Page 1

97 000 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

40 rád, ako |r~ÑrÀun}xÚ str. 8-9 Ročník: I. číslo 9/2014 Dátum vydania: 12. 6. 2014

Košice

Svet práce

Moderný urgent

Úžasné imaginácie

Svetový volejbal

str. 2 V košickej Steel Aréne sa konal 4. a 5. júna medzinárodný veľtrh Svet práce 2014. Prezentovalo sa na ňom 53 zamestnávateľov a navštívili ho tisíce ľudí.

str. 3 V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura slávnostne otvorili 19. mája jeden z najmodernejších urgentných príjmov na Slovensku za 26, 5 mil. eur.

str. 12 Piaty ročník multižánrového pouličného divadla prilákal tisíce ľudí. Jedinečnou novinkou bolo vystúpenie akrobatickej talianskej skupiny eVenti Verticali.

str. 15 Do Steel Arény sa po dvoch rokoch vráti svetový volejbal. Svetová liga má v roku 2014 nový formát a Slovensko je jedným z piatich nováčikov.

Košické kúpaliská sú pripravené na nápor prvých návštevníkov. Foto: Miro Vacula

KÚPALISKÁ OD POLOVICE JÚNA Košické kúpaliská sú už pripravené na nápor prvých návštevníkov. Všetky tri kúpaliská v meste plánujú otvoriť svoje areály v polovici júna.

Mestské kúpalisko

Otvorenie sezóny síce majú naplánované na 14. júna, ale všetko záleží od počasia. Mestské kúpalisko prešlo pred dvoma rokmi rozsiahlou obnovou. V areáli kúpaliska pribudlo viac trávnatej plochy, bazény sú zrekonštruované, nechýba ani bezplatná wifi sieť a bufety. Rekonštrukciou prešla technológia úpravne bazénovej vody so systé-

mom automatizovaného riadenia, sociálne zariadenia aj sprchy. Bazény dostali nový hydroizolačný náter a zrekonštruované boli tiež chodníky a brodítka. Kapacita kúpaliska je 1 200 ľudí. V bufetoch si pochutnáte na langošoch, šiškách a iných špecialitách, ktoré sa pečú priamo na mieste. Hlavná sezóna na Mestskom kúpalisku trvá od 27. júna do 31. augusta. Počas hlavnej sezóny bude kúpalisko otvorené od 9.00 do 19.00 hod. a v sobotu do 20.00 hod. Mimo hlavnej sezóny bude otvorené počas pracovných dní od 12.00 do 18.00 hod., ak bude pekné počasie. Počas víkendov od 10.00 do 18.00 hod.

Triton

Letné kúpalisko Triton začne sezónu 12. júna a potrvá do 15. septembra. Otváracie hodiny počas prevádzky sú od 9.00 do 19.00 hod. V areáli kúpaliska sú ihriská a plavci sa môžu vyšantiť na veľkých toboganoch.

Ryba Anička

Plážové kúpalisko začne sezónu 15. júna. Okrem kúpania sa vo vode, sa môžu návštevníci plaviť na loďkách na jazere alebo zarybárčiť si. O deti sa postará animátorka. V celom areáli je wifi pripojenie. Otvorené budú mať od 10.00 do 19.00 hod. (vam)

VSTUPNÉ NA KÚPALISKÁ

Mestské kúpalisko: Denný detský – 3 eurá Detský po 15.00 hod. – 2 eurá Denný dospelý – 4 eurá Dospelý po 15.00 hod. – 3 eurá Triton: Denný detský – 3,50 eura Detský po 15.00 hod. – 2 eurá Denný dosp. (prac. dni) – 4,50 eura Denný dospelý (víkend) – 5 eur Dospelý po 15.00 hod. – 3 eurá Ryba Anička Celodenný dospelý – 3,80 eura Celodenný detský – 2,80 eura Dospelý po 15.00 hod. – 2,80 eura Detský po 15.00 hod. – 2 eurá


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

VĎAKA POLICAJTOM

KRÁTKE SPRÁVY

2

Primátor mesta Richard Raši s viceprimátormi Renátou Lenártovou a Jánom Jakubovom prijali 2. júna v historickej radnici mestských policajtov, aby im poďakovali za ich prácu. Košickí mestskí policajti sa v poslednej dobe veľmi pozitívne zapísali do povedomia občanov. Zvlášť mestský policajt zo stanice mestskej polície Jazero, Jakub Murányi, sa stal celoslovenským hrdinom, keď mladej mamičke pomohol s defektom. „Všimol som si, že si nevie poradiť. Navrhol som jej výmenu kolesa. Nebolo to moje prvé vymieňanie, len o takýchto veciach sa veľa nehovorí,“ skromne povedal Jakub Murányi, ktorý v mestskej polícii pôsobí 4 roky.

KOŠICE SA STANÚ CENTROM MÓDY Majiteľka úspešnej pražskej agentúry Unique One Karolína Bosáková a primátor Košíc Richard Raši podpísali 2. júna memorandum o spolupráci pri organizovaní jedinečných Fashion Week. Uskutočnia sa ako v jedinom meste na Slovensku v dňoch 20. až 26. októbra. Jedinečné módne podujatie v Košiciach predstaví plejádu svetových módnych tvorcov, ale dajú šancu na prezentáciu i tvorcom z regiónu. Určite sa objavia i naše známe slovenské návrhárky, ako Beata Rajská alebo Jitka Klett (Mikulová). Organizátori rokujú i s hviezdami svetových mól, ako napr. Petra Němcová, Valeria Mazza a iné.

NOVÉ IT MIESTA Od roku 2005 pôsobí v Košiciach významná spoločnosť Ness Technologies, Inc., globálny poskytovateľ komplexných riešení a biznis služieb v oblasti informačných technológií. V súčasnosti zamestnáva košická pobočka 300 IT špecialistov a do dvoch rokov prijmú ďalších 200 zamestnancov. Nový prezident spoločnosti Ness Software Engineering Services Paul Lombardo to oznámil na svojej návšteve v Košiciach. Dodal, že tento rok už prijala košická pobočka 30 zamestnancov a do konca roka pribudne ešte ďalších 50 odborníkov. „Pobočka firmy sa preto bude sťahovať z centra mesta do väčších priestorov, kde bude miesto pre 500 zamestnancov.“

Nové elektromobily sú priateľské k životnému prostrediu. Foto: Miro Vacula

VODÁRI MAJÚ ELEKTROMOBILY Východoslovenská vodárenská spoločnosť kúpila prvých desať elektromobilov na Slovensku značky Nissan LEAF, ktoré sú ekologické a ekonomicky šetrné. Nové autá pokrstil vodou riaditeľ spoločnosti Stanislav Hreha spolu s podpredsedom predstavenstva a primátorom Košíc Richardom Rašim. „Autá sú priateľské k životnému prostrediu a sú bez produkcie výfukových plynov,“ uviedol Stanislav Hreha. Elektromobily znižujú náklady, pretože za 100 kilometrov jazdy v elektromobile zaplatí vodárenská spoločnosť prevádzkové náklady 2,50 eura. Náklady na 100 kilometrov predchádzajúcej alternatívy predstavovali 12,90 eur.

(vam), (sd)

dojazd 190 kilometrov. Autá sa budú dobíjať v mieste parkovania a na rýchlostaniciach. Auto sa dobije za 4 hodiny. Primátor Košíc dodal, že mesto chce podporiť majiteľov elektromobilov bezplatným parkovaním v centre mesta. „Mesto Košice bude mať ako prvé na jeseň päť elektrobusov.“ (vam)

VEĽKÝ ZÁUJEM O SVET PRÁCE Prvý ročník medzinárodného veľtrhu práce a rozvoja Svet práce 2014 sa konal 4. a 5. júna v košickej Steel Aréne. Cieľom veľtrhu bolo pomôcť firmám, organizáciám, ale aj ľuďom cestou prezentácií, workshopov, prednášok a diskusií.

ULICE OŽIJÚ UMENÍM Na rôznych miestach Košíc sa môžete od piatka 20. júna do nedele 22. júna stretnúť so všakovakými podobami pouličného umenia. Ďalší ročník festivalu USE THE City opäť predstaví rôzne formy, žánre a podoby umenia vo verejnom priestore. Prezentovať sa budú slovenskí aj zahraniční umelci, ku ktorým sa pripoja komunitné aktivity laickej verejnosti. Cieľom je, okrem prezentácie rôznych foriem pouličného umenia, dosiahnuť to, aby obyvatelia Košíc použili svoje mesto, vyšli do ulíc, aktívne sa zapojili do verejného života a začali komunikovať s kultúrou a umením, ktoré mestský priestor ponúka. Okrem slovenských a českých umelcov sa Košičania môžu tešiť aj na netradičné vystúpenie talianskeho Five Quartett Trio, ktoré ponúkne svoju šou Bus stop priamo na električkovej zastávke.

„Elektromobily nemajú žiadne olejové náplne, nepotrebujú výmenu oleja, v porovnaní so spaľovacím motorom ide o 80-percentnú úsporu prevádzkových nákladov. Autá budú rozdelené do všetkých závodov vodárenskej spoločnosti,“ dodal Hreha. Podľa údajov výrobcu ušetrí ročne každé auto približne 311 stromov. Na jedno nabitie, ktoré trvá približne 4 hodiny, majú

Veľtrh práce v Košiciach.

Podľa členky organizačného tímu veľtrhu Denisy Trebuľovej zo spoločnosti Luto Automotive, ktorá v spolupráci z Luto Education pripravili túto ak-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

ciu, v prvý deň veľtrh navštívilo asi šesťtisíc ľudí a v druhý ešte viac. O veľtrh bol záujem aj zo strany zamestnávateľov, ktorých do Steel Arény prišlo 53, a to z celého Slovenska. Aj keď prím v súčasnosti hrajú firmy, ktoré potrebujú IT pracovníkov, na Svete práce mali zastúpenie aj iné odvetvia – strojárstvo, zdravotníctvo, obchod, bankové služby, turizmus a cestovný ruch. Na veľtrh prišli aj stredné a vysoké školy za účelom rozvoja alebo poskytnutia informácií. Prezentovali tam svoju spoluprácu so spoločnosťami, ktoré pretavujú vzdelanie do praxe a tiež aj možnosti, ako sa

uplatňujú ich študenti. Školy ponúkali aj rôzne možnosti rozvojových, nadstavbových i rekvalifikačných kurzov a programov. Na veľtrhu poskytovali rady záujemcom o prácu aj inštitúcie, ako Úrad práce, Eures či Inšpektorát práce. Možnosť prezentovať sa na veľtrhu využila aj firma BSH Drives and Pumps, s. r. o. z Michaloviec. Slavomír Heim, vedúci oddelenia vývoja elektroník, pozitívne ocenil takúto formu, ako si nájsť prácu. Koľkým návštevníkom prvého ročníka medzinárodného veľtrhu práce sa ju podarilo aj nájsť, ukáže až čas. Text a foto: (lev)


číslo 9/2014

SPRAVODAJSTVO

3

OTVORILI MODERNÝ URGENTNÝ PRÍJEM Jeden z najmodernejších urgentných príjmov na Slovensku slávnostne otvorili 19. mája v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Moderné pracovisko začali stavať vo februári 2012 a výstavba novej budovy urgentného príjmu stála 26,5 mil. eur (z toho 6,5 mil. eur išlo na prístrojové vybavenie) z nenávratného finančného príspevku z eurofondov. „Verím, že modernizácia, ktorou prešiel Urgentný príjem v UNLP Košice, je predpokladom vyššej kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a prinesie osoh pre pacientov z celého východoslovenského regiónu, aj pre zdravotníckych pracovníkov. Traumatologická starostlivosť, sústredená na jednom mieste, je ideálne riešenie s ohľadom na manažment pacienta, aj na výkony. Jednoducho, nové trendy sa postupne udomácňujú v našich nemoc-

NKE 3222/14

Plne vybavené izby. Foto: Miro Vacula

niciach, a to je dobrá správa pre pacientov,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. UNLP Košice je jednou z najväčších slovenských nemocníc, ktoré poskytujú koncový typ zdravotnej starostlivosti a zároveň realizuje klinický výskum, preto túto investíciu do špičkovej medicíny víta.

Chronológia výstavby

Výstavba šesťposchodového moderného pavilónu urgentného príjmu s operačnými sá-

Nový urgentný príjem je pýchou nemocnice. Foto: Miro Vacula

lami a pristávacou plochou pre vrtuľník, sa začala vo februári 2012. Realizovala sa podľa najnovších noriem a najprísnejších kritérií z hľadiska ener-

getickej hospodárnosti a čistoty prostredia. Nosný systém objektu je tvorený železobetónovými prefabrikovanými stĺpmi, ktoré sú doplnené oceľovými prievlakmi a 12-metrovými betónovými panelmi. Opláštenie budovy patrí k najmodernejším ľahkým obvodovým plášťom v súčasnosti. Vo februári 2013 bol dobudovaný hlavný vstup do chirurgického monobloku, ktorý zároveň slúži aj ako vstup do nového urgentného príjmu pre peších. Pod jednou strechou nového urgentného pavilónu sú traumatologické ambulancie aj lôžková časť Kliniky úrazovej chirurgie, pracoviská Kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a operačný trakt.

