Page 1

13 200 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 14

Ročník: II. číslo 4/2014 Dátum vydania: 27. 2. 2014

Dunajská Streda

Valentínska kvapka krvi

Prvé mestské zasadnutie

Spoplatnenie parkovísk

DAC dostal pokutu

str. 2 Obyvatelia Dunajskej Stredy, Trnavy a Galanty sa ešte stále môžu zapojiť do akcie dobrovoľných darcov Valentínska kvapka krvi, ktorá potrvá do 14. marca.

str. 3 Od apríla bude parkovacie služby v Dunajskej Strede prevádzkovať nová firma. Poslanci to schválili na prvom tohtoročnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

str. 5 Poslanec NR SR József Nagy chce, aby sa parlament na marcovej schôdzi zaoberal návrhom zákona, ktorý zakáže spoplatniť parkovanie pred nemocnicami.

str. 15 Slovenskému klubu DAC Dunajská Streda v súvislosti s prípadom korupcie a ovplyvňovaním výsledkov udelila disciplinárna komisia SFZ pokutu 10 000 eur.

Akcie sa zúčastnili študenti základných a stredných škôl nášho mesta a zatancovali oficiálnu choreografiu kampane.

KAMPAŇ PROTI NÁSILIU PÁCHANÉMU NA ŽENÁCH Dňa 14. februára 2014 sa v Dunajskej Strede uskutočnil prvý ročník kampane One Billion Rising. Ide o globálnu kampaň upozorňujúcu na násilie páchané voči ženám a potrebu zrovnoprávnenia mužov a žien. Organizátori privítali všetkých účastníkov a oboznámili ich s cieľom podujatia. Upozornili na to, že ak chceme problém násilia páchaného na ženách eliminovať, musíme ho najskôr dostať do povedomia ľudí a najmä mládeže. Akcie sa zúčastnili študenti základných a stredných škôl nášho mesta a zatancovali oficiálnu choreografiu kampane.

Vládla dobrá nálada

Na podujatí vládla dobrá nálada. Spoločne si zatancovali ženy aj muži, aby podporili výbornú myšlienku a dali tak najavo svoj nesúhlas s násilím páchaným na ženách. Uvádza sa, že celosvetovo každá tretia žena sa počas života stane obeťou násilia rôzneho druhu. Deklarácia OSN o odstránení násilia voči ženám označuje termín

„násilie na ženách“ ako akýkoľvek čin násilia, založený na rodovej nerovnosti, ktorý smeruje k tomu, aby jeho dôsledkom bolo fyzické, sexuálne alebo psychické poškodenie trpiacej ženy, vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo akéhokoľvek odňatia slobody, či už vo verejnom alebo v súkromnom živote (OSN, 1993, čl. 1-2).

miest z približne 190 krajín. One Billion Rising začala písať svoju históriu v roku 2012 na počesť 15. výročia kampane s názvom V – Day movement, čo je aj celosvetová nezisková organizácia, ktorá od roku 1998 vždy 14. februára organizovala toto podujatie a zároveň sa podieľa na rôznych finančných zbierkach, ktoré pomáhajú zlepšovať život týraným ženám.

Pomoc týraným ženám

Mesto Dunajská Streda sa tak zaradilo medzi ďaľších viac ako 10 000

Text a foto: (siki)


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

HORELI DVE AUTÁ VO DVORE

KRÁTKE SPRÁVY

2

Pred 4 hodinou ráno 11. februára bol ohlásený požiar osobných motorových vozidiel VW Passat a BMW 318 vo dvore rodinného domu v obci Kráľovičove Kračany, okres Dunajská Streda. Privolaní hasiči oheň zlikvidovali, pričom uchránili ďalší majetok v hodnote 20 000 eur. Horiace vozidlá sa nachádzali v tesnej blízkosti rodinného domu, preto museli urobiť potrebné úkony, aby sa požiar nerozšíril. Požiarom vznikla majiteľovi vozidiel priama materiálna škoda predbežne vyčíslená na 13 000 eur. Podľa krajského hovorcu hasičov v Trnave Tomáša Bílika išlo pravdepodobne o úmyselné zapálenie neznámou osobou.

POŽIAR KAMIÓNU SA PODARILO ZVLÁDNUŤ

Valentínska kvapka krvi. Foto: Dagmar Nagyová

Hasiči z Dunajskej Stredy 12. februára ráno zasahovali pri požiari nákladného automobilu na Drevárskej ulici. Na ťahači Scania sa vznietil motorový priestor. Zamestnanec spoločnosti, ktorej kamión patrí, sa snažil požiar uhasiť pomocou ručného hasiaceho prístroja, ale nepodarilo sa mu to. Oheň dostali pod kontrolu až hasiči, ktorí na jeho likvidáciu nasadili jeden vysokotlakový prúd a zároveň ochladzovali časti auta vodou. „Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Majiteľovi vozidla vznikla požiarom priama materiálna škoda predbežne vyčíslená na 1000 eur. Zásahom hasičov bol uchránený majetok v hodnote približne 40 000 eur,“ uviedol Tomáš Bílik z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

VODIČKA NARAZILA DO RODINNÉHO DOMU Nárazom do rodinného domu a zničenou plynovou prípojkou sa skončila nehoda, ku ktorej došlo 2. februára nadránom v obci Okoč v okrese Dunajská Streda. Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Tomáš Bílik, vodička automobilu značky Seat Cordoba nezvládla na zľadovatenej vozovke riadenie a s vozidlom narazila do rodinného domu. „Tam poškodila plynovú prípojku. Pri nehode neutrpela zranenia,“ uviedol Bílik.Na mieste udalosti zasahovali príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Dunajskej Strede z hasičskej stanice vo Veľkom Mederi.

CHRÍPKOVÉ OCHORENIE V TRNAVSKOM KRAJI Ďalší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (o 13,7 percenta) a chrípke podobné ochorenia (o 26,6 percenta) zaznamenali v prvom februárovom týždni v okresoch Trnavského kraja. Pre vysoký počet chorých detí zatvorili osem predškolských a školských zariadení. Z toho dve materské školy (MŠ) v okrese Galanta, po jednej MŠ v okresoch Senica, Piešťany, Dunajská Streda a Trnava, kde zatvorili aj jednu strednú školu. Informovala o tom Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. TASR

VALENTÍNSKA KVAPKA KRVI ČAKÁ NA DARCOV Obyvatelia Trnavy, Galanty a Dunajskej Stredy sa ešte môžu zapojiť do akcie dobrovoľných darcov Valentínska kvapka krvi, ktorá potrvá do 14. marca. Sviatok zamilovaných na svätého Valentína je už tradične dňom, okolo ktorého sústreďuje Červený kríž svoju mesačnú akciu dobrovoľného darovania krvi. Do podujatia Valentínska kvapka krvi, ktoré organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc (HTO) sa v Trnavskom kraji zapojili mestá Trnava, Galanta a Dunajská Streda. V Dunajskej Strede minulý rok prišlo Valentínsku kvapku krvi darovať 452 ľudí a medzi nimi bolo 107 prvodarcov. Tento rok bola mobilná transfúzna jednotka umiestnená v jednom z nákupných centier v sobotu 15. februára. Počas akcie Maxi kvapka krvi v tento deň darovalo krv 91 ľudí a z nich 27 boli prvodarcovia. Do 18. februára prišlo v Dunajskej Strede darovať krv 103 ľudí a medzi nimi 38 prvodarcov. Novinkám tieto údaje uviedla Dagmar Nagyová, riaditeľka ÚzS SČK Dunajská Streda. Ale akcia trvá až do 14. marca a darcovia sú vítaní každý utorok a stredu v čase od 7.20 h do 11.00 h na odbernom mieste Nemocnice s poliklinikou na Veľkoblahovskej číslo 23.

Akcia potrvá až do 14. marca. Darcovia sú srdečne vítaní. Usporiadatelia sa tento rok snažili darcov osloviť valentínskym heslom „Pre niekoho si ten pravý“. Akcia trvá od 10. februára do 14. marca. V tomto čase je možné darovať krv nielen na tradičných odberových miestach, ale mobilné odbery sa uskutočnia aj v školách, v kultúrnych centrách a v nákupných strediskách. Cieľom Valentínskej kvapky je osloviť hlavne generáciu mladých a získať medzi nimi pravidelných darcov krvi. Všetci tí, ktorí sa zapoja

Ilustračné foto: TASR

a darujú krv, dostanú darček s motívom kampane. Darček má samozrejme valentínsky motív. Darovať krv môže každý, kto dovŕšil 18. rok života a jeho telesná hmotnosť je vyššia ako 50 kilogramov. Je treba priniesť si občiansky preukaz a preukaz zdravotnej poisťovne, a tí, čo už krv darovali, si prinesú aj preukaz darcu. Partnerom tohtoročnej kampane je aj hotel v Budapešti. Darcovia sa môžu zapojiť do súťaže, ktorej výherca získa víkendový pobyt v maďarskom hlavnom meste.

Kde darovať krv?

Dunajská Streda Každý utorok a streda 7.2011.00 hod. NsP Veľkoblahovská 23 Klaudia Laszlóová


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

3

PRVÉ ZASADNUTIE MESTSKÉHO ZASTUPITEĽSTVA Od apríla bude parkovacie služby v Dunajskej Strede prevádzkovať nová firma. Poslanci to schválili na prvom tohtoročnom zasadnutí. Nezhody však stále panujú ohľadom prevádzkových dôb reštaurácií. Trojročná zmluva o nájme parkovacích miest vyznačených v zónach s dopravným obmedzením a parkovacích automatov vo vlastníctve mesta, ktoré mesto uzatvorilo s Dunajskostredským parkovacím družstvom, vyprší 31. marca 2014. Od apríla sa novým prevádzkovateľom parkovacích služieb stáva Municipal Real Estate. Poslanci schválili návrh s niekoľkými modifikáciami. Prevádzkovateľ parkovacích služieb musí do mestskej pokladne odovzdať nielen stabilný nájom 120 000, ale aj 90 percent tržby nad túto sumu. Prešiel aj pozmeňujúci návrh, že zmluva sa neuzatvorí na tri roky, ale na neobmedzený čas.

