Page 1

9 500 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

40 rád, ako |r~ÑrÀun}xÚ str. 8-9 Ročník: II. číslo 11/2014 Dátum vydania: 12. 6. 2014

Hlohovec

Zápchy môžu byť hustejšie

Tajomstvo hrobky

Najkrajšie tablo

Guzy sa teší na fanúšikov

str. 2 Dopravný systém v Hlohovci zrejme dostane pre blížiacu sa uzáveru piešťanského Krajinského mosta zabrať. Niektorí sa obávajú kolapsu.

str. 3 Vlastivedné múzeum je od júna bohatšie o nové exponáty, ktoré prednedávnom vyzdvihli z hrobky Erdödyovcov na cintoríne.

str. 4 Primátor Hlohovca Peter Dvoran ocenil maturitné triedy, ktoré vytvorili najoriginálnejšie tablá. Víťazom sa stal pomaľovaný trabant.

str. 15 Zmluvu s Hlohovčanmi na dva roky podpísal košický odchovanec, slovenský reprezentant, bývalý hráč Tatrana Prešov Vladimír Guzy.

Oslávencov na Deň detí zabávali v hlohoveckom Dome kultúry herci zo zvolenského divadla Maska.

DETI OSLAVOVALI SVOJ DEŇ Hlučný strapatý profesor Indigo a jeho neposlušná žiačka Klára učia deti ako správne zaklopať, pozdraviť a tiež dvom najmocnejším čarovným slovíčkam – prosím a ďakujem. Zabaviť oslávencov na Deň detí v hlohovskom Dome kultúry si vzali na plecia herci zo zvolenského divadla Maska. Neoslavovalo sa síce

priamo prvého júna (a preto možno niektoré deti absolvovali viac osláv), to však nikomu neprekážalo. Rodičov zase potešilo, že vstup bol zdarma. Zato sa veľa tancovalo a veľa súťažilo. Celý parket bol spoločným pódiom pre hercov aj deti. Lietali balóny a papierové lietadlá, s ktorými sa zapotili aj rodičia. Tak ako kedysi, dospelí na začiatok pustili deťom starú ruskú klasiku Vlk a zajac.

Spočiatku sa nezdalo, že má vystúpenie Zvolenčanov aj hlbší výchovný zmysel – opak bol pravdou. Keď profesor predstavil deťom veľkú hlavu bez tela „Homo Futuro“ alias človeka z budúcnosti, určite sa nejedno dieťa zamyslelo, že by nemalo toľko vysedávať pred obrazovkou, ale mali by sme sa všetci viac hýbať. Malých školákov kostýmy a rekvizity veľmi pobavili, každý sa chcel

dotknúť malého dráčika, ale niekoľko maličkých detičiek na rukách, sa veru aj poriadne zľaklo. Energickí zvolenskí herci dokonale vedia ako si udržať detskú pozornosť. Na scénke s príšerou ukázali deťom ako sa má správne vchádzať do triedy a ako sa má žiak slušne ospravedlniť, ak náhodou príde na vyučovanie neskoro. Text a foto: (sš)


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

HUMANITÁRNA POMOC PRE UKRAJINU

KRÁTKE SPRÁVY

2

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) poskytlo materiálnu humanitárnu pomoc o hmotnosti cca 4,3 tony vo forme dodávky elektrocentrál, osvetľovacích súprav a riadu na jedno použitie zo zásob MV SR v hodnote 28 104 eur. Príjemcom materiálnej humanitárnej pomoci SR zo zásob sekcie krízového riadenia MV SR je Ministerstvo obrany Ukrajiny. Preprava sa uskutočnila 3. júna z Logistickej základne pre krízové situácie Vajnory do zariadenia Ministerstva obrany Ukrajiny v Ľvove. Odovzdanie pomoci SR pre Ukrajinu zabezpečilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Dopravný systém v Hlohovci zrejme dostane poriadne zabrať.

ŠKOLÁCI TANCOVALI Na pódiu v hlohoveckom Dome kultúry (DK) predvádzali 7. júna svoje umenie amatérske tanečné súbory školákov. Tak vyzerala tanečná súťaž Motion Experience, ktorá otvorila letnú tanečnú sezónu v Hlohovci. „V dobrom nás prekvapila nálada v publiku. Predsa len, iné tanečné súťaže na Slovensku mávajú 15. alebo 20. ročník, my sme začínali prvým. Súťažiaci boli veľmi spokojní s priestornými šatňami v DK, na iných podujatiach býva vraj oveľa menej miesta na prezliekanie,“ povedala Simona Blšťáková, organizátorka podujatia z hlohovskej Základnej umeleckej školy. „Mali sme k dispozícii fotostenu, pitie a zopár ďalších maličkostí, ktoré zvyšujú úroveň. Trochu nám robil problém tanečný povrch, ktorý sa zošúchaval, museli sme ho počas súťaže naprávať.“

TRAGICKÁ NEHODA Nehoda na úseku diaľnice D1 za Piešťanmi v smere na Hlohovec sa stala v piatok 6. júna medzi 74. a 75. kilometrom. V autobuse sa viezlo 29 žiakov gymnázia a dve učiteľky, štyri dievčatá utrpeli na mieste zranenia nezlučiteľné so životom. Voči vodičovi autobusu začala polícia trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie.

KRADOL V DOMOCH Hlohovskí policajti obvinili páchateľa, ktorý sa v priebehu mája štyrikrát vlámal do rodinných domov v Dvorníkoch (okr. Hlohovec). 3. mája preliezol 2,2 metra vysoký plot na rodinnom dome a zo záhradného domčeka ukradol 50-metrovú hadicu s elektrickým navíjaním v hodnote 250 eur. Do tohto domu sa vrátil kradnúť aj ďalší raz. V noci z utorka na stredu (z 27. na 28. mája) opäť preliezol vysoký plot, vzal päťlitrovú bandasku s benzínom, a potom si všimol malý motocykel s kľúčom v zapaľovaní. Na motocykli odišiel do Serede, kde ho hneď predal. Majiteľovi spôsobil škodu 1 520 eur. Pri ďalších vlámaniach ukradol notebook, hotovosť, potraviny a mobilný telefón. Celková škoda, ktorú krádežami spôsobil, sa vyšplhala na 3 120 eur. Policajt poverený vyšetrovaním obvinil včera len 17-ročného mladíka zo Šoporne z prečinu krádeže a porušovania domovej slobody. Obvinený sa v súčasnosti nachádza v resocializačnom centre. (ts), (sš), TASR

ZÁPCHY NA MOSTE MÔŽU BYŤ HUSTEJŠIE Uzávera piešťanského Krajinského mosta sa pomaly blíži a dopravný systém v Hlohovci zrejme dostane poriadne zabrať. Niektorí ľudia sa dokonca obávajú aj kolapsu. Tí, čo pravidelne trávia poobedný čas v zápchach na hlohovskom moste cez Váh, určite už zbystrili pozornosť. Upchatá hlavná komunikácia je dlhoročným nevyriešeným problémom pri vjazde do Hlohovca smerom zo Šulekova. Šoféri autobusov alebo sanitkári by vedeli povedať svoje. Či je piatok, či je sviatok, cesta 513 býva preplnená a kolóna áut niekedy siaha až takmer po susedné mesto Leopoldov. V dopravných správach v rádiu redaktori už dávno rezignovali na hlohovecké zápchy. Nebaví ich dookola informovať o neutešenom stave a hlásia radšej menšie zdržania inde na Slovensku.

Obchádzkové trasy

Ako veľmi sa zhustí premávka, keď bude hlavný piešťanský most odstavený? Jedna z obchádzkových trás (južná) vedie cez Hlohovec, severná obchádzka je cez obec Lúka. Po pešej kúpeľnej Kolonáde v Piešťanoch budú môcť prejsť len sanitky v urgentných prípadoch. Predpoklad je, že časť dopravy zaťaží aj hlohovecký most. Ministerstvo vnútra povolilo uzatvoriť piešťanský most v termíne od prvého júla do posledného augustového dňa. Pôvodne sa mal rekonštruovať na jar, ale župa nemala peniaze – musela prispieť vlá-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

da. Proti letnému termínu sa postavili piešťanskí podnikatelia z opačnej strany Váhu, ktorí sa boja, že im odstávka mosta naruší turistickú sezónu.

Dopravné riziko

Ešte na zimnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva upozorňoval na dopravné riziko aktivista (a teraz už aj kandidát na primátora) Miroslav Kollár, ktorý často kritizuje primátora Petra Dvorana. Povedal, že Hlohovec čaká dopravná katastrofa a mesto nie je dosta-

Piešťanský most by mal byť uzatvorený od 1. júla do konca augusta. točne pripravené na situáciu. Odvtedy uplynulo pár mesiacov, a preto sme požiadali prednostku Mestského úradu v Hlohovci Evu Lukáčovú o vyjadrenie, aké opatrenie urobil hlohovecký magistrát pre prípad vyššej intenzity áut na hlohoveckom moste? Tá odpovedala, že ešte v marci zvolal primátor Dvoran spoločné rokovanie niekoľkých dotknutých orgánov a úradov.

„Keďže okrem smerov Hlohovec a Lúka nie je možné viesť obchádzkové trasy iným smerom, boli navrhnuté nasledovné opatrenia, ktorých cieľom je eliminovať negatívne dopady zvýšenia intenzity dopravy cez mesto Hlohovec,“ uviedla prednostka Lukáčová a načrtla niektoré hlavné opatrenia na kontrolu situácie.

Opatrenia na kontrolu situácie

Na dotknutom úseku sa má zvýšiť počet policajných hliadok, ktoré budú v zvýšenej miere kontrolovať plynulosť premávky, dodržiavanie predpisov a okamžite riešiť problémy na ceste. Pri tomto im budú asistovať v rámci svojich možností aj mestskí policajti. „Mesto Hlohovec bude hľadať vhodnejší termín vývozu odpadu na Nám. Sv. Michala, ul. SNP a Nitrianskej ul. tak, aby vozidlá zabezpečujúce odvoz odpadu neblokovali komunikáciu v exponovanom čase a bol možný plynulý prejazd motorových vozidiel cez mesto,“ oznámila prednostka Eva Lukáčová. Dodala, že majitelia blízkych prevádzok dostanú výzvu, aby si zásobovanie naplánovali tak, aby nespomaľovali dopravu. Text a foto: (sš)


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

3

VZÁCNY MAGNÁTSKY MEČ JOZEFA ERDÖDYHO VYZDVIHLI Z HROBKY Vlastivedné múzeum v Hlohovci je od júna bohatšie o nové exponáty, ktoré prednedávnom vyzdvihli z hrobky Erdödyovcov na cintoríne. Magnátsky meč, Rád svätého Štefana a grófova čižma boli návštevníkom prvýkrát predstavené na oneskorenej Noci múzeí a galérií 3. júna. Posunutie Noci múzeí zo 17. mája na nezvyčajný júnový termín si vyžiadalo meškanie reštaurátorov, ktorí v máji ešte pracovali na rekonštrukcii meča. Všetky tieto exponáty boli z hrobky vyzdvihnuté len nedávno. „Hrob Jozefa Erdödyho sme objavili nedávno, bol v kaplnke dobre ukrytý. V ostatných hroboch sme videli stopy vykrádania – ale hrobka samotného staviteľa nás prekvapila svojím bohatstvom. Bol oblečený v slávnostnom husárskom odeve

a pochovaný spolu s magnátskym mečom, ktorý nebolo zvykom dávať do hrobu zosnulého,“ povedal Novinkám Jozef Urminský, historik, publicista a riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci.

Najslávnejší z grófov

Jozef Erdödy (1754 – 1824) je najslávnejším z grófov Hlohoveckého zámku, mal vysokú štátnu funkciu uhorského kancelára vo Viedni, ktorý bol oficiálnym zástupcom Uhorska na viedenskom dvore. On dal v roku 1779 prestavať zámok na kaštieľ a jemu vďačí Hlohovec aj za unikátne empírové divadlo. Na jeho otvorenie pozval do Hlohovca samotného ci-

sára, pričom na ňom vystúpil aj Ludwig van Beethoven. Kaplnku na cintoríne dal Jozef Erdödy postaviť v roku 1730 a pochoval v nej svojich rodičov. Hrobku prestaval v roku 1802. Kaplnka však stojí na základoch staršej sakrálnej stavby zo 16. storočia. „Kaplnka sa nachádzala v tom čase pomerne ďaleko od mesta. Pravdepodobne išlo o pustovnícku kaplnku Eeremitov,“ hovorí Jozef Urminský. Záber z výskumu hrobky. Foto: Vlastivedné múzeum v Hlohovci

Najmenší sakrálny objekt

Hrobka Erdödyovcov je najmenším sakrálnym objektom evidovaným v súpise pamiatok mesta. Prvýkrát ju

otvorili v roku 2009 na príkaz súdu, aby z nej odobrali DNA v nej pochovaného Imricha Erdödyho. Na základe tejto DNA bol usvedčený

falošný potomok šľachtickej rodiny, ktorý chcel reštituovať ich majetky. Klaudia Lászlóová

DLH NEMOCNICE S POLIKLINIKOU ZDVOJNÁSOBILO VRÁTENIE EUROFONDOV Nemocnici s poliklinikou v Hlohovci vyrobilo nové diagnostické centrum dvojmiliónový dlh, pričom teraz bude nemocnica navyše musieť vrátiť štátu ďalšie dva milióny, ktoré na jeho výstavbu využila z eurofondov. Nemocnicu vlastní súkromná firma spoločne s mestom, ktoré je menšinovým – štyridsaťdeväť-percentným vlastníkom. Na modernizáciu čerpala Nemocnica s poliklinikou Hlohovec z eurofondov dva milióny eur v rokoch 2010 a 2011.

