Page 1

10 500 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

kliknite si na svoje mesto

Ročník: I. číslo 7/2014 Dátum vydania: 8. 5. 2014

Partizánske

Otvorenie múzea

Pašiový Medzinárodný sprievod cirkví Deň Zeme

Rozhovor s Peškovičom

str. 2 Dňa 25. apríla bolo slávnostne otvorené Mestské múzeum, zriadené je v priestoroch Mestskej knižnice a za úlohu má dokumentovať históriu mesta Partizánske.

str. 2 Veriacich rôznych kresťanských cirkví, ale i neveriacich, ktorí vo svojom živote uznávajú hodnotu dobra, spojil na Veľký piatok ekumenický pašiový sprievod.

str. 14 Má 32 rokov, pôsobí v dánskom klube Viborg FF a my sme sa s ním porozprávali o futbale na severe Európy, ale aj o tom, ako si spomína na svoje začiatky.

str. 5 Medzinárodný Deň Zeme bol oslavovaný aj v našom meste. Škola zdravia, IV. ZŠ Veľká okružná tiež ukázala, že stav životného prostredia jej nie je ľahostajný.

V duchu dávnych tradícií aj na Námestí SNP „vyrástol“ máj.

MÁJOVÉ SLÁVNOSTI VO VEĽKOM ŠTÝLE Posledný aprílový deň už tradične na našom území patrí stavaniu májov. Aj keď táto milá tradícia v očiach našej mládeže stále viac upadá do zabudnutia, na mnohých miestach Slovenska sa vždy nájdu mladí muži, folklórne súbory, či dokonca celé obce, ktoré tento zvyk udržiavajú pri živote. Výnimkou nie je ani mesto Partizánske. Počas Májového kultúrneho festivalu tu nechýbali usmiate tváre a kopec zábavy.

Staviame my máje

V duchu dávnych tradícií aj na Námestí SNP „vyrástol“ máj. Tohtoročné stavanie mája sa nieslo pod taktovkou Folklórnych súborov Jánošík a Fialka. Chlapi v krojoch zabezpe-

čili a postavili máj, ktorý predtým za rezkej hudby pestrofarebnými stuhami ozdobili dievčatá a ženy z oboch súborov. Pokračovanie na strane 3


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

OPITÍ VODIČI

KRÁTKE SPRÁVY

2

Dopravní policajti z Trenčianskeho kraja obvinili z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky 26. apríla troch vodičov, medzi nimi aj 20-ročného muža z okresu Partizánske, ktorý jazdil v centre Partizánskeho v nočných hodinách. Hrozí mu teraz trest odňatia slobody až na jeden rok. Pri kontrole sa podrobil dychovej skúške s výsledkom merania 0,63 mg/l, čo je v prepočte 1,31 promile alkoholu v dychu.

OTVORENIE MÚZEA

STOČENÉ KILOMETRE NA TACHOMETRI Zo zločinu poškodzovania spotrebiteľa obvinil vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ z Partizánskeho 49-ročného muža z Partizánskeho. Obvinený, ešte v roku 2011 v Žabokrekoch nad Nitrou (okres Partizánske) v úmysle obohatiť sa, uviedol do omylu kupujúcich pri kúpe motorového vozidla Fiat Ducato, keď úmyselne zamlčal skutočnosť, že došlo k zásahu do tachometra predávaného auta a zníženiu hodnoty najazdených kilometrov minimálne o 300-tisíc km. „Po vykonanej skúšobnej jazde kupujúci súhlasili s kúpou vozidla. Vzhľadom na reálny počet najazdených kilometrov sa obvinený obohatil pri predaji auta o sumu 2 923 eur,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, Pavol Kudlička. Ako dodal, mužovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

ZAISTILI OMAMNÚ LÁTKU Zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi spáchaného formou spolupáchateľstva obvinil vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície OR PZ v Partizánskom dvoch mužov z Partizánskeho, 33-ročného Juraja a rovnako starého Michala. Obaja si po vzájomnej dohode zadovážili omamnú látku Fentanyl, ktorú u seba neoprávnene prechovávali. ,,Táto látka je v zmysle zákona zaradená do II. skupiny omamných látok a drogovo závislí ľudia ju majú ako náhradu heroínu,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, Elena Antalová. ,,Za tento skutok im v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov,“ upozornila.

VYHODNOTILI BANKÁRA ROKA Ocenenie Bankár roka vyhlásil týždenník Trend v spolupráci s partnerom Fincentrum. V ankete vyhral Jozef Síkela zo Slovenskej sporiteľne pred Imrichom Bérešom, šéfom Prvej stavebnej sporiteľne (PSS), ktorý sa o striebornú priečku delil s Igorom Vidom z Tatra banky. „Je pre mňa cťou, že som takéto vysoké umiestnenie získal hneď v prvom ročníku. Vnímam ho aj ako ocenenie mojej práce v súčasnosti najdlhšie slúžiaceho predsedu predstavenstva medzi mojimi kolegami v celom slovenskom bankovom sektore,“ povedal Imrich Béreš, predseda predstavenstva PSS. TASR, (ts)

Nové Mestské múzeum v Partizánskom.

Dňa 25. apríla bolo v Partizánskom za účasti významných predstaviteľov mesta i občianskej verejnosti prestrihnutím pásky slávnostne otvorené Mestské múzeum. Bolo zriadené v priestoroch Mestskej knižnice, ktoré boli doposiaľ nevyužívané. Múze-

um má za úlohu dokumentovať históriu mesta Partizánske spojenú s Baťovou históriou a zachovať aj propagovať tak kultúrne dedičstvo našich predkov. Návštevníci múzea majú možnosť prehliadnuť si zbierku exponátov, ktorá sa spája s mestom a jeho mestskými časťami, napr. rodokmeň rodiny Baťovcov, maketu kos-

tola Božského srdca Ježišovho v Partizánskom, rôzne druhy obuvi, listinné dokumenty, ako i mapu významných osobností pochádzajúcich alebo pôsobiacich v danom regióne. Múzeum bude otvorené každý utorok a štvrtok od 10.00 hod. do 16.00 hod. Text a foto: Jarmila Hýroššová

EKUMENICKÝ PAŠIOVÝ SPRIEVOD CIRKVÍ Veriacich rôznych kresťanských cirkví, ale i neveriacich, ktorí vo svojom živote uznávajú hodnotu dobra, spojil na Veľký piatok ekumenický pašiový sprievod, ktorý sa v Partizánskom konal už po štvrtýkrát. Pašiový sprievod začal svoju púť pred rímskokatolíckym kostolom Nanebovzatia Panny Márie v Šimonovanoch. Pochod za dobro sprevádzala krížová cesta. Od kostola v Šimonovanoch sa veriaci spolu s duchovnými presunuli k modlitebni metodistov a k evanjelickému kostolu. Cirkevné podujatie vyvrcholilo pred farským kostolom Božského srdca Ježišovho v Partizánskom. Na Veľký piatok – deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista, sa v rímskokatolíckych chrámoch neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Všetci

Ilustračné foto: TASR/František Iván

veriaci sa postia od mäsitých pokrmov a najesť sa možno za deň len raz do sýtosti. Je to deň osobitne zasvätený spomienke Ježišovho utrpenia a smrti na kríži. Je to deň pokánia. Na príprave a realizácii ekumenického pašiové-

ho sprievodu sa v Partizánskom každoročne podieľajú aj predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi a.v. a Evanjelickej cirkvi metodistickej. Jarmila Hýroššová


číslo 7/2014

SPRAVODAJSTVO

Dokončenie zo strany 1

ich zvykne publikum oslovovať. Ako hosť programu vystúpila talentovaná speváčka Terézia Mandzáková. Z iného súdka bola live kapela Funky Emotions, ktorá divákom naservírovala najväčšie funky - disco - soulové hity.

Folklórne vystúpenie

Ďalšia hodinka patrila folklórnemu pásmu spevu, hudby a tanca v réžii manželov Centárovcov. Účinkovali v ňom detský folklórny súbor Fialka a folklórny súbor Jánošík. Počas ich vystúpenia si mohli deti vyzdvihnúť z rúk organizátorov festivalu lampióny, aby sa tak mohli zúčastniť lampiónového sprievodu.

Druhý deň osláv

Aj 1.máj – deň bez práce si viacerí Partizánčania užívali vonku a oslávili ho vo veľkom štýle. Krásne prvomájové predpoludnie sa nieslo v znamení dychovej hudby v podaní skupiny Chynorianka. Počas vystúpenia im spoločnosť robili mažoretky Akord z Hradišťa. Potom nasledoval už v poradí IV. ročník folklórneho festivalu Ja som malý remeselník. Májové oslavy boli zorganizované bravúrne, so všetkým, čo k tomu patrí a každý si mohol nájsť to svoje. Nechýbal kopec zábavy, dobrého jedla, usmiatych tvárí a slnka.

Lampiónový sprievod

Do roku 1989 si v predvečer 1. mája – sviatku práce, „manifestáciou mládeže, študentov a pracujúcich” komunistická moc vynucovala poslušnosť voči vtedajšiemu režimu. Povinne sme sa museli ako žiaci s lampiónom v ruke v podvečerných hodinách zapájať do sprievodov. V súčasnosti ale lampiónové sprievody zažívajú renesanciu. Pre deti je svetlo v akejkoľvek podobe magické. A keď môžu samy tieto svetielka niesť, úspech je zaručený.

Roztancované námestie

V súčasnosti lampiónové sprievody zažívajú renesanciu.

né rusínske, ukrajinské, šarišské, zemplínske, ale aj slovenské ľudové piesne

a vtipným hovoreným slovom sa vo večerných hodinách postarala o príjemnú

a nezabudnuteľnú atmosféru ľudová hudba Ondreja Kandráča alebo Kandráčovci, ako

Text a foto: Jarmila Hýroššová

NPE 2364/14

Vynikajúcim repertoárom, ktorý tvoria temperament-

3

08105 Ferova linka PR clanok 206x136.indd 1

15.4.2014 16:01


naše novinky

SPEKTRUM

SNAŽÍTE SA SEPAROVAŤ ODPAD?

ANKETA

4

SKÚŠKY DOSPELOSTI

Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme nemali triediť odpad. Všeobecne môžeme konštatovať, že triedením odpadu pomôžeme nielen životnému prostrediu, ale v konečnom dôsledku aj sebe (po stránke zdravotnej, sociálnej, ale aj ekonomickej). Preto sme sa občanov pýtali, či tiež separujú. Lukáš Áno, separujem odpad a záleží mi na životnom prostredí, lebo Zem máme len jednu, a preto by sme si ju mali vážiť a nie ničiť.

Zuzka Áno, separujem odpad, na životnom prostredí mi záleží a treba ho chrániť. Tomuto problému som sa venovala aj v mojej SOČ.

