Page 1

5 900ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Ročník: I. číslo 5/2014 Dátum vydania: 20. 3 2014

n a š e

Turčianske Teplice

Úspešný turistický rok

Športový ples 2014

Turnajové Nová tvár Žilinského kraja zápolenia

str. 2 Cestovnému ruchu na Slovensku sa vlani darilo najlepšie za posledných päť rokov. Celkový počet turistov prekročil hranicu štyroch miliónov.

str. 3 Po trojročnej prestávke sa konal 17. ročník obľúbeného Športového plesu. V účastníkoch ešte stále rezonuje výnimočná atmosféra tohto podujatia.

str. 5 Žilinský samosprávny kraj využil v programovom období 20072013 možnosť čerpania eurofondov naplno a reálne výsledky vidno na území celého kraja.

str. 14 Hráči HK Medokýš Turčianske Teplice v posledných turnajoch dokázali, že aj v našom regióne rozhodne vyrastajú talentovaní a vývojaschopní hokejisti.

28 % 24 % Postupujúci kandidáti - Andrej Kiska a Robert Fico. TASR/ Martin Baumann

O POST PREZIDENTA ZABOJUJÚ FICO A KISKA Víťazom prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého v rámci celého Slovenska volilo 28 percent ľudí (531 919 hlasov). V druhom kole, ktoré sa uskutoční 29. marca, sa stretne s Andrejom Kiskom. Tomu hlas odovzdalo 24 percent voličov (455 996 hlasov). Volebná účasť bola 43,4 percenta. O priazeň voličov sa uchádzalo štrnásť kandidátov. Po Ficovi a Kiskovi obsadil tretie, nepostupové miesto podľa oficiálnych výsledkov Radoslav

Procházka (21,24 percenta, 403 548 hlasov). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta, 244 401 hlasov), Gyula Bárdos (5,1 percenta, 97 035 hla-

sov), Pavol Hrušovský (3,33 percenta, 63 298 hlasov), Helena Mezenská (2,37 percenta, 45 180 hlasov). Ani jedno percento hlasov nezískali Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).

V Turčianskych Tepliciach zvíťazil v prvom kole volieb, s počtom hlasov 1 021 (36,83%), Robert Fico. Za ním nasledovali Andrej Kiska s 593 hlasmi (21,39%) a Radoslav Procházka s 547 hlasmi (19,79%). Prvú štvoricu uzavrel Milan Kňažko s 320 hlasmi (11,54%). (red)


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

NOVÉ ÚRADNÉ HODINY

KRÁTKE SPRÁVY

2

Mesto Turčianske Teplice od 1. marca 2014 zmenilo úradné hodiny mestského úradu, klientskeho centra, turistickej a informačnej kancelárie a mestskej knižnice. Radnica tak chce zmenou vyjsť v ústrety občanovi, no i návštevníkom nášho mesta. Zmena úradných hodín súvisí aj s novým pracovným poriadkom, ktorý vypracoval prednosta úradu. Občanov upozorňujeme najmä na predĺženie otváracích hodín turistickej a informačnej kancelárie a knižnice. Novinkou bude otvorenie turistickej kancelárie v letných mesiacoch aj v sobotu.

AUTOBUSOVÝ SPOJ Od 25. februára premáva nový autobusový spoj Praha-Brno-Trenčín-Zvolen, ktorý má zastávku aj v Turčianskych Tepliciach. V smere Brno, Praha bude tento spoj z Turčianskych Teplíc premávať v nedeľu a pondelok s odchodom o 13:15. V opačnom smere bude spoj premávať vo štvrtok a piatok s odchodom z Prahy o 13. hodine a s príchodom do Turčianskych Teplíc o 20:50. Bude ho možné využiť aj na cestu do Banskej Bystrice a Zvolena. Nový autobusový spoj stojí napríklad i v Martine, Považskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Trenčianskej Teplej, v Novom meste nad Váhom, Uherskom Brode, Uherskom Hradišti, Jihlave či Humpolci.

TEPLICKÝ JARMOK Mesto Turčianske Teplice organizuje Teplický jarmok v dňoch 13. a 14. júna 2014. Prihlášku naň si môžete stiahnuť sa web stránke mesta a poslať ju môžete mailom alebo klasickou poštou v papierovej podobe v termíne do 16. 5. 2014.

POLÍCIA ODHALILA 40 OPITÝCH VODIČOV Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 40 vodičov motorových i nemotorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová. Jedenástim vodičom motorových vozidiel podľa nej namerali policajti dychovou skúškou nad jedno promile. Z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky obvinili policajti 59-ročnú vodičku osobného auta Opel Corsa, ktorej v sobotu (15. 3.) popoludní namerali pri kultúrnom dome v Istebnom 0,66 mg/l alkoholu v dychu (1,38 promile).

NBA 2196/14

www.turciansketeplice.sk, TASR

NAJÚSPEŠNEJŠÍ TURISTICKÝ ROK Cestovnému ruchu na Slovensku sa vlani darilo najlepšie za posledných päť rokov. Celkový počet turistov prekročil hranicu 4 miliónov, čo sa od 90. rokov podarilo dosiahnuť len raz, v predkrízovom roku 2008. Záujem o dovolenku na Slovensku rástol nielen u zahraničných, ale aj u domácich návštevníkov. „Vlani navštívilo Slovensko celkovo 4 048 505 turistov, čo predstavuje nárast o viac ako 7 %. Je to najvyšší počet, aký sme v posledných piatich rokoch zaznamenali. Navyše mierne sa zvyšuje aj priemerný počet nocí, ktoré u nás trávia. Potvrdzuje sa, že naša aktívna práca prináša konkrétne výsledky a Slovensko sa stáva v očiach turistov čoraz zaujímavejšou destináciou,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Nárast bol zaznamenaný tak u zahraničných návštevníkov, ako aj u domácich. Cel-

kovo prišlo vlani na Slovensko 1 669 948 návštevníkov zo zahraničia, čo je medziročne o 9,3 % viac. Na Slovensku strávili 4 340 009 nocí. Najviac zahraničných turistov prišlo vlani z Českej republiky (492 713). Nasledovali turisti z Poľska (167 751), Nemecka (153 814), Ukrajiny (79 988), Rakúska (73 862), Maďarska (68 832), Ruska (54 471), Talianska (53 969) a Spojeného kráľovstva (50 255).

Základom sú domáci

Domáci turisti sú však aj naďalej základom cestovného ruchu, pretože tvorili takmer 60

percent klientely. Vlani trávilo na Slovensku svoju dovolenku celkovo 2 378 557 Slovákov, čo je medziročne viac o 5,9 %. V rôznych ubytovacích zariadeniach strávili 7 146 562 nocí, v priemere tam tak strávili 3 noci. Nárast počtu turistov sa pritom podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska prejavil aj v náraste príjmov. Príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu Slovenska dosiahli podľa predbežných údajov za uplynulý rok 1,9245 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 7,6 percenta. „Rastúce príjmy sú dobrou správou nielen pre naše hospodárstvo, ale aj veľkou príležitosťou pre všetkých podnikateľov v oblasti cestovného ruchu a ľudí zamestnaných v tejto oblasti,“ dodal Palko. Zdroj: MDVRR SR

SPRAVODLIVOSŤ NAKONIEC ZVÍŤAZILA V Turčianskych Tepliciach sa po roku a pol skončil spor o vyplatenie zákonnej odmeny hlavnej kontrolórke mesta. Aj keď poslanci MZ opakovane odporučili primátorovi túto odmenu vyplatiť, ten tak neurobil. A neurobil to ani na základe právoplatných rozsudkov okresného a krajského súdu. Následne sa celá vec postúpila na kona-

nie súdnemu exekútorovi. Nakoniec k vyplateniu došlo ešte pred výkonom exekúcie. Jedným z argumentov primátora, prečo odmenu nevyplatil, bolo uznesenie MZ, ktorým upozornilo kontrolórku na zanedbanie pracovných povinností v roku 2011. Avšak spomínané viacnásobné odporúčania toho istého poslaneckého zboru na vyplatenie zákonnej odmeny už do úvahy nebral. Tak isto sa neriadil uznesením poslancov, ktorí mu

opakovane za jeho „odvedenú prácu“ schválili zníženie platu. Vtedy uznesenie nepodpísal a nevykonal z odôvodnením, že zníženie jeho platu je pre mesto Turčianske Teplice zjavne „nevýhodné“. Síce sa to javí ako absurdnosť, ale v Turčianskych Tepliciach sa v posledných rokoch objavujú podobné rozhodnutia a argumentácie pomerne často. (adl.)


číslo 5/2014

SPRAVODAJSTVO

3

POZITÍVNE OHLASY NA ŠPORTOVÝ PLES V TURČIANSKYCH TEPLICIACH Aj ked sa nám už začal pôst a plesová sezona je neodvratne preč, v účastníkoch 17. ročníka Športového plesu stále rezonuje výnimočná atmosféra tohto podujatia. Po trojročnej prestávke sa športovci rozhodli obnoviť tradíciu spoločnej zábavy a podpory

športu v našom meste. Pri tanci a zábave sa predsa utužujú vzťahy medzi ľudmi a športovci sú tá kategória spoločnosti, ktorá nepotrebuje mimoriadnu motiváciu k zábave. V našom meste sa všetci poznáme, mnohých z nás spojili práve športy ako hokej, futbal, triatlon či rekreačne športy – turistika, beh, plávanie, lyžovanie...

Slávnostný prípitok 17. ročníka Športového plesu.

Chceme pokračovať

Vystúpenie Teplických mažoretiek.

Ples dopadol nad očakávanie a to bolo jeho cieľom. Tajomstvo úspechu spočívalo nielen v elegantne upravených priestorov historickej budovy Malej Fatry, ale určite aj v profesionálnej obsluhe, výbornom menu, kvalit-

nom programe, živej hudbe ALEX, či profesionálnom moderátorovi Z. Kevickej. No vynikajúcu, družnú atmosféru vytvorili všetci, ktorí sa na plese zišli a tým dokázali, že sa tepličania vedia ešte spoločne zabávať. Lebo šport a zábava vždy ľudí spá-

jali, a preto chceme v tejto tradícií pokračovať. Veríme, že už v blízkej budúcnosti sa spolu stretneme pri daľších športových a kultúrnych podujatiach a náš počet bude neustále narastať. Text a foto: (adl.)

Špičková technológia v jednom integrovanom celku Operácie malých kĺbov sa nemusíte báť Unikátny artroskopický prístroj InnerVue™ umožňuje vykonávať všetky zákroky ambulantne, bez nutnosti hospitalizácie. Lekár pomocou InnerVue™ presne stanoví správnu diagnózu a súčasne môže odstrániť pôvod vašich ťažkostí.

Viac na www.jointart.sk

Diagnostický systém InnerVue™ ponúka technologicky unikátne riešenie, ktoré v sebe spája funkcionalitu konvenčnej artroskopickej veže a zároveň mobilitu v rozmerovo priaznivom prevedení.

NTR 2198/14

Diagnostický systém InnerVue™ má schopnosť zaznamenávať statické obrázky, video vo vysokom rozlíšení ako aj audio stopy.

Diagnostický systém InnerVue™ spája niekoľko základných chirurgických funkcií v jednom jednoduchom prenosnom zariadení. Integrovaný 6.4 "LCD monitor poskytuje kryštálovo čistý obraz vo vysokom rozlíšení. Viac možností výstupu umožňuje na prístroj pripojiť väčší externý monitor, tlačiareň, poprípade iné zariadenia.

Kontakt: JointArt, s. r. o. Plavisko 107, Ružomberok 034 01, tel.: +421 44 434 26 22


4

naše novinky

TÉMA

Modrý kúpeľ v Turčianskych Tepliciach, Foto: TASR

PRIEREZ HISTÓRIOU TURČIANSKYCH TEPLÍC V údolí horného Turca, pod juhozápadným výbežkom Veľkej Fatry leží kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Malebná krása skalnatých končiarov, holé grúne neďalekých Lazov a severné svahy Kremnického pohoria vytvárajú prekrásne okolie, plné možností na poznávanie prírody a jej krás. Turčianske Teplice boli oddávna pre svoju polohu, ale najmä pre vysokú liečivú silu prírodných prameňov strediskom návštev domácich i zahraničných hostí. Patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste, resp. o teplých prameňoch pochádza z roku 1281, kedy vtedajší kráľ Ladislav IV. darovacou listinou poručil hájske panstvo a na jeho západnej časti ležiace teplé pramene grófovi Petrovi. Postupne rozrastanie V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnice. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen využívať, ale aj budovať. Aj keď boli teplické liečivé pramene známe a navštevované, predsa sa túžby Kremnice, postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytova-

nie hostí, splnili až v 19. storočí. Postupne sa začali budovať a rozrastať. Po februári 1948 boli Štubnianske Teplice premenované na Turčianske Teplice a druhýkrát v histórii sa stali sídlom okresu.

