Page 1

16 500 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

Ročník: I. číslo 10/2014 Dátum vydania: 5. 6. 2014

Humenné

Vyhral SMER-SD

Žena roka 2013

Pripravení na leto

Na prahu postupu

str. 2 Dňa 24. mája sa uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu. Na Slovensku, ale aj v Humennom získal najviac hlasov M. Šefčovič (SMER-SD).

str. 3 „Ženou roka 2013“ za okres Humenné sa stala primátorka Humenného J. Vaľová. Anketu organizovala Únia žien Slovenska a PSK.

str. 4 Pred blížiacou sa letnou sezónou začali pracovníci technických služieb s vysádzaním kvetov a so samotným skrášľovaním mesta Humenné.

str. 14 Pred koncom jarnej časti, keď má FK Humenné pred svojím konkurentom z Ptičieho náskok, je isté, že klub bude pôsobiť v najnižšej krajskej súťaži.

Otec arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak, miestny farár Andrej Šambronský, primátorka mesta Jana Vaľová s manželom Vladimírom Vaľom a so svojou mamičkou pri svätení chrámu na sídlisku Dubník. Foto: MsÚ – tlačový referát

ARCIBISKUP JÁN BABJAK POSVÄTIL OBNOVENÝ CHRÁM V nedeľu Uzdravenia slepého, 25. mája zavítal do farnosti Zostúpenia Svätého Ducha v Humennom otec arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak, ktorý požehnal obnovený chrám na sídlisku Dubník.

nu omietku a terénnymi úpravami sme skrášlili prostredie pred chrámom,“ informoval miestny farár Andrej Šambronský.

Gréckokatolícky chrám na sídlisku Dubník si už počas svojich dvadsiatich rokov prešiel značnými úpravami. „V roku 2004 sa vymenila streš-

Ikony napísal súčasný miestny farár

ná krytina, v roku 2009 sa vymenili staré okná za nové, a taktiež sa nasadili nové dvere chrámu. V roku 2010 a 2014 sme dali novú fasád-

V úvode slávnosti v mene všetkých

veriacich privítala v meste a vo farnosti dôstojného otca arcibiskupa a metropolitu Mons. Jána Babjaka primátorka mesta Jana Vaľová, ktorá sa na slávnosti zúčastnila aj spolu s manželom. Pokračovanie na strane 3


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

BEZPLATNÉ WIFI PRIPOJENIE V CENTRE MESTA

KRÁTKE SPRÁVY

2

Vybudovanie a sfunkčnenie wifi pripojenia na území pešej zóny zrealizovala spoločnosť Antik Telecom, s ktorou radnica podpísala zmluvu o spolupráci. V rámci tohto dokumentu vyplývajú pre mesto rôzne benefity. Jedným z nich je dodanie a montáž GPS zariadení do áut technických služieb a mestskej polície, ktoré monitorujú pohyb vozidiel pomocou web rozhrania. „GPS nám pomáha pri výkone služby. Máme prehľad, kde sa hliadky nachádzajú. V prípade hlásenia udalosti vieme, ktorá hliadka je k prípadu najbližšie. Aj vďaka tomu môže byť mestská polícia bližšie k občanovi,“ zhodnotil náčelník mestskej polície Marián Zub.

Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

NA PODSKALKE OPRAVILI MOST Technické služby mesta opravili most v osade Podskalka pri základnej škole v smere na miestny cintorín. Po zistení skutkového stavu sa rozhodli ponechať nosníky, ktoré vystužili profilmi a na povrch osadili plastové rošty, ktorých nosnosť je cca 450 kg/m2, čo vyhovuje pevnostným podmienkam pre peších obyvateľov ako aj pri prevoze zosnulých. Taktiež osadili nové zábradlie na bočné strany mostu. Rekonštrukciu mosta financovali Technické služby mesta Humenné z vlastného rozpočtu.

GOOGLE BUDE OPÄŤ FOTIŤ Na slovenské cesty opäť vyrážajú autá spoločnosti Google s veľkými fotoaparátmi na streche. Zariadenie namierené na všetky strany bude fotografovať cesty aj ulice pre internetové mapy Google. Prvé miesta snímali už pred dvomi rokmi. Teraz chce Google aktualizovať staršie zábery a odfotiť aj nové miesta „od Bratislavy až po Humenné“. Presnejšie miesta spoločnosť neopisuje. Na mapách Google je vďaka službe Street view možné miesta priblížiť až tak, ako by ste sami boli v aute. Google už takto odfotografoval väčšinu ulíc veľkých slovenských miest, ale aj menšie mestá.

VK CHEMES NECHCE PODPÍSAŤ ZMLUVU Volejbalový klub VK Chemes nesúhlasí so štandardnou zmluvou s mestom Humenné, ktorú schválili humenskí poslanci na mestskom zastupiteľstve v roku 2013 a väčšina športových klubov túto zmluvu podpísalo. VK Chemes stále prichádza s novými pripomienkami k zmluve, avšak zástupcovia mesta si myslia, že je to účelové zo strany VK Chemes, aby zmluvu nepodpísali. Aj napriek tomu mesto Humenné rokuje s VK Chemes a na najbližšom stretnutí, ktoré by sa pravdepodobne malo uskutočniť v júni, by mali vyriešiť tieto nezrovnalosti, na ktoré mesto upozorňovalo aj v liste, ktorý zaslali VK Chemes. humenne.sk, (eh)

V HUMENNOM VYHRALA STRANA SMER-SD V sobotu 24. mája sa na Slovensku uskutočnili v poradí tretie voľby do Európskeho parlamentu. Spomedzi 28 krajín v Európskej únii prišlo na Slovensku voliť len 13,02 percenta oprávnených voličov. Na Slovensku, ale aj v meste Humenné najviac hlasov získal Maroš Šefčovič (SMER-SD).

Na Slovensku vyhral SMER-SD

O 13 slovenských kresiel sa uchádzalo 29 politických strán a poslancom Európskeho parlamentu chcelo byť až 332 kandidátov. Na Slovensku vyhrala eurovoľby vládna strana SMER – sociálna demokracia, ktorú podporilo takmer 25 percent voličov. Mandát do Európskeho parlamentu získalo 8 politických strán. Trinásť miest slovenských europoslancov v Európskom parlamente na ďalších päť rokov obsadia: Maroš Šefčovič (SMER-SD), Monika Beňová (SMER-SD), Boris Zala (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD), Anna Záborská (KDH), Miroslav Mikolášik (KDH), Ivan Štefanec (SDKÚ), Eduard Kukan (SDKÚ), Branislav Škripek (Obyčajní ľudia), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK), Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS).

Najviac hlasov v Humennom získala strana SMER-SD

V meste Humenné je 27 816 oprávnených voličov, avšak svoj platný hlas odovzdalo len 3 006 obyvateľov. Vo-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

lebná účasť v Humennom dosiahla len 11,3 percenta, čo je takmer o 2 percentá menej ako celoslovenský priemer. Najviac hlasov získala politická strana SMER – sociálna demokracia, ktorá získala 924 platných hlasov. Samospráva mesta vydala 459 voličských preukazov, čo je o niečo viac ako v prípade predchádzajúcich eurovo-

lieb. V roku 2009 bolo vydaných 401 a v roku 2004 celkovo 193 voličských preukazov. Jedenásť Humenčanov vyškrtli zo zoznamu voličov, pretože sa rozhodli zúčastniť eurovolieb na Cypre, v Holandsku, Čechách, Nemecku, Belgicku, Francúzku a v Rakúsku. (eh)

NAJVIAC HLASOV ZÍSKALI TÍTO KANDIDÁTI: Maroš Šefčovič (SMER) Monika Flašíková Beňová (SMER) Anna Záborská (KDH)

66 966 hlasov 46 860 hlasov 42 976 hlasov

NAJVIAC HLASOV V MESTE HUMENNÉ ZÍSKALI TÍTO KANDIDÁTI: Maroš Šefčovič (SMER) Monika Flašíková Beňová (SMER) Anna Záborská (KDH)

566 hlasov 297 hlasov 270 hlasov

Do Európskeho parlamentu sa nedostal žiaden humenský kandidát. Humenčania volili skôr skúsených politikov, čoho dôkazom je aj nízky počet hlasov, ktorí získali v meste Humenné: Ivan Hopta (ÚSVIT) Vladimír Chalupka (ÚSVIT) Marián Paško (ÚSVIT) Iveta Soláčová (ÚSVIT) Lucia Gombitová (ÚSVIT)

203 hlasov 43 hlasov 42 hlasov 38 hlasov 9 hlasov


číslo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

3

Ženou roka 2013 sa za okres Humenné stala Jana Vaľová (tretia zľava).

JANA VAĽOVÁ JE „ŽENOU ROKA 2013“ ZA OKRES HUMENNÉ Pod záštitou Únie žien Slovenska v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom sa zorganizovala v Divadle Jonáša Záborského v Prešove anketa, v ktorej boli nominované dámy na ocenenie „Žena roka 2013“. Za okres Humenné sa „Ženou roka 2013“ stala primátorka mesta Humenné Jana Vaľová.

Ocenenie dostalo 12 žien z Prešovského kraja

Celkovo 12 žien si prevzalo z rúk krajskej predsedníčky Únie žien Slovenska Anny

Capovej ocenenia: Marta Breisky (Bardejov), Jana Vaľová (Humenné), Helena Garančovská (Kežmarok), Veronika Pramuková (Levoča), Mária

Ufnárová (Medzilaborce), Ľubica Kederová (Poprad), Anna Mikolajová (Prešov), Ľudmila Ondirková (Sabinov), Edita Barančíková (Snina), Mar-

gita Petiová (Stará Ľubovňa), Anna Gumanová (Stropkov) a Viera Štrankotová (Vranov nad Topľou). Ženou roka 2013 za okres Humenné sa stala primátorka mesta Humenné a poslankyňa NR SR Jana Vaľová, ktorá okrem pracovných povinností zvláda byť aj manželkou, matkou a pria-

teľkou. „Je aktívnou členkou Únie žien a vďaka nej sa členky Únie žien zúčastnili aj exkurzie v NR SR. Pomáha viacerým organizáciám aj ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi,“ uviedla Anna Capová. Text a foto: (eh)

ARCIBISKUP JÁN BABJAK POSVÄTIL OBNOVENÝ CHRÁM Dokončenie zo strany 1 Po úvodných slovách nasledovala samotná posviacka chrámu, ktorá pozostávala z dvoch častí. Prvá časť posviacky bola vonku, a naopak druhá časť prebiehala vo vnútri chrámu, a to posviackou nových nástenných ikon z radu Deessis – prosba apoštolov a ikonou Narodenia Pána. Tieto ikony sú jedinečné aj tým, že ich napísal sám súčasný miestny farár Andrej Šambronský. Slávnosť pokračovala archijerejskou slávnosťou. „Slovom aj Eucharistickým chlebom nás sýtil otec Ján Babjak, ktorý počas svojej návštevy v Humennom priblížil Božiu lásku a dobro-

Veriaci počas posvätenia chrámu na sídlisku Dubník. Foto: MsÚ – tlačový referát

tu, za ktorú sme mu nesmierne vďační,“ zdôraznil tunajší farár Andrej Šambronský. Záver slávnosti bol spestrený ocene-

ním šiestich členov miestneho kurátorského zboru za ich doterajšiu prácu pri obnove chrámu, ale aj celej farnosti.

