Page 1

33 000 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Príloha

zdravie Ročník: III. číslo. 12/2013 Dátum vydania: 4. 7. 2013

Martin

Hokejbalisti na radnici

Mesto opravuje výtlky

Nový náučný chodník

Tréner Daniel Babka

str. 2 S čerstvým ocenením spoza veľkej mláky martinských hokejbalistov v kancelárii primátora s radosťou prijal viceprimátor mesta Milan Malík.

str. 2 Podľa najnovších informácií, k 12. júnu mesto do opravy výtlkov investovalo okolo 140-tisíc eur.

str. 3 Na realizáciu náučného chodníka popri rieke Turiec sa podarilo získať vyše 16-tisíc eur a jeho otvorenie je naplánované na polovicu septembra.

str. 10 Hokejistov MHC Martin povedie v novej extraligovej sezóne Daniel Babka. Bývalý obranca naposledy trénoval mládež vo francúzskom Rouene.

DNI MESTA MARTIN SPREVÁDZALI POZITÍVNE EMÓCIE Dni mesta opäť ponúkli zábavu, hudbu, súťaže, ukážky práce hasičov, záchranárov i policajtov. Pozrite si fotogalériu Dní mesta Martin 2013. „Pripravili sme bohatý program a sme radi, že nám ani počasie neurobilo škrt cez rozpočet. Aj keď je kríza a pri organizácii najväčšieho podujatia v roku aké mesto organizuje, disponujeme oproti minulým rokom menším rozpočtom, snažili sme sa, aby to nebolo cítiť. Tradičné podujatia sa každoročne stretávajú s úspechom a neviem si predstaviť, že by nám Martinčania odpustili, ak by sme z finančných dôvodov Dni mesta, Silvester či tradičný jarmok vynechali,“ reagoval primátor mesta Andrej Hrnčiar. Fotoreportáž nájdete na stranách 4 a 5.

NMT 1156/13

Mesto Martin

Najsilnejším ťahákom večerného programu bol raper Rytmus. Pred vystúpením si našiel čas aj na fotenie s fanúšikmi.


2

novinky

SPRAVODAJSTVO

KULTÚRNE LETO – PROGRAM 5. júla o 17.00 Spirit Band, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 7. júla o 17.00 Big Band, Námestie francúzskych partizánov na Severe 12. júla o 17.00 Sám sebou, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 14. júla o 17.00 Bojnická kapela, Námestie francúzskych partizánov na Severe 19. júla o 17.00 Divadlo Babscénus Martin – Budkáčik a Dubkáčik, Námestie francúzskych partizánov na Severe 21. júla o 17.00 DH Dubovčianka, Námestie francúzskych partizánov na Severe 26. júla o 17.00 Retro, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 28. júla o 17.00 Bojnická kapela, Námestie francúzskych partizánov na Severe 30. júla o 21.30 Letný Bažant Kinematograf – premietanie filmu Lóve, Divadelné námestie 31. júla o 21.30 Letný Bažant Kinematograf – premietanie filmu Viditeľný svet, Divadelné námestie 1. augusta o 21.00 Letný Bažant Kinematograf – premietanie filmu Samotári, Divadelné námestie 2. augusta o 21.00 Letný Bažant Kinematograf – premietanie filmu Polski film, Divadelné námestie 3. augusta o 19.00 MUSICA D´ORGENO – Stanislav Šurin (organ), Rímskokatolícky kostol sv. Martina 9. augusta o 17.00 Spirit Band, Námestie francúzskych partizánov na Severe 10. augusta o 19.00 MUSICA D´ORGENO – Bogdan Narloch/PL (organ), Rímskokatolícky kostol sv. Martina 11. augusta o 16.00 Divadlo Babscénus Martin – Psíček a Mačička, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 16. augusta o 19.00 SUMMER FEST – podporme mladé začínajúce talentované kapely, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 17. augusta o 19.00 MUSICA D´ORGENO – David di Fiore/USA (organ), Rímskokatolícky kostol sv. Martina 23. augusta o 19.00 SUMMER FEST – podporme mladé začínajúce talentované kapely, záhrada pri Turčianskej galérii v Martine 26. – 30. augusta o 17.00 Majstrovstvá sveta leteckých modelárov kategórii F1E, Martin/Valčianska dolina 31. augusta Cyklomaratón po ceste SNP, koncert Team Revival Martin, Divadelné námestie

Medailová zostava s viceprimátorom mesta – zľava: videoanalytik Vladimír Moravčík, hráč Michal Hrivnák, tréneri Jozef Ďuris a Aurel Nauš, hráč Peter Žulko, viceprimátor mesta Milan Malík, masér Richard Pobeha a hráč Michal Wagner.

HOKEJBALISTI NA RADNICI Druhú júnovú nedeľu získali martinskí hokejbalisti na Majstrovstvách sveta v hokejbale 2013 zlaté medaily. S čerstvým ocenením spoza veľkej mláky ich v kancelárii primátora s radosťou prijal viceprimátor mesta Milan Malík. Traja martinskí hráči Michal Wagner, Peter Žulka a Michal Hrivnák, pod trénerskou taktovkou Jozefa Ďurisa a Aurela Nauša, dosiahli krásny úspech. Na Majstrovstvách sveta v hokejbale 2013 reprezentovali nielen Martin, ale celé Slovensko a domov prišli so zlatými medailami. V utorok (12. júna) ich na martinskej radnici prijal

v mene primátora mesta viceprimátor mesta Milan Malík. „Ešte sme tu nemali možnosť oceniť športovcov, ktorí by dosiahli takýto úspech v kolektívnom športe, preto im patrí veľké ocenenie i vďaka za to, ako reprezentovali nielen Martin, ale aj celé Slovensko. Želám im, aby sa im podarilo so svojím zanietením a húžev-

natosťou odovzdať skúsenosti aj svojim nasledovníkom,“ reagoval po prijatí viceprimátor Milan Malík. Súčasťou oficiálneho poďakovania bude aj odovzdanie ďakovných listov, ktoré hokejbalistom odovzdá primátor mesta Andrej Hrnčiar na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

NA VÝTLKY MESTO MINULO UŽ PRIBLIŽNE 140TISÍC EUR Mesto začalo s opravami výtlkov 9. apríla, teda hneď ako skončila zimná údržba. Podľa najnovších informácií, k 12. júnu mesto do opravy výtlkov investovalo okolo 140-tisíc eur. Hneď, ako to počasie dovolilo, začalo mesto Martin s opravami výtlkov. Rekonštrukcia sa koná vždy podľa vopred schváleného harmonogramu, ktorý vzíde zo spoločnej obhliadky mestských komunikácií zodpovedným pracovníkom mesta, poslancami príslušnej mestskej časti a zástupcom realizačnej firmy. Platným sa stáva až po tom, ako ho schvália príslušné výbory mestských častí a vedenie mesta. V rozpočte je na rok 2013 na opravy

a údržbu komunikácií a chodníkov vyčlenených 361 734 eur. K 12. júnu mesto na tento účel preinvestovalo približne 140-tisíc eur. Vďaka tomu, že mesto začalo s opravami hneď, ako to počasie dovolilo, mesto už stihlo opraviť viac ako polovicu výtlkov na mestských komunikáciách. Neutešená situácia s výtlkmi na území mesta by sa dala zvládať, ak by sa podobným spôsobom k opravám postavili aj ostatní správcovia komunikácií.

O hlavné ťahy prechádzajúce cez mesto, ako sú Mudroňova ulica, Ulica Ambra Pietra, Jilemnického ulica či Hviezdoslavova ulica, sa stará štát prostredníctvom Slovenskej Správy ciest, ktorá s opravami výtlkov ešte ani nezačala. Aj keď občania mnohokrát pripisujú vinu za tieto výtlky mestu. Maximum čo môže mesto urobiť je, že pri zistení výtlkov na cestách, ktoré nespravuje, informuje ich správcu mailom spolu s fotodokumentáciou.


SPRAVODAJSTVO

číslo 12/2013

NÁUČNÝ CHODNÍK POPRI BREHU RIEKY TURIEC OTVORÍME UŽ V SEPTEMBRI Po minuloročnej jarnej očiste, kedy mesto ku obvykle čisteným miestam pridalo aj lokalitu nábrežia rieky Turiec, Martinčania prvýkrát počuli o vytvorení náučného chodníka popri brehu rieky Turiec. Dobrou správou je, že mestu sa podarilo na jeho realizáciu získať viac ako 16-tisíc eur a otvorenie chodníka je naplánované na polovicu septembra 2013. Martinčania sú opäť bližšie k vybudovaniu náučného chodníka popri brehu rieky Turiec. Mesto Martin totiž uspelo s projektom Nábrežie rieky Turiec – po stopách česko-slovenskej vzájomnosti v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013 spolufinancovaným Európskym fondom regionálneho rozvoja. Mesto prostredníctvom neho získalo na realizáciu náučného chodníka 16 009,01 eur.

Informačné tabule o zaujímavých miestach

V rámci náučného chodníka bude osadených celkom šesť informačných tabúľ s informáciami o turisticky zaují-

mavých lokalitách v meste Martin a regióne Turiec spojených s osobnosťami, udalosťami, stavbami, ktoré majú prepojenie na tému vzájomnosti českého a slovenského národa a pripomínajú stáročia trvajúcu históriu ich spolupráce. Rieka Turiec je spojená s témou spolupráce Slovákov a Čechov, keďže v minulosti sa na nej na pltiach zvážalo drevo, z ktorého veľká časť končila aj v hutiach dnešného Moravskosliezskeho kraja. Túto úlohu na seba neskôr prevzala Košicko-bohumínska železnica.

