Page 1

9 300 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

Ročník: I. číslo 1/2014 Dátum vydania: 23. 1. 2014

Čadca

Mládežnícky parlament

Kontroly na cestách

Fašiangy, ako ich (ne)poznáte

Futbalová Čadca

str. 2 Trinásti mladí ľudia majú v spolupráci s mestom Čadca záujem riešiť problémy, na ktoré poukázala mládež. Zorganizovali aj prvý Mládežnícky ples.

str. 5 Polícia v Žilinskom kraji zintenzívnila dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Dajte si pozor na rýchlosť, nesprávny spôsob jazdy či alkohol za volantom.

str. 12 Obdobie medzi Troma kráľmi a Popolcovou stredou sa spája s rôznymi tradíciami, zvykmi a je synonymom zábavy a neviazanosti pred veľkým pôstom.

str. 16 V mestskej športovej hale Pratex sa koncom decembra predstavila široká plejáda futbalistov, pôsobiacich nielen v domácich, ale aj zahraničných kluboch.

MODERNÉ NOVINY PRE MODERNÉ MESTO Milí čitatelia!

Palárikovo námestie.

víme čitateľom významné osobnosti mesta a regiónu, podnikateľské aktivity. Spektrum správ a zaujímavostí prinesie rady, nápady či užitočné informácie týkajúce sa všetkých obča-

nov. Samozrejme, nebude chýbať niečo na pobavenie, krížovka či súťaž. Naše Novinky budú predovšetkým Vašimi novinkami, pretože Vy ste tí, pre ktorých noviny tvoríme, Vy ste tí,

o kom noviny budú. Naše Novinky Čadca do Vašich schránok bezplatne doručí Slovenská pošta. Príjemné čítanie želá redakcia

NCA 1862/14

Informácie vládnu svetom, aj tým slovenským. Televízia, rozhlas, noviny, internet-médiá všetkých druhov chrlia jednu správu za druhou. Nie je jednoduché sa v nich orientovať, vybrať si tie skutočne hodnotné. Správy v médiách majú krátky život. Sú ich tisíce, nemôžeme všetky počuť, vidieť, prečítať. Preto sa z nich musíme naučiť vyberať tie, ktoré nás obohatia, potešia. Žiaľ, často nám médiá podsúvajú informácie bez hodnoty, nedozvieme sa nič o tom, čo sa deje v našom meste, v našom vlastnom regióne. Rozhodli sme sa preto aj vo Vašom okrese ponúknuť alternatívu ku všetkým spomínaným nosičom správ. Do rúk sa Vám dostávajú Naše Novinky Čadca, prvé číslo dvojtýždenníka, ktorý je určený obyvateľom mesta. Práve v januári k devätnástim členom našej rodiny regionálnych periodík pribudlo ďalších devätnásť! A medzi nimi je aj Vaše okresné mesto. Každý druhý týždeň budeme prinášať správy z diania vo Vašom okolí, z kultúrnych udalostí i zo športu, predsta-

RB_Franchise_inzercia_206x60_eo.indd 1

21.1.2014 17:32


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

PRVÝM NOVORODENCOM JE SEBASTIÁN

KRÁTKE SPRÁVY

2

Prvým novorodencom, ktorý sa v tomto roku narodil v Žilinskom samosprávnom kraji (ZŠK), je Sebastián. Na svet prišiel v Kysuckej nemocnici v Čadci. Ako informovala pôrodná asistentka čadčianskej nemocnice Lucia Daníková, Sebastián sa narodil 18 minút po polnoci. Meral 51 centimetrov a jeho hmotnosť bola pri narodení 3700 gramov. Narodil sa ako tretie dieťa rodičom Márii a Mariánovi Bartošovcom a doma ho už čakajú sestričky Paulínka a Lucia.

UKRADOL AUTO Z DVORA Policajti obvinili z krádeže a porušovania domovej slobody 19-ročného mladíka zo Svrčinovca. Ten 4. januára krátko po polnoci vošiel cez neuzamknutú bránku do dvora rodinného domu vo Svrčinovci. „Prišiel k osobnému motorovému vozidlu Peugeot a otvoril neuzamknuté dvere. Keď zistil, že kľúče sú v zapaľovaní, naštartoval ho a z dvora s ním odišiel,“ informovala Janka Zlochová z OR PZ v Čadci. Majiteľovi vznikla škoda vo výške približne 1 500 eur. Vozidlo následne našla policajná hliadka.

MUŽ Z KRÁSNA KRADOL NA CINTORÍNE Policajti obvinili z krádeže 43-ročného muža z Krásna nad Kysucou. Ten prišiel 7. januára popoludní na miestny cintorín. Kovovou tyčou odstránil visiacu zámku na dverách plechového skladu náradia. Odcudzil fúrik a kovové rúry, ktoré odviezol a predal ako kovový šrot v zberných surovinách. Mestskému úradu v Krásne nad Kysucou spôsobil škodu za 110 eur. Odsedieť si za to môže dva roky.

VODIČKA ZRAZILA NA PRIECHODE DVOCH MUŽOV, JEDEN NEPREŽIL K tragickej zrážke došlo 8. januára večer na ceste III. triedy v Kysuckom Novom Meste. „Päťdesiatšesťročná vodička smerovala na vozidle Škoda Fabia do centra mesta. Pri prechádzaní priameho úseku cesty narazila do dvoch mužov vo veku 44 a 59 rokov, ktorí v tom čase prechádzali po riadne označenom priechode pre chodcov. Po náraze ich vymrštilo na prednú kapotu vozidla a čelné sklo, následne spadli na vozovku. Obidvaja utrpeli pri nehode ťažké zranenia, s ktorými ich previezli do nemocnice,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Štyridsaťštyriročný muž zraneniam pri prevoze do nemocnice podľahol. Druhého hospitalizovali. „Polícia požitie alkoholických nápojov u vodičky nezistila. Prípad prevzal vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví,“ dodala Balogová. Okolnosti dopravnej nehody vyšetruje polícia v Čadci. TASR

Zľava: Miroslav Kornet, Patrik Grečmal, Michaela Lašová, Lukáš Čepec, primátor mesta Čadca Ing. Milan Gura, hore Milan Gura ml. a Jakub Krenželák, dole Marek Polák a Pavol Kupka. Foto: archív MPMCA.

MLADÍ ČADČANIA SA ANGAŽUJÚ Prinášame vám nový seriál o organizáciách a spolkoch, fungujúcich v Čadci a okolí. Spolu nahliadneme do ich podstaty a zistíme, akú funkciu plnia. Predstavíme vám ľudí, ktorí sa skrývajú za prácou jednotlivých spolkov či organizácií. Možno zistíte, že ani neviete, čo vo vašom okolí funguje. Ako prvú vám predstavíme organizáciu s názvom Mládežnícky parlament. Na strane 3 nájdete aj rozhovor s predsedníčkou Mládežníckeho parlamentu o prvom plese, ktorý chystajú práve pre mládež v Čadci už 25. 1. 2014. Mládežnícky parlament mesta Čadca je mladá organizácia, fungujúca od leta 2013. Svoj oficiálny štatút podpísali presne 9. 7. 2013. Tvorí ho skupina trinástich mladých ľudí, ktorí majú v spolupráci s mestom Čadca záujem riešiť problémy, iniciované mládežou. „Je ťažké, keď mladý človek príde na mestský úrad a chce riešiť niečo, čo sa mu nepáči. Doteraz na to nebol až taký priestor. Teraz má možnosť podať návrh mládežníckemu parlamentu a určite sa s jeho žiadosťou bude nakladať efektívnejšie,“ uviedla predsedníčka mládežníckeho parlamentu Michaela Lašová. Založiť mládežnícky parlament bola pôvodne iniciatíva mesta Čadca, konkrétne mest-

ského úradu, ktorý vyhlásil výzvu pre mladých, aby sa nebáli a stali sa členmi. Na základe toho sa vytvorila skupina mladých ľudí, ktorí spočiatku mali len dobré nápady. Stretávajú sa podľa potreby, ale v čase, keď sa organizoval ples, mali aj mimoriadne schôdze. Aj napriek tomu, že pracujú dobrovoľne, prepracovali svoju štruktúru na vysokej úrovni. Predsedníčkou mládežníckeho parlamentu je Michaela Lašová, funkciu podpredsedu zastáva Marek Polák. Poslanci v zložení: Mária Michalinová, Lukáš Čepec, Milan Gura ml., Táňa Larišová, Miroslav Kornet, Jakub Kubáni, Jana Uršicová, Jakub Krenželák, Patrik Grečmal, Patrícia Ondrušková a Pavol Kupka sa úpenlivo snažia zveľaďovať život mládeže v Čadci. Tvoria politicky nezávislú a neformálnu skupinu, ktorá zjednocuje všetkých mladých ľudí v rámci mesta Čadca. „Nechceme, aby mládež odchádzala za zábavou do iných miest. Pracujeme na tom, aby sa mládež mala kde vyžiť aj v oblasti zábavy,“ povedala Mária Michalinová. Z mesta majú pridelených dvoch zamestnancov mestského úradu, Mgr. Mariána Kráľa a Ing. Petru Ďuranovú, ktorí vykonávajú funkciu tajomníkov. Tí sa však nezapájajú a smerovanie mládežníckeho parlamentu neovplyvňujú.

Ako sa stať členom mládežníckeho parlamentu

Ak aj vás zaujíma dianie v meste Čadca a chceli by ste sa podieľať na zodpovednosti za rozvoj mesta, máte chuť iniciovať a organizovať športové, kultúrne, vzdelávacie, humanitné, voľno-časové a ekologické aktivity, týkajúce sa života mladých ľudí v Čadci, neváhajte a kontaktujte mládežnícky parlament priamo prostredníctvom jeho profilu na sociálnej sieti Facebook, prípadne zasielajte svoje podnety e-mailom na adresu mladez@mestocadca.sk. Čo musí urobiť a aké podmienky by mal spĺňať nový člen mládežníckeho parlamentu? V prvom rade je potrebné podať si prihlášku, ktorú členovia prehodnotia. Dobrá správa je, že väčšinou záujemcov prijímajú, povedala Mária Michalinová. Predsedníčka Michaela Lašová sa vyjadrila, že záujemca o členstvo v mládežníckom parlamente by mal byť najmä študent alebo mladý človek z mesta Čadca. Samozrejme, mal by mať záujem rozvíjať mládežnícky život v Čadci. Čo pre vás pripravuje mládežnícky parlament v najbližšej dobe? Už 25. 1. 2014 pre všetkých, čo sa cítia byť mladými, pripravili ples, ktorý sa bude konať v Dome kultúry v Čadci o 19.00. Vo februári je prichystaná vedomostná súťaž medzi strednými školami. Stanislava Laufiková


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

3

MLÁDEŽNÍCKY PLES Členovia Mládežníckeho parlamentu mesta Čadca sa rozhodli, že nechcú prísť o svojich rovesníkov a chcú ich udržať v Čadci. Preto prišli s nápadom zorganizovať ples pre mladých v študentských cenách. Ako sa taký ples organizuje, kto všetko je za tým a na čo sa môžete tešiť, sa dozviete od predsedníčky Mládežníckeho parlamentu Michaely Lašovej a jeho členky Márie Michalinovej.

Prečo vznikol práve nápad zorganizovať Mládežnícky ples? Majka: Keď sme začínali ako Mládežnícky parlament mesta Čadca (MPMCA), bavili sme sa o tom, čo všetko by sme mohli urobiť. A keď sa stretnú mladí ľudia, o nápady nie je núdza. Medzi nimi padla aj myšlienka, že by sme mohli zorganizovať ples. Nechali sme si to uležať v hlave a rozmýšľali sme, čo by sa s tým dalo urobiť. Potom nám napadlo, že v Čadci máme len Štefanský ples, Hurricane ples a okrem toho mládež nemá priestor, kde by sa mohla stretnúť, ako napríklad v piatok v meste. Ples je ale slušná forma zábavy. Chceli sme ponúknuť možnosť, kde sa mládež môže vyžiť. Miška: Urobili sme to aj preto, že plesy, ktoré sú v Čadci, sú väčšinou drahé. My sme stanovili cenu nízku, mládežnícku. (pozn. autora: 15 eur/osoba)

Organizátorky prvého Mládežníckeho plesu v Čadci počas rozhovoru. Foto: (sla)

Ako je možné, že ste dokázali zorganizovať ples za takú nízku cenu? Miška: Riešili sme to prostredníctvom sponzorov. Veľa sa ich však nenašlo, až na tých, čo ponúkli ceny do tomboly. Zorganizovať ples za menej peňazí sa dá. Netreba sa báť opýtať sa a skúšať zjednávať čo najnižšie ceny.

