekordu v základní části, realizovalo se poměrně mnoho partnerských aktivací. Pravda v play off byly série poměrně jednoznačné, obecně je pro mediální zájem lepší i finále na sedm zápasů, ideálně mezi českým a moravským klubem. Ale takový je sport. Celkově můžeme být s uplynulým ročníkem rozhodně spokojeni. Co stojí za tím, že základní části navštívilo celkem 1 985 460 diváků, což je nový rekord soutěže?

K tomu přispělo víc faktorů, jak bylo řečeno, až do úplného závěru bylo o co hrát, tím na všechny stadiony měli fanoušci motivaci chodit. Průměr zvedla Dukla Jihlava, velká návštěvnost byl krom Komety na domácích zápasech Sparty, Vítkovic, Hradce, Plzně, či Pardubic. Centrální partneři i kluby samotné se snaží zápasy obohatit o doprovodný program, zvyšovat komfort a služby na stadionech. To všechno se podepsalo na tom, že jsme v návštěvnosti předčili i sezonu, kdy byla stávka NHL a mnoho zvučných jmen hrálo tehdy v Tipsport extralize. Dá se nějak docílit toho, aby se návštěvnost systematicky zvyšovala každý rok?

My máme dlouhodobý průměr v základní části TELH lehce nad 5 tisíc. Pracujeme na tom. Snažíme se co nejvíce podporovat brand extraligy, s čímž nám samozřejmě velmi pomáhají i samotné kluby i vedení TELH. Pro diváky je tak tradičně připraveno spoustu soutěží a doprovodných programů, naše spolupráce je v tomto směru dobrá. A to nemluvím o akcích klubů jako Kometa zimní hokejové hry, ocelářské či východočeské derby, nebo Sparta vzdává hold, které na návštěvnost samozřejmě taktéž mají skvělý vliv. Zaměřili jsme se třeba na online servis rozšířených statistik nebo dovednostní soutěže, ze kterých jsme udělali videosestřihy do seriálu s názvem„Extraligová nej“, oboje na webu hokej.cz. Těch projektů je ale mnohem víc. Nicméně návštěvnost primárně ve většině klubů souvisí s předvedenou hrou, jak se daří sportovně fanouškovsky silným týmům, s velkou kapacitou haly. Uvidíme, jak se bude dařit Kometě s výstavbou nového stadionu s větší kapacitou, zda se třeba také v budoucnu do extraligy vrátí českobudějovický Motor. Samostatnou kapitolou je projekt Hokejka, který sdružuje fanoušky českého hokeje. Kolik má v tuto chvíli členů? Aktuálně je zaregistrováno okolo 170 tisíc členů, přičemž okolo 50 tisíc je hodně aktivních. Jsme tímto potěšeni. Připravujeme pro členy různé aktivity, informační servis, soutěže, zážitkové akce až po možnost přednostního nákupu vstupenek na národní mužstvo. Žádnou početní metu, kterou bychom chtěli překonat, ale stanovenou nemáme. Čím více, tím lépe (směje se). Ale

25


otázkou je, jak se projeví dopady GDPR. Jak se díváte na Spartu, která už dvě sezony za sebou vypadla z play-off v tom nejkratším možném čase? Celkové návštěvnosti to samozřejmě ubližuje… Jistě, ale to je prostě sport. Ten se marketingově naplánovat nedá. Je škoda, že již nezažíváme pražské derby se Slávií. Na druhou stranu mohou vyniknout zase jiné kluby. Jak jsem naznačila, z pohledu čísel, je v play off a zejména ve finále ideální souboj mezi českým a moravským klubem. Ale nestalo se a my to bereme jako realitu.

lečnost O2 T V. Co to přinese z hlediska BPA? Jde o rozšíření televizní nabídky a určitý nový impuls ve vysílání zápasů. Takové to konkurenční jiskření mezi oběma televizemi může podle nás hokeji jen prospět. Obě společnosti se pokusí vytvořit ten nejlepší obsah, což ve výsledku každý divák ocení.

Velkým lákadlem by jistě bylo, kdyby v extralize opět válel Jaromír Jágr. Budete v tom případě měnit marketingovou strategii pro celou sezonu? Nebudeme. A nejde o nic špatného vůči fenoménu Jaromíra Jágra. Podobných hvězd, byť nedosahovaly až takové slávy, jsme už ale v extralize pár měli a bylo to vždy podobné. Zpočátku budili velký zájem fanoušků, ale ti si pak na ně zvykli a už