Audit odhalil nezrovnalosti

Výstavba diagnostického centra sa začala v roku 2010. V centre sa nachádza digitálne röntgenové CT a mamografické pracovisko, ako aj oddelenie USG a SONO. Nezrovnalosti boli odhalené pri audite verejného obstarávania v apríli tohto roku. Informoval o tom Rádioužurnál RTVS, podľa ktorého žiadal Brusel na zákla-

de tohto auditu stopercentnú korekciu. Keďže štát musel eurofondy vrátiť, môže teraz od nemocnice tento dlh vymáhať. Ako uviedlo lokálne periodikum s odvolaním na konateľa NsP Jozefa Sobotoviča, audit nebol vykonaný priamo v nemocnici a doteraz od nich peniaze nikto nezačal vymáhať. Primátor Peter Dvoran, ktorý je tiež členom Dozornej rady nemocnice, požiadal o vysvetlenie ministerstvo zdravotníctva. Diagnostické centrum nezačalo prinášať nemocnici očakávané zisky. Foto: www.hlohovecko.sk

Odpustené nájomné

Už v minulom roku muselo mesto pre dlh na novom diagnostickom zariadení, ktoré nezačalo prinášať nemocnici očakávané zisky, dofinancovať tromi tisícmi

eur stratovú Lekársku službu prvej pomoci. Mesto údajne zároveň odpustilo spoločnosti nájomné za rok 2012 vo výške 93-tisíc eur. Nemocnica s poliklinikou na-

priek názvu nie je klasickou nemocnicou, pretože má len jediné lôžkové zariadenie pre dlhodobo chorých. Štátu sa z doterajšieho dlhu 183 miliónov eur, ktoré

musel vrátiť Bruselu za netransparentné projekty, podarilo podľa RTVS vymôcť iba necelých 3,5 milióna. Klaudia Lászlóová


naše novinky

SPEKTRUM

KAM NA VÝLET V TRNAVSKOM KRAJI?

ANKETA

4

Blíži sa leto, pekné počasie a možnosť vyjsť si po práci alebo cez víkend na zaujímavý výlet do okolia. Spýtali sme sa preto ľudí z Trnavského kraja, kam radi počas voľných dní zavítajú, ktoré miesta sú ich srdcu blízke, kde načerpajú najviac energie a prečo. Tobiáš: Ak mám vybrať len pár, spomeniem Ducové – Kostolec, čo je zaujímavé miesto pochádzajúce ešte z obdobia Veľkej Moravy, na Slovensku celkom ojedinelé. Na Modrovej je moja obľúbená farma so zvieratami z Austrálie a Nového Zélandu. Na tretie miesto by som dal hrad Beckov, ktorý je krásne obnovený a pravidelne sa tam konajú zaujímavé historické podujatia. Ivan: Čo sa týka Trnavského kraja, priamo z Trnavy pochádza moja manželka, tak vzťah k Trnave mám pozitívny. Osobne ale inklinujem k vode, konkrétne k rieke Váh. Rád rybárčim na celom jej úseku, chodím na výlety okolo rieky, navštevujem bagroviská a jazerá, či už pri Drahovciach, Leopoldove alebo Hornej Strede.

Ružový trabant – najkrajšie maturitné tablo I. FD SOŠ Hlohovec. Foto: www.hlohovec.sk

NAJKRAJŠÍM TABLOM BOL RUŽOVÝ TRABANT

Zuzana: Keďže mám malú dcérku, máme niekoľko obľúbených miest, kde sa zabavia deti a oddýchneme si aj my dospelí. Radi chodíme do obce Bojná, kde je ranč so zvieratami a viaceré možnosti trávenia voľného času. Obľúbeným miestom pre nás je aj Červená veža pri Piešťanoch, kde sa dá poprechádzať v prírode, relaxovať aj občerstviť. A overenou klasikou, ktorú asi pozná každý, je Kúpeľný ostrov v Piešťanoch. Jaroslav: Bývam v Hlohovci, čo je región zaujímavý pre milovníkov vína, dokonca naši vinári získali aj nejaké ocenenia. S rodinou rád navštevujem Piešťany, chodíme tam často, je to blízko a veľmi sa nám tam páči. Ak by som si mal spomenúť ešte na nejaké iné miesto, ktoré je v našom regióne pekné, tak určite Smolenice a Smolenický zámok.

Primátor Hlohovca ocenil maturitné triedy, ktoré vytvorili najoriginálnejšie tablá. Študenti IV. FD Strednej odbornej školy v Hlohovci si pripravili na záver svojho štúdia skutočne originálne maturitné tablo. Vôbec si nepotrebovali prenajať žiaden výklad, umiestnili tablo priamo na jednom z hlohoveckých parkovísk. Bielo-ružovo poma-

ľovaný trabant má po svojom obvode popísané mená maturantov, pričom z jeho okien sa na okoloidúcich usmievajú zo skupinových fotografií. Na slávnostnom vyhodnotení súťaže Najkrajšie maturitné tablo, ktoré sa u primátora Petra Dvorana uskutočnilo 3. júna, sa ružový trabant umiestnil na prvom mieste. Oktáva Gymnázia Ivana Kupca už pre svoje tablo výklad potrebovala. V jeho strede sa nachádza

veľký tikajúci budík a v ňom sú vystrihnuté fotografie postáv študentov, ako polihujú, posedávajú na ručičkách, visia z nich na rukách, alebo sa ich dokonca snažia posunúť dopredu či dozadu. Toto tablo bolo vyhodnotené ako druhé najlepšie. Na treťom mieste skončilo klasické tablo triedy IV. ETSZ Strednej odbornej školy technickej. Klaudia Lászlóová

KÚPALISKO V HLOHOVCI S blížiacim sa letom prichádza všetkými očakávaná sezóna kúpalísk.

Michal: Ja som z Leopoldova a veľmi rád chodím na návštevu do Piešťan. Páči sa mi atmosféra tohto mesta, ktorá sa absolútne odlišuje od ostatných slovenských miest. Okrem toho, že je tu rieka, pramene a pekná príroda, sú tu aj zaujímaví a prívetiví ľudia, takže sa v Piešťanoch cítim príjemne. 3HWUD$GDPFRYi

Populárne letné kúpalisko v Hlohovci sa nacháY v krásnom prostredí dza Zámockej záhrady. Návštevníci si môžu zaplávať v dvoch vonkajších a jednom krytom bazéne s celoY ročnou prevádzkou. V krytej časti areálu sa nachádza suchá sauna a posilňovňa. Pre športuchtivých návštevníkov je v letnom období k dispozícii golfo-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Ilustračné foto: TASR/František Iván

vé ihrisko a tenisové kurty, pre deti hojdačky. Pridanou hodnotou kúpaliska v Hlohovci je jedinečný

zámocký park ideálny na príjemné prechádzky. TASR


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

5

ÚRADY VÁHALI S OSADENÍM ZNAČKY Jedna kruhová križovatka, jedna chýbajúca značka, ale kto je zodpovedný za jej osadenie? Problém s povestným horúcim zemiakom napokon vyriešili cestári pod trnavskou župou. Nedorozumenie vzniklo na ceste z Leopoldova do Hlohovca na kruhovej križovatke pred vjazdom do mesta. Absencia značky Daj prednosť v jazde vraj spôsobila, že v niektorých situáciách mali prednosť v jazde dvaja účastníci premávky naraz. Všetky zúčastnené strany sa zhodli, že značka tu naozaj chýba. Polícia vraj jej osadenie nahlasovala ešte v polovici mája.

Chýbajúcu značku doplnili

Kto sa teda včas nepostaral o umiestnenie značky a na akom orgáne leží povinnosť postarať sa o túto záležitosť? Na hlohovskej radnici, trnavskej župe alebo nebodaj aj na blízkom obchodnom reťazci, ktorý tu postavil vlastnú cestu? „Okružná križovatka síce je vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ale predmetná značka chýbala na komunikácii, ktorá dopravne napája obchodné centrum na cestu č. II/513, ktorá nie je

vo vlastníctve TTSK. Napriek tomu, Správa a údržba ciest značku osadila, no refundáciu nákladov bude požadovať od vlastníka komunikácie (developera obchodného centra), nie od mesta Hlohovec, o ktorom

Chýbajúca značka spôsobila, že v niektorých situáciách mali prednosť v jazde dvaja účastníci premávky naraz. sme sa pôvodne domnievali, že je vlastníkom uvedenej komunikácie,“ povedal pre Naše Novinky hovorca TTSK Patrik Velšic.

Stanovisko Hlohovca

„Z hľadiska vlastníctva je kruhová križovatka súčasťou cesty II/513 a je vo vlastníctve TTSK,“ uviedla

Chýbajúca dopravná značka spôsobuje účastníkom premávky problémy.

vo svojom stanovisku prednostka hlohovského Mestského úradu Eva Lukáčová. „Pripojovaciu komunikáciu od obchodného centra vybudoval developer, ktorý zabezpečoval jeho výstavbu. Tento investor ju neodovzdal do vlastníctva, resp. do správy mesta Hlohovec. Vlastník komunikácie si túto skutoč-

nosť uvedomuje a na základe upozornenia Dopravného inšpektorátu objednal jej osadenie. Keďže tak urobila Správa a údržba ciest TTSK, môže si refundáciu nákladov uplatniť u vlastníka komunikácie.“ Prednostka tiež povedala, že pre operatívne riešenie podobných situácií v bu-

dúcnosti zabezpečí mesto Hlohovec dopravné značky, ktoré bude môcť okamžite umiestniť i na komunikácie, ktoré nie sú v jeho správe, a ktoré boli zničené vandalmi alebo v dôsledku dopravnej nehody. Text a foto: (sš)

CERTIFIKOVANÁ OPRAVÁRENSKÁ DIELŇA A VÝROBCA ŽELEZNIČNÝCH VOZIDIEL • Opravy a modernizácie osobných a nákladných vozňov

2008

• Výroba nových nákladných vozňov • Výroba komponentov nákladných vozňov • Výroba zváraných dielov • Nedeštruktívne skúšanie

NHC 3026/14

Koniarekova 19, 917 21 TRNAVA, Slovenská republika l Tel.: +421 33 5567 142 Fax: +421 33 5567 104 l e-mail: marketing@zos.sk l www.zos.sk

zos_70x148.indd 1

5/30/11 11:11 AM


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

8.5$-,1$2&(1,/$3202& 6/29(16.$ Ukrajinská strana ocenila doterajšiu pomoc Slovenskej republiky v rámci celkového prístupu Severoatlantickej aliancie k situácii na Ukrajine. Povedal to slovenský minister obrany Martin Glváč počas konferencie ministrov obrany NATO v Bruseli. Šéf slovenského rezortu obraQ\SULSRPHQXOåHQD]DVDGQXWt 5DG\1$728NUDMLQDXNUDMLQVNêPLQLVWHUREUDQ\0\FKDMOR.RYDĐSUHGVWDYLODNWXiOQX VLWXiFLXQD8NUDMLQHDRFHQLO SUtVWXSDSRVWRMMHGQRWOLYêFK NUDMtQ$OLDQFLHNGLDQLXYMHKR ãWiWHÄ7X6ORYHQVNiUHSXEOLND QH]DRVWiYD1DRSDNþLXåWR ERODKXPDQLWiUQDSRPRFSR]RURYDWHOLD2%6(DOHERSUHOHW\ OLHWDGLHODGRNRQFDDMUHYHU]Qê WRNSO\QX6ORYHQVNRQDWRPWR IRUPiWHQH]DRVWiYDOR³NRQãWDWRYDO*OYiþ 'LSORPDWLFNp]GURMH]SURVWUHGLD1$72WLHåSRWYUGLOLåH XNUDMLQVNiVWUDQDY\VRNRRFH-

ĖXMHVORYHQVN~SRPRFSULSUHVXQHDSURYL]yUQRPXE\WRYDQt D]DULDGHQtWêFKXNUDMLQVNêFK YRMDNRYNWRUtVDSRDQH[LL.U\PXUR]KRGOLQHSULþOHQLĢNUXVNêPR]EURMHQêPMHGQRWNiP DYUiWLĢVDQDXNUDMLQVNp~]HPLH SRGNRQWURORX~VWUHGQHMYOiG\ 6ORYHQVNRERORYWHMWRLQLFLDWtYHSUYpDGRNi]DORUêFKORUHDJRYDĢQDXNUDMLQVNpSRWUHE\ 1DRWi]NXQRYLQiURYþL¿QDQþQiSRPRFYRYêãNHMHGQHMPLOLDUG\GROiURYNWRU~GQHVDPHULFNêSUH]LGHQW%DUDFN2EDPD YR9DUãDYHSULVĐ~ELOSUHYêFKRGRHXUySVN\FKþOHQRY$OLDQFLHVDEXGHWêNDĢDM65PLQLVWHU*OYiþXYLHGROåH]DWLDĐ

