Page 1

ВІСНИК ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

№1(1) / Листопад 2016

Всеукраїнського Аграрного Кооперативу ЧЕРЕЗ КООПЕРАЦІЮ — ДО РОЗВИТКУ ТА ПРОЦВІТАННЯ СЕЛА!

ІНІЦІАТИВИ ТА ПРОЕКТИ

НОВИНИ ГАЛУЗІ від міжнародної компанії «Альта Дженетикс». Тварину страхують, що унеможливлює ризики, пов’язані з її вирощуванням. У подальшому розраховуватись за корову можна не реальними грошима, а молоком, здаючи його у кооператив. Щоденні виплати учасника програми – близько 5 л молока на день, при тому, що корова при правильному догляді даватиме близько 18 літрів у день. Таким чином, будучи учасником даної програми, господар отримує додатковий прибуток у 27 000 грн / рік, або мінімум 135 000 грн / за 5 років.

ЗАРОБЛЯТИ НА МОЛОЦІ – МОЖНА! Спільна заготівля та збут молока при постійному контролі якості дозволяють селянину отримати значний додатковий дохід від утримання корови.

Ч

асто доводиться чути від політиків, чиновників та й простих людей нарікання на те, що в селах немає перспектив для майбутнього. Сільський виробник не може конкурувати з великими тваринницькими підприємствами чи фермами. Головною проблемою для господаря стає збут своєї продукції, можливості для якого самотужки знайти важко. Користуючись цим, часто посередники-збирачі молока свідомо закуповують продукцію у селян за низькими, копійчаними цінами. Молоко ж здають переробникам мінімум удвічі дорожче. У результаті селяни залишаються з мізерними заробітками, корову тримати стає невигідно, а українське село починає занепадати. Чи є рецепт порятунку для українського селянина? Чи можна тримати корову, та одержувати від цього не копійки, а реальні гроші? Чи існує можливість підвищити ціни на закупівлю молока? Ці питання сьогодні серйозно турбують багатьох мешканців українських сіл. І вони мають конкретну відповідь! Всеукраїнський аграрний кооператив відповідально заявляє, що заробляти на молоці власного виробництва — можливо! І не тільки можливо, а ще й перспективно! Треба лише зорганізуватись, позбутись зайвих ланок при збуті молока та виробляти якісний продукт. Ініціатива створення об’єднання належить Асоціації тваринників України, за підтримки якої і вдалося втілити в життя цей амбіційний проект. Завдяки кооперації у селян з’явився шанс збільшити прибуток від утримання корови. Так, Всеукраїнським аграрним кооперативом розроблено цілих 6 програм для підтримки селян, що хочуть займатися молоком. Усі вони пропонують вигідні умови для збуту молока, ветеринарного обслуговування, годівлі та генетичної роботи. Спеціалісти кооперативу

№1(1) / Листопад 2016

абсолютно безкоштовно надаватимуть консультації щодо раціону тварин, проводитимуть безкоштовне ветеринарне обслуговування та абсолютно безкоштовно здійснюватимуть осіменіння корів. А, головне, членство в кооперативі надає свого роду «стартовий» капітал у вигляді корови у кредит на вигідних умовах. Отже, що конкретно може отримати господар, ставши членом Всеукраїнського аграрного кооперативу? До яких Програм можна долучитись?

Програма «Прибуткове молоко» Якщо існуюча ціна на сьогоднішній день у заготівельників складає 3,0 грн/л, то в кооперативі вона становитиме від 4 грн/л+1 грн доплата високоякісним кормом «Супер роздій». Тобто, сумарна вартість молока сягає 5 грн/л. А додавання корму у раціон корови дозволяє суттєво збільшити надій та отримати додатковий прибуток. Таким чином, дохід від однієї корови додатково збільшується на понад 6 000 грн на рік. Важливим є те, що кооператив надає прилади і можливість для щоденного контролю якості молока на вміст антибіотиків, соматичних клітин, бактеріальну забрудненість, а також показник жирності.

Програма «Корова в молоду сім’ю» Програма дає можливість молодим сім’ям та тим, хто зацікавлений у розведенні корів, розпочати власний бізнес, а не шукати кращої долі у великих містах чи за кордоном. Початкові вкладення у власну справу становлять не так багато — 3 000 грн при реальній вартості корови у 27 000 гривень. Учасник програми отримує корову з високим генетичним потенціалом, батько якої — один із найкращих бугаїв світу

Програми «Відгодівля бичка» та «Золота теличка» Учасник програми може відгодовувати теличку чи бичка до місячного віку та отримати за це додатковий прибуток. Долучившись до програми, господар отримує можливість безоплатного штучного осіменіння корів спермою бугаїв компанії «Альта Дженетикс». При народженні бичка чи телички одразу ж надається аванс у розмірі 1000 гривень. Учасник програми одразу безкоштовно отримує престартери на вирощування бичка чи телички до місячного віку. При досягненні твариною місячного віку господар продає її у кооператив за ціною, вищою за ринкову на 10-20%. Таким чином, перший дохід від корови учасник програми отримує вже при народженні бичка чи телички, та має високу ціну за тварину.

Програма «Прибуткова годівля корів» Програма дає можливість додатково заробляти, розкривши високий генетичний потенціал корови. Основою програми є ефективна годівля тварини. Учасник отримує безкоштовні консультації з годівлі та догляду за коровами і телятами від спеціалістів кооперативу. Корова годується збалансованими кормами з високим вмістом протеїну, завдяки яким підвищується рівень молочної продуктивності і жиру. При правильній годівлі вдається на день отримати на 4-6 літрів більше молока. За період лактації додатковий приріст молока 900 — 1 500 л, які можна здати у кооператив за ціною до 5 гривень.

Програма «Домашнє подвір’я» Програма дозволяє члену кооперативу отримати додатковий прибуток від вирощування свиней, птиці та кролів. Спеціальні комбікорми та премікси для цих тварин пропонуються учаснику програми зі знижкою у 10 %. Також господар користується безкоштовними консультаціями з годівлі тварин, отримує безкоштовне ветеринарне лікування і знижку на ветпрепарати. Таким чином, Всеукраїнський аграрний кооператив дає можливість домогосподарствам селян економічно розвиватися — усім разом, завдяки рівному доступу до збуту продукції. Член ВАКу власними руками організовує своє робоче місце та отримує стабільний дохід. А робота, кошти і заробіток — це те, з чого починається відродження! А значить, результати роботи кооперативу ще більш глобальні. Завдяки підвищенню добробуту людей кооперація дасть можливість українському селу розвиватися і ставати заможним.

МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ ПРОДОВЖИЛИ ЩЕ НА РІК Верховна рада України прийняла законопроект щодо продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року. «За» проголосувало 297 народних депутатів. Це значить, що принаймні ще рік продавати землю с/г призначення буде заборонено. «Цей ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним і ефективним, він має унеможливлювати будь-які тіньові оборудки із землею. Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 року», — йдеться у пояснювальній записці до законопроекту. Річ у тім, що умовою відміни мораторію є прийняття та набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. А оскільки на сьогоднішній день такий закон не ухвалено, то і підстав відміняти мораторій немає.

ЩО АГРАРІЇ ОТРИМАЮТЬ З ДЕРЖБЮДЖЕТУ-2017? Згідно з проектом держбюджету на 2017 рік агросектор отримає 8,27 млрд гривень. Це в 4 рази більше, ніж в попередні роки. Таке зростання пов’язане з реструктуризацією деяких відомств, а також збільшення фінансування існуючих програм. Наприклад, Держгеокадастр тепер підпорядковується Мінагрополітики, а через об’єднання низки контролюючих служб з’явилася Держпродспоживслужба. У наступному році на апарат Мінагрополітики виділять у 6 разів більше грошей, ніж в цьому році. А нова споживча служба та землевпорядники разом отримають близько 3 млрд гривень. В рамках с татті «Апарат Мінагрополітики» передбачено фінансування програм, які будуть спрямовані на підтримку тваринництва, виноробів і садівників. На підтримку сільгоспвиробників виділять майже 3  млрд  гривень. Поки не зрозуміло, хто, як і в яких розмірах буде отримувати ці гроші. Якщо говорити про цілеспрямовану підтримку, то виробникам тваринницької продукції виділять в 4 рази більше грошей, ніж в цьому році, але, на думку експертів, цього все одно не достатньо. На здешевлення кредитів передбачено таку ж суму як і в 2016 році —300 млн гривень, а самих кредитів держава видасть на 65 млн гривень. У Пояснювальній записці про проект бюджеті також зазначено, що на проведення земельної реформи буде виділено майже 105 млн гривень, зокрема, на проведення інвентаризації земель сільгосппризначення.

1


ВІСНИК Всеукраїнського Аграрного Кооперативу

ІНТЕРВ’Ю

ОЛЕГ ШАРГОРОДСЬКИЙ: «КООПЕРАЦІЯ СПРИЯТИМЕ ВІДРОДЖЕННЮ СІЛ» Хто був ініціатором створення Кооперативу? Чому для старту було обрано саме молочний напрямок? На ці та інші питання дав відповідь голова ВАК Олег Станіславович Шаргородський. яке допоможе людям не лише у збуті молока за вигідними цінами, але й в цілому вирощуванні ВРХ на приватному господарстві: це і навчання сучасним підходам до годівлі, і надання якісної генетики, і ветеринарна підтримка, що в кінцевому результаті сприятиме збільшенню прибутку від утримання корови. Ми впевнені, що ефективна кооперація сприятиме відродженню українських сіл.

Вісник ВАК: Як виникла ідея створення Всеукраїнського аграрного кооперативу? Шаргородський О.С.: Ініціатива створення об’єднання належить Асоціації тваринників України, яка підтримує вітчизняних виробників продукції тваринництва. Як відомо, тваринницька галузь сьогодні знаходиться в нелегкому економічному становищі. І якщо великим підприємцям ще вдається триматися на плаву — адже в них є і всі сучасні технології, і великі обсяги продукції, і можливості для її збуту навіть за кордоном, то у звичайного селянина, що має в господі корівчину і кілька свиней немає можливостей для розвитку свого маленького бізнесу. Адже потрібно, по-перше, знати, як правильно годувати й утримувати худобу, аби вона давала максимальний прибуток, мати доступ до гарних кормів, ветеринарної підтримки… Та головною проблемою для приватного господаря є збут продукції. Сьогодні ціни на продукти тваринництва для приватних господарств диктують посередники. І, звичайно, вони є мізерними: виробник, який цю худобину вирощував, годував, доглядав за нею — отримує копійки, тоді як перекупник, нічого, по суті, не вкладаючи, — лише збагачується. А вартість кормів і витрати на утримання зростають із кожним днем! Таким чином, тримати корову селянину часто стає невигідно. Отож ми вирішили допомогти людям, створивши об’єднання,

Вісник ВАК: Якими були перші кроки до створення Кооперативу? Шаргородський О.С.: Свою діяльність ми розпочали з Монастирищенського району Черкаської області. Ми багато їздили селами, спілкувалися з людьми, вивчали їхні потреби та нагальні проблеми, які виникають у процесі господарювання. Отож, підсумувавши всю отриману інформацію, ми взялися розробляти програми — таким чином, аби максимально задовольнити потреби кожного господаря щодо виробництва молока. Так виникло цілих 6 програм, кожна з яких пропонує вигідні умови для вирощування великої рогатої худоби – як з погляду генетичної роботи, так і ветеринарного обслуговування, годівлі тварин та, головне, збуту молока. Наприклад, приєднавшись до кооперативу, учасник може розпочати власний бізнес при мінімальному стартовому капіталі (програма «Корова в молоду сім’ю»), отримати прибуток, відгодувавши теля до 1-місячного віку (програма «Відгодівля бичка», «Золота теличка»). Ті, в кого вже є корова, можуть здавати молоко у рамках програми «Прибуткове молоко» за цінами, вищими за ринкові. Також передбачена можливість підвищити продуктивність

корови та якісні показники молока (вміст жиру та білка) завдяки відгодівлі тварин збалансованими кормами, які Кооператив надаватиме за спеціальними вигідним цінами (програма «Прибуткова годівля корів»). А програма «Домашнє подвір’я» дозволяє отримати додатковий прибуток від вирощування свиней, птиці і кролів також завдяки використанню збалансованих кормів, наданих Кооперативом. Крім того, усім учасникам Кооператив надає безкоштовне осіменіння корів спермою високопродуктивних бугаїв всесвітньо відомої генетичної компанії Alta Genetics, ветеринарні препарати і ветсупровід за зниженими цінами, а також проводитиме безкоштовне навчання щодо сучасних методів годівлі й утримання. Вісник ВАК: Тобто, Кооператив, з-поміж усього іншого, надаватиме кредит на придбання корови на пільгових умовах? Шаргородський О.С.: Так, це дуже важливий фактор. Погодьтеся, дуже важко відразу знайти велику суму грошей на придбання корови. Особливо, молодій сім’ї, яка тільки починає вести господарство. І членство у кооперативі надає свого роду «стартовий» капітал для початку свого невеличкого бізнес-проекту. Важливо й те, що розраховуватися за корову можна не живими грошима, а молоком. Тобто, не потрібно постійно заощаджувати кошти від продажу молока для розрахування за кредитом, а він гаситиметься автоматично у процесі здачі молока. А це – чимала допомога людям. Ми сподіваємося, що такі програми стимулюватимуть молодих людей не шукати щастя у містах, а залишатися в селі і займатися фермерством.