Nebude už ale hokeje v televizi trochu moc? Nemyslím si. Podobnou zkušenost jsme udělali už v minulosti, kdy se hokej vysílal i na Nova Sportu, resp. Fandovi. O2 T V sport je placený kanál, je samozřejmě otázkou, nakolik se podaří O2 T V s jejich nabídkou oslovit hokejového diváka a fanoušky, kteří navštěvují stadiony. Já to vnímám jako rozšířenou službu pro obě skupiny. Přesto návštěvnosti by to ublížit nemělo, O2 T V bude respektovat časy vhazování určené klubem. Z různých výzkumů i zkušenosti vyplývá, že hlavní

po pár kolech je brali skoro jako samozřejmost. A nic na tom nemění ani Jágr. Když tu hrál při poslední výluce v NHL , první jeho zápasy byly za pár hodin vyprodané, avšak pak uběhly dva měsíce a Kladno už

faktor ovlivňující návštěvnost, když pomineme počasí a občasné kolize s jinou akcí ve městě, je předváděná hra klubu a atraktivita soupeře. Faktor T V přenosu je většinou až na nějakém třetím, čtvrtém

„Cílem je, aby fanoušek, partneři, týmy i novináři odcházeli ze zápasu spokojeni bez ohledu na výsledek.“ Jana Obermajerová Předsedkyně představenstva a generální ředitelka BPA mělo problém vyprodat vlastní zápasy. Tak to prostě chodí. Ale v extralize je na 300 hráčů, ne jen jeden. Byť samozřejmě návrat takhle velkých hráčů je pro každého zážitek a pro Tipsport extraligu čest. A jak by se do návštěvnosti propsal případný úspěch na mistrovství světa? Nijak zásadně, fanoušci chodí na svůj klub. Úspěch na mistrovství světa by měl spíše dopad na domácí zápasy národního týmu, na jejich doprovodné aktivity, program v hale i na kostce. Bylo by to krásné, byla by to velká psychologická vzpruha pro celý český hokej, pro každého náborového trenéra, hráče, kluby i média. Malí hokejisté by měli nové vzory. Šlo by o potvrzení hokeje jako českého národního sportu. Úspěch na mistrovství by ten zájem samozřejmě ještě zvýšil, a to včetně partnerů na všech úrovních a dalších subjektů. Jednou z nejvýraznějších novinek před novým extraligovým ročníkem je zvýšení počtu televizních přenosů, které bude nově vysílat kromě České televize i spo26

místě. Fanoušci preferují emoce, které zažijí přímo na stadionu. Co by vám osobně udělalo v hokeji největší radost? Teď jakákoliv placka z mistrovství světa. Ta by byla parádní! A sice z výše popsaných důvodů, mělo by to zásadní dopad na celé hokejové hnutí, nejen na ty vrcholové produkty jako je TELH a národní tým. Myslíte, že to vyjde? Konkurence zejména v Evropě roste, není lehkých utkání. Já našemu týmu věřím, že se o tu medaili popere. I kdyby to nevyšlo a naše čekání by se protáhlo, ale tým bude makat, bude vidět, že se o ten výsledek opravdu v každém utkání popral, tak to fanoušci umí ocenit. A jaký je o mistrovství světa v Dánsku zájem z řad českých fanoušků? Tak to je dotaz spíše na dánské pořadatele. Co se týče nás, my na první zápasy vezeme do Dánska asi sto lidí, a to včetně partnerů či některých novinářů. Specializované cestovní kanceláře hlásily

vyprodáno a dokupují pro další zájemce. Atmosféra je pro hráče další podporou a váží si toho. A nediví se třeba někteří fanoušci, že se světový šampionát koná zrovna v Dánsku? Nic na toto téma jsem nezaslechla, zato jsem se už setkala s názorem, že je v Dánsku příliš drahé pivo. To je snad jediné, s čím mají čeští fanoušci trochu problém (směje se). Nyní vážněji, chápu IIHF, pokud chce hokej dále rozvíjet, tak je třeba i vrcholné akce pořádat v různých destinacích, na různých trzích. Že by byl o šampionát menší divácký zájem, jako se stalo při mistrovstvích ve Finsku či Švédsku, se tedy neobáváte? Ani ne. Když jsme sháněli další lístky, bylo nám řečeno, že ty lepší sektory jsou už většinou vyprodané. Z toho usuzuji, že zájem o šampionát je. Větší než třeba ve Finsku nebo Švédsku, kde organizátoři nasadili až moc drahé lístky, nezohlednili další náklady spojené s výjezdem fanoušků do jejich země. To je věc každého organizačního výboru a IIHF, příp. Infrontu. Problém je ve finančním modelu, kdy místní pořadatel nese značné náklady, ale má skoro jediný výnos, a to z prodeje vstupenek. Ráda bych spíše uvedla náš přístup k domácím přípravným zápasům nároďáku v EHT a EHCH, kde také na základě kontraktu s ČSLH máme příjem z ticketingu. Ale ten rozpočet nenaplní, rozhodně ne v dlouhodobé perspektivě, my jsme životně závislí na podpoře partnerů. Proto se snažíme ceny držet v rozumné míře, odpovídající danému utkání, regionu, atraktivitě soupeře tak, abychom měli plné tribuny. Doprovodnými aktivitami, programem na kostce, v hledišti či před halou se tedy snažíme vytvářet parádní atmosféru i zážitek z návštěvy zápasu národního týmu. Když se vyhraje dojmy se násobí, když se týmu nedaří, musíme se postarat fanouška rozptýlit jinak. Aby nehodnotil vynaložené peníze za lístek jen dle dění na ledové ploše. Cílem je, aby fanoušek, partneři, týmy i novináři odcházeli ze zápasu spokojeni bez ohledu na výsledek. Troufám si říci, že se nám to celkem daří. Snažíme se naplňovat duch našeho hashtagu na účtech národního týmu #společnětvoříme. Využiji této příležitosti k poděkování všem fanouškům i partnerům za podporu a přeji nám všem mnoho radosti a úspěchů nejen v hokeji.