Arcibiskup Ján Babjak na magistráte

Program Mons. Jána Babjaka v Humennom pokračoval aj na

druhý deň v pondelok, keď sa stretol s primátorkou mesta Janou Vaľovou. Pracovné stretnutie sa konalo na magistráte. Rozhovory boli o všeobecných spoločenských témach, rovnako o činnosti Cirkevného gymnázia v Humennom, ale aj o poďakovaní arcibiskupa metropolitu Mons. Jána Babjaka primátorke mesta Jane Vaľovej za ústretovosť a spoluprácu s gréckokatolíckou cirkvou, čo vyjadril aj miestny farár Andrej Šambronský po svätej liturgii v Gréckokatolíckom chráme na sídlisku Dubník odovzdaním kytice kvetov primátorke Jane Vaľovej. (eh)


naše novinky

SPEKTRUM

KDE PLÁNUJETE TENTO ROK DOVOLENKOVAŤ?

ANKETA

4

Leto sa blíži, a preto sme zisťovali, aké sú plány obyvateľov a kam sa pravdepodobne v tomto období časť z nich rozptýli. Možno vás niektorí svojimi plánmi na dovolenku inšpirujú. Anna, 63 rokov Tento rok sa chystáme na dovolenku do Grécka, pretože už sme tam boli opakovane niekoľkokrát. Ideme tam kvôli zdravotnému stavu. Už máme pokročilý vek, bolia nás kĺby, a tak sa trošku preliečime v morskej vode a na slniečku.

Pavol, 22 rokov Rozhodol som sa pre Tatry, keďže sú také krásne a vždy ma to tam lákalo. Často som cez ne prechádzal len vlakom, ale ani raz som nemal čas ich navštíviť. Milujem prírodu, prechádzky a dlhé túry. Tatry sú pýchou Slovenska, a preto ich chcem spoznať bližšie a osobnejšie. Miška, 24 rokov S priateľom sme sa rozhodli, že toto leto sa vyberieme do Talianska. Bude to taká netradičná dovolenka. Nie pri mori, ale v horách a na motorke.

PRIPRAVENÍ NA LETO Pred blížiacou sa letnou sezónou začali pracovníci technických služieb s vysádzaním kvetov a so samotným skrášľovaním mesta Humenné. Zakvitli kruhové objazdy a vo fontánach pri kaštieli sa opravil poškodený náter. Fontány následne uviedli do činnosti.

Kruhový objazd zdobí 4 250 begónií

Ako prvý, ktorý sa zafarbil do letných farieb, bol kruhový objazd na Staničnej ulici. „Farebný obrazec, ktorý sa vytvoril na kruhovom objazde, tvorí spolu 4 250 červených a bielych begónií a do stredu bude vysadených 450 starčekov,“ informoval tlačový referát mesta. Druhý v poradí bol kruhový objazd pri Zimnom štadióne Humenné, na ktorom pracovníci technických služieb mesta vysadili 1 350 kusov axamietnice oranžovej a 1 200 kusov axamietnice striekanej. „Všetky kvetinové záhony v meste budú pracovníci technických služieb

skrášľovať priebežne aj v závislosti od počasia,“ uviedol tlačový referát mesta.

Vynovia sa aj erby

Dominantou kruhového objazdu pri nadjazde na Staničnej ulici sú tri erby, ktoré prešli viacerými nástrahami, kvôli ktorým sa ich povrch postupne začal ničiť. „Erby boli osadené v máji 2011 a postupne čelili nepriaznivému počasiu, ale aj dopravným nehodám. Najvážnejšia nehoda, pri ktorej boli zničené dva erby, sa stala v decembri 2011. Vtedy opitý muž

KULTÚRNE LETO 2014 (Námestie pri Fontáne lásky) 8. 6. 15. 6. 22. 6. 29. 6.

Martin, 23 rokov Tento rok by som sa rád dostal na dovolenku do Francúzska – konkrétne najmä do Paríža. Láka ma, samozrejme okrem Eiffelovej veže aj Louvre, nakoľko som študoval dejiny umenia.

Technické služby ošetrili fontány pri kaštieli novým náterom a následne ich spustili do prevádzky.

17.30 17.30 17.30 17.30

6. 7. 15.00 13. 7. 17.30 20. 7. 16.30 27. 7. 3. 8. 10. 8. 17. 8.

17.30 17.30 17.30 16.30

24. 8. 17.30 31. 8. 14.00

Martin Gaišberg a Nany Hudák SZUŠ Via arto a SPSA EBG ZUŠ Mierová, SZUŠ Múza CVČ Dúha, Tanečný klub Feeling Zumba s inštruktorkou Nikou Vlčnovjan, Riava Frequency Rozprávkový automat Zornica Pesničkár Čiko Kamienčanka, Čemerňanka Traky z Čane Beatles akustik Giňolové starosti Pajtaše Sám sebou Humenský toliar

Tommy, 28 rokov Škandinávia. Kvôli prírode a kultúre, s ktorou sa stotožňujem, a sú tam úchvatní ľudia.

bez vodičského preukazu vošiel autom do stredu kruhového objazdu, a tak poškodil symboly mesta. Technické služby plánujú práve v týchto dňoch dať do poriadku aj spomínané erby na kruhovom objazde. Všetky chýbajúce časti svojpomocne vyrobia a erby nanovo ponatierajú,“ informoval tlačový referát mesta.

Fontány v meste sú už spustené

Mestská samospráva uviedla začiatkom mája do činnosti aj Fontánu lásky v centre mesta. Humenčania sa však môžu tešiť aj na dve fontány pri kaštieli. Práve tie bolo treba tento rok nanovo natrieť, pretože len dvojročný náter sa začal lúpať. „Technické služby mesta dlho hľadali primeranú náhradu, ktorá by spĺňala všetky požiadavky ako odolnosť voči chemicky upravenej vode, oteruvzdornosť či mrazuvzdornosť. Po dôkladnom prieskume trhu vyhovujúci náter našli, postupne ošetrili obe fontány a tie následne spustili do prevádzky,“ informoval tlačový referát mesta.

Kultúrne leto

S blížiacim sa letom je v Humennom na programe aj Kultúrne leto 2014 so svojimi akciami. Humenčania, ale aj návštevníci mesta sa môžu tešiť na koncert skupiny Chinaski, na folklórne festivaly, ale aj na pojazdné kino Bažant Kinematograf, ktorý sa uskutoční od 25. do 28. augusta. Mesto nezabudlo ani na tradičný, v poradí už XXV. humenský jarmok, ktorý je na programe od 20. do 21. augusta.

7H[WDIRWR/XFLD3UDQþtNRYi Kruhový objazd na Staničnej ulici zdobí 4 250 begónií. Postupne sa obnovia aj erby.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Text a foto: (eh)


číslo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

5

POSTAVIA NOVÝ REKONŠTRUKCIA ZIMNÉHO ŠTADIÓNA DOM MODLITBY

V rómskej osade Podskalka v Humennom pribudne v tomto roku viacero nových objektov, na výstavbe ktorých sa bude finančne podieľať mestská pokladnica.

Humenné opäť získalo dotáciu zo štátneho rozpočtu. Financie na opravy priestorov zimného štadióna poskytne ministerstvo školstva. Humenné podalo žiadosť o poskytnutie dotácie na ministerstvo školstva ešte v novembri 2013. „Cieľom žiadosti bolo získanie dotácie na rekonštrukciu infraštruktúry súvisiacej s usporiadaním Majstrovstiev sveta kadetov a kadetiek v zápasení, ktoré sa majú uskutočniť tento rok v termíne od 15. – 20. júla,“ informoval Miroslav Turčan, vedúci odboru mestského rozvoja, cestovného ruchu a fondov EÚ. Tiež uviedol, že výška dotácie, ktorú

Majstrovstvá sveta kadetov a kadetiek v zápasení sa uskutočnia 15. – 20. júla.

mesto získalo zo štátneho rozpočtu je 55 000 eur. V zmysle podmienok poskytnutia dotácie bude mesto Humenné spo-

lufinancovať túto rekonštrukciu vo výške 40 percent. „Mesto Humenné je jedno z úspešných miest, v ktorom sa občania môžu tešiť, že vo vedení mesta majú zároveň poslankyňu NR SR, ktorá nás vždy v pravý čas informuje o možnostiach a zároveň nám dokáže pomôcť ku kvalitnému spracovaniu projektu a aj preto sme poväčšine úspešní, ako to je aj v tomto prípade,“ povedal Miroslav Turčan.

Financie na opravy priestorov zimného štadióna poskytne ministerstvo školstva.

Text a foto: (eh)

Technické služby mesta dokončili v uplynulých dňoch výstavbu nového mosta v susedstve cintorína na Podskalke, ktorý je jediným rómskym pohrebiskom na Slovensku. Pochováva sa na ňom už vyše 100 rokov, no dodnes nemá oficiálneho správcu – Rómovia sa teda oň starajú svojpomocne. „Na moste sa vystužili jestvujúce nosníky, vymenila sa nosná plocha a osadilo nové zábradlie. Náklady na materiál a rekonštrukciu predstavujú sumu 2 050 eur,“ informovala hovorkyňa humenskej radnice Michaela Slivková Kirňaková.

Pohrebné obrady na Podskalke sú v súčasnosti realizované v exteriéri alebo v domácom prostredí, Rómovia sa v tejto súvislosti už niekoľko rokov dožadujú výstavby kaplnky. Stavebné práce chcú odštartovať v letných mesiacoch. Ďalším stavebným projektom, ktorý sa začne realizovať v letnom období na Podskalke, je aj plánovaná výstavba troch rodinných domčekov pre rómske rodiny. TASR

Pohrebné obrady na Podskalke sú v súčasnosti realizované v domácom prostredí. Foto: TASR/Milan Kapusta


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

VIAC ČI MENEJ EURÓPY?

=9Ëġ$=,/60(5$9â$. 675$7,/-('(10$1'È7

Viac či menej právomocí európskym inštitúciám, Európskej komisii, Európskemu parlamentu?

Predminulú sobotu sa uskutočnili na Slovensku voľby poslancov do Európskeho parlamentu. V novom europarlamente budú za Slovensko sedieť poslanci strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, SaS, NOVA, OĽaNO, Most-Híd a SMK. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia.