Вісник ВАК: Чому було обрано саме молочний напрям, а не, наприклад, свинарство? Шаргородський О.С.: Ми довго розмірковували над напрямком роботи. Думали і про свинарство. Та поки що зупинилися все ж на молочному виробництві. На превеликий жаль, впродовж усього періоду незалежності українське село занепадає через відсутність робочих місць та нестачу коштів. Ми хочемо довести, що заробляти на селі можна. Тому й обрали молочний напрямок. Молоко може забезпечувати родину прибутком упродовж усього року. Ми ж, у свою чергу, беремося допомогти в цьому. Вісник ВАК: За якими критеріями ви обрали Монастирищенський район? Чи планується розширювати географію? Шаргородський О.С.: По-перше, у Черкаській області, у  тому числі Монастирищенському районі, доволі велика щільність сільського населення. Для цих людей вирощування корів є традиційною справою. По-друге, саме тут нам вдалось швидко знайти підприємців, які радо сприйняли ідею кооперативу та пішли назустріч. По-третє, ми отримали широку підтримку місцевої влади. Керівництво райдержадміністрації дуже сприяло у втіленні ідеї в життя. Ми маємо надію, що ВАК стане успішним проектом, і його досвід можна буде розповсюджувати й далі. У разі успіху ми плануємо розширювати географію кооперативного руху на найближчі райони Черкащини й інші області. Вісник ВАК: Чомусь в Україні кооперація, на відміну від інших європейських країн, не дуже популярна. Як гадаєте, в чому причина? Шаргородський О.С.: Ідея кооперативів для України є доволі новою. А все нове зазвичай ставиться під сумнів. Самим селянам важко об’єднатись у  кооператив. Відсутній досвід, знання, а головне — ініціатива. Тому людям треба допомогти, передусім, знаннями, і показати, що кооператив може бути ефективним. Тоді буде довіра, а, значить, і результат. Можливості розвитку кооперативного руху дуже перспективні. Сьогодні в Україні 70% корів утримується в приватних господарствах, і тільки незначна їх кількість об’єднана в кооперативи. Але саме кооперація дозволить приватним господарствам перейти на новий рівень. Ми залучили до проекту провідних європейських експертів. Їх досвід і знання дозволять на практиці розпочати новий етап розвитку села. Вісник ВАК: Хто забезпечуватиме фінансову підтримку цьому проекту? Шаргородський О.С.: Я  вже казав, що нам вдалося налагодити конструктивний діалог з бізнесом, наприклад, переробниками молока. Вони сприяли з прийомом молока та логістикою. Також деякі господарства, що займаються племінною роботою ВРХ, погодилися надавати людям корів під кредитування. Кооператив заробляє кошти і самостійно. Їх можна витрачати на поточні потреби та розвиток. Взагалі, рушійною силою будь-якої корисної справи є ентузіазм і бажання працювати. Без цього неможливо досягти успіху. Ми впевнені: Всеукраїнський аграрний кооператив стане успішним проектом, гідним наслідування. Розмовляла: Ірина Демидова

ФАКТИ

КООПЕРАЦІЯ В УКРАЇНІ: ВИТОКИ ТА ІСТОРІЯ

З

моменту появи перших об’єднань пройшло вже більше ніж півтора століття. За цей час кооперативи змінювалися, але їх метою завжди був і залишається захист економічних та соціальних інтересів своїх членів. Перше кооперативне товариство у світі було засноване в Англії у 1844 р., а вже 1866 року кооперативний рух дістався України: у Харкові створено «Харківське споживче товариство», до якого входило 350 членів. Об’єднання мало власну їдальню, пекарню, фабрику овочевих напоїв.

2

У цей же час (1866-70 рр.) з’явилися споживчі товариства в Єлисаветграді, Ізюмі, Сімферополі, Миколаєві, Херсоні, Катеринославі, Чернігові, Севастополі. Загалом за часів Російської імперії на українських землях діяли 20 споживчих кооперативи. Але свідома політика московитів на знищення будь-якої ініціативи призвела до занепаду руху. Відродження українських кооперативів починається у кінці ХІХ століття. 1894 р. на Херсонщині утворилась перша хліборобська спілка, так звана артіль. Її члени об’єднали свої земельні

ділянки, робочу худобу, засоби праці. Спільними зусиллями вони вели господарство, а прибутки розділяли. З Херсонщини артільний рух швидко поширився на Катеринославщину, Полтавщину, Чернігівщину, Київщину та Донеччину. Всього через 2 роки подібних артілей налічувалося вже понад 100! Не відстав і захід. Так, львівська кооперація «Народна торгівля» підтримувала торгові відносини з 831 крамницею, читальнями, громадськими й приватними установами, а перед І світовою війною мала 19 власних великих крамниць у галицьких містах. Занепала українська кооперація із приходом радянської влади та почала поступово відроджуватись лише наприкінці 1980-х років ХХ століття.

№1(1) / Листопад 2016


ДОВІДНИК ГОСПОДАРЯ

«СУПЕР РОЗДІЙ» — УНІКАЛЬНИЙ КОРМ ДЛЯ ВИСОКОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ КОРОВИ! Спеціально розроблений корм для корів дозволяє підвищити продуктивність додатково на 4 літри молока у день та поліпшує загальний стан здоров’я тварини.

