Page 1

SLOVENSKY

Kaštieľ Esterházy v Galante


1

Obsah Obsah

1

Príhovor

2

História rodu Esterházy de Galantha

3-6

Kaviareň a galéria

7-8

Najstaršia Vináreň na Slovensku

9-10

Podujatia

11

Turistické balíčky

12

Vína

13-14

Suveníry

15-16

Odporúčame navštíviť

17-18


2

Vážení návštevníci, pozývame Vás do Galanty, kde by sme Vám radi predstavili krásne priestory neogotického kaštieľa. V našej pôvabnej kaviarni sa ocitnete v dobe renesancie, baroka či neogotiky súčasne. Pri výbornej káve a zákuskoch môžete obdivovať krásne obrazy rodu Esterházy a dozvedieť sa o histórii mesta či viac o jednotlivých členoch rodu. V renesančnej pivnici z roku 1633 máte možnosť ochutnať výborné vína z oblastí bývalej monarchie v srdci Európy. Mesto Galanta a rodina Esterházy sú spojené už viac ako 400 rokov. Dnes vďaka spolupráci so súkromnou nadáciou Esterházy Betriebe mestá Eisenstadt, Forchtenstein a Fertőd sa opäť spájajú s Galantou, rodovým sídlom rodiny Esterházy. Veríme, že pri Vašom historickom putovaní za príbehom rodiny Esterházy navštívite naše krásne mesto, kde žil Zoltán Kodály a dokonca pôsobil aj Joseph Haydn. Tešíme sa na Vás...


3

História rodu Esterházy de Galantha FRANTIŠEK ESTERHÁZY (1533 – 1604) Bol uhorský šľachtic, ktorý od roku 1579 slúžil ako prešporský vicežupan. Bol zakladateľom majetného a mocného rodu Esterházyovcov. Bol synom Benedikta Zerhas de Zerhashaz z rodu Salamon a Heleny Besenyeiovej z Galanty. Bol prvým z dynastie, kto začal používať prídomok „z Galanty“ (de Galántha, galánthai), keď po svojej matke zdedil galantské statky. V roku 1600 dal postaviť renesančný kaštieľ. Ďalší objekt v meste - dnes nazývaný neogotický kaštieľ, postavili v roku 1633 jeho dvaja synovia Daniel a Pavol ako renesančnú pevnosť so štyrmi vežami. V roku 1596 sa František sa zúčastnil na ťažení proti Turkom. Slúžil pod velením grófa Mikuláša Pálffyho. Jeho syn, Štefan padol v bitke pri obci Keresztes (Mezőkeresztes, Maďarsko) dňa 26. októbra 1596.

ŽOFIA KATARÍNA ILLÉSHÁZY (1547 Bratislava – 12. marec 1599 Galanta) Dcéra Tomáša Illésházyho, manželka prešporského podžupana Františka Esterházyho a sestra grófa Štefana Illésházyho (1541 – 1609). Je jediným nepopierateľným dôkazom príbuzenstva Esterházyovcov a Illésházyovcov. Narodila sa v roku 1547 ako šieste dieťa Tomáša Illésházyho a druhé dieťa Žofie Földesovej (1528 – 1547). Anna Pogányová, prvá manželka jej otca zomrela, Žofia sa narodila s druhého manželstva Tomáša Illésházyho. V roku 1566 sa vydala za baróna Františka Esterházyho (1533 – 1606), s ktorým mali spolu 13 detí. Zomrela v roku 1599 v Galante na jednom zo statkov Esterházyovcov. Jej synovia Daniel, Pavol a slávny Mikuláš sú zakladateľmi troch rodinných vetiev rodiny Esterházy.