MICHAL HORSKÝ:

2GSRYHGLDPQDWLHWRRWi]N\VDYRYROHEQHMNDPSDQL XVLORYDOLVORYHQVNpSROLWLFNpVXEMHNW\DOHDMNDQGLGiWL QDSRVODQFRYY\KQ~Ģ2NUHP QLHNWRUêFKSVHXGRUDGLNiOQ\FK DH[WUpPQ\FKSROLWLFNêFKVtO EROLYãHWFL]DMHGQRWQ~(XUySXDM]DY\VRNpSUiYRPRFL QiURGQêFKSROLWLFNêFKRUJiQRY7iWRGYRMWYiUQRVĢVSROX VFHOêPUDGRPćDOãtFKRNROQRVWtVD]UHMPHSRGStVDOLSRG ]DKDQEXM~FXUHNRUGQHQt]NX YROHEQ~~þDVĢVORYHQVNpKRYROLþD9ROLHEVDVD]~þDVWQLOD ]PRåQêFKPLOyQDYROLþRY DQLQLHSlWLQDNYROHEQêPXUQiPSULãOROHQSHUFHQWREþDQRY$MSUHWRKĐDGDM~SROLWLFLVN{URGSRYHGHQDWRNWR ]DWRP{åH7tVÄKURãRXNRåRX³VDGRNRQFDRKiĖDM~YtĢD]VWYRPþLSRWYUGHQtPSROLWLFNHMG{YHU\KRGQRVWLYODVWQHM VWUDQ\DNDQGLGiWRY2VWDWQiYHUHMQRVĢYãDNYêVOHGN\ YROLHESULMtPDVUR]SDNPL 1D6ORYHQVNXXVSHODVWUDQD 60(56'NWRUiGRIUDNFLH VRFLDOLVWRYYHXURSDUODPHQWHGRGiãW\URFKNDQGLGiWRY ďXGRYFLSUHNYDSXM~FR]tVNDOLãHVĢPDQGiWRY±SRGYD .'+6'.Ò'6DSRMHGQRP 60.D0RVW+tG9HXUySVNRPNRQWH[WHMHWRSRWYUGHQtPPLPRULDGQHSULD]QLYêFK YêVOHGNRYYROLHESUDYLFRYpKR]RVNXSHQLD-HGREUpåH YãHWNêFKSRVODQFRYDMNHć VPLHUQHGLIHUHQFRYDQêPLSRVWRMPLGiYD(XUySVNHM~QLL iQR3R]LWtYQêPMHWLHåIDNWåH VWUDQ\SVHXGRUDGLNiORYDH[WUpPLVWRYU{]QHKRUD]HQLD]RVWDOLKOERNRSRGKUDQLFRX]YROLWHĐQRVWLDERORE\GREUpNHE\ WREROWUYDOêMDY MDK

9HXUySVNRPSDUODPHQWHEXGH6ORYHQVNR]DVWXSRYDĢWULQiVĢSRVODQFRY)RWR7$65

6PHU6']tVNDOSHUFHQWD þR]QDPHQiãW\ULPDQGiW\7R MHRMHGHQPHQHMDNRPiVWUDQD YV~þDVQRVWL.'+PiSHUFHQWDREVDGtGYDPDQGiW\1DVOHGXMH6'.Ò'6 SHUFHQWD WLHåWDN]tVNDODGYDPDQGiW\ 2ďD12VRSHUFHQWDPLKODVRY]tVNDORMHGHQPDQGiW6WUDQ\ 129$ SHUFHQWD 6D6 SHUFHQWD 60. SHUFHQWD 

D0RVW+tG SHUFHQWD ]tVNDOLYćDNDYROHEQpPXYêVOHGNXSRMHGQRPPDQGiWHÒþDVĢ ERODQLåãLDDNRYSUHGFKiG]DM~FLFKYRĐEiFKSUHGSLDWLPLURNPLDWRSHUFHQWD

Poslanci europarlamentu 7ULQiVĢPLHVWVORYHQVNêFKHXURSRVODQFRYY(XUySVNRPSDU-

ODPHQWHREVDGLD0DURãâHIþRYLþ0RQLND)ODãtNRYi%HĖRYi %RULV=DOD9ODGLPtU0DĖND YãHWFL6PHU6' $QQD=iERUVNi0LURVODY0LNROiãLN REDMD.'+ ,YDQâWHIDQHF (GXDUG.XNDQ REDMD6'.Ò'6 %UDQLVODYâNULSHN 2ďD12 -y]VHI1DJ\ 0RVW+tG 5LFKDUG6XOtN 6D6 3iO&Vi-

Výsledky volieb *UDIXND]XMHYãHWN\VWUDQ\NWRUp]tVNDOLDVSRĖWULSHUFHQWi

N\ 60. D-DQDäLWĖDQVNi 129$.'62.6 

Pokojné voľby $NR XYLHGOD ]DSLVRYDWHĐND ÒVWUHGQHM YROHEQHM NRPLVLH Ò9. (YD&KPHORYiYRĐE\ PDOLEH]SUREOpPRYêSULHEHK Ä9RĐE\SUHEHKOLSRNRMQHEH]UXãLYêFKPRPHQWRYRþRPVYHGþt REVDKDSRþHWSRGQHWRY3RþDV FHOpKRS{VREHQLDNRPLVLHSULãORSRGQHWRY]WRKRSRORYLFDVDWêNDODYHGHQLDNDPSDQH DQLHWHFKQLFNpKR]DEH]SHþHQLDYROLHE³XYLHGOD&KPHORYi âWDWLVWLFNê~UDG65WDNWLHåQH]D]QDPHQDONRPSOLNiFLHSULVþtWDQtKODVRYÄ6XPDUL]iFLDSUHEHKOD SRNRMQHYãHWNRSUHELHKDORWDN DNRVPHEROLSULSUDYHQtåLDGQH PLPRULDGQHRNROQRVWLDQLXGDORVWLVDQHY\VN\WOL³SRWYUGLOD ãpINDâWDWLVWLFNpKR~UDGXďXGPLOD%HQNRYLþRYi 7$65

OPÄŤ SME NAJHORŠÍ V EURÓPSKEJ ÚNII Na Slovensku volilo nových europoslancov historicky najmenej ľudí. Volebná účasť bola 13,05 percenta.

Najviac v Bratislave

1DMYLDFYROLþRYSULãORNYROHEQêPXUQiPYRYROHEQRPREYRGH%UDWLVODYDNGHRGRY]GDOR VYRMKODVĐXGt1DMQLå9ROHEQi~þDVĢMHSRGREQH ãLDYROHEQi~þDVĢERODYREYRGH DNRSRPLQXOpURN\QDMQLå- ýDGFDNGHYROLORREþDãLDYFHOHM(XUySVNHM~QLL6OR- QRY3RNLDĐLGHRREFHQDMYLDF YHQVNi~þDVĢMHGRNRQFDQLå- DåĐXGtYROLORY5HJHWRYãLDDNRYSUHGFKiG]DM~FLFK NHY%DUGHMRYVNRPRNUHVHQDMGYRFKKODVRYDQLDFK]URNRY PHQHMĐXGtKODVRYDOR  D9WHG\KODVRYD- YNRãLFNRP/XQtNX,; ORD]RSUiYQHQêFKYROLþRY 7$65

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

9ROHEQpPLHVWQRVWLYVRERWXþDVWR]tYDOLSUi]GQRWRX)RWR7$65


Ä?Ă­slo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

7

1$-/(3â,($1$-+25â,( CHCE POKRAÄ&#x152;OVAŤ V PRĂ CI EUROKOMISĂ RA 92/(%1e9ĂŠ6/('.< VĂ­ĹĽazovi eurovolieb, Smeru-SD, sa darilo najlepĹĄie vo volebnom obvode StarĂĄ Ä˝ubovĹ&#x2C6;a, kde ho volilo 41,46 % ÄžudĂ­. NajhorĹĄĂ­ volebnĂ˝ vĂ˝sledok mĂĄ strana v obvode DunajskĂĄ Streda (3,5 %). Informovala o tom pri prezentĂĄcii oficiĂĄlnych volebnĂ˝ch vĂ˝sledkov ĹĄĂŠfka Ĺ tatistickĂŠho Ăşradu SR Ä˝udmila BenkoviÄ?ovĂĄ. .'+GRVLDKORQDMYlÞãt~VSHFK YREYRGH1iPHVWRYRNGH]tVNDORQDMPHQHMÄ?XGt YROLORKQXWLHYREYRGH.RPiUQR 6'.Ă&#x2019;'6YROLOR QDMYLDFÄ?XGtYREYRGH6HQLFD QDMPHQHMYREYRGH'XQDMVNi6WUHGD  2Ä?D12GRVLDKOLQDMOHSĂŁtYROHEQĂŞYĂŞVOHGRNYREYRGH%DQVNi%\VWULFDNGHKQXWLHYROLOR

Ä?XGtQDMPHQHMKODVRY]tVNDORYREYRGH'XQDMVNi6WUHGD .RDOtFLD 129$.'62.6ERODQDM~VSHĂŁQHMĂŁLDYREYRGH%UDWLVODYD QDMPHQHM~VSHĂŁQi YREYRGH.RPiUQR  6D6PDODQDMYlÞãLXSRGSRUX YREYRGH%UDWLVODYDNGHMXYROLORÄ?XGtQDMVODEĂŁtYĂŞVOHGRNGRVLDKOLOLEHUiOLYREYR-

GH'XQDMVNi6WUHGD  60.]tVNDODQDMYLDFKODVRY YREYRGH.RPiUQR  QDMPHQHMYREYRGH1iPHVWRYR 0RVW+tGPDOQDMOHSãtYêVOHGRNYREYRGH'XQDMVNi6WUHGD DQDMVODEãt YREYRGH1iPHVWRYRNGHVWUDQXSRGSRULORYROLþRY 7$65 0DURãâHIþRYLþ)RWR7$65

NajpreferovanejĹĄĂ­ kandidĂĄt strany Smer-SD v eurovoÄžbĂĄch MaroĹĄ Ĺ efÄ?oviÄ? mĂĄ aj naÄ?alej zĂĄujem o post eurokomisĂĄra. V EurĂłpskej komisii (EK) sa chce venovaĹĽ ekonomicko-politickej agende.

7ODĂžRYiNRQIHUHQFLDQDNWRUHMĂ&#x2019;VWUHGQiYROHEQiNRPLVLDR]QiPLODYĂŞVOHGN\YROLHEGR(XUySVNHKRSDUODPHQWX)RWR7$65

Ă&#x201E;$NE\VRPDMPDOXUĂžLĢSUHIHUHQFLXFKFHOE\VRPVDYHQRYDĢ REODVWLDPDNRMHPHG]LQiURGQĂŞ REFKRGGLJLWiOQDDJHQGDHQHUJHWLFNpWpP\ÂłSULEOtĂĽLO~VSHĂŁQĂŞ NDQGLGiW6PHUX 3RGÄ?DâHIĂžRYLĂžDEXGHYHÄ?D]iOHĂĽDĢQDWRPNWRVDVWDQHSUHGVHGRP(.DDNpEXGHVDPRWQp ]ORĂĽHQLHNRPLVLH0\VOtVLĂĽH QRYpKRSUHGVHGXYWRPWRVPH-

UHQHĂžDNiMHGQRGXFKi~ORKD Ă&#x201E;.RPLVLDE\PDODQDR]DMY\YiĂĽHQĂŞPVS{VRERPUHSUH]HQWRYDĢQRYpLVWDUpĂžOHQVNpNUDMLQ\ PDOpLYHÄ?NpĂŁWiW\LKODYQpSROLWLFNpVWUDQ\Y(XUySVNRPSDUODPHQWHEXGHWRWHGDSUHSUHGVHGXGRVĢ]ORĂĽLWiPDWHPDWLNDÂł VNRQĂŁWDWRYDOâHIĂžRYLĂž 7$65

PREKRĂ&#x161;Ĺ˝KOVALI LĂ?DROV RIEĹ ILI PODOZRENIA Richard SulĂ­k (SaS), Jana Ĺ˝itĹ&#x2C6;anskĂĄ (Nova, KDS, OKS), Branislav Ĺ kripek (OÄ˝aNO), JĂłzsef Nagy (Most-HĂ­d) a Eduard Kukan (SDKĂ&#x161;DS). To sĂş novĂ­ aj staronovĂ­ europoslanci, ktorĂ˝m sa podarilo prekrúŞkovaĹĽ lĂ­drov kandidaÄ?nĂ˝ch listĂ­n svojich strĂĄn. 9NU~ĂĽNRYDQtXVSHOLDM%RULV =DODD9ODGLPtU0DÄ&#x2013;ND]R6PHUX6'3UHIHUHQĂžQpNU~ĂĽN\LP SRPRKOLSUHGEHKQ~ĢVWUDQtFNX NROHJ\Ä&#x2013;X0RQLNX6PRONRY~ 0DÄ&#x2013;NDNDQGLGRYDO]RĂŁWYUWpKR PLHVWD=DOD]SLDWHKR6PRONRYiERODWURMND0DÄ&#x2013;NXD6PRONRY~GHOtSULEOLĂĽQHKODVRY =DOXRG6PRONRYHMSULEOLĂĽQH KODVRY0HG]L0DÄ&#x2013;NRP D=DORPMHUR]GLHODVL NU~ĂĽNRYYSURVSHFK=DOX