V suteréne budovy je technické zázemie, na prízemí sú situované urgentné ambulancie, moderný CT prístroj, röntgenové a ultrazvukové pracovisko. Na 1. a 2. poschodí sú lôžkové oddelenia Kliniky úrazovej chirurgie. Všetky pacientske izby majú vlastné hygienické zariadenia a na každom podlaží je kúpeľňa pre imobilných. Lôžka pacientov na Jednotke intenzívnej starostlivosti a Oddelení anastéziológie a intenzívnej medicíny, ktoré sa nachádza na 3. poschodí, sú oddelené presklenými stenami s integrovanými žalúziami. Štyri operačné sály sú umiestnené pod heliportom. Nový urgent má spolu 114 lôžok a 6 expektačných lôžok. (vam)


naĹĄe novinky

SPEKTRUM

KTORÉ MIESTA V KRAJI BY STE ODPORUÄŒILI TURISTOM?

ANKETA

4

Slovensko je nĂĄdhernĂĄ krajina, ponĂşka zaujĂ­mavĂŠ lokality, vĂ˝nimoÄ?nĂŠ prĂ­rodnĂŠ scenĂŠrie, krĂĄsy a atrakcie. K cestovaniu a dovolenkovaniu nepochybne patria aj turisti. AkĂŠ tipy na vĂ˝lety v KoĹĄickom kraji by ste im dali? Tatiana z KoĹĄĂ­c Ja by som odporuÄ?ila SpiĹĄskĂ˝ hrad, v KoĹĄiciach BotanickĂş zĂĄhradu, ZOO. Pre rodiny s deĹĽmi je to moĹžnosĹĽ, ako spojiĹĽ prĂ­jemnĂŠ s uĹžitoÄ?nĂ˝m. Okrem toho sa veÄža dozvedia o histĂłrii, rastlinkĂĄch a zvieratkĂĄch.

Výstava v Slovenskom technickom múzeu bude otvorenå do 27. júna.

KOĹ ICKĂ Ĺ˝ELEZNIÄŒKA

DuĹĄan z KoĹĄĂ­c Mne sa pĂĄÄ?i ZĂĄdiel, TurĹˆanskĂ˝ hrad a planiny krasovĂŠ, SpiĹĄskĂ˝ hrad a blĂ­zke okolie. VeÄžmi peknĂĄ je LevoÄ?a a jej okolie. Samozrejme, v KoĹĄiciach turista nemĂ´Ĺže obĂ­sĹĽ DĂłm svätej AlĹžbety a celĂŠ historickĂŠ centrum, ktorĂŠ je, by som povedal, krajĹĄie ako v Bratislave.

KoĹĄickĂĄ detskĂĄ ĹželezniÄ?ka poÄ?as DnĂ­ mesta KoĹĄice slĂĄvnostne otvorila letnĂş turistickĂş sezĂłnu. ObÄ?ianske zdruĹženie DetskĂĄ Ĺželeznica KoĹĄice po odkĂşpenĂ­ ĹželezniÄ?ky od pĂ´vodnĂŠho majiteÄža – ĹĄtĂĄtnych ĹželeznĂ­c zaÄ?ala tretiu sezĂłnu prevĂĄdzkovania. PredanĂ˝ch lĂ­stkov bolo vyĹĄe 2 200, Ä?o svedÄ?Ă­ o veÄžkom zĂĄujme medzi KoĹĄiÄ?anmi. TakĂ˝to veÄžkĂ˝ zĂĄujem poteĹĄil aj primĂĄtora KoĹĄĂ­c Richarda RaĹĄiho, pre ktorĂŠho je koĹĄickĂĄ detskĂĄ ĹželezniÄ?ka veÄžkĂ˝m magnetom a ĹĄĂ­riteÄžom dobrĂŠho mena mesta nielen u nĂĄs doma, ale aj v celej strednej EurĂłpe. V tento deĹˆ sa na cestu uĹž 130-roÄ?nej parnej lokomotĂ­vy Katky, dĂĄmy v najlepĹĄĂ­ch rokoch, teĹĄĂ­ vĹždy najviac ÄžudĂ­ v rĂĄmci celej sezĂłny. ObrovskĂ˝ nĂĄpor cestujĂşcich sa podarilo zvlĂĄdnuĹĽ aj vÄ?aka posilneniu poÄ?tu vagĂłnov, ktorĂ˝ch bolo aĹž ĹĄesĹĽ a na koĹĄickej detskej Ĺželeznici jazdili s najdlhĹĄou vlakovou sĂşpravou.

MĂĄria z KoĹĄĂ­c DokiaÄž nezhorela, bola veÄžmi peknĂ˝m turistickĂ˝m miestom KrĂĄsna HĂ´rka. Turistom by som odporuÄ?ila zavĂ­taĹĽ do Tatier. Na Slovensku je kaĹždĂ˝ regiĂłn peknĂ˝ a povedala by som, Ĺže niet krajĹĄej krajiny ako Slovensko. Tu mĂĄme vĹĄetko – kopce, nĂ­Ĺžiny, lesy, lĂşky, jazerĂĄ. Rado z KoĹĄĂ­c VeÄžmi peknĂĄ je TurĹˆa, ZĂĄdiel, KrĂĄsnohorskĂŠ podhradie. VeÄžmi peknĂŠ sĂş naĹĄe jaskyne, ako naprĂ­klad Domica. Peknou atrakciou aj so sprievodcom je jaskyĹˆa ZlĂĄ diera. V PreĹĄovskom kraji je nĂĄdhernĂ˝m regiĂłnom na turistiku Orava, Liptov, kde je krĂĄsna prĂ­roda a pokoj. LĂ­via z KoĹĄĂ­c NaĹĄej dcĂŠre sa veÄžmi pĂĄÄ?ilo na zĂĄmoÄ?ku v MarkuĹĄovciach. PeknĂ˝m zĂĄmoÄ?kom sĂş aj Dardanely so svojĂ­m parkom a okolĂ­m, je tam pokoj a ticho. Jednou z atrakciĂ­ PreĹĄovskĂŠho kraja je aj ObeservatĂłrium na Kolonickom sedle, kde majĂş najväÄ?ĹĄĂ­ teleskop. NĂĄdhernĂĄ prĂ­roda je stvorenĂĄ na turistiku a oddych.

     !"# $ % #& #' $ ( $)"* + )" , $-./

NKE 3524/14

  

     

VĂ˝stava bude otvorenĂĄ do 27. jĂşna. Okrem vĂ­kendov bude detskĂĄ ĹželezniÄ?ka premĂĄvaĹĽ aj cez pracovnĂŠ dni, okrem pondelka. RodiÄ?ia tak mĂ´Ĺžu zabezpeÄ?iĹĽ zaujĂ­mavĂ˝ program pre svoje ratolesti poÄ?as prĂĄzdnin.

ZÂ histĂłrie lokomotĂ­vy

PrĂ­leĹžitosĹĽ povoziĹĽ sa na detskej historickej ĹželezniÄ?ke a dozvedieĹĽ sa viac z histĂłrie parnej lokomotĂ­vy Katky, sa bude

daĹĽ do 27. jĂşna. Dovtedy bude v Slovenskom technickom mĂşzeu v KoĹĄiciach otvorenĂĄ vĂ˝stava prĂĄve k 130. vĂ˝roÄ?iu najstarĹĄej prevĂĄdzkovanej Ăşzkorozchodnej parnej lokomotĂ­vy – U 36 003. Na otvorenĂ­ vĂ˝stavy bol prĂ­tomnĂ˝ aj vnuk konĹĄtruktĂŠra a majiteÄža nemeckej tovĂĄrne Hagans Erfurt, kde vyrobili Katku. KoĹĄiÄ?ania, ktorĂ­ sa spolu so svojimi ratolesĹĽami previezli vlakom, kĂşpou cestovnĂŠho lĂ­stka prispeli aj na udrĹžanie nĂĄrodnej kultĂşrnej pamiatky – parnej lokomotĂ­vy Katky, ale aj na rekonĹĄtrukciu Ä?alĹĄej parnej lokomotĂ­vy KrutvĂ­k. TĂĄ teraz potrebuje finanÄ?nĂş pomoc na svoju opravu, ktorĂĄ by mohla byĹĽ sĂşÄ?asĹĽou okrĂşhleho 60. vĂ˝roÄ?ia zaloĹženia koĹĄickej detskej historickej Ĺželeznice. VĂ˝roÄ?ie oslĂĄvi uĹž budĂşci rok. Ĺ kolĂĄci, ktorĂ­ v sobotu 28. jĂşna so sebou do ÄŒermeÄža prinesĂş vysvedÄ?enie, budĂş maĹĽ jazdu Katkou zadarmo. Text a foto: (lev)

Prepadnutie vlaku

Text a foto: (lev)

  !    "# $ % &"    % '  $  $ #

aj veÄžkĂ˝ch nĂĄvĹĄtevnĂ­kov poÄ?as vĂ­kendov Ä?akĂĄ na koneÄ?nej v rekreaÄ?nom stredisku AlpĂ­nka bohatĂ˝ kultĂşrny program. DetskĂŠ divadlĂĄ, filmovĂŠ predstavenia a hudobnĂŠ vystĂşpenia, ktorĂ˝ch cieÄžom je prilĂĄkaĹĽ na detskĂş ĹželezniÄ?ku eĹĄte viac nĂĄvĹĄtevnĂ­kov. ÄŽalĹĄou novinkou v letnĂ˝ch mesiacoch bude rozĹĄĂ­renie poÄ?tu jazdnĂ˝ch dnĂ­.

HlavnĂ˝m lĂĄkadlom otvorenia detskej ĹželezniÄ?ky v ÄŒermeli bol sprievodnĂ˝ program. TradiÄ?nou sĂşÄ?asĹĽou je prepadnutie vlaku, ktorĂ˝ pripravila skupina historickĂ˝ch vojakov z KoĹĄĂ­c, ktorĂ­ na koĹˆoch a v dobovĂ˝ch kostĂ˝moch vytvorili tĂş sprĂĄvnu lĂşpeĹžnĂş atmosfĂŠru. Dobrou sprĂĄvou podÄža Igora Holeczyho, Ä?lena ObÄ?ianskeho zdruĹženia DetskĂĄ Ĺželeznica KoĹĄice je to, Ĺže aj v tejto sezĂłne na malĂ˝ch

aktuĂĄlne sprĂĄvy z vĂĄĹĄho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Prepadnutie vlaku pripravila skupina historických vojakov. Foto: Miro Vacula


číslo 9/2014

SPEKTRUM

NÁRODNOSTNÉ MENŠINY ŠPORTOVALI V sobotu 24. mája sa v športovom areáli na Alejovej ulici uskutočnil už 16. Športový deň národnostných menšín žijúcich v Košiciach. Športový deň už po niekoľkýkrát prebieha v športovozábavnom areáli, ktorý patrí mestskej časti Juh. Záštitu nad touto v poradí druhou akciou, organizátorom ktorej je Klub národnostných menšín, Pamätná izba Sándora Máraiho a Komisia národnostných menšín pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach, prevzal starosta mestskej časti Juh Jaroslav Hlinka. Jemu pripadla aj milá povinnosť slávnostného otvorenia športového dňa. Z celkového počtu desiatich členov, ktorí sú oficiálne registrovaní v Klube národnostných menšín, na 16. Športovom dni nemali zastúpenie iba Poliaci a židovská náboženská obec. Prvýkrát sa športového dňa zúčastnila vietnamská národnostná menšina, ktorá by sa oficiálne chcela stať členom Klubu národnostných menšín v Košiciach. Organizátori tohto populárneho podujatia pre športovcov pripravili rôzne disciplíny, ktorými boli súťaž v preťahovaní lanom, športové súťaže a súťaže zručnosti pre deti, stolný tenis, štafetový beh rodín, šípky, šachy a veľmi obľúbený futbalový turnaj. Tohto roku k nim pribudla nová disciplína – mi-

nigolf. Hoci hlavným cieľom športového dňa národnostných menšín nie sú ani tak športové výkony a celkové umiestnenie, ale ako sme mali možnosť presvedčiť sa na vlastné oči, všetci aktívni športovci svoje

Účasť na športovom dni z roka na rok rastie. športové disciplíny brali veľmi zodpovedne. Na všetkých bolo vidieť typický športový zápal a chuť vyhrať. Úsmevy na tvárach malých aj veľkých hovorili za všetko, že v športe nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa a pre národnostné menšiny, ktoré žijú v našom meste, ob-

zvlášť. Predsedu Klubu národnostných menšín Antona Glesga potešila účasť na športovom dni, ktorá z roka na rok rastie. Predsedu Komisie národnostných menšín pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach Jozefa Filipka teší už takmer rodinná atmosféra, ktorá na športovom dni panuje. Starosta mestskej časti Juh Jaroslav Hlinka bol rád, že počas športového zápolenia bolo počuť ruštinu, nemčinu, rómčinu, všetky jazyky zúčastnených národnostných menšín. Druhá tohtoročná akcia Klubu národnostných menšín vyšla podľa predstáv jej organizátorov. Ďalšia tradičná akcia – Večer národnostných menšín sa uskutoční 6. decembra.

