Page 1

28 500 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

Ročník: I. číslo 1/2014 Dátum vydania: 23. 1. 2014

Trenčín

Ako ďalej so štadiónom

Rozširuje sa cintorín

Banka v dome „pekla“

Patrí k najlepším

str. 3 Technický stav trenčianskeho štadióna je vo veľmi zlom stave. V roku 2009 bol klub dokonca nútený dočasne uzavrieť tribúny na státie.

str. 4 Mesto začalo koncom roku 2013 s výstavbou rozšírenia hlavného mestského cintorína pod sídliskom Juh. Kapacita ďalších je už niekoľko rokov nedostatočná.

str. 12 V 16. storočí sa blízko Hornej mestskej brány, na mieste dnešnej banky, nachádzal meštiansky dom. Podľa povesti v ňom vraj strašilo.

str. 16 Hokejový brankár Ján Lašák, držiteľ kompletnej sady medailí z majstrovstiev sveta a ďalších ocenení, poskytol zaujímavý rozhovor.

Foto: TASR

MODERNÉ NOVINY PRE MODERNÉ MESTO Milí čitatelia! Informácie vládnu svetom, aj tým slovenským. Televízia, rozhlas, noviny, internet - médiá všetkých druhov chrlia jednu správu za druhou. Nie je jednoduché sa v nich orientovať, vybrať si tie skutočne hodnotné. Správy v médiách majú krátky život. Sú ich tisíce, nemôžeme všetky počuť, vidieť, prečítať. Preto sa z nich musíme naučiť vyberať tie,

ktoré nás obohatia, potešia. Žiaľ, často nám médiá podsúvajú informácie bez hodnoty, nedozvieme sa nič o tom, čo sa deje v našom meste, v našom vlastnom regióne. Rozhodli sme sa preto aj vo Vašom okrese ponúknuť alternatívu ku všetkým spomínaným nosičom správ. Do rúk sa Vám dostávajú Naše Novinky Trenčín, prvé číslo dvojtýždenníka, ktorý je určený obyvateľom mesta. Práve v januári k devätnástim členom

našej rodiny regionálnych periodík pribudlo ďalších devätnásť! A medzi nimi je aj Vaše okresné mesto.Každý druhý týždeň budeme prinášať správy z diania vo Vašom okolí, z kultúrnych udalostí i zo športu, predstavíme čitateľom významné osobnosti mesta a regiónu, podnikateľské aktivity. Spektrum správ a zaujímavostí prinesie rady, nápady či užitočné informácie týkajúce sa všetkých občanov. Samozrejme, nebude chýbať

niečo na pobavenie, krížovka či súťaž. Naše Novinky budú predovšetkým Vašimi novinkami, pretože Vy ste tí, pre ktorých noviny tvoríme, Vy ste tí, o kom noviny budú. Naše Novinky Trenčín do Vašich schránok bezplatne doručí Slovenská pošta.

Príjemné čítanie želá redakcia


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

ROZPOČET NA TENTO ROK

KRÁTKE SPRÁVY

2

Návrh rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) na rok 2014 by sa mal dostať do programu zasadnutia zastupiteľstva v marci. „Rozpočet Trenčianskeho samosprávneho kraja sa momentálne pripravuje na úrovni oddelení a odborov. Po finalizácii by mal byť návrh rozpočtu predložený na marcovom zasadnutí Zastupiteľstva TSK. Po roku rozpočtového provizória je prioritou TSK pripraviť rozpočet, ktorý bude riešiť najdôležitejšie požiadavky kraja a pružne reagovať na aktuálny stav ciest a problematiku dopravy, školstva, zdravotníctva a sociálnej oblasti,“ priblížila P. Čimová, hovorkyňa TSK. Prípravu zodpovedného rozpočtu na rok 2014 a programových rozpočtov na ďalšie dva roky označil za prioritu po nástupe do funkcie predseda TSK Jaroslav Baška. Trenčiansky samosprávny kraj nemal prvýkrát v histórii schválený rozpočet na rok 2013 a celý minulý rok hospodáril v rozpočtovom provizóriu.

PSÍ HOTEL AKO ÚTULOK Psí hotel pri výcvikovej škole Twister pôsobí v Trenčíne už desať rokov. Jeho služby vyhľadávajú majitelia psov najmä počas dovoleniek, prázdnin a zimných lyžovačiek. Podľa slov majiteľa hotela Zdena Meravého psov ubytúvajú na základe dohody. „Mali sme tu psíka na jeden deň, ale aj na pol roka. O psov sa staráme hlavne ja s dcérou, občas radi vypomôžu s venčením malých psíkov aj naši najmladší,“ uviedol Meravý, ktorý má 25-ročné kynologické skúsenosti ako výcvikár a figurant. Niektorí majitelia psov si podľa neho hotel občas pomýlia s útulkom s doživotnou starostlivosťou. „Mali sme tu pána, ktorý si k nám dal do hotela dvoch psov a prišiel si ich pozrieť až po dvoch rokoch. Našťastie sa nám podarilo nájsť zodpovednejších majiteľov, ktorí im poskytli láskavý domov,“ priblížil Meravý. Výcviková škola sa venuje nielen výcviku psov, ale pripravuje štvornohých miláčikov na skúšky, výstavy a bonitácie. V kynologických stopách Z. Meravého pokračuje aj jeho dcéra Zuzana, ktorá sa so svojím psom stala dvojnásobnou majsterkou Slovenska a zúčastnila sa na kvalifikačných pretekoch na majstrovstvá sveta.

OBCHODNÁ AKADÉMIA V NAJLEPŠEJ TROJKE Obchodná akadémia Milana Hodžu na Ulici Martina Rázusa v Trenčíne a Gymnázium M. R. Štefánika na Športovej ulici v Novom Meste nad Váhom sa umiestnili v najlepšej trojici slovenských stredných odborných škôl a gymnázií. Informovala o tom hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Petra Čimová. Obe školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK podľa nej uspeli v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Rozhodujúcimi kritériami pri hodnotení gymnázií a stredných odborných škôl boli externá časť a písomná forma internej časti maturít, mimoriadne výsledky žiakov či zamestnanosť absolventov. Dôležité boli tiež údaje o zapojení škôl do vybraných testov a súťaží, údaje od Štátnej školskej inšpekcie a ďalšie parametre.

Tí naj

Trojicu najlepších stredných odborných škôl tvoria Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave, Obchodná akadémia Milana Hodžu na Ulici Martina Rázusa v Trenčíne a Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove. Medzi naj-

TASR

POČET TRENČANOV SA NEZMENIL K 1. januáru 2014 evidovalo mesto Trenčín 55 452 obyvateľov. Oproti 1. januáru minulého roka je to len o 71 občanov menej. Z Trenčína sa odsťahovalo 730 ľudí a, naopak, 617 občanov tu našlo svoje nové bydlisko. V tomto meste sa minulý rok narodilo 2 054 detí, z toho 1 061 chlapcov a 993 dievčat. Najčastejšími menami pre chlapcov boli Jakub, Michal a Matej. U dievčat sa stali napopulárnejšími menami Nina, Ema a Nela. V Trenčíne uzavrelo manželstvo 265 snúbeneckých párov. Cirkevných sobášov bolo 126 a civilných 139. Došlo aj k rozvodom. K radikálnemu kroku sa rozhodlo 124 manželských dvojíc. V roku 2013 zomrelo 987 Trenčanov.

www.trencin.sk

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

lepšie slovenské gymnáziá INEKO zaradil Bilingválne gymnázium na Komenského ulici v Sučanoch, Spojenú školu-Gymnázium na Novohradskej v Bratislave a Gymnázium M. R. Štefánika na Športovej ulici v Novom Meste nad Váhom.

Dobrý systém

„Myslím si, že tretie miesto v celoslovenskom hodnotení škôl je dôsledkom dobre prepracovaného školského vzdelávacieho programu,“ uviedla riaditeľka Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom Mária Vitásková. „Kvalitne vedieme výchovno-vzdelávací proces vo vzťahu učiteľ – žiak a spolupráca s rodičmi, precíznu prípravu študentov k maturitným skúškam – písomným i ústnym. Máme vysokú úspešnosť prijatia študentov na VŠ a takmer žiadne per-

cento žiakov evidovaných na úrade práce. Žiaci sú úspešnými riešiteľmi olympiád, SOČ a zapájajú sa do rôznych projektov,“ priblížila Vitásková. „Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne si zakladá na 95-ročnej tradícii, škola patrí medzi najstaršie a najväčšie svojho zamerania na Slovensku,“ pripomenul jej riaditeľ Ľubomír Jandík. „Žiaci sa úspešne zapájajú do vedomostných a športových súťaží a olympiád. Okrem iného za ostatných desať rokov až šesťkrát vyhrali celoslovenskú olympiádu Mladý účtovník. Môžeme sa pochváliť vysokou mierou uplatnenia absolventov na vysokých školách i na trhu práce a zároveň nízkou mierou nezamestnanosti absolventov. Dosiahnutý úspech nie je náhodný, škola v tom istom hodnotení minulý rok obsadila šieste miesto a urobíme maximum, aby sme podobné úspechy zopakovali i v budúcnosti,“ predstavil školu Jandík. Text a foto: TASR


číslo 1/2014

ROZHOVOR

3

ČO BUDE S FUTBALOVÝM ŠTADIÓNOM V TRENČÍNE?

Ing. Pavol Kubečka, Foto: (nutt)

Začiatkom minulého roka schválila vláda modernizáciu futbalových ihrísk, pričom hlavnou požiadavkou je, aby spĺňali atribúty a podmienky Klubového licenčného systému pre súťaže Európskej futbalovej únie (UEFA), smernice UEFA pre infraštruktúru štadiónov a aj legislatívne normy Slovenskej republiky, najmä s ohľadom na bezpečnosť. Hnacím motorom, ktorý odštartoval tento projekt, je potreba skvalitniť podmienky našej najvyššej futbalovej ligy – Corgoň ligy. Technický stav trenčianskeho štadióna je vo veľmi zlom stave. V roku 2009 bol klub dokonca nútený dočasne uzavrieť tribúny na státie a pred sezónnou 2011/2012 musel prejsť nevyhnutnou rekonštrukciou, aby sa na Sihoti mohla vôbec hrať najvyššia súťaž. Preto je myšlienka výstavby nového futbalového stánku viac než vítaná nielen medzi odbornou verejnosťou, ale aj divákmi. Neznámou zostáva, ako presne bude vyzerať financovanie tohto zámeru. Na otázky spojené s touto problematikou nám odpovedal poslanec MsZ Trenčín Ing. Pavol Kubečka, predseda finančnej a majetkovej komisie a člen Smer-SD.

