Page 1

17 700 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

od 1. 5. 2014

Ročník: I. číslo 6/2014 Dátum vydania: 17. 4. 2014

Považská Bystrica

01

2014/

Príloha Špeciálna materská škola ZDRAVIE

str. 3 Po dvojročnom procese vybavovania a schvaľovania otvorí svoje brány špeciálna materská škola. Radosť majú hlavne rodičia.

vo vnútri Raz mesačne vám pomôžeme nájsť odpovede na otázky, ktoré vás trápia. Poradíme vám, za kým treba ísť so svojím problémom.

Sníva o olympiáde Prečo musíme trpieť

Bolí ma hlava Čím vyspelejší, tým viac alergií

Príčiny alergií

str. 15 Atletický oddiel Sparta dlhé roky vychováva nové talenty. Medzi sľubných pretekárov patrí Andrej Mitašík, ktorý patrí k špičke.

Do konca mája by mali obyvatelia mesta využívať naplno centrálnu zónu.

PEŠIA ZÓNA V CENTRE MESTA ZÍSKA NOVÚ TVÁR S rekonštrukciou centrálnej pešej zóny začalo mesto Považská Bystrica ešte v roku 2012. Po dvoch rokoch získal priestor nový vzhľad, kompletne vymenená bola betónová dlažba, opravil sa oporný múr pri obchodných prevádzkach, vzniklo nové oddychové námestíčko s lavičkami, celá plocha sa zjednotila a získala kultúrnejší rámec.

mesta Považská Bystrica a mestských športových klubov. Výraznými zmenami prejdú žardiniéry rozmiestnené po celej pešej zóne, ako aj tie v blízkosti mestského úradu.

S ďalšími prácami pokračuje mesto aj na jar tohto roka, v týchto dňoch vládne v centre opäť čulý ruch. Novú tvár

Ďalšie opravy

získajú žardiniéry, lavičky aj plochy pre výsadbu a letničky medzi obchodnými domami. Celá rekonštrukcia je v réžii

Spevnené betónové plochy získajú nový, kvalitnejší a odolnejší povrch. Keďže

súčasťou žardiniér je zemina a s tým súvisiaca vlhkosť, výber materiálu bol prispôsobený práve týmto kritériám. V zlom stave boli aj kruhové drevené lavičky, na ktorých sa podpísal zub času. Z väčšej časti boli povylamované, prehnité či zdevastované vandalmi. Pokračovanie na strane 2


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

PRÍBUZNÉ NAHÁŇAL SO SEKEROU

KRÁTKE SPRÁVY

2

Obvodné oddelenie PZ z Považskej Bystrice vznieslo obvinenie z prečinu nebezpečného vyhrážania voči 64-ročnému Jozefovi z okresu Považská Bystrica. Obvinený začal vulgárne nadávať svojej o rok mladšej manželke. Začal ju opľúvať a vulgárne sa k nej správal. Keď mu povedala, že to oznámi na políciu, chytil amok a udrel ju päsťou do hlavy. Na svoju 40-ročnú dcéru sa zahnal sekerou, ktorú držal zdvihnutú nad hlavou. So sekerou naháňal manželku aj dcéru, pričom sa im neustále vyhrážal. Muž skutok spáchal závažnejším spôsobom konania so zbraňou a na blízkej osobe. Policajti agresívnemu mužovi obmedzili osobnú slobodu. Poverený policajt spracoval návrh na väzobné stíhanie obvineného. Sudca Okresného súdu v Považskej Bystrici dňa 31. marca rozhodol o jeho väzobnom stíhaní.

PREVRÁTENÉ AUTÁ Dňa 3. apríla sa stala dopravná nehoda na št. ceste č. II/507 v katastri časti Orlové. Pri dopravnej nehode sa zranila jedna osoba, ktorá bola v starostlivosti posádky ZZS a následne odvezená na ďalšie ošetrenie do nemocnice. Považskobystrickí hasiči na oboch vozidlách vykonali požiarno-bezpečnostné opatrenia a prostredníctvom absorbčnej látky zachytili uniknuté prevádzkové kvapaliny. Po zdokumentovaní dopravnej nehody boli vozidlá prevrátené späť na kolesá, následne odtlačené na krajnicu, po čom bola komunikácia sprejazdnená v plnom rozsahu.

HASIČI ZASAHOVALI Prvýkrát hasiči zasahovali na Čiernych hájoch 1. apríla vo večerných hodinách. Išlo o požiar trávy a porastov, neskôr sa rozšíril aj do lesa, kde horeli zvyšky po starých pňoch a suchá tráva. Tento požiar bol zlikvidovaný po troch hodinách. V rovnakej lokalite horelo aj na druhý deň v podobnom čase. Druhý požiar bol menší, bol spozorovaný a nahlásený včas, takže sa nestihol rozšíriť do širšieho priestoru. Tento požiar sa podarilo aj rýchlo zlikvidovať. Do lokality sa hasiči vracali aj 5. apríla. Horelo až 50 000 metrov štvorcových, predbežná škoda bola 15-tisíc eur. Požiar sa rýchlo šíril v mladom poraste všetkými smermi. Rozširoval ho aj silnejší vietor. Na likvidáciu požiaru boli privolané posily aj z Púchova. Pomáhali aj dobrovoľné hasičské zbory z Horného Lieskova, Dolného a Horného Moštenca a Milochova. Poslednýkrát hasiči zasahovali na Čiernych hájoch v nedeľu, keď sa pravdepodobne rozhoreli ohniská z minulého dňa.

PRESŤAHUJÚ ŠKOLY

ČIERNY TÝŽDEŇ V MESTE Týždeň od 31. 3. do 6. 4. bol mimoriadne tragický. V pondelok 31. marca došlo pri zlaňovaní skalnej steny v Malom Maníne k pádu 44-ročného muža z Považskej Bystrice. Muž utrpel pri páde smrteľné zranenia. Takmer smrťou skončil aj stret vlaku so 17-ročnou dievčinou. „Dňa 5. apríla 2014 o 1.05 hod došlo na trati pri hromadných garážach na sídlisku STRED k ťažkému úrazu civilnej osoby. Na mieste bola nájdená mladá žena s amputáciou oboch rúk. Túto jej mal spôsobiť zatiaľ nezistený vlak. Žena bola odvezená rýchlou zdravotníckou pomocou do nemocnice v Považskej Bystrici. Udalosť je predmetom vyšetrovania ŽSR aj polície, nie je vylúčené, že mohlo ísť o pokus o samovraždu,“ informovala o udalosti Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa GR ŽSR.

Ďalšie nešťastia

Na druhý deň – v nedeľu vyhasol život 16-ročného tínedžera pri požiari na sídlisku Rozkvet. „Po príchode na miesto zásahu príslušníci záchranných zložiek prieskumom zistili, že ide o požiar v pivničných priestoroch panelového domu. Po otvorení

Žena prišla na železnici o obe ruky. Ilustračné foto.

dverí do pivničných priestorov a vstupe do zadymených priestorov pivnice príslušníci jednotky našli na podlahe jednu osobu, ktorá nejavila žiadne známky života. Ďalšia činnosť spočívala vo vykonávaní prieskumu pomocou termokamery na zistenie ďalších prípadných skrytých ohnísk požiaru. Nakoľko požiar vznikol v uzatvorených pivničných priestoroch, kde nebol dostatočný prístup vzduchu, došlo k samouhaseniu požiaru. Príslušníci začali priestory odvetrávať, následne na hus-

té zadymenie použili pretlakový ventilátor. Na miesto udalosti bola privolaná polícia, RZP, zisťovateľ príčin požiarov a riadiaci dôstojní OR HaZZ v Považskej Bystrici,“ uviedol pplk. Ing. Zdeno Tarabík, okresný riaditeľ HaZZ. „Policajti z Považskej Bystrice začali trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Okolnosti prípadu sú v štádiu vyšetrovania,“ uviedol mjr. Mgr. Pavol Kudlička hovorca KR PZ v Trenčíne. Text a foto: (yel)

PEŠIA ZÓNA V CENTRE ZÍSKA NOVÚ TVÁR Dokončenie zo strany 1

V rámci optimalizácie prevádzky stredných škôl v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) presťahujú niektoré školy do iných priestorov. Sťahovanie Spojenej školy v Novákoch, Gymnázia v Handlovej a Strednej zdravotníckej školy v Považskej Bystrici schválili dňa 31.3. na zasadnutí poslanci Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja. Stredná zdravotnícka škola v Považskej Bystrici nájde nový domov v priestoroch Gymnázia. Predpokladaná úspora na prevádzke je vo výške takmer 21 500 eur.

Pôvodný poškodený materiál sa z lavičiek demontoval. Po tom, ako budú zrekonštruované plochy – betónové plochy žardiniér, pribudne na kovových plochách lavičiek nové dubové drevo.

MV SR, TASR

Súčasťou rekonštrukcie je aj projekt verejnej zelene, ktorý

Rekonštrukcie do konca mája

vypracovali mestské športové kluby. Na základe neho bude v ďalších mesiacoch upravovaná verejná zeleň ako aj kvetinová výsadba. Zmenami prejdú aj obdĺžnikové plochy pre letničky. Tieto boli doteraz vyspravené zeminou, ktorú nahradia dlažbové kocky. Mesto chce takto zabrániť tomu, aby sa hlina dostávala do priestoru okolo. V strede obdĺžnikov budú osadené kužele – kvetinové pyramídy, na ktorých bude v letných

mesiacoch výsadba. Pyramídy budú mať výšku približne 180 centimetrov, súčasťou bude aj nové elektrické vedenie, vďaka ktorému budú zospodu podsvietené vo večerných hodinách. Termín dokončenia prác závisí najmä od počasia a vonkajšej teploty. Do konca mája by však mali obyvatelia Považskej Bystrice centrálnu zónu opäť využívať naplno. Text a foto: K. Vávrová


číslo 6/2014

SPRAVODAJSTVO

3

NOVÁ MATERSKÁ ŠKOLA Začala inovácia priestorov

Počiatky dnešnej Spojenej školy internátnej v našom meste sa začali písať v roku 1959. Postupne sa škola presťahovala do nových priestorov, zriadená bola špeciálno-psychologická poradňa, bezbariérový prístup a vybudovaná bola internátna časť. V roku 2010 bola otvorená Základná škola pre žiakov s autizmom. Od septembra pribudne k trom organizačným zložkám školy – Špeciálnej základnej škole, Základnej škole pre žiakov s autizmom a Praktickej škole ďalšia. Po dvojročnom procese vybavovania a schvaľovania otvorí svoje brány špeciálna materská škola. Radosť majú najmä rodičia, ktorí doteraz museli svoje deti voziť do špeciálnych materských škôl denno – denne desiatky kilometrov.

Podnet vyšiel od rodičov

Už iniciatíva založiť základnú školu pre autistov vyšla najmä od rodičov. Dnes naplno fungujú štyri triedy pre

Rodičia detí sa tešia, že nová materská škola bude fungovať.

17 detí. Špeciálnu materskú školu budú navštevovať od 1. septembra 2014 deti s mentálnym postihnutím aj so syndrómom autista. Ako nám povedal riaditeľ školy Dušan Saksa, celý proces trval dva roky a záujem rodičov o takéto školské zariadenie

bol už v minulom školskom roku. Žiaľ, legislatívne nebolo možné proces urýchliť, keďže len zaradenie novej školy do systému trvá jeden kalendárny rok. Najbližšia materská škola tohto typu je až v Žiline a rodičia s deťmi tam dochádzali. Škola už má

zriaďovaciu listinu a od septembra otvára dve triedy špeciálnej materskej školy pre 12 detí. V každej triede ich bude šesť. Personálne zabezpečenie pozostáva z dvoch učiteliek a asistentky. Zatiaľ je prihlásených osem detí, z toho päť so syndrómom autista.

