Page 1

40 000 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Príloha

zdravie Ročník: V. číslo. 11/2013 Dátum vydania: 20. 6. 2013

Prievidza

Deň polície

Priemyselný park

Oslavy športu

Revitalizácia parku

str. 2 Viac než 3 000 detí i dospelých z celého okresu sa zúčastnilo na Dni mestskej polície, armádnych a záchranných zložiek.

str. 3 Jozef Kobela, nový riaditeľ mestskej spoločnosti Prievidza Invest, sa pokúša o oživenie priemyselného parku, ktorý dlhšie obdobie stagnoval.

str. 5 Po dvadsiaty prvýkrát do talianskeho družobného mesta Luserna San Giovanni vycestovali mladí športovci z nášho okresu.

str. 6 Mesto sa snaží získať finančné prostriedky aj z mimorozpočtových zdrojov. Nedávno sa mu podarilo uspieť s dvomi projektami.

PRIEVIDZA BUDE DEJISKOM MAJSTROVSTIEV SVETA V ZÁPASENÍ „Veľmi sa teším, že naše mesto sa stane hostiteľom takéhoto významného športového podujatia. Je to výsledkom práce súčasného vedenia Zápasníckeho klubu Baník Prievidza. Sú to ľudia, ktorým ide naozaj o šport a nehľadajú za ním možnosť zarobiť. Vkladajú do toho energiu, voľný čas, pracujú obetavo a srdcom. Udelenie organizácie majstrovstiev sveta je výsledkom ich cieľavedomej činnosti,“ hovorí prievidzská primátorka Katarína Macháčková.

NPD 1147/13

Prievidza bude dejiskom jedného z najprestížnejších športových podujatí – majstrovstiev sveta. O sady cenných kovov budú v centre hornej Nitry bojovať zápasníci – veteráni vo voľnom i grécko-rímskom štýle v októbri roku 2015. Rozhodla o tom Medzinárodná zápasnícka federácia (FILA) po zvážení všetkých kandidatúr. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo uspieť, je to veľmi príjemný, no i zaväzujúci pocit, keďže máme pred sebou veľa práce. Náš predložený projekt zrejme zaujal, pomohla nám aj dobrá poloha či tradícia tohto športu v Prievidzi, v ktorej sa už minulosti konali majstrovstvá sveta juniorov či

majstrovstvá Európy seniorov. Veľkú úlohu zohral aj fakt, že sme mali podporu mesta, keďže FILA veľmi dbá na to, aby bolo mesto naklonené tomuto podujatiu. V neposlednom rade nám pohli aj podporné stanoviska zástupcov iných krajín ako Bulharov, Maďarov, Poliakov, Čechov, Chorvátov, Bosniakov či Srbov,“ prezradil Vladimír Laco, predseda Zápasníckeho klubu Baník Prievidza.

Podpora zväzu

Za svetový šampionát zabojovali nielen predstavitelia prievidzského klubu, ale aj čelní predstavitelia Slovenského zápasníckeho zväzu na čele s jeho predsedom Františkom Lengyelom.

Ilustračné foto: TASR/AP

„Prievidza je vo zväze jednoznačne vnímaná ako jeden z najlepších a najúspešnejších klubov na Slovensku. Našu kandidatúru predstavitelia zväzu prezentovali na pôde FILA, aj na posledných majstrovstvách sveta veteránov v Budapešti či na olympiáde v Londýne. Zväzoví funkcioná-

ri vedia, že zápasenie má v Prievidzi pevné korene a vďaka mestu má aj výraznú podporu. Preto zabojovali práve za nás,“ dodal Vladimír Laco.

Pokračovanie na strane 10


2

novinky

SPRAVODAJSTVO

DEŇ POLÍCIE, VOJAKOV A ZÁCHRANÁROV SLEDOVALO VYŠE TRITISÍC NÁVŠTEVNÍKOV Viac než 3 000 detí i dospelých z celého okresu sa 7. júna zúčastnilo na jubilejnom desiatom ročníku Dňa mestskej polície, armádnych a záchranných zložiek, ktorý sa uskutočnil v priestoroch letiska v Prievidzi. Podujatie patrí medzi najväčšie svojho druhu na Slovensku. „Máme záujem takýmto atraktívnym spôsobom priblížiť hlavne deťom, ale aj širokej verejnosti prácu záchranárov, policajtov a vojakov, ako aj ich pracovné postupy. O toto podujatie je vždy veľký záujem, nielen od Prievidžanov, ale aj obyvateľov okolitých miest a obcí. Na Deň mestskej po-

lície, armádnych a záchranných zložiek chodia neraz celé rodiny. Preto sa z tejto akcie stalo tradičné podujatie, ktoré organizujeme už po desiaty raz,“ prezradila prievidzská primátorka Katarína Macháčková. Dovedna sa na podujatí predstavilo ukážkami vojenskej a záchranárskej techniky, ale aj záchranárskej činnosti a represie 28 subjektov

z celého Slovenska. Nechýbali mestskí policajti z českého partnerského mesta Šumperk.

Dobové zbrane

Novinkou bola prítomnosť členov Klubu vojenskej histórie z Levíc oblečených do nemeckých uniforiem, ktorí predvádzali dobové zbrane z druhej svetovej vojny. Malých aj veľkých návštevníkov mimoriadne

Deti sa mohli dotknúť rôznych zbraní. Foto: TASR/ Pavol Remiaš

zaujímali aj historické sovietske a nemecké stíhačky a bombardéry, ktoré niekoľkokrát preleteli ponad prievidzské letisko. Konkurovali im ultraľahké lietadlá Dynamic WT 9. Nechýbali členovia hlavnej banskej Záchrannej stanice v Prievidzi s figurínami oblečenými do záchranárskych odevov. Banskí záchranári záujemcom vysvetľovali, ako prebiehajú záchranné akcie v nedýchateľnom prostredí s pomocou kyslíkových prístrojov.

Ukážky práce

Členovia Klubu vojenskej histórie z Levíc. Foto: TASR/ Pavol Remiaš

Obliehaní boli aj mestskí a štátni policajti, vojaci. Deťom ukázali svoju výstroj, dovolili im na slepo vystreliť z niektorých zbraní, dotknúť sa samopalov, húfnic, granátov, poťažkať obušok, vyskúšať policajnú prilbu a ochranný štít. Malí návštevníci sledovali aj zadržanie zločinca kukláčmi, služobných psov pri zadržaní páchateľov, alebo vyhľadávaní pašovaného tovaru. Takmer

nehlučne nad hlavami lietal model štvorvrtuľovej helikoptéry, ktorú riadil 16-ročný študent Patrik Ivaška z Prievidze. Model zostrojil sám s priateľom Petrom Jenišom. Tento „kvadrokopter“ mal vybavený kamerou, z výšky snímal, čo sa deje na letisku.

Poďakovanie primátorky

Podujatie pred desiatimi rokmi pripravila Mestská polícia v Prievidzi, aby prezentovala svoju činnosť na verejnosti. Postupne ho rozšírili aj o prezentáciu ostatných policajných a záchranných zložiek a Ozbrojených síl SR. „Pri tejto príležitosti chcem poďakovať všetkým príslušníkov ozbrojených, záchranných aj policajných zložiek za všetko, čo robia pre našu bezpečnosť či zdravie. Ich práca je často nedocenená,“ dodala prievidzská primátorka. (bb), TASR

LETNÉ KINO V LESOPARKU OD PIATKA Amfiteáter v prievidzskom Lesoparku toto leto opäť ožije premietaním filmov. Agentúra Formusic.sk, ktorá premietania organizuje, plánuje premietať v piatky vždy o 21. hodine. Premietania v amfiteátri pod holým nebom budú opäť bez vstupného. Agentúra Formusic.sk zatiaľ informovala o pláne projekcií v Lesoparku na konci júna a počas celého júla. Na Facebooku je možné hlasovať za filmy, ktoré by chceli diváci vidieť v auguste. Projekcie budú začínať vždy v piatok o 21. hodine a po filme sa uskutoční aj afterparty v areáli Diwadlo Prievidza music clubu. Ako prvý sa premieta v piatok 21. júna 2013 film Nedotknuteľní.

Plán premietania v júni a júli 21. júna Nedotknuteľní (komédia/dráma, Francúzsko, 2011, 112 minút, české titulky) 28. júna Prci prci prcicky stretávka (romantická komédia, Spojené štáty americké, 2012, 114 minút) 5. júla Ženy v pokušení (komédia, Česká Republika, 2009, 118 minút) 12. júla Batman: Temný rytier (akčný film, Spojené štáty americké, 2008, 152 minút, slovenské titulky) 19. júla Project X (komédia, Spojené štáty americké, 2012, 88 minút, slovenské titulky) 26. júla Hriešny tanec 2: Havanské noci (romantická dráma, Spojené štáty americké, 2004, 86 minút)


ROZHOVOR

číslo 11/2013

3

JOZEF KOBELA: ĽUDIA POTREBUJÚ PRÁCU A BUDEM RÁD, AK JU NÁJDU U NÁS Prievidza má od roku 2006 svoj priemyselný park. Stará sa oň mestská firma Prievidza Invest, ktorej riaditeľom sa od februára tohto roku stal Jozef Kobela. Ten sa pokúša o oživenie parku, ktorý dlhšie obdobie stagnoval. Ako sa mu darí a čo je jeho prioritnou úlohou, sa dočítate v našom rozhovore.

Pán riaditeľ, vieme o vás, že ste od začiatku pozorne sledovali vývoj v prievidzskom priemyselnom parku. Áno, v roku 2006 som bol ako mestský poslanec pri tom, keď sa strihala páska pri otvorení priemyselného parku. Bol to vtedy jeden z najkrajších, najväčších a asi aj jeden z prvých priemyselných parkov na Slovenku. Vízia a plány boli veľké, dokonca sa už vtedy uvažovalo o jeho rozšírení na druhú stranu prievidzského letiska. Predpokladalo sa, že park prinesie zamestnanosť nášmu mestu i okresu. Plán bol zamestnať tu okolo 1 000 ľudí.

Zostalo však prevažne len pri plánoch. Situácia sa vyvinula trochu inak, nielen na Slovensku. Kým v období otvorenia nášho parku bolo Slovensko zaujímavou krajinou pre zahraničných investorov, teraz sa trhy orientujú skôr na východ Európy či na juhovýchodnú Áziu.

Čo ste urobili po svojom nástupe do funkcie ako prvé?

Optimalizovala sa správa priemyselného parku. Znížili sme prevádzkové náklady, prehodnotili nájomné vzťahy, zmluvy, ktoré boli pre park zbytočné, s cieľom zefektívniť prevádzku parku. V ďalšom kroku, ktorý stále vykonávam, som sa snažil nadviazať, respektíve oprášiť kontakty s cieľom osloviť investorov, aby prišli k nám do parku. Je to moja hlavná úloha a priorita.

Nikto nepochybuje o tom, že je to v dnešnej dobe mimoriadne ťažká úloha. Ako to dosiahnuť? Využívam hlavne osobné kontakty z predošlého zamestnania. Cestujem po Slovensku, rokovania som absolvoval, či mám v pláne absolvovať na ministerstve hospodárstva, v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu, v Národnej rade Slovenskej republiky, vo Výbore pre hospodárske záležitosti, na zahraničných ambasádach, stretávam sa s poslancami, europoslancami, s predstaviteľmi rôznymi developerských firiem či firiem zaoberajúcich sa spo-

Jozef Kobela. Foto: Branislav Bucák

luprácou s podnikateľskými subjektmi v oblasti Ruska, Číny a ďalších krajín.

Čo by mohlo byť najväčším lákadlom pre firmy, aby zakotvili práve v prievidzskom priemyselnom parku? Čím sa ich snažíte na stretnutiach prioritne prilákať? Prospektov a reklamných bulletinov je veľa, tie vám prinesie každý správca parku a prakticky všetky ponúkajú to isté. Tou cestou už nechceme ísť. Keď náš priemyselný park vznikol, bol jedným z prvých na Slovensku, boli tak väčšie možnosti prilákať potenciálnych investorov. Dnes má každý samosprávny kraj v priemere desať či dvanásť takýchto parkov. Naplnenosť majú možno dva – tri, ostatné sú prázdne či málo obsadené. Výhodou nášho parku je, že ho má jeden majiteľ – mesto Prievidza v zastúpení spoločnosťou Prievidza Invest. Silnou stránkou je aj poloha, kompletné vybavenie inžinierskymi sieťami či kvalifikovanosť ľudí.

