Page 1

13 000 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

str. 12

a vyhrajte Ročník: I. číslo. 2/2013 Dátum vydania: 6. 11. 2013

Dunajská Streda

Colníci skórovali

Spoločenský dom

Chráňte si údaje v mobile

Nechcú byť poslední

str. 2 V Dunajskej strede a Brodskom zaistili trnavskí colníci koncom októbra skoro 12 000 falzifikátov za takmer 500 000 eur.

str. 3 V dunajskostredskej mestskej časti Malé Blahovo vznikol po rekonštrukcii bývalého pohostinského zariadenia spoločenský dom.

str. 5 Súčasné mobily dobiehajú vo výkonnosti aj bežné notebooky. Pod rúškom mobilnej zábavy sa však nezriedka skrýva škodlivý softvér.

str. 14 Hádzanári Dunajskej Stredy sú v prvej lige zatiaľ na poslednom mieste s jedným víťazstvom. Svoju pozíciu však chcú vylepšiť.

Zlatú Jánskeho plaketu z rúk predsedu Územného spolku SČK Tibora Misányika preberá viac ako štyridsať násobný dobrovoľný darca krvi Karol Vojtík.

darcov krvi neodrádza ani nedocenenie spoločnosti Slovenský Červený kríž, Územný spolok v Dunajskej Strede, každoročne oceňuje darcov krvi. Takáto slávnosť sa konala aj 24. októbra vo veľkej sále Hotela Bonbón v Dunajskej Strede pod záštitou podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej. Prítomní boli aj viceprezidentka SČK Helena Kobzová, predseda ÚS SČK Dunajská StredaTibor Misányik, prednosta Okresného úradu Dunajská Streda Richard Kmeť, ktorý je zároveň i členom predstavenstva ÚS SČK Dunajská Streda a ďalší hostia. Oficiálnu časť otvorila predsedníčka Územného spolku SČK Dunajská

Streda Dagmar Nagyová. Po nej sa k prítomným prihovorila viceprezidentka Slovenského Červeného kríža Helena Kobzová i prednosta kresného úradu Richard Kmeť. Striebornú Janského plaketu dostalo 24, zlatú 22 a diamantovú sedem bezpríspevkových darcov. Rastislav Vozník dostal najvyššie ocenenie pre darcu, medai-

lu profesora Jána Kňazovického za viac ako sto odberov. Vyznamenania Za humanitu, obetavosť a dobrovoľnú službu II. stupňa za dlhoročnú dobrovoľnú prácu v hnutí dostali Jozef Fördős zo Šamorína, Marta Sárköziová zo Sapu, Alžbeta Tomášová z Okoča a Anna Skuráková z Dolných Janíkov. Primátori a starostovia miest a obcí, ďalšie osobnosti a viaceré spoločnosti z okresu pripravili pre darcov spomienkové predmety. „Som rád, že sa aspoň touto formou niekto prihovorí aj k nám, dobrovoľ-

ným darcom krvi," povedal nám Karol Vojtík z Dunajskej Stredy, ocenený zlatou Jánskeho plaketou. "Žiaľ od našej spoločnosti sa iných ocenení nedočkáme. Ani to ma však neodradí od dobrovovoľného darcovstva aj v budúcnosti." Karol Vojtík zdôraznil aj pozitívny vplyv darovania krvi na organizmus, v čom sa zhodol aj s ďalšími držiteľmi Janského plakety, Jánom Lukácsom a Júliusom Kovácsom z Veľkého Mederu. Text a foto: Vladislav Kmeť


2

spravodajstvo

Správy polície Zaútočil na vodiča

Z prečinu krádeže a výtržníctva polícia obvinila 31 ročného muža z Veľkého Medera. Obvinený v júni 2013 vo Veľkom Mederi pri križovatke pristúpil k vozidlu zn. Škoda a po predchádzajúcej slovnej hádke fyzicky zaútočil na vodiča, pričom využil jeho nepozornosť a  z jeho peňaženky odcudzil občiansky preukaz a hotovosť vo výške 160 €, za čo mu hrozí väzenie až na tri roky.

Vlámal sa do domu

Polícia obvinila z prečinu porušovania domovej slobody a krádeže v štádiu pokusu 28 ročného muža z Dunajskej Stredy, ktorý sa v Dunajskej Strede vlámal do rodinného domu poškodenej v úmysle odcudziť jej veci, avšak bol vyrušený a z miesta utiekol. Majiteľke domu poškodením okna spôsobil škodu vo výške 150 €. Mužovi hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Muž čelí aj ďalšiemu obvineniu, nakoľko v Dunajskej Strede násilím vnikol do budovy kaderníctva, odkiaľ odcudzil peňaženku s osobnými dokladmi poškodenej a finančnou hotovosťou vo výške 300 €. Polícia ho v tomto prípade obvinila z prečinu krádeže, za čo mu hrozí až dvojročné väzenie.

Alkohol za volantom

Polícia obvinila 57 ročného muža z obce Padáň z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Obvinený muž viedol 24. októbra v Dunajskej Strede osobné motorové vozidlo zn. Škoda Felícia. Vodiča zastavila a kontrolovala policajná hliadka. Počas kontroly sa podrobil dychovej skúške, ktorou mu policajti namerali 1,14 promile alkoholu v dychu. Vodič sa ocitol v policajnej cele a bol v  tzv. superrýchlom konaní právoplatne odsúdený.

Porušoval domovú slobodu

Polícia obvinila z prečinu porušovania domovej slobody 23 ročného muža z Veľkého medera, ktorý začiatkom septembra 2013 vo Veľkom Mederi neoprávnene vnikol na dvor riadne oploteného rodinného domu, kde bol prichytený a napriek výzve na jeho opustenie tam zotrval až do príchodu polície. Obvinenému teraz hrozí až dvojročné väzenie.

Šoféroval napriek zákazu

Z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia obvinila polícia 34 ročného muža z okresu Galanta. V piatok, 25. októbra spozorovala policajná hliadka biely Citroen Xantia, ktorý bezdôvodne prechádzal z krajnice až ku stredu cesty. Polícia ho vzápätí zastavila a pri kontrole zistila, že muž nemá pri sebe žiadne doklady. Následnou lustráciou policajti zistili, že má od konca leta na dobu 48 mesiacov uložený zákaz činnosti viesť akékoľvek vozidlo. Po súhlase prokurátora bol vodič zadržaný a obmedzený na osobnej slobode. Za porušenie zákazu mu teraz hrozí väzenie až na 2 roky.

Dopravné nehody

V priebehu 43. týždňa v okrese Dunajská Streda došlo k 9 dopravným nehodám a 2 škodovým udalostiam, pri ktorých sa ľahko zranilo 11 osôb.

KR PZ Trnava

Uctime si našich starkých „Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi“, hovorí jedna ľudová múdrosť. Jeseň, ktorej obdobím momentálne prechádzame, je až poeticky krásna. Nádherný čas, kedy sú stromy okolitých lesov odeté do pestrofarebných šiat a v diaľave už belejú končiare vrchov. Všetko je jasné, priezračné a čisté. Ostré slnečné lúče prerážajú chladné závany vetra a hladia naše tváre. Jeseň je naozaj krásna. a v jednom zo svojich mesiacov, ktorý sme nedávno začali, nám pripomína jednu z najvzácnejších cností, ktorá  môže byť zrodená v  duši človeka. Je ňou úcta k starším.

V tomto mesiaci sa v mnohých obciach a mestách uskutočňujú rôzne posedenia, či stretnutia so seniormi. Organizuje ich aj Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Dunajská Streda. „V tomto roku sa takéto stretnutia uskutočnia až tri. Jedno už bolo 5. októbra v Topoľníkoch, 18. októbra v Kostolných Kračanoch a 25. októbra v Lehniciach. Keď sa chceme stretnúť so všetkými, musíme ich rozdeliť na tri časti. Na týchto troch podujatiach sa stretneme skoro so 600 dôchodcami okresu a spoločne si uctíme tých, ktorí tvrdo pracovali, ktorí sa každý

novinky

deň vzdávali radosti ponúkanej životom len preto, aby urobili šťastnými hlavne svoje deti. Viete, každý malý chlapec bude raz aj dedko. Dedka všetci v úcte majú, dedko vie vraj všetko, píše sa v jednej básni. Nepochybujme, že niečo podobné platí aj pre ženy. Bolo by nedôstojné, aby sme zabúdali. Všetci raz budeme starí. Ale starší ľudia nie sú menejcenní. Sú krásni. Krásni vďaka svojej múdrosti,“ s úsmevom nás informoval o stretnutiach s dôchodcami predseda Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov František Kovács. Text a foto: Vladislav kmeť

Colníci zaistili falzifikáty ZA takmer 500-tisíc eur Trnavskí colníci koncom októbra v Dunajskej Strede a Brodskom zaistili takmer 12 000 falzifikátov. Okrem toho nepustili do predaja viac ako 5 000 hračiek a slnečných okuliarov, ktoré nespĺňali normy Európskej únie. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov je takmer 500 000 eur. Informovala o tom hovorkyňa Colného úradu v Trnave Iveta Švárna. „Prvý prípad sa stal v Dunajskej Strede. pri kontrole kontajnera z Číny colníci zaistili 9 216 falzifikátov hračiek a detských tričiek. Išlo o napodobeniny ochranných známok BEYBLADE, BMW, Franklin & marshall,“ konštatovala hovorkyňa s tým, že tovar bol určený pre slovenský a maďarský trh. Odhadovanú škodu, ktorá by vznikla ich predajom na trhu, predbežne vyčíslili na 156 528 eur. Z ďalšej čínskej zásielky colníci nepustili do predaja 2 604 hračiek (plastové lietajúce vrtule so svetlom na baterky a plyšové hračky delfín tiež na baterky) a 2 500 slnečných okuliarov.

V spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou colníci zistili, že tovar nespĺňa európske kritériá o bezpečnosti hračiek a tovar do voľného obehu nepustili. Hračky boli vyrobené v Číne a boli určené pre slovenské obchody. V rovnakom čase zaisťovali „fejky“ pracovníci colnice aj v Brodskom. Počas kontroly zásielky našli 2 699 falzifikátov pánskych zimných búnd, ktoré boli napodobneniny značiek Camp DAVID a NAPAPIJRI. Tovar pochádzal z  Číny a  smeroval na český trh. Odhadovanú škodu, ktorá by vznikla ich predajom na trhu,

vyčíslili na 323 650 eur. Tovar v oboch prípadoch videli aj zástupcovia majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falzifikáty. Práve oni teraz rozhodnú o osude búnd či detských tričiek. Do 10 pracovných dní  majú  možnosť vyjadriť sa, či chcú vo veci konať a akým spôsobom. V prípade právoplatného rozhodnutia súdu, že ide o tovar, ktorým sa porušuje právo duševného vlastníctva, hrozí majiteľovi tovaru pokuta až do výšky 66 388 eur. TASR


číslo 2/2013

spravodajstvo

Možnosti vidím v spolupráci Hovoríme s prednostom Okresného úradu v Dunajskej Strede PhDr. Richardom Kmeťom

]Viac ako pred rokom ste boli vymenovaný do funkcie prednostu obvodného, dnes už Okresného úradu Dunajská Streda. Čím ste sa dovtedy zaoberali?

- Začínal som ako učiteľ telocviku. Učil som, neskôr som začal podnikať. V rámci svojej licencie som mal viaceré smery podnikania. Prevádzkoval som bufet, stávkovú kanceláriu, úzko som spolupracoval s úradom práce a sociálnych vecí pri organizovaní rekvalifikačných školení. Dokonca som prevádzkoval i salón krásy, ktorý v súčasnosti vedie moja partnerka. Samozrejme, aktívne som sa zapájal aj do politického života, pomáhal som pri organizovaní rôznych politických a spoločenských podujatí.

]Z podnikateľskej sféry ste vstúpili do štátnej správy. Nezaskočila vás táto zmena, prekonali ste ju bez väčších problémov?