äLWÄ&#x2013;DQVNi1DJ\D.XNDQVD SUHNU~ĂĽNRYDOL]GUXKpKRPLHVWDVYRMLFKNDQGLGDĂžQĂŞFKOLVWtQ6XOtN]WUHWLHKRâNULSHN ]RĂŁWYUWpKR -DQXäLWÄ&#x2013;DQVN~NU~ĂĽNRYDOR ĂžRMHRQHFHOĂŞFK YLDFDNROtGUDNDQGLGiWN\-R]HID.ROOiUD-y]VHID1DJ\DYROLORÄ?XGtĂžRMHRY\ĂŁH KODVRYYLDFDNR=VROWD 6LPRQD5LFKDUG6XOtNDNU~ĂĽNRYDORYROLĂžRYWHGD WDNPHURYLDFDNR-iQD 2UDYFD%UDQLVODYâNULSHN]tVNDONU~ĂĽNRYĂžtPSRUD]LO-R]HID9LVNXSLĂžDRQHFHOĂŞFK KODVRY.XNDQGRVWDO NU~ĂĽNRYĂžRMHRY\ĂŁH YLDFQHĂĽPDOOtGHUNDQGLGiWN\,YDQâWHIDQHF

7$65

Z KUPOVANIA HLASOV

WiĂŁNRGDĂžRVDWĂŞNDSHÄ&#x2013;DĂĽQpKR Y\MDGUHQLD ĂžLQLOD RNROR HXU3UtSDGEROXNRQĂžHQĂŞ PiMDVQiYUKRPQDGRKRGX RYLQHDWUHVWHÂłSULEOtĂĽLOSROLFDMQĂŞYLFHSUH]LGHQW$NRGRGDO 3RGÄ?DMHKRVORYMHGHQSUtSDG XNRQĂžLODĂ&#x201E;2EĂžDQVDSRGXMDO YWURFKSUtSDGRFKSUHELHKDGRNWRUĂŞVDY\VN\WROYREFL9HÄ?- ]DEH]SHĂžLĢKODVRYFHQX SOÄ&#x2013;RYDQLHSRGDQLDDYMHGQRP NĂŞ0HGHUDRNROLHSROtFLDXĂĽ VLXUĂžLOĂŁW\ULHXUi]DKODVĂ˝LĂĽH SUtSDGHEROSRGQHWRGVW~SHQĂŞ LQpPXRUJiQX Ă&#x2C6;EHOR]QDĂžLOYROHEQĂŞGHÄ&#x2013;DNR SRNRMQĂŞĂ&#x201E;3RĂžDVYROHEQpKRGÄ&#x2013;D SROtFLDQH]D]QDPHQDODYV~YLVORVWLVYRÄ?EDPLGR(3ĂĽLDGQ\ WUHVWQĂŞĂžLQÂłXYLHGRO3ROtFLD YWHQWRGHÄ&#x2013;HYLGRYDODĂŁHVĢXGDORVWtNWRUpYĂŁDNQHPDOLSRGVWDWQĂŞYSO\YQDKODVRYDQLH V obdobĂ­ pred voÄžbami do EurĂłpskeho parlamentu (EP) polĂ­cia zaznamenala sedem podnetov, ktorĂŠ sa tĂ˝kali volieb. V piatich prĂ­padoch iĹĄlo o podozrenie z trestnĂŠho Ä?inu kupovania hlasov. PoÄ?as oficiĂĄlneho vyhlĂĄsenia volebnĂ˝ch vĂ˝sledkov to uviedol policajnĂ˝ viceprezident Ä˝ubomĂ­r Ă bel.

,OXVWUDĂžQpIRWR7$65

7$65


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MINISTRI SI VYMIEŇALI 086Ë0(=02'(51,=29$ġ SKÚSENOSTI $=0(1,ġ1$â8$50È'8 Skúsenosti s aplikáciou nového českého občianskeho zákonníka, s prípravou zákona o štátnom zastupiteľstve, elektronizácia justície či skúsenosti Slovenska ohľadne elektronického monitorovania odsúdených osôb boli v Prahe témou rokovaní českej ministerky spravodlivosti Heleny Válkovej so slovenským ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom.

Napriek tomu, že NATO vysoko hodnotí príspevok Slovenska v jeho misiách, SR musí podľa prezidenta Ivana Gašparoviča do budúcna zmeniť a zmodernizovať svoju armádu.

7pPRXUR]KRYRURYEROLDMVN~VHQRVWL6ORYHQVNDVUHNRGL¿NiFLRXSURFHVQpKRSUiYDÄ6RP UiGåHVLP{åHPHVUH]RUWQêPLNROHJDPLY]iMRPQHY\PHQLĢVN~VHQRVWL]QDãHMVWUDQ\ RGRY]GiPHVN~VHQRVWL]SURFHVXUHNRGL¿NiFLHREþLDQVNHKRV~GQHKRSRULDGNXD]þHVNHM VWUDQ\P{åHPHþHUSDĢVN~VHQRVWLQDSUtNODG]Xå~þLQQpKR QRYpKRREþLDQVNHKR]iNRQQtND³SRYHGDOPLQLVWHU%RUHF 3RGĐDQHKRMHHOHNWURQLFNiMXVWtFLDYPRGHUQHMGREHQHY\KQXWQRXSRWUHERXÄ6ORYHQVNRFKFH GRFLHOLĢDE\RNUHPSDSLHURYHM ]ELHUN\]iNRQRYERODSODWQêP ]GURMRPLQIRUPiFLtDMHOHNWUR-

Ä8NUDMLQVNiNUt]DMHGQR]QDþQH XND]XMHåHDMNHćVPHþOHQPLDOLDQFLHNGHPiPH]DEH]SHþHQ~NROHNWtYQXRFKUDQX QHP{åHPHVHGLHĢDþDNDĢåH QiPQLHNWRSRP{åH0XVtPHPDĢWDNY\EXGRYDQpVYRMHR]EURMHQpVLO\VDPR]UHMPHDNRV~þDVĢDOLDQFLHNWRUp EXG~VFKRSQp6ORYHQVNRVDPp XEUiQLĢ³]G{UD]QLOYQDãRP UR]KRYRUH 6ORYHQVNRVLGOKRGRERQHSOQt VYRM]iYl]RNDNRþOHQVNêãWiW 1$72NWRUêPiY\GiYDĢQD REUDQXGYHSHUFHQWi+'37HQWRIDNWNULWL]RYDOSRþDVQHGiYQHKRUR]KRYRUXVSUH]LGHQWRP

QLFNi]ELHUND0XVtPHDOHQDSUtNODGY\ULHãLĢDNR]DEH]SHþLĢHOHNWURQLFNpGRNXPHQW\ DE\QHGRãORNXMPH(OHNWURQLFNêV~GQ\VSLVXPRåQtåH YãHWFL~þDVWQtFLV~GQHKRNRQDQLDEXG~PDĢSUtVWXSNXVSLVXKRGtQGHQQHVHGHPGQt YWêåGQLVSLV\QHEXG~PXVLHĢ SXWRYDĢI\]LFN\]RV~GXQDV~G DFHOpNRQDQLHVDWDNXUêFKOL³ NRQãWDWRYDO%RUHF =URNRYDQLDPLQLVWURYY\SO\QXOD SRWUHEDYêPHQ\VN~VHQRVWt]SUtSUDY\YHĐNêFKSUiYQ\FKNyGH[RYDMYREODVWL]QLåRYDQLDUL]LNDRSDNRYDQLDWUHVWQHMþLQQRVWL

3UH]LGHQW6ORYHQVND,YDQ*DãSDURYLþ)RWR7$65

DMãpIDOLDQFLH$QGHUV)RJK5DV PXVVHQ*DãSDURYLþY\VYHWOLO5DVPXVVHQRYLåH6ORYHQVNRPXVHOR]DSUHGFKiG]DM~FH REGRELHGRY\EDYLĢVYRMHSROLFDMQpD]iFKUDQiUVNH]ORåN\ Ä0LQLVWHUVWYRYQ~WUDMH]WRKWRSRKĐDGXXVSRNRMHQpDWHUD] VDP{åHPHV~VWUHGLĢQDREUDQX³GHNODURYDOSUH]LGHQWSRGĐDNWRUpKRWR5DVPXVVHQSULMDOVSRFKRSHQtP

1DMY\ããt~VWDYQêþLQLWHĐFHONRP QHV~KODVtVWYUGHQtPåH6ORYHQVNRREUDQX]DQHGEDORVN{U VDQDWRSR]HUiWDNåHPRKOR YWHMWRREODVWLXURELĢYLDF3ULSRPHQXOåHY]KĐDGRPQDHNRQRPLFN~NUt]XVD65VSUiYDOD UDFLRQiOQHWDNDE\~SOQHQH]QtåLODVRFLiOQHSRVWDYHQLHVYRMLFKREþDQRY 7$65 NUiWHQp

7$65

KANDIDÁTI NA POST ŠÉFA OSN

0LQLVWHUVSUDYRGOLYRVWL7RPiã%RUHF)RWR7$65

TERMÍN VOLIEB BUDE ZNÁMY NAJSKÔR V JÚNI Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) vyhlási termín jesenných komunálnych volieb až po júnových doplňovacích voľbách, ktoré sa uskutočnia v 16 obciach. Potvrdil to Paškov hovorca Pavol Chovanec s tým, že šéf parlamentu tak urobí pravdepodobne v júli.

-iQ.XELã YĐDYR D0LURVODY/DMþiN

Medzi vážnymi uchádzačmi o post nového generálneho tajomníka OSN sú aj dvaja slovenskí diplomati, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a niekdajší šéf rezortu Ján Kubiš. Informoval o tom britský týždenník Economist.