Škola už začala s rekonštrukciou priestorov. Vybudovanie dvoch tried špeciálnej materskej školy si vyžaduje nemalé zásahy. Priestory dielní presunula škola do inej časti, v dielňach chcú umiestniť časť internátu. Práve v internátnej časti tak uvoľnia dve triedy pre materskú školu. Keďže materská škola má iné pravidlá ako bežná základná škola, splnené musia byť všetky legislatívne aj hygienické normy. V blízkosti tried budú vybudované sociálne zariadenia, materská škola bude mať samostatný vchod a oddelená bude aj od internátnej časti. Podľa slov riaditeľa si už v budúcnosti nebudú môcť dovoliť kapacitu materskej školy rozšíriť, keďže škola bude mať už štyri organizačné zložky. Rodičia prihlásených detí sa aj napriek tomu tešia, že nová materská škola bude konečne fungovať. Text a foto: K. Vávrová

CESTOVALA CELÁ ŠKOLA Základná škola Slovenských partizánov má za sebou ďalší ročník projektu Cestujeme po Slovensku. Takmer 700 detí zo základnej školy cestovalo 8. apríla vlakmi so svojimi učiteľmi do desiatich slovenských miest za kultúrou a poznaním. Deti sa tak dostali do Kysuckého múzea v Čadci, do múzeí v Poprade, Košiciach, Spišskej Novej Vsi, ale navštívili aj Banskú Bystricu, Martin, Piešťany a Ružomberok. Menšie deti z prvého stupňa si šli pozrieť Žilinu a Trenčiansky hrad. Výhodné cestovanie je možné vďaka projektu Ministerstva dopravy, Ministerstva kultúry a železníc, ktoré na apríl a október pravidelne prip-

ravujú zvýhodnené cestovanie do múzeí a galérií na Slovensku.

Spoznávali rozličnú kultúru regiónov

Deti v cudzích mestách mali možnosť vidieť nielen rôznu kultúru regiónov a pamiatky, ale mohli porovnať vzhľad jednotlivých miest s Považskou Bystricou, mali možnosť vidieť pekné fontány a parky. Počas cesty vlakom boli pre deti pripravené rôzne úlohy, ktoré ich mali motivovať k sledovaniu cesty a okolia. Pozorovali geografické prvky v krajine, o ktorých sa učia v škole.

Žiaci sa vrátili plní zážitkov

Na druhý deň v škole prebehlo vyhodnotenie aktivít

Deti cestovali vlakmi po Slovensku.

a tvorba posterov so zaujímavosťami a zážitkami z cesty, ktoré môžu vidieť ostatní žiaci aj rodičia na chodbách

škol. Deti vytvorili zaujímavé plagáty, vďaka ktorým na tento poznávací výlet tak ľahko nezabudnú. Šiestaci stret-

li v Poprade budúceho prezidenta našej krajiny. Text a foto: (yel)


naše novinky

SPEKTRUM

STE SPOKOJNÍ SO STAVOM CHODNÍKOV V MESTE?

ANKETA

4

V uliciach nášho mesta sme sa tentokrát opýtali, čo si obyvatelia mesta myslia o stave chodníkov a ako tento stav hodnotia. Rebeka, 17 rokov: Nie som vôbec spokojná so stavom chodníkov, nakoľko sú neudržiavané a zanedbané, plné jám a rôznych vypuklín. Tie sú veľkou prekážkou pre korčuliarov, cyklistov, ale aj pre mamičky s kočiarmi. Chodníkov, hlavne na Rozkvete, nie je dostatok a mnohé z nich sú ukončené v kríkoch.

Jana, 38 rokov: Ako mamička, ktorá som bola nedávno na materskej dovolenke, musím povedať, že niektoré chodníky mi nevyhovovali, ťažko sa prechádzalo s kočiarom. Uprostred niektorých sú dokonca stĺpy. Asi to všetci poznáte. Takže verím, že sa to v budúcnosti zlepší ako v niektorých častiach mesta.

Anna, 50 rokov: V niektorých lokalitách sú chodníky dobré, napríklad ten popri Domanižanke a v centre mesta. V iných častiach mesta, ako napríklad na Rozkvete, je málo dobrých chodníkov a veľa je takých, čo ľudia vyšliapali v teréne.

Mária, 53 rokov: Ja poznám hlavne centrálnu časť, tá zámková dlažba by sa mi aj páčila, ale je pre mňa nepochopiteľné pouličné osvetlenie v strede chodníka. Hlavne pre ľudí s kočiarmi, alebo s vozíkmi.

Pred a po rekonštrukcii.

ZÁCHRANNÉ PRÁCE NA HRADE Združenie hradu Bystrica sa aktívne podieľa na záchrane Považského hradu už viac ako šesť rokov. Vďaka ich činnosti získala zrúcanina celkom nový vzhľad a teší sa čoraz väčšej návštevnosti domácich aj cezpoľných. Po desaťročiach chátrania tak dostáva hrad druhú šancu. Okrem murárskych prác, údržbe areálu, zabezpečovania statiky hradu a opätovného návratu jeho funkčného využitia, má združenie pod patronátom aj podujatia pre verejnosť. Aktívne záchranné práce budú pokračovať na Považskom hrade aj v tomto roku. Členovia nadviažu na uplynulý rok. Ako nás informoval Miroslav Tichý, podpredseda združenia, v roku

Lucia, 16 rokov: Niektoré chodníky sú v dezolátnom stave a maximálne nevhodné pre niektorých občanov. Neviem, či to je tým, že sa nesťažujú a neprekáža im miesto betónu štrk, prípadne ani ten, alebo je to správcom, ktorý nevie opraviť chodníky. Pre matky s kočiarmi, alebo starých ľudí určite nie je príjemné každú chvíľu myslieť na to, či sa pošmyknú.

2013 sa podarilo demontovať časť portálu padacieho mosta, osadená bola podlaha prvého nadzemného podlažia bránovej bašty, opravené boli dva záklenky, tri boli vymurované úplne nové. Realizované boli aj ďalšie práce.

Plánované opravy

Podľa návrhu metodika Krajského pamiatkového úradu Trenčín sa vybudovala skrytá technická strecha a premurovala časť bránovej bašty. Z nálezov boli najhodnotnejšie kamenné články, päty klenby a okenného prekladu. V tomto roku čaká členov oplechovanie skrytej strechy bránovej bašty, jej kompletná obnova a konzervácia z exteriéru. Ako ďalej informoval Miroslav Tichý, pokračovať sa bude aj na podmurovaní

základu severného obytného krídla, ktoré je v havarijnom stave. Po archeologickom preskúmaní závalu koridoru vstupu do hradu, bude koridor vymurovaný do úrovne vstupu do bašty, kde sa očakáva nález torza tzv. Vlčej jamy. V najbližšom čase čakajú na členov združenia prípravné práce, hasenie vápna, dovoz piesku, montáž lešenia ako aj čistenie prístupovej cesty na hrad.

Pomôcť by mohli i nezamestnaní

Pri prácach by tento rok mohli pomôcť aj nezamestnaní, evidovaní na úrade práce. Združenie hradu Bystrica podalo žiadosť na Ministerstvo kultúry SR v rámci operačného programu 1. 4. Obnovme si svoj dom. Cieľom je vytvorenie pätnástich pracovných miest pre ľudí evidovaných na úrade práce, ktorí by na hrade mohli pracovať šesť mesiacov a stali by sa tak súčasťou procesu záchrany historickej pamiatky. Ak bude združenie úspešné, predpokladaný nástup nezamestnaných by bol začiatkom mája. Aj v tomto roku sa môže verejnosť tešiť na obľúbené podujatie Noc hradných zrúcanín, do ktorej sa Považský hrad už tradične zapojí.

(yel) Záchrana Považského hradu.

Text a foto: K. Vávrová


číslo 6/2014

SPEKTRUM

5

JILEMNICKÉHO 25-KA PRITIAHLA DAVY Jilemnického jarná 25-ka je tradičným, vyhľadávaným podujatím turistov nielen z Považskej Bystrice, ale aj zo vzdialenejších miest zo Slovenska a iných štátov. Podujatie organizované Klubom slovenských turistov Manín Považská Teplá a mestom Považská Bystrica v spolupráci s príspevkovou organizáciou a základnou školou s materskou školou v Považskej Teplej je zaradené do medzinárodného turistického kalendára IVV – Internationaler Volkssportverband – Medzinárodnej organizácie pre ľudový šport.

Tri pešie trasy a jedna cyklistická

Už v poradí 38. ročník pochodu sa v jarnej časti uskutočnil v nedeľu 6. apríla. Pre takmer štyri a pol tisíc registrovaných účastníkov boli pripravené tri pešie trasy a jedna cyklistická. 10-kilometrová trasa bola určená pre nenáročných turistov a zároveň je to trasa IVV. Viedla po asfaltovej ceste k bývalej škole P. Jilemnického v Kostolci. Prívlastok kočíková dostala vďaka masívnej účasti rodín s kočíkmi. 15-kilometrová trasa viedla popod Manínec, cez Praznov do obce Kostolec a cez Manínsku tiesňavu do cieľa. Trasa s označením A – viedla navyše cez ďalšie

Trasa bola určená aj pre menej náročných.

lesné cesty a obec Vrchteplá do Považskej Teplej s dĺžkou 25 kilometrov.

Viac než 4 000 účastníkov

Atraktívna bola aj trasa pre bicykle, ktorá bola dlhá 60 kilometrov a viedla prevažne terénom v širšom okolí Považskej Teplej. „Organizácia tak veľkej akcie je náročná, podieľa sa na nej takmer 80 ľudí. S prípravami začíname v lete výberom trás, ktoré sa snažíme striedať. Musíme získať povolenia od vlastníkov pozemkov, z CHKO Strážovské vrchy aj z Okresného

úradu odboru životného prostredia. V mesiaci január spracúvame propozície. V základnej škole robíme tiež výtvarnú súťaž na motív na plagát. Dôležité je zabezpečiť aj kultúrny program a sprievodné akcie,“ uviedol Pavol Uriča, predseda Turistického klubu Manín. Spokojnosť s akciou bola vysoká, zúčastnilo sa jej vyše 4 000 účastníkov ešte pochod nikdy nemal. „Väčšina ľudí si akciu chválila, ohlasy boli dobré. Snažíme sa dávať vždy niečo nové alebo to, čo už dávno nebolo,“ doplnil Uriča. Text a foto: (yel)

MATURITA DNEŠKA

Maturitná skúška v tomto školskom roku posúdi mieru nadobudnutých kompetencií, u viac ako 50-tisíc študentov. Podľa vyjadrení Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky realizuje významné medzinárodné merania výsledkov a kontex-

tu vzdelávania, ktoré spĺňajú kritériá porovnávacieho pedagogického výskumu.

Maturita v našom meste?

V tomto školskom roku končí v Považskobystrickom okrese viac ako 630 stredoškolákov. Patria absolventi deviatich stredných škôl, ktorí sú absolventami gymnázia, odborného alebo nadstavbového štúdia na školách: priemyselnej, strojníckej a zdravotnej, ďalej obchodnej akadémie a nakoniec absolventmi súkromnej školy a jej odborov.

Sťažujú sa na náročnosť

Sťažnosti mnohých maturantov sa týkali najmä náročnosti písomných testov z cudzích jazykov. Podľa vyjadrenia učiteľky so strednej odbornej školy v našom meste, žiaci strácali body pri v písomnej časti z NJ a AJ na banalitách, ako napríklad písanie veľkých začiatočných písmen u podstatných mien v nemčine, pričom pokyny na túto skutočnosť upozorňovali. Mária Kubáňová

NPB 2395/14

Pracovné činnosti zamerané na jednu oblasť sa rýchlo stávajú zastaranými. Snahou je u študentov rozvíjať vedomosti, ktorými sa po maturite budú vedieť uplatniť na trhu práce.

COB-14-904 SME kaviaren Nase Noviny 80x274mm.indd 2

9.4.2014 15:57


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MICHAL HORSKÝ: ŠANCA PRE MLADÝCH V posledných rokoch, presnejšie od takzvaného samozrútenia pravicovej vlády v našej krajine prevláda "blbá" nálada z nesplnených politických sľubov veľkej časti politického spektra.