Múzeum sa dočká obnovy

Poslanci schválili aj prenájom pozemkov okolo budovy Žitnoostrovského múzea, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. Jemu mesto prenajalo pozemky na 15 rokov za ročné nájomné 8 000 eur. Prenájom bol pod-

mienkou pre realizáciu projektu Rekonštrukcie a modernizácie múzea, pre ktorý sa Trnavská župa uchádza o nenávratný príspevok 1 149 200 eur.

Záverečná v nedohľadne

Mesto však stále nemá stanovené nové otváracie časy prevádzok služieb. Rozpory medzi poslancami Strany maďarskej koalície a Most-Híd stále bránia prijatiu návrhu. Obe frakcie pritom podľa DSTV pred zasadaním už avizovali predbežný súhlas s návrhom. Na zasadaní Marián Ravasz, predseda frakcie Mostu vzniesol námietky voči rozdeleniu zón s rôznymi otváracími časmi, do ktorých majú byť zaradené jednotlivé reštauračné zariadenia v meste. Navrhol, aby Galantská cesta patrila celá do rovnakej zóny. Návrh predpokladá rôzne otváracie časy pre reštauračné a zábavné podniky v štyroch zónach a ich určenie je už dlhší čas predmetom sporu medzi obomi frakciami.

Ilustračné foto. TASR/Henrich Mišovič

Otváracie časy v jednotlivých zónach podľa návrhu:

I. zóna

Alžbetínske námestie po križovatku s Veľkoblahovskou cestou, Hlavná ulica po kruhový objazd na Galantskej ceste vrátane objazdu, Jesenského ulica po križovatku Táborovej a Kulačskej ulice vrátane križovatky, Korzo Bélu Bartóka, Námestie Ármina Vámberyho, Nám. Jehudu Aszáda, Trhovisko, časť križovatky Ulice M.R.Štefánika a Námestia sv. Štefana po Trhovisko, Kračanská cesta, Železničná ulica, Viedenská cesta, Czibóková ulica, Hlavná

ulica od odbočky na Ohrady až po železničné priecestie. pondelok – štvrtok a nedeľa 06.00-24.00 hod. piatok a sobota 06.00-03.00 hod.

II. zóna

Gabčíkovská ulica po križovatku s Kúpeľnou ulicou, Kúpeľná ulica po križovatku s Malotejedskou ulicou, Malotejedská ulica, Priemyselná ulica, areál termálneho kúpaliska. od 15. júna do 15. septembra pondelok – štvrtok a nedeľa 06.00-24.00 hod. piatok a sobota 06.00-03.00 hod.

od 1. septembra do 15. júna pondelok – štvrtok a nedeľa 09.00-22.00 hod. piatok a sobota 09.00-23.00 hod.

III. zóna

OC Family Center, OC MAX, Hypernova, Kaufland, TESCO. Nepretržitá

IV. zóna

Ostatné ulice. pondelok – štvrtok a nedeľa 07.00-22.00 hod. piatok a sobota 07.00-23.00 hod. Kladia Laszlóova

CERTIFIKOVANÁ OPRAVÁRENSKÁ DIELŇA A VÝROBCA ŽELEZNIČNÝCH VOZIDIEL • Opravy a modernizácie osobných a nákladných vozňov

2008

• Výroba nových nákladných vozňov • Výroba komponentov nákladných vozňov • Výroba zváraných dielov • Nedeštruktívne skúšanie

NDS 1819/14

Koniarekova 19, 917 21 TRNAVA, Slovenská republika l Tel.: +421 33 5567 142 Fax: +421 33 5567 104 l e-mail: marketing@zos.sk l www.zos.sk

zos_70x148.indd 1

5/30/11 11:11 AM


naĹĄe novinky

SPEKTRUM

PRISPIEVATE DO ZBIEROK V ULICIACH MESTA?

ANKETA

4

PoÄ?as roku sa mĂ´Ĺžeme v uliciach miest stretnúż s ÄžuÄ?mi s pokladniÄ?kou v rukĂĄch. RĂ´zne organizĂĄcie sa takto snaĹžia zĂ­skaĹĽ financie. SkĂşsenosti ukĂĄzali, Ĺže dĂ´verÄ?ivosĹĽ prispievajĂşcich neraz vyuĹžijĂş podvodnĂ­ci. OpĂ˝tali sme sa, akĂ˝ je vĂĄĹĄ nĂĄzor na finanÄ?nĂŠ zbierky. Prispejete kaĹždĂŠmu, alebo ste nedĂ´verÄ?ivĂ­?

129(/$=Ăˆ.21$ 25()/(;1ĂŠ&+359.2&+

Marcela, 19 rokov Ă no, zvyknem prispievaĹĽ. Peniaze venujem hlavne Lige proti rakovine na DeĹˆ narcisov. OstatnĂŠ kampane ma aĹž tak neoslovili. VyberĂĄm si, komu prispejem. UrÄ?ite neprispejem niekomu podozrivĂŠmu. ObĂĄvam sa, Ĺže by to zneuĹžil.

Dominika, 17 rokov Na zbierky prispievam len v tom prĂ­pade, ak sa dotyÄ?nĂ˝ preukĂĄĹže odznakom, alebo inĂ˝m spĂ´sobom a som si istĂĄ, Ĺže to nepĂ´jde do jeho vrecka. Neprispejem komukoÄžvek, kto ma oslovĂ­.

,OXVWUDĂžQpIRWR7$65

Lucia, 18 rokov Niekedy prispejem, aj keÄ? malou sumou. ZĂĄvisĂ­ to od toho, koÄžko mĂĄm momentĂĄlne peĹˆazĂ­. ZvlĂĄĹĄĹĽ si medzi organizĂĄciami nevyberĂĄm, zĂĄvisĂ­ to od toho, kto ma oslovĂ­.

Katka, 18 rokov Peniaze takýmto spôsobom darujem menej. Nie vŞdy mi na to zvýťia peniaze. Prispievam hlavne deżom, ktorÊ to veĞmi potrebujú. SnaŞím sa overiż si minimålne totoŞnosż toho, kto peniaze zbiera.

Michaela, 17 rokov Pravidelne prispievam na DeĹˆ narcisov, ale aj na inĂŠ zbierky. PriznĂĄm sa, Ĺže som dosĹĽ dĂ´verÄ?ivĂĄ a peniaze dĂĄm takmer kaĹždĂŠmu, kto ma oslovĂ­.

Matej HolĂ˝

O tom, Ĺže od januĂĄra novĂŠho roka majĂş chodci novĂş povinnosĹĽ pouŞívaĹĽ reflexnĂŠ prvky aj mimo obce, moĹžno uĹž viete. Ale mĂĄte jasno v tom, kde, kedy a za akĂ˝ch okolnostĂ­ je potrebnĂŠ nosiĹĽ reflexnĂŠ prvky? Ste si istĂ­, Ĺže vĂĄm pri veÄ?ernej prechĂĄdzke staÄ?Ă­ len silnĂŠ svetlo mobilnĂŠho telefĂłnu? Oddelenie dopravnĂŠho inĹĄpektorĂĄtu OkresnĂŠho riaditeÄžstva policajnĂŠho zboru v ÄŒadci nĂĄm odpovedalo na niekoÄžko zĂĄsadnĂ˝ch otĂĄzok, tĂ˝kajĂşcich sa novelizĂĄcie zĂĄkona.

]Je potrebnĂŠ, aby chodec mal na sebe reflexnĂ˝ prvok, alebo staÄ?Ă­, ak pouĹžije svetlo (napr. baterku alebo osvetlenie z mobilnĂŠho telefĂłnu)? 1RYHOL]iFLD]iNĂž Z. z. v znenĂ­ neskorĹĄĂ­ch zĂĄkonov a noviel uvĂĄdza: Ă„=D]QtĂĽHQHMYLGLWHÄ?QRVWLPLPR REFHPXVtPDĢFKRGHFLG~FLSRNUDMQLFLDOHERSRRNUDMLYR]RYN\QDVHEHYLGLWHÄ?QH XPLHVWQHQpUHĂ€H[QpSUYN\DOHERREOHĂžHQĂŞUHĂ€H[QĂŞEH]SHĂžQRVWQĂŞRGHYÂł =iNRQRGDUFD PDO QD P\VOLUHĂ€H[QRVĢ]WRKRY\SOĂŞYDĂĽHEDWHUNDDQLVYHWORPRELOQpKRWHOHIyQXQHY\ĂĽDUXMH

alebo iba za znĂ­Ĺženej viditeÄžnosti? 9]P\VOH†RGVStVP] ]iNĂž=]Y]QHQt neskorĹĄĂ­ch zĂĄkonov a noviel VD]QtĂĽHQRXYLGLWHÄ?QRVĢRXUR]XPLH9LGLWHÄ?QRVĢSULNWRUHM VD~ĂžDVWQtFLFHVWQHMSUHPiYN\GRVWDWRĂžQH]UHWHÄ?QHQDY]iMRPQHYLGLDDQLNHćQHYL]ÄŒo sa rozumie GLDSUHGPHW\QDFHVWHQDMPl RG V~PUDNX GR VYLWDQLD krajnicou? 9]P\VOH†RGVStVPL ]DKPO\VQHĂĽHQLDGDüćDÂł ]iNĂž=]Y]QH- 3RYLQQRVĢ QRVHQLD UHnĂ­ neskorĹĄĂ­ch zĂĄkonov a no- Ă€H[QĂŞFK SUYNRY SODWt OHQ YLHO VD NUDMQLFRX UR]XPLH ]D ]QtĂĽHQHM YLGLWHÄ?QRVWL Ă˝DVĢFHVW\RGNUDMDYR]RYN\ WHGD YR Y\ĂŁĂŁLH XYHGHQĂŞFK prĂ­padoch. SRNUDMFHVW\Âł SRWUHEQpSUYN\NHćüHĂžORYHND R]QDĂžHQpKR UHIOH[QĂŞP SiVLNRP YLGt YRGLĂž QDY]GLDOHQRVĢSULEOLĂĽQHP 9DPLXYiG]DQpVYHWOiXUĂžLWHQLH V~GRVWDWRĂžQHYLGLWHÄ?Qp]WDNHM Y]GLDOHQRVWLDNRUHĂ€H[QĂŞSUYRN SiVLNUHVSYHVWDRGHY  WHGDV~QHY\KRYXM~FH