CASE STUDY

FORTUNA:LIGA baví na sítích Nejvyšší česká fotbalová soutěž v posledních šesti sezonách zaznamenala hned pět názvů této ligové soutěže spadající pod Ligovou fotbalovou asociaci. A poslední změna, kterou přinesl právě s LFA nový titulární partner, sázková kancelář FORTUNA, vypadá i díky dlouhodobému kontraktu jako ta nejvíce profanouškovská. Základem jsou fanoušci a hravost.

NOVÁ IDENTITA

#PŘIHRAJ

První a tou nejviditelnější změnou byla proměna vizuální identity, kterou prošly obě nejvyšší tuzemské fotbalové soutěže. Přijaty byly názvy FORTUNA:LIGA a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA. Identitám obou soutěží vévodí symbol dvojtečky, který přináší jednoduchost a vyhýbá se tradičním fotbalovým symbolům.Nejvyšší soutěž přijala barvy partnera, tj. vévodící žlutou s čer-

FORTUNA v rámci par tnerství s fotbalovou ligou ale neponechala nic náhodě a pouze na brandingu. Titulární par tner přišel s aktivační platformou #PŘIHRAJ, které vévodí webové stránky včetně kanálů na sociálních sítích. Ty zastřešují jak aktivity FORTUNY v rámci ligového fotbalu, tak i v rámci amatérského. U FORTUNA :LIGY to byly promoak-

které fanoušci v předzápasov ých fanzónách soutěží o zajímavé a především finanční ceny. Aktivita spočívá v odražení míče o našikmo položenou trampolínu a v ystřelení z voleje na bránu, kterou hájí například známý spor tovní moderátor a fotbalov ý freestylista Jan Weber. Kdo jej překoná nejvíckrát, v yhrává. Dosahům celé aktivace pomáhá

nými prvky, druhá nejvyšší soutěž pak tóny tyrkysové s černými prvky. Transformací prošla i televizní grafika se znělkou, nová identita ligové soutěže tak nemohla minout snad žádného fotbalového fanouška.

ce hostesek na většině ligov ých stadionů, během kter ých do žluta oděné slečny rozdávaly například žluté br ýle. Další aktivitou je Fotbalová střelnice, kterou si zkouší ve videích ligoví fotbalisté, a ve

i spolupráce se spor tovním influencerem (odstranit čárku) Tomášem Touhou, kter ý kromě aktivní účasti na Fotbalové střelnici navštěvuje v ybraná ligová utkání, odkud natáčí své vlogy.

27


VIDEA, GIFY, PLAYLISTY

28

Hravost ale srší i z ligových kanálů na sociálních sítích. Ty pokračují v trendu z let minulých a přináší čím dál více zábavného video obsahu s ligovými hráči. Na Corner Challenge ze sezony minulé navazuje Crossbar Challenge, kdy čtveřice hráčů každého ligového týmu postupnými kopy z předem určených a různě obodovaných pozic usiluje o zásah do břevna. Tým s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem. Na jaře by na fanoušky měla čekat Žongl Challenge, kdy vybraný hráč z každého ligového týmu má za úkol se všemi sedmi typy míčů (fotbalový, nafukovací, tenisák, basketbalový, míč na americký fotbal, florbalový a golfový) udělat deset nožiček. Vyhrává tým, resp. hráč s nejlepším časem. Fotbalisté se ve videích objevují i v nefotbalových rolích. Například v tzv. Duelech, což je zábavná forma soupeření

vyjádřit pomocí speciální série GIFů s ligovými hráči. Ty postupně přibývají každému z klubů a fanoušek je může využít na Instagramu ve Stories, na Twitteru či na Facebooku. Tuto možnost přináší propojení s ligovým účtem na Giphy a Tenoru. Fanouškovi stačí vyhledat gif na zmíněné sociální síti pomocí jména hráče

dvojice hráčů v rámci jednoho ligového týmu v odezírání ze rtů, ve cvrnkacím fotbálku, pojídání Jelly Beans fazolek a v dalších. V ostatních formátech zápasí fotbalisté se čtením jazykolamu nebo básničky či v tématických dotaznících přibližují fanouškům svůj pr vní školní den, Halloween, Vánoce, Valentýn, Velikonoce, pr vní máj, Den dětí, nebo dovolenou. Své pocity mohou fanoušci nově

či klubu, případně názvu gesta. O úspěšnosti hovoří i číslo 86 milionů views, které si ligové gify připsaly na zmíněných platformách od čer vna do prosince roku 2018. Úspěšný je formát hráčských playlistů, kdy fanoušci mohou poslouchat hudební playlisty vybraných hráčů napříč jednotlivými kluby. A jak takové množství obsahu

vzniká? Ligová fotbalová asociace šla cestou předních zahraničních soutěží a zavedla tzv. Liga days. To znamená, že ligový mediální tým vyrazí za vybraným klubem, kde stráví delší část dne a pořizuje materiál pečlivě naplánovaný na celou sezonu. Ve scénářích se tak musí kalkulovat i s možnými přestupy hráčů.

