Page 1

TU PRIVALAI PAMATYTI TRONAS: PALIKIMAS KAIP SUOMIAI KALĖDŲ SENELĮ... SPRAGTUKAS 3D GULIVERIO KELIONĖS 3D 127 VALANDOS MEILĖ IR KITI NARKOTIKAI


„Narnijos kronikos: aušros užkariautojo kelionė“ (The Chronicles of Narnia: the Voyage of the Dawn Treader) Septyniose knygose C. S. Lewiso aprašytos„Narnijos kronikos“ Lietuvoje turi apie 28 tūkst. ištikimų gerbėjų. Į dvi pirmąsias fantazijas parduota stebėtinai daug bilietų: 2008 m. kovojęs„Princas Kaspijanas“ aplenkė 2005 m. „Liūtą, burtininkę ir drabužių spintą“ vos 700 bilietų. Sparčiai tobulėjant kino gamybos technologijoms, nuotykių epo prodiuseriai nutarė į svajonių šalį įsileisti 3D technologijų magiją ir režisieriaus vairalazdę perduoti į patyrusio veterano Michaelo Aptedo rankas. Trilerio „Ir viso pasaulio negana“, karinės dramos „Enigma“, melodramos „Nelė“ ir TV serialo „Roma“ įvadinių epizodų režisierius pakeitė pirmąsias „Narnijos kronikas“ piešusį „Šreko“ dailininką Andrew Adamsoną. Nuo 2003 m. Amerikos režisierių gildijos prezidentu išrinktas ir 70-ojo jubiliejaus belaukiantis anglas suteiks vaikišku „Žiedų valdovu“ madingai vadinamai trilogijai originalesnių atspalvių. Nuo 1952 m. visų skaitoma ir vaizdingose Australijos prerijose ekranizuota airių autoriaus trečioji knyga yra pati populiariausia iš šios serijos kronikų. Nenuostabu, kad prisiekę gerbėjai su nekantrumu laukia įnirtingų mūšių, kelionės vandenynais tarp nenuspėjamus pavojus slepiančių salų, naujų susitikimų su pamėgtais herojais ir godžiais priešais. Stebuklingi nuotykiai prasideda pažvelgus į dovanotame paveiksle nutapytą laivą. Kartu su tėvais per Ameriką keliaujantys trys vaikai vėl persikelia į magišką šalį ir patenka į bangas skrodžiančio„Aušros užkariautojo“ denį. Šis laivas priklauso Narnijos karaliui Kaspijanui, kuriam atvykėliai iš realaus pasaulio prieš trejus metus padėjo išplėšti karūną iš niekšingo dėdės. Dabar jaunieji didvyriai vėl įsitrauks į drakoniškų intrigų, vergovės įstatymų, godumą gimdančių aukso lobių, burtininko knygoje aprašytų spekuliacijų, septynių dingusiųjų lordų paieškų, Baltosios raganos užkerėjimų labirintus. Jie sugrįš namo pastebimai pasikeitę ir tapę geresniais žmonėmis.

IR


Ė LINRA U SA JE PA REM P

„Kaip suomiai Kalėdų senelį …“ (Rare Exports: A Christmas Tale) Toli Šiaurėje, sniegingoje Suomijoje, netoli sienos su Rusija yra Kalėdų senelių buveinė. Stebuklingoji Laplandija vaizduojama kaip kraštas, kuriame dovanos sirpsta ant eglučių. Per kino festivalius su elniais atskriejusi kalėdinė veiksmo komedija paneigs iš kartos į kartą perpasakojamus mitus apie gerąjį dėdulę su raudonu apsiaustu, pražilusių plaukų peruku, priklijuota barzda ir ūsais. Artėjant Kalėdoms atvyksta Santa Klausas (specialiųjų tarnybų duomenimis – Kalėdų senelio brolis). Deja, jis ne toks altruistas, kaip pasakoja legendos. Prioritetinių darbų sąraše nėra geranoriško dovanų dalijimo, nuoširdžių žaidimų su vaikučiais, šventinių eilėraščių deklamavimo. Archeologu apsišaukęs piktas ir nešvankus veikėjas žino šiek tiek daugiau apie didžiąją Kalėdų paslaptį. Šimtus metų neatskleistą atsakymą jis rausia 500 metrų po žeme. Suomis Jalmari Helanderis, išgarsėjęs interneto erdvėje išplatintais dviem trumpo metražo filmukais apie Kalėdų senelio tikrąją prigimtį, savo makabriškoje komedijoje keičia stebuklingas Kalėdų tradicijas. Ironiškai išnarstyta legenda atskleidžia juodojo humoro prisodrintą šokiruojančią tiesą apie Kalėdų senelio prigimtį. Po šio unikalaus filmo jūsų Kalėdų rytas išauš kitoks!


„Žaibiškas KERŠTAS“ (Faster) Karjerą imtynių ringe baigęs milžinas Dwayne’as Johnsonas griebiasi dar vieno šanso. „Uolos“ pravarde prisistatantis stipruolis „Skorpionų karaliaus“ laikais buvo vadinamas antruoju Arniu. Netgi pats Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris perleido jam vaidmenį nuotykių trileryje „Bėgimas džiunglėse“. Tačiau raumeningas plikis pasirinko pelningesnius pasiūlymus vaidinti komedijose („Būk kietas“, „Ieškokite Gudručio“, „Atsarginiai farai“) ir linksminti vaikus visai šeimai skirtuose filmuose („Planas tėčiui“, „Kelionė į raganų kalną“). Aktoriaus gerbėjai jau ėmė nerimauti, kur dingo tikrasis „Uola“. Ir štai jis grįžta, įkūnydamas piktą, įsiutusį ir kerštingą keršytoją, demonstruodamas jėgą, spausdamas greičio pedalą ir šaudydamas išdavikus. Dwayne’ui Johnsonui tai bus pats geriausias apšilimas prieš išvažiavimą į trasą lenktyniniame trileryje „Greiti ir įsiutę 5“. Prieš dešimt metų du broliai rezgė banko grobimo aferą ir įkliuvo į spąstus. Atsėdėjęs už grotų priteistą laiką, buvęs nusikaltėlis ketina atkeršyti už brolio nužudymą korumpuotam policininkui, samdomam žudikui ir dar dviems išdavikams. Tylenio medžiotojo sąraše – rimčiausių nusikaltėlių vardai ir adresai, bet ten išvardyti dar ne visi. Tikriausiai tarp nematomų priešų teks ieškoti moters. Vienas Dwayne’as Johnsonas prieš apsukrius veteranus Billy Bobą Thorntoną ir Tomą Berengerį. Vyriškame veiksmo keršto trileryje seksualumu svaigins 4 gražios moterys – pagrobtoji Maggie Grace (TV serialas „Dingę“), patyrusi šnipė Carla Cugino („Šnipų vaikučiai“, „Stebėtojai“), robotė Moon Bloodgood („Terminatorius: išsigelbėjimas“) ir paslaptingoji Jennifer Carpenter (TV serialas „Deksteris“).


