Page 1

Ми повинні і будемо продовжувати боротьбу. Сьогодні влада вже хитається. І у нас вже є перемога. Вже назвали винних у розгоні Майдану. Але це керівники середньої ланки. Були оприлюднені документи, де чітко вказано, хто надав наказ розганяти і бити громадян України. І всі вони повинні понести відповідальність! Кожен із нас знає: за все, що сьогодні відбувається, несе відповідальність влада і конкретно президент. Без перезавантаження влади ми не зможемо змінити правила гри. Тож ми будемо разом добиватися зміни влади. Тут, на Майдані, ми будемо мирно тиснути на владу, щоби були призначені дострокоі вибори президента і парламенту. І разом ми переможемо! Віталій Кличко

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТКиївщини

№9(34) 20 грудня 2013 р

Це – Майдан кожного з нас!


2

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

До уваги всіх мешканців Баришівки! В центрі селища партія УДАР встановила інформаційний намет на підтримку Майдану в Києві. Кожен небайдужий може залишити допомогу учасникам мітингу у вигляді теплого одягу, ліків, продуктів тощо. Там також можна отримати оперативну інформацію щодо перебігу подій на Майдані та записатись до чергової групи, щоб організовано вирушити разом із активістами УДАРу на Майдан. Або ж просто залишити свій підпис на підтримку мітингувальників та проти свавілля влади та «Беркуту». Ми будемо раді будь-якій допомозі. Дякуємо за підтримку!

Бровари збирають допомогу столичним революціонерам

Місцевий колорит

20 грудня 2013 р

В Броварах створено Штаб національного спротиву 7 грудня міські та районні осередки опозиційних партій, громадські організації та прості броварчани об’єдналися в Броварський Штаб національного спротиву. Відтепер це — єдиний координаційний центр, котрий визначатиме тактику та стратегію діяльності опозиційних сил та протестних акцій на території нашого міста та навколишніх сіл. Штаби національного спротиву наразі розгортаються по всій Україні. Ініціативна група в Броварах відмовилась від обрання керівника штабу, а надала перевагу горизонтальній структурі. Відтак роботою Штабу керуватимуть шестеро рівноправних координаторів. Ними стали Роман Сімутін (голова броварського міського осередку партії УДАР Віталія Кличка), Олег Шевчук (голова районного та в. о. голови міського осередку ВО «Свобода»), Володимир Опалько (голова міського осередку партії «Батьківщина»), Ігор Жакун (представник громадськості), Андрій Федоренко (координатор Штабу по контактам з органами державної влади) та Андрій Качор (координатор Штабу із зв’язків із громадськістю).

«Горизонтальний» варіант структури обрано з метою запобігання «точкових» ударів режиму по Штабу. У разі, якщо влада намагатиметься репресувати одного з координаторів, його функції відразу перебере на себе інший — подібна формула вже довела свою ефективність в 2004 році. Про найближчі плани Штабу національного спротиву координатори обіцяють повідомляти в оперативному режимі, а також закликають мешканців долучатись до його роботи, зв’язавшись зі штабом за номерами (097)  685-50-23 або (04594) 3-60-83.

Броварська влада лишилася на боці злочинного режиму Міський голова Ігор Сапожко проігнорував звернення опозиційних депутатів, підкріплені численними підписами броварчан під вимогою скликати позачергову сесію, на якій міська рада мала би дати оцінку подіям, що зараз відбуваються в Україні.

З початку грудня на броварському Майдані Свободи розгорнувся інформаційно-мобілізаційний пункт «Майдан-Бровари»: кілька наметів опозиційних партій, екран, проектор та звукова апаратура. Саме це місце місцеві активісти з УДАРу, «Свободи» та «Батьківщини» зробили центром спротиву в нашому місті. І люди, і місцева «регіоналівська» влада мають знати і щодня бачити — Бровари теж борються за свою країну. Щоденна робота полягає в інформуванні людей про останні події на Майдані та мобілізації броварчан на столичні протести. Також тут збирають харчі і теплий одяг для мітингарів у Києві, а бажаючі перехожі можуть записатися до загонів народної самооборони та груп волонтерів для забезпечення життєдіяльності Майдану. Як повідомили організатори пункту «БровариМайдан», вже з перших днів люди почали нести допомогу. За кілька днів загалом вдалося зібрати понад 30 великих пакетів, які щодня доправляли до Києва в координаційний центр Штабу національного спротиву. Збирати кошти для потреб Майдану спочатку не планувалось, проте люди все ж почали приносити пожертви. Хтось ділиться власними заощадженнями, хтось самостійно організовує збір грошової допомоги у себе на підприємстві — тож відмовлятись від добровільної допомоги українській революції організатори не можуть. Але запевняють, що громада отримає прозорий та зрозумілий звіт щодо всіх витрачених коштів. Не залишається осторонь і броварський бізнес. Так, наприклад, на прохання координаційного центру Майдану броварські активісти за сприяння місцевих підприємців надрукували кілька десятків тисяч листівок. Щоб броварчани були в курсі останніх подій революції на екран виводять випуски новин чесних каналів, організовують прямі включення безпосередньо з Майдану та інших гарячих точок країни. Отримана об’єктивна інформація вже багатьох спонукала змінити своє ставлення до подій, зрозуміти, що це боротьба не стільки «за Євросоюз», скільки проти беззаконня в країні та безкарності злодіїв у владі. А ще  — вкотре замислитись про своє майбутнє… І зрештою — самим вийти на київський Майдан!