CO PŘINESE NADSTAVBA? Pr vní fotbalová liga v letošní sezóně popr vé vyvrcholí nadstavbovou částí, kde by na fanouška měly čekat zajímavé zápasy napříč celou tabulkou. Názor y odborníků na vhodnost systému se různí, každopádně fanoušek může být v napětí a užívat si ligové zábavy déle.


CASESTUDY

PREZENTACE SPORTU JINAK

Give Me 5 Sport Revoluce? Možná. Evoluce? Stoprocentně! Díky premiérovému setkání pod hlavičkou Give Me 5 Sport se české sportovní a marketingové prostředí dočkalo něčeho nového.

29


„Nový, svěží vítr. Mladých, kterých by se tomuto sportu chtěli cílevědomě věnovat, není mnoho. Ale myslím, že budu mluvit za všechny, nemusí pršet, jen když kape...“ Když slyšíte tuto hlášku v různých variacích v průběhu sledování klasického československého filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, potutelně se usmíváte a pohráváte si s ironickou myšlenkou, která se za touto formulkou skrývá. Ovšem pokud jste byli účastníky zářijového setkání, nebo vám o něm někdo vyprávěl či jste si o něm přečetli, musí vám být jasné, že tento projekt z dílny Event Architects je opravdu novým a svěžím větrem v oblasti prezentace sportu. Organizátoři se totiž rozhodli, že budou šetřit čas a vybrali deset zajímavých projektů z oblasti sportu. Deset projektů, deset prezentujících. Každý z nich má pět minut na to, aby zaujal publikum. V případě otázek dostává každý další čas zaujmout svými odpověďmi případného partnera. „Víme, že čas jsou peníze, proto je tento koncept navržen co nejefektivněji a vy tak dostanete možnost během dvou hodin poznat nejen deset sportovních projektů, ale také načerpat inspiraci a dozvědět se o nových platformách.“ přiblížil akci Zdeněk Rak, spolumajitel Event Architects a spolupořadatel Give me 5.

30

V prostorách restaurace Aureole se během prvního setkání GM5 Sport sešla v září velmi zajímavá a pestrá skupina lidí zastupujících jednotlivé projekty. Od bývalého evropského šampióna v krasobruslení přes pilota Red Bull Air Race po šéfa nejlepšího domácího gamingového týmu eSuba.

Kdo se úvodního setkání zúčastnil? Tým Kopfstein (Pavel Turek, Red Bull Air Race), Athletes partnership (Jan Koukal, Athletes manager), Akademie Tomáše Vernera (Tomáš Verner, krasobruslení), SnoWake (David Pavlíček, Front Events), Kings Cross (Tomáš Slavík, profe sionální sportovec), Kdo si hraje, nezlobí (Ladislav Dyntar, eSuba), Street floorball (Filip Šuman, Český florbal), Můj první gól (Mgr. Tomáš Pata, FAČR), Tuto Bici v Česku (Saša Kliment, Kreuziger Project) Urban Challenge (Mgr. Kateřina Ahmed Brávek, BP Action).

Divokou kartu obdržela golfistka Karolína Vlčková a lakrosová reprezentace žen.

Cíl setkání? Jasný! Propojit sportovce se zástupci jednotlivých firem a přinést do českého sportu více financí. A povedlo se . Premiérové Give Me 5 Sport mělo úspěch. Pochvalovali si jej zástupci obou stran, sportovci i potenciální investoři. „Na základě pozitivní zpětné vazby již připravujeme další ročník Give Me 5, který se uskuteční v první polovině roku 2019,“ prohlásil jeden ze spolutvůrců projektu Tomáš Křivda. I vy se můžete již nyní přihlásit na druhé setkání. Jak? Navštivte webové stránky www.givemefive.cz, kde najdete také veškeré další informace o celém konceptu, ale také fotografie či video z úvodního setkání. „Z Give Me 5 si odnáším přísliby jednání o našem projektu Street Floorbal. Za to bych rád organizátorům Give me 5 poděkoval, podobný formát akce pro sportovní marketing v České republice chyběl“, prohlásil Filip Šuman, předseda Českého florbalu. Ano, nový, svěží vítr…


TRENDY A UDÁLOSTI

SPORTOVNÍHO MARKETINGU V ROCE 2019 OČIMA ODBORNÍKŮ

Co bude hýbat sportovním marketingem v České republice a ve světě v roce 2019? Na to jsme se zeptali odborníků a osobností české scény sportovního marketingu. Na jaké akce, projekty či kampaně se nejvíce těší? A jaké trendy budou pro tento rok zlomové? Nechte se inspirovat či nám pošlete i váš názor na Twitteru s #SportBiz.