Čo je, naopak, najväčším problémom

pri zháňaní investorov, samozrejme, okrem celosvetovej krízy? Určite cestná infraštruktúra v regióne. Aj preto vítam snahy prievidzskej primátorky Kataríny Macháčkovej, ktorá iniciovala petíciu za urýchlenú výstavbu R2, či jej snahy o čo najrýchlejšie budovanie obchvatu Prievidze. Lepšia cestná infraštruktúra môže priniesť prácu aj ľuďom z tohto mesta, či zvýšiť dopyt po cestovnom ruchu v Bojniciach. Problémom pri získavaní investorov je aj konkurencia a množstvo prázdnych parkov na Slovensku.

Aké sú dosiaľ konkrétne výsledky vašich stretnutí? Sú rozpracované dva projekty, ktoré čakajú na realizáciu. Nechcem však predbiehať, kým to nebude isté. Čakáme na jeseň, kedy by sme mali vedieť viac.

Koľko je momentálne v priemyselnom parku zamestnaných ľudí a na koľko percent je využitá jeho kapacita? Priemyselný park je kapacitne naprojektovaný na 1 500 zamestnancov, v súčasnosti je v ňom zamestnaných 50 až

60 zamestnancov. Čo sa týka priestorovej kapacity, je voľný na 60 percent, čo predstavuje plochu 32 hektárov.

Čo je aktuálne nového v priemyselnom parku? V mesiaci júl 2013 začína v našom parku firma Rubig SK s 24-hodinou nepretržitou prevádzkou. Pracovať by v nej mali najmä kaliari a kováči. Firma RUBIG.SK má v pláne stavať aj ďalšie výrobné haly, zamestnanie by si v tejto firme s výhľadom do budúcnosti mohlo nájsť prácu približne 100 zamestnancov. Ak by nám vyšli pripravované projekty, mohol by sa tento počet ešte zdvoj- či štvornásobiť.

Aká je vaša vízia o priemyselnom parku v Prievidzi trebárs o tri – štyri roky? Ťažko hovoriť o víziách, situácia sa v priebehu času neustále mení. Budem spokojný, ak sa podarí priniesť do Prievidze nového investora. Ľudia potrebujú prácu a budem veľmi rád, ak ju nájdu práve v našom priemyselnom parku. Urobím preto všetko, čo je v mojich silách. Branislav Bucák


4

novinky

SPRAVODAJSTVO

SPRÁVY MESTSKEJ POLÍCIE

Dobicykloval sa

Z chodby domu na Ciglianskej ceste bol odcudzený bicykel v hodnote viac ako 100 €, pričom podozrivým z krádeže mal byť maloletý R. K. Toho podľa popisu našla hliadka MsP v inej časti mesta, kde sa bezstarostne bicykloval. Radosť z „nového“ bicykla mu pokazilo vypočutie v prítomnosti matky, kde sa ku krádeži doznal. Odcudzenú vec polícia vrátila majiteľovi.

MIMORIADNA SITUÁCIA V ŠTYROCH LOKALITÁCH MESTA V mestských častiach vo Veľkej Lehôtke na Podhorskej a Remeselníckej ulici a v Hradci na Pavlovskej ulici a Ulici Na Stanište nedávno obyvatelia zaznamenali popraskané múry, posunuté a zdvihnuté chodníky, múriky, ploty či terasy. O týchto skutočnostiach spôsobených svahovými deformáciami upovedomili aj zástupcov mesta.

Pes hrabal na skalke Obyvateľov bytového domu, ktorí si svojpomocne upravili kvetinové záhradky a skalku pred domom už dlhšie „vytáčalo“ správanie jedného zo susedov, ktorý tu voľne púšťal svojho psa. Ten tu s blaženým výrazom tváre močil a hrabal, pričom ostatných obyvateľov mohlo od hnevu poraziť. Pomohol až dohovor privolaných príslušníkov MsP, ktorí držiteľovi psíka vysvetlili zákonné ustanovenia a pre začiatok ho napomenuli. Ten prisľúbil, že do budúcna sa už vec nebude opakovať.

Odišiel v teniskách Do areálu tenisových kurtov prišiel bezdomovec, ktorý si len chcel do fľaše nabrať vodu. Vodychtivý mladík však cestou okolo šatne uvidel značkové tenisky, ktoré sa mu zapáčili. Od túžby k činu nebolo ďaleko a na mieste zostal iba smutný majiteľ, ktorý musel domov kráčať v sprchových šľapkách. Príslušníkom MsP však poskytol pomerne presný opis podozrivého, ktorého následne vypátrali. Išlo o M. M. (1987) z Prievidze, ktorému za priestupok proti majetku uložili blokovú pokutu. Športovú obuv nepoškodenú vrátili šťastnému majiteľovi. Mestská polícia v Prievidzi

CYKLISTICKÁ PÚŤ MLADÝCH V dňoch 4. a 5. júla sa uskutoční 13. ročník cyklistickej Cyrilometodskej púte mladých a duchom mladých do Nitry. Z Prievidze vyrazia účastníci do Žabokriek, kde sa stretávajú s ďalšími cyklistami, ktorí štartovali v Bánovciach a v Nemšovej a odtiaľ pelotón smeruje do Nitry. Odchod z Prievidze je 4. júla o 8.30 hod. od Piaristického kostola. Príchod do Nitry je naplánovaný na 16.30 hod. V Nitre je pripravené ubytovanie i ďalší program. Viac informácii nájdete na www.cyklo-put.webnode.sk alebo na tel. čísle 0908 224 210 (Peter Kohút). (bb)

OPRAVA V minulom čísle sme pri rozhovore so Zuzanou Lukáčovou uviedli ako jej politickú stranu SMER-SD. Hoci do komunálnych volieb v Prievidzi kandidovala ako jedna zo zakladajúcich členiek tejto strany v Prievidzi v koalícii SMER-SD – SNS, v súčasnosti už nie je členkou strany SMER-SD. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

Popraskaný múr na jednom z poškodených domov. Foto: MsÚ v Prievidzi

„Po tom ako sme sa o situácii vo Veľkej Lehôtke a Hradci dozvedeli, okamžite sme začali konať. O aktívnych svahových deformáciách sme informovali ministerstvo životného prostredia a požiadali jeho odborných pracovníkov o vykonanie orientačného prieskumu. Zvolali sme krízový štáb a vyhlásili mimoriadnu situáciu. Miesto so svahovou deformáciou som osobne navštívila, aby som v teréne skontrolovala realizáciu okamžitých sanačných opatrení, napríklad odčerpávanie vody zo studní. Zamestnanci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra na základe prieskumu v teréne potvrdili, že ide o vážnu situáciu,“ informovala primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Vyčlenili financie

Vzniknutou situáciou sa pravidelne zaoberá aj krízový štáb mesta Prievidza. Ten v piatok 7. júna vyhlásil mimoriadnu situáciu aj v Hradci, kde sú aktívne svahové deformácie na dvoch miestach – na Pavlovskej ulici a Ulici Na Stanište. Primátorka mesta operatívne odsúhlasila presun finanč-

ných prostriedkov z rezervného fondu rozpočtu mesta na účel riešenia mimoriadnej situácie. Financie sú určené najmä na zabezpečenie inžiniersko-geologického prieskumu, ktorý by mal určiť postup prípadnej sanácie zosuvových území. Podľa cenovej ponuky má prieskum zahŕňať jedenásť prieskumných IG vrtov hĺbky 10 metrov a štyri inklinometrické vrty hĺbky 10 metrov. Do prieskumu sú zahrnuté aj vzorkovacie, laboratórne, meračské a geologické práce. Spolu by mal stáť približne 28-tisíc eur. „Minulý týždeň sa vykonávali prípravné práce, ktoré nevyhnutne súvisia s realizáciou prieskumu. Išlo o geodetické vytyčovanie umiestnení vrtov, získavanie súhlasov majiteľov so vstupom na pozemok a vyjadrenia k umiestneniam inžinierskych sietí, aby nedošlo k ich porušeniu,“ uviedol Alojz Vlčko z Mestského úradu v Prievidzi.

Zabezpečili statika

Mesto prostredníctvom oddelenia výstavby zabezpečilo aj statický monitoring poškodených budov. Statik bude počas štyroch týždňov

pravidelne monitorovať stav poškodených budov vo Veľkej Lehôtke a v Hradci. „Ak by došlo k zhoršeniu situácie, pripravili sme pre obyvateľov poškodených domov náhradné bývanie na Ulici Falešníka. Zamestnanci Správy majetku mesta majú pohotovosť 24 hodín denne, reagovať vieme prakticky okamžite. Pomôcť sa budeme snažiť aj asistenciou pri získaní mimoriadnych dávok sociálnej pomoci, na ktoré by mohli mať obyvatelia poškodených budov nárok. Teraz čakáme na výsledky prieskumu, ktorý nám bližšie objasní, čo treba robiť ďalej,“ zakončila prievidzská primátorka Katarína Macháčková. Krízový štáb sa zaoberal aj možnosťou vyhlásenia stavebnej uzávery v lokalitách Hradec a Veľká Lehôtka. Definitívne sa rozhodne až na základe výstupu z inžiniersko-geologického prieskumu. Stavebný úrad má situáciu zmapovanú a na plochách bezprostredne súvisiacich s aktívnymi zosuvmi v súčasnosti neprichádza do úvahy vydanie stavebného rozhodnutia. Branislav Bucák


SPRAVODAJSTVO

číslo 11/2013

5

NAŠI ŠPORTOVCI SÚČASŤOU TALIANSKYCH OSLÁV ŠPORTU „Čo ma asi najviac dostalo bolo to, ako si nás všetci ľudia vážili, boli k nám veľmi láskaví a robili všetko pre to, aby sme sa cítili čo najlepšie. Už len nápisy v slovenčine po celom meste – Vitajte priatelia z Prievidze – hovoria za všetko,“ prezradila mladá volejbalistka Barbora Mikulová o výjazde do talianskeho partnerského mesta Prievidze Luserny San Giovanni. V talianskom partnerskom meste Prievidze – v Luserne San Giovanni a v blízkom okolí – sa uskutočnili po 32-krát Oslavy športu. Je to podujatie, na ktorom sa konajú turnaje vo viacerých športoch, či ich prezentácie. Po dvadsiaty prvýkrát do Luserny vycestoval s podporou mesta Prievidza aj autobus mladých športovcov z nášho okresu.

Talianska pohostinnosť

NPD 1055/13

V Taliansku sa predstavili volejbalové kadetky z VKŽ Prievidza, mladí hádzanári HK Kúpele Bojnice a muži volejbalisti TJ Stavbár Prievidza. Doplnení boli volejbalistkami zo Zvolena. S výpravou vycestovali do partnerského mesta aj traja poslanci mest-

ského zastupiteľstva v Prievidzi – Branislav Bucák, Peter Petráš a Roman Hlaváč. „Sme radi, že takáto tradícia existuje a budeme ju určite naďalej podporovať. Našim športovým nádejám dáva veľa, získavajú cenné skúsenosti, priateľské vzťahy, spoznávajú cudziu krajinu,“ povedal po návrate do Prievidze predseda komisie športu Branislav Bucák. „Je až neskutočné, ako sa Taliani starajú o našich mladých športovcov. Berú ich do svojich rodín, venujú sa im, vozia ich vlastnými autami a snažia sa, aby všetko bolo v tom najlepšom poriadku. Za to, že pripravili našim mladým športovcom nádherný zážitok im patrí veľká vďaka,“ dodal Branislav Bucák.