- Priznám sa, nebolo to jednoduché, no predsa tak ako podnikanie, aj práca v štátnej správe je o určitom stupni a spôsobe manažovania. A práve na tomto úseku som mal dostatočné skúsenosti. Samozrejme, určité obavy som mal. Veď od 1. januára tohto roka sa stal účinným zákon 345/2012 o niektorých opatre-

niach v miestnej štátnej správe, ktorý realizuje zámery Programového vyhlásenia vlády na roky 2012-2016 a ciele Programu ESO. V súvislosti s týmto vyhlásením sa začali nové štrukturálne zmeny miestnej štátnej správy, a to integrácia špecializovanej štátnej správy do jedného štátneho úradu. Po ich úspešnom zavedení sa umožní občanom vybaviť si svoje záležitosti prostredníctvom jedného úradu. Je dôležité, aby občan čo najviac svojich potrieb v styku s úradmi riešil na jednom kontaktnom mieste podľa zásady, aby obiehali informácie, a nie občan. Bola tu tiež hrozba povodne, ktorej bolo potrebné čeliť a neraz prijať rázne a jasné opatrenia, s akými som sa v predošlej práci nestretol.

]Táto zmena vo veľkej miere zasiahla i váš rodinný život. Podarilo sa vám ho skĺbiť s novým zamestnaním? - Myslím si, že áno. Veď práve rodina je to zázemie, ktoré mi dáva istotu a silu do ďalšej práce. Pred niekoľkými mesiacmi som nevedel, čo je to mať dieťa, vychovávať ho, starať sa oň. Dnes moja osemmesačná dcérka vniesla do môjho života nové hodnoty, nový zmysel pojmu rodina. Keď prídem po práci domov, robí mi veľkú radosť byť s rodinou, byť súčasťou jej napredovania. Vtedy si uvedomujem, že neexistujú žiadne peniaze, žiadna moc, ktorá by tento inštitút vede-

3

Spolu s partnerkou Evou a dcérkou Miou.

la nahradiť. Rodina pre mňa je oddychom, ale aj miestom, kde človek pookreje, načerpá nové sily. Okrem uspokojovania fyzických, psychických a sociálnych potrieb poskytuje zázemie, potrebné k spoločenskej sebarealizácii, je zdrojom skúseností a vzorom správania do ďalšieho života človeka.

]Kandidujete za župného poslanca. Myslíte si, že v prostredí, ktoré je národnostne zmiešané, budete mať úspech?

- Neštylizoval by som otázku takouto formou. V minulých voľbách do parlamentu strana Smer-SD, ktorej som členom, získala v našom okrese s prevažnou väčšinou obyvateľov maďarskej národnosti až 3500 hlasov. Práve zodpovednosť

voči týmto voličom ma utvrdila, že je potrebné pokúsiť sa o možný úspech a zabezpečiť im tak ich reprezentáciu aj vo vyššom územnom celku. Myslím si, že práve tieto voľby by nemali byť o tom, kto je akej národnosti, ale o tom, kto aké hodnoty môže pre svoj okres, pre svojich voličov do budúcna priniesť. Ja tiež, ako väčšina ľudí žijúcich tu na juhu Slovenska, pochádzam zo zmiešanej rodiny. V strednej Európe nikto nemôže tvrdiť, že je čistý Maďar, Slovák alebo Čech. Strednou Európou prešli mnohé národy a národnosti, pobudli tu roky a roky a samozrejme svoju prítomnosť zanechali i v pokoleniach, ktoré sa tu po nich narodili a žijú. Moja partnerka pochádza z maďarskej rodiny a nemám s tým žiadny prob-

lém. Ja si totiž myslím, že v prvom rade som Žitnoostrovčanom a hlavne jedným z tých, čo chcú, aby okres Dunajská Streda napredoval. Aby sa v ňom konečne znova dostalo na vysokú úroveň poľnohospodárstvo, aby sa nadväzne na jeho rozvoj začal rozvíjať i potravinársky priemysel. Ten priemysel, ktorý tu už v minulosti existoval. Chcem, aby tu bolo dostatok práce, aby každý môj spoluobčan mohol pokojne žiť, bez rozdielu národnosti, vierovyznania či farby kože, vychovávať svoju rodinu a hlavne vidieť v budúcnosti istotu, a nie strach a beznádej. Aby sa to všetko naplnilo, je potrebná spolupráca všetkých, ktorí tu v našom okrese žijú. “ Text a foto: (lav)

V mestskej časti Malé Blahovo vznikol spoločenský dom Spoločenský dom v dunajskostredskej mestskej časti Malé Blahovo vznikol po rekonštrukcii bývalého pohostinského zariadenia. Informoval o tom primátor mesta Dunajská Streda Zoltán Hájos. „Tento objekt slúži najmä na stretávanie sa občanov, ktorí sa v tejto časti mesta nemali doteraz kde schádzať a vykonávať kultúrne a spoločenské aktivity," povedal predseda Občianskeho združenia (OZ) Sikabony František Simon. OZ vypracovalo plán činnosti, podľa ktorého sa budú organizovať rôz-

ne podujatia do konca roka 2014. „Keďže naše združenie bolo založené pred rokom, za tento čas sa nám ešte nepodarilo zorganizovať záujmovú umeleckú činnosť. Teraz, keď už máme budovu, sú vytvorené možnosti pre divadelníkov aj hudobníkov,“ ozrejmil. Podľa primátora  mesta ide o pozitívny príklad, keď sa

obyvatelia mestskej časti vedeli spojiť a  vytvoriť dom pre  svoje aktivity. „Samospráva dokázala vyriešiť financovanie obnovy budovy, ktorá bude slúžiť hlavne pre obyvateľov Malého Blahova, ale aj pre všetkých Dunajskostredčanov,“ konštatoval Hájos. Ide o budovu, ktorá podľa jeho slov umožní

členom civilných organizácií realizovať rôzne stretnutia, podujatia a zasadnutia. Okrem spoločenskej miestnosti v dome sú kancelárie a kuchyňa. vo dvore sa nachádza detské ihrisko. Financovanie objektu má zaujímavú históriu. „Pôvodne sme plánovali obnoviť budovu z finančných príspevkov Európskej únie cez lokálnu stratégiu komplexného prístupu, ale občania odmietli rómsky projekt. Hľadali sme

tak alternatívne riešenie,“ priblížil Hájos. mestskému úradu sa podarilo predať pozemky a z týchto peňazí financovala samospráva väčšinu výdavkov. „Boli aj ďalšie zdroje. Vďaka spolupráci občanov Malého Blahova určité činnosti sa realizovali svojpomocne, pomohli aj miestni podnikatelia a majitelia rôznych firiem,“ uzavrel primátor. TASR


44

novinky

spektrum spektrum

Vysokoškoláci budú platiť odVody Vyššieho zárobku Suma, od ktorej budú vysokoškoláci platiť vyššie odvody, sa v budúcom roku mierne zvýši. Kým tento rok študenti od 18 do 26 rokov platia takmer 30-percentné odvody pri práci na dohodu od sumy 155 eur, v budúcom roku ich zaplatia od 159 eur. U stredoškolákov sa táto suma zvyšuje zo 66 na 68 eur. Informovala o tom predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Katarína Stoláriková. O odvodoch pre študentov pracujúcich na dohodu rokovali minulý týždeň zástupcovia študentských organizácií s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD). „Otázka možnosti a miery ďalšieho navýšenia tejto sumy bude predmetom rokovania oboch strán v prvom štvrťroku 2014,“ doplnila Stoláriková. Impulzom pre takéto rokovanie je podľa nej snaha o pokrytie nákladov u študentov, ktorí brigádujú zo sociálnych dôvodov alebo z dôvodu získania potrebnej praxe pre svoje uplatnenie. „Jedným z našich návrhov bolo viazať sumu oslobodenú od odvodov na výšku sumy životného minima. Spomínané návrhy vyplynuli z prieskumu, ktorý sme realizovali v priebehu roku 2013,“ zdôvodnila predsedníčka ŠRVŠ. Z prieskumu medzi študentmi pritom podľa Stolárikovej vyplynulo, že u študentov a žiakov dochádzalo v dôsledku zmien v sociálnom poistení od začiatku roka k možným špekuláciám len veľmi zriedka. „Vo väčšej miere sa zákon pokúšali obchádzať zamestnávatelia a agentúry sprostredkujúce brigády,“ uviedla Stoláriková. Na minulotýždňovom rokovaní s ministrom práce aj

Ilustračné foto: TASR/Pavol Ďurčo

so štátnym tajomníkom Jozefom Burianom (Smer-SD) sa okrem ŠRVŠ zúčastnili aj zástupcovia Študentskej rady stredných škôl SR (ŠRSŠ SR) a Asociácie doktorandov Slovenska (ADS). S predstaviteľmi ministerstva sa dohodli tiež na tom, že zástupcovia stredoškolákov, vysokoškolákov a doktorandov budú súčasťou pracovných skupín rezortu práce, zameraných na konkrétne problémy. Koncom novembra minulého roka podpísali študentské organizácie s ministrom práce Jánom Richterom memorandum upravujúce odvody z dohôd pre študentov aj memorandum o vzájomnej spolupráci. Z memoranda vyplynulo, že študenti do 18 rokov majú na tento rok len 1,05-percentný odvod z dohôd do 66 eur. Nad 18 rokov majú študenti denného štúdia do 26 rokov pri brigádach túto činnosť zodvodnenú vo výške 1,05 percenta do 155 eur. Nad úroveň 155 eur platia odvody vo výške 29,8 percenta. Časť študentov ústupok kritizovala. Vyššie odvody pri práci na dohodu priniesla novela zákona o sociálnom poistení. TASR

práVnik o nebankoVkách: VŠETKO ZAPlATí KlIENT Peniaze na ruku alebo úver na čokoľvek. To sú slogany, ktorými lákajú nebankové subjekty. Akú má možnosť človek vo finančnej núdzi, ktorému banka nepožičia? Väčšinou nevýhodný úver z nebankovky. O nástrahách úverov z týchto spoločností hovorí právnik JUDr. Radovan Konečný.

]Aký je základný rozdiel medzi bankou a nebankovým subjektom?

Základným rozdielom je to, že banka podlieha pomerne prísnemu dohľadu Národnej banky Slovenska, ktorá je zo zákona povinná vykonávať dohľad nad finančným trhom. Pomerne výrazný dosah do bankového sektora má aj Európska centrálna banka, ktorá má vplyv na určovanie úrokových sadzieb. Naproti tomu stoja nebankové subjekty, ktoré poskytujú úvery za veľmi nevýhodných podmienok. Sú to obchodné spoločnosti, ktoré majú voľnú živnosť na „poskytovanie úverov z vlastných zdrojov“. Nebankové subjekty nepodliehajú žiadnemu zvýšenému dohľadu nad ich činnosťou, práve naopak, voči svojim klientom ako spotrebiteľom sa často správajú tak, ako by pre nich neplatili žiadne limity, ani etické, ani právne.

]Ktorá kategória ľudí väčšinou žiada o pôžičku v nebankovom subjekte?

Typickými klientami nebankových subjektov sú ekonomicky a sociálne najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva ako sú dôchodcovia, nezamestnaní a iné nízko príjmové skupiny. Týmto ľuďom bežná banka úver neposkytne. V snahe získať nejaké finančné prostriedky sú ľahkou korisťou pre obchodných zástupcov nebankových subjektov poskytujúcich ľahko a rýchlo dostupné úvery. Ľudia si v danej chvíli neuvedomujú, že uzatvorením úverovej zmluvy, si svoju situáciu nezlepšia, naopak, dramaticky zhoršia. Cieľom

každej nebankovej spoločnosti je dosahovať zisk. Bohužiaľ, za každú cenu a nie pomôcť ľuďom v ich nepriaznivej finančnej situácii.

]Ktoré najčastejšie chyby robia klienti pri uzatváraní zmlúv s nebankovkami?

