Page 1

15 700 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

Ročník: II. číslo 2/2014 Dátum vydania: 23. 1. 2014

Liptovský Mikuláš

Mesto kultúry

Iniciátori petície odišli

Kontroverzný fotograf

Grman ide do Ázie

str. 2 Mikulášska radnica sa rozhodla, že celý rok bude venovaný významným osobnostiam spoločenského a kultúrneho života z Liptova.

str. 4 Diskusia medzi vedením mesta a autormi kritickej petície sa nekonala. Jej iniciátori odišli preč z mimoriadneho zastupiteľstva.

str. 5 Peter Erzvo Zvonár z dolného Liptova si splnil detský sen. Najradšej fotografuje unavených ľudí a šteklivé mužské akty.

str. 16 Hokejista Michal Grman mieri do kazašského klubu Irtyšu Pavlodar. Pripojí sa tak k ďalším deviatim slovenským hráčom v mužstve.

SÚČASŤOU PLESOVEJ SEZÓNY BÝVALI BÁLY I POULIČNÉ ZÁBAVY Ples mal už v minulosti významné funkcie. Jednak človeka uvádzal do spoločnosti a jednak spoločenstvo, ktoré ho organizovalo, dávalo prostredníctvom plesu o sebe vedieť. Bola to taká reflexia a zároveň snaha vyjadriť sa k tomu, čo sa aktuálne dialo. Súčasťou toho všetkého bola, samozrejme, etiketa, ale aj rôzne ľudové zvyky. Viac nám o nich povedal národopisec Juraj Zajonc z Etnografického ústavu SAV.

Aký je rozdiel medzi bálom a plesom? Len v pôvode slov. Bál je názov vychádzajúci z románskeho slova balare, čo znamená tancovať, a ples je odvodený od staroslovanského slova plesc, čiže tanečník. Ples či bál to bola spoločenská zábava s tancom, na ktorú sa posielali pozvánky. Od 17. storočia sa ako označenie takýchto zábav objavuje aj slovo reduta. V Čechách sa používal i názov šibřinky, ktorý potom prešiel aj na Slovensko, v podobe šibrinky.

Dá sa určiť presný termín, kedy sa začalo hovoriť o plesovej sezóne, kedy a kde vznikla? Predovšetkým ide o dvorské bály a plesy najvyššej šľachty, ktoré majú pôvod v 15.-16. storočí vo Francúzsku. Postupne sa z panovníckych dvorov a z panských sídiel Francúzska rozšírili do ďalších krajín Európy. Nekonali sa však len vo fašiangovom období, ale aj pri iných rozličných príležitostiach – pri korunováciách, zásnubách a podobne.

A čo fašiangové zvyky, tie sa kedy začali dodržiavať? Zvyky spojené s fašiangami, ktoré sú živé aj dnes, majú pôvod najmä v stredoveku. Fašiangy sú od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorá je 40 dní pred Veľkou nocou. Je to teda obdobie medzi dvomi veľkými cirkevnými sviatkami a z pohľadu človeka minulých storočí to bol čas výraznej zmeny, veľkého uvoľnenia a zábav. Ľudia mali aj iný spôsob stravovania, lebo vedeli, že ich čaká 40-dňový pôst. Fašiangové zvyky, ktoré sú od 17. storočia známe aj z územia Slovenska, v sebe spájajú prvky karnevalu a plesov. Pokým v 19. storočí sa v mestách pouličné karnevalové zábavy už nekonali, najmä pre časté záka-

zy, na dedinách ich tradícia žije aj dnes. Hlavnými fašiangovými podujatiami miest boli a sú bály a plesy. Počas zábav v mestách a na plesoch sa určite museli dodržiavať aj rôzne pravidlá a nariadenia. Samozrejme, že platila a dodnes existuje plesová etiketa, ktorá určuje ako sa správať na plese či bále. Fašiangové zábavy v mestách najmä od 18. storočia regulovali nariadenia, ktoré zväčša prikazovali a zakazovali ako sa ľudia majú správať, obliekať. V roku 1787 bol v Prešpůrskych novinách vydaný zákaz chodenia v maskách po uliciach, na čo dozerala cisársko-kráľovská polícia. Platili aj rôzne príkazy, často nepísané a týkajúce sa obliekania žien z rozličných spoločenských vrstiev.

Boli plesy aj v minulosti zamerané tematicky tak, ako je to zvykom dnes? Často to boli maškarné plesy, ktoré reagovali na aktuálnu situáciu, ktorá bola vo svete. Vždy sa určila tematika plesu a bolo spoločensky žiadané, aby ju hostia dodržali. Dokonca aj v Bratislavských novinách boli ponuky na to, kde a aké masky sú k dispozícii a kto ich vyhotovuje. Plesovou sezónou žilo celé mesto. Malo to aj určitý ekonomický efekt, pretože sa prenajala sála, niekto musel ušiť masky, niekto zabezpečoval výzdobu a podobne. V novinách bol uverejnený plesový program na celú plesovú sezónu. Text a foto: TASR


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MLADÍCI LÚPILI V ULICIACH

KRÁTKE SPRÁVY

2

Polícii v Liptovskom Mikuláši sa podarilo odhaliť dvojicu mladíkov, ktorí v noci zo 6. na 7. decembra v L. Mikuláši lúpežne prepadli dve ženy. Dvaja len 16-roční mládenci pár minút pred polnocou v parku na Rachmaninovom námestí olúpili 50-ročnú ženu, ktorej vytrhli kabelku. Spôsobili jej škodu za asi 90 € a zranenie, ktoré ošetril lekár. O niekoľko minút neskôr v blízkosti obchodného domu na ulici Garbiarskej mladíci prepadli 32-ročnú ženu. Aj ju obrali o kabelku. Okrem toho jej poranili tvár, ktorú musel ošetriť lekár. „Obidvoch mladíkov vyšetrovateľ obvinil zo zločinu lúpeže spáchaného formou spolupáchateľstva. Za spáchaný čin zákon ustanovuje trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Vzhľadom na to, že obvinení sú mladiství, v prípade preukázania ich viny sa trestná sadzba znižuje na polovicu,“ informovala Jana Balogová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

NAPLÁNOVANÁ LÚPEŽ Polícia v Liptovskom Mikuláši objasnila ďalšie lúpežné prepadnutie zo 6. januára v hornoliptovskej obci Galovany. Traja muži (vo veku 23, 28 a 31 rokov) sa spoločne dohodli, že okradnú 41-ročnú ženu. Páchateľ, 31-ročný Peter, ju na Troch kráľov večer priviezol domov. Vo dvore rodinného domu sa podľa dohody ukryli ďalší dvaja muži. Po príchode ženy do dvora pristúpila k nej dvojica maskovaných mužov. Do očí jej nastriekali slzotvorný sprej, na čo žena spadla na zem. Následne jeden z mužov jej vytrhol kabelku s 3 500 eurami a z miesta ušli k vozidlu. Na ňom sa priviezli do rodinného domu jedného z mužov, kde si peniaze rozdelili na tri časti. „Žena utrpela pri lúpeži zranenie, ktoré si vyžiadalo ošetrenie. Policajtom sa podarilo nielen odhaliť trojicu podozrivých mužov, ale aj zaistiť väčšiu časť peňazí. Vyšetrovateľ obvinil všetkých troch zo zločinu lúpeže spáchaného formou spolupáchateľstva. Obvineným mužom hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov,“ informovala Jana Balogová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

CHYTILI ZLODEJOV ŠATSTVA Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši zadržali v druhý januárový víkend tri osoby, ktoré kradli šatstvo v obchodoch. Sú nimi 32-ročný Zvolenčan, o rok mladšia žena z toho istého mesta a 34-ročná páchateľka zo Sliača. Vyšetrovateľ ich obvinil z prečinu krádeže spáchaného formou spolupáchateľstva. Obvinení po vzájomnej dohode prišli v sobotu 11. januára do obchodného centra v L. Mikuláši, kde z dvoch športových predajní odcudzili lyžiarske nohavice za vyše 600 €. Policajti zistili, že trojica obvinených kradla v rovnakom obchodnom centre aj 7. januára. Zobrali z neho bundy v hodnote asi 1 700 €. Informoval Radko Moravčík z komunikačného odboru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Muž z tejto trojice čelí obvineniu z prečinu krádeže aj v ďalších dvoch skutkoch. Vlani v decembri mal odcudziť bundy zo športových obchodov v L. Mikuláši a Ružomberku, ktoré stáli vyše 1 300 €. Staršia zo žien ukradla začiatkom januára v športovej predajni v L. Mikuláši lyžiarsku bundu za 311 €. „Obvinenému mužovi hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody až na dva roky. Obom obvineným ženám hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky, pretože boli za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdené,“ povedal R. Moravčík. (šu)

MESTO UMENIA CHCE ZVÝRAZNIŤ MIKULÁŠSKU KULTÚRU Vzhľadom na to, že história Liptovského Mikuláša je úzko spätá s umením, kultúrou a desiatkami žijúcich i nežijúcich osobností, ktoré sa zapísali do dejín domácej i zahraničnej hudby, literatúry, divadelníctva či výtvarníctva, rozhodla sa radnica počas celého roka organizovať aktivity, ktoré pripomenú jednotlivých umelcov. Radnica projekt nazvala Mesto umenia. „Naším cieľom je priblížiť túto neodmysliteľnú súčasť spoločnosti. Chceme, aby umenie neostávalo za stenami kultúrnych inštitúcií, ale aby naplno slúžilo tým, ktorým je určené,“ priblížila myšlienku jej autorka Dana Guráňová, vedúca útvaru mládeže, športu a kultúry mestského úradu. Múzeum Janka Kráľa, Liptovská knižnica G. F. Belopotockého, Liptovská galéria P. M. Bohúňa, Liptovské kultúrne stredisko i Liptovské múzeum z Ružomberka sa opäť spoja, aby vytvorili sériu nezabudnuteľných podujatí. Srdce Liptova je mestom olympijských víťazov vďaka známym a úspešným športovcom. Svoje korene či pôsobisko tu však našlo aj množstvo nemenej významných osobností z umeleckého prostredia.

Martin Harich patrí medzi najmladšiu generáciu umelcov, ktorí robia mestu za jeho hranicami dobré meno.

V tomto roku čaká Liptovský Mikuláš hneď niekoľko okrúhlych výročí – pred 185 rokmi tu G. F. Belopotocký otvoril prvú verejnú knižnicu na Slovensku, pripomenieme si štyridsiate výročie Belopotockého Mikuláša, dvadsiaty ročník Rázusovie Vrbice či výročia narodenia rodákov Janka Alexyho, Ivana Laučíka, Júliusa Lenka, Dušana Pálku a iných. „Oslavy budú tradičné i netradičné, chceme oživiť naj-

mä centrum mesta, ktoré by sa malo zaplniť profesionálnymi i amatérskymi umelcami. Novinkou bude korzo so svetelnými objektmi na Ulici 1. mája počas leta, čaká nás množstvo podujatí inšpirovaných našou históriou v zaujímavom prevedení, Stoličné dni budú ešte tradičnejšie a dokonca akčnejšie. To je však len zlomok toho, čo pripravujeme,“ priblížila D. Guráňová. MsÚ, foto: www.martinharich.sk

PREŠKOLILI PSOV A PSOVODOV výcvik ovládateľnosti psov a zdokonalenie práce s lavínovými prístrojmi za súčasného monitorovania výkonu psovoda a psa v teréne pomocou GPS Astro prístrojov. Cieľom každého podobného cvičenia je udržať vysokú úroveň pripravenosti psovodov a psov HZS. Cvičenia sa zúčastnila prvá skupina psovodov z Oblastného strediska Západných a Nízkych Tatier a Veľkej Fatry s 12 služobnými psami.