Lekáreň Sv. Terezky

NKE 2899/14

Ponúkame Vám široký výber: + liekov + doplnkového sortimentu + liečebnej kozmetiky + zdravotníckych pomôcok + veterinárnych prípravkov Mäsiarska 450/30, 040 01 Košice e-mail: leksvterezky@gmail.com Telefón: 055 / 729 00 55

MESTSKÁ KARTA MÔŽE ZLACNIEŤ AJ MHD Cestovanie s mestskou kartou je praktické v tom, že cestujúci môžu využívať služby MHD lacnejšie. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začal vydávať novú mestskú kartu od januára 2013. Ako informovala jeho hovorkyňa Michaela Karaffová, ide o bezkontaktnú čipovú kartu druhej generácie s trojročnou platnosťou. „Oproti starej má vyššiu pamäťovú kapacitu a bezpečnostný štandard. Okrem dopravného modulu ponúka aj ďalšie služby. Ide o zľavy na vybrané služby a tovary niektorých mestských podnikov a komerčných partnerov,“ doplnila hovorkyňa dopravného podniku.

Disciplíny brali všetci veľmi zodpovedne.

Text a foto: (lev)

5

Noví partneri

Od marca tohto roka sa do projektu zapojili aj noví partneri. „Držitelia karty tak môžu lacnejšie nakupovať v sieti obchodov s potravinami, kníhkupectve či zlatníctve. Výhodnejšie môžu využiť aj služby jazykovej školy, vzdelávacieho centra, autoškoly, čistiarne, servisného centra a tiež zľavy na cvičenie, masáže, nechtový dizajn, wellness či výber dovolenky,“ dodala Karaffová. O vydanie mestskej karty možno požiadať na dvoch predajných miestach dopravného podniku, na Bardejovskej aj Rooseveltovej ulici od 7.00 do 18.00 hod. Predajné miesto na Rooseveltovej je dočasne do 30. júna otvorené aj v sobotu od

8.00 do 13.00 hod. „Pre vydanie karty je nutná osobná účasť s príslušnými dokladmi, keďže na mieste sa žiadatelia fotografujú. Cena novej karty je 6,80 eura a vydáva sa na počkanie. O novú kartu môže požiadať každý občan s trvalým pobytom v SR,“ objasnila Karaffová.

Výmena karty

Výmena starej karty za novú mestskú bude možná do 30. júna. Po tomto termíne budú všetky staré karty zablokované pre ďalšie používanie. Znamená to, že od 1. júla budú platiť už len nové mestské karty. Výnimkou sú seniori nad 68 rokov, keďže platnosť seniorských BČK bola predĺžená. „DPMK tak vyhovel seniorom cestujúcim zadarmo. Platnosť starých BČK kariet, ktorých držitelia majú viac ako 68 rokov, sa z pôvodného termínu 30. júna predlžuje do konca roka. V prípade tejto skupiny cestujúcich karta slúži len na identifi káciu bezplatne cestujúceho bez možnosti jej finančného zneužitia. Pokiaľ majú seniori záujem využívať zľavy na tovary a služby, tak si musia vymeniť starú kartu za novú mestskú,“ povedala Karaffová. TASR


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

8.5$-,1$2&(1,/$3202& 6/29(16.$ Ukrajinská strana ocenila doterajšiu pomoc Slovenskej republiky v rámci celkového prístupu Severoatlantickej aliancie k situácii na Ukrajine. Povedal to slovenský minister obrany Martin Glváč počas konferencie ministrov obrany NATO v Bruseli. Šéf slovenského rezortu obraQ\SULSRPHQXOåHQD]DVDGQXWt 5DG\1$728NUDMLQDXNUDMLQVNêPLQLVWHUREUDQ\0\FKDMOR.RYDĐSUHGVWDYLODNWXiOQX VLWXiFLXQD8NUDMLQHDRFHQLO SUtVWXSDSRVWRMMHGQRWOLYêFK NUDMtQ$OLDQFLHNGLDQLXYMHKR ãWiWHÄ7X6ORYHQVNiUHSXEOLND QH]DRVWiYD1DRSDNþLXåWR ERODKXPDQLWiUQDSRPRFSR]RURYDWHOLD2%6(DOHERSUHOHW\ OLHWDGLHODGRNRQFDDMUHYHU]Qê WRNSO\QX6ORYHQVNRQDWRPWR IRUPiWHQH]DRVWiYDOR³NRQãWDWRYDO*OYiþ 'LSORPDWLFNp]GURMH]SURVWUHGLD1$72WLHåSRWYUGLOLåH XNUDMLQVNiVWUDQDY\VRNRRFH-

ĖXMHVORYHQVN~SRPRFSULSUHVXQHDSURYL]yUQRPXE\WRYDQt D]DULDGHQtWêFKXNUDMLQVNêFK YRMDNRYNWRUtVDSRDQH[LL.U\PXUR]KRGOLQHSULþOHQLĢNUXVNêPR]EURMHQêPMHGQRWNiP DYUiWLĢVDQDXNUDMLQVNp~]HPLH SRGNRQWURORX~VWUHGQHMYOiG\ 6ORYHQVNRERORYWHMWRLQLFLDWtYHSUYpDGRNi]DORUêFKORUHDJRYDĢQDXNUDMLQVNpSRWUHE\ 1DRWi]NXQRYLQiURYþL¿QDQþQiSRPRFYRYêãNHMHGQHMPLOLDUG\GROiURYNWRU~GQHVDPHULFNêSUH]LGHQW%DUDFN2EDPD YR9DUãDYHSULVĐ~ELOSUHYêFKRGRHXUySVN\FKþOHQRY$OLDQFLHVDEXGHWêNDĢDM65PLQLVWHU*OYiþXYLHGROåH]DWLDĐ

0DUWLQ*OYiþPLQLVWHUREUDQ\

FKêEDM~SRGUREQRVWLDNpEXG~ SRGPLHQN\DPRåQRVWLSUHþHUSDQLHWêFKWR]GURMRYÄ=DWLDĐ QHYLHPHSRGUREQRVWL$NpEXG~ PRåQRVWLDSRGPLHQN\QDþHUSDQLHþLWREXGHLEDQDYêFYLN DOHERDMQDWHFKQLFNpGRY\EDYHQLH1DSRGUREQRVWLVLSRþ-

NiPH³XYLHGRO*OYiþ 0LQLVWHUSULSRPHQXOåHYUiPFL SRQ~NDQêFKNDSDFtW65SRQ~NDQDSUtNODGPRåQRVĢY\XåLWLD QDãLFKFYLþtVNSUHGRYãHWNêP OHWLVNRY/HãWLDWRDMYUiPFL VNXSLQ\9\ãHKUDGVNHMãWYRUN\ UR]ãtUHQHMR]iVWXSFRY8NUDMLQ\

'RGDOåHYãHWN\QDãHSRQXN\ $OLDQFLDSR]RUQHY\KRGQRWt XUREtSUtVOXãQêDXGLWDUR]KRGQHVDSUHWRþREXGHYGDQRP PRPHQWHQDMYêKRGQHMãLHSUH 1$72 7H[WDIRWR7$65

MENŠINY SA ÚSPEŠNE PREZENTOVALI NA DNI OTVORENÝCH DVERÍ NA ÚRADE VLÁDY SR YHĐDćDOãtFK]DXMtPDYêFK LQIRUPiFLt D KRGQRWQêFK SXEOLNiFLt

Letáky, brožúry, knihy a vystúpenia súborov – tým všetkým sa predstavilo počas sobotňajšieho Dňa otvorených dverí 13 národnostných menšín, ktorých aktivity sú podporované aj dotačným programom úradu vlády Kultúra národnostných menšín. 9 ãSHFLiOQRP VWiQNX VPQRåVWYRPSURSDJDþQêFK PDWHULiORYQiYãWHYQtFLRFHĖRYDOLQDMPlSUHW~WRSUtOHåLWRVĢVSUDFRYDQpLQIRUPDþQp EURå~U\NWRUpYVSROXSUiFL VR]iVWXSFDPLQiURGQRVWQêFKPHQãtQSULSUDYLOÒUDG VSOQRPRFQHQFDYOiG\65SUH QiURGQRVWQpPHQãLQ\

Propagačné materiály 9 EURå~UH VD QDFKiG]DM~ QDMG{OHåLWHMãLH LQIRUPiFLHRKLVWyULLDNXOW~UH YãHWNêFKWULQiVWLFKQiURGQRVWQêFKPHQãtQåLM~FLFK QD6ORYHQVNXĆDOãLDSXEOLNiFLDREVDKXMH]DXMtPDYRVWL RQiURGQRVWQêFKPHQãLQiFK ÄYNRFNH³VSROXVNUiWN\P

Kultúrne vystúpenia %RKDWRVĢWUDGtFLtQiURGQRVWQêFKPHQãtQSUH]HQWRYDOLDM Y\VW~SHQLD7DPEXUiãVNHM VNXSLQ\ÄýXQRYVNLEHüDUL³ ]ýXQRYDIRONOyUQHKRV~ERUX5XWKHQLDV~ERUX2KQLYp VUGFLDSULREþLDQVNRP]GUXåHQt=921ý(.D+XGREQRGUDPDWLFNpKRV~ERUX7DUDVDâHYþHQND

VORYQtNRP]iNODGQêFKVORY DIUi]YMD]\NRFKQiURGQRVWQêFKPHQãtQ3XEOLNiFLHV~ NGLVSR]tFLLDMQDVWUiQNH ZZZQDURGQRVWQHPHQVLQ\ JRYVN

Mimoriadny záujem 2VWiQRNEROPLPRULDGQ\ ]iXMHPDMSUHWRåHLQIRUPiFLH RNUHP ]DPHVWQDQNêĖ~UDGXVSOQRPRFQHQFD ±SUHGVWDYLWHOLHNQiURGQRVWQêFKPHQãtQ±SRGiYDOLDM VDPRWQt]iVWXSFRYLDQiURGQRVWQêFKPHQãtQQDMPlåLGRYVNHMUyPVNHMUXVtQVNHM þHVNHM FKRUYiWVNHM VUEVNHMDXNUDMLQVNHM9RVREných rozhovoroch poskytOLQiYãWHYQtNRPSRGXMDWLD

Vzácna návšteva 1D'QLRWYRUHQêFKGYHUtVD ]~þDVWQLOD VSOQRPRFQHQi PLQLVWHUND$QNLFD9ODãLþRYi]9HĐY\VODQHFWYD&KRUYiWVNHMUHSXEOLN\DNRDM0iULD -HGOLþNRYiSRYHUHQiSOQHQtP ~ORKVSOQRPRFQHQFDYOiG\ 65SUHQiURGQRVWQpPHQãLQ\ 0iULD-HGOLþNRYiSRYHUHQiSOQHQtP~ORKVSOQRPRFQHQFDYOiG\65 SUHQiURGQRVWQpPHQãLQ\

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

7H[WDIRWR7$65


číslo 9/2014

SPRAVODAJSTVO

7

3$5/$0(1732.5$ý8-(935È&, Rozsiahle diskusie o novele Ústavy SR, geologickom zákone, ale aj o druhom dôchodkovom pilieri spôsobili, že poslancom Národnej rady (NR) SR sa nepodarilo vyčerpať program 35. schôdze podľa pôvodného plánu. Do lavíc tak zasadnú aj štvrtý rokovací týždeň. Z celkovo 97-bodového programu musia otvoriť ešte 41 návrhov. 9GUYLYHMYlþãLQHLGHRSRVODQHFNpLQLFLDWtY\.'+FKFH VYRMtPQiYUKRP]iNRQDFKUiQLĢR]QDPRYDWHĐRYNRUXSFLH GDĖRYêFKDPDMHWNRYêFKWUHVWQêFKþLQRYSURWL]iXMPRPãWiWXREFtþLY\ããtFK~]HPQêFK FHONRY0LQXOêURNYVHSWHPEULYOiGQ\6PHU6'WHQWRQiYUKQHSRGSRULODPLQLVWHUYQ~WUD5REHUW.DOLĖiN 6PHU6' R]QiPLOåHMHKRUH]RUWSULSUDYXMHYODVWQ~~SUDYX=DSUiYQX QRUPXYWHG\KODVRYDOLSRVODQFL].'+2ďD120RVW+tG 6'.Ò'6 6D6 QH]DUDGHQtD5HQiWD=PDMNRYLþRYi]R 6PHUX6'6YRMVS{VRERFKUDQ\ERMRYQtNRYSURWLNRUXSFLL SUHGVWDYLDDM2ďD12

,JRU0DWRYLþD0DUWLQ)HFNR REDMD2ďD12 FKF~]DVH WUHVWDĢ¿UP\NWRUpQHY\SOiFDM~åLYQRVWQtNRPIDNW~U\]D QLPLY\NRQDQ~SUiFX7UHVWQRSUiYQXRFKUDQXSUHåLYQRVWQtNRYQDYUKXM~YQRYHOH7UHVWQpKR]iNRQD 3RVODQFLKQXWLD129$'DQLHOD /LSãLFDVDSRN~VLD]PHQLĢV~þDVQêSRPHUQêV\VWpPYRĐE\ SRVODQFRYGR1565QD]PLHãDQêďXGLDE\WDNPRKOLYROLĢ MHGQXSRORYLFXSRVODQFRYFH] VWUDQtFNHNDQGLGiWN\DNRGRWHUD] SRPHUQêV\VWpP DGUXK~ YlþãLQRYêPV\VWpPRP7HGD WDNåH]DNDåGêYROHEQêREYRGEXGH]YROHQêMHGHQSRVODQHF9QRYHOHÒVWDY\QDYUKXM~

