Page 1

17 700 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

40 rád, ako |r~ÑrÀun}xÚ str. 8-9 Ročník: I. číslo 10/2014 Dátum vydania: 19. 6. 2014

Považská Bystrica

Boj s požiarom

Kalamitné stavy

Riziká prázdnin

Memoriál Cisíka

str. 2 Hasiči bojovali s požiarom vysokohorľavých chemikálií, ktorý vypukol v sklade a vo výrobných priestoroch chemickej spoločnosti v priemyselnej zóne.

str. 3 Poveternostná kalamita neobišla ani náš región. Dobrou správou je to, že kalamitné stavy sú už odstránené. Uskutočnil sa kontrolný deň.

str. 5 Obdobie leta so sebou prináša aj viaceré riziká. Deti zostávajú často bez kontroly svojich rodičov a navštevujú neoficiálne vodné plochy.

str. 15 V druhý júnový víkend sa konal v Podmaníne už 3. ročník voľných pretekov pod názvom Memoriál Ľuboša Cisíka Country Cup 2014.

Úsek diaľnice dlhý niekoľko kilometrov je súčasťou nášho mesta už viac ako štyri roky.

DIAĽNICA MÁ ŠTYRI ROKY V posledný májový deň roku 2010 bola do užívania odovzdaná stavba diaľnice D1 na úseku Sverepec – Vrtižer. Úsek dlhý takmer desať kilometrov je tak súčasťou nášho mesta už viac ako štyri roky.

Dominantu tvorí diaľničný most s osvetlením, proti ktorému ešte v plánoch výstavby bojovali najmä občianski aktivisti, ktorí chceli presadiť tunelový variant. Obyvatelia mesta sa tiež obávali nadmerného hluku či prašnosti.

Dnes, po štyroch rokoch, však spájajú výstavbu diaľnice väčšinou s pozitívami. Najväčším prínosom je zníženie zaťaženosti dopravy priamo v centre mesta, s tým spojené odbúranie kolón, ale aj zníženie dopravnej nehodovosti.

Viacerí Považskobystričania konštatovali, že na diaľnicu si už zvykli a uľahčuje život aj im samotným. Pokračovanie na strane 4


2

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

KRÁTKE SPRÁVY

OPITÝ VODIČ

V obci Papradno v okrese Považská Bystrica došlo k dopravnej nehode, pri ktorej asistoval alkohol. 42-ročný Martin z Bratislavy jazdil po komunikácii od koliby do obce Papradno. Pri prejazde ľavotočivou zákrutou v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti jazdy s vozidlom vyšiel mimo vozovku vpravo. V dôsledku toho prešiel cez novovybudovanú komunikáciu, cez jej obrubníky a následne vyšiel vpravo mimo cestu, kde narazil do železných schodov a železných paliet v areáli súkromnej firmy. Pri dopravnej nehode sa našťastie nikto nezranil. Dopravní policajti vodiča podrobili dychovej skúške, pri ktorej mu zistili 2,33 promile alkoholu. Opakovaná dychová skúška bola o niečo vyššia. To mu policajti namerali 2,54 promile.

SENIOR ZAPÁLIL CHATU Poverený policajt z Obvodného oddelenia PZ z Považskej Bystrice obvinil z prečinu poškodzovania cudzej veci 82-ročného starčeka z okresu Považská Bystrica. Obvinený založil v časti Medvedie požiar zateplenej murovanej chaty. K tejto priložil nazbierané raždie, papier a následne zapálil. V dôsledku toho došlo k úplnému zhoreniu chaty a všetkých vecí, ktoré mal majiteľ v chate uskladnené. 26-ročnému majiteľovi z Bytče požiarom vznikla škoda vyčíslená na takmer 20 000 eur. Zhorením vecí v chate mu vznikla škoda vyčíslená na 378 eur a požiarom samotnej chaty mu vznikla škoda 18 155 eur. Za tento skutok starému pánovi zmysle zákona hrozí trest odňatia slobody v trvaní od šesť mesiacov do troch rokov Min. vnútra, ŽSR, (yel)

MIESTO AKO STVORENÉ PRE PIKNIK Odfotografujte, čo vás hnevá, čo špatí vaše okolie, alebo naopak, čo vás potešilo či milo prekvapilo. Napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu j j

S požiarom vysokohorľavých chemikálií bojovalo viac ako 30 hasičov. Foto: TASR/ Milan Podmaník

BOJOVALI S POŽIAROM Rozsiahly požiar vypukol okolo polnoci 7. júna v sklade a vo výrobných priestoroch chemickej spoločnosti v priemyselnej zóne v Považskej Bystrici. S požiarom vysokohorľavých chemikálií bojovalo viac ako 30 hasičov z piatich okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru vyše šesť hodín. Ako informoval veliteľ zásahu Ján Vančo, požiar v sklade horľavých ma-

teriálov a náterových hmôt nahlásili po polnoci. Na mieste zasahovalo päť hasičských jednotiek z Považskej Bystrice, Púchova, Dubnice nad Váhom, z Trenčína a Záchrannej brigády zo Žiliny.

Ťažkosti pri hasení

„Vytvorili sme štáb hasenia, na uhasenie požiaru sme museli použiť hasiacu penu, vodou sa požiar uhasiť nedal. V priestoroch boli stále horľavé látky, dochádzalo k vznieteniu pr-

chavých riedidiel,“ priblížil Vančo. Podľa konateľa chemickej spoločnosti Stanislava Kala príčiny požiaru zatiaľ nepoznajú. „Vyhorela výroba, sklady materiálu a sklad hotových výrobkov. Zaoberáme sa priemyselnou chémiou, pri výrobe používame riedidlá, technické benzíny, petroleje, všetko horľaviny prvej triedy,“ skonštatoval Kalo s tým, že škody odhadujú asi na 700-tisíc eur. TASR

OCENENÍ HASIČI V stredu 28. mája sa počas zzahájania XVIII. ročníka kkrajskej súťaže v hasičskom ššporte hasičov z povolania Trenčianskeho kraja T uskutočnilo slávnostné u oceňovanie príslušníkov o HaZZ v pôsobnosti H Krajského riaditeľstva K Hasičského a záchranného H zzboru v Trenčíne.

Obľúbené miesto pre prímestských turistov. Evidentne veľmi smädných... Text a foto: (at)

P podujatí boli medailaPri mi II. a III. stupňa ocenení m ppríslušníci Hasičského a zácchranného zboru za dlhorročné a príkladné plnenie služobných povinností a za svedomitú a obetavú prácu v Hasičskom a záchrannom zbore.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

Hasiči boli ocenení za ich obetavú prácu. Foto: (yel)

Ocenenie si prevzali aj hasiči z nášho mesta

Z OR HaZZ Považská Bystrica si medailu II. stupňa za službu v Hasičskom a záchrannom zbore prevzali: kpt. Ján Lednický, npor. Ti-

bor Zuzík, npor. Pavol Stašík a medailu III. stupňa za službu v Hasičskom a záchrannom zbore kpt. Bc. Miroslav Kardoš a práp. Peter Straka (Min.vnútra), (yel)


číslo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

3

VIAC PRÁCE S BEZDOMOVCAMI Obťažujú pod vplyvom alkoholu

Neprispôsobiví občania robia vrásky na čele obyvateľom nášho mesta hlavne v letných mesiacoch. Počas zimy našli títo ľudia strechu nad hlavou v nocľahárni, ktorú mesto prevádzkuje počas mínusových teplôt. Aj tento rok bola nocľaháreň využívaná naplno. Jednou z podmienkou, ktoré musia záujemcovia o prenocovanie dodržiavať, je zákaz požívania alkoholu. To mnohým bezdomovcom robí problém, často musia poriadok kontrolovať príslušníci mestskej polície. Tí však majú s neprispôsobivými občanmi oveľa viac práce v letných mesiacoch. Teplé počasie láka bezdomovcov do centra mesta, obsadzujú lavičky a často požívajú alkohol na verejných priestranstvách. Tým obťažujú ostatných občanov, často pýtajú peniaze, vulgárne nadávajú alebo robia neporiadok.

Snahou mestskej polície je riešiť problémy tak, aby sa ostatní občania cítili bezpečne.

Ako informoval náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský, najviac sa ich podľa jeho informácií zdržiava v blízkosti železničnej stanice, na sídlisku Stred, Lánska, SNP a priamo v blízkosti centrálnej mestskej zóny. Problémy riešia aj v spolupráci s občanmi, ktorí na takýchto ľudí často upozornia príslušníkov mestskej polície. Bezdomovci sa najčastejšie zameriavajú na matky s deťmi alebo starších spoluobčanov, ktorých obťažujú nielen slovne. Polícia sa často stretla aj s agresiou, ktorá je potužená práve alkoholom. Ako tiež uviedol náčelník mestskej polície, neprispôsobivých občanov je v meste približne 50. Nie je preto logické, aby sa viac ako 40-tisíc obyvateľov mesta prispôsobovalo tomuto počtu. Ako tiež Juraj Lieskovský upozornil, pravidelne kontrolujú lokality, kde sa bezdomovci zdržiavajú najčastejšie. Pokiaľ nikoho neobťažujú a nepožívajú alkohol, nikto ich nevyháňa ani z centra mesta.

Bezpečnosť na prvom mieste

Snahou mestskej polície je riešiť problémy tak, aby sa ostatní občania cítili bezpečne. Nápomocný je im často aj kamerový systém, ale najmä pravidelné obchádzky vytipovaných lokalít. V uplynulom období sa podarilo mestskej polícii zlikvidovať aj viaceré provizórne príbytky, ktoré si bezdomovci vybudovali v blízkosti centra voľného času, obytných zón či obchodných prevádzok. Pred začiatkom letných prázdnin sa príslušníci mestskej polície venujú aj deťom. V školách pripravujú prednášky zamerané na prevenciu kriminality. Najväčšiu radosť majú deti z ukážky práce psovodov, štvornohí pomocníci sú neoddeliteľnou súčasťou mestskej polície. Súčasťou aktivít je aj ukážka z kurzu sebaobrany, aby sa deti vedeli správne zachovať v kritických situáciách. Text a foto: (kava)

KALAMITNÉ STAVY SÚ UŽ ODSTRÁNENÉ Májová poveternostná kalamita neobišla ani náš región. Škody, ktoré napáchalo počasie, museli riešiť aj Mestské lesy, s. r. o., Považská Bystrica. Úlohou mestských lesov je zabezpečiť zhodnocovanie majetku mesta, čo predstavuje približne 2 100 hektárov lesa. Dané hektáre sa nachádzajú v katastri obcí Horná a Dolná Mariková. Menšiu časť lesných pozemkov má mesto aj v Praznove a v okolí Považského hradu. Keďže ide o obchodnú spoločnosť so 100 percentnou majetkovou účasťou mesta, primátor sa začiatkom júna zúčastnil kontrolného dňa. Ten bol zameraný na činnosť podniku ako aj jeho hospodárenie. Ako uviedol primátor Karol Janas, dôvodov pre kontrolný deň bolo hneď niekoľko.

Kontrola spôsobených skôd

„Najhlavnejším bola májová kalamita, spolu s vedením

podniku sme boli skontrolovať rozsah spôsobených škôd ako aj ich nápravu. Našťastie kalamitné stavy sú už odstránené. Druhým dôvodom bolo, že mestské lesy sú významným podnikom, ktoré mesto vlastní. Gro pozemkového fondu mesta, ktoré spravujú, je práve v lokalite Marikovskej doliny. Ide o rozsiahly priestor, preto sme sa boli pozrieť, ako sa realizujú jednotlivé práce. Záleží nám na tom, aby mestské lesy fungovali a dobre hospodárili,“ uviedol. Činnosť mestských lesov je okrem samotnej ťažby, spracovania dreva a výroby, spojená aj so zalesňovaním, výchovou a ochranou porastov.

Prebehla kontrola škôd spôsobených kalamitou.