K rieke budú viesť schody

Súčasťou vybudovaného chodníka budú okrem informačných tabúľ aj scho-

Na tomto mieste vysúťažená firma osadí terénne schody.

dy k rieke s lavičkami, čo umožní návštevníkom relax v prítomnosti vodného toku. Vysúťažená firma posledný júnový týždeň prevzala stavenisko a začne výstavbu vyhliadkového móla a terénnych schodov s termínom ukončenia do konca augusta 2013. V tomto čase bude dobudovaný chodník česko-slovenskej vzájomnosti s infotabuľami o osobnostiach a udalostiach česko-slovenských dejín. Oficiálne otvorenie chodníka je plánované na polovicu septembra 2013. Dvojstranu pripravilo mesto Martin

Sem by malo pribudnúť vyhliadkové mólo.

Mestská karta sa oplatí Vizualizácia, ako by malo vyzerať mólo a schody k rieke.

}ĜĊģÆĄ§ƌƇƢġڍĕĊààÒĕ’ŸþÆĊ Þ§¢ġÆà÷ç¢àČþÕçØĊ§ûó§÷àĄĕH÷ĄÆৠ- Letná škola esperantašĊ¢§ó÷§šÆ§Ãąç¢ƈƉőÒČ؍¢çƉƇőÒČ؍ Ţ\÷ÆÃ؏ûÆąûÞêģ§Ą§¢çƈƇőÒČ؍àĄ§ØőŸőƇƐƇƉƉƇƊƊƍƐ Ţ@çàœ§÷Ą\§Ą÷ģÈՍûÕĊóÆàĜeő0őPő\őĕûĄ÷§¢ĊƈƎőÒČ؍ çƉƈőƇƇĕûóçØ矧àûÕ§ÒûØ§e\hĕH÷ĄÆà§ţĕ§÷§ÒàçûąĕÈĄà }ƍœÆà±çàŐÃĄĄóŐŞŞû§ûőÆÕûçőà§Ą

3


4

novinky

SPRAVODAJSTVO

Hasičské autá – historické i tie moderné – zaplnili v piatok Námestie SNP a vytvorili tak živú pozvánku na sobotňajšie Hasičské dni, ktoré sa konali v areáli bývalých vojenských skladov SIM.

TAKTO SME PREŽILI DNI MESTA

V SIM-e mohli návštevníci vidieť a zažiť veľa atrakcií. Najmä u detí zožala veľký úspech mašinka. Klienti Komunitného centra Medik M na Severe, sa návšteve partnerských delegácií veľmi potešili.

Nebolo to však len o zábave. Deti mali záujem aj o stánok Slovenského červeného kríža, v ktorom robili odber krvi a predvádzali prvú pomoc. Raper Rytmus si pred svojím vystúpením našiel čas aj na fanúšikov a ochotne sa s nimi pofotil. Splnil tak nejedno želanie.

Zábavu na Divadelnom námestí rozprúdil Peter Bažík so skupinou S.H.O.P.

Ulice mesta sa stali námetom pre amatérskych fotografov v súťaži Fotomaratón. Všetky fotografie boli vystavené počas piatkových Dní mesta v Pasáži.


SPRAVODAJSTVO

číslo 12/2013

5

Veľký potlesk zožala za svoje tanečné vystúpenie skupina Blackout z Gymnázia Viliama Paulínyho Tótha v Martine.

MARTIN 2013 – FOTOREPORTÁŽ

Premiérové premietanie dokumentu počas uvítacieho večera partnerských delegácií.

Pozvanie naň prijali aj Bukovinskí Slováci – vľavo Karol Stodolica a Zeno Jurašek.

Delegáciám neunikol ani program Hasičských dní, spolu s primátorom si prešli areál SIM a zabavili sa na rôznych atrakciách.

Oficiálne uvítanie partnerských delegácií sa uskutočnilo v piatok po 10. hodine v zasadačke mestského úradu, po ktorom nasledovalo vzájomné zoznámenie sa a odovzdanie si darov.

Klienti Komunitného centra Medik M na Severe, sa návšteve partnerských delegácií veľmi potešili. Pani Vilma, ktorá v decembri bude mať 100 rokov, si dokonca pripravila uvítanie v nemeckom jazyku.

Primátor mesta poblahoželal v sobotu víťazom v hasičskej súťaži MY Turčianskych novín. Prvú cenu do súťaže sám aj venoval.


6

novinky

SPRAVODAJSTVO

TIBOR ADAMKO: TENTO ROK PLÁNUJEME NIEKOĽKO VEĽKÝCH INVESTIČNÝCH AKCIÍ Ako život prináša ľuďom rôzne nové veci a situácie, tak aj mesto z času na čas priamo či nepriamo vplýva na svojich obyvateľov. Čo sa v poslednom období udialo v mestskej časti Košúty, čím žije teraz a čo ju najbližšie čaká, nám v rozhovore prezradil predseda výboru mestskej časti Tibor Adamko.

vaní. Občanov možno poteší, že sme vyčistili potok Jordán na Ulici Rázusová, kde v minulosti došlo k zaplaveniu v tejto oblasti.

Aké zmeny čakajú mestskú časť v najbližšom čase?

Čo si občania mohli všimnúť za posledný rok vo vašej mestskej časti?

Za posledný rok sa v Košútoch zrealizovalo niekoľko drobných investičných akcií ako je vybudovanie mini detského ihriska na Alexyho ulici pri bytovom dome ZŤP, osadenie nového mobiliáru a pieskoviska na Ulici Kernovej pri novopostavenej bytovke, kde sa zároveň vybudovali aj nové parkovacie plochy. Na už jestvujúce detské ihriská sa snažíme priebežne dopĺňať ďalšie detské atrakcie. V okolí Základnej školy Hurbanovej sme zabezpečili revitalizáciu zelene. Každý rok dávame v rámci možnosti vybudovať stojiská pod kontajnery najmä na problematických miestach. Čo sa týka problému parkova-

nia v našej mestskej časti, snažíme sa postupne vyznačovať vodorovne farbou existujúce parkovacie plochy z dôvodu lepšej organizácie statickej dopravy. Samozrejme, nie všetky finančné prostriedky idú na investičné akcie, ale každoročne musíme zabezpečiť aj opravy, hlavne čo sa týka chodníkov cestných komunikácií, parkovacích plôch, mobiliáru a detských ihrísk, čo si vyžaduje nemálo finančných prostriedkov.

Ktoré zmeny si občania možno na prvý pohľad nevšimli?

Občania si možno nevšimli, že parkovacie plochy na Ulici Galandu pri potoku Jordán sa museli predĺžiť o zhruba asi jeden meter vzhľadom k pretrvávajúcim problémom pri parko-

Na tento rok máme naplánovaných niekoľko veľkých investičných akcií, no najväčšia z nich by sa mala spustiť už v krátkej dobe, a to rekonštrukcia komunikácie na Ul. Hurbanova – je to úsek cesty v dĺžke asi 30 metrov, kde bude položený kompletne nový asfalt. Ďalšou veľkou akciou je vybudovanie parkovacích plôch s prekládkou chodníka na Ulici F. Štefunku, naďalej však budeme zabezpečovať aj starostlivosť a opravy už existujúcich detských ihrísk, mobiliáru, chodníkov a pod. Do budúcna máme pripravených niekoľko projektov, ktoré vznikli v prvom rade na základe požiadaviek od občanov, ako sú napríklad budovanie nových parkovacích plôch, revitalizácia zelene a ďalšie nápady na zlepšovanie kvality života v našej mestskej časti, ale vzhľadom na to, že máme na rok presne určený objem finančných prostriedkov, nie je možne všetky tieto požiadavky zrealizovať v tak krátkej dobe.

S akými problémami sa boria poslanci vo vašej mestskej časti?

Problémov, s ktorými sa boríme je hneď niekoľko. Patria sem problémy súvisiace s pozemkami, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta Martin a nachádzajú sa v našej mestskej časti pri Kauflande. Občania sa na nás často obracajú s tým, že je to zarastené, je tam neporiadok, stávajú tam cirkusy, že tam nie je chodník a podobne. Trápi nás aj netolerantnosť niektorých občanov voči iným, ktorí si sami znečisťujú svoje okolie, či už vyhadzovaním odpadu rôzneho druhu kdekoľvek, prípadne nezodpovednosťou, ktorú prejavujú niektorí psíčkari tým, že im nevadí, keď ich psík vykonáva potrebu do pieskoviska, kde sa hrajú malé deti.

Občania majú mnoho očakávaní, ale je, naopak, niečo, čo by očakávali od občanov poslanci?

Samozrejme, že očakávania musia byť obojstranné. Od našich spoluobčanov by sme očakávali zlepšenie komunikácie, konštruktívne podnety, ústretovosť a pochopenie, a aby sa viac zaujímali o dianie v našej mestskej časti a priložili aj ruku k dielu.