Prievidzská výprava v Luserne San Giovanni. Foto: (fd)

Skvelá skúsenosť

Slová predsedu komisie športu potvrdzuje aj vyjadrenie mladej prievidzskej volejbalistky Barbory Mikulovej, ktorá bola v Luserne San Giovanni po druhýkrát. „Tentokrát to bolo niečo iné ako predchádzajúci raz. Prvýkrát som si mohla vyskúšať ako sa žije v pravej talianskej rodine. Aj keď som sa z toho zo začiatku obávala, musím povedať, že to bola skvelá skúsenosť. Spoznala som veľa nových ľudí, ochutnala pravé talianske špeciality a samozrejme zažila veľa neopakovateľných zážitkov, či už v telocvični pri volejbale alebo mimo nej,“ prezradi-

la prievidzská volejbalistka, ktorá zároveň ocenila láskavosť a povahové vlastnosti Talianov žijúcich pod Turínom: „Čo ma asi najviac dostalo bolo to, ako si nás všetci ľudia vážili, boli k nám veľmi láskaví a robili všetko pre to, aby sme sa cítili čo najlepšie. Už len nápisy po celom meste – Vitajte priatelia s Prievidze – hovoria za všetko. Je úžasné, že sa podobná akcia koná už 32 rokov a aj my môžeme byť jej súčasťou. Aj tento rok určite splnila svoj hlavný účel, okrem športových zápolení sme získali nové priateľstvá a pevné vzťahy, ktoré sú pre život veľmi dôležité.“

Tri medailové priečky

Prievidzské volejbalistky minulý rok nevyhrali ani jeden zápas, tentoraz sa na Oslavách športu „vytiahli“ a vybojovali si na turnaji tretie mieste. Ďalšie dva kolektívy z Prievidzského okresu dosiahli na najvyšší stupienok. Volejbalisti Prievidze vyhrali turnaj a rovnaký výsledok dosiahli aj bojnickí hádzanári. „Potešilo by ma, keby sa naša spolupráca s Talianmi rozšírila aj o ďalšie športy, nech môže čo najviac mladých Prievidžanov okúsiť atmosféru Osláv športu v našom partnerskom meste,“ dodal Branislav Bucák. (lb)


novinky

SPRAVODAJSTVO

'D &

&

&

'

D F $

NPD 304/13

(E

'D

(E &

&

D '

V mestskom parku vyčistia jazierko, vzniknúť by v ňom mali ohniská a pikniková zóna. Foto: MsÚ v Prievidzi

Druhým projektom, na ktorý sa mestu podarilo získať mimorozpočtové financie, je revitalizácia Mestského parku v Prievidzi, konkrétne časti s jazierkom pri rieke Nitra. „Naším cieľom je skrášliť mestský park, ktorí vo veľkej miere využívajú obyvatelia Prievidze na relaxačné aktivity ako prechádzky, beh, cyklistiku, no stretávajú sa tu taktiež seniori či sú organi-

&

Revitalizácia parku

&

Ihrisko bude slúžiť na precvičovanie praktických situácií v cestnej premávke. Deti prievidzských materských škôl si budú môcť overiť a zdokonaliť svoje nadobudnuté vedomosti v oblasti dopravnej výchovy priamo na modelových situáciách vytvorených na dopravnom ihrisku. Projekt je zameraný na zvýšenie povedomia detí o bezpečnosti na cestách, ktorých sú účastníkmi, získanie zásad bezpečného správania a ich následné uplatnenie v praktických situáciách.“

'D

'D

'D

(E

na ploche pôvodného ihriska, ktoré v súčasnej dobe nespĺňa podmienky bezpečnosti,“ prezradil viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina a priblížil aj cieľ projektu, „skvalitnenie edukačného procesu a zlepšenie materiálnych podmienok v materských školách je jednou z priorít mesta Prievidza.

$F

& (E

'D

Prvý úspešný projekt nesie názov Nebezpečné hrdinstvá. Jeho rozpočet je takmer deväťtisíc eur, pričom Nadácia Pontis sa podieľa na jeho financovaní piatimi tisíckami eur. „Predmetom projektu je zriadenie dopravného ihriska v areáli Materskej školy na Nábreží svätého Cyrila

26.0 m

'D

Mesto Prievidza sa snaží získať finančné prostriedky na rôzne projekty aj z mimorozpočtových zdrojov. Nedávno sa mestu podarilo uspieť s dvomi projektami. V Prievidzi na základe toho vyrastie nové dopravné ihrisko pre deti a taktiež sa skrášli mestský park. Vzniknúť by v ňom mala aj pikniková zóna.

10.0 m

DETI SA MÔŽU TEŠIŤ NA NOVÉ DOPRAVNÉ IHRISKO, MESTO REVITALIZUJE AJ PARK

$F

6

Projekt plánovaného detského ihriska.

zované mimoškolské aktivity žiakov materských a základných škôl,“ uviedol viceprimátor Prievidze. Snahou mesta je nielen základná údržba parku, ale aj jeho rozsiahlejšia revitalizácia, počas ktorej by mali v ňom vyrásť aj ohniská či pikniková zóna. Viac prezradil Ľuboš Maxina: „Mesto plánuje vyčistenie brehov rieky Nitry a jazierka v parku, odstránenie odpadkov, čistenie chodníkov od nánosov bahna, osadenie lavičiek s prírodného materiálu, vybudovanie ohnísk, osadenie smetných košov. Cieľom je taktiež vytvorenie piknikovej zóny, ktorá značným spôsobom zatraktívni prostredie parku a výrazne zlepší možnosti aktívneho trávenia voľného času pre všetky skupiny obyvateľov mesta.“

Zapojení aj dobrovoľníci

Do aktivít projektu budú zapojení aj členovia Slovenského rybárskeho zväzu, tiež Slovenské elektrárne a členovia i sympatizanti viacerých občianskych združení, neformálnych skupín a obyvatelia mesta formou dobrovoľníctva. Projekt podporila Nadácia Ekopolis a spoločnosť Nestlé Slovensko v rámci programu Nestlé pre vodu v krajine. Celková podpora od donora je 1 200 eur, mesto Prievidza ho bude kofinancovať približne tromi tisíckami eur a zároveň sa bude snažiť získať ďalšie fi nančné prostriedky od iných donorov. Branislav Bucák


Ä?Ă­slo Ä?Ă­slo08/2013 11/2013

zdravie

1

TÉMA

RoÄ?nĂ­k: I. Ä?Ă­slo. 03/2013 DĂĄtum vydania: 20. 6. 2013

6  Č— eh6 Č—  

'U  E  Č—U Č– Ăœ V predchĂĄdzajĂşcej prĂ­lohe sme spomĂ­nali, Ä?o vĹĄetko naĹĄu chrbticu mĂ´Ĺže postihnúż. Vysvetlili sme si nĂĄzvy ako sĂş hernia, protrĂşzia, spondylartrĂłza a inĂŠ. ÄŒo ale tieto zmeny na chrbtici spĂ´sobuje? Za najpodstatnejĹĄie faktory zmien v oblasti krÄ?nej, driekovej, ale aj hrudnej chrbtice sĂş povaĹžovanĂŠ najmä postupne sa zhorĹĄujĂşci spĂ´sob a stupeĹˆ výŞivy tkaniva platniÄ?ky, obmedzenĂ˝ pohyb, nefyziologickĂŠ drĹžanie tela v neprimeranĂ˝ch polohĂĄch, telesnĂĄ hmotnosĹĽ, dlhodobĂŠ sedenie. NiektorĂ­ lekĂĄri a vedci sa priklĂĄĹˆajĂş k nĂĄzoru, Ĺže existuje aj urÄ?itĂĄ rodinnĂĄ predispozĂ­cia. Ako Ä?lovek starne, tak starnĂş aj platniÄ?ky a postupne sa menĂ­ konzistencia tekutiny v platniÄ?ke. KeÄ? si lekĂĄr otvorĂ­ MR-ko, tak vidĂ­ Ä?i je v platniÄ?ke dosĹĽ tekutiny alebo Ä?i je tej tekutiny mĂĄlo a platniÄ?ka je uĹž niŞťia a „vysychĂĄâ€œ. Opotre-

bovanie a zmenu tvaru platniÄ?ky spĂ´sobuje aj nadvĂĄha. ÄŒĂ­m je Ä?lovek ĹĽaŞťí, tĂ˝m chrbtica musĂ­ niesĹĽ viac a viac kilogramov. Ak celĂ˝ Ä?as sedĂ­te v prĂĄci s predklonenou hlavou, nesprĂĄvne sa zaĹĽaĹžujĂş platniÄ?ky v krÄ?nej chrbtici. Pri dlhodobom sedenĂ­ naprĂ­klad aj na gauÄ?i pred telkou, sa neprimerane zaĹĽaĹžuje driekovĂĄ chrbtica.

ÄŽalĹĄie faktory, ovplyvĹˆujĂşce ochorenie chrbtice Okrem uĹž spomĂ­nanĂ˝ch prĂ­Ä?in, ktorĂŠ pĂ´sobia na chrbticu, Ä?alĹĄie rizikovĂŠ faktory ovplyvĹˆujĂşce ochorenie mĂ´Ĺžeme rozdeliĹĽ do troch skupĂ­n: biologickĂŠ, faktory

prĂĄce a pracovnĂŠho prostredia a psychosociĂĄlne faktory. K  biologickĂ˝m faktorom patrĂ­ genetickĂĄ predispozĂ­cia, vek pacienta, veÄžkĂ˝ poÄ?et chorĂ´b u Ä?loveka (polymorbidita) a nadvĂĄha. Do tejto skupiny mĂ´Ĺžeme zaradiĹĽ aj nesprĂĄvnu ĹživotosprĂĄvu, ktorej nĂĄsledkom bĂ˝va nadvĂĄha. V strave sa zanedbĂĄva ovocie a zelenina, hlavne listovĂĄ zelenina, ktorĂĄ obsahuje veÄžkĂŠ mnoĹžstvo vitamĂ­nov skupiny B. V prĂ­prave potravĂ­n sĂş viac preferovanĂŠ polotovary, ktorĂŠ obsahujĂş veÄžkĂŠ mnoĹžstvo emulgĂĄtorov, ochutenĂŠ minerĂĄlne vody a veÄžkĂŠ mnoĹžstvo sladkostĂ­. Vplyv emulgĂĄtorov na Ä?loveka je znĂĄmy, urÄ?ite ovplyvĹˆuje aj spĂ´sob

výŞivy medzistavcovej platniÄ?ky. Medzi emulgĂĄtory zaraÄ?ujeme aj kyselinu citrĂłnovĂş, ktorĂĄ pri zvýťenom mnoĹžstve uŞívania pĂ´sobĂ­ na elastĂ­n. ElastĂ­n mĂĄ elastickĂş vlastnosĹĽ, je zĂĄkladnou zloĹžkou niektorĂŠho typu väziva. VeÄžkĂŠ mnoĹžstvo elastĂ­nu sa vyskytuje v cievach, v koĹži, väzoch a ťlachĂĄch. Z faktorov prĂĄce a pracovnĂŠho prostredia najviac vplĂ˝vajĂş na ochorenie chrbtice: dlhodobĂŠ sedenie v aute, v prĂĄci, dvĂ­hanie ĹĽaĹžkĂ˝ch bremien, nadmernĂĄ flexia a rotĂĄcia v trupe, pracovnĂŠ zaradenie a fyzikĂĄlne, chemickĂŠ a ergonomickĂŠ faktory pracovnĂŠho prostredia (chlad, teplo, stĂĄly prievan, vlhkosĹĽ, nesprĂĄvna obuv a obleÄ?enie, zlĂŠ osvetlenie, nefyziologickĂĄ poloha pri  prĂĄci). K pracovnĂ˝m zaradeniam so zvýťenou nĂĄchylnosĹĽou

na ochorenia chrbtice patria murĂĄri, profesionĂĄlni vodiÄ?i, predavaÄ?ky, robotnĂ­ci v pĂĄsovej vĂ˝robe a administratĂ­vni pracovnĂ­ci. K psychosociĂĄlnym faktorom priraÄ?ujeme typ osobnosti, spracovanie zĂĄĹĽaĹžovĂ˝ch situĂĄciĂ­, depresĂ­vne ladenie, nedostatoÄ?nĂş psychohygienu, podporu rodinnĂŠho a pracovnĂŠho prostredia a stres. NajväÄ?ĹĄie problĂŠmy s ochorenĂ­m chrbtice majĂş mladĂ­ Äžudia 30 aĹž 40-roÄ?nĂ­, ktorĂ­ ĹžijĂş v ustaviÄ?nom strese a nemajĂş Ä?as na relax a uvoÄžnenie. Pri depresĂ­vnych ochoreniach spojenĂ˝ch s poklesom energie, nadmernou ĂşnavnosĹĽou, nezĂĄujmom a vyhĂ˝banĂ­m sa aktivitĂĄm sa pridruĹžia aj telesnĂŠ prĂ­znaky. Medzi prvĂ˝mi prĂ­znakmi je bolesĹĽ rĂ´znych Ä?astĂ­ tela aj chrbtice. www.zdravachrbtica.sk


novinky

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 03/2013

 6 Č—Č—EČ—Ă˜Č— Č— 

 

CviÄ?ebnĂĄ zostava pre deti ObÄ?ianske zdruĹženie Za zdravĹĄĂ­ Ĺživot v rĂĄmci projektu ZdravĂ˝ chrbĂĄtik prinĂĄĹĄa cviÄ?ebnĂş zostavu pre deti. Na DVD nĂĄjdete 20 minĂşt cviÄ?enia na posilnenie chrbtice, nĂĄcvik sprĂĄvneho drĹžania tela a krĂĄtku rozcviÄ?ku pĂştavou formou.

