Page 1

9 900 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

n a š e

40 rád, ako |r~ÑrÀun}xÚ str. 8-9 Ročník: I. číslo 11/2014 Dátum vydania: 19. 6. 2014

Dolný Kubín

Vidiečanova Habovka

Husľový úspech

Turistické prípravy

Majstrovstvá detí

str. 3 Počas dvoch dní zažili mladí interpreti nielen svoju súťaž, ale i tanečnú a muzikantskú školu, kde sa učili tance a piesne z Habovky a Zuberca.

str. 4 Huslisti M. Mikšíkovej zo Základnej umeleckej školy I. Ballu v Dolnom Kubíne získali niekoľko hlavných cien z hudobných prehliadok a súťaží.

str. 5 Viaceré oravské subjekty cestovného ruchu sa pousilovali spoločnými silami pripraviť čo najkomplexnejšiu ponuku rôznorodých služieb.

str. 15 Na futbalovom štadióne v Dolnom Kubíne sa stretli deti z detských domovov a spoločne si zasúťažili v rôznych športových disciplínach.

Časté sú napríklad obmedzenia medzi Žilinou a Strečnom. Foto: TASR

VÝSTAVBA ĎALŠIEHO ÚSEKU ORAVSKEJ R3 SA MÁ SPUSTIŤ O ROK Dopravná situácia v oravskom regióne je neúnosná. Obyvatelia už roky čakajú na obchvat, ktorý by odbremenil cesty od kamiónov a nákladných áut. Rýchlostná cesta by tento čoraz zložitejší problém čiastočne vyriešila, no jej výstavba prebieha veľmi pomaly.

Takáto cestná komunikácia je pritom strategická nielen pre Oravu, ale pre celé Slovensko, pretože je dopravným tranzitom spojenia Európy. Zhodli sa na tom primátori a starostovia z hornej Oravy na kontrolnom dni výstavby rýchlostnej cesty R3 v Dlhej nad Oravou. Pracovné rokovanie zvolala Žilinská župa v spolupráci s Národnou diaľ-

ničnou spoločnosťou (NDS) a prítomní na ňom prediskutovali aktuálny stav prípravy s cieľom vzájomne si pomôcť pri výstavbe tejto dôležitej komunikácie.

Väčšina práce je pred nami

Na hornej Orave je hotových len niekoľko úsekov rýchlostnej cesty R3, ostáva dobudovať ešte približne 20 kilomet-

rov. V roku 2007 bola vybudovaná časť cesty, ktorá obchádza Oravský Podzámok a Hornú Lehotu a v roku 2010 sa podarilo dokončiť obchvat Trstenej. NDS prednedávnom avizovala začiatok výstavby päťkilometrového úseku z Tvrdošína do Nižnej na Orave. Pokračovanie na strane 2


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

KRÁTKE SPRÁVY

2

MLADÍCI FALŠOVALI BANKOVKY

Zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov obvinil vyšetrovateľ policajného zboru troch mladíkov vo veku 18 a 19 rokov z Oravy. Páchatelia po vzájomnej dohode začiatkom tohto roka vyrobili 13 až 15 kusov falzifikátov bankoviek nominálnej hodnoty 100 eur. Jednu z nich zadržali v predajni potravín v Trstenej, keď ju chceli rozmeniť. Obvinení mladíci sú stíhaní na slobode a v prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

TELEMOST SPOJIL MESTÁ Dolnokubínčania mohli 8. a 9. júna sledovať prostredníctvom veľkoplošnej prenosnej obrazovky umiestnenej pred Mestským kultúrnym strediskom videozáznam z Lachowsko - Oravského festivalu kultúr a Medzinárodný futbalový turnaj Limanowa – D. Kubín. Takáto aktivita je výsledkom dlhoročnej spolupráce medzi Dolným Kubínom a mestom Limanowa. Vďaka projektu Telemost medzi Limanowou a D. Kubínom mohli v partnerskom meste sledovať dianie D. Kubína 11. júna a 13. júna. Prostredníctvom telemostu sa predstavila Základná umelecká škola Ivana Ballu a naživo odvysielali 2 hodinový in-line maratón.

Časté dopravné obmedzenia. Foto: TASR

VÝSTAVBA ĎALŠIEHO ÚSEKU ORAVSKEJ R3... Dokončenie zo strany 1

(šu)

MIESTO AKO STVORENÉ PRE PIKNIK Odfotografujte, čo vás hnevá, čo špatí vaše okolie, alebo naopak, čo vás potešilo či milo prekvapilo. Napíšte krátky popis k obrázku a pošlite k nám do redakcie na adresu: ajtaktosituzijeme@14news.eu j j

„V tomto roku chceme začať s tendrom na zhotoviteľa stavby a v budúcom roku by sa malo začať s výstavbou tohto úseku. Ďalšie dva úseky sú momentálne pripravené v štádiu dokumentácie pre územné rozhodnutie,“ informoval o aktuálnej situácii generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.

Predovšetkým financie

Kameňom úrazu sú však stálle financie. NDS bude hľadať zzdroje financovania, či už z fondov Európskej únie alebo z iných zdrojov. „Orava skrýva vveľký potenciál nielen v oblastti cestovného ruchu, ale i v obllasti ekonomického rozvoja.

Obľúbené miesto pre prímestských turistov. Evidentne veľmi smädných… Text a foto: (at) Rokovanie. Foto: ZSK

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Aby sa sem podarilo dotiahnuť zahraničných investorov, je potrebné mať vybudované kvalitné cesty,“ zhodnotil žilinský župan Juraj Blanár, ktorý podobné spoločné rokovania s predstaviteľmi dotknutých samospráv víta. „Je dôležité, aby sme vzájomne komunikovali a nedohadovali sa cez médiá alebo petície. Máme skúsenosti, že podobné stretnutia môžu viesť k riešeniu čiastkových problémov v katastroch obcí, na čom má eminentný záujem i Žilinský samosprávny kraj,“ dodal župan.

Cestné spojenia sa čiastočne zlepšia

Problémy oravských starostov by mohla čiastočne

v blízkej budúcnosti vyriešiť i diaľnica D3, ktorá bude súvisle spájať Žilinu s priemyselnými centrami v Poľsku. Predseda Žilinskej župy zároveň prisľúbil, že spoločne so starostami osloví ministra dopravy Poľskej republiky a rovnako i maršálka Malopoľského vojvodstva, aby spoločne urýchlili cestné prepojenie Slovenska a Poľskej republiky. R3 by mala po dokončení viesť od hraníc s Poľskom cez Trstenú, Tvrdošín smerom na Dolný Kubín až po križovatku s diaľnicou D1 neďaleko Ľubochne. TS ZSK


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

3

DETI A FOLKLÓR Galaprogramom spojeným s vyhlásením výsledkov vyvrcholila v nedeľu 9. júna celoslovenská prehliadka ľudového spevu hudby Vidiečanova Habovka v Habovke. Celoštátna súťaž detského hudobného folklóru, realizovaná na počesť niekdajšieho habovského primáša Jozefa Vidiečana, prilákala pod Roháče vyše 350 súťažiacich – víťazov krajských prehliadok z celého Slovenska a početných divákov. Súťažiaci sa v kategóriách detské spevácke skupiny, detské ľudové hudby, speváci a inštrumentalisti predstavili najskôr v súťaži pred porotou. Tej predsedal Bernard Garaj z UKF v Nitre.

NDK 3165/14

Folklór je stále mladý. Foto: TASR

Vidiečanova Habovka

Program Vidiečanovej Habovky pokračoval večernou školou tanca. V nedeľu sa vedúci hudieb i speváckych skupín stretli s porotou na rozborovom seminári. Pre ostatných bola pripravená návšteva Múzea oravskej dediny v Zuberci a zástupcovia organizátorov i muzikantov sa stretli i pri hrobe Jozefa Vidiečana na miestnom cintoríne. Záver habovskej prehliadky patril galaprogramu, v ktorom sa predstavili najúspešnejší interpreti, zaradení porotou do zlatého pásma a laureáti. V jednotlivých kategóriách tento rok porotu zaujali: detská spevácka skupina detského folklórneho súboru Heľpančok z Detvy, Goralská muzika z Hladovky, sólistka, speváčka Paulína Piláciko-

vá z Jasenice a sólista inštrumentalista – heligonkár Peter Belko z Čierneho Balogu. Podujatie podľa slov riaditeľa Oravského kultúrneho strediska (OKS) Miroslava Žabenského ostalo stretnutím, ktoré bolo i počas neoficiálneho a sprievodného programu plné nenúteného vzťahu k ľudovému hudobnému umeniu, k tradíciám, spôsobu života a kultúre našich predkov v kontexte súčasnej doby.

Dlhoročná tradícia

V súčasnosti si lekári vytvárajú rôzne typy cenníkov s rôznymi cenami. Foto: TASR

V rámci dvoch dní zažili mladí interpreti nielen svoju súťaž, ale i tanečnú a muzikantskú školu, na ktorej sa učili tance a piesne z Habovky a Zuberca. Súťažný festival pre detské spevácke skupiny, detské ľudové hudby, sólistov spevákov a inštrumentalistov – hráčov na ľudové hudobné nástroje má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Realizuje sa každý druhý rok a jeho poslaním je podporovať a rozvíjať u detí vzťah k tradičnej ľudovej kultúre. Podnecovať ich k aktívnej činnosti v tejto oblasti a umožniť im prezentovať výsledky svojej práce. Vidiečanovu Habovku pripravilo OKS v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Habovke, vyhlasovateľom súťaže bolo Národné osvetové centrum. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. (šu)

POPLATKY PO NOVOM

Vedenie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa na základe viacerých podnetov obyvateľov zaoberá problematikou nejednoznačného legislatívneho zadefinovania poplatkov v zdravotníctve, čo spôsobuje, že si lekári vytvárajú rôzne typy cenníkov s rôznymi cenami.

„Oceňujem snahu rezortného ministerstva vniesť do toho jasný systém. Priamo v našich regiónoch máme praktické skúsenosti s riešením poplatkov. Mnohí pacienti sa na nás obracajú s kritikou na nesystémovosť a nejednoznačné legislatívne zadefinovanie poplatkov,“ skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Vedúca odboru zdra-

votníctva ŽSK Anna Majbíková pripomenula, že treba, aby ministerstvo zdravotníctva definovalo právny rámec upravujúci štruktúru a maximálnu výšku poplatkov, ktoré si budú môcť účtovať lekári. „Musí to byť stanovené jednotne pre celé Slovensko, aby nedochádzalo k žiadnym regionálnym rozdielom,“ prízvukovala. „Podstatné je, že ministerstvo akceptovalo náš návrh zadefinovať poplatok za prednostné ošetrenie v ambulanciách. Poplatok bude môcť lekár vyberať len vtedy, keď objedná pacienta do piatich pracovných dní, lebo doteraz si prednostné vyšetrenie lekári vysvetľovali rôzne. Čakacia lehota trvala niekedy až tri mesiace,“ dodala Majbíková. TASR


naše novinky

SPEKTRUM

KTORÉ MIESTA BY STE ODPORUČILI NAVŠTÍVIŤ TURISTOM?

ANKETA

4

Blíži sa leto a s ním prichádza aj čas na výlety a oddych. Žilinský kraj ponúka nespočetné množstvo príležitostí. Neviete kam sa vybrať za slnečného počasia? Možno vám poradia naši respondenti, nechajte sa inšpirovať. Katarína Na Kysuciach máme krásne kopce, stačí vybehnúť na nejaký z nich a hneď máte pekný deň. Za pozretie určite tiež stojí skanzen vo Vychylovke.