7iWRQiODGDRE\YDWHĐVWYDY\~VĢXMHGRSUHIHUHQFLtSROLWLFNêFKVtONWRUpQHPDM~MDVQp SROLWLFNpSURJUDP\]DPHULDYDM~VDQDSROLWLFNpãNDQGiO\ DYWRPKRUãRPSUtSDGHFHONRPQHSRNU\WHãtULDP\ãOLHQN\SUDYLFRYpKRH[WUpPL]PX 9WRPWRYãHREHFQRPSROLWLFNRPFKDRVHVPHSULVW~SLOLNRVWDWQêPGYRPYRĐEiP NWRUpY\~VWLOLGRQt]NHMYROHEQHM~þDVWLDNYRĐEHSROLWLFNpKRH[WUpPL]PXYMHGQRP ]9Ò&9SUH]LGHQWVNêFK YRĐEiFKVDDQWLSROLWLNDSUHMDYLODYWRPåH]DSUH]LGHQWDEROD]YROHQiRVREQRVĢNWRU~Y]DKUDQLþtGHPRNUDWLFNp PpGLDR]QDþLOLDNRPLOLDUGiUDEH]SROLWLFNHMVN~VHQRVWL 9SRGVWDWHLGHRWRåHREþDQ dal jasne najavo, nielen praYHMDOHDMĐDYHMþDVWLSROLWLFNpKRVSHNWUDåHSROLWLNDDNR MHYV~þDVQRVWLSUH]HQWRYDQi QHVSĎĖDMHKRRþDNiYDQLD7R YãHWNRY\WYiUDSRGPLHQN\ pre zásadnú rekonštrukciu ]DYHGHQêFKSROLWLFNêFKVWUiQ PRåQRVĢY]QLNXSROLWLFNêFK VWUiQVH[WUpPLVWLFNêPLWHQGHQFLDPLDOHDMSULHQLNPODGêFKĐXGtGRSROLWLN\'RWHUD] WXQHERODSUtKRGQHMãLDFKYtĐD SUHYVWXSPODGêFKGRSROLWLN\DNRMHYV~þDVQRVWL0{åH VDSUHMDYLĢ]YêãHQRXSRGSRURX]DYHGHQêFKVWUiQSUHPODG~JHQHUiFLXSROLWLNRYDOHER ]DNODGDQtPSROLWLFNêFKVWUiQ PODGêPLĐXćPL7iGUXKi FHVWDQLHMHĐDKNi3ROLWLNDMH WRWLåSRVWDYHQiSUHGRYãHWNêPQDĐXGVNHMVN~VHQRVWL DVN~VHQRVWLPODGêFKĐXGt V~VN~VHQRVĢDPLPODGêFK =DORåLĢVDPRVWDWQpSROLWLFNp

VWUDQ\NWRUpVWDYDM~QDJHQHUDþQRPSUtVWXSHRDNêVDQDSUtNODGVQDåtYQRYRY]QLNDM~cej strane poslanec Radoslav Procházka s konzervatívnou RULHQWiFLRXDOHER7RPiã+XGHFYVWUDQH7,3VREþLDQVNROLEHUiOQ\PLSRVWRMPLMHPLPRULDGQHQiURþQp 9QDãHMNUDMLQHREþDQLDYWRPWRURNXSUtGXNYRĐEiPHãWH GYDNUiW9RYRĐEiFKGR(XUySVNHKRSDUODPHQWXQHRþDNiYDPåLDGQHUDGLNiOQH]PHQ\DSRVODQHFNêFKPLHVW YHXURSDUDODPHQWHREVDGLD SUHGRYãHWNêP QRPLQDQWL VWUiQVMDVQRXSURHXUySVNRX orientáciou. .RPSOLNRYDQHMãLHEXG~SROLWLFNpSRVXQ\SULNRPXQiOQ\FKYRĐEiFKGRPLHVWQ\FK VDPSRVSUiYSULPiWRURYDVWDURVWRY PLHVW D REFt 7DP SUHGSRNODGiPåHREþDQLD EXG~PDVRYêPVS{VRERP HãWHUD]Y\VWUtKDĢVWUDQtFNH SROLWLFNpHOLW\2þDNiYDP åHVDGRVDPRVSUiY\GRVWDQH GRWHUD]QHYtGDQêSRþHWQH]iYLVOêFKNDQGLGiWRY.DåGê REþDQNWRUêVDSUHMDYRYDO VSRORþHQVN\YRYHUHMQRPåLYRWHDDNWtYQHPiYREFLãDQFXGRVWDĢVDGRRUJiQRYVDPRVSUiY\PLHVWDREFt 3RWêFKWRYRĐEiFKMHPRåQpYQDVOHGXM~FLFKPHVLDFRFKRþDNiYDĢYêUD]QpSRVXQ\QDQDãHMSROLWLFNHMVFpQH 6WUDQ\VD]DþQ~SULSUDYRYDĢ QD]iVDGQêSROLWLFNê]iSDV DGHĐEXSROLWLFNHMPRFLYQDVWiYDM~FLFKSDUODPHQWQêFK YRĐEiFKYURNX9HUtP åHPHG]LQHEXGHPHP{FĢ]DUDGLĢDMVSRPtQDQpÄPODGp³ VWUDQ\NWRUpQDSULHNSURNODPRYDQHMVOXãQRVWLDWROHUDQFLL YLFKSROLWLNHQHSRGĐDKQ~WODNXU{]Q\FKSROLWLFNêFKH[WUpPLVWRYNHćQDUD]LDQDQDãX politickú realitu. $NRYWêFKWRYRĐEiFKREVWRMtQDVWiYDM~FDPODGiJHQHUiFLDXNiåHþDV$NVDYãDN PODGtQHSUHVDGLDEXGHWRYêUD]QêQH~VSHFKGHPRNUDWLFNêFKWHQGHQFLtYQDãHMNUDMLQH (jah)

=ĐDYD.DWDUtQD0DFKiþNRYi5DGRVODY3URFKiG]NDD.DWDUtQD&VpIDOYD\RYi)RWR7$65'XãDQ+HLQ

PREDSTAVIL PRÍPRAVNÝ VÝBOR NOVEJ STRANY Poslanec Národnej rady (NR) SR Radoslav Procházka (nezaradený) predstavil v Banskej Bystrici členov prípravného výboru svojej novej strany – primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú a prodekanku Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarínu Cséfalvayovú. Názov strany, ako aj logo a vizuálnu identitu chce Procházka SUHGVWDYLĢSUL]DþLDWNX]ELHUDQLDSRGSLVRYSRWUHEQêFKQDUH-

JLVWUiFLXVWUDQ\7RE\PDOLVOiYQRVWQHRGãWDUWRYDĢYWêåGQL SRYHĐNRQRþQêFKVYLDWNRFK v Prešove. 0DFKiþNRYi]G{UD]QLODåH]DWLDĐQHS{VRELODYåLDGQHMSRlitickej strane. V novej strane vidí šancu a novú nádej SUH6ORYHQVNRÄďXGLDV~DSDWLFNtVNODPDQtD]QHFKXWHQt 3UHMDYXMHVDQHG{YHUDYRþLSROLWLNRPQHFKXĢPHQLĢYHFL 3ULFKiG]DPHDE\VPHXNi]DOL åHVDWRGiURELĢDMLQDN³SRGRWNOD9VWUDQHFKFHY\XåLĢ QDMPlVYRMHVN~VHQRVWL]SRVWXSULPiWRUN\DOHDMSRVODQN\-

QH7UHQþLDQVNHKRVDPRVSUiYneho kraja. 3URFKi]ND SR]QDPHQDO åHSULHVWRUDãDQFXFKFHGDĢ QRYHMJHQHUiFLLĐXGtNWRUtVL VYRMXDXWRULWXDX]QDQLHY\EXdovali vlastnou prácou. MaFKiþNRYiSRGĐDQHKRUHSUH]HQWXMHVFKRSQRVĢQH]iYLVOpKR þORYHNDSUHVDGLĢVDYUHJLyQH poctivou a aktívnou prácou. Ä&VpIDOYD\RYiMH]DVHSURWRW\SRPWRKRDNRFKFHPHDE\Y\]HUDORQDãHRGERUQp]i]HPLH³ podotkol Procházka. TASR

ROZHODNUTIE O PREDSEDOVI PADNE PO VEĽKEJ NOCI Nový predseda poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) by mal byť známy po jeho zasadnutí v termíne po Veľkej noci. Informoval o tom po zasadnutí Rady KDH v Bojniciach líder strany Ján Figeľ. .UHVĢDQVNtGHPRNUDWLSRGĐD )LJHĐDXURELOLQD]DVDGQXWt ERGNX]DSURFHVRPKRGQRWHQLDSUH]LGHQWVNêFKYROLHE DSRYDåXM~WR]DSUHMDYHWLN\ zodpovednosti a aj politickej NXOW~U\Ä6DPRWQêYêVOHGRN YROLHE]SRKĐDGX.UHVĢDQVNRGHPRNUDWLFNpKRKQXWLD nášho kandidáta Pavla HruãRYVNpKREROKRGQRWHQêDNR QH~VSHFK-HWRYêVOHGRNQHSULPHUDQêSRWHQFLiOXKQXWLD DSUHWRDMGLVNXVLDNWRUiEROD rozsiahla a konštruktívna, sa

]DPHULDYDQDYLDFHUpREODVWL NWRUpFKFHPH]OHSãLĢ]PHQLĢ SULEOtåLĢREþDQRP7DNDE\ HXURYRĐE\DOHERNRPXQiOQH YRĐE\þLćDOãLHUR]KRGQXWLD KQXWLDEROLSRGSRUHQpREþDQPLSUHWRåHLFKSRYDåXMHPH]DVSUiYQHR]GUDYQp SRWUHEQp³Y\KOiVLO -iQ)LJHĐ)RWR7$65 1RYêSUHGVHGDSRVODQHFNpKRNOXEX.'+E\PDOE\Ģ QiVWLþOHQRYLD3RVODQFLE\ ]QiP\ Då SR 9HĐNHM QRFL PDOLURNRYDĢDMRQDVOHGX]G{YRGXåHQD]DVDGQX- M~FHMVFK{G]LNOXEX Wt5DG\Y%RMQLFLDFKQHEROLSUtWRPQtYãHWFLMHKRWULTASR


Ä?Ă­slo 6/2014

SPRAVODAJSTVO

ROBERT FICO: HROZBA -(9(Ä?0,9<62.Ă&#x2C6;

VIAC AKO TRI STOVKY KANDIDà TOV Do måjových eurovolieb kandiduje spolu 333 kandidåtov.