Kontakty na poslancov MČ Košúty:

Tibor Adamko: adamko@martin.sk

Zuzana Dobríková: dobrikova@martin.sk

Dušan Kubička: kubicka@martin.sk

OBJATIA DOSTÁVALI AJ MARTINČANIA Celoslovenské podujatie Hug Day, ktoré sa konalo v stredu 26. júna, neobišlo ani mesto Martin. Dobrovoľníkom sa v uliciach mesta podarilo rozdať až 1 675 objatí. V Martine sa podujatie konalo po prvýkrát, no hneď sa stretlo s pozitívnymi ohlasmi. Pod palcom ho mali dobrovoľníci z mládežníckeho parlamentu a objatia rozdávalo celkovo 25 študentov zo stredných, základných škôl, ale aj stážisti či pracovníci mestského úradu. Spýtavé pohľady mali väčšinou ľudia starších ročníkov, u väčšiny objatých ľudí však prevládalo spontánne prijatie a vyčarenie úsmevu na tvári. Dobrovoľníci takto

potešili nielen náhodne okoloidúcich v obchodnom centre Tulip či na námestí, ale aj obyvateľov domova dôchodcov a bezdomovcov. „Mládežnícky parlament sa do tejto akcie určite zapojí aj o rok a dúfame, že to bude ešte lepšie ako tento rok. Touto cestou by som sa chcela poďakovať všetkým zúčastneným, či už dobrovoľníkom alebo ľuďom, ktorí nás povzbudili a dali najavo, že aj objatie môže byť niekedy všetko čo potrebujeme. Tak ako hovorí

heslo celej akcie Rozdávame radosť objatím, tak nám odovzdali spätne radosť všetci tí, ktorí sa nechali s radosťou objať,“ reagovala Laura Palenčíková z parlamentu mladých. Cez leto sa najmä mladí Martinčania môžu tešiť aj na ďalšie aktivity mládežníckeho parlamentu, ako napríklad koncerty Summer fest, ktorými chce mesto podporiť začínajúce talentované kapely. Stranu pripravilo mesto Martin

V Martine dobrovoľníci rozdali 1 675 objatí. Foto: Martin Egri


číslo číslo 08/2013 12/2013

SPRAVODAJSTVO

zdravie

1

TÉMA

Ročník: I. číslo. 04/2013 Dátum vydania: 4. 7. 2013

6 ȗ eh6 ȗ 

ȗ e 6ȗ Ih WȗUȗ Ȗ ȗÜ Ochorenie chrbtice sa môže prejavovať rôznymi príznakmi, môžeme ich rozdeliť podľa delenia chrbtice. Chrbtica sa začína krčnou chrbticou a jej poškodenie môžeme rozdeliť do dvoch skupín: cervikraniálny syndróm a cervikobrachiálny syndróm.

Cervikokraniálny syndróm, v skratke CC syndróm ġDåNêQi]RYVĐDKNêPY\VYHWOHQtPMHWRV\QGUyPNWRUêVD SUHMDYXMHEROHVĢRXKODY\Y\YRODQRX]PLHVWDSUHFKRGXNUþQHM FKUEWLFHDOHEN\%ROHVĢMHVS{VREHQiGUiåGHQtPKODYRYêFK QHUYRY9WHG\PiPHVWXKQXWpVYDO\YREODVWLNUNX]KRUãHQ~SRK\EOLYRVĢNUNXDVLOQ~ Y\UiåDM~FXEROHVĢKODY\7iWR EROHVĢP{åHE\ĢMHGQRVWUDQQi DOHERRERMVWUDQQi]R]iKODYLD SRFHORPREYRGHKODY\DNRREUXþDåSRþHORY~REODVĢ%ROHVĢ QLHNHG\Y\UiåD]R]DGX]DXFKR DåQDWYiUDDåNRNXýDVWRQHYLHPHþLMHEROHVĢVS{VREHQi]R]iSDOXSUtQRVRYêFKGXWtQDOHER]R]iSDOXVWUHGQpKR XFKD3UL&&V\QGUyPHP{åX E\ĢVSULHYRGQpSUt]QDN\]iYUDWH]YUDFDQLHSRFLWQDYUDFDQLHþORYHNPiSRFLWDNRNHE\ VDVQtPÄWRþLOFHOêVYHW³

Ako tento hrôzostrašný syndróm vzniká? &&V\QGUyPY]QLNiSULQHSULPHUDQHM]iĢDåLNUþQHMFKUEWLFH þLXåSULQHGRVWDWRþQHMDNWLYLWHDOHDMSULSUHĢDåRYDQt7RWR RFKRUHQLHMHW\SLFNpSUHNXOWXULVWRY D SUH YHĐPL DNWtYQ\FKãSRUWRYFRYNWRUtSRVLĐĖXM~EH]DNpKRNRĐYHNYHGHQLD DY\QHFKiYDM~UR]FYLþHQLH7DN LVWRWHQWRV\QGUyPQiVP{åH SRVWLKQ~ĢSULGOKRGREHMVWUQXOHMSRORKHNUþQHMFKUEWLFHVSRMHQHMVSULHYDQRPDOHERVNOLPDWL]iFLRX7HUD]VLLVWHYHĐD

CC syndróm

ĐXGtSRYLH³SUHVQHWRVRPPDO NHćVPHVDYUiWLOL]GRYROHQN\ãRIpURYDOVRPKRGtQ VGRNRUiQRWYRUHQêPLRNQDPLDSRGRYROHQNHQDPLHVWR SRFLWX]UHOD[RYDQLDDRGG\FKXVRPVLXåtYDOEROHVĢKODY\DVWDYDNRNHE\VRPERO RSLWê³3UHVQHWRPXVDWUHED Y\KêEDĢDY\YDURYDĢ

Cervikobrachiálny syndróm (CB syndróm) MHWRV~ERUSUt]QDNRYY\YRODQêFKGUiåGHQtPQHUYRYYGROQHMþDVWLNUþQHMFKUEWLFH9SRSUHGtV~EROHVWLY\VWUHĐXM~FH ]NUþQHMFKUEWLFHGRSOHFDUDPHQDP{åHY\VWUHĐRYDĢDå GRMHGQRWOLYêFKSUVWRYQDUXNH %ROHVĢVD]YêãLXåSULPLQLPiOQRPSRK\EHKODYRXWODNRPQDWHPHQRKODY\EDGRNRQFDDMSULNDãOLDNêFKQXWt 3UL&%V\QGUyPHEêYDREPHG]HQiSRK\EOLYRVĢKODY\ DDMYUDPHQQRPNĎEH7HQWR V\QGUyPVDSUHMDYXMHDMSRUXFKRXFLWOLYRVWLPUDYþHQtP YSUVWRFKDåGRNRQFDNĚþPL

3Ut]QDN\QHWUHED]DQHGEDĢ&%V\QGUyPEêYDYlþãLQRXMHGQRVWUDQQêDþDVWRVDRSDNXMH

YUXNiFK7LHWRSRVOHGQpSUt]QDN\QHWUHED]DQHGEDĢ&% V\QGUyPEêYDYlþãLQRXMHGQRVWUDQQêDþDVWRVDRSDNXMH

Ako vzniká CB syndróm? 'HJHQHUDWtYQH]PHQ\QDSODWQLþNiFKNUþQHMFKUEWLFHNWRUp VPHXåVSRPtQDOLYSUHGFKiG]DM~FLFKGLHORFKSUtORK\VD SUHMDYXM~SUiYHWêPWRV\QGUyPRP.WRUiSODWQLþNDMHSRVWLKQXWiVD]LVWtSRGĐDSUt]QDNRY OHER~WODNQDVSLQiOQ\NDQiO NUHVOtVYRMXW\SLFN~NUHVEX 7iWRNUHVEDVDYROiGHUPDWyP &HOêQiãRUJDQL]PXVSRþQ~F PR]JRPFH]PLHFKXDPLH- 'HUPDWyP±GUiK\NUþQêFKPLHFKRYêFKQHUYRY FKRYpQHUY\MHMHGHQ~åDVQê VR¿VWLNRYDQêV\VWpP LQêPLVS{VREPLRNWRUêFKVWH .GHJHQHUDWtYQHPXSRãNRGH- VDPRKOLGRþtWDĢSUiYHYPLQXQLXNUþQHMFKUEWLFHVDGRSUDFX- OHMSUtORKH Ďalšie pokračovanie témy MHPHQHSULPHUDQêPSUHĢDåRYDnájdete v septembrových QtPYWHMWRREODVWLGOKRGREêP číslach noviniek. SUHGNORQRPKODYQHSULVHGDYRP]DPHVWQDQtDPQRKêPL ZZZ]GUDYDFKUEWLFDVN


II

novinky

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 04/2013

 , 'Č–, 

Č— 

h Č— Č—Č—U6h 

CviÄ?ebnĂĄ zostava pre deti ObÄ?ianske zdruĹženie Za zdravĹĄĂ­ Ĺživot v rĂĄmci projektu ZdravĂ˝ chrbĂĄtik prinĂĄĹĄa cviÄ?ebnĂş zostavu pre deti. Na DVD nĂĄjdete 20 minĂşt cviÄ?enia na posilnenie chrbtice, nĂĄcvik sprĂĄvneho drĹžania tela a krĂĄtku rozcviÄ?ku pĂştavou formou.

Aj keÄ? v dneĹĄnej dobe nie je nĂşdza o dobrĂŠ nĂĄpady, no nĂĄjsĹĽ spoloÄ?nosĹĽ, ktorĂĄ vĂĄĹĄ dobrĂ˝ nĂĄpad podporĂ­ a pomĂ´Ĺže vĂĄm ho zrealizovaĹĽ je neskutoÄ?ne nĂĄroÄ?nĂŠ aĹž nereĂĄlne. Na zaÄ?iatku vĹĄetkĂŠho je vĹždy nadĹĄenie a entuziazmus ÄžudĂ­, no ak to nemĂĄ vĂ­ziu a podporu veÄžmi rĂ˝chlo nadĹĄenie pominie a zostane len pri veÄžkĂ˝ch snoch a plĂĄnoch. Ale nĂĄĹĄ sen sa stal realitou za to mĂ´Ĺžeme poÄ?akovaĹĽ spoloÄ?nosti MONDI SCP RuĹžomberok a Prvej stavebnej spoloÄ?nosti, a. s., za podporu.

