Page 1

245000 ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem v Bratislave

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

Ročník: I. číslo 4/2014 Dátum vydania: 3. 4. 2014

Bratislava III

Farmárske trhy

Nebezpečné miesta

Zelenosivý most

Bratislava pobeží

str. 2 Každú sobotu od apríla do novembra budú v Rači farmárske trhy. Ponúknu rôzne tovary za dostupné ceny, s dôrazom na čerstvosť a kvalitu.

str. 3 Nebezpečných miest pre chodcov, cyklistov i vodičov je veľa. Prinášame výber miest v Novom Meste, kde treba zvýšiť opatrnosť.

str. 4 Nová oceľová konštrukcia Starého mosta bude mať zelenosivú farbu. Koncom marca rozhodli o tom bratislavskí poslanci.

str. 15 Prvý aprílový víkend bude patriť bežcom. Na Bratislavskom maratóne ich očakávajú 8 500. Novinkou je zmena trate i maratónsky pas.

ANDREJ KISKA VÍŤAZOM PREZIDENTSKÝCH VOLIEB Víťazom druhého kola prezidentských volieb sa stal Andrej Kiska, ktorého volilo 59,38 percenta ľudí. Jeho protikandidát Robert Fico získal podporu 40,61 percenta voličov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia (ÚVK).

Voľby Slovensko Bratislavský kraj mesto Bratislava Bratislava III

Účasť 50,48 % 58,80 % 59,69 % 62,04 %

A. Kiska 59,38 % 73,00 % 74,16 % 72,32 %

R. Fico 40,61 % 27,00 % 25,83 % 27,67 %

Zdroj: Štatistický úrad SR

V absolútnych číslach volilo A. Kisku na Slovensku 1 307 065 a R. Fica 893 841 obyvateľov. Volebná účasť dosiahla 50,48 percenta. Voliči vhodili do

urny 2 223 812 hlasovacích lístkov. Platných bolo 98,96 percenta (2 200 906), neplatných bolo 23 806 hlasovacích lístkov.

Vyššia volebná účasť bola v mestách, pričom najvyššia účasť bola vo volebnom obvode Senec, kde dosiahla

60,88 percenta. Naopak, najnižšia volebná účasť bola vo volebnom obvode Trebišov 38,78 percenta. „Z pohľadu ministerstva vnútra voľby prebehli pokojne a nerušene. Priebeh voľby nebol ničím narušený,“ uviedla zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.Andrej Kiska sa ujme funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi. (red), TASR, foto: TASR


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

KRÁTKE SPRÁVY

2

ZBER ŠKODLIVÉHO ODPADU

Jarný zber domového odpadu v Novom Meste bude 12. apríla. Látky s obsahom škodlivín, oleje, farby, lepidlá, rozpúšťadlá a pod. je možné dopraviť v riadne uzavretých pevných obaloch do areálu EKO-VPS na Račiansku ulicu 28 v čase od 8.00 do 10.00 hod. Do zberu možno priniesť aj odpad obsahujúci ortuť, vyradené elektrospotrebiče (žehličky, počítače, mixéry, televízory.), ale aj akumulátory, batérie, chladničky a mrazničky.

JARNÁ DERATIZÁCIA Novomestská samospráva naplánovala od 1. apríla do 15. mája celoplošnú deratizáciu. Hlodavce prenášajú viaceré ochorenia. Často ohrozujú zdravie občanov. Cieľom deratizácie je zregulovať počet živočíšnych škodcov, a tak predísť riziku nákazy. Pravidelná likvidácia týchto hlodavcov má zabrániť ich množeniu sa a premiestňovaniu.

BRIGÁDA VO VAJNOROCH Vo Vajnoroch mali 29. marca celoobecnú brigádu. Akcia, počas ktorej si „Vajnoráci“ skrášľovali svoju mestskú časť, sa začala o 9.00 hod. v Parku pod Lipami. Naplánované bolo jarné upratovanie ulíc a čistenie chodníkov od pouličného odpadu. Týmto spôsobom pomohli aktívni obyvatelia, ktorí sa do čistiacej akcie zapojili, upraviť verejné priestranstvo Vajnôr.

BEŽECKÉ PRETEKY V RAČI Rača pripravuje 24. apríla tretí ročník Račianskeho polmaratónu. Preteky so štartom na Námestí Andreja Hlinku budú pokračovať po asfaltových a poľných cestách s cieľom vo Svätom Jure. Súčasťou podujatia bude aj tzv. Račianska desiatka a detské behy. Bežci budú rozdelení podľa veku do príslušnej kategórie. Prihlásiť sa je možné online do 23. apríla, ale aj priamo v deň pretekov. Počas polmaratónu bude pre súťažiacich zabezpečené občerstvenie.

FARMÁRSKE TRHY V RAČI Od apríla budú v Rači každú sobotu farmárske trhy. Po Zvolene, Prievidzi, Žiline, Martine, Poprade a Liptovskom Mikuláši sa tak Rača stane ďalším dejiskom tejto obľúbenej tradície. Mestská časť Rača pripravuje farmárske trhy s tradičnými slovenskými produktmi a domácimi výrobkami. Farmárske trhy sa budú konať od apríla do novembra, každú sobotu od 8.00 do 14.00 hod. Záujemcovia si môžu prísť vybrať a nakúpiť zo širokej ponuky sezónneho tovaru pred Nemecký kultúrny dom.

Kvalitné, čerstvé a naše Cieľom trhov je poukázať na jedinečnosť slovenských výrobkov, uprednostniť ich pred dovážaným tovarom, a taktiež podporiť malých výrobcov. Farmárske trhy majú slúžiť ako predajné miesto pre poľnohospodárov. Organizá-

tor sľubuje, že všetky predávané výrobky sú pestované, chované, nakladané, údené, alebo inak pripravené priamo našimi výrobcami. Na trhu sa bude dať zakúpiť najrôznejší tovar za dostupnejšie ceny. Dôraz sa kladie na čerstvosť a kvalitu ponúkaných potravín. Mliečne výrobky, domáce koláče a cestoviny, ovocie, zelenina, bylinky aj koreniny, čerstvé pečivo, včelie produkty, či mäsové výrobky - to všetko budú pre občanov ponúkať trhy v Rači. Taktiež nebudú

chýbať ani remeslá, ručne vyrábané dekorácie, či bio produkty.

Atmosféra chutí a vôní „Jedným z cieľov trhov je ukázať, že netreba dovážať to, čo máme možnosť si vyrobiť sami. Trhy sú alternatívou, miestom plným jedinečných chutí, vôní a farieb. Priamy predaj zároveň farmárom dáva šancu lepšie prežiť,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský. (ng)

KNIŽNIČKY SA VRÁTIA DO NOVÉHO MESTA

VÝDAJŇU PRESŤAHOVALI

Aj toto leto budú môcť Novomešťania relaxovať na Kuchajde či v parku na Račianskom mýte s knihou v ruke. Mestská časť v týchto areáloch nainštaluje malé knižnice v tvare búdky. Požičiavanie kníh bude bezplatné.

Sociálna výdajňa v Rači sa presťahovala do nového priestoru na Námestí Andreja Hlinku. Výdajňa pre sociálne slabších obyvateľov sa otvorila po tretíkrát 27. marca od 10.00 do 12.00 hod. Doteraz si ľudia pre balíčky potravín chodili do račianskej tržnice, nový priestor sociálnej výdajne však ponúka väčšie súkromie. Priestor na Námestí A. Hlinku dal račiansky úrad vynoviť a vymaľovať, pribudnú regále, chladiace aj mraziace boxy. Sociálne oddelenie eviduje 70 žiadostí o balíček zo sociálnej výdajne. Podmienkou prevzatia balíčka je trvalý pobyt na území Rače a dôchodok nepresahujúci 300 eur. Záujemcovia sa môžu registrovať na sociálnom oddelení MÚ, Kubačova 21 alebo na: http://www.raca.sk/aktuality/new-detail-189/

Novomestská samospráva bude vďaka pozitívnym ohlasom od obyvateľov pokračovať v projekte s názvom „Letné čítanie“. Dve malé knižnice v tvare búdok sa plánujú otvoriť na Kuchajde, jednu nainštalujú v parku na Račianskom mýte. Knižnica Bratislava-Nové Mesto poskytne do knižničiek zaujímavé literárne publikácie, ktoré si čitatelia budú môcť požičať bezplatne.

Príjemný oddych (ng), MÚ Rača

Trhy ponúknu potraviny aj dekorácie. Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

Kreatívny projekt rozbehla mestská časť Nové Mesto minulý rok. Jeho cieľom je zvý-

Pracovníci EKO–podniku VPS dokončujú výrobu knižničiek v tvare búdky. Foto: http://banm.sk

šiť záujem občanov o knihu a prispievať k pohodlnému oddychu. Ide o bezplatné vypožičanie knižiek rôznych žánrov z malých knižničiek, ktoré boli počas vlaňajšieho leta umiestnené v parku na Račianskom mýte a aj v areáli jazera Kuchajda. Knižnice na čítanie ponúkali rozmanité diela: romány, náučnú literatúru, ale aj detské knižky. Taktiež nechý-

bali ani časopisy. Na prírodnom kúpalisku Kuchajda si záujemcovia mohli publikácie vypožičať v čase od 8.00 do 20.00 hod. Knižnica bola umiestená v blízkosti amfiteátra a v parku na „Račku“ neďaleko hojdačiek. Tu bola obyvateľom k dispozícii od 10.00 do 20.00 hod. (ng)


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

3

NEBEZPEČNÉ DOPRAVNÉ MIESTA V NOVOM MESTE

Račianske mýto je jedným z najkľúčovejších prestupných uzlov mestskej hromadnej dopravy.

Nebezpečných miest pre chodcov, cyklistov i vodičov je v Bratislave veľa. Nebezpečné sú najčastejšie z dôvodu zlého označenia priechodu, chýbajúcich alebo nefungujúcich semaforov či zlého vyriešenia dopravy. Prinášame výber miest a oblastí v mestskej časti Nové Mesto, pri ktorých by mali obyvatelia zvýšiť svoju pozornosť a opatrnosť. Chodci i vodiči by sa mali správať obozretne v každej situácii, či už ide o overené alebo neoverené miesto, pretože menších nebezpečných miest je podstatne viac, ako tých, na ktoré teraz upozorňujeme.

Kontroverzné prejazdy pri Mladej Garde a Sliačskej ulici

O prejazde cez električkovú trať lokalizovanom pri internáte Mladá Garda sa už napísalo veľa. Po vážnej nehode električky s automobilom v roku 2013 tento prejazd, so zreteľom na 13 ďalších nehôd s električkami v rokoch 2011-2012, uzatvorili na začiatku tohto roka.

Osadené boli stĺpiky, ktoré zamedzujú prístup do prejazdu. Mestská časť Rača však s uzatvorením prejazdu nesúhlasila a mestu Bratislava adresovala otvorený list s dôvodmi argumentujúcimi jeho obnovenie. Hlavným dôvodom je údajné vytvorenie ešte rizikovejšieho prejazdu pri Sliačskej ulici, ktorý môže byť rovnako nebezpečný pre nehody, ako prejazd pri internáte. V úseku celej Račianskej, najmä počas špičiek, sa treba správať rozvážne a obozretne.

Nešťastný úsek Lakeside Park – Polus City Center

V oblasti pri Kuchajde, v okolí Lakeside Parku a Polus City Centra, sa nenachádza iba jedno nebezpečné miesto. Pre chodcov je podľa viacerých ohlasov značne nebezpečná práve križovatka Tomášikovej a Vajnorskej ulice pri Lakeside Parku. Nie je totiž vybavená dostatočne bezpečnou svetelnou signalizáciou, a to najmä na úkor chodcov. Autá idúce zo zákruty na Vajnorskej dostanú zelenú v tom istom čase ako chodci na prie-

Pre chodcov je značne nebezpečná križovatka Tomášikovej a Vajnorskej ulice pri Lakeside Parku. chode pri Lakeside Parku, avšak nemajú absolútne žiadny výhľad na cestu, na ktorú odbáčajú. Výsledkom toho je niekedy doslova boj chodcov o holý život na tomto priechode. Ďalšou hrozbou je vozovka na Vajnorskej ulici smerom k Polus City Centru, ktorá

je taká rozbitá a zvlnená, že chodci musia využívať cestný pruh. To vyvoláva napäté situácie medzi chodcami a vodičmi, pre ktorých poškodená vozovka taktiež nie je ničím príjemným.