7RPiã%RUHFPLQLVWHUVSUDYRGOLYRVWL

DM]UXãHQLHPLQLPiOQHKRNYyUDSUHSODWQRVĢYêVOHGNRYUHIHUHQGD3RGĐDV~þDVQpKR]iNRQDV~SODWQpDNVDQDĐXGRYRP KODVRYDQt]~þDVWQtPLQLPiOQH SHUFHQWRSUiYQHQêFKYROLþRY3RQRYRPE\UR]KRGRYDODQDGSRORYLþQiYlþãLQD]~þDVWQHQêFKYROLþRY ĆDOãLD UR]VLDKOD GLVNXVLD YUiPFLVFK{G]HVDRþDNiYDSUL6SUiYHRSOQHQt~ORK

]DKUDQLþQHMDHXUySVNHMSROLWLN\65YURNXSUL9êURþQHMVSUiYHRþOHQVWYH65Y(Ò DSUL+RGQRWLDFHMVSUiYHRGHVLDWLFKURNRFKQiãKRþOHQVWYD YÒQLL9ãHWN\WULGRNXPHQW\ SRVODQFRPSUHGVWDYtPLQLVWHU ]DKUDQLþQêFKYHFt0LURVODY /DMþiN QRPLQDQW6PHUX6' 'RGLVNXVLHVDRNUHPLQêFK FK\VWiDMGYRMQiVREQêH[SUHPLpUDH[PLQLVWHU]DKUDQLþ-

QêFKYHFt0LNXOiã']XULQGD =iXMHPSRVODQFRYPRåQRRþDNiYDĢDMSUL6SUiYHRS{VREHQt~åHUQtFN\FKQHEDQNRYêFK VSRORþQRVWtDHQRUPQRPQiUDVWHH[HNXþQêFKNRQDQtNWRU~ XYHGLHPLQLVWHUVSUDYRGOLYRVWL 7RPiã%RUHF QRPLQDQW6PHUX6' 7HQYGRNXPHQWHNRQãWDWXMHåHQHNDOpDDJUHVtYQH REFKRGQpSUDNWLN\]RVWUDQ\ QHEDQNRYêFKVSRORþQRVWtYRVtatných rokoch enormne narasWDM~DåHQD6ORYHQVNXV~WLVtFH VSRWUHELWHĐRYNWRUtEROLSRãNRGHQtDVWiOHV~SRãNRG]RYDQt QHEDQNRYêPLVXEMHNWPLÄ2WR KRUãLHMHWRWRNRQãWDWRYDQLHåH þDVWRLGHRVNXWRþQHPDUJLQDOL]RYDQpYUVWY\RE\YDWHĐVWYD NWRUpVDQDFKiG]DM~YRYHĐPL ]ORåLWHM¿QDQþQHMVLWXiFLLDMHGLQpYêFKRGLVNRYLGLDYUêFKOHM S{åLþNHRGQHEDQNRYpKRVXEMHNWX³XSR]RUQLO%RUHF 7H[WDIRWR7$65

PREZIDENTSKÁ RENTA SA ZVYŠOVAŤ HRNČIAR VERSUS MATOVIČ NEBUDE

Igor Matovič koná v mene svojej firmy, je preto otázne, či by mu nemal pre tento konflikt záujmov zaniknúť mandát. Myslí si to Andrej Hrnčiar zo Siete.

Odchádzajúca hlava štátu Ivan Gašparovič nemieni iniciovať zvýšenie doživotnej renty, ktorá podľa zákona patrí exprezidentom. 1HVSUDYtWDNQDSULHNWRPXåH MHKRSUHGFKRGFD0LFKDO.RYiþ XåQLHNRĐNRNUiWåLDGDOYOiGX65 RGRWiFLXQDVYRMHOLHþHEQp~þHO\Ä$NE\VRPWRVSUDYLOYHUHMQRVĢE\YWRPYLGHODQLHþR ~SOQHLQpDNRVRFLiOQXSRPRF H[SUH]LGHQWRYLNHćåHPQRKt ĐXGLDQD6ORYHQVNXPXVLDY\åLĢ]DPHQHMHXU³Y\VYHWOLO*DãSDURYLþ

Peniaze z rezervy .RYiþ]tVNDO]UH]HUY\SUHGVHGXYOiG\¿QDQFLHWDN]DSUHPLpUD5REHUWD)LFDDNRDM]D,YHW\ 5DGLþRYHM9URNXWREROR HXUQD~KUDGXRSDWURYDWHĐVNHMVOXåE\YVWDYHQHYOiGQRVWLYćDOãRPURNXHXUQD WHQLVWê~þHO9WRPREGREtãpIRYDODYOiGH5DGLþRYi3RQiVWXSHV~þDVQpKRNDELQHWXGRVWDOYODQLGRWiFLXHXUQD

,YDQ*DãSDURYLþSUH]LGHQW65

PHGLNDPHQWy]QXDRSDWURYDWHĐVN~OLHþEXDWHQWRURNWLVtFHXUQD~KUDGXQiNODGRYVSRMHQêFKVOLHþHQtP]GUDYRWQêFK SUREOpPRY

Zvýšenie renty nechce inciovať *DãSDURYLþVLYWHMWRV~YLVORVWL P\VOtåHYSRURYQDQtVRNROLWêPLãWiWPLQLHMHSRVWDYHQLHEêYDOêFKVORYHQVNêFKQDMY\ããtFK ~VWDYQêFKþLQLWHĐRYFHONRPG{VWRMQpÄ$OHRSDNXMHPQHPiP ]iXMHPDE\VRPLQLFLRYDOQLHþR NSUH]LGHQWVNHMUHQWH³]G{UD]QLO VWêPåHVDRWHMWRRWi]NHQHEDYLODQLVRåLDGQ\PLYUFKROQêPL SROLWLNPLýLWDNPLHQLYEXG~FQRVWLVSUDYLĢQLHNWR]SRVODQFRY SUtSDGQHYOiGDQHFKiYD*DãSD-

URYLþQDLFKXYiåHQLH3ULSRPHQXOåHYURNXVDYWHGDMãtQH]iYLVOêSRVODQHF)UDQWLãHN 0LNORãNRSRN~ãDOQRYHORX]ikona o platových pomeroch nieNWRUêFK~VWDYQêFKþLQLWHĐRY65 ]YêãLĢGRåLYRWQêSODWSUH]LGHQWD QD~URYHĖYêãN\SODWXþOHQD]iNRQRGDUQpKR]ERUX3DUODPHQW WRYWHG\RGPLHWRO 1D]iNODGHYV~þDVQRVWLSODWQpKR]iNRQDSDWUtSUH]LGHQWRYLSR VNRQþHQtYêNRQXMHKRIXQNFLH GRåLYRWQHSODWYRYêãNH HXUD1DRWi]NXþLEXGHNDELQHWLQLFLRYDĢQRYHOXVSRPtQDQHMOHJLVODWtY\NWRURXE\VDWiWR VXPD]YêãLODÒUDGYOiG\65 QHRGSRYHGDO 7$65

9êERUSUHQH]OXþLWHĐQRVĢIXQNFLtVDQDWHUD]0DWRYLþRYêP ~GDMQêPNRQDWHĐVWYRPYR¿UPHNWRU~SUHStVDOQDPDQåHONXQH]DREHUi-HKRãpI9LOLDP 1RYRWQê 6'.Ò'6 QHY\OXþXMHåHNWRPXSUtGH1D]iNODGH0DWRYLþRYêFKYêURNRYVD PX]GiåHOtGHU2ďD12KRYRUtDNRNRQDWHĐVSRORþQRVWLDQLH DNRþORYHNNWRUê¿UPXSUHYLHGROQDPDQåHONXÄ9êERUP{åH ]DþDĢNRQDQLHQD]iNODGHYODVWQHMLQLFLDWtY\DOHERP{åHSUtVĢ SRGQHW]YRQNX$NPiQLHNWR WDNpWRYHGRPRVWLQHFKGiSRGQHWYêERUX³SRYHGDO1RYRWQê 1DRWi]NXþLWHGDVWDþtNHćVD SRVODQHFIRUPiOQHY]GiWHMWRSR]tFLHQDSDSLHULPiYHFL Y\VSRULDGDQpDSRWRPNRQDQLHYPHQH¿UP\QLHMHNRQÀLNW]iXMPRY1RYRWQêSRYHGDOåHE\WRWDNWRQH]ĐDKþRYDO 0DWRYLþSUHGPpGLDPLSUL]QDO åHGRKDGRYDOFHQX]DLQ]HUFLX V5DGRVODYRP3URFKi]NRP SRWYUGLODMNRPXQLNiFLXVSUiYDPL606RSODWEiFK5RYQDNRY\KOiVLOåHEXGHVYRMHM¿U-

PHSRPiKDĢViPVDR]QDþLO ]DSRUDGFXVSRORþQRVWL.RQDWHĐRPMHSRGĐDMHKRVORYQLHNWRLQêÄ3RVODQHFPi]DNi]DQpE\ĢNRQDWHĐRPVSRORþQRVWL þLSRGQLNDĢYRYODVWQRPPHQH 7RV~GYHYHFLNWRUpPi]DNi]DQpRVWDWQpP{åH=iNRQPL YQLþRPQH]DND]XMHDE\VRP SRPiKDOREFKRGQtNRPDE\ VRPY\WYiUDOREFKRGQpVWUDWpJLHDE\VRPULHãLOURWDþNX³ Y\KOiVLO0DWRYLþ 7H[WDIRWR7$65

$QGUHM+UQþLDUSRVODQHF1565


8

naše novinky

LETO

10 VECÍ, KTORÉ MUSÍTE CEZ LETO URČITE STIHNÚŤ

QLHPHSRþDVWHSOêFKOHWQêFK YHþHURY7DNSUHþRMHGHQ]QLFK QHVWUiYLĢYSUtURGH"6WDQRYDQLHRSHNDþNDWRMHLEDSiU WLSRYDNROHWQ~QRFY\XåLĢ 3HNQêPVSHVWUHQtPMHSR]RURYDQLHDXJXVWRYHMQRþQHMREORK\PHWHRULFNpKRURMD3HU]HtG $NVLFKFHWHY\FKXWQDĢ SOiYDQLHYVUGFLSUtURG\QD-

KêPLSUHFKiG]NDPLYRNROt $NVDYiPQHFKFHWUiYLĢþDV RVDPRWH]REHUWHVYRMXSRORYLþNXDOHERSVtNDNWRUêWRXUþLWHRFHQt$NSVtNDQHPiWH GOKãHMSUHFKiG]NHVDEXGHWHãLĢDMSVtN]~WXONX &KêEDM~YiPVWDUtSULDWHOLD]RãNRO\DLFKQiYãWHYX VWHVtFHSOiQRYDOLDOHQHXVWiOHRGNODGDOL"'OKRVWHQHYLGHOL VYRMXURGLQXQDRSDþQRPN~WH UHSXEOLN\"8UREWHWRFH]OHWR 6ORYHQVNRXNUêYDPQRKRNUiV NWRUpVWHPRåQRHãWHDQLQHREMDYLOL3URVWUHGQtFWYRPWDNHMWR QiYãWHY\WDNPRåQRRSUiãLWH VWDUpSULDWHĐVWYiD]iURYHĖ REMDYtWHQRYpPLHVWD 3RG YSO\YRP KRU~þDYREþDVUREtPH ]YOiãWQH UR]KRGQXWLD 1DYãWtYLPH ĐDGRY~ MDVN\ĖXSUHWRåHFH]]LPX MH SUtOLã ]LPD7DN-

WLHåP{åHWHSUHNRQDĢRVREQê UHNRUGYMHGHQt]PU]OLQ\þL SUHþtWDĢPQRåVWYRNQtKRU\EiUVWYH$NVDSêWDWHSUHþR P\VDSêWDPHSUHþRQLH" .RPELQiFLDERGRY -HGQRWOLYpERG\P{åHWHNRPELQRYDĢ-HOHQQDYiVDNRVL VYRMYRĐQêþDV]RUJDQL]XMHWH 6N~VWHVLXURELĢYODVWQê]R]QDPPRåQRWURãNXLQãSLURYDQêDMWêPQDãtP DY\XåLWHOHWR QDSOQR

'RYROHQNRYDĢFH]FHVWRYQ~NDQFHOiULXMHXUþLWHSRKRdlné, avšak skúste v sebe obMDYLĢGREURGUXåQpKRGXFKD DVSUDYWHVLSURJUDPVDPL6DPR]UHMPHWDNWRVLY\SOQLĢþDV MHQDPiKDYpVWRMtWRYãDN]DWR DWDNêWRYêOHWEXGHPRåQRSDWULĢPHG]LWLHQDMNUDMãLH 2GVOQNDVLUDGLRGSRþL-

PLHVWRSUHSOQHQêFKN~SDOtVN 6ORYHQVNRSRQ~NDPQRåVWYR MD]LHUYNUiVQRPSURVWUHGt NWRUpYiã]iåLWRN]SOiYDQLD ]LQWHQ]tYQLD /HWQpNLQRVDWHãtYHĐNHMREĐXEH3R]ULHĢVLVNYHOê ¿OPQDQHYãHGQRPPLHVWHOiND QLHOHQ¿OPRYêFKQDGãHQFRY &HOêURNVLYUDYtWHåHNRQHþQHQDSHþLHWHFKXWQêDãĢDYQDWêRYRFQêNROiþDOHQHQDãOLVWHVLþDV"=iMGLWHQDWUK DXSHþWHEXEODQLQXSRNWRUHM VLYDãDURGLQDEXGHHãWHGOKR REOL]RYDĢSUVW\ 0iWH]iĐXE\QDNWRUpVL QHYLHWHSRþDVURNDQiMVĢþDV" 3RþDVGRYROHQN\WRP{åHWHGREHKQ~ĢýRWDNWRMHGQRGĖRYê PDUDWyQþtWDQLDNQtKSR]HUDQLD¿OPRYELF\NORYDQLDDOHER WXULVWLN\"$OHERVLMHGQRGXFKR ĐDKQLWHQDSRVWHĐDRGG\FKXMWH3URNUDVWLQiFLDMHVtFHPUKDQLHþDVRPDOHQLNWRQHYUDYtåHQLHMHSUtMHPQi $NYiPSRþDVURNDFKêED SRK\EP{åHWHWRGRKQDĢGO-

d

o k a ,

40

Leto býva zvyčajne najočakávanejším ročným obdobím. Nielen pre slnečné dni, ktoré ho sprevádzajú, ale i pre možnosť vychutnať si počas dovolenky to, čo sme si odopierali počas celého roka. Tu je pár tipov na letné aktivity, ktoré by ste určite nemali vynechať.