Vedeli ste o aktivite vášho straníckeho šéfa

a premiéra R. Fica, ktorý spolu s J. Kovačikom, predsedom SFZ, slávnostne deklarovali výstavbu nových štadiónov na Slovensku?

futbalový zväz, drahší variant pochádza z dielne futbalového klubu. „Myslíme si, že krajské mesto by si zaslúžilo trošičku kvalitnejší a nadštandardnejší stánok, ako je riešenie Slovenského futbalového zväzu,“ vysvetlil Rybníček. Klubová alternatíva ráta s čiastkou asi 12 mil. eur, z toho 2,4 mil. eur by predstavovala dotácia od Slovenského futbalového zväzu, ďalších 2,5 mil. eur si vie klub zabezpečiť a časť by šla aj z mestskej kasy. Stavalo by sa vo viacerých etapách, na ktoré by si futbalisti postupne hľadali prostriedky. A ja sa pýtam, je podľa vás normálne, keď generálny manažér Róbert Rybníček informuje poslancov o zámere, na ktorom sa má podieľať mesto zo svojho rozpočtu, cez médiá, deň pred konaním MsZ, resp. v deň konania MsZ? Z článku nie je známe, akú čiastku bude klub žiadať od mesta, aby participovalo na projekte. Ak by to bola len vládna alternatíva, t. j. 60:40, potom by to znamenalo pre mesto participáciu sumou asi 1,0 – 1,6 mil. eur (výpočet záleží na tom, ako Róbert Rybníček myslel príspevok od ŠFZ, resp. zo štátneho rozpočtu). Ak to bude alternatíva klubu, aká to bude čiastka 2-, 3-, 6 mil. eur? Prečo neprišiel generálny manažér

za poslancami pri zostavovaní návrhu rozpočtu (napr. do komisie športu alebo do finančnej komisie) a neinformoval ich o alternatívach klubu? Jeho správanie mi pripomína postup, ktorý používa jeho brat – pán primátor – a to vyvolať konflikt, potom zaútočiť cez médiá polopravdami na poslancov, spraviť z nich nepriateľov národa a na záver sa postaviť do role záchrancu. A ešte mi dovoľte uviesť zopár faktov o možnostiach rozpočtu mesta. Na konci éry primátora Cellera bola celková suma dlhu 138 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Po troch rokoch ukrutného šetrenia (na úkor nás všetkých) sa nám ju podarilo zraziť na úroveň asi 69 % (presné číslo bude známe po schválení záverečného účtu roku 2013). Vďaka odkladaciemu účinku niektorých paragrafov v novele zákona o rozpočtových pravidlách do konca roku 2014, mesto nie je v nútenej správe. Ak v roku 2014 všetko pôjde dobre a nevyskytne sa žiadna mimoriadna udalosť, podarí sa zraziť celkovú sumu dlhu na konci roku 2014 pod zákonom stanovenú hranicu 60 % (odhad 56 – 58 %). Bohužiaľ, ani odhadovaná suma dlhu neumožní mestu pustiť sa, resp. participovať v najbliž-

Viem o projekte modernizácie futbalových štadiónov v slovenských mestách, ktorý má priblížiť úroveň k európskemu štandardu a ktorý vláda schválila vo februári 2013.

Viete aj o tom, že samospráva by sa mala podieľať na financovaní projektu 40 %? K tomu si dovoľujem dať do pozornosti vyjadrenia generálneho manažéra AS Trenčín Róberta Rybníčka pre agentúru SITA z 12. decembra 2013. Klub má pripravené dve alternatívy tohto projektu. Jednu vypracoval Slovenský

Podarí sa modernizácia trenčianskeho štadióna? Foto: TASR/Radovan Stoklasa

ších rokoch na veľkých investičných akciách. Takou akciou je i modernizácia štadióna. V opačnom prípade by mesto upadlo do nútenej správy (prekročenie 60 % hranice). Tak veľmi by som si prial, aby som sa mýlil. Takže otázka nie je modernizovať alebo nemodernizovať, ale čo bude, keď začneme modernizovať a v mestskej kase nemáme peniaze na pokračovanie? Základom úspešnej modernizácie futbalového štadióna, ktorej sa nebránime a ktorá je aj napriek nutnosti financovania iných sociálnych projektov (sociálne zariadenia, materské školy, základne školy atď.) potrebná (mladá generácia šport nutne potrebuje), je vypracovanie kvalitného finančného modelu s vopred definovanými finančnými záväzkami zúčastnených, na ktorom by sa podieľali aj poslanci MsZ.

V akej výške mesto poskytlo dotácie HK Dukla Trenčín v rokoch 2012 a 2013? V roku 2012 sa poskytla dotácia vo výške 130 000 eur a za investičné práce na zimnom štadióne – skyboxy, ktoré zhodnotili majetok mesta, sa uhradilo 237 000 eur. V rok 2013 sa neposkytli žiadne dotácie. (nutt)


4

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

ROZŠIRUJE SA HLAVNÝ CINTORÍN Trenčín začal koncom roku 2013 s výstavbou rozšírenia hlavného mestského cintorína pod sídliskom Juh. V súčasnosti má dvanásť mestských cintorínov, ktorých kapacita je už niekoľko rokov nedostatočná. Hoci v meste ročne zomiera okolo 350 až 400 ľudí, podľa výpočtov samosprávy treba každý rok približne 60 až 80 nových hrobových miest. Podľa doterajších skúseností sa asi 72 % zosnulých pochováva do existujúcich a dopredu zaistených hrobových miest. Na časť – asi na 40 % – sa dajú využiť staré hrobové miesta bez nájomcu. Podľa odhadov je vyše 1 800 hrobových miest takých, ktoré sa považujú za voľné. Sú v nich pochovaní ľudia a nájomcovia za ne riadne platia. S takýmito miestami sa však nedá počítať ako s voľnými pre kohokoľvek. Nájomcovia do nich dovolia pochovať len toho, koho uznajú za vhodného. Podľa odhadov mesta, počet voľných hrobových miest je asi na 3 roky. Jednou z možností ako zvýšiť kapacitu nových hrobových miest je zrušenie tej časti, kde sú vojenské hroby z I. a II. svetovej vojny a vytvorenie spoločných hrobov a pamätníka. Tento zámer by síce výrazne zvýšil kapacitu cintorína, neupravené hroby by v priebehu roku neprovokovali návštevníkov cintorína, že sa o ne nemá kto starať, ale na druhej strane je povinnosťou starať sa o vojnové hroby a pamätníky na našom území. Treba pripomínať verejnosti, že sloboda nie je zadarmo a stojí veľké obete. Uctiť si pamiatku vojakov všetkých národností, ktorí za nás zomierali, by mala byť naša povinnosť. Ľudia tento problém už pred niekoľkými rokmi zaregistrovali a báli sa, že nebudú mať kde v budúcnosti pochovávať príbuzných. Radnica tiež považovala túto situáciu za kritickú a niekoľko rokov sa snaží vzniknutý problém riešiť. Už v roku 2002 bola vypísaná architektonicko-urbanistická súťaž na centrálny cintorín s krematóriom v lokalite

pri diaľnici D1. Súťaž mala aj víťaza, avšak následný hydrologický posudok ukázal, že sa tam nedá pochovávať.

Parková forma

Ďalšou lokalitou na výstavbu nového hlavného mestského cintorína je ulica Východná pod sídliskom Juh smerom na obec Soblahov. Mesto lokalitu vybralo preto, že vlastní časť potrebných pozemkov. Má ísť o parkovú formu cintorína, kde park a les budú tvoriť asi 60 % plochy cintorína. Pomer klasických a urnových hrobov by mal byť 70:30. Vznik parkových cintorínov sa podľa vypracovanej štúdie datuje od druhej polovice 19. storočia. Súčasťou parkových cintorínov sú rôzne odpočívadlá, zákutia na meditáciu, vodné plochy, výtvarné diela. Výstavba nového cintorína sa odhaduje asi na 10 mil. eur. Toto pri súčasnej finančnej situácii mesta nie je možné.

Rozšírenie v časti Kubra

Pred niekoľkými rokmi sa zrealizovalo rozšírenie cintorína v mestskej časti Kubra, kde sa na niekoľko rokov vyriešila situácia s pochovávaním do nových hrobov. Kritickú situáciu v samotnom meste sa vedenie mesta a poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) rozhodli radikálne riešiť rozšírením hlavného mestského cintorína pod sídliskom Juh. Konečne sa po dlhých prípravách koncom roka 2013 začalo s jeho výstavbou. Pribudnúť by malo okolo 900 nových pohrebných miest. Pri potrebe 60 až 80 nových hrobových miest ročne by sa tu od roku 2014 mohlo začať pochovávať minimálne na 10 rokov. Väčšina pohrebísk v meste je už zaplnená, bez možnosti ich rozšíre-

Uctiť si treba pamiatku všetkých.

nia. Preto sa bude na pochovávanie používať práve cintorín Trenčín-Juh. Investičné náklady z rozpočtu mesta boli plánované vo výške 400 000 eur. Na základe súťaže bude suma nižšia. Rozdiel sa použil na opravu ciest a chodníkov v meste. Dodatočne sa zistilo, že je potrebné priestory novej časti cintorína zabezpečiť proti možným zosuvom pôdy a mestské zastupiteľstvo znovu muselo navýšiť rozpočet na túto akciu. Cintorín sa rozšíri asi do polovice záhradkárskej osady Bočkove sady. Pozemok je mestský, záhradkári boli v nájme. Mesto po dohode so záhradkármi muselo zbúrať 25 záhradiek. Pre rozšírenie cintorína musí mesto pripraviť výkup pozemkov, stavbu komunikácií a prípravu výstavby nového cintorína. Hlavne budú musieť vedenie mesta a poslanci postupne zabezpečiť fi nančné prostriedky na jeho výstavbu.

Prehľad

Ďalšie cintoríny, : evanjelický cintorín je v záhrade niekdajšieho mestského richtára pána Lipeckého na Hornom Šianci, ktorý ju daroval evanjelickému zboru. Na cintoríne sa pochová-

va v obmedzenej miere. Na malej ploche je v ňom pochovaných mnoho významných osobností náboženského a hospodárskeho života. Okrem iných aj matka Ľudovíta Štúra, jej syn Ján a vnuk JUDr. Karol Štúr, JUDr. Ľudovít Dohnány, Michal Kišš, Mgr. Ján Halaša. Židovský cintorín, ktorý sa zachoval na Partizánskej ulici. Napriek nemožnosti bežného prístupu sa tu stále obmedzene pochováva. Medzi pochovanými nájdeme hrob posledného trenčianskeho rabína Pinkasa Kellera-Marthela z roku 1940. Ďalej sú tu symbolické hroby obetí, ktoré zahynuli v koncentračných táboroch, ale aj obchodníci, vzdelanci, remeselníci, chudobní a bohatí.