Majka: Je „vybehané“.

to

hlavne

Ako dlho sa organizuje váš ples? Majka: O plese sme začali hovoriť už veľmi dávno. Ale aktívnejšie sme na ňom začali pracovať niekedy v decembri. Čiže približne mesiac a pol.

Čo zahŕňa celá organizácia? Miška: V prvom rade sme išli vybaviť sálu do Domu kultúry, potom sme zabezpečovali jedlo. Je okolo toho dosť vecí. Najviac sme sa obávali, či budú mať mladí ľudia vôbec záujem. Ale to sa ukázalo až teraz. Lístky sa predávajú celkom dobre. Mladí ľudia majú o našu akciu záujem, za čo sme im vďační.

Čo máte pre návštevníkov prvého Mládežníckeho plesu prichystané? Na čo sa môžu tešiť? Mária Michalinová, jedna z členiek MPMCA. Foto: archív M. M.

Michaela Lašová, predsedníčka MPMCA. Foto: archív M. L.

Miška: Môžu sa tešiť na hudobnú skupinu Relax,

po polnoci máme objednaného dídžeja. Máme zabezpečené dobré jedlo, polnočnú kapustnicu a tombolu. Majka: Pripravené sú skvelé ceny. Pripravujeme to pre mladých, preto dúfam, že to tam nebude viaznuť.

Aké máte odozvy zo strany mladých? Majka: Bola som milo prekvapená, keď ma oslovila bývala spolužiačka s tým, že sa chce zúčastniť plesu. Zaujímalo ju, čo všetko tam bude, aká skupina bude hrať a hovorila mi, že ju zaujalo to, že je ples za takú nízku cenu. Musím povedať, že som sa zatiaľ stretla len s dobrými odozvami. A pokiaľ viem, lístky sa predávajú dobre.

Máte nejako ohraničenú vekovú skupinu, pre ktorú je ples pripravený? Majka: Vzhľadom na to, že je to mládežnícky ples, chceli sme ho ponúknuť najmä mládeži. Čiže, kto sa považuje

za mládež, môže prísť. Písal mi jeden 31-ročný chalan z Čadce, ženatý, že by mal záujem prísť, pretože má mladších kamarátov. A pokiaľ viem, tak si lístok kúpil.

Aké máte očakávania? Majka: Očakávame, že sa ľudia zabavia a že ocenia, že práve pre nich to robíme. Miška: Dúfame, že sa budú baviť a bude im chutiť jedlo.

Plánujete zachovať tradíciu Mládežníckeho plesu aj do budúcna? Miška: Organizujeme prvý ročník, takže určite záleží aj na tom, ako to dopadne. Ale aj keby to dopadlo horšie ako očakávame, stále máme čo zlepšiť do budúcna. Majka: Je to prvý ročník a ideme do toho s tým, že sa nájdu problémy. Tiež sa pripravujeme na to, že zrazu začne chaos, stres, panika, ale to sa „vychytá“. Stanislava Laufiková


naše novinky

SPEKTRUM

AKÉ SÚ NAJZBYTOČNEJŠIE NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA?

ANKETA

4

Nie je to tak dávno, čo sme odpočítavali posledné sekundy roku 2013. S novým rokom prichádzajú nové plány, odhodlania či nové predsavzatia. Často mávame veľké oči a dopredu vieme, že to, čo sme si predsavzali, predsa len nesplníme. Preto sme sa pýtali, aké sú podľa vás najzbytočnejšie novoročné predsavzatia? Rastislav Maslík – navigátor žeriavu: Najzbytočnejšie a podľa mňa aj najčastejšie novoročné predsavzatia sú schudnúť a prestať fajčiť. Zábavné na tom je, že ľudia si rok čo rok dávajú to isté predsavzatie a nikto ho nikdy nedodrží. Medzi top najzbytočnejších by som určite zaradil aj snahu zbaviť sa nadmernej chuti na alkohol. Žaneta Kubačková – materská dovolenka: Podľa mňa najzbytočnejšie predsavzatie je, že prestanem fajčiť. Ako aj pre mňa. Keď niekto chce prestať, prestane kedykoľvek a nečaká na príchod nového roka. Podľa mňa sú novoročné predsavzatia už iba vtipom. Vanda Bojková – študentka: Zbytočné je podľa mňa dávať si také predsavzatia, o ktorých dopredu viem, že ich nedodržím. Sama si predsavzatia nedávam, lebo sa poznám a viem, že ich nedodržím. Každé novoročné predsavzatie je zbytočné, ak o veci, ktorú chcem zmeniť, nie som stopercentne presvedčená. Štefan Greguš – študent: Najzbytočnejšie predsavzatie, ktoré si ľudia dávajú, je hlavne „nový rok, nové ja“. Keď chcem byť iný, začnem hneď, nečakám na príchod nového roka. Stretávam sa s klasickými. Napríklad: budem sa viac učiť, prestanem fajčiť, piť. Veci, ktoré človeka dráždia. A jedno porušenie = žiadne porušenie. A už v tom lietame zas celý rok. Simona Bučková – študentka: Všetky novoročné predsavzatia sú podľa mňa zbytočné. Keď chceme niečo zmeniť, musíme to urobiť teraz. A nie čakať na príchod nového roka. Na to, aby som prestala fajčiť, schudla, alebo sa stala novým človekom, mám príležitosť každý deň. Text a foto: Stanislava Laufiková

Skoro ako živý, však?

PRIESTORY KNIŽNICE PONÚKAJÚ NOVÝ VÝTVARNÝ ZÁŽITOK Kysucká knižnica v Čadci prináša v novom roku výstavu mladých neprofesionálnych výtvarníčok Ivany Ondrašinovej a Dominiky Zbončákovej. Autorky môžu svoje diela vystavovať v nových, rekonštruovaných priestoroch knižnice na základe výberu, ktorý sa konal v októbri minulého roka. Možnosť ukázať svoju tvorbu sa ponúkla mladým fotografom amatérom a neprofesionálnym výtvarníkom. „Okrem pokladov písaného slova sa pokúšame odhaliť aj poklady, ktoré v sebe skrývajú talentovaní obyvatelia kysuckého regiónu,“ povedala riaditeľka Kysuckej knižnice v Čadci Blanka Králiková. Tentoraz sme vybrali autorky, ktoré využívajú tuš a pastel. Ako pracujú s touto technikou, môžete obdivovať až do 31. 1. 2014. Dominika Zbončáková zo Staškova je šestnásťročná študentka prvého ročníka gymnázia v Turzovke. Je absolventkou Základnej umeleckej školy M.R. Štefánika v Čadci. Výtvarnému umeniu sa venuje už od svojich desiatich rokov. Ku kresleniu ju doviedol otec, ku ktorému si často chodí pre

radu. Okrem kreslenia sa venuje aj fotografii. V budúcnosti by sa chcela uberať cestou štúdia dizajnu. Dvadsaťtriročnú Ivanu Ondrašinovú, rodáčku z Čadce, už od útleho veku zaujímajú ručné práce ako vyšívanie, štrikovanie, kreslenie, maľovanie. Je absolventkou Základnej umeleckej školy Jozefa Potočára v Čadci. Pri výbere strednej školy riešila dilemu. Aj napriek tomu, že bola prijatá na Združenú strednú školu odievania a služieb v Žiline, predsa len ostala v okrese a rozhodla sa pre Obchodnú akadémiu D. M. Janotu v Čadci. Mladá autorka v súčasnosti študuje na Ži-

linskej univerzite. Vo voľnom čase naďalej tvorí. Okrem kresliarskych a maliarskych techník sa venuje umeniu skladania papiera – origami. Kysucká knižnica nedávno rekonštruovala svoje priestory a práve prostredníctvom prestavby získala jedinečnú výstavnú plochu, ktorú oceňujú dokonca aj profesionálni výtvarníci. „Som nesmierne rada, že tento priestor sme urobili živým a neustále sa meniacim vďaka skvelým, zväčša neprofesionálnym výtvarníkom,“ dodala Blanka Králiková. Text a foto: Stanislava Laufiková

Obe dievčatá obľubujú najmä prácu s pastelom.


číslo 1/2014

SPEKTRUM

5

ROZHODNITE O KNIHE KYSÚC 2013

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s mediálnymi partnermi vyhlasuje čitateľskú súťaž Kniha Kysúc 2013. Do súťaže môžete nominovať knihy, ktoré boli vydané v roku 2013 a sú späté s Kysucami tematicky alebo prostredníctvom autora. Podmien-

kou výberu je, aby knihe alebo brožovanej publikácií bolo priradené ISBN. Nominovať môžete knihy z oblasti beletrie alebo odbornej literatúry. Podporiť svoju obľúbenú knihu môže čitateľská verejnosť, autori, zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci alebo distribútori kníh. Zapojiť sa do výberu najlepšej Knihy Kysúc roku 2013 môžete nominačným listom, ktorý je k dispozícií na internetovej stránke

www.kniznica-cadca.sk, prípadne si ho môžete vyzdvihnúť priamo v knižnici. Doručiť ho je možné osobne, poštou, alebo e-mailom na adresu knižnice. K nominácií môžete pripojiť aj svoj názor na knihu, prípadne napísať recenziu či kritiku. Svoj hlas pre knihu Kysúc, ktorá vás v roku 2013 očarila, odovzdávajte do 28. 2. 2014. Stanislava Laufiková

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

POZOR! NA CESTÁCH BUDE VIAC KONTROL Polícia v Žilinskom kraji na základe nepriaznivého vývoja dopravnej nehodovosti vykonáva zvýšený dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Policajti sa zamerajú na dodržiavanie rýchlosti, nesprávny spôsob jazdy a posvietia si aj na alkohol a návykové látky. Podľa Jany Zlochovej z Okresného riaditeľstva PZ v Čadci budú policajti kontrolovať aj chodcov. Tí majú od januára novú povinnosť. Na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev už nielen mimo obce, ale aj v nej. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá je účinná od 1. januára 2014. Jej ignorovanie môže znamenať pokutu do 50 eur.

Polícia varuje pred sankciami, ktoré budú nekompromisne postihovať porušovateľov a žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa správali disciplinovane a ohľaduplne. Vyzýva, aby sa plne venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy, pretože svojim zodpovedným prístupom môžeme spoločne zvýšiť bezpečnosť na cestách. Stanislava Laufiková, (mi)

Policajti budú kontrolovať aj chodcov. Ilustračné foto: TASR/Ján Siman


6

naše novinky

ZDRAVIE

OD NOVÉHO ROKA CHUDNEM! Po novom roku začínam! Tak znie približne každé druhé novoročné predsavzatie. Mimochodom, v našej ankete sa chudnutie a fajčenie podľa respondentov radí medzi najzbytočnejšie predsavzatia. Prečo si dávame za cieľ schudnúť práve na nový rok? Zníženie hmotnosti vidíme ako nový cieľ. Plánujeme byť krajší, zdravší, chceme sa cítiť lepšie. Podvedome čakáme na „hrubú čiaru“, ktorou by sme oddelili svoje „staré ja“ a začali by sme žiť a cítiť sa ako „nové ja“. Práve nový rok (ale aj začiatok nového týždňa) je príležitosťou začať niečo nové. Treba si však uvedomiť, že všetko je v hlave. Aj chudnutie.

Vnímanie samého seba

To, ako sme so sebou spokojní, ako sa vnímame, či sa páčime sami sebe a či si sami seba vážime, je v našej hlave. Ak budem vážiť 100 kg a budem sa cítiť krásna, a túto myšlienku budem šíriť vo svojom okolí, aj ľudia ma budú vnímať ako krásnu a jedinečnú. Ale ak nás vo vnútri niečo hryzie a pociťujeme, že sa vo svojom tele necítime dobre, je čas niečo so sebou robiť! Pretože my sa musíme cítiť krásne a je dôležité uvedomiť si, že to robíme hlavne sami pre seba.

Motivácia

Nevyhnutným poháňadlom pri diétach, chudnutí či cvičení je motivácia. Silná motivácia dokáže divy. S tým súvisí vytýčenie si cieľa, ktorý chceme dosiahnuť. Ale ak svoje sily neodhadneme a preceníme svoje schop-

Ilustračné foto: autorka

nosti, s najväčšou pravdepodobnosťou skončíme veľmi rýchlo.