0DUWLQ*OYiþPLQLVWHUREUDQ\

FKêEDM~SRGUREQRVWLDNpEXG~ SRGPLHQN\DPRåQRVWLSUHþHUSDQLHWêFKWR]GURMRYÄ=DWLDĐ QHYLHPHSRGUREQRVWL$NpEXG~ PRåQRVWLDSRGPLHQN\QDþHUSDQLHþLWREXGHLEDQDYêFYLN DOHERDMQDWHFKQLFNpGRY\EDYHQLH1DSRGUREQRVWLVLSRþ-

NiPH³XYLHGRO*OYiþ 0LQLVWHUSULSRPHQXOåHYUiPFL SRQ~NDQêFKNDSDFtW65SRQ~NDQDSUtNODGPRåQRVĢY\XåLWLD QDãLFKFYLþtVNSUHGRYãHWNêP OHWLVNRY/HãWLDWRDMYUiPFL VNXSLQ\9\ãHKUDGVNHMãWYRUN\ UR]ãtUHQHMR]iVWXSFRY8NUDMLQ\

'RGDOåHYãHWN\QDãHSRQXN\ $OLDQFLDSR]RUQHY\KRGQRWt XUREtSUtVOXãQêDXGLWDUR]KRGQHVDSUHWRþREXGHYGDQRP PRPHQWHQDMYêKRGQHMãLHSUH 1$72 7H[WDIRWR7$65

MENŠINY SA ÚSPEŠNE PREZENTOVALI NA DNI OTVORENÝCH DVERÍ NA ÚRADE VLÁDY SR YHĐDćDOãtFK]DXMtPDYêFK LQIRUPiFLt D KRGQRWQêFK SXEOLNiFLt

Letáky, brožúry, knihy a vystúpenia súborov – tým všetkým sa predstavilo počas sobotňajšieho Dňa otvorených dverí 13 národnostných menšín, ktorých aktivity sú podporované aj dotačným programom úradu vlády Kultúra národnostných menšín. 9 ãSHFLiOQRP VWiQNX VPQRåVWYRPSURSDJDþQêFK PDWHULiORYQiYãWHYQtFLRFHĖRYDOLQDMPlSUHW~WRSUtOHåLWRVĢVSUDFRYDQpLQIRUPDþQp EURå~U\NWRUpYVSROXSUiFL VR]iVWXSFDPLQiURGQRVWQêFKPHQãtQSULSUDYLOÒUDG VSOQRPRFQHQFDYOiG\65SUH QiURGQRVWQpPHQãLQ\

Propagačné materiály 9 EURå~UH VD QDFKiG]DM~ QDMG{OHåLWHMãLH LQIRUPiFLHRKLVWyULLDNXOW~UH YãHWNêFKWULQiVWLFKQiURGQRVWQêFKPHQãtQåLM~FLFK QD6ORYHQVNXĆDOãLDSXEOLNiFLDREVDKXMH]DXMtPDYRVWL RQiURGQRVWQêFKPHQãLQiFK ÄYNRFNH³VSROXVNUiWN\P

Kultúrne vystúpenia %RKDWRVĢWUDGtFLtQiURGQRVWQêFKPHQãtQSUH]HQWRYDOLDM Y\VW~SHQLD7DPEXUiãVNHM VNXSLQ\ÄýXQRYVNLEHüDUL³ ]ýXQRYDIRONOyUQHKRV~ERUX5XWKHQLDV~ERUX2KQLYp VUGFLDSULREþLDQVNRP]GUXåHQt=921ý(.D+XGREQRGUDPDWLFNpKRV~ERUX7DUDVDâHYþHQND

VORYQtNRP]iNODGQêFKVORY DIUi]YMD]\NRFKQiURGQRVWQêFKPHQãtQ3XEOLNiFLHV~ NGLVSR]tFLLDMQDVWUiQNH ZZZQDURGQRVWQHPHQVLQ\ JRYVN

Mimoriadny záujem 2VWiQRNEROPLPRULDGQ\ ]iXMHPDMSUHWRåHLQIRUPiFLH RNUHP ]DPHVWQDQNêĖ~UDGXVSOQRPRFQHQFD ±SUHGVWDYLWHOLHNQiURGQRVWQêFKPHQãtQ±SRGiYDOLDM VDPRWQt]iVWXSFRYLDQiURGQRVWQêFKPHQãtQQDMPlåLGRYVNHMUyPVNHMUXVtQVNHM þHVNHM FKRUYiWVNHM VUEVNHMDXNUDMLQVNHM9RVREných rozhovoroch poskytOLQiYãWHYQtNRPSRGXMDWLD

Vzácna návšteva 1D'QLRWYRUHQêFKGYHUtVD ]~þDVWQLOD VSOQRPRFQHQi PLQLVWHUND$QNLFD9ODãLþRYi]9HĐY\VODQHFWYD&KRUYiWVNHMUHSXEOLN\DNRDM0iULD -HGOLþNRYiSRYHUHQiSOQHQtP ~ORKVSOQRPRFQHQFDYOiG\ 65SUHQiURGQRVWQpPHQãLQ\ 0iULD-HGOLþNRYiSRYHUHQiSOQHQtP~ORKVSOQRPRFQHQFDYOiG\65 SUHQiURGQRVWQpPHQãLQ\

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

7H[WDIRWR7$65


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

7

3$5/$0(1732.5$ý8-(935È&, Rozsiahle diskusie o novele Ústavy SR, geologickom zákone, ale aj o druhom dôchodkovom pilieri spôsobili, že poslancom Národnej rady (NR) SR sa nepodarilo vyčerpať program 35. schôdze podľa pôvodného plánu. Do lavíc tak zasadnú aj štvrtý rokovací týždeň. Z celkovo 97-bodového programu musia otvoriť ešte 41 návrhov. 9GUYLYHMYlþãLQHLGHRSRVODQHFNpLQLFLDWtY\.'+FKFH VYRMtPQiYUKRP]iNRQDFKUiQLĢR]QDPRYDWHĐRYNRUXSFLH GDĖRYêFKDPDMHWNRYêFKWUHVWQêFKþLQRYSURWL]iXMPRPãWiWXREFtþLY\ããtFK~]HPQêFK FHONRY0LQXOêURNYVHSWHPEULYOiGQ\6PHU6'WHQWRQiYUKQHSRGSRULODPLQLVWHUYQ~WUD5REHUW.DOLĖiN 6PHU6' R]QiPLOåHMHKRUH]RUWSULSUDYXMHYODVWQ~~SUDYX=DSUiYQX QRUPXYWHG\KODVRYDOLSRVODQFL].'+2ďD120RVW+tG 6'.Ò'6 6D6 QH]DUDGHQtD5HQiWD=PDMNRYLþRYi]R 6PHUX6'6YRMVS{VRERFKUDQ\ERMRYQtNRYSURWLNRUXSFLL SUHGVWDYLDDM2ďD12

,JRU0DWRYLþD0DUWLQ)HFNR REDMD2ďD12 FKF~]DVH WUHVWDĢ¿UP\NWRUpQHY\SOiFDM~åLYQRVWQtNRPIDNW~U\]D QLPLY\NRQDQ~SUiFX7UHVWQRSUiYQXRFKUDQXSUHåLYQRVWQtNRYQDYUKXM~YQRYHOH7UHVWQpKR]iNRQD 3RVODQFLKQXWLD129$'DQLHOD /LSãLFDVDSRN~VLD]PHQLĢV~þDVQêSRPHUQêV\VWpPYRĐE\ SRVODQFRYGR1565QD]PLHãDQêďXGLDE\WDNPRKOLYROLĢ MHGQXSRORYLFXSRVODQFRYFH] VWUDQtFNHNDQGLGiWN\DNRGRWHUD] SRPHUQêV\VWpP DGUXK~ YlþãLQRYêPV\VWpPRP7HGD WDNåH]DNDåGêYROHEQêREYRGEXGH]YROHQêMHGHQSRVODQHF9QRYHOHÒVWDY\QDYUKXM~

7RPiã%RUHFPLQLVWHUVSUDYRGOLYRVWL

DM]UXãHQLHPLQLPiOQHKRNYyUDSUHSODWQRVĢYêVOHGNRYUHIHUHQGD3RGĐDV~þDVQpKR]iNRQDV~SODWQpDNVDQDĐXGRYRP KODVRYDQt]~þDVWQtPLQLPiOQH SHUFHQWRSUiYQHQêFKYROLþRY3RQRYRPE\UR]KRGRYDODQDGSRORYLþQiYlþãLQD]~þDVWQHQêFKYROLþRY ĆDOãLD UR]VLDKOD GLVNXVLD YUiPFLVFK{G]HVDRþDNiYDSUL6SUiYHRSOQHQt~ORK

]DKUDQLþQHMDHXUySVNHMSROLWLN\65YURNXSUL9êURþQHMVSUiYHRþOHQVWYH65Y(Ò DSUL+RGQRWLDFHMVSUiYHRGHVLDWLFKURNRFKQiãKRþOHQVWYD YÒQLL9ãHWN\WULGRNXPHQW\ SRVODQFRPSUHGVWDYtPLQLVWHU ]DKUDQLþQêFKYHFt0LURVODY /DMþiN QRPLQDQW6PHUX6' 'RGLVNXVLHVDRNUHPLQêFK FK\VWiDMGYRMQiVREQêH[SUHPLpUDH[PLQLVWHU]DKUDQLþ-

QêFKYHFt0LNXOiã']XULQGD =iXMHPSRVODQFRYPRåQRRþDNiYDĢDMSUL6SUiYHRS{VREHQt~åHUQtFN\FKQHEDQNRYêFK VSRORþQRVWtDHQRUPQRPQiUDVWHH[HNXþQêFKNRQDQtNWRU~ XYHGLHPLQLVWHUVSUDYRGOLYRVWL 7RPiã%RUHF QRPLQDQW6PHUX6' 7HQYGRNXPHQWHNRQãWDWXMHåHQHNDOpDDJUHVtYQH REFKRGQpSUDNWLN\]RVWUDQ\ QHEDQNRYêFKVSRORþQRVWtYRVtatných rokoch enormne narasWDM~DåHQD6ORYHQVNXV~WLVtFH VSRWUHELWHĐRYNWRUtEROLSRãNRGHQtDVWiOHV~SRãNRG]RYDQt QHEDQNRYêPLVXEMHNWPLÄ2WR KRUãLHMHWRWRNRQãWDWRYDQLHåH þDVWRLGHRVNXWRþQHPDUJLQDOL]RYDQpYUVWY\RE\YDWHĐVWYD NWRUpVDQDFKiG]DM~YRYHĐPL ]ORåLWHM¿QDQþQHMVLWXiFLLDMHGLQpYêFKRGLVNRYLGLDYUêFKOHM S{åLþNHRGQHEDQNRYpKRVXEMHNWX³XSR]RUQLO%RUHF 7H[WDIRWR7$65

PREZIDENTSKÁ RENTA SA ZVYŠOVAŤ HRNČIAR VERSUS MATOVIČ NEBUDE

Igor Matovič koná v mene svojej firmy, je preto otázne, či by mu nemal pre tento konflikt záujmov zaniknúť mandát. Myslí si to Andrej Hrnčiar zo Siete.

Odchádzajúca hlava štátu Ivan Gašparovič nemieni iniciovať zvýšenie doživotnej renty, ktorá podľa zákona patrí exprezidentom. 1HVSUDYtWDNQDSULHNWRPXåH MHKRSUHGFKRGFD0LFKDO.RYiþ XåQLHNRĐNRNUiWåLDGDOYOiGX65 RGRWiFLXQDVYRMHOLHþHEQp~þHO\Ä$NE\VRPWRVSUDYLOYHUHMQRVĢE\YWRPYLGHODQLHþR ~SOQHLQpDNRVRFLiOQXSRPRF H[SUH]LGHQWRYLNHćåHPQRKt ĐXGLDQD6ORYHQVNXPXVLDY\åLĢ]DPHQHMHXU³Y\VYHWOLO*DãSDURYLþ

Peniaze z rezervy .RYiþ]tVNDO]UH]HUY\SUHGVHGXYOiG\¿QDQFLHWDN]DSUHPLpUD5REHUWD)LFDDNRDM]D,YHW\ 5DGLþRYHM9URNXWREROR HXUQD~KUDGXRSDWURYDWHĐVNHMVOXåE\YVWDYHQHYOiGQRVWLYćDOãRPURNXHXUQD WHQLVWê~þHO9WRPREGREtãpIRYDODYOiGH5DGLþRYi3RQiVWXSHV~þDVQpKRNDELQHWXGRVWDOYODQLGRWiFLXHXUQD

,YDQ*DãSDURYLþSUH]LGHQW65

PHGLNDPHQWy]QXDRSDWURYDWHĐVN~OLHþEXDWHQWRURNWLVtFHXUQD~KUDGXQiNODGRYVSRMHQêFKVOLHþHQtP]GUDYRWQêFK SUREOpPRY

Zvýšenie renty nechce inciovať *DãSDURYLþVLYWHMWRV~YLVORVWL P\VOtåHYSRURYQDQtVRNROLWêPLãWiWPLQLHMHSRVWDYHQLHEêYDOêFKVORYHQVNêFKQDMY\ããtFK ~VWDYQêFKþLQLWHĐRYFHONRPG{VWRMQpÄ$OHRSDNXMHPQHPiP ]iXMHPDE\VRPLQLFLRYDOQLHþR NSUH]LGHQWVNHMUHQWH³]G{UD]QLO VWêPåHVDRWHMWRRWi]NHQHEDYLODQLVRåLDGQ\PLYUFKROQêPL SROLWLNPLýLWDNPLHQLYEXG~FQRVWLVSUDYLĢQLHNWR]SRVODQFRY SUtSDGQHYOiGDQHFKiYD*DãSD-