Dobrodružstvá chodcov na Račianskom mýte

Račianske mýto predstavuje jeden z najkľúčovejších prestupných uzlov mestskej hromadnej dopravy. Avšak v špičkách niekedy priestorovo neznesie nápor cestujúcich – chodcov, a to najmä pri prestupe z električky na autobus. Obrovské množstvo ľudí,

Pri Mladej Garde sú osadené stĺpiky, ktoré zamedzujú prístup do prejazdu.

ktoré chce prejsť veľakrát po viacerých priechodoch pre chodcov, musí prejsť taktiež cez električkové koľajnice. Veľakrát si ani nevšimnú, že autá a električky idúce sprava už majú zelenú. Toto je len jeden príklad z mnohých, aké je niekedy komplikované dostať sa na Račianskom mýte z jednej zastávky na druhú. Preto je potrebné, aby chodci zvýšili pozornosť pri prechádzaní cez priechody, a taktiež aby vodiči boli viac obozretní a ohľaduplní voči chodcom. Text a foto: (dj)


naše novinky

SPEKTRUM

AKO SLÁVITE VEĽKÚ NOC?

ANKETA

4

MESTO OTVORILO BEŽECKÚ SEZÓNU

Kresťania prežívajú od Popolcovej stredy do Veľkého piatku pôst, ktorý slúži ako príprava na veľkonočné obdobie aj na najväčší kresťanský sviatok – Veľkú noc. Pýtali sme sa, aké zvyky a tradície si zachovávate, ako sa na veľkonočné sviatky pripravujete a či dodržiavate pôst. Valéria, (18): Moja rodina počas Veľkej noci zachováva skoro všetky typicky dedinské zvyky. Jarné upratovanie a práce v záhrade partia práve k aktivitám predsviatočného charakteru. Nesmie chýbať ani výzdoba v dome - háčkované vajíčka, farebné stužky a iné dekorácie. Tento rok sa pripravujem svedomitejšie ako obvykle. Dala som si pár predsavzatí, ktoré sa viažu k mojim blízkym a vzťahu k sebe, aj k Bohu. Toto obdobie je pre mňa najkrajším v roku, pretože práve počas Veľkej noci ma vždy niečo nové očarí.

Vladimír, (39): S Veľkou nocou sa mi spája jar, kvety a krásne vykvitnutá záhrada. S prípravami veľa starostí nemám. Mojou úlohou spolu so synom je pripraviť si korbáče na šibačku. Chodíme po celej dedine, hľadáme vŕbu, aby sme si natrhali prúty, a potom pletieme korbáče. V pôste sa snažím jesť menej mastných jedál. Na Veľký piatok chodím pravidelne s rodinou na pešiu púť do Marianky. Filip, (19): Keď sa povie Veľká noc, ako prvé mi napadne polievačka a sladkosti. U mňa sa ale šibačka myslí skôr oblievačka. Cez tieto sviatky vždy zvyknem navštevovať rodinu a zájsť aj do Tatier. Cez pôst si zväčša dám nejaké predsavzatie, ktoré sa potom snažím dodržať.

Anastázia, (71): Na sviatky Veľkej noci sa pripravujem pôstom, ktorý dodržiavam. Môj zvyk je, že chodím do kostola na krížovú cestu. Na Zelený štvrtok varím vždy symbolicky špenát a v sobotu ideme na vzkriesenie. Napečiem chutné koláče a pripravím údené mäso. Veľkonočný pondelok býva mokrý. Čakám šibačov - mojich vnukov. Text a foto: Noemi Gieratová

Ilustračné foto: archív TASR/Štefan Puškáš

Mestská samospráva otvorila v nedeľu 30. marca bežeckú sezónu Beh si ty! na Partizánskej lúke. Okrem tradičných bežeckých súťaží čakala návštevníkov aj novinka v podobe behu po blate cez prekážky Mud Run. Hlavné mesto celoročne organizuje množstvo projektov a akcií na podporu zdravého životného štýlu, športu a pohybu v prírode či voľnočasových aktivít. Neodmysliteľnou súčasťou sú bežecké podujatia, ktoré každým rokom získavajú na popularite a medzi Bratislavčanmi sa tešia stále väčšiemu záujmu.

Sedem súťažných kategórií

Celkovo bolo pre bežcov pripravených sedem súťažných kategórií: ženy na 10 km, muži na 10 km, ženy na 6 km, muži na 6 km, muži Mud run, ženy Mud run a deti do desať rokov. Pri klasickom behu ide o meraný tréning, na ktorom si po zime bežci otestovali svoju kondíciu pred blížiacimi sa bežeckými podujatiami.

Zábavná zablatená novinka

Trať tohto behu vedie po certifikovanej Polmaratónovej trati, ktorú denne využíva široká bežecká komunita. Mud Run je zasa cross country beh cez umelo vytvorené prekážky,

ktorý by mal byť najmä o zábave, prekonaní seba samého a o nezabudnuteľnom zážitku. Pre malých bežcov do desať rokov pripravili lesný beh na 500 metrov. Samotnému odštartovaniu predchádzala spoločná rozcvička pod vedením trénera. Následne o 9.50 hod. štartovali deti, štartovný výstrel pre cestný beh zaznel o 10.00 hod. a pre päť kilometrový prekážkový beh o 10.10 hod. Ocenení boli prví traja bežci v každej kategórii, malý darček však dostal každý bežec. Minulý rok si prišlo zabehať viac ako 200 bežcov. Bližšie informácie sú na webovej stránke podujatia www.behsity.sk. www.bratislava.sk

STARÝ MOST BUDE ZELENOSIVÝ Nová oceľová konštrukcia Starého mosta bude mať zeleno-sivú farbu. Koncom marca to schválili bratislavskí poslanci. Zeleno-sivá alternatíva zvíťazila aj v hlasovaní medzi Bratislavčanmi. Zastupiteľstvo zároveň odsúhlasilo, že časti pôvodnej konštrukcie pošle Bratislava obciam na východe Slovenska. Do ankety, ktorú mesto na svojom webe odštartovalo koncom januára, prišlo počas troch týždňov 4 540 platných hlasov. Zeleno-sivá kombinácia získala 2 452 hlasov. Bratislavčania mohli hlasovať ešte

Vizualizácia: www.bratislava.sk

za sivú (1 171 hlasov) alebo zelenú farbu (817 hlasov). Starý most je jednou z charakteristických súčastí obrazu mesta od roku 1889.

Po novom by mal byť klenutý, v strede vyšší ako na okrajoch. TASR


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

5

RAČA OCENILA SVOJE OSOBNOSTI V Rači sa odovzdávalo Račianske srdce. Výročné ocenenia odovzdáva mestská časť svojim obyvateľom za hodnotný a pozoruhodný prínos v prospech obce. V Nemeckom kultúrnom dome sa 17. marca konala slávnosť pri príležitosti udeľovania výročných ocenení Račianske srdce. Doteraz ocenenie získalo 189 Račanov, najnovšie k nim pribudli ďalší piati. Medzi novými držiteľmi je Ľudmila Kiselková, ktorá sa dlhé roky bezplatne venuje predcvičovaniu žien na Rendézi, hokejista Ján Lipiansky, ktorý je momentálne asistentom hlavného trénera v HC Slovan, Peter Khandl za dlhoročné bezpríspevkové darcovstvo krvi, Marián Šereda za dlhoročné vedenie stolnotenisového klubu ŠK Mostex Rača a Bartolomej Rusina za

celoživotný prínos v oblasti vrcholovej atletiky.

Výnimoční jedinci

Rača si svoje osobnosti váži, čo dokazuje i ocenenie Račianske srdce, ktorého história sa začala písať už v roku 1999. Ocenení sú výnimoční jedinci, ktorých cieľom a poslaním je zachrániť charakter mestskej časti, ktorým život navôkol nie je ľahostajný a snažia sa svoju mestskú časť zviditeľniť. Ide najmä o morálne ocenenie výnimočných Račanov, hoci je spojené aj s finančnou odmenou. Laureátom Račianskeho srdca „záleží najmä na tom, aby bolo budúcim generáciám čo odovzdávať,“ uviedol jeden z ocenených. Osobnosti ocenené Račianskym srdcom 2013. Foto: archív MÚ Rača.

Ocenili najmä športovcov

„Som veľmi rád, že znova môžeme udeliť cenu Račianske srdce tým, ktorí sa v rôznych oblastiach významnou

mierou podieľali na skvalitnení života v Rači. Tento rok máme väčšinu ocenených z prostredia športu, čo mňa osobne veľmi teší. Zároveň

som rád, že v hľadisku vidím ocenených aj z minulých rokov, týmto im chcem vyjadriť úctu a vďaku, že prišli podporiť aj svojich nových

kolegov,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský. Alena Barth

„Zabuchla som sa. Do Asistenčných služieb SPP.“ Prejdite teraz na Dve Energie od SPP a pribalíme ich aj vám. Spojte si odber plynu s elektrinou. Pri zmluve na 2 roky získate: ∞ elektrinu so zľavou 8 % až na 12 mesiacov ∞ asistenčné služby s nonstop havarijnou linkou pre rôzne poistné udalosti v domácnosti – vždy až do 150 € – prvý rok zadarmo, druhý len za 0,30 € na mesiac Jednoducho kliknite na web alebo zavolajte. Zákaznícka linka SPP 0850 111 363

NBA 2326/14

www.spp.sk

07875 print sirka 206x136 katolicke.indd 1

27.3.2014 8:30


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

675$1$7,30È0('26ġ 32/,7,&.(-35(79È5.< Strana TIP musí konštatovať, že sme na Slovensku zaregistrovali zasa jeden účelový zlepenec, veľkolepo prezentovaný ako „historické ústavodarné politické partnerstvo“. 9VNXWRþQRVWLVD.'+YUKORGRUR]WLDKQXWHMYROHEQHM QiUXþHYOiGQXFHKR6PHUX DMHRFKRWQpNRODERURYDĢQD þRPNRĐYHNOHQDE\]DEUiQLORFKURQLFNpPXNRODSVXVYRMLFKLGHRORJLFNRPRFHQVNêFK DPEtFLt7RYãHWNRVDGHMH YþDVHNHćPRGHUQêVYHW XåNUiþD~SOQHQLHNDPLQDP D]iVDGQHRGPLHWDDN~NRĐYHNGLVNULPLQiFLX=DUHJLVWURYDQtPWDNpKRWRLQWtPQHKR Ä~VWDYRGDUQpKR SDUWQHUVWYD³GRVDKXMHQD6ORYHQVNXSROLWLFNiSUHWYiUNDVYRM YUFKRO %XGHWUSNpSR]RURYDĢDNR WtWR Ä~VWDYRGDUQt SDUWQHUL³EXG~]DNDåG~FHQXSRNU\WHFN\SULSUDYRYDĢćDOãLX GLVNULPLQiFLXPHQãLQRYêFK VNXStQSRG]iYRMRP]GDQOLYR

~SULPQpKRSRYêãHQLD]iNRQDQDHãWHY\ããt]iNRQ -HSUHWRQDãRXSRYLQQRVĢRX SRXNi]DĢQDYãHWN\]iYDåQp VNXWRþQRVWLNWRUpWiWR~þHORYiGRKRGD6PHUXD.'+ SULQiãD $NVWULNWQêPPRGHORPURGLQ\SRGĐD~VWDYQpKR]iNRQDVDVWDQH]Yl]RNPXåD D åHQ\ NWR SRWRP RFKUiQLVORERGQpPDWN\YGRY\ DYGRYFRYUR]YHGHQpSiU\ SUtSDGQHSiU\NWRUpFKF~ VSROXåLĢDMEH]VYDGREQpKR ]Yl]NX"%XG~YãHWFLWtWRþOHQRYLDDNHMVLÄQHWUDGLþQHMURGLQ\³XåPHQHMSUiYQLSUHG ~VWDYQêP]iNRQRPDNR]RVREiãHQêPXåLåHQD"7HQWR ~VWDYQê]iNRQRURGLQHSRVWDYt]Yl]RNPXåDDåHQ\Y\VRNRQDSLHGHVWiOQDGYãHWN\ WLHWRPRåQRVWLNWRUpEHåQH åLYRWSULQiãDDGRJPDWLFN\ ]DWYiUDRþLQDGH[LVWHQFLRX DMPLQRULWQêFKY]ĢDKRYNWRUpPHG]LQDPLH[LVWXM~6WUNDĢKODYXGRSLHVNXDWYiULĢ VDGRQHNRQHþQDåHQD6ORYHQVNXQHH[LVWXM~DMKRPRVH[XiOQHSiU\DWDNWLHåGHWL