N. Machálková, B. Fodorová, Z. Tupý, M. Hudec a N. Rizikyová maturovali trochu netradične.

Keď sa povie maturita, každý z nás si predstaví skúšky, ktoré pre mladého človeka znamenajú odrazový mostík do reálneho života. Nie je však skúška ako skúška. Na Spojenej škole v Partizánskom sa okrem teoretických vedomostí žiaci každoročne testujú aj z praktických skúseností vo svojom odbore. Výnimkou nebol ani tento školský rok.

Dušan Pravdaže, odpad separujem, ale naše životné prostredie je natoľko znečistené, že si naozaj neviem predstaviť, kde budú budúce generácie za pár rokov vyrastať.

Pavol Odpad separujem. V dnešnej dobe je to podľa mňa už samozrejmosť. Životné prostredie sa snažím neznečisťovať, najhoršie sú však tie chemikálie, ktoré veľké fabriky vypúšťajú do ovzdušia.

Anna Áno, odpad pravidelne separujem, snažím sa životné prostredie neznečisťovať a chrániť ho.

Nazreli sme pod pokrievku maturít v jednej zo zložiek Spojenej školy, v obchodnej akadémii. V utorok 15. apríla nastúpili žiaci oboch tried štvrtého ročníka, aj keď so strachom a obavami, ale slávnostne naladení, pred maturitné komisie podľa študijných odborov. Týmto mali počas nasledujúcich dvoch dní preukázať svoje odborné vedomosti a praktické zručnosti. Žiaci odboru sociálno-výchovný pracovník obhajovali vlastný projekt. Podľa zadaní, ktoré dostali už v septembri, na príprave projektu

z oblasti psychológie, sociológie a špeciálnej pedagogiky pracovali počas celého školského roka. Niektorým sa práca a jej obhajoba podarila lepšie, iným o trochu menej. Žiaci odboru obchodná akadémia sa potrápili pri riešení súvislého príkladu z účtovníctva a spracovaní informácií na počítači. Nie však všetci. Netradičnú formu maturít absolvovali piati žiaci, ktorí sa v minulom školskom roku ako tím Fertilité pod vedením Ingrid Rigáňovej zúčastnili ako jediní zo Slovenska na európskom finále študentských spoločností Com-

(zk)

Text a foto: Jarmila Hýroššová

ŽIACI NA EXKURZII U HASIČOV Druháci zo ZŠ R. Jašíka sa 26. apríla v rámci exkurzie zúčastnili prehliadky hasičskej techniky, ktorú im predviedli príslušníci Hasičskej stanice v Partizánskom.

Tatiana Odpad sa snažím separovať, avšak nie na každom sídlisku sú koše na tento druh odpadu. Na životnom prostredí mi, samozrejme, záleží, len by ho mali továrne a aj ľudia menej znečisťovať.

pany of the Year Competition v Londýne. V rámci maturitnej skúšky tak mali možnosť prezentovať svoju študentskú spoločnosť aj pred odbornou maturitnou komisiou. V triedach vládla počas oboch dní príjemná pracovná atmosféra. Niektorí žiaci zvládli túto časť maturitnej skúšky excelentne, iných ovládla tréma alebo strach, ktorým museli čeliť. Praktická časť maturitnej skúšky sa teda skončila. Budúcich absolventov čaká týždeň akademického voľna, ktoré využijú na prípravu poslednej – ústnej časti maturitných skúšok. Potom už majú dvere do sveta otvorené. Dúfajme, že sa im v praxi alebo v štúdiu na vysokých školách bude dariť rovnako dobre ako na praktických maturitách.

Žiaci si mohli prezrieť niekoľko hasičských zásahových vozidiel a nazrieť do nich. Príslušníci hasičského zboru na jednotlivých stanovištiach ukázali žiakom materiálne zabezpečenie hasičských vozidiel a vysvetlili im, na aký zásah je ktoré vozidlo vhodné. Okrem toho, hasiči deti poučili o dôležitosti prevencie požiarov i o tom, ako sa zachovať

v prípade, že sú samy účastníkmi požiaru. Nechýbali ani praktické ukážky zásahovej činnosti, hasičskej techniky a vecných prostriedkov, ktoré používajú pri ochrane života, zdravia a majetku spoluobčanov. Deti sa dozvedeli aj o špeciálnych hasičských oblekoch z ohňuvzdorného materiálu, ktoré príslušníci hasičského a záchranného zboru nosia

pri výkone svojho povolania. Počas pozorovania hasičov na jednotlivých stanovištiach si žiaci uvedomovali, že práca hasičov je nielen ťažká a náročná, ale aj veľmi šľachetná, lebo s nasadením vlastného života vstupujú do ohňom ohrozeného priestoru, aby zachránili životy, či majetok ľudí. Po tejto prehliadke odchádzali naplnení pocitmi obdivu a uznania. Jarmila Hýroššová


číslo 7/2014

SPEKTRUM

5

KEDY A PREČO JE ZEM SMUTNÁ Medzinárodný Deň Zeme, ktorý sa každoročne koná 22. apríla, bol oslavovaný aj v našom meste. Tento sviatok je reakciou na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Cieľom každého z nás by malo byť pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Musíme si uvedomovať, že všetky zemské zdroje sú vyčerpateľné a úsilím každého z nás má byť chránenie jej pokladov pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. A tak škola zdravia – IV. ZŠ Veľká okružná taktiež ukázala, že stav životného prostredia a čistota prírody jej nie je ľahostajná.

Čistenie okolia školy

Tak, ako každý rok, aj v tomto roku sa žiaci 1. stupňa podieľali na čistení okolia školy. Školský klub detí zorganizoval 29. apríla brigádu ku Dňu Zeme. V okolí školy boli vyzbierané rôzne sme-

Škola ukázala, že stav životného prostredia a čistota prírody jej nie je ľahostajná. Foto: archív IV. ZŠ Veľká okružná

ti: papierové letáky, noviny, obaly od cukríkov, keksíkov, plastové fľaše, tégliky, alobalové vrchnáčiky z jogurtov, sklenené fľaštičky, škatule od mlieka, džúsov a iné. Deti vyčistili trávnatú plochu v areáli školy a jeho blízkeho okolia. Aspoň čiastočne odbremenili okolie školy od

odpadového materiálu a rozšírili plochu zelene. Sami videli, že takto znečistené územie je jedným z globálnych problémov súčasnosti.

Ako správne triediť odpad

Hneď nasledujúci deň prebiehali aktivity pod názvom

Ekovláčik – Separáčik zamerané hlavne na správne separovanie odpadu. Pre žiakov bola pripravená prezentácia o správnej recyklácii a separácii odpadového materiálu. Deti sa mohli dozvedieť odpovede na otázky, kedy a prečo je Zem smutná, ako ju rozveseliť, či ako správne

triediť odpad. Deti boli zaujaté a jednotlivé workshopy sa im veľmi páčili. Rovnako ako deti, aj my dospelí sa musíme zmeniť a začať každodenne myslieť na ochranu životného prostredia. Ak budeme správne triediť odpad, umožníme jeho ďalšie spracovanie a z odpadu znova vznikne výrobok, ktorý môžeme opäť použiť. Nielenže ušetríme tak prírodné zdroje, ale i ochránime životné prostredie pre nás i pre ďalšie pokolenia. Každý z nás si musí uvedomiť, že prostredie, v ktorom žijeme, slúži nielen nám, ale pretrváva aj pre generácie, ktoré prídu po nás a musíme sa pričiniť o to, aby sme odovzdali dedičstvo, ktoré bude hodné cti. Všetci musíme urobiť svoj diel k ochrane prírody a uchovaniu vzácnych ekosystémov, ktoré sú na našej planéte neopakovateľné. Soňa Bezáková

NAŠI ÚSPEŠNÍ MLADÍ ŠTUDENTI Mladí ľudia z nášho mesta opäť ukázali, akí vedia byť nápadití a kreatívni. Rôznym témam, najmä vo vedeckej oblasti, sa venovali vo svojich stredoškolských prácach aj tento rok. Mesto sa im podarilo reprezentovať naozaj úspešne. Stredoškolská odborná činnosť je súťaž, ktorá má na Slovensku a takisto aj v Partizánskom dlhú tradíciu, najmä na Strednej priemyselnej škole. Študenti sa venujú rôznym problematikám. K riešeniam pristupujú naozaj tvorivo a ciele ich prác sú často veľmi zaujímavé. Stredoškoláci z celého Slovenska mali možnosť už po 36-krát ukázať svoje schopnosti a vlastné nápady. Medzi nimi nechýbali ani tí naši.

Priemyslováci reprezentovali úspešne

Krajské kolo súťaže sa uskutočnilo začiatkom apríla v Starej Turej. Postup do tohto kola zo svojej školy je ta-

kisto úspechom, no o niečo väčším potešením je nepochybne víťazstvo a získanie postupu na celoštátnu prehliadku najlepších prác. Tá sa uskutočnila v druhej polovici apríla v Starej Ľubovni. Súťažiacich tu čakala okrem poroty aj konkurencia z celého Slovenska. Úspešní študenti zo Strednej priemyselnej školy v našom meste sa venovali najmä témam z oblasti prírodných vied. Reprezentantmi nášho mesta boli dvaja mladí študenti Ondrej Mešina a Kristián Martinkovič z odboru technológia ochrany a tvorby životného prostredia, ktorí sa vo svojej práci venovali biopalivám a snažili sa ukázať ich význam. Biopalivá sú totiž zdrojom obnoviteľ-

Tento rok na prehliadke najlepších prác nechýbali ani naši študenti. Foto: archív Štátneho inštitútu odborného vzdelávania

nej energie a dajú sa vyrobiť aj u nás na Slovensku. „Ako dvojica sme pracovali na téme biopalivá. Naša praktická časť pozostávala z výroby v laboratóriu,“ hovorí o práci Ondrej Mešina. Ďalšími úspešnými, ktorí mali možnosť ukázať svoju

odbornú činnosť na celoslovenskom kole, boli aj Patrik Lednický z odboru biotechnológie a farmakológia, ktorý sa vo svojej práci venoval homeopatikám a Nikola Žišková, ktorá sa zaoberala kyslými dažďami v oblasti Hornej Nitry.