0DQGiWV~þDVQpKRãpIDVYHWRYHMRUJDQL]iFLH-XKRNyUHMþDQD3DQ.LPXQDY\SUãt YURNX3RGĐDQRYtQ(FR=iNRQKRYRUtåHYRĐE\GRREHF- PiHãWHMHGQXSRGPLHQNXDWR QRPLVWYlþãLQDSR]RURYDWHQêFKþLPHVWVNêFK]DVWXSLWHĐ- åHWHUPtQYROLHEPXVtY\KOiVLĢ ĐRYRþDNiYDåH3DQ.LPXVWLHYDYRĐE\VWDURVWRYDSUL- GRGQtSUHGLFKNRQDQtPþR QRYQiVWXSFDY]tGH]QLHNWRUHM PiWRURYVDNRQDM~YSRVOHGQêFK MHQDMQHVN{UYSRORYLFLDXJXVWD ]SRVWNRPXQLVWLFNêFKNUDMtQ ãWUQiVWLFKGĖRFKLFKYROHEQpKR 3ROLWLFNpVWUDQ\P{åXQiVOHG- 2NUHP.XELãDD/DMþiNDVD REGRELD7RVDVNRQþtQR- QHSUHGNODGDĢNDQGLGDþQpOLVWL- PHG]LSRWHQFLiOQ\PLNDQGLYHPEUDQDMQHVNRUãtPRåQêWHU- Q\DYãDNQDMQHVN{UGRWHUPtQX GiWPLQDQRYpKRJHQHUiOQHKR PtQQRYêFKYROLHEMHWHGDVRER- GQtSUHGYRĐEDPL WDMRPQtNDVSRPtQDM~DMEêYDWDQRYHPEUD'R~YDK\ OêVORYLQVNêSUH]LGHQW'DQLSULSDGiDMQRYHPEHU3DãND 7$65 OR7UNDãpIND81(6&2

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

EXOKDUVNiSROLWLþND,ULQD%RNRYRYi-iQ.XELãV~þDVQê RVRELWQêSUHGVWDYLWHĐJHQHUiOQHKRWDMRPQtND261SUH $IJDQLVWDQDãpI$VLVWHQþQHMPLVLH6SRMHQêFKQiURGRY Y$IJDQLVWDQH 81$0$ SUL]QDOåHSUtSDGQ~NDQGLGDW~UXQDIXQNFLXãpID261]YDåXMHÄ5R]PêãĐDPRWDNHMWR PRåQRVWLDNE\VDPLSRGDULOR]DLVWLĢVLSRGSRUXYOiG\ UiGE\VRPDE\VDRPQHXYDåRYDOR DNRRNDQGLGiWRYL QD

WHQWRSRVW³FLWRYDO(FRQRPLVW ~U\YRN].XELãRYKRHPDLOX âpIVORYHQVNHMGLSORPDFLH0LURVODY/DMþiNSRGĐDEULWVNêFK QRYtQVYRM]iXMHPRW~WRSUHVWtåQXSR]tFLXQHSRWYUGLODOH DQLQHSRSUHO*HQHUiOQHKRWDMRPQtNDVYHWRYHMRUJDQL]iFLH Y\PHQ~YDQDSlĢURNRY9DOQp]KURPDåGHQLH261'HMH VDWDNSRSUHGFKiG]DM~FRPRGSRU~þDQt%H]SHþQRVWQHMUDG\ 261WDNåHSlĢVWiO\FKþOHQRY UDG\PiYWHMWRRWi]NHSUDNWLFN\SUiYRYHWD9V~ODGHVQHStVDQêPLSUDYLGODPLJHQHUiOQ\ WDMRPQtNQHSRFKiG]D]RåLDGQHM]WêFKWRSLDWLFKPRFQRVWt 'RGUåLDYDVDWLHåWUDGtFLDURWiFLHSRVWXPHG]LMHGQRWOLYêPL NRQWLQHQWPL3RVOHGQtãW\ULD JHQHUiOQLWDMRPQtFLSRFKiG]DOL]3HUX(J\SWD*KDQ\ D-XåQHM.yUH\3R]RURYDWHOLD SUHGSRNODGDM~åHWHQWRUD]E\ SRVWãpID261PRKRORSlĢREVDGLĢXFKiG]Dþ](XUyS\DWR ]iVWXSFDQLHNWRUHM]SRVWNRPXQLVWLFNêFKNUDMtQXYLHGRO WêåGHQQtN(FRQRPLVW

7$65


číslo 10/2014

SPRAVODAJSTVO

9

2%&($0(67ÈÒ63(â1( 1$3/1,/,0(025$1'80 Mestá a obce vykázali za rok 2013 prebytok hospodárenia v sume 121,8 milióna eur, čo pri zohľadnení určitého výpadku plánovaných príjmov z dane z príjmov fyzických osôb znamená úspešné naplnenie cieľov Memoranda o spolupráci medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

5REHUW)LFR)RWR7$65

9~YRGHVQHPX=026WR Y\KOiVLOSUHPLpU5REHUW)LFR 6PHU6' VWêPåHGREUpYêVOHGN\NRQVROLGiFLHYQDMEOLåãRPþDVHXPRåQLDYOiGHSULSUDYLĢSUHREþDQRYEDOtþHN SR]LWtYQ\FKRSDWUHQtÄ$NWtYQ\PVS{VRERPVWHVD]~þDVWQLOL QDGREUêFKYêVOHGNRFKNWRUp 6ORYHQVNiUHSXEOLNDGRVLDKOD³NRQãWDWRYDO5REHUW)LFR VWêPåHNRQãWUXNWtYQ\GLDOyJPHG]LYOiGRXD=026VL PLPRULDGQHYiåL3ULSRPHQXO åH6ORYHQVNRGRVLDKOR]DURN ]QtåHQLHGH¿FLWXãWiWQHKRUR]SRþWXQDSHUFHQWD +'3DERORY\UDGHQp]SURFHG~U\QDGPHUQpKRGH¿FLWX $NWXiOQHVLSUHWRQD¿QDQþQêFKWUKRFKSRåLþLDYD]DKLVWRULFN\QDMQLåãLH~URN\ Ä+RVSRGiUVN\UDVWYURNX PiSUHGVWDYRYDĢSHUFHQWD DQDEXG~FLURNE\WRPDOE\Ģ ãWYUWêQDMYlþãtUDVWY(Ò³SR-

YHGDOSUHPLpU7LHWRþtVODVD SRGĐDQHKRSRGDUtGRVLDKQXĢ OHQYSUtSDGHåH(ÒQHSULVW~SLNQDMSUtVQHMãLHPXYDULDQWX VDQNFLtYRþL5XVNXNWRUpE\ VORYHQVN~HNRQRPLNXYêUD]QHSRãNRGLOL

Nezamestnanosť sa znižuje =DYHĐNêSUREOpPSRYDåXMH SUHGVHGDYOiG\QH]DPHVWQDQRVĢ NWRU~VDYãDNSRGĐDMHKRVORY GDUtSRPDO\]QLåRYDĢÄ'QHV MHQDMQLåãLDPLHUDQH]DPHVWQDQRVWLRGMDQXiUD³SR]QDPHQDO5REHUW)LFR =G{UD]QLO åH NRQVROLGDþQê ~VSHFKQHPiSULQLHVĢSR]LWtYD OHQPHG]LQiURGQêP¿QDQþQêP WUKRPDOHDMPHVWiPDREFLDP DNRDMREþDQRPSUHNWRUêFK YWRPWR]P\VOHYOiGDSULSUDYXMHSR]LWtYQ\EDOtþHNRSDWUHQt Ä1HERODWRPRMDYOiGDNWRUi ]QtåLODSRGLHOPLHVWDREFtQDGD-

QLDFKI\]LFNêFKRV{E³SRYHGDO SUHPLpUVWêPåHMHKRNDELQHW XåWHQWRSRGLHOþLDVWRþQH]YêãLOÄ6PHSULSUDYHQtSULMDĢUR]KRGQXWLDNWRUp]DEH]SHþLDDE\ NMDQXiUXERO]QRYX SHUFHQWD³GRGDO3RGĐDSUHGVHGXYOiG\MHSULSUDYHQiDMQRYHOD]iNRQDRPLHVWQ\FKGDQLDFK

Proti korupcii 3UHPLpUY\]YDOVWDURVWRYDSULPiWRURYDE\QHPOþDOLDNVD VWUHWQ~VSUtSDGPLSRGR]UHQt]QHHWLFNpKRNRQDQLDDOHER NOLHQWHOL]PXDNRUXSFLH'RGDO åHYWDNRPWRSUtSDGHVDP{åX REUiWLĢDMQDMHKR~UDGÄ$NVD QLHNWR]YiVVWUHWQHVDNWLYLWRX NWRU~EXGHSRYDåRYDĢ]DQHHWLFN~QHPRUiOQXQHEXćWHWLFKR 3RNLDĐQH]DþQHPHVSROXSUDFRYDĢVWiOHWREXGHOHQQD~URYQL FKêURYDNOHELHW³GRGDO 7$65

V JASNEJ OLYMPIÁDA NEBUDE ČASŤ TRESTU BY SI Poľské mesto Krakov oznámilo odstúpenie od kandidatúry na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Informáciu potvrdila pre portál gazeta.pl hovorkyňa magistrátu Monika Chylaszeková. 0HVWRVWLDKORSURMHNWNUiWNR SRWRPþREROL]QiPHR¿FLiOQHYêVOHGN\UHIHUHQGD 9ĖRPVDRE\YDWHOLD.UDNRYD Y\VORYLOLMDVQHSURWLNDQGLGDW~UHSRĐVNpKRPHVWDQDXVSRULDGDQLH=2+6NDQGLGDW~URXQHV~KODVLOLY\ãHGYH WUHWLQ\]~þDVWQHQêFKYROLþRY SUHVQHSHUFHQWD9ROHEQi~þDVĢQDUHIHUHQGHNWRUp SUHELHKDORV~þDVQHVYRĐEDPLGR(XUySVNHKRSDUODPHQWXGRVLDKODSHUFHQWD.HćåH~þDVĢERODFH] 9-DVQHMVDPDOLNRQDĢV~ĢDåHYDOSVNRPO\åRYDQt)RWR7$65 SHUFHQWYêVOHGN\UHIHUHQGD V~SODWQpD]iYl]QpSUHRU- ,%5L6+RPR+RPLQLFHQWHU ([HNXWtYD0HG]LQiURGQpKR JiQ\PHVWDLQIRUPRYDOVHU- YNWRURPVNDQGLGDW~URXQHV~- RO\PSLMVNpKRYêERUX 029 YHUJD]HWDSO KODVLORSHUFHQWRSêWDQêFK UR]KRGQH– M~ODY/DX.UDNRYNDQGLGRYDOQD]LPQ~ VDQQHNWRUpPHVWiSRVW~SLD V hre už len štyria RO\PSLiGXYURNXVSROX GR]iYHUHþQHMIi]\YêEHUX VR=DNRSDQêPDVORYHQVNêP 'HMLVNRRO\PSLiG\SULGHOLD kandidáti 1HV~KODVQpVWDQRYLVNRRE\- VWUHGLVNRP-DVQiNGHVDPDOL M~OD QD ]DVDGQXWt YDWHĐRYSRĐVNpKRPHVWDVD XVNXWRþQLĢV~ĢDåHYDOSVNRP 029Y.XDOD/XPSXU GDORSUHGSRNODGDĢXåQD]i- O\åRYDQt3RMHKRRGVW~SHNODGHDSUtORYpKRWHOHIRQLF- Qt]RVWiYDM~YKUHXåLED$ONpKR SULHVNXPX DJHQW~U\ PDW\3HNLQJďYRYD2VOR 7$65

MOHLI ODPYKAŤ DOMA Odsúdení na maximálne tri roky v najmiernejšom väzení, by si mohli časť trestu odsedieť doma, teda v domácom väzení. V novele Trestného zákona a Trestného poriadku to navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR. Ä2GV~GHQpKR NWRUê Y\NRQiYD WUHVW RGĖDWLD VORERG\ Y~VWDYHQDYêNRQWUHVWXVPL QLPiOQ\PVWXSĖRPVWUiåHQLD P{åHV~GSUHUDGLĢGRYêNRQX WUHVWXGRPiFHKRYl]HQLDQD GREX]Y\ãNXXORåHQpKRWUHVWXRGĖDWLDVORERG\NWRUêQHSUHVDKXMHMHGHQURN³XYiG]D VDYQRYHOH]iNRQD3ULWRPSODWtåHRGV~GHQêPRKROE\ĢSRWUHVWDQêRGĖDWtPVORERG\PD[LPiOQHWULURN\