Y\UDVWDM~FHYWRPWRSURVWUHGtMHSUHMDYRPYUFKROQHMDURJDQFLHSROLWLFNHMPRFL 9WHMWRFKYtOLE\VPHVLYãHWFLPDOLSRORåLĢRWi]NXþLQD 6ORYHQVNXQDR]DMHãWHQHGR]UHOþDVQD]PHQ\YWHMWR REODVWLWDNDNRWRVREURYVNRXVHEDLVWRWRXSUH]HQWXM~ OtGULWDNPHUYãHWNêFKSROLWLFNêFKVWUiQ"7HQWRSUHP\VOHQêNRPSORWMHMDVQRXYê]YRX SUHþR]DþDĢNRQHþQHLQLFLRYDĢWDNpSUiYQH]PHQ\DE\ ~URYHĖ]iNRQRYDMSUHPLQRULWQpVNXSLQ\QD6ORYHQVNX GRVLDKODSULQDMPHQãRPGQR HXUySVNHKRSULHPHUX6WUDQD7,3XUþLWHQHKRGOiURELĢ]RGVWUiQHQLDGLVNULPLQiFLHWêFKWRVNXStQåLDGHQ PHJDERGVYRMKRSROLWLFNpKR SURJUDPXDOHMHGQR]QDþQH VDVWDYLD]DY\ULHãHQLHWRKWRSUREOpPXPLQLPiOQHQD OHJLVODWtYQHM~URYQLýHVNHM UHSXEOLN\ $QHWD%GL NDQGLGiWNDVWUDQ\7,3QD HXURSRVODQFDDYHG~FDRGERUQHM VNXSLQ\SUHRWi]N\PHQãtQD/*%7,

Aneta Büdi

KAŽDÝ PREZIDENT BY UKAZUJE SA, ŽE A. KISKA MAL BYŤ LEPŠÍ AKO NEBUDE LEN PODPISOVAČOM JEHO PREDCHODCA VLÁDNYCH NÁVRHOV 3R Y\NRQDQt YROHEQpKR DNWXYRYROHEQRPRNUVNX YSULHVWRURFK8QLYHU]LW\YHWHULQiUQHKROHNiUVWYDDIDUPiFLHWRXYLHGROEêYDOêSUH]LGHQW655XGROI6FKXVWHU Ä.DåGêSUH]LGHQWPiVYRMXHWDSXYNWRUHMQDVWXSXMH9åG\V~LQpSRGPLHQN\ 0\VPHERMRYDOLRYVWXSGR (XUySVNHM~QLHD1$72WHUD]MHLQiHNRQRPLFNiDPHG]LQiURGQiVLWXiFLD³GRGDO 6FKXVWHU3UH]LGHQWE\YãDN SRGĐDQHKRPDOE\ĢSULSUDYHQêQDYêNRQIXQNFLHDE\ VDQHPXVHOXþLĢDOHDE\PRKRORGSUYpKRGĖDQDSOQR]DþDĢSUDFRYDĢ 7H[WDIRWR7$65

Slušný a presvedčivý príbeh vie poraziť sociálnu demagógiu. To je odkaz, ktorý podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára priniesli výsledky prezidentských volieb a víťazstvo Andreja Kisku.

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster.

6OXãQêDSUHVYHGþLYêSUtEHK YLHSRUD]LĢVRFLiOQXGHPDJyJLX7RMHRGND]NWRUêSRGĐDSUHGVHGXVWUDQ\0RVW+tG %pOX%XJiUDSULQLHVOLYêVOHGN\SUH]LGHQWVNêFKYROLHEDYtĢD]VWYR$QGUHMD.LVNX Ä'UXKêPRGND]RPYROLHE MH WR åH REþDQLD RGPLHWOL NRQFHQWUiFLXPRFLYUXNiFK MHGQHMVWUDQ\³XYLHGRO%XJiU QDGQHãQRPEUt¿QJXQDNWRURPVSRGSUHGVHGRPVWUDQ\ /iV]OyP6RO\PRVRPKRGQRWLOLGUXKpNRORSUH]LGHQWVNêFKYROLHE%XJiUY\]GYL-

KRODMY\ããLXYROHEQ~~þDVĢ Ä8Ni]DOR VD åH DN MH REþDQYFHQWUH]iXMPXSUHMDYt Y\ããLXDNWLYLWXSULYRĐEiFK³ VNRQãWDWRYDOSUHGVHGD0RVWX+tG9RVREH$QGUHMD.LVNXYLGt%XJiUþORYHNDNWRUêEXGHY\XåtYDĢVYRMPDQGiW YSURVSHFKSRVLOQHQLDGHPRNUDFLHÄ'{OHåLWpMHDMWRåHWR QHEXGHOHQSRGSLVRYDþYOiGQ\FKQiYUKRY³GRGDO %pOD%XJiUVDY\MDGULOWLHå NYê]YDPQDGHPLVLXSUHGVHGXYOiG\5REHUWD)LFDVNWRUêP SULãOD QHSDUODPHQWQi

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

129$%XJiUWRR]QDþLO]D SRPêOHQp³1HFKFHPH)LFRYX GHPLVLXY\YRODORE\WRQHLVWRWXNWRU~6ORYHQVNRQHSRWUHEXMH³SRYHGDO%XJiU 7H[WDIRWR7$65


Ä?Ă­slo 4/2014

SPRAVODAJSTVO RELAX

7

129ĂŠ035(=,'(172065 6$67$1($1'5(-.,6.$ VĂ­ĹĽazom druhĂŠho kola prezidentskĂ˝ch volieb sa stal Andrej Kiska, ktorĂŠho volilo 59,38 percenta ÄžudĂ­. Jeho protikandidĂĄt Robert Fico zĂ­skal podporu 40,61 percenta voliÄ?ov. Andrej Kiska sa ujme funkcie prezidenta SR zloĹženĂ­m sÄžubu. SkladaĹĽ ho bude 15. jĂşna, keÄ? sa skonÄ?Ă­ funkÄ?nĂŠ obdobie sĂşÄ?asnej hlave ĹĄtĂĄtu Ivanovi GaĹĄparoviÄ?ovi.

Profil Andreja Kisku 9tĢD]SUH]LGHQWVNĂŞFKYROLHE VDQDURGLOIHEUXiUD Y3RSUDGH9\ĂŁWXGRYDO(OHNWURWHFKQLFN~IDNXOWX6ORYHQVNHMY\VRNHMĂŁNRO\WHFKQLFNHM 69â7GQHV678 Y%UDWLVODYH3RXNRQĂžHQtĂŁW~GLDSUDFRYDODNRSURMHNWDQWYVSRORĂžQRVWL1DIWRSURMHNWY3RSUDGH 9URNXRGLĂŁLHOVN~ĂŁDĢ ãĢDVWLHGR86$VSOiQRPQDWUYDORVDWDPXVDGLĢ3RURNX DSROVDYĂŁDNYUiWLOQD6ORYHQVNRVYHÄ?NRXFKXĢRXSRGQLNDĢ =DORĂĽLOVYRMXSUY~VSRORĂžQRVĢ NWRUiVD]DREHUDODGRYR]RP YHÄ?NRREFKRGRPDPDORREFKRGRPVRĂŁSHUNDPLDSULĂŁLHO

RYĂŁHWN\VYRMH~VSRU\ 2GURNXSRVWXSQHVSROX]DNODGDOVSOiWNRYpVSRORĂžQRVWL 7DWUDFUHGLW7ULDQJHODQHVN{U DM4XDWURNWRUpYLHGRODVSUDYRYDOVSROXVEUDWRP9URNX N~SLODWLHWRVSRORĂžQRVWL 9Ă&#x2019;%EDQNDD]O~ĂžLODLFKSRG Qi]RY&RQVXPHU)LQDQFH+ROGLQJNGH$QGUHM.LVNDS{VRELOGRURNXDNRĂžOHQSUHGVWDYHQVWYDWHMWRVSRORĂžQRVWL 1H]LVNRY~RUJDQL]iFLX'REUĂŞ$QMHO]DORĂĽLO$QGUHM.LVNDYURNXVSULDWHÄ?RP &KDULWDWtYQDRUJDQL]iFLD'REUĂŞ$QMHOSRPiKDSUDYLGHOQĂŞPLPHVDĂžQĂŞPLÂżQDQĂžQĂŞPL SUtVSHYNDPLURGLQiPVGHĢ-

Â&#x201E; Robert Fico Â&#x201E; Andrej Kiska

KandidĂĄt, ktorĂ˝ zĂ­skal QDMY\ĂŁĂŁtSRĂžHWKODVRYYREYRGH

PLNWRUpVDYLQRX]iYDĂĽQpKR ĂĽLYRWRKUR]XM~FHKRRFKRUHQLD GRVWDOLGRĢDĂĽNHMÂżQDQĂžQHMVLWXiFLH3{VRELOYQHMDNRSUHGVHGDVSUiYQHMUDG\GRPiMD NHÄ&#x2021;VDIXQNFLHY]GDO 2GM~QDKRQDWRPWRSRV WHQDKUDGLODPDQĂĽHOND0DUWL-

QD.LVNRYi9URNX]DORüLORUJDQL]iFLX'REUê$QMHO DMYýHVNHMUHSXEOLNH .LVNDMHDXWRURPSXEOLNiFLt 9H]PLüLYRWGRVYRMLFKU~N D&HVWDPDQDüpUD]SHNODDOHER$NRURELĢFKDULWX~VSHãQH DVRVUGFRP

9URNX]tVNDORGSUHGSODWLWHÄ?RYWĂŞĂĽGHQQtND7UHQG RFHQHQLH0DQDĂĽpUURNDDMH GUĂĽLWHÄ?RPRFHQHQLD.ULĂŁWiÄ?RYpNUtGOR]DURNYNDWHJyULLÂżODQWURSLD 7$65 EE

BUDE STà Ť ZA KAĹ˝DĂ?M SLUĹ NĂ?M Ä&#x152;LOVEKOM Ako prezident vrĂĄtim dĂ´veru v prezidentskĂ˝ Ăşrad. Do tohto boja som vchĂĄdzal kvĂ´li ÄžuÄ?om naĹĄej krajiny a svoj sÄžub splnĂ­m. Budem stĂĄĹĽ za ÄžuÄ?mi, za kaĹždĂ˝m sluĹĄnĂ˝m Ä?lovekom naĹĄej krajiny. Na svojej prvej tlaÄ?ovej konferencii to vyhlĂĄsil novozvolenĂ˝ prezident SR Andrej Kiska. Andrej Kiska v centre pozornosti mĂŠdiĂ­. Foto TASR

NAJVIAC HLASOV ZĂ?SKAL V JUĹ˝NĂ?CH OBVODOCH 6HQHF  %UDWLVODYD 1DRSDNQDMPHQHMÄ?XGtKRYROLORYRYROHEQĂŞFKREYRGRFKQD .\VXFLDFKDQDYĂŞFKRGH6ORYHQVND.RQNUpWQHLGHRREYRG\Ă˝DGFD 6YLGQtN 9UDQRYQDG 7RSÄ?RX D6WURS1DMYLDF YROLĂžRY KODVR- NRY  YDOR ]D .LVNX YR YROHE- Ă˝RVDWĂŞNDREFtQDMYLDFYROLQĂŞFK REYRGRFK 'XQDMVNi OL.LVNXRE\YDWHOLDREFH9U6WUHGD .RPiUQR ERYiQDG9iKRP  BudĂşci slovenskĂ˝ prezident Andrej Kiska zĂ­skal najviac hlasov v obvodoch juĹžnĂŠho Slovenska. VyplĂ˝va to z oficiĂĄlnych vĂ˝sledkov druhĂŠho kola prezidentskĂ˝ch volieb, ktorĂŠ sa konalo v sobotu 29. marca.