DVD si budete môcż objednaż na strånke

www.zdravachrbtica.sk

YLHD VDGQXWtPQD VWDFLRQiUQ\ ELF\NHOPRKOLY\SHGiORYDĢÂżQDQĂžQ~SRGSRUXWRKWRSURMHNN WX7URFKRXSRWXD GULQ\QD ELF\NOL]DPHVWQDQFLSRPRKOL VYRMLPGHĢRPD WĂŞP]DEH]SHĂžLOL]DN~SHQLHÂżWO{SWSUH YĂŁHWWUHWt URN VD XVNXWRĂžQLOD N\]iNODGQpĂŁNRO\Y RNUHVH5XY VSRORĂžQRVWL021',6&3 ĂĽRPEHURN2G VHSWHPEUDEXG~ GREURYRÄ?QiDNWLYLWD'HÄ–]PH- YĂŁHWN\GHWLY\XĂĽtYDĢWLHWRÂżWQ\NWRUiVO~ĂĽLQD SURSDJiFLX ORSW\D WĂŞPVLXĂĽRG SUYHMWULHEH]SHĂžQRVWLSUiFH]GUDYpKR G\Y ĂŁNROVNHMODYLFLSRVLOÄ–RYDĢ ĂŁWĂŞOXVSUiYQHKRSRK\EXD SRG- VYRMFKUEiWLN SRU\U{]Q\FKDNWLYtW3UiYH 7RXWRFHVWRXVDFKFHPHSRWHQWRURNVDUR]KRGODVSRORĂž- ćDNRYDĢSUH]LGHQWRYL021QRVĢĂĽH SRGSRUtQiĂŁSURMHNW ',6&35RPDQRYL6HQHFNp=GUDYĂŞFKUEiWLN3UiYHXUR- PX]D MHKRQDGĂŁHQLHD SRGSRUX EHQtPQLHĂžRKRSUH VYRMH]GUD- SURMHNWXWDNLVWRSiQRYL3HW-

URYL-DNXEtNRYLD SDQL.DWDUtQH%HQGtNRYHM]D LFKSRPRF D SRGSRUX 1HFKFHPH ]DEXGQ~Ģ DQL QD ćDOãtFKNWRUtQiPSRPRKOL SRGSRULĢSURMHNW9 SUYRP UDGH3UY~VWDYHEQ~VSRORÞQRVĢ D V NWRUi SRGSRULOD]DN~SHQLHG\QDPLFNêFK SRGVHGiNRYSUH MHGQXWULHGX Y GYRFK]iNODGQêFKãNROiFK Y RNUHVH5XüRPEHURND ]DULDGHQLHMHGQHMWULHG\Y MHGQHM]iNODGQHMãNROHVSLQiOQ\PLVWROLÞNDPL 0JU =X]DQD+UÞNRYi PDQDüHUSURMHNWX


novinky Ä?Ă­slo 12/2013

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 04/2013 SPRAVODAJSTVO

  ' Č– 

WČ—EČ—

Park v centre RuĹžomberka sa 17. jĂşna predpoludnĂ­m premenil na rehabilitaÄ?nĂş telocviÄ?Ĺˆu detskĂ˝ch chrbtĂ­c. Stovky Ĺžiakov z dolnoliptovskĂ˝ch materskĂ˝ch a zĂĄkladnĂ˝ch ĹĄkĂ´l (ZĹ ) si na podujatĂ­ v rĂĄmci projektu ZdravĂ˝ chrbĂĄtik nadĹĄene rozchytali obrovskĂş pyramĂ­du novĂ˝ch fitlĂ´pt a zacviÄ?ili si pod vedenĂ­m odbornĂ˝ch inĹĄtruktorov. Ă„6pULDRULHQWDĂžQĂŞFKY\ĂŁHWUHQtSULDPRYĂŁNROVNĂŞFK]DULDGHQLDFKQiPMDVQHSRWYUGLODĂĽHDĂĽYLDFDNRGYHWUHWLQ\ GHWtPDM~RFKRUHQLDFKUEWLFHYSRĂžLDWRĂžQRPĂžLUR]YLQXWHMĂŁRPĂŁWiGLX2NUHPNRQNUpWQHMSRPRFLFKFHPHWRXWR IRUPRXXSR]RUQLĢĂĽHFHOiVSRORĂžQRVĢVDEXGHPXVLHĢ]DPHUDĢQDWHQWRSUREOpPNWRUĂŞXĂĽ ]iYDĂĽQRVĢRXGRELHKDLQpFLYLOL]DĂžQpFKRURE\ÂłXYLHGRO SUH7$65SUHGVHGDRUJDQL]iWRUVNpKRREĂžLDQVNHKR]GUXĂĽHQLD=D]GUDYĂŁtĂĽLYRWQHXURFKLUXUJ5yEHUW5XVQiN Ă„9ĂŁHWFLVPHW~WRVNYHO~DNFLXNWRUHMKODYQĂŞPFLHÄ?RP MHQH]LĂŁWQiSRPRFMHGQR]QDĂžQHSULYtWDOL$ODUPXM~FDVLWXiFLDNHćSUREOpP\VFKUEWLFRXPiĂžRUD]YLDFGHWtQiV XĂĽWDNPHUSUHGURNRPPRWL-

YRYDODQD]ULDGHQLHJ\PQDVWLFNHMWHORFYLĂžQH6WDUpÂżWORSW\ VDYQHMSUDYLGHOQĂŞPFYLĂžHQtP ULDGQHRSRWUHERYDOLWLHWRQRYp VDQiPSUHWRQiUDPQHKRGLDÂł NYLWRYDOULDGLWHÄ?UXĂĽRPEHUVNHM =â=DUHY~FD0LFKDO/D]iU

III

'R RNROLWĂŞFK ĂŁN{O SRSXWXMH RNUHPLQĂŁWUXNWiĂĽQ\FKYLGHRQRVLĂžRYVFYLĂžHQLDPLFHONRP ÂżWO{SW6DGXĂŁSHFLiOQ\FK VSLQiOQ\FKVWROLĂžLHN]tVNDODPDORWULHGQD=âY/XGURYHMNGH GRQLFK]DVDGQ~SUYiFLĂ„9HUtPHĂĽHWRSULQHVLHSULD]QLYĂŞ ~ĂžLQRN&KUEWLFHGQHĂŁQĂŞFKGHWt WUSLDGOKĂŞPLKRGLQDPLVWUiYHQĂŞPLY\VHGiYDQtPSULSRĂžtWDĂžRFK6NXWRĂžQHVPHYHÄ?PLUDGL ĂĽHVPHVDPRKOL]~ĂžDVWQLĢWRKWRYHÄ?PLXĂĽLWRĂžQpKRSURMHNWXÂł GRGDODULDGLWHÄ?ND=âY/XGURYHM6RÄ–D)LULFRYi