VWUiåHQLDĆDOãtFKPX åRYDåLHQQDYêNRQWUHVWX GRYl]HQLDVQDMPLHUQHMãtPUHåLPRPHãWHQHQDVW~SLOR

Podpísali zmluvu

0LQLVWHUVWYRVSUDYRGOLYRVWLQDNRQFLDSUtODSRGStVDOR]POXYXQDGRGiYNXV\VWpPXNWRUêPiVIXQNþQLĢDM XNODGDQLHWUHVWRYGRPiFHKR Yl]HQLD,GHR]DULDGHQLHQD HOHNWURQLFNpPRQLWRURYDQLH RV{ERNUHPLQpKREXGHVO~åLĢ Počty odsúdených QDNRQWUROXWRKRþLRGV~GHQê a obvinených QDGRPiFHYl]HQLHGRGUåLD1D]DþLDWNXPiMDERORYVOR- YDXUþHQpSUDYLGOi6\VWpP YHQVNêFK Yl]QLFLDFK YLDF GRNWRUpKREXGHPRåQp]DSRDNR  RGV~GHQêFK MLĢRV{EE\PDOIXQJRDREYLQHQêFKD]WRKRWDNPHU YDĢRGMDQXiUD PXåRYDåLHQVL RGS\NiYDOLWUHVW\Y]DULDGHQLDFKVPLQLPiOQ\PVWXSĖRP 7$65


10

INFO

naše novinky


Ä?Ă­slo 10/2014

ROZHOVOR

11

TOMĂ Ĺ HUDEC:Ä&#x2020;$.8-(0(=$ .$ä'ĂŠ+/$6,'(0(Ä&#x2020;$/(- DĂĄ sa povedaĹĽ, Ĺže TomĂĄĹĄ Hudec z Banskej Bystrice patrĂ­ medzi ĹĄĹĽastnĂ˝ch ÄžudĂ­. Postupne sa mu splnili vĹĄetky jeho sny â&#x20AC;&#x201C; stal sa ĂşspeĹĄnĂ˝m lyĹžiarom, pilotom lietadla, trĂŠnerom. PoÄ?as aktivĂ­t vo vrcholovom ĹĄporte pĂ´sobil aj v podnikateÄžskej sfĂŠre, otvoril si vlastnĂş kaviareĹ&#x2C6; a v sĂşÄ?asnosti vedie neĹĄtĂĄtne zdravotnĂ­cke zariadenie v Banskej Bystrici. Na sklonku minulĂŠho roka zaloĹžil spolu s priateÄžmi politickĂş stranu TIP s jasnĂ˝m cieÄžom, skoncovaĹĽ s apatiou a zaÄ?aĹĽ vlastnĂ˝mi silami budovaĹĽ modernĂŠ a ťżastnejĹĄie Slovensko. Po prvĂ˝ch voÄžbĂĄch, ktorĂ˝ch sa strana TIP zĂşÄ?astnila, sme sa s jej predsedom porozprĂĄvali.

]Ako hodnotĂ­te prvĂŠ voÄžby strany TIP?

ovplyvnilo våť volebný výsledok?

6YĂŞVOHGNRPVPHVSRNRMQt DSRYDĂĽXMHPHKR]D~VSHFK 7ĂŞPWRVDFKFHPHSRÄ&#x2021;DNRYDĢ YĂŁHWNĂŞPREĂžDQRPNWRUtQiP GDOLVYRMKODVDG{YHUX6WUDQD7,3PDODXVWDQRYXM~FL VQHPMDQXiUDQDĂŁHSUHIHUHQFLHEROLYWRPĂžDVHQXORYp=DQHFHOĂŞFKSlĢPHVLDFRY VDQiPSRGDULORYRYRÄ?EiFK GR(XUySVNHKRSDUODPHQWX ]tVNDĢĂžRSRYDĂĽXMHP]DQHVPLHUQ\~VSHFK -HWRSUHQiVYHÄ?NpSRY]EXGHQLHGRÄ&#x2021;DOĂŁHMSUiFHDG{ND] SRWUHEQHM JHQHUDĂžQHM YĂŞPHQ\QDVORYHQVNHMSROL WLFNHMVFpQH

6PHPODGiVWUDQDDQDSROLWLFNHMVFpQHVPHOHQRGQRYHPEUDNHÄ&#x2021;ERODVWUDQD RÂżFLiOQH]DUHJLVWURYDQi0pGLiQHMDYLOLRQiV]iXMHPDM QDSULHNSR]YDQLDPNWRUpRG QiVGRVWiYDOLQDWODĂžRYpEHVHG\3RGFHÄ&#x2013;RYDOLQiVSUHWRG~IDPĂĽHSRHXURSDUODPHQWQĂŞFK YRÄ?EiFKDYĂŞVOHGNXNWRUĂŞVPH GRVLDKOLQiPEXGH]LFKVWUDQ\SRVN\WQXWĂŞYlÞãtSULHVWRU -HPLÄ?~WRĂĽHPpGLiSRGÄ?DKOLQHIpURYHMNDPSDQLQDĂŁLFK QHSUDMQtNRY

]Oproti zavedenĂ˝m tradiÄ?nĂ˝m stranĂĄm sa TIP prĂ­liĹĄ v mĂŠdiĂĄch neobjavovala. Ä&#x152;omu to pripisujete a ako to

]Kritici vĂĄm vyÄ?Ă­tali skrytĂŠ spojenectvo so stranou SMER-SD a rozbĂ­janie pravice. Ako to v skutoÄ?nosti je?

7RPiĂŁ+XGHFSUHGVHGDVWUDQ\7,3

VWUDQDÂłQHVN{UĂĽHVPHWUyMVN\ N{Ä&#x2013;60(5XQDVDGHQĂŞQDUR]ELWLHSUDYLFHYSRVOHGQHMGREH VPHPODGi6'Ä?ĂžLĂžRY{EHFQLHMHSUDYGD2ĂžOHQVWYR YVWUDQHP{ĂĽXSRĂĽLDGDĢYĂŁHWFL REĂžDQLDEH]DNWtYQHMSROLWLFNHMPLQXORVWL7RKWRSUDYLGOD VDEXGHPHDMQDÄ&#x2021;DOHMGUĂĽDĢ DGRGUĂĽLDYDĢKR

1HIpURYiNDPSDÄ&#x2013;RVWDWQĂŞFK ]Ako strana ste VWUiQPDODY\YRODĢQD]DĂžLDW- boli prvou medzi NXGRMHPĂĽHVPHĂ&#x201E;5DGLĂžRYHM â&#x20AC;&#x17E;nepostupujĂşcimiâ&#x20AC;&#x153;.

Je to povzbudzujĂşce alebo, naopak, frustrujĂşce? $NRVRPXĂĽSRYHGDOYĂŞVOHGRNYHXURSDUODPHQWQĂŞFKYRÄ?EiFKSRYDĂĽXMHPH]D~VSHFK SUHIHUHQFLHKRYRULD]DYĂŁHWNR 6PHHĂŁWHOHQQD]DĂžLDWNXDGRVLDKQXWĂŞYĂŞVOHGRNQiVPRWLYXMHNÄ&#x2021;DOĂŁHMSUiFLXUĂžLWHQiV WRSRY]EXGLORtVĢÄ&#x2021;DOHM

]AkĂş skĂşsenosĹĽ ste zĂ­skali zo svojej premiĂŠrovej ĂşÄ?asti v tĂ˝chto voÄžbĂĄch? 3UHGRVLDKQXWLHGREUpKRYĂŞV OHGNXMHSRWUHEQiRVREQiNRPXQLNiFLDVREĂžDQPLSUiFDYUHJLyQRFKMHGLQHWDN VDGiSUHORPLĢDSDWLDQH]iXMHPD]tVNDĢG{YHUDREĂžDQRY2EĂžDQLDYQtPDM~ĂĽHVD V~ĂžDVQiSROLWLNDY]GLDOLODRG REĂžDQRYSROLWLFLVDREMDYXM~ PHG]LREĂžDQPLOHQNHÄ&#x2021;SUtGXYRÄ?E\3UHWREXGHPHDNWtYQHS{VRELĢYUHJLyQRFK DNRPXQLNRYDĢVREĂžDQPL DMQDÄ&#x2021;DOHM

7RPiĂŁ+XGHFâ&#x20AC;&#x201C;SUHGVHGDVWUDQ\7,3D-DQD9RORĂŁLQRYiSUYiSRGSUHGVHGQtĂžNDVWUDQ\7,3SULYRÄ?EHGR(3

]PokraÄ?ujete v snahe o zmenu v politike na Slovensku Ä?alej, alebo sa vaĹĄa snaha skonÄ?ila eurovoÄžbami?

1DĂŁRX KODYQRX VQDKRX MH GRVLDKQXWLHJHQHUDĂžQHMYĂŞPHQ\YVORYHQVNHMSROLWLNH DXVSLHĢYRYRÄ?EiFKGR15 65YURNX6PHHĂŁWHOHQ QD]DĂžLDWNXDFHVWD]DGRVLDKQXWtPQiĂŁKRFLHÄ?DEXGH QiURĂžQi7HQWRURNQDMHVHÄ&#x2013; QiVĂžDNDM~NRPXQiOQHYRÄ?E\GRPLHVWQ\FKREHFQĂŞFK DPHVWVNĂŞFK]DVWXSLWHÄ?VWLHY NWRUĂŞFKVD]~ĂžDVWQtPH3RYDĂĽXMHPHLFK]DYHÄ?PLG{OHĂĽLWp9\]ĂŞYDPHNDĂĽGpKRNWR FKFH]PHQLĢGRWHUDMĂŁtYĂŞNRQSROLWLN\QDOHSĂŁtQHFK VDQiPR]YHQDQDĂŁHMVWUiQNH ZZZVWUDQDWLSVNQHFKVD ]DSRMtGR]PHQ\QD6ORYHQVNX3RWUHEXMHPHĂŁLNRYQĂŞFK Ä?XGt]DSULPiWRURYVWDURVWRY SRVODQFRYPHVWVNĂŞFKLPLHVWQ\FK]DVWXSLWHÄ?VWLHY

]AkĂŠ sĂş vaĹĄe osobnĂŠ plĂĄny pre najbliŞťie obdobie? 9RÄ?E\GR(XUySVNHKRSDUODPHQWXEROLSUHQiVQiURĂžQp3RWUHEXMHPVLKODYQHRGGĂŞFKQXĢĂ˝DVEXGHPWUiYLĢ VGHĢPLS{MGHPHVSROXQD SiUGQtQDFKDOXSXQDĂžHUSDĢHQHUJLXGRÄ&#x2021;DOĂŁHMSUiFH MDK


12

naše novinky

TÉMA

Mesto zrekonštruovalo schody na Južnom námestí.

Verejné priestranstvo pri budove Obchodov a služieb je z prírodného materiálu.

OBNOVENÉ JUŽNÉ NÁMESTIE V októbri 2013 sa začalo s rekonštrukciou pri budove Obchodov a služieb na Južnom námestí. Opravila sa rozbitá dlažba aj schodisko. Do rekonštrukcie bolo taktiež zahrnuté aj priestranstvo pred Tatra bankou. V týchto dňoch sa ukončili všetky stavebné úpravy Južného námestia a mesto je opäť čistejšie a modernejšie. Ešte v roku 2010 sa v rámci hlavného projektu Stavebné úpravy a rekonštrukcia južnej časti na Námestí slobody renovovalo celé námestie z európskych peňazí. „Do tohto projektu však bývalé vedenie nezahrnulo rozbitú dlažbu a schodisko pri budove Obchodov a služieb Centrum Humenné, čo je veľká škoda, pretože celý tento projekt vrátane terajšej Obnovy verejného priestranstva pri budove Obchodu a služieb Centrum Humenné mohlo byť fi nancované z európskych peňazí a nie mestských,“ skonštatovala

Katarína Ježová, vedúca odboru územného plánovania a výstavby.