Zimné preškolenie psovodov a psov Horskej záchrannej služby (HZS) uskutočnilo sa 8. až 10. januára v Jánskej doline a v doline Štiavnica v Nízkych Tatrách. Zároveň prebiehala prvá časť školenia a previerok psovodov HZS na získanie a obnovenie odbornej spôsobilosti na záchrannú činnosť pomocou psa. Cvičenie bolo zamerané na precvičenie vyhľadávania ľudí zasypaných v lavíne,

Zimné preškolenie psov a psovodov.

(šu), ilustračné foto: TASR


číslo 2/2014

SPRAVODAJSTVO

3

LIPTOV MÁ NAPRIEK VYSOKÝM TEPLOTÁM STÁLE DOSTATOK LYŽIAROV Návštevníci Liptova majú podľa Bartkovej na výber aj zo širokého množstva doplnkových aktivít – k dispozícii majú wellness centrá, bowling, motokáry, jazdu na štvorkolkách, paraglajding, skanzeny. Liptovské lyžiarske vleky a lanovky sú napriek vysokým teplotám stále v prevádzke a Liptov je podľa riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Dariny Bartkovej jediným slovenským regiónom, ktorý sa môže pochváliť dostatkom lyžiarov. „Liptáci prekabátili počasie nielen v akvaparkoch, ale úspešne mu vzdorujú aj na svahoch. S ohľadom na nadpriemerne teplé počasie je až neuveriteľné, že sa stále lyžuje na Opalisku a na malom vleku v Liptovskom Jáne. Dokonca v Jasnej je na oboch stranách Chopka k dispozícii viac ako 21 kilometrov upravených tratí s výbornými podmienkami,“ uviedla Bartková.

Doplnila, že vďaka investíciám do rozvoja cestovného ruchu sa stal Liptov celoročnou turistickou destináciou a popri akvaparkoch vyrástli nové soľné jaskyne v Tatralandii a v Kúpeľoch Lúčky. „Ponúkajú fantastický relax, upokoja myseľ, prečistia dýchacie cesty a v kombinácii s inými procedúrami sú pre návštevníkov vhodným dovolenkovým doplnkom,“ konštatovala riaditeľka kúpeľov Anastázia Mičková. Návštevníci Liptova majú podľa Bartkovej na výber aj zo širokého množstva doplnkových aktivít – k dispozícii majú wellness centrá, bowling, motokáry, jazdu na štvorkolkách, paraglajding, skanzeny, múzeá alebo simulátor voľné-

Liptov je celoročnou turistickou destináciou a nedostatok snehu turistov trápiť nemusí.

ho pádu Superfly. „Liptov sa postupne nielen doma, ale aj v zahraničí dostáva na mapu gastronomickej turistiky. Pribúdajú kvalitné reštaurácie

a zariadenia, ktoré si zaslúžia hviezdne ocenenie kvality. Po hodnotení ubytovacích zariadení už na jar príde na rad aj gastronómia. Ve-

rím, že naše reštaurácie uspejú a vyšlú klientom pozitívny signál,“ dodala Bartková.

níci, Vážení zákaz ás nájdete n i š lá u ik M OP, v Liptovskom H S P O T S e r t cen v obchodnom ja 41. na Ulici 1. má

NLM 1855/14

áme m s á V e r p é 0:00 hod. n 2 o d . d Otvore o h 0 se od 9:0 a č v i n d ž ý t v 7 dní

TASR


4

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

INICIÁTORI PETÍCIE SA VYHLI DISKUSII A ZODPOVEDNOSTI, Z ROKOVANIA ODIŠLI V snahe vydiskutovať si kroky vedenia mesta s autormi kritickej petície zvolal primátor Alexander Slafkovský rokovanie mestského zastupiteľstva. Predseda opozičného klubu Ján Blcháč na rokovanie 9. januára neprišiel vôbec a ospravedlnil sa, jeho kolega Rudolf Urbanovič prišiel s procedurálnym návrhom, aby sa o petícii vôbec nerokovalo. Podľa neho ju adresovali primátorovi, nie zastupiteľstvu. Alexander Slafkovský však konštatoval: „Zastávam názor, že o majetku mesta, o ktorom sa píše v petícii, rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Preto som sa rozhodol ňou zaoberať na poslaneckej úrovni.“ Keďže väčšina poslancov o petícii napriek návrhu stiahnuť ju z programu rokovať chcela, na protest proti ich rozhodnutiu zasadačku mestského parlamentu R. Urbanovič demonštratívne opustil. Spolu s ním postupne aj zvyšok opozície.

Zneužili petíciu na propagandu?

„Pred týmto stretnutím som dúfal, že v petícii skutočne išlo aj o otvorenie diskusie k verejným témam. Predpokladám, že aj kvôli tomu sa niektorí obyvatelia pod ňu podpísali. Teraz je však viditeľné, že išlo iba o jednorazovú aktivitu pred krajskými voľbami,“ komentoval útek nezávislý poslanec Martin Krajčí. Petíciu s dvojzmyselným názvom Stop drancovaniu mestského majetku rozbehli jej iniciátori ešte v septembri, podpisy zbierali asi dva mesiace. Získali pod ňu menej ako tri a pol tisíc podpisov. Kontrola ukázala, že pätina z nich je neplatná. Viacerí pozoro-

vatelia petíciu vtedy označili za predvolebnú agitačnú aktivitu pred blížiacimi sa voľbami do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Na čelo petičného výboru sa postavil mestský poslanec a kandidát na krajského poslanca Rudolf Urbanovič. Kreslo v Žiline však v novembrových voľbách nevybojoval.

Školy tŕňom v oku opozície

Členmi petičného výboru sa stali predovšetkým mikulášski opoziční poslanci zvolení v roku 2010 za koalíciu strán Smer, SNS a HZDS. Podľa textu, pod ktorý zbierali podpisy, sa im nepáčili konkrétne kroky vedenia mesta pri nakladaní s jeho majetkom. Paradoxne dvaja členovia výboru za jeden z kritizovaných krokov hlasovali. Petíciou tak podrobili okrem primátora tvrdej kritike aj samých seba. Oldřichovi Drahovzalovi a Vladimírovi Stankovianskemu podľa textu petície ležal v žalúdku prevod mestského objektu, v ktorom sídli katolícka cirkevná škola už od roku 1994. Za prevod v roku 2011 obaja hlasovali. Keďže základná škola Apoštola Pavla chce do školských priestorov inves-

Rudolf Urbanovič odmietol verejne obhájiť obvinenia, ktoré prezentoval v petícii. Z rokovania zastupiteľstva odišiel takmer na začiatku.

tovať, mesto jej vyšlo v roku 2011 v ústrety a za symbolickú sumu jej dovtedy prenajímané priestory odpredalo. Rovnako postupovalo predchádzajúce vedenie mesta vo vzťahu k evanjelickému školskému zariadeniu. Obe využívajú deti občanov Liptovského Mikuláša. „Ako môže niekto pochybovať o verejnom záujme v prípade poskytnutia budovy výchovno-vzdelávacej inštitúcii, navyše, ak sa podobne postupovalo aj v prípade ďalších škôl na území mesta. Napriek tomu, že petícia poukazuje na spomínané veci, tak ako na ne poukazuje, verím, že bude nakoniec odhalením

toho, kto klame a kto hovorí pravdu,“ reagoval rozhorčený poslanec Vincent Kultán.

Mestu sa vrátia milióny z tepla

Ďalším bodom petície bol vstup mesta do spoločnosti LMT, ktorej ešte v roku 2008 vtedajšie vedenie nevýhodne prenajalo tepelné hospodárstvo mesta na dvadsať rokov. Ročný prenájom vtedy dohodli na 65-tisíc eur, pričom ročný zisk z neho pre mesto sa dovtedy počítal v státisícoch. Po voľbách v roku 2010 sa súčasné vedenie mesta na čele s Alexandrom Slafkovským snažilo tento nevýhodný obchod vyriešiť. Podarilo

sa to až vlani, kedy došlo k dohode a mesto získalo dvadsať percent v spoločnosti LMT. Zároveň jej predalo s výrobou tepla súvisiaci majetok. Vyriešením nevýhodnej nájomnej zmluvy mesto získalo predajom tepelnej technológie v hodnote 2,335 milióna eur a vstupom do spoločnosti LMT podiel na majetku tejto spoločnosti v hodnote 2,7 milióna eur. Okrem toho jednorazový príjem vo výške 1,4 milióna eur a predpokladaný príjem do roku 2028 vo výške 1,1 milióna eur. Iniciátori petície pri zbieraní podpisov občanom ďalej tvrdili, že mesto robí chybu, ak chce dať do dlhodobého prenájmu Liptov arénu. „Pôvodná dohoda s akvaparkom bola, že mesto získa na projekt eurofondy a halu po jej výstavbe bude na svoje náklady prevádzkovať Tatralandia. V roku 2007 však bývalý primátor Ján Blcháč túto dohodu z nejakého dôvodu neuplatnil, a tak ročne prichádza mesto o stotisíc eur,“ povedal primátor Alexander Slafkovský. Halu chce mesto prenajať za 660-tisíc, čo je viac, ako je výška úveru, ktorým výstavbu Liptov arény spolufinancovalo. „Víťaza obchodnej súťaže na prenájom zmluvne zaviažeme zachovať plnú funkčnosť multifunkčnej haly a plniť záväzky súvisiace s projektom jej výstavby,“ podčiarkol primátor súvisiace podrobnosti pozitívneho úmyslu mesta. Text a foto: (er)

HYŽA, BÁN I BREIER VYSTAVUJÚ U BOHÚŇA Výstavu popredných aktívnych slovenských fotografov s tematikou náboženstva predstavuje verejnosti Galéria P. M. Bohúňa. Sprístupnili ju začiatkom januára, pozrieť si ju bude možné do konca marca. Diela, ktoré sú súčasťou výstavy Za krížom pochádzajú z tvorby popredných slovenských fotografov a fotoreportérov Pavla Breiera, Jozefa Sedláka, Andreja Bána, Alana Hyžu, Jozefa Ondzíka a Matúša Zajaca. Výstava uvádza aj mla-

dých autorov súčasného fotodokumentu-Andreja Lojana, Michala Fuliera, Laca Maďara a Borisa Németha. „Umenie je veľmi vhodným prostriedkom na priblíženie tajomstva viery. Nedá sa uchopiť, ale dá sa sprítomniť vytrvalým a pozorným

záujmom. Dokumentárna fotografia dokáže odhaliť duchovné obrazy prejavujúce sa v kultúre, tradícii, folklóre či globalizácii,“ uviedla kurátorka výstavy

Lucia Benická. Zdôraznila, že na náboženskú tematiku v rôznych podobách bežného života upriamili pozornosť mnohí renomovaní slovenskí fotografi. Výstava je venovaná 1 150. výročiu príchodu solúnskych vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda a realizovaná vďaka podpore ministerstva kultúry. Tematická výstava interpretuje púte, kresťanské sviatky a udalosti, misie, ako aj každodenné rituály na-

sledujúce „kríž“. „Pridanú hodnotu tejto výstavy tvorí to, čo je mimo obrazu. Otvára priestor pre interpretačné roviny skúmajúce krehké vzťahy histórie, umenia, spoločnosti, sociológie a zároveň referujúce o zodpovednosti umenia neustále otvárať tieto vzťahy,“ dodal garant výstavy a jeden z vystavujúcich fotografov Jozef Sedlák. (der), TASR, ilustračné foto: TASR


číslo 2/2014

KULTÚRA

5

PETER ERZVO ZVONÁR: PRVÉ FOTO UROBIL V KINE V poslednom čase sa na Liptove roztrhlo vrece s fotografmi. Fotia všetko, najčastejšie krajinu, lebo tá je všade naokolo nádherná. Peter Erzvo Zvonár fotografiou krajiny začínal, no najbližšie sa mu stali akty ľudí, najmä tie mužské. Ako sám hovorí, príroda je stále rovnaká, nemá nálady, no človek áno. Peter Erzvo Zvonár nemá skratku v strede mena a priezviska len tak. Je to obchodno-magický anagram – ER je koncovka mena Peter a Zvo je Zvonár, jednoducho je to skratka jeho mena a priezviska. Už len tým je originál. Narodil sa v centre dolného Liptova, v Ružomberku. Vášeň k fotografii sa u neho vyskytla aj v génoch, lebo jeho otec bol ružomberský fotograf a práve od neho sa mnohým veciam priučil. Už na základnej škole bol iný ako jeho spolužiaci. Skúšal na okolí takzvanú šokovú terapiu. „Bolo to dosť vtipné, keď som si ako ôsmak dal správiť trvalú a moji rodičia šli z toho odpadnúť a tiež aj celá škola. A keď som prišiel prvýkrát s tou trvalou na hlave do školy, tak moja triedna súdružka učiteľka pozvala ostatné súdružky, tie pozvali ostatných žiakov a tí sa na mňa chodili pozerať ako na cvičenú opicu,“ spomína fotograf.