URYLþQDLFKXYiåHQLH3ULSRPHQXOåHYURNXVDYWHGDMãtQH]iYLVOêSRVODQHF)UDQWLãHN 0LNORãNRSRN~ãDOQRYHORX]ikona o platových pomeroch nieNWRUêFK~VWDYQêFKþLQLWHĐRY65 ]YêãLĢGRåLYRWQêSODWSUH]LGHQWD QD~URYHĖYêãN\SODWXþOHQD]iNRQRGDUQpKR]ERUX3DUODPHQW WRYWHG\RGPLHWRO 1D]iNODGHYV~þDVQRVWLSODWQpKR]iNRQDSDWUtSUH]LGHQWRYLSR VNRQþHQtYêNRQXMHKRIXQNFLH GRåLYRWQHSODWYRYêãNH HXUD1DRWi]NXþLEXGHNDELQHWLQLFLRYDĢQRYHOXVSRPtQDQHMOHJLVODWtY\NWRURXE\VDWiWR VXPD]YêãLODÒUDGYOiG\65 QHRGSRYHGDO 7$65

9êERUSUHQH]OXþLWHĐQRVĢIXQNFLtVDQDWHUD]0DWRYLþRYêP ~GDMQêPNRQDWHĐVWYRPYR¿UPHNWRU~SUHStVDOQDPDQåHONXQH]DREHUi-HKRãpI9LOLDP 1RYRWQê 6'.Ò'6 QHY\OXþXMHåHNWRPXSUtGH1D]iNODGH0DWRYLþRYêFKYêURNRYVD PX]GiåHOtGHU2ďD12KRYRUtDNRNRQDWHĐVSRORþQRVWLDQLH DNRþORYHNNWRUê¿UPXSUHYLHGROQDPDQåHONXÄ9êERUP{åH ]DþDĢNRQDQLHQD]iNODGHYODVWQHMLQLFLDWtY\DOHERP{åHSUtVĢ SRGQHW]YRQNX$NPiQLHNWR WDNpWRYHGRPRVWLQHFKGiSRGQHWYêERUX³SRYHGDO1RYRWQê 1DRWi]NXþLWHGDVWDþtNHćVD SRVODQHFIRUPiOQHY]GiWHMWRSR]tFLHQDSDSLHULPiYHFL Y\VSRULDGDQpDSRWRPNRQDQLHYPHQH¿UP\QLHMHNRQÀLNW]iXMPRY1RYRWQêSRYHGDOåHE\WRWDNWRQH]ĐDKþRYDO 0DWRYLþSUHGPpGLDPLSUL]QDO åHGRKDGRYDOFHQX]DLQ]HUFLX V5DGRVODYRP3URFKi]NRP SRWYUGLODMNRPXQLNiFLXVSUiYDPL606RSODWEiFK5RYQDNRY\KOiVLOåHEXGHVYRMHM¿U-

PHSRPiKDĢViPVDR]QDþLO ]DSRUDGFXVSRORþQRVWL.RQDWHĐRPMHSRGĐDMHKRVORYQLHNWRLQêÄ3RVODQHFPi]DNi]DQpE\ĢNRQDWHĐRPVSRORþQRVWL þLSRGQLNDĢYRYODVWQRPPHQH 7RV~GYHYHFLNWRUpPi]DNi]DQpRVWDWQpP{åH=iNRQPL YQLþRPQH]DND]XMHDE\VRP SRPiKDOREFKRGQtNRPDE\ VRPY\WYiUDOREFKRGQpVWUDWpJLHDE\VRPULHãLOURWDþNX³ Y\KOiVLO0DWRYLþ 7H[WDIRWR7$65

$QGUHM+UQþLDUSRVODQHF1565


8

naše novinky

LETO

10 VECÍ, KTORÉ MUSÍTE CEZ LETO URČITE STIHNÚŤ

QLHPHSRþDVWHSOêFKOHWQêFK YHþHURY7DNSUHþRMHGHQ]QLFK QHVWUiYLĢYSUtURGH"6WDQRYDQLHRSHNDþNDWRMHLEDSiU WLSRYDNROHWQ~QRFY\XåLĢ 3HNQêPVSHVWUHQtPMHSR]RURYDQLHDXJXVWRYHMQRþQHMREORK\PHWHRULFNpKRURMD3HU]HtG $NVLFKFHWHY\FKXWQDĢ SOiYDQLHYVUGFLSUtURG\QD-

KêPLSUHFKiG]NDPLYRNROt $NVDYiPQHFKFHWUiYLĢþDV RVDPRWH]REHUWHVYRMXSRORYLþNXDOHERSVtNDNWRUêWRXUþLWHRFHQt$NSVtNDQHPiWH GOKãHMSUHFKiG]NHVDEXGHWHãLĢDMSVtN]~WXONX &KêEDM~YiPVWDUtSULDWHOLD]RãNRO\DLFKQiYãWHYX VWHVtFHSOiQRYDOLDOHQHXVWiOHRGNODGDOL"'OKRVWHQHYLGHOL VYRMXURGLQXQDRSDþQRPN~WH UHSXEOLN\"8UREWHWRFH]OHWR 6ORYHQVNRXNUêYDPQRKRNUiV NWRUpVWHPRåQRHãWHDQLQHREMDYLOL3URVWUHGQtFWYRPWDNHMWR QiYãWHY\WDNPRåQRRSUiãLWH VWDUpSULDWHĐVWYiD]iURYHĖ REMDYtWHQRYpPLHVWD 3RG YSO\YRP KRU~þDYREþDVUREtPH ]YOiãWQH UR]KRGQXWLD 1DYãWtYLPH ĐDGRY~ MDVN\ĖXSUHWRåHFH]]LPX MH SUtOLã ]LPD7DN-

WLHåP{åHWHSUHNRQDĢRVREQê UHNRUGYMHGHQt]PU]OLQ\þL SUHþtWDĢPQRåVWYRNQtKRU\EiUVWYH$NVDSêWDWHSUHþR P\VDSêWDPHSUHþRQLH" .RPELQiFLDERGRY -HGQRWOLYpERG\P{åHWHNRPELQRYDĢ-HOHQQDYiVDNRVL VYRMYRĐQêþDV]RUJDQL]XMHWH 6N~VWHVLXURELĢYODVWQê]R]QDPPRåQRWURãNXLQãSLURYDQêDMWêPQDãtP DY\XåLWHOHWR QDSOQR

'RYROHQNRYDĢFH]FHVWRYQ~NDQFHOiULXMHXUþLWHSRKRdlné, avšak skúste v sebe obMDYLĢGREURGUXåQpKRGXFKD DVSUDYWHVLSURJUDPVDPL6DPR]UHMPHWDNWRVLY\SOQLĢþDV MHQDPiKDYpVWRMtWRYãDN]DWR DWDNêWRYêOHWEXGHPRåQRSDWULĢPHG]LWLHQDMNUDMãLH 2GVOQNDVLUDGLRGSRþL-

PLHVWRSUHSOQHQêFKN~SDOtVN 6ORYHQVNRSRQ~NDPQRåVWYR MD]LHUYNUiVQRPSURVWUHGt NWRUpYiã]iåLWRN]SOiYDQLD ]LQWHQ]tYQLD /HWQpNLQRVDWHãtYHĐNHMREĐXEH3R]ULHĢVLVNYHOê ¿OPQDQHYãHGQRPPLHVWHOiND QLHOHQ¿OPRYêFKQDGãHQFRY &HOêURNVLYUDYtWHåHNRQHþQHQDSHþLHWHFKXWQêDãĢDYQDWêRYRFQêNROiþDOHQHQDãOLVWHVLþDV"=iMGLWHQDWUK DXSHþWHEXEODQLQXSRNWRUHM VLYDãDURGLQDEXGHHãWHGOKR REOL]RYDĢSUVW\ 0iWH]iĐXE\QDNWRUpVL QHYLHWHSRþDVURNDQiMVĢþDV" 3RþDVGRYROHQN\WRP{åHWHGREHKQ~ĢýRWDNWRMHGQRGĖRYê PDUDWyQþtWDQLDNQtKSR]HUDQLD¿OPRYELF\NORYDQLDDOHER WXULVWLN\"$OHERVLMHGQRGXFKR ĐDKQLWHQDSRVWHĐDRGG\FKXMWH3URNUDVWLQiFLDMHVtFHPUKDQLHþDVRPDOHQLNWRQHYUDYtåHQLHMHSUtMHPQi $NYiPSRþDVURNDFKêED SRK\EP{åHWHWRGRKQDĢGO-

d

o k a ,

40

Leto býva zvyčajne najočakávanejším ročným obdobím. Nielen pre slnečné dni, ktoré ho sprevádzajú, ale i pre možnosť vychutnať si počas dovolenky to, čo sme si odopierali počas celého roka. Tu je pár tipov na letné aktivity, ktoré by ste určite nemali vynechať.

10 TIPOV NA CHALUPU Niektoré veci alebo osoby si so sebou na chalupu môžeme, musíme, alebo nesmieme zobrať. Kombináciu týchto vecí sme zhrnuli v desiatich tipoch. Tipy nie sú radené podľa dôležitosti a je možné ich čítať aj zdola nahor. 3U~WHQêN{ãVPDþLDWNDPLDOHERVPDþNRXNWRUiSRURGt3RGREQêN{ãPDOD %DELþND%RåHQ\1HPFRYHM %DELþND %RåHQ\ 1HPFRYHMDNRYãHWFLYLHPHYLHGODSUtNODGQêLG\OLFNêåLYRW na vidieku. 1LHþRVNOHQHQp$NR VDKRYRUtQHH[LVWXMHåLDGQH SUDYLGORåHYFKDOXSHPXVt E\ĢYãHWNR]GUHYD =DSHNQ~]iFORQNXVD GDM~XNU\ĢU{]QHQHGRVWDWN\NWRUpP{åHPDĢFKDOXSD=iFORQN\GRFKDO~SSDWULDDRGSDGN\V~NUDMãLHNHć LFKQHYLGLHĢ =iSLVQtNDE\VPHVL ]DStVDOL]iåLWN\]FKDOXS\ 3tVDĢ VL GR QRWHVX DOHER YLHVĢVLGHQQtNPiSR]LWtYQ\YSO\YQDSV\FKLNX-HOHQ PiOR]iĐXENWRUpQLþQHVWRMD3tVDQLHMHMHGQêP]QDMHNRQRPLFNHMãtFKNRQtþNRY

$NEXGHWHVWH[WRPVSRNRMQtDGRWNQHWHVDUHJLRQiOQHMSUREOHPDWLN\SRNRMQH QiPWH[W]DãOLWHGR1DãLFK Noviniek. -HGOR Y NRQ]HUYH 6RYHUHQêPGiWXPRPVSRWUHE\$E\VPHVDY\KOLQi-

NXSRPYGHGLQVNêFKSRWUDYLQiFKNWRUêFKRWYiUDFLH KRGLQ\V~YlþãLQRXRSRORYLFXNUDWãLHDNRWLHYPHVWiFK 'HWL$NPiPHYODVWQpGHWLMHGREUpQDQHQH]DEXGQ~ĢDE\QiVSRQiYUDWH GRPRYQHþDNDORQHPLOpSUHNYDSHQLH$OHERGHĢRPQHFKDĢGRPDGRVWDWRþQ~]iVREXY\ããLHVSRPtQDQêFK NRQ]HUY 7. Milovanú osobu. V noYRPSURVWUHGtVDĐXGLDþDVWRNUiWVSUiYDM~LQDN1DPLHVWHNWRUpMHL]RORYDQpPiPH ãDQFXVSR]QDĢþORYHNDDM ]GUXKHMDWUHWHMVWUDQ\0LORYDQ~RVREXP{åHPHY\VWDYLĢU{]Q\PVN~ãNDPNWRUpSR]QiPH]URPDQWLFNêFK ¿OPRYDDNRYLHPHURPDQWLFNp¿OP\VDNRQþLDãĢDVWQHDOHERVYDGERX=DXMtPDYêP]GURMRPLQãSLUiFLHMHDM UR]SUiYNDR3HUQtNRYHMFKD-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

O~SNH2GRKUiYDVDYKOERNRP OHVHDSRQ~NDQHNRQYHQþQêQiKĐDG DNRVLSRUDGLĢVSUHE\WRþQêPLRVREDPLDOH RSlĢYãHWNRVNRQþtãĢDVWQH D]ORMHSRWUHVWDQp 9tQRDOHERQLHþRRVWUHMãLH1DGOKpOHWQpYHþHU\ DOHERNĐDKãLHPXQDGYLD]DQLX]QiPRVWt7DNWRP{åHPH]tVNDĢQRYêFKSULDWHĐRYNWRUtQiPFH]]LPX FKDOXSXSRVWUiåLD9SUtSDGHåHVDDONRKROLFNêPQiSRMRPY\KêEDPHGHVWLOiW\ VDGDM~Y\XåLĢDNRGH]LQIHNFLD.DåGiURGLQDPiYODVWQpWLS\DVN~VHQRVWL 9OQXDLKOLFH3OHWHQLHMHXSRNRMXM~FHDYþDVRFK]LP\QiVEXGHãiOXSOHWHQêQDFKDOXSHKULDĢDNR VSRPLHQNDQDOHWR3HNQp ãiO\VLP{åHN~SLĢNDåGê