Aj keď sa našim študentom nepodarilo obsadiť víťazné miesta v poslednom kole, ich postup je určite veľkým úspechom, ktorý si ceníme a určite nezostane nepovšimnutý. Katarína Jenisová


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

SPOMIENKA NA ŠTEFÁNIKA Pietnym kladením vencov na Bradle sa v sobotu začala spomienková slávnosť pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Aj napriek silnému vetru a dažďu prišli vzdať úctu tomuto slovenskému politikovi desiatky ľudí, medzi nimi i zahraniční veľvyslanci, či predstavitelia historických vojenských spolkov zo Slovenska, Česka a ďalších krajín. Prezident SR Ivan GašpaURYLþYRVYRMRPSUtKRYRUH SULSRPHQXOåH05âWHIiQLN]DK\QXOPiMD Ä-HKRY]iFQ\åLYRWY\KDVRO SUiYHYWHG\NHćVDSOQêVtO DQDGãHQLDYUDFDOQDVORERGQ~VORYHQVN~]HP6ORERGQêVORYHQVNêQiURGQHPRKROSULMDĢJHQHUiOD0LODQD 5DVWLVODYDâWHIiQLNDVSUtVOXãQêPLSRFWDPLDNRVYRMKR KUGLQX1DPLHVWRWRKRDE\ VDVWDOYHG~FRXSRVWDYRXVORYHQVNHMSROLWLN\VWUiFDåLYRW-HKRåLYRWQêRGND]MH WXGRGQHVPHG]LQDPL³]G{UD]QLO*DãSDURYLþ 3UH]LGHQW]iURYHĖVNRQãWDWRYDOåHV~þDVQp6ORYHQVNR DMHKRRE\YDWHOLDV~G{VWRM-

QêPLSRNUDþRYDWHĐPLâWHIiQLNRYKRGLHODÄ9HUtPåHV~ QiPMHKRP\ãOLHQN\QLHOHQ EOt]NHDOHDMYODVWQp/HER VPHLFKSULMDOLGQHV]DVYRMH6ORYHQVNiVSRORþQRVĢPi SRYLQQRVĢVWiOHUR]YtMDĢRGND]NWRUêQiP]DQHFKDO0LODQ5DVWLVODYâWHIiQLN3ODWtWRQDMPlSULUR]YtMDQtMHKR KXPDQLVWLFNêFKGHPRNUDWLFNêFKDOHDMUHSXEOLNiQVN\FKP\ãOLHQRN³SRYHGDO SUH]LGHQW âWHIiQLNRYSUtQRVSUHPLHU DLQWHJUiFLX(XUyS\QD%UDGOH RFHQLODMYHĐY\VODQHF)UDQF~]VNHMUHSXEOLN\QD6ORYHQVNX'LGLHU/RSLQRW TASR

3UH]LGHQW65,YDQ*DãSDURYLþNODGLHYHQLHFQDSLHWQHMVSRPLHQNRYHMVOiYQRVti. Foto: TASR

PRÍDU AJ PREMIÉRI Na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC, ktorá sa uskutoční v dňoch 14. až 16. mája v Bratislave, sa zúčastnia všetci predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky. $NRLQIRUPRYDONRPXQLNDþQê WtPNRQIHUHQFLHSRSUHPLpURFK6ORYHQVNDD0DćDUVND 5REHUWRYL)LFRYLD9LNWRURYL2UEiQRYLSRWYUGLOL~þDVĢDM LFKNROHJRYLD]3RĐVNDDýHVNHMUHSXEOLN\'RQDOG7XVN D%RKXVODY6RERWND 5yEHUW 9DVV YêNRQQê YLFHSUH]LGHQW 6WUHGRHXUySVNHMVWUDWHJLFNHMUDG\NWRUi */2%6(&RUJDQL]XMHSULSRPHQXOåHMHWRY{EHFSR

SUYêUD]NHG\VDQDNRQIHUHQFLL]~þDVWQLDYãHWFLSUHPLpULNUDMtQ9 Ä,FK~þDVĢSRWYUG]XMHåHWRWR IyUXPNDåGêPURNRP]tVNDYD þRUD]YlþãLXSROLWLFN~YiKX DOH]iURYHĖMHDMVLJQiORPåH SUHGVHGRYLDYOiGSULNODGDM~ PLPRULDGQXG{OHåLWRVĢV~þDVQêPXGDORVWLDPQD8NUDMLQH³SRYHGDO9DVV TASR

âWYUWêVSUDYDEDQVNRE\VWULFNêåXSDQ0DULDQ.RWOHED)RWR7$65

1(02+/$35,9Ë7$ġď8'Ë .725ËâË5,$1(1È9,6ġ Prítomnosť predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu na Národnej slávnosti na Devíne 2014 pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra v sobotu vzbudila vášne. 6WDURVWNDPHVWVNHMþDVWL'HYtQďXELFD.RONRYi QH]iYLVOi YRVYRMRPSUtKRYRUHSRYHGDODåHQHP{åHSULYtWDĢ ĐXGtNWRUtãtULDQHQiYLVĢQH]QiãDQOLYRVĢD]OREX Ä7DNtWRĐXGLDQLNG\Y'HYtQHYtWDQtQHEXG~9HUtP åH'HYtQQLNG\YLDFQHEXGH DNêPVL]QHXåLWêPPLHVWRP SUHQH]QiãDQOLYpP\ãOLHQ-

N\³SRYHGDOD-HMVORYiþDVĢ SXEOLNDSULYtWDODSRWOHVNRP þDVĢQHV~KODVQêPLSRNULNPL .RONRYiGRSOQLODåHDNEXGH 0DULDQ.RWOHEDSR]YDQêDM QDEXG~FLURNMHMPHVWVNi þDVĢQHSRVN\WQHQDRVODY\ VYRMH SULHVWRU\ 6OiYQRVWQpSUtKRYRU\VDWRWLåWHQWR URNSUHQHSULD]QLYpSRþD-

VLHSUHVXQXOL]KUDGX'HYtQ GRPLHVWQHKRGRPXNXOW~U\ 3UHGVHGD0DWLFHVORYHQVNHM 0DULiQ7NiþSRWêFKWRVORYiFKVWDURVWN\DSHORYDODE\ 6ORYiFLEROLNRQHþQHGREUêPLĐXćPLDNêPLYåG\EROL Ä1LNWRQHP{åH]DWRDNRVD QDURGLODOHNDåGêP{åH]D WRDNRVDVSUiYD%\ĢVORYHQVNêPYODVWHQFRP]QDPHQi PDĢUiG6ORYHQVNRVRYãHWNêPþR6ORYHQVNRPiDOH DMþRQHPi³SRYHGDO TASR

VSTÚPILI DO OFICIÁLNEJ PREDVOLEBNEJ KAMPANE Kandidáti na europoslancov vstúpili v sobotu do oficiálnej predvolebnej kampane pred blížiacimi sa eurovoľbami. V rámci nej prezentujú svoje programy a ciele. 3ROLWLFN~UHNODPXPRåQRY\VLHODĢGRPiMD9WHQGHĖ RVLHGPHMUiQR]DþQHSODWLĢ PRUDWyULXP9RĐE\GR(XUySVNHKRSDUODPHQWXVDQD6ORYHQVNXXVNXWRþQLDYVRERWX PiMD.DQGLGXMHSROLWLFNêFKVWUiQ.DQGLGiWLPXVLD PDĢQDMPHQHMURNRY9ROLĢ VLEXGHPHHXURSRVODQFRY .DQGLGXM~129$.RQ]HUYDWtYQLGHPRNUDWL6ORYHQVND 2EþLDQVNDNRQ]HUYDWtYQDVWUDQD .UHVĢDQVNRGHPRNUDWLFNpKQXWLH 6PHUVRFLiOQD

GHPRNUDFLD 6ORYHQVNiĐXGRYiVWUDQD 1iURGD6SUDYRGOLYRVĢQDãD VWUDQD  0DJQL¿FDW6ORYDNLD 'HPRNUDWLFNiREþLDQVNDVWUDQD VWDWRþQêFKUHJLRQiOQD VWUDQD6ORYHQVND 0DćDUVNiNUHVĢDQVNRGHPRNUDWLFNi DOLDQFLD 6WUDQD7,3  ďXGRYiVWUDQD1DãH6ORYHQVNR (XUySVNDGHPRNUDWLFNi VWUDQD 1RYêSDUODPHQW 0RVW+tG .UHVĢDQVNiVORYHQVNiQiURGQiVWUDQD 6WUDQDGHPRNUDWLFNpKR

6ORYHQVND 6WUDQD]HOHQêFK 9='25VWUDQDSUiFH 2E\þDMQtĐXGLDDQH]iYLVOpRVREQRVWL 3UiYR DVSUDYRGOLYRVĢ 6ORERGD D6ROLGDULWD 6WUDQDPRGHUQpKR6ORYHQVND .RPXQLVWLFNiVWUDQD6ORYHQVND Ò69,7 6WUDQDREþLDQVNHMĐDYLFH 6ORYHQVNi QiURGQiVWUDQD 6ORYHQVNiGHPRNUDWLFNiDNUHVĢDQVNi~QLD'HPRNUDWLFNiVWUDQD 3ULDPDGHPRNUDFLD .UHVĢDQVNi ĐXGRYi VWUDQD 6WUDQDPDćDUVNHMNRPXQLW\  TASR


TÉMA

,1Ăˆ32/,7,.$" 'Ă?9(58-0( 0/$'ĂŠ0 BudĂşcnosĹĽ nĂĄroda je v rukĂĄch mladĂ˝ch. PrevlĂĄdajĂşcu skepsu nad (ne)Ä?innosĹĽou mnohĂ˝ch „skĂşsenĂ˝ch“ politikov mĂ´Ĺžu a musia zmeniĹĽ prĂĄve mladĂ­ Äžudia. MladosĹĽ neznamenĂĄ vĹždy neskĂşsenosĹĽ, ale skĂ´r dravosĹĽ, nadĹĄenie a novĂ˝ prĂ­stup. Je tĂĄto Ăşloha zvlĂĄdnuteÄžnĂĄ pre nastupujĂşcu generĂĄciu politikov? UrÄ?ite ĂĄno!