Detský sen

Peter už od útleho veku inklinoval k umeniu, najmä kresleniu a modelovaniu. Jeho snom bolo dostať sa na strednú priemyselnú školu s výtvarným zameraním, a to sa mu nakoniec aj podarilo. S fotografiou najskôr začal ako asistent svojho otca. „Otec fotil ešte na analóg, zvitkový film, pomáhal som mu vyvolávať fotky v kúpeľni. Mali sme zväčšovák, svietili sme, používali sme výbojku, ustálovač. Potom som sa takou obkľukou vrátil späť k fotografii. Študoval som výtvarnú výchovu-reštaurátorstvo. Tam sme mali fotografiu pol roka a potom som sa fotografii nejakých 15 rokov nevenoval,“ hovorí kontroverzný umelec. Späť k fotografii ho priviedla situácia po strednej škole. Dôvod celkom prozaícky – Bolo veľmi problematic-

ké nájsť prácu ako reštaurátor. Vtedy ešte netušil, že fotografia sa stane osudná.

Z lásky k ABBA

V časoch, keď švédska skupina ABBA žala možno svoju najväčšiu slávu, inklinoval k nej aj P. Zvonár. „Vtedy v kinách dávali film ABBA vo filme. Dostal som od rodičov bakelitový fotoaparát s bleskom, v ňom boli také jednorazové žiarovky a to sa šťuklo a vybilo. Ja som šiel na tento film do kina a tam som šťukal obraz z premietacieho plátna a celé kino sa na mňa pozeralo,“ spomína s úsmevom. Vážnejšie fotografie prišli po roku 2001, keď mu jeho expriateľ kúpil analógový fotoaparát. V tom čase ešte bol krajinkár. Potom sa dostal k digitálnemu fotoaparátu až z Japonska, ktorý mu poslal známy. V súčasnosti ho okolie pozná nájmä ako fotografa aktov. „Vždy som chcel fotiť ľudí, ľudia ako takí ma vždy zaujímali. Je to jedno, či sú to muži, ženy, alebo deti. V každom tom človeku je kus príbehu. Príroda je krásna, ale sto fotografov nafotí stokrát inak tú prírodu. Vždy je to ale to isté. Človek je vždy iný. Záleží od toho, akú má náladu. Príde naladený pozitívne – fotky sú iné, príde naladený negatívne – foto vyznieva zas inak. Veľmi rád fotím ľudí, ktorí sú unavení.“ Originálny fotograf tvrdí, že práve keď je človek–objekt fotenia unavený, vznikajú najlepšie fotografie. Je prirodzený, nestrojí sa, nesilí sa do póz, v ktorých by mohol najlepšie vyzerať.

Nápady zapisuje na papier

Snom P. Zvonára boli oddávna najmä mužské akty. Zo začiatku mal problém osloviť ľudí na fotenie. Medzi prvými ho zaujal jeden ružomberský futbalista.

K mužským aktom fotograf inklinuje aj preto, že je iný.

Kým ho ale oslovil, chodil okolo neho aj niekoľko mesiacov. Bál sa totiž jeho reakcie. Inak, zaujímavých ľudí oslovuje na základe projektov, ktoré sa mu zrodia v hlave. „Mám veľkú fantáziu, veľakrát sa mi stáva, že v noci sa zobudím, dostanem nápad, zapíšem si ho a potom na tom začnem pracovať. Inokedy vidím zaujímavého človeka a oslovím ho, lebo sa mi hodí do nejakého projektu. Takto som našiel napríklad v jednom hypermarkete adepta na svätého Jozefa. Bol to starší pán strážnik s neprehliadnuteľnou bradou a som ho hneď začlenil do projektu, ktorý som mal v hlave. Vidím človeka, ak ma zaujme, snažím sa ho do konkrétneho projektu dostať a buď súhlasí, alebo nesúhlasí,“ komentuje postupy svojej práce fotograf.

Je iný a netají sa tým

Podľa niekoho kontroverzný fotograf z dolného Liptova

má blízko k mužským aktom aj vďaka svojej homosexualite. „Heterosexuál pokiaľ fotí akty, inklinuje skôr k ženskému aktu. Ja zas naopak.“ No do žiadneho mužského modela sa zatiaľ nezamiloval. Je totiž profesionál. To, kedy sa stáva fotograf profesionálom, sám nevie odhadnúť. Každopádne je to dlhý a komplikovaný proces podložený mnohými skúsenosťami a výzvami. Fotografia je pre neho vášeň, hoci sa venuje aj grafike a kreatíve. Pripravuje katalógy, bilboardy a ďalšie reklamné produkty. Výrazne mu pomáha jeho manažérka Monika, ktorá mu všetko organizuje. Pomohla mu aj s úspešnou vernisážou minuloročnou vernisážou v Ružomberku. Nie nadarmo sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu.

Bez kritiky to nejde

Aj keď si niektorí ľudia myslia, že P. Zvonár len ťažko prijíma kritiku, nie je to pravda. Pozitívne, ale aj negatívne reakcie

si rád prečíta na svojom facebookovom profile. Pozoruje, ako na ľudí jeho autorská tvorba vplýva. Na druhej strane pri svojich projektoch sa nenechá ovplyvniť názormi okolia, lebo to by už potom nebol on, ohrozilo by to jeho originalitu a umelecké cítenie, chce byť svoj. „Som aký som, možno aj tým, že som škorpión. ak mám nejakú víziu, ktorú chcem spracovať do obrazu, tak nenechám do toho vstupovať ďalší subjekt, ktorý by mi radil. Nemusí to byť dokonalé, nemusí to byť dobre nasvietené, aj neviem, môže tam byť kopec chýb, ale proste sú to moje fotografie. Viete, je to veľmi zvláštne. Keď zverejním kontroverznú fotku, ľudia, čo mi píšu súkromne pozitívne ohlasy, nenapíšu ich priamo k tej fotografii,“ zamýšľa sa a myslí si, že na Slovensku ľudia nie sú ešte úplne slobodní, vo vyjadrovaní svojich názorov, najmä sexuality. Napriek tomu chce Peter naďalej pokračovať vo svojej originálnej tvorbe. Jeho hlavným cieľom je, aby ľudia našli v jeho fotografiách príbeh, premýšľali nad nimi.

Uvažuje nad odchodom

Peter žije na Liptove, no pochopenie pre svoju tvorbu tu nenašiel. Preto uvažuje aj nad možným odchodom z krajiny. „Poukázal by som na peniaze, nie sú až také dôležité pri tvorbe a dosť človeka obmedzujú. Ak budeme premýšlať či máme alebo nemáme peniaze, tak jednoducho nevytvoríme dielo. A nemusí to byť len fotka,“ hovorí fotograf, ktorý sa vraj nedrží žiadneho motta a nemá ani vzory. Utieka sa najmä k hudbe, ktorá ho vždy dobre naladí. Obdivuje najmä Madonnu, preto, čo v živote dokázala. Životné situácie dokáže ľahšie zvládať aj vďaka športu. A hoci doma pochopenie hľadá ťažko, o svoju budúcnosť sa pravdepodobne nemusí obávať. O jeho práce totiž prejavili záujem v zahraničí. Napríklad prestížny magazín Beautiful Mag. (pb)


6

naše novinky

KULTÚRA

)$â,$1*<$.2,&+ 1( 32=1È7( Možno ste vedeli, že pojem „fašiangy“ neoznačuje len samotnú slávnosť, keď ľudia v pestrofarebných maskách od výmyslu sveta prechádzajú mestom, spievajú fašiangové piesne, zabávajú sa a napokon pochovajú basu, ale je to aj pomenovanie obdobia medzi Troma kráľmi a Popolcovou stredou.

QHVPHOLSUDFRYDĢPRKOLVD OHQ]DEiYDĢDWDQFRYDĢ5LDGHQLHREFHSUHEUDOLÄIDãLDQJRYQtFL³VSRORþHQVNêSRULDGRNEROULWXiOQH]UXãHQê DĐXGLDVD]DEiYDOLQDSDURGL]RYDQêFKR¿FLiOQ\FK REUDGRFKSRYRODQLDFKþL ĐXćRFK1DFKYtĐXWDNY]QLNROÄVYHWQDRSDN³NGHPXåL EROLåHQDPLåHQ\PXåPL FKXGREQtERKDWêPLDOHER PODGtVWDUêPL7LHWRSULQFtS\IDãLDQJRYVDQDPQRKêFKPLHVWDFK]DFKRYiYDM~GRWHUD] 2EGRELHIDãLDQJRYMHYNDåGHMNUDMLQHFKDUDNWHULVWLFNp LQêPV~ERURPWUDGtFLt]Y\NRYD]iEDY\QLHNWRUpYãDN SUHNUDþXM~KUDQLFHFKiSDQLD1DSUtNODGMHGQêP]WUDGLþQêFK]Y\NRYSRþDVUXVNHM PDVOHQLFHMHSlVWQê]iSDV PXåRY7HQNRQþtDåSUHOLDWtPNUYLNWRUiSRNURSt ]HP0XåVNiNUYVDVWiYD REHĢRXåHQVNpPXERåVWYX 0DWNH=HPLDE\WiQDRSOiWNXPDODVLOXURGLĢ~URGX

)DãLDQJRYpPDVN\,OXVWUDþQpIRWR7$655DGRYDQ6WRNODVD

Jedlo, pitie

1LHNWRUtPRåQRYHGLDDMWR åHWHQWRWHUPtQVPHSUHEUDOL ]QHPHFNpKR)DVFKDQJ þRS{YRGQH]QDPHQDORYêþDSDQiSRMSUHGS{VWRP DMNHćYVXVHGQêFKVORYDQVNêFKNUDMLQiFK SUHYOiGDM~R]QDþHQLDDNRPDVRSXVW ýHVNiUHSXEOLND PLĊVRSXVW 3RĐVNR þLPDVQLFMD 8NUDMLQD DOHERPDVOHQLFD 5XVNR  0QRKpYãDNRIDãLDQJRFKXUþLWHQHYLHWH7DNDNRVDStãH YP~GU\FKNQLKiFKWRWRREGRELHVDY\]QDþRYDOR DVWiOH Y\]QDþXMH YHVHORVĢRXKRMQêPMHGHQtPDOHDMXYRĐQHQêPLPUDYPL]YêãHQRXDNWLYLWRXGLHYþDWVFLHĐRPY\GDĢ VDDQDGPHUQêPSLWtPDONRKROXďXGRYpSRYHU\WRWLåKRYRULDåHNWRVDQDIDãLDQJ\SRULDGQHQHQDMHEXGHKODGRYDĢ FHOêURN