Do naĹĄej poradne nepĂ­ĹĄu len Äžudia, ktorĂ­ potrebujĂş poradiĹĽ. ÄŒasto sa objavĂ­ email alebo list, v ktorom Ä?lovek, pacient chce porozprĂĄvaĹĽ svoj prĂ­beh, vyĹžalovaĹĽ sa a podeliĹĽ sa s druhĂ˝mi o radosĹĽ aj zo svojich maliÄ?kĂ˝ch Ăşspechov.

Ten osudnĂ˝ deĹˆ si pamätĂĄm, ako by to bolo vÄ?era. Mal som dokonalĂ˝ch dvadsaĹĽtri rokov, za sebou vĂ˝poveÄ? v prĂĄci a pred sebou roÄ?nĂş brigĂĄdu. DestinĂĄcia Izrael, sÄžubovanĂ˝ plat vyĹĄĹĄĂ­ neĹž plat vtedajĹĄieho primĂĄtora v naĹĄom malom meste, cĂ­til som, Ĺže budem krĂĄÄž. Bolo prĂĄve tretieho januĂĄra 2003. OdletieĹĽ som mal v polovici februĂĄra. IbaĹže, Ä?lovek mieni, Ĺživot menĂ­. V mojom prĂ­pade mĂ´Ĺžem poÄ?akovaĹĽ „Perinbabe“, resp. eĹĄte predÂ Ĺˆou „MrĂĄzikovi“. Ten totiĹž dĂ˝chol na chodnĂ­k v meste a tĂĄ teta, ktorĂĄ nemala ani v rozprĂĄvke niÄ? inĂŠ na prĂĄci iba spaĹĽ a sneĹžiĹĽ v ten osudnĂ˝ deĹˆ veru nespala.

Klasika. Ĺ mykol som sa, krĂ­Ĺžami capol rovno na hranu obrubnĂ­ka a aby som to nenaĹĽahoval, po niekoÄžko hodinovom ochkanĂ­ som skonÄ?il na pohotovosti, nĂĄsledne hospitalizĂĄcia, po nekoneÄ?nom Ä?akanĂ­ a po żaĹžkĂ˝ch kilometroch s francĂşzskou barlou dokonca operĂĄcia platniÄ?ky. TĂĄ priĹĄla pribliĹžne tri mesiace od  onoho stretu mĂ´jho takmer zadku s obrubnĂ­kom.

Som dieĹĽa ĹĄĹĽasteny. PreleĹžal som sa cez tri malĂŠ nemocnice, pohadzovali si ma ako horĂşci zemiak, mal som moĹžnosĹĽ posĂşdiĹĽ niekoÄžko nemocniÄ?nĂ˝ch kuchĂ˝Ĺˆ aĹž som skonÄ?il na stole. OperaÄ?nom samozrejme. Roky plynuli a ja, i keÄ? odÄžahÄ?enĂ˝ o kĂşsok tej neposluĹĄnej platniÄ?ky, fungoval som na plnĂŠ obrĂĄtky. Teda, najbliŞťích sedem rokov. ObÄ?as zabolelo, obÄ?as pichlo, posudkovĂ˝ lekĂĄr povedal, Ĺže mne niÄ? nemĂ´Ĺže byĹĽ a ja som zdravĂ˝, tak som sa podÄža toho aj sprĂĄval. DlhĂŠ hodiny za volantom, stres, nekoneÄ?nĂĄ Ăşnava

a nahĂĄĹˆaÄ?ky o preĹžitie. Moje mladĂŠ kosti, Ä?i skĂ´r tie neposluĹĄnĂŠ vankúťe medzi nimi sa prihlĂĄsili uĹž v roku 2010, naplno v roku 2011. Bolesti nohy, ĹĽahanie, neschopnosĹĽ v predklone Ä?okoÄžvek zodvihnúż, Ä?i neskutoÄ?nĂŠ bolesti v rozkroku, ktorĂŠ by iste nezniesol ani ten najväÄ?ĹĄĂ­ masochista. „PlatniÄ?kĂĄrom“ asi vysvetÄžovaĹĽ nemusĂ­m. SpoÄ?iatku som ignoroval, prehliadal, snaĹžil sa viac hĂ˝baĹĽ sa, plĂĄvaĹĽ. BohuĹžiaÄž. SĂĄm sebe som naordinoval nĂĄvĹĄtevu lekĂĄra a dĂşfal, Ĺže sa to vyrieĹĄi. Lieky od bolesti jem iba vo vĂ˝nimoÄ?nĂ˝ch prĂ­padoch. Tu som ich vĹĄak hltal dychtivejĹĄie ako Ä?erstvĂŠ hranolky. Bez „tatarky“ samozrejme. PrvĂ­ dvaja neurolĂłgovia a jeden ortopĂŠd ma poslali do „p...reÄ?“ s receptom na lieky od bolesti. ZaÄ?al som sa vzdelĂĄvaĹĽ, vraj vĹĄetko je na webe. Hej, je! DiskusnĂŠ fĂłra s odporĂşÄ?anĂ­m tĂ˝ch najlepĹĄĂ­ch lekĂĄrov, nemocnĂ­c, aĹž po mĂşdre hlavy lieÄ?iace si chrbtice kdesi v Thajsku u akĂŠhosi ĹĄa-

Č— IČ–Č— ,6 Zoznam chorĂ´b sa pre potreby zavĂĄdzania novĂŠho spĂ´sobu odmeĹˆovania nemocnĂ­c tzv. DRG systĂŠmu zmenĂ­. Prezident SR Ivan GaĹĄparoviÄ? totiĹž podpĂ­sal novelu zĂĄkona o zdravotnej starostlivosti z dielne ĹĄĂŠfa zdravotnĂ­ckeho vĂ˝boru Richarda RaĹĄiho (Smer-SD). PrĂĄvna norma mĂĄ od septembra rozĹĄĂ­riĹĽ doteraz pouŞívanĂ˝ zoznam chorĂ´b. Upravuje aj medicĂ­nsku terminolĂłgiu podÄža sĂşÄ?asnĂ˝ch ĹĄtandardov a zvyklostĂ­.

DVD si budete môcż objednaż na strånke

www.zdravachrbtica.sk

RaĹĄi pripomenul, Ĺže na Slovensku sa nerobila revĂ­zia MedzinĂĄrodnej ĹĄtatistickej klasifikĂĄcie chorĂ´b a prĂ­buznĂ˝ch zdravotnĂ˝ch problĂŠmov (MKCH-10) od  roku 1993. Od roku 2011 preto prebiehala revĂ­zia pouŞívanej verzie a jej rozĹĄĂ­renie o novĂŠ diagnĂłzy alebo skupiny diagnĂłz. "Podstatou tejto zmeny je hlbĹĄia diferenciĂĄcia MKCH-10 s cieÄžom presnejĹĄieho zaradenia hospitalizaÄ?nĂ˝ch prĂ­padov v klasifikaÄ?nom systĂŠme DRG a s tĂ˝m

sĂşvisiacou primeranou Ăşhradou za poskytnutĂş zdravotnĂş starostlivosĹĽ," konĹĄtatoval predkladateÄž. PrĂ­prava zavedenia novĂŠho spĂ´sobu odmeĹˆovania nemocnĂ­c nejde podÄža pĂ´vodnĂŠho plĂĄnu, zavedenie sa tak oÄ?akĂĄva v roku 2016. Od DRG systĂŠmu, ktorĂ˝ sa mĂĄ realizovaĹĽ podÄža nemeckĂŠho modelu, sa oÄ?akĂĄva, Ĺže umoĹžnĂ­ meranie produkcie nemocnice, Ä?o by sa vyuĹžilo ako zĂĄklad pre úhradu zdravotnej starostlivosti. PriniesĹĽ tieĹž mĂĄ

spravodlivĂŠ a transparentnĂŠ odmeĹˆovanie za poskytnutĂş zdravotnĂş starostlivosĹĽ, ako aj definovanie pravidiel v diagnostickom a terapeutickom procese. Tzv. platbu za diagnĂłzu, presnejĹĄie platbu za skupiny diagnĂłz, nemĂĄ v EurĂłpskej Ăşnii v ústavnej zdravotnej starostlivosti zavedenĂş iba Slovensko. Hlava ĹĄtĂĄtu podpĂ­sala aj zĂĄkon o NĂĄrodnom zdravotnĂ­ckom informaÄ?nom systĂŠme (NZIS), ktorĂ˝ mĂĄ posunúż Ä?alej elektronizĂĄciu zdravotnĂ­c-


novinky Ä?Ă­slo 11/2013

Č– Č— mana. ZatiaÄž Ä?o jeden tvrdĂ­ v Şiadnom prĂ­pade neoperovaĹĽ, inĂ˝ opak. ÄŒert aby sa v tom vysomĂĄril. Po dlhom ĹĄpekulovanĂ­ som sa rozhodol zavolaĹĽ si a objednaĹĽ sa na konzultĂĄciu na jedno neurochirurgickĂŠ pracovisko. TamojĹĄia neurochirurgia mala, mĂĄ a dnes viem, Ĺže ak to niekto z vyĹĄĹĄĂ­ch miest nepokaĹĄle, eĹĄte dlho maĹĽ bude vynikajĂşci cveng. Po prvej konzultĂĄcii mi lekĂĄr oznĂĄmil, Ĺže moje krĂ­Ĺže si pĂ˝tali kov a nĂĄhradnĂş platniÄ?ku nuĹž a keÄ?Ĺže je krĂ­za, sĂşhlasil som a nechal som ĹĄtĂĄt investovaĹĽ do mĂ´jho tela drahĂŠ kovy. TĂ˝ch sa vraj krĂ­za netĂ˝ka a ja len dĂşfam, Ĺže raz v tomto ĹĄtĂĄte nebude tak zle, Ĺže nĂĄm ich vĹĄetkĂ˝m „zoskrutkovanĂ˝m“ zaÄ?nĂş vyberaĹĽ. Ĺ˝artujem samozrejme. OperĂĄciu som absolvoval zaÄ?iatkom oktĂłbra 2011. Po operĂĄcii chvĂ­Äžku trvalo kĂ˝m som sa zdvihol z postele, chvĂ­Äžu trvalo kĂ˝m som sa rozchodil. TýŞdne po operĂĄcii ubehli rĂ˝chlo a s kaĹždĂ˝m pribĂşdajĂşcim dĹˆom

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 03/2013

 Č—   Č— U   

Č—U   Č— Č—Ă˜

Ýȗȗ Ȗ ȗÕ

bolo samozrejme lepĹĄie a lepĹĄie. ProblĂŠmy ktorĂŠ ma pred operĂĄciou obmedzovali uĹž natoÄžko, Ĺže som Ä?asto krĂĄt nedokĂĄzal sadnúż do auta zmizli a dnes, rok po operĂĄcii mĂ´Ĺžem povedaĹĽ iba jedinĂŠ...LekĂĄr urobĂ­ svoju prĂĄcu ako najlepĹĄie vie, no ak ja nepriloŞím ruku k dielu, celĂĄ snaha je zbytoÄ?nĂĄ. PS: Ak raz zaÄ?nete maĹĽ s chrbticou problĂŠm, zabudnite na babskĂŠ rady a recepty tetky korenĂĄrky. Hrnúż sa do operĂĄcie nie je iste sprĂĄvne, ale na druhej strane, Ĺžiadny lekĂĄr vĂĄm ju ani neurobĂ­ pokiaÄž nie je potrebnĂĄ. Vlastnou ÄžahostajnosĹĽou a neÄ?innosĹĽou totiĹž nepridĂĄte iba viac roboty operatĂŠrovi. Za kratĹĄĂ­ povraz budete ĹĽahaĹĽ vy. Som rĂĄd, Ĺže som ten kratĹĄĂ­ povraz opustil. Dnes viem, Ĺže  Ĺžiadny lekĂĄr zĂĄzrak nevykonĂĄ, Ĺže stav mojej chrbtice ovplyvĹˆujem do veÄžkej miery ja sĂĄm. Dnes viem Ĺže stres s chrbticou kamarĂĄt nikdy nebude a viem, Ĺže kaĹždĂ˝ deĹˆ musĂ­m na svoju