9\U R E L Ģ si šál vlastQRUXþQHMHVNXWRþQRXYê]YRXSUHY\WUYDOêFK 1DãH1RYLQN\$OH MHSUDYGHSRGREQpåH1DãH 1RYLQN\QRVtQDFKDOXSX SRãWiUNDDXåWDPQDYiVþDNDM~$NQDFKDOXSXSUHGVDOHQ1RYLQN\QHFKRGLD R]QiPWH WR UHGDNFLL $N YiP1RYLQN\QDFKDOXSX QRVt SRãWiUND D SULQHVLHWHVLDMYODVWQp]GRPRYD P{åHWHSRURYQiYDĢGLDQLH YRNUHVRFK


číslo 11/2014

LETO

9

10 RÁD PRED CESTOU DO ZAHRANIČIA Ak sa chystáte v lete na zahraničnú dovolenku, ponúkame vám 10 dôležitých rád na čo nezabudnúť pred odchodom, či už pojdete autom do Chorvátska, letecky do Španielska alebo vláčikom do Nemecka. 9ãHWN\GRNODG\SUHGRGFKRGRPGYDNUiWVNRStURYDĢ± MHGQXNySLXVL]REHUWHVRVHERXGUXK~QHFKDMWHURGLQH 9SUtSDGHVWUDW\GRNODGRYþL RGFXG]HQLDXĐDKþtWHY\EDYRYDQLHVHEHDMSROtFLt 3UHGNRStURYDQtP sa

si u å

le t

YãDNXLVWLWHåHYãHWN\GRNODG\V~SODWQp1LHNWRUpNUDMLQ\Y\åDGXM~PLQLPiOQXSODWQRVĢ FHVWRYQêFK GRNODGRY ±PHVLDFRYDMSRQiYUDWH ]GRYROHQN\ 1LHYãHWFLVDFK\VWiWHGRYROHQNRYDWYOX[XVQêFKKRWHORFKVSULSRMHQtPQDLQWHUQHW SUHWRVLQH]DEXGQLWHYãHWN\ G{OHåLWpNRQWDNW\QDVORYHQVN~DPEDViGXDVLVWHQþQp VOXåE\þL]iFKUDQQp]ORåN\]LVWLĢHãWHYSRKRGOtGRPRYD 3UL FHVWHGRþOHQVNêFK NUDMtQ (Ò MH SRWUHEQpPDĢ VRVHERXSUHXND] SRL V W H Q F D 'R LQêFK NUDMtQ VL

o!

YãDN QH]DEXGQLWH SUHG Y\FHVWRYDQtPX]DYULHĢFHVWRYQpSRLVWHQLH2NUHP]iNODGQêFKVOXåLHEDNRMHSRLVWHQLH OLHþHEQêFKYêORKþLSRLVWHQLH SULVWUDWHEDWRåLQ\VDP{åHWHSULSRLVWLĢDMQDH[WUpPQH ãSRUW\þLDNFKFHWHPDĢQiURN SULPHãNDQtOHWHFNHMGRSUDY\ =EDĐWHVLVRVHERXFHVWRYQ~OHNiUQLþNXVR]iNODGQêPL SRWUHEDPL1HPDOLE\YQHM FKêEDĢSDUDOHQUHK\GUDWDþQê UR]WRNSUL~SDORFKVSUHMVREVDKRPSDQWKHQROXSULVSiOHQLQiFKSULRGUHQLQiFKVD]tGH OHXNRSODWþLREYl]DOHDMGH]LQIHNþQêSURVWULHGRNþLSLQ]HWDQHEXGHQD]DKRGHQLH 'DMWHURGLQHDOHER]QiP\FKYHGLHĢNHG\DNDPFHVWXMHWH1HFKDMWHLPLQIRUPiFLHYDNRPKRWHOLVDEXGHWH SRþDVGRYROHQN\QDFKiG]DĢ DGRKRGQLWHVLVQLPLSUDYLdelný kontakt. =iNODGQp LQIRUPiFLH R NDåGHM NUDMLQH QiMGHWH QDVWUiQNH0LQLVWHUVWYD]D-

KUDQLþQêFKYHFL65DOHERDM QDVWUiQNDFKMHGQRWOLYêFKYHĐY\VODQHFWLHYDNUHGLWRYDQêFK Y651DMG{OHåLWHMãLHV~QDMPl LQIRUPiFLHREH]SHþQRVWQHMVLWXiFLLYNUDMLQHSRYLQQRPRþNRYDQtþLPLHVWQ\FK]Y\NRFK 3UHRGFKRGRPQH]DEXGQLWH]DYULHĢRNQi]DWLDKQXĢ åDO~]LHDUROHW\Y\SQLWHYRGX SO\QDYãHWN\HOHNWURVSRWUHELþH1HFKDMWHQiKUDGQpNĐ~þH VYRMLPVXVHGRPDE\KRDVSRĖGYDNUiWGRWêåGĖDVNRQWURORYDOL9HćþRDNYiVY\WRSLDVXVHGLD"1D]R]QDPVL ]DStãWHDMY\SUi]GQHQLHFKODGQLþN\DY\V\SDQLHVPHWtLQDN E\VWHWRSRQiYUDWH]GRYROHQN\PRKOLĐXWRYDĢ 1DMYKRGQHMãLDQDVWUiåHQLHPD]QiþLNDMHQHMDNiEOt]ND RVREDNWRUi]YLHUDWNRSR]Qi 2SDWURYQtNRYLQHFKDMWHSRGUREQpLQãWUXNFLHRYDãRPPLOiþLNRYLDDMVXPXQDSUtSDGQpYêGDYN\ âWDQGDUGQHKRWHO\XE\WRYiYDM~ NOLHQWRY Då SR

KRGLQHSUHWRLVWHRFHQtWHDNVLEXGHP{FĢVSUtMHPQLĢ þDNDQLHQDSOiåLDOHERSULKRWHORYRPED]pQHDQHEXGHPXVLHĢ KĐDGDĢSODYN\QDVSRGXNXIUD 3ULEH]SHþQRVWQHMNRQWUROHQDOHWLVNXQDMþDVWHMãLH ]SUtUXþQHMEDWRåLQ\Y\KDG]XM~PDQLN~URY~V~SUDYXYUHFNRYêQRåtNåLOHWN\DGRNRQFDDMWHNXWLQ\NWRUpPDM~YLDF DNRPO1DþLHUQXOLVWLQX SDWULDDMPHþHPtQ\JUDQiW\UR]EXãN\DOHDMOXN\ãtS\ DRãWHS\

10 RÁD, AKO SA UDRŽAŤ FIT Prichádza čas, kedy každý z nás premýšľa o tom, ako sa dostať pred letom do formy. Namiesto rád, ako by ste mohli schudnúť do plaviek, vám ponúkame cenné ponaučenia overené rokmi. Pretože udržať sa fit nezávisí len od cvičenia a diétneho mučenia...

 &KRćte na turistiNX±þtPY\ããLHWêPOHSãLH ýR QD WRP åH MH YRQNXƒ&9iãSRFLWEXGH QDÄQHY\SRWHQLH³ %HUWHQDY\FKiG]N\ DMYDãLFKãWYRUQRKêFKPLOiþLNRYWUiYWHVQLPLYHĐD þDVX9iãUR]PD]QDQêGêFKDYLþQêDOHQLYêIUDQF~]VN\EXOGRþHNYiP]DWRLVWR SRćDNXMH $MYQDGFKiG]DM~FLFK WHSOHMãtFKGĖRFKMHSRWUHEQpXGUåLDYDĢPR]JRYp]i-

YLW\YÄNXU]H³ 8þWHVDVRVYRMLPLGHĢPL±QDMOHSãLHPDWHPDWLNX ±GHWLYiV]DWREXG~ PLORYDĢ -HG]WH GDU\ PRUD 1H]DE~GDMWHYãDNåHQDSU YHĐUêEMHQDVYHWHPiORDKRPiUHVDWHSHOQHSULSUDYXM~ ]DåLYD7LHSUHWR]MHGiOQLþNDY\ãNUWQLWHäUDORNRYQHORYWHVDPLDNQDWRQHPiWH SRWUHEQ~SUD[ 9\YDĐRYDĢVDQDOHKiWNXXEDEN\QDFKDOXSHWLHå QLHMHQDMOHSãLH=REHUWHPRW\NXDRNRSWHMDKRGRYp]iKRQ\ âĐDKDþNRYp SRKiUH WDNEXG~FKXWQDĢHãWHOHSãLH$YiãVSiOHQêFKUEiWþDVRPWURFKXVWPDYQHGRSULMDWHĐQHMSRGRE\ 1HQDGiYDMWHQDQDãXVORYHQVN~GRPRYLQX6SR]QiYDMWHNUiV\URGQHM]HPH±þL

WHRþDPLQDGPyGQ\PLþDVRSLVPLäHQ\EXG~ãĢDVWQpDPRåQRYiVSXVWLDQDWUL GQL QD ÄR]GUDYQ~³ FKDWX VNDPRãPL 0HGLWXMWH.HG\NRĐYHN DNGHNRĐYHN1LHMHQLþOHSãLH DNRSRþ~YDĢ]YXN\SUtURG\ ãXPPRUDDOHERGêFKDĢþHUVWYêKRUVNêY]GXFK3R]QiPND±Y\VN~ãDMWHPHGLWRYDĢ YNDQFHOiULLDOHERYRIDEULNH +ODV\YDãLFKQDGULDGHQêFK P{åX]QLHĢDNRSR]HPVNêUDM 6WUiYWHYHĐDþDVXVĐXćPLNWRUêFKQHPiWHUDGL1Lþ WDN QHSRVLOQt RUJDQL]PXV DYiãKRYQ~WRUQpKRGXFKD XåYDXWHDOHER]NRQVNpKR PDUiWRY&KODSLEXG~ãĢDVWQt DNRNHćVDEXGHWHXVPLHYDĢ FKUEWD1D6ORYHQVNXMHYåG\ DPRåQRYiPSRåLþDM~VYRMX QDVYRMKRQDMYlþãLHKRQHSULDYHĐDPLHVWNGHVDĐXGLDPDM~ NUHGLWNXQDUêFKORPDUDWyQ WHĐD%XGHWHVDFtWLĢDNRE\VWH RYHĐDKRUãLHDNRY\ SRREFKRGRFK SUiYH]GRODOL0RXQW(YHUHVW âSHFLiOQDUDGDSUHåHQ\ âSHFLiOQDUDGDSUHPX±EXćWHPLOpQDVYRMLFKSDUW- åRY±EXćWHPLOtQDVYRMHSDUWQHURY3R]HUDMWHVQLPLKR- QHUN\3RFKYiĐWHLPREHG 'YRMVWUDQXSULSUDYLODUHGDNFLD )RWRGUHDPVWLPHFRP NHMIXWEDOQHLJQRUXMWHLFKND- QRYêNRVWêPQHSUHYUDFDM-


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

9é6/('.<0$785Ë7 Slovenská literatúra, anglická gramatika či priestorová geometria. V týchto oblastiach sa na tohtoročných písomných maturitách žiakom darilo najslabšie. Gymnazisti aj tento rok výrazne viedli pred žiakmi stredných odborných škôl. 0DWXUDQWL]YOiGOLVORYHQþLQX SULHPHUQHQDSRGREQHM~URYQLDNRYODQL=DQJOLþWLQ\VD J\PQD]LVWLDMåLDFLQDRGERUQêFKãNROiFKRQLHþR]KRUãLOL 2QLHNRĐNRSHUFHQWKRUãLHDNR v minulom školskom roku naStVDOLåLDFLQDPHQãLQRYêFK ãNROiFKWHVW\]PDćDUþLQ\DM VORYHQþLQ\

Literatúra 7HVW]RVORYHQþLQ\QDStVDOLPDWXUDQWLSULHPHUQHQDSHUFHQWDERGRY*\PQD]LVWLGRVLDKOL~VSHãQRVĢSHUFHQWD åLDFL62âDNRQ]HUYDWyULtR SHUFHQWPHQHM±SHUFHQWD0DWXUDQWRPQDMOHSãLHLãOR þtWDQLHVSRUR]XPHQtPQDMKRUãtEROLYOLWHUiUQHM]ORåNH 5RYQêFKSHUFHQWDOHERPHQHM]WHVWX]RVORYHQþLQ\PDOL WDNPHUãW\ULSHUFHQWiPDWXUDQWRYÄ&LUNHYQpãNRO\GRVLDKOLYê]QDPQHOHSãLHYêVOHGN\

DNRãNRO\V~NURPQp³XYLHGOR W\]QHPþLQ\7~VLDNRFXG]t YVSUiYHPLQLVWHUVWYR MD]\NWHQWRURNY\EUDORY\ãH 1DMOHSãLH]RVORYHQþLQ\REVWiOL åLDNRY åLDFLELOLQJYiOQ\FKJ\PQi]Lt