V sĂşvislosti so situĂĄciou na Ukrajine stojĂ­ pred Slovenskom niekoÄžko bezpeÄ?nostnĂ˝ch rizĂ­k, ktorĂ˝m musĂ­ maximĂĄlne efektĂ­vne Ä?eliĹĽ. Na tlaÄ?ovej konferencii to uviedol premiĂŠr Robert Fico. Ă&#x201E;,QIRUPiFLHNWRUpPiPHNGLVSR]tFLLSRWYUG]XM~ĂĽHKUR]ED YQ~WRUQpKRYRMHQVNpKRNRQĂ&#x20AC;LNWXYXUĂžLWHMĂžDVWL8NUDMLQ\ MHYHÄ?PLY\VRNi5RYQDNRV~ LQIRUPiFLHR~SOQHMSROLWLFNHM GHVWDELOL]iFLLWRKWRĂŁWiWXÂłY\PHQRYDOVWĂŞPĂĽHMHSRWUHEQĂŞQHXVWiO\PRQLWRULQJVLWXiFLH6ORYHQVNRPiV8NUDMLQRX WDNPHUNPVFKHQJHQVNĂŞFK KUDQtFWDNĂĽHFHOpPXVFKHQJHQVNpPXSULHVWRUXJDUDQWXMHXUĂžLW~PLHUXEH]SHĂžQRVWL 1DVSRORĂžQHMKUDQLFL]DWLDÄ?QLH MHUHJLVWURYDQĂŞĂĽLDGQ\]YOiĂŁWQ\SRK\ED6ORYHQVNRQHHYLGXMHDQL]YĂŞĂŁHQĂŞSRĂžHWĂĽLDGRVWt RSROLWLFNĂŞD]\OĂžLREĂžLDQVWYR 3RGÄ?D)LFDVORYHQVNpVSUDYRGDMVNpVOXĂĽE\SUDFXM~QDSOQp REUiWN\%H]SHĂžQRVWQiUDGD ĹĄtĂĄtu je v stave pohotovosWLSULĂžRPQHY\O~ĂžLOĂĽHE\MX YNUiWNRPĂžDVHPRKRO]YRODĢ $NRSRNUDĂžRYDO6ORYHQVNX YSUtSDGH]DYHGHQLDHNRQRPLFNĂŞFKVDQNFLtYRĂžL5XVNXKUR]LDYiĂĽQHKRVSRGiUVNHĂŁNRG\ (XUySVND~QLDXĂĽQLHNRÄ?NRNUiW GHNODURYDODĂĽHYSUtSDGHÄ&#x2021;DOĹĄieho poruĹĄenia teritoriĂĄlnej FHOLVWYRVWL8NUDMLQ\]RVWUD-

7

(XURYRÄ?E\VDQD6ORYHQVNX XVNXWRĂžQLDPiMD.DQGLGXMHSROLWLFNĂŞFKVWUiQ9ROLĢVLEXGHPHHXURSRVODQFRY KandidujĂş: NOVA, KonzervaWtYQLGHPRNUDWL6ORYHQVND2EĂžLDQVNDNRQ]HUYDWtYQDVWUDQD .UHVĢDQVNRGHPRNUDWLFNp KQXWLH 6PHUÂą6' 6ORYHQVNiÄ?XGRYiVWUDQD 1iURGD6SUDYRGOLYRVĢQDĂŁDVWUDQD 0DJQLÂżFDW6ORYDNLD  'HPRNUDWLFNiREĂžLDQVNDVWUDQD VWDWRĂžQĂŞFKUHJLRQiOQD VWUDQD6ORYHQVND 0DÄ&#x2021;DUVNi NUHVĢDQVNRGHPRNUDWLFNiDOLDQFLD 6WUDQD7,3  Ä?XGRYiVWUDQD1DĂŁH6ORYHQVNR (XUySVNDGHPRNUDWLFNi

VWUDQD 1RYĂŞSDUODPHQW 0RVW+tG .UHVĢDQskĂĄ slovenskĂĄ nĂĄrodnĂĄ strana 6WUDQDGHPRNUDWLFNpKR 6ORYHQVND 6WUDQD]HOHQĂŞFK 9='25ÂąVWUDQDSUiFH 2E\ĂžDMQtÄ?XGLDDQH]iYLVOpRVREQRVWL 3UiYRDVSUDYRGOLYRVĢ  6ORERGDD6ROLGDULWD 6WUDQDPRGHUQpKR6ORYHQVND  .RPXQLVWLFNiVWUDQD6ORYHQVND Ă&#x2019;69,7 6WUDQD REĂžLDQVNHMÄ?DYLFH 6ORYHQVNiQiURGQiVWUDQD 6ORYHQVNiGHPRNUDWLFNiDNUHVĢDQVNi ~QLD'HPRNUDWLFNi VWUDQD 3ULDPDGHPRNUDFLD.UHVĢDQVNiÄ?XGRYiVWUDQD 6WUDQDPDÄ&#x2021;DUVNHMNRPXQLW\  TASR

5REHUW)LFR)RWR7$65

Q\0RVNY\EXGH~QLDQ~WHQi XYDOLĢQD5XVNRHNRQRPLFNpVDQNFLH Ă&#x201E;9HUtPHĂĽHNWDNHMWRVLWXiFLL neprĂ­de a uprednostnia sa dipORPDWLFNpULHĂŁHQLDQDWRDE\VD VLWXiFLDQD8NUDMLQHXSRNRMLODÂł SR]QDPHQDO)LFR =iURYHÄ&#x2013;SRWYUGLOSULSUDYHQRVĢYOiG\SRNLDÄ?VLWRVL-

WXiFLD Y\üLDGD SUHGORüLĢ QDPLPRULDGQXVFK{G]X1iURGQHMUDG\65EDOtÞHNEH]SHÞQRVWQêFKRSDWUHQt$NR príklad uviedol preruťenie GRGiYRN QiKUDGQêFK GLHlov pre slovenskú vojenskú techniku. TASR

SLOVENSKO LĂ KA TURISTOV PRIAMO V PEKINGU Slovensko mĂĄ zĂĄujem o Ä?Ă­nskych turistov. ZĂĄstupcovia Ministerstva dopravy, vĂ˝stavby a regionĂĄlneho rozvoja SR, ako aj Slovenskej agentĂşry pre cestovnĂ˝ ruch prezentovali krĂĄsy Slovenska na veÄžtrhu China Outbound Travel & Tourism Market, ktorĂ˝ je urÄ?enĂ˝ vĂ˝hradne pre zĂĄstupcov touroperĂĄtorov a odbornĂ˝ch mĂŠdiĂ­.

(Ă&#x2019;SDUODPHQW)RWR7$65

HOSPODĂ RILI S PREBYTKOM RozpoÄ?tovĂŠ hospodĂĄrenie samosprĂĄv skonÄ?ilo v roku 2013 s prebytkom 121,7 miliĂłna eur v metodike ESA 95, Ä?o takmer zodpovedĂĄ výťke plĂĄnovanĂŠho prebytku v sume 136,1 miliĂłna eur. Na rokovanĂ­ PredsednĂ­ctva a Rady ZMOS v Žiline o tom informoval predseda ZdruĹženia miest a obcĂ­ Slovenska (ZMOS) Jozef DvonÄ?.

3ULD]QLYĂŞYĂŞVOHGRNUR]SRĂžWRYpKRKRVSRGiUHQLDGRVLDKOL REFHSRGÄ?DKRYRUN\QH=026 0DUW\%XMÄ&#x2013;iNRYHMQDSULHN Ă&#x201E;,EDMHGQRSHUFHQWR]DKUDQLĂž- QĂŞFKĂŁWDWLVWtNURĂžQHY\FHVWXMH $ĂĽSHUFHQWĂ˝tÄ&#x2013;DQRYSUHIH- prepadu ich rozhodujĂşceho QĂŞFKQiYĂŁWHYQtNRYNQiPSULĂŁOR GR]DKUDQLĂžLDDĂĽPLOLyQRY UXMHWRWLĂĽGRYROHQN\YPHVWiFK SUtMPXÂąYĂŞQRVXGDQH]SUtM]Ă˝tQ\ĂžRXUĂžLWHFKFHPHYEX- Ă˝tÄ&#x2013;DQRY 23 percent zasa trĂĄvi svoje PRYI\]LFNĂŞFKRV{E6NXWRĂžG~FQRVWL]PHQLĢ6ORYHQVNRMH Ă˝tQVN\PQRYLQiURPDWRXUR- YRÄ?QRQDRNUXĂĽQĂŞFKFHVWiFK QĂŞYĂŞQRV]WRKWRSUtMPXERO NUiVQDNUDMLQDNWRUiPiĂžtQ- SHUiWRPVDSUH]HQWRYDOSUH- 9UiPFLSRE\WRYYPHVWiFKSUH- RSURWLVFKYiOHQpPXUR]SRĂžVN\PWXULVWRPĂžRSRQ~NQXĢÂł GRYĂŁHWNĂŞPUHJLyQKODYQpKR YDĂĽXMH]iEDYDKLVWyULDDXPH- WXQDURNQLĂĽĂŁtRPLSRYHGDOSULDPRY3HNLQJXĂŁWiW- PHVWD D PRĂĽQRVWL UHNUHiFLH nie, kultĂşrne akcie a nĂĄkupy. OLyQRYHXU Q\WDMRPQtNPLQLVWHUVWYD)UDQ- YR9\VRNĂŞFK7DWUiFK5HĂ&#x20AC;HN+RYRUN\Ä&#x2013;D=026GRSOQLWLĂŁHN3DONR3RGÄ?DPHG]LQiURG- WXMHWR]iXMP\ĂžtQVN\FKWXULVWRY PN ODĂĽHYGLVNXVLLVDĂžOHQR-

via Rady ZMOS vyjadrovaOLNSUREOpPRPÂżQDQFRYDQLD VDPRVSUiY Ă&#x201E;3RXND]RYDOL QDG{VOHGN\ĂŁHWUHQLDYSRGREHSR]DVWDYHQĂŞFKLQYHVWLĂžQĂŞFKDNFLtSRXND]RYDOLQDSUHSDGYĂŞQRVX]GDQH QDYUKRYDOLULHĂŁHQLDÂąQDMPl QiYUDWNSHUFHQWSRGLHOXQDGDQLDFKÂłGRGDODKRYRUN\Ä&#x2013;D=026 TASR


8

naĹĄe novinky

ROZHOVOR

MICHAL BUBĂ N:7925Ă&#x2039;0(6/8â1Ă&#x2019; $72/(5$171Ă&#x2019;32/,7,.8 ByĹĽ Ä?lenom nejakej politickej strany na Slovensku je dnes skĂ´r hendikep ako vĹĄeobecne uznĂĄvanĂĄ skutoÄ?nosĹĽ. A ak sa nieÄ?o takĂŠ tĂ˝ka mladĂŠho Ä?loveka, je to priam podozrivĂŠ. Ale poÄ?as rozhovoru s Michalom BubĂĄnom, 33-roÄ?nĂ˝m kandidĂĄtom na europoslanca, Ä?lenom novozaloĹženej strany, som niÄ? podozrivĂŠ nepostrehol. Iba ak to, Ĺže je podozrivo rozhÄžadenĂ˝, odhodlanĂ˝, energickĂ˝ a zanietenĂ˝. A Şe chce s partiou mladĂ˝ch ÄžudĂ­ zmeniĹĽ Slovensko!

RGPQRKĂŞFKĂ&#x201E;]DVO~ĂĽLOĂŞFKÂł SROLWLNRYQLHMHP{MYVWXS do politiky, respektĂ­ve kandiGDW~UDGR(XUySVNHKRSDUODPHQWXPRWLYRYDQiSHQLD]PL

]Ste mladĂ˝ Ä?lovek, preÄ?o ste sa rozhodli vstĂşpiĹĽ do politiky? 2GSRYHÄ&#x2021;MHMHGQRGXFKi1HPRKROVRPVDQHĂžLQQHSR]HUDĢNDPVDQDĂŁDNUDMLQDXEHUi1D6ORYHQVNXPL]iOHĂĽt MHNUiVQHPiPNQHPXYU~FQ\Y]ĢDK$OHPRPHQWiOQHWX QHYLGtPSUtOLĂŁYHÄ?DSR]LWtY SUHNYDOLWXĂĽLYRWD+ODYQH PODGtÄ?XGLDRS~ãĢDM~6ORYHQsko, nevidia tu perspektĂ­vu, nevidia tu uplatnenie. Na saPRWQRPIDNWHĂĽHPODGtÄ?XGLD FKF~tVĢGR]DKUDQLĂžLDQLHMH