„Megamaindas“ (Megamind) Prisimenate Brado Birdo „Nerealiuosius“? Lietuvos kino teatruose animaciniam veiksmo filmui nepavyko tapti nugalėtoju (parduota vos 13,5 tūkst. bilietų), tačiau po to vaikai ir moksleiviai nutrynė DVD diskus, tad apie superherojų šeimynėlę buvo diskutuojama beveik visuose namuose. Populiaraus „Madagaskaro“ režisierius Tomas McGrathas nusprendė apversti aukštyn kojom gėrio pergalės prieš blogį koncepciją. Naujausia animacinė komedija jau iš pat pradžių ima šokiruoti: iš kalėjimo pasprukęs piktasis ateivis Megamaindas pergudrauja miestiečių numylėtinį geradarį Metromeną ir į gatves grįžta blogio jėgos. Šmaikštusis ir genialusis ateivis trokšta dėmesio, moka pakeisti išvaizdą, gali pavirsti niekam nematomu ir mėgsta nuolat pagrobti žingeidžią TV žurnalistę. Niekšo širdį ištirpdo meilė ir Megamaindas užsigeidžia skleisti gėrį, bet jam ne viskas sekasi pagal planą. Tapęs nuoširdžiu, mėlynasis ateivis nemato prasmės džiaugtis, nes nebėra prieš ką kovoti. Kad būtų įdomiau gyventi, jis perduoda supermeno galias nevykėliui TV operatoriui, bet šis spjauna į susitarimus ir apsvaigsta nuo troškimo sugriauti viską aplinkui. Skraidantys kostiumuoti herojai patinka vaikams, kuriuos sužavės Tomo McGratho vaizdinga pasaka apie gėrį ir blogį. Režisierius žino, kad berniukišką nuotykį su malonumu žiūrės vyresnieji, kuriuos džiugins filmų apie superherojus parodijos ir gudriai susukti romantiški pokštai apie šeimos vertybes. Galutinė sėkmė priklausys nuo lietuvių įgarsintojų išradingumo ir gebėjimo išjudinti žiemiškas nuotaikas šiltais juokeliais. Šiuo atžvilgiu lietuvių įgarsintojams pasisekė, nes scenaristai prirašė Willui Ferreliui, Tinai Fei, Bradui Pittui ir Jonah Hillui skambių frazių, palikdami erdvės laisvai improvizuoti, darant superherojų komedijos vertimą.


„Paskutinis tėvų išbandymas: mažieji Fakeriai“ (Little Fockers) Prie Kalėdų stalo kviečia dvi ekscentriškos padūkusios šeimynos Byrnai ir Fakeriai. Jau dešimt metų mus linksminantis bičiulių kolektyvas grįžta su atnaujintomis pajėgomis – dviejų serijų režisierių Jay’ų Roachą pakeitė „Amerikietiško pyrago“ receptų išradėjas Paulas Weitzas. Po paaugliškų erotinių svajų jis pasinėrė į rimtesnes komedijas „Gyvenimas pagal Jį“ („About a Boy“) ir „Amerikietiška svajonė“ („American Dreamz“). „Paskutinį jaunikio išbandymą“ melo detektoriumi Lietuvoje stebėjo net 40 tūkst. liudininkų. Lygiai pusė iš jų po ketverių metų išvyko pasisvečiuoti į potencialaus dukters jaunikio gimdytojų namus, o komiškai nusiteikusį Roberto de Niro ir Beno Stillerio duetą papildė Dustinas Hoffmanas su Barbara Streisand. Trečiasis humoristinių nesusipratimų ir specialiai užslaptintų užduočių etapas bus susijęs su dvyniais vaikučiais, tėviškų rūpesčių krizėmis, netikėtomis pagundomis ir aistromis bei nematytais artimais giminaičiais. Berniukų deivė seksualioji daktarė Jessica Alba ir kultinis pensininkas seklys Harvey Keitelis suformuluos naujas skeptiško uošvio ir neurotiško žento žaidimų taisykles. Dviejų „Oskaro“ premijų laureatas Dustinas Hoffmanas („Lietaus žmogus“, „Kramer prieš Kramerį“) ilgokai spyriojosi, nepageidavo vėl virsti Berniu Fakeriu ir kritiškai analizavo scenarijų, bet galiausiai persigalvojo ir paskutinę minutę nusifilmavo jam priklausančiose scenose. Būtent dėl išrankaus veterano užgaidų studijos „Universal“ strategai perkėlė šventinės atostogų komedijos premjerą iš karštos vasaros į pramogoms draugiškesnę žiemą.


„Tronas: palikimas“ (Tron: Legacy) „Walt Disney“ inkubatoriuje užaugo ypatingas futuristinis reginys, kuris kol kas kukliai tyli ir įkyriai nesireklamuoja, bet tikisi nusitaikyti į „Įsikūnijimo“ lankomumo rekordus. Apsisprendusi reanimuoti finansiškai nepasiteisinusį, tačiau per 28 metus nepamirštą prabangųjį tariamos realybės trilerį „Tronas“, studija parengė gudrią informacijos viešinimo strategiją. Filmo vaizdo kabliukai išbandomi su rinktine publika, jo personažai specialiuosiuose kanaluose intriguojančiai pristatomi jau trečius metus, prie kompiuterių prilipę internautai viliojami žaidimais, o renginiuose netikėtai pasirodantys aktoriai atkuria pirmojo filmo įvykius ir naująjį tęsinį sujungiančius siužetus. Originalaus „Trono“ nemačiusią jaunesniąją kartą nuotykiui kvies muzikines kompozicijas įrašiusi kultinė grupė „Daft Punk“. Rinkodaros specialistų tikslas – sukurti pramoginio kino intrigą, kuri pritrauktų ne tik fantastikos žanro fanų, pažangiausių technologijų entuziastų ir išskirtinės auditorijos dėmesį, bet ir atsitiktinius komercinio kino žiūrovus, neplanavusius prieš Kalėdas susitikti su „Tronu“. Pirmieji įvadiniai anonsai iš tiesų pribloškia dideliais užmojais ir žada neeilinį reginį. Savo vaidmenį tęsiančio Jeffo Bridgeso dalyvavimas reiškia, kad aktoriai netaps statistais kibernetinį pasaulį išradingai vaizduojančių specialiųjų efektų fone. Didžiausiam filmo nežinomajam Josephui Kosinskiui tai bus debiutas kine, nors patirties jam netrūksta. Išskirtinės vaizduotės reklaminiais klipais („Chevrolet“, „Hummer“, „Nike“, „Saab“, „Apple“, „Lincoln“) pasižymėjusiam, profesionalaus architekto diplomą turinčiam režisieriui nebereikės įrodinėti, ką jis moka daryti su kompiuteriniais efektais ir kaip stilingai geba išnaudoti tobulėjančių technologijų bei 3D kino galimybes.


„Skotas Pilgrimas prieš pasaulį“ (Scott Pilgrim vs. the World) Daugeliui iš jūsų tai bus pats keisčiausias ir netikėčiausias kada nors matytas filmas. Jeigu trokštate pamatyti kažką naujo ir absoliučiai kitokio, tai pasinerkite į vaizdų fiestą nedvejodami. Tokių išradingų meilės riešutėlių sunku surasti ir beveik neįmanoma perkąsti. Režisierius Edgaras Wrightas („Zombių karalius“, „Kietas faras“) sužavi naujomis idėjomis, pritrenkiančiu muzikos takeliu, stilingu montažu, dėl kurio net skambantys garsai virsta animuotais žodžiais, žaviais juokeliais ir ryškiais jaunųjų talentų vaidmenimis. Kuklūs finansiniai rezultatai rodo, kad prieš laiką išniręs ir sužeistas jaunatviško kino šedevras buvo beveik nematomas. Tačiau kino pramonės ekspertai drąsiai prognozuoja, kad britų režisieriaus padiktuotos mintys stipriai paveiks komercinio kino vystymąsi per artimiausius 2–3 metus. Rokeris gitaristas Skotas Pilgrimas aklai įsimylėjęs merginą spalvotais plaukais. Jo širdis sudaužyta. Romantiškoji viliokė Ramona buvo įsipainiojusi į meilės voratinklius su 7 piktais stipruoliais, kuriuos Skotas spardys, pergudraus ir įveiks ekstravagantiškiausiose ir beprotiškiausiose dvikovose. Įveikęs vieną lygį, jis peršoka į kitą, žymiai sudėtingesnį, kol priartėja prie paties galingiausio ir arogantiškiausio priešo Jasono Schwartzmanno. Gyvi komiksų paveiksliukai pagyvinami kompiuterinio žaidimo stilistika ir paauglių hormonų audrų problemas paverčia įdomiomis vyresnei publikai. Tai vienas iš tų kultinių filmų, kuriais mėgaujamasi iš lėto, besigardžiuojant kiekvienu epizodu ir nepanikuojant.