Nebojím sa povedať, že najväčšou chybou, ktorú ľudia robia je už len to, že vôbec uzatvoria úverovú zmluvu s nebankovým subjektom. Ďalšie chyby, ktorých je celý rad jednoznačne vyplývajú z nízkeho právneho vedomia a nedostatočnej finančnej gramotnosti ľudí žiadajúcich o úvery. Obchodný zástupca nebankovej spoločnosti je spravidla vyškolený na to, aby dostal svojho klienta tam, kde ho potrebuje mať. Vytvorí všetky podmienky, aby zavádzajúcimi informáciami „dotlačil“ klienta k podpisu zmluvy. Úverové zmluvy sú vyhotovené na predtlačených formulároch a klient nemá žiadnu šancu individuálne si vyjednať prijateľné zmluvné podmienky. Človek je postavený do pozície, v ktorej môže len zmluvu podpísať alebo odmietnuť. Zmluvné podmienky sú postavené tak, že jednoznačne zavádzajú nerovnovážne postavenie medzi zmluvné strany.

]Môže sa človek proti tomu brániť?

Ako rýchla sebaobrana klienta by úplne stačilo, keby zmluvu nepodpísal hneď na mieste. Je lepšie vyžiadať si zmluvu domov na preštudovanie a poradiť sa právnikom, prípadne s iným človekom, ktorý sa v problematike orientuje.

]Aké nevýhody plynú z takejto pôžičky pre klienta?

Hlavnou nevýhodou je, že nebankové úvery sú veľmi drahé. Úroky z poskytnutia úveru ako aj iné poplatky sú niekoľkonásobne vyššie ako v banke. Taktiež zabezpečenie záväzku vyplývajúceho z takejto zmluvy je neprimerané. Zmluva spravidla obsahuje rôzne kombinácie zmluvných pokút, sankcií a kombinácie právnych zabezpečovacích inštitútov, ako je napríklad vyplnenie blankozmenky, rozhodcovskej zmluvy, zmluvy o zabezpečovacom prevode práv, dohody o zrážkach zo mzdy a iné. Môžu viesť k nezákonným exekučným konaniam a klient môže prísť aj o strechu nad hlavou. Zabezpečovacie inštitúty sú v zmluvách často tak vzájomne previazané, že aj odborník má problém na prvý pohľad pochopiť ich význam a dopad na klienta v prípade neschopnosti splácať nebankový úver. Bežný klient si nemá šancu pri podpise takejto zmluvy uvedomiť právne dôsledky.

]Dalo by sa povedať, že nebankovky klientov zavádzajú?

Áno. Zavádzajú ich pred aj po uzavretí zmluvy. Aj reklamné kampane so sloganmi „peniaze za jednu sms“ alebo „nakupujete za občiansky preukaz“ v klientoch navodzujú falošné zdanie, že peniaze nepotrebujú, prípadne, že úver nie je riziko. Opak je pravdou. V konečnom dôsledku všetko zaplatí klient. (mha)


číslo 2/2013

spektrum

5

ChráňTE SI SVOJE úDAJE V MOBIlNOM TElEFÓNE

king, ktorú upravili útočníci,“ upozorňuje analytik. Podvodná stránka alebo aplikácia je na nerozoznanie od originálu. Do falošného formulára zadáme meno a heslo a podvodníci majú prístup k nášmu účtu.

Moderné mobilné telefóny ponúkajú veľmi veľa možností. Hry, hudbu, prezeranie fotografií a videa. V pohode zvládajú aj surfovanie na internete či online platby. Vývojári sa predbiehajú v navrhovaní nových lákavých aplikácií. Pod nevinným rúškom mobilnej hry sa však nezriedka skrýva škodlivý softvér. Súčasné mobily, nazývané tiež smartfóny (z angl. smart – chytrý, šikovný), dobiehajú vo výkonnosti aj bežné notebooky či staršie stolné počítače. V notebookoch a počítačoch sme zvyknutí sa chrániť pred škodlivým softvérom. Zvyčajne ide o zabezpečenie bránou Firewall a antivírusovým programom. Pri ochrane smartfónov trh s antivírovými programami ešte donedávna pokrivkával. Dnes je ich dostatok, no ako vyplýva aj z našej ankety, ľudia ich veľmi nevyužívajú. Potvrdzuje to aj Gabriel Braniša, analytik škodlivého kódu spoločnosti ESET so zameraním na Android malware. „Ochrana majiteľov mobilných zariadení pred neoprávneným prístupom k ich osobným údajom pokrýva všetky súčasné hrozby. Dôležitá je však osveta s dôrazom na prevenciu. V inom prípade sme ohrození,“ hovorí.

Aplikácie za každú cenu

Používatelia smartfónov často robia chybu tým, že nainštalujú množstvo aplikácií, ktoré nie vždy používajú. „Inštalovanie rôznych podivných aplikácií z rôznych zdrojov môže z nášho smartfónu ukradnúť čokoľvek,“ hovorí Braniša. Pri inštalácii každá aplikácia najskôr oznámi, k čomu jej nainštalovaním udeľujeme súhlas. Je veľmi podozrivé, ak sa obyčajná hra chce dostať ku GPS polohe, SMS správam, neobmedzenému prístupu na internet alebo telefónnemu zoznamu. „Odporúčam sťahovať aplikácie len od známych a vysoko hodnotených vývojárov s dobrými ohlasmi, z oficiálnych zdrojov. A samozrejme, mať nainštalovaný antivírus,“ radí analytik.

Internet banking v mobile?

Takmer všetky komerčné banky ponúkajú služby in-

Pri strate nezúfajte

Ilustračné foto: TASR/AP

ternetbankingu, vďaka ktorým máme svoje financie vždy na dosah a pod kontrolou. Špeciálne pre smartfóny vyvinuli banky aj aplikácie na pohodlnú a rýchlu správu peňazí. Sú však bezpečné? „Sú dostatočne bezpečné, ak využívajú aspoň dvojfaktorovú autentifikáciu a kryptujú komunikáciu s bankou, čo je nevyhnutný štandard,“

vysvetľuje Gabriel Braniša. Nebezpečnou sa môže stať používanie internetbankingu vo verejných nezabezpečených wifi sieťach. „Nebezpečné je, ak sa pripájame k internetbankingu cez nedôveryhodný zdroj internetu. Ak v smartfóne nemáme antivírus, môže sa stať, že sa dostaneme k verzii mobilnej aplikácie pre internetban-

V smartfóne môže byť uložených množstvo údajov o používateľovi. Krádežou alebo stratou mobilu sa môžu dostať do zlých rúk. „Používateľom odporúčame zapnúť si na svojom mobilnom telefóne funkciu automatického uzamknutia, ktorá po nastavenom čase uzamkne displej mobilu. Používateľ ho odomkne až po zadaní hesla. Smartfóny obsahujú možnosť kryptovania svojho obsahu. To sťaží, alebo úplne obmedzí prístup k našim údajom. Na trhu sú aplikácie, ktoré pomáhajú nájsť stratený alebo ukradnutý mobilný telefón. Napríklad aj naša spoločnosť ponúka aplikáciu, ktorá dokáže telefón nielen nájsť, ale v prípade straty z neho dokáže aj na diaľku vymazať všetky údaje,“ dodáva analytik. (mha)

CERTIFIKOVANÁ OPRAVÁRENSKÁ DIELŇA A VÝROBCA ŽELEZNIČNÝCH VOZIDIEL

2008

• • Opravy Opravy a a modernizácie modernizácie osobných osobných a a nákladných nákladných vozňov vozňov • • Výroba Výroba nových nových nákladných nákladných vozňov vozňov • • Výroba Výroba komponentov komponentov nákladných nákladných vozňov vozňov • • Výroba Výroba zváraných zváraných dielov dielov • • Nedeštruktívne Nedeštruktívne skúšanie skúšanie

1621/13 NSENDS 1617/13

Koniarekova Koniarekova 19, 19, 917 917 21 21 TRNAVA, TRNAVA, Slovenská Slovenská republika republika ll Tel.: Tel.: +421 +421 33 33 5567 5567 142 142 Fax: +421 33 5567 104 l e-mail: marketing@zos.sk l www.zos.sk Fax: +421 33 5567 104 l e-mail: marketing@zos.sk l www.zos.sk zos_70x148.indd 1 zos_70x148.indd 1

5/30/11 11:11 AM 5/30/11 11:11 AM


62

novinky

spravodajstvo

PReZIDeNTSké VOĽBy By SA MAlI Ako voliť do vyššíchNAJNeSkôR 12. APRílA 2014 kONAť územných celkov