Marek Tesař

Jan Rachota

Tadeáš Drahorád

Managing partner, Raul s.r.o.

Sportovní manažer, Český hokej

Spolumajitel kreativní agentury Go4Gold

Těším se na nadstavbu fotbalové ligy. Je to jistě posun k větší atraktivnosti soutěže a jako fanoušek Slavie jsem v očekávání velkých výsledků, a to nejen těch sportovních, ale i celého konceptu. Moc mě zajímá, jak bude vypadat další edice Evropských her. Na jiných kontinentech jsou tyto hry velmi populární, ale v Evropě jsme na začátku. První pokus v Baku byl organizačně podařený, ale sportovně již méně. Uvidíme, zda-li se organizátorům podaří nalákat další sporty, respektive ty nejlepší sporty a sportovce. Budu sledovat další souboje televizních kanálů o zajímavé sportovní akce a také jejich následnou sledovanost. O té se zatím moc nemluví, ačkoli je to z pohledu prezentace partnerů, ale i sportu samotného, velmi důležité. S napětím tedy očekáváme, kde skončí tenisové grandslamy, kdo si pořídí nejprestižnější fotbalové ligy světa, kde budeme moci sledovat MS významných sportů. Ačkoli zdánlivě mimo marketing, je otázkou, jak to bude vypadat se státní sportovní agenturou, protože nová pravidla jistě ovlivní fungování sportu, případně i pořádání velkých mezinárodních akcí. Věřím, že bude na rozvoj velkých akcí myšleno. Basket na MS po dvaceti letech a to s týmem, který má perspektivu a to nejen sportovní. To bude velká výzva pro basketbalové hnutí u nás. Jsem moc zvědavý, jak si s tím poradí

Osobně se těším v roce 2019 na několik sportovních eventů. První přijde hned na přelomu roku, Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji hostí totiž kolébka tohoto sportu - Kanada. Tam je hokej náboženstvím a i na utkání budoucích hvězd bývají plné arény. Dá se očekávat velká hokejová show a také příležitost k načerpání inspirace pro budoucí MS juniorů, které v Ostravě a Třinci hostí Česká republika. Věřím, že letos už mi to časově vyjde a na přelomu května – června se podívám do Ostravy na elitní beach open. Od známých a kolegů vím, že to byla vloni parádní akce ve velmi unikátní kulise. Laver cup. Tahle show mě hodně baví. Původně to vypadalo pouze na exhibici, ale dva první ročníky tuhle myšlenku zcela rozbily. Těším se, co nového ve Federerově společnosti TEAM8 vymyslí, aby prestiž akce opět povyrostla. Ale už teď tuším, že to bude velké, vždyť třetí ročník bude ve Švýcarsku, mateřské vlasti autora myšlenky Rogera Federera.

Sám jsem hodně zvědavý na zapojení technologií virtuální a rozšířené reality, které jsou sice už pár let známé, ale na jejich masivnější využití stále čekáme. Očekávám, že tyto technologie začnou ve velkém využívat především američtí broadcasteři. Rozvoj se předpokládá zejména s nástupem sítě 5G, která by měla vyřešit dosud náročný přenos objemných dat. Virtuální a rozšířená realita během několika let zcela změní naše vnímání nejen sportu. Dále mě zajímá, jak dopadne fotbalová liga se svou nadstavbou částí. Připadá mi, že jde správným směrem. Těším se na hokejové dvacítky v Česku i na dospělé MS na Slovensku.

„Sám jsem hodně zvědavý na zapojení technologií virtuální a rozšířené reality, které jsou sice už pár let známé, ale na jejich masivnější využití stále čekáme. “ Tadeáš Drahorád Spolumajitel kreativní agentury Go4Gold

31


Tomáš Křivda

Freelancer - sportovní marketing a management V České republice jsem opravdu zvědav na několik eventů. Na Give me 5 Sports se letos prezentovaly projekty Kings Cross, jenž má ambici přinést fourcross do samotného centra Prahy pod Pražský hrad, a SnoWake, který má za cíl zorganizovat wakeborading se sněhovými překážkami na Vltavě mezi Starým Městem a Malou Stranou. Oba eventy jsou velmi ambiciozní a stojí za nimi zkušení promotéři, tak jsem opravdu zvědav, zda se jim je podaří dotáhnout do úspěšné realizace.