G{VOHGNXSROLWLND.HÄ&#x2021;QiP SUHNiĂĽDĂžRVDGHMHQD6ORYHQVNXSRÄ&#x2021;PHWR]PHQLĢ =WRKWRG{YRGXVPH]DORĂĽLOLSROLWLFN~VWUDQX7,3DE\ VPH7925,/,,1Ă&#x2019;32/,7,.8&KFHPHQLHĂžR]PHQLĢ Y\XĂĽLĢVYRMHSR]QDWN\VN~VHQRVWLMD]\NRYpYHGRPRVWLVYRMXG\QDPLFNRVĢPODGRVĢHQHUJLX9ĂŁHWNRYORĂĽLĢ GRSR]LWtYQHM]PHQ\ &KFHP PODGĂŞP Ä?XÄ&#x2021;RP RGNi]DĢĂĽH]iOHĂĽtKODYQH QDQLFKOHERLGHRLFKEXG~FQRVĢ2LFK]RGSRYHGQRVĢ ]DVYRMLFKURGLĂžRYDVWDUĂŞFK Ă&#x201E;3ROLWLNMHWHQĂžR URGLĂžRY0XVtPHVDDNWtYQHMĂŁLH]DSiMDĢGRSROLWLN\DE\ ]DVWXSXMHREĂžDQRY VPHSULQLHVOLĂŁDQFXSUHEXG~FQRVĢ6ORYHQVNDSUHQDĂŁX QLHWHQĂžRYOiGQHÂł EXG~FQRVĢ&KFHPDE\PRMH GHWLPDOLG{YRGĂĽLĢQD6ORYHQVNXDDE\WX]RVWDOLPOD0LFKDO%XEiQ GtSHUVSHNWtYQLÄ?XGLDDE\ QLĂž]Op-HWRY\QLNDM~FDSUt- VPHW~WRNUDMLQXSRVXQXOL OHĂĽLWRVĢSUDFRYDĢYNWRURP- Ä&#x2021;DOHM9LHPĂĽHQDWRPiPH NRÄ?YHNĂŁWiWH(Ă&#x2019;]tVNDYDĢ VPHYHÄ?PLSUDFRYLWĂŞDĂŁLNRYQRYpSR]QDWN\VN~VHQRVWL QĂŞQiURGOHQVDPXVtPHSRY]GHODQLHQDXĂžLĢVDMD]\N\ VWDUDĢVDPLRVHED ]DURELĢVL äLDÄ?QHJDWtYQHQDWRPMH ĂĽHQHPDM~PRWLYiFLXYUiWLĢVD$NYĂŁHWFLPODGtÄ?XGLDRVWDQ~ĂĽLĢY]DKUDQLĂžt WDN SHUVSHNWtYD XĂĽ WHUD] QHUDGRVWQiEXGHHĂŁWHKRUĂŁLD(ĂŁWHYlÞãtRGOLYPR]JRYHNRQRPLFNĂŞ~SDGRN QHXGUĂĽDWHÄ?QĂŞVRFLiOQ\V\VWpP7RWRPDPRWLYRYDORSUH vstup do politiky.

]Politika nie je prĂĄve to, Ä?o u nĂĄs obÄ?anov zaujĂ­ma, nehovoriac o mladĂ˝ch ÄžuÄ?och. 0\VOtP VL ĂĽH SUiYH PODGĂŞPÄ?XÄ&#x2021;RPE\PDOR]iOHĂĽDĢQDEXG~FQRVWL2QLE\VD PDOL]DXMtPDĢRVYRMXEXG~FQRVĢDWR]QDPHQi]DXMtPDĢ VDRYHFLYHUHMQpVSUiYXYHFt YHUHMQĂŞFKĂžRMHYNRQHĂžQRP

0LFKDO%XEiQOtGHUNDQGLGiWN\VWUDQ\7,3GRHXURYROLHE

]AkĂŠ je vaĹĄe povolanie? 9\ĂŁWXGRYDOVRPPHG]LQiURGQĂŞSRGQLNRYĂŞPDQDĂĽPHQW Y5DN~VNXDS{VRELOVRP WDPĂŁW\ULURN\YREODVWLÂżQDQFLtDDXGLWX0RPHQWiOQHSUDFXMHPXĂĽVLHGP\URN SUHQDGQiURGQ~ÂżUPXVRVtG-

=Ä?DYD0DUWLQ6FKZDQW]HU-DQD9RORĂŁLQRYi0LFKDO%XEiQD7RPiĂŁ+XGHF

ORPYR9LHGQL-HWRYHÄ?Ni UHDOLWQiÂżUPDNWRUiYODVWQt PQRKRQHKQXWHÄ?QRVWtSRFHOHM (XUySH.RPSOH[QHULDGLP LQYHVWLĂžQpSURMHNW\YKRGQRWiFKVWRYLHNPLOLyQRYHXU 3RVOHGQĂŞURNDSROVRPSUDcoval v Moskve. Na rozdiel

]Kandidujete za europoslanca. Ä˝udia vo vĹĄeobecnosti nevedia, Ä?o europoslanci v parlamente robia a uĹž vĂ´bec nevedia, Ä?o robia pre Slovensko. Ako by ste to chceli zmeniĹĽ? Ä?XGLD X QiV PDM~ UHODWtYQHQt]NXYHGRPRVĢRGLDQtQLHOHQYHXURSDUODPHQWH DOHRYĂŁHWNĂŞFKLQĂŁWLW~FLiFK Y(Ă&#x2019;DY%UXVHOL6PHPODGĂŞPĂžOHQRP(Ă&#x2019;VPHWDPOHQ GHVDĢURNRYDWiLQIRUPRYDQRVĢGRVLDKODYUFKROSUiYH SUHGGHVLDWLPLURNPLNHÄ&#x2021; VPHGR(Ă&#x2019;YVWXSRYDOL-HGHQ ]ERGRYQiĂŁKRSURJUDPXMH SUiYH]YĂŞĂŁHQLHLQIRUPRYDQRVWLRGLDQtY%UXVHOLDE\ VLÄ?XGLDOHSĂŁLHXYHGRPRYDOL G{OHĂĽLWRVĢ(Ă&#x2019;DYSOĂŞYDQLH rozhodnutĂ­ a diania v BruseOLQDLFKNDĂĽGRGHQQĂŞĂĽLYRW 3DUDGR[QHGYDNUiWSRVHEH VPHPDOLQD6ORYHQVNXQDMQLĂĽĂŁLX~ĂžDVĢYHXURYRÄ?EiFK Y FHOHM (Ă&#x2019; SULĂžRP SRGÄ?D SULHVNXPRYYHUHMQHMPLHQky sĂş SlovĂĄci jeden z najSURHXUySVNHMĂŁtFKQiURGRY 3UtĂžLQRXMHLVWHDM QH LQIRUPRYDQRVĢĂžRFKFHPH]PHQLĢ$OHEXGHWRGOKĂŞSURFHV ]Nie je ambĂ­cia byĹĽ poslancom europarlamentu bliŞťia skĂ´r starĹĄĂ­m a skĂşsenejĹĄĂ­m politikom? 1HP\VOtPVLWR0QRKtVWDUĂŁt SROLWLFL]DĂžtQDOLVSROLWLNRXDM YPODGĂŁRPYHNXDSULWRPQHPDOLWRÄ?NRSUDFRYQĂŞFKVN~senostĂ­ ako ja, ani kontakW\VR]DKUDQLĂžtPQHYHGHOL plynulo ĹĄtyri cudzie jazyky, QHĂĽLOLYWHM(XUySHWDNQDSOno ako naĹĄa generĂĄcia. Ja sa QHERMtPWRKRĂĽHVRPQHVN~VHQĂŞSROLWLNQDRSDNP\VOtPVLĂĽHMHWRPRMDYĂŞKRGD DĂĽHMHWRYĂŞKRGDDMSUH6ORvensko. Nakoniec aj pre EuUySXNHÄ&#x2021;WDPS{MGXPODGt ĂŁLNRYQtÄ?XGLDNWRUtV~]SUD-


číslo 6/2014

ROZHOVOR

9

[HQHåLYLOLVDYPLQXORVWL NWRUpV~]P\VOXSOQpDNYDlen politikou, ale inou prá- OLWQp7UHEDRGVWUiQLĢSUtFRXDUR]XPHM~NDåGRGHQ- OLãQ~UHJXOiFLXDE\URNUDFLX QpPXåLYRWXĐXGt

]Ste nováčik na politickej scéne. Ako dostávate svoje myšlienky k občanom? 0iPHYUiPFLQDãLFK¿QDQþQêFKPRåQRVWtELOERDUGRY~NDPSDĖDWDNWLHåURDG show, teda putovanie po sloYHQVNêFKPHVWiFK0DOVRP VYRMSUYêSROLWLFNêUR]KRYRU YUiGLXQDåLYRSUHGWLVtF SRVOXFKiþPLþRSUHPĖDQHERORY{EHFMHGQRGXFKp+RGLQXDSROVRPRGSRYHGDO QDåLYRQDRWi]N\SRVOXFKiþRYVQDåLOVDSUH]HQWRYDĢ P\ãOLHQN\VOXãQRVWLQDSULHN WRPXåHVRPGRVWDOU{]QH DQLHYåG\V\PSDWLFNpRWi]N\,EDDNRSHUOLþNXXYHGLHP åHSUHGRPQRXWDPEROLYODVWne všetci prezidentskí kandiGiWLYUiWDQHSiQD.ĖDåND .LVNX)LFDWDNåHWREROD SUHPĖDGRVĢYêUD]QiVN~ãND RKĖRP9HUtPåHQDãHPODGpP\ãOLHQN\XS~WDOLSRVOXFKiþRY]Y\NQXWêFKQDUHþL ÄVWDUêFK³SROLWLNRY ]Na čo by ste sa v prípade úspešnej kandidatúry v europarlamente zamerali? 0\VOtPVLåHPRMRXYêKRGRXMHåHVRPãWXGRYDOPHG]LQiURGQêSRGQLNRYêPDQDåPHQWPiP]DPHUDQLH QD¿QDQFLHDHQHUJHWLNXWDNåHWLHWRREODVWLV~PLEOt]NH 3RWRPVRPS{VRELOYREODVWLGDQt~þWRYQtFWYDDDXGLWX QHVN{UYREODVWLSURMHNWRYpKRPDQDåPHQWXDWRKODYQH YREODVWLUHWDLOXWHGDPDORREFKRGX&KFHOE\VRPSRGSRULĢPODGêFKĐXGt]YêãLĢ ¿QDQþQpSURVWULHGN\QDSRGSRUXY]GHOiYDQLDDYêPHQQêFKãWXGLMQêFKSRE\WRY7LH SRPiKDM~NEXGRYDQLXHXUySVNHMLGHQWLW\DNWRPX åHPiPHY(XUySHNVHEH EOt]NR3RGSRUtPSURJUDP\ ]DPHUDQpQD]DPHVWQDQRVĢ ]DPHUDOE\VRPVDQDSRGSRUXPDOêFKDVWUHGQêFKSRGQLNRY3UiYHWLHWRWLåY\WYiUDM~Y(ÒYlþãLQXSUDFRYQêFK PLHVWDV~SLOLHURPPQRKêFK HNRQRPtN%RORE\WUHEDSUHKRGQRWLĢVPHURYDQLH(XUySVNHM~QLHD]HIHNWtYQLĢMXDE\ VPHY\WYRULOLþRQDMMHGQRGXFKãLHSURVWUHGLHDE\VPH SULMtPDOLOHQWDNpVPHUQLFH

]Ste členom novej strany TIP. Nechceli ste radšej vstúpiť do nejakej už existujúcej? 8UþLWHQLH1DãDVWUDQDY]QLkala postupne z iniciatívy PODGêFKĐXGtNWRUtVD]DþDOLVWUHWiYDĢSUiYHYG{VOHGNX VNODPDQLD]SROLWLFNpKRYêvoja na Slovensku pred predþDVQêPLYRĐEDPL8YHGRPLOLVPHVLåHþDNDĢQLHþR RGV~þDVQêFKSROLWLNRYDNHMNRĐYHNVWUDQ\MHVWUDWDþDVX DDNFKFHPH]PHQ\PXVtPHWRVN~VLĢVDPL5R]KRGQXWLH]DORåLĢSROLWLFN~VWUDQX 7,3D7925,ġ,1Ò32/,7,.8SULãORYOHWHPLQXOpKR URNXDYHĐPLPRWLYXM~FLERO SUHQiVPRPHQWNHćVDQiP SRGDULORY\]ELHUDĢYSULHEHKXYHĐPLNUiWNHKRREGRELD (53 dní) vyše 13-tisíc podpiVRYSRWUHEQêFKQD]DORåHQLH VWUDQ\7RQiPXNi]DORåHMH WXãDQFDQD~VSHFKåHĐXGLD VLXYHGRPXM~SRWUHEX]PHQ\IDQGLDKODYQHPODGêPĐXćRPDE\RQLEROLWêPKODYQêPPRWRURP]PHQ\ 8VWDQRYXM~FL VQHP ERO 18. januára tohto roku v Banskej Bystrici. Sto ustanovuM~FLFK þOHQRY MH ] FHOpKR 6ORYHQVNDPiPHWDNNRQWDNWVRYãHWNêPLUHJLyQPL DUR]XPLHPHSRWUHEiPĐXGt YQLFK1LHDNRV~þDVQtSROL-