„Palaidotas gyvas“ (Buried) Po šio filmo seanso galėsite pasigirti draugams, kad regėjote vieną iš originaliausių šių laikų trilerių. Kaip jaučiasi žmogus, gyvas įkalintas po žeme? Giliai įkvėpkite – tai gali būti paskutinis kartas, kai jus pasieks šviežio oro gūsis. Pagal sutartį Irake dirbantį ir paslaptingą krovinį gabenusį vairuotoją Polą Konrojų (jį genialiai įkūnijo Ryanas Reynoldsas iš filmų „Iksmenai: pradžia. Volverinas”, „Piršlybos”) ką tik pagrobė teroristai. Nelaimėlis atgavo sąmonę nepavydėtinomis aplinkybėmis – atsidūręs šešios pėdos po žeme. Ankštame karste vyriškis, nesuvokdamas, kaip jis čia atsidūrė ir kodėl, susiranda mobilųjį telefoną ir žiebtuvėlį. Jis palaidotas gyvas, deguonies užteks vos 90 minučių ir tik nuo jo priklauso, kaip viskas pasibaigs: ar jis dar išvys dienos šviesą, ar iki paskutinio atodūsio kankinsis ankštoje mirties duobėje. Temstanti sąmonė, sparčiai senkanti mobiliojo telefono baterija ir mažėjančios deguonies atsargos tampa didžiausiais Polo priešais kraupiose lenktynėse su laiku… Iki šiol tik Ispanijos žiūrovams girdėtas režisierius Ricardo Cortesas meistriškai užfiksavo klaustrofobišką atmosferą, kuri privers ne sykį pašokti nuo kėdės. Garantuojame – tiek įtampos jau seniai nebuvote patyrę! Svarbiausias filmo privalumas – siužeto nenuspėjamumas ir nepataikavimas holivudinėms „eglutės: NAUJIEJI METAI ATAKUOJA“ formulėms. Mirtinuose spąstuose atsidūrusį žmogų R. Reynoldsas suvaidino ypač įtikinamai, o pozityvių (Елки / Yolki) atsiliepimų paveikti kino pramonės rykliai varžyte varžėsi dėl galimybės platinti šį filmą, kuris Lietuvoje startuos net savaitę anksčiau nei„Likimo prasidės didysis šturmas Amerikos Sėkmingiausią rusišką komediją ironija, arba laimingų Naujų!“ekranuose. (119 tūkst. bilietų Lietuvoje) iškepusi studija „Bazelevs“ paruošė naują šventinę dovanėlę, kvepiančią mandarinais ir švytinčią bengališkomis ugnelėmis. Prodiuseris Timuras Bekmambetovas įdomiai sujungė 9 trumpo metražo filmukų girliandą. Švieseles reguliavo talentingi jaunosios kartos režisieriai ir žinomos žvaigždės (Ivanas Urgantas, Vera Brežneva, Sergejus Svetlakovas). „Juodojo žaibo“ autorių Dmitrijaus Kiseliovo ir Aleksandro Vojtinskio, „Laimingojo galo“ provokatoriaus Jaroslavo Čevaževskio kompanijoje sutiksime lietuvį Igną Jonyną. Teatro spektakliais, dviem trumpo metražo filmais („Sekmadienis toks, koks yra“, „Šokantis kirminas“), reklaminiais klipais garsėjantis režisierius įsitikino, kaip veikia komercinio kino mašina. Gerų rezultatų laukiantis ir pats vieną novelę režisavęs Timuras Bekmambetovas 11 Rusijos miestų apjungiančios komedijos dalis išbandė pasitardamas su kviestiniais žiūrovais, vėliau kruopščiai perfilmavęs nejuokingus epizodus. Šventinė komedija dėliojama iš skirtingų istorijų, kurias sieja Mario Martinsono dramoje „Nereikalingi žmonės“ plėtojama 6 žingsnių atsiskyrimo teorija. Mus supančiame mažyčiame pasaulyje kiekvienas šeštas sutiktas žmogus gali būti pažįstamas. Drąsi idėja skamba gana juokingai: mergaitė išgirsta naujieną, kad jos nepažįstamas tėtis yra Rusijos prezidentas. Ji paprašo perduoti valstybės vadovui laišką, kuris keliauja iš vieno miesto į kitą per pažįstamų draugų rankas, kol atskrieja iki Kremliaus.


„Spragtukas 3D“ (The Nutcracker in 3D / Щелкунчик) 1892 m. prieš Kalėdas Sankt Peterburgo visuomenei pristatytas Piotro Čaikovskio baletas „Spragtukas“, tapęs XX amžiaus klasika. Legendinio kūrinio elementai buvo daugybę kartų perkelti į kitus scenos kūrinius, muzikines kompozicijas („Pet Shop Boys“), animaciją („Tomas ir Džeris“), televizijos filmus, kiną. Šventinę naujametę naktį baletas nušvis vaizdingais trimačiais fejerverkais. Ilgokai tylėjęs rusų maestro Andrejus Končalovskis sukūrė kostiuminį vaidybinį kiną, gerą komediją, melodingą miuziklą ir stebuklingą lėlių animaciją su gyvais aktoriais, dresuotais gyvūnais ir kompiuteriniais personažais. Svarbiausi vaidmenys teko režisieriaus-scenaristo žmonai Julijai Visotskajai, įspūdingu makiažu veidą pasidabinusiam Johnui Turturro ir žaibiškai populiarėjančiai žvaigždutei Elle Fanning. 100 mln. vertės pasaka prasideda nuo klasikinės užuomazgos, kai vieniša turtingų tėvų dukrelė gauna iš mylimo dėdės dovaną – senovišką medinę lėlę. Kalėdų naktį išsipildo slapčiausios svajonės ir mergaitės vaizduotėje visi žaislai atgyja žmonių pavidalu, mama pavirsta sniego fėja, eglutė tampa kilometro aukščio, šimpanzė krečia pokštus, o Spragtukas ima kalbėti. Stebuklų pilnoje fantazijoje kiekvienas gali skraidyti, jeigu tik to trokšta. Už džiaugsmingų atradimų slypi pavojai, kuriuos kelia klastingo žiurkių karaliaus gauja.


„MAGIŠKI FĖJŲ VINKSIŲ NUOTYKIAI“ (WinX Club. Magic Adventure) Optat et autectumquam lab incitasime sum imusda simusci asperrores eos nes nossuntus conse sin et aut ut undissi core veni doluptatus ulloreribea simagnihit modicia qui aut aute volenih iliqui omnim quundio bearis cum eatem comnia natur sit porernam nosandunt. Equam invelen ihicat iuriberit, iumet expel et dolorios volorumque aut maximusciae repelen digenis maxim quis sundios quam reri sitatem sit voluptatios et denisim usciant aut hilique dolupta nihillecae conectia doluptat eum, simoluptur, unt qui temolum quam voluptae inum fugiam enimpor eperum ex et, ipsandit qui con re con et aciisto ipidundita della pa doloreratiis et, si consed ulparum facercimus et explit fugit et es ipsunt volum ea que pe nis doluptur, coresti squiandam iliquas sinulla borestes aut volupid et que saeriore plitio. Nus quam sitius dolorion corio. Ovit eosam volupta arit arum laciis etur mo tetur sitas res audis dolorestio. Ut faccatem ipsam, susanda velluptusant essi reicitatibus ius est, nihillores doles asperis quo excea quibuscia im quatent. At diti aborpor reped unt, aut mos ea coratus eiur? Os volo venectatum faceper ument. Adit quaeped enime nis dolupid milicilit, tendeni rem reperum eum faccume ndellorrum erferibusam explitatiunt volupient quo volore simi, nusciis sectaturi des entiundi im nobisi aspictur aspis archil et ea velles doluptat eni destrumqui qui sae nesto omni init que prate moluptur? Enectem non et eum eos conem quo que comnihitate consequat.