7$65

Som invalidnĂĄ dĂ´chodkyĹˆa a dopoÄ?ula som sa, vraj mĂĄm moĹžnosĹĽ poĹžiadaĹĽ si o prĂ­spevok na prerobenie kĂşpeÄžne. S mojou mobilitou je to stĂĄle horĹĄie, som po viacerĂ˝ch operĂĄciĂĄch chrbtice a povedzme uĹž len samotnĂ˝ vstup do vane mi robĂ­ veÄžkĂŠ problĂŠmy. Z dĂ´chodku vĹĄak nemĂĄm ani najmenĹĄiu ĹĄancu zabezpeÄ?iĹĽ si prispĂ´sobenie... RenĂĄta PeĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok na úpravu bytu, rodinnĂŠho domu alebo garĂĄĹže moĹžno podÄža § 37 zĂĄkona Ä?. 447/2008 Z. z. o peĹˆaĹžnĂ˝ch prĂ­spevkoch na kompenzĂĄciu ĹĽaĹžkĂŠho zdravotnĂŠho postihnutia a o zmene a doplnenĂ­ niektorĂ˝ch zĂĄkonov v znenĂ­ neskorĹĄĂ­ch predpisov poskytnúż fyzickej osobe s żaĹžkĂ˝m zdravotnĂ˝m postihnutĂ­m, ktorĂĄ je podÄža komplexnĂŠho posudku odkĂĄzanĂĄ na predmetnĂş Ăşpravu a mĂĄ v byte alebo v rodinnom dome trvalĂ˝ pobyt alebo je vlastnĂ­kom garĂĄĹže alebo garĂĄĹž je sĂşÄ?asĹĽou nĂĄjomnĂŠho bytu. KomplexnĂ˝ posudok vypracovĂĄva oddelenie posudkovĂ˝ch Ä?innostĂ­ miestne prĂ­sluĹĄnĂŠho Ăşradu prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ a rodiny podÄža miesta trvalĂŠho pobytu obÄ?ana na zĂĄklade doloĹženĂ˝ch odbornĂ˝ch lekĂĄrskych nĂĄlezov a sociĂĄlneho ĹĄetrenia v domĂĄcnosti obÄ?ana. Je potrebnĂŠ pĂ­somne poĹžiadaĹĽ prĂ­sluĹĄnĂ˝ Ăşrad prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ a rodiny o uvedenĂ˝ peĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok (tlaÄ?ivĂĄ dostane obÄ?an na úrade, resp. sĂş na web strĂĄnke Ăşradov a ústredia prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ a rodiny) a doloĹžiĹĽ ostatnĂŠ doklady, ktorĂŠ sĂş podkladom na rozhodnutie o peĹˆaĹžnom prĂ­spevku – najmä prĂ­jmovĂŠ pomery obÄ?ana a spoloÄ?ne posudzovanĂ˝ch osĂ´b za predchĂĄdzajĂşci kalendĂĄrny rok, vyhlĂĄsenie o majetku, potvrdenie o trvalom pobyte a Ä?alĹĄie doklady podÄža usmernenia Ăşradu. V prĂ­pade, Ĺže obÄ?anovi bude v komplexnom posudku navrhnutĂĄ poĹžadovanĂĄ Ăşprava, je potrebnĂŠ predloĹžiĹĽ predfaktĂşru – rozpoÄ?et nĂĄkladov na úpravu, z ktorej Ăşrad bude vychĂĄdzaĹĽ pri stanovenĂ­ výťky peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku a ktorĂĄ by mala obsahovaĹĽ len materiĂĄl a prĂĄce, ktorĂŠ bezprostredne sĂşvisia s navrhnutou Ăşpravou podÄža komplexnĂŠho posudku, vyhotovenĂş osobou, ktorĂĄ mĂĄ podÄža ĹživnostenskĂŠho registra oprĂĄvnenie na vykonĂĄvanie Ăşprav (napr. murĂĄrske prĂĄce, vodoinĹĄtalaÄ?nĂŠ prĂĄce, elektrikĂĄrske prĂĄce a pod.). Výťka peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku sa urÄ?Ă­ percentuĂĄlnou sadzbou podÄža prĂ­jmu fyzickej osoby s żaĹžkĂ˝m zdravotnĂ˝m postihnutĂ­m a podÄža Opatrenia ministerstva prĂĄce Ä?. 6/2008 Z. z., ktorĂ˝m sa ustanovuje zoznam stavebnĂ˝ch prĂĄc, stavebnĂ˝ch materiĂĄlov a zariadenĂ­ a maximĂĄlne zohÄžadĹˆovanĂŠ sumy z ich ceny. Ăšrady prĂĄce mĂ´Ĺžu spolupracovaĹĽ pri tĂ˝chto ĂşpravĂĄch aj s odbornĂ­kmi z oblasti stavebnĂ­ctva a prizvaĹĽ ich ku konaniu o peĹˆaĹžnom prĂ­spevku. Je potrebnĂŠ upozorniĹĽ, Ĺže s úpravou moĹžno zaÄ?aĹĽ aĹž po nadobudnutĂ­ prĂĄvoplatnosti rozhodnutia o priznanĂ­ peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku. PeĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok nemoĹžno poskytnúż na úpravy vykonanĂŠ pred dĹˆom vypracovania komplexnĂŠho posudku. ObÄ?an je povinnĂ˝ vykonaĹĽ Ăşpravu do ťiestich mesiacov od poskytnutia peĹˆaĹžnĂŠho prĂ­spevku, najneskĂ´r do deviatich mesiacov, ak Ăşpravy nemoĹžno vykonaĹĽ z dĂ´vodov na strane osoby, ktorej predmetom Ä?innosti je vykonĂĄvanie Ăşprav a do 30 dnĂ­ od ukonÄ?enia Ăşpravy vyĂşÄ?tovaĹĽ poskytnutĂ˝ peĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok. Ak obÄ?an pred uplynutĂ­m siedmich rokov upravenĂ˝ byt, rodinnĂ˝ dom alebo garĂĄĹž predĂĄ, daruje, prenajme, alebo zmenĂ­ trvalĂ˝ pobyt alebo nevyuŞíva upravenĂ˝ byt, rodinnĂ˝ dom alebo garĂĄĹž, je povinnĂ˝ vrĂĄtiĹĽ poskytnutĂ˝ peĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok alebo jeho pomernĂş Ä?asĹĽ. PeĹˆaĹžnĂ˝ prĂ­spevok na úpravu bytu, rodinnĂŠho domu alebo garĂĄĹže podlieha dediÄ?skĂŠmu konaniu v prĂ­padoch ustanovenĂ˝ch zĂĄkonom Ä?. 447/2008 Z. z. Č—U  Č— Č—Ă˜ Ýȗȗ Č– Č—Ă•
novinky

PRĂ?LOHA ZDRAVIE 04/2013

 'Č—

V tomto Ä?Ă­sle skompletizujeme zostavu na krÄ?nĂş chrbticu. KeÄ?Ĺže sme si minule ukĂĄzali, ako uvoÄžniĹĽ stuhnutĂŠ svalstvo v oblasti ĹĄije, v tomto Ä?Ă­sle vĂĄm poradĂ­me ako posilniĹĽ svaly v oblasti krku, ktorĂŠ majĂş tendenciu ochabnúż a vypovedaĹĽ funkciu.

ObrĂĄzok Ä?. 1A

ObrĂĄzok Ä?. 1B

ObrĂĄzok Ä?. 1D

ObrĂĄzok Ä?. 1C

IzometrickĂŠ posilnenie krÄ?nej chrbtice spredu. Poloha podobnĂĄ ako pri cviku 1, len si hornĂŠ konÄ?atiny poloŞíme na Ä?elo. NĂĄsledne zatlaÄ?Ă­me Ä?elom do dlanĂ­, nadĂ˝chneme sa, vydrŞíme 7 sekĂşnd. Pri vĂ˝dychu napätie uvoÄžnĂ­me – pohÄžad z boku (obr. Ä?. 2).

Posilnenie medzilopatkovĂŠho svalstva a dolnĂ˝ch ďŹ xĂĄtorov lopatiek.

ObrĂĄzok Ä?. 3A

ObrĂĄzok Ä?. 2

ObrĂĄzok Ä?. 3B

Zaujmeme sprĂĄvny sed, hornĂŠ konÄ?atiny pokrÄ?Ă­me v lakti a nadĂ˝chneme sa (obr. Ä?. 3A). Pri vĂ˝dychu pritiahneme lopatky a ramenĂĄ Ä?o najviac ku chrbtici a dolu, lopatky sa snaŞíme pritiahnuĹĽ do pĂ­smena „V“ (obr. Ä?. 3B). V polohe vydrŞíme niekoÄžko sekĂşnd, nĂĄsledne napätie uvoÄžnĂ­me.

CelkovĂŠ uvoÄžnenie. DolnĂŠ konÄ?atiny roznoŞíme, ruky dĂĄme medzi kolenĂĄ. Pomaly zaÄ?neme rolovaĹĽ jeden stavec za druhĂ˝m. ZaÄ?neme uvoÄžĹˆovaĹĽ krÄ?nĂş chrbticu (obr. Ä?.4A), nĂĄsledne hrudnĂş (obr. Ä?. 4B) a driekovĂş a natiahneme sa k zemi (obr. Ä?. 4 C). KonÄ?ekmi prstov sa snaŞíme dotknúż zeme. V polohe chvĂ­Äžu zotrvĂĄme. NĂĄsledne sa postupne zaÄ?Ă­name dvĂ­haĹĽ od driekovej chrbtice, cez hrudnĂş a na koniec narovnĂĄme krÄ?nĂş chrbticu (obr. Ä?.4D). Pri rolovanĂ­ chrbtice musĂ­me precĂ­tiĹĽ, Ĺže sa kaĹždĂ˝ stavec postupne, jeden za druhĂ˝m uvoÄžĹˆuje smerom dolu. To istĂŠ platĂ­ aj pri narovnĂĄvanĂ­ chrbtice.

ObrĂĄzok Ä?. 4D

ObrĂĄzok Ä?. 4C

ObrĂĄzok Ä?. 4A

ObrĂĄzok Ä?. 4B

Č— Č– Č— Adela, 36 rokov: Chcela by som vedieĹĽ, akĂ˝ reĹžim mĂĄ pacient po operĂĄcii krÄ?nej chrbtice. MajĂş mi vymeniĹĽ jednu platniÄ?ku a potrebovala by som vedieĹĽ ako budem po takej operĂĄcii obmedzenĂĄ.

IzometrickĂŠ posilnenie krÄ?nej chrbtice zozadu. HornĂŠ konÄ?atiny si poloŞíme na zĂĄhlavie. Zasunieme bradu, uvoÄžnĂ­me ramenĂĄ (obr. Ä?. 1A), pohÄžad zboku (obr. Ä?. 1B). ZĂĄhlavĂ­m mierne zatlaÄ?Ă­me do rĂşk, nadĂ˝chneme sa, vydrŞíme 7 sekĂşnd (obr. Ä?. 1C), boÄ?nĂ˝ pohÄžad na cvik (obr. Ä?. 1D). Pri vĂ˝dychu napätie uvoÄžnĂ­me.