10 TIPOV NA CHALUPU Niektoré veci alebo osoby si so sebou na chalupu môžeme, musíme, alebo nesmieme zobrať. Kombináciu týchto vecí sme zhrnuli v desiatich tipoch. Tipy nie sú radené podľa dôležitosti a je možné ich čítať aj zdola nahor. 3U~WHQêN{ãVPDþLDWNDPLDOHERVPDþNRXNWRUiSRURGt3RGREQêN{ãPDOD %DELþND%RåHQ\1HPFRYHM %DELþND %RåHQ\ 1HPFRYHMDNRYãHWFLYLHPHYLHGODSUtNODGQêLG\OLFNêåLYRW na vidieku. 1LHþRVNOHQHQp$NR VDKRYRUtQHH[LVWXMHåLDGQH SUDYLGORåHYFKDOXSHPXVt E\ĢYãHWNR]GUHYD =DSHNQ~]iFORQNXVD GDM~XNU\ĢU{]QHQHGRVWDWN\NWRUpP{åHPDĢFKDOXSD=iFORQN\GRFKDO~SSDWULDDRGSDGN\V~NUDMãLHNHć LFKQHYLGLHĢ =iSLVQtNDE\VPHVL ]DStVDOL]iåLWN\]FKDOXS\ 3tVDĢ VL GR QRWHVX DOHER YLHVĢVLGHQQtNPiSR]LWtYQ\YSO\YQDSV\FKLNX-HOHQ PiOR]iĐXENWRUpQLþQHVWRMD3tVDQLHMHMHGQêP]QDMHNRQRPLFNHMãtFKNRQtþNRY

$NEXGHWHVWH[WRPVSRNRMQtDGRWNQHWHVDUHJLRQiOQHMSUREOHPDWLN\SRNRMQH QiPWH[W]DãOLWHGR1DãLFK Noviniek. -HGOR Y NRQ]HUYH 6RYHUHQêPGiWXPRPVSRWUHE\$E\VPHVDY\KOLQi-

NXSRPYGHGLQVNêFKSRWUDYLQiFKNWRUêFKRWYiUDFLH KRGLQ\V~YlþãLQRXRSRORYLFXNUDWãLHDNRWLHYPHVWiFK 'HWL$NPiPHYODVWQpGHWLMHGREUpQDQHQH]DEXGQ~ĢDE\QiVSRQiYUDWH GRPRYQHþDNDORQHPLOpSUHNYDSHQLH$OHERGHĢRPQHFKDĢGRPDGRVWDWRþQ~]iVREXY\ããLHVSRPtQDQêFK NRQ]HUY 7. Milovanú osobu. V noYRPSURVWUHGtVDĐXGLDþDVWRNUiWVSUiYDM~LQDN1DPLHVWHNWRUpMHL]RORYDQpPiPH ãDQFXVSR]QDĢþORYHNDDM ]GUXKHMDWUHWHMVWUDQ\0LORYDQ~RVREXP{åHPHY\VWDYLĢU{]Q\PVN~ãNDPNWRUpSR]QiPH]URPDQWLFNêFK ¿OPRYDDNRYLHPHURPDQWLFNp¿OP\VDNRQþLDãĢDVWQHDOHERVYDGERX=DXMtPDYêP]GURMRPLQãSLUiFLHMHDM UR]SUiYNDR3HUQtNRYHMFKD-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

O~SNH2GRKUiYDVDYKOERNRP OHVHDSRQ~NDQHNRQYHQþQêQiKĐDG DNRVLSRUDGLĢVSUHE\WRþQêPLRVREDPLDOH RSlĢYãHWNRVNRQþtãĢDVWQH D]ORMHSRWUHVWDQp 9tQRDOHERQLHþRRVWUHMãLH1DGOKpOHWQpYHþHU\ DOHERNĐDKãLHPXQDGYLD]DQLX]QiPRVWt7DNWRP{åHPH]tVNDĢQRYêFKSULDWHĐRYNWRUtQiPFH]]LPX FKDOXSXSRVWUiåLD9SUtSDGHåHVDDONRKROLFNêPQiSRMRPY\KêEDPHGHVWLOiW\ VDGDM~Y\XåLĢDNRGH]LQIHNFLD.DåGiURGLQDPiYODVWQpWLS\DVN~VHQRVWL 9OQXDLKOLFH3OHWHQLHMHXSRNRMXM~FHDYþDVRFK]LP\QiVEXGHãiOXSOHWHQêQDFKDOXSHKULDĢDNR VSRPLHQNDQDOHWR3HNQp ãiO\VLP{åHN~SLĢNDåGê

9\U R E L Ģ si šál vlastQRUXþQHMHVNXWRþQRXYê]YRXSUHY\WUYDOêFK 1DãH1RYLQN\$OH MHSUDYGHSRGREQpåH1DãH 1RYLQN\QRVtQDFKDOXSX SRãWiUNDDXåWDPQDYiVþDNDM~$NQDFKDOXSXSUHGVDOHQ1RYLQN\QHFKRGLD R]QiPWH WR UHGDNFLL $N YiP1RYLQN\QDFKDOXSX QRVt SRãWiUND D SULQHVLHWHVLDMYODVWQp]GRPRYD P{åHWHSRURYQiYDĢGLDQLH YRNUHVRFK


číslo 9/2014

LETO

9

10 RÁD PRED CESTOU DO ZAHRANIČIA Ak sa chystáte v lete na zahraničnú dovolenku, ponúkame vám 10 dôležitých rád na čo nezabudnúť pred odchodom, či už pojdete autom do Chorvátska, letecky do Španielska alebo vláčikom do Nemecka. 9ãHWN\GRNODG\SUHGRGFKRGRPGYDNUiWVNRStURYDĢ± MHGQXNySLXVL]REHUWHVRVHERXGUXK~QHFKDMWHURGLQH 9SUtSDGHVWUDW\GRNODGRYþL RGFXG]HQLDXĐDKþtWHY\EDYRYDQLHVHEHDMSROtFLt 3UHGNRStURYDQtP sa

si u å

le t

YãDNXLVWLWHåHYãHWN\GRNODG\V~SODWQp1LHNWRUpNUDMLQ\Y\åDGXM~PLQLPiOQXSODWQRVĢ FHVWRYQêFK GRNODGRY ±PHVLDFRYDMSRQiYUDWH ]GRYROHQN\ 1LHYãHWFLVDFK\VWiWHGRYROHQNRYDWYOX[XVQêFKKRWHORFKVSULSRMHQtPQDLQWHUQHW SUHWRVLQH]DEXGQLWHYãHWN\ G{OHåLWpNRQWDNW\QDVORYHQVN~DPEDViGXDVLVWHQþQp VOXåE\þL]iFKUDQQp]ORåN\]LVWLĢHãWHYSRKRGOtGRPRYD 3UL FHVWHGRþOHQVNêFK NUDMtQ (Ò MH SRWUHEQpPDĢ VRVHERXSUHXND] SRL V W H Q F D 'R LQêFK NUDMtQ VL

o!

YãDN QH]DEXGQLWH SUHG Y\FHVWRYDQtPX]DYULHĢFHVWRYQpSRLVWHQLH2NUHP]iNODGQêFKVOXåLHEDNRMHSRLVWHQLH OLHþHEQêFKYêORKþLSRLVWHQLH SULVWUDWHEDWRåLQ\VDP{åHWHSULSRLVWLĢDMQDH[WUpPQH ãSRUW\þLDNFKFHWHPDĢQiURN SULPHãNDQtOHWHFNHMGRSUDY\ =EDĐWHVLVRVHERXFHVWRYQ~OHNiUQLþNXVR]iNODGQêPL SRWUHEDPL1HPDOLE\YQHM FKêEDĢSDUDOHQUHK\GUDWDþQê UR]WRNSUL~SDORFKVSUHMVREVDKRPSDQWKHQROXSULVSiOHQLQiFKSULRGUHQLQiFKVD]tGH OHXNRSODWþLREYl]DOHDMGH]LQIHNþQêSURVWULHGRNþLSLQ]HWDQHEXGHQD]DKRGHQLH 'DMWHURGLQHDOHER]QiP\FKYHGLHĢNHG\DNDPFHVWXMHWH1HFKDMWHLPLQIRUPiFLHYDNRPKRWHOLVDEXGHWH SRþDVGRYROHQN\QDFKiG]DĢ DGRKRGQLWHVLVQLPLSUDYLdelný kontakt. =iNODGQp LQIRUPiFLH R NDåGHM NUDMLQH QiMGHWH QDVWUiQNH0LQLVWHUVWYD]D-

KUDQLþQêFKYHFL65DOHERDM QDVWUiQNDFKMHGQRWOLYêFKYHĐY\VODQHFWLHYDNUHGLWRYDQêFK Y651DMG{OHåLWHMãLHV~QDMPl LQIRUPiFLHREH]SHþQRVWQHMVLWXiFLLYNUDMLQHSRYLQQRPRþNRYDQtþLPLHVWQ\FK]Y\NRFK 3UHRGFKRGRPQH]DEXGQLWH]DYULHĢRNQi]DWLDKQXĢ åDO~]LHDUROHW\Y\SQLWHYRGX SO\QDYãHWN\HOHNWURVSRWUHELþH1HFKDMWHQiKUDGQpNĐ~þH VYRMLPVXVHGRPDE\KRDVSRĖGYDNUiWGRWêåGĖDVNRQWURORYDOL9HćþRDNYiVY\WRSLDVXVHGLD"1D]R]QDPVL ]DStãWHDMY\SUi]GQHQLHFKODGQLþN\DY\V\SDQLHVPHWtLQDN E\VWHWRSRQiYUDWH]GRYROHQN\PRKOLĐXWRYDĢ 1DMYKRGQHMãLDQDVWUiåHQLHPD]QiþLNDMHQHMDNiEOt]ND RVREDNWRUi]YLHUDWNRSR]Qi 2SDWURYQtNRYLQHFKDMWHSRGUREQpLQãWUXNFLHRYDãRPPLOiþLNRYLDDMVXPXQDSUtSDGQpYêGDYN\ âWDQGDUGQHKRWHO\XE\WRYiYDM~ NOLHQWRY Då SR

KRGLQHSUHWRLVWHRFHQtWHDNVLEXGHP{FĢVSUtMHPQLĢ þDNDQLHQDSOiåLDOHERSULKRWHORYRPED]pQHDQHEXGHPXVLHĢ KĐDGDĢSODYN\QDVSRGXNXIUD 3ULEH]SHþQRVWQHMNRQWUROHQDOHWLVNXQDMþDVWHMãLH ]SUtUXþQHMEDWRåLQ\Y\KDG]XM~PDQLN~URY~V~SUDYXYUHFNRYêQRåtNåLOHWN\DGRNRQFDDMWHNXWLQ\NWRUpPDM~YLDF DNRPO1DþLHUQXOLVWLQX SDWULDDMPHþHPtQ\JUDQiW\UR]EXãN\DOHDMOXN\ãtS\ DRãWHS\

10 RÁD, AKO SA UDRŽAŤ FIT Prichádza čas, kedy každý z nás premýšľa o tom, ako sa dostať pred letom do formy. Namiesto rád, ako by ste mohli schudnúť do plaviek, vám ponúkame cenné ponaučenia overené rokmi. Pretože udržať sa fit nezávisí len od cvičenia a diétneho mučenia...