Turčianske Teplice patria medzi najkrajšie kúpeľné mestá na Slovensku. Dňa 20.2.1949 sa Kremnica vzdala svojich práv na kúpele a vznikli Československé štátne kúpele a žriedla

Turčianske kúpele

V Turčianskych Tepliciach sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest.

Kaštieľ v Turčiankych Tepliciach, časť Diviaky. Foto: Alexander Vojček

S úspechom sa tu liečia i choroby pohybového ústrojenstva, najmä stavy po reumatických zápaloch kĺbov, degeneratívne chronické ochorenia, ochorenia bedrových, kolenných kĺbov, chrbtica, poúrazové deformácie a pooperačné stavy pohybového ústrojenstva. Okrem dospelých sa tu od roku 1993 liečia aj deti. Kúpele ponúkajú aj liečebné a rehabilitačné pobyty pre široký okruh záujemcov.

Horúce pramene

Na liečebné účely sa využívajú horúce pramene liečivých vôd, ktorých teplota sa pohybuje od 38 do 46 stupňov C. Síranovo-hydrouhličitanová vápenato-horečnatá hypotonická voda sa využíva v bazénových a vaňových procedúrach. Pri chorobách obličiek a močových ciest sa predpisuje liečba pitnými kúrami. K týmto procedúram sa pridružujú masáže, suché zá-

baly, individuálna pohybová liečba, rehabilitačné cvičenia, vodoliečba, fyzikálna liečba, elektroliečba, sauna a terénna liečba. V roku 1996 sa Turčianske Teplice stali tretíkrát okresným mestom, ktorého budúcnosť je úzko spojená s rozvojom cestovného ruchu, kúpeľníctva, ale aj s budovaním turistických zaujímavého čistého zdravého mesta. www.turciansketeplice.sk


Ä?Ă­slo 5/2014

SPRAVODAJSTVO

5

Ĺ˝ILINSKĂ? KRAJ ZMENIL VÄŽAKA EUROFONDOM SVOJU TVĂ R Ĺ˝ilinskĂ˝ samosprĂĄvny kraj (Ĺ˝SK) vyuĹžil v programovom obdobĂ­ 2007-2013 moĹžnosĹĽ Ä?erpania eurofondov naplno a reĂĄlne vĂ˝sledky europrojektov je vidno na územĂ­ celĂŠho kraja. V sĂşÄ?asnosti sĂş pre územie Ĺ˝ilinskĂŠho kraja schvĂĄlenĂŠ nenĂĄvratnĂŠ finanÄ?nĂŠ prĂ­spevky (NFP) vo výťke 1,76 miliardy eur a v rĂ˝chlosti Ä?erpania NFP sme na úrovni 64%, Ä?o predstavuje najrĂ˝chlejĹĄie tempo z pomedzi vĹĄetkĂ˝ch krajov. Tento stav je vĂ˝sledkom toho, Ĺže prijĂ­matelia NFP v Ĺ˝ilinskom kraji, medzi ktorĂ˝ch patria okrem Ĺžupy aj mestĂĄ, obce, univerzity Ä?i tretĂ­ sektor, realizujĂş svoje projekty v zmysle dohodnutĂ˝ch harmonogramov a vedia sa zĂĄroveĹˆ flexibilne prispĂ´sobovaĹĽ zmenĂĄm jednotlivĂ˝ch ministerstiev, ktorĂŠ jednotlivĂŠ operaÄ?nĂŠ programy riadia. Aj Ĺ˝ilinskĂĄ Ĺžupa, ako jeden z prijĂ­mateÄžov nenĂĄvratnĂ˝ch finanÄ?nĂ˝ch prostriedkov, sa eĹĄte pred zaÄ?iatkom programovĂŠho obdobia 2007 – 2013 dostatoÄ?ne pripravila na Ä?erpa-

nie prostriedkov z fondov Ä?oho vĂ˝sledkom sĂş realizovanĂŠ projekty v hodnote 76 mil. eur.

SkvalitĹˆovanie sluĹžieb

„ŽilinskĂ˝ kraj zmenil vÄ?aka eurofondom svoju tvĂĄr. Opravili sme 190 kilometrov ciest, 72 obcĂ­ a miest mĂĄ novĂŠ nĂĄmestia a oddychovĂŠ zĂłny. Ĺ koly sa zmenili na nepoznanie, v sociĂĄlnej oblasti preĹĄli mnohĂŠ domovy stavebnĂ˝mi Ăşpravami, ktorĂŠ prispeli ku skvalitĹˆovaniu sluĹžieb. Obnovou preĹĄli aj naĹĄe kultĂşrne pamiatky,“ uviedol predseda

Obnovou preĹĄli aj kultĂşrne pamiatky. Foto: TASR

Ĺ˝SK Juraj BlanĂĄr. Usilujeme sa aj o pokraÄ?ovanie Ä?innosti v oblasti riadenia fondov prostrednĂ­ctvom sprostredkovateÄžskĂŠho orgĂĄnu na Ăšrade Ĺ˝SK, aby sme mohli podporovaĹĽ aj

rozvoj obcĂ­ a miest v naĹĄom kraji,“ dodal J. BlanĂĄr.

PripravujĂş sa novinky

„InvestĂ­cie do cezhraniÄ?nej spoluprĂĄce v rĂĄmci Ĺ˝SK by sa mali

prejaviĹĽ na kvalite Ĺživota obyvateÄžov a fungovanĂ­ verejnĂ˝ch a sĂşkromnĂ˝ch inĹĄtitĂşciĂ­ pĂ´sobiacich na ĂşzemĂ­ kraja. Medzi kĞúÄ?ovĂŠ vĂ˝zvy patrĂ­ vytvorenie prĂ­ĹĽaĹžlivĂŠho kraja pre obyvateÄžov, podnikanie, investorov Ä?i turistov a nĂĄvĹĄtevnĂ­kov,“ informoval riaditeÄž centrĂĄlnej koordinaÄ?nej jednotky Ĺ˝SK Michal Patúť. V porovnanĂ­ s programovĂ˝m obdobĂ­ 2007-2013 sa rozĹĄĂ­ril rozsah oprĂĄvnenĂ˝ch ĹžiadateÄžov aj o krajskĂŠ a oblastnĂŠ organizĂĄcie cestovnĂŠho ruchu a eurĂłpske zdruĹženia Ăşzemnej spoluprĂĄce. „O eurofondy sa tak bude mĂ´cĹĽ uchĂĄdzaĹĽ KrajskĂĄ organizĂĄcia cestovnĂŠho ruchu Ĺ˝ilinskĂ˝ turistickĂ˝ kraj a EurĂłpske zoskupenie Ăşzemnej spoluprĂĄce TRITIA, ktorĂŠho zakladajĂşcim Ä?lenom je aj Ĺ˝SK. Hana DanovĂĄ, www.regionzilina.sk

MLADĂ? Ä˝UDIA BERĂš EURĂ“PSKU ĂšNIU VĂ Ĺ˝NE NovĂĄ politickĂĄ strana TIP (TvorĂ­me inĂş politiku) otvorila svoju volebnĂş kandidĂĄtku do europarlamentu pre kaĹždĂŠho. Strana predstavila 13 kandidĂĄtov, ktorĂ­ zĂ­skali najviac hlasov od obÄ?anov a stĂĄvajĂş sa tak oficiĂĄlnymi kandidĂĄtmi strany TIP do volieb EurĂłpskeho parlamentu, ktorĂŠ sa uskutoÄ?nia 24. 5. 2014. Do Eurokastingu sa prihlĂĄsilo viac ako 200 kandidĂĄtov. VäÄ?ĹĄina z nich mĂĄ menej ako 30 rokov. Ă„6PHSUHVYHGĂžHQtĂĽHQD6ORYHQVNXV~PODGtÄ?XGLDNWRrĂ­ majĂş kvalitnĂŠ vzdelanie, vynikajĂşce jazykovĂŠ schopnosti a hlavne majĂş skvelĂŠ P\ĂŁOLHQN\(XURNDVWLQJXNi]DOĂĽHQDĂŁHXYDĂĽRYDQLHEROR sprĂĄvne. Medzi zĂĄujemcami R~ĂžDVĢYRYRÄ?EiFKGR(XUySVNHKRSDUODPHQWXMHYHÄ?D PODGĂŞFKÄ?XGtNWRUĂŞP]iOHĂĽtQD6ORYHQVNXD]iURYHÄ– FKF~DE\ERORV~ĂžDVĢRXPRGHUQHM(XUyS\$MQDSULHN WRPXĂĽHPODGĂŞFKÄ?XGtOiND naberanie skĂşsenostĂ­ v zaKUDQLĂžtFKF~E\ĢQD6ORYHQVNRKUGtFKF~VDYUiWLĢDWX ćDOHMĂĽLĢDSUDFRYDĢÂłSRYHdal TomĂĄĹĄ Hudec, predseda VWUDQ\7,3Ă„9HUtPĂĽHPODGt6ORYiFLPDM~SRGVWDWQĂŞ

KODVNWRUĂŞPiUR]KRGRYDĢ RćDOĂŁRPVPHURYDQt(XUySVNHM~QLHDWHGDDM6ORYHQVND 1HPiPĂĽLDGQHSRFK\EQRVti o ich uplatnenĂ­ v ĹĄtruktĂşUDFK(XUySVNHKRSDUODPHQWXÂłGRGDO (XURNDVWLQJEROPDUFD uzavretĂ˝ a do hlasovania VD]DSRMLORYLDFDNRWLVtF nĂĄvĹĄtevnĂ­kov strĂĄnky. TrinĂĄsti zĂĄujemcovia o kreslo Y(XUySVNRPSDUODPHQWH ktorĂ­ zĂ­skali v online primĂĄrkach strany najviac hlasov, sĂş RÂżFLiOQ\PLNDQGLGiWPLVWUDQ\7,3YRYRÄ?EiFKGR(XUySskeho parlamentu. 1. Michal BubĂĄn, 33 rokov, SURMHNWRYĂŞ PDQDĂĽpU %UDWLVODYD KODVRY

1DMYLDFKODVRY]tVNDOURĂžQĂŞPDQDĂĽpU0LFKDO%XEiQ6WDOVDWDNOtGURP VWUDQ\7,3YRYRÄ?EiFKGR(XUySVNHKRSDUODPHQWX

2. Ivana AugustinskĂĄ, URNRYOHNWRUND .RĂŁLFH KODVRY

3. Aneta Budi, 33 rokov, SURMHNWRYiPDQDĂĽpUND KoĹĄice-okolie KODVRY

4. Juraj TileschURNRY

 SURMHNWRYĂŞPDQDĂĽpU 7UHQĂžtQ KODVRY

5. NatĂĄlia CintulovĂĄ, URNRYDNWLYLVWND =HOHQHĂž KODVRY

6. Mgr. Oliver DomarackĂ˝, URNRYVSHYiN %UDWLVODYD KODVRY

7. Adriana HornĂ­kovĂĄ, URNRYY\VRNRĂŁNROVNi XĂžLWHÄ?ND%UDWLVODYD KODVRY

8. JĂĄn HurbanURNRY PDQDĂĽpU6HQLFD KODVRY

9. DuĹĄan BarlĂ­kURNRY administratĂ­va, od konca januĂĄra nezamestnanĂ˝, 'XQDMVNi6WUHGD KODVRY

10. Gezim Gashi,URNRY administratĂ­vny pracov QtN/XĂžHQHF KODVRY

'UDKRVODY7NiĂž, URNRYDUWLVW'LYLDN\ QDG1LWULFRX KODVRY

12. Dana Ĺ trassovĂĄ, URNRYĂŁWXGHQWND8QL verzity KomenskĂŠho v Bratislave, LiptovskĂ˝ 0LNXOiĂŁ KODVRY

13. TomĂĄĹĄ Pinka,URNRY ĹĄtudent, KoĹĄice KODVRY

%OLĂĽĂŁLHLQIRUPiFLHR(XURFDVWLQJX www.strana-tip.sk/eurovolby


6

naše novinky

ZDRAVIE

=È8-(0235(9(1&,82%/,ý,(. 1$6/29(16.85é&+/267Ò3$ Len máloktorý orgán dokáže prekvapiť tak ako obličky. Zlyhanie obličiek si ročne vyžiada takmer 3 milióny ľudských životov. Druhý marcový štvrtok už tradične patrí Svetovému dňu obličiek. Vo štvrtok 13. 3. 2014 si ľudia v dialyzačných centrách B. Braun Avitum na celom Slovensku mohli zdarma a bez objednania dať urobiť test.