Zdeněk Novotný

32

Přeci jen centrum Prahy není pro podobné akce organizačně jednoduchou lokací. Rozhodně si nenechám ujít návrat Světového poháru do FIS Ski World Cup do Špindlerova Mlýna v březnu. Špindlerův Mlýn je dnes z mého pohledu nejprogresivnější lyžařské středisko v ČR a jsem zvědav, jaké aktivace sponzoringu a doprovodné aktivity si pro návštěvníky připraví. Ve fotbale budu sledovat, jaký zájem vyvolá finálový turnaj nové UEFA Nations League. Ten se uskuteční na začátku června 2019 v Portu a zajistí si na něm první národní týmy účast na výroční EURO 2020. V poslední době se již ve velkém zapojili do souboje o TV práva provozovatelé sociálních sítí, například Facebook získal v roce 2018 pro některá teritoria práva na anglickou Premier League a španělskou La Ligu. Předpokládám, že fragmentace prodeje TV práv bude pokračovat i v roce 2019 a provozovatelé digitálních platfo-

Tomáš Houska

rem budou čím dál více aktivní v akvizici sportovního obsahu. To se však zatím příliš netýká českého trhu. A u technologií zůstaňme, v roce 2018 poprvé UEFA využila pro prodej a distribuci vstupenek na UEFA Super Cup v Tallinu technologii blockchain, která by měla zabránit prodeji falešných vstupenek a zjednodušit distribuci včetně vstupu na stadion. UEFA plánuje dále tuto technologii testovat, takže budu se zájmem sledovat, jak se dál bude rozvíjet a jestli půjde z pohledu organizátorů eventů opravdu o přelomovou technologii, která jim umožní mít ticketing naprosto pod kontrolou a zbaví je rizika přeprodeje na černém trhu. Vraťme se však zpět do Česka, kde nesmím zapomenout na otevření O2 universum, tedy dostavbu O2 areny, která tak po 15 letech od svého otevření bude konečně kompletní a nabídne promotérům nové možnosti organizace nejen sportovních, ale i kulturních a dalších eventů.

Martin Kovařík

Sportovní marketér a moderátor

Head of Media House Českého olympijského týmu

Manažer marketingu a PR, FK Teplice

Těším se na fotbalové léto jaké tu ještě nebylo. Nadstavba FORTUNA:LIGY bude výzvou pro všechny, kdo jsou v českém nejpopulárnějším ligovém sportu interesováni - pro ligu, pro kluby, pro média a především pro fanoušky. Těším se na to, až budou zodpovězeny otázky spojené s nadstavbou: Do jaké míry zamíchá konečným pořadím? Na kolik budou nové zápasy nejen v elitní skupině, ale také ve středu a na chvostu tabulky atraktivní pro fanoušky? Přitáhnou více diváků na stadion? Zvýší se zájem o ligu v klasických i moderních médiích? Jak bude nadstavba komunikována ligovými kanály a samotnými kluby? Marketingový potenciál nadstavby je nesporný a jsem zvědav, jak se s ním všichni uvedení popasují. Lze očekávat, že na základě toho, jakým způsobem se podaří zrealizovat a odprezentovat první nadstavbu, tak právě tak k ní budou všichni zapojení přistupovat i v následujících letech. Především fotbalový fanoušek. Český fotbal potřebuje polít živou vodou. Moc si přeji, aby se tato premiéra podařila a celá česká fotbalová obec se na nadstavbu těšila jako na vrchol ligové sezóny.

Značky začínají chápat, že správný influencer pro ně nemusí být ten, kdo má největší zásah na sociálních sítích, ale ten kdo má stejné hodnoty. To je ohromná šance pro sportovce, kteří mají veskrze pozitivní PR a píší silné příběhy. Boj o pozornost na sociálních sítích se přiostřuje. Dosahy stránek stále klesají, firmy se logicky musí stále více obracet na sport a kulturu pokud chtějí zaujmout nebo nemají geniální produkt či kampaň. Už se tady objevují mezi značkami lídři, který si dokáží „hrát“ se sportovními brandy napříč svojí komunikací. Zejména sázkové společnosti. Sportovní prostředí (instituce, svazy, eventy, sportovní agentury, sportovci) musí být připraveny se značkami aktivně spolupracovat a produkty společně rozvíjet. CRM, remarketingové nástroje, datová analytika. To jsou mé hlavní mise pro rok 2019. Sny o virtuální realitě a customizovaných mobilních aplikacích fanouškovi na míru přijdou až poté, ne v roce 2019.

V roce 2019 nás nečeká žádná z velkých sportovních akcí jako je olympiáda nebo mistrovství světa ve fotbale, proto se bude pozornost ubírat mnohem víc na konkrétní sportovce. Mezi nimi bude podle mě udavatelem trendů i v roce 2019 Zlatan Ibrahimovič, který je prostě fenomén, a musím říct, že jeho komunikace mě moc baví. Naprosto skvěle zpromovaný byl jeho příchod do MLS a v L A Galaxy si jistě mnou ruce, protože ve svých řadách mají doslova marketingový klenot.


Vojtěch Šišma

Petr Nitsche

CEO sportovně-marketingové agentury 2Score, s.r.o.

Vedoucí oddělení hokeje, BPA sport marketing, a.s.