Matematika Jazyky =MD]\NRYVLQDMYLDFåLDNRY YROLORDQJOLþWLQX*\PQD]LVWLPXVLDStVDĢWHVW]Y\ããHM ~URYQH%WHQWRURNMXDEVROYRYDORY\ãHåLDNRYWHVWQD~URYQL%StVDOR Y\ãHåLDNRY3ULHPHUQi~VSHãQRVĢWHVWXXJ\PQD]LVWRYERODQD~URYQL SHUFHQWDQDRGERUQêFKãNROiFKDNRQ]HUYDWyULiFK SHUFHQWDÄ1DMOHSãLHYêVOHGN\GRVDKXM~åLDFLYRERFK ~URYQLDFKYþDVWLSRþ~YDQLH VSRUR]XPHQtP1DMYlþãLH SUREOpP\YãHWNêPåLDNRP SUDYLGHOQHUREtþDVĢJUDPDWLND³]KRGQRWLORPLQLVWHUVWYR+RUãLHQHåDQJOLþWLQX QDStVDOLDMWHQWRURNåLDFLWHV-

0DWHPDWLNXVLåLDFLDNRPDWXULWQêSUHGPHWY\EHUDM~GREURYRĐQH7HQWRURN]QHMPDWXURYDORåLDNRYWHGD DVL SHUFHQW 9lþãLQX SHUFHQWWYRULOLJ\PQD]LVWL3ULHPHUQHWHVWQDStVDOLPDWXUDQWLQDSHUFHQWD2YHĐDOHSãLHREVWiOLJ\PQD]LVWL WtWHVWQDStVDOLQDSHUFHQW NêPåLDFLVWUHGQêFKãN{OQD SHUFHQW

Maturanti sa zhoršili aj v maďarčine .êPYPLQXORPURNXQDStVDOL åLDFLWHVW]PDćDUþLQ\SULHPHUQHWDNPHUQDSHUFHQWWHQWR URNERODSULHPHUQi~VSHãQRVĢ SHUFHQW0DWXUDQWLYãNROiFKVY\XþRYDFtPMD]\NRP

,OXVWUDþQpIRWR7$65

PDćDUVNêPVD]KRUãLOLDMYVORYHQþLQH9PLQXORPãNROVNRP URNXQDStVDOLWHVW]RVORYHQVNpKRMD]\NDDOLWHUDW~U\QD 55 percent, tento rok to bolo SHUFHQW 3tVRPQpPDWXULW\QD6ORYHQsku tento rok absolvovalo åLDNRYQDVWUHGQêFK ãNROiFK5LDGQ\WHUPtQERO YPDUFLQiKUDGQêYDSUtOL1D WRDE\åLDN]PDWXURYDO]Y\XþRYDFLHKRDFXG]LHKRMD]\ND

PXVtPDĢYLDFDNRSHUFHQW ERGRY]WHVWXDOHERYLDFDNR SHUFHQWERGRY]RVORKXäLDFL NWRUtQHXVSHOLYStVRPQHMPDWXULWQHMVN~ãNHYULDGQRPWHUPtQHVLP{åXY\EUDQ~þDVĢ]RSDNRYDĢYVHSWHPEUL2SUDYQê WHUPtQMHVWDQRYHQêYþDVHRG ±VHSWHPEUD1DUHSDUiWVDPXVLDSULKOiVLĢULDGLWHĐRYLGRM~QD 7$65

NAJLEPŠIE VÝSLEDKY ŠKÔL V DEVIATACKOM MONITORE Ministerstvo školstva a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zverejnili výsledky tohtoročného Testovania 9. Priemerne dosiahli deviataci na Slovensku z testu z matematiky 54,67 percenta a zo slovenčiny 62 percent.

äLDFLURþQtND=âY6QLQH

7$65SULQiãD]R]QDPãN{ONWRUpYMHGQRWOLYêFKNUDMRFKGRVLDKOLY7HVWRYDQtQDMOHSãLH YêVOHGN\]PDWHPDWLN\DVORYHQVNpKRMD]\ND9.RãLFNRP NUDMLERGRYDOD=iNODGQiãNROD =â 7-0RXVVRQDY0LFKDORYFLDFK-HMåLDFLGRVLDKOL]PDWHPDWLN\YSULHPHUHSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD

1DMOHSãRXãNRORXY3UHãRYVNRP NUDMLMH=ââWXGHQWVNiY6QLQH NGHPRQLWRU]PDWHPDWLN\QDStVDOLGHYLDWDFLYSULHPHUHQD SHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\QD SHUFHQWD9%DQVNRE\VWULFNRP NUDMLMHQDSUYRPPLHVWH=â6ORERGQpKRVORYHQVNpKRY\VLHODþD Y%DQVNHM%\VWULFL=PDWHPDWLN\WXåLDFLSULHPHUQHGRVLDKOLSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD 1DMOHSãLHYêVOHGN\YäLOLQVNRP NUDMLPDOD=â1iEUHåQiY.\VXFNRP1RYRP0HVWH7HVW ]PDWHPDWLN\WXåLDFLQDStVDOLQDSHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\QDSHUFHQWD 91LWULDQVNRPNUDMLMHQDM~VSHãQHMãRXãNRORX=âVY'RQ%RVFDQD8OLFLď)XOOXY7RSRĐþDQRFK3ULHPHUQêYêVOHGRN z testu z matematiky tu bol

SHUFHQWD]RVORYHQþLQ\ SHUFHQWDâNRODNWRUHMVD QDMYLDFGDULORY7UHQþLDQVNRP NUDMLMH=â.XEUDQVNiY7UHQþtQH'HYLDWDFLGRVLDKOL]WHVWX]PDWHPDWLN\SHUFHQWD]RVORYHQþLQ\SHUFHQWD 97UQDYVNRPNUDMLVDQDMOHSãLHXPLHVWQLOD=â.RPHQVNpKRY6HQLFL3ULHPHUQêYêVOHGRN]WHVWX]PDWHPDWLN\WXERO SHUFHQWDD]RVORYHQþLQ\ SHUFHQWD 5HEUtþHNãN{OY%UDWLVODYVNRP NUDMLYHGLH=âVY)UDQWLãND ]$VVLVLQD.DUORYHVNHMY%UDWLVODYH=RERFKSUHGPHWRYWX GHYLDWDFLGRVLDKOLYLDFDNR SHUFHQW=PDWHPDWLN\QDStVDOLWHVWQDSHUFHQWD]RVORYHQþLQ\]DVQDSHUFHQWD

aktuálne správy zz vášho vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk www.nasenovinky.sk novi

7$65

'R9HĐNHM%ULWiQLHFKRGtPHKODYQH]DSUiFRXåLDĐQLHYãHWFL)RWR7$65

TRESTNÉ ČINY SLOVÁKOV V ZAHRANIČÍ Slovenské zastupiteľské úrady (ZÚ) boli minulý rok informované o 1 946 prípadoch trestnej činnosti Slovákov spáchaných v 41 štátoch sveta. 1HMGHYãDNRYãHWN\SUtSDG\ SUHWRåHQD]iNODGH9LHGHQVNpKRGRKRYRUXRNRQ]XOiUQ\FKVW\NRFKSUtVOXãQpRUJiQ\GDQpKRãWiWXLQIRUPXM~R ]DWNQXWtXYl]QHQtþL]DGUåDQtLEDYWHG\NHćRWRGRW\þQiRVREDSRåLDGD =R VSRPHQXWpKR SRþWX VD QDMþDVWHMãLHWHGDYSUtSDGRFK GRSXVWLOL 6ORYiFL WUHVWQHMþLQQRVWLYR9HĐNHM

%ULWiQLL 1DVOHGXM~ ýHVNR 5DN~VNR 0DćDUVNR 3RĐVNR  D1HPHFNR Ä,GHRãWiW\ VQDMY\ããtPSRþWRPGOKRGREêFKþLNUiWNRGREêFKSRE\WRY REþDQRY65Y]DKUDQLþt,FK WUHVWQiþLQQRVĢY]iPRUVNêFK NUDMLQiFKMHVN{URNUDMRYêP MDYRP³NRQãWDWXMH0=9 7$65


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

11

3$&,(17,%<6$ý26.2520$/,=%$9,ġ 1,(.725é&+323/$7.298/(.È5$ Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní-v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. 0LQLVWHUVWYR ]GUDYRWQtFWYD SUHGVWDYLOR ]PHQ\ Y SRSODWkoch, ktoré pripravilo v spoOXSUiFLVOHNiUPLSDFLHQWPLD Y\ããtPL~]HPQêPLFHONDPL 3RGĐDãpIN\UH]RUWX]GUDYRWQtFWYD=X]DQ\=YROHQVNHM QRPLQDQWND6PHUX6' E\QRYê V\VWpPPRKROSODWLĢXåQDMHVHĖWRKWRURNX

Nejasný systém 'RWHUDMãtV\VWpPSRSODWNRYSRGĐDPLQLVWHUN\QHMDVQHVWDQRYRYDO]DþRSDFLHQWP{åHDPXVt SODWLĢ6WiYDOLVDWDNSUtSDG\ åHSDFLHQWLSODWLOL]DSRVN\WQXWLHPRELOXQDOHNiUDY\VWDYHQLH UHFHSWXEH]þDNDQLDREMHGQDQLH na vyšetrenie formou e-mailu, NRPIRUWSULþDNDQtþR]QDPHQDORYRGXDSODVWRYpSRKiUHD ćDOãLH3RGĐDQRYpKRV\VWpPX SDFLHQWQHPiSODWLĢSRSODWN\]D åLDGQH~NRQ\V~YLVLDFHVY\ãHWUHQtPNWRUpOHNiURPSOQHKUDGLDSRLVĢRYQHÄ'RWRKWRY\ãHWUHQLDVSDGiREMHGQiYDQLHRNUHP REMHGQiYDQLDNWRUpMHVNXWRþ-

QHSUHGQRVWQpWHGDGRSLDWLFK GQt7DNLVWRDMYãHWN\YêVWXS\ DSRWYUGHQLDV~YLVLDFHVY\ãHWUHQtPNWRUpSUHEHKORV~V~þDVĢRXSODWE\NWRU~GRVWiYDOHNiU ]YHUHMQpKR]GUDYRWQpKRSRLVWHQLDDQHP{åHSêWDĢ]DWRSRSODWN\RGVYRMKRSDFLHQWD´Y\KOiVLOD=YROHQVNi3ODWLĢE\VDWDN po novom nemalo ani za potvrGHQLHRVSUDYHGOQHQN\SUHGLHĢD þLY\StVDQLHQiYUKXQDN~SHĐQ~ OLHþEXÄ3RSODWN\EXG~P{FĢY\EHUDĢ]DVOXåE\V~YLVLDFHVSRVN\WRYDQtP]GUDYRWQHMVWDURVWOLYRVWLD]DYêNRQ\SULFKRUREiFK NWRUpQLHV~KUDGHQp]YHUHMQpKR ]GUDYRWQpKRSRLVWHQLD´GRSOQLODJHQHUiOQDULDGLWHĐNDOHJLVODWtYQRSUiYQHMVHNFLH0=.ULVWtQD1HGLHONRYi

=X]DQD=YROHQVNiPLQLVWHUND]GUDYRWQtFWYD

SUHVQ~YêãNXSRSODWNRYDQLLFK OLPLW\3RSODWN\VLVWDQRYLDVDPRWQtOHNiULFHQQtN\LPEXG~ VFKYDĐRYDĢVDPRVSUiYQHNUDMH Ä9\ããLH~]HPQpFHON\PDM~]iURYHĖNRPSHWHQFLXNRQWURORYDĢ LFKGRGUåLDYDQLHDMLFKSRNXWRPoplatky stanovia lekári YDĢYSUtSDGHQHGRGUåLDYDQLD´ =iNRQVWDQRYtåHOHNiUQHVPLH GRGDODPLQLVWHUND SRGPLHĖRYDĢSRVN\WQXWLH]GUDYRWQHMVWDURVWOLYRVWLSOQHKUDGH- Zjednotenie dokladov QHM]YHUHMQpKRSRLVWHQLDDNR- 1RYHOD]iNRQDWLHåVSUHVQtDNR XNRĐYHNSODWERXRGSDFLHQWD PiY\]HUDĢGRNODGR]DSODWH1RYiOHJLVODWtYDQHVWDQRYXMH Qt5H]RUWXSR]RUĖXMHåHOHNiU

=YêVOHGNRYY\SOêYDåHRSURWL SUHGFKiG]DM~FLP]LVWHQLDPYêUD]QHQDUiVWROSRGLHOSUREOpPRYêFKåLDNRYQDSUYRPVWXSQL=â 1HJDWtYQHSUHMDY\VDWDNPHUY\URYQDQHWêNDM~åLDNRYYãHWNêFK YHNRYêFKVNXStQSULþRPYêUD]QHVW~SROSRþHWSUREOpPRYêFK GLHYþDW$NRSULEOtåLORGERUQê

,OXVWUDþQiIRWR7$65

JDUDQWSURMHNWXâWHIDQ0DWXOD QD]iNODGHSULHVNXPXSHUFHQWSUREOpPRYêFKåLDNRYY\ND]XMHSRUXFK\YXþHQtDćDOãtFK SHUFHQWPiSRUXFK\YVSUiYDQt3RUXFK\YXþHQtVDSUHMDYXM~QDMPlYãSHFL¿FNêFKQDUXãHQLDFKSULþtWDQtDStVDQt7ULHGQL XþLWHOLDåLDNRYXYLHGOLåHSUL

Pozitívna úprava =PHQ\YSRSODWNRFKYtWD$VRFLiFLDQDRFKUDQXSUiYSDFLHQWRY 65Ä7RWRMHSR]LWtYQD~SUDYD´

]KRGQRWLOGQHVSUH]LGHQWDVRFLiFLH3HWU.XþHUDNWRUêRFHĖXMHåHVDQDQHMSRGLHĐDOLRNUHP PLQLVWHUVWYDDMSDFLHQWLDOHNiUL3RGĐDSUYpKRYLFHSUH]LGHQWD$VRFLiFLHV~NURPQêFKOHNiURY0DULDQDâyWKDMHGREUpåH UH]RUWFKFHXURELĢSRULDGRNY V\VWpPHSRSODWNRY1DGUXKHM VWUDQHGRGiYDåHOHNiULNWRUt Y\EHUDM~DEVXUGQpSRSODWN\ V~VN{UYêQLPNDPL 7H[WDIRWR7$65

NOVÝ SPRÁVCA MS

PROBLÉMOVÍ ŽIACI Aktuálne výsledky výskytu sociálnej patológie v správaní sa žiakov v základných školách na Slovensku predstavili garanti tohto národného projektu na tlačovej konferencii.