4

DANIEL ESTERHÁZY (26. júl 1585 Galanta – 14. jún 1654 Šintava) Uhorský šľachtic, kandidát na post palatína, zakladateľ česneckej vetvy rodiny Esterházyovcov. Bol synom Františka Esterházyho, prešporského vicežupana a Žofie Illésházyovej. Stal sa rytierom rádu Zlatej ostrohy, bol cisársko-kráľovským radcom a v rokoch medzi 1647 a 1649 bol členom daňovej vyšetrovacej komisie. Bol aj kandidátom na post palatína. Pre svoju rodinu získal hrad Česnek (Csesznek, Maďarsko). 20. februára 1623 sa v obci Lakompak (Lackenbach, Rakúsko) oženil s Juditou Rumyovu z Rábadoroszló (1606 – 1663) a panovníčkou Gáty (Gattendorf, Rakúsko), s ktorou mali spolu 20 detí. Synovia Gašpar a Tomáš Esterházy hrdinsky zahynuli v bitke pri Veľkých Vozokanoch v roku 1652. V roku 1633 postavil objekt, ktorý dnes po mnohých prestavbách voláme neogotický kaštieľ.

PAVOL ESTERHÁZY (1. februára 1587 Galanta – 17. januára 1645 Nové Zámky) Bol zakladateľom zvolenskej vetvy rodiny Esterházyovcov. Jeho prvá manželka bola grófka Zuzana Károlyová (1590 – 1621). Po druhý krát sa oženil s grófkou Evou Viczayovou z Lósu a Héderváru. Jeho syn František Esterházy hrdinsky zahynul v bitke pri Veľkých Vozokanoch v roku 1652. V roku 1633 so svojim bratom Danielom postavili objekt, ktorý dnes po mnohých prestavbách voláme neogotický kaštieľ.


5

História rodu Esterházy de Galantha MIKULÁŠ ESTERHÁZY (8. apríl 1583 Galanta – 11. september 1645 Großhöflein) Bol synom Františka Esterházyho (1532 – 1604) a vnukom Benedikta Esterházyho (1508 – 1583). Narodil sa v rodine podžupana Bratislavskej stolice Františka Esterházyho. V roku 1622 dostal panstvo Forchtenstein a mesto Eisenstadt (oboje v dnešnom Burgenlande) a tak sa stal zakladateľom tzv. fraknóovskej vetvy Esterházyovcov. V roku 1612 sa oženil s Uršulou Derssfyovou. 21. júla 1624 sa druhýkrát oženil s vdovou Kristínou Turzovou, rodenou Nyáriovou v Sučanoch, ktorá zomrela po pôrode syna Františka 17. februára 1641. S prvou manželkou mal tri deti: syna Štefana, dcéru Kristínu a nepokrsteného syna, ktorý zomrel spolu s matkou pri pôrode dňa 15. marca 1619 na Zvolenskom hrade. S druhou manželkou mal deväť detí, z ktorých najvýznamnejší bol Ladislav Esterházy (padol v bitke pri Veľkých Vozokanoch) a Pavol Esterházy, neskorší palatín a prvé knieža rodiny Esterházy. Nákladnú výstavbu v roku 1633, ktorú realizovali jeho bratia Daniel a Pavol finančne podporoval.

KNIEŽA PAVOL ESTERHÁZY (8. september 1635 Eisenstadt – 26. marec 1713 Eisenstadt) Bol prvým kniežaťom rodu galantských Esterházyovcov, palatínom Uhorského kráľovstva (1681 – 1713) a cisársko-kráľovským poľným maršalom. Bol uznávaným básnikom, čembalistom a skladateľom. Bojoval v početných bitkách proti Turkom počas Štvrtej rakúsko-tureckej vojny (1663–1664) a Veľkej tureckej vojny (1662–1669). Pavla považujú za zakladateľa majetku, moci a vplyvu rodu Esterházyovcov. Narodil sa v obci Kismarton (Eisenstadt, Rakúsko) ako tretí syn grófa Mikuláša Esterházyho z Galanty a jeho druhej manželky barónky Kristíny Nyáryovej z Bedeghu. Jeho otec Mikuláš slúžil ako palatín Uhorského kráľovstva. Pavla vychovávali v hlboko náboženskej atmosfére, študoval v jezuitských inštitúciách v Grazi a Trnave. Jeho literárny talent sa prejavil veľmi skoro. 16. augusta v roku 1652 Pavlov starší brat Ladislav padol v bitke proti Turkom pri Veľkých Vozokanoch. Pavol nastúpil na miesto svojho brata ako gróf Esterházy z Galanty a ako 17 ročný zdedil obrovský majetok svojej rodiny. Zomrel počas epidémie čierneho moru v Eisenstadte.