Міськраді пропонувалося розглянути низку звернень до центральних органів влади з вимогами відставки президента Януковича, уряду Азарова та проведення дострокових парламентських виборів. Окрім того, на розгляд депутатів планувалося винести звернення до броварських ВНЗ щодо тимчасового припинення навчання у зв’язку із загальнонаціональним студентським страйком та звернутися до МВС з вимогою розформувати спецпідрозділ «Беркут», що зганьбив себе жорстоким, нелюдським розгоном мирних акцій. 12 грудня Ігор Сапожко офіційно відповів, що не може скликати сесію, бо згідно регламенту це можна зробити лише через два тижні після надходження відповідної пропозиції. Роман Сімутін, депутат міськради, лідер міського осередку партії УДАР, обурений: «Ось тут відкривається дволикість нашого керманича. Всі ми пам’ятаємо, як за 16 годин було скликано «законну позачергову сесію», внаслідок якої місто фактично втратило майже 95 гектарів землі. Проте, коли справа стосується долі країни, долі мільйонів людей і майбутнього наших дітей, — тут мер сховався за норми, які до цього ігнорувались. Це свідчить лише про страх «не вгадати» з оцінкою подій. Сапожко вичікує і спостерігає хто переможе, аби лише тоді при-

стати на сторону сильнішого. У 2010 році ми вже бачили, як мер-хамелеон перебіг із «Батьківщини» до «регіонів». Може, комусь і подобається така позиція, але я категорично заявляю, що Ігор Сапожко не гідний представляти інтереси броварської громади». Один із координаторів Штабу національного спротиву Андрій Качор розцінює даний крок як продовження курсу на підтримку режиму Януковича навіть після того, як президент віддав наказ проливати кров мирних громадян. «Якщо раніше Сапожко був лише казнокрадом та фальсифікатором, то відтепер він став у один ряд з політичними злочинцями на кшталт міністра Захарченка, президента Януковича та інших, розділивши з ними відповідальність за криваві злочини проти власного народу. Своїм рішенням міський голова позбавив броварських депутатів можливості навіть висловитися з приводу революційних подій в країні, проігнорував голос громади і зганьбив Бровари перед усією країною. Своєю мовчазною згодою з кривавими кроками режиму Ігор Сапожко став співучасником злочинів проти власного народу». З огляду на таку позицію мера, місцевий осередок Штабу національного спротиву ухвалив рішення про скликання у суботу 21 грудня Народного Віча у Броварах.

Страусина позиція Практично в усьому світі новини починаються з висвітлення подій в Україні. Велика кількість політичних партій, громадських діячів та організацій, органів місцевого самоврядування висловили свою думку щодо вимог, які ставляться на Майдані, та подій, що стали поштовхом для масових протестів. А що ж Баришівська районна та Березанська міська ради? Мовчать, ані пари з вуст. Їх провладні більшості зазвичай підтримують будь-які дії влади. Але ж на останніх виборах до парламенту Партія регіонів отримала лише 13% голосів, а вибори до місцевих рад не за горами… Тож цілком природнім, на їх думку, виглядає позиція «не помічати» Майдан та не наражатися на неприємності. Ігнорування даного питання дає змогу дочекатися розв’язки та, у разі перемоги Майдану, як у відомому фільмі «Одруження в Малинівці», зі словами «… знову влада змінюється» перефарбуватися та висловити своє обурення діями уряду та президента. З такою позицією не погодились мешканці територіальних громад та, за підтримки місцевих осередків УДАРу, змусили депутатів винести на розгляд питання Майдану та засудження дій влади щодо розгону мирних протестувальників. З проведенням позачергових сесій цих рад допоміг… уряд, який підкинув до місцевих бюджетів чергові копійки (перед тим добряче витрусивши казначейські рахунки місцевих громад).

Поряд зі змінами до бюджетів і були поставлені питання щодо підтримки вимог Майдану. На рішення щодо підтримки відставки уряду та проведення дострокових президентських та парламентських виборів годі було й сподіватися. Баришівська районна рада навіть не спромоглася звернутися з вимогою до Генеральної прокуратури про притягнення до відповідальності винних за надмірне застосування сили. Провладні депутати ще раз довели свою рабську прихильність до влади, яка базується виключно на страху за свій бізнес або посаду. Звичайно, уряд навряд чи дослухався та подав у відставку у разі підтримки вимог протестувальників. Однак ці рішення матимуть величезне значення на місцевому рівні. Прізвища тих, хто підтримує безпідставне побиття мирних людей, репресії та встановлення диктатури, будуть доведені до громади. Тож при зустрічі з виборцями їм доведеться давати пояснення своєї позиції та понести політичну відповідальність внаслідок втрати довіри людей.