Janka Turistom by som odporučila navštíviť rodný dom Jozefa Kronera na Staškove. A po jednej ceste stojí za to zájsť si na turistiku po novootvorenom turistickom chodníku Jozefa Kronera, ktorý spája obec Staškov a českú obec Horní Lomná. Taktiež súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy, ktoré je pri Staškovskom kostolíku. Dávid Odporučil by som im pozrieť si Žilinu. Námestie, historické centrum, prejsť sa po námestí v pekný letný večer so zmrzlinou v ruke...nie je nič lepšie.

Ľubomír V týchto teplých dňoch je najlepšie ísť niekam k vode. Kľudne aj na plaváreň. Kto má rád turistiku, je dobré prejsť sa na Husárik. V zime sa tam dá aj lyžovať, v lete tam je pekná príroda. Taktiež Veľká Rača, ktorá je atraktívna ako v zime, tak aj v lete. Tibor Som skôr človek na kultúru a turistika ma veľmi neláka. Určite by som odporučil v lete navštíviť kultúrne akcie, ako napríklad Kubánska noc na Kysuciach, alebo Jánošíkové dni v Terchovej. Hudobné festivaly tiež stoja za zmienku, napríklad Drotária v Turzovke alebo Rock Beskyd.

7H[WDIRWR6WDQLVODYD/DX¿NRYi

SVIATOK SYROV, NOVOTSKÁ HRUDKA Výrobcovia syrov a ďalší milovníci pastierskej kultúry sa stretnú 29. júna v Novoti na podujatí, ktoré bude voňať i chutiť syrmi. Pripravili ho okrem iných obec Novoť a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Podujatie Jarmok syrov – Novotská hrudka 2014 začne o 10.30 hod. v rímskokatolíckom kostole v Novoti svätou omšou s posvätením zástav sv. Izidora a sv. Vendelína. Z miesta duchovných záležitostí sa udalosť prenesie na úplne iné, svetské miesto. Festival bude pokračovať od 12.00 hod. pred obecným úradom. Tu je pripravená súťaž a výstava figurálnych syrov, súťaž o najlepšiu ovčiu hrudku, novotská liga v ťahaní syrových nití a jarmok ľudových tvorcov. „V kultúrnom programe sa predstavia ľudové hudby Brodecovcov z Novote, Kamenčan

Výroba ovčieho syra. Foto: TASR

zo Zákamenného, hudba Variant z Oravského Veselého a na záver všetkým zahrá DJ Miro z Novote,“ opísal v krátkosti pestrý program nielen syrového festivalu riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Miroslav Žabenský. A to nie je všetko. K sprievodným pod-

ujatiam bude patriť seminár o možnostiach výroby syrov v domácich podmienkach, realizovaný v spolupráci s Národným centrom pre rovnosť príležitostí. Uskutoční sa v piatok 27. júna od 10.00 hod. v Novoti. (šu)

ÚSPECH MLADÝCH HUSLISTOV Husľová trieda Marty Mikšíkovej zo Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ivana Ballu v Dolnom Kubíne získala niekoľko hlavných cien z hudobných prehliadok a súťaží. Začiatkom júna sa uskutočnil Festival komornej hudby v Čadci, ktorý je určený komorným zoskupeniam žiakov základných umeleckých škôl (do 25 rokov). Na ňom sa s mimoriadnym úspechom predstavili štyri zoskupenia zo ZUŠ I. Ballu a odniesli si hlavné ceny festivalu. Cenu Juraja Potočára získal husľový súbor školy a Cenu primátora mesta Čadca, sochu akad. soch. J. Mundiera festivalová rada udelila zoskupeniu troch huslí a klavíra. Mimoriadne hodnotná je Cena festivalovej rady pre husľové trio zložené z našich najmenších huslistov-škôlkárov – Patrície Baltazarovičovej,

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Ďalší mladý úspešný huslista, Dalibor Karvay. Foto: TASR

Danky Mikulášovej a Mária Kurajdu. Zvláštne Ocenenie za výnimočnú interpretáciu skladby D. Šostakoviča „Prelúdium“ obdržalo klavírne trio. „V tomto roku sa naši huslisti zúčastnili všetkých súťaží husľovej hry na Slovensku (Kremnica, Rajec, Trnava, Žilina) a z každej si odniesli

významné ocenenia. K hodnotným cenám a diplomom z Čadce, na ktorých zisku sa podieľali aj dve žiačky a pedagóg klavírneho oddelenia, srdečne gratulujeme,“ informoval zástupca riaditeľa ZUŠ I. Ballu Daniel Marček. (šu)


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

5

TURISTICKÉ PRÍPRAVY V MESTE Viaceré oravské subjekty cestovného ruchu sa pred začínajúcou hlavnou letnou sezónou pousilovali spoločnými silami pripraviť čo najkomplexnejšiu ponuku rôznorodých služieb. Ponuka pre výletníkov a cestovateľov, ktorí zavítajú na Oravu, má zahŕňať aj výhodné pobytové balíky a príležitostné podujatia, medzi ktorými dominujú nielen tradičné folklórne slávnosti. „Pre lepšiu informovanosť návštevníkov nášho regiónu sme v centre Dolného Kubína nedávno otvorili v spolupráci s tamojšou Strednou odbornou školou obchodu a služieb novú turisticko – informačnú kanceláriu,“ uviedol riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Klaster Orava Jozef Kaščák

V Leštinách na Orave neďaleko Dolného Kubína sa nachádza drevený kostol, pamiatka UNESCO. Foto: TASR

s tým, že v rámci propagácie pripravili a umiestnili na internet krátky prezentačný film o Orave. „Turisti prichádzajú do nášho regiónu počas leta hneď z niekoľkých dôvodov. Popri rozmanitých prírodných krá-

sach a možnostiach peších výletov či cykloturistiky ich pútajú aj vzácne kultúrno-historické a sakrálne pamiatky,“ uviedol Jozef Kaščák. Spomedzi množstva pripravovaných podujatí spomenul Kaščák najmä

udalosti súvisiace s folklórom. Sú to akcie Podroháčske folklórne slávnosti v Zuberci, Párnickô švábkobraňá, Zázrivské halušky, Trstenská krídlovka. Podujatia sa majú týkať aj športu či techniky, ako napríklad sú-

ťaž malotraktorov O habovský kardan či mimoriadne náročný horský triatlon Oravaman s rok čo rok početnejšou medzinárodnou účasťou. TASR

SPIŠSKÉ DIVADLO PRE DOLNOKUBÍNČANOV V pondelok 9. júna 2014 sa priestor sály MsKS v Dolnom Kubíne počas dvoch dopoludňajších predstavení naplnil živým ruchom a energiou mladých divákov. Dolnokubínskym študentom predstavilo Spišské divadlo slávnu veselohru Jána Palárika. Divadelná hra Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch je zaradená do stredoškolských osnov. Je zároveň povinným dielom z cieľových požiadaviek k maturitnej skúške. A to je občas kameňom úrazu i na škodu veci. Často sa totiž tvrdí, že čo je povinné, čo sa „musí“,

býva automaticky i nudné, nezáživné, prežité. Predstavenie divadla zo Spišskej Novej Vsi v réžii Jána Sládečka však tieto predsudky úplne zbúralo. Chuť mladých ľudí siahnuť po knihe je často zriedkavosťou, a preto študenti a nepochybne aj ich pedagógovia

s radosťou uvítali možnosť vzhliadnuť predstavenie, ktoré im zábavne a priamo pred ich očami, na javisku, objasní známu zápletku tak trochu inak. Divadlo oddávna ľudí zušľachťuje a formuje, je živým textom, nie len slovami v učebniciach. Známe repliky dostávajú reálne kontúry, stávajú sa zážitkom. Tento fakt potvrdili aj spontánne reakcie mladých študentov, ich potlesk výkonom hercov Spišského divadla. Mnohí obdivovali ume-

lecké nadanie Mateja Erbyho v úlohe Ľudovíta, ale aj Márie Brozmanovej stvárňujúcej postavu komornej Capkovej. Predstavenie zábavnou formou približuje možné riešenie medziľudských hádok i národnostných problémov a dáva návod aj pre dnešnú dobu. Riešenie vidí v zmierení, vo vzájomnej tolerancii a v úcte ku kultúre iných, čo je nesporne potrebné i v multikultúrnej spoločnosti dneška. V divadle zaznievajú mnohé maďarské, francúz-

ske a nemecké repliky a vidíme pestrosť ľudovej kultúry. A čo sú vlastne obžinky? Snáď aj mladí ľudia, ktorí už priamo nehospodária, si cez toto divadelné predstavenie uvedomili zmysel práce na poli. Obžinky sú slávnosťou, pri ktorej treba poďakovať za úrodu, chlieb a jedlo, ktoré máme, lebo pre mnohé krajiny tretieho sveta nie sú samozrejmosťou ani dnes. (jp)

Hurá na prázdniny... 28.6.2014, SOBOTA /15:00/, Vstupné 5€

Pre čistých jednotkárov P vstupenka za 4€

NDK 3598/14

29.6.2014, NEDEĽA /15:00/, Vstupné 5€ Akcia vstupenka za 4€ platí pri kúpe lístkov v hotovosti pri predložení vysvedčenia, príp. kópie. Na jedno vysvedčenie je možné zakúpiť iba jednu vstupenku.

ST, ČT – slovenské, ké ččeské ké titulky, SD, ČD – slovenský, český dabing, OV – originálna verzia, MP – mládeži prístupné, 2D, 3D, 35 – formát, * - klubová zľava 1€


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MICHAL HORSKÝ:

PREZIDENTSKÉÝ SĽUBY

1D6ORYHQVNXVDpUDÄP\VOtPQiURGQHFtWLPVRFLiOQH³ PHQtQDÄSRGSRUXMHPHNRQRPLNXVRFLiOQXVSUDYRGOLYRVĢPRUiONXDVOXãQRVĢ³ ,YDQD*DãSDURYLþDY3UH]LGHQWVNRPSDOiFLY\VWULHGDO $QGUHM.LVND,QDXJXUDþQê SUHMDYSUH]LGHQWDREVDKRYDO WULGRPLQDQWQpSUtVĐXE\REþDQRP9SUYRPUDGHYNRQWLQXLWH N VYRMHM NDPSDQL ]G{UD]QLOåHQHERO]YROHQê åLDGQ\PSROLWLFNêP]RVNXSHQtPDåLDGQRXSROLWLFNRX VWUDQRXDSUHWRP{åHGRGUåDĢVYRMHVORYRDE\ĢSUH]LGHQWRPYãHWNêFKREþDQRY EH]UR]GLHOX9ćDOãHMþDVWL VYRMKRSUHMDYXSULSRPHQXO åH6ORYHQVNRVDRGYDURN\ VWDQHSUHGVHGQtFNRXNUDMLQRX (XUySVNHM~QLHþRYKLVWyULL QiãKRQiURGDQHPiREGREX =iURYHĖY\]YDONV~VWUHGHQHMDYHFQHMSUtSUDYHWRKWR Yê]QDPQpKRSROLWLFNpKRSRVODQLDNUDMLQ\9WUHWHMþDVWL$QGUHM.LVNDXSR]RUQLO QDWRQDþRSROLWLFNpHOLW\ QD6ORYHQVNXþDVWRUHDJXM~ POþDQtP±YRMHQVNpQDSlWLH QDQDãLFKKUDQLFLDFKGRVDKXMHVWXSĖDRNWRURPVDQiP YSRVOHGQêFKURNRFKDQLQHVQtYDOR3ULSRPHQXOSUHGVWDYLWHĐRPãWiWXåHQDãHVSRMHQHFNp]iYl]N\WUHEDSOQLĢ YFHORPUR]VDKXYUiWDQHPDWHULiOQHKRSUtVSHYNXSUHWRåHMHQHG{VWRMQpOHQSDVtYQH Y\XåtYDĢRFKUDQXHXURDWODQWLFNêFKREUDQQêFKãWUXNW~U 1D]iYHUVWRMt]D]PLHQNX åHSRXNi]DODMQDWLHVSRORþHQVNpYUVWY\YQDãHMNUDMLQHNWRUpVDSUiYRPFtWLDRGVXQXWpþLPDUJLQDOL]RYDQp DRþDNiYDM~RGQRYpKRSUH]LGHQWD]PHQX1DWRåHVPH SRþ~YDOLPXåDNWRUêVSROLWLNRXQHPDOQLþVSRORþQpDNWRUê]YtĢD]LOYROHEQRXNDPSDĖRX]DORåHQRXSUHGRYãHWNêP QD]G{UD]ĖRYDQtDSROLWLFNRVWLSRþXOLVPHSUHMDY]UHOpKR SROLWLNDãWiWQLND