FDWRKWRURNXMHSUHPLpURP (VWyQVND9(XUySVNHM~QLLMH YRVYRMLFKURNRFKQDMPODGĂŁtPSUHPLpURP

Mojca Kleva KekuĹĄ, Slovinsko (1976) 9RYHNXURNRYS{VRELOD YURNRFKÂąDNR REHFQiSRUDGN\Ä–DYURGQHM REFL9URNXVDVWDODSRGSUHGVHGQtĂžNRX'HOHJiFLHSUL 3DUODPHQWQĂŞFKYĂŞERURFKSUH VSROXSUiFX(Ă’Âą$UPpQVNR $]HUEDMGĂĽDQD*UX]tQVNR-H ]iURYHÄ–ĂžOHQNRXYĂŞNRQQpKR YĂŞERUX(XUySVNHMĂĽHQVNHMORE\ ĂžOHQNRX6NXSLQ\SURJUHVtYQHM DOLDQFLHVRFLDOLVWRYDGHPRNUDWRYY(XUySVNRPSDUODPHQWH 9URNRFKDĂĽS{VRELODDNRVWiO\]iVWXSFD1iURGQpKR]KURPDĂĽGHQLD6ORYLQVNHMUHSXEOLN\Y(XUySVNRP SDUODPHQWH

8üYVWRURÞtVDYNRQ]HUYDWtYQHM%ULWiQLLVWDO:LOOLDP 3LWWPOSUHPLpURPYRYHNX URNRYDQDSULHNSRFK\EQRVWLDPERO~VSHãQêPSROLWLNRP3UHSUtNODG\DLQãSLUiFLX DOHQHWUHEDFKRGLĢWDNćDOHNR GRPLQXORVWL9HXUySVNRP SULHVWRUHQiMGHPHDMYV~ÞDVQRVWLPQRKRSROLWLNRYNWRUt YPODGRPYHNXQLHOHQS{VRELOLYSROLWLNHDOHMXQDY\VRNêFKSRVWRFKDMRYSO\YĖRYDOL DQDćDOHMRYSO\YĖXM~ Matteo Renzi,

Taliansko (1975) Sebastian Kurz, RakĂşsko (1986) 9WLFKURNRFKYVW~SLOGRSROLWLN\DYDSUtOLERODNR URĂžQĂŞPHQRYDQĂŞGRY\VRNHMIXQNFLHĂŁWiWQHKRVHNUHWiUDSUHLQWHJUiFLXPLQLVWHUVWYDYQ~WUD$NRURĂžQĂŞ VDVWDOQDMPODGĂŁtPPLQLVWURP ]DKUDQLĂžQĂŞFKYHFtYGHMLQiFK 5DN~VND

Franziska Maria Keller, Nemecko (1981) 2GURNXS{VREtDNRĂžOHQNDNRPLVLHSUHQHPHFN~]HOHQ~POiGHĂĽ9URNRFKDĂĽ VDVWDODKRYRUN\Ä&#x2013;RXDNRRUGLQiWRUNRXNDPSDQHSUH)HGHUiFLXPODGĂŞFKHXUySVN\FK ]HOHQĂŞFK )<(* D]DVWiYDOD DMÄ&#x2021;DOĂŁLHYĂŞ]QDPQpIXQNFLH 9RYHNXURNRYEROD]YROHQiGR(XUySVNHKRSDUODPHQWXNDPNDQGLGXMHDMYWĂŞFKWR HXURYRÄ?EiFK

Taavi Roivas, Estónsko (1979) %ROSlĢURNRYYSDUODPHQWH YLHGRO¿QDQÞQêYêERUQHVN{U YêERUSUHHXUySVNH]iOHüLWRVWLDYURNXVDVWDOPLQLVWURPVRFLiOQ\FKYHFt2GPDU-

9URNRFKDĂĽNHÄ&#x2021; ]tVNDOSHUFHQWKODVRY]DVWiYDOIXQNFLXSUH]LGHQWDSURYLQFLH)ORUHQFLDDYURNRFK DĂĽERO]YROHQĂŞ]D VWDURVWX)ORUHQFLH2GURNX EROWDMRPQtNRP'HPRNUDWLFNHMVWUDQ\DRGIHEUXiUD MHPLQLVWHUVNĂŞPSUHGVHGRP9QRYRGREHMKLVWyULL7DOLDQVNDVDWDNVWDOQDMPODGĂŁtP SUHGVHGRPYOiG\ %OtĂĽLDFHVDHXURYRÄ?E\Ă&#x201E;Y\SODYLOLÂłDMQD6ORYHQVNXPQRKR QiGHMQĂŞFKSROLWLNRYNWRUtV~ YHNRPHĂŁWHQD]DĂžLDWNXDOH VYRMLPSUHKÄ?DGRPYt]LDPL DPRGHUQĂŞPLQi]RUPLEXG~ WYUGRNRQNXURYDĢGOKRURĂžQĂŞPSROLWLFNĂŞPVWiOLFLDP 3ULHPHUQĂŞYHNNDQGLGiWRYGR (XUySVNHKRSDUODPHQWXMHQLHĂžRY\ĂŁHURNRY1DMQLĂĽĂŁt SULHPHUQĂŞYHNPiNDQGLGDĂžQiOLVWLQDVWUDQ\7,3,FKOtGHU 0LFKDO%XEiQPiURNRY $MRÄ&#x2013;RPVLSUHĂžtWDWHYQDVOHGXM~FRPY\GDQt1DĂŁLFK1RYLQLHN$DNSR]QiWHDMYRYDĂŁRPPHVWHQHMDNpKRPODGpKR SROLWLNDQDStĂŁWHQiPRÄ&#x2013;RP 'XĂŁDQ.R]RYVNĂŞ

MLADĂ? POLITICI MENIA EURĂ&#x201C;PU. DĂ ME TAKĂ&#x161;TO Ĺ ANCU MLADĂ?M Ä˝UÄ&#x17D;OM AJ NA SLOVENSKU?

7

ANKETA

Ä?Ă­slo 7/2014

AktĂ­vne zapĂĄjanie mladĂ˝ch ÄžudĂ­ do politiky na Slovensku je stĂĄle nedostaÄ?ujĂşce. Prelomenie tejto bariĂŠry je v sĂşÄ?asnej dobe viac ako nevyhnutnĂŠ. KeÄ?Ĺže prĂĄve v mladĂ˝ch ÄžuÄ?och mĂĄme naĹĄu budĂşcnosĹĽ, nesmie nĂĄm byĹĽ tĂĄto otĂĄzka ÄžahostajnĂĄ. MiloĹĄ, 56 rokov (Ĺ enkvice): Neviem, Ä?i je dosĹĽ ĹĄikovnĂ˝ch mladĂ˝ch ÄžudĂ­. Teda aspoĹ&#x2C6;, Ä?i ich zaujĂ­ma politika. Ale zas je asi doba, kedy sa musia meniĹĽ generĂĄcie. Osobne nepoznĂĄm mladĂŠho politika, ale ak sĂş, tak nech sa presadia. Viac ako dvadsaĹĽ rokov mĂĄme demokraciu, ale pri vesle sĂş stĂĄle tĂ­ istĂ­. KeÄ? prĂ­du novĂ­, mladĂ­ a bude nĂĄm lepĹĄie, tak som za!

Daniela, 47 rokov (Bratislava III): Potrebujeme zĂĄstupcov, ktorĂ­ sa budĂş vedieĹĽ presadiĹĽ, ktorĂ­ budĂş vhodne prezentovaĹĽ poĹžiadavky nĂĄs a naĹĄej krajiny. MyslĂ­m si, Ĺže v tomto vynikajĂş mladĂ­ politici, ktorĂ­ majĂş dar reÄ?i a snaĹžia sa nastolenĂ˝ problĂŠm efektĂ­vne rieĹĄiĹĽ. Ĺ ancu by mal dostaĹĽ kaĹždĂ˝, kto sa do politiky rozumie a chce pokraÄ?ovaĹĽ s cieÄžom zlepĹĄovaĹĽ ju.

MiĹĄo, 27 rokov (Bratislava V): JasnĂŠ! Nech idĂş starĂ­ politici do dĂ´chodku, veÄ? je to tu stĂĄle to istĂŠ. MladĂ­ sa oĹĽukajĂş a moĹžno to bude lepĹĄie ako teraz. Len neviem, Ä?i sĂş tu takĂ­ mladĂ­, ktorĂ­ majĂş zĂĄujem pĂ´sobiĹĽ v politike.

Peter, 42 rokov (Sabinov): MladĂ­ Äžudia by mali byĹĽ v tĂ˝chto veciach omnoho aktĂ­vnejĹĄĂ­ a malo by im na tom viac zĂĄleĹžaĹĽ. SĂş to oni, ktorĂ­ budĂş urÄ?ovaĹĽ, ako to bude vyzeraĹĽ v najbliŞťích rokoch, ale aj v budĂşcnosti. MladĂ˝m patrĂ­ budĂşcnosĹĽ a zĂĄleŞí na nich, ako to uchopia do svojich rĂşk.

JĂĄn, 57 rokov (Bratislava V): MladĂ­ sĂş dosĹĽ pohodlnĂ­, ale uĹž by to mali zobraĹĽ do rĂşk. Je to ich budĂşcnosĹĽ. KeÄ? budĂş maĹĽ moje roky, kto sa postarĂĄ o nich? TakĹže nech sa zaÄ?nĂş staraĹĽ uĹž teraz. DrŞím im palce! Lucia, 34 rokov (Prievidza): Nie vĹĄetko, Ä?o je novĂŠ, je aj dobrĂŠ. Ale v prĂ­pade naĹĄich politikov som vĹĄetkĂ˝mi desiatimi za nĂĄstup mladĂ˝ch, ktorĂ­ nie sĂş zaĹĽaĹženĂ­ minulosĹĽou. A skĂşsenosti, tie zĂ­skajĂş Ä?asom. Zuzana, 35 rokov (Ä&#x152;adca): Priestor mladĂ˝m ÄžuÄ?om urÄ?ite treba daĹĽ. PretoĹže ich nĂĄzor bude ovplyvĹ&#x2C6;ovaĹĽ budĂşce obdobia. A na zĂĄklade toho, ako sa rozhodnĂş, ovplyvnia aj budĂşcnosĹĽ nĂĄs vĹĄetkĂ˝ch. Ten starĹĄĂ­ nĂĄzor mĂ´Ĺže byĹĽ ovplyvnenĂ˝ aj dobou minulĂ˝ch obdobĂ­ a mladĂ­ to vnĂ­majĂş predsa len inak.

Jozef, 65 rokov (Bratislava II): MladĂ­ by mali dostaĹĽ ĹĄancu. Vedia jazyky, najmä dobre anglicky, Ä?o nĂĄm starĹĄĂ­m chĂ˝ba a ak prezentujeme Slovensko ako mladĂş krajinu, mali by aj naĹĄi zĂĄstupcovia zodpovedaĹĽ tomuto popisu. Teda byĹĽ mladĂ­. Viktor, 20 rokov (Bratislava III): MyslĂ­m si, Ĺže urÄ?ite treba daĹĽ moĹžnosĹĽ novĂ˝m kandidĂĄtom vstĂşpiĹĽ do politiky. Do politiky by mali vstĂşpiĹĽ preto, lebo prĂĄve oni sĂş skĂ´r otvorenĂ­ novĂ˝m pohÄžadom na problĂŠmy. Norbert, 38 rokov (Bratislava II): UrÄ?ite. UĹž len preto, Ĺže majĂş odliĹĄnĂ˝ nĂĄzor na veci verejnĂŠ ako starĹĄĂ­ Äžudia.