]MusĂ­ byĹĽ chodec zvĂ˝raznenĂ˝, aj keÄ? ide po chodnĂ­ku? 9SUtSDGHĂĽHFKRGHFSRXĂĽtYD FKRGQtNSODWLDSUHÄ–KRXVWDnovenia o chodcovi na chodQtNXUHĂ€H[QĂŞSUYRNMHSRWUHEQpSRXĂĽLĢOHQSULFK{G]L SRRNUDMLFHVW\PLPRREFH DRGDMYREFLWDP NGHQLHV~Y\EXGRYDQpFKRGQtN\1DMPlYGHGLQiFKNGH QLHV~FKRGQtN\VLÄ?XGLDPXVLD ]REUDĢ UHĂ€H[Q~ YHVWX EH]SHĂžQRVWQĂŞRGHYDOHERSiVLNQDUXNiYDMYWHG\DNS{MGX ]D ]QtĂĽHQHM YLGLWHÄ?QRVWL GRREFKRGXDOHERQDQiYĂŁWHYX k susedovi. ]PlatĂ­ tĂĄto povinnosĹĽ za kaĹždĂŠho poÄ?asia,

]AkĂĄ pokuta hrozĂ­ chodcom, ktorĂ­ nebudĂş reĹĄpektovaĹĽ tĂşto povinnosĹĽ a budĂş prichytenĂ­ polĂ­ciou? =D SULHVW XSRN SURWL EH]SHĂžQRVWL D SO\QXORVWL Y FHVWQHM SUHPiYNH SRGÄ?D†RGVStVPO]iNRQDĂž=ERSULHVWXSNRFKSRUXĂŁHQtPXVWDQRYHQLD R FKRGFRFK Y ]P\VOH †RGV]iNĂž =]RFHVWQHMSUHPiYNHY]QHnĂ­ neskorĹĄĂ­ch zĂĄkonov a noYLHOMHPRĂĽQpXORĂĽLĢSRNXWX Y EORNRYRP NRQDQt QD PLHVWHDĂĽGRYĂŞĂŁN\HXU DYVSUiYQRPNRQDQtGRYĂŞĂŁN\ DĂĽHXU 6WDQLVODYD/DXÂżNRYi


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

5

ZÁKON ZABRÁNI SPOPLATŇOVANIU PARKOVANIA PRED NEMOCNICAMI Poslanec NR SR József Nagy (Most-Híd) chce, aby sa parlament na marcovej schôdzi zaoberal návrhom zákona, ktorý nedovolí spoplatňovať parkovanie pred zdravotníckymi zariadeniami.

NDS 1970/14

Od decembra začala za parkovanie vyberať peniaze Nemocnica s poliklinikou v Dunajskej Strede. Vedenie nemocnice uzatvorilo zmluvu so súkromnou spoločnosťou, a podľa nej na pozemkoch, ktoré patria nemocnici, vybudovala nové parkovisko a zrekonštruovala to pôvodné. Nagy tvrdí, že parkoviská na pozemkoch štátu, samosprávneho kraja či obce pri nemocniciach by mali byť bezplatné. Spolu so svojím straníckym kolegom Gabrielom Csicsaiom pripomína, že verejnosť už spisuje petície proti tomu, aby pacienti pri návšteve nemocnice museli za parkovanie pred zdravotníckym zariadením platiť.

„V Bratislave takto vyzbierali už vyše tisíc podpisov, v okresnom meste Dunajská Streda dokonca svojim podpisom protest proti spoplatneniu parkovísk už vyjadrilo viac ako 6 000 nespokojných ľudí,” uviedol Nagy. Ako dodal, tento problém sa však týka aj iných slovenských miest. Nagy je presvedčený, že situáciu musí vyriešiť zákon, ktorý spoplatňovanie zamedzí. V tejto súvislosti preto vyzval Roberta Fica, aby jeho vláda takýto zákon predložila na marcovej schôdzi. „V opačnom prípade som sám pripravený takýto návrh zákona predložiť,” dodáva József Nagy. TASR

Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

KDH OSLÁVILO 24. NARODENINY Tak, ako s hnutím KDH vznikala alternatíva voči mečiarizmu, s kresťanskými demokratmi sa bude vytvárať alternatíva aj voči súčasnému stavu, ktorý nie je dobrý. Vo svojom príhovore počas osláv 24. narodenín KDH to vyhlásil líder hnutia Ján Figeľ.

MICHAL HORSKÝ

EUROVOĽBY Nie je jednoduché vybrať si v eurovoľbách, ktorý kandidát háji záujmy obyvateľov Slovenska . Iba dostatočná účasť vo voľbách zaručí, že do parlamentu sa dostanú osobnosti a tie politické zoskupenia, ktoré sú kompatibilné s európskou parlamentnou politikou. Nižšia účasť by dávala šancu všetkým krikľúňom či antisystémovým politickým stranám, aby ich krik bolo počuť aj v kreslách európskeho parlamentu. Preto treba oceniť osobnosti, ktoré prijímajú funkcie lídrov do eurovolieb. Za mimoriadne šťastné možno považovať rozhodnutia strán vyberať na kandidátky aj osobnosti mimo vlastnej strany. Takým lídrom je napríklad podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý bol nominovaný Smerom-SD. Je to nielen nezávislý kandidát, ale aj mimoriadne vážená osobnosť v štruktúrach európskej politiky. KDH nominovalo za líderku Annu Záborskú, ktorá sa do europarlamentu musela v minulosti prekrúžkovať. Na ich kandidátke je aj bývalý podpredseda vlády Ivan Šimko, aj keď na úplnom chvoste. Strana SDKÚ-DS riešila otázku lídra kandidátky v primárkach. Odpoveďou sú mená Ivana Štefanca a Eduarda Kukana. Uvidíme, či sa lídrom strany Most-Híd skutočne stane Zsolt Simon. Je dôležité, aby si občan hľadal svojich zástupcov v niektorom z podobných politických zoskupení a  nie v stranách, ktoré destabilizujú našu politickú scénu, ich stranícke lode sa potápajú a oni hľadajú záchranu – v Európe.

„KDH odmietalo a bude odmietať populizmus i extrémizmus. Toto nie sú odpovede, ale slepé cesty, do ktorých niektoré krajiny vstupujú a nevedia cestu späť,“ upozornil. Figeľ tvrdí, že KDH bolo vždy kooperatívne a nikdy sa neizolovalo a neoddeľovalo od tých, ktorí zmýšľajú podobne. Figeľ spolustraníkov pochvá-

lil, že KDH je jediným politickým subjektom, ktorý je v parlamente nepretržite 24 rokov. „To hovorí na jednej strane o vernosti a vytrvalosti a na druhej strane o istej nestabilite a trieštení, ktoré Slovensko, ale aj iné krajiny sprevádza,“ povedal. „Spájať tých, ktorí zmýšľajú a konajú v zhode, je nároč-

Ján Figeľ

né, ale rozhodujúce. Spolupracovali sme aj s ľavicou, keď bolo treba poraziť autokraciu a zneužívanie moci. Spolupracovali sme a aj budeme so stredopravými stranami v boji proti populizmu, zne-

užívaniu moci a korupcii. Aj naďalej budeme spolupracovať s tými, ktorí chcú budovať moderné a transparentné Slovensko,“ avizoval. Text a foto: TASR

LÍDROM KANDIDÁTKY MAROŠ ŠEFČOVIČ Súčasný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič bude lídrom kandidátky Smeru-SD pre májové voľby do Európskeho parlamentu. „Maroš Šefčovič bude číslo jeden na našej kandidátke do Európskeho parlamentu, súčasne zostáva naším kandidátom pri zostavovaní novej Európskej komisie,“ povedal Robert Fico. „Chceme, aby podobne, ako je to v zostavovaní vlád v európskych

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič

krajinách, politici najskôr prešli súbojom cez parlament, a potom po získaní takejto legitimity v Európskom par-

lamente, sa usilovali o pozície v exekutíve, v tomto prípade v Európskej komisii,“ vysvetlil.

HRANICA SR S UKRAJINOU JE POKOJNÁ

Burianovou, ako aj s miestnymi predstaviteľmi a aktivistami, ktorí bez násilia našli dohodu na upokojení situácie v tamojšom regióne.

Voliči, ktorí chcú rozhodnúť o novom prezidentovi, by si mali dostatočne skoro pred hlasovaním skontrolovať občiansky preukaz či cestovný pas. Ak totiž nemajú platný preukaz totožnosti, môžu mať problém odvoliť. Totožnosť bez preukazu možno dokázať aj svedectvom dvoch osôb. Ak to volič ale nestihne urobiť do skončenia hlasovania, svoj hlas neodovzdá.

Text a foto: TASR

TASR

Robert Kaliňák pri kontrole na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

re vývoja na Ukrajine vrátane prílevu utečencov. K dispozícii sú na to určené zariadenia v Humennom a Sečovciach. V Užhorode sa šéf rezortu vnútra stretol so slovenskou generálnou konzulkou Jankou

Text a foto: TASR

MÁTE PLATNÉ OSOBNÉ DOKLADY?

Situácia na slovenskoukrajinskej hranici je pokojná, Ministerstvo vnútra SR nezaznamenalo žiaden incident v súvislosti s nepokojmi na Ukrajine. „Z nášho pohľadu je na hraniciach pokoj, žiadny bezpečnostný incident sme nezaznamenali. Premávka na hranici je plynulá, veľmi mierna. V samotnom Užhorode beží štandardný život,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák pre novinárov na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Slovensko je podľa neho pripravené aj na krízové scená-

Podľa Šefčoviča by mali kandidáti v eurovoľbách vopred predstaviť konkrétne témy, ktorým sa chcú venovať. Sám uviedol, že by sa chcel uchádzať o členstvo vo výbore Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci. „V tomto výbore chcem presadzovať zjednodušenie pravidiel pre to, aby sme z Európskeho sociálneho fondu mohli čerpať viac peňazí na podporu tvorby pracovných miest pre mladých ľudí,“ načrtol.