Vedieť povedať nie

Ak ste niekedy vyskúšali akúkoľvek diétu, viete, že práve počas obdobia, keď na sebe tvrdo pracujete, zriekli ste sa jedál, ktoré máte radi, prichádzajú pokušenia, ktoré sú ako naschvál načasované v období, v ktorom sa ani trošku nepripúšťa čo i len malý prehrešok. Dôležité je vedieť odolať a vedieť povedať nie. Ale ako si pomôcť, keď práve teraz mám na niečo veľkú chuť? Všetko je v hlave. Trikom, ako prekonať neznesiteľnú chuť na niečo dobré, môže byť formulka, ktorú si zakódujeme do našej šedej mozgovej kôry. Skúste si predstaviť, koľko námahy, času, trápenia a odolávania stálo vaše rozhodnutie schudnúť. Predstavte si, akú má daná

dobrota kalorickú hodnotu a prepočítajte si, koľko energie navyše by ste museli vynaložiť na jej spálenie. Je dobré nájsť si kalorické hodnoty potravín na internete, prípadne sa spojiť s odborníkom a zaobstarať si tabuľky, v ktorých sú cvičenia a zodpovedajúci počet kalórií a KJ, ktoré spálite pri danej hodinovej aktivite. Potom si už radšej premyslíte, či tie chipsy stoja za hodinu a pol behu. Každá diéta, ako aj cvičenie, má svoje pravidlá, je niečím špeciálna a vyžaduje si osobitý prístup. V pripravovanom seriáli o diétach sa už v budúcom vydaní „pozrieme na zúbok“ diéte, ktorá je založená na delenej strave. Bežne ju možno poznáte pod názvom 90-dňová diéta. Zatiaľ do schudnutia! Stanislava Laufi ková

ČO NÁM SIGNALIZUJE TELO Podľa celostnej medicíny existuje súvislosť medzi chorobami a našou psychikou. Upozornia nás na to niektoré základné signály, ktoré naznačia prečo a ako vznikol zdravotný problém. Alternatívna medicína zasa vychádza z teórie, že všetko v živote má byť v rovnováhe a nemáme nič preháňať – ani svoje túžby, činy alebo predstavy. Ak si neosvojíme tento názor, odrazí sa to na našom zdraví. Keď už musíme riešiť zdravotný problém, mali by sme si položiť otázku, v čom nám ochorenie bráni, aké máme pri ňom pocity.

Pravá alebo ľavá strana

Pri zdravotných problémoch na pravej strane tela, ktorá signalizuje mužskú energiu,

máme problém s manželom, partnerom, otcom alebo s ďalšími významnými mužmi v našom živote. Trebárs aj so šéfom. Bolesti na ľavej strane zasa hovoria o konfliktoch (nedoriešených vzťahoch) so ženami – s matkou, priateľkou, sestrou, partnerkou.

Symbolika chorôb

Je jednoduchá a ľahko si ju zapamätáme. Ak napríklad odmietame vidieť, čo sa deje okolo nás, začneme mať problémy so zrakom. Pri bolestiach pravého ucha odmietame počúvať muža, nechceme počuť, čo nám hovorí, je nám to nepríjemné. Ak „neposlúcha“ to ľavé, nezaujíma nás názor ženy, odmietame ho. Kolená tiež vypovedajú o našom vnútornom rozpoložení – ak bolia a bránia nám v pohybe, uviazli sme v živote. Sami

sebe bránime v pohybe dopredu, v rozvoji, neriešime nepríjemné záležitosti, stagnujeme. Návšteva gastroenterologickej ambulancie znamená, že trávenie nefunguje ako by malo. Dôvodom je, že odmietame vnútorne prijať a spracovať to, čo nám život prináša. Párové orgány, napríklad obličky, vypovedajú o našich vzťahových problémoch. Bolesti chrbta signalizujú, že sme si na plecia nabrali príliš veľa, často zbytočnosti a nevládzeme to uniesť. Ak sa nesnažíme byť tým, kým chceme a zdá sa nám, že nám zo života ide prasknúť hlava, prenasledujú nás migrény. Onkologické ochorenie je dôsledkom vážneho emocionálneho zranenia v detstve alebo v dospelosti.

Bolesti hlavy naznačujú, že žijeme v rozpore s vlastnými túžbami. Ilustračné foto: TASR/G. L. Kohuth

Krvácanie naznačuje stratu radosti zo života. Ak sa človek cíti ohrozený, je v neustálom strese a neistote, doplatí na to zvýše-

ným cholesterolom. Preto s ním má v súčasnosti problém toľko ľudí. (mim)


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

7

ZUBÁRI ŽIADAJÚ PRÍSNEJŠIE PREVERENIE KOLEGOV Z UKRAJINY

DOPRAVNÁ AKCIA POLÍCIA VYUŽÍVA OBJEKTÍVNU ZODPOVEDNOSŤ Pri celoslovenskej dopravnej akcii, ktorá prebieha v týchto dňoch, policajti využívajú takzvanú objektívnu zodpovednosť. V praxi to znamená, že ak vodič prekročí maximálnu povolenú rýchlosť a zachytí to polícia, pokutu zašle poštou na adresu majiteľa vozidla. Objektívna zodpovednosť bola do legislatívy zavedená ešte v júli 2012, policajti však doposiaľ nemajú systém, ktorý by fungoval automaticky, keď zaznamená priestupok. „Po zadokumentovaní priestupku policajti overia identitu majiteľa alebo držiteľa vozidla v policajných evidenciách, manuálne vyhotovia platobný rozkaz aj s fotodokumentáciou o spáchaní priestupku a odošlú priestup-

covi,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Policajti používajú to, čo majú. „Využívame technické prostriedky, ktoré máme k dispozícii, čiže radary v autách, videokamery i prenosné radary. Zameriavame sa najmä na nebezpečné a rizikové úseky s hustou premávkou, kde nie je možné z hľadiska bezpečnosti zastavovať vodičov porušujúcich zákon,“ povedala hovorkyňa.

Celoslovenskú akciu vyhlásilo Prezídium Policajného zboru od 14. januára až do odvolania. „Hovorcovia jednotlivých krajských riaditeľstiev o nej verejnosť informujú deň vopred,“ uviedla Baloghová. V jednotlivých krajoch totiž prebiehajú kontroly podľa vlastnej bezpečnostnej analýzy. Cieľom kontrol je znížiť počet dopravných nehôd s následkami na zdraví a životoch. Prezídium očakáva prvé výsledky celoslovenskej akcie v priebehu budúceho týždňa. Text a foto: TASR

Slovenskí zubári žiadajú, aby štát prísnejšie preveroval ich kolegov z Ukrajiny a ďalších krajín mimo EÚ, ktorí chcú pôsobiť na Slovensku. Podľa Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) v SR momentálne pôsobí 33 zubárov z Ukrajiny, v susednom Česku je ich 112. Členka prezídia komory Neda Markovská hovorí, že žiadostí od ukrajinských lekárov začalo pribúdať na Slovensku práve po tom, ako preverovanie vzdelania a schopností sprísnili Česi. „Chceme vedieť, či dokážu správne a bezpečne ošetriť pacienta, či vedia legislatívu a jazyk. Nikto ich odtiaľto nevyháňa, ale chceme to vedieť,“ povedala na tlačovej konferencii. Momentálne podľa nej doklady uchádzača z krajín mimo EÚ posudzujú úradníci na ministerstve školstva. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) s návrhom sprísniť uznávanie vzdelania u lekárov prichádzajúcich z krajín mimo EÚ nesúhlasí. Tvrdí, že ide o zákonný postup uznávania kvalifi kácií

v kompetencii ministerstva školstva. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Martiny Lidinskej sa dá tlak zo strany zubárov vnímať aj ako obava zo straty doterajších pacientov – zákazníkov. MZ podľa nej nezaznamenalo žiadne podnety od občanov, v ktorých by sa sťažovali na nedostatočnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti zo strany ukrajinských zubných lekárov. Naopak, na ministerstvo prišlo niekoľko e-mailov od pacientov, ktorí práve prístup zahraničných lekárov vyzdvihovali a s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou boli spokojní. TASR

REKONŠTRUKCIA ŠTÁTNEJ OPERY V BANSKEJ BYSTRICI Ministerstvo kultúry plánuje dokončiť rekonštrukciu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Ako potvrdil šéf rezortu kultúry Marek Maďarič, práce sa možno začnú na budúci rok.

Momentálne má ministerstvo zdroje na vypracovanie aktualizovanej projektovej dokumentácie, pričom hľadá jej zhotoviteľa. Jej predpokladaná hodnota je 432 995

Štátna opera v Banskej Bystrici čaká na rekonštrukciu. Foto: Michaela Ivaničová

eur. Ako Maďarič pripomenul, v minulosti sa zrenovovala časť Štátnej opery, ktorá bola v havarijnom stave. Na komplexné práce neboli zdroje. „Preto sa na druhú časť musí projekt inovovať, a potom, ak budú aj finančné prostriedky, spustiť obstarávanie samotnej rekonštrukcie,“ priblížil. Štátna opera na základe vyhláseného verejného obstarávania v roku 2003 uzatvorila zmluvu na vypracovanie komplexnej projektovej dokumentácie na jej dostavbu. Tá pochádza z roku 2005. Z dôvodu nedostatku peňazí sa prestavba nezačala. Čiastočné stavebné úpravy v rokoch 2008 až 2010 iba odstránili existujúci havarijný stav. „Z dôvodu, že časť objektov

Minister kultúry Marek Maďarič.

sa znovu dostáva do havarijného stavu, je urýchlene potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu, ktorá bude potrebná pre výber dodávateľa stavebných prác,“ upozorňuje ministerstvo. Nové časti projektovej dokumentácie budú zamerané

na zvyšné priestory v areáli historickej budovy tejto národnej kultúrnej pamiatky a objektov v areáli skladov a výrobných dielní na Jegorovovej ulici, ktoré neboli súčasťou pôvodnej dokumentácie z roku 2005. Text a foto: TASR


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

NOVOROČNÉ STRETNUTIE S DIPLOMATMI MICHAL HORSKÝ:

KAMPAŇ Od momentu zoficiálnenia 15 kandidátov na prezidenta sa reálne rozbieha volebná kampaň. Hneď v jej počiatkoch ponúkam občanovi tri momenty na zamyslenie. Prvým je rozdelenie kandidátov na zhruba dve polovice. Prvá celkom zreteľne predstavuje kandidátov, ktorí majú snahu skutočne sa stať hlavou štátu. Tá druhá polovica úplne beznádejne demonštruje, že o funkcii prezidenta, o jeho ústavnom postavení, nemá najmenšie tušenie. Sú to osobnosti, ktoré sa rozhodli kandidovať z rôznych dôvodov. Nemyslím si, že sami veria, že postúpia do druhého kola alebo dokonca, že zvládnu funkciu prezidenta. Ďalší zaujímavý moment je tak trochu úsmevný. V zásade celá skupina prezidentských kandidátov nebojuje o to, aby predstavila občanom vlastný program, ale o to, kto z nich sa stane rivalom Roberta Fica v druhom kole. Bude to stačiť? Občan zvažuje kto a ako prezentuje svoju budúcu úlohu prezidenta a nie, kto sa stane antificovským vyzývateľom. Tretí moment súvisí s tzv. antipolitikou. Ústrednými témami kampane niektorých prezidentských kandidátov sa stáva podivná prezentácia toho, že budúcim prezidentom by mali byť práve preto, že s vrcholovou politikou nemajú žiadne skúsenosti. Hľadať a voliť niekoho s takouto sebaponukou na vážnu funkciu prvého občana štátu je vážnym omylom takto uvažujúcich kandidátov. A myslím, že občania to patrične „ocenia“.

Proeurópskosť Slovenska vyzdvihol vo svojom príhovore prezident Ivan Gašparovič počas novoročného stretnutia (15. 1.) s predstaviteľmi diplomatického zboru akreditovanými v SR. Ako však podotkol, treba sa viac venovať problémom občanov, zrozumiteľnejšie a presvedčivejšie im vysvetľovať európske rozhodnutia. „Iba tak nedáme priestor posilňovaniu populistických a extrémistických zoskupení, ktorých vplyv sa vo viacerých krajinách nebezpečne šíri. Aj my na Slovensku si uvedomujeme tieto riziká a nesmieme ich podceňovať už v prvých náznakoch,“ zdôraznil prezident. Slovensko podľa neho nastupuje do náročného volebného roka, počas ktorého si občania zvolia novú hlavu štátu, europoslancov, ako aj primátorov, starostov a mestských poslancov. V tejto súvislosti vyslovil želanie, aby sa v centre kampaní objavovali

Ivan Gašparovič a apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana.

témy hospodárskeho a sociálneho rastu, zápasu s nezamestnanosťou či duchovnej obnovy spoločnosti. „Nie zástupné témy, ktoré vnášajú do myslí ľudí zmätok, nenávisť, depresiu a prehlbovanie polarizácie spoločnosti,“ podčiarkol Gašparovič.

Apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mario Giordana sa v mene pozvaných hostí poďakoval prezidentovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi za ich aktívnu spoluprácu a za ich neustálu pomoc pri výkone diplomatickej

misie veľvyslancov. „Robili ste ju ľahšou,“ poznamenal. Rovnako vyzdvihol otvorený dialóg a úctu, ktorú najvyšší ústavný činiteľ SR preukazoval voči ich práci počas oboch funkčných období. Text a foto: TASR

TASR: STARONOVÝ GENERÁLNY RIADITEĽ

Sebastian Kurz a Miroslav Lajčák.

EURÓPA MLADNE Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka pricestoval vo štvrtok 16. januára 2014 na oficiálnu návštevu Slovenska nový rakúsky spol-

kový minister pre európske a medzinárodné záležitosti Sebastian Kurz. Hlavným cieľom návštevy bolo potvrdenie dynamicky sa rozvíjajúceho partnerstva a vzťahy medzi oboma krajinami. Práve Bratislava bola jednou

z prvých zahraničných ciest najmladšieho európskeho ministra (27 r.), ktorý sa stal šéfom rakúskej diplomacie len v decembri. Text a foto: TASR

Správna rada TASR v polovici januára do funkcie generálneho riaditeľa opätovne zvolila terajšieho šéfa agentúry Jaroslava Rezníka. Súčasnému riaditeľovi končí mandát 29. apríla. Správna rada preto 2. decembra 2013 rozbehla výberové konanie, do ktorého sa ako jediný kandidát prihlásil J. Rezník. TASR


číslo 1/2014

SPRAVODAJSTVO

9

TRADÍCIA TROCH SVÄTOPLUKOVÝCH PRÚTOV Tradícia troch Svätoplukových prútov, ktorú nám v detstve vštepovali do hláv, by mala byť receptom pre spoločný postup prezidenta, predsedu NR SR aj predsedu vlády. Vo svojom príhovore na začiatku stretnutia s osobnosťami politického, spoločenského, vedeckého a športového života to vyhlásil predseda vlády SR a kandidát na prezidenta Robert Fico. „Všetci si uvedomujeme, že najmä stabilita bude základným predpokladom riešenia výziev, ktorým je SR vystavená,“ deklaroval. Podľa Fica prezident musí byť vlastenecký, presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska a reprezentovať ho v zahraničí. „V prípade môjho zvolenia ponúknem

parlamentu aj vláde spoluprácu v zahranično-politickej oblasti a pôjdem tak ďaleko, ako to len bude možné na základe vzájomnej dohody,“ avizoval. Fico zároveň vyjadril presvedčenie, že prezident musí zvládnuť svoje poslanie okamžite a nemôže sa učiť počas výkonu mandátu. „Dôležitá je znalosť slovenského politického prostredia, korektné vzťahy so sociálnymi partnermi a osobné kontakty s mnohými zahraničnými predstaviteľmi. Som pripravený ponúknuť všetko politické umenie a medzinárodné

Robert Fico, Ladislav Petráš a Róbert Vittek.

zázemie, ktoré som vytváral počas viac ako 20-ročnej kariéry politika a právnika,“ dodal. Medzi osobnosťami, ktoré prijali pozvanie, boli minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železiarne Podbrezová, a. s., Vladimír Soták, prezident KOZ SR Jozef Kollár, rektor Ekonomickej univerzity Bratislava Rudolf Sivák, predseda ZMOS-u a primátor Nitry Jozef Dvonč, prezident

Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár, predseda SAV Jaromír Pastorek aj historik, prozaik a publicista Pavel Dvořák. Pozvaní boli aj spisovateľ Peter Jaroš, režišér Juraj Jakubisko, maliar Ivan Pavle, prednosta Neurochirurgickej kliniky FNsP na Kramároch Juraj Šteňo, hokejový tréner František Hossa, futbalový reprezentant Róbert Vittek, bývalý slovenský futbalista a tréner Ladislav Petráš, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš a predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky.

Stretnutia sa zúčastnili aj zakladateľ umeleckého súboru Lúčnica Štefan Nosáľ, prednostka anatomického ústavu a študijná prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eliška Kubíková, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a vedec a lekár Ján Štencl. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa nedostavila len moderátorka a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová. Text a foto: TASR

PREDSEDOM NOVEJ STRANY TIP SA STAL TOMÁŠ HUDEC Nová politická strana TIP - Tvoríme inú politiku si 18. januára na ustanovujúcom sneme v Banskej Bystrici zvolila vedúcich predstaviteľov a rozhodla o svojom ďalšom smerovaní. Účastníci snemu schválili stredopravé liberálne programové smerovanie strany a vyjadrili sa k voľbám, ktoré sa budú tento rok konať na Slovensku. Stovka zakladajúcich členov strany na sneme volila predsedu, troch podpredsedov, členov Republikovej rady, členov poradného a rozhodcovského orgánu. Predsedom strany sa stal Tomáš Hudec (35), za podpredsedov boli zvolení Ivana Augustinská (26), Martin Schwantzer (36) a Jana Vološinová (41). „Sme mladí ľudia, náš vekový priemer je do 40 rokov a hlavne nikoho z nás neťaží žiadna aktívna predchádzajúca dlho-

dobá politická minulosť. Dá sa povedať, že sme generácia, ktorá práve dorastá, ktorá tu bude naďalej žiť a mala by sa angažovať a mať záujem o veci verejné,“ uviedol novozvolený predseda strany Tomáš Hudec. Účastníci snemu schválili aj základné programové tézy strany. Ich súčasťou je aj návrh na zriadenie inštitútu registrovaných partnerstiev po vzore mnohých štátov Európskej únie a vo svete. Strana tento bod vníma ako

Sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: TASR/Dušan Hein

odstránenie diskriminácie ľudí s inou ako heterosexuálnou orientáciou. Pred marcovými prezidentskými voľbami strana nepodporí žiadneho z aktuálnych kandi-

dátov. Túto voľbu však nechajú na slobodnom rozhodnutí každého člena a sympatizanta strany. Pre voľby do Európskeho parlamentu sa strana TIP rozhodla

otvoriť svoju kandidátku všetkým mladým a mlado zmýšľajúcim ľuďom. „Rozhodli sme sa postaviť kandidátku inak ako štandardné strany. Chceme zorganizovať online ‚primárky‘, nazvali sme ich eurokasting, na ktorý sa môže prihlásiť každý, kto súhlasí s hodnotami a programovým smerovaním strany. Kandidátka bude pozostávať z 13 členov, ktorí získajú najviac hlasov,“ povedala podpredsedníčka strany Ivana Augustinská. Strana sa zúčastní na komunálnych voľbách. Jej prioritou je však účasť na voľbách do Národnej rady SR v roku 2016. TASR, (mi)


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ MUSÍTE PODAŤ DO KONCA JANUÁRA PRINÁŠAME VÁM PREHĽAD POVINNOSTÍ A ZMIEN V DANI Z NEHNUTEĽNOSTÍ, PLATNÝCH OD 1. JANUÁRA 2014 Do dane z nehnuteľností spadá daň z pozemkov, daň zo stavieb, daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome. Vyrubí ju mesto alebo obec, kde sa predmetná nehnuteľnosť nachádza. Povinnosť podať priznanie má ten, kto v roku 2013 nadobudol nehnuteľnosť – kúpil, vydražil, zdedil, či dostaval stavbu. Týka sa teda fyzických a právnických osôb, ktorým nehnuteľnosť pribudla alebo oproti vlaňajšku nastala zmena. Priznať daň z nehnuteľností je potrebné do 31. januára 2014.

Mail nepostačí

Platenie dane z nehnuteľností sa týka aj tých, ktorí nehnuteľnosť vlastnia dlhšie ako od vlani. Podať priznanie môžete niekoľkými spôsobmi – odnesiete osobne na príslušný úrad, pošlete poštou alebo e-mailom. Ak použijete mail, nezabudnite, že priznanie do určeného termínu treba poslať aj poštou. V opačnom prípade bude neplatné a vás neminie pokuta. Na zreteli treba mať aj to, že vo väčších mestách sa nehnuteľnosti rozdeľujú podľa pásiem

a sadzby pre daný rok väčšinou uverejňuje mesto či obec na svojej internetovej stránke.

Upravené sadzby

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48% v 79 okresných mestách Slovenska a mestských častiach Bratislavy. Sadzby daní z nehnuteľností na rok 2014 upravilo len 15 miest, z ktorých 13 miest sadzby zvýšilo a dve mestá sadzby znížili. Väčšími sadzbami sa môžu „pochváliť“ naprí-

Novinkou je, že oproti vlaňajšku sa sadzba dane z nehnuteľností zvýšila v priemere o 0,48%. klad Stropkov, Malacky, Zvolen i Liptovský Mikuláš. Naopak, miernejšie daňové zaťaženie majú občania v Novom Meste nad Váhom a Senci. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Jednoduchší postup

Ďalšou novinkou v podaní priznania k dani z nehnuteľností patrí zavedenie spoločného tlačiva pre štyri miestne dane, čo výrazne zjednoduší podávanie priznania. Na jednom tlačive

teda môžete priznať daň za byt či dom, ale aj stavbu a pozemok. A čo je podstatné, daň nemusíte pracne vypočítavať sami. Urobí to za vás príslušný úrad. Povinnosťou daňovníka je len správne vyplniť tlačivo a doručiť ho na úrad. Nezabudnite na podstatné prílohy, ako sú napríklad list vlastníctva či kúpna zmluva, ktoré sú pre výpočet dane rozhodujúce. Daň zaplatíte, až keď vám správca pošle rozhodnutie o vyrubenej dani. Urobiť tak musí do 15. mája. Od doručenia rozhodnutia potom máte 15 dní na zaplatenie dane z bytu, domu, stavby, pozemku a za psa. Rovnaký počet dní máte aj na odvolanie. Ak vám vyrubili vyššiu daň, informujte sa, či môžete požiadať o splátkový kalendár. (yz), foto: TASR

Kto musí platiť daň z nehnuteľností fyzická osoba (občan, podnikateľ) alebo právnická osoba, ktorá vlastní, spravuje, má v prenájme alebo užíva nehnuteľnosť, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností.

Ako si vypočítať daň Daň vypočíta správca dane, teda mestský či obecný úrad. Ak si ju ale chcete vypočítať sami, ide o súčin výmery podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru a sadzby dane pre danú kategóriu. Pamätajte, že do podlahovej plochy bytu sa nezapočíta balkón alebo lodžia. Naopak, pivnica sa do podlahovej plochy bytu započítava. Ak ste vlastníkom viacpodlažného domu, za každé podlažie zaplatíte príplatok.


číslo 1/2014

ZDRAVIE

11

1DMOHSãLHYLWDPtQ\V~WLHSUtURGQp,OXVWUDþQpIRWR7$657RPiã'RERã

&+252%<1$1È69=,0( ýË+$-Ò1$.$ä'20.52.8 Aj vám sa zdá, že sa cítite nemastno-neslano? Pokašliavate, alebo vás bolí hrdlo? V tomto období to nie je nič neobvyklé. Pre šírenie vírusov nastali ideálne podmienky. Nízka vlhkosť vzduchu a chlad sa stávajú tým najlepším spojením pre prenos chorôb.