6

JOZEF ESTERHÁZY (21. februára 1799 Budapešť - 1. januára 1879 Galanta) Neogotickú podobu kaštieľa Esterházyovcov v Galante dal postaviť gróf Jozef Esterházy (1799–1879) v 60. rokoch 19. storočia. Gróf bol veľmi nadšený pre myšlienku, aby sa Galanta stala opäť tradičným centrom rodiny Esterházy a preto sa rozhodol pre vzácnu a zároveň romantickú neogotiku. Prípravou projektov poveril jedného z významných architektov tej doby, Antala Wébera (1823–1889). Pekné plány Jozefa Esterházyho žiaľ preškrtol macošský osud: jeho dcéry, Mária (1827–1833) a Gizella (1837–1852) ešte ako deti sa stali obeťou nákazlivého ochorenia, a syn Gejza (1834–1870) odišiel spomedzi živých ešte mladý, 36 ročný, bez potomka. Gróf Jozef zomrel 1. januára 1879, a jeho manželka Rozália Barthodeiszky (1795–1879) v tom istom roku ho nasledovala, dňa 4. decembra. (Ich pozostatky odpočívajú v cintorínskej kaplnke, ktorú dal postaviť takisto Jozef.) Smrťou grófa kaštieľ z česneckej hlavnej vetvy Esterházyovcov prešiel na šárošskú vetvu a zostal žiaľ trvalo neobývaný. Esterházyovci predali kaštieľ Československu v roku 1921.

POHREB V TRNAVE 26. NOVEMBRA 1652 Dvornej vojenskej rade vo Viedni podal správu o výsledku Veľkovozokanskej bitky gróf Mansfeld. Tragický osud, ktorý postihol jednu z popredných šľachtických rodín, vyvolal účasť celej monarchie. Cisár, Tajná rada ako aj grófi Mansfeld a Puchaim vyslovili rodine svoju hlbokú sústrasť. Rakvy s pozostatkami štyroch zabitých bratrancov boli až do slávnostného pohrebu uložené v kaplnke Šintavského hradu. Pohreb sa konal 26. novembra 1652 v Trnave. Pri mestskej bráne očakával sprievod vrchný komorník gróf Erdődy, ktorý zastupoval cisára. Všetci príslušníci rodiny Esterházy, na ich čele barón Daniel, zástupcovia popredných uhorských šľachtických rodín, ako aj vlajkonosiči esterházyovských hradov, delegácie uhorských komitátov a mnohí obyvatelia Trnavy sprevádzali sprievod k Chrámu sv. Jána Krstiteľa, kde boli rakvy uložené do rodinnej hrobky. Smútočný príhovor mal Nitriansky biskup Tomáš Pálffy a Paul Hoffmann, biskup z Pécsu (Päťkostolie). Krásne štíty štyroch zosnulých sa nachádzajú ešte dnes na stene svätyne. Na pohrebe sa zúčastnilo takmer 20.000 ľudí.


7

Kaviareň a galéria

Naša kaviareň je určite jedna z najkrajších na Slovnesku. V priestoroch západnej veže kaštieľa sa naraz ocitnete v dobách renesancie, baroka, či neogotiky. V interiéri sa nachádzajú vzácne obrazy, artefakty a historický nábytok, ktorý vám priblíži atmosféru zo života šlachtického rodu Esterházy.