PLýDVWRVDWLHåVWiYDåHLNHć VDSULEHåQHMNRQWUROH]DFK\WLDQHMDNpQH]URYQDORVWLVREOLþNDPLĐXGLDQDRGSRU~þDQp SRGUREQHMãLHQHIURORJLFNpY\ãHWUHQLHXåQHSUtGX6YRMHSRþLDWRþQpSUREOpP\MHGQRGXFKR QHULHãLDOHERQHSRFLĢXM~åLDGQHĢDåNRVWL.OHNiURYLVDYUDFDM~DåYWHG\NHćLFKREOLþN\ XåVNXWRþQHRFKRUHM~D]QtåLVD LFKIXQNFLD-HPQRKRSDFLHQWRYNWRUtE\QDGLDOê]XQLNG\ QHPXVHOLGRFKiG]DĢNHE\VD RVYRMHREOLþN\]DXMtPDOLVN{U DSRGVW~SLOLOLHþEX³GRGiYD 08'U0RQLND$OD[LQRYi

7RKWRURþQRXWpPRX6YHWRYpKRGĖDREOLþLHN 6'2 EROR LFKFKURQLFNp]O\KDQLHďXGLD VWêPWRW\SRP]O\KDQLDWRWLå WYRULDDåYãHWNêFKGLDO\]RYDQêFKSDFLHQWRY0HG]L OHNiUPLVDPXKRYRUtÄWLFKp QHEH]SHþHQVWYR³±SULFKiG]D WRWLåEH]YDURYDQLD1HVWLKOL VWHWRKWRURþQpSUHYHQWtYQHY\ãHWUHQLD"1HYDGtREMHGQDMWHVD NVYRMPXSUDNWLFNpPXOHNiURYL DYUiPFLFHONRYHMSUHKOLDGN\ VLQHFKDMWHY\ãHWULĢDMREOLþN\

Telom pretečie až 150 litrov vody

Každý šiesty nemal výsledky v poriadku 3RþHWREOLþNRYêFKRFKRUHQtQD6ORYHQVNXWDNLVWRDNR QD FHORP VYHWH PHG]LURþQH VW~SD R  .DåGêFK URNRYVDLFKSRþHW]GYRMQiVREt/LHþEXQDKUiG]DM~FXIXQNFLXREOLþLHNSRGVWXSXMH NDåGRURþQH SR FHORP VYHWH SRGĐD ~GDMRY :+2 PLOLyQD SDFLHQWRY $YãDNGREUiVSUiYDMHåHHãWH UêFKOHMãtPWHPSRPUDVWLHQD 6ORYHQVNX L ]iXMHP R SUHYHQFLX9URNXQDYãWtYLORSRþDV6'2GLDO\]DþQp D QHIURORJLFNp DPEXODQFLH % %UDXQ $YLWXP Y 65 ĐXGt]NWRUêFKEROR RGRVODQêFKQDćDOãLHY\ãHWUHQLD9PLQXORPURNXVD]iXMHP ]GYRMQiVRELO$MWRKWRURNX SULãORQDSUHYHQWtYQHWHVW\YLDF QHåWLVtFĐXGtDQDSRGUREQp Y\ãHWUHQLHERORRGRVODQêFK ]QLFKWHGDNDåGêãLHVW\ QHPDOYêVOHGN\YSRULDGNX Ä+RFLXQLHNWRUêFKLãORLED REDQiOQHSUREOpP\Y\åDGXM~FHOHQNUiWNHOLHþHQLHXQHPDOpKRSHUFHQWD]QLFKEROL QDWRĐNR]iYDåQpåHVDQHY\KQXWQHPXVHOR]DþDĢVRNDP-

$PEDViGRURP6YHWRYpKRGĖDREOLþLHNQD6ORYHQVNXMHKHUHF0DUWLQ0ĖDKRQþiN$MRQSRGVW~SLOSUHYHQWtYQHY\ãHWUHQLH QDGLDO\]DþQRPVWUHGLVNX%%UDXQ$YLWXPY%UDWLVODYH

åLWRXDG{VOHGQRXOLHþERX6DPRWQpSUHYHQWtYQHY\ãHWUHQLH VDUREtQD]iNODGHPHUDQLDDQWURSRPRWRULFNêFKSDUDPHWURY KPRWQRVĢYêãND%0, ]LVWHQLDUL]LNRYêFKIDNWRURY FXNURYNDY\VRNêNUYQêWODN REH]LWDIDMþHQLH DJHQHWLFNHM GLVSR]tFLHRGEHURPPDOpKR PQRåVWYDNUYL]SUVWDDPDOpKRPQRåVWYDþHUVWYpKRPRþX 9ćDNDPRGHUQêPWHFKQROyJLiPVDYêVOHGRNGR]YLHWHSUDNWLFN\LKQHć³SRYHGDOYHG~FL OHNiUGLDO\]DþQpKRVWUHGLVND%%UDXQ$YLWXP%UDWLVODYD08'UďXERPtU3RODãþtQ 1DMYLDFĐXGtSULãORGRDPEXODQFLHY%UDWLVODYH

VSRVWXSQRXVWUDWRXIXQNFLH REOLþLHN&KURQLFNi]QtåHQi IXQNFLDREOLþLHNþDVWRRNUHP ćDOãtFKRFKRUHQtV~YLVtWLHå VYHNRPSDFLHQWRY6SRORþQH VRVWDUQXWtPRUJDQL]PXWRWLå NOHViLþLQQRVĢREOLþLHND]QLåRYDQLHLFKIXQNFLHMHSUHWRSULURG]HQêVWDY3UHYDKX SUREOpPRYVREOLþNDPLXVHQLRURYSRWYUG]XMHDMãWDWLVWLND 9URNXSULEXGORQD6ORYHQVNXQRYêFKGLDO\]RYDQêFKSDFLHQWRY=WRKRSRþWXPDORY\ãHURNRY 6WDURVWOLYRVĢRGLDO\]RYDQêFK VHQLRURYSUHWRY\åDGXMHLQGLYLGXiOQ\SUtVWXSDYåG\WUHEDSR]RUQRVĢ]DPHUDĢQDSULPiUQ\VS~ãĢDþĢDåNRVWtÄ9HN Chronické zlyhávanie YãDNYRWi]NHGLDOê]\QHKUi ~ORKX1DGLDOê]XQiPþDVWR obličiek ÒVWUHGQRXWpPRXWRKWRURþQt- GRFKiG]DM~LY\ãHURþQt NDERORFKURQLFNp]O\KiYDQLH SDFLHQWL'QHãQiPHGLFtQD REOLþLHNXVHQLRURYWHGDGOKR- QDR]DMGRNiåHQLHOHQSUHGĎåLĢ GRERVDY\YtMDM~FDFKRURED åLYRWDOHSRP{FĢĐXćRPDE\

PRKOLE\ĢGRSRVOHGQHMFKYtOHDNWtYQLDXåtYDĢVLåLYRW³ KRYRUt08'U0RQLND$OD[LQRYiYHG~FDQHIURORJLþND GLDO\]DþQêFKFHQWLHU%%UDXQ $YLWXPQD6ORYHQVNX

Najlepšia prevencia 6SUiYQDIXQNFLDREOLþLHNMHSUH ]GUDYLHþORYHNDQHSRVWUiGDWHĐQi1DMOHSãRXSUHYHQFLRXV~ SUHWRSUDYLGHOQpSUHYHQWtYQH SUHKOLDGN\NWRUpYãHWN\SUtSDGQp]DþtQDM~FHĢDåNRVWLEH]SHþQHRGKDOLD$DNRXND]XM~ DMYêVOHGN\YêVNXPXVSRORþQRVWL%%UDXQNWRUêVDNRQDO SRþDVPLQXORURþQpKR6YHWRYpKRGĖDREOLþLHN6ORYiFLSUHYHQFLLG{YHUXM~9RVWDWQêFK SLDWLFKURNRFKWRWLåSUHYHQWtYQXSUHKOLDGNXDEVROYRYDORRSêWDQêFK6ORYiNRY ÄďXGLDWRPXþRLFKQHEROt ]Y\NQ~YHQRYDĢOHQPDO~SR]RUQRVĢ$WDNMHWRDMVREOLþND-

3DFLHQWLVFKURQLFNêP]O\KiYDQtPREOLþLHNVDVWUHWiYDM~ VLFKPLQLPiOQRXþLGRNRQFDQXORYRXIXQNFLRXDSUHWRV~]iYLVOtRGGLDOê]\NWRUi þLQQRVĢSRVWLKQXWpKRRUJiQX QDKUDGt3RþDVGLDOê]\VDWHOR SDFLHQWDGRVWiYDGRNRQWDNWXVREURYVNêPPQRåVWYRP YRG\1DMHGQRRãHWUHQLHVD VSRWUHEXMHDVLDåOLWURYãSHFLiOQHMW]YXOWUDþLVWHM YRG\NWRUiMHYćDNDRVPy]H]EDYHQiYãHWNêFKQHþLVW{WFKOyUXLyQRYPLQHUiORY DPLNURRUJDQL]PRYNWRUpVD LQDNYSUtURGQHMYRGHY\VN\WXM~7R]QDPHQiåH]DMHGHQ URNGLDOê]\SDFLHQWVSRWUHEXMH WDNPHUFHO~NDPLyQRY~FLVWHUQXYRG\ Ä+RYRUtVDåHYRGDMHåLYRW $YSUtSDGHXOWUDþLVWHMYRG\ DGLDOê]\WRSODWtGYRMQiVREQHďXGLDVFKURQLFNêP]O\KiYDQtPREOLþLHNV~RGGLDOê]\åLYRWQH]iYLVOt.YDOLWD YRG\MHYê]QDPQêPIDNWRURP RYSO\YĖXM~FLPNYDOLWXKHPRGLDOê]\SUHWRV~SUHĖXVWDQRYHQp]iNRQQpNYDOLWDWtYQHOLPLW\DYHĐPLSUtVQHDREãtUQH RGSRU~þDQLD9ćDNDXOWUDþLVWHM YRGHVD]QLåXMHV\VWpPRYi]iSDORYiRGSRYHćSRþDVGLDOê]\ D]OHSãXMHVDLRGSRYHćQDOLHN\NWRUpVWLPXOXM~NUYRWYRUEX3DFLHQWLVDFtWLD]GUDYRWQHOHSãLH³Y\VYHWĐXMH08'U ďXERPtU3RODãþtQYHG~FLOHNiUGLDO\]DþQpKRVWUHGLVND% %UDXQ$YLWXP%UDWLVODYDNWRUpGLVSRQXMHSUtVWURMRPQDSUtSUDYXXOWUDþLVWHMYRG\


Ä?Ă­slo 5/2014

SPRAVODAJSTVO

7

.DQGLGiWNWRUĂŞ]tVNDOQDMY\ĂŁĂŁtSRĂžHWKODVRYYREYRGH

„ Gyula Bardos „ Robert Fico

Pavol HruĹĄovskĂ˝

Helena MezenskĂĄ

JĂĄn JuriĹĄta

-iQýDUQRJXUVNê

Viliam Fischer

Jozef Behýl

Milan MelnĂ­k

Jozef Ĺ imko

6WDQLVODY0DUWLQĂžNR

21,24 % 12,86 %

Gyula BĂĄrdos

24 %

0LODQ.Ä–DĂĽNR

28 %

Triumf v ťiestich krajoch

Radoslav ProchĂĄzka

(46,02 percenta), Stropkov (44,03 percenta) a Vranov Robert Fico v prvom kole QDG7RSÄ?RX SHUFHQprezidentskĂ˝ch volieb cel- ta). Najmenej hlasov zĂ­skovo vyhral v ĹĄiestich kra- kal premiĂŠr vo volebnĂ˝ch joch. NajlepĹĄie si viedol vo REYRGRFK 'XQDMVNi 6WUHvolebnĂ˝ch obvodoch Svid- GD SHUFHQWD .RPiUQtN SHUFHQWD Ă˝DGFD no (9,78 percenta), Senec SHUFHQWD 7RSRÄ?ĂžDQ\ (15,18 percenta), Bratisla-

Andrej Kiska

VĂ˝sledky prvĂŠho kola prezidentskĂ˝ch volieb posunuli do finĂĄlovĂŠho sĂşboja Roberta Fica a Andreja Kisku. DruhĂŠ kolo volieb sa uskutoÄ?nĂ­ v sobotu 29. marca. V prvom kole bol medzi vĂ­ĹĽaznĂ˝m Ficom a druhĂ˝m Kiskom ĹĄtvorpercentnĂ˝ rozdiel, vĹĄetko je teda otvorenĂŠ.