Hospodárenie na dobrej úrovni

V rámci kontrolného dňa navštívil primátor aj pílu v Považskom Podhradí, hájenku a lesnú správu. Ocenil tiež výbornú spoluprácu a kvalitné hospodárenie, ktoré sa odrazilo aj v rozpočte mesta. „Pravidelne sa spolu s vedením mestských lesov stretá-

vame na pracovných poradách a na zasadnutiach valného zhromaždenia. Za posledné tri roky vidieť, že mestské lesy sa viac zapájajú do činnosti mesta a mestských organizácií. Viditeľne sa zlepšilo aj samotné hospodárenie. V minulosti išlo z tohto podniku do mestského rozpočtu približne 200 – 250-tisíc eur,

teraz je táto suma 800-tisíc eur. Zároveň plníme všetky podmienky, ktoré na nás kladie Obvodný lesný úrad a tiež povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona či právnych predpisov o lesnom hospodárení,“ dodal primátor. Text a foto: (kava)


naše novinky

SPEKTRUM

JE ŠPORT SÚČASŤOU VÁŠHO ŽIVOTA?

ANKETA

4

Čoraz viac ľudí trávi svoj voľný čas aktívne a venuje sa športu. Súvisí to aj s trendom, ktorý propaguje zdravý životný štýl a starostlivosť o seba. Ako ste na tom vy? Miloš, manažér Vďaka športu sa cítim zdravšie aj po fyzickej, aj po psychickej stránke. Vo voľnom čase sa venujem aj crossfitu, ktorý kombinujem s behom a posilňovaním. Čitateľský maratón zaujal deti. Ilustračné foto: TASR/ František Iván

ČITATEĽSKÝ MARATÓN

Renáta, podnikateľka Pri športovaní sa lepšie cítim. Keď si ráno aj s kamarátkou zacvičíme, deň je hneď krajší. Cvičíme 3-krát do týždňa, zvyčajne ráno, už asi trištvrte roka. Pochvaľujeme si to.

Kniha sprevádzala mnohých už od detstva. Prostredníctvom jej príbehov sme prežívali nielen dobrodružstvá, ale naučili sme sa poznávať literárnu krásu, poznanie a pravdu.

Ivana, manažérka Pravidelným cvičením odbúravam stres, mám viac pozitívnej energie, lepšie sa pre mňa začína pracovný deň a po tréningu mám veľmi dobré pocity. Okrem cvičenia sa venujem aj iným športovým aktivitám, hlavne joge.

U dnešných žiakov sa, žiaľ, dostala na vedľajšiu koľaj, mimo centra ich záujmov. Moderná doba zmenila záujmy detí v porovnaní s rovesníkmi minulého storočia. Výsledky zisťovaní u žiakov poukazujú na dôsledky slabej jazykovej kultúry, odzrkadlené u čoraz viac detí.

Projekty pre základné školy

Počas školského roka 2013/2014 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR podporilo v rámci rozvíjania čitateľskej gramotnosti niekoľko projektov. Konal sa v poradí už 7.

ročník čitateľského maratónu s názvom Čítajme si. Cieľom projektu bolo podporiť deti. Bol zameraný na to, aby sa deti naučili lepšie porozumieť čítanému textu a vedeli o ňom aj rozprávať. V našom meste projekt prebehol dňa 4. júna. Zapojili sa aj žiaci prvého stupňa V. Základnej školy Slovenských partizánov. Zaujať svojich žiakov a inšpirovať k čítaniu s porozumením bolo cieľom ďalšieho čitateľského projektu – Čítame s Osmijankom, v kategórii 7 až 12-ročných. Organizátori v rámci slovenských základných škôl oslávili počas tohto-

ročného školského roka jeho 10. výročie. Do súťaže sa zapojila aj VIII. Základná škola na Rozkvete, triedy II.B a III.A pod vedením pani učiteliek A. Drblíkovej a D. Lapúnikovej.

Tvrdá snaha neostala nepovšimnutá

Vzájomná spolupráca žiakov s pedagogičkami priniesla škole krásne 6. miesto, ktoré bolo odmenené príspevkom na rozšírenie literárnej knižnice školy. Mária Kubáňová

DIAĽNICA MÁ ŠTYRI ROKY

Lenka, kaderníčka-vizážistka Cvičím 4- až 5-krát do týždňa, aby som dobre vyzerala. Po každej športovej aktivite sa cítim veľmi dobre. Silové tréningy mi spevňujú postavu a dobíjajú životnú energiu. Okrem toho sa cítim sebavedomejšie.

Dokončenie zo strany 1

Pozitívne hodnotenia

Ján, počítačový technik Posilňujem pre dobrý pocit, zdravie a vitalitu. Silovými tréningami si posilňujem telo a hlavne nohy, keďže sa venujem aj futbalu. Blíži sa leto a verím, že aj tam to bude potom vidieť. Aktívny šport je u mňa súčasťou životného štýlu. Stanislav Vavro

Ako povedal pán Milan, takto sa jeho deti, ktoré bývajú v Bratislave, dostavia na návštevu za naozaj krátky čas. Výstavbu a využívanie diaľnice kladne zhodnotil aj primátor Karol Janas. „Veľmi nášmu mestu pomohla, keďže situácia z hľadiska dopravy bola v Považskej Bystrici naozaj komplikovaná. S výnimkou špičiek nám priamo z mesta zmizli kolóny osobnej a najmä kamiónovej dopravy. Dôležité je, že dokončenie diaľnice zvýšilo investície v meste, prišli k nám noví investori, budujú sa výrobné haly a vytvárajú nové pracovné miesta. Pozitívne to hodno-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

tia aj obyvatelia, s ktorými sa stretávam,“ uviedol. Z hľadiska dopravy vidí viaceré pozitíva aj riaditeľ okresného dopravného inšpektorátu v Považskej Bystrici Ľubomír Dvorský. Ten zdôraznil, že naše mesto bolo pred výstavbou diaľnice akýmsi dopravným lievikom a cesty boli značne preťažené. „Či už to bolo od Trenčína, alebo od Žiliny, išlo o neúmernú záťaž kamiónovou aj osobnou dopravou. Dnes je situácia úplne iná. Došlo zároveň k poklesu dopravných nehôd a tým aj k zníženiu počtu úmrtí či zranených,“ uviedol.

Skrátil sa čas dojazdu

Za štyri roky od spustenia diaľnice našiel viaceré pozitíva aj riaditeľ Okresného

riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici Zdeno Tarabík. „Určite sa zvýšila bezpečnosť našich príslušníkov pri výjazdoch. Zároveň sa skrátil čas dojazdu na hlásenú udalosť, či už ide o požiar, dopravnú nehodu, alebo technický zásah. Keďže mesto je teraz voľnejšie, v prípade výjazdu nemáme problém dostatočne rýchlo zasiahnuť,“ doplnil. Zásahy pri dopravných nehodách priamo na diaľnici sú však z pohľadu príslušníkov policajného aj hasičského zboru oveľa komplikovanejšie a nebezpečnejšie. Text a foto: (kava)


číslo 10/2014

SPEKTRUM

5

LETNÁ SÚŤAŽ O ROZKVETE Aj v tomto roku sa môžu občania zapojiť do letnej fotografickej súťaže FotoROZKVET2014, ktorá je organizovaná Výborom mestskej časti Rozkvet a príspevkovou organizáciou mesta Považská Bystrica. Súťažiť sa bude v kategóriách Tradičná fotografia a Elektronická fotografia. Pre súťažiacich sú pripravené tri témy: 1. Leto v meste (sonda do života Považskobystričanov), 2. Ozdoba & strašiak sídliska (dva póly sídliska videné cez objektív fotoaparátu), 3. Na cestách (digitálne zážitky z poznávania sveta). Súťaž prebieha od 16. 6. 2014 do 31. 7. 2014. Do každej súťažnej témy môže jeden účastník zaslať maximálne päť fotografií. Pre fotografie v tradičnej forme na fotografickom papieri je odporúčaný minimálny formát 13x18 cm. Každá fotografia musí byť na zadnej strane označená menom

a priezviskom autora, adresou, e-mailovou adresou a kontaktným telefónnym číslom. Ďalej musí obsahovať názov súťažnej témy, názov snímky a rok vyhotovenia. Fotografie je potrebné doručiť osobne alebo zaslať poštou najneskôr do 31. 7. 2014 na adresu: Ing. Juraj Pekár, Rozkvet, Východná ulica 2033/71-57, 017 01 Považská Bystrica alebo doručiť na adresu Mestský úrad, Centrum 2/3, Považská Bystrica.

Amatérski fotografi z nášho mesta

Digitálne fotografické snímky v elektronickom formáte (JPG) je potrebné posielať

Občania môžu zvečniť súčasti mesta.

e-mailom na adresu: juraj. pekar.pb@gmail.com alebo na adresu pbn@povazskabystrica.sk do 31. júla 2014. V predmete správy uviesť: „FOTOROZKVET2014“. V texte sprievodnej správy uviesť súťažnú tému, názov súťažných fotografií, rok vy-

hotovenia fotografií a údaje o súťažiacom: meno a priezvisko, vek, adresu, tel. číslo. V každej súťažnej téme budú ocenené tri najlepšie fotografie alebo súbory fotografi í a víťazom budú udelené vecné odmeny. Výhercovia budú o umiestnení vyrozumení

e-mailom alebo telefonicky. Ceny im budú odovzdané počas vernisáže výstavy fotografií dňa 16. 8. 2014 v predvečer konania Helenských hodových slávností na sídlisku Rozkvet. Text a foto: (yel)

PRÁZDNINY PRINÁŠAJÚ RIZIKÁ KULTÚRA V NAŠOM MESTE

Školským povinnostiam pomaličky odznievajú posledné chvíle a onedlho je tu najobľúbenejší čas pre všetkých školákov – obdobie dlho očakávaných letných prázdnin.

Tak, ako všade inde i deti z nášho mesta sa tešia voľným dňom bez povinností a častej kontroly rodičov. Paradoxom je, že je to aj obdobie mnohých rizík. Posledná bilancia v období jarných prázdnin priniesla v štatistike úrazov nášmu kraju druhé miesto, o čo sa výrazne zaslúžila svojou početnosťou Považská Bystrica, kde úraz utrpí priemerne každé šieste dieťa.

Kúpanie na vlastné riziko

Okrem nehodovosti na cestách, stúpa v lete aj riziko spojené s letným kúpaním. V našom meste kúpalisko, ktoré je vybavené tímom plavčíkov, nesie malú pravdepodobnosť vzniku rizika. Avšak deti, stiahnuté partiou kamarátov, radi navštevujú neoficiálne vodné

Považská Bystrica pribúdajúcimi rokmi mení svoju podobu a pomaly sa premieňa na moderné mestečko. Starý kultúrny duch prežíva, ostáva.

Je dôležité, aby deti využili voľný čas aktívne a pod kontrolou rodičov.

plochy, na ktorých okrem zákazu kúpania došlo k nejednej tragédii. Takéto vodné plochy máme v meste dve. Tieto objekty, napriek nevyhovujúcim hygienickým podmienkam, sú stále vyhľadávané mladšími deťmi a hlavne dospievajúcou mládežou, ktorá si často teplé dni pri vode skracuje alkoholom, ktorý je najčastejšou príčinou utopenia. Ide o vodnú plochu „bagroviska“ a neďalekej vodnej nádrže – rybníky v Považskej Teplej, ktoré sú pre mnohých akousi zlou náhradou prírodných kúpalísk.

Potreba chrániť deti

Dané objekty nepodliehajú kontrole a kúpanie sa realizuje na vlastnú zodpovednosť a riziko detí a dokonca bez vedomia pracujúcich rodičov. Účinnou prevenciou je deťom pripraviť vhodný prázdninový program, ktorý bude smerovať k aktívnemu využitiu voľného času. Mesto okrem pobytu v táboroch pripravilo aj iné akcie prostredníctvom Centra voľného času Považská Bystrica. Text a foto: Mária Kubáňová

V minulosti sa kultúrno-spoločenské aktivity realizovali v priestoroch kultúrneho domu pri železničnej stanici. V súčasnosti tanečné priestory estrádnej sály zívajú prázdnotou, využitie sály je sporadické. Dnes sú minulosťou časy, ako ich poznali mnohí zo staršej a strednej generácie. V posledných rokoch sa v týchto priestoroch organizujú príležitostné výpredaje.