8

Pri čerstvo praženej káve a chutných zákuskoch máte možnosť si posedieť pri dobrom víne z našej vinárne. Nezabudnite ochutnať tortu Esterházy, ktorá sa u nás pripravuje podľa pôvodnej receptúry.


9

Najstaršia Vináreň na Slovensku

Vináreň pod kaštieľom je skutočným unikátom číslo jeden. Je to najstaršia otvorená vináreň na Slovensku, ako denná prevádzka. Pôvodné renesančné klenby v kombinácií s moderným dizajnom pôsobia útulne a zároveň veľmi luxusne.


10

Vináreň je miestom mnohých podujatí. Oslavy výročí, rodinné či firemné stretnutia, koncerty, besedy či školenia sa tu konajú takmer každý týždeň. Výnimočnosť miesta a príjemná obsluha je zárukou toho, že zažijete vždy niečo neopakovateľné. Vína v našej vinárni sú skutočne výnimočné. Pochádzajú z oblasti bývalej monarchie, čiže z Rakúska, Maďarska, Slovenska a Moravy. Vína majú úzku spojitosť s rodom Esterházy alebo mestom Galanta. Príďte si vychutnať naše výborné vínka do priestorov, ktoré dýchajú históriou.


11

Podujatia DEGUSTÁCIA VÍN

NARODENINOVÉ OSLAVY

V historickej vinárni sa konajú odborné degustácie a prezentácie vín, destilátov, či dokonca kávy. Je to jedinečný zážitok spojený so vzdelávaním a zábavou.

Oslávte svoje narodeniny v priestoroch, ktoré vám ponúkajú unikátnu kulisu pre zábavu a zážitky. Bude to nezabudnuteľné tak pre vás, ako aj pre vašich hostí.

AKCIE

SVADOBNÉ FOTENIE

Pre stretávky, firemné akcie, či dokonca koncerty nenájdete atraktívnejšie miesto v okolí. Chcete zaujať vašich obchodných partnerov, či priateľov? Vináreň Esterházy je miestom, ktoré vo Vás zanechá nezabudnuteľný zážitok.

Krásny interiér kaviarne a vinárne ponúka unikátnu možnosť fotografovania našim návštevníkom pre súkromné, či profesionálne účely.


12

Turistické balíčky

PREČO BY STE MALI SPOZNAŤ JEDEN Z NAJVÝZNAMNEJŠÍCH RODOV V EURÓPE – ROD ESTERHÁZYOVCOV? NAVŠTÍVTE GALANTU. Ste milovníkom kultúry a zaujíma Vás história? Ponúkame Vám prehliadku historického sídla významného rodu – Esterházyovcov, v meste Galanta. Vedeli ste, že rod Esterházy, má svoje neopomenuteľné miesto v histórii Európy? Kniežací rod Esterházy vlastnil nemalé majetky po celom území Rakúska, Maďarska a Slovenska. V meste Galanta postavili tiež niekoľko významných stavieb, ktoré Vám radi predstavíme a porozprávame Vám o tomto významnom rode. Medzi najvýznamnejšie stavby patrí neogotický kaštieľ, pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633. V roku 1736 bol kaštieľ prestavaný v barokovom slohu. Súčasná podoba kaštieľa je výsledkom radikálnej prestavby v roku 1861 v duchu romantickej anglickej gotiky. V každej svojej podobe je jeho majestátnosť výnimočná. Kaštieľ obklopuje historický park, ktorý pozostáva z množstva stromov a kríkov veľkej historickej, mikroklimatickej, biologickej a architektonickej hodnoty. Monumentálna stavba postavená v pôdoryse do písmena E je dopĺňaná dvoma bočnými krídlami, ktoré uzatvárajú čestné nádvorie. Nezabudnuteľnú prehliadku priestorov neogotického kaštieľa, parku, historickej vinárne, či návštevu aj ostatných pamiatok Esterházyovcov si môžete vybrať z našej ponuky prehliadok.