7H[WDIRWR MP QJ VWD WN MV


8

naĹĄe novinky

ROZHOVOR

35(%8'Ă&#x2019;&126ÄĄ(85Ă?3<-('Ă?/(ä,7e $%<-89<79Ă&#x2C6;5$/,0/$'Ă&#x2039;Ä?8',$ RakĂşska strana NEOS bola zaloĹženĂĄ v oktĂłbri 2012 a po necelom roku sa dostala do nĂĄrodnĂŠho parlamentu. Na Slovensku sa o nieÄ?o podobnĂŠ snaŞí mladĂĄ strana TIP. LiberĂĄlne hodnoty, sluĹĄnosĹĽ v politike, chuĹĽ a schopnosĹĽ byĹĽ pri zmenĂĄch doma i v EurĂłpe a, samozrejme, zmysluplnĂ˝ program. DosĹĽ spoloÄ?nĂŠho pre vznik inĹĄpiratĂ­vnej spoluprĂĄce. Nielen o tom nĂĄm porozprĂĄval kandidĂĄt na europoslanca za NEOS Stefan Gara.

]MajĂş mladĂ­ Äžudia zĂĄujem vstupovaĹĽ do vaĹĄej strany? 6WiOHYLDFVDRSROLWLNX]DXMtPDPODGiJHQHUiFLD1DĂŁLPL ĂžOHQPLDOHERV\PSDWL]DQWPL VDVWiYDM~EĂŞYDOtSRGSRURYDWHOLDNRQ]HUYDWtYQHMVWUDQ\ DWLHĂĽ6WUDQ\]HOHQĂŞFK+OiVLVDNQiPDMYHÄ?DSUYRYROLĂžRYĂžRMHQH]DQHGEDWHÄ?Qp PQRĂĽVWYRNHÄ&#x2021;ĂĽHY5DN~VNX VDGiYROLĢXĂĽRGWLFKURNRY9QHSRVOHGQRPUDGHMH WRWLHĂĽYHÄ?DĂ&#x201E;QHYROLĂžRYÂłNWRUt GRWHUD]QHYLGHOLDOWHUQDWtYX NRKRYROLĢDOHWHUD]MXYLGLD YQDĂŁHMVWUDQH1(26

Ă&#x201E;9VWXS0LFKDOD

]V komunålnych voĞbåch v Salzburgu ste získali uŞ viac ako 12 percent hlasov, takŞe ide vťetko podĞa plånu?

PLQXORVĢRX³

%ROWRYHÄ?NĂŞ~VSHFK7HQWRURNQiVĂžDNDM~YRÄ?E\GR (XUySVNHKR SDUODPHQWX NGHRĂžDNiYDPHGYDPDQGiW\DWLHĂĽGYRMFLIHUQĂŞYĂŞVOHGRN %XG~FL URN EXG~ YRÄ?E\GRREHFQĂŞFK]DVWXSLWHÄ?VWLHY1DMG{OHĂĽLWHMĂŁLHEXG~ WLH YR 9LHGQL NGH PiPH VLOQp ]DVW~SHQLH D YHÄ?Np RĂžDNiYDQLD

%XEiQDGRSROLWLN\ MHGREUpUR]KRGQXWLH SUHWRĂĽHY(XUySH SRWUHEXMHPHDM PODGĂŞFKSROLWLNRY QH]DĢDĂĽHQĂŞFK SROLWLFNRX StefDQ*DUDNDQGLGiWQD HXURSRVODQFD1(26 ]Ä&#x152;o prvĂŠ by ste rieĹĄili ako poslanec v europarlamente? 1LH VPH Y HXURSDUODPHQWHVDPLVPHV~ĂžDVĢRXVNX-

SLQ\$/'(NWRUi]GUXĂĽXMHOLEHUiOQHVWUDQ\$NWtYQH Y\NRQiYDPHĂžLQQRVĢYV~ODGHVMHMSURJUDPRP3UH PÄ&#x2013;DNRQNUpWQHE\SULRULWRX ERODHQHUJHWLFNiHXUySVND SROLWLNDOHEREH]VSRORĂžQHM HQHUJHWLFNHMSROLWLN\QHP{ĂĽHPHPDĢDQLGOKRGRERVSRORĂžQ~KRVSRGiUVNXSROLWLNX 1HKRYRUtPOHQRREQRYLWHÄ?QĂŞFK]GURMRFKDOHRQRYRP HQHUJHWLFNRPNRPSOH[QRP V\VWpPH

]Ako ste sa dostali k spoluprĂĄci so stranou TIP? 0iPHWRKRYHÄ?DVSRORĂžQpKR YQDĂŁLFKSURJUDPRFK6SRPHQLHPLGHXSRVLOÄ&#x2013;RYDQLD PDOĂŞFKLVWUHGQĂŞFKSRGQLNRYNWRUpV~]iNODGRPKRVSRGiUVWYDLY\WYiUDM~QDMYLDF SUDFRYQĂŞFKPLHVWDVSROXSUiFXYREODVWLGXiOQHKRY]GHOiYDQLD NWRUp Y 5DN~VNX YHÄ?PLGREUHIXQJXMH7HQWRV\VWpPP{ĂĽHE\ĢSUHYiV

]Akå by mala byż podĞa vås Európa o pår rokov?

Stefan Gara.

]Ste mladå strana, napriek tomu måte v nårodnom parlamente uŞ 9 kresiel. Kam siahajú vaťe ambície?

krajina je uŞ pripravenå na takýto typ liberålnej strany, na nových a mladých Ğudí, na novú politiku?

1DĂŁtPFLHÄ?RPMHREQRYLĢSROLWLFN~VFpQXREQRYLĢ5DN~VNR-HGQRX]QDĂŁLFKSULRUtW MHY]GHODQLHFKFHPHNUDMLQX SHUVSHNWtYQXYKRGQ~DMSUH EXG~FHJHQHUiFLH0iPHDPEtFLX]DWLDKQXĢGRSROLWLN\ YLDFÄ?XGtDE\PRKOLYĂžRQDMYlÞãHMPLHUHVDPLUR]KRGRYDĢVDPLVDSRGLHÄ?DĢQDVSUiYHYHFtYHUHMQĂŞFK=DYHÄ?PL G{OHĂĽLW~SRYDĂĽXMHPHWUDQVSDUHQWQRVĢ&KFHPHDE\Ä?XGLD YHGHOLQDĂžRVDSRXĂĽtYDM~SHQLD]HNWRUpGiYDM~ĂŁWiWXYR IRUPHGDQt

0\VOtPĂĽHiQRÂąG{ND]RP VPHP\3UYĂŞNUiWYKLVWyULL 5DN~VNDSRVYHWRYHMYRMQHVDVWDORĂĽH~SOQHQRYRY]QLNQXWiVWUDQDVDGRVWDOD GRSDUODPHQWXÄ?XGLDSRFLĢXM~YHÄ?N~QHVSRNRMQRVĢVR ]DYHGHQĂŞPLVWUDQDPLĂžLXĂĽ VRFLiOQRGHPRNUDWLFNRXDOHERNRQ]HUYDWtYQRXSUHWRĂĽH VDQLĂžQHPHQt9LGtPHĂĽH WDNpWRSURVWUHGLHSUDMHQRYHMVWUDQHNWRUiMHRWYRUHQi YĂŁHWNpPXQRYpPXDKODYQH Ä?XÄ&#x2021;RP'{ND]RPWRKRV~DM PRPHQWiOQHSULHVNXP\YHUHMQHMPLHQN\'RUDN~VNHKRSDUODPHQWXE\VPHLĂŁOL VGYRMQiVRENRPWRKRĂžRVPH ]tVNDOLQDSRVOHG\

]RakĂşsko je pomerne konzervatĂ­vna krajina. MyslĂ­te si, Ĺže vaĹĄa

KRGQ~ĢQLHOHQYUiPFLNUDMLQ\DOHDMFH]KUDQLÞQH

0iPHYt]LX6SRMHQĂŞFKĂŁWiWRYHXUySVN\FK1DMHGQHM VWUDQHSRVLOQLĢWRVSRORĂžQp QDHXUySVNHM~URYQLĂžLXĂĽ MHWRVSRORĂžQĂŞWUKDOHERVSRORĂžQi¿ãNiOQDSROLWLNDDOH QDGUXKHMVWUDQHSRVN\WQ~Ģ YHÄ?N~SRGSRUXORNiOQ\PUHJLyQRP$WRQLHOHQYUiPFL GDQHMNUDMLQ\DOHDMYUiPFL YLDFHUĂŞFKNUDMtQSRGSRULĢ FH]KUDQLĂžQpUHJLyQ\ 'REUĂŞSUtNODGMHUHJLyQ%UDWLVODYDÂą9LHGHÄ&#x2013;NGHE\VPH VDPDOLVSRORĂžQH]DVDG]RYDĢRUR]YRMLQIUDĂŁWUXNW~U\ ĂžLXĂĽYODNRYHMOHWHFNHMDOHERFHVWQHM6SRORĂžQHMXY\XĂĽtYDPHVSRORĂžQHE\VPH MXPDOLDMSOiQRYDĢ-HQH]P\VHOĂĽHSRWUHEXMHPHtVĢ GR9LHGQHYODNRPYLDFDNR KRGLQX$OHGLVNXVLXRWRP E\VPH]%UXVHOXPDOLSUHQLHVĢGRQiĂŁKRUHJLyQXDUR]-

3UHGVHGDVWUDQ\1(260DWWKLDV6WURO]OtGHUNDNDQGLGiWN\GRHXURSDUODPHQWX


číslo 7/2014

ROZHOVOR

9

SRGQHWRPDE\VWHKRYLDF UR]YLQXOLDMXYiVQD6ORYHQVNXDSULVSHOLWDNN]QtåHQLX QH]DPHVWQDQRVWLPODGêFK ĐXGt&KFHPHKĐDGDĢNRQNUpWQHULHãHQLDDNR]OHSãLĢ VSROXSUiFXPHG]L%UDWLVODYRXD9LHGĖRXYQDãRPHXUySVNRPPLNURUHJLyQHQLHOHQYVSRPtQDQHMGRSUDYHþL PRELOLWHĐXGt

]Michal Bubán vstupuje do politiky ako veľmi mladý, odhodlaný človek, nie je však „diplomovaný“ politik. Aký máte na to názor? -DWLHåQLHVRPSRYRODQtP SROLWLNDSUHYVWXSGRSROLWLN\VRPPDOSRGREQpG{YRG\DNR0LFKDO%XEiQ6RP XåGYDGVDĢURNRYSRGQLNDWHĐDP\VOtPVLåHMHG{OHåLWpDE\ĐXGLDNWRUtGRVLDKOL YRVYRMHMSURIHVLL~VSHFK\VD DNWtYQH]DSiMDOLGRSROLWLN\ 0DM~VN~VHQRVWL]SUDNWLFNpKRåLYRWDDP{åXYê]QDPQH NRQNXURYDĢ ÄSURIHVLRQiOQ\P³SROLWLNRPNWRUêP þDVWRFKêEDSUiYHWiVN~VHQRVĢVUHDOLWRXVRE\þDMQêP åLYRWRPĐXGt 5R]KRGQXWLH0LFKDOD%XEiQDMHGREUpUR]KRGQXWLH SUHWRåHSRWUHEXMHPHY(X-