Prevencia 6WDYWHQDSUHYHQFLX8PêYDMWH VLUXN\3UHGMHGORPSRMHGOH SULSRGiYDQtUXN\VQDND]HQRXRVRERXSULFK\WDQtNĐXþLHN DLQêFKYHFtRNWRUêFKYLHWHåH LFKSRXåtYDPQRKRĐXGt3RXåt-

YDMWHGH]LQIHNþQpJpO\SUtSDGQHYOKþHQpGH]LQIHNþQpVHUYtWN\2NUHPWRKRåHVDEXGHWH FtWLĢSRLFKSRXåLWtOHSãLH]QLþLDEDNWpULHDYtUXV\NWRUpVD QDYDãLFKUXNiFKQDFKiG]DOL

Vyhnite sa chorým 1DM]MDYQHMãtP ]GURMRP FKRU{E V~ SUiYH QDND]HQt ĐXGLD3UHWRDNMHWRPRåQpREPHG]WHVWUHWiYDQLHVD VQLPLQDPLQLPXP3RGDQLH UXN\þLNêFKQXWLHP{åHE\Ģ ]DþLDWRNDMYiãKRRFKRUHQLD$NVDYãDNVWUHWQXWLXVQLPL QHY\KQHWHYHWUDMWHSULHVWRU\YNWRUêFKVDLQ¿NRYDQê QDFKiG]DO

V zdravom tele zdravý duch

WDPtQ\1DMOHSãLHMHYãDNþHUVWYpRYRFLHNWRUpREVDKXMH $MFYLþHQtPDNWtYQHERMXMHWH PQRåVWYRYLWDPtQRYDHãWH SURWLQiND]H3UDYLGHOQêSR- DMYêERUQHFKXWtDYRQLD-H K\EQiVFKUiQLSUHGYtUXVPL OHSãLH]DKU\]Q~ĢVDGRGRE2NUHPWRKRVLFYLþHQtPEX- UpKRMDEONDDOHERVLY\WODþLĢ GXMHPHLPXQLWQêV\VWpPNWR- FKXWQ~SRPDUDQþRY~ãĢDYX UêSRPiKD]DEUiQLĢRFKRUHQLX 9SRVOHGQRPþDVHVDYHĐPLSUH- Pite veľa vody IHURYDQêPVS{VRERPSUHYHQFLH 3RYLHWH VL DNR WR P{åH VWDORRWXåRYDQLH3URVWUHGQtF- RYSO\YQLĢ YDãH ]GUDYLH" WYRPSRPDOpKRVWULHGDQLDWHS- -HGQRGXFKR0DOLE\VWHVL OHMYRG\FH]YODåQ~DåSRVWX- XYHGRPLĢåHNDåGiEXQND GHQ~WDNWLHåSRVLOĖXMHPHVYRMX QiãKRWHODREVDKXMHYRGX LPXQLWX $E\PRKODSOQLĢVYRMXIXQNFLXSRWUHEXMHNåLYRWXXUþLJedzte veľa vitamínov WpPQRåVWYRYRG\$NMHMMX 'QHVV~QDWUKXNGLVSR]tFLL QHGRGiPHIXQNFLDNWRU~ PQRKpYêåLYRYpGRSOQN\DYL- Y\NRQiYDEXGHREPHG]HQi

CHOROBNOSŤ V ŽILINSKOM KRAJI STÚPLA O 3,7 PERCENTA &KRUREQRVĢYVNXSLQHDN~WQ\FK UHVSLUDþQêFKRFKRUHQt $52 VW~SODYNDOHQGiUQRPWêåGQLYäLOLQVNRPNUDMLYSRURYQDQtVSUHFKiG]DM~FLPWêåGĖRP RSHUFHQWDþRSUHGVWDYXMHFKRUREQRVĢFKRUêFK QDRE\YDWHĐRY$NR LQIRUPRYDOD*DEULHOD.RãHFNi]RGGHOHQLDHSLGHPLROyJLH 5HJLRQiOQHKR~UDGXYHUHMQpKR ]GUDYRWQtFWYD 5Ò9= YäLOLQH FKRUREQRVĢVW~SODQDMPlYRYH-

NRYHMVNXSLQHRGGRURNRY SHUFHQWD DYRNUHVH 7XUþLDQVNH7HSOLFH SHUFHQWD 1DMY\ããLDFKRUREQRVĢQD $52ERODYRYHNRYHMVNXSLQH GRURNRY QD RE\YDWHĐRY Ä3ULHEHKRFKRUHQt ERONRPSOLNRYDQêXSHUFHQWDFKRUêFKQDMþDVWHMãRXNRPSOLNiFLRXERO]iSDOSĐ~F³XYLHGOD.RãHFNi5Ò9=]DHYLGRYDO DMKOiVHQtRFKUtSNHSRGREQêFKRFKRUHQLDFKþRSUHGVWDYX-

MHFKRUREQRVĢFKRUêFKQD RE\YDWHĐRY9SRURYQDQtVSUHGFKiG]DM~FLPWêåGĖRP NOHVODFKRUREQRVĢRSHUFHQWD9]RVWXSFKRUREQRVWL]D]QDPHQDOLQDMPlYRYHNRYHMVNXSLQHQDGURNRY SHUFHQWD DYRNUHVH%\WþD SHUFHQWD 1DMY\ããLDFKRUREQRVĢEROD YRYHNRYHMVNXSLQHGRURNRY QDRE\YDWHĐRY 7$65

,OXVWUDþQpIRWR7$653DYROĆXUþR

DOHER]QtåHQi1HGRVWDWRN YRG\VS{VREXMHDMY\þHUSDQRVĢþLEROHVĢKODY\

Usmievajte sa 3R]LWtYQ\ SUtVWXS N åLYRWXGREUiQiODGDD~VPHYQD WYiUL$MWDNWRVDGiERMRYDĢ SURWLFKRUREiP1HYHUtWH" +XPRUQiPSRPiKDSUHåLĢ ĢDåNRVWLDRNUHPWRKR]DEHUiSURWLVWUHVX9åG\GREUHSDGQHVWUHWQ~ĢYHVHOêFK ĐXGtNWRUtYiVVYRMtPFK\WĐDYêP~VPHYRPQDND]LD (ãWHåHWiWRQiND]DMH]GUDYLXSURVSHãQi 6WDQLVODYD/DX¿NRYi


12

naše novinky

TÉMA

)$â,$1*<$.2,&+ 1( 32=1È7( Možno ste vedeli, že pojem „fašiangy“ neoznačuje len samotnú slávnosť, keď ľudia v pestrofarebných maskách od výmyslu sveta prechádzajú mestom, spievajú fašiangové piesne, zabávajú sa a napokon pochovajú basu, ale je to aj pomenovanie obdobia medzi Troma kráľmi a Popolcovou stredou.

QHVPHOLSUDFRYDĢPRKOLVD OHQ]DEiYDĢDWDQFRYDĢ5LDGHQLHREFHSUHEUDOLÄIDãLDQJRYQtFL³VSRORþHQVNêSRULDGRNEROULWXiOQH]UXãHQê DĐXGLDVD]DEiYDOLQDSDURGL]RYDQêFKR¿FLiOQ\FK REUDGRFKSRYRODQLDFKþL ĐXćRFK1DFKYtĐXWDNY]QLNROÄVYHWQDRSDN³NGHPXåL EROLåHQDPLåHQ\PXåPL FKXGREQtERKDWêPLDOHER PODGtVWDUêPL7LHWRSULQFtS\IDãLDQJRYVDQDPQRKêFKPLHVWDFK]DFKRYiYDM~GRWHUD] 2EGRELHIDãLDQJRYMHYNDåGHMNUDMLQHFKDUDNWHULVWLFNp LQêPV~ERURPWUDGtFLt]Y\NRYD]iEDY\QLHNWRUpYãDN SUHNUDþXM~KUDQLFHFKiSDQLD1DSUtNODGMHGQêP]WUDGLþQêFK]Y\NRYSRþDVUXVNHM PDVOHQLFHMHSlVWQê]iSDV PXåRY7HQNRQþtDåSUHOLDWtPNUYLNWRUiSRNURSt ]HP0XåVNiNUYVDVWiYD REHĢRXåHQVNpPXERåVWYX 0DWNH=HPLDE\WiQDRSOiWNXPDODVLOXURGLĢ~URGX

)DãLDQJRYpPDVN\,OXVWUDþQpIRWR7$655DGRYDQ6WRNODVD

Jedlo, pitie

1LHNWRUtPRåQRYHGLDDMWR åHWHQWRWHUPtQVPHSUHEUDOL ]QHPHFNpKR)DVFKDQJ þRS{YRGQH]QDPHQDORYêþDSDQiSRMSUHGS{VWRP DMNHćYVXVHGQêFKVORYDQVNêFKNUDMLQiFK SUHYOiGDM~R]QDþHQLDDNRPDVRSXVW ýHVNiUHSXEOLND PLĊVRSXVW 3RĐVNR þLPDVQLFMD 8NUDMLQD DOHERPDVOHQLFD 5XVNR 0QRKpYãDNRIDãLDQJRFKXUþLWHQHYLHWH7DNDNRVDStãH YP~GU\FKNQLKiFKWRWRREGRELHVDY\]QDþRYDOR DVWiOH Y\]QDþXMH YHVHORVĢRXKRMQêPMHGHQtPDOHDMXYRĐQHQêPLPUDYPL]YêãHQRXDNWLYLWRXGLHYþDWVFLHĐRPY\GDĢ VDDQDGPHUQêPSLWtPDONRKROXďXGRYpSRYHU\WRWLåKRYRULDåHNWRVDQDIDãLDQJ\SRULDGQHQHQDMHEXGHKODGRYDĢ FHOêURN

Pohanské korene

3UHOtQDOLVDWXNXOW\VOQND~URG\SORGQRVWLDOHDMPĚWY\FK SUHGNRY6WêPV~YLVtDMNDUQHYDONWRUêYãDNVNRVWêPDPL QHPi]HW\PRORJLFNpKRKĐDGLVNDQLþVSRORþQp,GHSUDYGHSRGREQHRVSRMHQLHVORYFDUQH YDOHþRYODWLQþLQH]QDPHQi UR]O~þNDVPlVRPDOHERFDUQLYDOþRE\VDGDORSUHORåLĢ DNRQDGREXGQXWLHVLO\]PlVD 0DVN\ NWRUp VD Y\XåtYDOL DQDPQRKêFKPLHVWDFK6ORYHQVNDVWiOHY\XåtYDM~V~ PHGYHćWXURĖNR]DN{Ė 0DVNDNWRUiVDMHGQRGXFKR QD]êYDOD6ODPD]Qi]RUĖRYDODKRMQRVĢ~URG\QDMPlRELOLD7XURĖSRFKiG]DRGVORYD WXUþLåHEêN6\PEROL]RYDO PXåVN~SORGQRVĢDVLOXäHQVNêSURWLSyOVURYQDNRXIXQNFLRXDNRWXURĖMHNR]DýDVWR LGHRGUHYHQ~KODYXVRWYiUDFRXSDSXĐRX$QDSRNRQGREUH]QiPDPDVNDNRĖDNWRUi V\PEROL]XMHãĢDVWLH$NYãDN RVRE\SRGPDVNRXQHEROLGRVWDWRþQH]RKUDWpQHGDORVD YLFKSUtSDGHKRYRULĢRYHĐNRPãĢDVWt

.HE\VPHQDKOLDGOLGRGiYQHM PLQXORVWLDSiWUDOLSRSUDSRþLDWNRFKIDãLDQJRYGRVWDOLE\ VPHVDDåGRþLDV5tPVNHMUtãH 3UiYHYWRPWRREGREt]DþDOL ĐXGLDVOiYLĢVYLDWN\QDSRþHVĢ XPLHUDM~FHKRD]PĚWY\FKYVWi- Zvyky vtedy a teraz YDM~FHKRERåVWYD~URG\YLQR- .UHVĢDQVN~WYiUIDãLDQJ\QDGREUDQLDD]iEDY\±'LRQê]D EXGOLDåSRVWXSQRXFKULVWLDQL]i-

FLRXQD~]HPtEêYDOHM5tPVNHM UtãHNHćVD]SRKDQVNêFKVYLDWNRYXFWLHYDQLDERKD'LRQê]D VWDORQDEHUDQLHVtOSUHGSUtFKRGRP9HĐNpKRS{VWXSRþDVNWRUpKRMHWUDGLþQHQHåLDGXFHMHVĢPlVRY\EHUDQp MHGOiD]DEiYDĢVD1DMPl YVORYDQVNêFKNXOW~UDFKVD ]DFKRYDOL SUHGNUHVĢDQVNp REUDG\VFLHĐRPRGSUHYDGLĢ ]LPX]DEH]SHþLĢVLKRMQRVĢ DSORGQRVĢYQRYRPURNX

,OXVWUDþQpIRWR7$655DGRYDQ6WRNODVD

3R]LWtYQ\PDVSHNWRPGiYQ\FKIDãLDQJRYERORQDSUtNODGGRþDVQp]UXãHQLHVSRORþHQVNHM KLHUDUFKL]iFLH NHćVDRWURFL]DEiYDOLVSROXVRVORERGQêPL%XMDUp KRGRYDQLHDÄEOi]QLYpGQL³ NWRUpR]QDþXM~Y\YUFKROHQLH IDãLDQJRYHM]iEDY\SUHWUYDOLDåGRWHUD]=iEDYDYPHVWiFKVDOtãLODRGWHMQDGHGLQiFKNGHYOiGORQLHNRĐNR WUDGLþQêFKSULQFtSRYĐXGLD

1DREFK{G]NDFKVDIDãLDQJRYQtNRP SRQ~NDOL KODYQH PlVRYp YêUREN\ D VDPR]UHMPHDONRKRO2NUHP WRKRVLYãDNPRKOLY\VO~åLĢ NROiþHYDMtþNDDOHERãLãN\ IiQN\ SDPS~FK\ NWRUp YPLQXORVWLSOQLOLIXQNFLX W]Y REUDGRYpKR SHþLYD RNU~KO\WYDUV\PEROL]RYDO VSRMLWRVĢVERåVWYRP6OQND 

3DXOtQD3UDãLORYi


KRĂ?Ĺ˝OVKA KRĂ?Ĺ˝OVKĂ RSKY Ä&#x152;ASOPIS

NĂĄĹĄ opernĂ˝ spevĂĄk

Rybie vajĂ­Ä?ko

Bod, po anglicky

Vlialo sa

Spojka

PlytkĂĄ nĂĄdoba

DomĂĄcke meno Petra

PRE POUÄ&#x152;ENIE A ZĂ BAVU

DĂŠmonicky zvodnĂĄ Ĺžena

Pipette (skr.)