Prezidentské voľby by sa mali konať najneskôr 12. apríla 2014. Z Ústavy SR totiž vyplýva, že novú hlavu štátu si volíme najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúcemu prezidentovi SR. Ivanovi Gašparovičovi Po preukázaní totožnosti dostane volič od členov sa končí 15. júna. okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku označenú Prezidenta siúradnej volíme pečiatky v pria- obce z prvého kola.alebo Ten, ktorý v ňom O prezidentský palác chce boodtlačkom (mesta mych voľbách tajným získa viac hlasov, obsadí na päť jovať expredseda parlamenmestskej časti) a dvahlasohlasovacie lístky – hlasovací lístok vaním. Voľba je dvojkolová. rokov prezidentský palác. Zvo- tu a šéf poslaneckého klubu na voľby predsedu samosprávneho kraja a hlasovací do zastupiteľstva Vlístok prvomna voľby kole sa prezidentom lenýsamosprávneho kandidát sa ujímakraja. funkcie kDH Pavol Hrušovský, nePotom volič do priestoru určeného stane ten vstúpi kandidát, ktorý zís- prezidenta SRna úpravu zložením sľubu. zaradený poslanec Radoslav lístkov. kahlasovacích nadpolovičnú väčšinu plat- Skladá ho pred Národnou radou Procházka, podnikateľ a finých hlasov oprávnených voli- SR do rúk predsedu ústavné- lantrop Andrej kiska aj prvý čov. Ak sa to nepodarí nikomu, ho súdu SR napoludnie v deň, predseda kDH Ján Čarnogurhlasovacom na voľby predsedu môže voličvolebzadoNa dvoch týždňov salístku uskutoční v ktorom sa má skončiť ský. kandidatúru oznámil tiež krúžkovať číslo iba né jedného kandidáta. druhé kolo, doporadové ktorého postúpia obdobie predchádzajúceho Peter Osuský z SaS, invalidný dvaja najúspešnejší kandidáti prezidenta. dôchodca z košíc leonid chovanec, ďalej Jozef Behýl, ale aj Na hlasovacom lístku na voľby poslancov zastupiteľstva Milan Melník, ktorý už v mimôže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísiel, nulosti kandidoval. Zoznam koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode Ilustračné foto:doplnila TASR kandidátov aj Ľubica zvolených. (Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom Blašková. Ako možný kandidát obvode, je uvedený na hlasovacom lístku.) sa spomínal i Milan kňažko. Vládny Smer-SD by mal predstaviť svojho kandidáta najskôr V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží v decembri tohto roka. V súvolič do obálky jeden hlasovací lístok na voľby predsevislosti s ním sa najčastejšie du samosprávneho kraja a jeden hlasovací lístok na voľspomína premiér Robert Fico (Smer-SD). by do zastupiteľstva. Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloZasa sme sa ocitli v zimnom čase, aj keď pri posúvaní hodiniek to tak nevyzeralo. chladnej prvej ží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neFoto:TASR/František Iván TASR Po rekordne Foto: TASR/ Miroslav Košírer dekáde októbra prišli teploty, za aké by sa nehanbilo ani odobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní. leto. Víkend pred Dušičkami žičil úpravám cintorínov, ktoré sa pod vyfarbenými stromami premenili na kvetinové záhrady. Ak volič upraví hlasovacie lístky nesprávne, vydá mu na požiadanie okrsková volebná komisia nové hlasovacie lístky. Po sviatkoch piety a rozjí- Nenastupujú však do výťamania nastal všedný týždeň, hu plného osobností, s ktoavšak opäť s neobvyklou rými sa občas zvezú aj menej Volič, ktorý nemôžeSlovensám upraviť hlasovací lístok prečinnosti, zdraNovým prezidentom nuje sa pedagogickej bodkou. V sobotu 9. novemale ich hlavZ písomného testu, prípadovejznáme štúdie,tváre, písomného prekladu z cudzieho a vypracovania votnéČerveného postihnutie alebo preto, že alebolektorom písať, bra sa konajú voľby jazyka župa- a prípravy nou devízou je vlastná poského kríža (SČk) je nemôže súdnymčítať znalcom, písomností exekútora bude od 1. právoDobiáš. vziať soViceprezisebou do priestoru určeného na úpravu a župných samospráv, vesťnovembra a meno, česť a dôvejemá Viliam pre prípravu inštruktorov prvej nov pozostávať výberového konania na funkciu hlasovacích lístkovkobzoiného voliča, nie však člena okrskokeď výrazprvá župačasť v slovenryhodnosť. Kým poslancom dentkami sú Helena pomoci a inštruktorom SČk. aj súdneho exekútora. Podmienkou pre účasť v ďalšej volebnej komisie, abyjeza neho hlasovací lístok podľa skej legislatíve nenájdeme. sa stane kandidát s najvyšvávej a elena Hrbčová. Také Je držiteľom najvyššieho častikonštituovaní výberového konania, je psychologické jeho pokynov upravil a sovložil ocenenia do obálky. ším počtom hlasov vo svorozhodnutie delegátov za darovanie krvi – Pri vyšších ktorou posúdenie,celkov bude úspešné bol totižabsolvovanie jom obvode,všetkých župan musí zísbotného (19.10.) snemu SČk Medaily prof. MuDr. Jána územných predchádzajúcich častí. raz niekto múdry a od- kať nadpolovičnú podporu v leviciach. Viliam Dobiáš kňazovického, držiteľom zasa voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám jeZa dlhoročný člen SČk, anesZlatého záchranárskeho kríža mietal ho pre jeho domnelý zúčastnených voličov, inak maďarský pôvod. Maďarčipodľa vyhlášky pozostávať vložiť obálku do volebnej schránky, ju do nej na jeho rozhodne až medzi dvotéziológ, intenzivista a špeciaSR a môže Zlatého záchranárskeho Výberové konania na mies- sa na pritom župu vôbec sú nepoČR.iný volič, nie však požiadanie jeho prítomnosti vložiť finalistami testu v druhom kole lista urgentneja vmedicíny. Ve- kríža ta súdnych exekútorov no- ma z písomného a ústnezná, zatoktorú sa bežne vyskytučlen okrskovej volebnej komisie. novembra.so psycholóvinkou, zaviedla no- 23. ho pohovoru staťčasť sa predsedom je v slovanských jazykoch. Ambícia vela exekučného poriadku. gom. ústna bude poEšteže predsedovia dnešných vyššieho územného celku „Neúspech v ktorejkoľvek slednou časťou výberového Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosvyšších územných byťVmotivovaná rozzložke písomnej časticelkov výbe- môže konania. nej budú ucháti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právnímajú historický faktormi. Hlavným rového konania má zaodkaz násle- ličnými dzači najprv prezentovať vo požiadať vykonanie hlasovania do prenosnej predchodcov naprí- je nepochybne snaha strán Nový slovenskýo veľvyslanec medzi oboma krajinami avoo po- svojich dok neúspech vo výberovom seba a potom budú odpoveschránky. aj ako z počiatkov v krajoch prevodové v lebnej Budapešti Rastislav káčer silnenie historických zväzkov klad konaní takom,“ Českopíše sa získať dať na otázky päťčlennej výrepubliky roz- páky svojej politiky. Treba odovzdal v stredu 16. októbra najmä v širšom kontexte Vyše- slovenskej v dôvodovej správe kbez minisberovej komisie. v bežnomktorá stykuprasa brať do úvahy aj silu moci poverovacie listiny maďarské- hradskej skupiny a regionálnej pakov terskej avyhláške, Ak v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov vôbec byť županmi. najúčinnejšieho mu prezidentovi Jánosovi ádespolupráce. vidlá nehanbia výberového konania ako Až 318 súdnych afrodina predsedu samosprávneho nadpolovičnú väčšinu Na tento post nastúpil po Pet- Nuž, exekútorov nielenže sa nehanbia, ziaka, po ktorom tak prahrovi. Informovala Vladimíra kraja definuje. platných hlasov, vykonáatsa dorovi 14 dní druhé ktorého kolo volieb. Preklad z anglického, sú nabude na svoju funkciu nú minulí, súčasní aj budúBriestenská zo Slovenskej Weissovi, novým ale Podľa údajov Slovenskej do druhého kola volieb postúpia tí dvaja kandidáti, ktorí sa aj primerane francúzskeho hrdí. Na roz- ci alfasamci. Nenapraviteľní lantickej komisie (SAc), v ktodiplomatickým pôsobiskom nemeckého, komory exekútorov (Ske) najväčší počet platných hlasov v prvom kole volieb. diel parlamentných volieb idealisti všakpracuje trvajú na rejzískali bude ambasádor aj naďalej stala Praha. aleboodruského jazyka. úspešv súčasnosti naurčuSlopôsobiť ako jej čestný predseidú do súbojaz sami za seba, vplyve ní uchádzači písomnej čas- júcom vensku 318 zdravého súdnychlokálexeMinisterstvo vnútra SR či už sú nominantmi strán patrotizmu, viere vo vlastné da. káčer sa chce usilovať o buti postupujú na psycholokútorov. „evidujeme nárast počtu uchádzačovs opotencivymekoalícií, alebo ktoré nezávislí. v kombinácii dovanie stabilných vzťahov TASR a gické posúdenie, bude sily

ObČIANSKE HOdINKy V HLAVácH ČAKAjú

Viliam Dobiáš preziDentom SČK

noVý Diplomat

álom kraja s jednoznačným záujmom o povznesenie celého Slovenska. Ideme teda voliť ôsmich županov a 408 poslancov. To je 416 žien a mužov, ktorým zverujeme do rúk obrovský finančný a politický potenciál, osud škôl a nemocníc, sociálnych a kultúrnych zariadení či regionálneho športu, novanie za súdneho exekútora dopravy tesne pred kvalitu a stavnadociest. Preto zostáva rozum stáť, budnutím účinnosti novely prečo sa na doterajších troexekučného poriadku, najje do krajských samomävolieb z radov advokátov,“ pospráv vedalazúčastnilo Stanislava kolesárová také nízke percento voličov v porovnazo Ske. Presné čísla sa v pianí elektorátom na vyšších toks(18. októbra) nepodarilo stupňoch. zistiť. Pred pár dňamivýberových sme vstúSke zavedenie pili do astronomickej zimy. konaní schvaľuje, pretože, Správne všaksúčasných povedať ako tvrdí,jepodľa do normálneho pretože pravidiel musí času, byť za súdargumenty o hospodárskom neho exekútora vymenovaprínose administratívne prený každý, kto spĺňa formálne dĺženého denného svitu náležitosti. Po novom bymajú mal vratké nohy. V župných voľvýberové konania na exebách ale nebudú norkútorské miestao našej vyhlasomálnosti rozhodovať vzdiavať minister spravodlivoslení byrokrati.upozornila, My sami ti. kolesárová máme jedinečnú šancuktorá urože v Českej republike, biť si doma aspoň na štyri má oproti Slovensku približroky leto. Len si už konečne ne dvojnásobný počet obyposuňme hlavách tie naše vateľov, jev len 158 súdnych občianske exekútorov.hodinky.

buDúcich exeKútoroV buDe poSuDzoVať aj pSychológ

Benjamín Škreko TASR


číslo 2/2013

spravodajstvo

7

VyŠŠí ÚZeMNý CeLOK Nie Je NADRiADeNý OBCiAM A MeSTáM Vyšší územný celok je vyššou samosprávnou jednotkou v členení samosprávy stojacou nad obcami a mestami. Je to samostatný územný samosprávny, ako aj správny celok. Napriek svojej vyššej samosprávnej forme nie je nadriadeným obciam ani mestám. Má svoju zákonom vymedzenú pôsobnosť v samospráve, ako aj v miestnej štátnej správe, pričom na plnenie zákonom prenesených úloh miestnej štátnej správy poskytuje materiálne a finančné zastrešenie štát. Vyššie územné celky boli ustanovené Zákonom Národnej rady SR č. 302 zo 4. júna 2001. Zákon definuje VÚC ako právnickú osoba, ktorá samostatne hospodári s vlastným majetkom a s vlastnými príjmami, zabezpečuje a chráni práva a záujmy svojich obyvateľov. Samosprávny kraj má svoje symboly, ktoré môže používať pri výkone samosprávy. Symbolmi samosprávneho kraja sú erb, vlajka a pečať. Orgánmi samosprávneho kraja sú zastupiteľstvo samosprávneho kraja a predseda samosprávneho kraja. Obyvateľom samosprávneho kraja je osoba, ktorá má trvalý pobyt v obci na jeho území. Obyvateľ samosprávneho kraja sa

zúčastňuje na jeho samospráve. Je oprávnený najmä voliť zastupiteľstvo a byť volený do zastupiteľstva, voliť predsedu a byť volený za predse-

du, hlasovať v referende samosprávneho kraja zúčastňovať sa na zasadnutiach zastupiteľstva, obracať sa so svojimi podnetmi, sťažnosťami a iný-

mi podaniami na predsedu, zastupiteľstvo a orgány ním zriadené. Na výkone samosprávy sa môže podieľať aj ten, kto na území samo-

správneho kraja má nehnuteľný majetok, je prihlásený na prechodný pobyt alebo má má ako cudzinec povolený dlhodobý pobyt.

slovo župa je tu už celé stáročia Pravdepodobne od 10. storočia vznikali v Uhorsku za vlády Gejzu a prvého kráľa Štefana samosprávne územné celky komitáty. Od 13. storočia moc kráľov upadala a kráľovské komitáty sa postupne začali meniť na šľachtické stolice. Jednotlivé stolice (župy) sa na Slovensku od 15. stor. do roku 1922 členili na slúžnovské okresy, po štyri v každej župe. Pôvodný počet slúžnovských okresov sa upravil podľa potrieb každej župy a ich hranice sa stanovili v záujme rýchlej dostupnosti pre obyvateľov. Na území Slovenska bolo po roku 1882 jedenásť celých žúp (Bratislavská, Nitrianska, Tekovská, Tren-

čianska, Turčianska, Oravská, Liptovská, Zvolenská, Spišská, Gemersko-malohontská, Šarišská) a väčšia časť šiestich žúp (Komárňanská, Hontianska, Novohradská, Abovsko-turnianska, Zemplínska a Užská). Niekoľko obcí patrilo do iných troch žúp (Ostri-

homská, Rábska, Mošonská). Od konca 19. storočia, navyše, v Uhorsku existovali municipiálne mestá viac-menej na úrovni žúp. Na Slovensku to boli štyri mestá: Banská Belá a Banská Štiavnica (ako jedno municipiálne mesto), Bratislava, Komárno a Košice. Po vzniku Československa zostali župy na území Slovenska a Podkarpatskej Rusi v nezmenenom tvare a z veľkej časti s nezmenenými funkciami. Výnimku tvorili župy na južnom Slovensku – Rábska, Ostrihomská s Komárňanská,

ktoré boli zlúčené do Komárňanskej župy, pretože z veľkej časti ležali v Maďarsku, a župa Užská na východe, ktorej slovenská časť bola roku 1919 spojená so Zemplínskou župou. Župné usporiadanie bolo v novovzniknutom Československu len dočasným riešením. Župy mali značne potlačené samosprávne funkcie a moc bola sústredená do rúk vládou menovaného župana. V r. 1928 župné usporiadanie Slovenska a Podkarpatskej Rusi definitívne zaniklo a bolo nahradené krajinským usporiadaním, pri-