0LFKDO%XEiQ

0LFKDO%XEiQYSOQRPQDVDGHQt

WLFLNWRUtY%UDWLVODYHþDVWRNUiW]DE~GDM~]NWRUpKRUHJLyQXSULãOLNRKRYODVWQH PDM~]DVWXSRYDĢ&KFHPH SUHEXGLĢ KODYQH PODGêFK ĐXGtþDVWRDSDWLFNêFKDQHG{YHUþLYêFKYRþLRNROLXSROLWLNHDNQDãHMNUDMLQH$E\VL XYHGRPLOLåHSUiYHRQLP{åX D PXVLD PHQLĢ D ]PHQLĢ 6ORYHQVNR

GRHXURSDUODPHQWXNDåGpPX åHGiPHNGLVSR]tFLLYãHWNêFKPLHVWQDQDãHMNDQGLGiWNH6SUDYLOLVPHSULPiUN\FH]RQOLQHV\VWpPQD]YDOL VPHKR(XURNDVWLQJDWDPVD PRKROSULKOiVLĢNDåGêNWRVD VWRWRåĖXMHVKRGQRWDPLVWUDQ\±NWRUpV~VOXãQRVĢWROHUDQFLDNRPSURPLVďXGLD PRKOLKODVRYDĢ]DVYRMLFK kandidátov. Trinásti „vyvo]Po vzniku strany prišiel OHQt³Y]LãOL]NDQGLGiWRY Eurokasting. 9þDVHX]DYUHWLDKODVRYD5R]KRGOLVPHVDåH SUYp QLDEROLOHQãW\ULDNDQGLGiWL YRĐE\ GR NWRUêFK S{MGH- þOHQPLVWUDQ\7,37R]QDPHEXG~HXURSDUODPHQWQp PHQiåHVPHGDOLGHYLDWLP DåHGiPHãDQFXNDQGLGRYDĢ QH]iYLVOêPĐXćRP]FHOpKR6ORYHQVND KODYQHPODGêP±V~WDPãWXGHQWLUDper, kúzelník, univerzitná SURIHVRUND SULHVWRUDWtWR V~WHUD]NDQGLGiWPLQDNDQdidátskej listine strany TIP, YlþãLQD]QLFKDNRREþLDQVNL nezávislí kandidáti.

]Priblížte nám váš obyčajný deň. 3RYHGDOE\VRPåHRE\þDMQê GHĖDQLQHPiPNDåGêGHĖMH YQLHþRPLQê2GIHEUXiUDVRPVL]REUDOYSUiFLãW\UL PHVLDFHQHSODWHQpYRĐQRDE\ VRPVDPRKROYHQRYDĢNDPSDQLGRHXUySVNHKRSDUODPHQWX 6RP]DWRVYRMPX]DPHVWQiYDWHĐRYLYHĐPLYćDþQê.RQFRPPLQXOpKRURNXVRPWRWLå~VSHãQHXNRQþLOSURMHNW YêVWDYE\REFKRGQpKRFHQWUD DYUiWLOVD]0RVNY\7êP]DþDOD]PHQDYPRMRPS{VREHQt 2GIHEUXiUDFKRGtPSRFHORP 6ORYHQVNXYUiPFLURDGVKRZ VWUDQ\7,3QDNWRUHMVDVQDåtPHNDåGêGHĖYLQRPPHVWH

QDKODYQRPQiPHVWtSULDPR VWUHWiYDĢVREþDQPL0iPH QiãVWDQVYêUD]QêPLIDUEDPLDE\VPHXS~WDOLY\MDGULOLåHVPHPODGtDG\QDPLFNt .RPELQiFLXWêFKWRIDULHE]DWLDĐQDSROLWLFNHMVFpQHQD6OR-

Ä&KFHPDE\PRMH GHWLPDOLG{YRGåLĢ QD6ORYHQVNX³ 0LFKDO%XEiQ YHQVNXQHPiQLNWR&KFHPH E\ĢQLHOHQSDSLHURYtELOERDUGRYtþLWHOHYt]QLSROLWLFLDOH FKFHPHE\ĢSUHGRYãHWNêP PHG]LĐXćPL'LVNXWXMHPH VREþDQPLDE\VPHLPSUHGVWDYLOLP\ãOLHQNXåHVDQDãOL WDNtPODGtRSWLPLVWLQDGãHQFLNWRUêP]iOHåtQDEXG~FQRVti tejto krajiny. Viacerí z nás åLOL Y ]DKUDQLþt DOH YUiWLOLVDVSlĢGRPRYQD6ORYHQVNRFKFHPHWXQLHþR]PHQLĢ NOHSãLHPXDtVĢLQêPPODGêP DPODGR]PêãĐDM~FLPĐXćRP SUtNODGRP 0iPHVLOQ~]iNODGĖXSRFHORP6ORYHQVNXDYNDåGRP NUDMLDPHVWHVDWêFKWRVWUHWQXWtVREþDQPL]~þDVWĖXM~QLHOHQ kandidáti na europoslancov, DOHDMQDãLPLHVWQLþOHQRYLD DSUHGVHGDDOHERSRGSUHGVHGRYLDVWUDQ\6PHPODGtDG\QDPLFNtDGiYDPHGRWRKRQDMPlVYRMþDVDHQHUJLX7DNWR SULDPRVĐXćPLYLFKUHJLyQH FKFHPH 7925,ġ ,1Ò 32/,7,.8 (jah)


10

naše novinky

ROZHOVOR

M. ŠEFČOVIČ: %8'Ò&126ġ6/29(16.$ -(-('12=1$ý1(9(85Ï36.(- ÚNII ]Ako ste sa stali európskym komisárom, bolo ťažké “dostať sa” k tejto práci? 0RMD S{YRGQi NDULpUD MH RGURNXVSlWiVGLSORPDFLRX=DþtQDOVRPDNRþHVNRVORYHQVNêGLSORPDWDSRUR]GHOHQtýHVNRVORYHQVNDVRP]DþDO SUDFRYDĢQDYWHGDMãRP0LQLVWHUVWYH]DKUDQLþQêFKYHFt65 .HćERORMDVQpåHQDãRXFLHĐRYRXVWDQLFRXEXGH(ÒGRSOQLOVRPVLY]GHODQLHDXURELO 3K']HXUySVNHKRSUiYDþR YWRPþDVHQD6ORYHQVNXãWXGRYDOPiORNWR7~WRVN~VHQRVĢ VRPQiVOHGQHY\XåLOYUiPFLS{VREHQLDQDU{]Q\FKSRVWRFKQD0=9D(=65þLXå DNRSROLWLFNêULDGLWHĐDOHERJHQHUiOQ\ULDGLWHĐSUHHXUySVNH ]iOHåLWRVWL'OKãtþDVVRPS{VRELODNR]iVWXSFDYHĐY\VODQFD SUL(XUySVN\FKVSRORþHQVWYiFK 3RQiYUDWH]SRVWXYHĐY\VODQFDY,]UDHOLVRPQHVN{UWLHWR SR]QDWN\Y\XåLOYSR]tFLLVWiOHKRSUHGVWDYLWHĐD65SUL(Ò 9URNXVRPSRRGFKRGH-iQD)LJHĐDQD]Y\ãQ~þDVĢ PDQGiWXSUHY]DOSRVWNRPLViUD SUHNXOW~UXY]GHODQLHPOiGHå DãSRUW1HVN{UVRPEROQDSR]tFLXHXUySVNHKRNRPLViUDUHQRPLQRYDQêVORYHQVNRXYOiGRX QDćDOãLHIXQNþQpREGRELH(. 3ULWêFKWR]PHQiFKGRFKiG]D DMN]PHQiPSRUWIyOLtNRPLVi-

URY'RVWDOVRPQDVWDURVĢPHG]LLQãWLWXFLRQiOQHY]ĢDK\DDGPLQLVWUDWtYX=iURYHĖPLERO SULGHOHQêSRVWYLFHSUH]LGHQWDþLåHSRGSUHGVHGX(XUySVNHMNRPLVLH

]Aké najdôležitejšie úlohy plníte ako podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu? 8å]Qi]YXPRMHMIXQNFLHY\SOêYDåHPiPQDVWDURVWLY]ĢDK\(XUySVNHMNRPLVLHVRVWDWQêPLHXUySVN\PLLQãWLW~FLDPL (XUySVN\SDUODPHQW5DGD (Ò VQiURGQêPLSDUODPHQWPLDGRP{MKRSRUWIyOLDSDWUt DM]RGSRYHGQRVĢ]DSUDFRYno-právne predpisy pracovQtNRYHXUySVN\FKLQãWLW~FLt 2NUHPWRKRPLQLPiOQHUD] PHVDþQH]DVWXSXMHP(XUySVNXNRPLVLXQD5DGHSUHYãHREHFQp]iOHåLWRVWLQDNWRUHM VSROXVPLQLVWUDPL]DKUDQLþQêFKYHFt(ÒSULSUDYXMHPHHXUySVNHVXPPLW\DURNXMHPHRRWi]NDFKNWRUpPDM~ NĐ~þRYêYê]QDPSUH6ORYHQVNRDNRSUtSUDYDHXUySVNHKR UR]SRþWXNGHVDQiPSRGDULORQDURN\±Y\QHJRFLRYDĢSUH65PLOLDUG\ HXUQDćDOãtUR]YRMVORYHQVNêFK UHJLyQRYDPLHVWFLHVWåHOH]QtFãN{OSRGSRUXYHG\DYêVNXPXUR]YRMVORYHQVNpKRSRĐ-

0DURãâHIþRYLþSRGSUHGVHGD(XUySVNHMNRPLVLH

(XURYRĐE\V~QDMG{OHåLWHMãLHSUHPODG~JHQHUiFLX

QRKRVSRGiUVWYDDLQpREODVWL 1DMYlþãRXYê]YRXSUHV~þDVQ~(.ERODRGSRYHćQDEH]precedentnú hospodársku NUt]XSRþDVNWRUHMVPHPXVHOLSULMDĢYLDFHUpRSDWUHQLD QD]iFKUDQXVSRORþQHMHXUySVNHMPHQ\HXUR2NUHPWRKR VDQiPSRGDULORSULMDĢRSDWUHQLDYćDNDNWRUêPPDM~ VORYHQVNtREþDQLDFKUiQHQpVYRMHYNODG\YEDQNiFK DNWRUp]DPHG]LOLRGFKRGX YHĐNêFK]DKUDQLþQêFKIDEUtN]R6ORYHQVNDDWêPDM KURPDGQpPXSUHS~ãĢDQLX pracovníkov. 'QHVP{åHPHV~ĐDYRXVNRQãWDWRYDĢåHVXYHGHQêPLQiVWUDKDPLVPHVDY\VSRULDGDOL DHXUR]yQDSRVWDYHQiQDQRYêFK]iNODGRFKSRVWXSQHSUHkonáva recesiu. +RVSRGiUVNDNUt]DERODVSRMHQiDMVWODNRPQDãHWUHQLH YDGPLQLVWUDWtYH1DUHãWULNtívne opatrenia na národnej ~URYQLVRPUHDJRYDOSULMDWtPUHIRUP\DGPLQLVWUDWtYQHKR UR]SRþWX D ~SUDYRX pracovno-právnych predpiVRYSUHYãHWNêFKSUDFRYQtNRYHXUySVN\FKLQãWLW~FLt7R VDYSUD[LSUHMDYLORSUHGĎåHQtPWêåGHQQHMSUDFRYQHMGRE\ QDKRGtQ]YêãHQtPG{FKRGNRYpKRYHNXQDURNRY D FHONRYêP ]QtåHQtP FHONRYpKRSRþWX]DPHVWQDQFRYHXUySVN\FKLQãWLW~FLtR SHUFHQW7iWR]PHQDSULQHVLH GRURNX~VSRUXYRYêãNHPLOLDUG\HXU