Závěr roku 2018 u nás přinesl zvýšený zájem o aktuální světový trend zvaný esport. Jako první sportovní klub se s tímto odvětvím spojila fotbalová Sparta a dá se očekávat, že s esportem se začnou spojovat i další pro sportovní trh známé značky. Na to jsem osobně sám zvědav, kdo se přidá a jakým způsobem. Protože i zámořští giganti se netajili tím, že vytváření strategie pro vstup do odvětví esportu jim trvala dlouhé roky. A navíc zkušenost ze švýcarské fotbalové ligy ukazuje, že každý krok je potřeba pečlivě zvažovat ze všech stran. Celosvětově již dlouho rezonuje pojem data. Kdo nezná svého zákazníka, v případě sportovních klubů čtěte fanouška, na základě jasných, strategicky vybraných a co nejvíce podrobných dat, jako by nebyl. To u nás sice ještě neplatí, ale cítím, že kdo ještě data nezačal sbírat systematicky, bude mít v blízké budoucnosti problém. A GDPR nemůže být výmluvou ani zdí, naopak. Pozitivně vnímám, že komerční subjekty, čím dál více na své straně potřebují agentury či konzultanty se zaměřením na sportovní marketing. Protože jedině tak mohou být vynaložené prostředky efektivně investovány a přínos pro všechny strany maximální. Sportovní marketing je důležitou specializací, jak pro komerční partnery, tak pro sport samotný. V rámci sociálních sítí bude hrát čím dál větší roli vertikální obsah. A důvody jsou jednoduché. Téměř 80 % času na sítích trávíme na mobilních telefonech a ty máme 94 % času ve vertikální poloze. A jelikož obsahu vládnou videa, tak rada zní: přemýšlejte nad videi vertikálně.

Logicky se těším na kampaně k hokejovému mistrovství světa v Bratislavě. Nejen ve sportu i v jiné lidské činnosti vnímáme prosazování se různé automatizace, umělé inteligence, chatbotů při nákupu vstupenek nebo jiného zboží, virtuální reality, rostoucí trend esportů a placeného obsahu. Zde jsem zvědavý, jak se prosadí doma i ve světě Sense arena, která využívá virtuální realitu pro zdokonalování hokejových dovedností. Je obdivuhodné, co vše je člověk schopen vymyslet a vyrobit, osobně ale doufám, že radost z přirozeného pohybu v přírodě a na čerstvém vzduchu zůstane. Což je vidět na stejném či větším zájmu o individuální turistiku všeho druhu či běhání. A naopak organizované sportování (všední dny tréninky – víkend zápas) bude nadále čelit potížím zejména se změnou představ rodičů o využití volnočasových aktivit celé rodiny. Obavy mám z klimatických změn a dopadů na některé zimní a vodní sporty, kdy s rozmary počasí ani sebelepší marketing nic nezmůže.

Zdeněk Rak

Head of Projects, Event Architects

Sociální sítě, aplikace, esport nebo rozšířená virtuální realita, to vše jsou trendy již delší dobu. V příštím roce přesto očekávám ještě větší boom, především na poli esportu nás určitě čeká hodně nových projektů. To ostatně potvrdila i naše nová networking platforma „Give me 5“, které jsme vdechli život letos v září a Ladislav Dyntar z organizace eSuba slavil jasné prvenství, co se týče potencionálních partnerů. Zřejmě je daleko doba, kdy čeští sportovci budou mít podobná čísla na sociálních sítích jako life-style influenceři, kteří komentují módní trendy a mažou se kečupem, ale lepší se to – sportovci se postupně učí sociální sítě používat a věřím, že se budou dále zlepšovat a čísla budou stoupat. Novým hitem budou vlogy na Instagram T V. Na světové scéně budu určitě sledovat SailGP. Jedná se o nový vítr ve světě plachtění, světových závodů a sportovního marketingu. Jejich dosavadní komunikace i fakt, že k nim nastoupil český matador sportovního marketingu Pavel Turek, slibuje nejen kvalitní produkci, ale i velmi zajímavé marketingové aktivity. Pokud se vyplní předpovědi a odhady ekonomických prognostiků, koncem roku 2019 se připomene hospodářská křivka fází krize, a tak nám více či méně přiškrtí kohoutky ve sportovním marketingu, takže plánování pro rok 2020 nebude jednoduché.

„Pozitivně vnímám, že komerční subjekty čím dál více na své straně potřebují agentury či konzultanty se zaměřením na sportovní marketing. “ Vojtěch Šišma CEO sportovně-marketingové agentury 2Score, s.r.o.

33


David Schlegel

Tomáš Mutinský

Tomáš Verner

spolumajitel eSports.cz, s.r.o.

PR & Sponzoring Specialist, FORTUNA.