 &KRćte na turistiNX±þtPY\ããLHWêPOHSãLH ýR QD WRP åH MH YRQNXƒ&9iãSRFLWEXGH QDÄQHY\SRWHQLH³ %HUWHQDY\FKiG]N\ DMYDãLFKãWYRUQRKêFKPLOiþLNRYWUiYWHVQLPLYHĐD þDVX9iãUR]PD]QDQêGêFKDYLþQêDOHQLYêIUDQF~]VN\EXOGRþHNYiP]DWRLVWR SRćDNXMH $MYQDGFKiG]DM~FLFK WHSOHMãtFKGĖRFKMHSRWUHEQpXGUåLDYDĢPR]JRYp]i-

YLW\YÄNXU]H³ 8þWHVDVRVYRMLPLGHĢPL±QDMOHSãLHPDWHPDWLNX ±GHWLYiV]DWREXG~ PLORYDĢ -HG]WH GDU\ PRUD 1H]DE~GDMWHYãDNåHQDSU YHĐUêEMHQDVYHWHPiORDKRPiUHVDWHSHOQHSULSUDYXM~ ]DåLYD7LHSUHWR]MHGiOQLþNDY\ãNUWQLWHäUDORNRYQHORYWHVDPLDNQDWRQHPiWH SRWUHEQ~SUD[ 9\YDĐRYDĢVDQDOHKiWNXXEDEN\QDFKDOXSHWLHå QLHMHQDMOHSãLH=REHUWHPRW\NXDRNRSWHMDKRGRYp]iKRQ\ âĐDKDþNRYp SRKiUH WDNEXG~FKXWQDĢHãWHOHSãLH$YiãVSiOHQêFKUEiWþDVRPWURFKXVWPDYQHGRSULMDWHĐQHMSRGRE\ 1HQDGiYDMWHQDQDãXVORYHQVN~GRPRYLQX6SR]QiYDMWHNUiV\URGQHM]HPH±þL

WHRþDPLQDGPyGQ\PLþDVRSLVPLäHQ\EXG~ãĢDVWQpDPRåQRYiVSXVWLDQDWUL GQL QD ÄR]GUDYQ~³ FKDWX VNDPRãPL 0HGLWXMWH.HG\NRĐYHN DNGHNRĐYHN1LHMHQLþOHSãLH DNRSRþ~YDĢ]YXN\SUtURG\ ãXPPRUDDOHERGêFKDĢþHUVWYêKRUVNêY]GXFK3R]QiPND±Y\VN~ãDMWHPHGLWRYDĢ YNDQFHOiULLDOHERYRIDEULNH +ODV\YDãLFKQDGULDGHQêFK P{åX]QLHĢDNRSR]HPVNêUDM 6WUiYWHYHĐDþDVXVĐXćPLNWRUêFKQHPiWHUDGL1Lþ WDN QHSRVLOQt RUJDQL]PXV DYiãKRYQ~WRUQpKRGXFKD XåYDXWHDOHER]NRQVNpKR PDUiWRY&KODSLEXG~ãĢDVWQt DNRNHćVDEXGHWHXVPLHYDĢ FKUEWD1D6ORYHQVNXMHYåG\ DPRåQRYiPSRåLþDM~VYRMX QDVYRMKRQDMYlþãLHKRQHSULDYHĐDPLHVWNGHVDĐXGLDPDM~ NUHGLWNXQDUêFKORPDUDWyQ WHĐD%XGHWHVDFtWLĢDNRE\VWH RYHĐDKRUãLHDNRY\ SRREFKRGRFK SUiYH]GRODOL0RXQW(YHUHVW âSHFLiOQDUDGDSUHåHQ\ âSHFLiOQDUDGDSUHPX±EXćWHPLOpQDVYRMLFKSDUW- åRY±EXćWHPLOtQDVYRMHSDUWQHURY3R]HUDMWHVQLPLKR- QHUN\3RFKYiĐWHLPREHG 'YRMVWUDQXSULSUDYLODUHGDNFLD )RWRGUHDPVWLPHFRP NHMIXWEDOQHLJQRUXMWHLFKND- QRYêNRVWêPQHSUHYUDFDM-


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

9é6/('.<0$785Ë7 Slovenská literatúra, anglická gramatika či priestorová geometria. V týchto oblastiach sa na tohtoročných písomných maturitách žiakom darilo najslabšie. Gymnazisti aj tento rok výrazne viedli pred žiakmi stredných odborných škôl. 0DWXUDQWL]YOiGOLVORYHQþLQX SULHPHUQHQDSRGREQHM~URYQLDNRYODQL=DQJOLþWLQ\VD J\PQD]LVWLDMåLDFLQDRGERUQêFKãNROiFKRQLHþR]KRUãLOL 2QLHNRĐNRSHUFHQWKRUãLHDNR v minulom školskom roku naStVDOLåLDFLQDPHQãLQRYêFK ãNROiFKWHVW\]PDćDUþLQ\DM VORYHQþLQ\

Literatúra 7HVW]RVORYHQþLQ\QDStVDOLPDWXUDQWLSULHPHUQHQDSHUFHQWDERGRY*\PQD]LVWLGRVLDKOL~VSHãQRVĢSHUFHQWD åLDFL62âDNRQ]HUYDWyULtR SHUFHQWPHQHM±SHUFHQWD0DWXUDQWRPQDMOHSãLHLãOR þtWDQLHVSRUR]XPHQtPQDMKRUãtEROLYOLWHUiUQHM]ORåNH 5RYQêFKSHUFHQWDOHERPHQHM]WHVWX]RVORYHQþLQ\PDOL WDNPHUãW\ULSHUFHQWiPDWXUDQWRYÄ&LUNHYQpãNRO\GRVLDKOLYê]QDPQHOHSãLHYêVOHGN\

DNRãNRO\V~NURPQp³XYLHGOR W\]QHPþLQ\7~VLDNRFXG]t YVSUiYHPLQLVWHUVWYR MD]\NWHQWRURNY\EUDORY\ãH 1DMOHSãLH]RVORYHQþLQ\REVWiOL åLDNRY åLDFLELOLQJYiOQ\FKJ\PQi]Lt

Matematika Jazyky =MD]\NRYVLQDMYLDFåLDNRY YROLORDQJOLþWLQX*\PQD]LVWLPXVLDStVDĢWHVW]Y\ããHM ~URYQH%WHQWRURNMXDEVROYRYDORY\ãHåLDNRYWHVWQD~URYQL%StVDOR Y\ãHåLDNRY3ULHPHUQi~VSHãQRVĢWHVWXXJ\PQD]LVWRYERODQD~URYQL SHUFHQWDQDRGERUQêFKãNROiFKDNRQ]HUYDWyULiFK SHUFHQWDÄ1DMOHSãLHYêVOHGN\GRVDKXM~åLDFLYRERFK ~URYQLDFKYþDVWLSRþ~YDQLH VSRUR]XPHQtP1DMYlþãLH SUREOpP\YãHWNêPåLDNRP SUDYLGHOQHUREtþDVĢJUDPDWLND³]KRGQRWLORPLQLVWHUVWYR+RUãLHQHåDQJOLþWLQX QDStVDOLDMWHQWRURNåLDFLWHV-

0DWHPDWLNXVLåLDFLDNRPDWXULWQêSUHGPHWY\EHUDM~GREURYRĐQH7HQWRURN]QHMPDWXURYDORåLDNRYWHGD DVL SHUFHQW 9lþãLQX SHUFHQWWYRULOLJ\PQD]LVWL3ULHPHUQHWHVWQDStVDOLPDWXUDQWLQDSHUFHQWD2YHĐDOHSãLHREVWiOLJ\PQD]LVWL WtWHVWQDStVDOLQDSHUFHQW NêPåLDFLVWUHGQêFKãN{OQD SHUFHQW

Maturanti sa zhoršili aj v maďarčine .êPYPLQXORPURNXQDStVDOL åLDFLWHVW]PDćDUþLQ\SULHPHUQHWDNPHUQDSHUFHQWWHQWR URNERODSULHPHUQi~VSHãQRVĢ SHUFHQW0DWXUDQWLYãNROiFKVY\XþRYDFtPMD]\NRP

,OXVWUDþQpIRWR7$65

PDćDUVNêPVD]KRUãLOLDMYVORYHQþLQH9PLQXORPãNROVNRP URNXQDStVDOLWHVW]RVORYHQVNpKRMD]\NDDOLWHUDW~U\QD 55 percent, tento rok to bolo SHUFHQW 3tVRPQpPDWXULW\QD6ORYHQsku tento rok absolvovalo åLDNRYQDVWUHGQêFK ãNROiFK5LDGQ\WHUPtQERO YPDUFLQiKUDGQêYDSUtOL1D WRDE\åLDN]PDWXURYDO]Y\XþRYDFLHKRDFXG]LHKRMD]\ND

PXVtPDĢYLDFDNRSHUFHQW ERGRY]WHVWXDOHERYLDFDNR SHUFHQWERGRY]RVORKXäLDFL NWRUtQHXVSHOLYStVRPQHMPDWXULWQHMVN~ãNHYULDGQRPWHUPtQHVLP{åXY\EUDQ~þDVĢ]RSDNRYDĢYVHSWHPEUL2SUDYQê WHUPtQMHVWDQRYHQêYþDVHRG ±VHSWHPEUD1DUHSDUiWVDPXVLDSULKOiVLĢULDGLWHĐRYLGRM~QD 7$65

NAJLEPŠIE VÝSLEDKY ŠKÔL V DEVIATACKOM MONITORE Ministerstvo školstva a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zverejnili výsledky tohtoročného Testovania 9. Priemerne dosiahli deviataci na Slovensku z testu z matematiky 54,67 percenta a zo slovenčiny 62 percent.

äLDFLURþQtND=âY6QLQH

7$65SULQiãD]R]QDPãN{ONWRUpYMHGQRWOLYêFKNUDMRFKGRVLDKOLY7HVWRYDQtQDMOHSãLH YêVOHGN\]PDWHPDWLN\DVORYHQVNpKRMD]\ND9.RãLFNRP NUDMLERGRYDOD=iNODGQiãNROD =â 7-0RXVVRQDY0LFKDORYFLDFK-HMåLDFLGRVLDKOL]PDWHPDWLN\YSULHPHUHSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD

1DMOHSãRXãNRORXY3UHãRYVNRP NUDMLMH=ââWXGHQWVNiY6QLQH NGHPRQLWRU]PDWHPDWLN\QDStVDOLGHYLDWDFLYSULHPHUHQD SHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\QD SHUFHQWD9%DQVNRE\VWULFNRP NUDMLMHQDSUYRPPLHVWH=â6ORERGQpKRVORYHQVNpKRY\VLHODþD Y%DQVNHM%\VWULFL=PDWHPDWLN\WXåLDFLSULHPHUQHGRVLDKOLSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD 1DMOHSãLHYêVOHGN\YäLOLQVNRP NUDMLPDOD=â1iEUHåQiY.\VXFNRP1RYRP0HVWH7HVW ]PDWHPDWLN\WXåLDFLQDStVDOLQDSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\QDSHUFHQWD 91LWULDQVNRPNUDMLMHQDM~VSHãQHMãRXãNRORX=âVY'RQ%RVFDQD8OLFLď)XOOXY7RSRĐþDQRFK3ULHPHUQêYêVOHGRN z testu z matematiky tu bol

SHUFHQWD]RVORYHQþLQ\ SHUFHQWDâNRODNWRUHMVD QDMYLDFGDULORY7UHQþLDQVNRP NUDMLMH=â.XEUDQVNiY7UHQþtQH'HYLDWDFLGRVLDKOL]WHVWX]PDWHPDWLN\SHUFHQWD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD 97UQDYVNRPNUDMLVDQDMOHSãLHXPLHVWQLOD=â.RPHQVNpKRY6HQLFL3ULHPHUQêYêVOHGRN]WHVWX]PDWHPDWLN\WXERO SHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\ SHUFHQWD 5HEUtþHNãN{OY%UDWLVODYVNRP NUDMLYHGLH=âVY)UDQWLãND ]$VVLVLQD.DUORYHVNHMY%UDWLVODYH=RERFKSUHGPHWRYWX GHYLDWDFLGRVLDKOLYLDFDNR SHUFHQW=PDWHPDWLN\QDStVDOLWHVWQDSHUFHQWD]RVORYHQþLQ\]DVQDSHUFHQWD

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

7$65

'R9HĐNHM%ULWiQLHFKRGtPHKODYQH]DSUiFRXåLDĐQLHYãHWFL)RWR7$65

TRESTNÉ ČINY SLOVÁKOV V ZAHRANIČÍ Slovenské zastupiteľské úrady (ZÚ) boli minulý rok informované o 1 946 prípadoch trestnej činnosti Slovákov spáchaných v 41 štátoch sveta. 1HMGHYãDNRYãHWN\SUtSDG\ SUHWRåHQD]iNODGH9LHGHQVNpKRGRKRYRUXRNRQ]XOiUQ\FKVW\NRFKSUtVOXãQpRUJiQ\GDQpKRãWiWXLQIRUPXM~R ]DWNQXWtXYl]QHQtþL]DGUåDQtLEDYWHG\NHćRWRGRW\þQiRVREDSRåLDGD =R VSRPHQXWpKR SRþWX VD QDMþDVWHMãLHWHGDYSUtSDGRFK GRSXVWLOL 6ORYiFL WUHVWQHMþLQQRVWLYR9HĐNHM