YREYRGH.RPiUQRYREFL 3UĂŁD YREYRGH/XĂžHQHFDYREFL+RUQp0ĂŞWR YREYRGH'XQDMVNi 6WUHGD1DMPHQHMREĂžDQRY KODVRYDOR]D.LVNXYREFL 2QGDYND YREYRGH%DUGHMRYY1RYHM6HGOLFL YREYRGH+XPHQQpDYREFL3RSURĂž  YREYRGH5LPDYVNi6RERWD 7$65

Ă&#x201E;6Ä?XEXMHPĂĽHWRĂžRWDNYHÄ?PLSRWUHEXMHPHVDSRN~VLP QDSOQLĢ3RÄ?XGĂŁWLĢQDĂŁXSROLWLNXDSRN~VLPVDYUiWLĢG{YHUX YVOXĂŁQpVORYR$NRSUH]LGHQW VSUDYtPYĂŁHWNRSUHWRDE\VD SROLWLNDVWDODÄ?XGVNHMĂŁLDÂłDYL]RYDO.LVND]iURYHÄ&#x2013;SRÄ&#x2021;DNRYDOYĂŁHWNĂŞPYROLĂžRPĂĽHSULĂŁOL NXUQiPDGDOLPXDNRSUH]LGHQWRYLVLOQĂŞPDQGiWĂ&#x201E;9Ä&#x2021;DND QLPEXGHP]DFKYtÄ?XQRYĂŞP SUH]LGHQWRP6ORYHQVNDÂłY\KOiVLO]DE~UOLYpKRSRWOHVNX SULD]QLYFRY .LVNDGHNODURYDOĂĽHWRĂžR VÄ?~ELODMVSOQtĂ&#x201E;6Ä?~ELOVRP ĂĽHEXGHPSUH]LGHQWRPYĂŁHWNĂŞFKREĂžDQRYDĂĽHEXGHPÄ?XGt VSiMDĢDPRWLYRYDĢ6ORYHQVNR

MHNUDMLQD~ĂĽDVQĂŞFKÄ?XGtDMH OHQQDQiVDNRWRYĂŁHWNRĂžR WXPiPHY\XĂĽLMHPHSUHWR DE\VPHPRKOLE\ĢS\ĂŁQtQD QDĂŁXNUDMLQXDE\PODGtÄ?XGLD WXFKFHOLĂĽLĢDDE\VPHVDWX FtWLOLGREUHÂłSRYHGDO 9ĂŞVOHGRNVYRMKRV~SHUD5REHUWD)LFD 6PHU6' QHNRPHQWRYDO1DRWi]NXĂžLQHXYDĂĽXMHRVWLDKQXWtWUHVWQpKR R]QiPHQLDNWRUpQD)LFD]D MHKRYĂŞURN\SRGDORGYHWLOĂĽH WHUD]VDWĂŞPQH]DREHUi=iURYHÄ&#x2013;SRWYUGLOĂĽHMHKRSUYi ]DKUDQLĂžQiFHVWDDNRQRYHM KODY\ĂŁWiWXSRYHGLHGRĂ˝HVNHMUHSXEOLN\ 7$65


8

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

35('92/(%1e6ď8%<=$ý1( Volebná kampaň bola miestami ostrá, no nevybočila zo štandardu doterajších volebných kampaní. Treba osobitne zdôrazniť, že voľby boli slobodné, férové a výsledok je spravodlivý. A, samozrejme, viac ako prekvapujúci. Odborníci i občania predpokladali tesný výsledok. Ukázalo sa však, že ani politické strany, ani politológovia neboli schopní presne predpovedať nálady občanov našej krajiny. Skutočným prekvapením bolo, že miliardár a politický nováčik zvíťazil s tak veľkým rozdielom nad politickým matadorom a skúseným politikom. Politológovia Michal Horský a Martin Slosiarik nám priblížili ich pohľad na výsledky prezidentských volieb aj možné povolebné scenáre.

MICHAL HORSKÝ politológ

]Čo rozhodlo o víťazstve Andreja Kisku? M. Horský:8åGiYQHMãLH PLQLPiOQHRGVDPR]U~WHQLDYOiG\,YHW\5DGLþRYHMMH YãHREHFQH]QiPHåHSUDYi þDVĢSROLWLFNpKRVSHNWUDMH Y~SOQêFKUXLQiFK6WUDQ\VD ãWLHSLDSRVODQFLRGFKiG]DM~]SRVODQHFNêFKNOXERY 7HQWRVWDYY\YROiYDXREþDQRYQHJDWtYQHHPyFLHQLHOHQNWêPWRVWUDQiPDOHDM NSROLWLNHDNRWDNHM3UHWR MHIHQRPpQW]YDQWLSROLWLN\QD6ORYHQVNXPLPRULDGQHVLOQê'UXKRXSUtþLQRX NWRU~QLHNWRUtSROLWLFNtNR-

PHQWiWRUL]G{UD]ĖXM~MHåH LãORRDNpVLUHIHUHQGXPR5REHUWRYL)LFRYL$]YtĢD]LOE\ KRFLNWROHQPXVtE\ĢÄDQWL¿FR³.HćåH5REHUW)LFRGRVWDOYLDFKODVRYDNRYSRVOHGQêFKSDUODPHQWQêFKYRĐEiFK SUHIHUHQþQêFKQHKRYRULDYêVOHGN\SUH]LGHQWVNêFKYROLHE RWRPåHE\VWUDQD6PHU6' DMHMOtGHUVWUiFDOLG{YHUXĐXGt ĐDYLFRYpKRVWUHGXDOHSRGĐD PĖDKRYRULDRWRPåHĐXGLD SUHVWiYDM~YHULĢSROLWLNH-H PRåQpåHMHGHQ]NDQGLGiWRYVLPDOVN{UXYHGRPLĢåH NHćRQRVREQHYWHOHYt]Q\FK GHEDWiFKKRGtW]YÄYROHEQp EODWR³QDVYRMKRV~SHUDQHP{åHWDNXURELĢEH]WRKRåH E\ViPVHEHQH]DãSLQLOUXN\ 0RåQRYWHMNDPSDQLPRKOR E\ĢWURFKXPHQHMVFLHQWROyJLHWURFKXPHQHM~åHUQtFWYDKRFLGRGQHVQHYLHPH DNRWRMHQDR]DM$OHREþDQLDE\RFHQLOLYHĐNRU\VHMãt

DXPLHUQHQHMãtWyQQDVWUDQH 5REHUWD)LFD$QGUHM.LVND E\EROPRåQRHãWH~VSHãQHMãtDNE\QDSOQLOKHVORPHQHM EêYDYLDFYV~YLVORVWLVMHKR Y\VW~SHQLDPLYHOHNWURQLFNêFKPpGLiFK

QêFKYROLþRYNWRUtV~YHĐPL NULWLFN\QDODGHQtYRY]ĢDKXNWUDGLþQêPSROLWLFNêP VWUDQiP 9 V~þWH PX KODV\ WêFKWR GYRFKWiERURY]DEH]SHþLOL FHONRYpYtĢD]VWYR

MARTIN SLOSIARIK politológ agentúry FOCUS

Neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico. Foto: TASR/Štefan Petráš

5REHUW)LFRVPDQåHONRXDVRV\QRP)RWR7$65+HQULFK0LãRYLþ

M. Slosiarik:$NVDQDWRSR]ULHPH]KĐDGLVNDSRþWRY WDNWUHQGEROGRYê]QDPQHM PLHU\XUþHQêYêVOHGNDPL SUYpKRNROD9ĖRPVDXNi]DORåH]LVN5)LFDEROSUtOLãQt]N\ FFDWLVtFKODVRY DSRWHQFLiOQDRVORYHQLH ćDOãtFKYROLþRY]DSUHGSRNODGXåHFHONRYiYROHEQi ~þDVĢEXGHUiVĢEROREPHG]HQê KRYRULORVDRSRWHQFLiOLFFDPLOKODVRY 3UH$.LVNXERORG{OHåLWp XGUåDĢVLYROLþRY]SUYpKR NRODDVDPR]UHMPHRVORYLĢ þRQDMYLDFYROLþRYQH~VSHãQêFKNDQGLGiWRY9êVOHGN\ XND]XM~åHWRWRVDPXSRGDULOR'RNi]DOQDVYRMXVWUDQX]tVNDĢYlþãLQXHOHNWRUiWXQH~VSHãQêFKNDQGLGiWRY NWRUtVNRQþLOL]DQtP 3UHFHONRYpYtĢD]VWYR$.LVNXERORG{OHåLWpWRåHGRNi]DOKODV\þHUSDĢWDNRG YROLþRYV~þDVQêFKRSR]LþQêFKVWUiQDNRDMWRåH]tVNDO QDVYRMXVWUDQXW]YSURWHVW-

]Aký vývoj odhadujete vo vzťahoch prezident – premiér – parlament? M. Horský:KRGtQSRYRĐEiFKMHPLPRULDGQHDNWXiOQDRWi]NDDNêPVS{VRERP ]DUHDJXMH5REHUW)LFRDVWUDQD6PHU6'QDW~WRYROHEQ~ SRUiåNXDDNêPVPHURPSRYHGLHSUH]LGHQWVNê~UDGYtĢD]YROLHE$QGUHM.LVNDSUHWRåH]DWLDĐQHPiPHåLDGQH LQGtFLHQD]iNODGHNWRUêFK E\VPHWRGRNi]DOLSUHGSRYHGDĢRNUHPWRKRåHEXGH Ä]DVWiYDĢNDåGpKRþHVWQpKR REþDQD³3UL5REHUWRYL)LFRYLMHDNWXiOQDRWi]NDþL PiYOiGDSRNUDþRYDĢćDOHM YWRPWR]ORåHQt2]êYDM~VD DMKODV\þLQHY\XåLMHQDVOHGXM~FHREGRELHNWRPXDE\ VDSULSUDYLOQDSUHGþDVQpYRĐE\-HĢDåNpSUHGYtGDĢćDOãLHNURN\SUHPLpUDDOHWUHED VLXYHGRPLĢåHMHWRSROLWLN NWRUêQLHUD]XWUSHOSROLWLFN~SRUiåNXDYåG\GRNi]DO YVWDĢ]PRELOL]RYDĢVDD]tV-

NDĢYRYHUHMQRVWLQRY~SRGSRUXQRY~VLOXDQRYêFKYROLþRY3UHWRVLQHP\VOtPåH E\Y]GDOSR]tFLXMDVQHMYOiGQHMYlþãLQ\WêPVN{UåHMH LEDYSRORYLFLVYRMKRYOiGQXWLD.HćåH5REHUW)LFRQHPi YSDUODPHQWH~þLQQ~RSR]tFLXSUDYLFRYpVWUDQ\VDYLDF ãWLHSLDDNRVSiMDM~MHPRåQpSUHGSRNODGDĢåHY]ĢDK\ V3UH]LGHQWVNêPSDOiFRPQHSRYHG~YåG\OHQNXNRQVHQ]XDOHDMNLVWHMULYDOLWHNWRUiP{åHE\ĢSUHĖKRGREUêP YêFKRGLVNRPYEXG~FLFKSDUODPHQWQêFKYRĐEiFK M. Slosiarik:'QHVMHĢDåNp RGKDGRYDĢDNêY]ĢDKVLY\EXGXMHSUH]LGHQWDSUHPLpU WHMWRNUDMLQ\ýLWREXGHY]ĢDK SOQêY]iMRPQêFKNRQÀLNWRYDRVRþRYDQLDNWRUêQiV YUiWLGRPLQXORVWLSUHGURN DOHERVDEXGHWiWRUHOiFLDPHG]LGYRPDQDMY\ããtPL~VWDYQêPLþLQLWHĐPLUR]YtMDĢNRQãWUXNWtYQH9ROLþL


číslo 4/2014

SPRAVODAJSTVO

9

3/1,ġ32/,7,&.é129Èý,. ]Bola účasť voličov v druhom kole prekvapením?