,9$1*$â3$529,ý6$/Òý,/ Vláda, ako aj predseda parlamentu Pavol Paška, prišli 11. júna do paláca poďakovať sa odchádzajúcej hlave štátu za 10 rokov jeho činnosti na najvyššom ústavnom poste. 3UHPLpU5REHUW)LFRYHUtåH DMSRRGFKRGHSUH]LGHQWD,YDQD*DãSDURYLþD]~UDGX]RVWDQ~PHG]LQtPDYOiGRXQDćDOHM YHĐPLGREUpRVREQpSULDWHĐVNp Y]ĢDK\9\VORYLOSUHVYHGþHQLHåHSRWRPDNRVKUGRVĢRX DVKODYRXKRUHRSXVWt3UH]LGHQWVNêSDOiFEXGHYãHWN\VYRMHåLYRWQpVN~VHQRVWLSRQ~NDĢ65 Ä3UHWRåHWDNêFKWRVN~VHQêFK SROLWLNRYQHERORQD6ORYHQVNX 3UH]LGHQW65,YDQ*DãSDURYLþVDO~þLVYOiGRX)RWR7$650LFKDO6YtWRN DåWDNYHĐD³XYLHGROSRþDVUR]O~þN\Y3UH]LGHQWVNRPSDOiFL PLMDVQpD]iVDGQpSRVWRMHNQi- N1iURGQHMUDGH65YåG\S{URGQRãWiWQ\P]iXMPRPDMHKR VRELO DNR SROLWLFNê SDUWQHU Nadštandardné vzťahy VRFLiOQHFtWHQLH3UH]LGHQWERO Ä1LNG\VRPVDQHFKFHOþLXå Ä1LHMHåLDGQ\PWDMRPVWYRP UiGåHSRþDVGYRFKYOiG)LFD SULYDãHMDOHERSUHGFKiG]DM~QDRSDNERODWRYHĐNiSUHGQRVĢ VSROXSUDFRYDOLYĢDåNêFKþD- FLFKYOiGDFKVWDYDĢGRSR]tåHY]ĢDK\PHG]LWURPLQDMY\ã- VRFKKRVSRGiUVNHMDVRFLiOQHM FLHQHMDNpKRSROLWLNDNWRUêPi ãtPL~VWDYQêPLþLQLWHĐPLEROL NUt]\WDNåH6ORYHQVNRQHSUH- LQêQi]RUDSRWUHEXMHQLHNRQDGãWDQGDUGQpDSUHGVWDYRYDOL åtYDORQHMDN~YHĐN~WUDXPXÄ-H KRVHNtURYDĢ9åG\VRPKĐDXUþLW~PLHUXVWDELOLW\6~þDVQH WR]iVOXKDĐXGtDOHDMYHGHQLD GDONRQVHQ]XVOHERVLP\VEROLDMSUHGSRNODGRPSRNRMQpKR ãWiWX³GRGDO OtPåHSUH]LGHQWDYOiGDPDM~ ULHãHQLDþDVWRYHĐPLQiURþQêFK E\ĢSROLWLFNtSDUWQHUL³SUt]YX~ORKDYê]LHY³SRGRWNRO)LFR Prezident partnerom NRYDOVWêPåHSUH]LGHQWPXVt 8*DãSDURYLþDRFHQLOGYDUR]- 8SR]RUQLOåHYRY]ĢDKXNSUH- SRPiKDĢYOiGHSOQLĢSROLWLFNê PHU\MHKRS{VREHQLDDWRYHĐ- PLpURYLYOiGHDþLDVWRþQHDM SURJUDPDQLHE\ĢMHKRRSR]t-

FLRXÄ$MNHćVPHQHEROLYåG\ Y]KRGHYHGHOLVPHQiMVĢNRPSURPLV³SRGRWNRO*DãSDURYLþ 7HãtVDQDWRåHEXGHPDĢYLDF YRĐQpKRþDVXDYãDN]iURYHĖ Y\MDGULOSUHVYHGþHQLHåHPX V~þDVQtþOHQRYLDNDELQHWXEXG~ WURFKXFKêEDĢ+ODYQHVSRPHQXOVWUHWQXWLDQDNWRUêFKULHãLOLSUREOpP\NWRUp6ORYHQVNR DĐXGtWUiSLOL

7$65

POTEŠIL I SKLAMAL BEZDOMOVCOV Andrej Kiska po zložení prezidentského sľubu prekvapil. Namiesto obeda so štátnikmi či predstaviteľmi cirkví pozval na slávnostný obed do záhrady Grasalkovičovho paláca seniorov, deti z detských domovov a bezdomovcov. 1DREHGWDNSULãORDMSULEOLåQH SlWQiVĢĐXGtEH]GRPRYD=YlþãDLãORRQDMY]RUQHMãtFKSUHGDMFRYþDVRSLVX1RWD%HQH

Prvý a posledný raz -HGHQ]QLFKSUH]UDGLOåHKR RREHGHLQIRUPRYDODVRFLiOQDSUDFRYQtþND$NRXYLHGRO ].LVNXPiVXSHUSRFLWÄ-HWR SUYêSUH]LGHQWNWRUêVD]REHUi DMWDNêPLWRĐXćPLDNRV~SUHGDMFRYLD1RWDEHQH³NRQãWDWRYDO1HRþDNiYDYãDNåHE\ WDNpWRVWUHWQXWLDSRNUDþRYDOL DMYEXG~FQRVWL3RGĐDQHKRWR ERORSUYêDSRVOHGQêUD]Ä6NODGDOSUtVDKXWDNDVLNY{OLWRPX VSUDYLOWDN~WRVOiYQRVĢ³P\VOHOVL³-HWRRGSUH]LGHQWDSHNQp JHVWRRFHĖXMHPHåHP\VOtDMQD

WDNêFKĐXGtDNRVPHP\³]KRGOL VDćDOãtEH]GRPRYFL1LHYãHWFLYãDNEROLVSRNRMQt1DMPlQLH WtNWRUt]RVWDOLVWiĢKODGQtSUHG 3UH]LGHQVWNêPSDOiFRPÄ6RP WURFKXQDSiOHQê3RþXOVRPåH VDWXEXGHUR]GiYDĢQDSRþHVĢ SUH]LGHQWDREHGSUHEH]GRPRYFRYQRQDWHQVDQDSRNRQGRVWDOROHQSiUY\YROHQêFK.WRYLHSRGĐDþRKRLFKY\EHUDOLWLHå QHPiPþRMHVĢ³XYLHGROMHGHQ ]EH]GRPRYFRYþDNDM~FLFKSUHG 3UH]LGHQWVNêPSDOiFRP

Nemusí sa báť 3UL]HUDM~FLVDĐXGLDRNROR3UH]LGHQWVNpKRSDOiFDPDOL]QRYpKRQDMY\ããLHKRSUHGVWDYLWHĐD ãWiWXGREUpSRFLW\3RFKYDĐRYDOL VLMHKRQDGVWUDQtFNRVĢSULþRP

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk ovi

6OiYQRVWQêREHGSUH]LGHQWDDMHKRKRVWt)RWR7$65

YHULDåHWRþRSRYHGDOYRVYRMRPSUtKRYRUHDMVSOQt-HGQpPXPXåRYLVD]DVHQHSiþLORåH PiSUH]LGHQWRNRORVHEDPQRåVWYRRFKUDQNiURY3RGĐDMHKR Y\MDGUHQLDE\PDOE\ĢNRE-

þDQRPEOLåãLHÄ.HćFKFHE\Ģ GREUêSUH]LGHQWWDNE\VDWRKWRĐXGXQHPDOEiĢWHQPXQHXEOtåL³NRQãWDWRYDO 7$65 GG


číslo 11/2014

SPRAVODAJSTVO

7

$1'5(-.,6.$=/2ä,/6ď8%8-Ë0$6$ )81.&,(35(=,'(17$ Andrej Kiska zložil do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenského prezidenta. Urobil tak na nedeľnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

NSR 3631/2A

Ä6ĐXEXMHP QD VYRMX þHVĢ DVYHGRPLHYHUQRVĢ6ORYHQVNHMUHSXEOLNH%XGHPGEDĢ REODKRVORYHQVNpKRQiURGD QiURGQRVWQêFKPHQãtQDHWQLFNêFKVNXStQåLM~FLFKY6ORYHQVNHMUHSXEOLNH6YRMHSRYLQQRVWLEXGHPY\NRQiYDĢ Y]iXMPHREþDQRYD]DFKRYiYDĢLREKDMRYDĢ~VWDYXDRVWDWQp]iNRQ\6ĐXEXMHP³FLWRYDO .LVNDÒVWDYX65$NE\VĐXE RGPLHWRODOHERE\KR]ORåLO

VYêKUDGRXQHPRKROE\VWiĢ QDþHOHãWiWX3UHGVHGQtþND ÒVWDYQpKRV~GX65,0DFHMNRYiSRWYUGLODåH.LVND ]ORåLOVĐXEYV~ODGHV~VWDYRXDXMDOVDWDNSUH]LGHQWVNHMIXQNFLH

Prevzatie úradu 3UH]LGHQWD.LVNXNWRUêMHDM KODYQêPYHOLWHĐRP2]EURMHQêFKVtO65 2665 þDNDODSR VOiYQRVWQRPVĐXEHSUHKOLDGND MHGQRWLHN2665DHNXPHQLFNiSRERåQRVĢ7H'HXPY.DWHGUiOHVY0DUWLQD1iVOHGQH Y3UH]LGHQWVNRPSDOiFLSUHY]DO~UDGRGVYRMKRSUHGFKRGFX,YDQD*DãSDURYLþD 93UH]LGHQWVNHM]iKUDGH.LVNDSRGiYDOVOiYQRVWQêREHG SUHĐXGtEH]GRPRYDVHQLRURYY\XåtYDM~FLFKRSDWURYDWHĐVNpVOXåE\DPODGêFKĐXGt NWRUtY\UDVWDOLYGHWVNêFKGR-

PRYRFK1iVOHGQHSRORåLOYHQLHFNSDPlWQtNX%UiQDVORERG\DN\WLFXNSDPlWQtNX REHWLDPäHOH]QHMRSRQ\QD 'HYtQH

Slávnostná recepcia 2¿FLiOQ\GHĖXNRQþLOSUH]LGHQWVOiYQRVWQRXUHFHSFLRX QD%UDWLVODYVNRPKUDGH.LVND QDĖXSR]YDORNUHPSUHGVWDYLWHĐRYãWiWQ\FKRUJiQRYY\VRNêFKãN{OGLSORPDWLFNpKR ]ERUXþLFLUNYtDMKRVWtNWRUt UHSUH]HQWXM~~VSHãQpVORYHQVNp¿UP\VWDUWXSNRPXQLWX ¿ODQWURSLFNpDPLPRYOiGQHRUJDQL]iFLHþLNXOW~UQHLQãWLW~FLH3R]YDODMWêFKNWRUtGRVWDOLRFHQHQLH%LHODYUDQDURGLQ\ ]'REUpKRDQMHODD]GUDYRWQtNRYþLFHORVYHWRYR~VSHãQêFK ãWXGHQWRY 7$65