№9(34)

Офіційно

ПЛАН ДІЙ УЧАСНИКІВ МАЙДАНУ І. ОСНОВНІ ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ Визначити чіткі пріоритети та завдання: Завдання-мінімум — звільнення політичних в’я­з­ нів, порушення кримінальних справ проти Захарченка, «беркутівців», які винні у побитті демонстрантів, відставка уряду Азарова. Завдання-максимум — дострокові парламентські та президентські вибори. ІІ. МІЖНАРОДНІ ЗАХОДИ А) Задіяти на повну потужність весь потенціал провідних міжнародних організацій. Зокрема, у зв’язку з грубим порушенням прав людини в Україні в процесі незаконних акцій так званих правоохоронних структур і особливо спецзагону МВС «Беркут» звернутися: 1. до Ради з прав людини ООН та Верховного комісара ООН з прав людини, поінформувавши їх про грубе порушення владою України своїх міжнародних зобов’язань, що випливають з Міжнародного пакту про громадянські та політичні права ООН та передавши прохання вжити відповідних заходів впливу з метою припинення таких порушень; 2. до Ради Європи — з приводу грубого та масового порушення владою України Європейської Конвенції з прав людини. Слід запропонувати ініціювати відповідні слухання в Раді Європи з українського питання; 3. до неурядової міжнародної організації «Репортери без кордонів»  — з приводу варварського і садистського побиття журналістів в Україні (в тому числі — й іноземних журналістів) під час виконання ними своїх професійних обов’язків; 4. до міжнародних правозахисних організацій (Amnesty International, Human Rights Watch)  — негайно запросити представників цих організацій як спостерігачів для здійснення моніторингу за розвитком подій в Україні. Б) У зв’язку з тим, що репресивні заходи владних структур в Україні організуються та оплачуються керівними особами держави, які, за неодноразовими повідомленнями ЗМІ, є причетними до масованого розкрадання державних активів і незаконного збагачення за рахунок населення країни, а також незаконного вивезення коштів за межі країни, звернутися: 1. до Міжнародної організації з питань боротьби з незаконним відмиванням коштів (FATF), Світового банку, Управління ООН з наркотиків та злочинності — з метою задіяння механізмів, передбачених їх спільною ініціативою щодо повернення вкрадених активів та з метою організації розслідування щодо джерел походження закордонних рахунків та нерухомого майна вищих посадових осіб України та їх близьких родичів; 2. до окремих урядів країн Групи 20 з метою сприяння такому розслідуванню, для чого просити їх заблокувати закордонні рахунки цих осіб, оскільки кошти з них можуть бути використані для придушення законних мирних протестів в Україні;

3. до неурядової міжнародної організації «Репортери без кордонів» з проханням організувати паралельне розслідування щодо закордонних рахунків та нерухомого майна, яке належить керівним посадовим особам України або їх родичам за кордоном. В) Для забезпечення легітимних інтересів громадянського суспільства України у відносинах із міжнародними організаціями в терміновому порядку створити Національний комітет із захисту громадянських прав в Україні, до складу якого мають увійти представники політичних партій, громадянського суспільства (зокрема — студентська молодь, що бере участь у протестах), представники малого бізнесу, лідери громадської довіри, знакові постаті тощо. Основною функцією комітету має стати документування злочинів проти людяності в Україні. Створити його представництва в усіх регіонах України. До складу комітету максимально інтегрувати вже існуючі громадські організації. Г) Організувати безперервний процес перебування депутатів, політиків демократичних країн на Майдані в Києві. Запросити до Майдану депутатів Сейму Польщі, представників ЄНП з різних країн, депутатів Європарламенту та національних парламентів країн Європи, США, Канади, опозиційних лідерів з Росії та Білорусії. Д) Ухвалити на Майдані звернення до ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, ЄС про ескалацію насильства і репресій влади проти мирних громадян України. Звернути увагу світової спільноти на оприлюднення представником Партії регіонів інформації про можливі трупи: це свідчить про те, що вже є жертви дій влади або плануються нові, відповідальність за які буде покладено на опозицію. Е) З метою публічного контролю над фінансовими, економічними резервами та рахунками, з’ясування їх місцезнаходження звернутися до МВФ та Банку міжнародних розрахунків (місто Базель). З метою відслідковування фінансової ситуації створити Раду фінансового моніторингу при Штабі національного спротиву. Є) Звернутися до Світового конгресу українців, урядів Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, а також США, Канади, Великої Британії (де є значні українські діаспори) з проханням бути готовими надати гуманітарну допомогу Західній Україні, якій уряд Азарова готує гуманітарну катастрофу, голодомор. ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ЗАХОДИ Примусити працювати Уповноваженого з прав людини. Постійно вимагати від неї конкретних дій, використання повноважень для розслідування у повному обсязі побиття мирних мітингувальників. Постійно інформувати Майдан про її дії або бездіяльність. Вимагати від Генеральної прокуратури публічної інформації про хід розслідування побиття. Постійно інформувати Майдан про її дії або бездіяльність. Сформувати «Чорну книгу катів і порушників прав людини в Україні» і оголосити на Майдані пер-

