Page 63

ci warto zastanowić się, co jest ważniejsze, ładny wygląd świeżych warzyw i owoców dostępnych teraz w sklepie, czy zamknięte w woreczku z mrożonką cenne składniki odżywcze.

Plusy mrożonek:

• Wysoka wartość odżywcza • Niska kaloryczność • Oszczędzają nasz czas – w niespełna 15-20 min można wyczarować pyszne i smaczne danie na ciepło, a zaoszczędzony czas (nie trzeba czyścić i kroić warzyw) można spędzić bawiąc się z naszym szkrabem. • Straty witamin są naprawdę minimalne, co powoduje, że zimą to właśnie mrożonki są najwartościowsze! • Nie zawierają soli, cukru ani środków konserwujących.

Do czego wykorzystać mrożonki?

Ugotowane na parze warzywa są doskonałym dodatkiem do drugiego dania. Ale też świetnie sprawdzają się jako baza do zupki dla maluszka. Po mroźnym spacerku z mrożonych malin czy czarnych porzeczek można wyczarować wspaniały deser, będzie miał prawie tyle samo witaminy C, co przygotowany ze świeżych owoców.

Kuchenny poradnik

Planujesz przyrządzenie sałatki lub surówki? rozmrażaj mrożonkę na dolnej półce lodówki. Jeśli chcesz ugotować warzywa nie musisz ich wcześniej rozmrażać wystarczy, że obficie opłuczesz je wodą i wrzucisz do wrzątku. Do galaretki owocowej, kompotu czy ciasta też nie trzeba ich rozmrażać.

O czym warto pamiętać Uwaga drodzy rodzice! na zakupach • Gdy rozszerzasz dietę maluszka wybieraj opakowania z pojedynczymi warzywami, a nie mieszanką, w przypadku alergii będziesz wiedziała, co uczuliło dziecko. • Sprawdzaj termin ważności, gdy się kończy wybierz inne opakowanie. • Zwracaj uwagę na wygląd opakowania, nigdy nie kupuj mrożonki, gdy opakowanie jest dziurawe lub zdeformowane, ani gdy wyczuwasz w środku dużo lodu, jest to bowiem znak, że mrożonka np. podczas transportu zaczęła się rozmrażać. Wyjątkiem jest szpinak, który może być w formie bryły, w pozostałych mrożonkach powinnaś czuć pojedyncze kawałki owoców i warzyw. • Pamiętaj o zabraniu torby termoizolacyjnej i od razu włóż do niej mrożonki.

Dania z mrożonek można podać maluchowi tylko wtedy, gdy nie zostały one raz rozmrożone, a później ponownie zamrożone. W przeciwnym razie może dojść do zatrucia pokarmowego (biegunka, bóle brzucha czy wymioty).

tekst: mgr inż. Katarzyna Repich-Stecko Technolog żywności i żywienia człowieka

Nasze Szkraby 02/2012  

Darmowe czasopismo dla rodziców i dzieci

Advertisement