HorĂ­ bez plameĹ&#x2C6;a

Akým spôsobom

Nie je

3 AutonĂłmna oblasĹĽ

Ženy

- A Ĺže vraj sa doktorom nedĂĄvajĂş Ăşplatky...

Pracie prostriedk ObuvnĂ­cky Liehovina klinÄ?ek z ryĹže VĂĄnok (bĂĄsn.)

V dĹžude DĂĄmsky porĂĄĹžka klobĂşk na plnĂ˝ bez okraja bod

HorĂşÄ?ava

4

OznaÄ?enie vozidiel diaÄžkovej dopravy

ZahuÄ?Ă­, zadunĂ­ Opojil alkoholom

VĂĄĹžnejĹĄie poranenie, trauma

Slovko Ăşcty v Ă zii

HimalĂĄj. medvedĂ­k

RuskĂĄ rieka

Bil, ĹĄibal (expr.)

Arbiter (hist.) UnavĂ­m

Opätok, po Ä?esky ŤaĹžkĂ˝, namĂĄhavĂ˝ nĂĄvrat

LiehovĂ˝ nĂĄpoj

Poodmetaj TamtĂ­

Druh a radca Mohameda

EtĂĄn, po Ä?esky

ZenovĂ˝ budhizmus Post scriptum

KujnĂ˝ nerast

Jazdenie

Zakrývali

DivĂ˝ osol

Zmluva Budova

OdoĹĄlem

1

CestovnĂ˝ doklad Nezvalil na zem

SnĂ­va

PapagĂĄj

ArabskĂŠ muĹžskĂŠ meno

Alebo (poet.) Ä˝udovĂŠ zhromaĹždenie v st. GrĂŠcku BÄžaÄ?alo (nĂĄr.)

Kypri pluhom!

Dom. meno KornĂŠlie

Ťahanie

LovkyĹ&#x2C6;a ustrĂ­c

Borovica, sosna SeverskĂ˝ kopytnĂ­k

VýbeŞok, predhorie

ObchodnĂ˝ dom

RuskĂ˝ sĂşhlas

PridĂĄva

!

499 v RĂ­me

BiblickĂ˝ vrch

Mesto na LapaĹĽ, PovaŞí po Ä?esky

NĂĄpoveÄ?: AGORA, ANABĂ ZA, ANAS, KAP, OBERMAN, POINT, TEKS.

Arab News Agency

13

PRANOSTIKY PODÄ˝A ASTRONĂ&#x201C;MA Je pravdivĂĄ TrojkrĂĄÄžovĂĄ pranostika zo slovenskĂ˝ch ÄžudovĂ˝ch pranostĂ­k z hÄžadiska astronĂłmie, ktorĂĄ hovorĂ­ o dĺŞke dĹ&#x2C6;a? 1D%RĂĽLHQDURGHQLHREOĂŁLH SUHYDOHQLH1D1RYĂŞURNRNXUDFtNURNQD7ULNUiOHRNURN GiOHQD+URPQLFHRKRGLQXYtFH 1DRWi]NXRGSRYHGDODVWURQyP0JU-R]HI.ULĂŁWRIRYLĂž ULDGLWHÄ?+YH]GiUQHDSODQHWiULD05âWHIiQLND+ORKRYHFĂ&#x201E;7LHWRSUDQRVWLN\V~ SUDYGLYpDY\FKiG]DM~]SR]RURYDQtLRE\ĂžDMQĂŞFKÄ?XGt .DĂĽGRURĂžQHGHFHPEUDQD-

StarogermĂĄni

Zvieracia papuÄža

Abvolt

- AkĂŠ Ăşplatky?...

2

.UtĂĽRYNXGRGDODUHGDNFLDĂžDVRSLVX5(/$;

Ä?Ă­slo 1/2014

VWiYD]LPQĂŞVOQRYUDW SUH]DXMtPDYRVĢWHQWRURNWR EXGHGHFHPEUDDOHLED PLQ~W\SRSROQRFL D]DĂžtQDVD]Y\ĂŁRYDĢYĂŞĂŁNDVOQND QDREORKHĂžtPVDSUHGOĂĽXMHMHKRVYLWDWĂŞPVD]DĂžtQD SUHGOĂĽRYDĢGHQQpVYHWOR$E\ WRERORYĂŁHWNĂŞP]UR]XPLWHÄ?QpWLHWRSUDQRVWLN\VDRSLHUDOLRFLUNHYQpVYLDWN\3UYp WULQHKRYRULDNRQNUpWQ\~GDM DOH]DVWURQRPLFNpKRKÄ?DGLVNDVDRG%RĂĽLHKRQDURGHQLD GR7URFKNUiÄ?RYGHÄ&#x2013;SUHGÄ&#x17D;ĂĽL RPLQ~WQD+URPQLFHMHWR Y\MDGUHQpĂžDVRYĂŞP~GDMRPÂł )UDQWLĂŁHN,YiQ

JANUĂ ROVĂ&#x2030; PRANOSTIKY

 Na Troch krĂĄÄžov mnoho hviezd â&#x20AC;&#x201C; mnoho zemiakov. Na poÄ?iatku roka, keÄ? sĂş mokrĂŠ Ä?asy, od hnevu si vinĂĄr bude ĹĄklbaĹĽ vlasy. Beda tomu roku, v ktorom v januĂĄri trĂĄva rastie. V januĂĄri mrĂĄz â&#x20AC;&#x201C; teĹĄĂ­ nĂĄs, v januĂĄri voda â&#x20AC;&#x201C; to je veÄ?nĂĄ ĹĄkoda. JanuĂĄr dobrĂ˝ je, keÄ? chotĂĄr biely je. V januĂĄri sneh a blato, vo februĂĄri mnoho mrazov zato. KeÄ? vÄ?ely v januĂĄri vyletujĂş, to nedobrĂ˝ rok ohlasujĂş. ,OXVWUDĂžQpIRWR7$650LFKDO6YtWRN


14

naše novinky

ŠPORT

OLYMPIÁDA NA SLOVENSKU: 9<5,(â,ġ 75(%$2&+5$1835Ë52'<$'235$98 O mesiac sa v ruskom Soči začínajú zimné olympijské hry. Najlepších športovcov sveta v roku 2018 privíta zasa juhokórejský Pchjongčchang a dejiskom olympiády o štyri roky neskôr môže byť teoreticky aj Slovensko. To v prípade, ak uspeje kandidatúra poľského Krakova so slovenskou spoluúčasťou. Obe krajiny mali olympijVNpDPEtFLHXåYURNX NHćNDQGLGRYDOLGYDVDPRVWDWQpSURMHNW\6ORYHQVNê VRVWUHGLVNRP3RSUDG±7DWU\DSRĐVNêVR=DNRSDQêP $QLMHGHQ]QLFKVDYãDNQHGRVWDOþRLOHQGR¿QiORYpKR KODVRYDQLD=DWêPWRQH~VSHFKRPVWiOLVODEiLQIUDãWUXNW~UDY\VRNpLQYHVWLþQpQiNODG\DVLOQiNRQNXUHQFLD+U\ EROLQDNRQLHFSULGHOHQpWDOLDQVNHPX7XUtQX 7HQWRUD]VDVSRORþQpPXSURMHNWXGiYDM~YlþãLHãDQFH 3RĐVNiVWUDQDY\XåLODSRPRF 6ORYHQVNDSUHWRåHQLHNWRUp O\åLDUVNHGLVFLSOtQ\QHGRNiåH]JHRJUD¿FNêFKG{YRGRY ]RUJDQL]RYDĢQDVYRMHMVWUDQH7DWLHU3ROLDFLWRWLåQHPDM~WDNpSRGPLHQN\DE\ PRKOLY\EXGRYDĢ]MD]GRYN\VSRWUHEQRXGĎåNRXDSUHGRYãHWNêPVPHWURYêP YêãNRYêPUR]GLHORPPHG]L ãWDUWRPDFLHĐRP

Aspekt ochrany prírody 1DMYlþãLHVORYHQVNpO\åLDUVNHVWUHGLVNRXåYV~þDVQRVWLVSĎĖDãWDQGDUG\HXUySVNHM ~URYQH3UHSRWUHE\RO\PSLiG\V~YãDNSRWUHEQpHãWHPQRKp~SUDY\V~YLVLDFHQDMPl V~SUDYRXWUDWt]OHSãHQtPGRSUDYQpKRVSRMHQLDDGREXGRYDQtP]iFK\WQêFKSDUNRYtVN -DVQiPiãSHFL¿FNpSRVWDYHQLH DM Y WRP åH O\åLDUVNHVWUHGLVNRMHY\EXGRYDQp QD ~]HPt QiURGQpKR SDUNX1DMHGQRPPLHVWHVDWDN VWUHWiYDM~GYDDVSHNW\VUR]GLHOQ\PLFLHĐPL/\åLDUVNH VWUHGLVNRPiSUHGRYãHWNêP NRPHUþQp~þHO\MHĢDåLVNRP SUHFHVWRYQêUXFKDMHVQtP VSRMHQiY\VRNiNRQFHQWUiFLDQiYãWHYQtNRYþLGRSUDY\ &LHĐRPQiURGQpKRSDUNXMH QDRSDNHNRORJLFNiVWDELOLWD ~]HPQiDGUXKRYiRFKUDQD SUtURG\SULþRPĐXGVNê]iVDK E\PDOE\ĢPLQLPiOQ\9V~þDVQRVWLVD]GiåHQiURGQê

SDUNPXVtXVWXSRYDĢSUHG]iXMPDPLVWDYLWHĐRYDEL]QLVX 9'HPlQRYVNHMGROLQHWRWLåGRFKiG]DNQHXVWiOHQpPXUR]StQDQLXVWDYHEQêFK SDUFLHO3UHV~ĢDåHYDOSVNRP O\åRYDQtEXGHWUHEDQDSUtNODG XSUDYLĢ]MD]GRYN\GRSRWUHEQêFKSDUDPHWURYDY\EXGRYDĢ ]i]HPLHSUHãSRUWRYFRYUHDOL]DþQpWtP\GLYiNRYþLQRYLQiURY2FKUDQiULDM]iVWXSFRYLD]RGYHWYLDFHVWRYQpKR UXFKXVD]KRGXM~YWRPåHMH QHY\KQXWpXSUDYLĢV~þDVQp SRGPLHQN\RFKUDQ\SUtURG\3UHIHUXM~V\VWpPPHQãLHKR~]HPLDQDNWRURPE\ YãDNSODWLOLSUtVQHSUDYLGOi %ROE\WDNVWDQRYHQêSULHVWRU NGHE\VDPRKOLUR]YtMDĢDNWLYLW\O\åLDUVNHKRVWUHGLVND DERORE\Y\PHG]HQpDM~]HPLHVYêOXþQHHNRORJLFNêPL FLHĐPL.RPSHWHQWQtVLWRWLå XYHGRPXM~åHQD6ORYHQVNX VDP{åXO\åLDUVNHV~ĢDåHVYHWRYHM~URYQHNRQDĢLEDYVWUHGLVNiFKNWRUpVDPRPHQWiOQH QDFKiG]DM~YRFKUDQQRPSiVPHQiURGQêFKSDUNRY,QGH QDWRQLHV~YKRGQpWRSRJUD¿FNpSRGPLHQN\

Aspekt dopravnej infraštruktúry 1DMYiåQHMãtPSUREOpPRP NWRUêEXGHWUHEDSUHSUtSDGQp RUJDQL]RYDQLHRO\PSLMVNêFK KLHUY\ULHãLĢMHLQIUDãWUXNW~UD1HMGHSULWRPLEDRVDPRWQpSUHSRMHQLH/LSWRYDVRÄVYHWRP³þLXåSURVWUHGQtFWYRP OHWHFNpKRVSRMHQLD]3RSUDGX DOHERFHVWQpKRFH]GLDĐQLFH DUêFKORVWQpFHVW\'{OHåLWp EXGHSUHEXGRYDQLHFHVWQpKRĢDKXPHG]L/LSWRYVNêP 0LNXOiãRPD-DVQRX9SUtSDGHRO\PSLiG\WUHEDSRþtWDĢ VQiYãWHYQRVĢRXQLHNRĐNRGHVLDWRNWLVtFGLYiNRYDSUDFRYQtNRYNWRUtWYRULD]i]HPLH V~ĢDåt&HVWDGUXKHMWULHG\ GR-DVQHMXåDMYV~þDVQRVWLQLHMHSRVWDþXM~FDSUHY\VRNêREMHPGRSUDY\2NUHP VNYDOLWQHQLDVDPRWQpKRSUH-