Pohanské korene

3UHOtQDOLVDWXNXOW\VOQND~URG\SORGQRVWLDOHDMPĚWY\FK SUHGNRY6WêPV~YLVtDMNDUQHYDONWRUêYãDNVNRVWêPDPL QHPi]HW\PRORJLFNpKRKĐDGLVNDQLþVSRORþQp,GHSUDYGHSRGREQHRVSRMHQLHVORYFDUQH YDOHþRYODWLQþLQH]QDPHQi UR]O~þNDVPlVRPDOHERFDUQLYDOþRE\VDGDORSUHORåLĢ DNRQDGREXGQXWLHVLO\]PlVD 0DVN\ NWRUp VD Y\XåtYDOL DQDPQRKêFKPLHVWDFK6ORYHQVNDVWiOHY\XåtYDM~V~ PHGYHćWXURĖNR]DN{Ė 0DVNDNWRUiVDMHGQRGXFKR QD]êYDOD6ODPD]Qi]RUĖRYDODKRMQRVĢ~URG\QDMPlRELOLD7XURĖSRFKiG]DRGVORYD WXUþLåHEêN6\PEROL]RYDO PXåVN~SORGQRVĢDVLOXäHQVNêSURWLSyOVURYQDNRXIXQNFLRXDNRWXURĖMHNR]DýDVWR LGHRGUHYHQ~KODYXVRWYiUDFRXSDSXĐRX$QDSRNRQGREUH]QiPDPDVNDNRĖDNWRUi V\PEROL]XMHãĢDVWLH$NYãDN RVRE\SRGPDVNRXQHEROLGRVWDWRþQH]RKUDWpQHGDORVD YLFKSUtSDGHKRYRULĢRYHĐNRPãĢDVWt

.HE\VPHQDKOLDGOLGRGiYQHM PLQXORVWLDSiWUDOLSRSUDSRþLDWNRFKIDãLDQJRYGRVWDOLE\ VPHVDDåGRþLDV5tPVNHMUtãH 3UiYHYWRPWRREGREt]DþDOL ĐXGLDVOiYLĢVYLDWN\QDSRþHVĢ XPLHUDM~FHKRD]PĚWY\FKYVWi- Zvyky vtedy a teraz YDM~FHKRERåVWYD~URG\YLQR- .UHVĢDQVN~WYiUIDãLDQJ\QDGREUDQLDD]iEDY\±'LRQê]D EXGOLDåSRVWXSQRXFKULVWLDQL]i-

FLRXQD~]HPtEêYDOHM5tPVNHM UtãHNHćVD]SRKDQVNêFKVYLDWNRYXFWLHYDQLDERKD'LRQê]D VWDORQDEHUDQLHVtOSUHGSUtFKRGRP9HĐNpKRS{VWXSRþDVNWRUpKRMHWUDGLþQHQHåLDGXFHMHVĢPlVRY\EHUDQp MHGOiD]DEiYDĢVD1DMPl YVORYDQVNêFKNXOW~UDFKVD ]DFKRYDOL SUHGNUHVĢDQVNp REUDG\VFLHĐRPRGSUHYDGLĢ ]LPX]DEH]SHþLĢVLKRMQRVĢ DSORGQRVĢYQRYRPURNX

,OXVWUDþQpIRWR7$655DGRYDQ6WRNODVD

3R]LWtYQ\PDVSHNWRPGiYQ\FKIDãLDQJRYERORQDSUtNODGGRþDVQp]UXãHQLHVSRORþHQVNHM KLHUDUFKL]iFLH NHćVDRWURFL]DEiYDOLVSROXVRVORERGQêPL%XMDUp KRGRYDQLHDÄEOi]QLYpGQL³ NWRUpR]QDþXM~Y\YUFKROHQLH IDãLDQJRYHM]iEDY\SUHWUYDOLDåGRWHUD]=iEDYDYPHVWiFKVDOtãLODRGWHMQDGHGLQiFKNGHYOiGORQLHNRĐNR WUDGLþQêFKSULQFtSRYĐXGLD

1DREFK{G]NDFKVDIDãLDQJRYQtNRP SRQ~NDOL KODYQH PlVRYp YêUREN\ D VDPR]UHMPHDONRKRO2NUHP WRKRVLYãDNPRKOLY\VO~åLĢ NROiþHYDMtþNDDOHERãLãN\ IiQN\ SDPS~FK\ NWRUp YPLQXORVWLSOQLOLIXQNFLX W]Y REUDGRYpKR SHþLYD RNU~KO\WYDUV\PEROL]RYDO VSRMLWRVĢVERåVWYRP6OQND 

3DXOtQD3UDãLORYi


číslo 2/2014

SPEKTRUM

7

ZUBÁRI ŽIADAJÚ PRÍSNEJŠIE PREVERENIE KOLEGOV Z UKRAJINY

DOPRAVNÁ AKCIA POLÍCIA VYUŽÍVA OBJEKTÍVNU ZODPOVEDNOSŤ Pri celoslovenskej dopravnej akcii, ktorá prebieha v týchto dňoch, policajti využívajú takzvanú objektívnu zodpovednosť. V praxi to znamená, že ak vodič prekročí maximálnu povolenú rýchlosť a zachytí to polícia, pokutu zašle poštou na adresu majiteľa vozidla. Objektívna zodpovednosť bola do legislatívy zavedená ešte v júli 2012, policajti však doposiaľ nemajú systém, ktorý by fungoval automaticky, keď zaznamená priestupok. „Po zadokumentovaní priestupku policajti overia identitu majiteľa alebo držiteľa vozidla v policajných evidenciách, manuálne vyhotovia platobný rozkaz aj s fotodokumentáciou o spáchaní priestupku a odošlú priestup-

covi,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Policajti používajú to, čo majú. „Využívame technické prostriedky, ktoré máme k dispozícii, čiže radary v autách, videokamery i prenosné radary. Zameriavame sa najmä na nebezpečné a rizikové úseky s hustou premávkou, kde nie je možné z hľadiska bezpečnosti zastavovať vodičov porušujúcich zákon,“ povedala hovorkyňa.

Celoslovenskú akciu vyhlásilo Prezídium Policajného zboru od 14. januára až do odvolania. „Hovorcovia jednotlivých krajských riaditeľstiev o nej verejnosť informujú deň vopred,“ uviedla Baloghová. V jednotlivých krajoch totiž prebiehajú kontroly podľa vlastnej bezpečnostnej analýzy. Cieľom kontrol je znížiť počet dopravných nehôd s následkami na zdraví a životoch. Prezídium očakáva prvé výsledky celoslovenskej akcie v priebehu budúceho týždňa. Text a foto: TASR

Slovenskí zubári žiadajú, aby štát prísnejšie preveroval ich kolegov z Ukrajiny a ďalších krajín mimo EÚ, ktorí chcú pôsobiť na Slovensku. Podľa Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) v SR momentálne pôsobí 33 zubárov z Ukrajiny, v susednom Česku je ich 112. Členka prezídia komory Neda Markovská hovorí, že žiadostí od ukrajinských lekárov začalo pribúdať na Slovensku práve po tom, ako preverovanie vzdelania a schopností sprísnili Česi. „Chceme vedieť, či dokážu správne a bezpečne ošetriť pacienta, či vedia legislatívu a jazyk. Nikto ich odtiaľto nevyháňa, ale chceme to vedieť,“ povedala na tlačovej konferencii. Momentálne podľa nej doklady uchádzača z krajín mimo EÚ posudzujú úradníci na ministerstve školstva. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) s návrhom sprísniť uznávanie vzdelania u lekárov prichádzajúcich z krajín mimo EÚ nesúhlasí. Tvrdí, že ide o zákonný postup uznávania kvalifi kácií

v kompetencii ministerstva školstva. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Martiny Lidinskej sa dá tlak zo strany zubárov vnímať aj ako obava zo straty doterajších pacientov – zákazníkov. MZ podľa nej nezaznamenalo žiadne podnety od občanov, v ktorých by sa sťažovali na nedostatočnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti zo strany ukrajinských zubných lekárov. Naopak, na ministerstvo prišlo niekoľko e-mailov od pacientov, ktorí práve prístup zahraničných lekárov vyzdvihovali a s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou boli spokojní. TASR

REKONŠTRUKCIA ŠTÁTNEJ OPERY V BANSKEJ BYSTRICI Ministerstvo kultúry plánuje dokončiť rekonštrukciu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Ako potvrdil šéf rezortu kultúry Marek Maďarič, práce sa možno začnú na budúci rok.

Momentálne má ministerstvo zdroje na vypracovanie aktualizovanej projektovej dokumentácie, pričom hľadá jej zhotoviteľa. Jej predpokladaná hodnota je 432 995

Štátna opera v Banskej Bystrici čaká na rekonštrukciu. Foto: Michaela Ivaničová

eur. Ako Maďarič pripomenul, v minulosti sa zrenovovala časť Štátnej opery, ktorá bola v havarijnom stave. Na komplexné práce neboli zdroje. „Preto sa na druhú časť musí projekt inovovať, a potom, ak budú aj finančné prostriedky, spustiť obstarávanie samotnej rekonštrukcie,“ priblížil. Štátna opera na základe vyhláseného verejného obstarávania v roku 2003 uzatvorila zmluvu na vypracovanie komplexnej projektovej dokumentácie na jej dostavbu. Tá pochádza z roku 2005. Z dôvodu nedostatku peňazí sa prestavba nezačala. Čiastočné stavebné úpravy v rokoch 2008 až 2010 iba odstránili existujúci havarijný stav. „Z dôvodu, že časť objektov

Minister kultúry Marek Maďarič.

sa znovu dostáva do havarijného stavu, je urýchlene potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu, ktorá bude potrebná pre výber dodávateľa stavebných prác,“ upozorňuje ministerstvo. Nové časti projektovej dokumentácie budú zamerané

na zvyšné priestory v areáli historickej budovy tejto národnej kultúrnej pamiatky a objektov v areáli skladov a výrobných dielní na Jegorovovej ulici, ktoré neboli súčasťou pôvodnej dokumentácie z roku 2005. Text a foto: TASR


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

NOVOROČNÉ STRETNUTIE S DIPLOMATMI MICHAL HORSKÝ:

KAMPAŇ Od momentu zoficiálnenia 15 kandidátov na prezidenta sa reálne rozbieha volebná kampaň. Hneď v jej počiatkoch ponúkam občanovi tri momenty na zamyslenie. Prvým je rozdelenie kandidátov na zhruba dve polovice. Prvá celkom zreteľne predstavuje kandidátov, ktorí majú snahu skutočne sa stať hlavou štátu. Tá druhá polovica úplne beznádejne demonštruje, že o funkcii prezidenta, o jeho ústavnom postavení, nemá najmenšie tušenie. Sú to osobnosti, ktoré sa rozhodli kandidovať z rôznych dôvodov. Nemyslím si, že sami veria, že postúpia do druhého kola alebo dokonca, že zvládnu funkciu prezidenta. Ďalší zaujímavý moment je tak trochu úsmevný. V zásade celá skupina prezidentských kandidátov nebojuje o to, aby predstavila občanom vlastný program, ale o to, kto z nich sa stane rivalom Roberta Fica v druhom kole. Bude to stačiť? Občan zvažuje kto a ako prezentuje svoju budúcu úlohu prezidenta a nie, kto sa stane antificovským vyzývateľom. Tretí moment súvisí s tzv. antipolitikou. Ústrednými témami kampane niektorých prezidentských kandidátov sa stáva podivná prezentácia toho, že budúcim prezidentom by mali byť práve preto, že s vrcholovou politikou nemajú žiadne skúsenosti. Hľadať a voliť niekoho s takouto sebaponukou na vážnu funkciu prvého občana štátu je vážnym omylom takto uvažujúcich kandidátov. A myslím, že občania to patrične „ocenia“.