Майдан — це гідність Ця подія, напевне, увійде в історію. В історію України — тому ще це, напевне, наймасовіше повстання проти діючої влади. Майдан-2004 не вимагав тотального «перезавантаження» влади, а виборював право людей на чесні вибори. На Майдан-2013 вийшли люди, доведені свавіллям влади до краю. Особливо враховуючи, що останньою краплею, яка переповнила чашу народного терпіння, був по-звірячому жорстокий розгін мирних студентів вночі 30 листопада. У світову історію наш Майдан увійде як приклад мирної революції. Здавалося би, — при такій кількості людей втримати «гарячі голови» від нерозсудливих вчинків нереально. Але дивіться  — від сутички на Банковій минуло вже майже три тижні, а акція досі залишається мирною. Всі протести під урядовими установами, силовими відомствами та судами, біля маєтків та офісів олігархів носять виключно ненасильницький характер. У людей на Майдані на першому місці не злоба та жага помсти, а власна гідність та самоповага. Прагнення реально змінити країну. Саме тому люди займаються на Майдані, перш за все, самоорганізацією.

Створені робочі групи по конкретних питаннях — від охорони порядку до проведення акцій. Політики та громадські організації вироблюють спільну стратегію та вимоги. На наших очах народжується справжнє громадянське суспільство, таке яким воно має бути. І ще один момент. У тих, хто не вірить в Майдан, досить часто звучить головний аргумент — відсутність лідера. Ось вам і різниця в світогляді  — песимістам спочатку потрібен цар, а потім вже під нього народ. А в історії українського суспільства переможна стратегія протилежна — ми спочатку створюємо Січ, а вже потім обираємо отамана. Павло Різаненко, народний депутат України

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

3

ші прізвища осіб, які будуть внесені до неї. Направити цю книгу в усі міжнародні організації до урядів демократичних країн. У ЗМІ та на екрані Майдану періодично оприлюднювати «список катів», до якого включити політиків, депутатів-«регіоналів», «беркутівців», суддів з їхніми фотографіями — усіх тих, хто причетний до репресій (акція «Знай ката в обличчя»). Постійно оновлювати цей список. Підготувати з документальним підтвердженням та направити до міжнародних правозахисних організацій та Генеральної прокуратури України повідомлення про вчинення злочину керівником київського «Беркуту» С.Кусюком — в репортажах ТСН було показано, що 1 грудня на вул. Банковій провокаційними діями з трактором керувала особа, схожа на нього. Поставити питання про встановлення цієї особи та притягнення її до кримінальної відповідальності за організацію масових заворушень, перевищення влади, посягання на життя і здоров’я працівників міліції. Домогтися початку кримінального провадження проти міністра внутрішніх справ України Захарченка за дії «Беркуту» 30 листопада та 1 грудня. Створити ТСК з цього питання у Верховній Раді України. IV. ЗАХОДИ ГРОМАДСЬКОЇ НЕПОКОРИ Закликати до бойкоту товарів та послуг тих компаній та організацій, власники яких є депутатами або активістами Партії регіонів. Звернутися до державних службовців, не згодних із нинішньою політикою влади, із закликом добровільно подати у відставку. Ініціювати масові демонстрації протесту проти візиту в Україну керівників глав держав і урядів, які підтримують чинний режим. V. ОКРЕМІ ІНІЦІАТИВИ Враховуючи бездіяльність правоохоронних структур, посилити охорону громадського порядку. Зокрема, провести переговори з керівниками «афганців», організацій ветеранів Збройних сил і силових структур з метою їх залучення до охорони громадського порядку в місцях проведення акцій та захисту прав громадян під час мирних протестів. Залучати важку будівельну, сільськогосподарську та комунальну техніку для посилення периметру Майдану. Ініціювати акції під Межигір’ям. Підготувати та зареєструвати законопроект, який би передбачав можливість існування державних резиденцій, у тому числі резиденції глави держави, винятково на території державних установ і, відповідно, забороняв би їх функціонування на території приватних організацій, у тому числі тих, які зареєстровані за кордоном. Здійснювати постійний моніторинг підвезення людей на акції, які організовані Партією регіонів, визначити відповідальних за проведення такого моніторингу в усіх рекреаційних зонах навколо Києва (зокрема — в Пущі-Водиці, Кончі-Заспі, Ірпені, Василькові тощо), у самому Києві (зокрема — на залізничних та автобусних вокзалах). Політична партія «УДАР Віталія Кличка»