/\åLDUVNHVWUHGLVNR-DVQiP{åHE\ĢGHMLVNRPRO\PSLMVNêFKKLHU)RWR7$65

SRMHQLDEXGHSRWUHEQpY\EXGRYDQLHGRVWDWRþQpKRSRþWX SDUNRYtVN3UHG]DþLDWNRP ]LPQHMVH]yQ\ERODGRVWDYDQiVHGDþNRYiODQRYNDQD/~þNDFK-HMY\EXGRYDQLHPi SULVSLHĢSUiYHNRGĐDKþHQLX GRSUDY\NHćåHSUtVWXSNODQRYNHMHPRåQêXå]R]iFK\WQpKRSDUNRYLVND9\UiVĢE\ YãDNPXVHOLDMćDOãLHSORFK\ DE\QHGRFKiG]DORNGRSUDYQêP]iSFKDP3UHãSRUWRYFRYEêYDWRWLåMHGQRX]SULRUtWUêFKO\DNRPIRUWQêSUHVXQ PHG]LãSRUWRYLVNRPDRO\PSLMVNRXGHGLQRX3OiQXMHVD åH Y\UDVWLH Y DUHiOL $NDGpPLHR]EURMHQêFKVtO65 NWRUiVDQDFKiG]DSULYVWXSHGRGROLQ\

Vysoké Tatry neuspeli 3RĐVNiVWUDQDSRQ~NOD6ORYHQVNXDMRUJDQL]iFLXKRNHMRYpKRWXUQDMD=G{YRGQLOD WRVLOQHMãRXWUDGtFLRXDSUHGSRNODGDQêPY\VRNêP]iXMPRP]RVWUDQ\VORYHQVNêFK IDQ~ãLNRY6SRPtQDORVDY\EXGRYDQLHQRYêFK]LPQêFK ãWDGLyQRYY3RSUDGHD/LSWRYVNRP0LNXOiãL.RPSHWHQWQt SOiQRYDOLXSODWQLĢYêQLPNX ]2O\PSLMVNHMFKDUW\WDNDNR YSUtSDGHDOSVNpKRO\åRYDQLH 1iYUKYãDNQD0HG]LQiURGQRPRO\PSLMVNRPYêERUHQHSUHãLHONHćåH3RĐVNXSUtURGQpSRGPLHQN\QHEUiQLDDE\ RUJDQL]RYDOKRNHMRYêWXU-

QDMQD]LPQêFKãWDGLyQRFK 8SXVWLORVDDMRGRUJDQL]RYDQLDDNUREDWLFNêFKO\åLDUVN\FK GLVFLSOtQ YR 9\VRNêFK7DWUiFK1DãLVXVHGLD E\WDNRNUHPDOSVNpKRO\åRYDQLDKRVWLOL]Y\ãQêFK ãSRUWRYêFKRGYHWYtY.UDNRYHKRNHMNUDVRNRUþXĐRYDQLHUêFKORNRUþXĐRYDQLH ãRUWWUHNViQNRYDQLHERE\ VNHOHWRQFXUOLQJY=DNRSDQRPEHåHFNpO\åRYDQLHELDWORQVNRN\QDO\åLDFKVHYHUVN~NRPELQiFLXDNUREDWLFNp O\åRYDQLHDVQRZERDUGLQJ

Aké by boli náklady? 6SRORþQiNDQGLGDW~UDVWDYLDQDP\ãOLHQNDFKVSiMDQLD NUDMtQDSUHNUDþRYDQLDKUDQtFNWRUpV~YODVWQpDMVDPRWQpPXRO\PSLMVNpPXKQXWLX 1DY\ãHVORYHQVNiNDQGLGDW~UDNWRUiE\SUHGSRNODGDODVDPRVWDWQpRUJDQL]RYDQLH =2+E\PDODLEDPLQLPiOQH ãDQFHQD~VSHFK9SUtSDGH SRGSRU\SRĐVNpKR.UDNRYD V~YêUD]QHQLåãLHDMFHONRYpLQYHVWtFLHDQLHMHSRWUHEQiYêVWDYEDQLHNWRUêFKãSRUWRYtVNNWRUpE\SRVNRQþHQt RO\PSLiG\OHQĢDåNRQDãOL VYRMHY\XåLWLH&HONRYpQiNODG\QD=2+VDRGKDGXM~QDPLOLDUG\HXUSULþRPYlþãLQDLQYHVWtFLtþDNi SRĐVN~VWUDQX6ORYHQVNRE\ VDSRGĐDSUHGEHåQêFKRGKDGRYPDORQDSUtSDGQRPNRQD-

QtKLHUSRGLHĐDĢMHGQRXSlWLQRXQiNODGRYýDVĢ]QLFKE\ KUDGLO0HG]LQiURGQêRO\PSLMVNêYêERU

Súperi Krakova &HONRYRMHYKUHRRO\PSLiGXãHVĢNDQGLGiWRY2NUHP .UDNRYDHãWH2VOR 1yUVNR âWRNKROP âYpGVNR ďYRY 8NUDMLQD $OPDW\ .D]DFKVWDQ 3HNLQJ ýtQD 9lþãLHãDQFHVDGiYDM~HXUySVN\PPHVWiPNHćåH]LPQp RO\PSLMVNp KU\ Y URNRFK DVDNRQDM~YÈ]LL D029SUHIHUXMHSUDYLGHOQp VWULHGDQLHNRQWLQHQWRY6LOQp V~QDMPlNDQGLGDW~U\]1yUVNDDâYpGVNDYLFKSUtSDGH YãDN]DVSODWtåHREHNUDMLQ\XåYPLQXORVWL+U\RUJDQL]RYDOL 1yUVNR=2+ DâYpGVNR2+ .UDNRYVRVORYHQVNRXVSROX~þDVĢRXPiUHiOQXãDQFXSUHERMRYDĢVDPLQLPiOQHGR¿QiORYpKRKODVRYDQLD9êEHU GHMLVND=2+MHWRWLåUR]GHOHQêGRGYRFKHWiS9~YRGQHM Ii]HY\EHULHãSHFLiOQDVNXSLQDRNUXKSRVWXSXM~FLFK SUDYGHSRGREQHWURFK NWRUtVD ]~þDVWQLD¿QiORYpKRKODVRYDQLD'H¿QLWtYQHUR]KRGQXWLHSDGQHQD]DVDGQXWt029 YPDODM]LMVNRP.XDOD/XPSXUM~OD

MN 


Ä?Ă­slo 1/2014

Ĺ PORT

15

9/$-.2126,Ă˝201$â(9ĂŠ35$9<962Ă˝,%8'(&+Ă&#x2C6;5$ VlajkonosiÄ?om slovenskej olympijskej vĂ˝pravy v SoÄ?i bude hokejista Zdeno ChĂĄra. SÄžub do rĂşk prezidenta SR, ktorĂ˝ sa bude konaĹĽ 30. januĂĄra, zloĹžia aj biatlonistka Anastasia KuzminovĂĄ a beĹžec na lyĹžiach Martin BajÄ?iÄ?ĂĄk. Tieto menĂĄ odsĂşhlasili delegĂĄti na ĹĄtvrtkovom 46. valnom zhromaĹždenĂ­ SlovenskĂŠho olympijskĂŠho vĂ˝boru. PlĂŠnum SOV zĂĄroveĹ&#x2C6; jednohlasne schvĂĄlilo nĂĄvrh VĂ˝konnĂŠho vĂ˝boru komplexnej nominĂĄcie misie na XXII. zimnĂ˝ch olympijskĂ˝ch hrĂĄch aj s Ä?akateÄžmi na splnenie nominaÄ?nĂ˝ch kritĂŠriĂ­ a nĂĄhradnĂ­kmi. &KiUDNWRUĂŞEXGH]iURYHÄ&#x2013; kapitĂĄnom vĹĄetkĂ˝ch slovenVNĂŞFKUHSUH]HQWDQWRYY6RĂžL GRVWDODNRMHGLQĂŞKUiĂžYĂŞnimku od vedenia zĂĄmorskej NHL. Na rozdiel od ostatnĂ˝ch KUiĂžRYNWRUĂŞFKNOXE\XYRÄ?QLD DĂĽIHEUXiUDSUtGHNDSLWiQ %RVWRQX%UXLQVXĂĽQDRWYRUHQLHKLHUĂ&#x201E;-HSUHQiVYHÄ?Ni ĂžHVĢĂĽHVDQiPWRSRGDULOR TakĂşto vĂ˝nimku nedostal ani kapitĂĄn kanadskej hokejovej reprezentĂĄcie,â&#x20AC;&#x153; uviedol prezident SOV FrantiĹĄek ChmelĂĄr.

SchvĂĄlili nominĂĄciu 5XVNpSUtPRUVNpVWUHGLVNR SULYtWD QD EXG~FL PHVLDF IHEUXiUD RGGR ĂŁSRUWRYFRY9DOQp]KURPDĂĽdenie SOV minulĂ˝ ĹĄtvrtok jednohlasne schvĂĄlilo nomiQiFLH.YDOLÂżNDĂžQpNULWpULi medzinĂĄrodnĂ˝ch ĹĄportovĂ˝ch IHGHUiFLtQD6ORYHQVNXVSÄ&#x17D;Ä&#x2013;D DGHSWRY-DQND*DQWQHURYiDNRĂžOHQND99629SRYHUHQiYHGHQtPĂŁWiEXDGHVLJQRYDQiYHG~FDYĂŞSUDY\ SUHGORĂĽLODQiYUKFHONRYpKR ]ORĂĽHQLDSOpQXNWRUpSRVWXSRYDORSRGÄ?DQRYHOL]RYDQĂŞFK VWDQRY]DSUtODPLQXOp-

KRURND&HONRYĂŞSRĂžHWĂžOHQRY629VDSR~SUDYH]QtĂĽLO z 82 na 74. NominĂĄciu schvaÄ?RYDOLOHQ]iVWXSFRYLDRO\PSLMVNĂŞFK ĂŁSRUWRY ĂžOHQRYLD NRPLVLHĂŁSRUWRYFRYĂžOHQND 0HG]LQiURGQpKRRO\PSLMVNpKRYĂŞERUX 029 'DQND%DUtekovĂĄ a vĂ˝konnĂ˝ vĂ˝bor SOV QDĂžHOHVSUH]LGHQWRP)UDQtiĹĄkom ChmelĂĄrom.

DefinitĂ­vna nominĂĄcia 2 GHÂżQLWtYQHM QRPLQiFLL sa rozhodne 27. januĂĄra na ]iYHUHĂžQRP]DVDGQXWt9ĂŞkonnĂŠho vĂ˝boru SOV, ktorĂ˝ P{ĂĽHVFKYiOLĢGRGDWRĂžQĂŞFK UHSUH]HQWDQWRYĂ&#x201E;=DWLDÄ?PiPH ĂŁSRUWRYFRYQRSHYQHYHUtPHĂĽHV~HĂŁWHÄ&#x2021;DOĂŁtNWRUtPDM~ĂŁDQFXYQDMEOLĂĽĂŁtFK GÄ&#x2013;RFKVSOQLĢNULWpULi0D[LPiOQ\SRĂžHWNRWYiUDFLHPX FHUHPRQLiOXE\VDPDOSRK\ERYDĢQD~URYQLDĂĽ ĂŁSRUWRYFRY3RWHĂŁtPDNDĂĽGi PHGDLODDYĂŁHWN\~VSHFK\QD KUDQLFLRVREQĂŞFKPRĂĽQRVWt ĂŁSRUWRYFRY%ROE\VRPUiG NHE\VD]RSDNRYDO9DQFRXYHU NGHVPHPDOLWULPHGDLO\DOH WDPWRERORYHÄ?PLRSWLPiOQH 1RYHUtPĂĽH]KUXEDQDWDNHM