$QGUHM.LVNDVNODGiSUH]LGHQWVNêVĐXE)RWR7$65


8

naše novinky

LETO

10 VECÍ, KTORÉ MUSÍTE CEZ LETO URČITE STIHNÚŤ

þLQLHPHSRþDVWHSOêFKOHWQêFKYHþHURY7DNSUHþRMHGHQ]QLFKQHVWUiYLĢYSUtURGH" 6WDQRYDQLHRSHNDþNDWRMH LEDSiUWLSRYDNRY\XåLĢOHWQ~QRF3HNQêPVSHVWUHQtPMH SR]RURYDQLHDXJXVWRYHMQRþQHMREORK\PHWHRULFNpKRURMD 3HU]HtG $NVLFKFHWHY\FKXWQDĢ

$NVDYiPQHFKFHWUiYLĢþDV RVDPRWH]REHUWHVYRMXSRORYLþNXDOHERSVtNDNWRUêWRXUþLWHRFHQt$NSVtNDQHPiWH GOKãHMSUHFKiG]NHVDEXGHWHãLĢDMSVtN]~WXONX &KêEDM~YiPVWDUtSULDWHOLD]RãNRO\DLFKQiYãWHYX VWHVtFHSOiQRYDOLDOHQHXVWiOHRGNODGDOL"'OKRVWHQHYLGHOLVYRMXURGLQXQDRSDþQRPN~WHUHSXEOLN\"8UREWH WRFH]OHWR6ORYHQVNRXNUêYD PQRKRNUiVNWRUpVWHPRåQR HãWHDQLQHREMDYLOL3URVWUHGQtFWYRPWDNHMWRQiYãWHY\WDN PRåQRRSUiãLWHVWDUpSULDWHĐVWYiD]iURYHĖREMDYtWH QRYpPLHVWD 3RG YSO\YRP KRU~þDYREþDVUREtPH ]YOiãWQH UR]KRGQXWLD 1DYãWtYLPH ĐDGRY~ MDVN\ĖXSUHWRåHFH]]LPX MH SUtOLã ]LPD7DN-

WLHåP{åHWHSUHNRQDĢRVREQêUHNRUGYMHGHQt]PU]OLQ\þLSUHþtWDĢPQRåVWYRNQtK RU\EiUVWYH$NVDSêWDWHSUHþRP\VDSêWDPHSUHþRQLH" .RPELQiFLDERGRY -HGQRWOLYpERG\P{åHWHNRPELQRYDĢ-HOHQQDYiVDNRVL VYRMYRĐQêþDV]RUJDQL]XMHWH 6N~VWHVLXURELĢYODVWQê]R]QDPPRåQRWURãNXLQãSLURYDQêDMWêPQDãtP DY\XåLWHOHWR QDSOQR

'RYROHQNRYDĢFH]FHVWRYQ~NDQFHOiULXMHXUþLWHSRhodlné, avšak skúste v sebe REMDYLĢGREURGUXåQpKRGXFKDDVSUDYWHVLSURJUDPVDPL 6DPR]UHMPHWDNWRVLY\SOQLĢ þDVMHQDPiKDYpVWRMtWRYãDN ]DWRDWDNêWRYêOHWEXGHPRåQRSDWULĢPHG]LWLHQDMNUDMãLH 2GVOQNDVLUDGLRGSR-

SOiYDQLHYVUGFLSUtURG\QDPLHVWRSUHSOQHQêFKN~SDOtVN 6ORYHQVNRSRQ~NDPQRåVWYR MD]LHUYNUiVQRPSURVWUHGt NWRUpYiã]iåLWRN]SOiYDQLD ]LQWHQ]tYQLD /HWQpNLQRVDWHãtYHĐNHM REĐXEH3R]ULHĢVLVNYHOê¿OP QDQHYãHGQRPPLHVWHOiND QLHOHQ¿OPRYêFKQDGãHQFRY &HOêURNVLYUDYtWHåHNRQHþQHQDSHþLHWHFKXWQêDãĢDYQDWêRYRFQêNROiþDOHQHQDãOLVWHVLþDV"=iMGLWHQDWUK DXSHþWHEXEODQLQXSRNWRUHMVLYDãDURGLQDEXGHHãWH GOKRREOL]RYDĢSUVW\ 0iWH]iĐXE\QDNWRUp VLQHYLHWHSRþDVURNDQiMVĢ þDV"3RþDVGRYROHQN\WRP{åHWHGREHKQ~ĢýRWDNMHGQRGĖRYêPDUDWyQþtWDQLDNQtK SR]HUDQLD¿OPRYELF\NORYDQLDDOHERWXULVWLN\"$OHERVL MHGQRGXFKRĐDKQLWHQDSRVWHĐ DRGG\FKXMWH $NYiPSRþDVURNDFKêED SRK\EP{åHWHWRGRKQDĢGOKêPLSUHFKiG]NDPLYRNROt

d

o k a ,

40

Leto býva zvyčajne najočakávanejším ročným obdobím. Nielen pre slnečné dni, ktoré ho sprevádzajú, ale i pre možnosť vychutnať si počas dovolenky to, čo sme si odopierali počas celého roka. Tu je pár tipov na letné aktivity, ktoré by ste určite nemali vynechať.

10 TIPOV NA CHALUPU Niektoré veci alebo osoby si so sebou na chalupu môžeme, musíme, alebo nesmieme zobrať. Kombináciu týchto vecí sme zhrnuli v desiatich tipoch. Tipy nie sú radené podľa dôležitosti a je možné ich čítať aj zdola nahor. 3U~WHQêN{ãVPDþLDWNDPLDOHERVPDþNRXNWRUiSRURGt3RGREQêN{ãPDOD %DELþND%RåHQ\1ČPFRYHM %DELþND %RåHQ\ 1ČPFRYHMDNRYãHWFLYLHPHYLHGODSUtNODGQêLG\OLFNêåLYRW na vidieku. 1LHþRVNOHQHQp$NR VDKRYRUtQHH[LVWXMHåLDGQH SUDYLGORåHYFKDOXSHPXVt E\ĢYãHWNR]GUHYD =DSHNQ~]iFORQNXVD GDM~XNU\ĢU{]QHQHGRVWDWN\NWRUpP{åHPDĢFKDOXSD=iFORQN\GRFKDO~SSDWULDDRGSDGN\V~NUDMãLHNHć LFKQHYLGLHĢ =iSLVQtNDE\VPHVL ]DStVDOL]iåLWN\]FKDOXS\ 3tVDĢ VL GR QRWHVX DOHER YLHVĢVLGHQQtNPiSR]LWtYQ\YSO\YQDSV\FKLNX-HOHQ PiOR]iĐXENWRUpQLþQHVWRMD3tVDQLHMHMHGQêP]QDMHNRQRPLFNHMãtFKNRQtþNRY

$NEXGHWHVWH[WRPVSRNRMQtDGRWNQHWHVDUHJLRQiOQHMSUREOHPDWLN\SRNRMQH QiPWH[W]DãOLWHGR1DãLFK Noviniek. -HGOR Y NRQ]HUYH 6RYHUHQêPGiWXPRPVSRWUHE\$E\VPHVDY\KOLQi-

NXSRPYGHGLQVNêFKSRWUDYLQiFKNWRUêFKRWYiUDFLH KRGLQ\V~YlþãLQRXRSRORYLFXNUDWãLHDNRWLHYPHVWiFK 'HWL$NPiPHYODVWQpGHWLMHGREUpQDQHQH]DEXGQ~ĢDE\QiVSRQiYUDWH GRPRYQHþDNDORQHPLOpSUHNYDSHQLH$OHERGHĢRPQHFKDĢGRPDGRVWDWRþQ~]iVREXY\ããLHVSRPtQDQêFK NRQ]HUY 7. Milovanú osobu. V noYRPSURVWUHGtVDĐXGLDþDVWRNUiWVSUiYDM~LQDN1DPLHVWHNWRUpMHL]RORYDQpPiPH ãDQFXVSR]QDĢþORYHNDDM ]GUXKHMDWUHWHMVWUDQ\0LORYDQ~RVREXP{åHPHY\VWDYLĢU{]Q\PVN~ãNDPNWRUpSR]QiPH]URPDQWLFNêFK ¿OPRYDDNRYLHPHURPDQWLFNp¿OP\VDNRQþLDãĢDVWQHDOHERVYDGERX=DXMtPDYêP]GURMRPLQãSLUiFLHMHDM UR]SUiYNDR3HUQtNRYHMFKD-

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk ovi

O~SNH2GRKUiYDVDYKOERNRP OHVHDSRQ~NDQHNRQYHQþQêQiKĐDG DNRVLSRUDGLĢVSUHE\WRþQêPLRVREDPLDOH RSlĢYãHWNRVNRQþtãĢDVWQH D]ORMHSRWUHVWDQp 9tQRDOHERQLHþRRVWUHMãLH1DGOKpOHWQpYHþHU\ DOHERNĐDKãLHPXQDGYLD]DQLX]QiPRVWt7DNWRP{åHPH]tVNDĢQRYêFKSULDWHĐRYNWRUtQiPFH]]LPX FKDOXSXSRVWUiåLD9SUtSDGHåHVDDONRKROLFNêPQiSRMRPY\KêEDPHGHVWLOiW\ VDGDM~Y\XåLĢDNRGH]LQIHNFLD.DåGiURGLQDPiYODVWQpWLS\DVN~VHQRVWL 9OQXDLKOLFH3OHWHQLHMHXSRNRMXM~FHDYþDVRFK]LP\QiVEXGHãiOXSOHWHQêQDFKDOXSHKULDĢDNR VSRPLHQNDQDOHWR3HNQp ãiO\VLP{åHN~SLĢNDåGê

9\U R E L Ģ si šál vlastQRUXþQHMHVNXWRþQRXYê]YRXSUHY\WUYDOêFK 1DãH1RYLQN\$OH MHSUDYGHSRGREQpåH1DãH 1RYLQN\QRVtQDFKDOXSX SRãWiUNDDXåWDPQDYiVþDNDM~$NQDFKDOXSXSUHGVDOHQ1RYLQN\QHFKRGLD R]QiPWH WR UHGDNFLL $N YiP1RYLQN\QDFKDOXSX QRVt SRãWiUND D SULQHVLHWHVLDMYODVWQp]GRPRYD P{åHWHSRURYQiYDĢGLDQLH YRNUHVRFK


číslo 11/2014

LETO

9

10 RÁD PRED CESTOU DO ZAHRANIČIA Ak sa chystáte v lete na zahraničnú dovolenku, ponúkame vám 10 dôležitých rád, na čo nezabudnúť pred odchodom, či už pôjdete autom do Chorvátska, letecky do Španielska alebo vláčikom do Nemecka. 9ãHWN\GRNODG\SUHGRGFKRGRPGYDNUiWVNRStURYDĢ± MHGQXNySLXVL]REHUWHVRVHERXGUXK~QHFKDMWHURGLQH 9SUtSDGHVWUDW\GRNODGRYþL RGFXG]HQLDXĐDKþtWHY\EDYRYDQLHVHEHDMSROtFLt 3UHGNRStURYDQtP sa

si u å

le t

YãDNXLVWLWHåHYãHWN\GRNODG\V~SODWQp1LHNWRUpNUDMLQ\Y\åDGXM~PLQLPiOQXSODWQRVĢ FHVWRYQêFK GRNODGRY ±PHVLDFRYDMSRQiYUDWH ]GRYROHQN\ 1LHYãHWFLVDFK\VWiPH GRYROHQNRYDĢYOX[XVQêFKKRWHORFKVSULSRMHQtPQDLQWHUQHW SUHWRVLQH]DEXGQLWHYãHWN\G{OHåLWpNRQWDNW\QDVORYHQVN~ DPEDViGXDVLVWHQþQpVOXåE\ þL]iFKUDQQp]ORåN\]LVWLĢ HãWHYSRKRGOtGRPRYD 3UL FHVWH GRþOHQVNêFKNUDMtQ(ÒMHSRWUHEQpPDĢVRVHERX SUHXND] SRLVWHQFD 'R LQêFK NUDMtQ VL však ne]DEXGQLWH

o!