Robert Fico

%2-235(=,'(176.ĂŠ3$/Ăˆ&=9('Ă’ 52%(57),&2$$1'5(-.,6.$

5,1 %

3,33 %

2,37 %

0,64 %

0,64 %

0,5 %

0,48 %

0,4 %

0,24 %

0,13 %

Výsledky prvÊho kola prezidentských volieb v percentåch

YD SHUFHQWD DâDÄ?D Vyhral v dvoch krajoch (18,82 percenta). Andrej Kiska vyhral v prvom kole volieb v dvoch krajoch. Ä?XGLDKRQDMYLDFYROLOLYREvodoch Poprad (39,53 percenWD .HĂĽPDURN SHUFHQta), Senec (30,14 percenta), Senica (29,80 percenta) a Malacky (28,99 percenta). Najmenej ho volili v obvodoch 9UDQRYQDG7RSÄ?RX percenta), SvidnĂ­k (15,83 perFHQWD Ă˝DGFD SHUFHQWD %iQRYFHQDG%HEUDYRX SHUFHQWD D+XPHQQp (18,16 percenta).

„ Andrej Kiska „0LODQ.ĖDüNR

„ Radoslav Prochåzka † VojenskÊ obvody

ĂĽHSUHGGUXKĂŞPNRORPQHEXG~PHQLĢVYRMXWDNWLNX 3RGÄ?D)LFDE\EXG~FLPSUH]LGHQWRPPDOE\ĢVN~VHQĂŞ SROLWLNNWRUĂŞSUHVQHYLHĂžR KRYRUtDĂ„QHVWULHÄ?DÂłOHQWDN SRGÄ?DWRKRDNpPXGHQQtNXGiYDUR]KRYRU\DURYQDNRNWRUĂŞYLHRĂžRPMHVYHW D Pi GREUp NRQWDNW\ VR ]DKUDQLĂžtP .LVND]G{UD]QLOĂĽHPitVĢ RĂžORYHNDNWRUĂŞPiUHiOQH VN~VHQRVWL]REODVWLHNRQRPLN\VRFLiOQHKRĂžL]GUDYRWQpKRV\VWpPXDNWRUĂŞRULHĂŁHQLDFKYPLQXORVWLQLHOHQ NebudĂş meniĹĽ taktiku UR]SUiYDODOHDMVNXWRĂžQH 2EDMDNDQGLGiWLSRWYUGLOL QLHĂžRGRNi]DO]UHDOL]RYDĢ

PROFILY PREZIDENTSKĂ?CH KANDIDĂ TOV Robert Fico

Narodil sa 15. septembra 1964 v ToSRÄ?ĂžDQRFK9URNXY\ĂŁWXGRYDO SUiYRQD3UiYQLFNHMIDNXOWH8QLYHU]LW\.RPHQVNpKR 8. Y%UDWLVODYH $EVROYRYDOSRVWJUDGXiOQHĂŁW~GLXP Âą QDĂ’VWDYHĂŁWiWXDSUiva Slovenskej akadĂŠmie vied (SAV) YREODVWL7UHVWQpSUiYRD]tVNDOWLWXO NDQGLGiWDYLHG &6F 9URNX ho habilitovali na docenta.

Andrej Kiska 3UDFRYDOQD3UiYQLFNRPLQĂŁWLW~WH0Lnisterstva spravodlivosti SR. V rokoch 1994 – 2000 pĂ´sobil ako agent SUH]DVWXSRYDQLH65YNRQDQtSUHG (XUySVN\PV~GRPSUHÄ?XGVNpSUiYDD(XUySVNRXNRPLVLRXSUHÄ?XGVNpSUiYD 3RURNX]DĂžDOS{VRELĢY6WUDQH GHPRNUDWLFNHMÄ?DYLFH 6'Ä? YURNRFK 1996 – 1999 bol jej podpredsedom. 'Ä–DRNWyEUDSUHGVWDYLOQRYĂŞ SROLWLFNĂŞVXEMHNWVQi]YRP6PHU1D XVWDQRYXM~FRPVQHPHGHFHPEUD Y6WXSDYHERO]YROHQĂŞ]DMHKR SUHGVHGX 9URNX]DVDGRO5REHUW)LFR do poslaneckĂ˝ch lavĂ­c slovenskĂŠho SDUODPHQWX3RSUHGĂžDVQĂŞFKSDUODPHQWQĂŞFKYRÄ?EiFKYM~QLKR SUH]LGHQWY\PHQRYDO]DSUHGVHGX YOiG\657ĂŞPMHDMYV~ĂžDVQRVWL SRWRPDNRYSUHGĂžDVQĂŞFKSDUODPHQWQĂŞFKYRÄ?EiFKPDUFD 6PHU6']YtĢD]LOVR]LVNRPSHU centa hlasov.

FKXĢRXSRGQLNDĢ=DORĂĽLOVYRMXSUY~ VSRORĂžQRVĢNWRUiVD]DREHUDODGRYR]RPYHÄ?NRREFKRGRPDPDORREFKRdom so ĹĄperkami a priĹĄiel o vĹĄetky VYRMH~VSRU\ 2GURNXSRVWXSQHVSROX]DNODGDOVSOiWNRYpVSRORĂžQRVWL7DWUDFUHGLW7ULDQJHODQHVN{UDM4XDWURNWRUpYLHGRODVSUDYRYDOVSROXVEUDWRP 9URNXN~SLODWLHWRVSRORĂžQRVWL9Ă’%EDQNDD]O~ĂžLODLFKSRG Qi]RY&RQVXPHU)LQDQFH+ROGLQJ NGH$QGUHM.LVNDS{VRELOGRURNX DNRĂžOHQSUHGVWDYHQVWYDWHMWR VSRORĂžQRVWL 1DURGLOVDIHEUXiUDY3RS 1H]LVNRY~RUJDQL]iFLX'REUĂŞ$QUDGH9\ĂŁWXGRYDO(OHNWURWHFKQLFN~ MHO]DORĂĽLO$QGUHM.LVNDYURNX IDNXOWX6ORYHQVNHMY\VRNHMĂŁNRO\ VSULDWHÄ?RP3{VRELOYQHMDNRSUHGWHFKQLFNHM 69â7GQHV678 Y%UD- VHGDVSUiYQHMUDG\GRPiMD WLVODYH3RXNRQĂžHQtĂŁW~GLDSUDFRYDO NHćVDIXQNFLHY]GDO9URNX DNRSURMHNWDQWYVSRORĂžQRVWL1DIWR- ]DORĂĽLORUJDQL]iFLX'REUĂŞ$QMHODM SURMHNWY3RSUDGH9URNXRGL- YĂ˝HVNHMUHSXEOLNH ĂŁLHOVN~ĂŁDĢãĢDVWLHGR86$VSOiQRP QDWUYDORVDWDPXVDGLĢ3RURNXDSRO VDYĂŁDNYUiWLOQD6ORYHQVNRVYHÄ?NRX 6WUDQXSULSUDYLO EE 7$65


8

naĹĄe novinky

SPRAVODAJSTVO

359e.2/235(=,'(176.ĂŠ&+ Je po prvom kole prezidentskĂ˝ch volieb. ZnĂĄmi sĂş vĂ­ĹĽazi (zatiaÄž dvaja), znĂĄmi sĂş porazenĂ­. VerĂ­me, Ĺže kampaĹˆ pred druhĂ˝m kolom bude nekonfliktnĂĄ, kandidĂĄti ponĂşknu len pozitĂ­vne momenty a pomĂ´Ĺžu tak voliÄ?om sprĂĄvne sa rozhodnúż. SkĂşsenosti s pĂ´sobenĂ­m kandidĂĄtov vo verejnom Ĺživote budĂş urÄ?ite nezanedbateÄžnĂ˝m faktorom pri tomto rozhodovanĂ­. ObÄ?ania vedia, Ä?o je dobrĂŠ pre nich, prezidentskĂ˝ kandidĂĄt by mal vedieĹĽ, Ä?o je dobrĂŠ pre Slovensko. Dali sme priestor renomovanĂ˝m politickĂ˝m komentĂĄtorom (nie glosĂĄtorom!), aby nĂĄm priblĂ­Ĺžili svoj pohÄžad na predvolebnĂŠ, volebnĂŠ i povolebnĂŠ dianie na Slovensku. Na otĂĄzky odpovedali politolĂłg Michal HorskĂ˝ a Martin Slosiarik z agentĂşry Focus. 9LDQRFDPLSULĂžRPW]YDQWLSROLWLFNtNDQGLGiWL.LVND V3URFKi]NRPELOERDUGDPL QHĂŁHWULOLXĂĽRGOHWD6WUDQ\Ä?XMICHAL HORSKĂ? GRYHMSODWIRUP\YLDFDNRURN SROLWROyJ NRPXQLNRYDOLVQRYLQiUPL DQHEROLVFKRSQp]KRGQ~ĢVD QDMHGLQRPPHQHNDQGLGiWD Ako hodnotĂ­te vĂ˝sledky 1. kola volieb? .HćVDQDÄ–RPGRKRGOLGYH M. HorskĂ˝:9ROHEQiNDPSDÄ– strany (KDH a Most-HĂ­d), priERODXPLHUQHQiQHY\ERĂžRYD- pojilo sa aj SDKĂš-DS, ktoOD]R]DYHGHQHMSROLWLFNHMNXO- UpYĂŁDNWHVQHSUHGYRÄ?EDPL W~U\RYHÄ?DSRNRMQHMĂŁLDQHĂĽ ~VWDPLVYRMKRSUHGVHGXĂĽH predoĹĄlĂŠ prezidentskĂŠ kam- SUHIHUXMHĂŁW\URFKNDQGLGiSDQH3UHNYDSHQtPEROWRWiO- WRYW~WRGRKRGX]UXĂŁLOR6WRny prepad stranĂ­ckej politiky, Mt]D]PLHQNXĂĽHDMćDOĂŁLH

]MHGQRFRYDOSUDYLFX1DMYlÞãtPSUHSDGiNRPMHXPLHVWQHQLH3DYOD+UXãRYVNpKRNWRUê nevídaným spôsobom stratil DMW]YüHOH]Q~]iVREX GYDGVDĢURÞQ~SRGSRUXYHUQêFKYROLÞRY.'+

ODXSODWQLĢDMORJLNXSULNWRUHMFKF~YLGLHĢ5REHUWD)LFD QDćDOHMQDSUHPLpUVNRPSRste a nie na prezidentskom DMHRWi]QHĂžLLPWRYĂžDVH SUHGNRORPGRNiĂĽHY\VYHWOLĢDSUHVYHGĂžLĢLFKRRSDNX 'UXKĂŞPQDMYlÞãtPSUHNYDM. Slosiarik:=SRKÄ?DGXSXE- penĂ­m volieb je vysokĂ˝ zisk OLNRYDQĂŞFKYĂŞVNXPRYYH- 5DGRVODYD3URFKi]NXRSURWL rejnej mienky, ktorĂŠ merali SXEOLNRYDQĂŞPSULHVNXPRP SUHIHUHQFLHYROLĂžRYYSUHG- V tomto prĂ­pade by som to SRVOHGQRPWĂŞĂĽGQLYROHEQHM SULStVDODNRVDPRWQpPX]iNDPSDQHGRĂŁORN]DXMtPD- YHUX NDPSDQH WDN DM Y\YĂŞPSRVXQRPNWRUpVDSRG- GDUHQĂŞPGLVNXVLiPDOHDM Ä?DP{MKRQi]RUXGDM~SULStVDĢ VFKRSQRVWLNDQGLGiWDRVORYLĢ QHUR]KRGQXWĂŞFKYROLĂžRYUHVS YROLĂžRYNWRUtYiKDOLPHG]L 53URFKi]NRP$.LVNRP D0.Ä–DĂĽNRP$VDPR]UHMPHYWRPWRNRQWH[WHQHPRĂĽQR]DEXGQ~ĢDQLQDDQWLNDPSDÄ–YRĂžL$QGUHMRYL.LVNRYL NWRUiPRKOD]QHLVWLĢSUiYH W~ĂžDVĢYROLĂžRYNWRUtYiKDOL NRPXGDM~VYRMKODV $VLWUHWtPQDMYlÞãtPSUHNYDSHQtPMHYHÄ?PLQt]N\]LVN YSUtSDGHNDQGLGiWDÄ?XGRYHM SODWIRUP\NWRUĂŞVD]ćDOHND DQLQHSULEOtĂĽLOSUHIHUHQFLiP MHGQRWOLYĂŞFKVWUiQNWRUpMX WYRULD -H ]MDYQp ĂĽH ]iYHU NDPSDQH3DYOD+UXĂŁRYVNpKRQHSUHVYHGĂžLOGRVWDWRĂžQH DQLYROLĂžRYYODVWQHMVWUDQ\ .'+DE\PXYSUHYDĂĽQHM miere dali svoj hlas.