Snaha o záchranu kultúrneho života

Napriek záujmu sa nepodarilo kultúrnemu domu vdýchnuť pôvodný život. Svoj pôvodný zámer – realizovanie pestrých kultúrno-spoločenských podujatí, vzdelávacích činností pre školské zariadenia a širokú verejnosť rôznych vekových skupín a záujmov

uskutočnuje mesto v budove kina. Posledné roky si obľubu získali divadelné predstavenia, za ktorými obyvatelia nemusia cestovať do divadiel väčších miest. Veľký záujem vyvolali výkony hercov Radošínskeho naivného divadla a obľube sa tešia aj divadelné predstavenia mnohých známych hereckých osobností. Obyvatelia nášho mesta by privítali nové stredisko, kde by sa mohli stretávať. Pán Milan sa vyjadril: „Áno, myslím, že v meste chýba multifunkčné kino. Myslím si, že by ho ocenili viaceré generácie.“ Pani Maja sa pridala: „Uvítala by som výstavbu moderného kina, aké majú väčšie mestá, ktoré sú vybavené modernou technikou.“ Text a foto: Mária Kubáňová


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MICHAL HORSKÝ:

PREZIDENTSKÉÝ SĽUBY

1D6ORYHQVNXVDpUDÄP\VOtPQiURGQHFtWLPVRFLiOQH³ PHQtQDÄSRGSRUXMHPHNRQRPLNXVRFLiOQXVSUDYRGOLYRVĢPRUiONXDVOXãQRVĢ³ ,YDQD*DãSDURYLþDY3UH]LGHQWVNRPSDOiFLY\VWULHGDO $QGUHM.LVND,QDXJXUDþQê SUHMDYSUH]LGHQWDREVDKRYDO WULGRPLQDQWQpSUtVĐXE\REþDQRP9SUYRPUDGHYNRQWLQXLWH N VYRMHM NDPSDQL ]G{UD]QLOåHQHERO]YROHQê åLDGQ\PSROLWLFNêP]RVNXSHQtPDåLDGQRXSROLWLFNRX VWUDQRXDSUHWRP{åHGRGUåDĢVYRMHVORYRDE\ĢSUH]LGHQWRPYãHWNêFKREþDQRY EH]UR]GLHOX9ćDOãHMþDVWL VYRMKRSUHMDYXSULSRPHQXO åH6ORYHQVNRVDRGYDURN\ VWDQHSUHGVHGQtFNRXNUDMLQRX (XUySVNHM~QLHþRYKLVWyULL QiãKRQiURGDQHPiREGREX =iURYHĖY\]YDONV~VWUHGHQHMDYHFQHMSUtSUDYHWRKWR Yê]QDPQpKRSROLWLFNpKRSRVODQLDNUDMLQ\9WUHWHMþDVWL$QGUHM.LVNDXSR]RUQLO QDWRQDþRSROLWLFNpHOLW\ QD6ORYHQVNXþDVWRUHDJXM~ POþDQtP±YRMHQVNpQDSlWLH QDQDãLFKKUDQLFLDFKGRVDKXMHVWXSĖDRNWRURPVDQiP YSRVOHGQêFKURNRFKDQLQHVQtYDOR3ULSRPHQXOSUHGVWDYLWHĐRPãWiWXåHQDãHVSRMHQHFNp]iYl]N\WUHEDSOQLĢ YFHORPUR]VDKXYUiWDQHPDWHULiOQHKRSUtVSHYNXSUHWRåHMHQHG{VWRMQpOHQSDVtYQH Y\XåtYDĢRFKUDQXHXURDWODQWLFNêFKREUDQQêFKãWUXNW~U 1D]iYHUVWRMt]D]PLHQNX åHSRXNi]DODMQDWLHVSRORþHQVNpYUVWY\YQDãHMNUDMLQHNWRUpVDSUiYRPFtWLDRGVXQXWpþLPDUJLQDOL]RYDQp DRþDNiYDM~RGQRYpKRSUH]LGHQWD]PHQX1DWRåHVPH SRþ~YDOLPXåDNWRUêVSROLWLNRXQHPDOQLþVSRORþQpDNWRUê]YtĢD]LOYROHEQRXNDPSDĖRX]DORåHQRXSUHGRYãHWNêP QD]G{UD]ĖRYDQtDSROLWLFNRVWLSRþXOLVPHSUHMDY]UHOpKR SROLWLNDãWiWQLND

,9$1*$â3$529,ý6$/Òý,/ Vláda, ako aj predseda parlamentu Pavol Paška, prišli 11. júna do paláca poďakovať sa odchádzajúcej hlave štátu za 10 rokov jeho činnosti na najvyššom ústavnom poste. 3UHPLpU5REHUW)LFRYHUtåH DMSRRGFKRGHSUH]LGHQWD,YDQD*DãSDURYLþD]~UDGX]RVWDQ~PHG]LQtPDYOiGRXQDćDOHM YHĐPLGREUpRVREQpSULDWHĐVNp Y]ĢDK\9\VORYLOSUHVYHGþHQLHåHSRWRPDNRVKUGRVĢRX DVKODYRXKRUHRSXVWt3UH]LGHQWVNêSDOiFEXGHYãHWN\VYRMHåLYRWQpVN~VHQRVWLSRQ~NDĢ65 Ä3UHWRåHWDNêFKWRVN~VHQêFK SROLWLNRYQHERORQD6ORYHQVNX 3UH]LGHQW65,YDQ*DãSDURYLþVDO~þLVYOiGRX)RWR7$650LFKDO6YtWRN DåWDNYHĐD³XYLHGROSRþDVUR]O~þN\Y3UH]LGHQWVNRPSDOiFL PLMDVQpD]iVDGQpSRVWRMHNQi- N1iURGQHMUDGH65YåG\S{URGQRãWiWQ\P]iXMPRPDMHKR VRELO DNR SROLWLFNê SDUWQHU Nadštandardné vzťahy VRFLiOQHFtWHQLH3UH]LGHQWERO Ä1LNG\VRPVDQHFKFHOþLXå Ä1LHMHåLDGQ\PWDMRPVWYRP UiGåHSRþDVGYRFKYOiG)LFD SULYDãHMDOHERSUHGFKiG]DM~QDRSDNERODWRYHĐNiSUHGQRVĢ VSROXSUDFRYDOLYĢDåNêFKþD- FLFKYOiGDFKVWDYDĢGRSR]tåHY]ĢDK\PHG]LWURPLQDMY\ã- VRFKKRVSRGiUVNHMDVRFLiOQHM FLHQHMDNpKRSROLWLNDNWRUêPi ãtPL~VWDYQêPLþLQLWHĐPLEROL NUt]\WDNåH6ORYHQVNRQHSUH- LQêQi]RUDSRWUHEXMHQLHNRQDGãWDQGDUGQpDSUHGVWDYRYDOL åtYDORQHMDN~YHĐN~WUDXPXÄ-H KRVHNtURYDĢ9åG\VRPKĐDXUþLW~PLHUXVWDELOLW\6~þDVQH WR]iVOXKDĐXGtDOHDMYHGHQLD GDONRQVHQ]XVOHERVLP\VEROLDMSUHGSRNODGRPSRNRMQpKR ãWiWX³GRGDO OtPåHSUH]LGHQWDYOiGDPDM~ ULHãHQLDþDVWRYHĐPLQiURþQêFK E\ĢSROLWLFNtSDUWQHUL³SUt]YX~ORKDYê]LHY³SRGRWNRO)LFR Prezident partnerom NRYDOVWêPåHSUH]LGHQWPXVt 8*DãSDURYLþDRFHQLOGYDUR]- 8SR]RUQLOåHYRY]ĢDKXNSUH- SRPiKDĢYOiGHSOQLĢSROLWLFNê PHU\MHKRS{VREHQLDDWRYHĐ- PLpURYLYOiGHDþLDVWRþQHDM SURJUDPDQLHE\ĢMHKRRSR]t-

FLRXÄ$MNHćVPHQHEROLYåG\ Y]KRGHYHGHOLVPHQiMVĢNRPSURPLV³SRGRWNRO*DãSDURYLþ 7HãtVDQDWRåHEXGHPDĢYLDF YRĐQpKRþDVXDYãDN]iURYHĖ Y\MDGULOSUHVYHGþHQLHåHPX V~þDVQtþOHQRYLDNDELQHWXEXG~ WURFKXFKêEDĢ+ODYQHVSRPHQXOVWUHWQXWLDQDNWRUêFKULHãLOLSUREOpP\NWRUp6ORYHQVNR DĐXGtWUiSLOL

7$65

POTEŠIL I SKLAMAL BEZDOMOVCOV Andrej Kiska po zložení prezidentského sľubu prekvapil. Namiesto obeda so štátnikmi či predstaviteľmi cirkví pozval na slávnostný obed do záhrady Grasalkovičovho paláca seniorov, deti z detských domovov a bezdomovcov. 1DREHGWDNSULãORDMSULEOLåQH SlWQiVĢĐXGtEH]GRPRYD=YlþãDLãORRQDMY]RUQHMãtFKSUHGDMFRYþDVRSLVX1RWD%HQH

Prvý a posledný raz -HGHQ]QLFKSUH]UDGLOåHKR RREHGHLQIRUPRYDODVRFLiOQDSUDFRYQtþND$NRXYLHGRO ].LVNXPiVXSHUSRFLWÄ-HWR SUYêSUH]LGHQWNWRUêVD]REHUi DMWDNêPLWRĐXćPLDNRV~SUHGDMFRYLD1RWDEHQH³NRQãWDWRYDO1HRþDNiYDYãDNåHE\ WDNpWRVWUHWQXWLDSRNUDþRYDOL DMYEXG~FQRVWL3RGĐDQHKRWR ERORSUYêDSRVOHGQêUD]Ä6NODGDOSUtVDKXWDNDVLNY{OLWRPX VSUDYLOWDN~WRVOiYQRVĢ³P\VOHOVL³-HWRRGSUH]LGHQWDSHNQp JHVWRRFHĖXMHPHåHP\VOtDMQD

WDNêFKĐXGtDNRVPHP\³]KRGOL VDćDOãtEH]GRPRYFL1LHYãHWFLYãDNEROLVSRNRMQt1DMPlQLH WtNWRUt]RVWDOLVWiĢKODGQtSUHG 3UH]LGHQVWNêPSDOiFRPÄ6RP WURFKXQDSiOHQê3RþXOVRPåH VDWXEXGHUR]GiYDĢQDSRþHVĢ SUH]LGHQWDREHGSUHEH]GRPRYFRYQRQDWHQVDQDSRNRQGRVWDOROHQSiUY\YROHQêFK.WRYLHSRGĐDþRKRLFKY\EHUDOLWLHå QHPiPþRMHVĢ³XYLHGROMHGHQ ]EH]GRPRYFRYþDNDM~FLFKSUHG 3UH]LGHQWVNêPSDOiFRP

Nemusí sa báť 3UL]HUDM~FLVDĐXGLDRNROR3UH]LGHQWVNpKRSDOiFDPDOL]QRYpKRQDMY\ããLHKRSUHGVWDYLWHĐD ãWiWXGREUpSRFLW\3RFKYDĐRYDOL VLMHKRQDGVWUDQtFNRVĢSULþRP

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

6OiYQRVWQêREHGSUH]LGHQWDDMHKRKRVWt)RWR7$65

YHULDåHWRþRSRYHGDOYRVYRMRPSUtKRYRUHDMVSOQt-HGQpPXPXåRYLVD]DVHQHSiþLORåH PiSUH]LGHQWRNRORVHEDPQRåVWYRRFKUDQNiURY3RGĐDMHKR Y\MDGUHQLDE\PDOE\ĢNRE-