Н

Як отримати корм? Кожен учасник кооперативу, що здає молоко на переробку, окрім грошей, отримує кормову суміш «Супер роздій» із розрахунку 100 грамів корму/на 1 літр зданого молока. Таким чином, підвищується закупівельна вартість молока. Якщо базова ціна за літр становить близько 4 гривень, то господар здає його на переробку за фактичною вартістю 5 гривень: 4 гривні грошима + 1 гривня кормом «Супер роздій».

Як правильно застосовувати «Супер роздій»?

• Вітамін E – відповідає за засвоєння твариною жирів.

МІКРОЕЛЕМЕНТИ:

• Мідь, цинк, марганець, йод, кобальт, селен — безпосередньо впливають на білковий, жировий, та вуглеводний обмін в організмі корови.

МАКРОЕЛЕМЕНТИ: Що входить до складу «Супер роздою»? «Супер роздій» — це білково-вітамінно-мінеральна суміш поживних речовин, що дозволяє досягнути максимальної продуктивності корови на початку лактації та отримувати високі надої протягом усієї лактації.

ДО ЇЇ СКЛАДУ ВХОДЯТЬ:

• Макуха соняшникова — протеїновий компонент, який стимулює молочну продуктивність. • Ячмінно-пшеничні висівки — живлять тварину необхідною енергією для продукування молока.

ВІТАМІННИЙ КОМПЛЕКС:

• Кальцій — сприяє зміцненню хрящової та кісткової тканини тварини; бере участь в обмінних процесах органів, які відповідають за продукування молока. • Фосфор — впливає на обмін речовин у кістках, м’язах; бере участь в енергетичному обміні. • Натрій, магній — забезпечує процес доставки корисних макро- та мікроелементів з крові до тканин організму тварини. • Сірка — сприяє відновленню клітин організму тварини. Як бачимо, кормова суміш складається виключно із натуральних компонентів та містить усі необхідні елементи для підтримання здоров’я корови та гарного продукування молока.

Які переваги від застосування корму «Супер роздій»?

• Вітамін A — забезпечує репродуктивне здоров’я корови, покращує гормональний баланс. • Вітамін D3 — відповідає за засвоєння кальцію, фосфору, магнію у кістках та м’язах тварини.

Годівля корови «Супер роздоєм» дає можливість збільшити кількість отриманого молока на 2-4 літри у день. А це суттєво підвищує прибуток від утримання корови.

Крива лактації корови Середньодобовий надій, кг

айбільший прибуток своєму господарю корова приносить, якщо вона забезпечена повноцінною годівлею. Саме від збалансованого комплексу необхідних поживних речовин, які вживає корова, залежить кількість та якість молока, а також здоров’я тварини в цілому. Тому не достатньо просто годувати тварину тим чи іншим зерном, наприклад, пшеницею чи ячменем, чи їх сумішшю. Для здорового функціонування усіх органів тварини, гарної лактації та утворення молока високої якості корові необхідні не тільки енергетичні корми (тобто, різноманітні зернові), але й протеїнові – а це соняшникова чи соєва макуха та шрот. Крім того, важливо, щоб усі вони правильно засвоїлися. А для цього треба також вітаміни та мінерали. Звичайному господарю у селі здебільшого не просто знайти необхідні компоненти корму, змішати їх у правильній пропорції так, щоб він був максимально поживним і засвоюваним, та приніс очікувані результати. Саме тому фахівці ВАК розробили для членів кооперативу готову суміш для годівлі корови, яка дозволить значно підвищити продуктивність тварини. Кормова суміш «Супер роздій» — це збалансований комплекс кормових компонентів, які містять усі необхідні поживні речовин для підвищення продуктивності дійних корів. Це значить, що корова даватиме більше високоякісного молока, а господар — отримає більше грошей. Продукт «Супер роздій» був розроблений фахівцями ВАК, базуючись на багаторічному досвіді європейських кооперативів в галузі годівлі корів та кормовій базі і традиціях, наявних в Україні.

Ефект від включення в годівлю корів «Супер роздою»: плюс 2-4 кг молока на піку лактації дозволяє додатково отримати від корови 500-1000 кг молока за всю лактацію**

35 30 25 20 15 10 5

Звичайна годівля

Годівля з використанням «Супер роздою»

0 1 0-21

2

3 21-120

4

5

6 120-240

7

8

9 240-305

10

Концентрат «Супер роздій» використовувати протягом всього періоду лактації з розрахунку: 100 г Супер роздою на 1 кг молока

При використанні корму слід пам’ятати, що збільшення продуктивності можна досягти лише за рахунок максимальних надоїв молока на початку лактації та після перших 150 днів лактації. Особливу увагу слід приділити використанню «Супер роздою» на початку лактації корови. Це саме той період, коли можна максимально розкрити потенціал продуктивності тварини. Подальша годівля дозволяє підтримувати гарний рівень продуктивності і надалі. Більш детально це видно із схеми «Крива лактації».

Важливо пам’ятати! Корм «Супер роздій» необхідно застосовувати в годівлі корів відразу після отелення, оскільки саме на роздої можна отримати найбільший ефект щодо підняття продуктивності виробництва молока. Якщо ж починати використовувати концентрат лише після 200-го дня лактації, а при цьому раніше не застосовувати, то ефект буде мінімальним. Використання «Супер роздою» дозволяє збільшити виробництво молока на початку лактації. Приріст молока за всю лактацію складає на рівні 500-1000 кг.

Підсумок • Згодовування «Супер роздою» стимулює споживання коровою більшої кількості корму та налаштовує процеси ферментації в рубці на максимальну перетравність грубих кормів. • Корм «Супер роздій» унікальний не тільки тим, що підвищує продуктивність тварини, а ще й тим, що завдяки спеціально підібраній групі вітамінів та мінералів дозволяє досягнути оптимального стану здоров’я корови. Регулярне вживання корму підвищує імунітет тварини, поліпшує процес травлення та позитивно впливає на інші системи організму.

ТРИ КРОКИ ДО ЗБІЛЬШЕННЯ ПРИБУТКУ Як стати членом Всеукраїнського аграрного кооперативу?

П

ереваги від участі в об’єднанні на сьогоднішній день відчули вже більше 500 домогосподарств Черкащини, які вже отримують стабільний прибуток від власної корови. Приєднатися до коооперативної громади може кожен господар, який має корову або бажання її придбати. Членство у ВАК є добровільним та індивідуальним. Долучитись до кооперативу, крім того, що вигідно, ще й дуже просто. Для цього достатньо зробити всього три кроки.