Proeurópskosť Slovenska vyzdvihol vo svojom príhovore prezident Ivan Gašparovič počas novoročného stretnutia (15. 1.) s predstaviteľmi diplomatického zboru akreditovanými v SR. Ako však podotkol, treba sa viac venovať problémom občanov, zrozumiteľnejšie a presvedčivejšie im vysvetľovať európske rozhodnutia. „Iba tak nedáme priestor posilňovaniu populistických a extrémistických zoskupení, ktorých vplyv sa vo viacerých krajinách nebezpečne šíri. Aj my na Slovensku si uvedomujeme tieto riziká a nesmieme ich podceňovať už v prvých náznakoch,“ zdôraznil prezident. Slovensko podľa neho nastupuje do náročného volebného roka, počas ktorého si občania zvolia novú hlavu štátu, europoslancov, ako aj primátorov, starostov a mestských poslancov. V tejto súvislosti vyslovil želanie, aby sa v centre kampaní objavovali

Ivan Gašparovič a apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana.

témy hospodárskeho a sociálneho rastu, zápasu s nezamestnanosťou či duchovnej obnovy spoločnosti. „Nie zástupné témy, ktoré vnášajú do myslí ľudí zmätok, nenávisť, depresiu a prehlbovanie polarizácie spoločnosti,“ podčiarkol Gašparovič.

Apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana sa v mene pozvaných hostí poďakoval prezidentovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi za ich aktívnu spoluprácu a za ich neustálu pomoc pri výkone diplomatickej

misie veľvyslancov. „Robili ste ju ľahšou,“ poznamenal. Rovnako vyzdvihol otvorený dialóg a úctu, ktorú najvyšší ústavný činiteľ SR preukazoval voči ich práci počas oboch funkčných období. Text a foto: TASR

TASR: STARONOVÝ GENERÁLNY RIADITEĽ

Sebastian Kurz a Miroslav Lajčák.

EURÓPA MLADNE Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka pricestoval vo štvrtok 16. januára 2014 na oficiálnu návštevu Slovenska nový rakúsky spol-

kový minister pre európske a medzinárodné záležitosti Sebastian Kurz. Hlavným cieľom návštevy bolo potvrdenie dynamicky sa rozvíjajúceho partnerstva a vzťahy medzi oboma krajinami. Práve Bratislava bola jednou

z prvých zahraničných ciest najmladšieho európskeho ministra (27 r.), ktorý sa stal šéfom rakúskej diplomacie len v decembri. Text a foto: TASR

Správna rada TASR v polovici januára do funkcie generálneho riaditeľa opätovne zvolila terajšieho šéfa agentúry Jaroslava Rezníka. Súčasnému riaditeľovi končí mandát 29. apríla. Správna rada preto 2. decembra 2013 rozbehla výberové konanie, do ktorého sa ako jediný kandidát prihlásil J. Rezník. TASR


číslo 2/2014

SPRAVODAJSTVO

9

TRADÍCIA TROCH SVÄTOPLUKOVÝCH PRÚTOV Tradícia troch Svätoplukových prútov, ktorú nám v detstve vštepovali do hláv, by mala byť receptom pre spoločný postup prezidenta, predsedu NR SR aj predsedu vlády. Vo svojom príhovore na začiatku stretnutia s osobnosťami politického, spoločenského, vedeckého a športového života to vyhlásil predseda vlády SR a kandidát na prezidenta Robert Fico. „Všetci si uvedomujeme, že najmä stabilita bude základným predpokladom riešenia výziev, ktorým je SR vystavená,“ deklaroval. Podľa Fica prezident musí byť vlastenecký, presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska a reprezentovať ho v zahraničí. „V prípade môjho zvolenia ponúknem

parlamentu aj vláde spoluprácu v zahranično-politickej oblasti a pôjdem tak ďaleko, ako to len bude možné na základe vzájomnej dohody,“ avizoval. Fico zároveň vyjadril presvedčenie, že prezident musí zvládnuť svoje poslanie okamžite a nemôže sa učiť počas výkonu mandátu. „Dôležitá je znalosť slovenského politického prostredia, korektné vzťahy so sociálnymi partnermi a osobné kontakty s mnohými zahraničnými predstaviteľmi. Som pripravený ponúknuť všetko politické umenie a medzinárodné

Robert Fico, Ladislav Petráš a Róbert Vittek.

zázemie, ktoré som vytváral počas viac ako 20-ročnej kariéry politika a právnika,“ dodal. Medzi osobnosťami, ktoré prijali pozvanie, boli minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železiarne Podbrezová, a. s., Vladimír Soták, prezident KOZ SR Jozef Kollár, rektor Ekonomickej univerzity Bratislava Rudolf Sivák, predseda ZMOS-u a primátor Nitry Jozef Dvonč, prezident

Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár, predseda SAV Jaromír Pastorek aj historik, prozaik a publicista Pavel Dvořák. Pozvaní boli aj spisovateľ Peter Jaroš, režišér Juraj Jakubisko, maliar Ivan Pavle, prednosta Neurochirurgickej kliniky FNsP na Kramároch Juraj Šteňo, hokejový tréner František Hossa, futbalový reprezentant Róbert Vittek, bývalý slovenský futbalista a tréner Ladislav Petráš, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš a predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky.

Stretnutia sa zúčastnili aj zakladateľ umeleckého súboru Lúčnica Štefan Nosáľ, prednostka anatomického ústavu a študijná prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eliška Kubíková, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a vedec a lekár Ján Štencl. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa nedostavila len moderátorka a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová. Text a foto: TASR

PREDSEDOM NOVEJ STRANY TIP SA STAL TOMÁŠ HUDEC Nová politická strana TIP - Tvoríme inú politiku si 18. januára na ustanovujúcom sneme v Banskej Bystrici zvolila vedúcich predstaviteľov a rozhodla o svojom ďalšom smerovaní. Účastníci snemu schválili stredopravé liberálne programové smerovanie strany a vyjadrili sa k voľbám, ktoré sa budú tento rok konať na Slovensku. Stovka zakladajúcich členov strany na sneme volila predsedu, troch podpredsedov, členov Republikovej rady, členov poradného a rozhodcovského orgánu. Predsedom strany sa stal Tomáš Hudec (35), za podpredsedov boli zvolení Ivana Augustinská (26), Martin Schwantzer (36) a Jana Vološinová (41). „Sme mladí ľudia, náš vekový priemer je do 40 rokov a hlavne nikoho z nás neťaží žiadna aktívna predchádzajúca dlho-

dobá politická minulosť. Dá sa povedať, že sme generácia, ktorá práve dorastá, ktorá tu bude naďalej žiť a mala by sa angažovať a mať záujem o veci verejné,“ uviedol novozvolený predseda strany Tomáš Hudec. Účastníci snemu schválili aj základné programové tézy strany. Ich súčasťou je aj návrh na zriadenie inštitútu registrovaných partnerstiev po vzore mnohých štátov Európskej únie a vo svete. Strana tento bod vníma ako

Sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: TASR/Dušan Hein

odstránenie diskriminácie ľudí s inou ako heterosexuálnou orientáciou. Pred marcovými prezidentskými voľbami strana nepodporí žiadneho z aktuálnych kandi-

dátov. Túto voľbu však nechajú na slobodnom rozhodnutí každého člena a sympatizanta strany. Pre voľby do Európskeho parlamentu sa strana TIP rozhodla

otvoriť svoju kandidátku všetkým mladým a mlado zmýšľajúcim ľuďom. „Rozhodli sme sa postaviť kandidátku inak ako štandardné strany. Chceme zorganizovať online ‚primárky‘, nazvali sme ich eurokasting, na ktorý sa môže prihlásiť každý, kto súhlasí s hodnotami a programovým smerovaním strany. Kandidátka bude pozostávať z 13 členov, ktorí získajú najviac hlasov,“ povedala podpredsedníčka strany Ivana Augustinská. Strana sa zúčastní na komunálnych voľbách. Jej prioritou je však účasť na voľbách do Národnej rady SR v roku 2016. TASR, (mi)


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ MUSÍTE PODAŤ DO KONCA JANUÁRA PRINÁŠAME VÁM PREHĽAD POVINNOSTÍ A ZMIEN V DANI Z NEHNUTEĽNOSTÍ, PLATNÝCH OD 1. JANUÁRA 2014 Do dane z nehnuteľností spadá daň z pozemkov, daň zo stavieb, daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome. Vyrubí ju mesto alebo obec, kde sa predmetná nehnuteľnosť nachádza. Povinnosť podať priznanie má ten, kto v roku 2013 nadobudol nehnuteľnosť – kúpil, vydražil, zdedil, či dostaval stavbu. Týka sa teda fyzických a právnických osôb, ktorým nehnuteľnosť pribudla alebo oproti vlaňajšku nastala zmena. Priznať daň z nehnuteľností je potrebné do 31. januára 2014.

Mail nepostačí

Platenie dane z nehnuteľností sa týka aj tých, ktorí nehnuteľnosť vlastnia dlhšie ako od vlani. Podať priznanie môžete niekoľkými spôsobmi – odnesiete osobne na príslušný úrad, pošlete poštou alebo e-mailom. Ak použijete mail, nezabudnite, že priznanie do určeného termínu treba poslať aj poštou. V opačnom prípade bude neplatné a vás neminie pokuta. Na zreteli treba mať aj to, že vo väčších mestách sa nehnuteľnosti rozdeľujú podľa pásiem

a sadzby pre daný rok väčšinou uverejňuje mesto či obec na svojej internetovej stránke.

Upravené sadzby

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48% v 79 okresných mestách Slovenska a mestských častiach Bratislavy. Sadzby daní z nehnuteľností na rok 2014 upravilo len 15 miest, z ktorých 13 miest sadzby zvýšilo a dve mestá sadzby znížili. Väčšími sadzbami sa môžu „pochváliť“ naprí-

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48%. klad Stropkov, Malacky, Zvolen i Liptovský Mikuláš. Naopak, miernejšie daňové zaťaženie majú občania v Novom Meste nad Váhom a Senci. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Jednoduchší postup

Ďalšou novinkou v podaní priznania k dani z nehnuteľností patrí zavedenie spoločného tlačiva pre štyri miestne dane, čo výrazne zjednoduší podávanie priznania. Na jednom tlačive

teda môžete priznať daň za byt či dom, ale aj stavbu a pozemok. A čo je podstatné, daň nemusíte pracne vypočítavať sami. Urobí to za vás príslušný úrad. Povinnosťou daňovníka je len správne vyplniť tlačivo a doručiť ho na úrad. Nezabudnite na podstatné prílohy, ako sú napríklad list vlastníctva či kúpna zmluva, ktoré sú pre výpočet dane rozhodujúce. Daň zaplatíte, až keď vám správca pošle rozhodnutie o vyrubenej dani. Urobiť tak musí do 15. mája. Od doručenia rozhodnutia potom máte 15 dní na zaplatenie dane z bytu, domu, stavby, pozemku a za psa. Rovnaký počet dní máte aj na odvolanie. Ak vám vyrubili vyššiu daň, informujte sa, či môžete požiadať o splátkový kalendár. (yz), foto: TASR

Kto musí platiť daň z nehnuteľností fyzická osoba (občan, podnikateľ) alebo právnická osoba, ktorá vlastní, spravuje, má v prenájme alebo užíva nehnuteľnosť, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností.