E\VLDNLVWHåHODOLWRGUXKp 9HćSUiYHSUHWRVLYlþãLQD ]QLFKY\EUDOD]DSUH]LGHQWD þORYHNDNWRUêQHPiåLDGQX SROLWLFN~PLQXORVĢ8URELOL WRSUiYHSUHWRåHRþDNiYDM~åHSROLWLFN\YHĐPLUR]GHOHQiNUDMLQDQiMGHYQHVWUDQtFNRPSUH]LGHQWRYL]iUXNX åHSUREOpP\VDEXG~ULHãLĢ YHFQHDQLHOHQSRGĐDWRKR NWRPiREOHþHQpDNpVWUDQtFNHWULþNRýLV~WLHWRQiGHMH YNODGDQpGRQRYpKRSUH]LGHQWDUHiOQHUHVSHNWtYHþL LFKGRNiåHQDSOQLĢVDXNiåHþRVNRURSRLQDXJXUiFLL

]Na riešenie akých problémov by sa mal podľa vás nový prezident prioritne zamerať?

M. Slosiarik:1LHSUHPĖD XUþLWHQLH9RYãHREHFQRVWL VDRþDNiYDORåH~þDVĢGRVLDKQH~URYHĖ2Wi]NRXERORþLGRNiåHW~WRKUDQLFXQHMDN]iVDGQHSUHNURþLĢ 'RYHĐNHMPLHU\VDYWêFKWR YRĐEiFK]RSDNRYDOD]KĐDGLVNDYROHEQHM~þDVWLVLWXiFLD]URNX0\VOtPåH WDNêWRY]RUHFVSUiYDQLDYROLþRYVDGiRþDNiYDĢYVLWXiFLiFKNHćVDYROLþLUR]KRGXM~PHG]LNDQGLGiWPLNWRUt Y]iVDGHUHSUH]HQWXM~GYD RGOLãQpSRKĐDG\þLSUtVWXS\ 9tĢD]Qê$QGUHM.LVND)RWR7$650LFKDO6YtWRN

]Boli tieto voľby aj M. Horský:%XG~FLSUH]L- o spokojnosti občanov GHQW$QGUHM.LVNDPXVtRG s vládou Roberta Fica? ]iNODGX SUHKRGQRWLĢ GYDQiVĢ ERGRY VYRMKR YROHEQpKRSURJUDPXSUH]LGHQWD ]NWRUêFKQDMPHQHMGHVDĢMH YRIXQNFLLSUH]LGHQWDQHSRXåLWHĐQêFK3ULURG]HQHPXVt VDXVLORYDĢE\ĢSUH]LGHQWRP YãHWNêFKREþDQRY]iURYHĖ DOHEXGHSUHQHKRYHĐPLĢDåNpVSiMDĢNRQVROLGRYDQpSROLWLFNpVLO\VRVLODPLNWRUpV~ Y~SOQRPUR]NODGHDOHEROHQ SUHGVWLHUDM~åHV~SROLWLFNRX VLORX$WêFKMHYQDãRPSDUODPHQWHVWiOHYLDF M. Slosiarik: $N E\ PDO $ .LVND NRQDĢ Y ]KRGH VWêPþRKRYRULOSRþDVSUH]LGHQWVNHMNDPSDQHWDNE\ WR PDO E\Ģ SUH]LGHQW SUH NWRUpKREXGHYHĐPLG{OHåLWiÄGUREQiSUiFDVĐXGRP³ 0DOE\SRGVWDWQHYLDFFHVWRYDĢSR6ORYHQVNXVWUHWiYDĢVDVEHåQêPLĐXćPL]DXMtPDĢVDRLFKNDåGRGHQQp SUREOpP\DRYSO\YĖRYDĢUR]KRGQXWLD]iNRQRGDUQHMDYêNRQQHM]ORåN\PRFLSUiYH FH]ãSHFL¿FN~RSWLNXEHåQêFKĐXGt0LQLVWHUVWYiYR VYRMLFKDQDOê]DFKþDVWRNUiW SUDFXM~VĐXćPLDNRVþtVODPLD]R]UHWHĐDVDVWUiFDM~ĐXGLDVLFKåLYRWQêPLSUtEHKPLDRVXGPL0RåQRSUiYH $.LVNDNWRUê DNRViPKRYRUt ]DåLO]O\KiYDQLHVRFLiOQHKRV\VWpPXEXGHFLWOLYHMãLH YQtPDĢU{]QHQH]DPêãĐDQpG{VOHGN\UR]KRGQXWtQD FHQWUiOQHM~URYQLULDGHQLD ãWiWX

M. Horský:3UHGRYãHWNêP RSR]LþQiþDVĢQDãHMSROLWLFNHMVFpQ\E\UDGDGHNODURYDODåHWULSlWLQ\]~þDVWQHQêFK YROLþRYQHV~KODVLOLVSROLWLNRXYOiG\DOHQ]Y\ãQpGYH SlWLQ\iQRSULþRPSRORYLFD REþDQRYVDQHY\MDGULODY{EHF-HWRSUtOLãMHGQRGXFKp DSO\WNpKRGQRWHQLHýDVĢ ĐXGtPRKODtVĢNXUQiPDNR SURWHVWQêYROLþSURWLYOiGH YHĐNiYlþãLQDWHMYLDFDNR PLOLyQRYHMPDV\YãDNGiYDODQDMDYRVYRMXQHVSRNRMQRVĢVSROLWLNRXDNRWDNRX -HP\OQpGRPQLHYDĢVDåH NHćMHMHGQDþDVĢSROLWLFNpKR VSHNWUD QDSUtNODGĐDYLFRYi NRQVROLGRYDQiWDNMHQiP MHGQRþRUREtþDVĢGUXKi 1DRSDN6ORYHQVNRSRWUHEXMHUHSUH]HQWDWtYQHSROLWLFNp VWUDQ\NWRUpEXG~DOWHUQDWtYRXVWUDQH5REHUWD)LFDDQLH QH]iYLVOpDPRUIQpRVREQRVWLRNWRUêFKXå]DKUDQLþQi WODþVWLKODQDStVDĢåHQD6ORYHQVNXDNRYMHGLQHMHXUySVNHMNUDMLQHVWRMtQDþHOHSROLWLFNêDPDWpUVPLOLDUGRYêP NRQWRPNWRUêQHPiWXãHQLH RþRPMHSROLWLFNiVFpQD

D]YlþãLĢVYRMHÄ]iVOXK\³ QDMHKRYtĢD]VWYH3UH]LGHQW QHPi]DVHERXåLDGQXSROLWLFN~VLOXþRERORYRYROHEQHMNDPSDQLMHKRYHĐNp SOXV$OHYEHåQRPSROLWLFNRPåLYRWHWREXGHVN{UPtQXVD~ORKDQHVPLHUQHQiURþQi3UHWRåHXåOHQQiMVĢ G{YHU\KRGQêFKSRUDGFRY Y\WYRULĢWtPSUH]LGHQWVNpKR~UDGXDPQRåVWYRćDOãtFK YHFtMHQDGVLO\MHGQRWOLYFD WêPYLDFQHN~VHQpKRSROLWLND3RWUHEXMHPDĢY]ĢDK\ VSROLWLFNêPLHOLWDPLYQDMãLUãRPVORYD]P\VOH0{åH YãDNGRLVWHMPLHU\SRGQLHWLĢPODGêFKĐXGtDE\RåLYLOLQDãHSROLWLFNpVSHNWUXP

3UHGRYãHWNêPWêPDE\DNWtYQHYVWXSRYDOLGRSROLWLFNpKRåLYRWDGRH[LVWXM~FLFK VWUiQDOHERY\WYiUDOLQRYp SROLWLFNpVXEMHNW\NWRUpQHEXG~SRWHPNLQRY\PLGHGLQDPLåLYRULDFLFKVWUiQDOH EXG~]DORåHQpQDVSRORþQHM ¿OR]R¿LLGHiFKDþOHQVNHM ]iNODGQL 1DVWDOþDVNHćE\VDPODGt ĐXGLDPDOLYêUD]QHMãLHSUHMDYLĢQLHOHQ~þDVĢRXYRYRĐEiFKDOHDMYREþLDQVN\FK ]GUXåHQLDFK þL Y SROLWLFNêFK VWUDQiFK DE\ SORG\ SROLWLFNHMSUiFHPRKOL]ELHUDĢYSDUODPHQWQêFKYRĐEiFK DRYSO\YĖRYDĢWDNVPHURYDQLH6ORYHQVND

M. Horský:2EDMDSUHGRãOt SUH]LGHQWL5XGROI6FKXVWHU DM,YDQ*DãSDURYLþRGYLHGOLYHĐNêNXVGREUHMSUiFHSUL ]DKUDQLþQRSROLWLFNHMUHSHUH]HQWiFLLQDãHMNUDMLQ\9]DKUDQLþtY\WYRULOLSR]LWtYQ\ LPLGå6ORYHQVNDDYWRPWR RKĐDGH LP SDWUt DEVROXWyULXPýRVDWêNDYQ~WURSROLWLFNêFKLQLFLDWtYSUHGFKRGFRY$QGUHMD.LVNXQHEROL YåG\QDMãĢDVWQHMãLH7DPMH SUHQRYpKRSUH]LGHQWDYHĐNi ãDQFDåHLFKP{åHQLHOHQGRVWLKQ~ĢDOHDMSUHGVWLKQ~Ģ

]Robert Fico používal v súvislosti s Andrejom Kiskom často slovo EXPERIMENT. Znamená to, že slovenskí voliči sa zvolením A. Kisku za prezidenta rozhodli experimentovať? M. Slosiarik:6DPR]UHMPH WUHEDRGOLãRYDĢWRþRVDSRYLHYNDPSDQLSUHGSUH]LGHQWVNêPLYRĐEDPLNHćVD MHGQRWOLYtNDQGLGiWLSRWUHEXM~MHGQR]QDþQHYRþLVHEH Y\PHG]LĢ$OHGRLVWHMPLHU\MHWRSUH6ORYHQVNRH[SHULPHQW±H[SHULPHQWYWRP åHGRWHUD]VPHQHPDOLSUH]LGHQWDNWRUêE\QHPDOSROLWLFN~PLQXORVĢDQHS{VRELOGOKRURþQHYSROLWLNHQD DNHMNRĐYHN~URYQL7iWRVLWXiFLDMHSUH6ORYHQVNR~SOQpQyYXPDYãHWFLRþDNiYDPHDNRVDQRYêSUH]LGHQW ]KRVWtVYRMHM~ORK\

]Akým spôsobom môže prezident ovplyvniť stredopravú politickú scénu? M. Horský:%XGHWRPDĢQHVPLHUQHĢDåNpSUHWRåH]DYHGHQpSDUODPHQWQpRSR]LþQp SROLWLFNpVWUDQ\VDRGSUYpKRGĖDSRYRĐEiFKEXG~VQDåLĢÄY\EUDĢ³VLVYRMSRGLHO

]Bude Andrej Kiska lepším prezidentom ako bol doterajší?

Andrej Kiska s otcom a dcérou. Foto: TASR/Oliver Ondráš

'YRMVWUDQXSULSUDYLO MDK


10

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

R. FICO: PÁN KISKA, /Ë'5,(Ò*5$78/29$/, BLAHOŽELÁM .,6.29,.=92/(1,8

Premiér Robert Fico zablahoželal svojmu protikandidátovi v prezidentských voľbách Andrejovi Kiskovi k víťazstvu.

Lídri Európskej únie gratulovali Andrejovi Kiskovi k víťazstvu v sobotňajších prezidentských voľbách na Slovensku.

Ä3iQ.LVNDEODKRåHOiP³RGNi]DO)LFRQDNUiWNRPEUt¿QJXEH]PRåQRVWLRWi]RN)LFR SRćDNRYDOYãHWNêPSRGSRURYDWHĐRPDDYL]RYDOåHVL Y\EHULHSiUGQtQDDQDOê]X Ä$SRWUHEXMHPVLGROLHþLĢ QRKX³SR]QDPHQDO 7$65

3UHGVHGD(XUySVNHMNRPLVLH -RVp0DQXHO%DUURVRDSUHGVHGD(XUySVNHMUDG\+HUPDQ 9DQ5RPSX\Y\MDGULOLYRY\KOiVHQLDFKYPHQH(ÒSUHVYHGþHQLHåHQRYêSUH]LGHQW SULVSHMHNULHãHQLXYê]LHYNWRUêPþHOt6ORYHQVNiUHSXEOLNDLNVSRORþQêPHXUySVN\P FLHĐRP Ä0QRKpYê]Y\SUHGNWRUêPLGQHVVWRMD6ORYHQVNRD(Ò PRåQRQDMOHSãLH]YOiGQXĢSR-

Robert Fico. Foto TASR

PROTIVÁHA VLÁDE?