1. Подання заявки Після того, як Ви ознайомилися з усіма перевагами членства та прийняли рішення приєднатись до ВАКу, необхідно подати

ЗАЯВКА ________ ________ ________ ________ ________

заявку на членство в об’єднанні. Для цього необхідно просто зателефонувати у кол-центр ВАКу на номер (067) 544 67 60, або повідомити про свій намір уповноваженому представнику ВАК у Вашому селі та залишити свої контактні дані.

2. Зустріч з уповноваженим представником ВАК Після отримання заявки уповноважений представник ВАК зв’яжеться з Вами та запропонує зустрітись у максимально зручний для Вас час для того, щоб обговорити деталі членства. Під час зустрічі Ви можете задати найбільш актуальні запитання та отримати детальну

інформацію про діяльність кооперативу. Уповноважений представник ВАК розповість Вам про всі існуючі у кооперативі Програми,  долучившись до яких можна отримувати додатковий прибуток. Ви зможете обрати для себе саме ту, що є для Вас найбільш цікавою та актуальною. Або долучитись одразу до декількох Програм.

3. Укладення договору

ДОГОВІР

__

Факт членства у Все україн- ______ __ ському аграрному коопе- ______ __ __ __ __ ративі підтверджується __ договором, який підпису- ______ ється з  одного боку Вами, з іншого — головою ВАКу. Одразу після укладання угоди Ви зможете

користуватись усіма преференціями, що пропонує ВАК. Учасники кооперативу після вступу зберігають свою самостійність і володіють тим же об’ємом прав, що і до вступу в об’єднання. ВАК не має жодного права втручатись у Вашу господарську діяльність. Взаємодія регламентується виключно умовами Програм кооперативу. Нагадаємо, що Всеукраїнський аграрний кооператив пропонує 6 спеціальних Програм, які підвищують ефективність ведення господарства, а отже, і його прибутковість. Серед розроблених програм, які вже успішно діють та доступні для членів кооперативу: «Прибуткове молоко», «Золота теличка», «Відгодівля бичка», «Домашнє подвір’я», «Прибуткова годівля корів», «Корова в молоду сім’ю».


МІСЯЧНИЙ КАЛЕНДАР ГОСПОДАРЯ ЛИСТОПАД 2016 З давніх-давен люди планували свої господарські справи відповідно до місячного календаря. В залежності від фази і положення Місяця з’являються сприятливі та несприятливі періоди для проведення тих чи інших садових робіт. Пропонуємо вам ознайомитися з основними роботами господаря на листопад за місячним календарем.

1 4 4 6 6 9 9 11 11 13 13 15 15 17 17 19 19 21 21 23 23 26 26 28 28 30

ЛИСТОПАДА

17.43

ЛИСТОПАДА

6.05

ЛИСТОПАДА

6.05

ЛИСТОПАДА 16.55

ЛИСТОПАДА

16.55

ЛИСТОПАДА 00.45

ЛИСТОПАДА

00.45

ЛИСТОПАДА 4.44

ЛИСТОПАДА

4.44

ЛИСТОПАДА 5.24

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

СТРІЛЬЦЯ

A МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

КОЗЕРОГА

D МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

ВОДОЛІЯ

F МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

РИБ

H МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

ОВНА

I

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ ЛИСТОПАДА

5.24

ЛИСТОПАДА 4.22

ЛИСТОПАДА

4.22

ЛИСТОПАДА 3.57

ТІЛЬЦЯ

@ 14.11. У 3.05 МІСЯЦЬ У ЗНАКУ СТРІЛЬЦЯ

O

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ ЛИСТОПАДА

3.57

ЛИСТОПАДА

16.15

ЛИСТОПАДА

3.57

ЛИСТОПАДА 12.34

ЛИСТОПАДА

20.52

ЛИСТОПАДА

22.42

ЛИСТОПАДА

22.42

ЛИСТОПАДА

11.01

ЛИСТОПАДА

17.32

ЛИСТОПАДА

6.19

РАКА

O

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

ЛЕВА

Q

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

ДІВИ

S

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ

ТЕРЕЗІВ

V

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ СКОРПІОНА

W

МІСЯЦЬ У ЗНАКУ ЛИСТОПАДА

6.19

ЛИСТОПАДА 18.12

СТРІЛЬЦЯ

Z 29.11 О 15.18

• Догляд за рослинами в закритому ґрунті і домашніх умовах здійснюється шляхом розпушування ґрунту, проведення санітарної обрізки і захисту дерев від шкідників. Усі квіткові рослини з відкритою кореневою системою вкривають на зиму, якщо спостерігаються усталені мінусові показники температури; • не рекомендовано в цей період нічого висаджувати. • Догляд за рослинами в теплицях і будинку. Не слід поливати види, що знаходяться у стадії спокою. Це сприятливий період для підкормок неорганічними сполуками кімнатних рослин. При невеликих морозах можна проводити посів на зиму однорічних морозостійких овочевих і квіткових культур, висаджувати на зелень коренеплоди і цибулю; • не варто припиняти полив. • Догляд за культурами, що ростуть в приміщенні. Слід проводити розпушування землі, обробляти дерева від шкідливих мікроорганізмів, хвороб, робити санітарне кронування. Провести генеральне прибирання в саду, якщо не було можливості зробити це в жовтні; • не варто поливати рослини — це заважає надходженню кисню до їх коренів. • Полив (окрім рослин, що знаходяться в режимі природного сну) і обробка кімнатних видів рослин та тепличних. Можна підживлювати ґрунт, на якому посаджені тропічні види, проводити полив на зиму морозостійких і однорічних культур; • не можна саджати бульбові декоративні та овочеві види рослин — це може загрожувати загниванням коренів. • Дозволено здійснювати санітарну й естетичну обробку домашніх рослин, а також наводити лад на садовій ділянці; • не рекомендовано полив рослин. • Проведення всіх робіт, що стосуються домашніх рослин, вирощених у теплицях. Дозволяється проводити їх полив (за винятком видів, які прибувають в пасивному стані), здійснювати підживлення добривами, формувати крону. • категорично не можна в день повного місяця проводити ніяких робіт з рослинами і землею. • Дозволено здійснювати будь-догляд за рослинами кімнат і теплиць, проводити прибирання присадибної ділянки; • забороняється полив рослин. • Дозволено проводити роботи з догляду за всіма видами рослин в закритому ґрунті, здійснювати їх полив (крім видів, що знаходяться в стані спокою), саджати коренеплоди на зелень і сіяти всі види цибулі; • не можна рясно поливати ґрунт. • Початок догляду за рослинами кімнат і теплиць; вкривати троянди та інші садові культури за появи морозів. Підготовка овочів на тривале зберігання, а також бульб квіткових рослин; • не можна турбувати ґрунт і рослини — у цей період вони потребують спокою. • Здійснення посіву на зиму після появи мінусових показників повітря морозостійких однорічних рослин (живокосту, нагідки, волошки та ін.). Обрізка троянд та інших садових культур перед настянням постійних морозів; • не можна саджати і сіяти в цей період овочеві культури — їх врожайність буде низькою. • Полив морозостійких рослин перед зимою, висадка на зелень коренеплодів, а також всіх видів цибулі. Забір матеріалу для живцювання з подальшим проведенням щеплення; • не можна скорочувати кількість води для поливу рослин після їх висадки. • Можна виконувати всі види догляду за рослинами: поливати і підгодовувати, удобрювати ґрунт, саджати коренеплоди на зелень, висаджувати всі види цибулі в ґрунт. Не можна поливати рослини, що знаходяться в стані вимушеного спокою. • не можна пересаджувати й обрізати дерева, щоб не спровокувати інфікування відкритих ран. • Можна починати боротьбу з холодостійкими видами садових шкідників. Провітрювання сховища овочів, перевірка їх стану і бульб декоративних рослин; • при молодому місяці забороняється проводити будь-які роботи з представниками садово-городніх культур. За матеріалами інтернет-видання dovidkam.com