VÄ?aka cukrom dokĂĄĹžeme dlhodobo zredukovaĹĽ svoju hmotnosĹĽ 0JU=X]DQD+UĂžNRYi

chrbticu myslieĹĽ. Moje problĂŠmy s chrbticou odĹĄtartoval Ăşraz. ZĂĄmerne hovorĂ­m odĹĄtartoval a za tie roky, ktorĂŠ sa „trĂĄpim“, som postretĂĄval uĹž mnoho ÄžudĂ­, ktorĂ­ by si tak ako ja mohli pred meno pĂ­saĹĽ titul „neuro-pacient“. DrvivĂĄ väÄ?ĹĄina z nich prichĂĄdza do nemocnĂ­c s otĂĄzkou:“ ÄŒo sa mi to stalo?“ OdpoveÄ? nie je aĹž takĂĄ zloĹžitĂĄ: “Asi sme sa o tie naĹĄe chrbtice nestarali tak, ako by sme sa mali“. PravidelnĂŠ a hlavne sprĂĄvne cviÄ?enie, sprĂĄvne vykonĂĄvanie pohybov pri zĂĄĹĽaĹži. Kto chce hÄžadĂĄ spĂ´sob, kto naopak nie, hÄžadĂĄ dĂ´vod. Peter, 33 rokov

ĹžiadaĹĽ nĂĄklady 1,2 miliĂłna eur, tie by sa mali vyuĹžiĹĽ na licenÄ?nĂŠ pokrytie prevĂĄdzkovateÄža eHealth, podporu legislatĂ­vneho tĂ­mu a nĂĄklady na prevĂĄdzkovanie NZIS pred jeho nasadenĂ­m. PrevĂĄdzka NZIS si okrem toho

.HćVDUR]KRGQHPHVFKXGQ~Ģ DVSĂŞWDM~VDQiVDNpSRWUDYLQ\ QiPEXG~FKĂŞEDĢQDMYLDFĂžR QDMĂžDVWHMĂŁLHRGSRYLHPH"3UHGVD FKOLHEDPDĂŁNUW\NWRUpV~QDMĂžDVWHMĂŁLHVODGNHMFKXWL 1XĂĽĂžRDOHURELĢNHćV~QiP PDOpQLHOHQULĂ€HDOHXĂĽDMWRSiQN\ÂŤ5R]KRGQHPHVDVFKXGQ~Ģ DWDNRE\ĂžDMQHMHPHYHÄ?DELHONRYtQNWRPX]HOHQLQRYĂŞĂŁDOiW DVQtYDPHRSUtORKH$RQRMH WRQDRSDN7RRĂžRPVQtYDPH PiE\Ģ]iNODGRPQDĂŁHMVWUDY\ 6SUiYQH]ORĂĽHQLHVWUDY\VDVWDOR WpPRXPQRKĂŞFKNQtKDYĂŞVNXPRY9ĂŁHWN\VD]KRGXM~YWRP ĂĽHQDĂŁHWHORSRWUHEXMHHQHUJLX DVWDYHEQpNDPHQHNWRUĂŞPLV~ ELHONRYLQ\WXN\DFXNU\DWLHĂĽ PLQHUiO\YLWDPtQ\HQ]ĂŞP\ DYOiNQLQXYRY]iMRPQHMY\YiĂĽHQRVWL9QDĂŁRPWHOHSUHELHKD PQRKRSRFKRGRYNWRUpVLY\ĂĽDGXM~SUtVXQHQHUJLH

ZZZ]GUDYDFKUEWLFDVN

Zdrojom energie sú tuky, bielkoviny a cukry

Č–Č—Č— Č—

tva. Poistenci by naprĂ­klad mali od zdravotnĂ˝ch poisĹĽovnĂ­ do konca roku 2015 dostaĹĽ preukaz s elektronickĂ˝m Ä?ipom. To mĂĄ umoĹžniĹĽ elektronickĂş identifikĂĄciu obÄ?ana. ElektronizĂĄcia zdravotnĂ­ctva by si v tomto roku mala vy-

v tomto roku vyĹžiada 3,9 miliĂłna eur, v nasledujĂşcom roku 9,3 miliĂłna a v roku 2015 a 2016 to mĂĄ byĹĽ 9,5 miliĂłna eur. Na Ä?innosĹĽ NZIS majĂş prispievaĹĽ zdravotnĂŠ poisĹĽovne. Hlavnou sĂşÄ?asĹĽou zavĂĄdzania eHealth sĂş projekty eSO, ktorĂ˝ch cieÄžom je implementĂĄcia NZIS. Na tento krok je vyÄ?lenenĂ˝ch 40 miliĂłnov z eurofondov v rĂĄmci operaÄ?nĂŠho programu informatizĂĄcie spoloÄ?nosti. Od elektronizĂĄcie sa zĂĄroveĹˆ oÄ?akĂĄvajĂş Ăşspory, prvĂŠ v roku 2014, a to vo výťke 11,4 miliĂłna eur. Pre roky 2015 a 2016 sĂş predpokladanĂŠ výťky Ăşspor 35,2 miliĂłna eur a 59,2 miliĂłna eur.

TASR

7XN\V~HQHUJHWLFN\YHÄ?PLYĂŞKRGQpGRGDM~WHOXPQRKRHQHUJLH6LFKSUtMPRPV~DOHVSRMHQpYHÄ?NpUL]LNi-HYHÄ?PLÄ?DKNp Ă„SUHGiYNRYDĢ³VD7XN\KODYQHQDVĂŞWHQpVDYWRPWRSUtSDGH VWiYDM~KODYQĂŞPIDNWRURPY]QLNX]iYDĂĽQĂŞFKRFKRUHQt'RNiĂĽX VDYWHOHXNODGDĢRĂžRPYHGLD QDĂŁHERN\VWHKQi]DGRNSiV DOHDMYQ~WRUQpRUJiQ\ %LHONRYLQ\VLWHORQHGRNiĂĽHXORĂĽLĢGR]iVREPXVtLFKYĂŁHWN\ ]PHWDEROL]RYDĢ3ULLFKWUiYHQtHQHUJLX]tVNDYDPHDOH]iURYHÄ–DMVWUiFDPH,FKPHWDEROL]PXVMHWDNĂŞ]ORĂĽLWĂŞĂĽHVD WUiYLDDMVSRPRFRXJO\NRJpQX MHWR]iVREQĂŞFXNRUXORĂĽHQĂŞYSHĂžHQL 6SORGLQDPLLFK PHWDEROL]PXMHYHÄ?DWR[LFNĂŞFK OiWRNNWRUpSULRGFKRGH]WHOD ]DĢDĂĽXM~REOLĂžN\DSHĂžHÄ–6WUDYDERKDWiQDELHONRYLQ\KODYQHĂĽLYRĂžtĂŁQHKRS{YRGXYHGLH NSRUXFKHPLQHUiOQHKRKRVSRGiUHQLDDNSUHN\VOHQLXWHOD =DORĂĽLĢ GLpWQH RSDWUHQLD QDQDGE\WNXELHONRYtQRUJDQL]PXQHSURVSLHYD

&XNU\ V~ UĂŞFKO\P ]GURMRP HQHUJLH MHGQRGXFKp FXNU\ DGLVDFKDULG\VDGRNiĂĽXYHÄ?PLUĂŞFKORYVWUHEDĢGRNUYL7iWR UĂŞFKORVĢMHYĂŁDNSUHQiVSULUĂŞFKOD0\SRWUHEXMHPHSO\QXOĂŞDQHXVWiO\WRNJOXNy]\ GRNUYL0HWDEROL]PXVFXNURYPiQDVWDURVWLKRUPyQLQ]XOtQDSRNLDÄ?KODGLQDFXNUX VW~SQHUĂŞFKORLQ]XOtQRNDPĂĽLWH]DVLDKQH1HUD]VDY\SODYtYQDGE\WNXDP\VLPiUQH VÄ?XEXMHPHĂĽHWRWRMHSRVOHGQĂŞ ERQEyQ0\SRWUHEXMHPHDE\ VPHLQ]XOtQĂ„QHQDKQHYDOLÂłDE\ SUtVXQJOXNy]\GRNUYQpKRULHĂžLãĢDEROSRPDOĂŞ7RWRGRNiĂĽX ]ORĂĽHQpFXNU\SRO\VDFKDULG\ 7LHWRFXNU\PDM~]ORĂĽLWpYl]E\ DWDNLFKRUJDQL]PXVUR]NODGi DSULYiG]DGRNUYQpKRULHĂžLãĢDSRVWXSQH 1iĂŁRUJDQL]PXVFXNRUWDNSRWUHEXMHĂĽHVLKRXNODGiGR]iVRE7DNĂŞWR]iVREQĂŞFXNRUVD QD]ĂŞYDJO\NRJpQ=GURMRPSRO\VDFKDULGRYV~RELOQLQ\]HOHQLQDDVWUXNRYLQ\3RNLDÄ?WDNpWRSRWUDYLQ\NRQ]XPXMHPHDNR NRPSOHWQpPiPHSRVWDUDQpDM RGRGiYNXPLQHUiORYYLWDPtQRYHQ]ĂŞPRYDYOiNQLQ\ $ĂžRWRPiVSRORĂžQpVFKXGQXWtP"9HÄ?DĂ˝RQiVYODVWQHQ~WL DE\VPHYHÄ?DMHGOL"1iĂŁPXWHOX QHGRGiYDPHWRĂžRSRWUHEXMH 3RNLDÄ?MHPHUDÂżQRYDQpSRWUDYLQ\FKĂŞEDQiPYOiNQLQDDPXVtPHWDNYHÄ?D]MHVĢDE\VPHPDOL SRFLWQDVĂŞWHQLD1HUD]VDQiP VWDQHĂĽHKÄ?DGiPHĂžRE\VPH HĂŁWH]MHGOL7HORMHP~GUH1HGRGDOLVPHPXGRVWDWRNPLQHUiORYDYLWDPtQRYDWDNVLSRYLH Ă„5DGĂŁHMEXGHPWXĂžQpEH]PLQHUiORYDYLWDPtQRYQHP{ĂĽHP IXQJRYDĢ³$QiVĂ„QDSiGDM~Âł U{]QHFKXWH.HćMHQiĂŁMHGiOQ\OtVWRNKDUPRQLFN\QDVWDYHQĂŞ DWHOXGRGiPHYĂŁHWNRĂžRSRWUHEXMHWDN]LVWtPHĂĽHQHSRWUHEXMHPHMHVĢNDĂĽG~FKYtÄ?X1LH MHG{OHĂĽLWpNRÄ?NRSUHVQHNDOyULt REVDKXMHQiĂŁFKRGMHRYHÄ?DG{OHĂĽLWHMĂŁLHĂžLVSOQLOSRWUHE\WHOD $QQD 6YUĂžNRYi SRUDGFD SUHYĂŞĂĽLYXDZHOOQHVV

ZZZPLOXMVYRMHWHORVN
novinky

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 03/2013

 'Č—

„MĂĄm stuhnutĂ˝ krk a stuhnutĂŠ ramenĂĄâ€œ, urÄ?ite tento pocit poznĂĄte a zaĹžili ste ho. ZacviÄ?te si s nami cviÄ?enia zameranĂŠ na uvoÄžnenie tuhĂ˝ch svalov v oblasti ramien, ktorĂŠ sa volajĂş trapĂŠzovĂŠ svaly.

WČ—EČ—

Ih6 Č—W 6 Č— [ Č—Č– Ăœ Som vlastnĂ­k preukazu ZŤP a rĂĄd by som sa opĂ˝tal akĂŠ sĂş podmienky pre zĂ­skanie kompenzaÄ?nĂŠho prĂ­spevku na kĂşpu automobilu, na akĂş sumu mĂĄm nĂĄrok, zaujĂ­majĂş ma vĹĄetky nĂĄleĹžitosti tĂ˝kajĂşce sa tohto prĂ­spevku. Tibor

ObrĂĄzok Ä?. 1A

ObrĂĄzok Ä?. 1B

Cvik 1

CieÄžom cviku je uvoÄžnenie trapĂŠzovĂŠho svalu a zvýťenie Ăşklonu. Ä˝avou rukou sa chytĂ­me stoliÄ?ky alebo si ruku prisadneme. Hlavu uklonĂ­me k pravĂŠmu ramenu a pravĂş ruku si poloŞíme na hlavu (pred ucho). Hlavou jemne zatlaÄ?Ă­me do pravej ruky, pozrieme hore a nadĂ˝chneme sa. Tlak je jemnĂ˝, nesmieme pociĹĽovaĹĽ bolesĹĽ. Napätie udrŞíme 5 sekĂşnd. NĂĄsledne hlavu uvoÄžnĂ­me, veÄžmi jemne ju pritiahneme k pravĂŠmu ramenu. ZaÄ?neme voÄžne dĂ˝chaĹĽ a udrŞíme hlavu 15 sekĂşnd v tejto polohe. Ťah je jemnĂ˝, cĂ­time uvoÄžnenie svalu. Ak pociĹĽujeme bolesĹĽ, ĹĽah treba povoliĹĽ. Cvik opakujem 3x na jednu, 3x na druhĂş stranu (obr. 1A, obr. 1B).