%ULWiQLL 1DVOHGXM~ ýHVNR 5DN~VNR 0DćDUVNR 3RĐVNR  D1HPHFNR Ä,GHRãWiW\ VQDMY\ããtPSRþWRPGOKRGREêFKþLNUiWNRGREêFKSRE\WRY REþDQRY65Y]DKUDQLþt,FK WUHVWQiþLQQRVĢY]iPRUVNêFK NUDMLQiFKMHVN{URNUDMRYêP MDYRP³NRQãWDWXMH0=9 7$65


číslo 9/2014

SPRAVODAJSTVO

11

3$&,(17,%<6$ý26.2520$/,=%$9,ġ 1,(.725é&+323/$7.298/(.È5$ Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní-v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. 0LQLVWHUVWYR ]GUDYRWQtFWYD SUHGVWDYLOR ]PHQ\ Y SRSODWkoch, ktoré pripravilo v spoOXSUiFLVOHNiUPLSDFLHQWPLD Y\ããtPL~]HPQêPLFHONDPL 3RGĐDãpIN\UH]RUWX]GUDYRWQtFWYD=X]DQ\=YROHQVNHM QRPLQDQWND6PHUX6' E\QRYê V\VWpPPRKROSODWLĢXåQDMHVHĖWRKWRURNX

Nejasný systém 'RWHUDMãtV\VWpPSRSODWNRYSRGĐDPLQLVWHUN\QHMDVQHVWDQRYRYDO]DþRSDFLHQWP{åHDPXVt SODWLĢ6WiYDOLVDWDNSUtSDG\ åHSDFLHQWLSODWLOL]DSRVN\WQXWLHPRELOXQDOHNiUDY\VWDYHQLH UHFHSWXEH]þDNDQLDREMHGQDQLH na vyšetrenie formou e-mailu, NRPIRUWSULþDNDQtþR]QDPHQDORYRGXDSODVWRYpSRKiUHD ćDOãLH3RGĐDQRYpKRV\VWpPX SDFLHQWQHPiSODWLĢSRSODWN\]D åLDGQH~NRQ\V~YLVLDFHVY\ãHWUHQtPNWRUpOHNiURPSOQHKUDGLDSRLVĢRYQHÄ'RWRKWRY\ãHWUHQLDVSDGiREMHGQiYDQLHRNUHP REMHGQiYDQLDNWRUpMHVNXWRþ-

QHSUHGQRVWQpWHGDGRSLDWLFK GQt7DNLVWRDMYãHWN\YêVWXS\ DSRWYUGHQLDV~YLVLDFHVY\ãHWUHQtPNWRUpSUHEHKORV~V~þDVĢRXSODWE\NWRU~GRVWiYDOHNiU ]YHUHMQpKR]GUDYRWQpKRSRLVWHQLDDQHP{åHSêWDĢ]DWRSRSODWN\RGVYRMKRSDFLHQWD´Y\KOiVLOD=YROHQVNi3ODWLĢE\VDWDN po novom nemalo ani za potvrGHQLHRVSUDYHGOQHQN\SUHGLHĢD þLY\StVDQLHQiYUKXQDN~SHĐQ~ OLHþEXÄ3RSODWN\EXG~P{FĢY\EHUDĢ]DVOXåE\V~YLVLDFHVSRVN\WRYDQtP]GUDYRWQHMVWDURVWOLYRVWLD]DYêNRQ\SULFKRUREiFK NWRUpQLHV~KUDGHQp]YHUHMQpKR ]GUDYRWQpKRSRLVWHQLD´GRSOQLODJHQHUiOQDULDGLWHĐNDOHJLVODWtYQRSUiYQHMVHNFLH0=.ULVWtQD1HGLHONRYi

=X]DQD=YROHQVNiPLQLVWHUND]GUDYRWQtFWYD

SUHVQ~YêãNXSRSODWNRYDQLLFK OLPLW\3RSODWN\VLVWDQRYLDVDPRWQtOHNiULFHQQtN\LPEXG~ VFKYDĐRYDĢVDPRVSUiYQHNUDMH Ä9\ããLH~]HPQpFHON\PDM~]iURYHĖNRPSHWHQFLXNRQWURORYDĢ LFKGRGUåLDYDQLHDMLFKSRNXWRPoplatky stanovia lekári YDĢYSUtSDGHQHGRGUåLDYDQLD´ =iNRQVWDQRYtåHOHNiUQHVPLH GRGDODPLQLVWHUND SRGPLHĖRYDĢSRVN\WQXWLH]GUDYRWQHMVWDURVWOLYRVWLSOQHKUDGH- Zjednotenie dokladov QHM]YHUHMQpKRSRLVWHQLDDNR- 1RYHOD]iNRQDWLHåVSUHVQtDNR XNRĐYHNSODWERXRGSDFLHQWD PiY\]HUDĢGRNODGR]DSODWH1RYiOHJLVODWtYDQHVWDQRYXMH Qt5H]RUWXSR]RUĖXMHåHOHNiU

=YêVOHGNRYY\SOêYDåHRSURWL SUHGFKiG]DM~FLP]LVWHQLDPYêUD]QHQDUiVWROSRGLHOSUREOpPRYêFKåLDNRYQDSUYRPVWXSQL=â 1HJDWtYQHSUHMDY\VDWDNPHUY\URYQDQHWêNDM~åLDNRYYãHWNêFK YHNRYêFKVNXStQSULþRPYêUD]QHVW~SROSRþHWSUREOpPRYêFK GLHYþDW$NRSULEOtåLORGERUQê

,OXVWUDþQiIRWR7$65

JDUDQWSURMHNWXâWHIDQ0DWXOD QD]iNODGHSULHVNXPXSHUFHQWSUREOpPRYêFKåLDNRYY\ND]XMHSRUXFK\YXþHQtDćDOãtFK SHUFHQWPiSRUXFK\YVSUiYDQt3RUXFK\YXþHQtVDSUHMDYXM~QDMPlYãSHFL¿FNêFKQDUXãHQLDFKSULþtWDQtDStVDQt7ULHGQL XþLWHOLDåLDNRYXYLHGOLåHSUL

Pozitívna úprava =PHQ\YSRSODWNRFKYtWD$VRFLiFLDQDRFKUDQXSUiYSDFLHQWRY 65Ä7RWRMHSR]LWtYQD~SUDYD´

]KRGQRWLOGQHVSUH]LGHQWDVRFLiFLH3HWU.XþHUDNWRUêRFHĖXMHåHVDQDQHMSRGLHĐDOLRNUHP PLQLVWHUVWYDDMSDFLHQWLDOHNiUL3RGĐDSUYpKRYLFHSUH]LGHQWD$VRFLiFLHV~NURPQêFKOHNiURY0DULDQDâyWKDMHGREUpåH UH]RUWFKFHXURELĢSRULDGRNY V\VWpPHSRSODWNRY1DGUXKHM VWUDQHGRGiYDåHOHNiULNWRUt Y\EHUDM~DEVXUGQpSRSODWN\ V~VN{UYêQLPNDPL 7H[WDIRWR7$65

NOVÝ SPRÁVCA MS

PROBLÉMOVÍ ŽIACI Aktuálne výsledky výskytu sociálnej patológie v správaní sa žiakov v základných školách na Slovensku predstavili garanti tohto národného projektu na tlačovej konferencii.

KRPiY\GDĢDXWRPDWLFN\QLH QDY\åLDGDQLHSDFLHQWD1DGRNODGHPiE\ĢSUHVQHXYHGHQp ]DþRSDFLHQW]DSODWLOQLHOHQWR åHLãORRDGPLQLVWUDWtYQ\SRSODWRNDNRVDVWiYDORYQLHNWRUêFK SUtSDGRFK$PEXODQFLDPXVtQD GRNODGHSUHVQHXYLHVĢDMFHQXD GiWXPSRVN\WQXWLD

SRUXFKiFKVSUiYDQLDSUHYOiGD LPSXO]tYQHNRQDQLHQHJDWLYLVWLFNpSRVWRMHDLQNOLQRYDQLHåLDNRYNSUREOpPRYêPVNXSLQiP $NRGRSOQLO0DWXODSUHWUYiYDM~ SUREOpP\VR]iãNROiFWYRP3UL SULHVNXPHVD]LVWLORåLDNRY NWRUtXå]DSROURNãNROVNpKR URNDPDOLY\PHãNDQêFKDYLDFQHRVSUDYHGOQHQêFKY\XþRYDFtFKKRGtQ3RGĐD WULHGQ\FKXþLWHĐRYNDåGêGHVLDW\åLDN=âPiVN~VHQRVWLVIDMþHQtPNDåGêGYDGVLDW\VSLWtP DONRKROX=SUREOpPRYêFKåLDNRYERORSHUFHQWDDVSRĖUD] Y\ãHWURYDQêFKQDSROtFLLD åLDNRPERODSUHXNi]DQiWUHVWQi þLQQRVĢ1DMY\ããtSRþHWSUREOpPRYêFKåLDNRYMHY.RãLFNRP NUDML Y3UHãRYVNRP DY%DQVNRE\VWULFNRP NUDML  7$65

Novým správcom Matice slovenskej (MS) sa stal súčasný šéfredaktor Slovenských národných novín Maroš Smolec. Hlasovaním o tom rozhodli členovia Výboru MS, ktorý zasadal piatykrát vo svojom funkčnom období. =SUtWRPQêFKþOHQRY9êER- YLQQRVĢD~ORKD0DWLFH0DWLUX06SRGSRULOLQRYpKRVSUiY- FDSRWUHEXMHVNXWRþQHUHãWDUW³ FXRVHPERORSURWLMHGHQ VNRQãWDWRYDO6PROHF QHKODVRYDOÄ9SHUFHQWXiOQRP SUHSRþWHKODVRYSUtWRPQêFK 7H[WDIRWR7$65 þOHQRYVRP]tVNDOSRGSRUXVHGHPGHVLDWSHUFHQW3RYDåXMHP WR]DSRGSRUXPRMHMYt]LHQD REGRELHGRNRQFDURNX NGHVDEXGHPXVLORYDĢãHWULDFLPLRSDWUHQLDPLVWDELOL]RYDĢ HNRQRPLFN~VLWXiFLX0DWLFH $RGMHVHQH]DþDĢSUDFRYDĢ QDUHiOQRPUR]SRþWHQDURN NWRUêEXGHY\FKiG]DĢ ]MDVQêFKDUHiOQ\FKSUtMPRY ustanovizne zo strany MinisWHUVWYDNXOW~U\65D]YODVWQêFK]GURMRY6DPR]UHMPH DE\VD]DFKRYDOD]iNRQQiSR- 6QHP0DWLFHVORYHQVNHM


12

naše novinky

KULTÚRA

ÚŽASNÉ IMAGINÁCIE Tohtoročné Imaginácie môžeme smelo nazvať kultúrnym vrcholom tejto jari. Už piaty ročník tohto úžasného multižánrového pouličného divadla prilákal tisíce návštevníkov. Tí so zatajeným dychom sledovali predstavenie skvelých našich aj svetových umelcov v atraktívnom prostredí Mestského parku, ale i v Kunsthalle. Skvelú atmosféru a úžasné výkony nemohlo pokaziť ani zlé počasie, ktoré skutočne nebolo Imagináciam naklo-

nené. Ani táto prekážka však nepokazila dojem z celkového predstavenia, ktorým sa tiahol príbeh strateného Umelci predviedli skvelé výkony. Foto: Miro Vacula

chlapca, ktorý hľadal svoj domov a mamu. Vystúpenia akrobatov vo výškach alebo ladné tanečné kreácie akvabel v studenom bazéne nám vyrážali dych.

Talianska lahôdka

Pouličné divadlo prilákalo tisíce návštevníkov. Foto: Miro Vacula

Jedinečnou novinkou bolo vystúpenie akrobatickej talianskej skupiny eVenti Verticali, ktorí prišli na Sloven-

sko prvýkrát. Ich úplne nová akrobacia vo výške ohromila všetkých. Vo výške predstavili taký program, aký sme ešte nikdy nevideli. Všetci účinkujúci boli úžasní a posledná dojímavá scéna vohnala slzy do očí mnohým návštevníkom. Niet divu, že tohtoročné Imaginácie majú množstvo superlatívov. Imaginácie sa každoročne konajú v Košiciach pod zá-

štitou Staromestského Divadle Petra Raševa a v réžii Ľuby Blaškovičovej.

Multižánrová show

Ide o multižánrovú site-specific show pouličného divadla, nového cirkusu, tanca, akrobacie a hudby, s čarovným príbehom a medzinárodným zastúpením účinkujúcich. (vam)

KOŠICKÉ DIVADLO BUDE MAŤ DNI BEZ UMENIA Čo je umenie? Aká je jeho postavenie v spoločnosti, aký je jeho zmysel? A aký by bol svet, keby zrazu umenie zmizlo? Odpoveď na túto otázku hľadá spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku – Deň bez umenia, ktorá odštartovala 1. júna. Z košických kultúrnych inštitúcií sa do nej zapojilo Štátne divadlo. „Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte, chcete si pustiť hudbu a – hudby niet. Nehrajú divadlá ani kiná. Galérie, múzeá a knižnice sú zavreté. Zmizla architektúra, dokonca ani svoje obľúbené dizajnové kúsky nenájdete. Je pusto a prázdno. Svet sa ocitol bez umenia. Aký to bude svet?,“ píše sa v preambule iniciatívy. „Zámerom našej iniciatívy je upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto

štátu na dôležitosť existencie umenia,“ zdôrazňuje Darina Kárová, riaditeľka Asociácie Divadelná Nitra, ktorá je lídrom iniciatívy.