Č—Č—EČ—Ă˜

V prvom rade budete musieĹĽ nosiĹĽ Schantzov go0JU=X]DQD+UĂžNRYi lier. PodÄža toho akĂ˝ typ operĂĄcie idete podstĂşpiĹĽ, vĂĄm lekĂĄr operatĂŠr odporuÄ?Ă­ nosenie tohto goliera. VäÄ?ĹĄinou sa nosĂ­ 3 týŞdne stĂĄle cez deĹˆ aj v noci a potom sa zaÄ?ne s postupnĂ˝m skladanĂ­m poÄ?as dĹˆa. V leĹžanĂ­ a v sedenĂ­ po operĂĄcii nebudete nijako obmedzenĂĄ. LeĹžaĹĽ mĂ´Ĺžete so zvýťenou podperou pod hlavou, pri spanĂ­ budete musieĹĽ pouŞívaĹĽ golier pribliĹžne prvĂŠ dva mesiace. Pri spanĂ­ je vhodnĂŠ pouŞívaĹĽ ortopedickĂ˝ vankúť. Spanie na bruchu je v prvĂ˝ch dvoch mesiacoch obmedzenĂŠ. Sedenie je moĹžnĂŠ uĹž na druhĂ˝ deĹˆ po operĂĄcii bez obmedzenia. PlatĂ­ prĂ­sny zĂĄkaz fajÄ?iĹĽ. (FajÄ?enie spomaÄžuje proces hojenia operaÄ?nĂŠho miesta!). VeÄ?er po operĂĄcii uĹž zaÄ?nete piĹĽ Ä?aj po dúťkoch. PrvĂ˝ pooperaÄ?nĂ˝ deĹˆ budete maĹĽ tekutĂş stravu, k nej si mĂ´Ĺžete pridaĹĽ jogurty a detskĂŠ výŞivy, z tekutĂ­n pite dŞúsy, neperlivĂŠ nĂĄpoje a Ä?aj, no musia maĹĽ izbovĂş teplotu. DruhĂ˝ pooperaÄ?nĂ˝ deĹˆ uĹž mĂ´Ĺžete kaĹĄovitĂş stravu na odÄžahÄ?enie hltana, ktorĂ˝ bol poÄ?as operĂĄcie mierne odtlaÄ?enĂ˝ a po operĂĄcii Ä?iastoÄ?ne opuchne. Na tretĂ­ deĹˆ uĹž mĂ´Ĺžete postupne prechĂĄdzaĹĽ na normĂĄlnu stravu, len je nutnĂŠ sa vyhĂ˝baĹĽ ĹĽaĹžko strĂĄviteÄžnej strave. V cviÄ?eniach sa odporĂşÄ?ajĂş izometrickĂŠ cviÄ?enia na svalovĂş skupinu ramien, ktorĂ˝mi si uvoÄžnĂ­te stuhnutosĹĽ svalov. Po 6 týŞdĹˆoch od operĂĄcie je moĹžnĂŠ zaÄ?aĹĽ cviÄ?iĹĽ pod odbornĂ˝m vedenĂ­m fyzioterapeuta. AkĂŠkoÄžvek zaĹĽaĹženie krÄ?nej chrbtice nie je vhodnĂŠ pol roka po operĂĄcii. NeskĂ´r je moĹžnĂŠ dvĂ­hanie a nosenie bremien do vĂĄhy 7 kg a rozloĹženie zĂĄĹĽaĹže do oboch rĂşk. Pri domĂĄcich prĂĄcach bude nutnĂŠ odstrĂĄniĹĽ neprimeranĂŠ preĹĽaĹženie chrbtice, na zemi v kÄžaku. Ak pracujete s poÄ?Ă­taÄ?om budete vhodnĂŠ upraviĹĽ svoje pracovnĂŠ prostredie – vhodnĂĄ stoliÄ?ka, výťka monitora... Ĺ ofĂŠrovanie auta je moĹžnĂŠ po 3 – 4 týŞdĹˆoch od operĂĄcie. Pri cĂşvanĂ­ autom preferovaĹĽ spätnĂŠ zrkadlĂĄ, na zaÄ?iatku kratĹĄie cesty a vyhĂ˝bajte sa nadmernĂ˝m otrasom. Ĺ porty, ktorĂŠ sĂş vhodnĂŠ po operĂĄcii chrbtice. Po 3 mesiacoch od operĂĄcie je moĹžnĂŠ postupnĂŠ obnovovaĹĽ vĹĄetky pohybovĂŠ aktivity, ale v rekreaÄ?nej miere ( ĹĄporty – plĂĄvanie, najvhodnejĹĄĂ­ znak, nenĂĄroÄ?nĂĄ turistika, jazda na bicykli so sprĂĄvnym drĹžanĂ­m tela v nenĂĄroÄ?nom rovnom terĂŠne na kratĹĄiu vzdialenosĹĽ. info@zdravachrbtica.sk

Č—U  Č— Č—Ă˜

Ýȗȗ Ȗ ȗÕ


SPEKTRUM

číslo 12/2013

7

HISTORIKA DROTÁRSTVA CHCÚ ULOŽIŤ NA NÁRODNOM CINTORÍNE Telesné pozostatky historika drotárstva Karol Guleju, ktorého životná púť sa uzavrela 7. júna 2013, pravdepodobne uložia na Národnom cintoríne v Martine. Komisiu Národného cintorína o to 25. júna písomne požiadalo mesto Vrútky. Informoval o tom správca Kysuckej kultúrnej nadácie (KKN) Bratislava Dušan Mikolaj. Guleja podľa neho už pred niekoľkými rokmi prostredníctvom vedenia Matice slovenskej vyslovil želanie, aby jeho telesné pozostatky uložili v kraji, z ktorého pochádzal a medzi osobnosťami národa, ktorý si vážil. „Guleja sa narodil v Priekope, obci pri Vrútkach 14. augusta 1916 a krátko po absolvovaní štúdia na Rímskokatolíckom učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule sa začal intenzívne zaujímať o drotárske remeslo. Táto téma ho na celý život pritiahla po tom, čo v roku 1938 prišiel učiť do Dlhého Poľa, ktoré s Veľkým Rovným, Turzovkou a ďalšími kysuckými obcami tvorili územie takzvanej Drotárie. Dôverne spoznával životné osudy desiatok úspešných drotárov, ktorí mali svoje dielne i manufaktúry v mnohých štátoch Európy a zámoria, zhromažďoval autentické doklady

o ich živote, zbieral ich výrobky,“ uviedol Mikolaj.

Skúmanie drotárstva

Zdôraznil, že mnohé artefakty z prvej výstavy, ktorú Guleja zorganizoval v roku 1940 v Dlhom Poli, majú vysokú historickú alebo umeleckú hodnotu a stali sa trvalou základinou zbierkového fondu terajšieho Považského múzea v Žiline. „V roku 1969 Guleja emigroval s rodinou do nemeckého Mníchova, kde v skúmaní drotárstva vytrvalo pokračoval. Poznatky publikoval v roku 1992 v rozsiahlej publikácii Svet drotárov. Kysucká kultúrna nadácie Bratislava udeľuje od roku 2007 Cenu Karola Guleju za významný osobnostný prínos v propagácii histórie drotárstva a za aktívne rozvíjanie tohto remesla v súčasnosti,“ dodal správca KKN.

Karol Guleja (v strede) na archívnej snímke. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Životopisný profil historika drotárskeho umenia uverejnil v roku 2008 Dušan Mikolaj v knihe Odrôtovaný svet Karola Guleju. „Na správe Národného cintorína sa spoločne s mestom Martin podieľa Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice

(SNK) v Martine. Tieto inštitúcie konajú na základe oficiálnej žiadosti na uloženie urny s telesnými pozostatkami zosnulého na tomto pietnom mieste. Podať ju môžu organizácia poverená závetom, rodinní príslušníci alebo občianske združenie. Práve dnes

(25. júna, pozn. red.) sa s takou žiadosťou na komisiu Národného cintorína písomne obrátilo mesto Vrútky,“ pripomenul riaditeľ Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice v Martine Jozef Beňovský. TASR

SÚŤAŽ DRAMATICKY MLADÍ 2013 POZNÁ VÍŤAZOV Slávnostné vyhlásenie výsledkov 4. ročníka súťaže Dramaticky mladí 2013 sa uskutočnilo 24. júna dopoludnia v Národnom dome v Martine. Podujatie je súčasťou Junior dňa v rámci martinského festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia 2013. Súťaž je určená študentom základných a stredných škôl, deťom a mládeži do 18 rokov, ktorá chce vyskúšať svoj talent, porovnať svoje hry s ostatnými a získať zaujímavé ceny. Do štvrtého ročníka súťaže Dramaticky mladí 2013 bolo prihlásených 23 textov od 41 autorov. V porote súťaže boli spisovateľ Daniel Hevier, bábkoherečka a pedagogička Miriam Pavelková a teatrologička Lenka Dzadíková. Víťazom súťaže je Daniel Detto (18 rokov) za hru Čarovný klobúk, druhé miesto získali Alexan-

der Valach (17) za hru Príbeh z Pacalu a Lucia Jaďuďová (13) za hru Diagnóza Puškin. Porota udelila aj dve tretie ceny, získali ich Max Sobek (18) za hru Poď sa ohadzovať grepfrujtom a Kristína Korbeľová (18) za hru Voldemortovo. Cenu za kolektívnu tvorbu získali Patrícia Fajnerová (10), Martina Burjanová (10), Jakub Borovička (10) a Martin Paulovič (9) za hru Čudná pošta.

Hra-be-ce-da

Súčasťou tohtoročného programu Junior dňa bola aj

Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

prezentácia publikácie Ivety Škripkovej Divadelná hra-be-ce-da (Tvorivé písanie s deťmi v divadle alebo ako sa pohrať s nudou). Kniha je zostavená ako výkladový slov-

ník slov a termínov, ktoré sa dotýkajú divadla, jeho tvorcu i príjemcu, predovšetkým detí v tínedžerskom veku. Autorka po malých krôčikoch umožňuje čitateľovi spoznať

základy divadelnej praxe, divadelnej terminológie, vysvetľuje význam a poslanie tvorivého tímu, ale aj radových zamestnancov divadla. Veľmi jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom ho zoznamuje s dejinami divadla a drámy a predstavuje niektorých významných svetových dramatikov. Publikácia je metodologickou pomôckou pre všetkých pedagógov základných umeleckých škôl, tvorivých dielní, dramatickej výchovy a rodičov, ktorí chcú svoje deti vzdelávať v oblasti umenia. Informovala o tom Lucia Čarnecká z Oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu v Bratislave. TASR


LÚŠTITE A VYHRAJTE POUKÁŽKU V HODNOTE

RELAX heh

10 €

Ten, kto utiekol

Kultivovaní príslušníci Zlatej hordy

Čaj, po anglicky

In Konkurs

Neodborníci

Sŕkavý zvuk

Mládza

Prométium

Umývala

Preukázal som poctu pohostením

Veľká plocha poľa

Ľakaj, straš

1

2

Intrauterine Device Konžské sídlo

Slnko, po maďarsky

Odmorovacie miesto

Na tomto mieste

Vážení čitatelia, pre všetkých, ktorí radi lúštia krížovky a čítajú knihy sme pripravili novinku. Z korešpondenčných lístkov, pohľadníc, alebo listov so správnym znením tajničky budeme žrebovať výhercu, ktorý dostane poukážku v hodnote 10 eur na nákup knihy podľa vlastného výberu z ponuky kníhkupectva Martinus. Potešiť darčekom v podobe peknej knihy tak môžete nielen seba, ale aj svojich blízkych.

