Page 1

Mój wymarzony e-podręcznik


Cecha wertowanie kartek robienie notatek w tekście

podkreślanie

zakładki

wyszukiwanie

wypełnianie, rozwiązywanie zadań aktualizacje treści

Książka papierowa możliwość wertowania paru kartek jednocześnie jest taka możliwość

możliwość wyróżniania danego fragmentu tekstu np. markerem możliwość założenia zakładki w danym miejscu

brak możliwości wyszukania konkretnego słowa, lub fragmentu tekstu możliwość rozwiązywania zadań na papierze brak możliwości (ewentualne możliwe następne wydanie)

E-book brak możliwości wertowania wielu kartek jednocześnie Możliwość umieszczania drukowanych notatek w dowolnych miejscach Możliwość dobrania kroju, koloru i wielkości czcionki brak możliwości założenia zakładki w miejscu, w którym zakończyło się czytanie możliwość automatycznego wyszukiwania danych fragmentów tekstu możliwość wysyłania zadań w sposób elektroniczny możliwość regularnych aktualizacji treści

zakup

trzeba nabyć cały podręcznik

można kupować fragmentami, np. rozdziałami wymaga połączenia z Internetem, w niektórych przypadkach nawet zasilania

dostępność

nie potrzebne jest połączenie z Internetem, ani zasilanie

odtwarzanie

nie wymaga specjalnych urządzeń

może być odtwarzany tylko za pomocą specjalnych urządzeń (mp4, palm top)

czytanie

czytanie metodą tradycyjną, z papieru, nie obciąża aż tak wzroku

czytanie z ekranu sprawia, że wzrok szybciej się męczy


Tak zwanego e-booka, czyli książkę w formie elektronicznej oraz tradycyjny podręcznik możemy porównać na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest na pewno cena. Koszt zakupu ebooka nie odbiega zbytnio od ceny tradycyjnej książki, jednak trzeba pamiętać, że do odtwarzania e-booków potrzebujemy jeszcze specjalnego urządzenia. Może to być komputer, palmtop, czy też odtwarzacz mp4. Ten ostatni jest najtańszą opcją, dostępny od około 200 zł. Kolejnym aspektem, pod którym należy porównać te dwie formy książek jest wygoda. Papierowa książka daje nam wiele możliwości do których już przywykliśmy, takich jak wertowanie wielu stron jednocześnie, zakładanie zakładki w miejscu, w którym skończyliśmy czytać, zaginanie stron, czy też podkreślanie markerem tekstu. Z wyżej wymienionych opcji e-booki oferują tylko dołączanie elektronicznych notatek do tekstu, przy czym możemy sami ustalać wielkość, krój i kolor czcionki, co jest sporym udogodnieniem. Oprócz tego e-book umożliwia automatyczne wyszukanie danego fragmentu tekstu, co wiele ułatwia, a może być szczególnie pomocne w przypadku podręczników szkolnych. Niestety jednak z reguły na ekranie nie możemy rozwiązywać zadań tak samo jak na papierze. Bardzo ciekawą możliwością, jest nabywanie danego e-booka fragmentami – czyli na przykład kupowanie konkretnego rozdziału, zamiast całości, czego oczywiście nie umożliwi nam papierowe wydanie. Poza tym do e-booków mogą być wydawane regularne aktualizacje, które ułatwiają korektę danych, które ciągle ulegają zmianie oraz ewentualną poprawę błędów w tekście. Niestety e-book tak samo jak i zalety, ma również swoje wady. Podstawową jest wymaganie dostępu do Internetu oraz zasilania. Co prawda nie dotyczy to wszystkich przypadków, jednak bywa uciążliwe, gdyż wiadomo, że nie wszystkie odtwarzacze mają pojemną baterię, która umożliwi przeglądanie plików przez długi czas. Oprócz tego czytanie tekstu na ekranie znacznie bardziej męczy wzrok, niż w sposób tradycyjny – „papierowy”.

Mój wymarzony e-podręcznik  

e-podrecznik