{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 65

RÖPORTAJ

başka bir tiyatroya geçtim. Buradaki eğitimi tamamladıktan sonra Gösteri Sanatları Merkezi’nde 2 yıl süren eğitimim boyunca Aziz Sarvan, Dilek Tekintaş, Nadir Sarıbacak ve Hilmi Zafer Şahin gibi ustaların derslerine girme şansı elde ettim. Gösteri Sanatları Merkezi’nde aldığım eğitim sonrasında oradan ayrılmadım ve kısa oyunlar yazıp yöneterek, öğrencilerle birlikte sahnelemeye başladım. Bu süreçte aslında işin hem oyunculuk, hem yönetmenlik, hem de yazarlık tarafını görme şansı buldum. Ama başından beri bir numaram yazarlıktı. Buna karşın ilk uzun oyunumu yazmam 2012 yılını buldu. Bu tarihe kadar bir çocuk oyununda ve bir yetişkin oyununda rol aldım. Yönetmenliğe ve oyunculuğa nazaran yazarlığı daha çok seviyorum.

Bunun sebebi kendi dünyamı yaratabiliyor olmam. Kurallarını benim koyduğum, köşelerini benim belirlediğim bir dünya… Oyuncu olduğunuz zaman yazarın dünyasına girip, oradan bir karakteri canlandırıyorsunuz. Yazar olduğunuzda ise sahneye kendi dünyanızı yansıtma şansınız var. İşin yönetmenlik tarafına el atmamın sebeplerinden biri de bu. Çünkü kendi dünyamı en iyi ben kurgularım diye düşünüyorum. Yani aslında her şey yazarken hayalini kurduğum dünyaya hizmet ediyor.

met ya da Cemal Süreya yazarlık eğitimi mi aldı? Hayır. O yüzden bence yazarlığın eğitimi varsa, bu olsa olsa yaşamaktır, başka bir şey değil. Fakat oyunculuk eğitimi almış olmak benim için bir avantajdı. Yurt dışında yönetmenlere oyunculuk eğitimi de verilir. Bu, yönetmenlerin oyuncuları daha iyi anlamasını sağlar. Ben işe oyunculuk eğitimiyle başladığım için hem yazarken hem de yönetirken oyuncuları daha iyi anlıyor ve yakaladığımı düşünüyorum. Bu da onlarla iletişimimi güçlendiriyor.

Peki eğitim açısından doğru adımları izledin mi? Yani oyunculuk eğitimiyle başlayıp sonra yazar olmak senin için zor muydu? Öncelikle ben yazarlığın eğitimi olacağına inanmıyorum. Nazım Hik-

Mavi ilk oyunun, artık provalar bitti ve düzenli olarak sahneleniyor. Bize biraz Mavi’nin hikayesinden bahsedebilir misin? Mavi, ustam Aziz Sarvan’ın beni teşvik etmesiyle ortaya çıktı. Yazdığım www.2fmagazine.com // 65

Profile for 2f Magazine

09 2f Magazine / Şubat  

2f Magazine is a monthly published Lifestyle magazine

09 2f Magazine / Şubat  

2f Magazine is a monthly published Lifestyle magazine

Advertisement