Verejné priestranstvo obnovené z prírodného materiálu

Práve túto časť mesto začalo rekonštruovať v októbri 2013. „Obnova verejného priestranstva pri budove Obchodu a služieb Centrum Humenné pozostávala z rekonštrukcie priestranstva pred Tatra bankou, teda pred severnou časťou budovy Obchodu a služieb Centrum, kde sa na povrchovú úpravu použila zámková dlažba

V takomto katastrofickom stave sa nachádzalo prostredie pri budove Obchodov a služieb pred jeho rekonštrukciou.

a z vybudovania cyklistického chodníka, ktorý je dopravne napojený na cyklistický chodník z Južného námestia,“ informovala Katarína Ježo-

Do rekonštrukcie bola zahrnutá aj severná časť – priestranstvo pred Tatra bankou.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

vá, vedúca odboru územného plánovania a výstavby. Ďalej sa táto obnova týkala rekonštrukcie verejného priestranstva pred západnou časťou budovy Obchodu a služieb Centrum Humenné. „V tejto časti sa zrekonštruovala spevnená plocha pred samotným objektom vrátane prístupového schodiska, vybudovala sa nová bezbariérová rampa, zrekonštruovali sa jestvujúce oporné múriky a vybudovala sa aj nová stredná časť oporného múrika,“ uviedla Ježová. Verejné priestranstvo v tejto časti podľa vedúcej odboru územného plánovania a výstavby bolo obnovené z prírodného materiálu, a to zo žuly, dlažby boli s povrchovou úpravou flambovanou, to znamená s protišmykovou úpravou a obklady oporných múrikov boli použité zo žuly

leštenej. Celkovo sa tak zrekonštruovalo 1 912 m2 verejného priestranstva.

Mesto úspešné vo verejnom obstarávaní

Mesto vďaka úspešnému transparentnému verejnému obstarávaniu ušetrilo v tomto projekte viac ako 54 000 eur. „Podľa projektovej dokumentácie bol rozpočtový náklad na stavbu vo výške 332 908 eur, avšak po verejnom obstarávaní, to znamená na základe verejnej súťaže na dodávateľa stavby boli náklady vo výške 277 992,68 eura,“ informovala Katarína Ježová, vedúca odboru územného plánovania a výstavby. Text a foto: (eh)


číslo 10/2014

KRÍŽOVKA

13

AKO OBOHATIŤ SVOJ ŠATNÍK?

1

2

Odfotografujte, čo vás hnevá, čo špatí vaše okolie, alebo naopak, čo vás potešilo či milo prekvapilo. Napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu

Nákup oblečenia mnohým z nás odčerpá nemálo peňazí z mesačného rozpočtu. Niektorí vynachádzavejší občania však prišli na spôsob, ako ušetriť. Svoj šatník si „obohatia“ výberom oblečenia z kontajnerov na šatstvo.

3

Nápoveď: ATA, NEA, NEM, OSAKA, TANA.

4

Text a foto: (šev)

PARKOVANIE NA CHODNÍKU Parkovanie limuzíny na mieste pre invalidov, veľký džíp priamo na priechode, mesiace odstavený polovrak zaberajúci parkovacie miesto pred panelákom. Nabudúce odfotografujte (priestupok, auto), napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ktomidalvodicak@14news.eu

Na začiatku, ale aj na konci ulice šoféri parkujú autá na chodníku. V sobotu 5. 4. 2014 som išiel okolo spomínaného auta, parkovalo na chodníku a dve mamičky, ktoré išli s kočiarikmi oproti sebe, upozornili, že nemôžu prejsť. V ten istý deň som okolo 15.15 hod. išiel okolo a už tam stálo iné auto. LAK


14

naše novinky

ŠPORT

FK HUMENNÉ NA PRAHU POSTUPU DO KRAJSKEJ SÚŤAŽE V minulom roku na manažérskej stoličke skončil v vtedy postupujúcom klube FKO Kochanovce manažér Lukáš Bodnár, ktorý presedlal do FK Humenné. Od začiatku jeho nástupu bolo jasné, že pod Brekovským hradom, kde svoje domáce zápasy hráva FK Humenné, nezostane kameň na kameni. Tak sa aj stalo. Spolu so spomínaným manažérom vstúpil do klubu aj sponzor Jozef Bončík a klub začala finančne podporovať aj primátorka mesta Humenné Jana Vaľová, ktorá je zároveň prezidentkou klubu. FK Humenné malo od samotného začiatku len tie najvyššie ciele.

FK Humenné s kvalitnými hráčmi

Do mužstva začali postupne prichádzať kvalitní hráči z vyšších súťaží, ktorými boli Mihok, Jakubčo a Jurov. „Do klubu prišlo celkovo až 11 nových hráčov, konkrétne Mihok, Jakubčo (MFK Zemplín Michalovce), Mamaj (Nižný Hrušov), Jurov (Futura Humenné), Marinič (Ulič), Vasilenko, Burda a Valkučák (Radvaň nad Laborcom), Okoš (TJ Modrá nad Cirochou), Čerňa (TJ Jasenov) a Stach (ŠK Strážské). Týchto hráčov nám závideli

FK Humenné

aj kluby z oveľa vyšších súťaží,“ informoval manažér klubu Lukáš Bodnár.

FK Humenné ako suverénny líder

Hráči začali prípravu na nový súťažný ročník v polovici júla pod trénerskou taktovkou Slavomíra Kočerhu, ktorý mužstvo na majstrovstvá pripravoval zodpovedne. „Mužstvo vyhralo postupne všetkých 13 zápasov v jesennej časti, a stalo sa tak suverénnym lídrom najvyššej oblastnej súťaže, a to bez straty čo i len jedného bodu. K týmto víťazným zápasom treba prirátať

Do mužstva začali postupne prichádzať kvalitní hráči z vyšších súťaží.

aj dve pohárové víťazstvá a zároveň postup mužstva do semifinále oblastného pohára NEXIS FIBERS, ktoré bolo na programe v marci tohto roku,“ uviedol manažér klubu.

Zmeny v klube

Prvú stratu v sezóne mužstvo utrpelo v prvom predohrávanom jarnom kole, keď na domácej pôde len remizovali s Borovom (2:2). A práve týmto zápasom sa ukončila aj jesenná časť najvyššej oblastnej súťaže. Počas zimnej prestávky sa v klube odohrali hráčske zmeny. „Kľúčoví hráči Mihok a Jakubčo sa vrátili späť do Futury Humenné a s nimi sa takisto do svojho materského klubu Radvane nad Laborcom vrátil aj Burda. Po odchode týchto hráčov klub získal kanoniera Čerňu na prestup z Jasenova, predĺžilo sa aj hosťovanie Jurova z Futury Humenné a Stacha zo Stražského. Taktiež sme získali na hosťovanie Bodnára zo Sobraniec, Mitníka z Krásnoviec a Tomáša Hirjáka zo Strážskeho,“ informoval manažér klubu Lukáš Bodnár. Počas zimnej prestávky mužstvo absolvovalo celkovo šesť prípravných stretnutí, z ktorých štyri vyhralo a dve prehralo.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Zatiaľ jeden cieľ ostal nesplnený

Ciele mužstva pred jarnou odvetou zostali nezmenené, a to vyhrať súťaž, oblastný pohár a zároveň vyhrať aj Super pohár, ktorý je naplánovaný na 21. júna na štadióne v Medzilaborciach. „Teraz je už jasné, že minimálne jeden z cieľov zostal nesplnený. Celkom senzačne bol v semifinále nad sily FK Humenné práve Ulič, ktorý po výsledkoch 1:1 (doma) a 0:1 (vonku) postúpil do finále oblastného pohára NEXIS FIBERS. Aj keď boli hráči ako aj funkcionári klubu z vypadnutia pohára sklamaní, museli sa rýchlo spamätať, pretože mužstvo čakala náročná jarná odveta,“ uviedol Bodnár.

Postup zaslúžený

Teraz štyri kolá pred koncom jarnej časti, keď má mužstvo pred svojím najväčším konkurentom z Ptičieho náskok desiatich bodov, je viac než isté, že klub bude pôsobiť v budúcej sezóne v najnižšej krajskej súťaži. „Aj keď celkový herný prejav nebol taký ako v jesennej časti, tak aj napriek tomu je postup FK Humenné do vyššej súťaže určite zaslúžený. Z doterajších dvadsiatich zápasov dosiahlo mužstvo 17 výhier, 2 remízy a len jednu prehru v Kr. Brode,“ uzavrel manažér klubu Lukáš Bodnár. Text a foto: (eh)

FK HUMENNÉ Prezident klubu: PhDr. Jana Vaľová Predseda správnej rady: Mgr. Ondrej Bartko Manažér klubu: Lukáš Bodnár Tréner klubu: Slavomír Kočerha Vedúci mužstva: Matej Megela Lekár: MUDr. Alena Mihaľková Hráčsky káder: Brankári: Vladimír Vasilenko a Štefan Šurin Hráči: Matúš Okoš, František Valalik, Pavol Marinič, Tomáš Mitník, Peter Jurov, Peter Stach, Tomáš Bodnár, Matúš Mamaj, Marek Čerňa, Tomáš Hirjak, Marián Hardik, Dávid Vakulčák, Ľubomír Harvan, Mário Danko, Matúš Šinkanin, Filip Dzurko a Jozef Jurov.


číslo 10/2014

ŠPORT

15

OCENILI ŠPORTOVCOV ZA ROK 2013 Po prvýkrát v histórii mesta Humenné boli udelené ocenenia v oblasti športu. Slávnostné odovzdanie cien pre vybraných športovcov sa uskutočnilo 23. mája v humenskom kaštieli s primátorkou mesta Janou Vaľovou a jej zástupcom Andrejom Semancom.

raj Biga, ktorý bol v roku 1982 spoluzakladateľom nohejbalového klubu v Humennom.

Humenskí poslanci ešte v marci na mestskom zastupiteľstve volili Športovca roka, Športový kolektív roka a tiež meno toho, ktorý získa Cenu za rozvoj a podporu športu. Návrhy na udelenie ocenení mohli podávať primátorka mesta, poslanci mestského zastupiteľstva, predstavitelia kultúrnych, vedeckých, hospodárskych a športových inštitúcií, ako aj samotní Humenčania. Vtedajšie hlasovanie sa uskutočnilo tajnou voľbou, kde bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov.

Primátorka mesta Jana Vaľová mala vo svojej kompetencii udeliť aj Cenu primátorky za rozvoj športu a Cenu za reprezentáciu mesta Humenné v oblasti športu. Túto cenu mohla udeliť jednotlivcovi alebo kolektívu za rozvoj športu, za úspešné reprezentovanie mesta Humenné v športe a za umiestnenie na popredných miestach minimálne na republikovej úrovni. Cenu primátorky za rozvoj športu udelila primátorka žiackemu družstvu dievčat ŠK Štich Humenné a Cenu za reprezentáciu mesta v oblasti športu za rok 2013 udelila humenskému kickboxeristovi a plavcovi Tiborovi Hodbodovi.

Športovcom roka je Marián Čišovský

NSR 3427/14

Prvým oceneným športovcom roka mesta Humenné je futbalista Marián Čišovský, ktorý

Cenu primátorky získalo ŠK Štich Humenné

v súčasnosti pôsobí v českom futbalovom klube Viktoria Plezeň. Ten sa však slávnostného oceňovania nezúčastnil, kvôli už naplánovanému zápasu s FC Zborovka Brno. Svoju neúčasť ospravedlnil tým, že cenu si osobne rád prevezme na magistráte vo svojom rodnom meste.

Športovým kolektívom roka sa stali volejbalisti

Cenu Športový kolektív roka získalo volejbalové družstvo mužov – ŠK Chemes Humenné, ktoré sa radí medzi najúspešnejšie volejbalové kluby. Slávnostného odovzdania cien sa zúčastnili a cenu prebrali volejbalista Milan Mizerák s hlavným trénerom Richardom Vlkolinským.