Vojnové hroby

V Trenčíne – Zábraní sa nachádza aj cintorín z 1. svetovej vojny. Tento cintorín založila rakúsko-uhorská armáda pravdepodobne v máji roku 1915, keď mesto nesúhlasilo s pochovávaním vojakov na mestskom cintoríne pre možný prenos rôznych infekcií na obyvateľov mesta. Na cintoríne boli do roku 1918 pochovávaní vojaci, ktorí skonali vo vojenskej nemocnici v Trenčíne. V nej

boli sústredení najmä vojaci nakazení rôznymi infekčnými chorobami, ale aj zranení priamo z frontu. Aby sa prípadná infekcia nerozšírila medzi civilné obyvateľstvo, po dohode s armádou boli zosnulí pochovávaní mimo mesta. Na vojenskom cintoríne v Trenčíne – Zábraní na ploche asi 8 000 m2 je pochovaných 771 vojakov, 338 vojakov českej a slovenskej národnosti, 24 talianskej, 112 maďarskej, 4 nemeckej, 54 poľskej, 11 rakúskej, 122 rumunskej, 86 ruskej, 17 tureckej národnosti a 3 neznámi vojaci; 17 moslimských hrobov sa vymyká dispozícii cintorína, pretože sú podľa moslimských tradícií orientované smerom na východ a moslimovia museli byť pochovaní 24 hodín po úmrtí. Starostlivosť o cintorín je minimálna a spočíva iba v pokosení trávy medzi hrobmi. Vojnový cintorín v Trenčíne – Zábraní je jediným vojnovým cintorínom na území Slovenska, ktorý nie je prístupný verejnosti, pretože v jeho tesnej blízkosti sa nachádzajú muničné sklady, ktorých majiteľom je Ministerstvo obrany SR. Text a foto: Emil Košút, poslanec MsZ


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

5

ROZSIAHLA ÚDRŽBA SELECKÉHO POTOKA ZABRÁNI VYLIEVANIU Zabezpečiť požadovanú protipovodňovú ochranu intravilánu obce Trenčianske Stankovce v okrese Trenčín v jej miestnej časti Rozvadze je cieľom súčasnej rozsiahlej údržby tamojšieho Seleckého potoka, ktorý je prítokom Váhu. Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno, ide o 15-kilometrový potok, v ktorého dolnej časti dochádza k nadmernému zanášaniu koryta a súčasne k zmenšovaniu jeho prietočnosti. „Pre rozdelenie a usmernenie tzv. veľkých vôd bol v povodí tohto vodného toku už v rokoch 1976 – 1977 vybudovaný v Trenčianskych Stankovciach rozdeľovací objekt, spolu s odľahčovacím kanálom vyúsťujúcim do Turnianskeho potoka, ktorý funguje tak, že pri vyšších prietokoch dochádza k samočinnému rozdeľovaniu prietokov do Selec-

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

kého potoka a odľahčovacieho kanála tak, aby sa zabránilo vylievaniu Seleckého potoka,“ priblížil Krno. Pri povodňovom prietoku 43 metrov kubických za sekundu, ktorý predstavuje storočnú vodu, sa podľa jeho ďalších slov do Seleckého potoka pustia len štyri kubické metre vody, do odľahčovacieho kanála až 39 kubíkov za sekundu. Odľahčovací kanál, ktorý plní na tomto mieste významnú protipovodňovú funkciu, piešťanskí vodohospodári prečistili v rokoch 2011 a 2012. „Tentoraz sa pustili do odstraňovania nánosov v samotnom Seleckom potoku, v ktorom treba prečistiť viac ako 1 300 metrov dlhé koryto. Vyťažiť a odstrániť bude treba viac ako 4 500 metrov kubických piesočnatých a bahnitých nánosov. Celkové náklady si vyžiadajú viac ako 60 000 eur,“ uzavrel Krno. TASR

PROJEKT ODKANALIZOVANIA TRENČÍNA Práce na ďalších úsekoch kanalizácie čakajú Zámostie i Opatovú. Ich harmonogram bol spracovaný v súlade s modernizáciou železnice. Už v súčasnosti prebiehajú výkopové práce na Kasárenskej a Jahodovej ulici v Zámostí. Výstavba kanalizácie na nich bez povrchových úprav by mala trvať do 15. marca na Kasárenskej ulici a na Jahodovej ulici do 30. marca 2014. Na Ulici Matice slovenskej by sa mali práce začať 22. februára a trvať by mali do 14. apríla. Na Istebníckej a Psotného ulici sú prvé práce naplánované na 15. marca s trvaním do 31. mája 2014. Povrchové úpravy na všetkých týchto uliciach sa budú realizovať postupne v máji a júni 2014. Práce sú závislé od počasia a môžu byť v prí-

pade dlhšie trvajúceho nepriaznivého počasia zmenené.V Opatovej sa práce začnú v marci 2014. Pôjde o odkanalizovanie viacerých ulíc. V celom úseku to budú ulice Horeblatie, Mlynská, 10. apríla, Pod drienim a Mníšna. V úseku pred Materskou školou na Ulici Niva a tiež na časti Opatovskej ulice, vedúcej k družstvu.O konkrétnych termínoch a obmedzeniach, vyplývajúcich z realizácie jednotlivých úsekov, bude mesto občanov vždy vopred informovať. Všetky spomínané práce sú súčasťou veľkého projektu Intenzifikácia čistiarní odpadových vôd, odkanalizovane a zásobovanie pitnou vodou v Trenčianskom regióne. Po ukončení projektu získa povrch trenčianskych ulíc na kvalite. www.trencin.sk

Ilustračné foto: TASR/Jozef Poliak


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

ZÁPIS DO MATERSKÝCH ŠKÔL skou dochádzkou alebo dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ďalšou podmienkou určenou zriaďovateľom je prednostné prijatie detí s trvalým pobytom v Trenčíne. „Ostatné podmienky sú v kompetencii riaditeliek jednotlivých materských škôl. Tie rozhodnú o prijatí dieťaťa, a to do 15. júna 2014,“ informuje D. Lorencová. Trenčín je zriaďovateľom 16 materských škôl, ktoré sú v súčasnosti stopercentne vyťažené. Navštevuje ich približne 1 500 detí. Výška príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy na jedno dieťa je podľa Všeobecne záväzného nariadenia mesta 13,56 € mesačne. Príspevok sa uhrádza vopred a to najneskôr do desiateho dňa v kalendárnom mesiaci. Príspevok na stravovanie dieťaťa v materskej škole je 1,12 € denne.

Do materských škôl budú prednostne prijaté deti, ktoré dovŕšili vek päť rokov, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s trvalým pobytom v Trenčíne. Žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy na školský rok 2014/2015 si rodičia môžu vyzdvihnúť v materských školách alebo stiahnuť z internetu. „Vyplnenú a lekárom potvrdenú ju potom prinesú na centrálny zápis, ktorý sa uskutoční v budove Školských zariadení mesta Trenčín na Kubranskej ulici číslo 20 v areáli Materskej školy,“ hovorí riaditeľka Školských zariadení mesta Trenčín Danica Lorencová. Okrem žiadosti s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa by si nemali doma zabudnúť občiansky preukaz. Jednotlivé materské školy majú stanovený presný termín zápisu. Ako prvé začínajú 3. februára MŠ Na do-

Zápis do MŠ bude od 3. februára. Foto: TASR/Milan Kapusta

linách, Medňanského a Pri parku. Prednostne sa podľa

vyhlášky ministerstva školstva prijímajú deti, ktoré do-

vŕšili päť rokov veku, deti s odloženou povinnou škol-

www.trencin.sk

O MLADÝCH A ICH AKTIVITÁCH lupráce. Projekt zrealizovala Rada mládeže Trenčianskeho kraja v polovici roka v Milochove za účasti lídrov z celého regiónu,“ priblížil člen predstavenstva RMTNK Marián Labudík.

Šanca pre budúcnosť

Ilustaračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Mládežnícke organizácie si trénovali tvorbu analýz a projektov. Tvorbu strategickej analýzy a projektu s praktickou ukážkou si mali možnosť vyskúšať mládežnícke organizácie v januári v priestoroch Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD)

v Trenčíne. Tréning pod názvom Strategická analýza a príprava projektu organizovala Rada mládeže Trenčianskeho kraja (RMTNK) v spolupráci s Fakultou sociálno–ekonomických vzťahov TnUAD. Hlavným cieľom tréningu bolo stretnúť sa s čo najviac mladými lídrami a získať aktuálny stav

problematiky práce s mládežou a participácie mládeže so školou a mestom. Medzi jeho ďalšie ciele patrilo aj nadviazanie na rozbehnutý projekt s názvom Spojme hlavy pre sieť. „Myšlienkou tohto projektu bolo vytvoriť sieť medzi mládežníckymi organizáciami a skvalitnenie aktivít a vytvorenie spo-

Strategická analýza a príprava projektu sa uskutočnila interaktívnym spôsobom medzi lektorom a účastníkmi. Aktivity, ktoré členovia tréningu vypracovali a pripravili, zorganizuje RMTNK v priebehu rokov 2014 a 2015. „Účastníci sa rovnako tak zaviazali spolupracovať s radou mládeže a participovať pri organizovaní jednotlivých aktivít, ktoré bude rada mládeže organizovať pre masívnu informovanosť mládeže o participácii, pre vytvorenie nových partnerstiev a spoluprácu medzi mládežníckymi organizáciami, samosprávou a mládežou, ale aj viacerými možnosťami pre aktívnu mládež. Medzi ďalšími bude aj systematické neformálne

vzdelávanie lídrov a zástupcov mládežníckych organizácií a neformálnych skupín,“ objasnil Labudík.

Spolupráca prvýkrát

Tréningu sa zúčastnili lídri a zástupcovia mládežníckych organizácií a skupín, ktorí sa venujú mládežníckej participácii a politike na lokálnej a regionálnej úrovni. „Medzi účastníkmi boli členovia a zástupcovia Študentskej rady Stredných škôl SR, Veľvyslanectva mládeže Slovenskej republiky, Daiop group, Mládežníckeho parlamentu v Bánovciach nad Bebravou, Novákoch, Handlovej, Žiackych školských rád a iných,“ vymenoval Labudík. Ako uzavrel, stretnutie zúčastnení vnímali veľmi pozitívne, obzvlášť z toho dôvodu, že sa po prvý raz mohli podieľať na tvorbe masívnej spolupráce medzi RMTNK a mládežníckymi organizáciami v jednotlivých regiónoch. TASR


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

7

ZUBÁRI ŽIADAJÚ PRÍSNEJŠIE PREVERENIE KOLEGOV Z UKRAJINY

DOPRAVNÁ AKCIA POLÍCIA VYUŽÍVA OBJEKTÍVNU ZODPOVEDNOSŤ Pri celoslovenskej dopravnej akcii, ktorá prebieha v týchto dňoch, policajti využívajú takzvanú objektívnu zodpovednosť. V praxi to znamená, že ak vodič prekročí maximálnu povolenú rýchlosť a zachytí to polícia, pokutu zašle poštou na adresu majiteľa vozidla. Objektívna zodpovednosť bola do legislatívy zavedená ešte v júli 2012, policajti však doposiaľ nemajú systém, ktorý by fungoval automaticky, keď zaznamená priestupok. „Po zadokumentovaní priestupku policajti overia identitu majiteľa alebo držiteľa vozidla v policajných evidenciách, manuálne vyhotovia platobný rozkaz aj s fotodokumentáciou o spáchaní priestupku a odošlú priestup-

covi,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Policajti používajú to, čo majú. „Využívame technické prostriedky, ktoré máme k dispozícii, čiže radary v autách, videokamery i prenosné radary. Zameriavame sa najmä na nebezpečné a rizikové úseky s hustou premávkou, kde nie je možné z hľadiska bezpečnosti zastavovať vodičov porušujúcich zákon,“ povedala hovorkyňa.