4

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

Майдан-2013: хронологія Наразі мова йде виключно про вимогу підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Через велику кількість молоді та легкої танцювальної музики акцію починають називати «Євродискотека». 30 ЛИСТОПАДА

21 ЛИСТОПАДА Уряд призупинив всі дії з підписання Угоди про асоціацію з ЄС. До півночі на Майдані зібралось понад дві тисячі людей, протестуючи проти дій уряду, які принижують гідність громадян та міжнародний імідж України. До протестувальників приєднались лідери опозиційних партій. 24 ЛИСТОПАДА Мирна хода на підтримку Євроінтеграції зібрала більше 100 тисяч людей з усієї країни. Опозиційними силами було встановлено сцену та намети на Європейській площі. 26 ЛИСТОПАДА Обидва Майдани об’єднались. Проте студентська молодь та громадські організації вимагають від політиків не виголошувати внутрішньополітичні вимоги.

Політичні сили готуються до акції протесту 1 грудня, студенти та громадські активісти втратили сенс Євромайдану — Угоду на саміті у Вільнюсі підписано не було, тож вимагати більше нічого. Проте бійці спецпідрозділу «Беркут» на прохання КМДА «за­безпечити без­перешкодне встановлення новорічної ялинки» з невиправданою жорстокістю зачищають Майдан Незалежності. Весь світ облітають кадри садистського побиття активістів Євромайдану, які не чинили опору. Загалом до лікарень по допомогу звернулось понад 30 осіб, в тому числі й журналісти. Троє людей і досі вважаються зниклими безвісти.

20 грудня 2013 р

особисто пообіцяв, що до мітингувальників не буде застосовуватись сила. Лише завдяки тому, що багато киян оперативно дісталися до Майдану, штурм вдалось зупинити. Зранку була спроба штурму будівлі КМДА, яку також було відбито. Це викликало майже недипломатичні заяви з боку США та ЄС та погрози застосувати персональні санкції до сім’ї Януковича. Близько 11 ранку всі спецпідрозділи залишили Майдан. 14 ГРУДНЯ Влада звозить бюджетників та «тітушок» з усієї країни до «антимайдану» на Європейській площі. Більшість українських естрадних виконавців відмовляються виступати на мітингу на підтримку президента. Через велику кількість людей напідпитку та кольори партії регіонів захід отримує назву «синій майдан». Попри очікування вла-

1 ГРУДНЯ На вулиці Києва виходить небачена досі кількість людей (за деякими оцінками  — понад півмільйона). Обурені звірячим розгоном Євромайдану громадяни повстали вже не за євроінтеграцію, а на захист власних дітей, тож переважна більшість — віком за 30 років. Невдовзі після початку акції провокатори підбурюють радикально налаштовану молодь йти на штурм Адміністрації президента по вулиці Банковій. Незрозумілим чином там опиняється великий трактор, за допомогою якого організовується «штурм». Протягом кількох годин відносно невелика група екстремістів фактично знущається з солдат строкової служби внутрішніх військ, які блокують прохід — б’є їх ланцюгами та палками, закидає фаєрами та камінням. Бійці «Беркуту» спокійно дивляться на це та на спроби мирних учасників акції припинити свавілля (є  інформація, що їм навмисне не віддавали наказ, щоб відзняти гарне «кіно» для світової спільноти). В якійсь момент «беркути» починають знову ж таки по-звірячому розганяти натовп. Б’ють тих, хто впав та не встиг втекти. Серед постраждалих значна кількість журналістів, які фіксували події (загалом зазнали травм близько 50 репортерів). За багатьма свідченнями, перед Адміністрацією президента бійці «Беркуту» били та знущалися над затриманими. В «організації масових заворушень» було звинувачено 9 осіб, кожному з яких по шаблонним рішенням суду присудили 60 діб арешту (згодом під тиском громадськості та політиків 8 осіб були звільнені). Лідери опозиційних партій ледве стримують розлючений натовп та домагаються відходу «Беркуту» на попередню позицію. Лише завдяки цьому протистояння на Банковій завершується без людських жертв. На Майдані встановлюють барикади та наметове містечко. 8 ГРУДНЯ На Майдані збирається чергове Народне Віче. Блок-пости протестувальників перекривають фактично весь урядовий квартал, проте ввечері наступного дня їх зносять бійці спецпідрозділів та перевдягнені в комунальних працівників «тітушки». 11 ГРУДНЯ Після 1.00 спецпідрозділи починають штурм Майдану, попри те, що напередодні президент Янукович

да не провокує силового зіткнення, бо на Майдані Незалежності зібралось занадто багато людей. На зворотному шляху учасники «синього майдану» потрощили вагони поїздів, розлютившись через те, що їм заплатили значно менше обіцяного. 17 ГРУДНЯ Під час візиту до Москви президент Янукович підписує з Росією низку угод, тексти яких досі не оприлюднено. Протистояння триває.