Ako si vypočítať daň Daň vypočíta správca dane, teda mestský či obecný úrad. Ak si ju ale chcete vypočítať sami, ide o súčin výmery podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru a sadzby dane pre danú kategóriu. Pamätajte, že do podlahovej plochy bytu sa nezapočíta balkón alebo lodžia. Naopak, pivnica sa do podlahovej plochy bytu započítava. Ak ste vlastníkom viacpodlažného domu, za každé podlažie zaplatíte príplatok.


číslo 2/2014

ZDRAVIE

11

BOMBA PRE ZDRAVIE V zimnom období nás pred ochoreniami môže zachrániť aj kyslá kapusta. Od nepamäti bola považovaná za všeliek a v surovom stave obsahuje dvakrát viac vitamínu C než citrón.

Viete však aj to, že je prevenciou pred Alzheimerovou chorobou, chráni pľúca i pečeň?

NLM 1851/14

A to nie je všetko. Priaznivo pôsobí i na tráviaci trakt a lieči choroby dvanástorníka, hrubého čreva, ale aj žalúdočné vredy a hemoroidy. Zmierňuje zápaly, dezinfikuje a šťava z jej listov odvádza škodlivé látky aj cez kožu. Podľa starých Rimanov vraj tlmí aj príznaky opitosti. Zbavuje organizmus toxínov a detoxikuje. Priaznivou správou je, že spomaľuje starnutie a podporuje chudnutie. Ak sa chystáte po vianočných sviatkoch schudnúť, nemusíte sa „dopovať“ rôz-

nymi umelými prípravkami. Stačí si dať každý deň trochu kyslej kapusty. Rovnako pomáha pri pocite plnosti, pálení záhy a grganí. Mali by ste ju jesť pravidelne a surovú. Ak ju však upravíte tepelne, aj tak má priaznivé účinky na vaše zdravie. Vďaka vitamínom C, E, B a K podporuje obranyschopnosť a imunitu. Okrem toho je najlepšie prírodné probiotikum, pretože obsahuje laktobacily, čím prirodzene prečistí steny žalúdka a doslova nanovo naštartuje našu mikroflóru. Dlhoročné vedecké výskumy potvrdili, že kyslá kapusta pozitívne bojuje aj proti ra-

kovinotvorným bunkám či samotným nádorovým ochoreniam. Podporuje aj náš mozog, nervy, tvorbu červených krviniek, rast buniek, funkciu svalov, bojuje proti infekciám a vírusom, má protizápalové a antibiotické účinky,

znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Jedným slovom – malý zázrak. Stačí, ak denne zjete 200- až 300-gramovú porciu kyslej kapusty alebo jej čerstvej šťavy a pokryjete si tak potrebné množstvo všetkých bioaktív-

nych látok. A biela či červená? Je to jedno, ich účinky sú rovnaké, len v červenej kapuste je navyše pigment anthokyan, ktorý chráni mozgové bunky. (mim), ilustračné foto: TASR/Štefan Puškáš


12

naše novinky

ZDRAVIE

ý21È06,*1$/,=8-(7(/2 jíme tento názor, odrazí sa to QDQDãRP]GUDYt.HćXåPXVtPHULHãLĢ]GUDYRWQêSUREOpP PDOLE\VPHVLSRORåLĢRWi]NXYþRPQiPRFKRUHQLHEUiQLDNpPiPHSULĖRPSRFLW\

Pravá alebo ľavá strana 3UL]GUDYRWQêFKSUREOpPRFK QDSUDYHMVWUDQHWHODNWRUi VLJQDOL]XMHPXåVN~HQHUJLX PiPHSUREOpPVPDQåHORP SDUWQHURPRWFRPDOHERVćDOãtPLYê]QDPQêPLPXåPL YQDãRPåLYRWH7UHEiUVDMVR ãpIRP%ROHVWLQDĐDYHMVWUDQH]DVDKRYRULDRNRQÀLNWRFK QHGRULHãHQêFK Y]ĢDKRFK  VRåHQDPL±VPDWNRXSULDWHĐNRXVHVWURXSDUWQHUNRX

Symbolika chorôb

,OXVWUDþQpIRWR7$65*/.RKXWK

Podľa celostnej medicíny existuje súvislosť medzi chorobami a našou psychikou. Upozornia nás na to niektoré základné signály, ktoré naznačia prečo a ako vznikol zdravotný problém. Alternatívna medicína zasa Y\FKiG]D]WHyULHåHYãHW-

NRYåLYRWHPiE\ĢYURYQR- ±DQLVYRMHW~åE\þLQ\DOHYiKHDQHPiPHQLþSUHKiĖDĢ ERSUHGVWDY\$NVLQHRVYR-

-HMHGQRGXFKiDĐDKNRVLMX ]DSDPlWiPH$NQDSUtNODG RGPLHWDPHYLGLHĢþRVDGHMH RNRORQiV]DþQHPHPDĢSUREOpP\VR]UDNRP3ULEROHVWLDFKSUDYpKRXFKDRGPLHWDPHSRþ~YDĢPXåDQHFKFHPH SRþXĢþRQiPKRYRUtMHQiP WRQHSUtMHPQp$NÄQHSRVO~FKD³WRĐDYpQH]DXMtPDQiV Qi]RUåHQ\RGPLHWDPHKR .ROHQiWLHåY\SRYHGDM~RQDãRPYQ~WRUQRPUR]SRORåHQt±

DNEROLDDEUiQLDQiPYSRK\EHXYLD]OLVPHYåLYRWH 6DPLVHEHEUiQLPHYSRK\EHGRSUHGXYUR]YRMLQHULHãLPHQHSUtMHPQp]iOHåLWRVWL VWDJQXMHPH1iYãWHYDJDVWURHQWHURORJLFNHMDPEXODQFLH ]QDPHQiåHWUiYHQLHQHIXQJXMHDNRE\PDOR'{YRGRP MHåHRGPLHWDPHYQ~WRUQH SULMDĢDVSUDFRYDĢWRþRQiP åLYRWSULQiãD3iURYpRUJiQ\QDSUtNODGREOLþN\Y\SRYHGDM~RQDãLFKY]ĢDKRYêFK SUREOpPRFK%ROHVWLFKUEWD VLJQDOL]XM~åHVPHVLQDSOHFLDQDEUDOLSUtOLãYHĐDþDVWR ]E\WRþQRVWLDQHYOiG]HPHWR XQLHVĢ$NVDQHVQDåtPHE\Ģ WêPNêPFKFHPHD]GiVD QiPåHQiP]RåLYRWDLGH SUDVNQ~ĢKODYDSUHQDVOHGXM~QiVPLJUpQ\2QNRORJLFNp RFKRUHQLHMHG{VOHGNRPYiåneho emocionálneho zranenia YGHWVWYHDOHERYGRVSHORVWL .UYiFDQLHQD]QDþXMHVWUDWX UDGRVWL]RåLYRWD$NVDþORYHN FtWLRKUR]HQêMHYQHXVWiORP VWUHVHDQHLVWRWHGRSODWtQD WR]YêãHQêPFKROHVWHURORP 3UHWRVQtPPiYV~þDVQRVWL SUREOpPWRĐNRĐXGt PLP

VYLIEČTE SA BEZ CHÉMIE Ak začnete kýchať, kašľať, alebo vás škriabe v hrdle, nemusíte hneď utekať do lekárne. Vírusy či baktérie možno poraziť aj bez chémie – pomôžu babské recepty.

Neveríte? Tu je zopár tipov: 3DPlWDMWHåHSULSUHFKODGQXWtVDWUHED]DKULDĢSUHGRYãHWNêP]YQ~WUD$NR"3RP{åH þDM]ćXPELHUDOHNiUVNHKR DOHER]i]YRUXDNRKRVREĐXERXQD]êYDPHDGRĖNDUDPHO ĆXPELHUVS{VREXMHW]YYD]RGLODWDþQêHIHNWYRUJDQL]PH þR]QDPHQiåHVDQiPSUHNUYLDUXN\LQRK\7HSORVDQiP UR]OHMHSRFHORPWHOHDPLQLPDOL]XMHVDPQRåHQLHYtUXVRYDEDNWpULt1H]DEXGQLWH YãDNåHćXPELHUWUHEDYDULĢ QDPLHUQRPRKQLDVSRĖPLQ~WQHVWDþtKROHQ]DOLDĢKRU~FRXYRGRX.HćKRRVODGtWH NDUDPHORPFXNRUQHEXGHRUJDQL]PXVSUHN\VĐRYDĢSUHWRåH

VDVSUiYDDNR]iVDGLWi]ORåND $NVDYiPåLDGDFLWUyQGDMWHVLKR$OHOHQWDNSUHFKXĢ SUHWRåHS{VREtVĢDKXM~FR3ULãOLVWHX]LPHQtDSRWUHEXMHWH VDUêFKOR]RKULDĢ"$NQHPiWHKRU~þNXSULSUDYWHVLKRU~FLN~SHĐVRVRĐRX6UGFHE\ YãDNSRQRUHQpYRYRGHQHPDORE\Ģ.HćVDN~SDĢQHFKFHte, dajte si do horúcej vody so VRĐRXDOHERãYpGVN\PLNYDSNDPLQRK\6WDþtãWYUĢKRGLQD DSUtMHPQpWHSORYiV]RKUHMH 6RĐYiPSRP{åHĐDKãLH]GRODĢQiGFKXDQHPXVtWHVLDKDĢ KQHćSRQRVQêFKNYDSNiFK 6WDþtDNVLVODQRXYRGRXEXGHWHSUHSODFKRYDĢQRV1DEHUWHVLMXGRGODQHDYGêFKQLWH WDNDE\VDYiPGRVWDODLGR

,OXVWUDþQpIRWR7$650LFKDO6YtWRN

~VW+OLHQ\XYRĐQtVXFKpWHSORDOHDMQDSDURYDQLHQDGKDUPDQþHNRP$þRQDERĐDYp KUGOR"3RP{åHWYDURK'DMWH ]QHKRQLHNRĐNRO\åtFGRSDSLHURYHMXWLHUN\UR]ORåWHKR WDNDE\VWHY\WYRULOLREGĎåQLNDVLSlĢNUiWSlWQiVĢFHQWLPHWURY=DEDĐWHKRSULORå-

WHQDKUGORQDMOHSãLHQDQRF DREYLDåWHãiORPþLãDWNRX $NVDYiPGRWYDURKXQHFKFHQDPRþWHYUHFNRYNXGRVWXGHQHMYRG\SRULDGQHY\åPêkajte, dajte na hrdlo a rovnako SUHYLDåWHãDWNRXDOHERãiORP $NYiVVWXGHQiYRGDVWUDVLH QHUH]LJQXMWH+UGORVDQDMSUY

RFKODGtDOHSRWRPVDSUHKUHMH SUHWRåHVDUR]ãtULDFLHY\DEROHVĢ]DþQHSRVWXSQHXVWXSRYDĢ0RåQRWHQWRVS{VRESR]QiWHDNR3ULHVVQLW]RYRENODG $MWDNVDPXKRYRUtDWUHEDKR YLDFNUiWRSDNRYDĢ PLP


KRÍŽOVKA KRÍŽOVKÁRSKY ČASOPIS

Náš operný spevák

Rybie vajíčko

Bod, po anglicky

Vlialo sa

Spojka

Plytká nádoba

Domácke meno Petra

PRE POUČENIE A ZÁBAVU

Démonicky zvodná žena

Pipette (skr.)

Horí bez plameňa

Akým spôsobom

Nie je

3 Autonómna oblasť

Ženy

- A že vraj sa doktorom nedávajú úplatky...