Celoslovenskú akciu vyhlásilo Prezídium Policajného zboru od 14. januára až do odvolania. „Hovorcovia jednotlivých krajských riaditeľstiev o nej verejnosť informujú deň vopred,“ uviedla Baloghová. V jednotlivých krajoch totiž prebiehajú kontroly podľa vlastnej bezpečnostnej analýzy. Cieľom kontrol je znížiť počet dopravných nehôd s následkami na zdraví a životoch. Prezídium očakáva prvé výsledky celoslovenskej akcie v priebehu budúceho týždňa. Text a foto: TASR

Slovenskí zubári žiadajú, aby štát prísnejšie preveroval ich kolegov z Ukrajiny a ďalších krajín mimo EÚ, ktorí chcú pôsobiť na Slovensku. Podľa Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) v SR momentálne pôsobí 33 zubárov z Ukrajiny, v susednom Česku je ich 112. Členka prezídia komory Neda Markovská hovorí, že žiadostí od ukrajinských lekárov začalo pribúdať na Slovensku práve po tom, ako preverovanie vzdelania a schopností sprísnili Česi. „Chceme vedieť, či dokážu správne a bezpečne ošetriť pacienta, či vedia legislatívu a jazyk. Nikto ich odtiaľto nevyháňa, ale chceme to vedieť,“ povedala na tlačovej konferencii. Momentálne podľa nej doklady uchádzača z krajín mimo EÚ posudzujú úradníci na ministerstve školstva. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) s návrhom sprísniť uznávanie vzdelania u lekárov prichádzajúcich z krajín mimo EÚ nesúhlasí. Tvrdí, že ide o zákonný postup uznávania kvalifi kácií

v kompetencii ministerstva školstva. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Martiny Lidinskej sa dá tlak zo strany zubárov vnímať aj ako obava zo straty doterajších pacientov – zákazníkov. MZ podľa nej nezaznamenalo žiadne podnety od občanov, v ktorých by sa sťažovali na nedostatočnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti zo strany ukrajinských zubných lekárov. Naopak, na ministerstvo prišlo niekoľko e-mailov od pacientov, ktorí práve prístup zahraničných lekárov vyzdvihovali a s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou boli spokojní. TASR

REKONŠTRUKCIA ŠTÁTNEJ OPERY V BANSKEJ BYSTRICI Ministerstvo kultúry plánuje dokončiť rekonštrukciu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Ako potvrdil šéf rezortu kultúry Marek Maďarič, práce sa možno začnú na budúci rok.

Momentálne má ministerstvo zdroje na vypracovanie aktualizovanej projektovej dokumentácie, pričom hľadá jej zhotoviteľa. Jej predpokladaná hodnota je 432 995

Štátna opera v Banskej Bystrici čaká na rekonštrukciu. Foto: Michaela Ivaničová

eur. Ako Maďarič pripomenul, v minulosti sa zrenovovala časť Štátnej opery, ktorá bola v havarijnom stave. Na komplexné práce neboli zdroje. „Preto sa na druhú časť musí projekt inovovať, a potom, ak budú aj finančné prostriedky, spustiť obstarávanie samotnej rekonštrukcie,“ priblížil. Štátna opera na základe vyhláseného verejného obstarávania v roku 2003 uzatvorila zmluvu na vypracovanie komplexnej projektovej dokumentácie na jej dostavbu. Tá pochádza z roku 2005. Z dôvodu nedostatku peňazí sa prestavba nezačala. Čiastočné stavebné úpravy v rokoch 2008 až 2010 iba odstránili existujúci havarijný stav. „Z dôvodu, že časť objektov

Minister kultúry Marek Maďarič.

sa znovu dostáva do havarijného stavu, je urýchlene potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu, ktorá bude potrebná pre výber dodávateľa stavebných prác,“ upozorňuje ministerstvo. Nové časti projektovej dokumentácie budú zamerané

na zvyšné priestory v areáli historickej budovy tejto národnej kultúrnej pamiatky a objektov v areáli skladov a výrobných dielní na Jegorovovej ulici, ktoré neboli súčasťou pôvodnej dokumentácie z roku 2005. Text a foto: TASR


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

NOVOROČNÉ STRETNUTIE S DIPLOMATMI MICHAL HORSKÝ:

KAMPAŇ Od momentu zoficiálnenia 15 kandidátov na prezidenta sa reálne rozbieha volebná kampaň. Hneď v jej počiatkoch ponúkam občanovi tri momenty na zamyslenie. Prvým je rozdelenie kandidátov na zhruba dve polovice. Prvá celkom zreteľne predstavuje kandidátov, ktorí majú snahu skutočne sa stať hlavou štátu. Tá druhá polovica úplne beznádejne demonštruje, že o funkcii prezidenta, o jeho ústavnom postavení, nemá najmenšie tušenie. Sú to osobnosti, ktoré sa rozhodli kandidovať z rôznych dôvodov. Nemyslím si, že sami veria, že postúpia do druhého kola alebo dokonca, že zvládnu funkciu prezidenta. Ďalší zaujímavý moment je tak trochu úsmevný. V zásade celá skupina prezidentských kandidátov nebojuje o to, aby predstavila občanom vlastný program, ale o to, kto z nich sa stane rivalom Roberta Fica v druhom kole. Bude to stačiť? Občan zvažuje kto a ako prezentuje svoju budúcu úlohu prezidenta a nie, kto sa stane antificovským vyzývateľom. Tretí moment súvisí s tzv. antipolitikou. Ústrednými témami kampane niektorých prezidentských kandidátov sa stáva podivná prezentácia toho, že budúcim prezidentom by mali byť práve preto, že s vrcholovou politikou nemajú žiadne skúsenosti. Hľadať a voliť niekoho s takouto sebaponukou na vážnu funkciu prvého občana štátu je vážnym omylom takto uvažujúcich kandidátov. A myslím, že občania to patrične „ocenia“.

Proeurópskosť Slovenska vyzdvihol vo svojom príhovore prezident Ivan Gašparovič počas novoročného stretnutia (15. 1.) s predstaviteľmi diplomatického zboru akreditovanými v SR. Ako však podotkol, treba sa viac venovať problémom občanov, zrozumiteľnejšie a presvedčivejšie im vysvetľovať európske rozhodnutia. „Iba tak nedáme priestor posilňovaniu populistických a extrémistických zoskupení, ktorých vplyv sa vo viacerých krajinách nebezpečne šíri. Aj my na Slovensku si uvedomujeme tieto riziká a nesmieme ich podceňovať už v prvých náznakoch,“ zdôraznil prezident. Slovensko podľa neho nastupuje do náročného volebného roka, počas ktorého si občania zvolia novú hlavu štátu, europoslancov, ako aj primátorov, starostov a mestských poslancov. V tejto súvislosti vyslovil želanie, aby sa v centre kampaní objavovali

Ivan Gašparovič a apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana.

témy hospodárskeho a sociálneho rastu, zápasu s nezamestnanosťou či duchovnej obnovy spoločnosti. „Nie zástupné témy, ktoré vnášajú do myslí ľudí zmätok, nenávisť, depresiu a prehlbovanie polarizácie spoločnosti,“ podčiarkol Gašparovič.

Apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana sa v mene pozvaných hostí poďakoval prezidentovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi za ich aktívnu spoluprácu a za ich neustálu pomoc pri výkone diplomatickej

misie veľvyslancov. „Robili ste ju ľahšou,“ poznamenal. Rovnako vyzdvihol otvorený dialóg a úctu, ktorú najvyšší ústavný činiteľ SR preukazoval voči ich práci počas oboch funkčných období. Text a foto: TASR

TASR: STARONOVÝ GENERÁLNY RIADITEĽ

Sebastian Kurz a Miroslav Lajčák.

EURÓPA MLADNE Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka pricestoval vo štvrtok 16. januára 2014 na oficiálnu návštevu Slovenska nový rakúsky spol-

kový minister pre európske a medzinárodné záležitosti Sebastian Kurz. Hlavným cieľom návštevy bolo potvrdenie dynamicky sa rozvíjajúceho partnerstva a vzťahy medzi oboma krajinami. Práve Bratislava bola jednou

z prvých zahraničných ciest najmladšieho európskeho ministra (27 r.), ktorý sa stal šéfom rakúskej diplomacie len v decembri. Text a foto: TASR

Správna rada TASR v polovici januára do funkcie generálneho riaditeľa opätovne zvolila terajšieho šéfa agentúry Jaroslava Rezníka. Súčasnému riaditeľovi končí mandát 29. apríla. Správna rada preto 2. decembra 2013 rozbehla výberové konanie, do ktorého sa ako jediný kandidát prihlásil J. Rezník. TASR


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

9

TRADÍCIA TROCH SVÄTOPLUKOVÝCH PRÚTOV Tradícia troch Svätoplukových prútov, ktorú nám v detstve vštepovali do hláv, by mala byť receptom pre spoločný postup prezidenta, predsedu NR SR aj predsedu vlády. Vo svojom príhovore na začiatku stretnutia s osobnosťami politického, spoločenského, vedeckého a športového života to vyhlásil predseda vlády SR a kandidát na prezidenta Robert Fico. „Všetci si uvedomujeme, že najmä stabilita bude základným predpokladom riešenia výziev, ktorým je SR vystavená,“ deklaroval. Podľa Fica prezident musí byť vlastenecký, presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska a reprezentovať ho v zahraničí. „V prípade môjho zvolenia ponúknem

parlamentu aj vláde spoluprácu v zahranično-politickej oblasti a pôjdem tak ďaleko, ako to len bude možné na základe vzájomnej dohody,“ avizoval. Fico zároveň vyjadril presvedčenie, že prezident musí zvládnuť svoje poslanie okamžite a nemôže sa učiť počas výkonu mandátu. „Dôležitá je znalosť slovenského politického prostredia, korektné vzťahy so sociálnymi partnermi a osobné kontakty s mnohými zahraničnými predstaviteľmi. Som pripravený ponúknuť všetko politické umenie a medzinárodné

Robert Fico, Ladislav Petráš a Róbert Vittek.

zázemie, ktoré som vytváral počas viac ako 20-ročnej kariéry politika a právnika,“ dodal. Medzi osobnosťami, ktoré prijali pozvanie, boli minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železiarne Podbrezová, a. s., Vladimír Soták, prezident KOZ SR Jozef Kollár, rektor Ekonomickej univerzity Bratislava Rudolf Sivák, predseda ZMOS-u a primátor Nitry Jozef Dvonč, prezident

Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár, predseda SAV Jaromír Pastorek aj historik, prozaik a publicista Pavel Dvořák. Pozvaní boli aj spisovateľ Peter Jaroš, režišér Juraj Jakubisko, maliar Ivan Pavle, prednosta Neurochirurgickej kliniky FNsP na Kramároch Juraj Šteňo, hokejový tréner František Hossa, futbalový reprezentant Róbert Vittek, bývalý slovenský futbalista a tréner Ladislav Petráš, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš a predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky.