№9(34)

Конкретні справи

Наші на київських барикадах Увесь спротив українців режиму Януковича зараз концентрується в Києві. Перемога у столиці означатиме перемогу в усій країні. Саме тому місцеві осередки УДАРу в нашому окрузі левову частку своїх сил віддають безпосередньо Майдану Незалежності.

Дислокація наших активістів у центрі Києва постійно змінюється. Від початку спорудження барикад на Майдані «броварський десант» був задіяний на будівництві укріплень. Пізніше було отримано наказ від Штабу народного спротиву перебувати поблизу барикад на розі вулиць Богомольця та Шовковичної, а також на вулиці Садовій. Там активісти УДАРу чергували, доки цю частину оборонної лінії не «зачистили» силовики Януковича. Загалом у протестних акціях у Києві беруть участь одразу кілька організованих місцевими осередками УДАРу груп по 8–15 чоловік. Чергування здійснюється згідно зі складеним графіком і вдень, і вночі, але, звісно, найбільша частина людей їде на

Майдан без будь-яких графіків, а за покликом серця. Наші кореспонденти кожного дня зустрічають на Майдані чимало земляків — членів партій і безпартійних, робітників і журналістів, вчителів, митців, армійських ветеранів, пенсіонерів та студентів, бізнесменів і депутатів. Інколи в лавах протестувальників щастить бачити навіть працівників броварського міськвиконкому, котрі відмовляються в «добровільно-примусовому» порядку їхати на провладні мітинги, натомість приєднуються до вільних українців на Майдані. Дехто з броварчан допомагає журналістам незалежних медіа в прямих трансляціях з гарячих точок центру Києва, багато наших земляків перебувають в загонах самооборони Майдану, також броварські бійці є в громадській охороні КМДА. У ніч на 11 грудня, відразу після повідомлень про початок силового розгону Майдану, кілька груп із Броварів та Баришівки оперативно прибули до Києва і стали на оборону барикад з боку вулиці Інститутської та поблизу Будинку профспілок. Саме на цих ділянках був найбільший натиск військ та «Беркуту», і саме тут вдалося зупинити наступ на Майдан, а подекуди — і перейти в контратаку. Жінки нашого краю, які також вночі зірвались зі своїх ліжок, виконували не менш важливу функцію: працювали на польовій кухні, аби в перервах між сутичками зігрівати захисників барикад в ту холодну, але водночас — і гарячу за накалом пристрастей грудневу ніч. На жаль, не всі мешканці округу можуть взяти безпосередню участь у протестах на Майдані: хто за станом здоров’я, хто через похилий вік. Але багато хто допомагає революційному Києву найголовнішим  — своєю вірою в перемогу. Ми не припинимо тиск на режим, доки триває революція. Революція, яка не обмежується протестним перебуванням на Майдані, а відбувається насамперед у нашій свідомості, прищеплюючи всім нам психологію господаря своєї країни, свого міста чи селища. Така революція ніколи не може програти!

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

5


6

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

Герої нашого часу

20 грудня 2013 р

Як броварський далекобійник став «організатором масових заворушень»

Першого грудня він поїхав до Києва, тому що не міг лишатися вдома в такий важливий для країни час. Простий далекобійник Владислав Загоровко завжди цікавився історією своєї Батьківщини і тому хотів бути разом зі своїм народом на Майдані — особливо після того, як побачив кадри звірячого побиття «беркутами» беззахисних студентів 30 листопада. Так почала свою історію Світлана Загоровко — дружина броварчанина, який опинився в епіцентрі зрежисованої бійні на вулиці Банковій біля Адміністрації президента Януковича. Зв’язок із Владиславом втратився близько третьої години  — незадовго до цього чоловік телефонував родині та кликав дружину разом із дітьми приїжджати на Майдан: тут, мовляв, гарно, спокійно й мирно… Лише вночі, після того, як Світлана встигла обдзвонити усі можливі інстанції, в слухавці почувся рідний голос: «Мене затримали, я в райвіділлку»… Владислава Загоровка затримали бійці спецпідрозділу «Беркут», які перед тим жорстоко його побили — простого чоловіка, що мирно, без зброї, спостерігав за подіями поблизу Адміністрації президента. Першим травми Владислава побачив державний адвокат, якого допустили до підзахисного лише за 11 годин опісля затримання  — затриманий «Беркутом» мав розбиту голову, численні забої, синці, садна та гематоми по всьому тілу, а головне — сильно пошко-