9HĐPLGREUHYLHPDNRFLWOLYR ĐXGLDQD6ORYHQVNXYQtPDM~ SUiFXORELVWRYĆDOãRXDNWLYLWRXV~YLVLDFRXVPRMtPSRUWIyOLRPYXSO\QXOêFKURNRFKEROR ]DYHGHQLHGRSUD[HQDMUR]VLDKOHMãtUHJLVWHUORELVWRYYNWRURP MHYV~þDVQRVWL]DUHJLVWURYDQêFKYLDFQHåWLVtFSRGQLNDWHĐVNêFKPLPRYOiGQ\FK UHJLRQiOQ\FKD]iXMPRYêFK VXEMHNWRYD]GUXåHQtSUHNWRUpSUDFXMHYLDFQHåWLVtFMHGQRWOLYFRY±ORELVWRY

]Čo by ste odkázali Slovákom v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu? 9SUYRPUDGHE\VRPFKFHO VORYHQVNêPREþDQRPRGNi]DĢ DSRSURVLĢLFKDE\PiMDSULãOLNYROHEQêPXUQiP7LHåE\ VRPLFKFKFHOY\]YDĢDE\VYRMtPUR]KRGQXWtPSULVSHOLNYtĢD]VWYXSURHXUySVN\FKSROLWLFNêFKVWUiQDNR60(56' (ÒVDGQHVQDFKiG]DQDG{OHåLWHMNULåRYDWNHDUR]KRGXMHVD RWRPþLYQDGFKiG]DM~FRPREGREtRVWDQHRWYRUHQiVORERGQi VROLGiUQDDWROHUDQWQiEH]KUDQLþQêFKNRQWURODVMHGQRWQRX HXUySVNRXPHQRX±DOHERþL YMHMYQ~WUL]YtĢD]LDHXURVNHSWLFNpVLO\NWRUpPiPHDMQD6ORYHQVNXDNWRUpFKF~YUiWLĢVSlĢ EDULpU\KUDQLFHREPHG]LĢPRåQRVWLãW~GLDDSUiFHY]DKUDQLþt D]DUDGLĢ6ORYiNRYPHG]LREþDQRYNDWHJyULH %XG~FQRVĢ6ORYHQVNDMHMHG-

QR]QDþQHVSlWiV(XUySVNRX ~QLRX9lþãLQDVORYHQVNHMOHJLVODWtY\Pi]iNODGYHXUySskej právnej úprave, 85 percent VORYHQVNpKRH[SRUWXVPHUXMHQDHXUySVNHWUK\DSHUcent investícií na Slovensku SRFKiG]D]HXUySVN\FKIRQGRY3ODWtPHHXURPNWRUpMH SRYDåRYDQp]DGUXK~QDMG{OHåLWHMãLXVYHWRY~PHQX2NUHP WRKRYćDNDHQRUPQHMLQYHVWtcii, ktorá na Slovensko pricháG]D XåGUXKêNUiW YSRGREHHXUySVN\FKIRQGRYQDURN\ ±YRYêãNHPLOLDUG\ HXU6ORYHQVNREXGHPDĢYQDGFKiG]DM~FLFKURNRFKPRåQRVĢ DNWtYQHSUDFRYDĢQDSRVLOQHQt svojho hospodárskeho postaveQLDD]OHSãHQtåLYRWQHM~URYQH VORYHQVNêFKREþDQRY=DWLDĐ þRSRUHYRO~FLLVPHVD]KĐDGLVNDåLYRWQHM~URYQHSRURYQiYDOLV8NUDMLQRXGQHVP{åHPH VNRQãWDWRYDĢåHVPHSUHGEHKOL VYRMLFKVHYHUQêFKDMXåQêFKVXVHGRYGREHKOLýHVN~UHSXEOLNX D]UHJLyQXVDQDMþDVWHMãLHSRURYQiYDPHV5DN~VNRP 1DWRDE\VPHYWRPWRWUHQGH~VSHãQHSRNUDþRYDOLMHWUHEDDE\QDãXNUDMLQXY(XUySVNRPSDUODPHQWHUHSUH]HQWRYDOL NRPSHWHQWQtDVSRĐDKOLYt]iVWXSFRYLDVSRGSRURXREþDQRY DVRVLOQêPGHPRNUDWLFNêP PDQGiWRP7tEXG~WRWLåERMRYDĢQLHOHQRVORYHQVNp]iXMP\ DOHDMRPRGHUQ~(XUySXDMHM PLHVWRYJOREDOL]RYDQRPVYHWH (kj)


číslo 6/2014

INZERCIA

AJ VY SA ZAPOJTE DO ZMENY HĽADÁME ČLENOV DO ODBORNÝCH TÍMOV A REGIONÁLNYCH ŠTRUKTÚR STRANY

Sme nová stredo-pravá liberálna politická strana. Máme radi Slovensko a jeho budúcnosť nám nie je ľahostajná. Zasadzujeme sa za generačnú výmenu politikov a veríme v potenciál šikovných mladých Slovákov. V súčasnosti budujeme regionálne štruktúry a radi privítame ďalších členov, ktorí sa zapoja do odborných tímov strany. Sme presvedčení, že na Slovensku sú mladí ľudia, ktorí majú kvalitné vzdelanie, dobré jazykové schopnosti, a, hlavne, majú skvelé myšlienky. Hľadáme ľudí z rôznych oblastí, ktorí súhlasia s našimi hodnotami a chcú sa podieľať na podpore smerovania Slovenska k modernej Európe.

NEVÁHAJTE, ZAPOJTE SA! NZA 2828/14

KEĎ NIE MY, TAK KTO? KEĎ NIE TERAZ, TAK KEDY? Kontakt: tel.: 0908 057 597 e-mail: clenstvo@strana-tip.sk www.strana-tip.sk/strana/clenstvo

Tvoríme inú politiku

11


12

naše novinky

SPEKTRUM

LITERÁRNE DIANIE NA POVAŽÍ gického čítania, a tak sa stala základom publikácie Literárnym Považím. Aj keď som sa snažil o zaknihovanie čo najširšieho a najplastickejšieho obrazu literárneho miestopisu a dejepisu okresu, zohľadňoval som tu fakt, že súbežne s odhaľovaním pravdy o našich dejinách sa nám treba zoznamiť aj s tými hodnotami kultúrneho dedičstva, ktoré mali byť odsúdené na zabudnutie.

V rokoch 1994, 1995 vyšla v dvoch vydaniach knižná publikácia Literárnym Považím, ktorej spracovateľom je Považskobystričan Jozef Borčányi. Dielo vecne, stručne, výkladovo interpretuje obraz literárneho diania na strednom Považí od stredoveku dodnes.

Na prelome 60-tych a 70-tych rokov ste študovali slovenský jazyk a dejepis v Banskej Bystrici. Inklinovali ste k literárnej histórii už vtedy? V detstve sme s kamarátom Jánom málokedy vynechali príležitosť navštíviť miestnu knižnicu. Pani učiteľky ma na konci školského roka ako dobrého žiaka odmenili knižkou i rodičia mi ju vždy darovali k meninám či narodeninám. Pôsobili ste na základnej škole, popularizujúc zároveň literárne dianie na strednom Považí. Áno, osemnásť rokov som pôsobil v Závodníkovej obci Pružina, dvadsaťdva v ZŠ sv. Augustína v rodnom mes-

V publikáciách bol zmapovaný aj kraj okolo Váhu. Foto: archív (yel)

te pod Manínom. Od polovice osemdesiatych rokov som publikoval v regionálnej a čiastočne aj v celoslovenskej tlači. Vyšlo mi množstvo kultúrnohistorických príspevkov, najmä pri príležitosti výročí literátov, životom a dielom spojených s krajom okolo stredného toku Váhu. Osobitne si cením, že som

mal možnosť písomne korešpondovať s kňazom svätého života P. Jozefom Porubčanom, SJ, ktorý účinkoval pár rokov v Bystrici. Som rád, že som v ostatných rokoch jazykovou úpravou knižiek pomohol publicistovi Ottovi Gáťovi pri mapovaní histórie strednopovažskej obce Plevník – Drienové.

Aká bola cesta knižky Literárnym Považím? Vychádzajúc z istej znalosti literárnej histórie stredného Považia som pripravil niekoľko metodických listov pre učiteľov literárnej výchovy a dejepisu. Moja práca Považskobystrickým okresom literárnym bola úspešná na všetkých úrovniach Pedago-

Štyridsať rokov ste boli učiteľom a ste držiteľom Ceny sv. Cyrila a sv. Metoda. Ako hovorí básnik, „čas letel (a letí) ako splašené kone“. V každom žiakovi som sa snažil vždy vidieť mladého človeka ako Božie dieťa, a bol som z tých, ktorí k svojmu zverencovi v škole pristupujú s úctou a pokorou. Cena z rúk žilinského biskupa je za prínos v rozvoji katolíckeho školstva v Žilinskej diecéze. Spolu s manželkou a deťmi sa tešíme z dvojročnej vnučky Nellinky a chcel by som veriť, že mi ešte ostane čas venovať sa rukopisnej považskobystrickej čítanke. Ján Borčányi

STAVBY Z ÉRY SOCIALIZMU Považské strojárne boli voľakedy najväčším zamestnávateľom v našom okrese. Počas ich funkčnosti zaznamenala Považská Bystrica najväčší rozkvet, počas ktorého došlo k mnohým výstavbám. Väčšina z nich je funkčná, ale sú aj také, ktoré chátrajú a sú zdevastované. Vyžadované rekonštrukcie by boli veľmi nákladné a z hľadiska ich využiteľnosti nerentabilné. Takéto budovy sú v meste dve, jedna stojí v centre mesta pri ÚPSVaR, druhá pri autobusovom nástupišti.

Budova blízko nástupišťa Dnešná ZVL budova generálneho riaditeľstva.

Jedna administratívna budova Považskobystrických strojárni

leží v blízkosti autobusového nástupišťa. Stavebné návrhy vyhovovali hlavne z hľadiska estetického v daných rokoch. Vážne nedostatky sa prejavovali v čase letných horúčav, keď boli zamestnanci vystavení vysokým skleníkovým teplotám. Naopak v období zimných mesiacov bola citeľná slabá izolačná schopnosť presklenenej budovy.

Pomenovaná podľa prezidenta

Druhou takouto stavbou bola administratívna výšková budova bývalých VVZ, ktorej výstavba sa dokončila v roku 1971. Budova bola postavená ako koncernový podnik, ktorý sa pomenoval na počesť prezidenta. Mnohí zo staršej generácie si určité pamätajú veľký nápis týčiaci sa na vrchu „Po-

važské strojárne Klementa Gotwalda“. Význam oboch budov je pomaly spečatený – voľakedy pýcha, dnes najvyššie stavby, týčiace sa z diaľky ako mohyly a pamiatka na staré časy.

Podpora športovcov

Stará doba podporovala športovcov, najma futbalistov. Z tohto dôvodu bol postavený futbalový štadión. Do komplexu veľkého športového areálu pribudol aj zimný štadión a plaváreň, ktorej výstavba začala v roku 1968.

Potrebné sú opravy

Športoviská si rokmi vyžiadali rekonštrukcie, v rámci ktorých sa plánujú opravy zimného štadióna a úprava povrchu škvarového ihriska. Text a foto: Mária Kubáňová


Ä?Ă­slo 6/2014

KR�ŽOVKA

13

ADRENALĂ?NOVĂ&#x2030; SCHODY

2 4

Odfotografujte, Ä?o vĂĄs hnevĂĄ, Ä?o ĹĄpatĂ­ vaĹĄe okolie alebo naopak, Ä?o vĂĄs poteĹĄilo Ä?i milo prekvapilo. NapĂ­ĹĄte krĂĄtky popis k obrĂĄzku a poĹĄlite k nĂĄm do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu

1

NĂĄpoveÄ?: ALAMOS, BULA, DURAL, ILOVIK, OJAMA.