čom Slovensko tvorilo jednotnú Slovenskú krajinu. Vo vojnovej Slovenskej republike boli od 1. januára 1940 znovu vytvorené župy, a to Bratislavská, Trenčianska, Nitrianska, Pohronská, Tatranská a Šarišsko-zemplínska. Termín župa po prvý raz publikoval až zakladateľ slovenskej historiografie Franko Sasinek v roku 1869, hoci jej pôvod siaha až do 9. storočia. Dnešná terminológia pre samosprávy bola zavedená v roku 2001. Spracoval: (bš)


inzercia InzercIa

Zodpovedne a vytrvalo Tibor Mikuš nezávislý kandidát na predsedu Trnavského samosprávneho kraja

novinky

2

Vážení spoluobčania, v uplynulom volebnom období sa nám spoločne s mestami a obcami Trnavského samosprávneho kraja podarilo vykonať mnoho dobrého a prospešného, často nad rámec povinností. Pomáhal nám pritom nepretržitý dialóg s občianskymi združeniami, univerzitami a inštitúciami, ktoré majú sídlo v našom regióne. Dobrými príkladmi sú fungovanie Centrálneho krízového fondu, Nadácie DAR, Krízového centra v Trnave, ako i systému finančnej podpory pre kultúrny, spoločenský a športový život v celom kraji. Napriek skutočnosti, že samosprávny kraj prevzal pri svojom zrode nemocnice s mnohoročným investičným a prevádzkovým dlhom, podarilo sa nám ich stabilizovať a dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. A to i napriek diskriminačnému ekonomickému prostrediu, pretože štát sa správa inak k nemocniciam vo svojej pôsobnosti. Dokázali sme získať tiež pacientov z iných krajov, zrekonštruovať oddelenia a nakúpiť novú prístrojovú techniku. Prebytočný majetok sme transparentne vymenili za špičkové zariadenia v prospech našich ľudí. Vážime si prácu lekárov, sestier, odborného a pomocného personálu v nemocniciach. Uvedomujeme si, že majú právo na adekvátnu mzdu. Jediným zdrojom financovania sú však úhrady výkonov zo zdravotných poisťovní a pri tvorbe zákona nebola úprava miezd lekárov a sestier zohľadnená. Tým boli nemocnice napriek svojmu kvalitatívnemu, personálnemu i technickému rastu vystavené riziku konkurzu a exekúcie. Svojim postojom vo voľbách povieme nie hazardérom a prospechárom. Sú dobrodruhovia, ktorí sa neštítia brzdiť vstup strategických investorov do našich nemocníc, pravdepodobne s cieľom, aby sa týchto mohla lacno, prostredníctvom skúpenia pohľadávok a následnej exekúcie, zmocniť nejaká záujmová skupina. Nemocnice potrebujú finančný impulz a vstup partnera, ktorý zabezpečí istotu pacientov, že budú ošetrovaní a liečení na úrovni doby. Nesmú sa stať predmetom nekalého biznisu. Samospráva ako dobrý správca verejných záujmov potrebuje silného partnera v prospech občanov, pretože každý človek sa nechtiac môže stať pacientom. Trnavský samosprávny kraj aj v čase krízy uhradil štátu a inštitúciám záväzky nemocníc kumulované v minulosti. Osobne považujem stredné školstvo za základný faktor kvality života v našom regióne. Vytvára predpoklady pre priamu zamestnanosť a podnikanie zo strany nastupujúcej generácie a tiež vychováva kvalitný dorast pre naše univerzity. Musíme pokračovať v nastúpenej ceste optimalizácie a šetrenia prevádzkových nákladov. Nech každé euro skutočne slúži mladým ľuďom v procese skvalitňovania výchovy a odbornej prípravy. Potrebujeme väzbu stredných odborných škôl na firmy v našom regióne, obnoviť technické zručnosti, účinnejšie ich spojiť s teoretickými vedomosťami a vrátiť úctu remeslu.

NTT 1637/13

8


číslo 2/2013

2

inzercia InzercIa

Aby bol náš kraj pohodlný pre vlastných obyvateľov, príťažlivý pre investorov a zaujímavý pre návštevníkov, potrebuje kvalitnú a bezpečnú cestnú sieť. V uplynulom období sa nám podarilo rekonštruovať tretinu ciest II. a III. triedy. Som presvedčený, že ľudí viac ako čísla zaujíma skutočný stav vecí, s ktorými sa denne stretávajú. Faktom je, že naše cesty sú lepšie ako tie, na ktorých jazdíme mimo kraja. Cesty si rovnako ako školy a nemocnice zaslúžia premyslené čerpanie eurofondov, a preto sa dôsledne pripravujeme na nové Európske plánovacie obdobie v rokoch 2014 – 2020. Pre tento účel vstupujeme do dlhodobých vzťahov cezhraničnou spoluprácou najmä s Maďarskom, Rakúskom a Českou republikou, v rámci ktorej sa podieľame na mnohých spoločných projektoch v prospech našich občanov. Z hľadiska budúcnosti sú najzaujímavejšie Európske združenia územnej spolupráce. Naše ciele sú tak otvorené a všeobecne prospešné, že bez rozdielu politickej príslušnosti, vierovyznania a zdravého lokálpatriotizmu sme dosiahli priemerne 85 % zhodu pri hlasovaniach Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja zo strany všetkých prítomných poslancov. Táto vysoká podpora svedčí o transparentnosti voči občanovi a rovnakom prístupe k všetkým oblastiam nášho kraja. Razíme novú vzťahovú kultúru, podľa ktorej potreba väčšiny má prednosť pred individuálnymi názormi. Vedieme dialóg medzi všetkými inštitúciami v kraji a snažíme sa pochopiť záujmy aj tých najmenších obcí a veľkých miest. Základom sa stáva dôvera v silu nášho regiónu ako celku. V tejto súvislosti hľadáme riešenia ako namiesto predaja prebytočného majetku pritiahnuť investorov pre budúce spoločné využitie budov a priestorov, s cieľom vytvoriť pracovné príležitosti a priaznivejšiu ekonomickú situáciu pre kraj ako celok. Takto vidíme tiež našu vzdušnú bránu – letisko v Piešťanoch. V roku 2012 sme získali jedinečné ocenenie Výboru regiónov EÚ – Podnikateľský región roka, a to ako jediný región nielen v Slovenskej republike, ale zo všetkých nových členských štátov Európskej únie. Trnavský samosprávny kraj má veľké predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu z hľadiska vodných zdrojov, poľovných revírov, chutnej regionálnej kuchyne, športového vyžitia a kultúrnych pamiatok, ktoré v niektorých prípadoch siahajú až do obdobia zrodu našej kresťanskej histórie. Sme sebavedomý región, úspešný v priťahovaní strategických investícií, so silnou budúcnosťou v oblasti energetiky a poľnohospodárstva, s bohatstvom ľudí, ktorí sú vzdelanou a zručnou pracovnou silou. Zostaňme takýto, vážme si sami seba, nepodliehajme heslám, buďme hrdí na svoj domov. Cíťme sa ako národovci a dajme najavo skutočné vlastenectvo. Dosiahnuté výsledky ma zaväzujú pokračovať vo vytýčenej práci. Ďakujem Vám za Vašu dlhodobú podporu pri napĺňaní spoločných cieľov.

Príďte, prosím, všetci vyjadriť svoj názor k voľbám. Neverte sľubom a masívnym kampaniam. Každý politik má svoju osobnú históriu. Pozerajte sa na prácu, ktorú vykonal a len jej výsledky môžu byť pevným základom do budúcnosti.

9


10

novinky

spravodajstvo spektrum

LieČebňa Pre DLHODObO CHOrýCH V HLOHOVCi Liečebňa pre dlhodobo chorých v Hlohovci je jednou z dvoch liečební tohto typu v Trnavskom samosprávnom kraji. LDCH je spolu s geriatrickou ambulanciou súčasťou NsP Hlohovec, s. r. o. Sídla: Nábrežie Andrea Hlinku 27, 920 01 Hlohovec. Telefón ambulancia: 033/7941233, nemocničné oddelenie 033/7941204, mail: ldch@nsphlohovec. sk. Návštevné hodiny sú denne od 14.00 do 16.30 hod. Po súhlase lekára sú možné aj v inom čase. Liečebňa pre dlhodobo chorých je lôžkové zariadenie, poskytujúce zdravotnú starostlivosť pacientom s komplikáciami prevažne viacerých chronických chorôb, ktorých základné diagnózy sú známe a stav nevyžaduje intenzívne vyšetrovanie a liečbu, t. j. po ukončení diagnostického procesu a po zvládnutí akútneho stavu, pričom ich stav vyžaduje sústavnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú lekárom, komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť, intenzívnu rehabilitáciu, nácvik bežných denných činností. Cieľom starostlivosti je minimálne stabilizovať, ale najmä zlepšiť zdravotný stav a dosiahnuť maximálne možnú sebestačnosť pacienta.

Nad osemnásť rokov

Súčasťou liečebne sú aj lôžka, kde poskytujú paliatívnu starostlivosť, starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu chronického ochorenia, po náhlych cievnych mozgových príhodách, pri onkologických ochoreniach, u ktorých bola onkologická liečba ukončená. Liečebňa hospitalizuje pacientov vo veku nad 18 rokov. Liečebňa pre dlhodobo chorých poskytuje i sociálnu starostlivosť klientom, ktorí potrebujú zabezpečiť dočasnú opatrovateľskú starostlivosť v prípadoch pracovnej zaneprázdnenosti najbližších, pracovnej neschopnosti, odcestovania, ale aj dovolenky profesionálneho opatrovateľa v domácnosti.

Pobyt môže byť krátkodobý aj dlhodobý, podľa potrieb klienta, a je možný aj na vlastnú žiadosť. Zmluvnými poisťovňami LDCH v Hlohovci sú Dôvera, zdravotná poisťovňa, a. s., Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., a Union, zdravotná poisťovňa, a. s. V súčasnosti poisťovne hradia pacientom raz za polroka 21-dňový pobyt. LDCH v Hlohovci má k dispozícií i sociálne lôžka. Pobyt na sociálnom lôžku nie je hradený zdravotnými poisťovňami. Finančne náklady za pobyt znáša klient sám. Liečebňa je umiestnená na prízemí v hlavnej budove NsP, Hlohovec, s. r. o. Jej slnečné a vzdušné priestory sú po nedávnej renovácií. Má bezbariérový prístup a druhý vchod ústi k vlastnému parku skrytému pred cudzími očami. Zdravotne zdatnejší pacienti môžu na prechádzky využívať aj zámocký park, ktorý susedí s LDCH. V liečebni je zabezpečená 24-hodinová zdravotnícka starostlivosť. Súčasťou liečebne je aj príjmová interná ambulancia a geriatrická ambulancia. Liečebňu dlhodobo chorých v Hlohovci vedie primárka MUDr. Mária Čechová, PhD., ktorá je zá-

roveň krajskou geriatričkou pre Trnavský samosprávny kraj. Táto popredná odborníčka v geriatrii dbá na zavádzanie najmodernejších poznatkov z medicíny do praxe a na maximálne humánny prístup všetkého personálu k pacientom.

Dobrý vzťah k starým

O pacientov sa neustále starajú sanitárky, zdravotné a rehabilitačné sestry. Personál LDCH tvorí najdôležitejšiu zložku starostlivosti o hospitalizovaného pacienta. V súčasnosti je to stabi-

lizovaný kolektív spolupracovníkov, odborne i ľudsky vyzretý, ktorého snaha sa sústreďuje práve na poskytnutie čo najkvalitnejšej starostlivosti o pacienta. Všetci majú veľmi dobrý vzťah k starým, chorým ľuďom a dokážu ich mať radi. Pacienti vôbec nepociťujú, že personál musí zápasiť s rastúcou administratívou a s neustálym menením sa podmienok a pravidiel na Slovensku. Všeobecne je známe, že účinná zdravotnícka starostlivosť si vyžaduje bezpečné a ľudsky konformné zdravotnícke zariadenia,

v ktorých je potešením pracovať. Na to nie je, žiaľ, na Slovensku v súčasnosti dostatok potrebných zdrojov. Preto sa mnohé slovenské zdravotnícke zariadenia pri snahe dodržať svetový trend dostávajú do dlhov. Treba zdôrazniť, že pacienti v LDCH Hlohovec nepociťujú žiadne problémy vyplývajúce zo stavu zdravotníctva na Slovensku. Personál má priestor byť za všetkých okolností vo svojich profesionálnych rozhodnutiach nezávislý, zodpovedný a spoľahlivý.