джене око, яке, як виявилося згодом, постраждалий міг втратити взагалі. Незважаючи на це, вже 4 грудня вночі «ваше безчестя» з Шевченківського суду столиці Світлана Гайдук на прохання прокурора Володимира Задніпряного оголошує запобіжний захід: 60 діб арешту за обвинуваченням в «організації масових заворушень, направлених на повалення конституційного ладу в Україні». Санкція такої статті передбачає до восьми років ув’язнення. Світлана Загоровко, яка в цей час перебувала в залі засідань разом із дітьми, не витримала та знепритомніла. Наступного ранку з’ясувалося, що таких, як Владислав — з десяток. Журналісти, музиканти, прості роботяги — всі вони потрапили під «беркутівську» розправу та зазнали важких травм. А на додачу кожен із них отримав обвинувачення в «масових заворушеннях» та 60 діб арешту. Рішення суду щодо них були абсолютно однаковими, відрізнялись лише прізвищами затриманих. Багато хто з них під час засідання суду перебував у майже непритомному стані, дехто навіть втрачав свідомість прямо в судовій «клітці». До всього, в помешканнях затриманих правоохоронці провели обшук  — шукали докази «підривної діяльності». Країна сприйняла це як розправу Януковича над невинними людьми. За кілька днів на Майдан вийшов чи не мільйон громадян, величезні колони демонстрантів пішли протестувати під суди та прокуратуру. Лише об’єднаними зусиллями адвокатів, депутатів і тисяч українців полоненим вдалося хоча би частково допомогти. Загоровка із СІЗО нарешті перевели до лікарні, де був шанс врятувати око водію-далекобійнику. Тим часом Світлана опинилася сам на сам з іще однією «проблемою» — молодшій донці мало виповнитися вісім

Бюджетники: «Ми більше не можемо бути рабами» Щоранку з-під стін броварської мерії на Київ організовано вирушають автобуси з невиспаною, стомленою та роздратованою публікою. Втім, йдеться не про студентів чи менеджерів, які працюють або навчаються в столиці. О п’ятій ранку з центру міста до столиці щодня вивозять працівників бюджетної сфери та «тітушок», яких місцева влада примусово зганяє на підтримку режиму Януковича. Збори проплачених «мітингарів» відбуваються під завісою таємниці, автобуси відправляються навмисно затемна, аби уникнути зайвих очей. Цих людей везуть до Києва, щоб вони стати підставками під прапори Партії регіонів в Маріїнському парку, де останніми днями ледь жевріє провладний мітинг. Як розповідають самі учасники цієї вакханалії, від злості та відчуття власного безсилля бюджетники починають пити ще дорогою до Києва, в автобусах, і більшість приїжджають «підтримувати Януковича» вже «готові». Але коли вони прибувають на місце збору, для них починається справжнісінький концтабір: людей годують гірше, ніж худобу, в бідонах розводять бульйонні кубики, і саме ця рідка жижа стає мало не основним продуктом харчування «захисників законної влади». Тих, хто намагається втекти з цього «свята демократії» або приєднатися до протестів на Майдані Незалежності, перепиняють та повертають назад в регіоналівське стійло кремезні чоловіки в цивільному. До обіду

багато з привезених вже ледь можуть триматися на ногах — від голоду, холоду та кількості випитого, про що переконливо свідчать порожні пляшки з-під горілки, якими рясно закидані Маріїнський парк та прилеглі території. Чим далі, тим більше підневільних владі броварчан відмовляються їхати до Києва на захист інтересів олігархів з Партії регіонів. Олександр, працівник одного з комунальних підприємств міста, на умовах анонімності розповів нашій редакції, як його та його колег зазвичай зганяють на антимайдан. «Час від часу увесь наш колектив збирає начальство і повідомляє, де і о котрій годині збір. У кожного підприємства є норма — скільки людей потрібно зібрати на Київ». За словами Олександра, спочатку більшість людей погоджувалася, але згодом дедалі більше працівників стали відмовлятися від участі в регіоналівському мітингу.

рочків, тож треба була влаштувати малій бодай якесь свято… Але земляки допомогли Світлані — 7 грудня до Загоровків завітали небайдужі броварчани, які привітали дитину і передали родині зібрану матеріальну допомогу. При цьому Владислав так і лишався під слідством, а його дружину ніяк не хотіли допускати до рідної людини в лікарню. Змучена постійною біганиною з міліції до лікарні і назад, 10 грудня дружина нашого героя знову втратила свідомість і, як і її чоловік, опинилась в лікарняній палаті. Цього разу не обійшлось без травм і для жінки: Світлана сильно вдарилася головою і… на добу втратила здатність розмовляти. Лікарі діагностували струс мозку. Однак і революція тим часом не збавляла обертів. Тиск мільйонів українців на Януковича зробив свою справу: головний негідник України пообіцяв відпустити з-під варти затриманих того вечора на Банковій. Проте минали дні, а президент так і не виконував своєї обіцянки. Натомість він зробив те, чого обіцяв не робити: спробував нічним штурмом розігнати Майдан. Але Майдан зайняв оборону, Майдан вистояв і пішов в контратаку, а відтак почала ламатися владна вертикаль януковича. Наступного дня після невдалого штурму Майдану суд випустив Владислава Загоровка. Замість 8 років тюрми йому призначили штраф у 850 гривень. Броварчанин потрапив до в’язниці за виконання свого громадянського обов’язку перед цією країною і вийшов з неї завдяки тим, хто цей обов’язок також виконав. Андрій Качор