þDQRPEOLåãLHÄ.HćFKFHE\Ģ GREUêSUH]LGHQWWDNE\VDWRKWRĐXGXQHPDOEiĢWHQPXQHXEOtåL³NRQãWDWRYDO 7$65 GG


číslo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

7

$1'5(-.,6.$=/2ä,/6ď8%8-Ë0$6$ )81.&,(35(=,'(17$ Andrej Kiska zložil do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenského prezidenta. Urobil tak na nedeľnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

NSR 3631/2A

Ä6ĐXEXMHP QD VYRMX þHVĢ DVYHGRPLHYHUQRVĢ6ORYHQVNHMUHSXEOLNH%XGHPGEDĢ REODKRVORYHQVNpKRQiURGD QiURGQRVWQêFKPHQãtQDHWQLFNêFKVNXStQåLM~FLFKY6ORYHQVNHMUHSXEOLNH6YRMHSRYLQQRVWLEXGHPY\NRQiYDĢ Y]iXMPHREþDQRYD]DFKRYiYDĢLREKDMRYDĢ~VWDYXDRVWDWQp]iNRQ\6ĐXEXMHP³FLWRYDO .LVNDÒVWDYX65$NE\VĐXE RGPLHWRODOHERE\KR]ORåLO

VYêKUDGRXQHPRKROE\VWiĢ QDþHOHãWiWX3UHGVHGQtþND ÒVWDYQpKRV~GX65,0DFHMNRYiSRWYUGLODåH.LVND ]ORåLOVĐXEYV~ODGHV~VWDYRXDXMDOVDWDNSUH]LGHQWVNHMIXQNFLH

Prevzatie úradu 3UH]LGHQWD.LVNXNWRUêMHDM KODYQêPYHOLWHĐRP2]EURMHQêFKVtO65 2665 þDNDODSR VOiYQRVWQRPVĐXEHSUHKOLDGND MHGQRWLHN2665DHNXPHQLFNiSRERåQRVĢ7H'HXPY.DWHGUiOHVY0DUWLQD1iVOHGQH Y3UH]LGHQWVNRPSDOiFLSUHY]DO~UDGRGVYRMKRSUHGFKRGFX,YDQD*DãSDURYLþD 93UH]LGHQWVNHM]iKUDGH.LVNDSRGiYDOVOiYQRVWQêREHG SUHĐXGtEH]GRPRYDVHQLRURYY\XåtYDM~FLFKRSDWURYDWHĐVNpVOXåE\DPODGêFKĐXGt NWRUtY\UDVWDOLYGHWVNêFKGR-

PRYRFK1iVOHGQHSRORåLOYHQLHFNSDPlWQtNX%UiQDVORERG\DN\WLFXNSDPlWQtNX REHWLDPäHOH]QHMRSRQ\QD 'HYtQH

Slávnostná recepcia 2¿FLiOQ\GHĖXNRQþLOSUH]LGHQWVOiYQRVWQRXUHFHSFLRX QD%UDWLVODYVNRPKUDGH.LVND QDĖXSR]YDORNUHPSUHGVWDYLWHĐRYãWiWQ\FKRUJiQRYY\VRNêFKãN{OGLSORPDWLFNpKR ]ERUXþLFLUNYtDMKRVWtNWRUt UHSUH]HQWXM~~VSHãQpVORYHQVNp¿UP\VWDUWXSNRPXQLWX ¿ODQWURSLFNpDPLPRYOiGQHRUJDQL]iFLHþLNXOW~UQHLQãWLW~FLH3R]YDODMWêFKNWRUtGRVWDOLRFHQHQLH%LHODYUDQDURGLQ\ ]'REUpKRDQMHODD]GUDYRWQtNRYþLFHORVYHWRYR~VSHãQêFK ãWXGHQWRY 7$65

$QGUHM.LVNDVNODGiSUH]LGHQWVNêVĐXE)RWR7$65


8

naše novinky

LETO

10 VECÍ, KTORÉ MUSÍTE CEZ LETO URČITE STIHNÚŤ

þLQLHPHSRþDVWHSOêFKOHWQêFKYHþHURY7DNSUHþRMHGHQ]QLFKQHVWUiYLĢYSUtURGH" 6WDQRYDQLHRSHNDþNDWRMH LEDSiUWLSRYDNRY\XåLĢOHWQ~QRF3HNQêPVSHVWUHQtPMH SR]RURYDQLHDXJXVWRYHMQRþQHMREORK\PHWHRULFNpKRURMD 3HU]HtG $NVLFKFHWHY\FKXWQDĢ

$NVDYiPQHFKFHWUiYLĢþDV RVDPRWH]REHUWHVYRMXSRORYLþNXDOHERSVtNDNWRUêWRXUþLWHRFHQt$NSVtNDQHPiWH GOKãHMSUHFKiG]NHVDEXGHWHãLĢDMSVtN]~WXONX &KêEDM~YiPVWDUtSULDWHOLD]RãNRO\DLFKQiYãWHYX VWHVtFHSOiQRYDOLDOHQHXVWiOHRGNODGDOL"'OKRVWHQHYLGHOLVYRMXURGLQXQDRSDþQRPN~WHUHSXEOLN\"8UREWH WRFH]OHWR6ORYHQVNRXNUêYD PQRKRNUiVNWRUpVWHPRåQR HãWHDQLQHREMDYLOL3URVWUHGQtFWYRPWDNHMWRQiYãWHY\WDN PRåQRRSUiãLWHVWDUpSULDWHĐVWYiD]iURYHĖREMDYtWH QRYpPLHVWD  3RG YSO\YRP KRU~þDYREþDVUREtPH ]YOiãWQH UR]KRGQXWLD 1DYãWtYLPH ĐDGRY~ MDVN\ĖXSUHWRåHFH]]LPX MH SUtOLã ]LPD7DN-

WLHåP{åHWHSUHNRQDĢRVREQêUHNRUGYMHGHQt]PU]OLQ\þLSUHþtWDĢPQRåVWYRNQtK RU\EiUVWYH$NVDSêWDWHSUHþRP\VDSêWDPHSUHþRQLH" .RPELQiFLDERGRY -HGQRWOLYpERG\P{åHWHNRPELQRYDĢ-HOHQQDYiVDNRVL VYRMYRĐQêþDV]RUJDQL]XMHWH 6N~VWHVLXURELĢYODVWQê]R]QDPPRåQRWURãNXLQãSLURYDQêDMWêPQDãtP DY\XåLWHOHWR QDSOQR

'RYROHQNRYDĢFH]FHVWRYQ~NDQFHOiULXMHXUþLWHSRhodlné, avšak skúste v sebe REMDYLĢGREURGUXåQpKRGXFKDDVSUDYWHVLSURJUDPVDPL 6DPR]UHMPHWDNWRVLY\SOQLĢ þDVMHQDPiKDYpVWRMtWRYãDN ]DWRDWDNêWRYêOHWEXGHPRåQRSDWULĢPHG]LWLHQDMNUDMãLH 2GVOQNDVLUDGLRGSR-

SOiYDQLHYVUGFLSUtURG\QDPLHVWRSUHSOQHQêFKN~SDOtVN 6ORYHQVNRSRQ~NDPQRåVWYR MD]LHUYNUiVQRPSURVWUHGt NWRUpYiã]iåLWRN]SOiYDQLD ]LQWHQ]tYQLD /HWQpNLQRVDWHãtYHĐNHM REĐXEH3R]ULHĢVLVNYHOê¿OP QDQHYãHGQRPPLHVWHOiND QLHOHQ¿OPRYêFKQDGãHQFRY &HOêURNVLYUDYtWHåHNRQHþQHQDSHþLHWHFKXWQêDãĢDYQDWêRYRFQêNROiþDOHQHQDãOLVWHVLþDV"=iMGLWHQDWUK DXSHþWHEXEODQLQXSRNWRUHMVLYDãDURGLQDEXGHHãWH GOKRREOL]RYDĢSUVW\ 0iWH]iĐXE\QDNWRUp VLQHYLHWHSRþDVURNDQiMVĢ þDV"3RþDVGRYROHQN\WRP{åHWHGREHKQ~ĢýRWDNMHGQRGĖRYêPDUDWyQþtWDQLDNQtK SR]HUDQLD¿OPRYELF\NORYDQLDDOHERWXULVWLN\"$OHERVL MHGQRGXFKRĐDKQLWHQDSRVWHĐ DRGG\FKXMWH $NYiPSRþDVURNDFKêED SRK\EP{åHWHWRGRKQDĢGOKêPLSUHFKiG]NDPLYRNROt

d

o k ,a

40

Leto býva zvyčajne najočakávanejším ročným obdobím. Nielen pre slnečné dni, ktoré ho sprevádzajú, ale i pre možnosť vychutnať si počas dovolenky to, čo sme si odopierali počas celého roka. Tu je pár tipov na letné aktivity, ktoré by ste určite nemali vynechať.

10 TIPOV NA CHALUPU Niektoré veci alebo osoby si so sebou na chalupu môžeme, musíme, alebo nesmieme zobrať. Kombináciu týchto vecí sme zhrnuli v desiatich tipoch. Tipy nie sú radené podľa dôležitosti a je možné ich čítať aj zdola nahor. 3U~WHQêN{ãVPDþLDWNDPLDOHERVPDþNRXNWRUiSRURGt3RGREQêN{ãPDOD %DELþND%RåHQ\1ČPFRYHM %DELþND %RåHQ\ 1ČPFRYHMDNRYãHWFLYLHPHYLHGODSUtNODGQêLG\OLFNêåLYRW na vidieku. 1LHþRVNOHQHQp$NR VDKRYRUtQHH[LVWXMHåLDGQH SUDYLGORåHYFKDOXSHPXVt E\ĢYãHWNR]GUHYD =DSHNQ~]iFORQNXVD GDM~XNU\ĢU{]QHQHGRVWDWN\NWRUpP{åHPDĢFKDOXSD=iFORQN\GRFKDO~SSDWULDDRGSDGN\V~NUDMãLHNHć LFKQHYLGLHĢ =iSLVQtNDE\VPHVL ]DStVDOL]iåLWN\]FKDOXS\ 3tVDĢ VL GR QRWHVX DOHER YLHVĢVLGHQQtNPiSR]LWtYQ\YSO\YQDSV\FKLNX-HOHQ PiOR]iĐXENWRUpQLþQHVWRMD3tVDQLHMHMHGQêP]QDMHNRQRPLFNHMãtFKNRQtþNRY

$NEXGHWHVWH[WRPVSRNRMQtDGRWNQHWHVDUHJLRQiOQHMSUREOHPDWLN\SRNRMQH QiPWH[W]DãOLWHGR1DãLFK Noviniek.  -HGOR Y NRQ]HUYH 6RYHUHQêPGiWXPRPVSRWUHE\$E\VPHVDY\KOLQi-

NXSRPYGHGLQVNêFKSRWUDYLQiFKNWRUêFKRWYiUDFLH KRGLQ\V~YlþãLQRXRSRORYLFXNUDWãLHDNRWLHYPHVWiFK 'HWL$NPiPHYODVWQpGHWLMHGREUpQDQHQH]DEXGQ~ĢDE\QiVSRQiYUDWH GRPRYQHþDNDORQHPLOpSUHNYDSHQLH$OHERGHĢRPQHFKDĢGRPDGRVWDWRþQ~]iVREXY\ããLHVSRPtQDQêFK NRQ]HUY 7. Milovanú osobu. V noYRPSURVWUHGtVDĐXGLDþDVWRNUiWVSUiYDM~LQDN1DPLHVWHNWRUpMHL]RORYDQpPiPH ãDQFXVSR]QDĢþORYHNDDM ]GUXKHMDWUHWHMVWUDQ\0LORYDQ~RVREXP{åHPHY\VWDYLĢU{]Q\PVN~ãNDPNWRUpSR]QiPH]URPDQWLFNêFK ¿OPRYDDNRYLHPHURPDQWLFNp¿OP\VDNRQþLDãĢDVWQHDOHERVYDGERX=DXMtPDYêP]GURMRPLQãSLUiFLHMHDM UR]SUiYNDR3HUQtNRYHMFKD-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