Cvik 2

CieÄžom cviku je automobilizĂĄcia a uvoÄžnenie ceviko-kraniĂĄlneho prechodu. Zaujmeme polohu ako pri cviku 1. Pozrieme sa na jedno rameno, nadĂ˝chneme sa a pri vĂ˝dychu kmitĂĄme hlavou v malom rozsahu hore dolu. V oblasti pod uchom a lebkou cĂ­time mierne pnutie a nĂĄslednĂş úĞavu. Hlavu otoÄ?Ă­me na druhĂş stranu a cvik opakujeme (obr. 2A).

ObrĂĄzok Ä?. 2A

Cvik 3

CieÄžom cviku je uvoÄžnenie vzpriamovaÄ?ov krÄ?nej chrbtice a zvýťenie pohyblivosti do predklonu. PredklonĂ­me hlavu. HK si poloŞíme na zĂĄhlavie. Mierne zatlaÄ?Ă­me hlavou do rĂşk, nadĂ˝chneme sa a v napätĂ­ zotrvĂĄme 5 sekĂşnd. CĂ­time zvýťenĂŠ napätie v oblasti ĹĄije. Pri vĂ˝dychu pritiahneme hlavu o kĂşsok viacej ku hrudnĂ­ku, voÄžne dĂ˝chame a zotrvĂĄme 15 sekĂşnd. PrecĂ­time natiahnutie ĹĄije a jej nĂĄslednĂŠ uvoÄžnenie. Cvik opakujeme 3x. Pozor: cvik nesmie provokovaĹĽ bolesĹĽ. Ak ĂĄno, menej napĂ­najte, resp. menej priĹĽahujte hlavu (obr. 3A, obr. 3B).

NĂĄrok na zĂ­skanie tohto prĂ­spevku mĂĄte, ak budete podÄža komplexnĂŠho posudku uznanĂ˝ za osobu odkĂĄzanĂş na individuĂĄlnu prepravu osobnĂ˝m motorovĂ˝m vozidlom. V praxi to znamenĂĄ, Ĺže musĂ­te splniĹĽ tri zĂĄkladnĂŠ podmienky zo zĂĄkona, a to Ĺže nie ste schopnĂ˝ premiestniĹĽ sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy a späż, alebo nedokĂĄĹžete nastupovaĹĽ do vozidla verejnej hromadnej dopravy a udrĹžaĹĽ sa vÂ Ĺˆom, Ä?i prĂ­padne z neho vystupovaĹĽ, alebo patrĂ­te k osobĂĄm, ktorĂŠ cestovanie v hromadnej doprave nezvlĂĄdajĂş z dĂ´vodu rĂ´znych duĹĄevnĂ˝ch porĂşch, trpĂ­te zĂĄvratmi, stratou konÄ?atĂ­n atÄ?. SplniĹĽ musĂ­te tieĹž Ä?alĹĄie kritĂŠriĂĄ: MusĂ­te byĹĽ zamestnanĂ˝ alebo preukĂĄzaĹĽ, Ĺže zamestnanĂ˝ budete, prĂ­padne musĂ­te preukĂĄzaĹĽ, Ĺže navĹĄtevujete sociĂĄlne zariadenia, v ktorĂ˝ch sĂş vĂĄm poskytovanĂŠ sociĂĄlne sluĹžby, alebo musĂ­te preukĂĄzaĹĽ, Ĺže navĹĄtevujete ĹĄkolskĂŠ zariadenie, Ä?i dokĂĄzaĹĽ, Ĺže ho navĹĄtevovaĹĽ budete. PreukĂĄzaĹĽ tieĹž musĂ­te, Ĺže vozidlo budete vyuŞívaĹĽ na uvedenĂŠ Ä?innosti minimĂĄlne dvakrĂĄt týŞdenne. Peniaze vĂĄm Ăşrad po schvĂĄlenĂ­ vyplatĂ­ buÄ? na zĂĄklade predfaktĂşry, alebo priamo faktĂşry za automobil. PeĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok mĂ´Ĺžete vyuĹžiĹĽ na kĂşpu automobilu maximĂĄlne 5 rokov starĂŠho. Na prĂ­spevok vĹĄak nemĂĄte nĂĄrok v Şiadnom prĂ­pade, ak vĂĄĹĄ prĂ­jem prevyĹĄuje päżnĂĄsobok sumy ĹživotnĂŠho minima. PokiaÄž ide o výťku prĂ­spevku, maximĂĄlna moĹžnĂĄ suma pre auto s manuĂĄlnou prevodovkou je 6 638,79 eur a pre auto s automatickou prevodovkou je to 8 298,48 eur. Pre auto s automatickou prevodovkou vĹĄak potrebujete odporĂşÄ?anie odbornĂŠho lekĂĄra, ktorĂŠ preukĂĄĹže, Ĺže takĂŠto auto je pre vĂĄs nevyhnutnosĹĽ. Ăšrad pri vyplĂĄcanĂ­ prĂ­spevku zohÄžadnĂ­ vĹĄak iba maximĂĄlnu moĹžnĂş celkovĂş sumu za auto, a tou je 13 277,57 eur. O Ä?alĹĄĂ­ prĂ­spevok na kĂşpu automobilu mĂ´Ĺžete poĹžiadaĹĽ nĂĄsledne najskĂ´r po siedmich rokoch. Ĺ˝iadosĹĽ o priznanie peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku na kĂşpu osobnĂŠho motorovĂŠho vozidla sa podĂĄva pĂ­somne na prĂ­sluĹĄnom Ăşrade prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ a rodiny, ktorĂ˝m je Ăşrad prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ a rodiny podÄža miesta trvalĂŠho pobytu fyzickej osoby, ktorĂĄ Ĺžiada o priznanie peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku na kĂşpu osobnĂŠho motorovĂŠho vozidla. Auto musĂ­te zakĂşpiĹĽ najneskĂ´r do troch mesiacov od schvĂĄlenia prĂ­spevku. V prĂ­pade, Ĺže zakĂşpenĂ˝ automobil predĂĄte skĂ´r ako po siedmich rokoch, ste povinnĂ˝ vrĂĄtiĹĽ Ăşradu pomernĂş Ä?asĹĽ prĂ­spevku. Č—U   Č— Č—Ă˜ Ýȗȗ Č– Č—Ă•

ZZZ]GUDYDFKUEWLFDVN

ObrĂĄzok Ä?. 3A

ObrĂĄzok Ä?. 3B

NabudĂşce pokraÄ?ujeme

)Č— U '6 PRĂ?LOHY Č—  NĂ JDETE V NOVINKĂ CH'Ă•Ä–Ä—


ZAUJÍMAVOSTI

číslo 11/2013

7

NÁMESTIE SLOBODY OŽIJE AJ V TOMTO ROKU VĎAKA LETNEJ ČITÁRNI Obyvatelia Prievidze budú môcť aj tento rok v júli a auguste využiť služby letnej čitárne na Námestí slobody. Budú si tu môcť bezplatne prečítať rôznu literatúru a periodiká, zahrať si spoločenské hry a požičať si športové potreby. Súčasťou projektu je aj bohatý sprievodný program.

NPD 985/13

Projekt letnej čitárne vznikol minulý rok ako spoločné dielo Kultúrneho a spoločenského strediska (KaSS) v Prievidzi a občianskeho združenia Ars Preuge. „V minulom roku sme ho realizovali prvýkrát, určite boli rezervy, ktoré s odstupom času vidíme. Reakcie návštevníkov však boli prevažne pozitívne a motivujúce aj do budúcna,“ uviedla riaditeľka KaSS v Prievidzi Petra Štefániková. V tomto roku projekt realizuje KaSS v Prievidzi v spolupráci s občianskym združením Kultúra v Prievidzi, ktoré na letnú čitáreň získalo finančnú podporu Nadácie Intenda. „Tohtoročný projekt je viac zameraný

na podporu aktívneho čítania. Pripravené sú aj ďalšie aktivity ako napríklad požičiavanie športových potrieb, spoločenských hier, potrieb na kreslenie a pod.,“ vysvetlila Štefániková.

Kontajner s knihami

Na Námestí slobody bude ako minulý rok umiestnený kontajner, v ktorom budú police s knihami z Mestskej knižnice Mikuláša Mišíka a periodiká. Návštevník čitárne si vyberie ľubovoľný knižný titul alebo periodikum a môže si ho prečítať priamo na námestí, v časti, kde sa bude nachádzať letná čitáreň. „Na tento účel vytvoríme pohodlné podmien-

Obyvatelia Prievidze si budú môcť na námestí oddýchnuť a čítať knihy. Foto: (DK)

ky, čítať sa bude dať na sedacích vakoch, prípadne na tráve, stoličkách či deke,“ objasnila Štefániková s tým, že v čitárni bude prítomný koordinátor, ktorý podá informácie o aktuálnej ponuke sprievodných podujatí či poradí pri výbere kníh alebo spoločenskej hry. „Tiež by sme chceli ponúknuť návštevníkom možnosť

výmeny knihy za knihu, čiže priniesť ľubovoľný titul a vymeniť ho za iný z ponuky letnej čitárne, samozrejme, bezplatne,“ dodala.

Program v centre

Sprievodné podujatia sa uskutočnia aj v centre mesta. „Počas oboch letných mesiacov sa môžu návštevníci tešiť na pro-

jekcie filmov, tvorivé dielne pre menšie deti, blší trh, tanečnú zábavu pod holým nebom, reprízu multimediálneho predstavenia o histórii Prievidze Od počiatku, rekonštrukciu historického jarmoku, hody pri dychovke či streetballový turnaj,“ uzavrela Štefániková. TASR


NOVÝ INFORMAČNÝ PORTÁL PRE NÁVŠTEVNÍKOV BANSKEJ BYSTRICE Od začiatku nového roka sa Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko návštevníkom prezentuje aj prostredníctvom svojho webového portálu www.centralslovakia.eu. Nový informačný portál v podobnej grafike postupne spúšťa aj najväčší člen OOCR – Banská Bystrica. Viac o www. visitbanskabystrica.sk porozprával riaditeľ VISIT BB Roman Neradný.

V súčasnej dobe, keď sa najviac informácií šíri elektronicky, najmä prostredníctvom internetu, je nevyhnutné, aby sa aj Banská Bystrica prezentovala a lákala turistov prostredníctvom vlastnej webovej stránky orientovanej predovšetkým na návštevníka. Samozrejme, aj pred vznikom tohto portálu existovali (a stále existujú) stránky, ktoré po-

skytujú informácie pre turistov. Stránka www.banskabystrica.sk je vynikajúcou stránkou pre občana, ale poskytuje predovšetkým komunálne informácie, ktoré turistov nezaujímajú. Má síce sekciu pre návštevníka, ale informácie na nej nie sú dostatočné. PKO na svojej stránke prezentuje najmä svoju činnosť a kultúrne akcie, na ktorých sa podieľa. Najucelenejší a najaktuálnejší servis poskytuje návštevníkom stránka www.icbb.sk.

Foto: Igor Staudinger

Všetky tieto stránky sú však komunálne, čiže komerčný predaj priestoru na nich je obmedzený a možnosti marketingovej propagácie sú minimálne. Portál visitbanf

23°, Jasno

informačné centrum: Vyhľadávanie...

+421 (0)48/415 50 85 MESTO A OKOLIE

KULTÚRA

AKTIVITY A VOĽNÝ ČAS

PODUJATIA

GASTRO

UBYTOVANIE

KONTAKT

ZÁKLADNÉ INFO OKOLIE DOPRAVA MULTIMÉDIÁ UŽITOČNĚ INFORMÁCIE NA STIAHNUTIE

Víta Vás Banská Bystrica ---Objavte mesto v srdci Slovenska v objatí hôr!

Zaujímavosti ----

Sprievodca ----

OOCR Stredné Slovensko ----

Atrakcie a kuriozity, ktoré by ste rozhodne mali vidieť a spoznať.