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

7

JE NEDEMOKRATICKÉ ODMIETAŤ PRÁVO NA DEMOKRATICKÉ VÝSLEDKY INÝCH Demokracia na Slovensku je v európskom a celosvetovom meradle vnímaná ako demokracia na veľmi vysokej úrovni. „Ale aj to je demokracia, ak výsledok referenda nie je platný pre nízku účasť, či ak sa na voľbách do europarlamentu zúčastní len 15 percent voličov,“ povedal na nedeľňajšej tlačovej konferencii (23.2.) v Košiciach prezidentský kandidát, predseda vlády SR Robert Fico.

Jednoznačný víťaz volieb

Dodal, že považuje za nebezpečnú tendenciu, ak niekto pod zámienkou akejsi ochrany demokracie odmieta právo na demokratické výsledky iných. „Smer-SD je obviňovaný z koncentrácie moci, že všetko ovláda, že to nie je demokratické,“ doplnil

s tým, že je potrebné si uvedomiť, že Smer-SD vyhral demokratické parlamentné voľby v roku 2012. „Vždy bola tradícia, že takýto jednoznačný víťaz volieb bude mať predsedu vlády aj predsedu parlamentu,“ podčiarkol Fico. Pripomenul tiež, že ponúkol opozícii účasť vo vládnej koalícii, pričom by Smer-SD obetoval aj funkciu šéfa parlamentu.

Koncentráciu moci odmietajú

Odmietol aj obvinenia z toho, že by bola stranícky ovládaná súdna moc, či existoval nejaký spôsob kontroly nad prezidentom. „Preto vyhlasujem, že je demokratické a legálne, ak sa Smer-SD so svojím kandidátom uchádza o post hlavy štátu, v tom nie je žiadna koncentrácia moci,“ zdôraznil Fico. Uviedol tiež, že je prirodzené, ak

Robert Fico

sa víťaz prezidentských volieb ujme svojej funkcie a vzdá sa straníckej príslušnosti. „Prezident musí byť nadstranícky, nestranný a nezávislý. Je to ústavný predpoklad výkonu

jeho funkcie,“ povedal. Zároveň vyzval ďalších prezidentských kandidátov, aby si naštudovali kompetencie prezidenta SR a nesľubovali voličom to, čo splniť nemôžu. „Prezident

nemá právomoci na znižovanie daní, vytváranie pracovných miest či zvyšovanie platov,“ doplnil. Text a foto: TASR

KRITIKA TÍM NA PREDSEDNÍCTVO VEĽVYSLANCA MR V EÚ JE VYTVORENÝ Predseda Maďarskej socialistickej strany a kandidát na post premiéra Attila Mesterházy ostro kritizoval veľvyslanca Maďarska na Slovensku Csabu Balogha za jeho štvrtkovú schôdzku s predsedom BBSK Marianom Kotlebom.

Slovensko už má vytvorený základný tím, ktorý bude zapojený do výkonu predsedníctva v Európskej únii v druhej polovici roku 2016.

Predseda MSZP Attila Mesterházy

Podľa agentúry MTI Mesterházy povedal, že je neprijateľné, aby sa maďarský veľvyslanec stretol a rokoval s „politikom, ktorý je otvorene proti Maďarom, Rómom a je zástancom fašistických myšlienok“. Predseda MSZP vo vyhlásení uviedol, že maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi by mal dať jasnú odpoveď, či Balogh vopred konzultoval tento krok s rezortom diplomacie a či šéf diplomacie o schôdzke vedel. Mal by tiež povedať, aké dôsledky bude mať stretnutie, ktoré uráža po-

city a záujmy Maďarov žijúcich na Slovensku. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že veľvyslanec v SR rokuje so všetkými predsedami samosprávnych krajov, preto sa stretol aj s Kotlebom. S predsedom BBSK hovoril Balogh o problémoch susediacich regiónov Maďarska a Slovenska, o možnostiach vzájomnej cezhraničnej spolupráce, aj o otázkach integrácie Rómov do spoločnosti. Text a foto: TASR

Budú do neho zainteresované ministerstvá, Národná rada SR, Úrad priemyselného vlastníctva, Generálna prokuratúra SR, Úrad na ochranu osobných údajov, ako aj iné úrady. „Tento tím pozostáva z približne 700 ľudí s tým, že máme presne definované mená tých, ktorí budú predsedami jednotlivých pracovných skupín v Rade Európskej únie aj ich zástupcov,“ ozrejmil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík. Príde tiež k prvej vlne dočasného personálneho posilnenia všetkých rezortov, ako aj Stáleho zastúpenia SR v Bruseli, ktoré bude centrálnym výkonným bodom predsedníctva.

Peter Javorčík

V lete chce ministerstvo zahraničných vecí predložiť na rokovanie vlády komplexný materiál s vyčíslenými nákladmi spojenými s predsedníctvom. Napríklad tento rok sú na tento účel vyčlenené tri milióny eur, z ktorých sa bude financovať personálne posilňovanie Stáleho zastúpenia a jednotlivých ministerstiev. Slovensko bude využívať na niektoré aktivity aj fondy Európskej únie.

Vzdelávací program zamestnancov zapojených do predsedníctva bude z veľkej časti financovaný z Európskeho sociálneho fondu. „Aj ďalšie aktivity sa budú dať zaplatiť zo štrukturálnych fondov, čím odľahčíme náš národný rozpočet, ktorý bude musieť prispieť na predsednícke náklady,“ pripomenul Javorčík. Text a foto: TASR


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

Brány prezidentského paláca sa otvoria pre jedného zo štrnástich kandidátov. Foto: TASR

KTO OVLÁDNE PALÁC? O PREZIDENTSKÝ POST ZABOJUJE DOSIAĽ NAJVIAC KANDIDÁTOV V HISTÓRII SLOVENSKA Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) potvrdil kandidatúru všetkým uchádzačom o Prezidentský palác, ktorí odovzdali petičné hárky v stanovenom termíne. Oficiálnych kandidátov bolo pôvodne 15, čo je najviac v histórii Slovenska. Koncom januára sa vzdal kandidatúry Peter Osuský. O post hlavy štátu majú záujem najmä muži, v zostávajúcej štrnástke je len jedna žena. Oficiálnymi kandidátmi sú premiér Robert Fico (Smer-SD), podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf

klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

Rekordný počet

Súčasný počet kandidátov ešte Slovensko nemalo. V roku 1999 ich bolo desať, o päť rokov neskôr (2004) 12 a naposledy v roku 2009 bojovalo o hrad sedem kandidátov. V niektorých prí-

padoch sa počet uchádzačov ešte na poslednú chvíľu menil. Kandidáti totiž majú právo vzdať sa pred voľbou kandidatúry.

Dvojkolová voľba

Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Hlavu štátu si takto budeme voliť štvrtýkrát v histórii samostatného Slovenska. Prvého prezidenta SR Michala Kováča zvolila Národná rada SR. Priamo si volíme najvyššieho ústavného činiteľa od roku 1999, kedy sa ním stal Rudolf Schuster. O päť rokov neskôr (2004) ho v paláci vystriedal Ivan Gašparovič, ktorý post obhájil aj v roku 2009. Tretíkrát už podľa zákona kan-

didovať nemôže. Tento rok si tak zvolíme úplne nového prezidenta.

Nadpolovičná väčšina

Prvé kolo sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi. Dvojstranu pripravil: (bb), TASR

DOTERAJŠÍ PR E Z I D E NTI SLOVENSKA Post prezidenta Slovenska zastávali od roku 1993 traja muži. Najdlhšie je hlavou štátu Ivan Gašparovič. Michal Kováč (HZDS) od 2. 3. 1993 do 2. 3. 1998 Rudolf Šuster (SOP) od 15. 6. 1999 do 15. 6. 2004 Ivan Gašparovič (HZD) od 15. 6. 2004


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

Kandidáti na funkciu prezidenta Slovenskej republiky

Gyula BÁRDOS

Jozef BEHÝL

 vek 55 r.,  vek 57 r.,  pedagóg, bývalý posla-  občiansky aktivista,venec Národnej rady Slonuje sa najmä tretiemu venskej republiky, pôsosektoru, v rokoch 2000 bí vo vedení SMK, až 2003 bol členom stra žije v Senci, ny Smer-SD,  kandiduje za SMK-MKP.  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

Ján ČARNOGURSKÝ

Robert FICO

Viliam FISCHER

 vek 70 r.,  advokát, bývalý predseda vlády a minister spravodlivosti, bývalý dlhoročný predseda KDH,  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

 vek 49 r.,  predseda vlády Slovenskej republiky, v roku 1999 založil stranu Smer-SD, ktorej dodnes šéfuje,  žije v Bratislave,  kandiduje za SMER-SD.

 vek 75 r.,  lekár – kardiochirurg, ktorý urobil na Slovensku prvú transplantáciu srdca,  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

Andrej KISKA

Milan KŇAŽKO

 vek 50 r.,  manažér, zakladateľ spoločností Tatracredit, Triangel a Quatro v roku 1996 a spoluzakladateľ nadácie Dobrý Anjel,  žije v Poprade,  občiansky kandidát.

 vek 68 r.,  herec, bývalý minister kultúry aj zahraničných vecí, spoluzakladal VPN, HZDS, Demokratickú úniu a SDKÚ,  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

Radoslav PROCHÁZKA

Jozef ŠIMKO

VOĽBY PREZIDENTA

Pavol HRUŠOVSKÝ

Ján JURIŠTA

 vek 61 r.,  poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za KDH, v rokoch 2002 až 2006 bol predsedom parlamentu,  žije v Nitre,  kandiduje za KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD.

 vek 69 r.,  vysokoškolský pedagóg, poradca predsedu KSS, na prelome tisícročí pôsobil ako veľvyslanec v Argentíne,  žije v Bratislave,  kandiduje za KSS.