Cenu Športový kolektív za rok 2013 získalo volejbalové družstvo mužov - ŠK Chemes Humenne. Foto: MsÚ – tlačový referát

Juraj Biga dostal cenu za rozvoj a podporu športu

Cena za rozvoj a podporu športu mohla byť udelená len fyzickým osobám, ktoré sa počas ži-

vota zaslúžili o rozvoj športu a telesnej kultúry alebo vhodným spôsobom šport intenzívne podporovali. Túto cenu získal a osobne si ju bol prevziať Ju-

(eh)


16

naĹĄe novinky

Ĺ PORT

6/29Ă&#x2C6;&,1$0(1$-Ă&#x2019;63(â1(-âĂ&#x2039; Na ME vodnĂ˝ch slalomĂĄrov vo Viedni sa nad Wasser arĂŠnou rozliehala slovenskĂĄ hymna dovedna trikrĂĄt. Po sobotnom titule Alexandra SlafkovskĂŠho v singloch sa zlatom ovenÄ?ili v nedeÄžu bratranci Ladislav a Peter Ĺ kantĂĄrovci v debloch, druhĂ­ skonÄ?ili so stratou 0,21 sekundy Poliaci Piotr Szczepanski-Marcin Pochwala, tretĂ­ Slovinci Luka Bozic-SaĹĄo Taljat, ktorĂ­ na slovenskĂş deblovku stratili 1,73 s. =iYHUHĂžQ~ ERGNX XGHOLOL ĂŁDPSLRQiWX ]ODWt GHEOLVWLYKOLDGNDFKĂžR]QDPHQDORĂĽHâNDQWiURYFLVLVGYRPD ]ODWĂŞPL XĂĽtYDOL DEVRO~WQ\ ~VSHFK9FHONRYHMPHGDLORYHMELODQFLL6ORYHQVNR]YtĢD]LORVR]ELHUNRXÄ&#x2021;DOĂŁLHSRUDGLHĂ˝HVNR 1HPHFNR)UDQF~]VNR6ORYLQVNR âSDQLHOVNRD3RÄ?VNR 5DN~VNRD9HÄ?Ni%ULWiQLDGRELODQFLH VDQHUiWDOLYĂŞVOHGN\KOLDGRN ĂĽHQVNĂŞFKVLQJORYSUHQt]N\ SRĂžHWĂŁWDUWXM~FLFK

DukĂĄtovĂĄ mala problĂŠmy (ĂŁWHSUHGÂżQiOHGHEOLVWRY]DĂĽLODNDMDNiUND-DQD'XNiWRYi QHRE\ĂžDMQ~VLWXiFLX9RÂżQiOHMHMSDGROQDWUDĢVOQHĂžQtN SULEUiQNHĂžtVORNHÄ&#x2021;VLOQĂŞ YLHWRURGKRGLOGRNDQiOD7HQWRPRPHQWYĂŞUD]QH'XNiWRY~ RYSO\YQLODQDVOHGRYDOSURWHVW

MD]GXSRPLQ~WDFKRSDNRYDODQRQH]OHSĂŁLODVD6NRQĂžLODDĂĽQDPLHVWHNHÄ&#x2021;MHMXĂĽ FKĂŞEDOLVLO\$QL(OHQD.DOLVNi QHERODSUtOLĂŁVSRNRMQiV{VPRX SULHĂžNRX]D]ODWRX1HPNRX 5LFDUGRX)XQNRYRX]DRVWDOD VHNXQG\%UDWUDQFLâNDQWiURYFLRSlĢXNi]DOLDN~VLOX PiDMQDÄ&#x2021;DOHMĂŁNRODYRGQpKR VODORPXYVORYHQVNRPSRGDQt 9VHPLÂżQiOHYĂŁHWNR]RVHED QHGRVWDOLQRYRÂżQiOHQDEUDOD LFKMD]GDGRNRQDOĂŞYĂŞUD]8ĂĽ YFLHOLSUHMDYRYDOLREURYVN~UDGRVĢDWR]DQLPLĂŁWDUWRYDOLHĂŁWH WULORGH$QLMHGQDQDQLFKQHPDODDâNDQWiURYFLPRKOLRVODYRYDĢVYRMHWUHWLHLQGLYLGXiOQH]ODWRYNDULpUHSRWLWXORFK YĂ˝XQRYHDY/LSWRYVNRP 0LNXOiĂŁL1DWURMQiVREQĂŞFKRO\PSLMVNĂŞFKYtĢD]RY EUDWRY+RFKVFKRUQHURYFRY]RVWDORQHSRSXOiUQHPLHVWR REURQ]VDSULSUDYLOLSULMHGQRPGRW\NXEUiQN\VGYRMVHNXQGRYRXSHQDOL]iFLRX

1DVQtPNH]ODWiVORYHQVNiKOLDGNDPXĂĽRY&]Ä?DYD3DYRO+RFKVFKRUQHU3HWHU+RFKVFKRUQHU/DGLVODYâNDQWiU7RPiĂŁ .XĂžHUD3HWHUâNDQWiUD-iQ%iWLN)RWR7$650LFKDO6YtWRN

Tretie zlato pre ŠkantĂĄrovcov /DGLVODYâNDQWiUVDRGGiYDOUDGRVWLYSUHGVWLKXQDSOQRVLMX YĂŁDNXĂĽtYDODĂĽNHÄ&#x2021;]DVYLHWLOR QDYHÄ?NHMWDEXOLNRQHĂžQpSRUDGLHÂżQiOHĂ&#x201E;3RGDULOVDWUHWt ]ODWĂŞ]iVDKQD0(YQDĂŁHMNDULpUHVPHãĢDVWQtSUHWRĂĽHSUHGFKiG]DM~FLURNVPHVDWURFKX WUiSLOL9WHMWRVH]yQHVDQiP MD]GLORXĂĽGREUHDWHUD]SULPL-

QLPiOQ\FKUR]GLHORFKQiPY\ĂŁODÂżQiORYiMD]GDEH]QHMDNĂŞFK FKĂŞEÂł3UHGâNDQWiURYFDPLVD Y\QiUDM~Ä&#x2021;DOĂŁLHYHÄ?NpFLHOH QDNWRUpVDYR9LHGQLSHUIHNWQHQDODGLOL/DGLVODYĂ&#x201E;8GUĂĽDĢ ~VSHĂŁQRVĢDMQD6YHWRYĂŞFKSRKiURFKVDVDPR]UHMPHSRN~VLPHFKFHPHQDÄ&#x2021;DOHMUR]GiYDĢUDGRVĢQDĂŁLPIDQ~ĂŁLNRP 9FLHOLVPHVD]ĂžDVXUDGRYDOLDMNHÄ&#x2021;HĂŁWH]DQDPLĂŁWDUWRYDOLWULORGHEROWR]QDĂŁHMVWUDQ\YHÄ?PLGREUĂŞYĂŞNRQ1DĂŁD ĂŁWYUWiMD]GDQD0(Y\FKiG]DODXĂĽ]RVN~VHQRVWtRGVOHGRYDOLVPHVLNRÄ?NRWUHED]DMD]GLĢ DE\VPHEROLQDMOHSĂŁt,ĂŁOLVPH QDGRUD]VSULPHUDQRXGiYNRX UL]LNDÂł=DGiNYGHEORYNH3HWHUâNDQWiUKRYRULODMRQDSlWt YFLHOLĂ&#x201E;9HGHOLVPHĂĽH3ROLDFL ]DMD]GLOLYĂŞERUQHSUHWRVPHVL SRYHGDOLĂĽHPXVtPHtVĢQDSOQR DDM]DULVNRYDĢ3RPRKOLQiP GLYiFLQDĂŁWDUWHVPHLFKYHÄ?PL YQtPDOLIDQNOXEVL]DVO~ĂĽLSRÄ&#x2021;DNRYDQLHGLYiFLPDM~YHÄ?N~ ]iVOXKXQDQDĂŁLFK~VSHFKRFKÂł

Hochschornerovcom uĹĄiel bronz 1DVQtPNHVORYHQVNtGHEOLVWL3DYRO YSUDYR D3HWHU+RFKVFKRUQHURYFL)RWR7$650LFKDO6YtWRN

3HWHU ]DGiN GHEORYN\ +RFKVFKRUQHURYFRYYQtPDO

PLHVWRDNRUHDOLWXNWRUiQHPXVHODE\ĢĂ&#x201E;1HãĢDVWQĂŞPRPHQWSULWRPPRMRP ĢXNXEUiQNDĂžtVORRVHPMH WHVQHSUHGSUHNiĂĽNRX]GYtKDOVRPSiGORDE\VRPVD SUHNiĂĽNHY\KROD]DFK\WLO VRPW\ĂžNX$QLVRPVLWRKR QHEROYHGRPĂŞVN{UVRPVL P\VOHOĂĽHVRP]DFK\WLOSiGORPXPHO~SUHNiĂĽNXÂł3DYRO+RFKVFKRUQHUWUSHOEROHVĢDPLFKUEWDSR]UDQHQt YRÂżQiORYHMMD]GHMHGQRWOLYFRYYKOLDGNDFKLFKYHXIyULL QHFtWLOYFLHOLXĂĽPXVHOSRWOiĂžDĢSUDKEROHVWLĂ&#x201E;âWYUWp PLHVWRYLQGLYLGXiOQ\FKSUHWHNRFKERORFHONRPGREUpLĂŁOL VPHQDORGLVNWRURXVPHQHWUpQRYDOLQDSULHNWRPXVPH GRVLDKOLFHONRPGREUĂŞĂžDV +OLDGN\EROLRNROHNWtYQRP YĂŞNRQHMHWRSUHQiVDNiVLPHQĂŁLDUDGRVĢ]iEDYDSR LQGLYLGXiOQ\FKSUHWHNRFK 2KRMHQtUiQP{ĂĽHPHWURFKX KRYRULĢWtPRYp]ODWRYGHEORFKVD]URGLORSRGOKĂŁRP ĂžDVHDNDĂĽGiMHGQDPHGDLOD SUH6ORYHQVNRSRWHĂŁtÂłGRGDO

MY 7$65

SpravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k distribuovanĂ˝ zdarma do domĂĄcnostĂ­ a firiem v meste ď&#x201A;Ąď&#x20AC; VydavateÄž: 14 news, s. r. o. ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  SĂ­dlo spoloÄ?nosti: KonventnĂĄ 9, 811 03 Bratislava â&#x20AC;&#x201C; StarĂŠ Mesto, SlovenskĂĄ republika ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  IÄ&#x152;O: 46 903 411 ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  Inzercia: obchod@14news.eu ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  RegistraÄ?nĂŠ Ä?Ă­slo MK SR: EV 4462/11

NaĹĄe Novinky HumennĂŠ, nĂĄklad 16 500 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. VĹĄetky prĂĄva, vrĂĄtane autorskĂ˝ch, sĂş vyhradenĂŠ a vykonĂĄva ich vydavateÄž. RozmnoĹžovanie Ä?astĂ­ alebo celku textov, fotograďŹ Ă­, grafov akĂ˝mkoÄžvek spĂ´sobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez pĂ­somnĂŠho sĂşhlasu vydavateÄža, je zakĂĄzanĂŠ. VydavateÄž nie je zodpovednĂ˝ za obsah a pravdivosĹĽ uverejnenĂ˝ch inzerĂĄtov a za prĂ­padne spĂ´sobenĂŠ ĹĄkody.

aktuĂĄlne sprĂĄvy z vĂĄĹĄho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

info@14news.eu

Nhe 10 2014 web  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you