KRPiY\GDĢDXWRPDWLFN\QLH QDY\åLDGDQLHSDFLHQWD1DGRNODGHPiE\ĢSUHVQHXYHGHQp ]DþRSDFLHQW]DSODWLOQLHOHQWR åHLãORRDGPLQLVWUDWtYQ\SRSODWRNDNRVDVWiYDORYQLHNWRUêFK SUtSDGRFK$PEXODQFLDPXVtQD GRNODGHSUHVQHXYLHVĢDMFHQXD GiWXPSRVN\WQXWLD

SRUXFKiFKVSUiYDQLDSUHYOiGD LPSXO]tYQHNRQDQLHQHJDWLYLVWLFNpSRVWRMHDLQNOLQRYDQLHåLDNRYNSUREOpPRYêPVNXSLQiP $NRGRSOQLO0DWXODSUHWUYiYDM~ SUREOpP\VR]iãNROiFWYRP3UL SULHVNXPHVD]LVWLORåLDNRY NWRUtXå]DSROURNãNROVNpKR URNDPDOLY\PHãNDQêFKDYLDFQHRVSUDYHGOQHQêFKY\XþRYDFtFKKRGtQ3RGĐD WULHGQ\FKXþLWHĐRYNDåGêGHVLDW\åLDN=âPiVN~VHQRVWLVIDMþHQtPNDåGêGYDGVLDW\VSLWtP DONRKROX=SUREOpPRYêFKåLDNRYERORSHUFHQWDDVSRĖUD] Y\ãHWURYDQêFKQDSROtFLLD åLDNRPERODSUHXNi]DQiWUHVWQi þLQQRVĢ1DMY\ããtSRþHWSUREOpPRYêFKåLDNRYMHY.RãLFNRP NUDML Y3UHãRYVNRP DY%DQVNRE\VWULFNRP NUDML  7$65

Novým správcom Matice slovenskej (MS) sa stal súčasný šéfredaktor Slovenských národných novín Maroš Smolec. Hlasovaním o tom rozhodli členovia Výboru MS, ktorý zasadal piatykrát vo svojom funkčnom období. =SUtWRPQêFKþOHQRY9êER- YLQQRVĢD~ORKD0DWLFH0DWLUX06SRGSRULOLQRYpKRVSUiY- FDSRWUHEXMHVNXWRþQHUHãWDUW³ FXRVHPERORSURWLMHGHQ VNRQãWDWRYDO6PROHF QHKODVRYDOÄ9SHUFHQWXiOQRP SUHSRþWHKODVRYSUtWRPQêFK 7H[WDIRWR7$65 þOHQRYVRP]tVNDOSRGSRUXVHGHPGHVLDWSHUFHQW3RYDåXMHP WR]DSRGSRUXPRMHMYt]LHQD REGRELHGRNRQFDURNX NGHVDEXGHPXVLORYDĢãHWULDFLPLRSDWUHQLDPLVWDELOL]RYDĢ HNRQRPLFN~VLWXiFLX0DWLFH $RGMHVHQH]DþDĢSUDFRYDĢ QDUHiOQRPUR]SRþWHQDURN NWRUêEXGHY\FKiG]DĢ ]MDVQêFKDUHiOQ\FKSUtMPRY ustanovizne zo strany MinisWHUVWYDNXOW~U\65D]YODVWQêFK]GURMRY6DPR]UHMPH DE\VD]DFKRYDOD]iNRQQiSR- 6QHP0DWLFHVORYHQVNHM


12

naše novinky

SPEKTRUM

ŠKOLÁCI Z MORAVY VYFÚKLI ŠPORTOVCOM NAJCENNEJŠIU TROFEJ

Trofej za druhé miesto ostala nakoniec doma.

Desaťročia sa na dolnozelenickej Základnej škole súťaží v atletike, futbale a hádzanej. Tento rok sa zápolilo už po tridsiatyôsmykrát. Najväčším spestrením pre slovenských školákov sú určite ich rovesníci z Českej republiky, zo školy v Nikolčiciach. Tým sa v tomto roku veľmi darilo – v celkovom skóre získali raz toľko bodov ako slovenskí súperi zo šúrovskej a zelenickej školy. Českú výpravu trénoval veľmi náročný telocvikár Čuta. Počasie nebolo na začiatku pretekov úplne ideálne, sprvu bolo dosť zima a at-

léti sa museli stále preobliekať a rozcvičovať. Jeden bežec si spôsobil aj zranenie, ako to už občas v športe býva. Spadlo aj pár kvapiek, silnejší dážď ale našťastie neprišiel, pretože ten by súťaž skomplikoval. Napokon však vykuklo slnko a prach na ihrisku bolo treba polievať.

kže o druhom a treťom mieste sa rozhodlo tentokrát kuriózne „pri zelenom stole“. Mladí atléti z Dolných Zeleníc mali viac zlatých medailí, takže trofej za druhé miesto pre školu ostala nakoniec doma. O rok sa pomyselná štafeta pri organizovaní športových hier posúva zase do ďalšej školy. Zelenické hry majú dlhú históriu – už od roku 1962 sa pri športovom zápolení stretajú vidiecke školy zo Slovenska a Česka. Párkrát sa hier ale zúčastnili aj Hlohovčania. Raz sa na štart postavilo dokonca až desať školských tímov. To boli najslávnejšie časy.

Zelenické hry raz za tri roky

Dnes už škola v Dolných Zeleniciach nemá toľko žiakov ako v minulosti, a preto sa niektorí obávajú, či ju ministerstvo školstva nezruší. Pritom zastrešuje až tri dediny. Zelenické hry sú tiež väčšou vzácnosťou, lebo sa konajú už len raz za tri roky – ostatné ročníky sa organizujú v spriatelených školách.

Dlhá história

Šúrovská a zelenická škola získali rovnaký počet bodov, ta-

Text a foto: (sš)

Na dolnozelenickej Základnej škole sa už desaťročia súťaží aj v atletike.

DOBRE JE, KEĎ SA HRDLO OBLEJE Máje sa stavajú už od stredoveku. Dnes mládenci síce nestavajú mladé stromčeky so stužkami pod oknami svojich vyvolených každej zvlášť, ani neobchádzajú domy s muzikou, ale zvyk sa uchoval. Dediny majú svoje ústredné máje, spoločnú zábavu a muzika tiež nechýba. V Siladiciach už ďalší rok po sebe „asistovala“ pri skladaní mája medzinárodne známa Folklórna skupina Šulekovo z Hlohovca. „Šulekovčani“, hoci sú vlastne už tak trochu „Hlohovčani“, si už štyridsať rokov zakladajú na tom, že pri každom vystúpení podávajú oduševnený plný výkon. V súbore sa vraj vystriedalo už okolo dvesto ľudí, ktorí na festivaloch vyzbierali množstvo cien. Súčasťou programu bolo vystúpenie Folklórnej skupiny Šulekovo z Hlohovca.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Snímanie mája

Tentokrát sa aj s pomocou dychovky z blízkych Šúroviec postarali o to, aby bol máj s veľkou slávou sňatý a zase na rok uložený. A keďže končí jar a vo vinohradoch sa pilne pracuje, spievali „Šulekovčani“ hlavne o víne a o tom, prečo ho gazdovia majú tak radi. Riekanky ako „dobre je, keď sa hrdlo obleje“ alebo „môj muž jednu má chybu, furt má suchú hubu“ hovoria za všetko. Text a foto: (sš)

Sprievod v Siladiciach.


číslo 11/2014

KRÍŽOVKA

13

AKO OBOHATIŤ SVOJ ŠATNÍK?

1

2

Odfotografujte, čo vás hnevá, čo špatí vaše okolie, alebo naopak, čo vás potešilo či milo prekvapilo. Napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu

Nákup oblečenia mnohým z nás odčerpá nemálo peňazí z mesačného rozpočtu. Niektorí vynachádzavejší občania však prišli na spôsob, ako ušetriť. Svoj šatník si „obohatia“ výberom oblečenia z kontajnerov na šatstvo.

3

Nápoveď: ATA, NEA, NEM, OSAKA, TANA.

4

Text a foto: (šev)

RISKUJÚ POKUTU Parkovanie limuzíny na mieste pre invalidov, veľký džíp priamo na priechode, mesiace odstavený polovrak zaberajúci parkovacie miesto pred panelákom. Nabudúce odfotografujte (priestupok, auto), napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ktomidalvodicak@14news.eu

Niektorí vodiči radšej riskujú pokutu a zaparkujú auto na zelenej ploche. Často si neuvedomujú, že môžu trávnik úplne zničiť. Text a foto: (and)


14

naĹĄe novinky

Ĺ PORT

)87%$/29ĂŠâ$03,21Ă&#x2C6;7 6Ä?8%8-(1$3Ă&#x2039;1$9e6Ă&#x2019;%2-( FutbalovĂ­ priaznivci len nedĂĄvno spoznali vĂ­ĹĽaza prestĂ­Ĺžnej Ligy majstrov a uĹž je predo dvermi Ä?alĹĄia top lahĂ´dka. Tucet brazĂ­lskych miest privĂ­ta na zĂĄvereÄ?nom turnaji XX. Majstrovstiev sveta vo futbale poslednĂ˝ch 32 reprezentaÄ?nĂ˝ch vĂ˝berov, ktorĂŠ zabojujĂş o honor futbalovĂ˝ch vlĂĄdcov planĂŠty. Ĺ ampionĂĄt sa konĂĄ v termĂ­ne od 12. jĂşna do 13. jĂşla 2014. Centrom ĹĄportovĂŠho sveta sa QDPHVLDFVWDQHQDMYlÞãLDMXKRamerickĂĄ krajina. BrazĂ­lia je jedinĂ˝m tĂ­mom, ktorĂ˝ nechĂ˝bal QD]iYHUHĂžQRPSRGXMDWt06DQL raz a historicky ide o najĂşspeĹĄQHMĂŁLXUHSUH]HQWiFLXĂ&#x201E;.DQiULFLÂł V~SlĢQiVREQĂŞPPDMVWURPVYHWD a dvojnĂĄsobnĂ˝m vicemajstrom. Okrem toho majĂş na konte aj dve 3. miesta. Je teda zrejmĂŠ, kto EXGHQDMKRU~FHMĂŁtPNDQGLGitom na zisk zlatej trofeje FIFA. 2E]YOiãĢYGRPiFRPSURVWUHGt EXGHWODNQD6FRODULKR]YHUHQFRYHQRUPQĂŞ1DGUXKHMVWUDQH%UD]tOLDMHIDYRULWRPNDĂĽGpKRĂŁDPSLRQiWXDKUiĂžLV~QD YHÄ?NĂŞPHGLiOQ\WODN]Y\NQXWt +RFLĂžRLQpDNR]LVNWLWXOXEXGH vo vyĹĄe 200-miliĂłnovej krajine SRYDĂĽRYDQp]DQH~VSHFK6~ĂžDVQiJHQHUiFLDRNRORNDSLWiQD7KLDJD6LOYXĂžLRIHQ]tYQHM KYLH]G\1H\PDUDW~ĂĽLSUHORPLĢ URĂžQpĂžDNDQLHQD]LVN]ODWD

ĂžtPE\ERODSUHORPHQiYtĢD]Qi KHJHPyQLDHXUySVN\FKFHONRY (2006 â&#x20AC;&#x201C; Taliansko, 2010 â&#x20AC;&#x201C; Ĺ paQLHOVNR 0LHUQRXQHYĂŞKRGRX E\PRKROE\ĢIDNWĂĽH%UD]tOLD DNRKRVWLWHÄ?VNiNUDMLQDQHSUHĂŁOD NYDOLÂżNDĂžQĂŞPVLWRPDGUXĂĽVWYR QHKUDORNYDOLÂżNDĂžQpVWUHWQXWLD

Deschamps chce viac tĂ­movosti

Okrem domĂĄcej reprezentĂĄFLHVLQDPDMVWURYVN~NRUXQX EU~VLD]XE\DMÄ&#x2021;DOĂŁLHWUDGLĂžQp YHÄ?PRFL2EKDMFRYLDWLWXOX]R âSDQLHOVNDV~MDVQRXYRÄ?ERX URYQDNRWDNUHSUH]HQWDĂžQpYĂŞEHU\1HPHFNDĂžL$UJHQWtQ\ V~YĂĽG\YQDMXĂĽĂŁRPRNUXKX IDYRULWRY=GUXĂĽVWLHYGUXKpKRVOHGXE\PRKORSUHNYDSLĢ SUHGRYĂŁHWNĂŞP%HOJLFNR0ODGpKYLH]G\DNR.RPSDQ\+D]DUG/XNDNXĂžLJyOPDQ&RXUWRLVE\PRKOLSUtMHPQHĂŁRNRYDĢ FHOĂŞIXWEDORYĂŞVYHW=DXMtPD-