Prvá žena

Nikto

Značka čistiaceho prášku

Vylúštenie krížovky posielajte na korešpondenčnom lístku s nalepeným kupónom do 19. 7. 2013 na adresu: 14 news, s. r. o., Tallerova 10, 811 01 Bratislava – Staré mesto

Evidencia záujmových osôb

National Airlines

Comic (skr.)

Dietlova hrdinka

Alebo

Zámedzie dané ocom

Krvný obraz

Máličko (expr.)

Masové zdesenie

Príslušník kmeňa Elamitov

Dupotanie

Valuta (skr.)

Orgán zraku Márie

Ktorý

Vonku

Vrecovitý obal

Sťa

Osobné zámeno

Akže

Číselná lotéria

Africký veľtok

Eigenname

Väčšie odborné články

Časť kozmickej lode Prehra v šachu

MT 12/2013

3

kupón

krížovka

Cudzie mužské meno

Príkaz, rozkaz

Aries (skr.)

Selén Domácke Snemovňa meno Stanislava Osobné zámeno Rádium

Zachráňte, pomôžte

Časť atlasu

Narodeninové koláče

Mužské meno (5. 12.)

Venuje

Domácke meno Emila

– Váš manžel vás podvádza! – Ste si istá? Podľa mňa ... Ono

POUKÁŽKY VENOVALO KNÍHKUPECTVO MARTINUS.SK

Napádaný člen filmo- Šepkala vého štábu

Nič, kaz Mäkká hudobná stupnica

Binary Zabávajú

Oslovenie matky

Čože

Arzén

4 Obec v okrese Prievidza

Krížovku dodala redakcia časopisu RELAX.

novinky

SÚŤAŽ/KRÍŽOVKA

8


PORADŇA

číslo 12/2013

9

PRED DOVOLENKOU SI ZISTITE VŠETKY CESTOVNÉ OBMEDZENIA Ešte pred samotným odchodom na dovolenku je dobré zistiť si cestovné obmedzenia v cieľovej krajine, aby sa z vytúženého oddychu nestala nočná mora. Odporúčania pre jednotlivé krajiny zverejňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR na svojej internetovej stránke. Pravidelne ich aktualizuje. Podľa riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ Vladimíra Jakabčina sa údaje o podmienkach cestovania do zahraničia, aktuálny vývoj situácie v rizikových oblastiach, rôzne upozornenia, ako aj ďalšie užitočné informácie dozvedia ľudia aj v Stredisku pre pomoc a služby občanom. To funguje v pracovných dňoch od 8. do 18. hodiny na telefónnych číslach 02/59785978, 0906/075978. Po 18. hodine a počas voľna zabezpečuje funkcie strediska diplomatická služba ministerstva na rovnakom telefónnom čísle.

Kam radšej nechodiť

Ministerstvo neodporúča návštevu Bahrajnu, ako aj Jemenu z dôvodu častých násilností, kmeňových nepokojov, konfliktov a pre hrozby teroristických útokov. Vysoké riziko únosov a teroristických útokov hrozí aj v Mauretánii, najmä na severe a východe krajiny.

Vyhýbať sa treba Sýrii a niektorým častiam Pakistanu, predovšetkým jeho severozápadným oblastiam a provincii Balučistán. Z veľkých miest sú najrizikovejšie Pešavár, Quetta a Karáči, kde je vysoká kriminalita, dochádza k teroristickým útokom a únosom. Cestu si treba rozmyslieť aj v prípade Iraku, Afganistanu, niektorých oblastí Iránu. V iránskej provincii Sistan – Balučistan sa neodporúča pohyb na východ od mesta Bam, smerom k pakistanským a afganským hraniciam. Rizikové sú pohraničné časti s Irakom. V Indonézii trvá zvýšené nebezpečenstvo teroristických útokov a náboženských incidentov v provinciách Aceh (severná Sumatra), Papua a Západná Papua. Na Filipínach sú vážnym vnútropolitickým problémom prejavy islamského separatizmu v južných provinciách na ostrovoch Mindanao a Palawan. Na Haiti je naďalej zlá bezpečnostná situácia, zvlášť v hlavnom meste Port-au-Prince. Vzhľadom na vysoký stupeň kriminality v krajine MZVaEZ SR odporúča

Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

cestovať na Haiti len v nevyhnutných prípadoch. Turisti by sa mali pohybovať minimálne vo dvojici. V Peru obnovila aktivitu protivládna povstalecká skupina hnutia Svetlý chodník. Jej aktivity sú obmedzené na horské oblasti a pralesnú časť krajiny, ktoré vyhľadávajú „batohoví“ turisti. Známe sú prípady, kedy za unesených požadovali vysoké výkupné. K najnavštevovanejším destináciám Slovákov patria okrem susedných krajín Turecko, Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bul-

harsko, Tunisko, Španielsko a Francúzsko. Bezpečnostná situácia v tuniských letoviskách je v súčasnosti dobrá. Rezort diplomacie ale neodporúča cestovať do odľahlých oblastí, predovšetkým do hraničných regiónov s Líbyou a Alžírskom. V prípade Egypta Jakabčin upozornil na mimoriadnu opatrnosť a rešpektovanie pokynov bezpečnostných orgánov pri pohybe v turistickom centre Taba. Neodporučil cestovať do oblasti severného Sinaja, ale aj všetkých prihraničných oblastí.

Pri ceste do Grécka netreba so sebou určite voziť mak. Ten je tam totiž považovaný za ľahkú drogu. Nôž a slzotvorný plyn v príručnej batožine zase polícia kvalifikuje ako nedovolené ozbrojovanie. Vyhnúť sa treba pohraničným oblastiam Turecka v blízkosti Sýrie a regiónu juhovýchodného Turecka. Ministerstvo radí zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Čadu, Pakistanu, Líbye, Saudskej Arábie a Sudánu.

NEBERTE MALÉ DETI NA EXOTICKÉ DOVOLENKY Rodičia chystajúci sa na dovolenku do exotických či vzdialených krajín by mali zodpovedne zvážiť, či sa na takúto cestu vydajú so svojimi malými deťmi. Ohrozené rôznymi rizikami na takýchto cestách sú najmä deti do dvoch rokov. „Dlhý let v lietadle s klímou môže prekážať aj dospelému, nieto ešte malému bábätku. V krajine s tropickou klímou môže veľmi ľahko dôjsť k jeho dehydratácii,“ upozorňuje Katarína Janáková z Allianz – Slovenskej poisťovne. Malé dieťa podľa nej nemá plne vybudovaný imunitný systém a nemôže ani absolvovať všetky preventívne očkovania, ktoré sú niekedy vhodné do takýchto krajín.

Rodičia si niekedy mylne myslia, že s modernými vymoženosťami sú takéto cesty a pobyty pre deti bezproblémové. Poisťovňa podľa Janákovej pred pár rokmi riešila prípad, keď počas letu na Seychely začali asi polročnému dieťatku dýchacie problémy. Lietadlo muselo preto núdzovo pristáť a bábätko previezli do nemocnice. „Dieťa je jednoducho krehkejší organizmus. A môj

osobný názor je, že tak malé dieťa si tú dovolenku nebude pamätať, ani si ju nevychutná,“ konštatovala. Varovania podčiarkol tragický prípad úmrtia šesťmesačného kojenca zo začiatku tohto roka, ktorého českí rodičia vzali na dovolenku do Thajska. Lekári označili ako príčinu smrti septický šok, ktorý spôsobil zlyhanie orgánov. TASR

Ilustračné foto: TASR/AP

TASR


10

novinky

ŠPORT

MARTIN DO NOVEJ SEZÓNY S TRÉNEROM DANIELOM BABKOM Hokejistov MHC Martin povedie v novej extraligovej sezóne Daniel Babka. Bývalý obranca naposledy trénoval mládež vo francúzskom Rouene. Asistovať mu bude Branislav Stolárik. Babka nahradil v Martine Róberta Pukaloviča, ktorý odišiel do fínskeho Kalajoki. „Zatiaľ som prerušil svoju anabázu vo Francúzsku a vrátil sa domov. Obzeral som sa, čo by som mohol v rámci zvyšovania svojej kvalifikácie robiť. Netajím sa tým, že som chcel pričuchnúť už aj k seniorskému hokeju. Trénerskú B-licenciu už mám a teraz chcem začať aj s áčkom. Určité signály som po príchode na Slovensko dostal, a tak sa zrodila aj ponuka Martina. Extraliga je pre mňa výzvou a aj posunom vpred,“ povedal pre denník Šport Daniel Babka. V Martine by mali v novej sezóne z opôr pôsobiť Markovič, Galamboš, Dzubina, Novotný, Themár, Važan i kapitán Michal Beran. V Turci chcú do tímu do-

tiahnuť aj Františka Skladaného a podľa slov Daniela Babku pracujú na tom, aby sa do mužstva vrátil Jaroslav Török.