Cieľ: Byť úspešní

Spoločnosť NsP Hlohovec, s. r. o., chcedosiahnuťmaximálnu spokojnosť svojich pacientov, ich príbuzných, ale aj svojich zamestnancov v režime vyrovnaného hospodárenia. Preto priebežne monitorujú spokojnosť, požiadavky a očakávania svojich pacientov s cieľom byť úspešní v silnejúcom konkurenčnom prostredí. Stále je vytvárané také pracovné prostredie, aby sa podporovaním dôvery, zodpovednosti, motivácie a partnerstva vylučovala možnosť vzniku chýb zo strany personálu. Text a foto: (šija)


číslo 2/2013

spektrum

11

PROgLAS NáM SVIETI AKO REfLEKTOR Solúnski bratia, vierozvestci, apoštoli kultúry, spolupatróni Európy, ikony slovenských dejín. Aj takéto pomenovania sa objavovali v posledných týždňoch v našich médiách v súvislosti s bratmi, ktorí k nám prišli pred viac ako tisíc rokmi a prešli vyše tisíc kilometrov. Jednoducho o Cyrilovi a Metodovi sa v týchto dňoch viac hovorilo aj písalo. Logicky, veď práve tento rok si pripomíname 1150. výročie ich príchodu na územie Veľkej Moravy. Boli napísané desiatky odborných pohľadov na ich život a dielo, mnohé historické štúdie, boli natočené viaceré dokumenty o ich prínose pre náš život, vydali sa zborníky o ich osudoch, otvorili výstavy, uskutočnili konferencie, odslúžili desiatky omší a odzneli viaceré koncerty. Dokonca uzrel svetlo sveta slovenský preklad prvého umeleckého diela, prvej básne, ktorá na našom území vznikla v jazyku našich predkov, a poznáme jej autora. Ide o Proglas, ktorý vytvoril práve Konštatntín. Je to veľa alebo málo? Dostatočne sme si pripomenuli príchod týchto dvoch neobyčajných mužov na Veľkú Moravu? To som si uvedomila, keď sa ma nedávno pri jednej návšteve spýtalo mladé dievča. „Nepreháňame to s tým Cyrilom a Metodom? Veď čo už sa také stalo, že k nám prišli? Zmenilo by sa dnes niečo, keby vtedy ostali doma?“ Je to určite zaujímavá otázka. Zmenil by sa bez nich náš dnešný svet? Žili by sme iný život, keby pred viac ako tisíc rokmi Rastislav nevyslal svojich poslov do Byzancie so žiadosťou o pomoc pri rozširovaní vzdelania a viery? Je ich odkaz naozaj reálny a dotýka sa aj dnes našich životov? Alebo ide iba o akúsi ideologickú deklaráciu. Veď naša histórie nie je veľmi bohatá na skutočné osobnosti, a tak sa niekedy ako slamky chytáme životov tých niekoľkých ľudí, o ktorých sa nám zachovali aké-také čo i len trochu pozitívne historické dôkazy. Vyberať si naozaj až tak veľmi nemôžeme. Myslím, že nikto nebude protestovať, ak skonštatujem, že v prípade solúnskych bratov nejde o žiadne východisko z núdze. Veď o ich živote a diele sa nám zachovalo pomerne veľa historických záznamov. Našťastie. A keď si čo i len zbežne prečítame, čo o nich napísali ich súčasníci a o niekoľko storočí neskôr aj reno-

movaní historici, a keď si nájdeme čas a prečítame aj to, čo vytvorili oni dvaja, tak pochopíme, že napriek priepasti času sa na nás dívajú a prihovárajú sa nám nesmierne inšpirujúci, kreatívni, múdri a nebojím sa napísať aj sympatickí ľudia. Ich odkaz, dni, ktoré žili, texty, ktoré napísali, a ich reálne činy ovplyvnili a stále ovplyvňujú život nielen na našom území, ale poznačili aj celú Európu. Z tohto širšieho, aktuálneho európskeho, ale aj globálneho pohľadu je pre mňa na konaní našich predkov nesmierne sympatické predovšetkým to, že Rastislav prosil byzantského vládcu nie o posilnenie vojenskej moci – nechcel peniaze a zbrane. Chcel vzdelanie a kultúru. V tomto by sme sa mohli od neho aj dnes v mnohom učiť. Lebo sme, zdá sa, nepučiteľní. Už pred tisíc rokmi kládli vzdelanie pred zbrane. Dnes je to v mnohých prípadoch presne naopak. A Konštantín a Metod sa pri svojej misii snažili nájsť predovšetkým to, čo spájalo aj vtedy rozdelený svet. Snažili sa nájsť porozumenie medzi dvomi politicky, ale aj nábožensky rozdelenými časťami bývalej Rímskej ríše. Akoby už vtedy cítili, že to napätie medzi Východom a Západom bude v budúcnosti veľkým problémom tohto kontinentu. Určite to chápal aj vtedajší rímsky pápež, ktorý ich prijal a odobril nimi vytvorenú liturgiu v staroslovienskom jazyku. Až o niekoľko rokov sa ukázalo, že táto snaha príliš hľadela do budúcnosti a vtedajší svet na ňu nebol pripravený. Okrem mnohých iných vecí ma na živote Konštantína a Metoda nesmierne zaujalo ich presvedčenie o dôležitosti a zmysluplnosti tejto misie. Obaja sa na ňu dlho a dôkladne pripravovali. Je vysoko pravdepodobné, že hneď ako prišli za kniežaťom Rastislavom, vedeli sa s ním rozprávať jeho rodným jazykom. Čo muselo byť veľmi pozitívne prijaté všetkými,

Renáta Zmajkovičová

ktorí s nimi prišli do kontaktu. Získali si dôveru, lebo jazyk spája. V terajších gréckych Thesalonikách, vtedajšom byzantskom Solúne, žilo podľa všetkého viacero slovanských rodín, a tak sa mali od koho učiť. Predovšetkým Konštantín, ktorý musel byť ozajstný lingvistický génius, akých sa nenarodilo veľa. Slovom aj písmom ovládal veľa vtedajších jazykov, a nielen ovládal, ale chápal gramatickú i obsahovú stavbu slov a viet, no najmä veľmi rýchlo pochopil spoločenský význam jazyka. Veď práve vďaka Konštantínovi doslova z jedného dňa na druhý mali Slovania písmo. Dokázali zaznamenávať svoju súčasnosť aj dejiny svojím vlastným jazykom, ktorému všetci rozumeli. Nielen po latinsky, čo bol síce oficiálny jazyk, ale málokto mu rozumel. Konštantín a Metod už z Byzancie priniesli staroslovienske preklady náboženských kníh, ktorým rozumeli v kostoloch pri obradoch všetci. Nielen vyvolení. A pre mňa jedným z najsilnejších momentov ich misie je to, že Konštantín napísal prvé umelecké dielo v jazyku našich predkov, Proglas – Predslov. To bol ozajstný predslov pred celým naším ďalším kultúrnym vývojom. Výrazný krok k nášmu uvedomeniu. A bez neho by sme určite boli iní. Proglas je dielo, ktoré aj napriek tým storočiam, z ktorých mnohé boli veľmi temné, na nás svieti ako reflektor. Asi nie je veľa národných literatúr,

ktoré nevznikli postupne, teda akousi literárnou evolúciou, ale odrazu. Možno povedať zo dňa na deň. Odrazu uzrelo svetlo tohto sveta dielo veľkej umeleckej, ale aj mravnej a spoločenskej hodnoty. Keď som si prečítala azda najkrajšiu časť Konštantínovho Proglasu, tak som bola hlboko dotknutá. Veď posúďte sami: Veď či by sluch, čo hrozný rachot hromový nepočuje, stáť mohol v bázni pred Pánom? Alebo čuch, čo vôňu kvetu nevnímaš, môžeš ty vôbec Boží zázrak pochopiť? Tak isto ústa, ktoré sladkosť necítia, človeka činia, akoby bol z kameňa. A ešte väčšmi od kameňa v človeku sa bezpísmenná duša javí neživou. Nuž, naozaj by si mali Proglas mnohí z nás čítať povinne aspoň raz do týždňa. A je našou hanbou, že tak neskoro vyšiel v slovenskom preklade. I to svedčí o tom, že o našich svätých vierozvestcoch skôr rozprávame ako im rozumieme a ako žijeme ich odkazom. Veď keby tak mohli nazrieť do našej súčasnosti, tak by ich mnohé veci určite prekvapili. A asi nie v dobrom. A nemyslím, že by to boli iba autá, lietadlá a mobily, teda stav nášho vonkajšieho materiálneho sveta, ale najmä stav nášho vnútorného

sveta duchovného. Veď najmä o ten im išlo. Rozprávame síce jazykom, ktorý nám aj oni pomáhali vytvoriť a zachovať, z toho by sa tešili. Ale to, čo ním pomenúvame a ako si ním dokážeme ubližovať, pre to by už také pochopenie nemali. Pre nich bola reč skutočným darom Božím, ale my ním často narábame, akoby to bol skôr dar diabla. A na záver môžem pokojne skonštatovať, že náš život dnes by bez misie Konštantína a Metoda bol iný. Možno nie materiálne, ale isto duchovne. Preto by sme si ich posolstvo mali pripomínať nielen pri okrúhlych výročiach ich príchodu na naše územie. Mali by sme ich vnímať nie ako vzdialené bytosti, ktoré sú namaľované v strnulých pózach na stenách kostolov, ale ako živých ľudí. Lebo ich odkaz je jasný aj cez tmu storočí. Nad všetkým je poznanie a vzdelanie. A už celkom na záver ešte jeden citát z Proglasu: Predsa však svoje podobenstvo prikladám, významu mnoho v málo slovách hovoriac: Lebo sú bez kníh nahé všetky jazyky, Bo nemôžu sa boriť v boji bez zbroje s protivníkom a duší našich zhubcom, odsúdené sú večnej muke za korisť. Renáta Zmajkovičová


12

novinky

spektrum

ASOCIÁCIA TUBERÓZNEJ SKLERÓZY (ASTUS, O. Z.) OSLÁVI SVOJE PRVé NARODENINY Táto nová pacientska organizácia bola oficiálne zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR 5. decembra 2012. Tým mohla začať plniť poslania a ciele, ktoré jej zakladatelia postupne formovali niekoľko rokov pred jej založením. O akú organizáciu vlastne ide? Novodobé poznatky o raritnom ochorení tuberózna skleróza dokazujú, že pri oficiálnom výskyte 1:9 500 (neoficiálne sa už objavili informácie o pomere až 1:6 000) ju má takmer každé šesťtisíce dieťa. Táto diagnóza teda už nie je taká výnimočná ako v minulosti, keď bol problém diagnostikovať isté jej prejavy. Vedecké technológie a výskum idú ruka v ruke vpred priam rýchlosťou blesku, a práve tomu vďačíme za jej objavenie. Oficiálnym názvom ochorenia je Tuberous Sclerosis Complex (TSC). Pod týmto názvom sa skrýva množstvo ďalších diagnóz, je to teda multisystémové ochorenie s autozomálne dominantnou dedičnosťou. Avšak až 80 percent prípadov výskytu TSC medzi pacientmi má charakter nových mutácií génov, len u približne 20 percent diagnostikovaných prípadov je známy genetický podklad tuberóznej sklerózy. Sprievodnými javmi ochorenia bývajú epileptické záchvaty, kožné nálezy, benígne tumory na obličkách, pečeni, pľúcach a najmä na mozgu. A preto prvým podstatným vyšetrením pri podozrení na diagnózu TSC je práve vyšetrenie mozgu pomocou CT alebo MRI vyšetrenia. Niekedy však ani klinický obraz na mozgu nemusí byť jednoznačný, a vtedy azda najistejším vyšetrením bude práve genetické vyšetrenie (krvný odber), ktoré jednoznačne preukáže (resp. vyvráti) poškodenie jedného z dvoch obrovských génov TSC 1, prípadne TSC 2.