PrezidentskĂ˝ palĂĄc.

SRĂžQ~FSUtSUDYRXNDPSDQH DĂĽSRMHMY\YUFKROHQLH1D rozdiel od predoĹĄlĂ˝ch prezidentskĂ˝ch kampanĂ­, kde sa NDQGLGiWLY\PHG]RYDOLSRGÄ?DSUtVOXĂŁQRVWLNQHMDNpPXSROLWLFNpPXWiERUXNKRGQRWiP Ä?DYLFHĂžLSUDYLFHVDWHQWRUD] NDQGLGiWLGHOLOLQDWĂŞFKNWRUtKiMLOLSRQRYHPEURYĂŞSROLtickĂ˝ systĂŠm ako celok, a na WĂŞFKNWRUtNDĂĽGĂŞ]LQHMVWUDQ\ WHQV\VWpPQDSiGDOLGHĂŁWUXovali, rozkladali. Ako a ktoUiVWUDQDVDQDWRPSRGLHÄ?DOD" )DNWRPMHĂĽHVWUDQD6PHU6' PRĂĽQRSULQHVNRURQRPLQRYDODVYRMKRNDQGLGiWDDĂĽSUHG

politickĂŠ strany, naprĂ­klad 6D6QRPLQRYDOLNDQGLGiWD NWRUĂŞSRFHOĂŞĂžDVNDPSDQHQHPDOYSULHVNXPRFKYLDFDNR SHUFHQWRDOHVO~ĂĽLPXNX FWLĂĽHRGVW~SLO=SRVODQHFNpKRNOXEX2Ä?$12NWRUĂŞ QLHMHDQLVWUDQDDQLKQXWLH Y]LĂŁODNDQGLGiWNDQDSUH]LGHQWD+HOHQD0H]HQVNiDOH nenaĹĄiel sa ani jeden poslaQHFNWRUĂŞE\MXSRGSRULO-H SRYĂŁLPQXWLDKRGQpĂĽHGRQHGiYQDW]YLQWHJUiWRUSUDYLFH QRYRY]QLNQXWiPLPRSDUODPHQWQiVWUDQD129$QHGHÂżQRYDODMDVQHVYRMKRNDQGLGiWD NWRUĂŞE\YGXFKXMHMSURJUDPX

SUiYHDNWLYLWiPDY\VW~SHQLDPNDQGLGiWRYYSRVOHGQĂŞFKGÄ–RFKNDPSDQH9SUYRPUDGHYROHEQiNDPSDÄ– Roberta Fica nebola dostaWRĂžQHPRELOL]XM~FDDMHKR SULPiUQ\YROLĂžVNĂŞHOHNWRUiWNWRUĂŞSUHGVWDYXM~YROLĂžL60(5XRVWDOVSRORYLFH GRPD0RĂĽQR]DWĂŞPKÄ?DGDĢ YLDFHURY\VYHWOHQtĂ˝DVĢYROLĂžRYWHMWRVWUDQ\PRKODVLWXi FLXY\KRGQRWLĢWDNĂĽH5REHUW )LFREROIDYRULWRPNRODYROLHEDSUtGXKRSRGSRULĢDĂĽ YNROHÂąWtWRYROLĂžLV~SRWHQFLiORPNDQGLGiWDĂ˝DVĢ YROLĂžRY60(56'DOHPRK-

PreÄ?o boli prĂĄve tĂ­to dvaja kandidĂĄti ĂşspeĹĄnĂ­?

M. HorskĂ˝: V naĹĄej krajine strany, ktorĂŠ vznikali po SiGH%HUOtQVNHKRP~UXV~ XĂĽRSRWUHERYDQpQHSULFKiG]D YQLFKNXJHQHUDĂžQHMYĂŞPHQHQLHV~VFKRSQpJHQHURYDĢ novĂŠ myĹĄlienky, do svojich UDGRYQHS~ãĢDM~QRYpWYiUH =WĂŞFKWRVWUiQÄ?XGLDXWHNDM~ v naĹĄom parlamente je celĂ˝ rad Ă„EOXGQĂŞFKÂłSRVODQFRYNWRUtVD vzdali svojej stranĂ­ckej prĂ­sOXĂŁQRVWL 6$6.'+6'.Ă’'6 DOHQLĂžQRYpQHSULE~GD 3UHWRVDDYHU]LDREĂžDQDYRĂžL WĂŞPWRVWUDQiPSUHWDYLODGR

MARTIN SLOSIARIK SROLWROyJDJHQW~U\)2&86

WRKRĂĽHQDSROLWLFNHMVFpQHV~ SULD]QLYFLÄ?DYLFRYpKR6PHUX6'DSURWLQHPXXĂĽQLHMHDOWHUQDWtYDSUDYLFRYHMRSR]LĂžQHM strany, ale alternatĂ­va antipolitiky. Nepolitickej politiky, NWRU~WDN]G{UD]Ä–XM~0LODQ .Ä–DĂĽNR5DGRVODY3URFKi]ka a Andrej Kiska. M. Slosiarik: V prĂ­pade RoEHUWD)LFDLGHRSUHGVHGXVWUDQ\60(56'NWRUiYSRVOHGQĂŞFKSDUODPHQWQĂŞFKYRÄ?EiFK zĂ­skala viac ako 1,1 mil. hlaVRY-HWRREURYVNĂŞSRWHQFLiO SUHRVORYHQLHYROLĂžRY$NR XND]XM~YĂŞVOHGN\DMQDSULHN WRPXĂĽHVDQHSRGDULOR]PRELOL]RYDĢYlÞãLQXWRKWRHOHNWRUiWXWDNNYDQWLWDWtYQHWRVWiOHSRVWDĂžRYDORQDSUYpPLHVWR -HGQR]QDĂžQHWHGDLGHRNDQGLGiWDVYĂŞUD]QĂŞPVWUDQtFN\P ]i]HPtP 7RVDDOHY{EHFQHGiSRYHGDĢRMHKRV~SHURYLYNROH – Andrejovi Kiskovi. TenWRNDQGLGiWQHPiSROLWLFN~ DQLVWUDQtFNXPLQXORVĢDQDSULHNWRPXGRNi]DORVORYLĢ YLDFDNRWLVtFYROLĂžRY3UH ~VSHFKWDNpKRWRW\SXNDQGLGiWDVDQD6ORYHQVNXY\WYRULOLSRGPLHQN\SRSiGHYOiG\ QDMHVHÄ–YURNX$.LVNDY\XĂĽtYDNUt]XQDRSDĂžQHM VWUDQHSROLWLFNpKRVSHNWUDQHĂĽ RSHUXMHMHKRQDMYĂŞ]QDPQHMĂŁtV~SHU5)LFR9ĂŞ]QDPQi ĂžDVĢEĂŞYDOĂŞFKYROLĂžRYVWUHGRSUDYĂŞFKVWUiQ DOHQLHOHQ WĂŞFK NWRUtGQHVQHPDM~Yl]EXNĂĽLDGQHMSROLWLFNHMVWUDQHVLQDĂŁORVYRMKRNDQGLGiWDSUiYHY$.LVNRYLNWRUĂŞ SUHQLFK]RVREÄ–XMHRGS~WDQRVĢRGWUDGLĂžQĂŞFKVWUDQtFN\FKĂŁWUXNW~U2NUHPWRKWR zdroja jeho podpory to bola DMQHVFKRSQRVĢFHQWULVWLFNR-


číslo 5/2014

SPRAVODAJSTVO

9

92/,(%0È'92&+9Ëġ$=29 SUDYLFRYêFKVWUiQ QHPiPQD P\VOLOHQVWUDQ\ďXGRYHMSODWIRUP\ ]KRGQ~ĢVDQDMHGQRP VLOQRPNDQGLGiWRYLþRY\WYRrilo priestor na to, aby oslovil DMYROLþRY6'.Ò'60RVW+tGDOHDM6D6þL2ďD12

REþDQUR]KRGQXWêSUHNRQNUpWQHKRNDQGLGiWDUHVSHNWtYHMHPXQHMDNêNDQGLGiWV\PSDWLFNêHãWHWRQH]QDPHQiåH SUtGHWRKWRNDQGLGiWDSRGSRULĢDMYSUH]LGHQWVNêFKYRĐEiFKLQDNSRYHGDQpåHSUtGH KODVRYDĢDMQRKDPL8ND]XAké bolo najväčšie MHVDåH~þDVĢSRG~URYĖRX prekvapenie v prvom VDVWiYDDNRXVLVRFLiOkole volieb? QRXNRQãWDQWRXYSUtSDGHSUHM. Horský:8UþLWHWREROQH- zidentských volieb – ak poþDNDQHYHĐNêSUHSDGRSR]Lþ- PLQLHPHSUYpSULDPHYRĐE\ QêFKSROLWLFNêFKVWUiQWRWiOQ\ prezidenta, ktoré predsa len rozvrat tohto spektra. Men- EROLãSHFL¿FNpVYRMRXQRYRVãtPSUHNYDSHQtPERODMIDNW ĢRXWDNY]RVWiYDM~FLFKNRåHREDMDNDQGLGiWLSRVW~SL- OiFK SOXVNROiVSROX VD OLGRGUXKpKRNRODVKLVWRULF- ~þDVĢDåYãW\URFKSUtSDGRFK N\QDMPHQãtPSRþWRPKOD- GRVWDODSRG~URYHĖ=Gi sov. Prekvapilo tretie miesto, VDåHREþDQLDSUH]LGHQWVNêP QRHãWH]iYDåQHMãLDMHRNRO- YRĐEiPUHVSSUH]LGHQWVNpQRVĢåH5DGRVODY3URFKi]ND PX~UDGXSUHGVDOHQSULSLVXM~ YHGRPêVLWRWiOQHKRUR]NOD- PHQãLXPLHUXG{OHåLWRVWLQHå GXSDUODPHQWQêFKSUDYLFR- YRĐEiPGR1565 YêFKVWUiQDLFKSROLWLFNpKR GHEDNOXYSUYRPNROHSUH- Prezident z vládnej ]LGHQWVNêFKYROLHEDYL]XMH strany alebo človek bez ]DORåHQLHQRYHMVWUHGRSUDYHM politickej minulosti. Čo VWUDQ\KRFLHãWHSUHGQHGiY- je lepšia alternatíva pre QRPWRSRSLHUDO7iWRVWUDQD Slovensko? P{åHYê]QDPQêPVS{VRERP M. Horský: Predovšetkým ]DPLHãDĢNDUW\YQDVWiYDM~- MHIDORãQpWYUGHQLHþDVWLSROLFLFKSDUODPHQWQêFKYRĐEiFK tického spektra, ktoré hovorí

YSUH]LGHQWVNêFKYRĐEiFKE\ ]QDPHQDORPRåQê]iURGRN WRWDOLW\DOHYêVOHGN\EXG~cich parlamentných volieb. 3RNLDĐRSR]LþQpDDQWLSROLWLFNpVLO\QH]DEUiQLDGHPRkratickým spôsobom strane 6PHU6'DE\]tVNDOD~VWDYQ~ YlþãLQXWDNSUiYHWLHWRVWUDQ\P{åXVYRMRXQHVFKRSQRVĢRXSRP{FĢY]QLNXSRGPLHQRNQDPRåQ~X]XUSiFLXPRFL Robert Fico v Prezidentskom SDOiFLE\WDNPDOSRGVWDWQH PHQãtYSO\YQDPRåQêY]QLN WRWDOLW\DNRNWRUêNRĐYHNOtGHU RSR]LþQHMVWUDQ\ M. Slosiarik: Pri odpovedi na W~WRRWi]NXQHSRXåLMHPSROLWRORJLFN~RSWLNXDOHNHćåH VDSULPiUQHYHQXMHPDQDOê]HVSUiYDQLDDQi]RURYYROLþRYWDN]YROtPWHQWRSRKĐDG $WXMH]UHMPpåHYROLþSROLWLFNHMVWUDQ\NWRUiYNUDMLQH YOiGQHPiEOLåãLHNQi]RUX åHSUHEH]SUREOpPRYpIXQJRYDQLHãWiWXEXGHQDMOHSãLH NHćVWUDQDNWRUiPiYNUDMLQHYêNRQQ~PRF]tVNDDMSRVW SUH]LGHQWDSUHWRåHVDWêPUHGXNXMHSULHVWRUQDSUtSDGQp QHY\KQXWQpQHJRFLiFLHDOH QDSUDMREãWUXNFLH9ROLþNWRUêYWêFKWRYRĐEiFKSRGSRULO QLHNWRUpKR]LQêFKNDQGLGiWRY SRGVWDWQHþDVWHMãLH]G{UD]ĖXMHQHY\KQXWQRVĢY]iMRPQêFK NUtåRYêFKNRQWUROQêFKPHFKDQL]PRYYãWiWHþtPVDUHGXNXMHSULHVWRUSUHQHNRQWURORYDQpEXMQHQLHPRFL

Aké kroky by mal urobiť víťaz, aby bol prezidentom všetkých občanov Slovenska?