SUHGY\FHVWRYDQtPX]DYULHĢ FHVWRYQpSRLVWHQLH2NUHP]iNODGQêFKVOXåLHEDNRMHSRLVWHQLHOLHþHEQêFKYêORKþLSRLVWHQLHSULVWUDWHEDWRåLQ\VD P{åHWHSULSRLVWLĢDMQDH[WUpPQHãSRUW\þLDNFKFHWHPDĢQiURNQDQiKUDGXãNRG\SULPHãNDQtOHWHFNHMGRSUDY\ =EDĐWHVLVRVHERXFHVWRYQ~OHNiUQLþNXVR]iNODGQêPL SRWUHEDPL1HPDOLE\YQHM FKêEDĢSDUDOHQUHK\GUDWDþQê UR]WRNSUL~SDORFKVSUHMVREVDKRPSDQWKHQROXSULVSiOHQLQiFKSULRGUHQLQiFKVD]tGH OHXNRSODWþLREYl]DOHDMGH]LQIHNþQêSURVWULHGRNþLSLQ]HWDQHEXGHQD]DKRGHQLH 'DMWHURGLQHDOHER]QiP\PYHGLHĢNHG\DNDPFHVWXMHWH1HFKDMWHLPLQIRUPiFLHYDNRPKRWHOLVDEXGHWH SRþDVGRYROHQN\QDFKiG]DĢ DGRKRGQLWHVLVQLPLSUDYLGHOQêNRQWDNW =iNODGQp LQIRUPiFLH R NDåGHM NUDMLQH QiMGHWH QDVWUiQNH0LQLVWHUVWYD]DKUD-

QLþQêFKYHFL65DOHERQDVWUiQNDFKMHGQRWOLYêFKYHĐY\VODQHFWLHYDNUHGLWRYDQêFKY65 1DMG{OHåLWHMãLHV~QDMPlLQIRUPiFLHREH]SHþQRVWQHMVLWXiFLL YNUDMLQHSRYLQQRPRþNRYDQt þLPLHVWQ\FK]Y\NRFK 3UHGRGFKRGRPQH]DEXGQLWH]DYULHĢRNQi]DWLDKQXĢ åDO~]LHDUROHW\Y\SQLWHYRGX SO\QDYãHWN\HOHNWURVSRWUHELþH1HFKDMWHQiKUDGQpNĐ~þH VYRMLPVXVHGRPDE\GRPiFQRVĢDVSRĖGYDNUiWGRWêåGĖD VNRQWURORYDOL9HćþRDNYiV Y\WRSLDVXVHGLD"1D]R]QDPVL ]DStãWHDMY\SUi]GQHQLHFKODGQLþN\DY\V\SDQLHVPHWtLQDN E\VWHWRSRQiYUDWH]GRYROHQN\PRKOLĐXWRYDĢ 1DMYKRGQHMãLDQDVWUiåHQLHPD]QiþLNDMHQHMDNiEOt]ND RVREDNWRUi]YLHUDWNRSR]Qi 2SDWURYQtNRYLQHFKDMWHSRGUREQpLQãWUXNFLHRYDãRPPLOiþLNRYLDDMVXPXQDSUtSDGQpYêGDYN\ âWDQGDUGQHKRWHO\XE\WRYiYDM~ NOLHQWRY Då SR

KRGLQHSUHWRLVWHRFHQtWHDNVLEXGHP{FĢVSUtMHPQLĢ þDNDQLHQDSOiåLDOHERSULKRWHORYRPED]pQHDQHEXGHPXVLHĢ KĐDGDĢSODYN\QDGQHNXIUD 3ULEH]SHþQRVWQHMNRQWUROHQDOHWLVNXQDMþDVWHMãLH ]SUtUXþQHMEDWRåLQ\Y\KDG]XM~PDQLN~URY~V~SUDYXYUHFNRYêQRåtNåLOHWN\DGRNRQFDDMWHNXWLQ\NWRUpPDM~YLDF DNRPO1DþLHUQXOLVWLQX SDWULDDMPHþHPtQ\JUDQiW\UR]EXãN\DOHDMOXN\ãtS\ DRãWHS\

10 RÁD, AKO SA UDRŽAŤ FIT Prichádza čas, keď každý z nás premýšľa o tom, ako sa dostať pred letom do formy. Namiesto rád, ako by ste mohli schudnúť do plaviek, vám ponúkame cenné ponaučenia overené rokmi. Pretože udržať sa fit nezávisí len od cvičenia a diétneho mučenia.

 &KRćte na turistiku ±þtPY\ããLHWêPOHSãLH ýR QD WRP åH MH YRQNX ƒ& 9iã SRFLW EXGH QDÄQHY\SRWHQLH³ %HUWHQDY\FKiG]N\ DMYDãLFKãWYRUQRKêFKPLOiþLNRYWUiYWHVQLPLYHĐD þDVX9iãUR]PD]QDQêGêFKDYLþQêDOHQLYêIUDQF~]VN\EXOGRþHNYiP]DWRLVWR SRćDNXMH $MYQDGFKiG]DM~FLFK WHSOHMãtFKGĖRFKMHSRWUHEQpXGUåLDYDĢPR]JRYp]i-

YLW\YÄNXU]H³ 8þWHVDVRVYRMLPLGHĢPL±QDMOHSãLHPDWHPDWLNX ±GHWLYiV]DWREXG~ PLORYDĢ -HG]WH GDU\ PRUD 1H]DE~GDMWHYãDNåHQDSU YHĐUêEMHQDVYHWHPiORDKRPiUHVDWHSHOQHSULSUDYXM~ ]DåLYD7LHSUHWR]MHGiOQLþNDY\ãNUWQLWHäUDORNRYQHORYWHVDPLDNQDWRQHPiWH SRWUHEQ~SUD[ 9\YDĐRYDĢVDQDOHKiWNXXEDEN\QDFKDOXSHWLHå QLHMHQDMOHSãLH=REHUWHPRW\NXDRNRSWHMDKRGRYp]iKRQ\âĐDKDþNRYpSRKiUHWDN EXG~FKXWLĢHãWHOHSãLH$Yiã VSiOHQêFKUEiWþDVRPWURFKXVWPDYQHGRSULMDWHĐQHM SRGRE\ 1HQDGiYDMWHQDQDãXVORYHQVN~GRPRYLQX6SR]QiYDMWHNUiV\URGQHM]HPH±þL

WHRþDPLQDGPyGQ\PLþDVRSLVPLäHQ\EXG~ãĢDVWQpDPRåQRYiVSXVWLDQDWUL GQL QD ÄR]GUDYQ~³ FKDWX VNDPRãPL 0HGLWXMWH.HG\NRĐYHN DNGHNRĐYHN1LHMHQLþOHSãLH DNRSRþ~YDĢ]YXN\SUtURG\ ãXPPRUDDOHERGêFKDĢþHUVWYêKRUVNêY]GXFK3R]QiPND±Y\VN~ãDMWHPHGLWRYDĢ YNDQFHOiULLDOHERYRIDEULNH +ODV\YDãLFKQDGULDGHQêFK P{åX]QLHĢDNRSR]HPVNêUDM 6WUiYWHYHĐDþDVXVĐXćPLNWRUêFKQHPiWHUDGL1Lþ WDN QHSRVLOQt RUJDQL]PXV DYiãKRYQ~WRUQpKRGXFKD XåYDXWHDOHER]NRQVNpKR PDUiWRY&KODSLEXG~ãĢDVWQt DNRNHćVDEXGHWHXVPLHYDĢ FKUEWD1D6ORYHQVNXMHYåG\ DPRåQRYiPSRåLþDM~VYRMX QDVYRMKRQDMYlþãLHKRQHSULDYHĐDPLHVWNGHVDĐXGLDPDM~ NUHGLWNXQDUêFKORPDUDWyQ WHĐD%XGHWHVDFtWLĢDNRE\VWH RYHĐDKRUãLHDNRY\ SRREFKRGRFK SUiYH]GRODOL0RXQW(YHUHVW âSHFLiOQDUDGDSUHåHQ\ âSHFLiOQDUDGDSUHPX±EXćWHPLOpQDVYRMLFKSDUW- åRY±EXćWHPLOtQDVYRMHSDUWQHURY3R]HUDMWHVQLPLKR- QHUN\3RFKYiĐWHLPREHG 'YRMVWUDQXSULSUDYLODUHGDNFLD )RWRGUHDPVWLPHFRP NHMIXWEDOQHLJQRUXMWHLFKND- QRYêNRVWêPQHSUHYUDFDM-


10

naĹĄe novinky

SPRAVODAJSTVO

CHCĂš REGULOVAŤ OSĂ DZANIE BILBORDOV PodpredsednĂ­Ä?ka NĂĄrodnej rady SR RenĂĄta ZmajkoviÄ?ovĂĄ (Smer-SD) chce opätovne regulovaĹĽ osĂĄdzanie bilbordov. Po neĂşspechu s poslednĂ˝m nĂĄvrhom zakĂĄzaĹĽ vĂ˝skyt tejto reklamy v blĂ­zkosti ciest prichĂĄdza s inou prĂĄvnou Ăşpravou, tentoraz spolu so stranĂ­ckym kolegom Igorom Chomom. NĂĄvrhom ich novely stavebnĂŠho zĂĄkona sa bude parlament zaoberaĹĽ uĹž na letnej schĂ´dzi. =PDMNRYLĂžRYiFKFHELOERUG\ SUHNYDOLÂżNRYDĢ]UHNODPQpKR ]DULDGHQLDQDUHNODPQ~VWDYEXVSDGDM~FXSRGVWDYHEQĂŞ]iNRQ5HNODP\VDPDM~GHOLĢQD WULW\S\SRGÄ?DYHÄ?NRVWLÂąVWDYE\NGHMHQDMYlÞãLDUHNODPQi SORFKDGRWURFKPHWURYĂŁWYRUFRYĂŞFKQDVOHGXMHRGWURFKGR PHWURYĂŁWRUFRYĂŞFKDVWDYE\VQDMYlÞãRXSORFKRXQDG PHWURYĂŁWYRUFRYĂŞFK2G YHÄ?NRVWLSORFK\EXG~]iYLVLHĢ SRSODWN\ 'RWHUDMĂŁLHUHNODPQp]DULDGHQLD NWRUpQHVSDGDOLSRGVWDYHEQĂŞ ]iNRQOHERQHEROLSHYQHVSRMH-

QpVR]HPRXDOHERWRWRVSRMHQLH ERORVSRUQpVDVWDQ~UHNODPQĂŞPLVWDYEDPLĂ„7ĂŞPVDRGVWUiQL GLVNULPLQiFLDSRGPLHQRNSUH SRGQLNDWHÄ?RYDMLFKQDGPHUQĂŞ SRĂžHWDWĂŞPDMQHUHJXORYDQi ,OXVWUDĂžQpIRWR7$65 ]iĢDĂĽĂĽLYRWQpKRSURVWUHGLDÂł WYUGt=PDMNRYLĂžRYiNWRUiFKFH UHNODPQpVWDYE\RGVXQ~ĢćDOHMRGFLHVW%H]SHĂžQRVWQpVWRPHWURYpSiVPRVDPiY\WYRULĢ PLPRREFtDPLHVWSULGLDÄ?QLFLDFKFHVWiFKSUHPRWRURYp YR]LGOiDFHVWiFK,WULHG\NWRUpV~PHG]LQiURGQĂŞPĢDKRP Obnova zrĂşcanĂ­n slovenskĂ˝ch hradov s pomocou nezamestnanĂ˝ch sa zaÄ?ne uĹž tento mesiac. Po zasadnutĂ­ vlĂĄdy to vyhlĂĄsil minister prĂĄce, sociĂĄlnych vecĂ­ 7$65 a rodiny JĂĄn Richter. ZdrĹžanie podÄža neho spĂ´sobilo rokovanie s EurĂłpskou komisiou ohÄžadom chĂ˝bajĂşcej udrĹžateÄžnosti projektov.