Ide teda o dosť zdĺhavú diagnostiku, veľakrát s týmto ochorením pacienti žijú aj 30 rokov bez toho, aby vedeli, že ho majú. Často sa diagnóza u rodiča zistí až vtedy, keď prejaví u jeho novonarodeného dieťatka (ak je rodič diagnostikovaný, je 50-percentná pravdepodobnosť a riziko výskytu ochorenia u každého jeho ďalšieho potomka). Mnoho ďalších príznakov ochorenia je badateľných najmä na koži. V prenatálnom štá-

aliancie TSC International. Členstvom v tejto inštitúcii získala organizácia ASTUS, o. z., pre svojich členov prístup k najnovším poznatkom od špecialistov. Sprostredkúva im tak informácie o možnostiach a výskume liečby pacientom s TSC na Slovensku, pretože práve liečba tohto ochorenia je doposiaľ ešte neprístupná, nakoľko nová nádej v podobe lieku na benígne tumory je ešte len vo fáze klinických štúdií.

pacientov, združením rodín, opatrovníkov, lekárov a sveta médií v súvislosti s ochorením TSC.“

diu sa ultrazvukom niekedy dá spozorovať na srdiečku plodu, nebýva to však pravidlom, a preto prenatálna diagnostika tohto ochorenia nie je možná v prípade, ak v rodine nebol výskyt diagnózy predtým známy.

Spojenie ASTUS a TSCi

ternet sa pri pátraní po informáciách o tejto nevídanej diagnóze zoznámila s rodičmi dvojčiat, z ktorých len jedno má diagnostikované toto ochorenie. Slovo dalo slovo a onedlho Andrej Melicher dodržal svoj sľub a nezištne vytvoril oficiálny web o tejto diagnóze (www.diagnozatsc. sk). Barbora po nociach písala a prekladala prvé články na stránku a spoločne títo dvaja rodičia spustili stránku ako základný kameň ASTUS, o. z. Andrej Melicher prijal zodpovednosť za chod

Situácia vo svete a na Slovensku

Keď porovnáme situáciu vo svete a na Slovensku, poznatky o tomto ochorení ešte pred tromi rokmi boli takmer mizivé. Mnohí lekári sa s touto diagnózou vo svojich ambulanciách ešte ani len nestretli, rodičia diagnostikovaných detí boli zúfalí a stratení. Nevedeli, na koho sa obrátiť, informácie boli dostupné len na zahraničných webových stránkach v cudzích jazykoch. To všetko je už dnes minulosťou. Od roku 2012 je ASTUS, o. z., členom aj medzinárodnej

„Asociácia TS (ASTUS) je v pravidelnom kontakte s predstaviteľmi TSCi. Je dôležité, aby sa o nás vedelo. Toto spojenie nám pomôže prekročiť hranice našej krajiny v tejto problematike a dostať sa do centra diania doma i vo svete. No zatiaľ sme iba na začiatku,“ uviedla zakladateľka a predsedníčka asociácie Barbora Zajačková a dodala, „hľadáme ďalších členov našej organizácie, ktorí majú niečo spoločné s ochorením TSC a jeho pridruženými diagnózami (autizmus, epilepsia, mentálna retardácia a pod.), aby sme im pomohli, naviedli ich na správny smer. Spolu môžeme vytvoriť stabilnú domovskú organizáciu, ktorá nebude len akousi formálnou asociáciou, ale predovšetkým samostatnou komunitou na podporu života

Vlastná skúsenosť viedla k založeniu pacientskej organizácie

Barbora Zajačková mala veľmi motivujúce ambície na založenie pacientskej organizácie, keďže má sama šesťročnú dcérku s touto diagnózou a vidí do problematiky dosť jasne. Cez in-

stránky a v organizácii koordinuje projekty zamerané na IT-svet. Dnes zo stránky čerpajú informácie rodičia, lekári, médiá i ostatní, ktorých diagnóza z rôznych dôvodov zaujíma, prípadne chcú pomôcť aktivitám tejto ambicióznej organizácie. Inšpiratívna je aj nasledovná výzva zakladateľky združenia na stránke: „Naše ciele sú a budú zároveň našimi záväzkami, ktoré krok po kroku chceme napĺňať. Nezaobíde sa to bez sponzorov a grantov, pretože všetko je dnes, žiaľ, závislé najmä od finančných zdrojov. Ekonomický svet zmietajúci sa v celosvetovej kríze nám to síce neuľahčuje, avšak vzdávať sa nebudeme pred bojom! Verím, že ak je vôľa a cieľ, spôsob, ako ho naplniť, sa vždy nájde. Držte nám preto palce, pridajte sa k nám, ak viete nejako podporiť ASOCIÁCIU TUBERÓZNEJ SKLERÓZY (ASTUS), budeme nesmierne vďační každému, kto svojou troškou (radou, prácou, darmi) prispeje v prospech dobrej veci a pomôže tak tým, ktorí to naozaj potrebujú… A tí, ktorí pomoc potrebujete a diagnóza TSC sa vás akýmkoľvek spôsobom dotýka, či už si neviete rady, kam a na koho sa so svojím problémom obrátiť, prosím, neváhajte a ihneď nás kontaktujte. Sme tu pre vás, len nám dajte o sebe čo najskôr vedieť!“ ASTUS

Nebezpečenstvo oneskorenej diagnózy V prípade tuberóznej sklerózy ide o dosť zdĺhavú  diagnostiku, veľakrát s týmto ochorením pacienti žijú aj 30 rokov bez toho, aby vedeli, že ho majú.  Často sa diagnóza u rodiča zistí až vtedy, keď sa prejaví u jeho novonarodeného dieťatka.


súżaŞ/kríŞovka

10 â‚Ź

v hodnote

verzia s modelovaným symbolom

VĂĄĹženĂ­ Ä?itatelia, pre vĹĄetkĂ˝ch, ktorĂ­ radi lúťtia krĂ­Ĺžovky a Ä?Ă­tajĂş knihy sme pripravili novinku. Z koreĹĄpondenÄ?nĂ˝ch lĂ­stkov, pohÄžadnĂ­c, alebo listov so sprĂĄvnym znenĂ­m tajniÄ?ky budeme ĹžrebovaĹĽ vĂ˝hercu, ktorĂ˝ dostane poukĂĄĹžku v hodnote 10 eur na nĂĄkup knihy podÄža vlastnĂŠho vĂ˝beru z ponuky knĂ­hkupectva Martinus. PoteĹĄiĹĽ darÄ?ekom v podobe peknej knihy tak mĂ´Ĺžete nielen seba, ale aj svojich blĂ­zkych.

Hodnotiaca komisia

StrĂĄĹžne zvieratĂĄ

2

Obruby obrazov

StĂĄvkovĂ˝ lĂ­stok

Pera (bĂĄsn.) MinĂşta (skr.)

KrĂĄÄ?alo Ohorok cigarety (hovor.)

VlastnĂ­

KuĹžeÄžoseÄ?ka

Morskå ryba Medzinårodný olympijský výbor

49 v RĂ­me Ăšdel

Logotyp s textom

Preber sa k Ĺživotu

Ă no, po rusky

OdstrĂĄĹˆ chybu

Ĺ PZ SvidnĂ­ka

  

  

LietajĂşci tanier

  

- ZbytoÄ?ne to trepeĹĄ k televĂ­zoru. ... ObviĹˆuj

ÄŒeskĂŠ muĹž-skĂŠ

ZĂşbkovanĂ˝ uzĂĄver

Obsah AngolskĂĄ drahĂŠho rieka kovu v minciach Pascal    Cudzie muĹžskĂŠ meno

RuskĂ˝ ĹĄachista

VojenskĂĄ

  

   hodnosĹĽ

       

Cudzokraj. dravĂ˝ vtĂĄk

Roztavoval

Sarmat

Dom. meno NasĂĄvalo

PrsnĂ­k (kniĹž.)

SlovenskĂ˝ plynĂĄr. priemysel

Znoj FarebnosĹĽ logotypu

    List,

Kopnutie

SeverskĂ˝ parohĂĄÄ?

po Ä?esky Knokaut

krĂ­Ĺžovka

TropickĂŠ ovocie



20mm

Patriaci rĂŠtorovi

  

  

Spojka NieÄ?o zvinutĂŠ

Strach

  

  

Orgie Ä?arodejnĂ­c

SelĂŠn

HlinĂ­k

Patriaci akvabele

4

LutĂŠcium

ArgĂłn

ÄŒlen starĂŠho nĂĄroda

PoukĂĄĹžky venovalo KnĂ­hkupectvo martinus.sk

Nie, po rusky

ZĂĄpor

Žena boha Braga

MuĹžskĂŠ meno (2.2.)

a 2

a 2 a

NapodobĹˆovala zvuk hodĂ­n

  

UsúŞim, umorím

OhmatĂĄvali

Tape reader

kupĂłn

PraobyvaDubson teÄž unit Peru

ÄŒasĹĽ Ăşst

3 OchrannĂĄ zĂłna logotypu

Oleum (skr.)

Citoslovce dupnutia

MinimĂĄlna veÄžkosĹĽ logotypu je takĂĄ veÄžkosĹĽ logotypu, pri ktorej je moĹžnĂŠ logotyp bez problĂŠmov reprodukovaĹĽ. Ak je k logotypu priradenĂ˝ text (slogan, internetovĂŠ knĂ­hkupectvo), veÄžkosĹĽ jeho pĂ­sma by nemala byĹĽ menĹĄia ako 5 bodov.

Prepadnutie

SlovenskĂ˝ opernĂ˝ spevĂĄk

PohonnĂŠ hmoty

BodavĂ˝ hmyz

Vylúťtenie krĂ­Ĺžovky posielajte na koreĹĄpondenÄ?nom lĂ­stku s nalepenĂ˝m kupĂłnom do 21. 11. 2013 na adresu: 14 news, s. r. o., Tallerova 10, 811 01 Bratislava – StarĂŠ mesto

DS 2/2013

AstĂĄt

CMYK – 3/93/84/12 Pantone – 180 C 1 RGB – 195/0/0 Vytvåram penu

OchrannĂĄ zĂłna logotypu je priestor okolo logotypu, do ktorĂŠho nesmie zasahovaĹĽ Ĺžiadny inĂ˝ grafickĂ˝ prvok alebo text, ktorĂ˝ nie je definovanĂ˝ manuĂĄlom. Jeho Ăşlohou je zabezpeÄ?iĹĽ vizuĂĄlnu suverenitu logotypu.

Kartårsky výraz

ChytĂĄ zver

ZĂĄkladnĂĄ Ä?Ă­slovka

NĂĄpoveÄ?: ALĂ N, ALAROD, INK, NET, ZADI.

lúťtite a vyhrajte PoukåŞku

13 KrĂ­Ĺžovku dodala redakcia Ä?asopisu RELAX.

Ä?Ă­slo 2/2013

CMYK – 0/0/0/45 Pantone – CoolGray RGB – 137/137/139

DoplnkovĂ˝ text k logotypu sa umiestĹˆuje pod logotyp a mus sadzanĂ˝ fontom Ad Pro. Uveden ky sĂş orientaÄ?nĂŠ, ako aj umiestne tu. Medzi pĂ­smom v logotype a ĹĽou pĂ­sma v texte musĂ­ byĹĽ dos rozdiel, text by nemal konkuro kosĹĽou samotnĂŠmu logotypu, pĂ´sobiĹĽ ako doplnkovĂĄ informĂĄ


14

novinky

Šport

Gašparík: Donekonečna nemôžeme mať smolu Napriek tomu, že futbalisti Dunajskej Stredy prehrali v Zlatých Moravciach 0:1 odpútali sa z posledného miesta v tabuľke. Nitra po vysokej prehre v Ružomberku mala totiž po 15. kole horšie skóre. Kapitán DAC Michal Gašparík sa ťažko zmieroval so skutočnosťou, že jeho tím v Zlatých Moravciach nebodoval. Po zápase sme ho vyspovedali.

]V Zlatých Moravciach ste siahali na body, no nakoniec ste nezískali ani jeden. Prevláda smútok?

Dovolím si tvrdiť, že zápas v  Zlatých  Moravciach sme mohli vyhrať. Domáci si okrem gólu nevypracovali ďalšiu vyloženú šancu. my sme boli oveľa nebezpečnejší. To čo zahodil Martin Matúš sa zahodiť ani nedá.

