Page 1

Всесвітній день книги та авторського права Всесвітній день книг і авторського права відзначається 23 квітня. Цей день вибрали не випадково. Саме 23 квітня 1616 року померли три генії світової літератури: Вільям Шекспір, Мігель де Сервантес Сааведра та Інка Гарсіласо де ла Вега. Традиція святкування Дня книжки народилася у Каталонії, де 23 квітня на День Юрія традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку. У 1995 році на паризькій конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про встановлення Всесвітнього дня книг і авторського права. Його головна мета — викликати у молодого покоління повагу до літератури, закликати людей до читання книг, які є невід’ємною частиною духовної спадщини кожної епохи.

У 1996 році ЮНЕСКО інтернаціоналізували це свято , підтвердивши свою прихильність справі заохочення читання , книговидання та захисту інтелектуальної власності. За відносно короткий період Всесвітній День книги став великим щорічним заходом . Успіх Всесвітнього дня книги та авторських прав , залежить в першу чергу від підтримки з боку всіх зацікавлених сторін ( авторів , видавців , педагогів , бібліотекарів , громадських і приватних інститутів , гуманітарних неурядових організацій і ЗМІ). З року в рік зростає кількість різних ініціатив , які реалізуються вже більш ніж в ста країнах світу , в тому числі і в Україні . Сьогодні в Україну різними шляхами ввозиться 70 мільйонів книг ! Загальний тираж української книги - 54 млн. , половина з них - навчальна література .

Роль книги в житті людини Вчені дослідили, як читання книг здатне змінити людину . Відоме твердження про те , що книга може докорінно змінити життя людини , отримало наукове підтвердження.


Американські дослідники виявили , що під час читання захоплюючої художньої літератури в мозку людини відбуваються реальні зміни , які піддаються вимірюванню на МРТ сканерах . Причому ці зміни затримуються в мозку протягом декількох діб після читання . Завданням дослідників було знайти відповідь на питання , як література впливає на людину. Фахівці з Університету Еморі в Атланті намагалися визначити , як книжкові історії потрапляють в мозок і що при цьому відбувається . Для цього були задіяні найсучасніші функціональні магнітно- резонансні томографи (МРТ ) і залучена група добровольців з 12 чоловік. Кожен з випробовуваних мав прочитати дев'ять розділів роману « Помпеї» Роберта Харріса . У цьому мистецькому твір розповідається про героя , який намагається врятувати свою кохану жінку з , охоплених виверженням , Везувію , Помпеї. Для керівника дослідження професора Бернса було важливо , щоб книга мали сильні розповідні та емоційні лінії. Раніше більшість досліджень були спрямовані на вивчення когнітивних процесів під час читання оповідань. У цьому раз планувалося зафіксувати зміни , пов'язані з ефектом від прочитаного . Перші 5 днів у випробовуваних кожен день проводили сканування мозку в спокої. Потім кожному з них роздали по 9 розділів книги і попросили читати по 30 сторінок тексту щодня ввечері. На наступний ранок , після такого захоплююче читання , знову вироблялося МРТ дослідження . Після завершення читання книги , МРТ сканування тривало ще 5 днів поспіль. Результати дослідження показали , що на наступний день після читання фіксується підвищена активність в лівій скроневій частині кори головного мозку. Цікаво , подібна активність зберігалася і після закінчення читання . Така активність серед учених називається «тіньовий» і вона працює , майже як м'язова пам'ять. Причому характер нервових змін говорить про те , що читач починав відчувати себе , як герой роману , трансформуючи на себе емоції і поведінку літературного персонажа. Таким чином , хороші історії , справді, допомагають стати людині краще не тільки в переносному , а й у прямому сенсі - на біологічному рівні. Тому так важливо читання художньої літератури для повноцінного формування особистості .


Хвилинка поезії Бумажных книг уходит время, Как свитков кожаных ушло, На полках тягостное бремя, Вздыхает грустно, тяжело…. Ряды собраний сочинений, И фолиантов корешки, Дарили много нам мгновений, Для сердца, мысли и души… Вот эта книга, книга деда, Осталась от него одна, И папина библиотека, Моя проблема и беда… Пускай стоят. Пускай пылятся, Не подниму на них руки.. Лишь изредка. Чуть подержаться, За их святые корешки..

День книги  
День книги  
Advertisement