Aké by to bolo bez umenia?

Iniciatíva má za cieľ rozprúdiť diskusiu o význame a postavení umenia v živote človeka a spoločnosti. Do Dňa bez umenia sa zapojili kultúrne inštitúcie v Bratislave, Trnave, Nitre, Martine, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a v iných mestách na Slovensku. S cieľom upozorniť na význam umenia vyvesia na bránach svojich inštitúcií čierne súkno alebo umiestnia čiernu pásku ako z parte na programové plagáty či na svoje webové stránky na každý deň, v ktorý inštitúcia „nehrá“ alebo neponúka program. Symbolicky tak poukážu na to, aké by to bolo,

ak by sme prišli o možnosť stretnúť sa s umením.

Upozornenie nielen pre obyčajných ľudí

„Vedomie, že kultúra a umenie sú integrálnou súčasťou života človeka i spoločnosti, je u nás ojedinelé. Väčšina ľudí, vrátane politikov, ktorí o ňom rozhodujú, považuje umenie za zábavu a oddych, prípadne príjemnú voľnočasovú aktivitu. My chceme upriamiť pozornosť aj na iné úlohy a účinky umenia. Umenie má najmä prekvapovať, prinášať neobyčajné pohľady na obyčajné veci, znepokojovať aj šokovať, aby ľudia jeho prostredníctvom mysleli inak, objavovali nové významy, docenili rozmanitosť reality i ľudskej predstavivosti. Je dôležité uvedomiť si, že umenie prináša nielen estetické, ale aj etické a ekonomické hodnoty. To sú zák-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Dni bez umenia bude mať v júni aj Štátne divadlo Košice. Foto: Miroslav Vacula

ladné „éčka“ pre život,“ uzatvára Darina Kárová. Riaditeľ košického divadla Peter Himič je presvedčený, že svet bez umenia by bol nudný. „Ale zároveň by bol inšpiráciou pre vznik nového, iného umenia, čím by sa vlastne potvrdila ešte len

hypotéza o teórii existencie večného umenia. Podobne ako je to s tou teóriou o zachovaní energie. Možno je to utópia, ale mám pocit, že je to tak,“ vysvetľuje Himič. Svjatoslav Dohovič


číslo 9/2014

KRÍŽOVKA

13

AKO OBOHATIŤ SVOJ ŠATNÍK?

1

2

Odfotografujte, čo vás hnevá, čo špatí vaše okolie, alebo naopak, čo vás potešilo či milo prekvapilo. Napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu

Nákup oblečenia mnohým z nás odčerpá nemálo peňazí z mesačného rozpočtu. Niektorí vynachádzavejší občania však prišli na spôsob, ako ušetriť. Svoj šatník si „obohatia“ výberom oblečenia z kontajnerov na šatstvo.

3

Nápoveď: ATA, NEA, NEM, OSAKA, TANA.

4

Text a foto: (šev)

RISKUJÚ POKUTU Parkovanie limuzíny na mieste pre invalidov, veľký džíp priamo na priechode, mesiace odstavený polovrak zaberajúci parkovacie miesto pred panelákom. Nabudúce odfotografujte (priestupok, auto), napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ktomidalvodicak@14news.eu

Niektorí vodiči radšej riskujú pokutu a zaparkujú auto na zelenej ploche. Často si neuvedomujú, že môžu trávnik úplne zničiť. Text a foto: (and)


14

naše novinky

ŠPORT

ŠTVRTÉ MIESTO VEĽKÝM ÚSPECHOM Hádzanári 1. MHK Košice sa vrátili medzi slovenskú špičku. Štvrtú priečku všetci v klube označujú ako obrovský úspech. V záverečných zápasoch play off Košičania prehrali obe série 0:3. Najprv semifinálovú s favorizovaným Prešovom, potom aj tú o 3. miesto s Hlohovcom. „Keby mi niekto pred sezónou povedal, že skončíme na štvrtom mieste, pousmial by som sa nad tým. A možno v duchu by som si pomyslel, že by to bolo krásne. A napokon to krásne bolo,“ hovorí prezident košického klubu Martin Farkašovský.

Hráči ukázali potenciál

Podľa Farkašovského o úspechu sezóny sa rozhodlo už pred

jej začiatkom. „Už v auguste sme mali vykrytý rozpočet, a tak neboli v klube zbytočné tlaky na funkcionárov a hráčov, neexistovali obavy o meškajúce výplaty,“ vysvetľuje Farkašovský. Mužstvo trénera Jána Kolesára sa tak mohlo sústrediť len na hru. Výrazne pomohol aj príchod skúseného Pekára z Prešova, ktorý sa stal ťahúňom tímu nielen na palubovke, ale aj v kabíne. „Veľká vďaka patrí určite hráčom a trénerovi, ktorí odviedli kus práce. U mnohých hráčov sa počas sezóny ukázal dobrý potenciál, ktorý sa v nich dovtedy ukrýval,“ dodáva Farkašovský. Košičania mali v play off možno aj trochu smoly, že Topoľčany prekvapujúco vyradili v semifinále Hlohovec. A tak mali boje o tretie miesto jasné-

ho favorita. „Do každého zápasu sme išli na 100 percent. Ale Hlohovec je úplne niekde inde ako my, čo sa týka podmienok a zabezpečenia. Určite sme nesklamali,“ vracia sa Farkašovský k play off.

Budúcnosť stále nejasná

Ako bude vyzerať budúca sezóna klubu, ktorý má vo vitríne tri tituly majstra Československa, dva tituly majstra Slovenska a deväť víťazstiev v pohári, zatiaľ isté nie je. Podľa Farkašovského existujú tri varianty, z ktorých jedna je dokonca katastrofická, bez pokračovania mužskej hádzanej. „Do jedného mesiaca budeme mať jasno,“ dodáva Farkašovský, ktorý nechce zopakovať chybu spred dvoch rokov, kedy mal zabezpečené finančne len prvé dva

Pre hádzanárov Košíc je štvrté miesto obrovským úspechom. Foto: Miro Vacula

mesiace sezóny a keď sa potom nesplnili niektoré veci, tak sa klub ocitol na pokraji zániku. „Bez peňazí sa šport robiť nedá, ale zháňanie prostriedkov je veľmi ťažké. Sponzori sa do podpory športu príliš nehrnú, pretože štát im nevie poskytnúť žiadne, napríklad da-

ňové úľavy. Ale verím, že ich dokážeme nájsť a ak áno, chceme im ponúknuť nielen pasívne sponzorovanie, ale aj podiel na činnosti klubu formou ich priamej účasti, napríklad v správnej rade,“ dodáva Farkašovský. Stranu pripravil Svjatoslav Dohovič

MODRÍ DRACI ZÍSKALI PRVÝ TITUL V HISTÓRII Po hokejistoch, basketbalistkách a florbalistoch získali ďalší majstrovský titul pre Košice aj vodní pólisti. Mužstvo ŠKP Modrí Draci Košice Staré Mesto si vo finálovej sérii poradilo so suverénom základnej časti Sláviou UK Bratislava a klub sa dočkal historicky prvého titulu. Finálová séria, do ktorej sa započítavali aj výsledky z nadstavbovej časti, začínala za stavu 1:1 na zápasy. Košičania napokon svoj triumf zavŕšili trojgólovým víťazstvom 9:6 v štvrtom zápase play off pred domácim publikom a v sérii zvíťazili na zápasy 4:2.

Návrat Zaťoviča

„Myslím si, že rozhodlo najmä to, že sme na finále boli kompletní a vrátil sa aj Zaťovič, kto-

Modrí Draci získali premiérový titul, siedmy pre Košice. Foto: Miroslav Vacula

rý nám výrazne pomohol najmä v obrane. A dobrú formu vychytil aj náš brankár Hoferica,“ hodnotil finále skúsený košický center Juraj Sakáč, ktorý dlhé roky pôsobil v španielskej Pamplone, a tak aj on oslavoval premiérový titul. Zvláštnu príchuť má titul aj pre ďalšieho svetobežníka Petra Nižné-

ho. „Je to možno môj rozlúčkový titul, a tým má pre mňa veľkú cenu. Vraciam sa domov do Novák a nechcel som v Košiciach končiť bez titulu,“ povedal po rozhodujúcom zápase Nižný, ktorý má v zbierke viacero titulov s Novákmi, ale aj víťazstvo v Pohári LEN s Barcelonou.

Veľké zadosťučinenie

Modrí draci sa titulu dočkali na piaty pokus. Ešte pod názvom Akademik skončili dvakrát druhí a raz tretí, v minulej sezóne už ako „Draci“ opäť nestačili vo finále na mestského rivala ČH Hornets. „Je to pre nás veľké zadosťučinenie za neúspešné štyri roky. Verím, že si

každý vychutná oslavy, lebo je tu veľa hráčov, pre ktorých je to prvý titul v kariére,“ hovorí Juraj Zaťovič, ktorý sa k mužstvu pripojil po návrate z pôsobenia v Saudskej Arábii až pred samotným play off. Trénerka „drakov“, talianska olympijská víťazka z Atén 2004, Cinzia Ragusa vie, že mužstvo nemalo jednoduchý rok. Veď napríklad s finálovým súperom nedokázalo v základnej časti zvíťaziť ani raz. „Bola to taktika. Počas sezóny sme zápasy púšťali, aby sme na konci mohli vyhrať,“ žartovala po finále. Ako dodala, počas sezóny boli problémy najmä so zložením mužstva. „Prišlo veľa nových hráčov a dlho sme hľadali tú správnu chémiu v tíme. Veľa ľudí nám neverilo, mali sme mnoho kritikov. Ale aj vďaka tomu sme nabrali silu a napokon zvíťazili,“ dodala Ragusa.

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré Mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Košice, náklad 97 000 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

info@14news.eu


číslo 9/2014

ŠPORT

15

SVETOVÝ VOLEJBAL V STEEL ARÉNE Po dvoch rokoch sa do košickej Steel Arény vráti svetový volejbal. Slovenská mužská volejbalová reprezentácia tu počas druhého júnového víkendu (13.-15. júna) odohrá domácu premiéru v prestížnej Svetovej lige. Jej súpermi budú Čína, Portoriko a Španielsko.

na G má na programe dva turnaje, prvý v Portoriku od 6. do 8. júna, druhý práve v Košiciach. Víťaz skupiny a najlepší tím z druhého miesta v našej G skupine a v skupine F postúpi na záverečný turnaj Final Four, ktorý sa hrá na konci júna v Turecku.

Steel Aréna slovenskému volejbalu praje. V roku 2011 práve tu dosiahli jeden z najväčších reprezentačných úspechov, keď druhýkrát zvíťazili v Európskej lige.

Podľa viceprezidenta SVF Tomáša Singera je premiérová účasť v Svetovej lige zatiaľ najnáročnejším projektom, ktorý sa v rámci volejbalu na Slovensku organizoval. „Nároky Svetovej volejbalovej federácie po marketingovej aj mediálnej stránke sú veľmi vysoké. V spolupráci s mestom Košice pripravujeme viacero sprievodných akcií a verím, že toto podujatie priláka do Steel Arény čo najväčší počet divákov,“ dodal Singer.

Návrat na miesto úspechov

NKE 3544/14

Ako informovala oficiálna stránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF), košická aréna spĺňa všetky parametre pre organizáciu takéhoto podujatia a uzavretá je už aj jej homologizácia podľa parametrovej svetovej federácie FIVB.

Najnáročnejší projekt v histórii

Svetový volejbal sa do Steel Arény vracia po dvoch rokoch. Foto: Steel Aréna

Podľa prezidenta SVF Ľubora Halandu nebol výber Steel Arény náhodný. „Veľmi radi sa vraciame na miesta, kde sme boli úspešní. V premiérovej sezóne v Svetovej lige sa chceme prezentovať čo najlepším spôsobom. S vedením arény aj s mestom Košice máme veľmi dobré vzťahy a verím, že sa

príde pozrieť čo najviac divákov, tak ako tomu bolo v rokoch 2011 a 2012,“ povedal Halanda pre webový portál federácie. Podľa generálneho manažéra Steel Arény Igora Havrilu je veľkou poctou usporiadať premiéru v Svetovej lige. „Vďaka mestu máme zakúpenú drevenú palubovku, čo je uľahčenie

aj pre federáciu. Do Košíc príde fantastický volejbal, Španieli, Čína a Portoriko predstavujú veľkú kvalitu a verím, že sa našim podarí postúpiť na Final Four,“ dodal Havrila. Svetová liga má v roku 2014 nový formát a Slovensko je jedným z piatich nováčikov medzi 28 účastníkmi. Základná skupi-

Svjatoslav Dohovič


16

INFO

naše novinky

Nke 09 2014 web  
Nke 09 2014 web  
Advertisement