Stanislav MARTINČKO

Milan MELNÍK

Helena MEZENSKÁ

 vek 61 r.,  generálny riaditeľ spoločnosti, predseda strany Koalície občanov Slovenska,  žije v Košiciach,  kandiduje za KOS.

 vek 75 r.,  vysokoškolský pedagóg – vedec, pôsobí na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave,  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

 vek 40 r.,  vek 41 r.,  poslankyňa Národnej  poslanec Národnej rady rady Slovenskej repubSlovenskej republiky, vlaliky za stranu OĽaNO, ni vo februári vystúpil  žije v Poprade, z KDH,  občianska kandidátka.  žije v Bratislave,  občiansky kandidát.

15. marec 2014

 vek 63 r.,  primátor mesta Rimavská Sobota,  žije v Rimavskej Sobote,  kandiduje za SMS.

9


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

REZORT ŠKOLSTVA PRIPRAVIL NOVÉ ŠTUDIJNÉ ODBORY PRE STREDOŠKOLÁKOV S novelou vyhlášky o stredných školách prichádzajú nové, atraktívne odbory. Rezort školstva tak reaguje na výsledky experimentálneho overovania a požiadavky zamestnávateľov. Do zoznamu odborov sa tak zaraďujú napríklad študijné odbory „ochrana osôb a majetku pred požiarom“, „klientsky manažér pošty“ či „lesníctvo a lesnícky manažment“. Na meniace sa podmienky pracovného aj poštového trhu Slovenskej republiky reaguje rezort školstva zaradením nového študijného odboru „klientsky manažér pošty”. Na základe požiadavky Slo-

álna grafika. Výsledky experimentálneho overovania tiež priniesli ďalší nový odbor, ktorým je produktová tvorba.

Bez niektorých ustanovení

Do zoznamu odborov sa zaraďujú nové študijné odbory. Foto: TASR

venskej lesníckej komory sa zavádza taktiež študijný odbor „lesníctvo a lesnícky manažment“. Do zoznamu odborov sa zaraďuje nový študijný odbor “ochrana osôb a majetku pred požiarom”. Rovnako sa rozširuje sústava odborov o študijný odbor „scénické výtvarníctvo“ a jeho päť zamera-

„Občania sa väčšinou zaujímajú o to, aké majú v exekúcii možnosti právnej ochrany. Chcú však vedieť aj to, ako majú komunikovať s exekútorom, vyjasňujú si, či v ich prípade exekútor postupuje zákonne. Zaujíma ich napríklad, či majú správne vypočítané zrážky zo mzdy,“ uviedol viceprezident komory Branislav Plško, ktorý sa osobne s občanmi stretáva. SKE v tejto súvislosti upozorňuje, že v mnohých prípadoch občania nevyužívajú všetky svoje právne možnosti, aby sa exekúcii vyhli, čo znamená, že po začatí exekúcie je už neskoro. Ľudia

Nadobudnutie účinnosti

Novela vyhlášky by mala nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2014 s výnimkou ustanovení o zaradení nových študijných odborov na základe výsledkov experimentálneho overovania s termínom účinnosti od 1. septembra 2014 a niektorých ustanovení, ktorými sa zosúlaďuje znenie vyhlášky o stredných školách s novelizovaným zákonom o výchove a vzdelávaní s účinnosťou od 1. septembra 2015. TASR

OCENILI OSOBNOSTI

BEZPLATNÉ PORADENSTVO Slovenská komora exekútorov (SKE) pred pol rokom oznámila, že v rámci svojho programu Bližšie k ľudom bude poskytovať bezplatné poradenstvo pre občanov s exekúciami. Odvtedy sa prišlo do jej sídla informovať 35 záujemcov. Ďalších 204 žiadostí dostala komora e-mailom.

ní. Konkrétne ide o kostýmovú tvorbu, maľbu a dekoračnú tvorbu, štukatérsku tvorbu, maskérsku tvorbu, a napokon tvarovanie dreva ale aj študijný odbor „obrazová a zvuková tvorba“ a jeho tri zamerania. V tomto prípade sa to týka zamerania kamera, zvuk, strih, umelecká produkcia a virtu-

Novela zároveň umožňuje absolventovi učebného odboru „autoopravár – elektrikár“ možnosť pokračovať v štúdiu v nadstavbovom štúdiu, a to v študijnom odbore „strojárstvo – podnikanie a služby”. Ide o úpravu vykonanú na základe požiadavky Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Návrh vyhlášky vypúšťa ustanovenia o minimálnom a maximálnom počte žiakov dennej formy štúdia a minimálnom počet žiakov externej formy štúdia, keďže túto oblasť upravuje už novelizovaný zákon

o výchove a vzdelávaní. Návrh zároveň ustanovuje, že pri vyučovaní povinných a voliteľných predmetov sa triedy delia na skupiny v súlade s rámcovými učebnými plánmi štátnych vzdelávacích programov.

sa potom na komoru podľa Plška obracajú so žiadosťami, ktoré nie je možné splniť. „Veľa z nich chce exekúciu proste zastaviť. Zákon však presne vymedzuje, v ktorých prípadoch to je možné,“ dodal. Bezplatné poradenstvo pre ľudí v exekúcii je jednou zo služieb, ktoré SKE zaviedla v auguste minulého roka v rámci programu Bližšie k ľuďom. V rámci tohto programu napríklad na webovú stránku komory pribudla nová sekcia s názvom Nebuďte naším klientom, kde nájdu občania konkrétne upozornenia, ako sa nedostať do exekúcie, informovala SKE. Podľa komory si praktické rady v osobitnej sekcii môžu vyhľadať aj ľudia, ktorí sa už v exekúcii ocitli, a informácie na stránke nájdu aj tí, ktorí potrebujú prostredníctvom súdneho exekútora vymôcť požičané peniaze. TASR

Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS) pri príležitosti sviatku blahoslaveného Fra Angelica, patróna umelcov, udelila osobnostiam ocenenie za prínos kresťanských hodnôt do umenia za rok 2013. Za účasti predstaviteľov cirkevného, duchovného, kultúrneho a spoločenského života odovzdali cenu 12 osobnostiam, z toho trom in memoriam. V oblasti hudobného umenia si cenu prevzal operný spevák Miroslav Dvorský, klaviristka a pedagogička Mária Dravecká. V kategórii slovesného umenia cenu Fra Angelico dostal spisovateľ Anton Hykisch. A za celoživotné dielo in memoriam boli ocenení spisovatelia Janko Silan (vl. menom Ján Ďurka) a Eugen Vesnin (vl. menom Ignác Zelenka). V oblasti výtvarného umenia sa laureátmi stali akademický maliar Juraj Oravec, expert v oblasti stavebníctva Vladimír Kohút a akademickí maliari Iva

Mária Dravecká si preberá cenu za hudobné umenie, vpravo ocenenie odovzdáva Mons. František Rábek. FOTO TASR/Martin Turanovič.

Jarošová – Štrbová a Pavol Rehák. Okrem týchto kategórií Rada KBS udelila mimoriadne ocenenia. Konkrétne historikovi Richardovi Marsinovi, publicistovi a historikovi Imrichovi Kružliakovi a in memoriam pápežskému prelátovi Antonovi Botekovi. Jeho životným dielom sa stal preklad Svätého písma z originálnych textov, ktorému zasvätil dvadsať rokov svojho života. „Cirkev to nie sú len kňazi a biskupi, to sú všetci pokrs-

tení veriaci, ktorí majú rozličné schopnosti a rozličné dary a týmto oceňovaním chceme povzbudiť aj sa poďakovať všetkým tým, ktorí dostali dar umenia a kultúrnej tvorby, za to ako touto tvorbou napomáhajú dobru vo svojom okolí. Tiež ako rozvíjajú a zviditeľňujú svoju kresťanskú vieru a šíria ju do svojho prostredia,“ uviedol vojenský ordinár biskup František Rábek. TASR


číslo 4/2014

TÉMA

11

JE FENOMÉN NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTOV NAOZAJ POZITÍVNY? V poslednom období sa akoby synonymom niečoho pozitívneho v politike stáva spojenie typu nezávislý kandidát, nezávislé osobnosti a podobne. Proste spájanie sa s istou politickou stranou, s istým politickým názorom je považované za niečo zlé, nevhodné, jednoducho skôr ako príťaž. A poslaneckých ľaviciach sa veľa štandardných politických strán minimálne v rámci svojej početnosti oslabilo a zrazu sa po chodbách parlamentu poneviera už celkom slušný počet poslancov, ktorí sa hrdia tým, že sú nezávislými. Tento fenomén u nás už nie je spájaný výhradne s pravidelne sa opakujúcimi situáciami po voľbách, keď si „zrazu“ niektorí, ktorým pomohla práve tá či oná strana sa dostať k poslaneckému mandátu, „uvedomia“, že im je stranícka príslušnosť cudzia. V parlamente už máme dokonca stranu, ktorá prešla cez volebné sito práve preto, že zdôrazňuje, že ju okrem túžby dostať sa do poslaneckých lavíc nič iné nespája. Je to teda fenomén naozaj pozitívny? Predstavme si takú situáciu, že skutočne po najbližších parlamentných voľbách sa ujme svojho mandátu 150 poslancov, ktorí nie sú viazaní na žiadnu politickú stranu a presadzujú len to, čo oni považujú za správne. Aj takáto predstava je v očiach mnohých, najmä mladých ľudí, označovaná často priam až za istý ideál. Keďže žijeme v krajine, ktorá si nielen ctí, ale aj potrebuje dodržiavať pravidlá demokratickej spoločnosti, potrebujeme nutne

krátko po voľbách mať vládu, ktorá dokáže viesť krajinu tak, aby prosperovala a z tohto stavu mali aj jej občania prospech vo forme dobre zaplatenej pracovnej pozície, kvalitného systému sociálneho a zdravotného zabezpečenia a podobne. Či sa nám to páči alebo nie, náš systém parlamentnej demokracie stojí a padá na tom, že po voľbách vznikne funkčná parlamentná väčšina, z ktorej sa vygeneruje akcieschopný a odborne spôsobilý vládny kabinet. Spolu tak budú tvoriť tandem, ktorý nielen dokáže prijať dobré zákony, ale ich bude vedieť použiť a zrealizovať.