ВІСНИК Всеукраїнського Аграрного Кооперативу

ЖИТТЯ КООПЕРАТИВУ

ЧЛЕНИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО АГРАРНОГО КООПЕРАТИВУ МОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ВИСОКОЯКІСНУ «МОЛОЧКУ», ВИГОТОВЛЕНУ З МОЛОКА ВІД ВЛАСНОЇ КОРОВИ За продукцію не треба платити. Отримувати масло та сир можна за молоко, здане в кооператив на переробку.

Н

ові преференції від членства з’явились для учасників Всеукраїнського аграрного кооперативу. Відтепер селяни зможуть отримувати високоякісну продукцію молокопереробки від одного з провідних виробників України. Слід завважити, що за продукти не треба платити гроші! Схема проста: віддаєш молоко на переробку — та отримуєш високоякісне масло торговельної марки «Наш молочник» жирністю 72,6 %, або твердий сир. Це значно вигідніше, ніж купувати такі продукти у магазинах. Фахівці кооперативу порахували, якщо перевести вартість продуктів, отриманих за такою схемою, у грошовий еквівалент, то ціна за них буде нижчою майже на 30 %. Налагодити можливість пільгового отримання продуктів харчування Всеукраїнському аграрному кооперативу вдалося за домовленістю із заводом-переробником, куди щоденно доправляється молоко, зібране у населення. Виробник погодився переробляти продукцію членів кооперативу та повертати її у вигляді готових масла та твердого сиру. Таким чином, і  селяни, і  переробник отримують спільну

вигоду. Члени кооперативу — свіжі високоякісні продукти з власного молока, а завод-переробник — стабільного постачальника молока високого ґатунку. Як отримати продукти? Схема проста. Член кооперативу здає на переробку високоякісне (!) молоко. Після цього необхідно подати заявку на отримання масла або сиру безпосередньо заготівельнику, уповноваженому представнику кооперативу чи зателефонувати у кол-центр за номером (067) 544 67 60. Всеукраїнський аграрний кооператив надає продукти відповідно до сформованого запиту. Кількість масла та сиру, які можна отримати за пільговою схемою, розраховується пропорційно до обсягів молока, зданих на переробку. Тобто, що більше господар здав молока, то більшу кількість пільгових продуктів він може отримати. «Продукти, особливо молочні, в  українських магазинах сьогодні коштують дорого. Завдяки нашій ініціативі члени кооперативу зможуть отримати суттєву економію для сімейного бюджету. Окрім того, що молоко на

переробку здається дорожче, ніж його купують посередники, вдається ще й заощаджувати. Учасники ВАКу отримують високоякісні продукти з власного молока. Таким чином, вступивши до об’єднання, можна отримувати подвійну вигоду. І це не єдині преференції, що мають люди», – розповідає Олег Шаргородський, голова Всеукраїнського аграрного кооперативу. Члени ВАК вже скористались вигідною можливістю та постійно отримують молочну продукцію.

У Всеукраїнському аграрному кооперативі планують не зупинятися на досягнутому та розширювати перелік молочних продуктів, що продаватимуться на вигідних пільгових умовах. Перемовини із заводом-переробником вже тривають, і керівники об’єднання сподіваються, що зовсім незабаром зможуть запропонувати учасникам нові вигідні можливості.

«Уже не перший раз замовляю масло за пільговою схемою. Воно дуже смачне і високої якості. Я задоволена, що в наш складний час є можливість хоч на чомусь зекономити. Гроші зайвими ніколи не бувають, а на заощаджене можна придбати щось корисне для родини. Добре, що кооператив знайшов таку можливість», — ділиться враженнями член кооперативу Світлана Лісецька, жителька села Острожани Жашківського району Черкаської області.

ПЕРЕДОВИЙ ДОСВІД

КООПЕРАТИВ ПРОПОНУЄ НАЙКРАЩУ СВІТОВУ ГЕНЕТИКУ ДЛЯ ЗБІЛЬШЕННЯ ПРИБУТКУ ВІД УТРИМАННЯ КОРОВИ

Д

олучившись до Всеукраїнського аграрного кооперативу, учасники отримають справді унікальну можливість, доступну небагатьом домогосподарствам України — безкоштовне штучне осіменіння корів спермою бугаїв усесвітньо відомої генетичної компанії Alta Genetics. Члени кооперативу зможуть отримати гарну генетику, що є запорукою майбутніх гарних прибутків! Alta Genetics  — одна з  найбільших генетичних компаній у  світі. З  річним обсягом продажів понад 14 млн доз сімені, який щорічно зростає на 10%, Alta по праву вважається глобальним лідером у молочній генетиці. У всьому світі Alta Genetics допомагає фермерським господарствам вибирати бугаїв-плідників з урахуванням характеристик та індивідуальних потреб кожної тварини в  окремому господарстві. В  серпні 2016 року міжнародна компанія Alta Genetics відкрила в Україні офіційне представництво, що отримало назву «Альта Дженетикс Україна», і викликало високий інтерес спеціалістів галузі. На сьогоднішній день в  Україні компанія представляє найкращу світову генетику великої рогатої худоби таких молочних порід як Голштинська