Volí Andrej Kiska.

M. Slosiarik:2NUHPXåY\ããLH spomínaných rozdielov oproWLYêVNXPRPYHUHMQHMPLHQN\WRåHVDYPpGLiFKUR]REHUDODDMUHODWtYQHQt]ND~þDVĢ NWRUiYWRPWRSUtSDGHLãODQD~NRUIDYRULWDYROLHE 2SlĢVDSRWYUGLORåHDNMHDM

M. Horský: Domnievam sa, åHWLHWRNURN\YHĐPLSUHVQH pomenovali len dvaja kandiGiWL5REHUW)LFRD3DYRO+UXãRYVNê5HDOL]RYDĢLFKYãDN EXGHP{FĢ PRåQR OHQSUYê ]QLFK5REHUW)LFRP{åHQDSOQLĢIXQNFLXSUH]LGHQWDWêP åHVDEXGHXVLORYDĢRDNWtYQXDXWRULWXQDGRPiFHMDM]DKUDQLþQHMSROLWLFNHMVFpQH7R YãDNVNXWRþQHP{åHGRND]RRWRPåHDNE\6PHU6'PDO YDĢOHQFKODSNWRUêYLHRþRP IXQNFLXSUH]LGHQWDQDVWDOD MHSROLWLND1LHþORYHNNWRUê E\WRWDOLWD1LHMHWRWDN9Hć WRDQLQHWXãtDGRNRQFDWRDM DMYV~þDVQRVWLPiPHSUH]L- YHUHMQHGHNODUXMH denta, ktorý verejne deklaUXMHVYRMHV\PSDWLHDSRVWRM M. Slosiarik: Mal by si vyN6PHUX6'7UHEDSRYHGDĢ WYRULĢLPLGåQDGVWUDQtFNRVWL åHQLHYtĢD]VWYR5REHUWD)LFD vo svojich vyjadreniach a roz-

KRGQXWLDFKþRPXDOHQHVPLH EUiQLĢYWRPDE\]DXMtPDO MDVQpSROLWLFNpSRVWRMHDNHć MHSRWUHEQpWDNMHKRKODVPi E\ĢSRþXĢ6QDKDRSROLWLFN~ URYQRYiKXPXQHVPLHEUiQLĢYVFKRSQRVWLMHGQR]QDþQHSRPHQRYDĢDRGV~GLĢU{]QHIRUP\QHSUiYRVWt0iE\Ģ

Bolo niečo v programe prezidentských kandidátov, čo vás zvlášť upútalo?

M. Slosiarik: Viacero kandiGiWRYSULVW~SLORNXNDPSDQL]G{UD]ĖRYDQtPQHY\KQXWQRVWLE\ĢDNWtYQ\SUH]LGHQW SULþRPVDYêUD]QHY\PH-

5REHUW)LFRSULYRĐEiFK

QLHOHQSUiYQRXDOHDMPRUiOQRXDXWRULWRX=iXMHPRREþDQDPXVtSRYêãLĢQDG]iXMP\VWUDQtFN\FKFHQWUiOþLXå ]ĐDYDDOHERVSUDYD-HWRYãDN YHĐPL]ORåLWpSUHWRåHGYDMD SRVWXSXM~FLNDQGLGiWLSUHGVD OHQSULPiUQHRVORYXM~YROLþRY ]RSDþQêFKVWUiQSROLWLFNpKR VSHNWUD7DNåHXåYWRPWRUR]GHOHQtMHLPSOLFLWQHSUtWRPQi LVWiPLHUDSRGR]ULHYDYRVWL

Aký bude ďalší osud strany Smer-SD a vlády po prípadnom víťazstve Roberta Fica? M. Horský:$NVLXYHGRPtPH YDNRPNDWDVWURIiOQRPVWDYH MHSUDYiþDVĢSROLWLFNpKRVSHNWUDERORE\WUDJpGLRXNUDMLQ\ NHE\VDLFKFHVWRXIUDJPHQWiFLHY\GDODDMĐDYLFD7tP]DNODGDWHĐRYVWUDQ\6PHU6'XUþLWHWDNêWRVFpQDUQHSULSXVWt $MNHćULDGLĢWDNêNRORVDNR MHVWUDQDDYOiGDVD]+UDGX SULDPRQHGi'iVDRYSO\YĖRYDĢOHQY\VRNRXPLHURXDXWRULW\DNE\SUH]LGHQW~UD5Rberta Fica bola mimoriadne ~VSHãQi

G]RYDOLYRþLV~þDVQpPXSUH]LGHQWRYL,*DãSDURYLþRYL V niektorých prípadoch však NDQGLGiWLKRYRULOLRDNWLYLWiFKSUH]LGHQWDNWRUpVtFH NHG\VLPDODOH~VWDYQpQRYHO\]URNXDPX LFKRGREUDOL,GHRPRåQRVĢ ]~þDVWĖRYDĢVD]DVDGQXWtYOiG\þLSRåDGRYDĢVSUiY\RG MHMþOHQRY6ORYHQVNêSUH]LGHQWGLVSRQRYDOSUiYRPRFRX]~þDVWĖRYDĢVD]DVDGQXWtYOiG\GRURNXDYãDN ~VWDYQiQRYHODPXW~WRSUiYRPRF]UXãLODSUHGRYãHWNêP DNRUHDNFLXQDNRPSOLNRYDQêY]ĢDKPHG]LSUH]LGHQWRP.RYiþRPDSUHPLpURP 0HþLDURP SUHG YRĐEDPL YURNX'UXKi]PHQRYDQêFKSUiYRPRFtEROD QiVOHGQH~VWDYQRXQRYHORX ]URNXSUH]LGHQWRYLREPHG]HQiQDSUtSDG\NHćSUH]LGHQWWLHWRVSUiY\RGþOHQRY YOiG\SRWUHEXMHSUHYêNRQ VYRMLFK~ORK

'YRMVWUDQXSULSUDYLO MDK


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

52=+2'1(21292035(=,'(1729, 9<ââ,$92/(%1ÈÒý$6ġ"

Čaká nás druhé, rozhodujúce kolo. Kto sa nasťahuje na ďalších 5 rokov do Prezidentského paláca? Bude to očakávaná osobnosť alebo sa dočkáme prekvapenia? Naši prominentní politickí komentátori netipujú, ale na naše otázky odpovedali.

]RVWUDQ\QH~VSHãQêFKNDQGLGiWRY0XVtVDWDNSRYHGLDF VSRĐDKQ~ĢSULPiUQHQDYROLþRYVWUDQ\60(56'9êVOHGN\NRODYROLHEXND]XM~åHQHPDOiþDVĢĐXGtNWRUt SUHGGYRPDURNPLGDOLPDQGiW 60(5XRVWDODPLQXO~VRERWXGRPD$WiWRVNXSLQDSUHGVWDYXMHUH]HUYRiUKODVRYSUH 5)LFD2SlĢþtPYLDF]WRKWRUH]HUYRiUX5)LFRSUHVYHGþtWêPUDVWLHMHKRãDQFDVWDĢ sa prezidentom. Okrem toho VD5REHUW)LFREXGHVQDåLĢ GHPRELOL]RYDĢYNDPSDQLDM SRWHQFLiOQ\FKYROLþRY$.LVNXDWRSRXND]RYDQtPQDMHKR SROLWLFN~QHVN~VHQRVĢDOHER SRGQLNDWHĐVN~PLQXORVĢ

Bude voličská účasť v druhom kole vyššia?

M. Horský:-HGQêP]NĐ~þRY NPRåQpPX~VSHFKX5REHUWD )LFDYGUXKRPNROHYROLHEMH YUiWLĢNXUQiPPD[LPiOQ\SRþHWYROLþRYĐDYLFHSRVOHGQêFK Kto má lepšie šance stať URNRY.HE\VDSRþHWYROLþRY sa prezidentom? zvýšil len o 10 percent, tak by M. Horský: Bezprostredne po PDOVNRURPLOLyQKODVRYDREkonci prvého kola sa na prvý URYVN~ãDQFXVWDĢVDSUH]LGHQSRKĐDG]GiåH]D5REHUWRP tom. Hlavne o tom by malo )LFRPVWRMt]KUXEDSHUFHQW E\ĢGUXKpNRORYROHEQHMNDPYROLþRYDYãHWFLRVWDWQtWHRreticky okolo 70 percent, by PDORVWiĢ]D.LVNRP)DNWRP YãDNMHåHYROLþVNi]iNODGĖD ]Y\ãQêFKGYDQiVWLFKNDQGLGiWRYMHWDNiU{]QRURGiåH MHQHUHiOQHDE\VD]KRGOL QDMHGQRPNDQGLGiWRYLQDSULHNDNêPNRĐYHNRGSRU~þDQLDP1DY\ãHQHMGHRYROLþRYNWRUtV~]Y\NQXWtQD XUþLW~VWUDQtFNXRULHQWiFLX DOHV~WRYROLþLDSROLWLFNêFK RVREQRVWt7LHãDQFHV~SUHto celkom vyrovnané. M. Slosiarik:9êVNXP\XND]XM~åHYROLþLQH~VSHãQêFK SUDYLFRYêFKNDQGLGiWRYPDM~ EOLåãLHN$.LVNRYL$NVSRþttame ich hlasy, dostaneme sa QDþtVORWLVtFYROLþRY7RWR SUHGVWDYXMHRNUHPYODVWQêFK YROLþRY$.LVNXNWRUtKRSRGporili v prvom kole (456-tisíc YROLþRY ]iNODGQ~VNXSLQX NWRU~VD$.LVNDEXGHVQDåLĢYGUXKRPNROHSUHVYHGþLĢ 2GWRKR]iYLVtMHKR~VSHFK1D GUXKHMVWUDQH5)LFRQHP{åH SRþtWDĢVYêUD]QRXSRGSRURX

,OXVWUDþQpIRWR7$65

SDQHSUHWRåHRMHKRRGERUQHM spôsobilosti niet pochýb. M. Slosiarik:6N{UQHåRGSRYLHPQDW~WRRWi]NX]RSDNXMPHVLIDNW\]SRVOHGQHMSULDPHMYRĐE\SUH]LGHQWD9URNX EROD~þDVĢYNROHREGREQiDNRPLQXO~VRERWX'RVLDKOD'RGUXKpKR NRODSRVW~SLO,*DãSDURYLþ D,5DGLþRYi,*DãSDURYLþ NDQGLGRYDOVSRGSRURXVWUDQ\60(56']DWLDĐþR,5DGLþRYiVDXFKiG]DODRKODV\ VWUHGRSUDYHMþDVWLSROLWLFNpKR VSHNWUD,ãORWHGDMHGQR]QDþQH R]iSDVGYRFKNDQGLGiWRYNWRUtPDOL]DVHERXYêUD]Q~VWUDQtFNXSRGSRUX$WRVDSUHPLHWORDMYR]YêãHQHM~þDVWL YNROHNHćGRVLDKOD V tomto smere sa domnieYDPåHVLWXiFLDYURNX MHYþRPVLSRGREQiDYþRPVLUR]GLHOQDRGSUHGFKiG]DM~FLFKYROLHE=iNODGQêUR]GLHO MHYWRPåHGRGUXKpKRNROD SRVW~SLOMHGHQVWUDQtFN\NDQGLGiWDGUXKêNDQGLGiWNWRUê MHYSROLWLNHQRYiþLNRPMHREþLDQVN\PNDQGLGiWRPDSUR¿OXMHVDDNRYêUD]QêQHVWUDQtN2EGREDWHMWRVLWXiFLHMHDOH

,OXVWUDþQpIRWR7$65

YWRPåHRSlĢRSURWLVHEHVWRMtNDQGLGiWVWUDQ\60(56' DDMNHćMH$.LVNDQHVWUDQtFN\PNDQGLGiWRPWDNYãHWN\ relevantné stredo-pravé straQ\VDUR]KRGOLåHKRYNROH podporia. Tým bol vyslaný MDVQêVLJQiOYROLþRYL.HćåH5)LFRSRWUHEXMHYSUYRP UDGHSULWLDKQXĢNYRĐEiPYROLþRYVYRMHMVWUDQ\D$.LVND VDEXGHVQDåLĢ]tVNDĢYROLþRY QH~VSHãQêFKNDQGLGiWRYWDN VWUDWpJLDMDVQHYHOtN]YêãHQLX YROHEQHM~þDVWL7UHEDYãDN SRþtWDĢVWêPåHþDVĢYROLþRY]SUYpKRNRODNYRĐEiP GRGUXKpKRNRODQHSUtGHWD-

NåHXYLGtPHþL~þDVĢRSlWRYQHSUHVLDKQHDNRWRPX ERORYURNX

Kto má lepšie predpoklady byť prezidentom?