%UD]tOLDVDEXGHVSROLHKDĢQDVYRMXPODG~KYLH]GX1H\PDUD)RWR7$65$3

7LWXOSUtGHGR%UD]tOLHREKDMRYDĢãSDQLHOVNDUHSUH]HQWiFLD)RWR7$65$3

YpMHĂĽHWUpQHUIUDQF~]VNHMUHprezentĂĄcie Didier Deschamps ]YROLOQDPLHVWRWUDGLĂžQHMVHEDvedomej rĂŠtoriky skĂ´r opatrQĂŞEDDĂĽQHVSRNRMQĂŞWyQĂ&#x201E;1LH sme pripravenĂ­ po kolektĂ­vnej VWUiQNH6WiOHPiPHGYDWĂŞĂĽGne na doladenie formy. NajdĂ´OHĂĽLWHMĂŁRXYHFRXEXGHĂĽHYGHÄ&#x2013; ]iSDVXPXVtPH]RVHEDY\GDĢ YĂĽG\PD[LPXPÂłQHFKDOVDSRĂžXĢWUpQHUNWRUĂŞHĂŁWHDNRKUiĂž doviedol FrancĂşzov z pozĂ­FLHNDSLWiQDNWLWXOXPDMVWURY VYHWDQDGRPiFHMS{GH+UiĂžL NUDMLQ\Ă&#x201E;JDOVNpKRNRK~WDÂłV~ ]QiPLMHGQDNVYRMRXLQGLYLGXiOQRXKHUQRXEULODQWQRVĢRX no aj komplikovanĂ˝m charakWHURPDWtPRYRXQHMHGQRWRX DĂ´kazom je ĹĄampionĂĄt pred ĂŁW\UPLURNPLDWtPRYpY]EXU\YRĂžLYWHGDMĂŁLHPXNRXĂžRYL 'RPHQHFKRYL3RNLDÄ?]RVWDQ~)UDQF~]LMHGQRWQtDEXG~ PDĢDMN~VRNãĢDVWLDP{ĂĽX ]iMVĢÄ&#x2021;DOHNR9HÄ&#x2021;KUiĂžLDNR %HQ]HPDĂžL3DXO3RJEDV~]iUXNRXĂŁSLĂžNRYHMNYDOLW\&KĂŞEDĢEXGH5LEpU\

OtĂĄznik nad EurĂłpanmi 3RGPLHQN\YNWRUĂŞFKVDEXGH KUDĢE\QHPXVHOLSUtOLĂŁY\KRYRYDĢHXUySVN\PWtPRP9\VRNiYOKNRVĢY]GXFKXLQDGPRUVNiYĂŞĂŁNDEXG~Ä&#x2021;DOĂŁRX H[WUD SUHNiĂĽNRX 2E]YOiãĢ znepokojenĂ˝ je napr. trĂŠner âYDMĂžLDUVND2WWPDU+LW]IHOG NWRUĂŞNULWL]RYDOUR]KRGQXWLH KUDĢ]iSDV\YPHVWH0DQDXV QDFKiG]DM~FRPVDXSURVWUHG GDĂĽÄ&#x2021;RYpKRSUDOHVDâYDMĂžLDri odohrajĂş v Arene Amazo-

)DQ~ĂŁLNRP RVWiYDOHQYHULĢ ĂĽHRUJDQL]iWRUL YĂŁHWNR]YOiGQX QLDSRVOHGQĂŞ]iSDVVNXSLQ\ Ă&#x201E;(ÂłSURWL+RQGXUDVX$NOLPDtizĂĄcia by nemala, naopak, roELĢSUREOpP\WtPRPDNR$UJHQWtQD&KLOHDOHERVSRPtQDQĂŞ +RQGXUDV.DĂĽGRSiGQHYĂŞSUDY\E\PDOLSULFHVWRYDĢGRGHMLV-

NDĂŁDPSLRQiWXYGRVWDWRĂžQRP ĂžDVRYRPSUHGVWLKX

Viera v bezproblÊmový priebeh

Tesne pred ĹĄtartom majstrovVWLHYFKUOLDPDVPpGLiPQRĂĽVWYR znepokojivĂ˝ch sprĂĄv o chystaQĂŞFKSURWHVWRFKRE\YDWHÄ?VWYD NWRUpE\PRKOLSUHUiVĢDĂĽGRSRXOLĂžQĂŞFKQHSRNRMRY1DSRKRGHRUJDQL]iWRURPWDNLVWRQHSULdĂĄvajĂş ani sprĂĄvy o obrovskom ĂžDVRYRPVNO]HYUiPFLYĂŞVWDYE\ĂŁWDGLyQRY$MRWi]NDEH]SHĂžnosti v mestĂĄch konania je frekYHQWRYDQRXWpPRX'RNRS\VD P{ĂĽXĂŁSRUWRYtSULD]QLYFLWHĂŁLĢ QDSRUFLX]iSDVRY2WYiUDFt zĂĄpas odohraje domĂĄci tĂ­m proWL&KRUYiWVNX M~QDR KRG6(Ă˝ (mr)

VĹĄetko o MS vo FUTBALE 2014 nĂĄjdete na naĹĄom webe www.nasenovinky.sk

SpravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k distribuovanĂ˝ zdarma do domĂĄcnostĂ­ a ďŹ riem v meste ď&#x201A;Ąď&#x20AC; VydavateÄž: 14 news, s. r. o. ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  SĂ­dlo spoloÄ?nosti: KonventnĂĄ 9, 811 03 Bratislava â&#x20AC;&#x201C; StarĂŠ Mesto, SlovenskĂĄ republika ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  IÄ&#x152;O: 46 903 411 ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  Inzercia: obchod@14news.eu ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  RegistraÄ?nĂŠ Ä?Ă­slo MK SR: EV 4462/11

NaĹĄe Novinky Hlohovec, nĂĄklad 9 500 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. VĹĄetky prĂĄva, vrĂĄtane autorskĂ˝ch, sĂş vyhradenĂŠ a vykonĂĄva ich vydavateÄž. RozmnoĹžovanie Ä?astĂ­ alebo celku textov, fotograďŹ Ă­, grafov akĂ˝mkoÄžvek spĂ´sobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez pĂ­somnĂŠho sĂşhlasu vydavateÄža, je zakĂĄzanĂŠ. VydavateÄž nie je zodpovednĂ˝ za obsah a pravdivosĹĽ uverejnenĂ˝ch inzerĂĄtov a za prĂ­padne spĂ´sobenĂŠ ĹĄkody.

aktuålne språvy z våťho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

info@14news.eu


číslo 11/2014

ŠPORT

15

ZA ODDYCHOM V SLOVINSKU Koncom mája sa pre mužstvo hádzanárov Hlohovca skončila dlhá a náročná sezóna 2013/2014, ktorá priniesla množstvo skvelých zápasov, veľký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy Pohára EHF, druhé miesto vo finále Slovenského pohára a bronzovú bodku v extralige. Hneď po skončení posledného víťazného zápasu ročníka s Košicami sa tím Sporty presunul do Slovinska a pod vedením maséra a fyzioterapeuta Petra Marušica absolvoval spoločný rafting pri dedinke Bovec. Hlohovčania, na čele s dirigentom hry Ľubomírom Ďurišom, si užívali krásy prírody a raft na riečke Soča. „Po skončení sezóny sme si konečne išli trošku oddýchnuť do Slovinska, kde pre nás náš Peťo Marušic tentoraz v úlohe skúseného inštruktora, pripravil skvelý rafting na krásnom mies-

te,“ pochválil sa hneď po príchode z výletu „Bejby“, ako najbližší prezývajú Ľubomíra Ďuriša. „Príroda tam bola nádherná, všetko naokolo bolo prekrásne, niečo neskutočné. Konečne sme prišli na iné myšlienky, všetci sme si to užili. Rád by som sa tam ešte niekedy vrátil,“ pokračoval Ľ. Duriš, ktorému slovinská príroda doslova učarovala. Jeden z lídrov Sporty si však oddych príliš dlho neužíval, pretože sa spolu s Martinom Miženkom a Mariánom Žernovičom hlásil v Bratislave na zraze slovenskej há-

Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta

dzanárskej reprezentácie. „Do reprezentácie sa vždy teším. Bude sa tam aj teraz určite veľa trénovať, čakajú nás aj zaujímavé zápaso-

vé previerky, predovšetkým turnaj v Litve bude atraktívny. Celú náročnú sezónu si tak trošku ešte predlžujem. Nevadí, aspoň si ešte

poriadne na záver ročníka zahrám,“ uzavrel Ľ. Ďuriš. www.sporta.sk

GUZY SA TEŠÍ NA FANÚŠIKOV RÝCHLE VÍŤAZSTVO Piatok večer patril v Hlohovci slávnostnému ukončeniu uplynulej sezóny hádzanárov Sporty Hlohovec. Pred športovou halou Na Zábraní si v rodinnej atmosfére mohli fanúšikovia, hráči, hráčky, mládež Hlohovca, tréneri, rodičia či zástupcovia sponzorov pochutiť na výbornom guláši, či osviežiť sa kofolou zdarma. Pre dospelých bola pripravená ochutnávka širokej palety vín, deti zas pobavila súťaž o najlepší pokrik a víťazov potešila aj sladká odmena. Rovnako asi trom stovkám divákov spríjemnili podvečer aj sympatické mažoretky a fanúšikovia si na záver mohli zasúťažiť aj v tombole a získať zaujímavé ceny. V rámci slávnosti boli vyhlásení najlepší kanonieri a najlepší hráči jednotlivých tímov – teda 8 mládežníckych družstiev, tím žien, ktorý postúpil do 1. ligy a na záver bronzové mužstvo trénera Martina Liptáka. Na záver večera generálny riaditeľ Sporty Hlohovec Marián Bobák predstavil dve najnovšie posily. Zmluvu s Hlohovčanmi na 2 roky podpísal košický

Futbalisti Hlohovca kolo pred koncom piatej ligy ukončili trojzápasovú sériu bez víťazstva. V Petrovej Vsi vyhrali jednoznačne 4:0 a definitívne si zabezpečili tretie miesto v súťaži. „Napriek tomu, že nám chýbalo šesť hráčov zo základnej zostavy, bez problémov sme doviedli zápas do víťazného konca. Veľmi rýchlo sme získali trojgólové vedenie a bolo prakticky po zápase. Domáci si počas celého zápasu nevypracovali ani jednu šancu,“ hodnotil tréner Hlohovca Martin Kobora. Hlohovec sa v nedeľu rozlúči so súťažou v domácom prostredí proti Veľkým Kostoľanom. „Verím, že rozlúčka bude víťazná. Splniť cieľ sa nám podarilo, keďže sme skončili na treťom mieste. V jarnej časti mužstvo podávalo dobré výkony. Neviem si vysvetliť prehru Vladimír Guzy.

odchovanec, slovenský reprezentant, bývalý hráč Tatrana Prešov Vladimír Guzy a hlohovskú mládež prichádza posilniť aj pravý krídelník – ľavák Igor Vaňko. „Teším sa na novú výzvu, výborných fanúšikov a na to, že konečne si budem môcť poriadne zahrať,“ opísal

svoje prvé pocity v drese Sporty Vladimír Guzy. „Pre mňa je to veľký posun vpred, budem sa snažiť odovzdať maximum a stále sa zlepšovať,“ teší sa na pôsobenie v Hlohovci Igor Vaňko. Text a foto: www.sporta.sk

s Krakovanmi. Potom v stretnutí so Zvončínom mužstvo ukázalo charakter. Dokázalo zvrátiť nepriaznivý stav,“ dodal Martin Kobora. Pre Hlohovec sa sezóna ešte nekončí, lebo 22. júna majú naplánované oslavy k storočnici klubu. Funkcionári pripravili turnaj troch mužstiev (Hlohovec, Šúrovce a Jalšové). V priebehu dňa budú hrať prípravkári aj mladší žiaci proti Piešťanom. Od 15.15 do 16.25 hod. budú hrať starí páni Hlohovca proti Internacionálom Slovenska. (jv)

ŠK Petrova Ves – FC Slovan Hlohovec 0:4 (0:3) Góly: 9. Ivanič, 15. Pisár, 23. Vavruš, 88. Šimon Chalány. Zostava Hlohovca: Mišech – Švihla, Pinček, Svíba, Ďuriš – Pisár, Ivanič, Planieta (62. Veľký), Vavruš – Šimon Chalány, Taraba. Program 30. kola Sobota 14. 6. o 17.00 hod.: Mokrý Háj – Zvončín. Nedeľa 15. 6. o 17.00 hod.: Hlohovec – Veľké Kostoľany, Radošina – Oreské, Šaštín – Stráže – Jacovce, B. Mikuláš – Boleráz, Trebatice – Krakovany, Mor. Sv. Ján – Petrova Ves, Gbely – Horné Orešany.


16

INFO

naše novinky

Nhc 11 2014 web  
Nhc 11 2014 web  
Advertisement