„Turistas“ (The Tourist) Kas nutinka, kai niekam nežinomas europietis režisierius pirmuoju filmu nugvelbia „Oskaro“ premiją? Jam neišvengiamai pradeda skambinti amerikiečių prodiuseriai ir kviestis į Holivudą, o populiariausi aktoriai užsigeidžia dirbti kartu. „Kino pavasario“ publikos simpatijas pavergusi drama „Kitų gyvenimai“ išgarsino vokietį Florianą Henckelį von Donnersmarcką. Kantriai išnagrinėjęs pasiūlymus, jis išplaukė Venecijos kanalais kartu su Angelina Jolie ir Johnny Deppu, kurie dar niekada nebuvo susitikę viename filme. Penkiomis kalbomis kalbantis, filosofijos, politikos, ekonomikos mokslus Oksforde krimtęs aukščiausias pasaulyje režisierius (jo ūgis – 2 m 5 cm) sukūrė žvalgybinį trilerį pagal prancūzišką detektyvą „Afera pagal Antonį Zumerį“. Estafetę iš Sophie Marceau perėmusios A. Jolie vaidmuo paperka kerinčiu moteriškumu. Suknelėmis, aukštakulniais ir papuošalais gundanti gražuolė atvyksta iš Paryžiaus į Veneciją, kad gudriai manipuliuodama apgautų buvusį meilužį gaudančius rusų gangsterius ir FTB agentus. Aistringų vilionių taikinyje atsiduria išsiskyrimo žaizdas romantiškame mieste gydantis amerikiečių turistas. Šis vaidmuo buvo siūlomas T. Cruise’ui, S. Worthingtonui, B. Pittui, tačiau kontraktą paskutinę minutę pasirašė etatinis Karibų jūros piratas. Iš lietuviškojo „Dievų miško“ pažįstamas Stevenas Berkoffas pasigrobė rusui Nikitai Michalkovui neįtikusį personažą. Hičkoko vertų intrigų trileris idėjinio įkvėpimo sėmėsi iš filmų „Į Šiaurę per Šiaurės Rytus“, „Tomo Krauno afera“ ir „Rožinė pantera“.


„Juodoji gulbė“ (Black Swan) Iš imtynių ringo į klasikinio baleto sceną! Originalių idėjų nestokojantis Darrenas Aronofskis („Rekvijem sapnui“, „Fontanas“, „Imtynininkas“) gundys ir šokiruos paranojišku psichologiniu trileriu, kuriame magiško šokio grožį užgožia vaidmens trokštančių atlikėjų liguistas pasiaukojimas dėl garbės ir šlovės. Pasaulinį pripažinimą pelniusio teatro meno vadovas pradeda naują sezoną, atleisdamas iš darbo senstančią primabaleriną. Šokėjų jausmais manipuliuojantis, ištvirkęs, pasileidęs, žodžių į vatą nevyniojantis choreografas (fenomenalus prancūzas Vincentas Casselis) rezga ambicingą planą novatoriškai pastatyti kultinį Piotro Čaikovskio baletą „Gulbių ežeras“. Jis siekia, kad ta pati šokėja įspūdingame spektaklyje įkūnytų abu svarbiausius vaidmenis: naivią, nekaltą, pažeidžiamą Baltąją gulbių karalienę ir jausmingą, aistringą, gundančią Juodąją gulbę. Geriausią karjeros vaidmenį sukūrusi Natalie Portman virtuoziškai virsta šokiams beprotiškai atsidavusia pedantiška balerina Nina. Jos griežtoji motina ragina galvoti vien tik apie baletą, negailėti savęs, pamiršti laisvalaikį ir kopti karjeros laiptais. Ninos psichologinės problemos užgroja aukščiausia nata, kai choreografas provokatorius į repeticijas pakviečia seksualią, lanksčią ir aistringą konkurentę Lilę (už šį vaidmenį ukrainietė Mila Kunis nusipelnė Venecijos kino festivalio prizo už geriausią jauno aktoriaus vaidybą). Tarp dviejų merginų įsiplieskia nenumaldoma dvikova, į sceną pasipila pavydas, seksas, narkotikai, alkoholis, ištvirkavimai ir košmariški sapnai. Įdomu, kaip Darreno Aronofskio režisuotus vaidmenis, šiurpius paranojiškus siaubus ir nepriekaištingai nufilmuotą baletą įvertintų genialiausias visos Lietuvos choreografas Jurijus Smoriginas?


„Burleska“ (Burlesque) Režisūroje debiutuojančiam choreografui Steve’ui Atinui likimas pametėjo ansamblį scenos žvaigždžių. Ritmingas, skambus, romantiškas miuziklas nutvieks pačią magiškiausią Pelenės legendą: dievišką balsą kukliai slepianti mergina iš provincijos atranda laimę Los Andžele ir įsidarbina padavėja finansinių problemų apgaubtame naktiniame klube. Investicinių pagundų ir lojalumo rebusus svarstanti užsispyrusi “Burleskos” savininkė nenoromis patiki naivios gražuolės talentu ir ištaria “dabar arba niekada”. Nereikia stipriai pergyventi dėl netobulo siužeto, apjungiančio šokius, muziką, dainas, erotinį striptizą ir mulenružišką šou. Pirmą kartą aktoriniais kerais susiviliojusi popmuzikos princesė Christina Aguillera įrašė garso takeliui 8 kūrinius ir mėgins pagerinti Britney Spears “Kryžkelių” patyrimus. 2 solines kompozicijas pridėjo po 7 metų atostogų sugrįžtanti neprilygstamoji ir amžinai jauna scenos legenda Cher. Vyrišką broliją atstovaus visuomet ironiškas Stanley Tucci ir nuožmų atrankos konkursą įveikęs Camas Gigandetas, kuris nurungė “Saulėlydžio” trilogijos jaunuolius Robertą Pattisoną ir Taylorą Lautnerį. Kiekviena daina prabangiai atrodančiame filme transformjasi į aistra kunkuliuojančius kostiumuotus intymius numerius. Juose įspūdingai persirenginės Bobo Fosse “Kabaretas”, Bazo Luhrmanno “Mulen Ružas” ir Europoje populiarios erotizuotų burleskų spektakliai. Tarp pasirodymų scenoje atrasite komiškus, romantiškus, pavyduoliškus nesusipratimus su piniginiais ir širdingais išbandymais.


„Žalioji širšė“ (Green Hornet) Ryškia vaizduote pasižymintis ir muzikiniais vaizdo klipais karjerą padaręs režisierius Michelis Gondry („Miego mokslas“, „Jausmų galia“), atsipūtęs „Kietakiaušių“ scenaristų duetas Sethas Greenas ir Evanas Goldbergas, gundanti gražuolė sekretorė Cameron Diaz, „Oskaru“ pasipuošęs nenaudėlis Christopheris Waltzas („Negarbingi šunsnukiai“), specialiai iš 29 antikvarinių transporto priemonių sukonstruotas automobilis, betmeniškos herojaus transformacijos, kung fu smūgių karnavalas ir novatoriškų 3D technologijų kerai. Ko dar trūksta gangsterių gaudynių su pasišaudymais pramogai? Veiksmo komedija apie blogio ir gėrio mūšį konstruojama ant klasikinio siužeto pamatų: paslaptingomis aplinkybėmis žuvusio tėvo verslą paveldėjęs išvaizdus jaunuolis naktimis persirenginėja paslaptingu gatvių herojumi „Žaliąja širše“, kad suleistų geluonį į nusikaltėlių gaujas organizuojantį gangsterį. Superdidvyrio pleibojaus ir jo ištikimo konstruotojo pagalbininko vairuojamas nesunaikinamas automobilis „Juodasis grožis“ aprūpintas visais įmanomais ginklais ir kitais naudingais įrankiais. Michelis Gondry sąmoningai atsisakė komiksų trileriams būdingų akcentų ir užsimojo sulydyti originalų liejinį iš „Mirtinojo ginklo“, „Indianos Džonso“ ir „48 valandų“.