PRFRXVSROXSUiFHPHG]LHXUySVN\PLSDUWQHUPL6SROLHKDPVDQDYDãXDNWtYQX~þDVĢ QDRER]QDPRYDQtYDãLFKREþDQRYVMHGLQHþQêPHXUySVN\PSURMHNWRPDSRVLOĖRYDQt~ORK\(XUySVNHM~QLHDNR VLOQpKRKUiþDQDVYHWRYHMVFpQHDSULRFKUDQHMHMREþDQRY³ XYLHGRO%DUURVR 9DQ 5RPSX\ Y\MDGULO WLHå YćDNXGRWHUDMãLHPXVORYHQVNpPXSUH]LGHQWRYL,YDQRYL *DãSDURYLþRYL]DMHKRGHVDĢURþQpS{VREHQLHYRIXQNFLL KODY\ãWiWXSRþDVNWRUpKRNUDMLQDYVW~SLODGR(ÒDSULMDOD]D VYRMXPHQXHXUR 3RĐVNêSUH]LGHQW%URQLVODZ .RPRURZVNLURYQDNR]DJUD-

WXORYDO.LVNRYLYWHOHIRQiWH YNWRURPKRYRULOLWLHåRXNUDMLQVNHMNUt]HXYLHGROYHG~FL SRĐVNHMSUH]LGHQWVNHMNDQFHOiULH-DURPLU6RNRORZVNLSUH WODþRY~DJHQW~UX3$3 .RPRURZVNLSR]YDO.LVNX QDQiYãWHYX3RĐVNDYQRYHM IXQNFLL6~þDVQHY\MDGULOQiGHMåHSUH]LGHQWLEXG~SRNUDþRYDĢYVSROXSUiFLQDELODWHUiOQHM~URYQLYR9\ãHKUDGVNHM ãWYRUNHY(ÒL1$722EDMD VDSRGĐD6RNRORZVNpKR]KRGOLåHYRVYHWOHXNUDMLQVNHMNUt]\PiVSROXSUiFD3RĐVNDD6ORYHQVNDDNRVXVHGRY8NUDMLQ\ PLPRULDGQ\Yê]QDP 7$65

Smer-SD čaká, ako sa víťaz prezidentských volieb Andrej Kiska zachová a akým obsahom naplní pojem protiváha vláde. V RTVS to povedal podpredseda Smeru, minister kultúry a šéf predvolebnej kampane Roberta Fica (Smer-SD) Marek Maďarič. ÄýLVDVWDQHQDR]DMSUH]LGHQWRPYãHWNêFKĐXGtDþLEXGH SULVWXSRYDĢDMNSROLWLFNHMVFpQHREMHNWtYQHDOHERþLVDQiKRGRXQHVWDQHQHMDNêPRSR]LþQêPSUH]LGHQWRP³SRYHGDO 0DćDULþ'RGDOåH6PHUFKFH ÄãWDQGDUGQp³Y]ĢDK\PHG]L YOiGRXDSUH]LGHQWRP 1DRWi]NXDNpEROLFK\E\ YNDPSDQL)LFDXYLHGROåH UL]LNRPERODXåVDPRWQiNDQGLGDW~UD]SR]tFLHSUHPLpUD VþtPVDSRGĐD0DćDULþDQH-

YHGHOLPQRKtYROLþLY\URYQDĢÄ1DGUXKHMVWUDQHVPH þHOLOLVSRORþHQVNpPXIHQRPpQXNHG\VLYHĐNiþDVĢYHUHMQRVWLåHODODPDĢQDSR]tFLL SUH]LGHQWDQHSROLWLND³SRNUDþRYDO0DćDULþ7UHWtPIDNWRURPSRGĐDQHKRERORÄY\EDYRYDQLHVL~þWRY³V)LFRP]R VWUDQ\RSR]tFLHD.LVNDVDVWDO ÄDJUHJiWRPWRKWRRSR]LþQpKR QD]HUDQLD³XYLHGRO0DćDULþ 7$65

GAŠPAROVIČ BLAHOŽELAL KISKOVI Súčasný prezident SR Ivan Gašparovič zablahoželal svojmu nástupcovi Andrejovi Kiskovi k víťazstvu v prezidentských voľbách.

$QGUHM.LVNDSULMDOSRVYRMRPYtĢD]VWYHPQRåVWYRJUDWXOiFLt)RWR7$65

ZAUJÍMAVOSTI Z PREZIDENTSKÝCH VOLIEB Porovnanie v krajoch

Najnižšia účasť

5yEHUW)LFRY\KUDOGUXKp NRORSUH]LGHQVWNêFKYROLHE OHQYMHGQRPNUDML±Y7UHQþLDQVNRP9RVWDWQêFK]tVNDO YLDFKODVRY$QGUHM.LVND

9RĐE\QDMPHQHMY]UXFKXVS{V{ELOLQDNRãLFNRPVtGOLVNX /XQtN,;9ROLĢWXSULãOROHQ SHUFHQWD]RSUiYQHQêFK YROLþRY

Absolútny triumf

Výrazný posun

9%UDWLVODYVNRPD7UQDY- 9tĢD]YROLHE]tVNDOYSRURYVNRP NUDML Y\KUDO $QGUHM QDQtVSUYêPNRORPRWL.LVNDYRYãHWNêFKRNUHVRFK VtFKODVRYYLDF5yEHUW)LFR Vyrovnané voľby VLSROHSãLORWLVtFKODVRY Ä'~IDPåHQRYiKODYDãWi9WULQiVWLFKREFLDFKQD6OR- Neplatné lístky YHQVNXGRVWDOLREDMDNDQGL- $åYROLþRYRGRY]GDWXEXGHVYRMXIXQNFLXY\NRGiWLURYQDNêSRþHWKODVRY QiYDĢVSRFLWRP]RGSRYHG- ,YDQ*DãSDURYLþ)RWR7$65 ORYGUXKRPNROHSUH]LGHQWQRVWL]DSRNRMQ~EXG~FQRVĢ Najvyššia účasť VNêFKYROLHEQHSODWQêKODVR6ORYHQVNHMUHSXEOLN\DMHMRE- SRGĐDQHKRSRWUHEXMHVWDELOQ~ 1DMY\ããRXYROHEQRX~þDVĢRX YDFtOtVWRN þDQRYDåHSULVSHMHN]DFKRYD- SROLWLFN~NOtPXD]DFKRYDQLH VDP{åHSêãLĢREHFâDUERY Počet komisií YRNUHVH6YLGQtN.YROHE- a okrskov QLXNRQWLQXLW\Y]DKUDQLþQHM VRFLiOQHKR]PLHUX SROLWLNHãWiWX³XYLHGRO*DãSDQêPXUQiPSULãORSHU- 9RNUHVRFKERORRNUHVURYLþ6ORYHQVNRYV~þDVQRVWL 7$65 FHQWYROLþRY QêFK YROHEQêFK NRPLVLt

NWRUp RGRY]GDOL ]iSLVQLFHDFHONRYêSRþHWYROHEQêFKRNUVNRYERO3UH VSUDFRYDQLHYêVOHGNRYYROLHEERORSRXåLWêFKSRþtWDþRYWODþLDUQtDYVDPRWQ~YROHEQ~QRFSUDFRYDOR SULEOLåQHĐXGtQDVSUDFRYDQtYêVOHGNRY

Najvyššia podpora Fica 3RUD]HQpPX NDQGLGiWRYL QD SUH]LGHQWD GDOL QDMYLDF KODVRY YROLþL Y ýDGFL YR6YLGQtNX DYR9UDQRYHQDG 7RSĐRX 

EE


NBA 2587/14

číslo 4/2014

INZERCIA

11


naše novinky

12 TÉMA

632-(1,(0Ï'<$80(1,$ 9=1$0(1Ë'2%5(-9(&, Otvorenie predajne módnej značky Napapijri v bratislavskom obchodnom centre bolo v znamení dobrej veci. Výtvarníčka Gordana Turuk pri tejto príležitosti usporiadala spolu s majiteľom predajne Tomášom Sebökom dražbu svojich originálnych výtvorov, ktorej výťažok poputoval na konto 1. gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Kramároch. &HOêãWYUWNRYêYHþHUDSUtODVDQLHVROY]QDPHQtGREUHM QiODG\DSULDWHĐVNêFKVWUHWQXWtQREROQDMPlRVSiMDQt± VSiMDQtĐXGtNWRUtFKFHOLSRP{FĢGREUHMYHFL1DSRNRQDM QHYãHGQpVSRMHQLHGYRFKQDMKODYQHMãtFKHOHPHQWRYYHþHUD ±YêWYDUQtþN\*RUGDQ\7XUXNNWRUiVDQDURGLODY1HPHFNXPiFKRUYiWVNHNRUHQH DDWHOLpUY%UDWLVODYHDPyGQHM]QDþN\1DSDSLMULNWRUiPi YRVYRMRPORJXQyUVNX]iVWDYXMHMVDPRWQêQi]RY]QDPHQiYSUHNODGH]ItQþLQ\ÄVHYHUQêSROiUQ\NUXK³DSULWRP LGHYVNXWRþQRVWLR]QDþNXWDOLDQVNHMSURYHQLHQFLH±SRWYUG]RYDOåHKODYQêPPRWWRP YHþHUDERORVSRMLĢVDSUHSRPRFGUXKêP7RPiã6HERN PDMLWHĐSUHGDMQHQiPSUH]UDGLODNRY]QLNODP\ãOLHQNDWHMWRVSROXSUiFHÄ%UDWRYL VDQDURGLOV\Q'DYLG-XQLRU

DSUHQiVMHWRYHĐNpãĢDVWLH 7RQiVLQLFLRYDORXVSRULDGDĢ SRGXMDWLHVFKDULWDWtYQ\PUi]RPSUiYHQD0HG]LQiURGQê GHĖãĢDVWLDDFKFHOLVPHXURELĢ ãĢDVWQêFKDMRVWDWQêFK2VORYLOVRPQDVSROXSUiFX*RUGDQX7XUXNNWRUiKQHćSULVĐ~ELOD~þDVĢDSRGSRUXDNFLH³

Cena za krehkosť 7iWR SRPRF VD UHDOL]RYDOD QDMPl SURVWUHGQtFWYRP GUDåE\XPHOHFNêFKGLHO*RUGDQ\7XUXNNWRUiMH]QiPD VYRMLPLFKDULWDWtYQ\PLþLQQRVĢDPLD¿ODQWURSLFNêPL DNWLYLWDPL&HOêYHþHUUR]GiYDODGREU~QiODGXDSR]LWtYQXHQHUJLXDMSURVWUHGQtFWYRP VYRMLFK NUiVQ\FK XPHOHFNêFKN~VNRY6NORVD SUHYêWYDUQtþNXVWDORWYRULYêPPpGLRPDNUHKNRVĢ WRKWRPDWHULiOXDNRE\NRUHãSRQGRYDODDMVNUHKNRVĢRX

6\PEROLFNêãHNVLSUHEUDOSUHGQRVWD*\QHNRORJLFNRS{URGQtFNHMNOLQLN\,JRU5XVĖiN

]GUDYLDDĐXGVNHME\WRVWLQDMPlWêFKQDMPHQãtFKNWRUêP ERODWiWRGREURþLQQiDNFLD]DVYlWHQiÄ6QDåtPVDSULVYRMHMWYRUEHP\VOLHĢYåG\DMQD GUXKêFKDMNHćWRQLHMHSRWUHEQp0DOLE\VPHSRPiKDĢ NDåGRGHQQH0DODE\WRE\Ģ V~þDVĢQiãKRåLYRWD³SUH]UDGLODYêWYDUQtþND