Objednajte si sprievodcu Banskou Bystricou

Mesto Banská Bystrica je členom oblastnej organizácie Stredné Slovensko

skabystrica.sk ráta aj s touto aktivitou a na jej stránkach bude možné poskytovať priestor aj komerčným subjektom. Z financií získaných touto formou môžeme potom propagovať stránku a s ňou aj Banskú Bystricu stále širšej skupine ľudí. Úlohou nového webového portálu je tieto stránky spojiť do jednej a poskytnúť tak turistom všetky informácie, ktoré hľadajú, tou najpriamejšou formou. Cieľom bolo vytvoriť stránku, ktorá by bola pre návštevníkov ušitá na mieru. Samozrejme, svoje si na stránke nájdu aj

Banskobystričania, ktorých zaujíma, čo sa v našom meste deje.

Aké informácie teda nájdeme na portáli? Stránka má viacero úloh. Prostredníctvom nej sa snažíme všetkým potenciálnym návštevníkom zo Slovenska, ale aj zo zahraničia ukázať, aké krásne mesto je Banská Bystrica a že sa ju oplatí navštíviť. Preto sú na stránke základné informácie o meste a jeho okolí, pamiatkach a kultúrnych inštitúciách, ale aj tipy na strávenie voľného času. Tiež sa snažíme Ban-

NPD 1150/13

Čo viedlo k vzniku portálu www. visitbanskabystrica.sk?


číslo 11/2013

visitbb.sk

Aj to je Banská Bystrica NOVÝ INFORMAČNÝ PORTÁL KLIKNITE, SKÔR NEŽ VYRAZÍTE

skú Bystricu predstaviť ako mesto, kde sa stále niečo deje. Pod heslom Podujatia zhromažďujeme aktivity v meste, organizované mestskými, štátnymi, ale aj súkromných subjektmi, snažíme sa návštevníkom poskytnúť čo najširšiu paletu podujatí, ktoré sa v našom meste budú konať. A možno práve niektoré z nich bude dôvodom na návštevu Banskej Bystrice. Okrem toho turisti na stránke nájdu všetky užitočné informácie, ktoré potrebujú: informácie o mene, počasí, spôsoboch dopravy a kontakty na služby, ktoré sa s turizmom spájajú – ubytovanie, gastronómia, požičovne áut a pod.

NPD 1150/13

Na stránke pod logom Visit Banská Bystrica svieti BETA verzia. Čo to znamená? Keďže chceme turistom poskytnúť skutočne kvalitný informačný portál, ktorý by spĺňal všetky ich požiadavky a bol konkurencieschopný v pretlaku podobných portálov, stále na ňom musíme pracovať. Našou snahou je,

aby obsahoval čo najviac informácií, ktoré súvisia s cestovným ruchom. A to nielen o väčších podujatiach pod záštitou mesta, ale aj o lokálnych produktoch, menších akciách neziskových organizácií či podnikateľských subjektov. V súčasnosti preto pracujeme na oslovovaní subjektov pôsobiacich v cestovnom ruchu v meste a jeho okolí a snažíme sa s nimi nadviazať spoluprácu. Ďalším krokom budú jazykové mutácie stránky minimálne do troch svetových jazykov. Jazykové mutácie majú nezastupiteľný význam pre portál, ktorý sa venuje cestovnému ruchu. Pre ich realizáciu sme však v súčasnosti obmedzení finančnými možnosťami. Už aj teraz sú však na stránke k dispozícii viaceré materiály na stiahnutie v rôznych jazykoch. Od júna sme spustili rozosielanie pravidelného newslettra s výberom najzaujímavejších podujatí, ktoré sa budú v danom mesiaci v meste konať. Chceli by sme, aby sa tieto informácie dostali priamo k čo najväč-

člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu

šiemu počtu ľudí. Prvý newsletter bol odoslaný na 1 490 adries. Aby sa toto číslo neustále zväčšovalo, spustili sme tiež kampaň Zaregistruj sa a vyhraj, v ktorej každý, kto sa zaregistruje na odber newslettrov (na homepage www.visitbanskabystrica. sk) môže vyhrať nový tablet Prestigio.

Povedzte nám niečo viac o tejto kampani a samotnej propagácii portálu. Webová adresa je uvedená na všetkých printových materiáloch, ktoré mesto aktu-

álne vydáva, na letákoch, v inzercii, ale aj na citylightoch a billboardoch. Okrem toho sme spravili letákovú kampaň na gastrofestivale Grilliada, kde bolo rozdaných 15 000 letákov. Tento mesiac tiež prebieha masívna citylightová kampaň po celom Slovensku. Samozrejme, plánujeme aj internetovú PPC kampaň. Informácie o meste šírime aj prostredníctvom sociálnych sietí. Na facebooku je založený a pravidelne aktualizovaný účet, ktorý prináša všetky zaujímavosti, ktoré sa v meste dejú, samozrejme, s pre-

klikmi na stránku. S portálom bude kompatibilná aj mobilná aplikácia pre Androidy a iPhony, na ktorej tiež intenzívne pracujeme. Bude obsahovať všetky dôležité informácie, ktoré sú na stránke – tak, aby ich mali návštevníci vždy po ruke. Momentálne funguje v skúšobnej prevádzke. O jej oficiálnom spustení budeme návštevníkov informovať samostatnou kampaňou.

(mt), foto: archív redakcie


10

novinky

SPRAVODAJSTVO

HYPOPÔŽIÄŒKA NA ÄŒOKOÄ˝VEK •Poskytnutie a spracovanie Ăşveru bez poplatku •Vedenie ĂşverovĂŠho ĂşÄ?tu zadarmo •GarantovanĂŠ splĂĄtky aĹž do konca splĂĄcania •MoĹžnosĹĽ zaplatiĹĽ mimoriadne splĂĄtky kedykoÄžvek bez poplatku

NPD 289/13

NIE JE ĂšROK AKO ĂšROK!

Prievidza: OD VTĂ ÄŒNIK, tel.: 0905 935 646 HandlovĂĄ: NĂĄm. BanĂ­kov 13 (oproti aut. stan.), tel.: 0917 389 139 www.centralapoziciek.sk

PRIEVIDZA BUDE DEJISKOM MAJSTROVSTIEV SVETA V ZĂ PASENĂ? DokonÄ?enie zo strany 1

do EurĂłpy a strĂĄviĹĽ tu nejakĂ˝ Ä?as,“ uviedol VladimĂ­r Laco.

NPD 327/13

NĂĄroÄ?nĂŠ mesiace

VLASY PRE PENIAZE

NPD 659/13

NPD 852/13

MĂĄm 34 rokov a pracujem na veÄžmi dobre platenom mieste. K mĂ´jmu zamestnaniu vĹĄak potrebujem veÄžmi dobrĂ˝ zovĹˆajĹĄok. MĂ´j problĂŠm spoÄ?Ă­va v tom, Ĺže poslednĂŠ dva roky trpĂ­m nadmernĂ˝m vypadĂĄvanĂ­m, respektĂ­ve rednutĂ­m vlasov.Z tohto dĂ´vodu sa bojĂ­m, aby som nepriĹĄiel o svoje miesto. ProsĂ­m VĂĄs, poraÄ?te mi, kde mĂ´Ĺžem u nĂĄs kĂşpiĹĽ naozaj kvalitnĂŠ prĂ­pravky proti tĂ˝mto neduhom. Peter Z., Zvolen 9HÄ?PL~ĂžLQQpDRGVN~ĂŁDQpSUtSUDYN\ SURWLY\SDGiYDQLXYODVRYSUHGiYDY65 ÂżUPD.9$752),1VUR âNDUQLFORYVNi6NDOLFD7HO ,GHR]DKUDQLĂžQĂŞSUtSUDYRN6$/217(;785(6D]DSODWtWH ]DĖŸÞRMHYHÄ?PLSULD]QLYiFHQD

Y]KÄ?DGRPQDREURYVN~NYDOLWXWRKWR YĂŞURENX 6$/21 7(;785(6 VD Gi N~SLĢ SULDPRYPLHVWHÂżUP\DWHUD]VLKRXĂĽ P{ĂĽHWHDMREMHGQDĢVSUHVQĂŞPQiYRGRP QDGRELHUNX www.vlasovakura.sk

OrganizĂĄtorov svetovĂŠho ĹĄampionĂĄtu v roku 2015 Ä?akajĂş nĂĄroÄ?nĂŠ mesiace so zabezpeÄ?enĂ­m vĹĄetkĂ˝ch nĂĄleĹžitosti. Do Prievidze totiĹžto mĂ´Ĺže prĂ­sĹĽ aj tisĂ­cka ĹĄportovcov z viacerĂ˝ch kontinentov. „PredpokladanĂ˝ poÄ?et ĹĄportovcov a trĂŠnerov je cez osemsto. ÄŒo sa tĂ˝ka nĂĄvĹĄtevnosti, rodinnĂ˝ch prĂ­sluĹĄnĂ­kov Ä?i Ä?alĹĄĂ­ch Ä?lenov tĂ­mov, ich poÄ?et je ĹĽaĹžkĂŠ predpokladaĹĽ. No naposledy na rovnakom veterĂĄnskom ĹĄampionĂĄte bolo v BudapeĹĄti v päżtisĂ­covej hale plno. MnohĂ­, najmä z krajĂ­n bĂ˝valĂŠho sovietskeho zväzu, no i z inĂ˝ch kontinentov, sa zvyknĂş v mieste dejiska ĹĄampionĂĄtu zdrĹžaĹĽ aj dlhĹĄie. Pre zĂĄpasnĂ­kov z krajĂ­n vĂ˝chodnĂŠho bloku mĂ´Ĺžu byĹĽ majstrovstvĂĄ sveta jedinou moĹžnosĹĽou ako vycestovaĹĽ

Mesto podalo pomocnĂş ruku

VladimĂ­r Laco sa o radosĹĽ z ĂşspeĹĄnej kandidatĂşry podelil aj s primĂĄtorkou Prievidze KatarĂ­nou MachĂĄÄ?kovou, ktorĂĄ prievidzskĂ˝m zĂĄpasnĂ­kom drĹžala v ich ĂşsilĂ­ palce. „Takisto sa teĹĄĂ­m, Ĺže naĹĄe mesto sa stane hostiteÄžom takĂŠhoto vĂ˝znamnĂŠho ĹĄportovĂŠho podujatia. Je to priestor pre prezentĂĄciu nĂĄĹĄho mesta, obyvateÄžov i samotnĂŠho zĂĄpasenia, ktorĂŠ mĂĄ v Prievidzi dlhĂş tradĂ­ciu. Budeme sa snaĹžiĹĽ organizĂĄtorom pomĂ´cĹĽ so zabezpeÄ?enĂ­m vhodnĂ˝ch podmienok pre ĹĄportovcov i jednotlivĂŠ vĂ˝pravy,“ uviedla najvyĹĄĹĄia predstaviteÄžka Prievidze, ktorĂĄ si uvedomuje vĂ˝znam podobnĂŠho ĹĄampionĂĄtu. „MajstrovstvĂĄ sveta majĂş v prvom rade svoj

ĹĄportovĂ˝ rozmer. No ĹĄampionĂĄt vnĂ­mame aj z inej strany. MĂ´Ĺže pomĂ´cĹĽ rozvoju regiĂłnu. MnoĹžstvo ÄžudĂ­, ktorĂ­ zavĂ­tajĂş do Prievidze, prinesĂş novĂ˝ priestor a moĹžnosti pre sluĹžby, obchod Ä?i cestovnĂ˝ ruch.“

Výbornå vizitka

To, Ĺže svetovĂ˝ ĹĄampionĂĄt bol pridelenĂ˝ prĂĄve Prievidzi, je skvelou vizitkou funkcionĂĄrov miestneho zĂĄpasnĂ­ckeho klubu. „PĂ´sobenie sĂşÄ?asnĂŠho vedenia ZĂĄpasnĂ­ckeho klubu BanĂ­k Prievidza vnĂ­mam veÄžmi pozitĂ­vne. SĂş to Äžudia, ktorĂ˝m ide naozaj o ĹĄport a nehÄžadajĂş za nĂ­m moĹžnosĹĽ zarobiĹĽ. VkladajĂş do toho energiu, voÄžnĂ˝ Ä?as, pracujĂş obetavo a srdcom. Udelenie organizĂĄcie majstrovstiev sveta je vĂ˝sledkom ich cieÄžavedomej Ä?innosti,“ dodala prievidzskĂĄ primĂĄtorka. Branislav BucĂĄk