Alfou a omegou je teda vytvorenie skupiny minimálne 76 poslancov, ktorí sa dokážu spojiť na základe istého spoločného programu. Tu prichádzame k zásadnému bodu celej našej úvahy. Alfou a omegou je teda vytvorenie skupiny minimálne 76 poslancov, ktorí sa dokážu spojiť na základe istého spoločného programu. A nielen to – dôležité je potom tento spoločný program aj dokázať presadzovať po celé funkčné obdobie. Doteraz všetkým vládam a vládnym koalíci-

Renáta Zmajkovičová. Foto: archív RZ

ám, ktoré sa síce na začiatku na tomto cieli dokázali zjednotiť, ich snaha padla práve na tom, že postupne z ich radov odchádzali jednotlivci, ktorí sa v niektorých prípadoch aj hlásili k pôvodnému zámeru, ale svojou praktickou činnosťou sledovali iné ciele, predovšetkým svoje osobné. Netreba tiež zabúdať na to, že pre presadzovanie istých cieľov a postupov v politike je dôležité aj to, aby sa vytvárali aj dlhodobejšie väzby a zabezpečila sa kontinuita názorov a postojov. Dnes je zrejmé, že pokiaľ som zástancom toho, aby štát garantoval občanom aspoň základné sociálne istoty, mám možnosť voliť stranu SMER-SD. Naopak, ak chcem úlohu štátu minimalizovať, volím strany s pravicovou rétorikou. Vždy však mám na výber a istotu, že jednotlivé politické subjekty sú vo svojich názoroch dlhodobejšie konzistentné.

Čo si však počať v prípade, že skutočne sa do poslaneckých ľavíc dostane 150 poslancov, ktorých nič nespája a nie sú viazaní nejakým konkrétnym programom ? Ako vznikne vláda a hlavne, ako sa môže pri presadzovaní svojich cieľov a programových priorít spoľahnúť na podporu v zákonodarnom zbore? Jednoducho nemôže! Akokoľvek nám môže byť nesympatický stranícky charakter politiky, platí aj tu známa churchillovská parafráza – nie je to ideálne, ale nič lepšieho sme doteraz nevymysleli. Nie je predsa možné, aby predseda subjektu takých nezávislých osôb ešte aj s potešením hovoril, že nevie zagarantovať postoj tejto skupiny poslancov k akejkoľvek významnejšej udalosti či problému. Nevyspytateľnosť totiž vedie práve k opaku – k chaosu, dezintegrácii a teda k stavu, ktorí vyhovuje radikálnym skupi-

nám a silám, ktoré sa skryte alebo i otvorene hlásia k inému nastaveniu demokratického politického systému. Je preto v záujme udržania elementárnych pravidiel parlamentnej demokracie, aby relevantnými hráčmi zostali práve politické strany a ich reprezentanti, ktorí dokážu garantovať kontinuitu i pozitívny vývoj. Je už potom na občanoch, aby si vybrali z ponúkaných možností tú pre seba najlepšiu. Aj v strane SMER-SD – resp. túto stranu reprezentujú na rôznych stupňoch riadenia – sú viaceré osobnosti, ktoré nie sú členmi strany a teda sú nezávislými osobnosťami, ale svoju činnosť vykonávajú na základe programu, ktorý si osvojili a za ich činy v dobrom i zlom nesie zodpovednosť práve táto strana. Renáta Zmajkovičová, podpredsedníčka NR SR


12

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

NA TRATIACH ZOMREL MINULÝ TÝŽDEŇ JEDEN ČLOVEK Na tratiach Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) zomrel minulý týždeň jeden človek. Ďalší, ktorý ležal na koľajisku a bol pod vplyvom alkoholu, mal veľké šťastie, rušňovodič pred ním stihol vlak ubrzdiť. Najčastejšie však železnice riešili krádeže, zaznamenali 13 rôznych prípadov. Informovala o tom hovorkyňa podniku Martina Pavliková. Jedinému človeku, ktorý počas predchádzajúceho týždňa na železničných tratiach zomrel, vlak amputoval ľavú dolnú končatinu a následkom poranenia po prevoze do nemocnice podľahol. ŽSR zaznamenali tiež jednu nehodu na priecestí, kde sa osobný vlak zrazil s motorovým vozidlom. Nikto sa však nezranil. „Nemilú situáciu zažili cestujúci vo vestibule železničnej stanice v Nových Zámkoch, kam musela byť privolaná rýchla zdravotná pomoc pre cestujúceho. Ten následne po prevezení do nemocnice zomrel,“ priblížila Pavliková s tým, že v tomto prípade išlo o zamestnanca ŽSR v mimopracovnej dobe. Veľké šťastie mali podľa hovorkyne opití cestujúci. V jednom prípade rušňovodič v obci Šurany spozoroval človeka ležiaceho v koľajisku a stihol pred ním zastaviť vlak. Ďalšia osoba

Núdzu ŽSR opäť nemali o krádeže. V rámci celého územia zaznamenali 13 rôznych krádeží. spadla do koľajiska na nástupišti a utrpela iba úraz hlavy. Núdzu ŽSR opäť nemali o krádeže. „V rámci celého územia sme zaznamenali 13 rôznych krádeží. Zlodeji si týmito protizákonnými činmi neuvedomujú, ako ohrozujú nielen železničnú prevádzku, ale aj ľudské životy,“ vraví hovorkyňa. Najčastejšími prípadmi sú podľa jej slov ukradnuté prepojo-

Ilustračné foto. TASR/František Iván

vacie laná, vodivé prepojky, brzdové klátiky a rovnako krádež nafty. Konanie vandalov sa podľa hovorkyne nezaobišlo ani bez škôd spôsobených na majetku ŽSR. „Napríklad rozbitá sklenená výplň na vcho-

dových dverách vo vestibule železničnej stanice v Dunajskej Strede a v Senci, rovnako rozbité okná na budovách,“ vymenovala Pavliková. Na železničných tratiach spoločnosť zaznamenala desať prípadov zrážky vla-

ku s lesnou zverou, väčšinou so srnami, ale aj s diviakom. „V ďalšom prípade bolo rozbité čelné sklo na rušni po zrážke s vtákom,“ dodala hovorkyňa. TASR

TTSK ODMIETA TVRDENIA O ZLOM FINANCOVANÍ ZŠ Trnavský samosprávny kraj (TTSK) odmieta tvrdenia zverejnené na on-line stránke jedného zo slovenských denníkov zo dňa 5. februára. Informoval o tom Ivan Krajčovič z kancelárie predsedu TTSK. TTSK nesúhlasí s výrokom týkajúcim sa nedostatočného financovania v oblasti preneseného a originálneho výkonu škôl a tvrdí, že informácia sa nezakladá na pravde. Denník zverejnil slová poslanca Most-Híd Arpáda Érseka: „Bolo by dobré, keby v komisii sedeli traja Maďari, lebo v posledných štyroch rokoch školy v okresoch Dunajská Streda a Galanta v kompetencii Trnavského kraja nedostali ani polovicu peňažnej podpory, ktorú by mali dostať.“

Skutočné potreby škôl

Ako sa uvádza v stanovisku, prenesený výkon štátnej správy (výchova a vzdelávanie) sa financuje podľa zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov. Percentá plnenia rozpisu rozpočtu zohľadňujú skutočné potreby škôl na základe nimi zaslaných podkladových materiálov. „Všetkým dotknutým školám sa rozpísal stanovený percentuálny objem finančných prostriedkov podľa platnej legislatívy. V rozpisoch niektorých

Zriaďovateľ

pridelil školám v dotknutých okresoch aj kapitálové finančné prostriedky. škôl sú na základe skutočných potrieb vysoko prekročené stanovené ministerské limity,“ píše sa v stanovisku TTSK.

Rozdelenie financií

Zriaďovateľ pridelil školám v dotknutých okresoch aj kapi-

tálové finančné prostriedky, ktoré sa prideľovali školám podľa žiadostí jednotlivých škôl s prihliadnutím na riešenie havarijných stavov a zdravie ohrozujúcich situácií. „Školám v okresoch Dunajská Streda a Galanta sme v roku 2010 poskytli 179 831 eur, v nasledujúcom roku to bolo už 366 040 eur. V roku 2012 školy uvedených dvoch okresov dostali 252 868 eur, vlani sa finančné prostriedky vyšplhali na 337 107 eur,“ uviedol Krajčovič.

TTSK sa bráni

Podľa jeho ďalších slov pri rozpise rozpočtu sa vždy postupuje v zmysle platnej legislatívy a ku všetkým školám

v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK sa pristupuje objektívne a zodpovedne s prihliadnutím na finančné možnosti rozpočtu a potrieb škôl. „Je nechutné, že existujú jedinci, ktorí spochybňujú prácu zamestnancov Úradu TTSK, vedenia a zamestnancov škôl, ktorí učia a vychovávajú detí. TTSK žiada, aby statočná práca nebola sústavne znevažovaná nenaplnenými politickými ambíciami nezodpovedných jedincov. Odmietame, aby sa na nás priživovali a našu prácu znevažovali klamlivé, nekorektné a nezodpovedné vyjadrenia, ktoré občanov zavádzajú,“ píše sa v stanovisku TTSK. TASR