0LFKDO%XEiQVWUDQD7,3 YĐDYR D6WHIDQ*DUD1(26

UySHDMPODGêFKSROLWLNRY 3UHGSDUODPHQWQêPLYRĐEDQH]DĢDåHQêFK SROLWLFNRX PLVPHDNRQRYiVWUDQDEROL GRVORYDXPOþDQt1HGRVWDOL PLQXORVĢRX VPHåLDGQ\SULHVWRUYWHOHYt]Máte spoločnú novosť, ]LLþLYUR]KODVHYSULQWRYêFK mladosť, dôraz na PpGLiFKOHQYHĐPLPiOR3UHinternet. WRVPHDNRSUYiVWUDQDY5DN~VNXY\XåLOLQDSOQRSRWHQFLiOVRFLiOQ\FKPpGLt 9êVOHGNRP EROD Y\VRNi HIHNWLYLWD D YHĐNê SRþHW KODVRY $ PHG]L ]DVLDKQXWp FLHĐRYp VNXSLQ\ SUHWR SULURG]HQH SDWULOL DMSUYRYROLþL

Qp Y]GHOiYDFLH SURJUDP\ QHPRKOD.HćVL]REHULHDQDLQRYDWtYQHSULHP\VHOQp PHHXURRNWRURPVDWRĐNR RGYHWYLD GLVNXWXMHQDSULHNNUt]HMH VWiOHYHĐPLVWDELOQRXPH]Spolupracujete QRX3ULPHQiFKMHGQRWOLs podobnými stranami YêFKãWiWRYE\VDĢDåNRGDOR v Čechách, Poľsku alebo RGROiYDĢSRNXVRPU{]Q\FK v Maďarsku? ãSHNXODQWRY0iPHYRĐQRVĢ =DWLDĐ QLH DNWtYQX VSR„Strana TIP OXSUiFX UR]YtMDPH ]DWLDĐOHQVRVWUDQRX7,3QD E\UDGD 6ORYHQVNX

]Momentálne sú v Európe na vzostupe extrémistické strany, ]Viete si predstaviť nielen na Slovensku či vašu spoluprácu, keď sa v Rakúsku. NEOS chce strana TIP dostane do tvoriť nové Rakúsko, europarlamentu? strana TIP zasa inú, 6WUDQ\ NWRUp VD GRVWDQ~ slušnejšiu politiku, je tu GRHXURSDUODPHQWXDPDM~ podobnosť programov. SRGREQp VPHURYDQLH DNR Ako presvedčiť občanov, VNXSLQD$/'(V~YtWDQê- aby dali svoju podporu PLþOHQPL8UþLWHSRP{åH mladým stranám NHćVD]DQLFKQLHNWRSUL- a aby povedali NIE KRYRUt IRUPiOQH DM QHIRU- extrémizmu? 0XVtPHĐXćRPY\VYHWĐRYDĢDNRVDDNWtYQH]DSiMDĢGRHXUySVNHKRGLDQLD 3UHVYHGþLĢLFKåH(XUySVND ~QLDMHVSRORþHQVWYRNWRUp SRVN\WXMHãDQFHGREXG~FQRVWLQLHOHQUL]LNi ]Aké body programu strany TIP sú vám blízke, äLDĐPpGLDVDGRVĢNRQFHQprípadne totožné? WUXM~SUiYHQDWLHQHJDWtYD =HIHNWtYQHQLH IXQJRYD- NWRUp(XUySVND~QLDVRVHQLD(XUySVNHM~QLHSRGSR- ERXSULQiãD6SRORþQHDNR UDPDOêFKDVWUHGQêFKSRG- (XUySDP{åHPHE\ĢYKRVQLNRYYQHSRVOHGQRPUDGH SRGiUVWYHYHG~FRXVLORXQD G{UD] QD Y]GHOiYDQLH QD VYHWRYRPIyUHþRE\åLDGPODGêFKĐXGtQDYêPHQ- QD]MHGQRWOLYêFKNUDMtQE\Ģ PiOQH 9VWXS VWUDQ\ 7,3 GR $/'( E\ VPH SRGSRULOLDSRWRPYUiPFLWHMWR IUDNFLHE\VPHXåDNWtYQH VSROXSUDFRYDOL

$QJHOLND0OLQDU GUXKêDWUHWLD]ĐDYD 6WHIDQ*DUD GUXKêVSUDYD 

VSROXSUDFRYDOD V1(26QLHOHQ YHXURSDUODPHQWH DOHDMQD UHJLRQiOQHM~URYQL³ 0LFKDO%XEiQNDQGLGiW QDHXURSRVODQFD7,3 SRK\EXPRåQRVWLãWXGRYDĢ DSUDFRYDĢYFHORPHXUySVNRPSULHVWRUH ([WUpPLVWLFKF~RVODELĢ(XUySXDOHWêPSiGRPRVODELDDMMHGQRWOLYpãWiW\9(XUySVNHM~QLLQLHMHYãHWNR SHUIHNWQpPQRKRYHFtWUHED]PHQLĢDOHYêKRG\MHGQR]QDþQHSUHYDåXM~ÒORKRXQDãLFKVWUiQE\PDORE\Ģ SUiYH]G{UD]ĖRYDQLHWêFKWRSR]LWtY

MDK


10

naše novinky

TÉMA

NADÁCIA RENÁTY ZMAJKOVIČOVEJ

320È+$=265'&$

YHNGHEXGHSULSUDYHQêGHĖ SOQêãSRUWX]iEDY\DSUH]HQWiFLD]GUDYêFKSRWUDYtQ ýRYiVþDNi"3UtćWHVLVNRPSRQRYDĢKXGEXSRPRFRXãOLDSDQLDGRSHGiORYELF\NODþL QDPL[RYDĢVL]GUDYêQiSRM YODVWQRXHQHUJLRX2NUHP WRKRVD]DEDYtWHVR]QiP\PLRVREQRVĢDPLãSRUWXQD YHĐNRSORãQHMREUD]RYNHXYLGtWHQDãHVSRW\QDRFKUDQXåLYRWDD]GUDYLDDQLHOHQWR%XGHWHQDQHMP{FĢYLGLHĢWêFK NWRUtQDEHU~RGYDKXDRGKRGODM~VDXURELĢQLHþRSUHVYRMH]GUDYLH9HUtPHåHPHG]L QLPLQHEXGHWHFKêEDĢ

)RWR0DUWLQ)ULGQHU

0HG]LSULRULW\QDGiFLHSDWUt RFKUDQDSUiYGHWtSRGSRUD VRFLiOQHMSRPRFLRFKUDQD ĐXGVNêFKSUiY]GUDYLDåLYRWQpKRSURVWUHGLDDOHLSRGSRUDãSRUWXWHORYêFKRY\þL UR]YRMY]GHOiYDQLDDXPHOHFNêFKþLQQRVWt 1DGiFLDWDN]DVWUHãLODYãHWN\ WLHWRDNWLYLW\DSRPRFRXQHM VDP{åHSRVODQN\ĖD5HQiWD =PDMNRYLþRYiYHQRYDĢWêP NWRUtSRPRFUDGXþLSRGSRUXSRWUHEXM~

QtDOHDMRQXWQRVWL]Y\ãRYDĢSUiYQHYHGRPLHNWRUp MHQDQt]NHM~URYQL1DSUYê SRKĐDGGUREQRVĢDOHPQRKt]QiVQHSRVWUHKOLåHRG MDQXiUDWRKWRURNXV~FKRGFLSRK\EXM~FLVDQDYHUHMQêFK SULHVWUDQVWYiFKSRYLQQtQRVLĢ UHÀH[QpSUYN\7HMWRSUREOHPDWLNHVDWêNDODMSURMHNW± NDPSDĖQDGiFLHVQi]YRP Ä&KUiĖVLVYRMåLYRW±]YLGLWHĐQLVD³]DPHUDQiQD]YêãHQLHLQIRUPRYDQRVWLRSRWUHEH QRVHQLD UHÀH[QêFK SUYNRY 9UiPFLWHMWRNDPSDQH1DGiFLD5=Y\WYRULODDQLPRYDQê VSRWQDWpPXRFKUDQDåLYRWD DLQLFLRYDODMHKRSUHPLHWDQLH YVLHWLNtQSRFHORP6ORYHQVNX6SRWMHYHUHMQHGRVWXSQêQDVWUiQNHQDGiFLHZZZ QDGDFLDU]VN

3UHGVHGQtþNDQDGiFLHS{VREt SULDPRY]iNRQRGDUQRP]ER- 3UHGVHGQtþNDQDGiFLHQDYãWtUHPiSUHWRGRNRQDOêSUHKĐDG YLOD]iNODGQpãNRO\Y7UQDYROHJLVODWtYHDMHMIXQJRYD- VNRPNUDMLNGHUR]GDOD

UHÀH[QêFKSiVRNDSURVWUHGQtFWYRPLQWHUDNWtYQHMSUHGQiãN\SRXþLODGHWLRSRWUHEHLFKQRVHQLD3UHWRåHQLH MHYVLOiFKQDGiFLHQDYãWtYLĢ YãHWN\ãNRO\Y\StVDODFHORãWiWQXV~ĢDåYNUHVOHQtQD WpPXÄ$NRVSUiYQHQRVtP UHÀH[QpSUYN\³%OLåãLHLQIRUPiFLHRSUHELHKDM~FHMV~ĢDåLQiMGHWHQDQDãHMZHERYHMVWUiQNH