3

6FKRG\V~YHÄ?PLG{OHĂĽLWRXV~ĂžDVĢRXPHVWVNHMĂžLREHFQHMLQIUDĂŁWUXNW~U\1RNHÄ&#x2021;QHPDM~Ă&#x201E;VYRMKRVSUiYFXÂł NWRUĂŞE\LFKXGUĂĽLDYDOQLHOHQĂĽHĂŁSDWLDRNROLHDOHP{ĂĽX VDÄ?DKNRVWDĢQHEH]SHĂžQĂŞPL9QLHNWRUĂŞFKSUtSDGRFKVD WDNP{ĂĽHFKRGHQLHSRVFKRGRFKSUHPHQLĢQDQHEH]SHĂžQĂŞDGUHQDOtQRYĂŞĂŁSRUW 7H[WDIRWR VVD

OÄ&#x152;NĂ? PACIENT Parkovanie limuzĂ­ny na mieste pre invalidov, veÄžkĂ˝ dŞíp priamo na prechode, mesiace odstavenĂ˝ polovrak zaberajĂşci parkovacie miesto pred panelĂĄkom. NabudĂşce odfotografujte (priestupok, auto), napĂ­ĹĄte krĂĄtky popis k obrĂĄzku a poĹĄlite k nĂĄm do redakcie na adresu: ktomidalvodicak@14news.eu

3RĂžHWiXWQHXVWiOHSULE~GD$VQLPLDMSUREOpP\VSDUNRYDQtP7DNWRSDUNXMHMHGHQQiGHMQĂŞĂ&#x201E;SDFLHQWÂłRĂžQHMDPEXODQFLH0DMLWHÄ?GRPXPi]QHKRXUĂžLWHUDGRVĢ 7H[WDIRWR PKD


14

naše novinky

ŠPORT

HOKEJBALISTI SÚ AMBICIÓZNI História hokejbalu v PB sa začala písať okolo roku 1990. Medzi prvých zakladateľov patrili Jágla, Kukučka, Králik. Začalo sa hrávať na ihrisku pri futbalovom štadióne, neskôr sa hralo na 3. základnej škole i na 7. Základnej škole. Od roku 2003 sa hokejbal vrátil naspäť k futbalovému štadiónu, kde je dodnes. Hrá sa aj mestská liga. Prvá liga má 8 tímov, druhá liga má taktiež 8 tímov. Medzi prvoligové tímy patrí aj družstvo Rozkvet Považská Bystrica, pričom viac o hokejbalovom živote v meste nám prezradil súčasný hráč a podporovateľ klubu v jednej osobe František Matušík ml.

Celok Rozkvetu patrí medzi elitu v mestskej považskobystrickej hokejbalovej lige. Aká je veková skladba tímu? Tento tím je vekovo najmladší v lige a vekový priemer je okolo 19 rokov. Len dvaja hráči v mužstve majú nad 22 rokov. Ja a Milan Melicherík máme 30 rokov. Akú úroveň má mestská 1. liga? Sú v nej talenty? Úroveň ligy je trochu lepšia, ako v minulých rokoch. Je to spôsobené podľa mňa tým, že sa tu hrá extraliga a veľa chalanov, čo hrávalo ľadový hokej, skončilo a venuje sa už iba hokejbalu. Vždy sa nájdu ne-

jaké talenty, no treba im dať pomocnú ruku a nasmerovať ich správny smerom.

Ktoré tímy podľa vášho názoru by sa mohli stať majstrami Považskej Bystrice? Tento rok je 1. liga veľmi vyrovnaná. Pred sezónou sa predpokladalo, že Milochov a Šport bar budú lídrami súťaže. Neskôr sa však ukázalo, že aj mužstvo Scorpion má svoje kvality a drží sa na prvých priečkach so Šport barom. Taktiež si myslím, že do bojov o popredné miesta môže zasiahnuť aj Fanky team. Veľmi bude záležať na play-off. Kto ako posilní svoje mužstvá a aké podajú výkony.

Ktorý celok bol v minulom súťažnom roku na prvom mieste a aké výkony podával? Už dlhé roky je najlepším mužstvom Šport bar. Je to skupinka chalanov, ktorí sú spolu dlhé roky a hrajú vynikajúci hokejbal. Na ktorom mieste by chcel skončiť v tabuľkovom pelotóne klub Rozkvet Považská Bystrica a aké má ambície? V lige sme nováčikom a tomu nasvedčovali aj prvé 4 kolá, po ktorých sme boli na poslednej priečke. No naše mladé mužstvo sa postupne osmelilo a pred koncom súťaže sa bije

Hojebalisti v akcii. Foto: archív

o pekné tretie miesto. A aké máme ambície? Každý správny športovec by mal chcieť vyhrať. Takže aj my máme len tie najvyššie ciele.

Ako vidíte budúce smerovanie samotného hokejbalu? Hokejbal je veľmi pekný šport. Finančne nie je až tak náročný. Veľa hokejistov vyrástlo pravé

Naše mladé mužstvo sa postupne osmelilo a pred koncom súťaže sa bije o tretie miesto.

Hokejbalisti Rozkvetu s trofejou. Foto: archív

pri ňom. Slovensko má dobrú hráčsku základňu a robí aj dobré výsledky na svetových šampionátoch. U nás v meste hokejbal dlhé roky patril pod Žilinu. Zastávam názor, že hokejbal v Považskej by mal

byť pod jednou organizáciou. Veď hokejbalový klub tu má asi 300-člennú základňu, čo je podľa mňa asi najväčšia športová organizácia v meste. Kvitujem aj spoluprácu predsedu P. Zvaka s primátorom mesta.

Aká býva divácka kulisa na vašich dueloch? Na mestskú ligu chodia pozerať hlavne známi, alebo rodiny hráčov. Podstatne viac divákov chodí na extraligu. Tam je to už iná súťaž aj iná kvalita zápasov a je na čo pozerať. Diváci sa môžu tešiť tento rok na novú tribúnu, ktorú nám sľúbilo mesto. Ktorí hráči pochádzajúci z Považskej Bystrice sú reprezentantmi Slovenska? Máme hráčov v mužskej kategórii, ktorí sú aj majstrami sveta. Konkrétne Bratina, Bujdák či Blahút. V mládežníckych kategóriách sú to Šimeček, Kapralčik, Čižmár, Borčányi. Ján Borčányi

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré Mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Považská Bystrica, náklad 17 700 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu


číslo 6/2014

ŠPORT

15

ANDREJ MITAŠÍK: SNÍVAM O OLYMPIÁDE V našom meste nevyrastajú len výborní futbalisti, či hokejisti. Atletický oddiel Sparta je ďalším, ktorý už dlhé roky vychováva nové talenty. Medzi sľubných pretekárov patrí aj Andrej Mitašík. Chlapec z Dolného Moštenca je rýchlikom vo svojej kategórii a na trati 800 m patrí na Slovensku k absolútnej špičke. S týmto sympatickým a ambicióznym mladíkom sme sa porozprávali o jeho nádejne rozbehnutej atletickej kariére.

Andrej, kedy ste sa rozhodli pre atletiku a kedy ste s ňou začali?

K atletike ma v podstate priviedol môj starší brat. On sa v nej už pohyboval nejaký ten rok a vždy som sa mu chcel podobať, ba dokonca byť ešte lepší. Na moje šťastie sa v Považskej Bystrici nachádza športová škola, ktorá združuje talentovaných športovcov a vytvára im podmienky na rozvoj. Už

pri výbere do športovej triedy som dokázal, že tam patrím a v tej chvíli som sa len uistil, že práve atletika je to, čomu sa chcem v živote venovať.

mňa znamenalo vyvrcholenie mojej snahy.

Kto vás najviac motivuje a podporuje v športovej kariére?

Rodičia s bratom, ako aj ostatná rodina. Takisto ma podporuje výrazne môj tréner.

Ako trénuje úspešný bežec a aké trénerské metódy preferujete zo svojím trénerom?

Čo by ste chceli v atletike dosiahnuť?

Na to existuje jednoduchá odpoveď. Ako hovorí môj tréner: behať, behať, behať. Určite by som sa mu chcel poďakovať za jeho profesionálny prístup.

Mojím najväčším snom je dostať sa na olympijské hry. Ale to je vzdialená budúcnosť a ja sa sústredím na preteky, ktoré ma čakajú už čoskoro. Jedny z najvýznamnejších určite budú Olympijske hry mládeže, ktoré sa budú konať v Azerbajdžane. Dúfam, že dokážem splniť náročný časový limit. Hlavným problém však budú financie, pretože náklady spojené s pretekom tvoria čiastku 900 eur, čo je pre mňa momentálne nereálne. Ale určite sa teším na všetko, čo prinesie moja atletická budúcnosť.

K atletike ma v podstate pritiahol môj starší brat. Má na mojich výkonoch významný podiel a pomáha my stále sa posúvať vpred. Andrej Mitašík a jeho medailová zbierka. Foto: archív

Aký najväčší úspech ste zatiaľ dosiahli vo svojej kategórii?

Vážim si všetky úspechy, ale určite trojnásobné víťazstvo

na Európskych detských atletických hrách v Brne pre

František Brezničan

ODŠTARTOVALA ENDURO SEZÓNA Priaznivci motocyklového športu a hlavne toho endurového sa po zimnej prestávke dočkali úvodného podujatia MMSR, ktoré sa už tradične uskutočnilo na Búroch. Je potešitelné, že bodovali aj jazdci z nášho mesta. Tentokrát sa však mohli všetci pretekári, ktorých sa zišlo vyše dvesto, tešiť na klasické enduro a nie na country–cross, ako bývalo zvykom. Je len vecou názoru, či to bolo správne rozhodnutie. Ale keďže je snaha mať v programe viacero endurových podujatí, treba toto rozhodnutie akceptovať. Každopádne, náročná piesková trať plná dún dala zabrať každému. Jazdcom, ale aj samotným strojom. V prvom dni dominoval na trati Štefan Svitko. Za ním skončili práve naši pretekári, Jaro Štrbek a tretí dojazdil Marek Haviar. V nedeľu víťazstvo v absolútnom poradí zopakoval Svitko, tesne za ním skončil Thomas Hostinský a tretí Jaro Štrbek. Prvé preteky sezóny sú úspešne za nami. Tie ďalšie sú na prog-

rame koncom mesiaca, konkrétne 26. – 27. 4. 2014 v Skýcove. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie tuhé boje o majstrovské body vo všetkých výkonnostných triedach. Text a foto: František Brezničan

Sústredenie jazdca pred štartom enduro testu.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS MMSR ENDURO BORSKÝ MIKULÁŠ: 1. DEŇ MMSR E1: MMSR E2: MMSR E3: SP E1: SP E2: SP E3: Hobby 125: Hobby 250: Hobby 4T: Veterán: S Veterán:

1. Halgaš 1. Svitko 1. Štrbek 1. Zych 1. Bolebruch 1. Jalč 1. Gauroň 1. Masný 1. Mikuš 1. Černý 1. Čunderlík

2. Hrehor 2. Haviar 2. Ševela 2. Zych 2. Peterek 2. Hricko 2. Vokel 2. Hodas 2. Mráz 2. Marenčák 2. Oravec

3. Zboran 3. Paulen 3. Juríček 3. Ferencz 3. Štadáni 3. Vážny 3. Ištok 3. Hlaváč 3. Pochlopeň 3. Kavský 3. Leskovjanský

2. DEŇ: MMSR E1: MMSR E2: MMSR E3: SP E1: SP E2: SP E3: Hobby 125: Hobby 250: Hobby 4T: Veterán: S Veterán:

1. Halgaš 1. Svitko 1. Hostinský 1. Zych 1. Bolebruch 1. Peterek 1. Gauroň 1. Masný 1. Pochlopeň 1. Černý 1. Bašniar

2. Zboran 2. Paulen 2. Štrbek 2. Ferencz 2. Liška 2. Hricko 2. Vokel 2. Hodas 2. Koša 2. Marenčák 2. Čunderlík

3. Račko 3. Haviar 3. Ševela 3. Kavalec 3. Štadáni 3. Vážny 3. Ištok 3. Hlaváč 3. Mikuš 3. Kavský 3. Oravský


INZERCIA

naše novinky

NZA 2830/14

16

Npb 06 2014 web  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you