číslo 4/2014

ZDRAVIE

13

3,91e%58&+2$.26<0%2/ 08ä1267,"8ä'È9121,( Možno aj vy ste nedávno pristihli svojho manžela či priateľa pred zrkadlom, ako neveriacky pozerá na svoje vytŕčajúce brucho. Pravdepodobne sa netváril ani trochu šťastne. A to chlapom vraj nezáleží na vzhľade. Je pravda, že niektorí považujú pivné brucho za akýsi symbol mužnosti, ale stále je väčšina tých, ktorým brušný tuk prekáža. Tuk v oblasti brucha však nie MHOHQHVWHWLFNRX]iOHåLWRVĢRX=DWLDĐþRåHQ\QHXVWiOHULHãLDYLGLWHĐQêSRGNRåQê tuk v oblasti stehien a zadku, ]R]GUDYRWQpKRKĐDGLVNDV~ QDWRPOHSãLH3UHþR"3UHWRåH WXNYREODVWLEUXFKDVDVSiMDVYêVN\WRPQHEH]SHþQpKRYQ~WRUQpKRW]YYLVFHUiOQHKRWXNXNWRUêMHXORåHQê YRNROtåLYRWQHG{OHåLWêFKRUJiQRYDP{åHVS{VRELĢYiåQH]GUDYRWQpSUREOpP\ FXNURYNDY\VRNêNUYQêWODN srdcovo-cievne ochorenia DSRG 'REURXVSUiYRXMH åHYQ~WRUQpKRWXNXVDGi]EDYLĢRYHĐDMHGQRGXFKãLHDNR WXNXSRGNRåQpKR.HG\Xå LGHR]GUDYLH"1D]LVWHQLH PQRåVWYDYQ~WRUQpKRWXNX VDY\XåtYDM~ãSHFLiOQHPHWyG\1DMMHGQRGXFKãRXDQDMGRVWXSQHMãRX]QLFKMHPHUDQLHREYRGXSiVD+RFLLGH OHQ R PHWyGX RULHQWDþQ~ QD]DþLDWRNSRVWDþt'{OHåLWpV~GYHþtVOD]YêãHQp]GUDYRWQpQHEH]SHþHQVWYRKUR]t XPXåRYSULREYRGHSiVXQDG FPY\VRNpUL]LNRY]QLNX RFKRUHQtVDVSiMDVREYRGRP SiVXQDGFP8åLHQVD R]YêãHQRPUL]LNXKRYRUt

3LYQpEUXFKR)RWR7$65$3

SULPLHUHQDGFPRY\VRNRPQHEH]SHþHQVWYHQDG FP0iWHSUREOpP"5LHãWHKR0XåLPDM~YSRURYQDQtVRåHQDPLSULFKXGQXWtREURYVN~YêKRGX3LYQpKR EUXFKDVDGiSRPHUQHUêFKOR]EDYLĢ þRVDRåHQVNRP SR]DGtDVWHKQiFKSRYHGDĢ QHGi =iURYHĖVD]QtåLDM PQRåVWYRYQ~WRUQpKRWXNX NWRUêSRNUêYDRUJiQ\1DY\ãHYlþãLQDFKODSRYFKXGQHYSRKRGHEH]]E\WRþQpKRVWUHVX

Bez športu to nepôjde 2GSRYHćQDRWi]NXDNRVD UêFKORD~þLQQH]EDYLĢSLYQpKREUXFKDKĐDGDM~XåGOKp URN\¿WQHVVWUpQHULOHNiUL LYHGFL7~WRGLOHPXVDSRN~ãDOLY\ULHãLĢDMRGERUQtFL]'XNH8QLYHUVLW\0HGLFDO&HQWHUNWRUtSRURYQiYDOL ~þLQRNDHUyEQHKRWUpQLQJX SRVLOĖRYDQLDDNRPELQiFLH oboch, na stratu brušného WXNX=YêVOHGNRYY\SOêYDåHQDMHIHNWtYQHMãtPD]iURYHĖQDM~þLQQHMãtPVS{VRERPDNRVD]EDYLĢSLYQpKR SXSNXDVSROXVQtPDMQHEH]SHþQpKRYLVFHUiOQHKRWXNX MHNDUGLRWUpQLQJ7RYãDN

,OXVWUDþQpIRWR7$65$3

NDUGLRDNRĐNR"Ä=R]DþLDWNX RGSRU~þDPDNêNRĐYHNSUDYLGHOQêSRK\ESRGĐDYODVWQppercent úspechu KRYêEHUXPLQLPiOQHDå NUiWWêåGHQQH3ULY\VRNHM tvorí strava, KPRWQRVWLMHYKRGQpELF\NORYDQLHSUHWRåHQH]DĢDåXWULGVDĢSHUFHQW MHNĎE\DOH~þLQQpV~DMSOiYDQLHEHKQRUGLFZDONLQJ šport. 0{åHWRE\ĢYãDNDMWHQLV IXWEDOEDVNHWEDOWXULVWLND³ QLHMHYãHWNR=RãW~GLHY\- KRYRUt]RVN~VHQRVWtSURIHVLSO\QXORåHDHUyEQ\WUpQLQJ RQiOQ\RVREQêWUpQHU ]QLåXMHYêVN\WDMUL]LNRYêFK IDNWRURYSUHVUGFRYpFKRUR- Pozor na to, čo jete! E\PĚWYLFXDFXNURYNX$Np 7RWRSUDYLGORSR]QiPHYãHWFLDSUHWRMHSULFKXGQXWtYHĐPLG{OHåLWp]PHQLĢ]DXåtYDQp VWUDYRYDFLHQiY\N\3RPDO\ DSRVWXSQHVDWUHEDGRSUDFRYDĢNWRPXDE\EROSUtMHPHQHUJLHQLåãtDNRYêGDM$NRQDWR"Ä+RYRUtVD åHSLYiULPDM~YHĐNpEUXFKR SUHWROHERSLM~YHĐDSLYD7R YãDNQLHMHFHONRPSUDYGD 0LORYQtFLSLYDPDM~]Y\þDMQHSLYQpEUXFKR]WRKR þRNSLYXMHGLD=Y\þDMQH LGHRFKXWQpDOHYHĐPLNDORULFNpMHGOiDNRNOREiVN\ ãNYDUN\Y\SUiåDQpFKXĢRYN\SUDFOtN\SLNDQWQpQiWLHUN\DSRGREQH³KRYRUtRVREQêWUpQHUDGRGiYDåHSUYêP NURNRPE\PDORE\ĢY\QHFKDQLHPDVWQêFKNDORULF-

Sedemdesiat

NêFKMHGiODSRVWXSQHE\VPH VDPDOLSRPDOêFKNURNRFK GRSUDFRYDĢN]GUDYãLHPXMHGiOQLþNX$þRWHGDREĐ~EHQpSLYNR"0XVtWHPXGDĢ QDXUþLWêþDV]ERKRP"9HUXåHQLH7DNpQHDONRKROLFNpSLYiGLVSRQXM~SRGREQêP ]ORåHQtPDNRLRQWRYpQiSRMH$DMNHćVLREþDVGRSUDMHWHMHGQXFKODGHQ~ÄGHVLQNX³ DNR]GURMHQHUJLHQDSUtNODG SRþDVQiURþQHMW~U\XUþLWH YiPQHXãNRGt

Vyhrá ten, kto sa nevzdá =GUDYêMHGiOQ\OtVWRNSUDYLGHOQêSRK\EGRVWDWRþQê RGG\FKSR]LWtYQHP\VOHQLH %H]WRKRVDVFKXGQ~ĢMHGQRGXFKRQHGi-HWXYãDNHãWH QLHNRĐNRG{OHåLWHMãtFKYHFt 0RWLYiFLD3HYQiY{ĐD6QDKDSRVXQ~ĢVDQLHNGHćDOHM $KODYQHVDQHY]GiYDĢ=O\KDQLDSUtGX1LHNHG\VDĢDåNRRGROiYDYRĖDYHMãĢDYQDWHMNOREiVNHþLUH]ĖX2EþDV VDĢDåNRSUHNRQiYDYODVWQi OHQLYRVĢþLSRKRGOQRVĢ+Udinom však nie je ten, kto QH]DNRSQHDOHWHQNWRVD SRFK\EHGRNiåHSRVWDYLĢ DtVĢćDOHM PP


naše novinky

KRÍŽOVKA

Mestský lesík

Členský štát USA

Zaujíma polohu na kolenách

Popevok

Otago Daily Times

Skupenstvo vody

Ženské meno (27. 3.)

Rekreačné zariadenie

Lipový porast

Nadelenia

2

Len

Obyvatelia Ruska

Poklepal

Vyzdobuj

4

Domácke meno Emanuely Hovorí hlúposti

Domácke meno Márie

Ženské meno (30. 1.)

Tropické plody

Letargia Živočích (kniž.)

Tropická rastlina

Tooling Slovakia Automotive

Metrická stopa

Súhlas Primontuj

Nová scéna

3

Dom. meno Oľgy

.UtåRYNXGRGDODUHGDNFLDþDVRSLVX5(/$;

14

5

Označovali dátumom Starý, po anglicky

Ananás, po česky

Osobné zámeno

Orientálne korenie

Revolver Peňažné sústavy štátov

Bodavý hmyz

Národný podnik

1

Cudzie muž. meno

Zátoka

Máš vedomosti

Vysievaj

Patriaca Zorovi

Znížený tón e

Divoko

Savana, pampa

Vracali potravu

 Návšteva starých rodičov je pekným kompromisom medzi uspokojením túžob vidieť svoje vnúčatá na dlhší čas ako len počas nedeľnej návštevy a starosťami, ako ich počas pracovnej doby zabaviť.

Jestvujeme

Znoj

Postávaj Overuj testom

Roztápala

Osobné zámeno Rastlinný výhonok

Získalo lovom

 Pokiaľ však inklinujete k spoločným lyžovačkám, na plánovanie dovolenky by ste sa mali sústrediť skôr. Svojho zamestnávateľa však poznáte najlepšie.

Patriaci Irene

Napodobenina Podopri

Tkanina z jutových vláken

Bývalý názov Sv. Antona Irídium Zatajuj

Vodca kozákov

Poraní ohňom

– Ahoj Žofka, dnes v noci bol u mňa zlodej! Že vraj hľadá peniaze. ...

Starogermán

Náboženská hlava Šiitov Kráča Otec, apo

Nápoveď: ATIKA, IAN, OHIO.

Radón

Prázdniny akéhokoľvek charakteru deti síce potešia, pre rodičov však znamenajú problém navyše v podobe vymýšľania programu. Niektoré z nasledujúcich námetov vám možno ušetria čas alebo prinesú inšpiráciu, ktorá poteší práve vaše ratolesti.  Miestne základné školy či centrá voľného času často ponúkajú rôzne denné aktivity. Pozrite si ich webové stránky či sa informujte priamo u nich. Ponuka denných táborov nie je záležitosťou len letných prázdnin.

Nadstavba nad rímsou

Čpavok

KAM S DEŤMI POČAS VOĽNÝCH DNÍ?