Martinský odchovanec

Daniel Babka je martinským odchovancom, kariéru ukončil vo francúzskom Rouene po sezóne 2011/2012. Obliekal aj dresy Trenčína, Košíc, Českých Budějovíc, Slovana Bratislava a Zvolena. Slovensko reprezentoval na MS 1997 a 1999. V roku 2009 vyhral s Rouenom Kontinentálny pohár, v rokoch 1999, 2000 a 2002 sa stal majstrom SR a v rokoch 2010 a 2011 francúzskym šampiónom. TASR

DEEP BOJOVAL NA ME V HIP-HOPE V polovici júna sa v holandskom Amsterdame konali majstrovstvá Európy v hip-hope. Slovenskú republiku reprezentoval aj martinský Tanečný klub DEEP, ktorý sa medzi tanečnou špičkou nestratil. Účasti na majstrovstvách Európy v hip-hope predchádzali niekoľkomesačné prípravy choreografií a kostýmov. Pred štartom na európskom šampionáte sa tanečníci z DEEP-u museli najprv dobre umiestniť na nominačných súťažiach na Slovensku. To sa im aj podarilo, a tak mladým tanečníkom už nič nebránilo vycestovať do Amsterdamu. Tanečníci z juniorskej a detskej vekovej kategórie súťažili v disciplínach sólo, duo a aj skupina. V detskej vekovej kategórii v disciplíne sólo sa najlepšie umiestnila Timea Spišáková, ktorá spomedzi 118 súťažiacich obsadila vo finále 47. miesto. Juniorka Zuzana Trojáková opäť podala výborný výkon a spomedzi skutočne veľkej konkurencie 121 súťažiacich vybojovala 29. miesto. V disciplíne hip-hop duo detskej vekovej

Tanečný klub DEEP reprezentoval na európskom šampionáte v hip-hope. Foto: archív TK DEEP

kategórie sa Viktória Chovancová spolu s Markétou Komlóssyovou umiestnili na 20. priečke a ich juniorské kolegyne Zuzana Trojáková a Zuzana Komlóssyová na 43. mieste. Súťažilo sa aj v disciplíne malých skupín – detská hip-hop skupina Déry získala 10. miesto a juniorská skupina

DíDíSí 26. miesto. „Zanedlho sa zúčastníme na ďalších majstrovstvách Európy, tentokrát v disco disciplínach, ktoré sa uskutočnia vo švédskom Örebro,“ približil hlavný choreograf Tanečného klubu DEEP Miroslav Frolo. (ga)

MARTINČANIA V BANI DOLOVALI ÚSPECHY Výborný úspech dosiahli zverenci trenera Miroslava Šenkára, pretekári Judo clubu ZTS Martin, na medzinárodnom turnaji v džude v Bochni v Poľsku. Turnaj sa konal 240 metrov pod zemou v bývalej soľnej bani, ktorá slúži teraz na turistické a liečebné pobyty. V silnej konkurencii borcov z deviatich štátov a 672 pretekárov sa martinskí džudisti nestratili a vydolovali cenné kovy pre naše mesto. Najskôr v súťaži päťčlenných družstiev získali bronzové medaily za Bochnou a Gdanskom. V boji o tretie miesto Martinčania porazili (4:1) pretekárov z nemeckého klubu GSF Hamburg. Za družstvo nastupovali (kat. do 45kg) Martin

Vrždiak, (do 50 kg) Miroslav Ruttkay, Matúš Kaštier, (do 55 kg) Peter Bolibruch, (do 60 kg) Norbert Hoferica a (do 66 kg) Martin Turjak.

Tri prvnestvá

V kategórii jednotlivcov získali Martinčania až tri prvé miesta. V kategórii do 86 kg bol najlepší Richard Gahér, do 73 kg Marek Jaklovský a v kategórii nad 86 kg Ivan

Hlobej. Ten vo finále po dramatickom priebehu a predĺžení porazil ťažkeho súpera z Kazachstanu. Strieborné kovy z bane vydolovali Juraj Žilka (do 55 kg) a Miroslav Ruttkay (do 46 kg). Cenné piate miesta vybojovali Martin Veždiak (do 46 kg) a Norbert Hoferica (do 66 kg). (bb, mš)

Džudisti Martina, horný rad zľava: Richard Gaher, Ivan Hlobej, Norbert Hoferica, Martin Vrždiak, Marek Jaklovský, tréner Miroslava Šenkár, dole: Miroslav Ruttkay a Juraj Žilka. Foto: archív klubu

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Tallerova 10, 811 01 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Šéfredaktorka: Marta Svítková  Zástupca šéfredaktorky: Branislav Bucák  Obchodný riaditeľ: Jozef Čičmanec  Grafické spracovanie: Dana Kellichová  Vedúci vydania: Janka Kršiaková  Výrobný riaditeľ: Matúš Čačik  Vzor e-mailu na členov vedenia spoločnosti: meno.priezvisko@14news.eu  NOVINKY Martin, spravodajský dvojtýždenník  Náklad: 33 000 ks  Distribúcia: zdarma do domácností  Registračné číslo MK SR: EV 4464/11  E-mail: novinky.mt@14news.eu  Vedúci inzertného oddelenia: Jozef Čičmanec, t. č.: 0917 77 50 09  Inzertné oddelenie: Alena Špirková, t. č.: 0917 77 50 06  Vzor e-mailu na členov redakcie: meno.priezvisko@14news.eu Copyright: 14 news, spol. s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.


ŠPORT

číslo 12/2013

11

MHC MARTIN ZAČNE NA ĽADE SKALICE Hokejisti Martina odštartujú novú extraligovú sezónu súbojom v Skalici 15. septembra. Rozhodol o tom žreb v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton za účasti všetkých zástupcov najvyššej slovenskej súťaže. Tá aj v nasledujúcom ročníku ponesie názov Tipsport extraliga a v play-off priberie znova pomenovanie Slovnaft, teda spoločnosti, ktorá je z dlhodobého hľadiska najstabilnejším partnerom súťaže. Posledné 54. kolo základnej časti odohrajú 4. marca 2014, vyraďovacia fáza extraligy sa začne 8. marca. Nový majster bude známy najneskôr 21. apríla. Podobne ako v poslednom ročníku, aj v novom bude hrať v extralige desať tímov a jedenástym bude slovenská dvadsiatka. Tá do konca kalendárneho roka odohrá medzi elitou 20 zápasov, s každým mužstvom raz doma a raz vonku, domáce stretnutia bude hrávať na bratislavskom ZŠ Vladimíra Dzurillu v Ružinove. Herný systém bude rovnaký. Prvých osem tímov postúpi do play-off, pre deviate mužstvo sa sezóna skončí a na posledného po základnej časti bude čakať baráž s víťazom I. ligy.

Očakáva väčšiu stabilitu

„Napriek mnohým ťažkostiam som rád, že vidím snahu ľudí okolo extraligy bojovať za realizáciu ďalšieho ročníka. Pevne dúfam, že nová sezóna prinesie záujem nielen zo strany fanúšikov, ale aj zo strany kompetentných, ktorí by našej súťaži mohli pomôcť,“ uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej Vladimír Paštinský. „V novom ročníku očakávam väčšiu stabilitu, hlavne ekonomickú a želám ju všetkým predstaviteľom extraligových klubov. Bol by som rád, keby pokračovali v tom trende, ktorý nastolili vlani. Teda aby znova čo najviac dávali šancu mladým hráčom tak, aby boli perspektí-

vou pre štátnu reprezentáciu,“ uviedol Vladimír Paštinský.

Podlžnosti klubov

Do nového ročníka sa zatiaľ k záväznému termínu 15. mája prihlásili všetky extraligové kluby, ktoré najvyššiu súťaž hrali v uplynulom. Či v nej napokon aj hrať budú, sa ukáže v auguste. „Všetky kluby, ktoré sa prihlásili do extraligy museli do konca júna poslať na posúdenie svoje ekonomické stanoviská, ako sa plánujú vyrovnať s uplynulou sezónou a zhruba do augustového zasadnutia vý-

konného výboru SZĽH voči hráčom i trénerom aj všetky podlžnosti vyrovnať. Na tomto zasadnutí sa následne na návrh Pro-Hokeja budú alebo nebudú udeľovať licencie.“

Extraligu neprerušia

Nastávajúci ročník extraligy sa ponesie v znamení až dvoch vr-

TASR

Program 1. kola Tipsport extraligy 2013/2014: Dukla Trenčín – MsHK DOXBETT Žilina ŠHK 37 Piešťany – HC'05 Banská Bystrica HK 36 Skalica – MHC Martin HKM Zvolen – HK Nitra HK Poprad – HC Košice

stávkový terminál

SPORTBOX

UŽ AJ V TVOJOM KLUBE!

stav si a my ti dáme viac NMT 1172/13

cholov, tým zásadnejším z nich sú februárové ZOH v Soči. Ako sa hokejový turnaj na Kryme premietne do kalendára extraligy? „Predstavitelia klubov sa rozhodli, že v extralige počas olympiády nebude prestávka. Preto, lebo dvoj- až trojtýždňová prestávka by bola veľmi dlhá a zbytočná a pre kluby ekonomicky náročná. Každý klub by totiž počas nej musel hľadať náhradný program. Preto sa predstavitelia klubov rozhodli, že súťaž bude pokračovať aj počas ZOH, ale hrať sa nebude počas tých dní, v ktorých bude v Soči hrať svoje zápasy reprezentácia,“ povedal v súvislosti s olympijským hokejovým turnajom Vladimír Paštinský.

príď na www.doxxbet.sk a získaj bonus až 150 €


NMT 1170/13

12

INZERCIA

novinky

Nmt 12 2013 web  
Nmt 12 2013 web  
Advertisement