№1(1) / Листопад 2016

червоно-ряба, Голштинська чорно-ряба, Джерсейська та Швіцька, а також м’ясних порід – Абердин-ангуської та Ге р е ф о р д с ь к о ї , Сіментальської, Шароле. Висока запліднювальна здатність (фертильність) сперми бугаїв Alta Genetics дозволяє підвищити рентабельність поголів’я, а, отже, і  збільшувати його прибутковість. Про це свідчать і статистичні дані. Так, наприклад, молочна продуктивність матерів бугаїв Alta Genetics сягає 15 000 і більше молока за лактацію (для порівняння: на високотехнологічних українських господарствах цей показник складає 7000-8000 л за лактацію).

Окрім постачання якісного генетичного матеріалу, компанія пропонує комплексний підхід до поліпшення генетичного потенціалу тварин через складання генетичного плану, допомогу у виборі ідеального бугая для корів та телиць, сервісну підтримку, консультування та навчання в  галузі тваринництва. Також компанією розроблена спеціальна програма Alta GPS, яка дозволяє оптимально підібрати найкращого плідника під індивідуальні потреби конкретного господарства. У Міністерстві аграрної політики і  продовольства України дуже схвально відгукнулись про роботу компанії Alta Genetics та

«В Україні давно була потреба в експертизі такого рівня. Та база, яка є в тваринницькому секторі, має величезний потенціал. Саме тому так важливо, що «Альта Дженетикс Україна» вийшла на ринок. Тепер наші технології допоможуть вирішити бізнес-завдання тваринників, розширять і поліпшать генетичний потенціал їхнього поголів’я. Упевнений, що «Альта Дженетикс Україна» під силу значно змінити галузь на всій території України», — зазначив Петро Сохацький, директор «Альта Дженетикс Україна». підтримали її створення. Так, в.о. директора департаменту селекційно-племінної роботи МінАПК Марія Вигура зазначила, що компанія дає «значний

поштовх для розвитку тваринницької галузі в Україні, і  ми сподіваємося, що дана зустріч буде результативною, а  наша співпраця – плідною».

Отже, члени Все українського аграрного кооперативу, долучившись до програм вирощування тварин, одними з перших в Україні зможуть переконатись у якості пропонованого генетичного матеріалу. Головне, що утримання високопродуктивних тварин дає можливість збільшити кількість молока за період лактації! А збільшення кількості молока — означає збільшення прибутків від утримання корови та підвищення доходів родини!

3


ВІСНИК Всеукраїнського Аграрного Кооперативу

ФОТОРЕПОРТАЖ

ГОРОСКОП

ЗБОРИ ЧЛЕНІВ КООПЕРАТИВУ Організатори Всеукраїнського аграрного кооперативу регулярно проводять зустрічі зі своїми членами та з тими, хто лише має намір вступити до об’єднання. На зібраннях можна обговорити усі нагальні питання щодо ведення господарства, дізнатися про ті чи інші аспекти членства у Кооперативі і просто поспілкуватися. Адже господарювати разом — набагато ефективніше!

ОВЕН У Овнів буде багато енергії, якої вистачить не тільки на роботу, але й на навчання. Фінансове становище буде стабільним. В особистому житті варто слухати своє серце, не друзів та родичів.

ТЕРЕЗИ Буде нелегко знайти спільну мову з колегами. Вам захочеться звільнитися, але краще цього не робити. З  грошима будуть складності, але ви виправите ситуацію. Приділяйте більше часу дітям.

ТІЛЕЦЬ Не слід вплутуватися в авантюри та махінації з  фінансами. Необхідно закінчити старі справи, а потім починати нові. Можливе знайомство, яке переросте у довгі й гармонійні стосунки.

СКОРПІОН Перед Скорпіонами постане питання руба — сім›я чи робота. Ви намагатиметеся знаходити час і сили для того, і  іншого. На любовному фронті можливий конфлікт. Остерігайтеся роману на стороні.

БЛИЗНЮКИ Вам ре комен дує ться проявити свої знання в суспільній і  політичній сфері. Доведеться багато працювати, що поліпшить фінанси. Романтичні знайомства подарують масу яскравих вражень.

СТРІЛЕЦЬ Перш ніж вкладати фінанси, все зважте та порахуйте. Займіться виправлення минулих помилок. Час сприятливий для відпочинку з сім’єю. Самопочуття буде відмінне, але контролюйте емоції.

РАК

КОЗЕРІГ Грошей буде достатньо, відрядження виявиться вдалим, а відносини з шефом — прекрасні. Головне, не поспішайте скрізь встигнути, бо наробите помилок. У вас буде бурхливе особисте життя: сварки, примирення і пристрасть!

Якщо Раки давно були націлені на пошук нової роботи, то ваш час прийшов. У вас може зав›язатися роман з колегою, який буде міцним і романтичним. Приділяйте більше уваги родичам. ЛЕВ

Ви захочете кардинально змінити сферу діяльності: для цього саме час! Леви нарешті вирішать узаконити свої стосунки з обранцем. Ті, хто поки не зустрів другу половинку, будуть сповнені рішучості для пошуку коханого!

ВОДОЛІЙ Краще не стикатися з начальством, а  спокійно і  впевнено виконувати свою роботу. Більше приділяйте уваги дрібницям. Любовний гороскоп пророкує кохання з першого погляду.

ДІВА

РИБИ Буде багато обов’язків та справ. Знайдіть сили, щоб закінчити минулі справи. Організуйте сімейний відпочинок на природі. Самотні Риби будуть так зайняті роботою, що їм не до любовних побачень.

Колеги будуть давати вам поради, які ви проігноруєте. Правильно робите! У Дів може бути романтична зустріч з людиною, яка на довгі роки стане надійним другом. Уникайте фізичних навантажень.