13

Vína

UNIKÁTNE VÍNA, KTORÉ MAJÚ PRÍBEH Vína v našej vinárni sú skutočne výnimočné. Pochádzajú z oblasti bývalej monarchie, čiže z Rakúska, Maďarska, Slovenska a Moravy. Ponúkame aj kosher vína či vína priamo z Toskánska. Vína majú úzku spojitosť s rodom Esterházy alebo mestom Galanta. V našej ponuke je viac ako 20 vinárstiev a takmer 130 druhov vína. Príďte si vychutnať naše výborné vínka do priestorov, ktoré dýchajú históriou.


14

VINÁRSTVO ESTERHÁZY Vínárstvo Esterházy je v našej top ponuke. Návštevníci putujúci za príbehom rodiny Esterházy vyhľadávajú tematické vína rodiny, ktoré Vám radi ponúkneme aj u nás v Galante. Vinárstvo Esterházy z Rakúska a vinárstvo Etyek Esterházy z Maďarska sú rodinným klenotom a dôležitou súčasťou rodinného dedičstva. U nás v Galante máte jedinečnú možnosť pochutnať si na fantastických vínach oboch vinárstiev. Takáto možnosť sa Vám nikde inde na Slovensku nenaskytne. Výnimočnosť miesta a príjemná obsluha je zárukou toho, že zažijete vždy niečo neopakovateľné.


15

Suveníry

DARČEKY S DOTYKOM HISTÓRIE Naše krásne suveníry sú jedinečným darčekom. Potešte svojich blízkych, priateľov či obchodných partnerov zaujímavým darom, ktorý Vám pripravíme v elegantnom balení. Získajú vzácny darček, ktorý určite poteší. Vína, porcelán, poháre či rôzne spomienkové predmety vám budú pripomínať krásny kaštieľ Esterházyovcov v Galante.


16


17

Odporúčame navštíviť

Barokový kaštieľ - Bernolákovo

Barokový kaštieľ - Tomášikovo

Šintavský vodný hrad - Sereď

Eisenstadt


18

Fertőd

Forchtenstein

PO STOPÁCH ESTERHÁZYOVCOV... Historický význam rodiny Esterházy je všadeprítomný v našom stredoeurópskom regióne. Ak putujete po stopách Esterházyovcov určite odporúčame navštíviť Eisenstadt a Forchtenstein v Burgerlande v Rakúsku. Na zámku Forchtenstein nájdete významnú časť historického dedičtsva, vzácne obrazy, obrovskú zbierku zbraní a unikátny strieborný poklad. V Eisenstadte Vás určite zaujme príbeh Josepha Haydna. Odporúčame navštíviť Haydnov sál či Haydnovu hrobku. V Maďarsku si nenechajte ujsť návštevu najväčšieho, barokového sídla Esterházyovcov vo Fertőde. Krása tohoto miesta reprezentuje obdobie najväčšej prosperity rodiny a je dodnes ako aj Eisenstadt miestom mnohých podujatí. Na Slovensku si okrem Galanty pozrite Šintavský vodný hrad v meste Sereď, alebo barokové e v Tomašikove a Bernolákove.


Galanta Bratislava

130 km - 140 min.

133 km - 120 min.

Eisenstadt 24 km - 20 min.

Forchtenstein

59 km - 55 min.

Fertőd

www.esterhazygalanta.sk Vydal: ESTERHÁZY GALANTA s.r.o., Kvetná 3064/15, Galanta 92401, IČO: 46 508 732, IČ DPH: SK2023508421 Design: Visible Promotion, s.r.o. - www.vpromotion.sk Photo: Jozef Keppert, Magdaléna Mészáros, Zsolt Takáč © ESTERHÁZY GALANTA s.r.o.

Esterházy Galanta  

Brožúra

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you