M. Horský: Je nepochybné, åHWHQNWRSUDFXMHGHVDĢURþLD YãSLþNRYHMSROLWLNHQDGRPiFLFKL]DKUDQLþQêFKIyUDFK PiXUþLWHYlþãLHSUHGSRNODG\QHåRVREQRVĢNWRUiSULVHEDSUH]HQWiFLLDNRSR]LWtYXP XYiG]DåHVSROLWLNRXQHPDOD YåLYRWHQLþVSRORþQp (jah)


číslo 5/2014

INZERCIA

MÁTE ZÁUJEM ZAPOJIŤ SA DO ODBORNÝCH TÍMOV PRI TVORBE PROGRAMU STREDO-PRAVEJ LIBERÁLNEJ STRANY TIP?

Naším zámerom je už od začiatku sa vyvarovať uzavretosti našej strany v úzkom okruhu jej členov a sympatizantov. Myslíme si totiž, že to vedie k nedostatočnému celospoločenskému nadhľadu a deformácii videnia danej problematiky nielen pri riešení odborných tém. Preto chceme spolupracovať s čo najširším kolektívom odborníkov. Z vlastných skúseností vieme, že bez politickej aktivity nie je možné vyriešiť väčšinu problémov, preto sa obraciame na všetkých ľudí v tejto krajine: Ak vám záleží na tom, aby sa veci konečne zmenili k lepšiemu, ale nechcete sa osobne politicky prezentovať, príďte k nám. Dvere Strany TIP sú vám vždy otvorené. Hľadáme práve vás, ak ste odborníkom alebo máte prax v niektorom z nasledujúcich okruhov: financie, hospodárstvo, kultúra, obrana, pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka, práca, sociálne veci a rodina, spravodlivosť, školstvo, veda, výskum a šport, vnútro, výstavba a regionálny rozvoj, zahraničné veci, zdravotníctvo, životné prostredie. Získate jedinečnú šancu ovplyvniť budúcnosť našej krajiny ako sympatizant alebo člen strany. Slovensko je naša vlasť, naše rodisko a my chceme v tejto krajine žiť spokojne, šťastne a zdravo. Chceme sa vzdelávať, pracovať a rozvíjať svoje schopnosti. V prípade vášho záujmu prihlásiť sa do odborných skupín Strany TIP, kontaktujte nás:

odbornik@strana-tip.sk 0908 057 597 NBB 2197/14

www.strana-tip.sk,

Strana TIP

Chceme, aby naše rodiny, v nich manželia, partneri a samozrejme deti boli spokojní, šťastní a veselí. Svojou prácou chceme osloviť mladých ľudí, ktorí nám pomôžu dosiahnuť zlepšenie životných, pracovných, študijných a zdravotných podmienok pre kvalitnejší, slušnejší a tolerantnejší život nás mladých, ale aj našich rodičov a starých rodičov. Hlavné ciele strany TIP vychádzajú z potrieb slušnejšieho, tolerantnejšieho a trvalo kvalitného života občanov SR. Cieľom je šírenie, rozvíjanie a napĺňanie myšlienky demokracie, pluralizmu a tolerancie.

11


12

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

Ilustračné foto: TASR/Pavol Ďurčo

DEVIATACI SA ZAPOTILI Uplynulé týždne boli pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl náročné. Boli vystavení tlaku rodičov, učiteľov a snáď najmä tlaku vlastnej cieľavedomosti, aby v tohtoročnom testovaní dosiahli čo najlepšie výsledky a na ich základe sa dostali na vybrané stredné školy. Cieľom testovania je získanie obrazu o vedomostiach žiakov pri výstupe zo základnej školy a celoplošné porovnanie výkonu v testoch z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Výsledok je zároveň podkladom pre prijímacie skúšky na stredné školy a pre základné školy akýmsi zrkadlom pre ďalšie zdokonaľovanie vzdelávania.

Problémom je nízka čitateľská gramotnosť

Testy vypracúva Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania a očakávaná priemerná úroveň testovania zo spomenutých predmetov sa pohybuje na úrovni 5060%, čo, bohužiaľ, nie je vysoká úspešnosť. Aktuálnym problémom je nízka čitateľská gramotnosť slovenských žiakov, ktorej dôkazom je alarmujúci výsledok medzinárodného výskumu OECD PISA. Slovenské deti čítajú mechanicky a neraz už po prečítaní vety nevedia reprodukovať jej obsah, nedostatočne identifikujú dôležité informácie v texte a nerozumejú zadaniam väčšiny úloh. Žiaci deviatych ročníkov sa s úlohami na čitateľskú gramotnosť systematicky stretávali od začiatku školského roka 2013/2014. Či sa úspech od-

zrkadlí na výkonoch žiakov, bude známe až po celoslovenskom vyhodnotení Testovania 9-2014.

Cieľom testovania je získanie obrazu o vedomostiach žiakov a celoplošné porovnanie výkonu. Prvé dojmy boli rôzne

Ráno bolo pre niektorých kritické, pre iných úplne bežné. V zbernej miestnosti, kde sa žiaci zdržiavali po príchode do školy a po-

čas prestávky, vládla vcelku uvoľnená atmosféra. Knihy a zošity však nechýbali, viacerých, najmä chlapcov, neopúšťal humor. Či to bola obranná reakcia pred stresom, ľahostajnosť, rezignácia alebo naopak sebaistota v úrovni vedomostí, nevedno. Ako prvé prebehlo testovanie zo slovenského jazyka a literatúry, po ňom nasledovala matematika. Prvé dojmy po dopísaní Testovania 9-2014 boli rôzne. Viacerí tvrdili, že bol ľahký, iní tvrdili presný opak. V slovenskom jazyku uviedli žiaci za najproblémovejšie práve úlohy zamerané na čítanie s porozumením, matematiku zhodnotili celkovo ako ťažšiu. Netrpezliví boli i vyučujúci, ktorí zisťovali úroveň testov, pocity žiakov a ich očakávania.

Väčšina žiakov sa na testovanie poctivo pripravila

Prístup žiakov k samozrejmej dôkladnej školskej príprave bol individuálny. Väčšina uviedla, že v škole sa pripravovali dôsledne. Všeobecne však možno povedať, že za posledné roky prudko klesla cieľavedomosť, sebakritickosť a motivácia za lepším výsledkom. Je to spôsobené faktom vedomia, že žiak na nejakú strednú školu určite prijatý bude, čím sa eliminuje snaha a istý spôsob pozitívnej súťaživosti či konkurencie. I to je v dnešnej dobe dôležitý faktor a prostriedok spokojného a šťastného života, preto testovaným žiakom prajeme čo najvyššiu úspešnosť v oboch predmetoch. Lucia Dianová


číslo 5/2014

SPEKTRUM

13

ZAMESTNÁVATELIA BUDÚ POTREBOVAŤ VIAC STREDOŠKOLÁKOV Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Slovenskej lesníckej komory, Slovenskej živnostenskej komory a Slovenskej banskej komory. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR podľa Kaliňáka vníma zástupcov stavovských a profesných organizácií ako reprezentantov investorov a tých, ktorí vytvárajú pracovné príležitosti.

Nasledujúcich päť rokov budú zamestnávatelia na Slovensku potrebovať celkovo 320 000 pracovníkov, a to 99 200 s vysokoškolským a 220 800 so stredoškolským odborným vzdelaním. Podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka o tom vo štvrtok (13. 3.) informovali zástupcovia zamestnávateľov na zasadnutí Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu. „Ročne by tak podľa odhadov mali zamestnávatelia potrebovať približne 44 000 vyštudovaných stredoškolákov,“ povedal hovorca s tým, že stredné školy v súčasnosti ročne majú menej ako 50 000 absolventov, pričom iba desať percent z nich sa zamestná v odbore, ktorý vyštudovali a 60 percent pokračuje v štúdiu na vysokej škole.

Pripravovaná novela

Až tretina študentov vysokých škôl študuje profesiu nepotrebnú pre rozvoj hospodárstva, čím dochádza k plytvaniu s finančnými zdrojmi. Foto: TASR

Plytvanie financiami

„Zástupcovia zamestnávateľov uvádzajú, že až tretina z 220 000 študentov vysokých škôl študuje profesiu nepotreb-

nú pre rozvoj hospodárstva, čím dochádza k plytvaniu s finančnými zdrojmi, ktoré by mohli byť využité v systéme vysokého školstva efektívnejšie,“

tvrdí Kaliňák. Potreby trhu práce predložili na štvrtkovom zasadnutí rady zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR,

niu. A kto sa už vyzná v bielej farbe lepšie ako anjel, ktorý ňou bol odmalička obkolesený, ktorý v nej vyrastal. Prvé krôčiky, mávnutie krídlami – všade bieloba. Veď čo sa zamladi naučíš, na starosť akoby si našiel. Nanosil dovnútra plechovice s farbou a všetky otvoril. Potom si vyzliekol kabát a košeľu. To bol dôvod, prečo nechcel pri práci nijakých svedkov. Odhaľoval totiž svoje tajomstvo. Okolo trupu mal obtočené obrovské krídla. (Preto pôsobil v bežnom živote zavalito a nemotorne. Skúste si omotať okolo pásu štvormetrový koberec! S mincami vypadnutými pri pokladni na zem sa môžete rozlúčiť!) Rokmi mu vystieranie krídel začalo robiť problémy. Telo už neposlúchalo ako zamladi. A najhoršie to bolo pred búrkou. Vtedy cítil každú kostičku –a možno aj pierko. Musel

sa však premôcť a veru – stálo to za to. Sergej rozprestrel svoje perute, párkrát zamával a potom si obletel sklad. Voľnosť, ktorú pociťoval, keď vietor obtekal jeho anjelské telo, prekonala aj pomyslenie na reumu. Zletel dole k plechovkám. Postavil sa medzi ne a konce krídel namočil do kvapaliny. Bieloba sa vpíjala do Sergejových krídel. Pomaly mu oťažievali, ale čakal, kým nenapijú všetku farbu. Potom s vypätím všetkých síl vzlietol a začal krúžiť okolo vlastnej osi. Odstredivou silou tak pomaličky začal rozstriekavať farbu všade naokolo. Stupňoval rýchlosť, možno aj pod vplyvom výparov, až vytvoril jeden veľký vzdušný vír, z ktorého vylietavali kvapôčky bieloby. Zafarbili všetko, čo im stálo v ceste. Sergej sa vznášal asi dvadsať minút, kým nevycedil zo svojich krídel posledné kvapky farby. Potom úplne

„Preto s nimi budeme aj naďalej veľmi úzko konzultovať všetky pripravované kroky a opatrenia vo vzťahu k zavádzaniu prvkov duálneho vzdelávania, rozvoju stredného odborného školstva a napokon i pripravovanú novelu zákona o odbornom vzdelávaní,“ uviedol. TASR