O~SNH2GRKUiYDVDYKOERNRP OHVHDSRQ~NDQHNRQYHQþQêQiKĐDG DNRVLSRUDGLĢVSUHE\WRþQêPLRVREDPLDOH RSlĢYãHWNRVNRQþtãĢDVWQH D]ORMHSRWUHVWDQp 9tQRDOHERQLHþRRVWUHMãLH1DGOKpOHWQpYHþHU\ DOHERNĐDKãLHPXQDGYLD]DQLX]QiPRVWt7DNWRP{åHPH]tVNDĢQRYêFKSULDWHĐRYNWRUtQiPFH]]LPX FKDOXSXSRVWUiåLD9SUtSDGHåHVDDONRKROLFNêPQiSRMRPY\KêEDPHGHVWLOiW\ VDGDM~Y\XåLĢDNRGH]LQIHNFLD.DåGiURGLQDPiYODVWQpWLS\DVN~VHQRVWL 9OQXDLKOLFH3OHWHQLHMHXSRNRMXM~FHDYþDVRFK]LP\QiVEXGHãiOXSOHWHQêQDFKDOXSHKULDĢDNR VSRPLHQNDQDOHWR3HNQp ãiO\VLP{åHN~SLĢNDåGê

9\U R E L Ģ si šál vlastQRUXþQHMHVNXWRþQRXYê]YRXSUHY\WUYDOêFK 1DãH1RYLQN\$OH MHSUDYGHSRGREQpåH1DãH 1RYLQN\QRVtQDFKDOXSX SRãWiUNDDXåWDPQDYiVþDNDM~$NQDFKDOXSXSUHGVDOHQ1RYLQN\QHFKRGLD R]QiPWH WR UHGDNFLL $N YiP1RYLQN\QDFKDOXSX QRVt SRãWiUND D SULQHVLHWHVLDMYODVWQp]GRPRYD P{åHWHSRURYQiYDĢGLDQLH YRNUHVRFK


číslo 10/2014

LETO

9

10 RÁD PRED CESTOU DO ZAHRANIČIA Ak sa chystáte v lete na zahraničnú dovolenku, ponúkame vám 10 dôležitých rád, na čo nezabudnúť pred odchodom, či už pôjdete autom do Chorvátska, letecky do Španielska alebo vláčikom do Nemecka. 9ãHWN\GRNODG\SUHGRGFKRGRPGYDNUiWVNRStURYDĢ± MHGQXNySLXVL]REHUWHVRVHERXGUXK~QHFKDMWHURGLQH 9SUtSDGHVWUDW\GRNODGRYþL RGFXG]HQLDXĐDKþtWHY\EDYRYDQLHVHEHDMSROtFLt 3UHGNRStURYDQtP sa

si u å

le t

YãDNXLVWLWHåHYãHWN\GRNODG\V~SODWQp1LHNWRUpNUDMLQ\Y\åDGXM~PLQLPiOQXSODWQRVĢ FHVWRYQêFK GRNODGRY ±PHVLDFRYDMSRQiYUDWH ]GRYROHQN\ 1LHYãHWFLVDFK\VWiPH GRYROHQNRYDĢYOX[XVQêFKKRWHORFKVSULSRMHQtPQDLQWHUQHW SUHWRVLQH]DEXGQLWHYãHWN\G{OHåLWpNRQWDNW\QDVORYHQVN~ DPEDViGXDVLVWHQþQpVOXåE\ þL]iFKUDQQp]ORåN\]LVWLĢ HãWHYSRKRGOtGRPRYD  3UL FHVWH GRþOHQVNêFKNUDMtQ(ÒMHSRWUHEQpPDĢVRVHERX SUHXND] SRLVWHQFD 'R LQêFK NUDMtQ VL však ne]DEXGQLWH

o!

SUHGY\FHVWRYDQtPX]DYULHĢ FHVWRYQpSRLVWHQLH2NUHP]iNODGQêFKVOXåLHEDNRMHSRLVWHQLHOLHþHEQêFKYêORKþLSRLVWHQLHSULVWUDWHEDWRåLQ\VD P{åHWHSULSRLVWLĢDMQDH[WUpPQHãSRUW\þLDNFKFHWHPDĢQiURNQDQiKUDGXãNRG\SULPHãNDQtOHWHFNHMGRSUDY\ =EDĐWHVLVRVHERXFHVWRYQ~OHNiUQLþNXVR]iNODGQêPL SRWUHEDPL1HPDOLE\YQHM FKêEDĢSDUDOHQUHK\GUDWDþQê UR]WRNSUL~SDORFKVSUHMVREVDKRPSDQWKHQROXSULVSiOHQLQiFKSULRGUHQLQiFKVD]tGH OHXNRSODWþLREYl]DOHDMGH]LQIHNþQêSURVWULHGRNþLSLQ]HWDQHEXGHQD]DKRGHQLH 'DMWHURGLQHDOHER]QiP\PYHGLHĢNHG\DNDPFHVWXMHWH1HFKDMWHLPLQIRUPiFLHYDNRPKRWHOLVDEXGHWH SRþDVGRYROHQN\QDFKiG]DĢ DGRKRGQLWHVLVQLPLSUDYLGHOQêNRQWDNW  =iNODGQp LQIRUPiFLH R NDåGHM NUDMLQH QiMGHWH QDVWUiQNH0LQLVWHUVWYD]DKUD-

QLþQêFKYHFL65DOHERQDVWUiQNDFKMHGQRWOLYêFKYHĐY\VODQHFWLHYDNUHGLWRYDQêFKY65 1DMG{OHåLWHMãLHV~QDMPlLQIRUPiFLHREH]SHþQRVWQHMVLWXiFLL YNUDMLQHSRYLQQRPRþNRYDQt þLPLHVWQ\FK]Y\NRFK 3UHGRGFKRGRPQH]DEXGQLWH]DYULHĢRNQi]DWLDKQXĢ åDO~]LHDUROHW\Y\SQLWHYRGX SO\QDYãHWN\HOHNWURVSRWUHELþH1HFKDMWHQiKUDGQpNĐ~þH VYRMLPVXVHGRPDE\GRPiFQRVĢDVSRĖGYDNUiWGRWêåGĖD VNRQWURORYDOL9HćþRDNYiV Y\WRSLDVXVHGLD"1D]R]QDPVL ]DStãWHDMY\SUi]GQHQLHFKODGQLþN\DY\V\SDQLHVPHWtLQDN E\VWHWRSRQiYUDWH]GRYROHQN\PRKOLĐXWRYDĢ 1DMYKRGQHMãLDQDVWUiåHQLHPD]QiþLNDMHQHMDNiEOt]ND RVREDNWRUi]YLHUDWNRSR]Qi 2SDWURYQtNRYLQHFKDMWHSRGUREQpLQãWUXNFLHRYDãRPPLOiþLNRYLDDMVXPXQDSUtSDGQpYêGDYN\ âWDQGDUGQHKRWHO\XE\WRYiYDM~ NOLHQWRY Då SR

KRGLQHSUHWRLVWHRFHQtWHDNVLEXGHP{FĢVSUtMHPQLĢ þDNDQLHQDSOiåLDOHERSULKRWHORYRPED]pQHDQHEXGHPXVLHĢ KĐDGDĢSODYN\QDGQHNXIUD 3ULEH]SHþQRVWQHMNRQWUROHQDOHWLVNXQDMþDVWHMãLH ]SUtUXþQHMEDWRåLQ\Y\KDG]XM~PDQLN~URY~V~SUDYXYUHFNRYêQRåtNåLOHWN\DGRNRQFDDMWHNXWLQ\NWRUpPDM~YLDF DNRPO1DþLHUQXOLVWLQX SDWULDDMPHþHPtQ\JUDQiW\UR]EXãN\DOHDMOXN\ãtS\ DRãWHS\

10 RÁD, AKO SA UDRŽAŤ FIT Prichádza čas, keď každý z nás premýšľa o tom, ako sa dostať pred letom do formy. Namiesto rád, ako by ste mohli schudnúť do plaviek, vám ponúkame cenné ponaučenia overené rokmi. Pretože udržať sa fit nezávisí len od cvičenia a diétneho mučenia.

 &KRćte na turistiku ±þtPY\ããLHWêPOHSãLH ýR QD WRP åH MH YRQNX  ƒ& 9iã SRFLW EXGH QDÄQHY\SRWHQLH³ %HUWHQDY\FKiG]N\ DMYDãLFKãWYRUQRKêFKPLOiþLNRYWUiYWHVQLPLYHĐD þDVX9iãUR]PD]QDQêGêFKDYLþQêDOHQLYêIUDQF~]VN\EXOGRþHNYiP]DWRLVWR SRćDNXMH $MYQDGFKiG]DM~FLFK WHSOHMãtFKGĖRFKMHSRWUHEQpXGUåLDYDĢPR]JRYp]i-

YLW\YÄNXU]H³ 8þWHVDVRVYRMLPLGHĢPL±QDMOHSãLHPDWHPDWLNX ±GHWLYiV]DWREXG~ PLORYDĢ  -HG]WH GDU\ PRUD 1H]DE~GDMWHYãDNåHQDSU YHĐUêEMHQDVYHWHPiORDKRPiUHVDWHSHOQHSULSUDYXM~ ]DåLYD7LHSUHWR]MHGiOQLþNDY\ãNUWQLWHäUDORNRYQHORYWHVDPLDNQDWRQHPiWH SRWUHEQ~SUD[ 9\YDĐRYDĢVDQDOHKiWNXXEDEN\QDFKDOXSHWLHå QLHMHQDMOHSãLH=REHUWHPRW\NXDRNRSWHMDKRGRYp]iKRQ\âĐDKDþNRYpSRKiUHWDN EXG~FKXWLĢHãWHOHSãLH$Yiã VSiOHQêFKUEiWþDVRPWURFKXVWPDYQHGRSULMDWHĐQHM SRGRE\ 1HQDGiYDMWHQDQDãXVORYHQVN~GRPRYLQX6SR]QiYDMWHNUiV\URGQHM]HPH±þL

WHRþDPLQDGPyGQ\PLþDVRSLVPLäHQ\EXG~ãĢDVWQpDPRåQRYiVSXVWLDQDWUL GQL QD ÄR]GUDYQ~³ FKDWX VNDPRãPL 0HGLWXMWH.HG\NRĐYHN DNGHNRĐYHN1LHMHQLþOHSãLH DNRSRþ~YDĢ]YXN\SUtURG\ ãXPPRUDDOHERGêFKDĢþHUVWYêKRUVNêY]GXFK3R]QiPND±Y\VN~ãDMWHPHGLWRYDĢ YNDQFHOiULLDOHERYRIDEULNH +ODV\YDãLFKQDGULDGHQêFK P{åX]QLHĢDNRSR]HPVNêUDM 6WUiYWHYHĐDþDVXVĐXćPLNWRUêFKQHPiWHUDGL1Lþ WDN QHSRVLOQt RUJDQL]PXV DYiãKRYQ~WRUQpKRGXFKD XåYDXWHDOHER]NRQVNpKR PDUiWRY&KODSLEXG~ãĢDVWQt DNRNHćVDEXGHWHXVPLHYDĢ FKUEWD1D6ORYHQVNXMHYåG\ DPRåQRYiPSRåLþDM~VYRMX QDVYRMKRQDMYlþãLHKRQHSULDYHĐDPLHVWNGHVDĐXGLDPDM~ NUHGLWNXQDUêFKORPDUDWyQ WHĐD%XGHWHVDFtWLĢDNRE\VWH RYHĐDKRUãLHDNRY\ SRREFKRGRFK SUiYH]GRODOL0RXQW(YHUHVW âSHFLiOQDUDGDSUHåHQ\ âSHFLiOQDUDGDSUHPX±EXćWHPLOpQDVYRMLFKSDUW- åRY±EXćWHPLOtQDVYRMHSDUWQHURY3R]HUDMWHVQLPLKR- QHUN\3RFKYiĐWHLPREHG 'YRMVWUDQXSULSUDYLODUHGDNFLD )RWRGUHDPVWLPHFRP NHMIXWEDOQHLJQRUXMWHLFKND- QRYêNRVWêPQHSUHYUDFDM-


