Page 1

Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Türkçe Öğretmenliği Programı

KONU: Yabancılara Türkçe Öğretimi HAZIRLAYAN: Ezgi Tuğçe ERDEMLİ ÖĞRENCİ NUMARASI: 21193875

Ara Sınav Projesi GNK 210 Bilgisayar II Öğretim Elemanı: Arş. Gör. H.Hakan Çetinkaya

ANKARA, 2014


İçindekiler

21193875

Sayfa 2


1.Dijital Öykü-1: Windows Movie Maker Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma Windows Movie Maker yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır. Bu uygulamayı kullanmamızdaki amaç öğrencilerin görsel ve işitsel algılarına hitap etmek ve bu sayede onlara daha iyi bir öğrenme ortamı hazırlamaktır. Bu sayede öğrenciler düz anlatım yönteminin sıkıcılığından kurtulup konuyu eğlenerek öğrenirler. Konu sesli ve görsel materyallerle desteklenerek daha kalıcı bir öğrenim sağlanır. Resim ve ses arasında ilişki kurulur ve unutulma en az seviyeye indirgenir.

URL: http://youtu.be/mOsKvM14HAQ

21193875

Sayfa 3


QR Kodu:

2. Dijital Öykü-2: Storybird Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma Storybird öğrenme aracı olarak hazırlanmıştır. Bu sayede öğrencilerin hayal güçlerinin ve düşsel düşünce dünyalarının zenginleştirilmesi amaçlanır. Öğrencinin konuyu içsel düşünceleriyle bağıntı kurarak öğrenmesi sağlanır. Böylece öğrenci kendini adeta konunun içinde bulur. Storybird ’in içinde bulunan karakterlerle özdeşimler kurulur. Bu uygulamayla öğrenci düşünsel bir yolculuğa çıkarılır. Sonuç olarak öğrenme olgusu kolay hale getirilir.

URL: http://storybird.com/books/yabancilara-turkce-ogretimi/?token=79mzahz3pm 21193875

Sayfa 4


QR Kodu:

3. Karakter Oluşturma: Voki Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma Voki öğrenme aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Bu uygulama ile öğrencinin uzaktan eğitim alması sağlanabilir. Voki karakteri sayesinde öğrenci karşısında sanal olarak da olsa bir öğretmen bulur. Bu karakter gerek görüntüsüyle gerek sesiyle gerçeği aratmaz. Karakterin Background’u değiştirilerek öğrencinin kendisini farklı ortamlarda hissetmesi sağlanır.

Dersin Adı: Türkçe Konunun Adı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Kademe: 6-7-8.Sınıflar Uygulama: Derste olmayan ve dersi tekrar etmek isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır.

21193875

Sayfa 5


URL: http://www.voki.com/pickup.php?scid=9802825&height=267&width=200

QR Kodu:

4. Karikatür Oluşturma: Toondoo Ekran Görüntüsü:

21193875

Sayfa 6


Açıklama: Bu çalışma Toondoo öğrenme aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Toondoo uygulamasıyla öğrencilerin eğlenerek öğrenmesi sağlanır. Uygulama sayesinde işlenilen konular karikatürize edilerek eğlenerek öğrenme olgusu açığa çıkarılır.

URL: http://www.toondoo.com/cartoon/7489385

QR Kodu:

21193875

Sayfa 7


5. Anket Oluşturma: SurveyMonkey Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma SurveyMonkey öğrenme aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Anket uygulaması ile bireylerin düşüncelerini çekinmeden aktarması sağlanır. Doğru ya da yanlış yapmak gibi bir kaygı gütmeyen bireylerin özgür düşünce etkinliği içinde bulunmaları sağlanır. Bu sayede anket sonuçları toplanarak toplu düşüncenin ne yönde olduğu saptanılabilir.

URL: https://www.surveymonkey.com/s/KK366QY

QR Kodu:

21193875

Sayfa 8


6. Sınav Oluşturma: Google Forms Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma Google Forms öğrenme aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Öğrencinin var olan bilgi birikimlerini ölçmek için ideal bir uygulamadır. Soru tipinin değiştirilebilmesi sayesinde öğrenci sıkıcılıktan ve monotonluktan kurtarılır.

URL: https://docs.google.com/forms/d/1Aw-WY23eHVQTK7IobG4D_ExzEJXysuolJqaXRBlvVc/viewform?usp=send_form

21193875

Sayfa 9


QR Kodu:

7. Etiket Bulutu Oluşturma: Tagul Ekran Görüntüsü:

Açıklama: Bu çalışma Tagul öğrenme aracı kullanılarak hazırlanmıştır. Bu uygulama sayesinde konu başlıkları ve konunun çağrışım yaptığı kelimelerin öğrencinin aklında kalması sağlanır. Öğrencilere herhangi bir site verilmeden bu uygulama üzerindeki etiketler sayesinde birçok konuya ve siteye ulaşılması ve bu sayede öğrencilerin bilgi ve beceri kazanmaları sağlanılmaktadır.

URL: http://tagul.com/cloud/6 21193875

Sayfa 10


QR Kodu:

21193875

Sayfa 11

Yabancılara Türkçe Öğretimi  
Yabancılara Türkçe Öğretimi  
Advertisement