POVIEDKA: SERGEJ Sergej stál uprostred starého zdevastovaného colného skladu v prístave na konci mesta. Atmosféra podobných priestorov mu nebola neznáma. Už niekoľko rokov si ho najímali na tú najšpinavšiu prácu. Po jednej fuške sa totiž roznieslo, že sa naozaj ničoho neštíti... Zásadne pracoval sám. Zamestnávateľom to samozrejme vyhovovalo. Pracoval neuveriteľne rýchlo. Zamestnávateľom to samozrejme vyhovovalo. Mal svoje tajomstvá. Zamestnávateľom to samozrejme nevyhovovalo. Keď však nekládol otázky on, nekládli ich ani oni. Na oboch stranách panovala spokojnosť. Sergej mal svoju prácu veľmi rád, dalo by sa povedať, že sa v nej dokonca vyžíval. Zamestnávatelia si jeho služby nevedeli vynachváliť. Boli radi, že si nemusia špiniť ruky a môžu sa radšej venovať podnikaniu. Aj dnes stál Sergej osamotený v úplnej tme zatuchnutého skladiska. Ale on videl. Zatiaľ

síce iba vo svojej predstave, no predsa videl nanovo vybielené vysoké múry a podporné stĺpy držiace priedušnú strechu, pod ktorou od zajtra budú spávať už iba snehobiele holuby – pretože aj tie vybieli. Sergej, anjel na dôchodku, sa totiž rozhodol, že nebude tráviť zvyšok večnosti cestovaním a užívaním si na Bahamách, Tahiti a iných letoviskách, ako to robia jeho kolegovia vyslúžení anjeli, (mimochodom – predstavte si, že poberajú dôchodok celú večnosť – Boh vie, kto to platí) ale bude sa venovať niečomu, čím bude užitočný, čomu sa rozumie. Na svoje nemalé prekvapenie zistil, že toho veľa nie je. Rozmýšľal nad politikou, ale musel túto možnosť zavrhnúť. Pretože nech by sa jej akokoľvek rozumel, užitočný by nikdy nebol. Povolanie maliara natierača sa zdalo byť oveľa vhodnejšie. A mal naň aj predpoklady. Venoval sa totiž iba biele-

vysilený klesol na betónovú podlahu a zaspal. (Snívalo sa mu o čiernych mustangoch, ktoré chcel nabieliť, ale nevšimol si, že sú za mrežami, tak mu z nich vyšli zebry.) Keď sa opäť prebral, mal krídla na zemi prilepené zvyškami farby. Opatrne sa odlepil, aby si nevytrhal perie. Postavil sa. Na mieste, kde ešte pred chvíľou spal, sa teraz črtal odtlačok anjela v životnej veľkosti. Ešte chvíľu postával a užíval si pocit s dobre vykonanej práce. Potom upratal prázdne plechovky a vyčistil si perie riedidlom, lebo zatvrdnuté krídla sa nedali omotať okolo pása. Obliekol sa, poslednýkrát sa pozrel na snehobiele steny a odišiel domov. Ak niekedy pôjdete na pútnické miesto, kde je na zemi odtlačok anjela, vedzte, že tam bol na fuške Sergej. Feďo Výrostko z knihy Navonok introvert


14

naše novinky

ŠPORT

TURNAJOVÉ ZÁPOLENIA NAŠICH MALÝCH HOKEJISTOV Hokejové nádeje prípraviek a starších žiakov z HK Medokýš Turčianske Teplice sa v poslednom období zúčastnili dvoch zaujímavých turnajov. Naši hráči na nich dokázali, že aj v našom regióne rozhodne vyrastajú talentovaní a vývojaschopní hokejisti. Ako prví sa do turnajových bojov pustili prípravkári, ktorí v domácom prostredí na umelej ľadovej ploche postavili až 2 tímy (modrí a žltí), pričom ich doplnili hostia z Bánoviec nad Bebravou. Pôvodne sa turnaja mali zúčastniť aj nádeje MHK Blesky Detva, avšak zo zdravotných dôvodov museli odrieknuť účasť len deň pred jeho konaním. Jeden z organizátorov akcie, Igor Hus st. bral však tento nepríjemný moment s nadhľadom. „Samozrejme, že nás mrzí neúčasť chlapcov z Detvy, no aj to sa občas stáva. Prísť rozhodne chceli. Bohužiaľ, deň pred turnajom sme už s tým veľa nezmohli.“ Z víťazstva sa nakoniec tešili práve hostia z Bánoviec, ktorí mali vo svojich radoch aj najlepšieho obrancu turnaja. Honor najlepšieho útočníka si vybojoval kapitán domáceho družstva modrých Adam Parenička. Jeho spoluhráčka Katka Boldiová sa stala najlepšou brankárkou turnaja. Dovedna nastúpilo v oboch družstvách mladých „Medokýšov“

Prípravkári Modrého tímu z hokejového klubu Medokýš Turčianske Teplice. Foto: Ľudovít Lettrich

6 dievčat. Okrem toho, tím žltých viedla z pozície kapitánky Emma Fidriková. Len pre úplnosť dodajme, že na druhom mieste sa umiestnil modrý výber Turčianskych Teplíc, na treťom mieste družstvo žltých.

Starší žiaci bronzoví

Kategória starších žiakov vycestovala na turnaj Golden Cup do Zlatých Moraviec. Práve klub od Žitavy je aj súperom našich chlapcov v ligovej súťaži a turnaja sme sa zúčastnili na pozvanie domáceho HC. Ďalšími účastníkmi bol ženský výber HKM Zvolen a posledným družstvom bol klub HK Hamuliakovo. „Výkonnostne

sú ženské tímy zhruba na úrovni starších žiakov v chlapčenských kategóriách. Čo sa týka HK Hamuliakovo, ide o relatívne nový klub na hokejovej mape, kde majú hokejisti vytvorené veľmi dobré podmienky. Dôkazom toho je aj krytý štadión klubu. Bola to určite zaujímavá konfrontácia pre všetky strany,“ doplnil Igor Hus starší. Na turnaji skončili naši hokejisti na bronzovej priečke s bilanciou 1 výhry a 2 prehier a mierne pasívnym skóre 10:13. Z celkového triumfu sa nakoniec tešili domáci hráči Zlatých Moraviec, ktorí nenašli na turnaji premožiteľa a v troch stretnutiach nastrieľali súperom úcty-

hodných 30 gólov. Hneď za suverénnymi domácimi skončilo ženské družstvo HKM Zvolen. Poslednú priečku obsadili žiaci Hamuliakova.

PORADIE: HC Zlaté Moravce HKM Zvolen - ženy HK Turčianske Teplice HK Hamuliakovo

(rend)

VÝSLEDKY ZÁPASOV (KATEGÓRIA PRÍPRAVIEK): Turčianske Teplice „žltí“ - HK Bánovce nad Bebravou Turčianske Teplice „modrí“ - Turčianske Teplice „žltí“ Turčianske Teplice „modrí“ - HK Bánovce nad Bebravou

3:9 8:1 3:6

Zostava Turčianske Teplice „modrí“ : Adam Parenička (kapitán), Katka Boldiová, Ivo Kľúčik, Michal Gaurík, Jaroslav Katriňák, Patrik Masnica, David Ďanovský, Denis Ďanovský, Peter Pažický, Slávka Cígerová, Michal Cíger, Anetka Amerová, Šimon Rebidáš, Peter Štrba, Maťo Gajdoš, Samo Fučela. Tréner – Jozef Parenička, vedúci družstva – Ivan Kľúčik Zostava Turčianske Teplice „žltí“ : Emma Fidriková (kapitán), Jakub Fúčala, Šimon Štípala, Matúš Vnučák, Felix Štancel, Marek Jelenčík, Adrian Ondrík, Laura Pinďáková, Michal Čampiš, Majo Baľaľa, Ivan Thomka, Denis Čano, Miška Belanová, Štefan Kosturský, Filip Blaho, Milan Cabala, Rasťo a Aďo Chrastinovci. Tréner: Jozef Gaurík, vedúci družstva – Igor Hus st.

VÝSLEDKY ZÁPASOV (KATEGÓRIA STARŠÍCH ŽIAKOV): HC Zlaté Moravce - HK Hamuliakovo HK Medokýš Turčianske Teplice - HKM Zvolen (ženy) HC Zlaté Moravce - HK Medokýš Turčianske Teplice HK Hamuliakovo - HKM Zvolen (ženy) HK Medokýš Turčianske Teplice - HK Hamuliakovo HC Zlaté Moravce - HKM Zvolen (ženy) Prípravkári Žltého tímu z hokejového klubu Medokýš Turčianske Teplice. Foto: Ľudovít Lettrich

17:0 1:3 7:2 3:8 7:3 6:3


číslo 5/2014

ŠPORT

15

TOMÁŠ KOLENO: CIEĽOM JE POSTUP DO ŠTVRTEJ LIGY V aktuálnom čísle sme so žiadosťou o rozhovor oslovili futbalistu pôsobiaceho v radoch klubu ŠK Dynamo Diviaky. Volá sa Tomáš Koleno a v rozhovore nám priblíži nielen plány svojho klubu, ale prezradí nám viac aj o svojej doterajšej kariére.

Ako ste sa dostali k futbalu? S futbalom som začínal tu v Diviakoch, keď som mal osem rokov. Hrával som tu však žiacku súťaž len rok. Potom som prestúpil do Turčianskych Teplíc, kde sa hrala vyššia súťaž. Tam som pôsobil až do pätnástich rokov, aby som sa následne vrátil naspäť do Dynama Diviaky. Na ktorom mieste v tabuľke sa momentálne nachádzate? Po jesennej časti súťaže sme skončili na druhom mieste, čo je pre nás ako nováčika piatej ligy ozajstný úspech. Na konte máme deväť výhier, jednu remízu a tri prehry s veľmi lichotivým skóre 29:13. Jarná časť už klope na dvere a sami sme zvedaví, či sa nám podarí udržať nastavenú latku.

Ako prebieha váš tréningový proces, pracujete na sebe aj individuálne? Trénujeme trikrát do týždňa, cez víkend máme majstrovský zápas a potom chodíme na regeneráciu do Aquaparku Turčianske Teplice. Tréningový harmonogram pokladám za veľmi vhodne zvolený. Aj preto sa snažím na každom jednom tréningu poctivo pracovať. Takisto naši tréneri sú fundovaní a každý tréning mi dá vždy niečo nové. Akí sú vaši fanúšikovia a čo si myslíte o vašom domácom stánku? Naši fanúšikovia sú výborní, chodia nás povzbudzovať a my sa im za to chceme odvďačiť dobrým futbalom a peknými akciami. Mnoho mužstiev sa snaží hrať futbal, ktorý prináša výsledky. Naším cieľom je

Futbalista Tomáš Koleno. Foto: Ľudovít Lettrich

Tomáš Koleno (vpravo) v zápasovom nasadení. Foto: Ľudovít Lettrich

hrať futbal, ktorý prináša nielen body, ale je zaujímavý aj z technického hľadiska.

Ako hodnotíte váš domáci stánok? Areál Dynama je dosť rozľahlý, máme dve ihriská – hlavné a pomocné. Pomocné ihrisko navyše disponuje umelým osvetlením a absolvovali sme na ňom prakticky celú zimnú prípravu. Sme veľmi vďační za podmienky, ktoré pre nás klub vytvára a uvedomujeme si, že podobné možnosti nemá skoro žiadne iné mužstvo v súťaži. Poviete nám niečo o ambíciách klubu? Klub sa netají tým, že by chcel z piatej ligy postúpiť do štvrtej, veď ako nováčik strácame na lídra z Bešeňovej štyri body, čo nie je až také veľké manko. Súperi nás síce už poznajú a vedia čo od nás môžu očakávať, no skúsime ich prekvapiť disciplinovanosťou a technickým futbalom.

Ktorý zápas vo vašej kariére pokladáte za najpamätnejší? Za svoj pamätný zápas by som označil ten, keď som obliekal dres Turčianskych Teplíc. Hrali sme vtedy proti súperovi z Dlhej nad Oravou a ja som dokázal streliť dva góly.

tú udalosť, ktorá by bola hodná označenia môj osobný úspech. Moje ambície z krátkodobého hľadiska je pomôcť mužstvu, ako to len pôjde s cieľom postúpiť do štvrtej ligy. Z dlhodobého hľadiska by som chcel v zdraví hrať futbal ešte niekoľko rokov.

Stalo sa vám zranenie, ktoré vás na dlhší čas vyradilo z hry? Asi artroskopiu kolena, ktorú mi pred nejakým časom robili. Zranenia, bohužiaľ, k futbalu patria. Skôr či neskôr postihnú každého hráča. Treba sa im však snažiť predchádzať v maximálnej možnej miere.

Čo pre váš život znamená futbal? Futbal ma napĺňa a je mojou radosťou. Mojím cieľom je robiť to, čo ma baví a pokiaľ sa mi to darí plniť na maximum, som šťastný. Keď sa postavím na ihrisko a zaznie píšťalka rozhodcu, vtedy sa sústredím len na hru, všetko ostatné ide bokom a moja hlava je čistá a slobodná. Odporúčam všetkým mladým, aby sa venovali nejakému športu, ktorý ich bude napĺňať, pretože je to výborné obohatenie či už ducha, tak aj fyzickej stránky človeka.

Aké sú vaše doterajšie úspechy a aké ambície do budúcna? Za svoj najväčší úspech pokladám, keď sme spoločnými silami dokázali postúpiť do piatej ligy. Keďže futbal je kolektívny šport, len ťažko by som mohol vyzdvihnúť nejakú

Matej Brath

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Turčianské Teplice, náklad 5 900 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu


NTR 2199/14

16

INZERCIA

naše novinky

Ntr 05 2014 web