Červený koberec i rýdze zlato

3R]OiWHQiPLVDâĢDVWLHRG*7XUXNVDY\GUDåLOD]DSHNQêFKHXU

6~þDVĢRXFKDULWDWtYQHKRYHþHUDERODDMLPSURYL]RYDQi PyGQDSUHKOLDGNDNGHVDQD þHUYHQRPNREHUFLSUHGVWDYLOLQDMQRYãLHPRGHO\]MDUQHMDOHWQHMNROHNFLHPyGQHM ]QDþN\1DSDSLMULÄ9V~þDVQRVWLMH1DSDSLMULVNXWRþQRX JOREiOQRX]QDþNRXNWRUiPi VYRMH]DVW~SHQLHYRYLDFHUêFKPHVWiFKQDVYHWHYUiWDQH%UDWLVODY\³LQIRUPRYDO 7RPiã6HE|N 9UFKRORPYHþHUDYãDNEROD QHSRFK\EQHGUDåEDQDMY]iFQHMãLHKRN~VND]RULJLQiOQ\FK XPHOHFNêFKGLHO*RUGDQ\7XUXN±YHĐNHMVNOHQHQHMSR]OiWHQHMPLV\VQi]YRPâĢDVWLH 7~VLQDNRQLHFGUDåLWHĐ]REUDO GRPRY]DHXUÄ0iP]D WRåHVXPDSRWHãtDSRP{åH RGGHOHQLXNWRUpPXERODXUþHQi³SRYHGDO7RPiã6HE|N

&HOiWiWRþLDVWNDSRSXWRYDOD SULDPRQDFKDULWDWtYQH~þHO\ 6\PEROLFNêãHNVL]U~N*RUGDQ\7XUXND7RPiãD6HE|NDSUHEUDOSUHGQRVWD*\QHNRORJLFNRS{URGQtFNHMNOLQLN\

Ä1DãXVSRNRMQRVĢ EXGHPHKRGQRWLĢ QDNRQFLURND OHERWRWRV~OHQ NYDSN\NWRUpVD PXVLDSRVNODGDĢ³ *RUGDQD7XUXN ,JRU5XVĖiNÄ9\GUDåHQp¿QDQþQpSURVWULHGN\FKFHPH SRXåLĢQD]DULDGHQLHSUHL]E\ DQDMPlQDPRGHUQpHOHNWURQLFNpSUtVWURMHQDPRQLWRURYDQLHG\FKRYHMIUHNYHQFLHQRYRURGHQFDSUtVWURMQD QHLQYD]tYQHNRQWDNWQpWUDQVNXWiQQHPHUDQLHKODGLQ\ ELOLUXEtQX åOWDþN\ XQRYRURGHQFDDSUtVWURMQDUêFKOXGLDJQRVWLNX]iSDOX&53 DQDO\]iWRU³SRYHGDOSUHGQRVWDNOLQLN\

Spolupráca pokračuje 9HþHURP DM GUDåERX VSUHYiG]DOLPRGHUiWRUL5RPDQ -XUDãNR D /HQND âyRãRYi DRNXOW~UQXYORåNXVDKXGREQêPSURJUDPRPSRVWDUDODVSHYiþND$QLWD6RXONWRUi VYRMtP]DPDWRYêPSRGPDQLYêPKODVRPDSUtMHPQêPL VNODGEDPLSRGþLDUNODþDUR FKYtOH6SRNRMQRVĢVDNFLRX QHVNUêYDODDQL*RUGDQD7XUXNKRFLDNRSR]QDPHQDODEROWROHQ]DþLDWRNÄ1DãX VSRNRMQRVĢEXGHPHKRGQRWLĢ QDNRQFLURNDOHERWRWRWHUD] V~OHQNYDSN\NWRUpVDPXVLD SRVNODGDĢ=NDåGpKRSURMHNWXNWRUêEXGHPHURELĢVSROX±(XERLD*ODVVD1DSDSLMULVDEXGHPHVDVQDåLĢXURELĢ QHMDNpGLHORNWRUpEXGHYLGLWHĐQpEXćYQHPRFQLþQêFK SULHVWRURFKDOHERDNRSRP{FN\DOHERDNRQLHþRþR E\PRKORVNUiãOLĢGHĢRPSRE\WYQHPRFQLFL³6SRNRMQê ERODMSUHGQRVWDNOLQLN\,JRU 5XVĖiNÄ6RPUiGåHPODGt ]GUDYtĐXGLDDMSULWDNêFKWRRG]GUDYRWQtFWYDY]GLDOHQêFKDNFLiFKGRNiåXP\VOLHĢQDWRNGH]DþtQDåLYRW åH]iNODGRPUDGRVWLþORYHND MHMHKR]GUDYLH³ 7H[WDIRWR PP


KRÍŽOVKA .UtåRYNXGRGDODUHGDNFLDþDVRSLVX5(/$;

číslo 4/2014

2 4

13

PRANOSTIKY

1

Nápoveď: ALIT, ATE, KYTA, OPOLE.

3

$NMHDSUtOSHNQêPiMEXGHUXåRYê $NMHYDSUtOLNUiVQHþLVWHEXGHPiMQHSUtMHPQêLVWH $NSUãtQD9HĐNRQRþQ~QHGHĐXEXGHPiORNUPX  DVXFKpOHWR $Ni.YHWQi QHGHĐD WDNi9HĐNi QRF $SUtOYGDåGLPiMYNYHWH $SUtO]LPQêGDåGLYê~URGDQiVQDYãWtYL $SUtORYiDPiMRYiYRGDY\SLMHYtQR $SUtORYpVXFKRDPiMRYRPRNURKRVSRGiUVêSNX  ]DV\SHDåSRRNQR $SUtORYêVQHKSROHKQRMtGiåćSRåHKQiYD %~UN\DPUD]\VDYDSUtOLVWULHGDM~ ýRVLGXEHQ]D]HOHQtNYHWHQPXWRVSiOLþRVL NYHWHQ]D]HOHQtþHUYHĖPXWRKiML 'REUêDSUtO]OêPiM 'XEHĖKRMQêYRGRXUXMHĖSLYRP -HOL]HOHQêþWYUWHNEtOêWDNMHOpWRWHSOp .HćMHYEUH]QXYHĐDYHWURYDYGXEQXYHĐDGDåćRY QDVOHGXMHSHNQêPiM .HćQD9HĐNêSLDWRNQLHMHPUi]EêYDPQRKRKUtERY 1D9HĐN~QRFQDMHPVDPRFQD'XFKDGRSROEUX FKDDQD7URMtþNXOHQWURãtþNX 7HSOêGiåćYDSUtOLY]iFQHMãtQDGPDQQXVĐXEXMH  åHĖGREU~MHVHĖSRåHKQDQ~ =DþLDWNRP DSUtOD RSLĐXM VXFKp NRQiUH EXG~ GREULHOHNYiUH


14

naše novinky

ŠPORT

STOLNÍ TENISTI VYHRALI DÔLEŽITÝ ZÁPAS Stolní tenisti Rače zvládli v extralige dôležité stretnutie proti Pezinku. Ak chceli mať šancu na druhé miesto, museli tento zápas vyhrať. Pezinčanov nakoniec zdolali 6:3 a pred posledným kolom si udržali nádej. Musia však vyhrať v Čadci aj v Galante. „Pred zápasom sme vedeli, že iba víťazstvo nás udrží v hre o druhé miesto. Veľmi dobre sme sa pripravili a od začiatku sme udávali tempo. Rýchlo sme sa dostali do vedenia a súper sa do zápasu už nevrátil. Zabrali sme ako tím, každému hráčovi sa podarilo bodovať.Víťazstvo je cenné aj z toho hľadiska, že s Pezinkom sme mali doteraz nepriaznivú bilanciu.Do karát nám zahrala aj prehra Pezinčanov s Feromaxom,“ povedal Tomáš Šereda. Definitívne o poradí na druhom až štvrtom mieste sa rozhodne v poslednom kole. Račania v ňom cestujú do Čadce a Galanty. „V Čadci nás čaká veľmi ťažký zápas. Domáci sú v domácom prostredí veľmi silní. Bude to však určite

veľmi napínavý zápas. Čadca má vyrovnaný tím. Ak sa nám podarí zopakovať výkon

Cieľom Račanov je vybojovať v tomto ročníku medailu. z posledného zápasu, tak môžeme pomýšľať na úspech. Navyše v hlavách budeme mať fakt, že iba víťazstvo nám zaručí druhé miesto,“

Program 12. kola 4. apríla: Holíč - Pezinok, Čadca - Rača, Galanta - Feromax, 5. apríla: Galanta - Rača, Čadca - Feromax. dodal Tomáš Šereda.Cieľom Račanov je vybojovať v tomto ročníku medailu. „Pre nás by bolo ideálne, keby sme do záverečného turnaja o majstra išli z druhého miesta.Mali by sme väčšiu šancu skončiť na druhom mieste. Ak pôjdeme do tohto turnaja z horšej pozície, aj tak budeme chcieť vybojovať medailu,“ zdôraznil na záver Tomáš Šereda. (jv)

Tabuľka skupiny o 1. - 6. miesto 1. Holíč 2. Pezinok 3.Rača 4. Čadca 5. Feromax 6. Galanta

20 20 19 19 19 19

20 13 11 11 8 6

0 2 3 2 2 2

0 5 5 6 9 11

125:28 102:70 95:69 86:68 83:83 70:89

80 61 55 54 45 39

K víťazstvu nad Pezinkom prispel aj Samuel Novota. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Výsledky 11. kola Výsledky 11. kola Mostex Rača - STK Pezinok 6:3 body: T. Šereda 2,5, Novota 2,5, Turček 1 - Lelkeš 3 Feromax Bratislava - STK Pezinok 6:3 body: Mucha 3,5, Baláž 1,5, Palček 1 - Lelkeš 2, Ježo 1 Galanta - Čadca 1:6 body: Slováčik 0,5, Wiltschka 0,5 Blažek 2, Maják 2, Petráš 2 Feromax - Holíč 3:6 body: Mucha 1,5, Palček 1, Baláž 0,5 - Pavlica 3 Rača - Holíč 1:6 body: Novota 1 - Truksa 2,5, Hanák 2,5, Pavlica 1

FUTBALISTOM SA VSTUP DO JARNEJ ČASTI VYDARIL Po troch jarných kolách tretej futbalovej ligy nazbierali futbalisti Rače sedem bodov. Najskôr doma zdolali Vráble 1:0, potom rovnakým výsledkom zvíťazili v Leviciach a naposledy doma remizovali s juniormi Slovana 0:0.

Karol Marko, tréner Rače. Foto: TASR/Michal Svítok

V tabuľke im patrí 13. miesto, keďže na svojom konte majú 17 bodov. „Chalani poctivo odpraco-

vali zimnú prípravu a dobré veci z nej preniesli do súťaže. Aj teraz poctivo pristupujú k svojim tréningovým povinnostiam. Našou snahou je hrať aktívny futbal,“ povedal tréner Rače Karol Marko.

a my sme sa len hľadali. V druhej časti sa karta obrátila, vypracovali sme si tri gólové šance. Slovan síce nastrelil brvno, no aj tak sme boli bližšie k víťazstvu,“ dodal Karol Marko.

Remíza mrzí

Mužstvo jari

Račanov trochu mrzí posledný zápas, v ktorom doma remizovali 0:0 s juniormi Slovana. „Prvý polčas sa nám nevydaril. Slovan získal prevahu

Vo všetkých doterajších stretnutiach Račania podali dobrý výkon iba v jednom polčase. Ak sa im podarí podať dobrý výkon počas celého zá-

pasu, mohli by byť mužstvom jari. „O tom či budeme mužstvom jari je po troch kolách predčasné hovoriť. Budem však rád, keď hráči budú pokračovať v načatom trende. Chceli by sme zbierať body a v tabuľke sa dostať čo najvyššie. Futbal sa však hrá pre ľudí. Po zápase so Slovanom vládla spokojnosť a to je najdôležitejšie,“ dodal Karol Marko.