Stretnutia sa zúčastnili aj zakladateľ umeleckého súboru Lúčnica Štefan Nosáľ, prednostka anatomického ústavu a študijná prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eliška Kubíková, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a vedec a lekár Ján Štencl. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa nedostavila len moderátorka a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová. Text a foto: TASR

PREDSEDOM NOVEJ STRANY TIP SA STAL TOMÁŠ HUDEC Nová politická strana TIP - Tvoríme inú politiku si 18. januára na ustanovujúcom sneme v Banskej Bystrici zvolila vedúcich predstaviteľov a rozhodla o svojom ďalšom smerovaní. Účastníci snemu schválili stredopravé liberálne programové smerovanie strany a vyjadrili sa k voľbám, ktoré sa budú tento rok konať na Slovensku. Stovka zakladajúcich členov strany na sneme volila predsedu, troch podpredsedov, členov Republikovej rady, členov poradného a rozhodcovského orgánu. Predsedom strany sa stal Tomáš Hudec (35), za podpredsedov boli zvolení Ivana Augustinská (26), Martin Schwantzer (36) a Jana Vološinová (41). „Sme mladí ľudia, náš vekový priemer je do 40 rokov a hlavne nikoho z nás neťaží žiadna aktívna predchádzajúca dlho-

dobá politická minulosť. Dá sa povedať, že sme generácia, ktorá práve dorastá, ktorá tu bude naďalej žiť a mala by sa angažovať a mať záujem o veci verejné,“ uviedol novozvolený predseda strany Tomáš Hudec. Účastníci snemu schválili aj základné programové tézy strany. Ich súčasťou je aj návrh na zriadenie inštitútu registrovaných partnerstiev po vzore mnohých štátov Európskej únie a vo svete. Strana tento bod vníma ako

Sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: TASR/Dušan Hein

odstránenie diskriminácie ľudí s inou ako heterosexuálnou orientáciou. Pred marcovými prezidentskými voľbami strana nepodporí žiadneho z aktuálnych kandi-

dátov. Túto voľbu však nechajú na slobodnom rozhodnutí každého člena a sympatizanta strany. Pre voľby do Európskeho parlamentu sa strana TIP rozhodla

otvoriť svoju kandidátku všetkým mladým a mlado zmýšľajúcim ľuďom. „Rozhodli sme sa postaviť kandidátku inak ako štandardné strany. Chceme zorganizovať online ‚primárky‘, nazvali sme ich eurokasting, na ktorý sa môže prihlásiť každý, kto súhlasí s hodnotami a programovým smerovaním strany. Kandidátka bude pozostávať z 13 členov, ktorí získajú najviac hlasov,“ povedala podpredsedníčka strany Ivana Augustinská. Strana sa zúčastní na komunálnych voľbách. Jej prioritou je však účasť na voľbách do Národnej rady SR v roku 2016. TASR, (mi)


10

naše novinky

TÉMA

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ MUSÍTE PODAŤ DO KONCA JANUÁRA PRINÁŠAME VÁM PREHĽAD POVINNOSTÍ A ZMIEN V DANI Z NEHNUTEĽNOSTÍ, PLATNÝCH OD 1. JANUÁRA 2014 Do dane z nehnuteľností spadá daň z pozemkov, daň zo stavieb, daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome. Vyrubí ju mesto alebo obec, kde sa predmetná nehnuteľnosť nachádza. Povinnosť podať priznanie má ten, kto v roku 2013 nadobudol nehnuteľnosť – kúpil, vydražil, zdedil, či dostaval stavbu. Týka sa teda fyzických a právnických osôb, ktorým nehnuteľnosť pribudla alebo oproti vlaňajšku nastala zmena. Priznať daň z nehnuteľností je potrebné do 31. januára 2014.

Mail nepostačí

Platenie dane z nehnuteľností sa týka aj tých, ktorí nehnuteľnosť vlastnia dlhšie ako od vlani. Podať priznanie môžete niekoľkými spôsobmi – odnesiete osobne na príslušný úrad, pošlete poštou alebo e-mailom. Ak použijete mail, nezabudnite, že priznanie do určeného termínu treba poslať aj poštou. V opačnom prípade bude neplatné a vás neminie pokuta. Na zreteli treba mať aj to, že vo väčších mestách sa nehnuteľnosti rozdeľujú podľa pásiem

a sadzby pre daný rok väčšinou uverejňuje mesto či obec na svojej internetovej stránke.

Upravené sadzby

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48% v 79 okresných mestách Slovenska a mestských častiach Bratislavy. Sadzby daní z nehnuteľností na rok 2014 upravilo len 15 miest, z ktorých 13 miest sadzby zvýšilo a dve mestá sadzby znížili. Väčšími sadzbami sa môžu „pochváliť“ naprí-

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48%. klad Stropkov, Malacky, Zvolen i Liptovský Mikuláš. Naopak, miernejšie daňové zaťaženie majú občania v Novom Meste nad Váhom a Senci. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Jednoduchší postup

Ďalšou novinkou v podaní priznania k dani z nehnuteľností patrí zavedenie spoločného tlačiva pre štyri miestne dane, čo výrazne zjednoduší podávanie priznania. Na jednom tlačive

teda môžete priznať daň za byt či dom, ale aj stavbu a pozemok. A čo je podstatné, daň nemusíte pracne vypočítavať sami. Urobí to za vás príslušný úrad. Povinnosťou daňovníka je len správne vyplniť tlačivo a doručiť ho na úrad. Nezabudnite na podstatné prílohy, ako sú napríklad list vlastníctva či kúpna zmluva, ktoré sú pre výpočet dane rozhodujúce. Daň zaplatíte, až keď vám správca pošle rozhodnutie o vyrubenej dani. Urobiť tak musí do 15. mája. Od doručenia rozhodnutia potom máte 15 dní na zaplatenie dane z bytu, domu, stavby, pozemku a za psa. Rovnaký počet dní máte aj na odvolanie. Ak vám vyrubili vyššiu daň, informujte sa, či môžete požiadať o splátkový kalendár. (yz), foto: TASR

Kto musí platiť daň z nehnuteľností fyzická osoba (občan, podnikateľ) alebo právnická osoba, ktorá vlastní, spravuje, má v prenájme alebo užíva nehnuteľnosť, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností.

Ako si vypočítať daň Daň vypočíta správca dane, teda mestský či obecný úrad. Ak si ju ale chcete vypočítať sami, ide o súčin výmery podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru a sadzby dane pre danú kategóriu. Pamätajte, že do podlahovej plochy bytu sa nezapočíta balkón alebo lodžia. Naopak, pivnica sa do podlahovej plochy bytu započítava. Ak ste vlastníkom viacpodlažného domu, za každé podlažie zaplatíte príplatok.


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

11

STAVBA NOVÉHO MOSTA

Nový cestný most by mal byť dokončený v marci 2015. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Dve nové okružné križovatky, dokončená tretia, premostenie nad bánoveckou traťou, diaľničný privádzač až k mostu a nové cesty – to všetko by sa malo stihnúť za rok, ktorý sa práve začal. Dokončenie výstavby nového cestného mosta v Trenčíne je plánované na marec 2015.

Až súčasne s jeho spustením prejdú prvé autá aj po nových cestách, ktoré by mali byť vybudované už v tomto roku. Podľa informácií od staviteľa sa v jarných mesiacoch začnú práce na rozšírení cesty II/507 medzi Kauflandom a zjazdom z nového cestného mosta. Mala by mať štyri jazdné pruhy. Na

tejto ceste by mali vzniknúť aj dve okružné križovatky. Jedna pri Kauflande a druhá na napojení nového cestného mosta. Počas ich budovania síce nebude cesta úplne uzavretá, so zdržaním však vodiči dočasne rátať musia. Obidve križovatky plánujú dokončiť do leta 2014. Následne sa zrealizuje premos-

tenie ponad túto cestu a tiež ponad bánoveckú trať. S výnimkou samotného mosta by mali byť v tomto roku dokončené aj ostatné objekty stavby. Ide o okružnú križovatku ulíc Biskupická a Karpatská s ich úpravou, ďalej predĺženie diaľničného privádzača k mostu, preloženie Ulice Ľ. Stárka a tiež vybudovanie

komunikácie k SOŠ letecko-technickej. K sprevádzkovaniu novovybudovaných komunikácií dôjde však až po ich kolaudácii a súčasne so spustením samotného nového cestného mosta.

www.trencin.sk

PRVÝ INVESTOR VYTVORÍ PRACOVNÉ MIESTA Do nového priemyselného parku v Novej Dubnici mieri prvý investor. Kórejská spoločnosť Daejung zaoberajúca sa výrobou plastových komponentov pre automobilový priemysel má v meste vytvoriť 70- až 100 nových pracovných miest. „Spoločnosť Daejung rozširuje svoje aktivity v súvislosti s rozširovaním výroby spoločností Kia a Hyundai. Mesto podpísalo s investorom zmluvu, v ktorej sa zaväzuje do 300 dní od podpísania vybudovať inžinierske siete a pripraviť zónu pre investo-

ra,“ priblížil primátor Novej Dubnice Peter Marušinec s tým, že Daejung už pôsobí v Dubnici nad Váhom, kde zamestnáva asi 250 ľudí.

Investície za milióny

Podľa neho objem investície zo strany mesta dosiahne asi mi-

lión eur, investícia spoločnosti Daejung sa odhaduje na asi tri milióny eur. Už sme podpísali kúpnopredajnú zmluvu na pozemky o rozlohe asi 30 500 metrov štvorcových za približne 620 000 €. Na výstavbu inžinierskych sietí máme vypracovanú právoplatnú dokumentáciu so stavebným povolením, po podpise zmluvy začíname riešiť proces verejného obstarávania, ktorý môže trvať až do štyroch mesiacov. Zo skúseností vieme, že polo-

ženie všetkých inžinierskych sietí sa dá stihnúť za nejakých 150 dní,“ skonštatoval novodubnický primátor.