10

naĹĄe novinky

SPRAVODAJSTVO

CHCĂš REGULOVAŤ OSĂ DZANIE BILBORDOV PodpredsednĂ­Ä?ka NĂĄrodnej rady SR RenĂĄta ZmajkoviÄ?ovĂĄ (Smer-SD) chce opätovne regulovaĹĽ osĂĄdzanie bilbordov. Po neĂşspechu s poslednĂ˝m nĂĄvrhom zakĂĄzaĹĽ vĂ˝skyt tejto reklamy v blĂ­zkosti ciest prichĂĄdza s inou prĂĄvnou Ăşpravou, tentoraz spolu so stranĂ­ckym kolegom Igorom Chomom. NĂĄvrhom ich novely stavebnĂŠho zĂĄkona sa bude parlament zaoberaĹĽ uĹž na letnej schĂ´dzi. =PDMNRYLĂžRYiFKFHELOERUG\ SUHNYDOLÂżNRYDĢ]UHNODPQpKR ]DULDGHQLDQDUHNODPQ~VWDYEXVSDGDM~FXSRGVWDYHEQĂŞ]iNRQ5HNODP\VDPDM~GHOLĢQD WULW\S\SRGÄ?DYHÄ?NRVWLÂąVWDYE\NGHMHQDMYlÞãLDUHNODPQi SORFKDGRWURFKPHWURYĂŁWYRUFRYĂŞFKQDVOHGXMHRGWURFKGR PHWURYĂŁWRUFRYĂŞFKDVWDYE\VQDMYlÞãRXSORFKRXQDG PHWURYĂŁWYRUFRYĂŞFK2G YHÄ?NRVWLSORFK\EXG~]iYLVLHĢ SRSODWN\ 'RWHUDMĂŁLHUHNODPQp]DULDGHQLD NWRUpQHVSDGDOLSRGVWDYHEQĂŞ ]iNRQOHERQHEROLSHYQHVSRMH-

QpVR]HPRXDOHERWRWRVSRMHQLH ERORVSRUQpVDVWDQ~UHNODPQĂŞPLVWDYEDPLĂ„7ĂŞPVDRGVWUiQL GLVNULPLQiFLDSRGPLHQRNSUH SRGQLNDWHÄ?RYDMLFKQDGPHUQĂŞ SRĂžHWDWĂŞPDMQHUHJXORYDQi ,OXVWUDĂžQpIRWR7$65 ]iĢDĂĽĂĽLYRWQpKRSURVWUHGLDÂł WYUGt=PDMNRYLĂžRYiNWRUiFKFH UHNODPQpVWDYE\RGVXQ~ĢćDOHMRGFLHVW%H]SHĂžQRVWQpVWRPHWURYpSiVPRVDPiY\WYRULĢ PLPRREFtDPLHVWSULGLDÄ?QLFLDFKFHVWiFKSUHPRWRURYp YR]LGOiDFHVWiFK,WULHG\NWRUpV~PHG]LQiURGQĂŞPĢDKRP Obnova zrĂşcanĂ­n slovenskĂ˝ch hradov s pomocou nezamestnanĂ˝ch sa zaÄ?ne  uĹž tento mesiac. Po zasadnutĂ­ vlĂĄdy to vyhlĂĄsil minister prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ 7$65 a rodiny JĂĄn Richter. ZdrĹžanie podÄža neho spĂ´sobilo rokovanie s EurĂłpskou komisiou ohÄžadom chĂ˝bajĂşcej udrĹžateÄžnosti projektov.

1(=$0(671$1Ă&#x2039;=$Ă˝1Ă&#x2019; 2%12929$ÄĄ+5$'< 3URMHNWREQRY\KUDGRYDWRU]iOQHMDUFKLWHNW~U\VSRPRFRX QH]DPHVWQDQĂŞFKVSROXUHDOL]XM~PLQLVWHUVWYRSUiFHVRFLiOQ\FKYHFtDURGLQ\DPLQLVWHUVWYRNXOW~U\Ă&#x201E;=POXY\ V~VSHĂŁQĂŞPLXFKiG]DĂžPLV~ XĂĽGOKĂŁLHSRGStVDQpSHQLD]H EXG~XYRÄ?QHQpRNDPĂĽLWHSR WRPDNRWtWRXFKiG]DĂžLGR-

5HNODPDPi]D~ÞHOXS~WDĢSR]RUQRVĢÞRMHYãDNYSURWLNODGHNSRYLQQRVWLDP ãRIpURY)RWR7$65

UH]RUWNXOW~U\Y\ÞOHQLOYLDF DNRHXU3ODW\QH]DPHVWQDQêFKDLFKSUDFRYQp SRP{FN\GRWXMHPLQLVWHUVWYR SUiFHWHQWRURNVXPRXPLOLyQDHXU'RWRKWRURÞQHMREQRY\E\VDPDOR]DSRMLĢFHONRP QH]DPHVWQDQêFK 7$65

BICYKLOVAL ZA CHORĂ&#x2030; DETI TohtoroÄ?nĂş charitatĂ­vnu cyklojazdu Na bicykli deĹĽom absolvoval aj minister hospodĂĄrstva TomĂĄĹĄ MalatinskĂ˝. V zĂĄvereÄ?nej 9. etape bol na Ăşseku medzi TrenÄ?Ă­nom a PieĹĄĹĽanmi jednĂ˝m zo stovky cyklistov, ktorĂ­ podporili charitatĂ­vny projekt, prostrednĂ­ctvom ktorĂŠho zbiera obÄ?ianske zdruĹženie DeĹĽom pre Ĺživot peniaze na lieÄ?bu detĂ­ s onkologickĂ˝m ochorenĂ­m.

O STĂ Ĺ˝ JE ZĂ UJEM Aj tento rok umoĹžnĂ­ KancelĂĄria NĂĄrodnej rady SR (K NR SR) vysokoĹĄkolĂĄkom stĂĄĹžovaĹĽ osem mesiacov v slovenskom parlamente. O stĂĄĹž prejavilo zĂĄujem 76 uchĂĄdzaÄ?ov, kancelĂĄria z nich vyberie asi tridsaĹĽ. 6WiĂĽLVWLSUDFXM~QDMHGQRWOLYĂŞFKRGERURFK.DQFHOiULH2GERU]DKUDQLĂžQĂŞFKY]ĢDKRY DSURWRNROX2GERUSUHHXUySVNH]iOHĂĽLWRVWL2GERUNRPXQLNiFLHVPpGLDPLDYHUHMQRVĢRXD3DUODPHQWQĂŞLQĂŁWLW~WDQD VHNUHWDULiWRFKQLHNWRUĂŞFKYĂŞERURY1565 0DOLE\RGSUDFRYDĢSULEOLĂĽQH KRGtQGRWĂŞĂĽGÄ&#x2013;D1DVWiĂĽVD PRKOLKOiVLĢXFKiG]DĂžLNWRUt

VWDQ~ÂżQDQĂžQpSURVWULHGN\QD ]DSRMHQLHQH]DPHVWQDQĂŞFKGR SURMHNWX]Ă&#x2019;VWUHGLDSUiFHVRFLiOQ\FKYHFtDURGLQ\ÂłUHDJRYDOKRYRUFDPLQLVWHUVWYDNXOW~U\-R]HI%HGQiU %HGQiUWLHĂĽVSUHVQLOĂĽHSURMHNW EROWHQWRURNUR]ĂŁtUHQĂŞD]DKÄ&#x161;Ä&#x2013;DDMREQRYX]iPRFNĂŞFKSDUNRY&H]GRWDĂžQĂŞSURJUDPQDÄ&#x2013;

EXG~YĂžDVHVWiĂĽRYDQLDXĂĽDVSRÄ&#x2013;YURĂžQtNXY\VRNRĂŁNROVNpKRGHQQpKRĂŁW~GLDĂ&#x201E;0XVLD PDĢGREUpĂŁWXGLMQpYĂŞVOHGN\ RYOiGDĢQDGREUHMNRPXQLNDĂžQHM~URYQLDVSRÄ&#x2013;MHGHQVYHWRYĂŞMD]\NDPDOLE\PDĢDMXUĂžLWĂŞYĂŁHREHFQĂŞUR]KÄ?DGDE\Ģ DNWtYQLÂłGRSOQLODNDQFHOiULD 1iURGQHMUDG\65 7$65

7RPiĂŁ0DODWLQVNĂŞ)RWR7$65

aktuĂĄlne sprĂĄvy z vĂĄĹĄho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

0DODWLQVNĂŞMHF\NOLVWLFNĂŞ QDGĂŁHQHFDDNRViPKRYRUt Ă&#x201E;&\NOLVWLNDV~P\VORPSRPiKDĢGiYDGYRMDNĂŞSRFLW XVSRNRMHQLDÂł3UHWRRFHÄ&#x2013;XMH DMP\ĂŁOLHQNXSURMHNWX1DELF\NOLGHĢRPĂ&#x201E;$MWĂŞPWRVS{VRERPVRPY\]YDOYĂŁHWNĂŞFK VSRORĂžQRVWLDÂżUP\DE\SRGSRULOLWHQWRSURMHNW9ĂŁHWFL ĂžRVPHDEVROYRYDOLMD]GX VPHSRXNi]DOLQDWRĂĽHQiP ]iOHĂĽtQDSRPRFLYSUtSDGH ĂĽHLGHR]GUDYLHGHWtÂłSRYHGDO0DODWLQVNĂŞSRSUtFKRGHF\NOLVWLFNpKRSHORWyQX GR3LHãĢDQ

9Ä&#x2021;DNDSDUWQHURPSURMHNWX DY\]ELHUDQĂŞPÂżQDQĂžQĂŞP SURVWULHGNRPSRĂžDVWRKWRURĂžQpKRURĂžQtNDPRKRO2= 'HĢRPSUHĂĽLYRWXĂĽRGSRQGHONDVSXVWLĢSURMHNWLQGLYLGXiOQHMGRSUDY\NWRUiEXGH URGLĂžRPDGHWVNĂŞPSDFLHQWRP NGLVSR]tFLLKRGtQGHQQH &KDULWDWtYQ\SURMHNW1DELF\NOLGHĢRPY]QLNROYURNX 9WRPWRURNXF\NOLVWLQDWUDVHF\NORMD]G\SUHĂŁOL NPQDWUDVHPHG]L1RYRX6HGOLFRXD%UDWLVODYRX 7$65


číslo 10/2014

INZERCIA

11

&+<67È7(6$1$23(5È&,8 %('529e+2ý,.2/(11e+2.č%8" PACIENTSKE PRÍRUČKY VÁM PORADIA, NA ČO SA PRIPRAVIŤ PRED OPERÁCIOU I PO NEJ