6ORYHQVNiELDWORQLVWND$QDVWDVLD.X]PLQRYiSDWUtY6RĂžLNDĂŁSLUDQWNiPQDPHGDLO\)RWR7$65$3

~URYQLVDEXGHPHSRK\ERYDĢ piĂĄd v jednom roku (naposleDMY6RĂžLÂłXYLHGROJHQHUiO- G\Y=2+Y$OEHUWYLOOH Q\VHNUHWiU629-R]HI/LED D2+Y%DUFHORQH QDGYRMURĂžQpVWULHGDQpLQWHUYDO\DYSUtPoÄ?et ĂşÄ?astnĂ­kov SDGH6ORYHQVND]~ĂĽHQ~SUH8ĂĽWHUD]MH]UHMPpĂĽHY6RĂžL GRO\PSLMVN~SUtSUDYXQDY\ĂŁH VDSUHGVWDYtYLDFĂŁSRUWRYFRY QRPLQDĂžQHRYSO\YQLOLNYyW\ ako na prvĂ˝ch samostatnĂ˝ch novĂŠho ĹĄtĂĄtu. Na druhej strane =2+ DPHQHMDNR VORYHQVNp6RĂžLQHP{ĂĽHNRQQDSRVOHG\YURNX  NXURYDĢ9DQFRXYHUXDQLVR 7UHEDYĂŁDNY]LDĢGR~YDK\ ]PHQHQĂŞPLDYHÄ?NRU\VHMĂŁtĂĽH/LOOHKDPPHUEROSUHFKR- PLNYDOLÂżNDĂžQĂŞPLNULWpULDGRP]RV\VWpPXGYRFKRO\P- PLYO\ĂĽLDUVN\FKGLVFLSOtQDFK NHÄ&#x2021;ĂĽHSUHGĂŁW\UPLURNPLYĂŞPRVOTNĂ NOMINĂ CIA SOV DO SOÄ&#x152;I: SUDYXSRĂžWRPULDGQHUR]ĂŁtULOR alpskĂŠ lyĹžovanie (8): Petra VlhovĂĄ, Jana GantnerovĂĄ, Barbora LukĂĄÄ?ovĂĄ, GUXĂĽVWYRKRNHMLVWLHN Barbara KantorovĂĄ, KristĂ­na SaalovĂĄ, Adam Ĺ˝ampa, Matej Falat, Martin BendĂ­k akrobatickĂŠ lyĹžovanie (2): NatĂĄlia Ĺ lepeckĂĄ, Zuzana StromkovĂĄ Odmeny ĹĄportovcom beh na lyĹžiach (4): Alena ProchĂĄzkovĂĄ, Martin BajÄ?iÄ?ĂĄk, Peter MlynĂĄr, Daniela KotschovĂĄ 3OpQRPSUHĂŁOLDMRGPHQ\SUH biatlon (10): TomĂĄĹĄ Hasilla, Pavol Hurajt, Matej KazĂĄr, Miroslav MatiaĹĄko, ĂşspeĹĄnĂ˝ch reprezentantov, Martin OtÄ?enĂĄĹĄ, PaulĂ­na FialkovĂĄ, Jana GerekovĂĄ, Martina ChrapĂĄnovĂĄ, DNRLFKH[HNXWtYDSUHGORĂĽLOD Anastasia KuzminovĂĄ, TerĂŠzia PoliakovĂĄ YODQLQDDSUtORYRPYDOQRP krasokorÄ?uÄžovanie (1): Nicole RajiÄ?ovĂĄ ]KURPDĂĽGHQtNGHLFKDOHGHĹĄortrek (1): Tatiana BodĂłvĂĄ legĂĄti neschvĂĄlili pre nesĂşhokej (25): brankĂĄri - Peter Budaj, Jaroslav HalĂĄk, JĂĄn Laco, obrancovia - Ivan Baranka, KODVKRNHMRYHMVHNFLH=ODWt Dominik GraĹ&#x2C6;ĂĄk, Zdeno ChĂĄra, Martin MarinÄ?in, Andrej MeszĂĄroĹĄ, Andrej Sekera, PHGDLOLVWLYLQGLYLGXiOQ\FK Michal Sersen, Ä˝ubomĂ­r ViĹĄĹ&#x2C6;ovskĂ˝, ĂştoÄ?nĂ­ci - Milan BartoviÄ?, MariĂĄn GĂĄborĂ­k, Michal ĂŁSRUWRFKQD=2+Y6RĂžLD2+ HandzuĹĄ, Marcel Hossa, MariĂĄn Hossa, TomĂĄĹĄ JurÄ?o, TomĂĄĹĄ KopeckĂ˝, TomĂĄĹĄ Marcinko, Y5LRGH-DQHLURWDNGRMichel MiklĂ­k, Peter Ă&#x2013;lveckĂ˝, Richard PĂĄnik, TomĂĄĹĄ SurovĂ˝, TomĂĄĹĄ Tatar, TomĂĄĹĄ ZĂĄborskĂ˝ VWDQ~SUpPLHYRYĂŞĂŁNHWLsĂĄnkovanie (6): Jozef Ninis, Viera GbĂşrovĂĄ, MariĂĄn ZemanĂ­k, Jozef PetrulĂĄk, VtFHXU]DVWULHEUR]LQNDVXM~ Marek SolÄ?anskĂ˝, Karol StuchlĂĄk WLVtFD]DEURQ]HĂŁWHRGH-

VDĢWLVtFPHQHM629XGHOtRGPHQ\DMÄ&#x2021;DOĂŁtPĂŁSRUWRYFRP QDPLHVWH WLVtFWLVtFWLVtFWLVtFWLVtFHXU 9V~ĢDĂĽLDFKĂŁWDÂżHWYLDFĂžOHQQĂŞFKGUXĂĽVWLHYDSRViGRN GR SRĂžWXSUHWHNiURY YLQGLYLGXiOQ\FKĂŁSRUWRFKVD]DNDĂĽGpKRÄ&#x2021;DOĂŁLHKRĂŁSRUWRYFDSULSRĂžtWDNVWDQRYHQHMĂžLDVWNH Ä&#x2021;DOĂŁtFKSHUFHQWĂ˝OHQRYLD UHDOL]DĂžQĂŞFKWtPRYVLSULOHSĂŁLDPD[LPiOQHGRSHUFHQW ]YĂŞĂŁN\RGPLHQĂŁSRUWRYFRY 8 YLDFĂžOHQQĂŞFK GUXĂĽVWLHY VDYĂŞĂŁNDY\SRĂžtWD]R]iNODGQHMVXP\EH]SULSRĂžtWDQLD]D Ä&#x2021;DOĂŁLHKRĂžOHQD3ULNROHNWtYQ\FKĂŁSRUWRFKGRVWDQ~MHGQRWOLYtĂžOHQRYLDWtPX]D]ODWR SRWLVtFVWULHEURWLVtF DEURQ]WLVtFHXU1DÄ&#x2021;DOĂŁtFKPLHVWDFKMHNÄ?~Ăž XGHÄ?RYDQLDRGPLHQGHYlĢWLVtFĂŁHVĢWLVtFDĂŁW\ULWLVtFHXU 3UpPLDSUHĂžOHQRYUHDOL]DĂžQpKRWtPXMHQDY\ĂŁHYFHONRYHM YĂŞĂŁNHPD[LPiOQHSHUFHQW ]RGPHQ\GUXĂĽVWYD 7$65 EE


16

naše novinky

ŠPORT

ČADCA BOLA JEDEN DEŇ SRDCOM FUTBALOVÉHO SLOVENSKA obdivovať futbalové kúsky Ladislava Petráša, nechýbal Ľubo Faktor, Vlado Kinder, Stano Fišan, Laco Pecko, Július Šimon a ďalší. Za internacionálov Čadce nastúpili takí futbalisti ako Marián Klago, Peter Baník, Peter Polák či bratia Kullovci, Vlado Kučák, Vladislav Brisuda, Peter Škola a iní, na trénerské miesta sa posadili Pavol Král s Lacom Kolembusom.

V mestskej športovej hale Pratex v Čadci sa 27. decembra 2013 uskutočnilo atraktívne futbalové podujatie, na ktorom sa predstavila znova široká plejáda futbalistov, pôsobiacich nielen v domácich, ale aj zahraničných kluboch. Osemnásty ročník halového futbalového turnaja Štefanský pohár, ktorý je súčasne aj Memoriálom Milana Piteľa (14. roč.), sa po prvý raz hral na modrom povrchu Taraflex Sport M. Išlo o palubovku, ktorú na svoje duely využíva aj futsalový top tím z Českej republiky ERA-PACK Chrudim.

Martin Kuciak doviedol Jamír SK k zlatu

Desať firemných družstiev bolo rozdelených do dvoch skupín. A skupina: FC Vanesa, OVB Allfinanz, Zapo Marys Calcio, QuickSport a Travelstar; B skupina: Max Gastroinox, Jamír SK, Ragazzi, Benfica Gemm a Corgoň team. V celodennom maratóne sa odohralo 25 zápasov, padlo v nich 124 gólov. Diváci, ktorých sa tu opäť počas dňa „premlelo“ do dvoch tisíc, pozorne sledovali výkony hráčov a svojím povzbudzovaním ich hnali neustále dopredu. Finálový duel dvoch neporazených družstiev Jamír SK – Calcio tentoraz jednoznačne vyznel v prospech Jamír SK (5:2) a kolektív pána Studeného okolo Kuciaka a Novisedláka bral zlaté medaily a cenný putovný pohár.

Osemnásť rokov s vami

Mottom tohtoročných Čadčianskych futbalových Vianoc bola 18-ročná tradícia a tá by neexistovala bez partnerov. „Verte, slová v tomto prípade nestačia, veľké poďako-

Počúvli Adamca

Zľava Lobotka, Jendrišek, Merčiak a Michalík rozdávajú podpisy. Foto: Vladimír Adámek

vanie patrí všetkým, ktorí boli akýmkoľvek spôsobom nápomocní pred, počas i po turnaji. Dovolil by som si však vyjadriť špeciálne poďakovanie a úctu Petrovi Tatarkovi a Antonovi Blahovi, bez týchto pánov by Štefanský pohár tento rok len ťažko udržal vysoko nastavenú latku kvality a atraktivity. To isté platí a patrí garantovi podujatia Milanovi Gurovi,“ povedal Eduard Gábriš, hlavný organizátor.

Nechýbal ani prezident SFZ Ján Kováčik

V tomto období sa hrá po celom Slovensku mnoho rôznych turnajov, no ten čadčiansky patrí medzi najkvalitnejšie a najznámejšie. Ani tento rok nechýbala futbalová kvalita, osobnosti a zábava. Futbalistov prišiel povzbudiť aj prezident SFZ Ján Kováčik, viceprezident SFZ Karol Belaník, majiteľ MŠK Žilina Jozef Antošík, reprezentačný tréner U21 Ivan Galád, do Čadce zavítala aj trénerská ikona Milan Lešický. O renomé podujatia svedčí aj to, že ho prišli osobne pozdraviť ďalší vrcholní pred-

stavitelia SFZ – technický riaditeľ Ján Greguš, tvorca ISSF systému Ján Letko a marketingový riaditeľ Juraj Čurný.

Pomoc Paťke Kubištovej, zájazd na duel Arsenal Londýn – Manchester United

Diváci si mohli prezrieť zbierku futbalových dresov, šálov a ďalších cenných predmetov a tiež originál dres FC Barcelona s certifikátom a podpisom Lionela Messiho. Zbierkou sa prezentoval futbalový svetobežník Viktor Kríž. Na autogramiáde podpisy rozdávali: moderátor akcie a trojnásobný držiteľ ceny OTO Marcel Merčiak, Dušan Kuciak (Legia Varšava), Erik Jendrišek (Energia Cottbus), Stanislav Lobotka (Ajax Amsterdam). Podvečer halu v juhoamerických rytmoch rozozvučala bubenícka show orchestra Campana Batucada z Nitry. Vďaka tombole pocestuje výherca do Londýna, ďalší si odniesli vstupenky na All Starsgame či tablet a vyhliadkové lety. Uskutočnila sa dražba dresu Dušana Kuciaka a výťa-

žok – rovných 200 eur, odovzdal Jozef Maslák, šťastný majiteľ dresu, Jurajovi Kubištovi, bratovi Paťky, ktorej suma sčasti pomôže v náročnej liečbe so zákernou chorobou. Ďakujeme.

Laco Petráš s hetrikom

Jedným z vrcholov exhibície bol zápas reprezentácie internacionálov SR na čele s Jozefom Adamcom a Ladislavom Petrášom, ktorá si zmerala sily s internacionálmi Čadce. Diváci mohli

Čadčianske futbalové Vianoce po šiestykrát neboli len o seniorskej exhibícii. FK Čadca, ako jeden z organizátorov, bezprostredne po Novom roku nelenil a znova zorganizoval maratón mládežníckych turnajov doslova pre všetkých! Hrali prípravky, žiaci i dorastenci, rovnakú palubovku, na ktorej sa hral aj Štefanský pohár, si vyskúšalo od 3. do 6. januára viac ako 500 mládežníkov! Jozef Adamec to v jednom z rozhovorov zdôraznil už 27. 12., Čadčania boli pripravení a počúvli. Štefanský pohár je oslavou futbalu a motiváciou pre všetkých. (eg)

Zľava prezident SFZ Ján Kováčik a primátor Čadce Milan Gura. Foto: archív M.G.

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Čadca, náklad 9 300 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu

Nca 01 2014 web  
Nca 01 2014 web  
Advertisement