Ďalší záujemcovia

Mesto podľa Marušinca rokuje s ďalším investorom. Švajčiarska spoločnosť, ktorú zatiaľ nechcel špecifikovať, plánuje v 7,5-hektárovom priemyselnom parku zabrať asi hektár a v priebehu dvoch rokov vytvoriť ďalších 70- až 100 pracovných miest. Záu-

jem má i ďalší slovenský investor. Vytvorenie asi 200 nových pracovných miest víta aj riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Zdenka Tvrdá. Vznikom týchto miest by sa nezamestnanosť v okrese Ilava, ktorá sa pohybuje na úrovni asi 9 percent, znížila len o desatiny percenta, avšak príchod každého investora je podľa nej veľkým pozitívom. TASR


12

naše novinky

SPEKTRUM

BANKA V „PEKELNOM“ DOME

V minulosti dom hrôzy, dnes banková inštitúcia.

V 16. storočí sa blízko Hornej mestskej brány, na mieste dnešnej banky, nachádzal meštiansky dom. Povesť od Jozefa Braneckého tvrdí, že v polovici 19. storočia sa v ňom žena, ktorú mešťania považovali za bosorku, obesila. Čerti z neznámeho dôvodu nechceli vziať jej dušu do pekla a namiesto toho začali po nociach mátožiť v spomínanom dome. Avšak veľmi hlasné a neznesiteľné zvuky spôsobili, že nikto z mešťanov v tomto dome nechcel bývať. Pôvodný majiteľ bol teda nútený zbaviť sa strašidelného príbytku. Záujem o „strašidelný“ dom

prejavil kapitán Trenčianskeho hradu a trenčiansky podžupan v jednej osobe – Pavol Baračka. O ňom sa tradovalo, že nemal strach z nikoho a ničoho. Ale pre nadmernú aktivitu strašidiel sa v noci nedokázal vyspať ani on. Preto mu v hlave skrsla naozaj zaujímavá myšlienka.

„Strašidelné“ väzenie

Baračka mal v kompetencii väzicu na Trenčianskom hrade, ktorá bola plná vrahov, zlodejov a rôznych iných zločincov. Po svojich skúsenostiach rozkázal, aby štyroch odsúdencov na smrť uväznili do pivnice inkriminovaného domu. Deň na to našli dvoch z nich mŕtvych a ďalší

dvaja na tom boli tak zle, že prítomný kat ich už len zbavil trápenia, ktoré prežívali, keď ich na mieste pripravil o hlavy. Pokus trenčianskeho hradného kapitána zaznamenal enormný úspech, vďaka čomu sa kriminalita v Trenčianskej župe rapídne znížila. Zločinci ju obchádzali veľkým oblúkom. A to len preto, aby sa nedostali do „strašidelného“ žalára, ktorý zaviedol trenčiansky podžupan. Posielanie trestancov do „pekelného“ väzenia sa pravdepodobne osvedčilo, pretože po smrti Pavla Baračku dom kúpil Juraj Motešický, ktorý z neho spravil stálu väznicu. V roku 1827 tu bola z bezpečnostných dôvodov postavená

aj kaplnka. Pretože niekoľkým väzňom, ktorých vodili do farského kostola na omše, sa podarilo využiť príležitosť a utiecť.

Démoni

Konkrétnejší popis mátožiacich démonov uviedol 24. decembra 1665 Juraj Chlebaňa z Trenčína, ktorý bol odsúdený za zo, že ukradol barana z maštale senátora Szilvaya. Podľa jeho slov strašilo po dome presne dvanásť čertov, ktorí viedli na reťazi bosorku. Čerti mali údajne celé telo pokryté čiernou srsťou a nohy im končili konskými kopytami. Bosorka bola vraj taká škaredá, že úbožiak Juraj sa na ňu po prvom po-

hľade už neodvážil pozrieť. Keď padla polnoc, všetkých trinásť démonov začalo robiť hurhaj, vrieskať a tancovať. Istú časť Chlebaňovej výpovede potvrdil aj strážnik väznice. Jeho veľký hluk vraj zobudil, aj keď mal veľmi tvrdý spánok. Odsúdený prežil vyvádzanie strašidiel len vďaka tomu, že opakoval Božie meno, čo na čertov údajne pôsobilo veľmi demoralizačne. Napriek tomu, že Juraj prežil vyčíňanie pekelníkov, jeho život sa skončil krátko na to. Dva dni po tejto hrôzostrašnej skúsenosti ho zastrelil strážnik Veselica pri pokuse o útek. Text a foto: (nutt)


KRĂ?Ĺ˝OVKA KRĂ?Ĺ˝OVKĂ RSKY ÄŒASOPIS

NĂĄĹĄ opernĂ˝ spevĂĄk

Rybie vajĂ­Ä?ko

Bod, po anglicky

Vlialo sa

Spojka

PlytkĂĄ nĂĄdoba

DomĂĄcke meno Petra

PRE POUÄŒENIE A ZĂ BAVU

DĂŠmonicky zvodnĂĄ Ĺžena

Pipette (skr.)

HorĂ­ bez plameĹˆa

Akým spôsobom

Nie je

3 AutonĂłmna oblasĹĽ

Ženy

- A Ĺže vraj sa doktorom nedĂĄvajĂş Ăşplatky...

Pracie prostriedk ObuvnĂ­cky Liehovina klinÄ?ek z ryĹže VĂĄnok (bĂĄsn.)

V dĹžude DĂĄmsky porĂĄĹžka klobĂşk na plnĂ˝ bez okraja bod

HorĂşÄ?ava

4

OznaÄ?enie vozidiel diaÄžkovej dopravy

ZahuÄ?Ă­, zadunĂ­ Opojil alkoholom

VĂĄĹžnejĹĄie poranenie, trauma

Slovko Ăşcty v Ă zii

HimalĂĄj. medvedĂ­k

RuskĂĄ rieka

Bil, ĹĄibal (expr.)

Arbiter (hist.) UnavĂ­m

Opätok, po Ä?esky ŤaĹžkĂ˝, namĂĄhavĂ˝ nĂĄvrat

LiehovĂ˝ nĂĄpoj

Poodmetaj TamtĂ­

Druh a radca Mohameda

EtĂĄn, po Ä?esky

ZenovĂ˝ budhizmus Post scriptum

KujnĂ˝ nerast

Jazdenie

Zakrývali

DivĂ˝ osol

Zmluva Budova

OdoĹĄlem

1

CestovnĂ˝ doklad Nezvalil na zem

SnĂ­va

PapagĂĄj

ArabskĂŠ muĹžskĂŠ meno

Alebo (poet.) Ä˝udovĂŠ zhromaĹždenie v st. GrĂŠcku BÄžaÄ?alo (nĂĄr.)

Kypri pluhom!

Dom. meno KornĂŠlie

Ťahanie

LovkyĹˆa ustrĂ­c

Borovica, sosna SeverskĂ˝ kopytnĂ­k

VýbeŞok, predhorie

ObchodnĂ˝ dom

RuskĂ˝ sĂşhlas

PridĂĄva

!

499 v RĂ­me

BiblickĂ˝ vrch

Mesto na LapaĹĽ, PovaŞí po Ä?esky

NĂĄpoveÄ?: AGORA, ANABĂ ZA, ANAS, KAP, OBERMAN, POINT, TEKS.

Arab News Agency

13

PRANOSTIKY PODÄ˝A ASTRONĂ“MA Je pravdivĂĄ TrojkrĂĄÄžovĂĄ pranostika zo slovenskĂ˝ch ÄžudovĂ˝ch pranostĂ­k z hÄžadiska astronĂłmie, ktorĂĄ hovorĂ­ o dĺŞke dĹˆa? 1D%RĂĽLHQDURGHQLHREOĂŁLH SUHYDOHQLH1D1RYĂŞURNRNXUDFtNURNQD7ULNUiOHRNURN GiOHQD+URPQLFHRKRGLQXYtFH 1DRWi]NXRGSRYHGDODVWURQyP0JU-R]HI.ULĂŁWRIRYLĂž ULDGLWHÄ?+YH]GiUQHDSODQHWiULD05âWHIiQLND+ORKRYHFĂ„7LHWRSUDQRVWLN\V~ SUDYGLYpDY\FKiG]DM~]SR]RURYDQtLRE\ĂžDMQĂŞFKÄ?XGt .DĂĽGRURĂžQHGHFHPEUDQD-

StarogermĂĄni

Zvieracia papuÄža

Abvolt

- AkĂŠ Ăşplatky?...

2

.UtĂĽRYNXGRGDODUHGDNFLDĂžDVRSLVX5(/$;

Ä?Ă­slo 1/2014

VWiYD]LPQĂŞVOQRYUDW SUH]DXMtPDYRVĢWHQWRURNWR EXGHGHFHPEUDDOHLED PLQ~W\SRSROQRFL D]DĂžtQDVD]Y\ĂŁRYDĢYĂŞĂŁNDVOQND QDREORKHĂžtPVDSUHGOĂĽXMHMHKRVYLWDWĂŞPVD]DĂžtQD SUHGOĂĽRYDĢGHQQpVYHWOR$E\ WRERORYĂŁHWNĂŞP]UR]XPLWHÄ?QpWLHWRSUDQRVWLN\VDRSLHUDOLRFLUNHYQpVYLDWN\3UYp WULQHKRYRULDNRQNUpWQ\~GDM DOH]DVWURQRPLFNpKRKÄ?DGLVNDVDRG%RĂĽLHKRQDURGHQLD GR7URFKNUiÄ?RYGHÄ–SUHGÄŽĂĽL RPLQ~WQD+URPQLFHMHWR Y\MDGUHQpĂžDVRYĂŞP~GDMRPÂł )UDQWLĂŁHN,YiQ

JANUà ROVÉ PRANOSTIKY

 Na Troch krĂĄÄžov mnoho hviezd – mnoho zemiakov.  Na poÄ?iatku roka, keÄ? sĂş mokrĂŠ Ä?asy, od hnevu si vinĂĄr bude ĹĄklbaĹĽ vlasy.  Beda tomu roku, v ktorom v januĂĄri trĂĄva rastie.  V januĂĄri mrĂĄz – teĹĄĂ­ nĂĄs, v januĂĄri voda – to je veÄ?nĂĄ ĹĄkoda.  JanuĂĄr dobrĂ˝ je, keÄ? chotĂĄr biely je.  V januĂĄri sneh a blato, vo februĂĄri mnoho mrazov zato.  KeÄ? vÄ?ely v januĂĄri vyletujĂş, to nedobrĂ˝ rok ohlasujĂş. ,OXVWUDĂžQpIRWR7$650LFKDO6YtWRN


14

naše novinky

ŠPORT

TRENČÍN AJ NAĎALEJ ŽIVÍ ŠANCU NA PLAY-OFF dvoch minút zápas otočil, keď najskôr Bobčekova strela znamenala vyrovnanie a o dve minúty neskôr už Trenčín viedol zásluhou Mikulu. 38 sekúnd pred koncom stretnutia Petrovický spečatil víťazstvo Dukly gólom do prázdnej brány. Milan Staš, tréner Dukly, poďakoval po zápase aj fanúšikom: „Zaspali sme úvod zápasu, no zvíťazili sme zaslúžene. Mužstvo ukázalo, že má svoju kvalitu. Ďakujem fanúšikom, že nám stále veria a prichádzajú v čoraz väčšom počte.“

