Page 1

НАЗВАНИЕ РАЗДЕЛА

Обмінна карта

1

Видається безкоштовно

вагітної жінки

Дбаємо разом

Призвіще Ім’я по батькові Домашня адреса Телефон Дільниця

м. Черкаси


В

агітність та народження дитини — важлива подія в житті кожної родини. З народження починається життя нової людини. Перебуваючи в материнській утробі, ваш малюк здатен сприймати, реагувати і запам’ятовувати вплив навколишнього світу. Емоції, які ви переживаєте під час вагітності, формують відчуття емоційного благополуччя майбутнього дитини. Пологи це її одне з найперших сильних переживань, вони запам’ятовуються дитиною на клітинному рівні і впливають на все наступне життя. Тому ваша поведінка під час вагітності та пологів, ваше ставлення до народження малюка — один із найважливіший чинників, який впливає на майбутнє здоров’я новонародженого. Якість вашого контакту з лікарем та іншими медичними фахівцями, акушерські втручання, умови, у які потрапляє народжена дитина, — це додаткові чинники впливу на формування загального і психічного здоров’я дитини, що знаходять відображення у її подальшому дорослому житті.

Правильний догляд за своїм тілом, здоровий спосіб життя, якісне харчування, спеціальна гімнастика, позитивний настрій, зроблять вашу вагітність приємною та допоможуть якнайшвидше відновитися у післяродовий період. Звичайно будуть деякі труднощі та дискомфорт, вони можуть дещо затьмарити вашу вагітність. Але не варто впадати у відчай. Думайте позитивно, ви дасте життя новій людині, якій будуть потрібні ваше піклування та любов. Насолода від того, що ви матимете дитину, компенсує всі ваші дискомфортні відчуття під час вагітності та після пологів. На наступних сторінках цієї обмінної карти, окрім таблиць для обліку та нотування дослідження вашого стану, ви також зможете знайти деяку практичну інформацію, яка допоможе вам більш свідомо підійти до вашої вагітності, як то кажуть включитися, сформувавши тим самим для себе необхідний вектор для подальших пошуків та поглиблення.


4 НАЗВАНИЕ РАЗДЕЛА

НАЗВАНИЕ РАЗДЕЛА

ХАРЧУВАННЯ ВАГІТНОЇ ЖІНКИ. ЯК ХАРЧУВАТИСЯ ЩОБ МАТИ ЗДОРОВУ ДИТИНУ Під час вагітності збільшуються витрати ваших внутрішніх енергетичних ресурсів - спочатку на розвиток плода, матки, плаценти, молочних залоз, потім на пологи. Крім того, у період вагітності створюється енергетичне депо (жировий запас), що використовується під час лактації. Усі ці витрати енергії мають постійно поповнюватися, тому вам потрібно повноцінне і збалансоване харчування за основними поживними властивостями. Це не означає, що вам потрібно планувати в своєму раціоні щось спеціальне, екстравагантне або їсти за двох. Достатньо вживати свіжу їжу а також уникати смаженої, тушкованої в жирі, копченої їжі, варто обмежити вживання спецій. Замислитися потрібно і над тим як ви харчуєтесь взагалі, чи їсте або п’єте ви щось таке, що могло б зашкодити дитині.. Нижче наведені основні норми потреб у поживних речовинах і енергії для вагітних жінок.

Добова потреба вагітної в основних речовинах Поживна речовина

Білки, г Жири, г Вуглеводи, г Вітамін С, мг Вітамін В1, мг Вітамін В2, мг Вітамін В6, мг Вітамін РР, В3, мг Вітамін В5, мг Вітамін В12, мкг Вітамін А, мкг Вітамін D, МО Вітамін Е, МО Натрій, г Калій, г Кальцій, мг Магній, мг Залізо, мг

І половина 100 - 110 75 300 - 350 70 1,5 2,0 2,0 15 15 4 1200 500 15 10 -12 4-6 800 450 15

ІІ половина 110 - 120 85 350 - 400 100 1,7 2,0 2,0 20 20 4 1250 500 15 6–8 4–6 1000 450 20

Як швидко зробити своє харчування більш здоровим ЗАМІНІТЬ:

консервовані фрукти на свіжі рафінований цукор, на неочищений звичайні макаронні вироби, на макаронні вироби з муки грубого помелу очищений рис на натуральний білий хліб, на хліб із муки грубого помелу з висівками сіль «Екстра», на сіль кам’яну ковбасні вироби, на холодні м’ясні страви цукерки на фрукти та сухофрукти куплені готові страви в магазині, на свіжо виготовлені страви з вашої кухні картопляні чіпси на підсмажене насіння сояшнику або гарбуза