Pracie prostriedk Obuvnícky Liehovina klinček z ryže Vánok (básn.)

V džude Dámsky porážka klobúk na plný bez okraja bod

Zahučí, zaduní

Horúčava

4

Označenie vozidiel diaľkovej dopravy

Starogermáni

Zvieracia papuľa

Abvolt

- Aké úplatky?...

2

Krížovku dodala redakcia časopisu RELAX.

číslo 2/2014

Opojil alkoholom

Vážnejšie poranenie, trauma

Slovko úcty v Ázii

Himaláj. medvedík

Ruská rieka

Bil, šibal (expr.)

Arbiter (hist.) Unavím

Opätok, po česky Ťažký, namáhavý návrat

Liehový nápoj

Poodmetaj Tamtí

Druh a radca Mohameda

Etán, po česky

Zenový budhizmus Post scriptum

Kujný nerast

Jazdenie

Zakrývali

Divý osol

Zmluva Budova

Odošlem

1

Cestovný doklad Nezvalil na zem

Sníva

Papagáj Lovkyňa ustríc

Arabské mužské meno

Ľudové zhromaždenie v st. Grécku Bľačalo (nár.)

Kypri pluhom!

Dom. meno Kornélie

Ťahanie

Alebo (poet.)

Borovica, sosna Severský kopytník

Výbežok, predhorie

Obchodný dom

Ruský súhlas

Pridáva

!

499 v Ríme

Biblický vrch

Mesto na Lapať, po česky Považí

Nápoveď: AGORA, ANABÁZA, ANAS, KAP, OBERMAN, POINT, TEKS.

Arab News Agency

13

FEJTÓN: O POĽSKEJ SOLI Poriadna zima a sneh sa k nám tento rok nejako nedostavil. Vianoce sú za nami, tak čo nás už po ňom. Aspoň mám nohy v suchu. Nemusím sa brodiť ničím kašovitým a hnedým, v blízkosti pohostinstiev býva prímes žltej. Minuloročná zimná obuv, do ktorej som konečne po rokoch investoval nemalú časť výplaty, ako-tak slúži. Nevadí, že už pred rokom v januári, po dvojmesačnom nosení, sa prelomila a začala odliepať podrážka. Toľké peniaze a vydržia rovnako, ako tie od vietnamského veľkoobchodníka. Cestári sú spokojní, že s prehľadom zvládajú tohtoročnú sezónu. Vždy sú v pohotovosti a v ten pravý čas na mieste. Všetky cesty sú prejazdné, žiadne zdržania či kolízie zapríčinené neudržiavanou vozovkou nehrozia. O všetko sa starajú a tento rok im služba verejnosti naozaj vychádza. Na chodníkoch nehrozí úraz a samospráva môže dokonca profitovať. Nepotrebnú posypovú soľ možno so ziskom posunúť napr. podnikateľom do susedného Poľska. Tam našu, cestármi krvopotne ušetrenú soľ krásne zabalia do takých sympatických kilogramových balení. Tie budú jednoduchšie na distribúciu a celý náklad sa zhodou okolností opäť navráti do krajiny pôvodu, so ziskom očivišťe – samozrejme. Soľ nad zlato ako z poľskej rozprávky. Samospráva vie, že netreba zaháľať, lebo jar sa blíži a cesty je potrebné dať po náročnej

zime do poriadku. Aktivační pracovníci mesta krásne metličkami pozmetajú tú trošičku štrku, ktorým sa posýpali cesty počas tých pár zasnežených dní, čo sme tu tento rok mali. Štrk by mohli zametať už priamo do výtlkov na cestách, predíde sa opotrebeniu už aj tak nákladných lopát a fúrikov. Následne už len stačí štrk zaliať smolou a uviesť vozovky do bezchybného stavu – aspoň na týždeň. Životné filozofie radia, užívať si maličkosti, tak si užime ten kratučký týždeň pohodovej jazdy po našich cestách, ktorý istotne príde. Potom budeme už len chvíľočku kľučkovať, ničiť tlmiče a nadávať, ale len kým nepríde nasledujúca zima a Ježiško nám opäť prinesie nové ponožky a trošku štrku na ďalšiu etapu renovácie ciest. Juj, už teraz sa teším. Miroslav Štoffa


14

naše novinky

ŠPORT

VLAJKONOSIČOM NAŠEJ VÝPRAVY V SOČI BUDE CHÁRA Vlajkonosičom slovenskej olympijskej výpravy v Soči bude hokejista Zdeno Chára. Sľub do rúk prezidenta SR, ktorý sa bude konať 30. januára, zložia aj biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach Martin Bajčičák. Tieto mená odsúhlasili delegáti na štvrtkovom 46. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru. Plénum SOV zároveň jednohlasne schválilo návrh Výkonného výboru komplexnej nominácie misie na XXII. zimných olympijských hrách aj s čakateľmi na splnenie nominačných kritérií a náhradníkmi. Chára, ktorý bude zároveň kapitánom všetkých slovenských reprezentantov v Soči, dostal ako jediný hráč výnimku od vedenia zámorskej NHL. Na rozdiel od ostatných hráčov, ktorých kluby uvoľnia až 9. februára, príde kapitán Bostonu Bruins už na otvorenie hier. „Je pre nás veľká česť, že sa nám to podarilo. Takúto výnimku nedostal ani kapitán kanadskej hokejovej reprezentácie,“ uviedol prezident SOV František Chmelár.

Schválili nomináciu Ruské prímorské stredisko privíta na budúci mesiac (7.-23. februára) od 57 do 67 športovcov. Valné zhromaždenie SOV minulý štvrtok jednohlasne schválilo nominácie. Kvalifikačné kritériá medzinárodných športových federácií na Slovensku spĺňa 57 adeptov. Janka Gantnerová ako členka VV SOV poverená vedením štábu a designovaná vedúca výpravy predložila návrh celkového zloženia plénu, ktoré postupovalo podľa novelizovaných stanov z 27. apríla minulé-

ho roka. Celkový počet členov SOV sa po úprave znížil z 82 na 74. Nomináciu schvaľovali len zástupcovia olympijských športov, členovia komisie športovcov, členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková a výkonný výbor SOV na čele s prezidentom Františkom Chmelárom.

Definitívna nominácia O defi nitívnej nominácii sa rozhodne 27. januára na záverečnom zasadnutí Výkonného výboru SOV, ktorý môže schváliť dodatočných reprezentantov. „Zatiaľ máme 57 športovcov, no pevne veríme, že sú ešte ďalší, ktorí majú šancu v najbližších dňoch splniť kritériá. Maximálny počet k otváraciemu ceremoniálu by sa mal pohybovať na úrovni 61 až 62 športovcov. Poteší ma každá medaila a všetky úspechy na hranici osobných možností športovcov. Bol by som rád, keby sa zopakoval Vancouver, kde sme mali tri medaily, ale tam to bolo veľmi optimálne. No verím, že zhruba na takej

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová patrí v Soči k ašpirantkám na medaily. Foto: TASR/AP

úrovni sa budeme pohybovať aj v Soči,“ uviedol generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Počet účastníkov Už teraz je zrejmé, že v Soči sa predstaví viac športovcov ako na prvých samostatných ZOH 1994 (43) a menej ako naposledy v roku 2010 (73). Treba však vziať do úvahy, že Lillehammer bol prechodom zo systému dvoch olym-

PRVOTNÁ NOMINÁCIA SOV DO SOČI: alpské lyžovanie (8): Petra Vlhová, Jana Gantnerová, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík akrobatické lyžovanie (2): Natália Šlepecká, Zuzana Stromková beh na lyžiach (4): Alena Procházková, Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Daniela Kotschová biatlon (10): Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková krasokorčuľovanie (1): Nicole Rajičová šortrek (1): Tatiana Bodóvá hokej (25): brankári - Peter Budaj, Jaroslav Halák, Ján Laco, obrancovia - Ivan Baranka, Dominik Graňák, Zdeno Chára, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Andrej Sekera, Michal Sersen, Ľubomír Višňovský, útočníci - Milan Bartovič, Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marcel Hossa, Marián Hossa, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Marcinko, Michel Miklík, Peter Ölvecký, Richard Pánik, Tomáš Surový, Tomáš Tatar, Tomáš Záborský sánkovanie (6): Jozef Ninis, Viera Gbúrová, Marián Zemaník, Jozef Petrulák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák

piád v jednom roku (naposledy v 1992 ZOH v Albertville a OH v Barcelone) na dvojročné striedané intervaly a v prípade Slovenska zúženú predolympijskú prípravu navyše nominačne ovplyvnili kvóty nového štátu. Na druhej strane slovenské Soči nemôže konkurovať Vancouveru ani so zmenenými a veľkorysejšími kvalifikačnými kritériami v lyžiarskych disciplínach, keďže pred štyrmi rokmi výpravu počtom riadne rozšírilo družstvo hokejistiek.

Odmeny športovcom Plénom prešli aj odmeny pre úspešných reprezentantov, ako ich exekutíva predložila vlani na aprílovom valnom zhromaždení, kde ich ale delegáti neschválili pre nesúhlas hokejovej sekcie. Zlatí medailisti v individuálnych športoch na ZOH v Soči a OH 2016 v Rio de Janeiro tak dostanú prémie vo výške 45-tisíc eur, za striebro zinkasujú 35-tisíc a za bronz ešte o de-

saťtisíc menej. SOV udelí odmeny aj ďalším športovcom na 4.-8. mieste (15-tisíc, 10-tisíc, 8-tisíc, 6-tisíc, 4-tisíc eur). V súťažiach štafiet, viacčlenných družstiev a posádok (do počtu 4 pretekárov) v individuálnych športoch sa za každého ďalšieho športovca pripočíta k stanovenej čiastke ďalších 75 percent. Členovia realizačných tímov si prilepšia maximálne do 33 percent z výšky odmien športovcov. U viacčlenných družstiev sa výška vypočíta zo základnej sumy, bez pripočítania za ďalšieho člena. Pri kolektívnych športoch dostanú jednotliví členovia tímu za zlato po 15-tisíc, striebro 13-tisíc a bronz 11-tisíc eur. Na ďalších miestach 4.-6. je kľúč udeľovania odmien deväťtisíc, šesťtisíc a štyritisíc eur. Prémia pre členov realizačného tímu je navyše v celkovej výške maximálne 10 percent z odmeny družstva. TASR, (bb)


číslo 2/2014

ŠPORT

15

IVAN DROPPA: HRAŤ PROTI PREZIDENTOVI LUKAŠENKOVI BOL ZÁŽITOK! Takmer 42-ročný odchovanec hokeja v Liptovskom Mikuláši Ivan Droppa ešte nezavesil korčule na klinec. Práve naopak, tomuto bývalému hráčovi Chicaga v NHL a držiteľovi striebornej medaily v slovenskom drese z Petrohradu 2000 hokej aj naďalej chutí. Dokazuje to aj januárová účasť na svetovom šampionáte veteránov v Minsku, kde slovenský výber obsadil štvrtú pozíciu.

Ako sa vám páčil turnaj veteránov v Bielorusku? Bolo to skvelé. Myslím, že štvrté miesto z 12 účastníkov nie je zlé a máme na čom stavať do budúcna.

Paradoxom je, že v drese Bieloruska hral aj prezident Lukašenko. Nezvyčajný jav, čo poviete? Je to hokejový fanatik. Myslím, že nikdy nehrával hokej, len pred nejakými desiatimi

Ivan Droppa ešte stále nezavesil korčule na klinec, lebo hokej mu naďalej chutí.