WRNSRK\EX]OiåLYRWRVSUiYDNRQ]XPiFLDQHYKRGQêFK SRWUDYtQDOHDMSRGFHĖRYDQLHSUHYHQWtYQ\FKOHNiUVN\FK SUHKOLDGRN

7RYãDN]ćDOHNDQLHMHYãHWNRþRSUHYiV1DGiFLD5HQiW\=PDMNRYLþRYHMSULSUDYLOD 9VSROXSUiFLVR6SUiYRXNXOW~UQ\FKDãSRUWRYêFK]DULDGHQtPHVWD7UQDYDSRVN\WQH 0pGLiDMLQWHUQHWV~SOQpYê- YãHWNêPRE\YDWHĐRP±DQLH]LHYDQiYRGRYDNR]OHSãLĢ OHQ]7UQDY\±PRåQRVĢFYL]GUDYLH1RĐXGLDV~SUHVê- þLĢDXURELĢWDNSUYêNURNQD WHQtRGSRU~þDQLDPLDQiYUK- FHVWHYVWDURVWOLYRVWLRVYRPLDWiWRP\ãOLHQNDLFKVN{U MH]GUDYLH ]DĢDåXMHDY\YROiYDYQLFK DSDWLX2GPLHWDM~YãHREHFQp 2GPiMDGRVHSWHPK tejto mimoriadne UDG\0RWLYRYDĢLFKGRNiåH EUDEXGHNDåG~VRER~VSHãQHM D QDMPl XåL- SUtNODGDY\WYRUHQLHLQãSLUX- WXYþDVHRGGR WRþQHM DNWLYLWH Ä&KUiĖ M~FHKRSULHVWRUXDSURVWUHGLD KRGY\KUDGHQê$WOHWLFNê VL VYRM åLYRW ± ]YLGLWHĐ- QDWDN~WRDNWLYLWX±DSUi- ãWDGLyQQDXOLFL-iQD+DMQLVD³QDGiFLDSULFKiG]D YHW~SRQ~ND1DGiFLD5HQi- GyF]\KRY7UQDYH pre všetVćDOãtPSURMHNWRP W\=PDMNRYLþRYHM$NWLYLWD NêFKFYLþHQLDFKWLYêFKREþDÄ3Rć]D]GUDYtP³RSlĢY\- QRY.GLVSR]tFLLYiPEXG~ XåLMHLQWHUDNWtYQHIRUP\YUi- SURIHVLRQiOQLFYLþLWHOLDNWRUt WDQHYêUD]QpKRLQIRUPDþQpKR YiVEXG~VSUHYiG]DĢQDFHVVSRWXDEXGHVNXWRþQHKRGQRW- WHNOHSãHMNRQGtFLLL]GUDYLX QRXXNiåNRXWRKRDNRVDGi 6WDþtVLSULQLHVĢSRGORåNXQD GRVSLHĢNOHSãLHPX]GUDYLX FYLþHQLHFKXĢDGREU~QiODGX &YLþHQLHMHXUþHQpSUHYãHW8åMHKRQi]RYQDSRYHGiåH VDEXGH]DREHUDĢFLYLOL]DþQê- .DPSDĖVDR¿FLiOQH]DþtQD N\YHNRYpNDWHJyULHSUHWRVD PLSUREOpPDPLGQHãQHMGRE\ PiMDRKRG WHãtPHDMQDURGLQ\VGHĢPL PHG]LNWRUpSDWUtQHGRVWD- QD+ODYQHMXOLFLY7UQD- 9VWXSMHYRĐQê

Ä3RćVL]DFYLþLĢV1DGiFLRX5=³

NTT 3129/14

Vznik Nadácie Renáty Zmajkovičovej bol prirodzeným vyústením úsilia podpredsedníčky Národnej rady SR smerujúcej k podpore charitatívnych akcií a organizácií.

3URJUDPRPYiVEXGHVSUHYiG]DĢSUHGVHGQtþNDQDGiFLH 5HQiWD=PDMNRYLþRYiNWRU~SRGSRUtPODGiPRGHUiWRUVNiGYRMLFD6SRORþQHY\VSRYHGDM~]DXMtPDYpRVREQRVWL ]REODVWLãSRUWXDOHL]GUDYHMYêåLY\


NSR 2826/14

číslo 7/2014

INZERCIA

Volte stranu TIP, nie JURSKÝ PARK! Dajte zbohom politickým dinosaurom.

11


12

naĹĄe novinky

KR�ŽOVKA

VYÄ&#x152;Ă?Ĺ&#x2021;ANIE VANDALOV

1

Odfotografujte, Ä?o vĂĄs hnevĂĄ, Ä?o ĹĄpatĂ­ vaĹĄe okolie alebo naopak, Ä?o vĂĄs poteĹĄilo Ä?i milo prekvapilo. NapĂ­ĹĄte krĂĄtky popis k obrĂĄzku a poĹĄlite k nĂĄm do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu

3

4

3DUNMHPLHVWRPRGG\FKXäLDÄ?ĂžDVWRVDQHY\KQHY\ĂžtÄ&#x2013;DQLXYDQGDORY3RNLDÄ?PHVWRĂžLVSUiYFDSDUNXQDLFK Y\ĂžtÄ&#x2013;DQLHSURPSWQHQH]DUHDJXM~]yQDRGG\FKXVDVWiYDVN{UPLHVWRPNWRUpĂŁSDWtRNROLH

5

EXPRESNĂ POZVĂ NKA

2

Parkovanie limuzíny na mieste pre invalidov, veĞký dŞíp priamo na priechode, mesiace odstavený polovrak zaberajúci parkovacie miesto pred panelåkom. Nabudúce odfotografujte (priestupok, auto), napíťte kråtky popis k obråzku a poťlite k nåm do redakcie na adresu: ktomidalvodicak@14news.eu

3DUNRYDFtFKPLHVWMHPiOR$OHSDUNRYDĢWDNWRQDWUiYHDFKRGQtNXWRVLĂ&#x201E;Y\SĂŞWDORÂłH[SUHVQ~SR]YiQNXGR QDĂŁHMUXEULN\ 7H[WDIRWR \HO

NĂĄpoveÄ?: ACHT, ALAP, ANIS, DAN, OMA, SAVE, Ĺ UT.

Text a foto: I. Vredik


číslo 7/2014

ROZHOVOR

13

ZIMA BOLA PRIAZNIVÁ PRE VČELY med po určitej dobe kryštalizuje, takže vieme, že je kvalitný. Ak ho chceme mať opäť tekutý, zahrejeme ho vo vodnom kúpeli max. do 44 °C.

Med má vraj liečivý účinok, ktorý je podľa vás teda najzdravší?

Včely hromadne lietajú a z bohatej jarnej ponuky znášajú nektár a peľ.

Včelári na Slovensku majú dôvod na radosť, pretože tohtoročná zima bola veľmi priaznivá hlavne pre včely. Predpokladá sa, že teplá zima a predčasný príchod jari by mohol priniesť i viac medu. Terajšie rozkvitnutie javora, ovocných drevín, púpavy a repky prináša vo včelstve „revolučné“ zmeny. Včely hromadne lietajú a z bohatej jarnej ponuky znášajú nektár a peľ. Včely, okrem zberu nektáru, opeľujú kvety poľných a kultúrnych rastlín. Aj vďaka výkonnosti opeľovania včiel je možné pestova-

nie ovocia a kultúrnych rastlín bez výpadkov úrody vo vyššej kvalite a výnose. Aj mesto Partizánske má mnoho zanietených včelárov, ktorí odpovedali na niekoľko zvedavých otázok.

V Európe sa vraj vyskytuje včela medonosná, avšak v prírode môžeme vidieť viacero druhov včiel, prečo? Presne ako hovoríte, u nás sa vyskytuje druh včela medonosná. Avšak tento druh má niekoľko plemien, v súčasnosti sa tipuje na cca 25, odlišujú sa však od seba vzhľa-

dom, správaním, odolnosťou a hospodárskym prínosom.

Myslíte si, že kvalita medu závisí od výberu stanovišťa pre úľ? Áno, skúsený a dobrý včelár vyhľadáva len prírodné plochy a vyhýba sa miestam, ktoré môžu spôsobiť znečistenie včelích produktov, ako napr. diaľnice, skládky a pod.

Keď sa v mede vytvorí tenká redšia vrstvička, je ovplyvnená kvalita medu? Pri dlhom skladovaní pri izbovej teplote sa môže na povrchu medu v nádobe vytvo-

riť táto tenká redšia vrstvička. Avšak nie sú ovplyvnené nutričné vlastnosti medu.

Aké je správne skladovanie medu? Med skladujeme v uzatvorených nádobách sklenených, keramických alebo smaltovaných, nádobách, ktoré nevystavujeme priamemu kontaktu slnečného žiarenia, vlhkosti, prachu a rôznym pachom. Určite neodporúčame dlhodobé skladovanie v nádobách z plastov alebo kovu. Najvhodnejšia teplota je 4 – 14 °C, pri teplote 0 – 4 °C med necukornatie, len mierne stuhne. A každý kvalitný

Med môžeme považovať za superpotravinu, pretože má najvyšší vyvážený obsah základných cukrov, širokú škálu zložených cukrov a zároveň obsahuje nespočetné množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a liečivých látok. Avšak liečivé účinky medu vo veľkej miere vychádzajú z účinkov rastlín, z ktorej včela meduje. Napr. lipový med je ideálny pri nachladnutí, kataroch horných dýchacích ciest, repkový med je jeden z prvých medov v sezóne, rýchlo kryštalizuje, ale ako jediný obsahuje látky s protirakovinovými účinkami.

Čo by ste odkázali všetkým konzumentom medu? Slovenské medy patria medzi najlepšie medy na svete, na medzinárodných súťažiach obsadzujú najvyššie priečky, avšak kvalitný med môžete dostať od známeho, suseda alebo od svojho dedka, lebo práve títo ľudia sa tomu venujú s obrovskou láskou, zodpovednosťou a zanietením. Text a foto: Soňa Bezáková

K plynu aj k elektrine spoľahlivé zákaznícke služby Radi vám osobne poradíme v ZSE Centrách

NPE 2714/14

Žijeme s vami

ZSE_jar_NaseNovinky 206x90.indd 1

24/04/14 15:55


14

naše novinky

ŠPORT

M. PEŠKOVIČ: TREBA MAŤ STÁLE SNY Do futbalového tímu mužov v Partizánskom sa Michal Peškovič dostal už ako 17-ročný. Keďže kvalitatívne prevyšoval úroveň IV. ligy, čoskoro sa posunul vyššie a neskôr aj za hranice našej krajiny. Dnes má 32 rokov, pôsobí v dánskom prvoligovom klube Viborg FF a my sme sa s ním porozprávali o futbale na severe Európy, ale aj o tom, ako si spomína na svoje začiatky.

Michal, aj váš o šesť rokov starší brat Boris bol profesionálny futbalový brankár. Bol pre vás vzorom či motiváciou stať sa tiež brankárom? To, že sa stanem profesionálnym futbalovým brankárom som veru netušil a ani som tak nerozmýšľal, keď som začal hrávať futbal ako malý chlapec. Robil som to, čo ma bavilo najviac. Spolu s kamarátmi sme sa po škole stretávali na ihrisku a hrali futbal bez brankárov. Až ako šiestak na ZŠ som sa dostal do bránky. Myslím, že to rozhodnutie stať sa brankárom prišlo tak samo a skôr ako môj brat Boris podpísal zmluvu v Slovane Bratislava.