При складанні раціону варто також не забувати про співвідношення між окремими харчовими речовинами. Білки повинні становити 20-25 %, вуглеводи 45-55 %, жири 25-30 % Під час вагітності не рекомендується готувати перші страви на бульйонах (м’ясних, рибних чи грибних), використовувати оцет, вводити в меню копчені, солені, гострі страви, приправи, прянощі. Бажано обмежити кількість продуктів, що містять холестерин (мізки, жовтки, субпродукти тощо). Не слід зловживати кавою, чаєм, шоколадними цукерками. Категорично забороняються алкогольні напої та куріння. Варто пам’ятати, що в перші 12 тижнів відбувається закладання органів плоду. Тому в цей період особливо важливо забезпечити свій організм повноцінними білками. Встановлено, що при білково-калорійній недостатності підвищується ризик розвитку малокрів’я, зниження імунітету, передчасних пологів, уроджених порушень розвитку плода, народження маловагового плода, розвитку інфекцій, анемії в немовляти, зниження захисних властивостей молока та терміну лактації в матері. Однак, слід пам’ятати, що при наявності надлишку білка в раціоні — більше 20% за калорійністю — також існує ризик ускладнень у дитини.

У другій половині вагітності ваша потреба в білку збільшється (додатково 30 г за добу). До того ж особливу роль відіграють білки тваринного походження, що мають складати близько 60% від загальної кількості білка в раціоні. Джерелом тваринних білків є такі продукти, як м’ясо, риба, а також молоко, кисломолочні продукти, сир, горіхи, яйця. З пташиного м’яса найкращий продукт — куряче м’ясо (без шкіри) або куряче філе, що містить близько 20% легкозасвоюваного білка. Під час вагітності у вас також збільшється потреба у вуглеводах і жирах, що входять до складу всіх тканин організму та є важливим джерелом енергії. Крім того, до складу жирів входять також жиророзчинні вітаміни (А, Е, К, Д). Причому частку рослинних жирів рекомендується збільшити до 35-40%. Із рослинних жирів можна використовувати соняшникову, кукурудзяну, маслинову олію (приблизно 2 столові ложки за день), а з тваринних — вершки, вершкове масло (20 г), сметану (30 г). Вуглеводи вам краще отримувати за рахунок продуктів, багатих на рослинну клітковину (хліб із борошна грубого помелу, крупи— гречана, вівсяна, пшоняна, овочі, фрукти, натуральні соки). Ці продукти, крім вуглеводів, містять вітаміни, мінеральні речовини, оліпшують функцію травлення. Добове вживання цукру варто обмежити до 40-50 г. Під час вагітності значно зросте потреба у вітамінах, недостатній їх вміст у раціоні може призвести до різних порушень в вашому організмі та організмі вашої дитини. Бажано підібрати раціон відповідно до своєї маси тіла, зросту та роду занять. Так починаючи з ранніх строків і протягом першої половини вагітності рекомендований раціон в залежності від маси тіла та зросту виглядає наступним чином: з масою тіла 55-60 кг і зростом 155-165 см, повинен містити 10050 – 11300 кДж (110 г білків, 75 г жирів, 350 г вуглеводів); з масою тіла 70 -75 кг і зростом 170 - 175 см повинен містити 11300 – 12150 кДж (120-125 г білків, 75-85 г жирів, 360-400 г вуглеводів); з масою тіла 50 кг і зростом 150 см та нижче повинен містити 8800-9650 кДж (90-100 г білків, 55-65 г жирів, 290-320 г вуглеводів).

5

Для нормального перебігу вагітності та на-родження здорової дитини велике значення також має дотримання правильного режиму харчування. Ним передбачений раціональний розподіл їжі протягом доби. Порушення режиму харчування під час вагіт-ності призводить до функціонального переван-таження органів травлення і може спричинити розлад обміну речовин у вас та вашої дитини. Враховуючи анатомічні і фізіологічні зміни, які відбуваються в організмі при вагітності, а саме, функціональне перевантаження різних органів і систем, зміщення шлунка і печінки вгору, порушення діяльності кишок, бажано 5­­­-6-разове харчування. Такий режим поліпшує умови для діяльності ваших органів травлення і сприяє засвоєнню харчових речо¬вин. Надходження невеликої кількості їжі не супроводжується відчуттям підпирання і важ¬кості, болем у животі, задишкою і серцебиттям при ходьбі. Їсти треба в один і той же час. Це сприяв регулярному виділенню травних соків, не зу-мовлює подразнення травного центра, підвищує Не дивлячись на всі вище вказані обмеження і поради, ви все ж таки маєте право на свої дивні примхи і на те щоб їх задовольнити. Вам захотілось щось з’їсти.., не відмовляйте собі в цьому, ваш організм підказує вам, що необхідно. Якщо ж цей продукт є не дуже корисним під час вагітності, тоді намагайтеся з’їдати його в обмеженій кількості.

Пам’ятайте та завжди майте на увазі ! Ваш організм унікальний, не слідуйте сліпо чиїмось порадам. Завжди прислухайтеся до власного організму, рекомендаціям лікаря, який вас спостерігає та здоровим глуздом.


6 НАЗВАНИЕ РАЗДЕЛА

НАЗВАНИЕ РАЗДЕЛА

7

Дбаємо разом обложка  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you