]V posledných zápasoch sa vám herne začalo dariť, no bez výsledného efektu?

Naša hra sa zlepšila to je fakt, no na druhej strane, ak nedáme góly, nemôžeme bodovať. Na 0:0 sa nedá hrať.

]Ako vidíte svoju situáciu tri pred koncom jesennej časti?

Urobíme všetko preto, aby sme zimovali pred Nitrou. z tohto pohľadu bude veľmi dôležitý náš vzájomný zápas. Nitru sme doma zdolali 1:0. V posledných zápasoch sa od nás šťastie poriadne odklonilo. Verím, že konečne sa usmeje aj na nás.

]Myslíte si, že aj boj o záchranu bude iba  medzi DAC a Nitrou?

Je to viac ako pravdepodobné. Predsa len mužstvá pred nami majú dostatočne veľký náskok. Kádre mužstiev pred nami sú kvalitnejšie. V zápase v Nitre pôjde doslova o všetko.

]DAC v posledných zápasoch vedel hrať vyrovnané partie aj s favoritmi. Dokážete to aj v nabližšom domácom súboji proti Myjave (23. 11.)?

Myjave sa na jeseň darí, dúfam, že  to nebude rovnaká pesnička a  že konečne prekvapíme.

]Čo hovoríte na veľkú vyrovnanosť súťaže?

Je pravdou, že liga je vyrovnaná. Podľa mňa aj tak Slovan bez problémom získa titul. Na druhom konci tabuľky sa o vypadávajúcom rozhodne medzi Nitrou a DAC.

]Uvidíme vás v drese DAC aj v jarnej časti?

Zmluvu mám do konca jesene. V tejto chvíli je ťažko odpovedať na túto otázku.

]Tréner vám asi v posledných zápasoch nemá čo vyčítať?

Michal Gašparík ešte ako hráč Trnavy. Foto TASR/Peter Kollár

Forma mužstva išla smerom nahor. Napriek tomu málo bodujeme, čo je na psychickom stave mužstva vidieť. Mužstvo drie celý zápas a výsle-

dok sa nedostaví. Niekedy nie je potrebné vynaložiť veľké úsilie a zápas sa vyhrá. Je to o detailoch. Pomohlo by nám víťazstvo, musí to už

prísť. do nekonečna nemôžeme mať smolu. (jv)

Hádzanári už nechcú byť poslední Prvá liga hádzanárov má za sebou päť kôl. Hádzanári Dunajskej Stredy sú na poslednom mieste s jedným víťazstvom. Rovnaký počet bodov majú aj Cífer a ŠKP Bratislava B. „Do tejto sezóny ideme s cieľom stabilizovať káder. Po vlaňajšej sezóne nám totiž niektorí hráči odišli. Pôvodne sme chceli hrať druhú liga, ktorá sa však nakoniec zlúčila s prvou,“ povedal tréner a predseda klubu Miklós Kálmán. Dunajskostredčania zdolali doma ŠKP Bratislava B 20:17. Mrzí ich domáca prehra o gól so Stupavou 19:20. „Okrem týchto zápasov sme

odohrali dobrý duel vo Vajnoroch, kde sme prehrali o tri góly. Máme mladý tím, ktorý sa tvorí za pochodu. Tento rok však určite neskončíme na po-

slednom mieste,“ zdôraznil tréner Dunajskej Stredy. V klube sa darí pracovať s mládežou, starší dorastenci sú v druhej lige na druhom mieste a môžu pomýšľať na postup. Talenty sú aj v mladšom doraste. Trénera mrzí, že nemajú žiakov a  prípravku. Úplne iná situácia je medzi dievčatami. v mládežníckych kategóriách účinkuje takmer dvesto dievčat.

„Škoda, že dievčatá, keď sa dostanú po dorast, do žien ich veľa nejde. Často dávajú prednosť štúdiu na vysokej škole, alebo jednoducho skončia s hádzanou. Verím, že v najbližších rokoch sa v Dunajskej Strede dočkáme aj ženského hádzanárskeho tímu,“ povzdychol si Miklós Kálmán. Hádzanári Dunajskej Stredy najbližšie doma privítajú 9. 11. Cífer, s ktorým po-

mýšľajú na víťazstvo. „Bude to dôležitý zápas, lebo Cífer je sused v tabuľke. Určite si trúfame tento zápas vyhrať. Na minulý súboj s ŠKP Bratislava B prišlo 130 divákov a hale bola výborná atmosféra. Verím, že aj teraz si priaznivci hádzanej nájdu cestu do haly,“ dodal na záver Miklós Kálmán. (jv)


číslo 2/2013 2/2013 číslo

Šport šport

15 15

OSOBNOSTI TRNAVSKÉHO KRAJA

JuraJ JaráBEk: FUTBAlOVý KlUB SPARTAK TRNAVA jE MOjA SRDcOVKA Aktuálny tréner Spartaka Trnava Juraj Jarábek ide v otcových šľapajach. Po futbalovej kariére, ktorá síce nebola až taká slávna ako otcova, to skúša na trénerskej stoličke. Po veľmi úspešnom štvorročnom pôsobení vo Vione Zlaté Moravce prijal ponuku trénovať Spartak Trnava.

]Ako ste sa dostali k futbalu? Prišlo to samo. Keďže sa doma vždy hovorilo iba o futbale, tak som to skúsil. V Spartaku som hrával v zálohe, neskôr som si vyskúšal aj kraj obrany.

]Ako sa vám darilo?

Futbal som hral do svojich 40 rokov a tento šport ma napĺňal. Okrem Trnavy som bol v Seredi, Senici, Kroměříži, ale aj v Rakúsku. Nakoniec som si zahral pre zábavu v Zavare.

]Chceli ste byť aj trénerom?

Tréner Spartaka Trnava Juraj Jarábek. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Musím sa priznať, že trénerom som nechcel byť. Keď som však štyri a pol roka pôsobil v Senici, ktorá vtedy hrávala národnú ligu začal som si po tréningoch robiť štatistiky. Tréner Hutta st. mal naozaj veľmi dobré tré-

Spartak Trnava je jeho srdcovou záležitosťou. Foto: TASR/Martin Baumann

ningové jednotky. Trénerstvo mi prischlo, keď som pôsobil v Rakúsku, keďže som tam bol hrajúci tréner.

]Čerpali ste aj z otcových skúseností?

Určite áno. Otec nielen ako hráč, ale aj ako tréner veľa dokázal. Trénovali ma aj Adamec či Radolský. Takže mal som viac učiteľov. Pod otcovým velením som dokonca hrával v Kroměříži. Bolo to však iba pol roka, lebo potom otec odišiel do Drnovíc. Potom ma trénoval ďalší dobrý tréner František Komňacký.

]Dobré meno ste si urobili v Zlatých Moravciach. Na štyri roky strávené vo  Vione asi rád spomínate?

Ešte pred Zlatými Moravcami som bol v Ružomberku a v B. Bystrici. Na Zlaté Moravce však nedám dopustiť. Zišla sa tam skvelá skladba a partia hráčov. Môžem pokojne povedať, že dobrí hráči robia dobrých trénerov. V klube vládla rodinná atmosféra, dobre sa pracovalo.

]Teraz je pred vami veľká výzva, Spartak Trnava.

Spartak je moja srdcovka. Mužstvo sa buduje od základov. Spartak sa minulý rok zachránil v hodine dvanástej. To sa už nemôže opakovať. Momentálne sme v strede tabuľky, čo je nie zlé postavenie. Samozrejme, že Spartak patrí na iné pozície. Ešte máme pred sebou tri kolá, takže postavenie sa dá vylepšiť.

]Mnohí by radi videli Spartak na špici tabuľky. Kedy bude môcť opäť útočiť na titul? Mužstvo sa buduje, prišlo 16 nových hráčov. Teraz jednoducho nemôžeme hovoriť o titule, bol by to nezmysel. Spartak teraz potrebuje čas.

]Budete mať svojho futbalového nasledovníka?

Starší syn hrával futbal, mladší chytáva. Do ničoho ich nútiť nebudem. Dôležité je, aby si našli svoje miesto v živote a boli spokojní. Myslím si, že momentálne sa na Slovensku z futbalu žiť nedá. Dobrý futbalista vydrží hrať do 35 rokov, ale čo potom? V mnohých prípadoch futbalisti nevedia nájsť uplatnenie v živote. (jv)

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností do domácností   Vydavateľ: Sídlo IČO:   Vydavateľ: 14 14 news, news, s. s. r.r. o. o.     Sídlo spoločnosti: spoločnosti: Tallerova Tallerova 10, 10, 811 01 811 01 Bratislava Bratislava –– Staré Staré mesto, mesto, Slovenská Slovenská republika republika     IČO: 46 903 411 46 903 411   Šéfredaktorka: Zástupca Výrobný   Šéfredaktorka: Marta Marta Svítková Svítková     Zástupca šéfredaktorky: šéfredaktorky: Branislav Branislav Bucák Bucák     Výrobný riaditeľ: riaditeľ: Matúš Matúš Čačik Čačik   Vzor   Vzor e-mailu e-mailu na členov na členov vedenia vedenia spoločnosti: spoločnosti: meno.priezvisko@14news.eu meno.priezvisko@14news.eu   NOVINKY spravodajský dvojtýždenník   Náklad: 51 900 ks   Distribúcia: zdarma do domácností a firiem, garant distribúcie Slovenská Slovenská pošta, a. s. pošta,   Registračné číslo MK SR: EVMK 4463/11   NOVINKY Trnava, Dunajská Streda, spravodajský dvojtýždenník   Náklad: 13 000 ks   Distribúcia: zdarma do domácností a firiem, garant distribúcie a. s.   Registračné číslo SR: EV 4463/11   Vzor Inzertné   Vzor e-mailu e-mailu na členov na členov redakcie: redakcie: meno.priezvisko@14news.eu meno.priezvisko@14news.eu     Inzertné oddelenie: oddelenie: Jozef Jozef Čičmanec, Čičmanec, t. t. č.: č.: 0917 77 50 09 0917 77 50 09   E-mail redakcie: novinky.tt@14news.eu   E-mail redakcie: novinky.nr@14news.eu Copyright: vykonáva ich slovenskom, ale inom jazyku písomného súhlasu Copyright: 14 14 news, news, spol. spol. s. s. r.r. o. o. Všetky Všetky práva, práva, vrátane vrátane autorských, autorských, sú sú vyhradené vyhradené aa vykonáva ich vydavateľ. vydavateľ. Rozmnožovanie Rozmnožovanie častí častí alebo alebo celku celku textov, textov, fotografií, fotografií, grafov grafov akýmkoľvek akýmkoľvek spôsobom, spôsobom, vv slovenskom, ale aj aj vv inom jazyku bez bez písomného súhlasu vydavateľa, obsah aa pravdivosť pravdivosť uverejnených za prípadne spôsobené vydavateľa, je je zakázané. zakázané. Vydavateľ Vydavateľ nie nie je je zodpovedný zodpovedný za za obsah uverejnených inzerátov inzerátov aa za prípadne spôsobené škody. škody.


16

inzercia

novinky

S vašou podporou chceme:

NDS 1614/13

• Zatraktívniť región pre investorov dobudovaním cestnej infraštruktúry a dopravnej obslužnosti, predovšetkým cestných ťahov Trnava – Dunajská Streda. • Získať vhodných investorov do priemyselných parkov a získať tak viac pracovných príležitostí. • Skvalitniť podnikateľské prostredie pre poľnohospodárov. • Rozširovať rozvoj cestovného ruchu v regióne. • Rozširovať a zlepšovať zdravotnú a sociálnu starostlivosť. • Podporovať aktivity, ktoré vedú k zlepšeniu starostlivosti o životné prostredie a zachovanie kvality ovzdušia, vody, pôdy, fauny, flóry a nerastného bohatstva pre ďalšie generácie. • Využívať v maximálnej možnej miere prostriedky EÚ pre obnovu a rozvoj regiónu. • Vybudovať atraktívny, ekonomicky prosperujúci a dynamicky sa rozvíjajúci kraj.

Nds 02 2013 web  
Nds 02 2013 web  
Advertisement