KOSIA LEN MESTSKÉ POZEMKY Kosenie zabezpeÄ?uje v meste Prievidza mestskĂĄ spoloÄ?nosĹĽ Unipa. Vlani pokosila mesto päż, na niektorĂ˝ch Ăşsekoch aĹž ĹĄesĹĽkrĂĄt, tento rok mĂĄ v plĂĄne zopakovaĹĽ podobnĂŠ vĂ˝kony. No Unipa kosĂ­ len mestskĂŠ plochy. Viac prezradil hovorca mesta Michal ÄŽureje, keÄ? sme mu predostreli sĹĽaĹžnosĹĽ obyvateÄža na nepokosenĂ˝ trĂĄvnik v okolĂ­ obchodnĂŠho domu Lidl v Ä?asti mesta Ĺ˝abnĂ­k. „KaĹždĂĄ samosprĂĄva mĂ´Ĺže kosiĹĽ len tie pozemky, ktorĂŠ sĂş vo vlastnĂ­c-

na investĂ­cie do majetku, ktorĂ˝ nie je vo vlastnĂ­ctve mesta. InĂ˝mi slovami, nemĂ´Ĺžeme kosiĹĽ pozemky, ktorĂŠ vlastnĂ­ ĹĄtĂĄt alebo sĂşkromnĂĄ osoba. To mĂĄ zabezpeÄ?iĹĽ vlastnĂ­k pozemku, alebo si tieto sluĹžby u nĂĄs objednĂĄ. ZaznamenĂĄvame niekoÄžko sĹĽaĹžnostĂ­ na nepokosenĂ˝ pozemok v tejto lokalite. Vyzveme vlastnĂ­ka pozemku – ĹĄtĂĄt, aby tento pozemok pokosil,“ uviedol Michal ÄŽureje. tve mesta. My nemĂ´Ĺžeme vynakladaĹĽ finanÄ?nĂŠ prostriedky

(bb)

SpravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k distribuovanĂ˝ zdarma do domĂĄcnostĂ­ ď‚Ąď€ VydavateÄž: 14 news, s. r. o.  SĂ­dlo spoloÄ?nosti: Tallerova 10, 811 01 Bratislava – StarĂŠ mesto, SlovenskĂĄ republika  IÄŒO: 46 903 411  Ĺ ĂŠfredaktorka: Marta SvĂ­tkovĂĄ  ZĂĄstupca ĹĄĂŠfredaktorky: Branislav BucĂĄk  ObchodnĂ˝ riaditeÄž: Jozef ÄŒiÄ?manec  GrafickĂŠ spracovanie: Dana KellichovĂĄ  VĂ˝robnĂ˝ riaditeÄž: Matúť ÄŒaÄ?ik  Vzor e-mailu na Ä?lenov vedenia spoloÄ?nosti: meno.priezvisko@14news.eu  NOVINKY Prievidza, spravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k  NĂĄklad: 40 000 ks  DistribĂşcia: zdarma do domĂĄcnostĂ­  RegistraÄ?nĂŠ Ä?Ă­slo MK SR: EV 4462/11  VedĂşci inzertnĂŠho oddelenia: Jozef ÄŒiÄ?manec, t. Ä?.: 0917 77 50 09  Vzor e-mailu na Ä?lenov redakcie: meno.priezvisko@14news.eu Copyright: 14 news, spol. s. r. o. VĹĄetky prĂĄva, vrĂĄtane autorskĂ˝ch, sĂş vyhradenĂŠ a vykonĂĄva ich vydavateÄž. RozmnoĹžovanie Ä?astĂ­ alebo celku textov, fotograďŹ Ă­, grafov akĂ˝mkoÄžvek spĂ´sobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez pĂ­somnĂŠho sĂşhlasu vydavateÄža, je zakĂĄzanĂŠ. VydavateÄž nie je zodpovednĂ˝ za obsah a pravdivosĹĽ uverejnenĂ˝ch inzerĂĄtov a za prĂ­padne spĂ´sobenĂŠ ĹĄkody.


ŠPORT

číslo 11/2013

11

SLOVÁCI SI V PRIEVIDZI VYBOJOVALI ÚČASŤ NA EURÓPSKOM ŠAMPIONÁTE Slovenská korfbalová reprezentácia, ktorú s výnimkou troch nitrianskych hráčov tvoria korfbalisti SKK Prievidza, si vybojovala postup na majstrovstvá Európy. Kvalifikačnú skupinu v Prievidzi vyhrala bez straty bodu.

Zostava Slovenska: Matej Mendel, Peter Bušík, Maroš Gajdošík, Peter Fábik, Igor Polerecký, Juraj Goga, Tomáš Kočner, Peter Levčík Denisa Walová, Monika Záňová, Katarína Mináriková, Alexandra Jamrichová, Michaela Sviteková, Zuzana Bušíková, Stanislava Gogová, Janetta Schniererová Tréner: Marcel Kavala Asistent: Tomáš Sonnenschein Manažér: Martin Sonoga Prievidzská športová hala bola nedávno dejiskom kvalifikácie na majstrovstvá Európy v korfbale pod názvom European Bowl Center 2013. Štartovali na nej tímy Slovenska, Škótska, Srbska a Švédska. „Na majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia v novembri 2014 v Portugalsku, sa zúčastnia reprezentácie desiatich európskych celkov, ktoré sú

v rebríčku medzinárodnej korfbalovej federácie na prvých desiatich miestach. O ďalších šesť miest bojovalo spolu dvanásť európskych krajín v dvoch kvalifikačných skupinách. Medzinárodná korfbalová federácia (IKF) rozdelila tieto krajiny na východnú a centrálnu skupinu,“ prezradil Marcel Kavala, tréner Slovenska.

Tri víťazstvá

V centrálnej kvalifikačnej skupine, ktorá sa konala v Prievidzi, nakoniec z pôvodných šiestich krajín štartovali iba štyri reprezentácie, keďže družstvá Bieloruska a Írska sa z rôznych dôvodov účasti na turnaji vzdali. Slováci vstúpili do kvalifikácie s jasným cieľom – vyhrať ju. Napokon sa im to po výhrach nad Srbskom 23:15, nad Škótskom 25:10 a nad Švédskom 20:18 podarilo. „Ako organizátori kvalifikácie sme sa rozhodli naplánovať najťažší zápas proti Srbsku hneď na úvod turnaja, kým bude mať naše družstvo dosť síl. Táto taktika nám vyšla, a tak na posledný zápas so Švédskom, keď už bolo rozhodnuté o našom triumfe, dostali príležitosť všetci hráči v reprezentačnom drese,“ vysvetlil reprezentačný tréner. „Chcel by som poďakovať za vzornú reprezentáciu

hráčom, ďalej organizačnému štábu, divákom a v neposlednom rade aj predstaviteľom mesta Prievidza, že nám pomohli nielen v organizácii tohto dôležitého turnaja, ale že korfbal v meste dlhodobo podporujú,“ dodal Kavala.

Postup do Portugalska

Z prievidzskej kvalifikácie si postup na majstrovstvá Európy vybojovali prvé tri tímy – Slovensko, Srbsko a Škótsko. Postup Slovákov potešil aj viceprimátora Prievidze Ľuboša Maxinu, ktorý počas turnaja nechýbal v športovej hale. „Úprimne sa teším z postupu našej reprezentácie. Zvlášť, keď si ho vybojovala v našej hale a jadro tímu tvorili Prievidžania. Je to vizitka kvalitnej práce korfbalového klubu SKK, ktorý nám pravidelne robí dobré meno doma i v zahraničí,“ uviedol Ľuboš Maxina. Tréner Slovenska

stávkový terminál

SPORTBOX

UŽ AJ V TVOJOM KLUBE!

NPD 1149/13

stav si a my ti dáme viac príď na www.doxxbet.sk a získaj bonus až 150 €

i SKK Prievidza Marcel Kavala priblížil najbližší program: „Teraz máme 16 mesiacov na prípravu na majstrovstvá Európy, ktoré sa budeme snažiť využiť hlavne na čo najkvalitnejší tréning, ako aj na odohratie čo možno najväčšieho počtu zápasov. Rovnako nás čaká neľahká úloha zohnať finančné prostriedky na zabezpečenie našej účasti na ME v Portugalsku.“

Finálový duel

Okrem účasti na majstrovstvách Európy si Slovensko vybojovalo aj právo bojovať o celkový titul European Bowl 2013 s víťazom východnej skupiny, ktorá sa odohrá v októbri v Turecku. S najväčšou pravdepodobnosťou sa finále European Bowlu bude konať v rámci programu ME v Portugalsku. (bb)


12

novinky

PORADŇA

AGROPORADŇA: CHOROBY A ŠKODCOVIA DREVÍN dzíte ich počet v nasledujúcom roku. Smreky treba ošetrovať preventívne aj proti prezimujúcim larvám vhodným insekticídom.

Tuje

Spadnuté suché konáriky pod tujami a v nich vyžraté chodbičky. Čo sa stalo? Pôvodcom poškodenia je lykokaz borievkový. Je to drobný chrobák z čeľade podkôrnikovitých. Jeho vývin prebieha pod kôrou starších a oslabených

NPD 269/13

Smreky

Každý rok sa od záhradkárov opakuje otázka ohľadom šiškovitých útvarov na smrekoch. Tieto šiškovité útvary na smrekoch nazývame hálky. Sú spôsobené následkom cicania kôrovníc, čo sú vlastne vošky špecializované na ihličnaté dreviny. Kôrovnice prezimujú v štádiu lariev na smreku v blízkosti púčikov a v puklinách kôry.

Najčastejšie v apríli (podľa počasia) larvy prelezú na mladé výhonky. Tie svojím cicaním spôsobia vznik hálky s viacerými komôrkami a tam sa začne vyvíjať nová generácia. Napádajú predovšetkým stromy vysadené tam, kde sa smrekom nedarí (napr. na piesočnatej pôde, vystavené na prudkom slnku a suchu). Obstrihávaním vytvorených hálok ešte pred ich otvorením obme-

tují, cypruštekov a borievok. Príznaky, ktoré spôsobuje na mladých konárikoch, sú iba vývojovým žerom chrobákov, lebo larvy sa v nich nemôžu vyvíjať. Preto sa netreba obávať, že dôjde k odumretiu takto poškodených rastlín. Škodca má za rok jednu generáciu a chrobáky sa roja od mája do konca leta. Počas predpokladaného rojenia chrobákov by ste mali ohrozené ihličnany častejšie kontrolovať. V prípade zistenia prvých požerov ich ošetriť prípravkami účinnými proti žravým škodcom. Na prípadné otázky vám radi odpovieme v našej predajni, kde vám odborne poradí Ing. Eva Šidová (členka predstavenstva RV-SZZ Bratislava), a to každý pondelok a štvrtok od 13. do 15. hodiny, alebo na nasledujúcich kontaktných údajoch – e-mail: eva.sidova@stonline.sk, tel.: 0908 127 764.

Aktuálne, ale aj predchádzajúce články Agroporadne nájdete na našej internetovej stránke: www.agropd. sk v časti maloobchod, alebo priamo na nasledujúcom linku: http://www.maloobchod.agropd.sk/index.php/ agroporadna. Tešíme sa na vašu návštevu. S prianím pekných dní vás pozdravuje kolektív predajne AGRO

Kontakty: Záhradkárske a chovateľské potreby – AGRO A. Hlinku č. 3 971 01 Prievidza Tel./fax: 046/542 00 07 agrinopd@gmail.com

Najvýhodnejšie nákupy iba v dm! za

15

B O D OV

-25 % NA VÝROBKY ZN. L’ORÉAL PARIS ALEBO ZN. MIXA

Uplatnite si do 30. 06. 2013 na termináli 15 bodov a získajte kupón so zľavou -25 % na ľubovoľný počet výrobkov zn. L’Oréal Paris alebo zn. Mixa.

Tešíme sa na vás v týchto dm predajniach: OC Korzo, Nábrežná ulica č. 1913/5A, Prievidza Hornonitrianska cesta 1282/3, Prievidza

NPD 693/13

www.dm-drogeriemarkt.sk www.facebook.com/dm.Slovensko

-25 %

NA DETSKÝ

SORT IMENT LEN ZA 35 BO DOV!* OD 17. 06. D O 23. 06. 20 *Nevzťahuje 13

sa na počiato čné mlieka 1, PRO 1 a na pl ienky.

Npd 11 2013 web  
Npd 11 2013 web  
Advertisement