Pacientov, ktorí sa chystajú na operáciu umelého bedrového alebo kolenného kĺbu, už nemusí trápiť neistota a strach z neznámeho. B. Braun pre nich totiž pripravil dve nové pacientske brožúry, ktoré im odpovedia na množstvo otázok. Zadarmo na stiahnutie sú na portáli www.staramsa.sk. Na týchto stránkach je aj poradňa s lekármi, články, rozhovory a príbehy pacientov po operácii. ďXGLDVDþDVWRREiYDM~VOHNiUPLRWYRUHQHKRYRULĢRVYRMLFK ]GUDYRWQêFKSUREOpPRFKDSUHWRVDPQRKRNUiWDQLRQRYêFK WHFKQROyJLiFKQHGR]YHGLD$M SUHWRY]QLNROSRUWiO/HSãLDVWDURVWOLYRVĢNGHV~LQIRUPiFLH RU{]Q\FKRFKRUHQLDFKDDMSRUDGĖDYNWRUHMRGSRYHGDM~OHNiUL±ãSHFLDOLVWLQDGDQ~SUREOHPDWLNXÄ9êPHQDEHGURYpKR DNROHQQpKRNĎEXSDWUtPHG]L QDMþDVWHMãLHRSHUiFLHYRUWRSpGLL3RþDVMHGQpKRURNDVD YþHVNêFKDPRUDYVNêFKQHPRFQLFLDFKY\NRQiSULEOLåQHWLVtFRSHUiFLtEHGURYpKR NĎEXDWLVtFYêPHQNROHQQpKRNĎEX.DåGpPXFKLUXUJLFNpPXYêNRQXYãDNSUHGFKiG]D XUþLWiKLVWyULDRFKRUHQLDVSRMHQiþDVWRVEROHVĢRXREDYDPL DREPHG]HQLDPLYNDåGRGHQQRPåLYRWH1DFHVWHNX]GUDYHQLXSDFLHQWRPSRPiKDM~QLHOHQ OHNiULD]GUDYRWQtFN\SHUVRQiO DOHQDMQRYãLHDMQDãHEURå~U\ NWRUpLFKSRYHG~SUHGRSHUDþQRXSUtSUDYRXLSRRSHUDþQêP VWDYRPDSRVN\WQ~LPRGSRYHGHQDRWi]N\NWRUpYV~YLVORVWLVRSHUiFLRXY]QLNQ~³KR-

YRUt08'U/XERPtU.OHSiþ 0%$þOHQYHGHQLD6NXSLQ\ %%UDXQ

Príručky poradia, ako s umelým kĺbom rehabilitovať či prejsť letiskovou kontrolou .DåGiEURå~UDSR]RVWiYD]R]iNODGQêFKLQIRUPiFLtRãWUXNW~UHDPRåQêFKGHIHNWRFKNĎEX ]R]QDPXMHSDFLHQWRYVPRåQRVĢDPLLPSODQWiWRYDLFKKLVWRULFNêPYêYRMRPDQiVOHGQH

6WLDKQLWHVL ]DGDUPRQD ZZZVWDUDPVDVN SUHGVWDYXMHDMVDPRWQ~RSHUiFLXYUiWDQHSUiFHPRGHUQpKRSRþtWDþRYRQDYLJRYDQpKR V\VWpPX2UWKR3LORWŠ=iYHUHþQpGYHNDSLWRO\SDFLHQWRP SULQiãDM~UDG\DNR]YOiGQXĢ SUYpNURN\SRRSHUiFLLDUHKDELOLWiFLLDSRVN\WXM~DMXåLWRþQpLQIRUPiFLHGREXG~FQRVWL 3DFLHQWLVDWXQDSUtNODGGR]YHGLDåHMHPRåQpSRåLDGDĢ

R3UHXND]QRVLWHĐDLPSODQWiWXþRRFHQLDSUHGRYãHWNêP SULRVREQêFKNRQWUROiFKQDOHWLVNXþLY]DEH]SHþHQêFKEXGRYiFKNHćP{åHEH]SHþQRVWQê UiPUHDJRYDĢQDNRYRYpNRPSRQHQW\XPHOpKRNĎEXDNRDM WLS\QDYKRGQpãSRUWRYpDSRK\ERYpDNWLYLW\ Ä7LHWREURå~U\QDMYlþãPLRFHQLDSDFLHQWLNWRUtPDM~]RSHUiFLHXPHOpKRNĎEXREDY\1D QLHNRĐNêFKPiORVWUiQNDFKWRWLåQiMGX]KUQXWpYãHWN\]iNODGQpG{OHåLWpLQIRUPiFLHDUDG\ NWRUpE\SUHGRSHUiFLRXPDOL SR]QDĢ%URå~U\V~LGHiOQ\P

SRPRFQtNRPSUHYãHWNêFKNWRUtVDSUHRSHUiFLXUR]KRGXM~þL VDQDĖXXåSULSUDYXM~6~SUHKĐDGQpVWUXþQpD]UR]XPLWHĐQpYãHWNêPYHNRYêPNDWHJyULiP³GRSĎĖD/XERPtU.OHSiþ

Presne a efektívne, to je navigačný systém 3RþtWDþRYêQDYLJDþQêV\VWpP 2UWKR3LORWŠMHFHORVYHWRYR QDMUR]ãtUHQHMãLH]DULDGHQLHQD SUHVQ~LPSODQWiFLXXPHOêFK NĎERY6\VWpPSRPiKDRSHUDWpURYLVSUiYQHSRORKRYDĢNRPSRQHQWLPSODQWiWXDQDVWDYLĢ VWDELOLWXNĎEXSULþRPSULKOLDGDQDLQGLYLGXDOLWXNDåGpKRSDFLHQWD9\ããLDSUHVQRVĢXPLHVWQHQLDVRVHERXSULQiãDYêUD]QH Y\ããLXåLYRWQRVĢDIXQNþQRVĢ XPHOpKRNĎEX1DUR]GLHORG

PQRKêFKLQêFKV\VWpPRYVD 2UWKR3LORWŠ~SOQH]DREtGHEH] ćDOãtFKSUHGY\ãHWUHQtþtP]QLåXMHUDGLDþQ~]iĢDåSUL]KRWRYRYDQtU|QWJHQRYêFKVQtPRN DOHERSRþtWDþRYHMWRPRJUD¿H

Zoznam pracovísk, kde sa využíva navigácia v ortopédii:  Univerzitná nemocnica, Nemocnica Sv. Cyrila a Metoda (Bratislava-Petržalka)  Fakultná nemocnica J. A. Reimana (Prešov) NSR 3625/2A

 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (Košice)  Nemocnica Košice-Šaca (Košice-Šaca)

EE


12

naše novinky

KRÍŽOVKA

1

2

Nápoveď: ALÁN, ALOV, ARAP, AZA, EPI, LENORA, TARA.

3

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi


Ä?Ă­slo 10/2014

INZERCIA

LekĂĄr na telefĂłne 24 hodĂ­n, Ăşhrada ZSE Asistuje doteraz uĹĄetrila nadĹĄtandardnĂ˝ch sluĹžieb do 200 EUR zĂĄkaznĂ­kom uĹž 55 000 EUR 9LDFVWDURVWOLYRVWLDSRG VWDWQHPHQHMVWDURVWt6OXĂ? ED=6(=GUDYLHSRVN\WXMH WHOHIRQLFNpSRUDGHQVWYRYĂ&#x2026;H REHFQĂ&#x161;FKOHNiURYLQWHUQLVWRY mLRGERUQtNRY]DQHVWH]LR OyJLHDLQWHQ]tYQHMPHGL FtQ\VSUD[RXDĂ?URNRY QDGĂ&#x2026;WDQGDUGQpXE\WRYDQLH YQHPRFQLFLmL]DEH]SHmHQLH GRQiĂ&#x2026;N\OLHNRYGRPRY

OTVORENĂ? ZMENĂ M K LEPĹ IEMU

=DEXFKQXWpGYHUHUR]ELWp 6NYDOLWÂŹRYDQLHVOXĂ?LHEDVQDKDRYlmĂ&#x2026;LX~VWUHWRYRVĂ&#x160;YRmL]iND]QtNRPSRGQLHWLOD]PHQ\ RNQR mL SRND]HQĂ&#x161; NRWRO" 9Ă&#x2026;HWNRY\ULHĂ&#x2026;LWH]SRKRGOLD QDNRQWDNWQĂ&#x161;FKPLHVWDFKNWRUpV~SRQRYRP=6(&HQWUi GRPRYDQDQRQVWRSOLQNH 5DGLVLVYRMH]iOHĂ?LWRVWLY\ EDYXMHWHRVREQH"5R]XPLH PHYiP5R]Ă&#x2026;tUHQpRWYiUDFLH KRGLQ\DSRQXNXQRYĂ&#x161;FKVOX 2SURWL PLQXOpPX URNX MH Ă?LHEVR]DXMtPDYĂ&#x161;PL]Â&#x17E;DYD FHQD]DGRGiYNXHOHNWULQ\ PLP{Ă?HWHWHUD]RmDNiYDĂ&#x160;YR QLĂ?Ă&#x2026;LDDĂ?R=iND]QtFL Y\QRYHQĂ&#x161;FK=6(&HQWUiFK YĂ&#x2026;DNXUmLWHRFHQLDDMuDOĂ&#x2026;LH =DVWDYWHVDYWHG\NHuYiP YĂ&#x161;KRG\6H[WUDGRGDWRmQRX WREXGHQDMYLDFY\KRYRYDĂ&#x160; ]Â&#x17E;DYRXP{Ă?HSRmtWDĂ&#x160;NDĂ? 6PHWXSUHYiVYSRQGHORN GĂ&#x161;]iND]QtNDNSRmDVURND DYVWUHGXÂąK RGREHULHYLDFDNR0:K YXWRURNYRĂ&#x2026;WYUWRNDYSLD HOHNWULQ\6WDmtQDVWUiQNH WRNÂąK ZZZ]VHVNY\SOQLĂ&#x160;NUiWN\

=DRSUDY\ SULKDYiULLDOHERSUL]DEOR NRYDQtGYHUtSULWRPGR (85QHSODWtWH

Elektrina eĹĄte lacnejĹĄie

IRUPXOiUĂ&#x201E;&KFHPODFQHMĂ&#x2026;LX HOHNWULQXÂł

Hrajte o 5x iPhone 5 ZSE odmeĹ&#x2C6;uje svojich vernĂ˝ch zĂĄkaznĂ­kov. Hrajte o 5x ĹĄpiÄ?kovĂ˝ Apple iPhone 5! StaÄ?Ă­, ak si do 22. jĂşna 2014 aktivujete na www.zse.sk aspoĹ&#x2C6; jednu z niŞťie uvedenĂ˝ch sluĹžieb:

Chcem vyhraĹĽ!

NPB 2758/14

5x Viac informĂĄciĂ­ na www.zse.sk

zÄžava na elektrinu (Ponuka E.ZÄžava)

elektronickĂĄ faktĂşra (e-FAKTĂ&#x161;RA)

Ak na to? Ako kkliknite na www.zse.sk o objednajte si sluĹžby, o ktorĂŠ m mĂĄte zĂĄujem ((zÄžava na elektrinu, e-FAKTĂ&#x161;RA, iinkaso) a hrĂĄte o 5x Apple iPhone 5

inkasnĂĄ platba faktĂşr za energie

Tip pre vĂĄs Ä&#x152;Ă­m viac sluĹžieb si aktivujete, tĂ˝m vyĹĄĹĄiu ĹĄancu mĂĄte na vĂ˝hru cien. Ak si aktivujete naprĂ­klad dve sluĹžby z troch, zaradĂ­me vĂĄs 2x do Ĺžrebovania (mĂĄte 2 hlasy).

13


14

naše novinky

ŠPORT

ŽIDZIKOVÁ NA VOLEJBALOVÚ TÉMU Prvoligové volejbalové juniorky ŠŠK OA Považská Bystrica skončili po základnej časti súťaže na prvom mieste v tabuľke východnej skupiny. Z liahne Považaniek vyšlo do sveta mnoho odchovankýň. Tatiana Crkoňová hráva v Nemecku a ďalšie hráčky v ligových celkoch. Nádejne sa ukazuje i Lucia Židziková.

Aké sú vaše volejbalové ciele? Išli by ste, v prípade zaujímavej ponuky, hrať mimo Slovenska? Ja už som svoje volejbalové ciele dosiahla účasťou na majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy, kde sa mi podarilo dostať s juniorskou reprezentáciou. Ak by ma zavolali hrať niekde do zahraničia, určite by som takú ponuku neodmietla. Mám rada nové skúsenosti. Ako sa vám a tímu darilo v základnej časti 1.ligy junioriek, skupiny východ? Vo východnej skupine sa nám darilo výborne, z celkovo odohratých 32 zápasov sme prehrali len 2, čo je veľmi slušné. Počas celej súťaže sa nám podarilo udržať si

prvé miesto v tabuľke. Avšak východná skupina je na tom kvalitatívne horšie, čo pre nás nebolo príliš výhodné.