Úspěšný krasobruslař a moderátor

V roce 2019 bude podle mého názoru největší událostí v České republice Mistrovství světa juniorů do 20 let v ledním hokeji, které v závěru roku hostí Ostrava a Třinec. Velkou výzvou bude, zda světový šampionát dokáže i do Moravskoslezského kraje přilákat tolik fanoušků ze zahraničí, jako když se podobná akce konala v minulosti v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Ze zahraničních akcí se těším na zářijový Laver Cup v Ženevě. Šeptá se, že by tam mohl zakončit svou neuvěřitelnou kariéru tenisový mág Roger Federer. Velmi bych si přál, aby řadu marketingových aktivit v souvislosti s hokejovým a fotbalovým národním týmem podpořili také sami hokejisté a fotbalisté nějakým velkým výsledkem. Věřím, že se zvyšujícím se objemem finančních prostředků, které směřují do sportu, postupně zvýší důraz na marketing i menší sporty. Přilákat nové talenty je základem k tomu, aby pak mohli trenéři jejich schopnosti rozvíjet.

Osobně se těším na nový rok ve FORTUNA:LIZE, ale to je samozřejmě můj subjektivní názor. Jsem hodně zaměřený na domácí scénu a těším se na nové projekty v našem malém rybníčku. Trochu doufám, že by například fotbalová Slavie mohla více využít svůj potenciál. Na mezinárodní scéně nás čeká konfrontace s Anglií, dokážeme se jí vyrovnat i v marketingových aktivitách? To, že bude zápas beznadějně vyprodaný, přeci neznamená, že to dále není potřeba podporovat. A co kdyby přijel ještě někdo větší? Nemám příliš rád bojové sporty, ale budu v očekávání, jakou show dokáže připravit UFC při své návštěvě v Praze a co si z toho vezmou organizace jako Oktagon či XFN. Tento sport roste velmi rychle, zareaguje na to i marketingový svět? Zajímá mě, jak si poradí na Slovensku s hokejovým mistrovstvím světa. A s čím přijdou ve světě značky jako Nike, či Adidas, nebo co vymyslí sportovní týmy působící v Severní Americe? Tam je to úplně jiný svět.

Zúčastnil jsem se velmi zajímavého nultého ročníku projektu s názvem GIVE ME 5. Název samotný velmi dobře vystihuje podstatu celého projektu. Jde vlastně o podání pomyslné pomocné ruky ve formě partnerství, případně sponzorství. Na akci je pozváno několik zajímavých prezentérů, kteří dostanou 5 minut na to, aby představili svůj unikátní projekt ze sportovního prostředí. Na stejnou akci jsou pozváni zástupci významných tuzemských ale i zahraničních firem, kteří mají po každé prezentaci 5 minut na své dotazy. Po oficiální části je připraven raut, kde se obě strany setkají na jedné půdě a mohou probrat individuální zájem a možnosti spolupráce. Je to vlastně takový “Shark’s tank” sportovních „start upů”. V roce 2019 bude další ročník a soudě podle letošního zájmu, bude potřeba daleko větších prostor. Za mne je to správný směr, jak podpořit český sport z privátního sektoru.

Štěpán Hanuš

Ředitel komunikace a PR, Ligová fotbalová asociace Fanouškům ve světě ani u nás už nestačí pouhý informační servis. Co bylo dříve zábavnou složkou se stává nutností. Ve stále se zrychlujícím světě kolem nás bude nutné stále více brát zřetel na kreativitu a autenticitu. V tomto ohledu najdeme dnes nejlepší inspirace u globálních značek jako NIKE, Adidas nebo Under Armour. V příštím roce očekávám opět skvělý video obsah zaměřený na skutečné příběhy. První krok učinil už

34

letos Amazon s filmem o Manchesteru City a po velkém úspěchu se určitě i další spor tovní giganti nenechají zahanbit. Zajímavé bude také sledovat aktivitu FIFA a jejich par tnerů při MS ve fotbale žen. Světová organizace neustále prosazuje ženský fotbal jako svou prioritu. Turnaj se uskuteční ve Francii a evropský trh tuhle myšlenku stále plně nevstřebal. Proto očekávám masivní kampaně i atraktivní aktivace, z kter ých můžeme

čerpat inspirace i u nás. Dalším velkým podnikem bude MS v rugby, které pokaždé přitáhne pozornost velkých značek a mediálních domů. Tady bude zajímavé sledovat, jestli se podaří v Japonsku v yužít slibované technologické novinky ke zlepšení fanouškovských zážitků během šampionátu. Pořadatelé slibují novinky ve všech směrech od ticketingu až po analýzu herních dat od IBM.


HRAJEME 1. LIGU

VE SPORTOVNÍM MARKETINGU

Sport to nejsou pro nás jen góly, body či výsledky. Sportovním výkonům a nezapomenutelným emocím fanoušků předchází spousta činností, které chceme posouvat na světovou úroveň. Naší výhodou je výborná znalost sportovního prostředí a světových trendů. Jsme zvyklí pracovat jak se sportovními asociacemi, tak i na úrovni profesionálních a amatérských klubů, médií a sportovních sponzorů. Jsme marketingová agentura zaměřená výhradně na sport. Pracujeme pro největší sportovní značky v Česku.

www.2score.cz


www.sportbiz.cz

HRAJEME 1. LIGU

VE SPORTOVNÍM MARKETINGU

2018

HIGHL IGH T S