„Rytinė šlovė“ (Morning Glory) „Mes pasijustume dar laimingesni, jeigu jūs sutiktumėte atlikti šį vaidmenį“. Štai tokią žinutę prie scenarijaus prilipdė prodiuseris J. J. Abramsas. Ji buvo skirta rečiau matomam ir panašaus vaidmens dar neturėjusiam veteranui Harrisonui Fordui. Daugeliui kino fanų aktorius natūraliai asocijuojasi su herojiškais personažais ir galaktikos gelbėtojais, Indiana Džounsu ar Hanu Solo. Legendiniam Holivudo aktoriui patiko kvietimas radikaliai pasikeisti ir įkūnyti pasipūtusį, arogantišką, sarkastišką bambeklį. TV serialų „Dingę“ ir „Slaptoji agentė“ sumanytojas J. J. Abramsas surizikavo pasijuokti iš ankstyvų ryto televizijos laidų, kuriose švelniu tonu mėginama diskutuoti apie rimtus dalykus. Lietuvoje rytinių laidų tradicijos neprigijo, tad iš miegų budina tik „Labas rytas“. Tačiau tai visai nereiškia, kad „Noting Hilo“ romantiškas intrigas sustygavusio britų režisieriaus Rogerio Mitchello filmas mūsų skoniui bus neaktualus ir persūdytas. Jis per anksti buvo nurašytas ir Amerikoje, bet sėkmingi bandomieji seansai privertė užtilti net pačius aršiausius skeptikus. Į televizijos užkulisius kviečiančio filmo scenarijų parašė romantinės komedijos „Ir velnias dėvi Prada“ ideologė Aline Brosh McKenna, kurią prodiuseriai paskatino brūkštelti ką nors panašaus, bet apie įžūliai nusiteikusį vyrą. Taip atsirado legendinis TV naujienų pranešėjas Harrisonas Fordas, kurį gelbėdama katastrofiškai prastus reitingus jauna prodiuserė pasodina ne į savo roges ir priverčia skaityti rimtas žinias skęstančioje pramoginėje ryto laidoje. Vien tik solidus aktorių kolektyvas išduoda, kad tai bus idealus laisvalaikio filmas trisdešimtmečių ir vyresnių žiūrovų auditorijai. Tiems žmonėms, kuriems patiko protingesnės Nancy Meyer („Tai sudėtinga“, „Mylėti(s) smagu“) ir Jameso L.Brookso („Kaip bus, taip gerai“) komedijos.


ir 3D

Siaubo filmai užkniso juodai? Tegul kraujas liejasi laisvai!

„Pats baisiausias Deilo ir Takerio filmas“ (Dale and Tucker vs. Evil)

2010 m. „Sundance“ kino festivalio naktinių seansų sensacija nutaikė aštrius kirtiklius į lietuviškas makaules. Šauni siaubo trilerių parodija patikrins mūsų humoro jausmą. Amerikiečiai žvengė kaip šieno tris savaites negavę arkliai. „Facebook“ kartai skirta tiesiog pragariškai juokinga komedija pasmerkta tapti kultine ir laukia neišvengiamų tęsinių. Žiauraus smurto ir vulgarių pokštų pilnoje komedijoje du etatiniai stuobriai Deilas ir Takeris išsiruošia savaitgaliui į mišką. Jie ketina draugiškai pažvejoti, įkalti po keletą bokaliukų alaus, pasvajoti apie nuogas (Tangled) „Ilgo plauko istorija“ mergas, padirbėti su plaktuku, kirviu, dalgiu ir benzininiu pjūklu. Poilsio nuotaiką praturtėjo lietuviškai įgarsintu miuziklu „Princesė ir varlius“ Lygiai prieš metus lietuviškas repertuaras sudrumsčia kitame krante triukšmaujantys su Jurgos Šeduikytės dainomis. Šio animacinio filmo tradiciją pratęs antrasis animacinis miuziklas su moksleiviai. Siaubingiausi nesusipratimai 11 nuostabių arijų. Holivudo sargai jau leido įdainuoti lietuviškai kompozitoriaus rekordininko Alano ištrykšta striptizą Menkenokraujo (nėrafontanais, pasaulyjekai kito gyvo žmogaus, turinčio apdovanojimų kolekcijoje net 8 „Oskarus“) užsigeidusi šokti pupytė įkrenta į ežerą, o aktoriai Ilona Balsytė, Algirdas Dainavičius, Saulius Prūsaitis, melodijas. Lietuviškai personažus įgarsina vyrukai didvyriškai ištraukia skenduolę ir Gytis Balčiūnas bei „Lietuvos talentuose“ neseniai sužibėjusi Gediminas Girdvainis, Andrius Kaniava, nuplukdo ją gaivinti. ĮkaušęNaujanytė-Bjelle. sėbrai apsėsti nauja žvaigždutė Raminta klaidingo įsitikinimo, kad merginą pagrobė… „Pixar“ ideologo Johno Lasseterio pateikta animacinė pasaka iš brolių Grimų literatūrinio žudikai studijos psichopatai! Taip pradedama archyvo spinduliuoja išradingai sukirptu siužetu. Filmas juokina, graudina, džiugina ir stebina. Iš rūmų beprotiškai juokinga gelbėjimo misija, kurioje piktavališkai visi atsitiktinaipagrobta ir netyčiagražioji miršta. princesė gyvena izoliuota aukštoje pilyje ir naiviai tiki rūpestinga mama apsimetinėjančios savanaudiškos raganos melagystėmis. Ateina laikas išsiaiškinti visas paslaptis, kai į Perspektyvusis režisieriussvajoklės Elis Craigas gudriai ilgaplaukės auksakasės džiaugsmingą gyvenimą įsibrauna ieškomiausias nekilmingas vagišius. naudojasi siaubo žanro klišėmis, šėlsta Klasikinė romantiškos meilės istorija paperka užburiančiai žaviais paveiksliukais, nostalgiškomis pasikinkęs makabrišką humorą ir genialiai emocijomis ir užkariauja dėmesį idealiai aprašytais charakteriais. šaiposi iš skerdynių trilerių „Penktadienis, Unikalų filmo grožį nulėmė 50-ties„Kruvinoji geriausių „Walt Disney“ animatorių specialiai sumodeliuota 13-oji“, „Pjūklas“, „Žudynės Teksase“, novatoriška technologija, prikalbinusi Valentino naktis“. Siaubo filmai užkniso kompiuterius magiškai piešti senamadiškais metodais. „Bolto“ režisierius Byronas Howardas norėjo sukurti ranka piešiamos animacijos iliuziją ir jam pavyko apgauti juodai? Tegul kraujas liejasi laisvai! mūsų akis šiltesnio vaizdo, panašaus į tapybą trimatėje erdvėje, stilistika, kai kompiuteriniai animacijos įrankiai atlieka ranka judinamo pieštuko funkcijas ir leidžia piešti 3D režimu. V. Disnėjaus šeimyniniuose nuotykiuose visuomet sužiba įdomūs pagalbiniai personažai: nė žodžio neištariantis ir vaivorykštės spalvomis nusidažantis chameleoniukas, karališką uoslę išsiugdęs elitinis žirgas, trokštantis dirbti pėdsekiu šuniuku. Intriguojantis personažas Maksimas garantuotai susiras gausybę draugų, nors jis iš pradžių vykdo kenkėjo veiklą ir stengiasi sučiupti princesės karūną pagrobusį jauną plėšiką. Publikos reakcijos turėtų paskatinti prodiuserius ir dailininkus nupiešti animacinį filmą specialiai Maksimui. Charizmatiškas simpatingas žirgas neištaria nė žodžio, bet savo didvyriškais poelgiais pranoksta Šreką ir „Ledynmečio“ voveriuką. Jums reikėtų susipažinti su nauja žvaigžde animacijos pasaulyje.