1(=$0(671$1Ă&#x2039;=$Ă˝1Ă&#x2019; 2%12929$ÄĄ+5$'< 3URMHNWREQRY\KUDGRYDWRU]iOQHMDUFKLWHNW~U\VSRPRFRX QH]DPHVWQDQĂŞFKVSROXUHDOL]XM~PLQLVWHUVWYRSUiFHVRFLiOQ\FKYHFtDURGLQ\DPLQLVWHUVWYRNXOW~U\Ă&#x201E;=POXY\ V~VSHĂŁQĂŞPLXFKiG]DĂžPLV~ XĂĽGOKĂŁLHSRGStVDQpSHQLD]H EXG~XYRÄ?QHQpRNDPĂĽLWHSR WRPDNRWtWRXFKiG]DĂžLGR-

5HNODPDPi]D~ÞHOXS~WDĢSR]RUQRVĢÞRMHYãDNYSURWLNODGHNSRYLQQRVWLDP ãRIpURY)RWR7$65

UH]RUWNXOW~U\Y\ÞOHQLOYLDF DNRHXU3ODW\QH]DPHVWQDQêFKDLFKSUDFRYQp SRP{FN\GRWXMHPLQLVWHUVWYR SUiFHWHQWRURNVXPRXPLOLyQDHXU'RWRKWRURÞQHMREQRY\E\VDPDOR]DSRMLĢFHONRP QH]DPHVWQDQêFK 7$65

BICYKLOVAL ZA CHORĂ&#x2030; DETI TohtoroÄ?nĂş charitatĂ­vnu cyklojazdu Na bicykli deĹĽom absolvoval aj minister hospodĂĄrstva TomĂĄĹĄ MalatinskĂ˝. V zĂĄvereÄ?nej 9. etape bol na Ăşseku medzi TrenÄ?Ă­nom a PieĹĄĹĽanmi jednĂ˝m zo stovky cyklistov, ktorĂ­ podporili charitatĂ­vny projekt, prostrednĂ­ctvom ktorĂŠho zbiera obÄ?ianske zdruĹženie DeĹĽom pre Ĺživot peniaze na lieÄ?bu detĂ­ s onkologickĂ˝m ochorenĂ­m.

O STĂ Ĺ˝ JE ZĂ UJEM Aj tento rok umoĹžnĂ­ KancelĂĄria NĂĄrodnej rady SR (K NR SR) vysokoĹĄkolĂĄkom stĂĄĹžovaĹĽ osem mesiacov v slovenskom parlamente. O stĂĄĹž prejavilo zĂĄujem 76 uchĂĄdzaÄ?ov, kancelĂĄria z nich vyberie asi tridsaĹĽ. 6WiĂĽLVWLSUDFXM~QDMHGQRWOLYĂŞFKRGERURFK.DQFHOiULH2GERU]DKUDQLĂžQĂŞFKY]ĢDKRY DSURWRNROX2GERUSUHHXUySVNH]iOHĂĽLWRVWL2GERUNRPXQLNiFLHVPpGLDPLDYHUHMQRVĢRXD3DUODPHQWQĂŞLQĂŁWLW~WDQD VHNUHWDULiWRFKQLHNWRUĂŞFKYĂŞERURY1565 0DOLE\RGSUDFRYDĢSULEOLĂĽQH KRGtQGRWĂŞĂĽGÄ&#x2013;D1DVWiĂĽVD PRKOLKOiVLĢXFKiG]DĂžLNWRUt

VWDQ~ÂżQDQĂžQpSURVWULHGN\QD ]DSRMHQLHQH]DPHVWQDQĂŞFKGR SURMHNWX]Ă&#x2019;VWUHGLDSUiFHVRFLiOQ\FKYHFtDURGLQ\ÂłUHDJRYDOKRYRUFDPLQLVWHUVWYDNXOW~U\-R]HI%HGQiU %HGQiUWLHĂĽVSUHVQLOĂĽHSURMHNW EROWHQWRURNUR]ĂŁtUHQĂŞD]DKÄ&#x161;Ä&#x2013;DDMREQRYX]iPRFNĂŞFKSDUNRY&H]GRWDĂžQĂŞSURJUDPQDÄ&#x2013;

EXG~YĂžDVHVWiĂĽRYDQLDXĂĽDVSRÄ&#x2013;YURĂžQtNXY\VRNRĂŁNROVNpKRGHQQpKRĂŁW~GLDĂ&#x201E;0XVLD PDĢGREUpĂŁWXGLMQpYĂŞVOHGN\ RYOiGDĢQDGREUHMNRPXQLNDĂžQHM~URYQLDVSRÄ&#x2013;MHGHQVYHWRYĂŞMD]\NDPDOLE\PDĢDMXUĂžLWĂŞYĂŁHREHFQĂŞUR]KÄ?DGDE\Ģ DNWtYQLÂłGRSOQLODNDQFHOiULD 1iURGQHMUDG\65 7$65

7RPiĂŁ0DODWLQVNĂŞ)RWR7$65

aktuĂĄlne sprĂĄvy z vĂĄĹĄho okolia na webe: www.nasenovinky.sk ovi

0DODWLQVNĂŞMHF\NOLVWLFNĂŞ QDGĂŁHQHFDDNRViPKRYRUt Ă&#x201E;&\NOLVWLNDV~P\VORPSRPiKDĢGiYDGYRMDNĂŞSRFLW XVSRNRMHQLDÂł3UHWRRFHÄ&#x2013;XMH DMP\ĂŁOLHQNXSURMHNWX1DELF\NOLGHĢRPĂ&#x201E;$MWĂŞPWRVS{VRERPVRPY\]YDOYĂŁHWNĂŞFK VSRORĂžQRVWLDÂżUP\DE\SRGSRULOLWHQWRSURMHNW9ĂŁHWFL ĂžRVPHDEVROYRYDOLMD]GX VPHSRXNi]DOLQDWRĂĽHQiP ]iOHĂĽtQDSRPRFLYSUtSDGH ĂĽHLGHR]GUDYLHGHWtÂłSRYHGDO0DODWLQVNĂŞSRSUtFKRGHF\NOLVWLFNpKRSHORWyQX GR3LHãĢDQ

9Ä&#x2021;DNDSDUWQHURPSURMHNWX DY\]ELHUDQĂŞPÂżQDQĂžQĂŞP SURVWULHGNRPSRĂžDVWRKWRURĂžQpKRURĂžQtNDPRKRO2= 'HĢRPSUHĂĽLYRWXĂĽRGSRQGHONDVSXVWLĢSURMHNWLQGLYLGXiOQHMGRSUDY\NWRUiEXGH URGLĂžRPDGHWVNĂŞPSDFLHQWRP NGLVSR]tFLLKRGtQGHQQH &KDULWDWtYQ\SURMHNW1DELF\NOLGHĢRPY]QLNROYURNX 9WRPWRURNXF\NOLVWLQDWUDVHF\NORMD]G\SUHĂŁOL NPQDWUDVHPHG]L1RYRX6HGOLFRXD%UDWLVODYRX 7$65


číslo 11/2014

INZERCIA

11

&+<67È7(6$1$23(5È&,8 %('529e+2ý,.2/(11e+2.č%8" PACIENTSKE PRÍRUČKY VÁM PORADIA, NA ČO SA PRIPRAVIŤ PRED OPERÁCIOU I PO NEJ

Pacientov, ktorí sa chystajú na operáciu umelého bedrového alebo kolenného kĺbu, už nemusí trápiť neistota a strach z neznámeho. B. Braun pre nich totiž pripravil dve nové pacientske brožúry, ktoré im odpovedia na množstvo otázok. Zadarmo na stiahnutie sú na portáli www.staramsa.sk. Na týchto stránkach je aj poradňa s lekármi, články, rozhovory a príbehy pacientov po operácii. ďXGLDVDþDVWRREiYDM~VOHNiUPLRWYRUHQHKRYRULĢRVYRMLFK ]GUDYRWQêFKSUREOpPRFKDSUHWRVDPQRKRNUiWDQLRQRYêFK WHFKQROyJLiFKQHGR]YHGLD$M SUHWRY]QLNROSRUWiO/HSãLDVWDURVWOLYRVĢNGHV~LQIRUPiFLH RU{]Q\FKRFKRUHQLDFKDDMSRUDGĖDYNWRUHMRGSRYHGDM~OHNiUL±ãSHFLDOLVWLQDGDQ~SUREOHPDWLNXÄ9êPHQDEHGURYpKR DNROHQQpKRNĎEXSDWUtPHG]L QDMþDVWHMãLHRSHUiFLHYRUWRSpGLL3RþDVMHGQpKRURNDVD YþHVNêFKDPRUDYVNêFKQHPRFQLFLDFKY\NRQiSULEOLåQHWLVtFRSHUiFLtEHGURYpKR NĎEXDWLVtFYêPHQNROHQQpKRNĎEX.DåGpPXFKLUXUJLFNpPXYêNRQXYãDNSUHGFKiG]D XUþLWiKLVWyULDRFKRUHQLDVSRMHQiþDVWRVEROHVĢRXREDYDPL DREPHG]HQLDPLYNDåGRGHQQRPåLYRWH1DFHVWHNX]GUDYHQLXSDFLHQWRPSRPiKDM~QLHOHQ OHNiULD]GUDYRWQtFN\SHUVRQiO DOHQDMQRYãLHDMQDãHEURå~U\ NWRUpLFKSRYHG~SUHGRSHUDþQRXSUtSUDYRXLSRRSHUDþQêP VWDYRPDSRVN\WQ~LPRGSRYHGHQDRWi]N\NWRUpYV~YLVORVWLVRSHUiFLRXY]QLNQ~³KR-

YRUt08'U/XERPtU.OHSiþ 0%$þOHQYHGHQLD6NXSLQ\ %%UDXQ

Príručky poradia, ako s umelým kĺbom rehabilitovať či prejsť letiskovou kontrolou .DåGiEURå~UDSR]RVWiYD]R]iNODGQêFKLQIRUPiFLtRãWUXNW~UHDPRåQêFKGHIHNWRFKNĎEX ]R]QDPXMHSDFLHQWRYVPRåQRVĢDPLLPSODQWiWRYDLFKKLVWRULFNêPYêYRMRPDQiVOHGQH