Slovensko na MS veteránov v Bielorusku: Slovensko – Nemecko 8:2 Slovensko – Bielorusko 1:4 Slovensko – Francúzsko 22:0 (Droppa 1 asistencia) Semifinále Slovensko – Bielorusko 3:6 (Droppa 1 asistencia) O tretie miesto Slovensko – Fínsko 5:8 (Droppa 1 gól) rokmi sa naučil korčuľovať a rozhodol sa, že bude mať vlastný turnaj. Všetko sa to potom odráža aj na samotných štadiónoch. Myslím si, že Bielorusi pripravia tohtoročné majstrovstvá sveta A kategórie na špičkovej úrovni.

Proti Bielorusom ste odohrali dve stretnutia. Ako ste sa správali v súbojoch s prezidentom? (smiech). Samozrejme sme brali trochu inak, keď mal puk pán Lukašenko, ako os-

tatní hráči. Vo veteránskej kategórii sa ale tak či tak nehrá do tela, takže tie súboje boli normálne. Puk sme mu však vždy zobrali a nedovolili sme mu vystreliť. On to ale bral športovo a ani žiadna ochranka s ním na ľade nemusela byť. Hrať proti nemu bol veľký zážitok. V súboji o bronz vás čakalo Fínsko. Opakoval sa podobný scenár, ako Slovensko na ZOH 2010 vo Vancouveri. Vancouver sme chceli jednoznačne pomstiť. Zaspali sme však v druhej tretine, ktorú sme prehrali 0:4. V tretej časti sme robili, čo sme mohli, ale otočiť sa nám to už nepodarilo. Ukázalo sa, že hrať musíme celých 60 minút.

Váš súboj o tretie miesto v Minsku sledovalo neuveriteľných 14.500 divákov. Zaskočilo vás to? Finále aj stretnutie o tretie miesto sa hralo v Minsk Aréne, v ktorej hráva svoje stretnutia v KHL miestne Dinamo. Bol som príjemne prekvapený. Taká návšteva na súboj Sloven-

sko – Fínsko a v Bielorusku, to bolo skutočne povzbudzujúce pre nás všetkých. Niektorí chalani pred takou návštevou ešte nikdy nehrali. Ľudia v Bielorusku hokej jednoducho milujú. Odohrali ste päť stretnutí za päť dní. To je dosť aj na koňa, ako sa zvykne na Liptove hovoriť. Za seba musím povedať, že som v žiadnej vekovej kategórii neodohral takú porciu zápasov bez jediného voľného dňa. Bolo to dosť únavné a náročné. Dotiahli sme to však na štvrté miesto, takže všeobecná spokojnosť napokon vládla.

A čo životospráva na turnaji? Aj ste si po stretnutí dovolili nejaké to pivečko alebo ste z ľadu putovali priamo do postele? Jedno až dve pivá po zápase v takejto kategórii nemôžu uškodiť. Bolo to teda dobré aj z takéhoto spoločenské hľadiska. Všetko však bolo na úrovni (úsmev). Text a foto: Pavol Tomčík

VLHOVÁ SA VRACIA. PÔJDE DO SOČI Vlhová nesúťažila viac ako mesiac po ťažkom páde na tréningu. Musela vynechať niekoľko podujatí vrátane pretekov najprestížnejšieho Svetového pohára. Pod dohľadom trénera Ivana Iľanovského sa prioritne venovala rehabilitácii. S plným tréningom začala ešte vlani, ale na štart pretekov sa postavila až vo švajčiarskom Melchsee Frutt. Prvý z dvoch slalomov po „špicari“ nedokončila, o deň neskôr v rovnakej disciplíne skončila na 14. pozícii. „Pretekala som s ortézou na ruke. Ešte

pár dní pred samotným štartom pretekov som bola na vyšetrení magnetickou rezonanciou, kde mi zistili ešte nejaké drobné poranenia. Cítim sa však byť v poriadku. Po zranení mám iba jeden cieľ – čo najrýchlejšie sa dostať znovu do formy,“ povedala pre stránku petravlhova.sk. S návratom na svahy sa Vlhová ponáhľala aj preto, aby neprišla o dobré postavenie v lyžiarskom rebríčku. V úvode sezóny vyhrala slalom Európskeho pohára vo fínskom Levi, čo je jej doposiaľ najlepší výsledok tejto zimy. V slalome, vo svojej najsilnejšej disciplíne, sa pred-

Petra Vlhová. Foto TASR/Martin Baumann

stavila aj na pretekoch Svetového pohára v rakúskom Flachau. Vypadla však už v prvom kole po tom, ako neudržala sta-

bilitu na lyžiach a vyšla z trate. Pádu sa však vyhla. Pri neúčasti Velez-Zuzulovej bude práve rodáčka z L. Mikulá-

ša na olympijských hrách slovenskou lyžiarskou jednotkou. Do Soči okrem nej pocestujú aj ďalšie štyri lyžiarky Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Jana Gantnerová ml. a Kristína Saalová. Najväčšiu šancu na kvalitný výsledok má Vlhová práve v slalome. Tesne pred začiatkom olympiády by mala štartovať na pretekoch Svetového pohára v slovinskom Maribore, kde sa pôjde slalom a obrovský slalom. Následne sa už bude koncentrovať na vrchol sezóny. (jk)

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Liptovský Mikuláš, náklad 15 700 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu


16

naše novinky

ŠPORT

GRMAN SA ROZHODOL PRE ÁZIU, STRETNE SA S HUNOVCAMI Česko a Kazachstan. V súčasnosti dva najobľúbenejšie ciele slovenských hokejistov pôsobiacich v zahraničí. Obranca Michal Grman strávil posledný rok v Karlových Varoch na západe Čiech. Po zranení a nedôvere nového trénera sa rozhodol ukončiť s klubom zmluvu. Nové pôsobisko si našiel takmer na opačnom konci sveta, v stredoázijskom Kazachstane. Odchovanec hokeja v Liptovskom Mikuláši sa stal hráčom Irtyšu Pavlodar. Hokej v Kazachstane získava v posledných rokoch stále lepší kredit. Väčšina klubov v najvyššej súťaži má za sebou silného sponzora a solídne zázemie. Z pohľadu financií dostávajú hokejisti výrazne lepšie podmienky ako na Slovensku či v Česku. Kazašská súťaž je zároveň otvorená voči hráčom z Európy, domáci funkcionári chcú práve týmto spôsobom zvýšiť kvalitu a atraktívnosť ligy. Slováci majú spomedzi cudzincov vôbec najvyššie zastúpenie. Spolu ich v Kazachstane pôsobí až dvadsaťdva a taktiež aj tréneri Vladimír Klinga a Július Pénzeš. Práve Pénzeš je koučom Irtyšu Pavlodar a mal tak výrazný podiel na Grmanovom angažovaní. „Chcel som hrať v tíme, ktorý má vysoké ambície a môže bojovať o titul,“ podotkol Grman k svojmu rozhodnutiu odísť do Kazachstanu. „Je to zmena oproti Karlovým Varom, ktoré bojovali na opačnom konci tabuľky a cieľom tímu bolo vyhnúť sa skupine o záchranu.“

České lákadlo

Tridsaťjedenročný Grman prišiel do Karlových Varov počas sezóny 2012/2013 ako jeden z najlepších obrancov slovenskej extraligy. Do mužstva si ho vyhliadol český tréner Richard Žemlička, ktorý mimochodom s Grmanom časť sezóny odohral ešte ako hráč Liptovského Mikuláša. Obranca, ktorý má za sebou aj skúsenosti so slovenskou reprezentáciou, si postupne v mužstve vybudoval stabilnú pozíciu. Prišlo však nepríjemné zranenie a Grman sa dostal do ťažkej pozície. „Na začiatku sezóny som si v jednom zápase poranil

chrbát a na dlhú dobu som musel zabudnúť na hokej aj akúkoľvek fyzickú aktivitu. Postupne som sa zo zranenia vyliečil a začal trénovať, no na zápasy som nenastupoval. Od môjho zranenia som odohral iba jeden. V tíme sme mali až dvanásť obrancov, pričom na zápas môžu nastupovať maximálne siedmi. Bola to ťažká situácia. Medzitým došlo aj k zmene trénera, ktorý preferoval trošku odlišný herný štýl ako jeho predchodca. Chcel som hrávať, rovnako ako každý hokejista a nechcel sa na hokej iba pozerať. Preto som svoju situáciu vyriešil odchodom.“ S Karlovými Varmi mal pritom zmluvu podpísanú do konca budúcej sezóny s následnou ročnou opciou. Ofenzívny obranca strávil v klube približne jeden celý rok a aj napriek predčasnému koncu hovorí: „Odchod do Česka stále vnímam pozitívne, bol to dobrý krok. Najkrajším momentom bol samotný príchod do ligy. Tešil som sa na moment, keď budem môcť skúsiť novú ligu, krajinu. Spoznať rozdielnu mentalitu ľudí. Česká súťaž bola pre mňa lákadlom. Určitú dobu som nastupoval v prvej formácii s niekdajším hráčom NHL Radimom Bičánkom. Mal som dostatok priestoru, hrával som presilovky aj oslabenia.“

Lacnejší ako domáci

Keď spolu s agentom Marcelom Sakáčom hľadali nové pôsobisko, orientovali sa aj na iné kluby v českej extralige. Do úvahy brali viacero faktorov ako vzdialenosť od domova, známosť prostredia či klubové zázemie. V českej Tipsport extralige pôsobí až takmer päťdesiat

Obranca Michal Grman. Foto: TASR/Dušan Hein

Slovákov, keďže ich angažovanie je pre kluby do značnej miery výhodné. Grman uvádza podrobnosti: „Dôvodom je aj to, že hráči zo zahraničia sú pre české kluby lacnejší ako domáci. Aby som to vysvetlil. Za Slovákov a hokejistov z iných krajín nemusia české kluby platiť žiadne finančné kompenzácie. Takzvané tabuľkové hodnoty sa uplatňujú iba pri domácich hráčoch. Nový klub musí tomu predchádzajúcemu zaplatiť určitú sumu ako výchovné. Tým sa príchod českých hráčov výrazne predražuje.“

Kazašský ale predsa slovenský

Grmana nakoniec zlákal Kazachstan. Na prvý pohľad ne-

čakaný krok, ktorý má však celkom jasné vysvetlenie. Klub Irtyš Pavlodar môžeme pri pohľade na skladbu kádra označiť za „slovenský“. V mužstve trénera Pénzeša hráva až deväť slovenských hokejistov. Medzi nimi aj ďalší odchovanci mikulášskeho hokeja – bratia Richard a Róbert Hunovci. V klube pôsobia už druhú sezónu, pred rokom pomohli Pavlodaru k majstrovskému titulu. Aj v súčasnosti patria k produktívnym hráčom, Richard však časť sezóny vynechal pre zranenie. Ďalšími Slovákmi v tíme sú bývalí hráči Slovana Martin Hujsa a Andrej Nedorost, niekdajší reprezentanti Miroslav Zálešák s Petrom Fabušom, Popradčan Patrik

Svitana a obranca Denis Rehák, ktorý v minulosti taktiež hrával za Liptovský Mikuláš. Okrem nich sú v kádri Irtyšu ešte aj traja Česi a jedným z trénerom je bývalý kazašský brankár MHK32 Roman Krivomazov. Pavlodar je najväčším kandidátom na majstrovský titul, za ktorým ho ťahajú práve slovenskí hokejisti. V základnej časti je zatiaľ na prvom mieste, na čele tabuľky je pred druhým Arlanom Kokšetau, v ktorom má slovenský hokej taktiež výrazné zastúpenie. V jeho kádri je šesť hráčov zo Slovenska, medzi nimi aj Liptáci Dušan Devečka a Martin Kriška. (jk)

Nlm 01 2014 web  
Nlm 01 2014 web  
Advertisement