Dukla sa v štyroch zápasoch od 38. do 41. kola z výhry tešila len raz, avšak stále sa držala na ôsmom mieste, ktoré jej zaručuje účasť˝v play-off. Prvá tretina v súboji 38. kola hokejovej extraligy medzi domácou Duklou a hosťujúcimi Piešťanmi gól nepriniesla, i keď boli to domáci, ktorí boli nebezpečnejším tímom. V druhej tretine sa už hra vyrovnala. V 37. minúte sa podarilo hosťom otvoriť skóre zápasu, keď sa presadil Stupka. Úvod záverečnej tretiny vyšiel domácim, keď z dorážky vyrovnával Nemčík. Rozuzlenie zápasu priniesla až 57. minúta, kedy rozhodol hosťujúci Mišura. Trenčania inkasovali aj po tretíkrát pri záverečnej snahe a hre bez brankára. Branislav Jánoš, asistent trénera Trenčína, zhodnotil súboj slovami: „Vo vyrovnanom zápase rozhodli maličkosti. V koncovke nám chýbal väčší pokoj. Hráči však bojovali až do konca, začo im patrí vďaka.“

Najhorší zápas

Oslabená Skalica nastúpila na domácom ľade v súboji

Premrhané vedenie

Trenčiansky hráč Denis Hudec. Foto: TASR

39. kola proti Trenčínu aktívne a už v 4. minúte sa ujala vedenia gólom. Za stavu 2:2 si domáci vďaka gólom Kuľhu a Šátka vytvorili rozhodujúce dvojgólové vedenie. Dukla už len v závere skorigovala gólom Mikulu, ktorý padol pri presilovej hre a záverečnej

hre hostí bez brankára. Tréner Dukly Trenčín Milan Staš si po prehre servítku pred ústa nedával: „Z našej strany to bolo už od začiatku vlažné. Žial, nezlepšilo sa to ani počas ďalšej hry. Bol to náš najslabší výkon vonku, čo som pri mužstve.“

Triumf nad majstrom

V 40. kole extraligy hostila domáca Dukla aktuálneho majstra zo Zvolena. Domáci vstúpili do zápasu doslova katastroválne, pretože už v 1. minúte prehrávali po góle Obšuta, ktorý využil presilovú hru. V záverečnej tretine Trenčín v rozpätí

V 41. kole na seba narazil domáci Poprad a hosťujúca Dukla. Trenčín viedol už 4:2, no domáci vyrovnali a víťazný obrat dokonal Poprav v predĺžení, kedy sa presadil Buc. Branislava Jánoša, asistenta trénera Dukly, bodová strata mrzela: „Na hru v oslabení sme sa pripravovali, ale dať v nich tri góly, to nám veľmi pomohlo. Enormný tlak v záverečnej časti sme však neustáli. Straty bodov je nám ľúto, musíme sa do ďalších zápasov zlepšiť.“ (mp), TASR

GÁBORÍKOV ŠTART STÁLE NEISTÝ Štart Mariána Gáboríka na ZOH v Soči má naďalej nejasné kontúry. Slovenský hokejista a odchovanec trenčianskeho hokeja sa zotavuje po decembrovej operácii zlomenej kľúčnej kosti a termín jeho návratu na ľad je otázny. Ak bude v čase začiatku olympijského turnaja pripravený hrať, klub NHL Columbus Blue Jackets mu podľa prezidenta pre hokejové operácie Johna Davidsona nebude brániť obliecť si reprezentačný dres. Gáboríka v tejto sezóne sprevádza smola, v NHL stihol odohrať iba 18 zápasov. Naj-

v dueli s Philadelphiou zlomeninu kľúčnej kosti. Jeho „comeback“ vtedy trval iba štyri striedania a v šatni sa neubránil slzám. „Bolo to zničujúce. Pár dní som sa z toho nevedel dostať,“ priznal rýchlonohý útočník pre periodikum Columbus Dispatch. Na Štedrý deň ho operovali. „A teraz sa iba snažím, aby sa môj stav zlepšil tak rýchlo, ako to len pôjde. Ale ktovie ako to nakoniec dopadne.“ Marián Gáborík. Foto: TASR

skôr ho na takmer šesť týždňov vyradilo zranenie kolena, hneď v prvom zápase po návrate do zostavy Blue Jackets utrpel 21. decembra

Soči-priorita

Účasť v Soči je pre Gáboríka momentálne absolútnou prioritou. Aby do Ruska mohol letieť, musí najskôr dostať zelenú od lekárskeho tímu Columbusu. „Ak bude

zdravý, chceme, aby hral,“ naznačil záujem Blue Jackets o štart svojej opory na olympiáde Davidson. „Ak zdravý nebude, samozrejme, hrať nebude môcť.“ Situáciu zbytočne nesilí ani samotný Gáborík. „Ak nebudem v poriadku, nemá cenu ísť do toho. Nebudem klamať seba, ani svoj tím – tento tím (Blue Jackets) ani olympijský tím. Ďalšou vecou je, že musím byť vo forme, aby som bol platný. Nemôžem iba tak naskočiť do zápasov,“ povedal slovenský forvard pre Columbus Dispatch.

Rozhodnutie

Tajnička Gáboríkovej (ne) účasti v Soči sa pravdepodob-

ne rozuzlí už tento týždeň. Na jeho konci čaká krídelníka dôležité röntgenové vyšetrenie, ktoré ukáže, či je kosť dostatočne pevne zrastená s vloženou stabilizačnou doštičkou, aby mohol začať korčuľovať. V prípade pozitívneho výsledku ho klub pravdepodobne deaktivuje z listiny zranených hráčov a je naklonený pustiť ho na olympiádu aj v prípade, že by pred odletom do Ruska už neodohral v drese „modrokabátnikov“ ani jeden zápas v NHL. Pauza v zámorskej profilige je od 9. februára, na slovenský tím čaká na ZOH prvý duel 13. februára proti USA. TASR


Ä?Ă­slo 1/2014

Ĺ PORT

15

1â&2&(1,/21$-/(3âË&+ â325729&2952.$ NårodnÊ ťportovÊ centrum (NŠC) minulý pondelok ocenilo vyťe ťtyridsaż najúspeťnejťích ťportovcov a trÊnerov za rok 2013. V ťportovej hale Mladosż im ceny odovzdali medzi inými aj ťtåtny tajomník ťkolstva, vedy, výskumu a ťportu SR Štefan Chudoba a prezident SlovenskÊho olympijskÊho výboru Frantiťek Chmelår.

QXOĂŞURNDDE\VRPGRVLDKROQHMDNpWRSWRSXPLHVWQHQLDÂł XYLHGRO9DUJD

Objav roka 2EMDYRPURNDVDVWDODWULDWORQLVWND,YDQD.XULDĂžNRYiNWRUiVLYXSO\QXORPURNXY\ERjovala titul na ME v duatlone YKRODQGVNRP+RUVWDDQGH 0DDVDPLHVWRQDMXQLRUVNRPVYHWRYRPĂŁDPSLRQiWH Y2WWDZHĂ„8SO\QXOiVH]yQDERODYHÄ?PLY\GDUHQiVWiOHVRPVD]OHSĂŁRYDOD7RWR ERODYODVWQHPRMDSRVOHGQi VH]yQDYMXQLRUVNHMNDWHJyULL DY\ĂŁODPLSRGÄ?DSOiQRY7HUD]VRPXĂĽPHG]LVHQLRUPL ĂžREXGHSUHPÄ–DYHÄ?NĂŞVNRN DOHP\VOtPVLĂĽHPiPĂŁDQFX ]DUDGLĢVDPHG]LSURIHVLRQiORYÂłSRYHGDOD.XULDĂžNRYi 2FHQHQLDRGRY]GDOLĂŁSRUWRYFRPDLFKWUpQHURPRNUHP &KXGREXD&KPHOiUDDMULDGLWHÄ?1iURGQpKRĂŁSRUWRYpKR FHQWUD%RULVĂ˝DYDMGDDJHQHUiOQ\ULDGLWHÄ?VHNFLHĂŁWiWQHM VWDURVWOLYRVWLRĂŁSRUWDPOiGHĂĽ0â99Dâ65/DGLVODY Ă˝DPEDO

Medzi ocenenĂ˝mi nechĂ˝bali YLDFHUtDGHSWLQD~ĂžDVĢQDIHEUXiURYĂŞFKRO\PSLMVNĂŞFKKUiFK Y6RĂžL&HQ\YNDWHJyULLVHQLRURYVLSUHY]DOLQDSUtNODGYRGQi VODORPiUND-DQD'XNiWRYiNDUDWLVWND-DQD9RMWLNHYLĂžRYiDWOpWL-R]HI5HSĂžtND0DUFHO/RPQLFNĂŞĂžLWULDWORQLVWD5LFKDUG 9DUJDĂ„9XSO\QXORPURNXVRP VDVQDĂĽLOĂžRQDMYLDFVDSULEOtĂĽLĢ NVYHWRYHMĂŁSLĂžNH6SUDYLOVRP YĂŁDNSiUFKĂŞENWRUpVDSRWRP odrazili vo vrcholnej prĂ­prave QDÂżQiOH06Y/RQGĂŞQH1R SRGDOVRPDMQLHNRÄ?NRGREUĂŞFK YĂŞNRQRYDVRPVSRNRMQĂŞĂĽH SRVWXSXMHPGRSUHGX9WRPWR URNX]DĂžtQDPYVHULiOL06XĂĽ YDSUtOLY$XFNODQGH%XGHPVD DobrĂŠ pozĂ­cie VQDĂĽLĢDE\VRPGRSDGROYFHO- &KXGREDYRVYRMRPSUtKRYRUH NRYRPUHEUtĂžNXOHSĂŁLHDNRPL- RNUHPLQpKRSRYHGDOĂ„9HÄ?PL

9tĢD]NDYNDWHJyULLVNRNDQURND,YDQD.XULDÞNRYi)RWR7$650DUWLQ%DXPDQQ

2FHQHQĂŞ WULDWORQLVWD 5LFKDUG 9DUJD YÄ?DYR MHKR WUpQHU .ULVWLiQ &XSiN )RWR7$650DUWLQ%DXPDQQ

VLüHOiPDE\VD6ORYHQVNXSRGDULORDMYURNX]DXMDĢQD ãSRUWRYRPQHELGREUpSR]tFLH 6tFHVPHPDOLÞNiNUDMLQDDOH YüG\VPHYRYLDFHUêFKRGYHW-

YLDFKSDWULOLNĂŁSLĂžNH7HQWR QiĂŁDQFD&KFHOE\VRPDE\ URNQiVĂžDNDM~]LPQpRO\P- QDĂŁLUHSUH]HQWDQWLNWRPXDM SLMVNpKU\Y6RĂžL2O\PSLi- WDNSULVWXSRYDOLDY\XĂĽLOLMXÂł GDMHUD]]DĂŁW\ULURN\DSUH YHÄ?DĂŁSRUWRYFRYMHWRĂĽLYRW7$65 EE