ДОЗВІЛЛЯ 2

3

4

9

10

13

14

5 11

6

7

8

12

15

16

17 18

19

21

20 22

23

24

25

26 27

28

31

32 35

38 42 46

39

33 36

30 34

37

40

41

43

44 47

ВІСНИК Всеукраїнського Аграрного Кооперативу Адреса редакції: Київ, 03039, пр-т Голосіївський, 42 тел .: +38 (044) 391-41-21

4

29

45 48

ЗАСНОВНИК ТА ВИДАВЕЦЬ Всеукраїнський аграрний кооператив Головний редактор Ірина Демидова Шеф-редактор Сергій Сімонов

За вертикаллю: 1. Дурна жінка. 2. Імператор Японії (887—897). 3. Здивування, здогад. 4. Район Стокгольма. 5. Пташині груди. 6. Операційна система. 7. Супутник Барбі. 8. Недокрів’я. 10. Маля. 12. Спеціально обладнане приміщення для миття людей. 15. Форма рельєфу місцевості. 19. Дитячий табір у Криму. 20. Сорт кримської яблуні. 22. Двадцять друга буква грузинської абетки. 23. Агропромисловий комплекс (абревіатура). 24. Антитерористична операція. 25….-тур. 27. Овоч. 30. Середовище творчих особистостей. 32. Оповідальний рід літератури. 33. Заклик до молитви у мусульман. 36. Країна на південному заході Азії. 37. Одне з дванадцяти сузір’їв зодіаку. 39. Чарівник. 41. Трав’яниста рослина родини злакових, зерна якої є цінним харчовим продуктом, а солома використовується як сировина у легкій промисловості. 43. Старовинна французька дрібна розмінна монета. 45. «Побачення… смертю» (детективна п’єса Агати Крісті).

Над номером працювали Наталія Калініченко, Ольга Шиша Дизайн і верстка Тарас Земський Наклад — 3 000 примірників. Періодичність — щомісячно.

АНЕКДОТИ Заходить чоловік до спортивного магазину: – Доброго дня, а у вас є лижні черевики 67-го розміру? – Якого?! – 67-го… – А навіщо вам лижі? *** Василь зробив татуювання у вигляді штрих-коду, i тепер не може вийти з «Сiльпо». *** Першокласник читає склади: – БА, БУ, БИ… Батько з кімнати: – А чи не зарано? *** – Ну чому, скажи мені, чому в мене не росте борода? Мені ж уже 25 років! – Оксано, заспокойся. *** Водій «Лексуса» взяв попутника. Їдуть, швидкість 120 км/ год, 160 км/год. Попутник з жахом просить зупинити. Водій: – Не бійся, у мене сильний янгол-охоронець за спиною. Все ж попутник вийшов. Їде водій далі сам… 180, 200… Раптом голос за спиною: – Слухай, зупини, я теж вийду. *** Начальник зранку: – Очі у тебе опухлі і червоні… Ти що, пив? – Ні, знаєте, на роботу йти не хотів… Плакав. *** – Мамо!!! Батько зі сходів впав !!! – Невже?! І що сказав!? – Матюки пропустити?! – Ну, звичайно!!! – Мовчки впав… *** – Лікарю, мені щоночі сняться миші, вони в футбол грають, що робити? – Ось вам таблетки, вип’єте, і все сьогодні минеться! – А можна, я завтра вип’ю? – А чому завтра? – Сьогодні фінал! *** – Кохана, дивись, який прекрасний сьогодні день! – На що це ти натякаєш? – Ти ж сама казала, що підеш від мене одного прекрасного дня.

Надруковано у друкарні PRINTSTORE GROUP, ТОВ «Інтерконтиненталь-Україна», 03190, Україна, м. Київ, вул. Данила Щербаківського, 4. © Вісник ВАК, Всеукраїнський аграрний кооператив. Всі права захищені. Повне або часткове копіювання матеріалів заборонено. Не для продажу.

№1(1) / Листопад 2016

Дата виходу: 27.10.2016

1

За горизонталлю: 1. Листяне дерево. 4. Вигадане ім’я, яке використовується людиною для реєстрації на інтернет-сайтах чи соцмережах. 6. Річка в Росії, найбільша з правих приток Волги. 9. Везіння. 11. Норвезький драматург і поет. 13. Бог Сонця в давніх єгиптян.14. Хижа риба. 16. Про п’яницю кажуть «…-минай-корчма». 17. Дешевий ресторан. 18. Рух у танці. 20. Нота. 21. Жанна Д’…. 23. Жаба. 25. Частина тіла людини та більшості тварин, що з’єднує голову з тулубом. 26. Знакова електронно-променева трубка, що її застосовують як електронне табло в радіоелектронних системах відображення інформації. 27. Штат у США. 28. Фактичне правове положення, що існує на даний момент — статус- ... . 29. Англійська пивна. 31. «Добре» у американців. 34. Американський письменник, відомий своїми макабричними (в стилі жахів) і містичними оповіданнями. 35. Голландський філософ, один з найвідоміших пантеїстів. 38. Кілометр. 40. Шумна компанія. 41. До,…, мі. 42. Свята… (християнська мучениця). 44. Те саме, що фермент. 46. Перше «слово» немовляти. 47. Американський філософ і історик науки, один з лідерів сучасної постпозитивістської філософії науки. 48. Титул японського Імператора Ґо-Сакураматі.

Відповіді до кросворду: За горизонталлю: 1. Дуб. 4. Нік. 6. Ока. 9. Удача. 11. Ібсен. 13. Ра. 14. Акула. 16. Не. 17. Їдальня. 18. Па. 20. Сі. 21. Арк. 23. Ага. 25. Шия. 26. Тайпотрон. 27. Мен. 28. Кво. 29. Паб. 31. Ок. 34. По. 35. Спіноза. 38. Км.40. Орава. 41. Ре. 42. Васса. 44. Ензим. 46. Агу. 47. Кун. 48. Іса. За вертикаллю: 1. Дурепа. 2. Уда. 3. Ба. 4. Нака. 5. Кіль. 6. Ос. 7. Кен. 8. Анемія. 10. Чадо. 12. Баня. 15. Улоговина.19. Артек. 20. Синап. 22. Кан. 23. Апк. 24. Ато. 25. Шоп. 27. Морква. 30. Богема. 32. Епос. 33. Азан.36. Ірак. 37. Овен. 39. Маг. 41. Рис. 43. Су. 45. Зі.

КРОСВОРД

V vak gazeta small  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you