Rača – Slovan jun. 0:0, ŽK: Sabo, Čermák, rozhodoval Čmiko, 350 divákov. Zostava Rače: Harang – A. Ščibrány, Ďuriš, Kadera, Hencz – Hečko, Ďurič (83. Kalina), Kusý, D. Ščibrány – F. Vavrík, Sochanič. Račania v 19. kole prehrali v Novom Meste 1:3. V nedeľu 6. apríla od 10.30 hod. privítajú Skalicu, druhé mužstvo tabuľky. (jv)

Spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do domácností a firiem v meste  Vydavateľ: 14 news, s. r. o.  Sídlo spoločnosti: Konventná 9, 811 03 Bratislava – Staré Mesto, Slovenská republika  IČO: 46 903 411  Inzercia: obchod@14news.eu  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11

Naše Novinky Bratislava III – náklad 43 376 ks, Naše Novinky Bratislava – náklad spolu 245 000 ks Copyright: 14 news, spol., s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

info@14news.eu


číslo 4/2014

ŠPORT

15

%5$7,6/$9$6,=129$2%8-( 0$5$7Ï16.(75(75< VNXSLQ\+H[9êVOHGN\YãHWNêFKV~ĢDåQêFKNDWHJyULtEXG~ WDNWLHå]iOHåLWRVĢRXPRGHUiWRURYSRGXMDWLD

Novinkou maratónsky pas

2UJDQL]iWRULRþDNiYDM~SUHNURþHQLHKUDQLFHDNWtYQ\FK~þDVWQtNRY)RWR7$650DUWLQ%DXPDQQ

Opäť po roku prichádza mesto s myšlienkou rozhýbať Bratislavčanov všetkých vekových a výkonnostných kategórií. V prvý aprílový víkend sa uskutoční v poradí už 9. ročník ČSOB Bratislava Marathonu. Keďže Bratislavský maratón si získava z roka na rok väčšiu popularitu a stúpa aj počet bežcov, organizátori sa rozhodli tohtoročný program rozdeliť do troch dní. 8åYSLDWRNDSUtODVDXVNXWRþQtVOiYQRVWQp]DKiMHQLHSRGXMDWLDQD+ODYQRPQiPHVWtNXOW~UQ\PLY\VW~SHQLDPL=iURYHĖQD ĖRPSULPiWRU%UDWLVODY\0LODQ )WiþQLNVSROXVRUJDQL]iWRUPL SRGXMDWLDV\PEROLFNêPNĐ~þRP RGRPNQHEHåHFN~VH]yQX6RERWDMHY\KUDGHQiQDMPlURGLQiPDSUHWHNRPOH]~ĖRYEHKRP GHWtPLQLPDUDWyQXQDNP L GHVLDWNH +ODYQê SURJUDP EXGHYQHGHĐXDSUtODNHć PDUDWyQ SROPDUDWyQLãWDIHWRYêEHK RGãWDUWXMHRKRG VYRMXGHYLDWXNDSLWROXSULDPR SUHGFHQWURP(XURYHD7HQWRURNPDM~RUJDQL]iWRULQHFHOpGYDWêåGQHSUHG]DþLDWNRP SRGXMDWLDR¿FLiOQH]DUHJLVWURYDQêFKY\ãH~þDVWQtNRY 0HG]LURþQHMHWRSHUFHQWQêQiUDVWÄ%RORQiPMDVQp åHSURJUHVXåQHEXGH± SHUFHQW0iPHYãDN]iXMHPQD WRPDE\VDNDåGRURþQH]DSiMDORGRSRGXMDWLDþRQDMYLDFĐXGt³ SUH]UDGLOULDGLWHĐSRGXMDWLD-R]HI3XNDORYLþ3RGĐDMHKRVORY RUJDQL]iWRULRþDNiYDM~SUHNURþHQLHKUDQLFHDNWtYQ\FK ~þDVWQtNRYSRþDVLHE\WHQWRURN PRKORNRQHþQHÄSRP{FĢ³WHQWR SRþHWHãWHQDYêãLĢ=URNDQDURN

VW~SDSRþHWPDUDWyQFRY]DWLDĐ ãWDUWRYQpXKUDGLOREHåFRY 1DSROPDUDWyQVD]DUHJLVWURYDOR]iXMHPFRYQDãWDIHW\ GUXåVWLHYGHVLDWNXFKFH DEVROYRYDĢPLQLPDUDWyQ GHWVNpWUDWHEHåFRY 1DSUHWHN\OH]~ĖRYXåURGLþLD SULKOiVLOLEDWROLDW

Ä0iPH]iXMHP QDWRPDE\ VD]DSiMDOR GRSRGXMDWLDþR QDMYLDFĐXGt³ -R]HI3XNDORYLþ Zmena trate 9SRURYQDQtVPLQXOêPURNRP VL]PHQXWUDWHY\åLDGDOLVWDYHEQpSUiFHQDâW~URYHMXOLFL 9FHQWUHPHVWDEXGHGOKãt~VHN SREHåtVDRSlĢYVPHUHGR5XåLQRYDâWDUWLFLHĐEXGHYDUHiOL(XURYHD2UJDQL]iWRULSULSUDYXM~YlþãtNRPIRUWSUHEHåFRY QDãWDUWHLFK]DGHOLDGRãW\URFK

YêNRQQRVWQêFKVNXStQ6~þDVĢRXPDUDWyQXEXG~DMPDMVWURYVWYi6ORYHQVNDYSROPDUDWyQH 1DãWDUWHKODYQpKREHKXQHEXGH FKêEDĢDQLREKDMFDSUYHQVWYD DWUDĢRYêUHNRUGpU,VDDF&KHVLQ\].HQH K MHKR NUDMDQND/LOOLDQ.RHFKRYiVD Y%UDWLVODYHSRN~VL]YtĢD]LĢSR ãWYUWêUD]âSRUWRYêULDGLWHĐ SRGXMDWLD0DUFHO0DWDQLQSUHGSRNODGiåHDNEXGHGREUpSRþDVLHYtĢD]QêþDVEXGHQD~URYQLQRYpKRWUDĢRYpKRUHNRUGX Ä1HV~VWUHGtPHVDLEDQDPDUDWyQDOHDMQDćDOãLHVSULHYRGQpSRGXMDWLD1HMGHOHQRãSRUWRYpYêNRQ\DOHDMRSUtMHPQê YtNHQGSUHGYãHWNêFK6QDåtPHVDGRRUJDQL]iFLH]DSiMDĢ DMRE\YDWHĐRYPHVWDSRPiKDĢ EXG~VHQLRULLþOHQRYLDPOiGHåQtFNHKRSDUODPHQWX³Y\KOiVLO QDVWUHWQXWtVQRYLQiUPLSULPiWRU%UDWLVODY\0LODQ)WiþQLN6SULHYRGQpNXOW~UQHDNFLHEXG~QDGYRFKMDYLVNiFK QD+ODYQRPQiPHVWtDQiPHVWt05âWHIiQLND 9\VW~SLD QDQLFK$QGUHD=LPiQ\LRYi 3UHVVEXUJHU.OH]PHU%DQGKXGREQpVNXSLQ\2Q7KH5RDG )XQFDVWLFDVRERWQêYHþHUY\YUFKROtY\VW~SHQtPSRSXOiUQHM

ĆDOãRXQRYLQNRXSUH~þDVWQtNRYMHPDUDWyQVN\SDVNWRUê SULSUDYLODYVSROXSUiFLVRUJDQL]iWRUPL]DJHQW~U\%H&RRO %UDWLVODYVNiRUJDQL]iFLDFHVWRYQpKRUXFKX %7% 9ćDND SODVWRYHMNDUWHP{åX~þDVWQtFL Y\XåtYDĢ]ĐDY\XSDUWQHURYQD ~]HPtPHVWDYUiWDQHP~]HtJDOpULtUHãWDXUiFLtþL=223ODVWRYiNDUWDRYHĐNRVWLSODWREQHM NDUW\XPRåQtNDåGpPXMHMGUåLWHĐRYLY\XåtYDĢ]ĐDY\]POXYQêFKSDUWQHURYQD~]HPtPHVWD YRYêãNHRGGR %HåFLVDP{åXRSRQXNHVOXåLHEQDNWRUpVD]ĐDY\Y]ĢDKXM~ GR]YHGLHĢYGYRMMD]\þQRPOHWiNX±YVORYHQþLQHDYDQJOLþWLQH±NGHV~XYHGHQpLFKNRQWDNWQp~GDMHRWYiUDFLHKRGLQ\ DYêãND]ĐDY\NWRU~SDUWQHUL SRVN\WXM~0DUDWKRQ3DVVOHWiNRPMHV~þDVĢRXNDåGpKRUHJLVWUDþQpKREDOtþNDÄ7tNWRUtHãWH VWiOHYiKDM~þLVLSUtVĢ]PHUDĢ VLO\D]DEHKDĢQDý62%%UDWLVODYDPDUDWKRQURYQDNRVD]DEDYLĢQDMHKRVSULHYRGQêFKSR

GXMDWLDFKDVYRMSRE\WYPHVWH VSRMLĢVQiYãWHYRXP~]HtDJDOpULt=22þLJDVWURQRPLFNêPL ]iåLWNDPLPDM~MHGLQHþQ~SUtOHåLWRVĢWRWRYãHWNR]DåLĢYćDNDYêKRGiPNWRUpSRQ~ND0DUDWKRQ3DV3UtVĢGR%UDWLVODY\ VDQDR]DMRSODWtDWPRVIpUDPDUDWyQXMHNDåGRURþQHMHGLQHþQi 3URJUDPSULSUDYHQêRUJDQL]iWRUPLMHSHVWUêWDNåHVLNDåGê SUtGHQDVYRMH³SUH]UDGLOD0LFKDHOD3RWRþiURYiYêNRQQi ULDGLWHĐND%7% 3RGXMDWLHPiDMFKDULWDWtYQ\ UR]PHU+ODYQêSDUWQHUPDUDWyQXYHQXMH]DNDåGpKRDNWtYQHKR~þDVWQtNDMHGQRHXURQD DGUHVX.RQWDEDULpU\9UiPFLSURMHNWX'HWLGHĢRPYHQXM~ RUJDQL]iWRULYêĢDåRNGHWVNêFK EHKRYSUHRUJDQL]iFLX.YDSND QiGHMHÄ6QDåtPHVDXNi]DĢ åHPDUDWyQQLHMHLEDRãSRUWH %XGHPHUDGLDNVDQiYãWHYQtFL SRGXMDWLDGRPHVWDRSlĢYUiWLD³ GRSOQLO0LODQ)WiþQLN$HãWH MHGQRXSR]RUQHQLHSUHãWDUWXM~FLFK5HJLVWUiFLD~þDVWQtNRY YWRPWRURNXQHEXGHDNRSRPLQXOpURN\Y6NODGHþDOH SULHVWRUPiY\KUDGHQêQDMHGQRPSRVFKRGtYQiNXSQRPFHQWUH(XURYHD -R]HI%\WþiQHN

1DãWDUWHQHEXGHFKêEDĢDQLPLQXORURþQêYtĢD],VDDF&KHUXL\RW&KHVLQ\].HQH )RWR7$650DUWLQ%DXPDQQ


naše novinky

NBB 2588/01

INZERCIA

5. - 6. 4.

Do vzdialenosti

25 km

DOPRAVA

ZADARMO Vzťahuje sa na kúpne zmluvy uzatvorené od 5. 4. do 6. 4. 2014 na všetkých predajniach Asko nábytok, pri ktorých bude uhradená aspoň polovica z celkovej kúpnej sumy. Minimálna hodnota nákupu 600 EUR, závoz do vzdialenosti 25 km. Neplatí pre akciový a už zlacnený tovar. Ponuka platí aj pre E-shop - bližšie informácie na www.asko.sk.

NAVYŠE

ZĽAVA

Na všetok porceadláni n čítaná na pokl Zľava Vám bude odpo z celkovej čiastky

TRENČÍN u NITRA u KOŠICE u BRATISLAVA u PRIEVIDZA u POPRAD Ponuka platí od 5. 4. do 6. 4. 2014 alebo do vypredania zásob na všetkých predajniach v SR okrem ponuky z eshopu www.asko.sk. *Nevzťahuje sa na akciový a už zlacnený tovar. Zľavy sa odpočítajú z predajných cien priamo na pokladniach a nie je možné ich kombinovať ani sčítať. Platí len na novo uzatvorené zákazky.

NBA 2500/01

16

Nba3 04 2014 web  
Nba3 04 2014 web  
Advertisement