Za ĂşspeĹĄnĂş reprezentĂĄciu NĹ C v  kategĂłrii akademikov a  juniorov sĂş ocenenĂ­ ĹĄportovci a ich trĂŠneri v ťtyroch kategĂłriĂĄch: 1. KandidĂĄti ĂşÄ?asti na ZOH 2014 v SoÄ?i (cena: Ä?estnĂŠ uznanie pre ĹĄportovca i trĂŠnera): Jana GantnerovĂĄ - zjazdovĂŠ lyĹžovanie, trĂŠner - Juraj Gantner Barbara KantorovĂĄ - zjazdovĂŠ lyĹžovanie, manaŞÊr - DuĹĄan Kantor Barbora LukĂĄÄ?ovĂĄ - zjazdovĂŠ lyĹžovanie, trĂŠner - BohumĂ­r Zeman Alena ProchĂĄzkovĂĄ - beĹžeckĂŠ lyĹžovanie, trĂŠner - JĂĄn ValuĹĄka Klaudia MedlovĂĄ - snowbording, trĂŠner - Marek HliniÄ?an PaulĂ­na FialkovĂĄ - biatlon, trĂŠnerka - Anna MurĂ­novĂĄ TerĂŠzia PoliakovĂĄ - biatlon, trĂŠnerka - Anna MurĂ­novĂĄ TomĂĄĹĄ Hasilla - biatlon, trĂŠner - Pavol Kobela Monika SimanÄ?Ă­kovĂĄ - krasokorÄ?uÄžovanie, trĂŠner - VladimĂ­r Dvojnikov Jozef PetrulĂĄk, MariĂĄn ZemanĂ­k - dvojsedadlovĂŠ sane, trĂŠner - Ä˝ubomĂ­r Mick 2. Skokan roka: Ivana KuriaÄ?kovĂĄ - triatlon 3. Juniori (ocenenĂ˝ ĹĄportovec a ocenenĂ˝ trĂŠner): Denis MyĹĄĂĄk - rĂ˝chlostnĂĄ kanoistika, trĂŠner - Ä˝ubomĂ­r Hagara Dorota BalciarovĂĄ - karate, trĂŠner - Peter BaÄ?ura Dominika TatĂĄrovĂĄ - karate, trĂŠner - Jozef Poliak 4. Seniori (ocenenĂ˝ ĹĄportovec a ocenenĂ˝ trĂŠner): Jana DukĂĄtovĂĄ - vodnĂ˝ slalom, trĂŠner - RĂłbert OrokockĂ˝ Peter Csonka - vodnĂ˝ slalom Jana VojtikeviÄ?ovĂĄ - karate, trĂŠner - JĂĄn Longa Lenka MatejovĂĄ - zĂĄpasenie, trĂŠner - Andrej FaĹĄĂĄnek Jozef RepÄ?Ă­k - atletika, trĂŠner - Marcel LopuchovskĂ˝ Marcel LomnickĂ˝ - atletika Barbara KantorovĂĄ - lyĹžovanie Jana GantnerovĂĄ - lyĹžovanie, trĂŠner - Juraj Gantner Ivana KuriaÄ?kovĂĄ - triatlon, trĂŠner - MĂĄria KuriaÄ?kovĂĄ Richard Varga - triatlon, trĂŠner - KristiĂĄn CupĂĄk


16

naše novinky

ŠPORT

JÁN LAŠÁK: S DUKLOU SOM SA ZŽIL zmýšľanie je zlé. Snažím sa im teda odovzdať svoje rady a skúsenosti a viesť ich týmto spôsobom.

V médiách deklarujete, že hráte zadarmo. Je to naozaj tak? Čo vás motivuje k tomu, že to robíte aj napriek tomu, že nepoberáte žiadny plat?

Ján Lašák Foto: TASR

Pre Naše Novinky poskytol zaujímavý rozhovor hokejový brankár Ján Lašák, držiteľ kompletnej sady medailí z majstrovstiev sveta a štvornásobný držiteľ ocenenia pre najlepšieho slovenského brankára, ktorý momentálne pôsobí v Dukle Trenčín. Témou nášho rozhovoru bola jeho účasť v prestížnej ALL Stars hokejovej Tipsport Extraligy, doterajšie pôsobenie v slovenskej reprezentácii, ale spýtali sme sa ho aj na jeho súčasné pôsobenie v Dukle.

Aká bola vaša reakcia, keď ste sa dozvedeli, že ste sa stali víťazom hlasovania pre výber Tipsport extraligy pre exhibičný duel proti slovenskej reprezentácii na brankárskom poste? Nijaká zvláštna. Samozrejme, že ma potešila priazeň fanúšikov. Práve v okamihu, keď som sa však dozvedel túto informáciu, riešil som niečo zásadné, možno aj preto ma to v prvom momente až tak nenadchlo. Ale ešte raz, hlasy fanúšikov ma veľmi tešia.

Nemrzí vás fakt, že teraz budete na opačnom konci klziska a teda po mnohých úspešných rokoch nebudete reprezentovať svoju krajinu? To mi napadlo asi ako prvé. No celý život som bol tvrdý realista. Chalani na druhej strane celý rok pracovali, aby ma prevýšili. Hrať si zaslúžia len tí, ktorí sú najlepší, a to momentálne oni sú. Beriem to ako fakt. Je tam úprimná závisť. Ale my

brankári medzi sebou perfektne vychádzame.

Čo považujete za svoj najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére? Samozrejme, že sú to majstrovstvá sveta a medailové umiestnenia v rámci slovenskej reprezentácie. Ale tiež veľmi vysoko radím aj to, že som bol prvým slovenským brankárom, ktorý okúsil NHL.

Čo bolo vo vašej doterajšej hokejovej kariére najväším sklamaním? Sklamaní bolo viac, ale žiadne nebolo vyslovene najväčšie. Každý jeden pád, resp. sklamanie ma posilnilo a poučil som sa z toho. Avšak ak mám spomenúť moment, ktorý ma v kariére najviac mrzí, tak by to bol práve ten z MS 2004 v semifinále s Kanadou, keď ma súperov hráč za bránkou fauloval a následne sme z tejto situácie dostali rozhodujúci gól na 1:2. Nebolo to hokejové, pretože Kanada nevyhrala zaslúžene.

Vaše obľúbené pôsobisko? Krásne obdobie sme zažili spolu s rodinou v Helsinkách, kde sme si užívali nádherný rodinný život, krajina bola celá zasnežená, bolo tam kopec snehu. A aj po tej hokejovej stránke to bolo takmer dokonalé.

Momentálne ste hráčom Dukly Trenčín. Ako sa vám pozdáva toto pôsobisko? S Duklou som sa zžil. Na to, že nemám žiadnu zmluvu si to v Dukle užívam. To, ako sa tu cítim je asi najlepšia odpoveď. Je tu skvelá partia, s ktorou sa snažíme docieliť play-off, do ktorej sa, samozrejme, aj dostaneme.

Súdiac podľa vašich skúseností a úspechov, ste v kabíne prirodzeným lídrom? Nemyslím si, že som vyslovene lídrom. Skôr sa snažím chalanom dávať rady. Naše slovenské myslenie je iné ako myslenie hráčov vo svete. Slovenské

Hrávam s vlastným výstrojom, vlastnými hokejkami. Klub mi vyšiel v ústrety tým, že mi našiel byt, za ktorý neplatím. No moja zmluva je vystavená na 0 €. Každý mesiac som nejaké peniaze v mínuse. No napriek tomu sa cítim dobre. Opakujem ešte raz, je tu perfektná partia. V blízkej budúcnosti si ale zrejme s vedením sadneme a budeme túto situáciu riešiť. No zatiaľ je to tak, ako to je.

Čo hovoríte na divácku kulisu tu v Trenčíne? Pamätám si ešte televízne zápasy v deväťdesiatych rokoch, keď Trenčín hrával finálové série so Slovanom a s Košicami vo vypredanom štadióne. No treba sa pozrieť na situáciu, ktorá tu je teraz. Na štadióne je zima, sedačky sú drevené. Kulisa je slabá. Chodí sem málo ľudí, no nevyčítam im to. Každý si rozmyslí, kde si pôjde sadnúť. Či pôjde do pohodlného kina alebo na studený štadión. No i my musíme ľudí nejakým spôsobom prilákať a azda sa to v blízkej budúcnosti zmení k lepšiemu.

Má mužstvo v súčasnej forme na play-off? Určite áno. Ak budeme všetci zdraví a budeme hrať pri zemi náš rýchly, mladícky a bojovný hokej, mužstvo na to play-off dozaista má. Máme však mladé mužstvo, ktoré keď vyhrá pár zápasov si ihneď myslí, že všetko pôjde samo. Ak toto odstránime, môžeme potrápiť v prvom kole favorita, resp. ho aj vyradiť.

Čo hovoríte na samotné mesto Trenčín? Stihli ste ho už dokonale spoznať? Dokonale ešte nie. Ešte som nestihol navštíviť Trenčiansky hrad, predsa len je to dominanta mesta. Centrum je však pekné. Som milo prekvapený, že mesto žije. V tomto smere je na tom lepšie ako napríklad taký Zvolen

Čo plánujete po tejto sezóne? Ste v kontakte s nejakými klubmi? Stále čakám na nejakú konkrétnu ponuku. Niektoré ponuky, ktoré prišli, boli síce finančne zaujímavé, ale nepáčila sa mi pozícia dotyčných tímov.

Ktorá liga, v ktorej ste pôsobili, je podľa vás najnáročnejšia? Každá liga je ťažká. KHL je veľmi náročná pre zahraničných hráčov v tom, že sa s nimi nemaznajú. Manažér sa zle vyspí a dotyčný hráč skončí. Videli ste to aj na príklade Rasťa Staňu. Na druhej strane fínska liga bola veľmi rýchla, agresívna a veľmi dobrá po hokejovej stránke. Boli tam dobré tréningy, dobré zázemie, bol to poctivý hokej. V tomto ohľade bola náročnejšia ako ruská. V KHL sú technickí hráči, sú tam veľké ihriská. Keď hráte v slabšom mužstve, tak je to tam naozaj ťažké. Každá liga má, samozrejme, čosi do seba. Aj tá slovenská. Medzi samotnými ligami nie je až taký priepastný rozdiel, ako si každý myslí.

Chceli by ste niečo odkázať fanúšikom Dukly Trenčín a zároveň ich aj touto cestou pozvať na štadión? Ľudí treba presvedčiť skutkami a nie rečami. Takže sa budeme snažiť hrať lepšie a pritiahnuť ich týmto spôsobom a nie mojimi odkazmi v novinách. Marián Petrík

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Trenčín, náklad 28 500 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu

Ntn 01 2014 web  
Ntn 01 2014 web  
Advertisement