 Ak má vaše dieťa problém s nejakým predmetom v škole, sedem voľných dní poskytuje ideálnu možnosť na doštudovanie aj formou súkromných hodín. Či tým svojho potomka potešíte, je už iná kapitola.  Opýtajte sa ho, ako by samo túžilo stráviť prázdniny. Možno sa môže pridať k aktivitám kamarátov.

NBA 1965/14

TVOJA PRÍLEŽITOSŤ NA PRÁCU


číslo 4/2014

ŠPORT

15

DAC DOSTAL POKUTU A ODRÁTAJÚ MU ŠESŤ BODOV vých hráčov a tí potom svojou hrou ovplyvnili výsledok,“ informoval vtedy prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Slovenskému futbalovému klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda v súvislosti s prípadom korupcie a ovplyvňovania výsledkov zápasov Corgoň ligy vo štvrtok disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) udelila pokutu 10 000 eur a rozhodla o odpočítaní 6 bodov po skončení súťažného ročníka 2013/2014. Informoval o tom oficiálny web SFZ. DAC je po jesennej časti CL 2013/2014 v tabuľke CL posledný s desiatimi bodmi o skóre za FC Nitra. Takto príde v konečnom účtovaní o šesť bodov.

DAC podnikne príslušné kroky

„Vedenie klubu sa oboznámilo s rozhodnutím Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu súvisiacim s korupčnou kauzou ovplyvňovania výsledkov stretnutí klubu hráčmi. Je potrebné konštatovať, že toto rozhodnutie vedenie klubu nielen prekvapilo, ale najmä zaskočilo. Predmetným rozhodnutím sa vedenie klubu bude po podrobnom oboznámení sa s rozhodnutím DK

Dostali tvrdé tresty

Futbalisti DAC to budú mať so záchranou ťažké. Foto: TASR/Martin Baumann

SFZ pochopiteľne zaoberať a po vykonanej analýze podnikne príslušné kroky, nakoľko je presvedčené, že vyššie spomínané rozhodnutie je nielen v rozpore s príslušnými normami záväznými pre všetkých členov národného zväzu, ale i v rozpore s logikou pri prístupe ku konaniu a k nepochopiteľnému potrestaniu klubu v tejto kauze, ktoré je nevídaným precedensom v histórii európskeho i svetového futbalu,“ uviedlo v stanovisku vedenie DAC.

Kauza vypukla v septembri

Korupčná kauza vypukla v septembri minulého roka, keď po spoločnej česko-slovenskej policajnej akcii obvinili na Slovensku policajti z Národnej kriminálnej agentúry sedem ľudí. Štyria z nich boli hráčmi futbalového klubu DAC 1904 Dunajská Streda a traja bývalí slovenskí futbalisti. Obvinení boli z prijímania úplatkov a podplácania za ovplyvňovanie výsledkov zápasov. Z podplácania po-

lícia obvinila bývalých hráčov Ivana Žigu, Róberta Ráka a Mariána Dirnbacha. Z prijímania úplatku boli obvinení dunajskostredskí futbalisti Michal Dian, Ivan Hodúr, Tomáš Huber a Marek Božoň. Sprostredkovatelia úplatkov mali ovplyvňovať zápasy aj v Českej republike. „Ivan Žiga vytypoval futbalový zápas, určil výsledok futbalového zápasu a výšku úplatku, Róbert Rák a Marián Dirnbach oslovili potom prostredníctvom ďalších osôb futbalo-

DK SFZ medzitým vyniesla tresty pre všetkých namočených v kauze. Najvyšší trest dostala dvojica v úlohe organizátorov korupčného správania Ivan Žiga a Marián Dirnbach. Obom zastavila činnosť na 25 rokov, dištanc platí spätne od 13. septembra minulého roka. Ďalší obvinení z ovplyvňovania zápasov Tomáš Huber, Michal Dian a Marek Božoň dostali stop na 18 rokov. Bývalému slovenskému reprezentantovi Ivanovi Hodúrovi zastavila disciplinárka činnosť na 14 rokov. DK SFZ vtedy nerozhodovala o treste pre ďalšieho obvineného Róberta Ráka, pretože je hráčom Rakúskeho futbalového zväzu a nepatrí to pod kuratelu SFZ. Rákovi medzičasom v Rakúsku tiež zastavili činnosť. V januári DK SFZ začala v korupčnej kauze konanie aj voči dvom ďalším bývalým hráčom FC Nitry Michalovi Áčovi a Róbertovi Glendovi.

PRIHLÁS SA A POMÔŽ NÁM S KAMPAŇOU HĽADÁME ĽUDÍ DO VOLEBNÝCH KOMISIÍ K VOĽBÁM NA EUROPOSLANCA, KTORÉ SA USKUTOČNIA 24. MÁJA 2014, KDE PREDSTAVÍME 13 KANDIDÁTOV.

DELEGÁT VO VOLEBNEJ KOMISII Informácie, ktoré od vás potrebujeme:

meno a priezvisko

V prípade záujmu zastupovať stranu TIP vo volebných komisiách, kontaktujte nás:

adresa

www.strana-tip.sk/okrskar

dátum narodenia telefón

NSA 1952/14

e-mail

Delegátom vo volebnej komisii sa stanete zložením sľubu tomu, kto zvolá zasadnutie volebnej komisie.

tel.: 0908 057 597

(jv)


16

naše novinky

ŠPORT

GYMNASTIKA SA VYTRÁCA ZO ŠKÔL Spolu so skokmi na trampolíne a výhradne ženskou modernou gymnastikou na hudbu je športová gymnastika jednou z troch olympijských gymnastických súťaží. Dokonalé spojenie atletiky, gymnastických zručností a estetiky tela z nej robí jeden z najpopulárnejších bodov olympijského programu už od počiatku moderných hier v roku 1896. V šesťdesiatych až sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa vďaka nadšencom podarilo priniesť gymnastiku a lásku k nej aj do škôl v Dunajskej Strede. Medzi jej priekopníkov nesporne patril Dionýz Bergmann, ktorý sa do Dunajskej Stredy dostal ako mladý výpravca. Bol to rodený Záhorák zo Skalice. Práve tu počas štúdií na miestnom gymnáziu sa začal venovať gymnastike. Prečo práve jej, nám ochotne prezradil: „Dostala ma hlavne pre svoju dynamiku. I vďaka nej som získal dobrú koordináciu pohybov, rýchlosť a postreh. Pravidelným cvičením som získal spev-

nené, pružné a štíhle telo. Po ukončení strednej školy som šiel študovať na dopravnú školu. Po jej ukončení som sa ako výpravca dostal do Dunajskej Stredy. Okamžite po mojom príchode som začal hľadať možnosti byť prospešným a hlavne chcel som aj na svojom novom pôsobisku spopulárniť gymnastiku. Priznám sa, že som narazil na správnych ľudí, na správnych riaditeľov tunajších základných škôl a začal som učiť deti gymnastické cvičenia. Po troch rokoch poctivého cvičenia sme absolvovali prvé okresné preteky, na ktorých sa zúčastnili i ďalšie školy okre-

su a na moju veľkú radosť, moji žiaci tento okresný prebor vyhrali. Toto víťazstvo ma utvrdilo v tom, že som si zvolil správnu cestu. Aby som ešte viac sa zdokonalil, prihlásil som sa v roku 1963 na trénerský kurz do Nimburku, ktorý som aj úspešne absolvoval. Postupne ku gymnastike pribudla i základná rekreačná telesná výchova. Popud, aby som ju viedol, došiel od vtedajšieho Okresného výboru Zväzu československej telesnej výchovy.“

Teší ma, že sa gymnastika vracia znova do škôl. Vychoval som niekoľko talentov

Dionýz Bergmann s manželkou Martou. Foto: V. Kmeť

„Postupne sa mi podarilo vychovať veľmi talentovaných následovníkov, z ktorých potom tí najlepší absolvovali i trénerské kurzy, vtedy už v Bratislave. Patrili medzi nich Klára Holcnerová, Laco Kovačík, Paľo Šandal, Peter Tászli, Mikuláš Pálffy a Silvester Derzsi. Práve on bol z nich najtalentovanejší. Z tých všetkých to dotiahol aj najďalej, veď gymnastiku cvičil aj na vojenskej škole v Martine. Postupne sa však začali na školách vynárať problémy. Riaditelia žiadali,

Ilustračné foto. TASR/AP

aby rodičia detí platili za telocvične. Nerozumel som tomu, veď u mňa cvičilo viac ako sto detí, z ktorých väčšina bola žiakmi týchto škôl. Viesť tréningy mi pomáhali ďalšie, pre šport zanietené mladé ženy a to Eva Mučková a Helena Cafiková. Taktiež som sa snažil pomôcť školám s vybavovaním náradia do telocviční, ale aj s ich opravami. Veľmi veľa mi pomohol vtedajší odbor školstva ONV a vedenie OV ČSZTV. Žiaľ, požiadavky riaditeľov škôl boli stále silnejšie, rozhodol som sa pred dovŕšením svojej šesťdesiatky ukončiť trénovanie.“

Gymnastika sa znova vracia do škôl „Gymnastiku som však neprestal sledovať a teší ma, že v súčasnosti je veľký zá-

ujem zo strany Slovenského gymnastického zväzu o jej návrat do učebných osnov telesnej výchovy. Jeho projekty sa usilujú o znovu zapojenie detí do súťaží v gymnastike. Je to správne, nakoľko v súčasnosti k nám prichádzajú zo sveta nové metódy a formy vyučovania, ktoré sú blízke súčasným deťom a zároveň pomáhajú učiteľom skvalitniť pedagogický proces. Vzdelávací program je zameraný na nové formy a metódy práce na hodinách telesnej výchovy. Využívanie pohybových a gymnastických hier, prípravných cvičení, tradičného náradia využívaného netradičnou formou ako aj netradičného náčinia a náradia prispievajú k zážitkovej forme vyučovania.“ V. Kmeť

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Dunajská Streda, náklad 13 200 ks Copyright: 14 news, spol. s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu

Nds 04 2014 web  
Advertisement