„Meilė ir kiti narkotikai“ (Love & Other Drugs) Mintis paversti merginas žavintį donžuaną Jake’ą Gyllenhaalą „Vingros“ pardavėju gali skambėti keistai. Trys scenaristai įkvėpimo sėmėsi iš tikrus patyrimus aprašiusio Jamie Reidy memuarų knygos „Parduoti sunku“ („Hard Sell“). Tai kandi istorija apie neetišką vaistų pramonės verslą ir farmacijos kompanijos agentą. Jis įsitikina, kad stipriausias pasaulyje narkotikas neturi pakaitalo ir jis vadinamas MEILE. „Oskaro“ nominacijos jau senokai nusipelniusi gražuolė Anne Hathaway nuostabiai, įtikinamai ir seksualiai vaidina meilės vaisius raškančią mūzą. Bet ji turi rimtų trūkumų – Parkinsono sindromą ir užsispyrusį maištingą charakterį. Sarkastiška mergina geria ne tik medikų išrašytus vaistus, bet ir mėgaujasi seksu. Jai tai yra pats veiksmingiausias vaistas. Lietuvoje viešėjęs režisierius Edwardas Zwickas („Pasipriešinimas“, „Paskutinis samurajus“) humoristinei ir prasmingai romantinei dramai išrinko aktorių porą, kuri jau dirbo kartu Ango Lee emocingame „Kuprotame kalne“. Jake’as ir Anne užmezgė draugišką ryšį, grindžiamą supratimu ir pasitikėjimu. Aktorių duetas pasirodė ypač naudingas erotiškam naujam filmui, nes charizmatiškiems veikėjams teko drąsiai apsinuoginus vaidinti itin daug intymių meilės scenų.


„Iš kur tu žinai“ (How Do You Know) Jeigu retkarčiais paklausiate, kur, po velnių, dingo Jackas Nicholsonas, žinokite – tinginiaujantį Holivudo pensininką lengva sutikti „Los Angeles Lakers“ krepšinio komandos varžybose. Tačiau vos išgirdęs režisieriaus J. L. Brookso skambutį, nenuorama Jackas išdygsta filmavimo aikštelėje ir pasirašo sutartį, nesigilindamas į scenarijų. Taip elitinis aktorius laikosi garbės žodžiu pagrįsto pažado vaidinti 2 iš 3 „Oskarus“ jam pelniusio autoriaus filmuose. Filmuose „Švelnumo terminai“ ir „Kaip bus, taip gerai“ užsimezgusią kūrybinę draugystę pratęsia romantiška drama, kurioje Jackui tenka antrojo plano meilės reikalus išmanančio tėtušio vaidmuo. Renee Witherspoon žvalgosi į du vienodai patrauklius vyriokus – Oweną Wilsoną ir Paulą Ruddą. Ji nežino, kurį kandidatą naudingiau įsimylėti – problemų nebijantį verslininką ar galvą pametusį beisbolo žaidėją. Atidėjusi į šalį sportininkės karjerą, gražuolė pasiklysta jausmų labirinte. Nuoširdžiausi patarimai nepadeda išspręsti sudėtingo meilės trikampio, nes širdis neklauso proto, o skvarbus pirmasis žvilgsnis nepadeda atskleisti tiesos. Scenarijus sau rašančio J. L. Brookso susidomėjimas neišsemiama klasikine ir daug kartų nagrinėta tema, reiškia, kad jis turi ką pasakyti. Sulauksime prasmingų pokalbių ir ironiškų situacijų, bus ir monologų, kurie padės viską žinančiam Jackui išaiškinti žmonių bendravimo principus ir emocijas.


„Po vienu stogu“ (Life As We Know It) Romantinė drama „P. S. Myliu tave“ svariai papildė savo sąskaitą (Lietuvoje filmą pamatė 36 tūkst. žiūrovų) ir paskatino prodiuserius nagrinėti panašaus sukirpimo temas. Po liūdno sukrėtimo ir netekties prasideda pati tikriausia komedija. Šį kartą intrigą užmezga mirtis: jauni tėveliai žūsta autoavarijoje, o vaikščioti nepradėjusi jų dukrelė paliekama geriausių draugų globai. Lieka galioti sąlyga, kad mergaitė privalo gyventi savo kambaryje. Sukrečianti situacija virsta linksmu „Trijų vyrų ir kūdikio“ stiliaus nuotykiu, kai naujuose namuose įsikūrę, vaikų neturintys ir šeimos paveikslą kuriantys mylimieji sparčiai mokosi būti mama ir tėčiu. Hiperaktyvi miela mergaitė pasijaučia rimta viršininke ir diktuoja žaidimų taisykles tėvams pagal užsakymą. Pasaulio kino teatruose 85 mln. JAV dolerių pelnęs ironiškas filmas taikosi sudominti moterų auditoriją ir apie tėvystę mąstančius žiūrovus. Iš vaikų susilaukusios mamos lūpų nuskamba įdomi tiesa – pagimdyti reiškia pasidaryti tatuiruotę ant veido. Kai vaikelis nukrenta iš dangaus tiems, kurie nelaukia gandrų, belieka praktiškai išsiaiškinti, kaip tą tatuiruotę nusipiešti patiems. Tradicinė romantinių filmų palydovė Katherine Heigl („Bjauri tiesa“, „Užkibo“, „Pamergė pagal užsakymą“), po „Transformerių“ išpopuliarėjęs Joshas Duhamelis („Kartą Romoje“) ir trys gražios sesutės tikina, kad laiką praleisite gerai ir prasmingai.


„Be įsipareigojimų“ (No Strings Attached) Kino pramonės užkulisiuose negirdėtos, pjeses teatrui rašančios Elizabeth Meriwether scenarijus nuo 2008 m. klaidžiojo po skirtingas studijas. Prodiuserių dėmesio ilgai ieškojęs kūrinys su aštriais dialogais garsėjo kaip vienas geriausių nerealizuotų scenarijų Holivudo kalvose. Po dvejų metų juo susidomėjo komedijų žanro veterano Ivano Reitmano prodiuserinė kompanija. Pastebimą pėdsaką žiūrovų atmintyje palikusių kultinių „Vaiduoklių gaudytojų“ autorius pats apsisprendė režisuoti intriguojančią istoriją apie draugystę be įsipareigojimų. Ema su Adamu aistringai mėgaujasi kūniškais malonumais ir praktikuoja sekso gimnastiką, bet neketina įsimylėti ir apsiraizgyti šeimyniniais ryšiais. Sąžiningai juokingoje romantinėje komedijoje į pasimatymą išeina ryški žvaigždžių pora Natalie Portman ir Ashtonas Kutcheris. Toks pasirinkimas skamba kiek netikėtai. Jeigu „Pametę galvas Las Vegase“, „Valentino diena“ ir „Ponas ir ponia gangsteriai“ rezultatai įrodė, kad išvaizdusis Ashtonas yra patikimas kandidatas žiūrovių vilionėms, tai su rimtesniais filmais karjerą susiejusi Natalie („Juodoji gulbė“, „Broliai“, „Karalienės sesuo“) dar neturėjo daug progų juokinti liaudį. Teisingiausia būtų komedijų patirties mokytis iš Ivano Reitmano, kuris praktiškai kiekvieną aktorių moka paversti juokingu. Jam vieninteliam pavyko Arnoldą Schwarzeneggerį įsprausti į komedijas „Dvyniai“ ir „Vaikų darželio policininkas“. Linksmą posūkį karjeroje daranti Natalie Portman papuola į geras rankas.