Bol z vašej strany záujem o volejbal už keď ste boli dieťaťom? Ako dieťa som bola veľmi aktívna, stále som niekde behala a vymýšľala rôzne veci. Maminu to asi prestalo baviť a chcela sa ma na pár hodín zbaviť a hlavne unaviť, tak ma prihlásila na volejbal. No moje srdce viac patrí basketbalu, ktorý som chcela odmalička hrávať. Avšak v Považskej Bystrici na to neboli možnosti. V akej hernej činnosti vynikáte a v ktorej by ste mali na sebe popracovať?

Ako smečiarka bude zrejme mojou hlavnou zbraňou smečovanie, popracovať musím ešte na všetkom, pretože odkedy chodím na vysokú školu, moja kondícia klesla. Dúfam, že do majstrovstiev Slovenska sa mi opäť podarí vrátiť do starej kondície.

S ktorou spoluhráčkou sa vám na palubovke najlepšie spolupracuje? Alebo sú to všetky hráčky tímu? So všetkými spoluhráčkami. Hrávame spolu dosť dlho a poznáme sa veľmi dobre. Spolu fungujeme naozaj dobre a myslím si, že na našej hre to je aj vidieť. Tatiana Crkoňová z Považskej Bystrice hráva v Nemecku. Máte o nej správy, ako sa jej v zahraničí darí?

Lucia Židziková. Foto: archív

Táňa je moja sesternica, čiže nejaké správy o nej mám. V Nemecku jej to ide výborne. Dosahujú výborné výsledky na to, že minulý rok ich klub skončil v tabuľkovom suteréne. Držím jej palce, aby sa jej aj naďalej darilo.

Koľkokrát do týždňa trénujú juniorky Považskej Bystrice? Záleží od toho, či sú dievčatá žiačkami obchodnej akadémie alebo nie. Dievčatá, ktoré chodia na OA, absolvujú o 2 tréningy viac. Inak trénujeme každý deň okrem stredy, čo je 4 razy do týždňa. V sobotu absolvujeme 2 zápasy a niekedy máme tréning aj v nedeľu.

Turnaj v Přerove, kde skončili na 4. mieste. Foto: archív

Rada si pozriete v televízii aj nejaké iné športy okrem volejbalu? Ak áno, ktoré a prečo?

Priznám sa, že volejbal v televízii pozerám len ten mužský. Páči sa mi omnoho viac ako ženský. A inak pozerám basketbal, tenis alebo hokej. Futbal je asi jediný šport, ktorý ma nebaví pozerať, príde mi zdĺhavý. Počas zimných olympijských hier som taktiež pozerala krasokorčuľovanie, ktoré je úchvatné.

Chodia vás na zápasy podporiť aj rodičia? Moji rodičia ma chodia podporovať skoro na každý zápas. Celkovo máme v rodičoch všetkých dievčat veľkú oporu, chodia nás všade povzbudzovať, pomáhajú nám a je to úžasné, že máme takýto fanklub a takú obrovskú podporu v nich. Veľmi im za to ďakujeme a vážime si to. Ján Borčányi

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré Mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Považská Bystrica, náklad 17 700 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk noovi

info@14news.eu


Ä?Ă­slo 10/2014

Ĺ PORT

15

6/29(16.e+Ă&#x2C6;'=$1Ă&#x2C6;5.< 3267Ă&#x2019;3,/,1$0$-67529679Ă&#x2C6;(85Ă?3< SlovenskĂŠ hĂĄdzanĂĄrky sa po dlhĂ˝ch devätnĂĄstich rokoch predstavia opäż na vrcholnom podujatĂ­. V predposlednom stretnutĂ­ kvalifikĂĄcie ME 2014 remizovali v Šali s FrancĂşzskom 24:24 a vybojovali si miestenku na decembrovĂ˝ kontinentĂĄlny ĹĄampionĂĄt v MaÄ?arsku a ChorvĂĄtsku. Zverenky trĂŠnera DuĹĄana 3ROR]DXĂĽQHP{ĂĽXVNRQĂžLĢ YWDEXÄ?NHNYDOLÂżNDĂžQHM VNXSLQ\KRUĂŁLHDNRQDGUXKRPPLHVWHD]iYHUHĂžQĂŞGXHO Y5H\NMDYtNXEROXĂĽLEDIRUPDOLWRX1DSRVOHG\VDQDĂŁH KiG]DQiUN\SUHGVWDYLOLQDYUFKROQRPSRGXMDWtHĂŁWHQD06 YURNX1DSRVWXSQD 0(ĂžDNDOLHĂŁWHRURNGOKĂŁLH 6ORYHQN\SRWUHERYDOLQDLVWRWXSRVWXSX]tVNDĢVOtGURP

VNXSLQ\DVSRÄ&#x2013;ERG'RGXHOX VY\VRNĂŞPIDYRULWRPYVW~SLOLY]DSOQHQHM0HVWVNHMĂŁSRUWRYHMKDOHYâDOLLPSR]DQWQHDXĂĽSRĂŁWYUĢKRGLQHKU\VL Y\SUDFRYDOLĂŁHVĢJyORYĂŞQiVNRN)UDQF~]N\YÄ&#x2021;DOĂŁRPSULHEHKXPDQNRGRĢDKRYDOL9SRORYLFLGUXKpKR SROĂžDVXQHSUHPHQLOL%HÄ&#x2013;XĂŁNRYiD5DMQRKRYiGYDVHGHPPHWURYpKRG\]DVHERXQDSULHNWRPXLFKWtPYLHGROY

2. KVALIFIKAÄ&#x152;NĂ SKUPINA ME 2014 - 5. KOLO: Slovensko - FrancĂşzsko 24:24 (15:12) Zostava a gĂłly SR: GubikovĂĄ, SĂşlovskĂĄ, TĂłthovĂĄ SĂşkennĂ­kovĂĄ 2, DubajovĂĄ 4, HorĹ&#x2C6;ĂĄkovĂĄ 3, Ĺ kolkovĂĄ 2, BeĹ&#x2C6;uĹĄkovĂĄ 5/3, TrehubovĂĄ 3, MichnovĂĄ, BĂ­zikovĂĄ, SzarkovĂĄ 4, CzanikovĂĄ 1, KertĂŠszovĂĄ, BlaĹžekovĂĄ, RajnohovĂĄ Najviac gĂłlov FrancĂşzska: ZaadiovĂĄ 4, DeroinovĂĄ 4, PineauovĂĄ 3 Rozhodovali: JurinoviÄ?, Mrvica (obaja Chorv.) VylĂşÄ?enia: 1:2, 7m hody: 5/3: 2/1, 1 800 divĂĄkov

Slovenky postúpili na vrcholnÊ podujatie po dlhých 19 rokoch. Foto: TASR/ Michal Svítok

PLQ~WHĂ&#x201E;*DOVNĂŞNRK~W DOH]RGYLKROKODYXDNRQFRYNXSRVODOGRGUDPDWLFNpKR UR]X]OHQLDNHÄ&#x2021;'HURLQRYi GYRPDJyOPL]DVHERXY\URYQDODGHVDĢPLQ~WSUHGNRQFRP QD2ĂŁW\ULPLQ~W\QH-

VN{UXĂĽ)UDQF~]N\SUYĂŞNUiW YLHGOL&]DQLNRYiĂŁW\UL PLQ~W\SUHGNRQFRPDOHY\URYQDODQDDYLQIDUNWRYRP]iYHUHLĂŁORRNDĂĽGĂŞ JyO3RVWXS6ORYHQLHNQDSRNRQ]DULDGLOD'XEDMRYi

VHN~QGSUHGNODNVyQRPY\URYQiYDM~FLPJyORPQD $YãDOLDQVNHMKDOHWDNPRKOL SUHSXNQ~ĢEXMDUpSRVWXSRYpRVODY\ 7$65

MEMORIĂ L Ä˝UBOĹ A CISĂ?KA NA JEDNOTKU nĂ­kom zabraĹĽ, a to hlavne v sobotu, keÄ? po noÄ?nej bĂşrke bola traĹĽ znaÄ?ne ĹĄmykÄžavĂĄ a robila jazdcom veÄžkĂŠ starosti. Do PodmanĂ­na zavĂ­talo na 200 jazdcov z rĂ´znych kĂştov Slovenska, Ä?o je na voÄžnĂŠ preteky vynikajĂşca ĂşÄ?asĹĽ. OrganizĂĄtori pripravili pre fanúťikov enduro ĹĄportu rĂ´zne sprievodnĂŠ akcie, od vĂ˝bornĂŠho obÄ?erstvenia, kĂştik pre deti aĹž po veÄ?ernĂş zĂĄbavu.

Preteky malých nådejí

PodmanotĂ­m SMX spolu s primĂĄtorom mesta Karolom Janasom a organizĂĄtorom pretekov Jozefom Sovikom. Foto: archĂ­v klubu

V druhĂ˝ jĂşnovĂ˝ vĂ­kend sa konal v PodmanĂ­ne uĹž 3. roÄ?nĂ­k voÄžnĂ˝ch pretekov pod nĂĄzvom MemoriĂĄl Ä˝uboĹĄa CisĂ­ka Country Cup 2014 o pohĂĄr primĂĄtora PovaĹžskej Bystrice. Tento country-crossovĂ˝ zĂĄvod vznikol ako spomienka na vynikajĂşceho Ä?loveka. UĹž jeho tretie pokraÄ?ovanie poÄ?as vĂ­kendu sprevĂĄdzalo

extrĂŠmne teplĂŠ poÄ?asie, ktorĂŠ samotnĂ˝m aktĂŠrom uberalo

mnoĹžstvo sĂ­l. UĹž tradiÄ?ne kvalitne pripravenĂĄ traĹĽ dala ĂşÄ?ast-

UĹž okrem klasickĂ˝ch pretekov licencovanĂ˝ch a hobby jazdcov sa na ĹĄpecificky upravenej trati predstavili â&#x20AC;&#x17E;pekĂĄÄ?eâ&#x20AC;&#x153;, ale hlavnou ozdobou boli preteky malĂ˝ch nĂĄdejĂ­ vo vekovom rozpätĂ­ 4 â&#x20AC;&#x201C; 6 rokov, ktorĂ­ sa nekompromisne a bez ostychu nebĂĄli jazdiĹĽ a ukĂĄzali svoj talent, zaÄ?o si vyslúŞili potlesk publika. Ako sme uĹž spomĂ­nali, jazdci boli rozdelenĂ­ do dvoch

skupĂ­n. Hobby jazdci bojovali na trati 90 minĂşt, licencovanĂ­ iĹĄli plnĂŠ 2 hodiny. Medzi najväÄ?ĹĄie postavy vĂ­kendu v PodmanĂ­ne patril nesporne Jaroslav Ĺ trbek, ktorĂ˝ naplno predviedol svoje kvality. Treba vĹĄak povedaĹĽ, Ĺže kaĹždĂ˝ jeden pretekĂĄr na trati odovzdal maximum svojich schopnostĂ­. TretĂ­ roÄ?nĂ­k memoriĂĄlu Ä˝uboĹĄa CisĂ­ka prebehol bez väÄ?ĹĄĂ­ch komplikĂĄciĂ­ a vĹĄetci kompetentnĂ­ mĂ´Ĺžu byĹĽ spokojnĂ­. Chcem v mene PodmanotĂ­mu-SMX podakovaĹĽ organizĂĄtorovi pretekov Jozefovi SovĂ­kovi a taktieĹž za prejavenĂş podporu zo strany mesta PovaĹžskĂĄ Bystrica. Treba len veriĹĽ, Ĺže tradĂ­cia ostane zachovanĂĄ a aj o rok sa opäż vĹĄetci stretneme pod ManĂ­nom na tomto podujatĂ­. FrantiĹĄek BrezniÄ?an


16

INFO

naše novinky

Npb 10 2014 web  
Npb 10 2014 web  
Advertisement