6WLDKQLWHVL ]DGDUPRQD ZZZVWDUDPVDVN SUHGVWDYXMHDMVDPRWQ~RSHUiFLXYUiWDQHSUiFHPRGHUQpKRSRþtWDþRYRQDYLJRYDQpKR V\VWpPX2UWKR3LORWŠ=iYHUHþQpGYHNDSLWRO\SDFLHQWRP SULQiãDM~UDG\DNR]YOiGQXĢ SUYpNURN\SRRSHUiFLLDUHKDELOLWiFLLDSRVN\WXM~DMXåLWRþQpLQIRUPiFLHGREXG~FQRVWL 3DFLHQWLVDWXQDSUtNODGGR]YHGLDåHMHPRåQpSRåLDGDĢ

R3UHXND]QRVLWHĐDLPSODQWiWXþRRFHQLDSUHGRYãHWNêP SULRVREQêFKNRQWUROiFKQDOHWLVNXþLY]DEH]SHþHQêFKEXGRYiFKNHćP{åHEH]SHþQRVWQê UiPUHDJRYDĢQDNRYRYpNRPSRQHQW\XPHOpKRNĎEXDNRDM WLS\QDYKRGQpãSRUWRYpDSRK\ERYpDNWLYLW\ Ä7LHWREURå~U\QDMYlþãPLRFHQLDSDFLHQWLNWRUtPDM~]RSHUiFLHXPHOpKRNĎEXREDY\1D QLHNRĐNêFKPiORVWUiQNDFKWRWLåQiMGX]KUQXWpYãHWN\]iNODGQpG{OHåLWpLQIRUPiFLHDUDG\ NWRUpE\SUHGRSHUiFLRXPDOL SR]QDĢ%URå~U\V~LGHiOQ\P

SRPRFQtNRPSUHYãHWNêFKNWRUtVDSUHRSHUiFLXUR]KRGXM~þL VDQDĖXXåSULSUDYXM~6~SUHKĐDGQpVWUXþQpD]UR]XPLWHĐQpYãHWNêPYHNRYêPNDWHJyULiP³GRSĎĖD/XERPtU.OHSiþ

Presne a efektívne, to je navigačný systém 3RþtWDþRYêQDYLJDþQêV\VWpP 2UWKR3LORWŠMHFHORVYHWRYR QDMUR]ãtUHQHMãLH]DULDGHQLHQD SUHVQ~LPSODQWiFLXXPHOêFK NĎERY6\VWpPSRPiKDRSHUDWpURYLVSUiYQHSRORKRYDĢNRPSRQHQWLPSODQWiWXDQDVWDYLĢ VWDELOLWXNĎEXSULþRPSULKOLDGDQDLQGLYLGXDOLWXNDåGpKRSDFLHQWD9\ããLDSUHVQRVĢXPLHVWQHQLDVRVHERXSULQiãDYêUD]QH Y\ããLXåLYRWQRVĢDIXQNþQRVĢ XPHOpKRNĎEX1DUR]GLHORG

PQRKêFKLQêFKV\VWpPRYVD 2UWKR3LORWŠ~SOQH]DREtGHEH] ćDOãtFKSUHGY\ãHWUHQtþtP]QLåXMHUDGLDþQ~]iĢDåSUL]KRWRYRYDQtU|QWJHQRYêFKVQtPRN DOHERSRþtWDþRYHMWRPRJUD¿H

Zoznam pracovísk, kde sa využíva navigácia v ortopédii: Univerzitná nemocnica, Nemocnica Sv. Cyrila a Metoda (Bratislava-Petržalka) Fakultná nemocnica J. A. Reimana (Prešov) NSR 3625/2A

 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (Košice) Nemocnica Košice-Šaca (Košice-Šaca)

EE


12

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

UKRAJINSKÉ DUO ZAPASKA SA PREDSTAVILO V DOLNOM KUBÍNE V horúci nedeľný večer 8. júna sa milovníci hudby prišli ochladiť čajom z čerstvej mäty i ovocnými šťavami na nádvorie Florinovho domu. Nie vždy máme možnosť v našom meste privítať dobrých hudobníkov z cudziny, preto bolo milým osviežením, že v čajovni U Florina vystúpila jedinečná ukrajinská skupina Zapaska. Duo v súčasnosti koncertuje po celom Slovensku i Česku a nedávno v Bratislave pokrstilo svoj nový album Kontur vydaný cez Slnko Records. Pre mnohých Dolnokubínčanov však Zapaska znamenala tajomstvo a menej známy projekt. Veľa z nich teda prilákala len číra zvedavosť. Fanúšikovia ukrajinských hudobníkov si mohli byť istí, že ich čaká hudobná hravosť a experimentovanie.

Začiatky

Duo Zapaska založili Jana Shpachynska a Pavlo Nechytaylo už v roku 2009. V ich hudbe sa prelínajú rôzne štýly ako hip-hop i blues. Tvoria jednoduché piesne založené na živom samplovaní, teda vytvárajú a používajú zvuky akustických nástrojov a vokálov. Základ ich hudby však tvorí aj melódia typická pre ukrajinské piesne. Na začiatku sku-

pina produkovala jemné éterické skladby, no v súčasnosti zaznamenávame u nich vývoj smerom k tvrdšej hudbe. Poslucháčov teda prekvapila drsná gitara, elektrické perkusie, ale i kontrastné jemne znejúce vokály. V ich textoch počuť najmä ukrajinčinu, ale i poľštinu a angličtinu.

Členovia Zapasky

Paša, mužský prvok skupiny, sa popri hudbe zaoberá aj archeológiou. Jana zas študovala filológiu, ale zaoberá sa i mystikou a filozofiou. Po prvýkrát sa Jana a Paša stretli na festivale akustickej hudby v Ľvove, kde Jana ako trinásťročná prezentovala už svoje vlastné skladby. Spolu začali hrať pred piatimi rokmi. Na počiatku mali len akustickú gitaru, akordeón a takzvaný looper, ako hudobníci označujú prístroj na vytváranie efektov, nahrávanie a opako-

Duo hudbobníkov, Zapaska. Foto: archív skupiny

vané púšťanie slučiek rôznych nástrojov, či spevu. Využitiu počítača sa najskôr bránili. Nakoniec sa rozhodli aj pre počítač a v ich hudbe je cítiť tvorivosť a netradičný prístup. Zapaska v zastaranej podobe ukrajinčiny označuje plátenú sukňu či spodnicu. Názov skupiny je však odvodený skôr od slangovej podoby tohto slova. Zapaska znamená rezervu či náhrad-

né koleso. Názov iste súvisí aj s ich vášňou k cestovaniu, s neustálym putovaním i koncertovaním členov skupiny po mnohých miestach Európy. Toto „večné hľadanie miesta na Zemi“ sa objavilo ako ústredný motív aj v mnohých textoch ich piesní. Zapaska do Dolného Kubína priniesla kus zo seba, muzikanti boli spontánni a veselí, aj napriek tomu, že mali za

sebou dlhú cestu z Mníchova. To, čo vyžarovali, sa prenášalo na publikum, ktoré nesedelo len na stoličkách, ale v rytme hudby prirodzene začalo aj tancovať. Hudba Zapasky je nekonvenčná a iste o nej budeme ešte veľa počuť. Prezradili, že najbližšie ich môžeme vidieť koncertovať počas festivalu Pohoda. (jp)

DVANÁSŤ FILMOV ZO ŽILINSKÉHO KRAJA Celoštátne kolo súťaže amatérskej filmovej tvorby Cinema 2014 sa konala do 8. júna v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Bol to už 22. ročník tohto podujatia. Cinema je trojstupňová postupová súťaž, jediná svojho druhu na Slovensku. Predstavuje najväčšiu koncentráciu slovenskej amatérskej filmovej tvorby a jedinú možnosť jej komplexnej verejnej prezentácie. Autori postupujú so svojimi fi lmami od okresného cez krajské až po celoštátne kolo. „Najviac ich postúpilo z Košického kraja, a to 21 filmov, zo Žilinského kraja 19 filmov od 12 autorov, 17 filmov od 22 autorov prišlo z Bratislavského kraja. Zhodne po 16 filmov poslali

z Prešovského a Trnavského kraja a 15 filmov sme dostali z Banskobystrického kraja. Trenčiansky kraj zaslal 5 filmov,“ spresnila Zuzana Školudová z Národného osvetového centra (NOC), ktoré je vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže z poverenia Ministerstva kultúry SR.

Priebeh súťaže

„Prvý stupeň súťaže zabezpečili regionálne osvetové strediská, krajské kolá zabezpečili úrady jednotlivých samosprávnych krajov v spo-

Prehliadka filmov sa odohrávala v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Foto: TASR

lupráci s vybranými regionálnymi osvetovými strediskami,“ informovala Školudová.

aktuálne správy z vášho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

Celoštátne kolo pripravuje v spolupráci s organizačným garantom Malokarpat-

ským osvetovým strediskom v Modre, v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Vstup na projekcie bol voľný. Podujatie Cinema nemá jedno stabilné miesto konania, presúva sa po celom Slovensku. Po Prešove, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch, Bardejove, Žiari nad Hronom, Považskej Bystrici, Piešťanoch a siedmich ročníkoch v Banskej Bystrici sa presťahovalo do hlavného mesta. V tomto roku postúpilo do celoštátneho kola 119 súťažných príspevkov od 122 autorov v celkovej dĺžke 855 minút. TASR


3

Nápoveď: ALÁN, ALOV, ARAP, AZA, EPI, LENORA, TARA.

číslo 11/2014 KRÍŽOVKA

1

2 13


14

naĹĄe novinky

Ĺ PORT

1$-)87%$/29e+2â$03,21Ă&#x2C6;78 FutbalovĂĄ fiesta v BrazĂ­lii ponĂşka, ako kaĹždĂŠ globĂĄlne ĹĄportovĂŠ podujatie, okrem hodnotnĂ˝ch ĹĄportovĂ˝ch vĂ˝konov aj mnoĹžstvo ĹĄtatistĂ­k, kuriozĂ­t Ä?i zaujĂ­mavostĂ­. V nasledujĂşcom zozname sme zostavili kompletnĂş â&#x20AC;&#x17E;jedenĂĄstkuâ&#x20AC;&#x153; futbalovĂ˝ch, ako aj menej futbalovĂ˝ch zaujĂ­mavostĂ­, ktorĂŠ sĂş vo vzĹĽahu k prĂĄve prebiehajĂşcemu ĹĄampionĂĄtu vĂ˝nimoÄ?nĂŠ.