„Guliverio kelionės“ (Gulliver’s Travels) Airių dvasininko ir prozininko Jonathano Swifto parašyta nuotykių fantazija apie keliauninką Lemuelį Guliverį žinoma kiekvienam vaikui ir suaugusiajam. Atrodo, kad visi žinome, kas nutiks gerai pažįstamam herojui, kai jis apgaus laikraščio redaktorę dėl aistros keliauti, Bermudų trikampyje plaukiojantį laivą sudaužys audra, o bangos išplaus apsišaukėlį rašytoją keistoje Liliputijos šalyje. Bet kiekvieną kartą su didžiausiu nekantrumu laukiame nostalgiją keliančio kūrinio naujos modernios ekranizacijos ar šiuolaikinės interpretacijos. Atmintyje išliko netolimos praeities laikai, kai milžiniškas „Gulverio keliones“ stebėjome per mažus televizorių ekranus ir po to dar žavėjomės senamadišku animaciniu filmu. Jau žiemą pagaliau turėsime progą įsitikinti, koks iš tiesų būna didelis žmogus. Revoliuciniai 3D efektai ir specialiai šiam filmui sukonstruota kamerų sistema padės įtaigiai perteikti iki milžino staiga užaugusio komiko Jacko Blacko ir 12 kartų mažesnio ūgio miniatiūrinių žmogeliukų proporcijas. Magiškų nuotykių filmą režisuoja animacijos žanro profesionalas Robas Lettermanas („Visa tiesa apie ryklį“, „Monstrai prieš ateivius“), kuris debiutui vaidybiniame kine gavo aštriomis ironiškomis frazėmis pagardintą Nicholaso Stollerio („Velniop tą Sarą Maršal“, „Tempk jį čia“) ir Joe Stillmano („Šrekas“) komišką scenarijų, satyriškai vaizduojantį karo tuštybę. Šalia Londono esančioje garsiojoje Pinewood studijoje nufilmuota nuotykių komedija naudojo žalio fono efektą, tačiau pažangiausios technologijos leido Jackui Blackui vaidinti kartu su „mažiukų“ liliputų gvardija – seksualiąja brite Emily Blunt („Viktorija: jaunoji karalienė“) ir aštrialiežuviu pokštininku Jasonu Segelu („Myliu tave, žmogau“, „Velniop tą Sarą Maršal“). Pagrindinis aktorius apsiėmė atlikti prodiuserio funkcijas ir džiaugėsi, kad techniniam departamentui pavyko sukonstruoti magiškus triukus išgaunančią kamerų sistemą „Dual MoCo“. Dviejų sinchroniškai skirtingose vietose veikiančių kamerų technologija kine buvo panaudota pirmą kartą, tad aktoriai stebėjosi ne mažiau už būsimuosius žiūrovus. Kūrybinę grupę ypač užbūrė choreografės Fran Jaynes sukurta šokio scena, kurioje vienu metu dalyvavo 40 profesionalių šokėjų ir 250 statistų. Jie visi vaidino liliputus.


„Dilema“ (The Dilemma) Ronas Howardas režisuoja komediją! „Da Vinčio kodo“, „Angelų ir demonų“ ir „Nuostabaus proto“ autorius kardinaliai keičia profesiją. Neištikimybės laukuose jis įdarbino du geros reputacijos komikus Vince’ą Vaughną („Ketverios Kalėdos“, „Skyrybos“, „Viskas įskaičiuota“) ir Keviną Jamesą („Prekybos centro policininkas“, „O dabar skelbiu jus Čaku ir Lariu“), kuriems asistuoja atranką įveikusios moterys Jennifer Connelly („Oskaras“ už „Nuostabų protą“) ir Winona Ryder. Komedijoje apie paslaptis ir melagystes linksmų plaučių vyručiai vaidina bičiulius ir bendro verslo partnerius. Susidėti su moterimi neskubantis senbernis Ronis ir laimingai vedęs meilės vergas Frenkas ketina pasirašytą svarbų kontraktą. Jų santykių stiprumą patikrina rimtas išbandymas, kai per daug pamačiusiam ir dar daugiau sužinojusiam Roniui tenka spręsti dilemą – pasakyti ar nepasakyti vaikystės draugui, kad jo žmonelė nuėjo į kairę su jaunesniu širdžių kolekcionieriumi. Savamokslis detektyvas stebi kiekvieną žingsnį ir išsiaiškina vis daugiau įkalčių, kurie nepalieka jo ramybėje. Spalį ironijos pilnas filmas įkaitino atmosferą iki karščiausios temperatūros. Gėjų ir lesbiečių asociacija viešai pasipiktino komedijos reklaminį anonsą pradėjusiu juokeliu, kad „elektra varomos mašinos yra skirtos gėjams“. Vieno sakinio užteko, kad amerikietiška spauda mirgėtų nuo straipsnių apie homofobiją. Studija „Universal“ sutiko cenzūruoti klipą, bet Ronas Howardas liko nepermaldaujamas ir paskelbė visai tautai, kad neišsižadės daug triukšmo sukėlusios frazės.


„Tūnąs tamsoje“ (Insidious) Siaubo trilerių gerbėjai šokinėja iš laimės. Ne kasdien pasitaiko proga išgirsti naujieną, kad kultinių siaubo filmų „Pjūklas“ ir „Paranormalūs reiškiniai“ autoriai sukirto rankomis paleisti dvigubai šiurpesnį ir baisesnį filmą. Pirmojo „Pjūklo“ režisierius James Wanas atnaujino kūrybinę draugystę su „pjūklomanijos“ scenaristu ir aktoriumi Leigh Whannelliu. Sadistines kankynes ir trykštančius kraujo fontanus jie iškeitė į mistinius nerimstančių dvasių pasirodymus. Lietuvos kino repertuaruose nerodytų, bet gausiai žiūrėtų kitais siaubo kanalais „Paranormalių reiškinių“ prodiuseriai savo kailiu įsitikino, kad mažesnis biudžetas be Holivudo studijų diktato sudaro šiltnamio sąlygas išradingesniems autoriams. Kai niekas neverčia kepti to paties filmo pagal finansiškai naudingą trafaretą, atsiranda kūrybinė laisvė ir gimsta nenuvalkiotos idėjos. Patikimą reputaciją susikrovę siaubo trilerių žanro žinovai pasišovė baimės ieškančią publiką įbauginti naujoviška „Poltergeisto“ versija. Jie originaliai išnaudoja klasikinius vaiduokliškų šiurpalų štampus (prakeiktas namas, gūdžios paslaptys tamsiuose kambarių kampeliuose, dvasios iš Anapus, šoko terapija pagrįsti naktiniai triukšmai ir šešėliai), bet pasuka visai kita kryptimi. Nebijokite, nes tikrai nespėsite patirti deja vu įspūdžio, kai šeima su trimis vaikais įsikurs sename vaiduoklių name. Žiauriausios ir siaubingiausios staigmenos lauks netikėčiausiomis akimirkomis.


„127 valandos“ (127 Hours) „Oskaro“ premijos laureatas Danny Boyle’as kvietė aplankyti pravažiuojančius traukinius žyminčius narkomanus, Tailando paplūdimyje užsislaptinusius keistuolius, Londono gatves ištuštinusius kraugerius zombius ir Indijos chaose stebuklų ieškančius lūšnynų milijonierius. Jau pradėjęs dėlioti 2012 m. Olimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijų akcentus, režisierius prisiminė šiurpią akistatą su mirtimi ir neįtikėtiną išsigelbėjimo istoriją. 2003 m. balandį amerikiečių alpinistas Aronas Ralstonas pateko į laukinės gamtos spąstus. Netoli jaukaus Moabo miestelio Jutos valstijoje stūksančiame Kanjonų žemių nacionaliniame parke jaunasis keliautojas mėgino nusileisti į siaurą tarpeklį, kai išjudintas akmuo prispaudė jo dešinę ranką. Rizikingas laisvalaikio pramogas mėgęs keliautojas šalia Liūdinčiojo Džono kanjono buvo vienas, jis neinformavo artimųjų apie ekstremalius savaitgalio planus ir pamiršo mobilųjį telefoną. Pirmosiomis dienomis jis dar mėgino pasinaudoti profesiniais įgūdžiais ir turimais daiktais patraukti akmens nuolaužą. Matydamas haliucinacijas, bėgdamas nuo realybės į fantazijas, taupydamas senkančio vandens išteklius, kęsdamas šaltį, neturėdamas maisto ir apgalvodamas trumpo gyvenimo patyrimus Aronas žinojo, kad niekas jo net nepradės ieškoti. Išsigelbėti nuo neišvengiamos lemties jis galėjo tik vieninteliu ir pačiu drastiškiausiu būdu, kuriam teko sukaupti visą likusią drąsą ir neišblėsusį norą gyventi. Vieno aktoriaus Jameso Franco įkūnyta išgyvenimo drama vaizduoja 127 valandas per žingsnį nuo mirties praleidusio žmogaus istoriją. Įstrigęs kanjone Aronas Ralstonas dėstė savo mintis prieš kamerą, bet unikalius vaizdus parodė tik geriausiems draugams ir uždarė į banko seifą. Danny Boyle’as pageidavo ekranizuoti jo prisiminimų knygą dar prieš „Lūšnynų milijonierių“, bet istorijos herojui nepatiko pasiūlyta idėja tikrus įvykius dramatizuoti išgalvotomis interpretacijomis. Tik po dviejų metų Aronas persigalvojo ir pats paskambino režisieriui. Jis neslepia, kad pakeisti neigiamą nuomonę privertė 8 „Oskarais“ apdovanotas filmas. Toronto kino festivalyje įkvepiančiomis recenzijomis pasižymėjusiam, Londono kino festivalį užbaigusiam ir indų kompozitoriaus A. R. Rahmano muzika suskambusiam kūriniui prognozuojamos mažiausiai 8 „Oskarų“ nominacijos. Mūsų žiūrovų laukia rimtas, nejaukus, emocijomis pulsuojantis, skausmingas, pasakiško grožio peizažuose nufilmuotas kūrinys. Kūrybinė grupė iš tiesų daugiausiai dirbo Arkų nacionaliniame parke, nutolusiame apie 50 km nuo Kanjonų žemių nacionalinio parko.