Počas svojej kariéry ste chytávali na rozličných miestach. Kde ste sa cítili najviac spokojný? Ťažko povedať, v každom klube, v ktorom som hral, mi pôsobenie niečo dalo. Prvýkrát za dospelých som začal chytávať v Partizánskom, keď som mal 17 rokov. Predomnou chytávali Marián Poštrk a Pavol Kováč, ktorí sa dostali do ligy

a mne sa podarilo to isté. Dostal som sa do druholigovej Nitry a tam som sa asi naučil najviac na brankárskych tréningoch. V Zlatých Moravciach som získal sebavedomie, keď sa nám podarilo vyhrať Slovensky pohár a postúpiť do Corgoň ligy. Brat v tom čase chytával v Poľsku a vďaka tomu som sa dostal do najvyššej súťaže tam. Počas ďalšieho pôsobenia v inom poľskom klube som si zahral aj finále poľského pohára a skončili sme v lige na druhom mieste. Najviac spokojný som bol asi práve v Poľsku, v klube Ruch Chorzow.

Je nejaké pôsobisko, ktoré s odstupom času hodnotíte ako zlú voľbu? Medzi prvým a druhým klubom v Poľsku som podpísal na dva roky zmluvu s Arisom Solún. Tam som odchytal v prvom roku len 7 zápasov a rozviazal som zmluvu, pretože klub mi neplatil peniaze. Asi preto Grécko možno nebola moja správna voľba.

Momentálne pôsobíte na Jutskom polostrove, v tíme Viborg FF. Ako by

Foto: archív M. Peškovič

ste zhodnotili kvalitu dánskej najvyššej súťaže? Je ťažké porovnať súťaže v Poľsku a v Dánsku. Tu sa preferuje viac taký ostrovný futbal. V Poľsku to bolo viac o taktike a kombinačnom futbale.

Viborg je nováčikom a aj keď zo začiatku sezóny sa mu darilo, momentálne bojujete o každý bod, aby ste sa vyhli zóne zostupu. Aká je nálada v kabíne? Na začiatku súťaže bola eufória z postupu a vyhrávali sme. Ale koniec jesennej časti nám nevyšiel, čo spôsobilo prepad v tabuľke. Každý bod v tejto situácii je dobrý a potrebný na záchranu. Bodové rozdiely sú malé, takže každá výhra mieša umiestnením. No v klu-

be necítiť nejako túto nepriaznivú situáciu. Nie je tu nervozita, ako by to bolo v Poľsku. Tam je na hráčov v takýchto situáciách omnoho väčší tlak.

K tomu treba mať aj veľký kus šťastia. Hlavne, aby som bol zdravý a mal stále chuť robiť to, čo ma baví. A tie sny si nechám pre seba.

Chceli by ste v klube pôsobiť aj v budúcej sezóne, pokiaľ by sa vám nepodarilo zachrániť?

Čomu by sa Michal Peškovič pravdepodobne venoval, keby sa neživil futbalom?

So športovým riaditeľom sme sa bavili ešte v decembri na túto tému. Po sezóne mi končí zmluva a radi by ju so mnou predĺžili. Určite tu nezostanem po vypadnutí, no verím, že ligu zachránime. Po sezóne sa uvidí, čo bude ďalej, či zostanem tu alebo sa vrátim do Poľska.

Existuje ešte nejaký futbalový sen, ktorý by ste si chceli splniť? Sny treba mať stále a robiť všetko preto, aby sa splnili.

Tak to vôbec netuším, ale som veľmi rád, že sa môžem živiť tým, čo ma baví najviac. Vďaka mojim rodičom, ktorí mi hovorili, že je dôležité okrem futbalu vedieť aj niečo iné, som vyštudoval aj Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, takže myslím, že by som sa nestratil. Michal Kráľ

K plynu aj k elektrine starostlivosť pre ľahší život

www.zse.sk

ZSE_jar_NaseNovinky 206x90.indd 2

Žijeme s vami

24/04/14 15:56

NPE 2715/14

Uhradíme vám opravy a havárie do 150 EUR


Ä?Ă­slo 7/2014

Ĺ PORT

15

6/29(16.2,'(1$0662=1$Ă˝1( 20/$'(1ĂŠ0.Ă&#x2C6;'520 Do zĂĄvereÄ?nej nominĂĄcie slovenskej hokejovej reprezentĂĄcie na MS v Minsku (9.-25. mĂĄja) sa nedostali obrancovia Martin Ĺ tajnoch a Radek Deyl a ĹĄtvorica ĂştoÄ?nĂ­kov Martin Bartek, Rastislav Ĺ pirko, Patrik LuĹĄĹ&#x2C6;ĂĄk a Peter Zuzin. +ODYQĂŞWUpQHU9ODGLPtU9ĤMWHNVLQDRSDN]RĂŁLUĂŁLHKRNiGUD SRQHFKDOQDV~SLVNH9ODGLPtUD 0LKiOLND-iQD%UHMĂžiND$QGUHMDâĢDVWQpKRĂžL'iYLGD6NRNDQD7UpQHULX]DYUHOLQRPLQiFLXSRVRERWÄ&#x2013;DMĂŁRPV~ERMLQD 6ORYDNLD&XSHV1yUVNRP SS NWRUĂŞEROSUH6ORYiNRYSRVOHGQRXVN~ĂŁNRXSUHG069ĤMWHNEHULHQDĂŁDPSLRQiWGRNRS\KUiĂžRYWURFKEUDQNiURY RVHPREUDQFRYD~WRĂžQtNRY 0LHVWHQN\PDOLXĂĽGiYQHMĂŁLH LVWpEUDQNiUL-iQ/DFR-DURVODY -DQXVD-~OLXV+XGiĂžHN.DSLWiQRPYĂŞEHUXEXGH0LURVODYâDWDQMHGQĂŞP]DVLVWHQWRYEXGH /DGLVODY1DJ\GUXKpKRWUpQHULXUĂžLDQHVN{U6ORYHQVNRLGH

ROZDELENIE SKUPĂ?N: Ä&#x152;iĹžovka arĂŠna (A-skupina): FrancĂşzsko, Kanada, SLOVENSKO, Ä&#x152;R, Taliansko, NĂłrsko, Ĺ vĂŠdsko, DĂĄnsko Minsk arĂŠna (B-skupina): Ĺ vajÄ?iarsko, Rusko, Bielorusko, USA, Kazachstan, Nemecko, FĂ­nsko, LotyĹĄsko

1D06VDEXGHPHVSROLHKDĢQD0LURVODYDâDWDQDD/DGLVODYD1DJ\KR)RWR7$652OLYHU2QGUiã

QD06VR]QDÞQHRPODGHQêP NiGURPVPiORPVN~VHQRVWtD VOLPLWRYDQêPREMHPRPKRNHMRYHMNYDOLW\7RVtFHYLQWHQFLiFKERMRYQRVWLDGREUpKRNRXÞLQJXQHY\OXÞXMH~VSHFKDOH SDSLHUQHSXVWtMDVQêPLIDYRULWPL$VNXSLQ\YKDOHýLüRY-

NDV~.DQDÄ&#x2021;DQLDâYpGLDĂ˝HVL REHFQHDVSRÄ&#x2013;]DWLDÄ?6ORYHQVNt 5HEUtĂžNRYRE\ĂŁWYUWpSRVWXSRYp UHSUH]HQWDQWLVDY0LQVNXSUHGPLHVWRPDORSDWULĢ6ORYHQVNX VWDYLDKQHÄ&#x2021;Y~YRGQĂŞGHÄ&#x2013;SURWL ULYDORYL]Ă˝HVNDDWDNSUYĂŞVORNovĂ˝ formĂĄt YHQVNĂŞYUFKROQDĂŁDPSLRQiWH SUtGHKQHÄ&#x2021;YSLDWRN9VRERWX ĹĄampionĂĄtu 1RYĂŞIRUPiWĂŁDPSLRQiWXVOR- WREXGHGUXKĂŞYUFKROY]iSDYHQVNpPXKRNHMXSURVSLHYDYĂŁH- VHSURWL.DQDGHDYSLDWRN

PiMDSUtGHWUHWtYSRGREHGXHOXSURWLâYpGRPWHGD~UDGXM~FLPPDMVWURPVYHWD7HUD]SR ĂŁW\ULQDMOHSĂŁLHWtP\]RERFKYHWLHYSRVW~SLDGRĂŁWYUĢ¿QiOHSRVOHGQp]RVPLĂžLHN]RVW~SLDGR QLĂĽĂŁHMNDWHJyULH067tP\] PLHVWDRERFKVNXStQXĂĽQHEXG~KUDĢĂĽLDGQHÄ&#x2021;DOĂŁLH]iSDV\ =PHQDQDVWiYDYRY\UDÄ&#x2021;RYDFHMIi]HRSlĢVDYUDFLDNUtĂĽRYĂŞV\VWpP MY 7$65

K plynu aj k elektrine starostlivosĹĽ pre ÄžahĹĄĂ­ Ĺživot

NPE 2727/14

LekĂĄr pre vĂĄs na telefĂłne 24 hodĂ­n denne

www.zse.sk

Žijeme s vami

ZSE_jar_NaseNovinky 206x90.indd 3

24/04/14 15:57

SpravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k distribuovanĂ˝ zdarma do domĂĄcnostĂ­ a firiem v meste ď&#x201A;Ąď&#x20AC; VydavateÄž: 14 news, s. r. o. ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  SĂ­dlo spoloÄ?nosti: KonventnĂĄ 9, 811 03 Bratislava â&#x20AC;&#x201C; StarĂŠ Mesto, SlovenskĂĄ republika ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  IÄ&#x152;O: 46 903 411 ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  Inzercia: obchod@14news.eu ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  RegistraÄ?nĂŠ Ä?Ă­slo MK SR: EV 4462/11

NaĹĄe Novinky PartizĂĄnske, nĂĄklad 10 500 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. VĹĄetky prĂĄva, vrĂĄtane autorskĂ˝ch, sĂş vyhradenĂŠ a vykonĂĄva ich vydavateÄž. RozmnoĹžovanie Ä?astĂ­ alebo celku textov, fotograďŹ Ă­, grafov akĂ˝mkoÄžvek spĂ´sobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez pĂ­somnĂŠho sĂşhlasu vydavateÄža, je zakĂĄzanĂŠ. VydavateÄž nie je zodpovednĂ˝ za obsah a pravdivosĹĽ uverejnenĂ˝ch inzerĂĄtov a za prĂ­padne spĂ´sobenĂŠ ĹĄkody.

info@14news.eu


naše novinky

NPD 3148/14

INZERCIA

9. - 11. 5.

z každých

400 €

nákupu

ZĽAVA

*

Ponuka platí od 9. 5. do 11. 5. 2014 alebo do vypredania zásob na všetkých predajniach v SR okrem ponuky z eshopu www.asko.sk. *Nevzťahuje sa na elektrospotrebiče a bytové doplnky. Zľavy sa odpočítajú z odporúčaných predajných cien a nemožno ich kombinovať ani sčítať. Platí len na novo uzatvorené zákazky.

na nábytok

NPE 3121/14

16

Npe 07 2014 web