NajrĂ˝chlejĹĄĂ­ hrĂĄÄ? MS MHSRGÄ?DDSUtORYpKRPHUDQLD ),)$HNYiGRUVNĂŞ]iORĂĽQtN $QWRQLR9DOHQFLD 2IHQ]tYQHPX NUtGHOQtNRYLQDPHUDOLY]iSDVHPD[LPiOQXUĂŞFKORVĢNPK ĂžtP VD QHRÂżFLiOQH VWDO DM QDMUĂŞFKOHMĂŁtP IXWEDOLVWRPSODQpW\'UXKĂŞYSRUDGtERO:HOĂŁDQ*DUHWK%DOH NPK NWRUĂŞYĂŁDNQD WXUQDMLQHĂŁWDUWXMH5RYQDNR WDN WUHWt Y SRUDGt $DURQ /HQQRQ ] $QJOLFND 'UXKĂŞPQDMUĂŞFKOHMĂŁtPKUiĂžRPPDMVWURYVWLHYWDNMH3RUWXJDOĂžDQ&ULVWLDQR5RQDOGR

)XWEDORYĂŞĂĽLYRWPDMVWURYVWLHYQHSUHELHKDOHQSRĂžDV]iSDVRYĂžLWUpQLQJRY)RWR7$65$3

NPK NWRUĂŞVDXPLHVWQLOFHONRYRĂŁWYUWĂŞ

NajdrahĹĄĂ­m africkĂ˝m hrĂĄÄ?om

VDK-HWHGDPRĂĽQpĂĽHY%UD]tOLLVDGRĂžNiPHSRNRUHQLDWRKWRPtÄ?QLND

EUD]tOVNHKR0XQGLDOXDDMY{EHFMHVWUHGQĂŞ]iORĂĽQtN]3RMHSRGÄ?DRĂžDNiYDQLDDUJHQWtQ- EUHĂĽLD6ORQRYLQ\<D\D7RXUp NajstarĹĄĂ­m hrĂĄÄ?om MS VN\YLUWXy]/LRQHO0HVVLNWRUp- PLOLyQRYHXU MH EUDQNiU .ROXPELH )DKRWUDQVIHURYiKRGQRWDVDRGKDU\G 0RQGUDJyQ 7HQ SRĂžDV GXMHQDPLOLyQRYHXU'UXKĂŞ NajdrahĹĄĂ­m gĂłlmanom ĂŁDPSLRQiWXRVOiYLURNRY YSRUDGtMHMHKRYHĂžQĂŞVRNSRU- ĹĄampionĂĄtu QDU =DXMtPDYRVWXJDOVNĂŞPDQHNĂŞQ&ULVWLDQR MHRFKUDQFDVYlW\QH%D\HUQX ĢRXMHĂĽH0RQGUDJyQMHHĂŁWH 5RQDOGR PLOLyQRYHXU 0QtFKRYDMHGQRWNDQHPHF- VWDUĂŁtDNRQDMPODGĂŁtWUpQHUWXUNHMUHSUH]HQWiFLH0DQXHO1H- QDMDÂąVSRPtQDQĂŞ1LNR.RYDĂž XHU PLOLyQRYHXU 

NajdrahĹĄĂ­ hrĂĄÄ? MS

SpoloÄ?ensky najvplyvnejĹĄĂ­m hrĂĄÄ?om MH3RUWXJDOĂžDQ&ULVWLDQR5RQDOGR$VSRÄ&#x2013;WDNWRY\SOĂŞYD ]KRGQRWHQLDSUHVWtĂĽQHKRDPHULFNpKRPDJD]tQX7LPHNWRUĂŞ ]DUDGLOSRUWXJDOVN~KYLH]GXYR VYRMRPPiMRYRPY\GDQtPHG]L QDMYSO\YQHMĂŁtFKÄ?XGtSODQpW\ VSROXVÄ&#x2021;DOĂŁtPLĂŁSRUWRYFDPL &5MHMHGLQĂŞPIXWEDORYĂŞP]iVWXSFRPYUiPFL WRKWRSUHVWtĂĽQHKRKRGQRWHQLD

NajmladĹĄĂ­m hrĂĄÄ?om MS NajstarĹĄĂ­m trĂŠnerom na MS

2VRED&ULVWLDQD5RQDOGDS~WDSR]RUQRVĢQLHOHQQDLKULVNX)RWR7$65$3

MHURĂžQĂŞNDPHUXQVNĂŞNUt- NajpopulĂĄrnejĹĄĂ­m GHOQtN )DEULFH 2OLQJD QDU hrĂĄÄ?om MS MHVN~VHQĂŞWDOLDQVN\ORGLYRG  MHDMYWRPWRSUtSDGH&ULVDYV~ĂžDVQRVWLĂŁpIUXVNHMODYLĂžN\ WLDQR5RQDOGR3RUWXJDOVNĂŞ )DELR&DSHOORNWRUĂŞSRĂžDVĂŁDP- NajväÄ?ĹĄĂ­m ĹĄtadiĂłnom NDSLWiQMHWLHĂĽQDMSRSXOiUSLRQiWXRVOiYLOĂžHUVWYRQD- majstrovstiev QHMĂŁtPKUiĂžRPQDVYHWH1D URGHQLQ\ QDU 1D- MHVOiYQD0DUDFDQDY5LRGH-D- VRFLiOQHMVLHWL)DFHERRNPi RSDNQDGUXKRPNRQFLVSHNWUD QHLURNGHVDXVNXWRĂžQtDMÂżQiOH Y\ĂŁHPLOLyQRY~IDQ~ĂŁLÂżJXUXMHURĂžQĂŞWUpQHUUHSUH- ;;PDMVWURYVWLHYVYHWDYRIXW- NRYVN~]iNODGÄ&#x2013;XSRFHORP ]HQWDĂžQpKRYĂŞEHUX&KRUYiWVND EDOH.DSDFLWDWRKWRSRVYlWQpKR VYHWH'UXKĂŞPYSRUDGtMH 1LNR.RYDĂž QDU VWiQNXMHN~ĂžHORPĂŁDPSLRQi- Ă&#x201E;LEDÂłVPLOLyQPLIDQ~ĂŁLWXWLVtFGLYiNRY7HQWRĂŁWD- NRY/LRQHO0HVVL Najviac gĂłlov na MS GLyQGUĂĽtDMFHONRYĂŞGLYiFN\UHGDO]RYĂŁHWNĂŞFKV~ĂžDVQĂŞFKKUi- NRUGYUiPFLQiYĂŁWHYQRVWL06 PU

ĂžRYQDWXUQDMLQHPHFNĂŞYHWH- 9URNX]DYtWDORQDÂżQiORUiQ0LURVODY.ORVH7HQVWUH- YĂŞGXHOĂŁDPSLRQiWXPHG]LGRVĹĄetko o MS OLOQD]iYHUHĂžQĂŞFKWXUQDMRFK PiFRX%UD]tOLRXD8UXJXDMRP vo FUTBALE 2014 JyORYSULĂžRPQDVWUHOHFNĂŞ ĢDĂĽNRXYHULWHÄ?QĂŞFKWLVtFGLnĂĄjdete na naĹĄom webe UHNRUG%UD]tOĂžDQD5RQDOGDPX YiNRY9ĂŁHWN\PLHVWDYĂŁDNEROL www.nasenovinky.sk FKĂŞEDXĂĽOHQMHGHQSUHVQĂŞ]i- YWRPĂžDVHOHQQDVWiWLH

SpravodajskĂ˝ dvojtýŞdennĂ­k distribuovanĂ˝ zdarma do domĂĄcnostĂ­ a firiem v meste ď&#x201A;Ąď&#x20AC; VydavateÄž: 14 news, s. r. o. ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  SĂ­dlo spoloÄ?nosti: KonventnĂĄ 9, 811 03 Bratislava â&#x20AC;&#x201C; StarĂŠ Mesto, SlovenskĂĄ republika ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  IÄ&#x152;O: 46 903 411 ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  Inzercia: obchod@14news.eu ď&#x201A;Ąď&#x20AC;  RegistraÄ?nĂŠ Ä?Ă­slo MK SR: EV 4462/11

NaĹĄe Novinky DolnĂ˝ KubĂ­n, nĂĄklad 9 900 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. VĹĄetky prĂĄva, vrĂĄtane autorskĂ˝ch, sĂş vyhradenĂŠ a vykonĂĄva ich vydavateÄž. RozmnoĹžovanie Ä?astĂ­ alebo celku textov, fotograďŹ Ă­, grafov akĂ˝mkoÄžvek spĂ´sobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez pĂ­somnĂŠho sĂşhlasu vydavateÄža, je zakĂĄzanĂŠ. VydavateÄž nie je zodpovednĂ˝ za obsah a pravdivosĹĽ uverejnenĂ˝ch inzerĂĄtov a za prĂ­padne spĂ´sobenĂŠ ĹĄkody.

aktuålne språvy z våťho okolia na webe: www.nasenovinky.sk o

info@14news.eu


číslo 11/2014

ŠPORT

15

RETRO CUP 2014 Tento rok si už po štvrtýkrát zaspomínali nadšenci tenisu na staré časy. Areál Rajčula parku vo Veličnej sa 21. júna na chvíľku zmenil na tenisový kurt minulého storočia. Spolok priateľov kultúry tela a ducha pod záštitou mesta Dolný Kubín a obce Veličná pripravili tentokrát výnimočný ročník Retro Cup. Podujatie začalo už v skorých ranných hodinách prezentáciou či módnou prehliadkou. Každý účastník musel prísť oblečený v dobovom kostýme a samozrejme nesmel zabudnúť na drevenú tenisovú raketu. Dámy museli odložiť minisukne a nájsť tie dlhšie, aspoň pod kolená. Tenistky z minulého storočia nosili na hlave čelenky, ba dokonca i klobúky. Musíme uznať, že ženy to v minulosti nemali pri hraní tenisu vôbec ľahké. Páni siahli po dlhých nohaviciach svetlejších farieb, košeli a v prípade nepriaznivého počasia aj po veste či svetri s golierom v tvare písmena „V“. Okrem tradičného turnaja zmiešaných dvojíc v štýle dvadsiatych rokov diváci

Tenisový elegán.

mohli prvýkrát vidieť najznámejšiu trofej Davis Cup.

Z histórie

Pomenovanie Davis Cup nesie azda najvýznamnejšia a najstaršia súťaž reprezentačných tímov v mužskom tenise. Jej začiatky siahajú až do roku 1899, kedy študent s menom Dwight Filley Davis vyzval hráčov tenisu z iných krajín na súboj. O rok neskôr sa už hralo v Bostone veľké finále. V súčasnosti sa do hry prihlási každoročne vyše 100 národov. Symbolom Davis cupu sa stala veľká misa z masívneho striebra.

Retro Cup je športovo – spoločenské podujatie, ktoré vás na okamih stiahne do minulých čias. Pre divákov bola po programe pripravená tanečná zábava na šlágre dvadsiateho storočia aj bohaté občerstvenie. Svojou návštevou spestrili program tenisové legendy ako Karol Kučera, dlhoročný reprezentant v Davis Cupe, Jaroslav Navrátil – tréner a bývalý profesionálny tenista z čias Československa a Miloslav Mečír, olympijský víťaz zo Soulu 1988. Text a foto: (mj)

Davis Cup v minulosti.

ŠPORTOVÉ MAJSTROVSTVÁ DETSKÝCH DOMOVOV V sobotu 7. júna sa na futbalovom štadióne v Dolnom Kubíne stretli deti z detských domovov Slovenska a spoločne si zasúťažili v rôznych športových disciplínach. Už po 24.-krát si deti z náhradnej starostlivosti spoločne zasúťažili v športových hrách. Podujatie nadviazalo na kolá z východoslovenského, stredoslovenského a západoslovenského regiónu. Do finále sa prebojovalo vyše 150 detí z 22 detských domovov, ktoré sa predstavili v disciplínach ako atletika, minifutbal, stolný tenis, či volejbal. Na najšikovnejšie deti čakal víťazný putovný pohár ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Rich-

Športové zápolenie.

tera. Tento rok si ho odniesol detský domov Trenčín-Zlatovce. Športovci s najlepšími

výsledkami reprezentujú Slovensko na Medzinárodných športových hrách detí z det-

ských domovov v Maďarsku. Hlavnou prioritou tohto projektu je rozvíjať talent a špor-

tové nadanie aj u detí, ktoré sú v náhradnej starostlivosti. Uľahčiť deťom začlenenie do spoločnosti a viesť ich k efektívnemu využívaniu svojho voľného času. „Pre deti je to obrovská skúsenosť, keď aj ony môžu reprezentovať svoj domov, svoj región či dokonca krajinu. Pomáha im to znovu nadobudnúť naštrbenú sebahodnotu," dodala Mária Soboličová, zástupkyňa jedného z organizátorov akcie. Usporiadateľom športových majstrovstiev je Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar za pomoci hlavného sponzora, ktorý sa dlhodobo zameriava na oblasť výživy a zdravého životného štýlu. Text a foto: (mj)


16

INFO

naše novinky

Ndk 11 2014 web  
Advertisement