„Tikras išbandymas“ (True Grit) Šioje medžioklėje nėra nekaltų! Joelis ir Ethanas Coenai atjoja pasibalnoję potencialiai geriausiu 2010 m. filmu. Nenuneigiama kultinių brolių reputacija ragina vertinant stilingąjį vesterną pagarbiai nukelti kaubojišką skrybėlę. Apdovanojimų ekspertai jam drąsiai prognozuoja bent 10 „Oskaro“ nominacijų. Daug smagių ir nepakartojamų akimirkų su filmais „Šioje šalyje nėra vietos senukams“, „Fargo“, „Didysis Lebovskis“, „Paprastas kraujas“, „Žmogus, kurio nebuvo“ mums padovanoję broliai pirmą kartą nusprendė savo scenarijų užtaisyti anksčiau jau ekranizuotu rašytojo Charleso Portiso romanu. Vesternų krikštatėvio Johno Wayne’o gerbėjai prisimena, kad vienintelį „Oskarą“ legendinis aktorius pelnė 1969 m., suvaidinęs išgėrinėjantį vienaakį šerifą Rubeną Kogburną. Jis padeda angeliškos išvaizdos mergaitei ieškoti tėvo žudiko, pasislėpusio indėnų teritorijoje. Savaip modernizuotą knygos adaptaciją parengę broliai Coenai iš pat pradžių suprato, kad filmo lobis bus svarbi mergaitės asmenybė. Per atranką jie peržiūrėjo bene 15 tūkst. reikiamo amžiaus kandidačių, kol atsitiktinai koridoriuje sutiko Hailee Steinfeld. Keliuose trumpo metražo filmuose ir TV filme epizodiškai pasirodžiusi 13-metė, vos mestelėjusi vienintelį nekaltą žvilgsnį, iš karto užkariavo brolių Coenų širdis ir jos svajonė vaidinti didžiajame kine išsipildė. Didžiausiu atradimu šiemet tituluojamai debiutantei jau patariama rinktis suknelę „Oskarų“ puotai. Kitus vaidmenis broliai paskirstė patikrintiems ir patikimiems kandidatams. „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ bėgliui Joshui Brolinui vėl teko garbė įkūnyti medžioklės auką. Jeffas Bridgesas sugrįžta į Coenų vežimą po triumfuojančio pasirodymo juodojoje komedijoje „Didysis Lebovskis“, kuri aktoriui atnešė ne tik kultinę šlovę, bet ir brolių sugalvotą pravardę „The Dude“. Pirmą kartą į Coenų būrį įstojo Mattas Damonas, kuriam bičiulis George’as Clooney išdavė paslaptį, kad Joelis ir Ethanas trokšta su juo padirbėti. Populiarusis aktorius vaidina Teksaso reindžerį, persekiojantį tą patį bėglį už dar vieną žmogžudystę ir savotiškai gelbėjantį niekšą nuo žiauraus keršto, gresiantį iš šerifo ir mergaitės pusės. „Aš pasakiau jiems „taip“ nesvarstydamas nė sekundės, o scenarijų perskaičiau grynai dėl formalumo,“ – prisipažįsta išrankumu garsėjantis Mattas Damonas. Bet Coenai yra Coenai. Netgi jeigu jie tau viduryje filmo sužeidžia liežuvį ir neleidžia normaliai kalbėti.


„Gabalėlis dangaus“ (A Little Bit of Heaven) Emociškai provokuojančia drama „Medkirtys“ („The Woodsman“) debiutavusi amerikietė Nicole Cassel 6 metus ieškojo įkvėpimo antrajam filmui ir kaupė patirtį TV serialuose. Ji išsirinko lengvesnę ir šviesesnę istoriją apie didžiąją meilę, kuri pasibeldžia į širdies duris keisčiausiu ir netikėčiausiu momentu. Spalvinga ir įdomi aktorių komanda iš pirmo žvilgsnio padvelkia holivudinėmis aistromis. Kate Hudson („Nuotakų karai“, „Mano geriausio draugo mergina“, „Kvailių auksas“), Gaelis Garcia Bernalis („Laiškai Džuljetai“), Whoopi Goldberg („Žiurkių lenktynės“), Kathy Bates („Valentino diena“) ir dažniausiai kine šmėkščiojantis liliputas Peteris Dinklage’as („Mirtis laidotuvėse“) neatsispiria komercinėms pagundoms su padoriais honorarais. Ši romantinė komedija nusitaikys į dramatiškesnę pusę, kai šmaikštūs juokai ir netyčia užgimę jausmai susilieja su ašaringu sentimentalumu ir dangiškomis fantazijomis. Charizmatiška šypsena pasipuošusi mergina, nepagydomai serganti vėžiu, pamilsta rūpestingą gydytoją, bet bijo karštos meilės, nes žino, kad neišvengiamai mirs. Vis rečiau kino ekranuose matomai legendinei komikei W. Goldberg (ji pasirodo televizijos laidose ir įgarsina animacinius filmus) vėl teko balansuojančios tarp žemės ir dangaus vaidmuo. Už nepamirštamą pasirodymą „Vaiduoklyje“ ji pelnė „Oskarą“, o dabar įkūnys Dievą Visagalį. Įdomu, ar Holivudo veteranė paklausė Jimo Carrey patarimų?


IR 3D „Piktas vairuotojas 3D“ (Drive Angry 3D) Pasaulyje yra du Nicolai Cage’ai. Jo dramatiškai rimti ir holivudiniai vaidmenys skandina bilietų pardavimus („Blogas policininkas“, „Burtininko mokinys“). Kai jis imasi originaliai pateikti paprastas idėjas, žiūrovai grįžta prie bilietų kasų („Tamsos baikeris“, „Dingti per 60 sekundžių“). Dažniausiai Lietuvos ekranuose nušvintantis aktorius (23 filmai) pirmą kartą pasirodys 3D režimu ir imituos keršto angelą Charlesą Bronsoną. Ekstravagantiškų pažiūrų prancūzų režisierius Patrickas Lussier („Kruvinoji Valentino diena“) sąmoningai neieškojo sudėtingų siužetų. Jis neabejoja, kad matėte bent šimtą trilerių apie kuoktelėjusį tėtušį, keršijantį už šeimos narių skerdynes, bet tikisi sudominti vendeta be nuspėjamų taisyklių ir pataikavimų reitingams. Velniškai veiksmingas trileris siūlo prisisegti saugos diržus, jeigu jums rūpi, kaip įniršęs žudikas siautės ir slapstysis nuo Šėtono buhalterio Williamo Fichtnerio (TV serialas „Kalėjimo bėgliai“). Kiekviename kilometre keršto akcija atrodys vis kruvinesnė. Policijos persekiojamo pasiutusio medžiotojo dukterį nužudę ir jos kūdikį pagrobę satanistai nusipelno atpildo. Atviras smurtas, nesustabdomas greitis, mistinė atmosfera, neįsivaizduojamos kautynės, religiniai aukojimai, žvėriška jėga ir du stilingi automobiliai. Trimatę pramogą buvo planuojama filmuoti profesionaliomis 3D kameromis, kad žmonės fiziškai pajaustų erdvinį vaizdą ir gaudynių adrenaliną.


FC ziemos knygele 2010  

FC ziemos knygele 2010 perziurejimui