«Тоді на нас почали тиснути. Спочатку погрожували, що звільнять з роботи, потім начальство намагалося давити на жалість — мовляв, пожалійте свого керівника, адже він відповідатиме перед владою головою, якщо не збере потрібну «масовку». Проте ніякі вмовляння більше не діють на хоча би трохи притомну частину працівників комунальної сфери, а відтак надалі влада почала збирати на «антимайдан» вже зовсім дивний контингент. Очевидці розповідають, що останніми днями в автобуси вантажили молодих хлопців, схожих на учнів ПТУ, а також якусь незрозумілу публіку, що більше скидалася на безхатченків. Коли ж закінчився і цей ресурс, влада залучила останній аргумент  — гроші. Бюджетникам почали пропонувати величезні, як для їхніх зарплат, суми винагороди за «громадянську позицію»  — від 250 гривень за день. Багатьох це спокусило, проте більшість все одно вирішила не жертвувати власним сумлінням заради кістки з барського столу. Олександр запевняє, що його колеги більше не будуть гарматним м’ясом для влади: «Нам набридло відчувати себе бидлом, рабами, до яких ставляться гірше, ніж до худоби, і думають, що ми будемо й надалі мовчки все це терпіти. Але ми теж люди, ми на власні очі бачимо, до чого довела ця влада нашу країну, ми теж вміємо думати і робити свої висновки і ми більше не будемо терпіти таке знущання нашого начальства!». Андрій Качор


№9(34)

Юридичні поради

Якщо Вас затримали правоохоронці під час мітингу 1) Не панікуйте. Намагайтесь бути спокійним та ввічливим. Не проявляйте агресії та не чиніть активної протидії, щоб це не кваліфікували як злісну непокору працівникам міліції. 2) З’ясуйте відомості про осіб, які вас затримали. Чемно попросіть надати вам на підставі ст. 5 Закону України «Про міліцію» службові посвідчення та зафіксуйте наступні відомості: ПІБ, звання, посаду, місце роботи. Якщо відмовляють, повідомте, що відмовляєтесь пред’являти власні документи та продовжувати спілкування. 3) З’ясуйте причини затримання. Згідно зі ст. 5 Закону України «Про міліцію», вам мають про це повідомити. 4) Згідно з цією ж статтею закону, ви маєте право на захисника відразу після затримання. Тож нагадайте про це міліціянтам. У випадку, коли знайомих адвокатів у вас немає, зв’яжіться з Координаційним центром правового захисту Штабу національного спротиву (телефони: (044) 220-17-71, (068) 717-09-82, (068) 717-09-63, (063) 753-13-45, (063) 127-63-50). Послугами адвокатів, наданих правоохоронними органами, як свідчить практика, краще не користуватись. Пам’ятайте — у вас є право відмовитися від надання будь-яких пояснень або свідчень до прибуття захисника. 5) Вимагайте, щоб вам роз’яснили ваші права. Згідно з тією ж ст. 5 Закону України «Про міліцію», особа, що вас затримала, зобов’язана це зробити. Зокрема, вам мають роз’яснити ст. 63 Конституції України, згідно з якою особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів. 6) Знову ж таки, згідно зі ст. 5 закону, правоохоронці мають «негайно, але не пізніш як через дві години

після затримання» повідомити про ваше місцеперебування вашим родичам. Проте не варто сподіватись на це, а самому спробувати непомітно передати СМС-повідомлення. 7) Відмовляйтесь без участі адвоката підписувати будь-які документи. Щоб у протоколі без вашого підпису «випадково» не з’явились несподівані факти, краще зазначити на ньому щось на кшталт: «З цим документом не погоджуюсь. Мені не був наданий адвокат. Підстави підписувати цей документ в мене відсутні. Прошу надати адвоката». 8) Ваше затримання можуть фіксувати за допомогою аудіо- чи відеозасобів. Тому в будь-якому випадку не погоджуйтесь з тим, що ви вчиняли будь-які правопорушення. Повідомте, що ви просто проходили поряд, почули наказ міліціянтів зупинитись та виконали його. Також заперечуйте наявність у вас будь-яких заборонених предметів та спростовуйте коментарі правоохоронців, з якими ви не погоджуєтесь. Якщо є знайомі свідки, що були поруч з вами, повідомте їх координати. У разі відсутності з собою документів, повідомте координати родичів, які можуть їх підвезти. І ще одне — якщо міліція дійсно хоче затримати саме вас, вона завжди знайде для цього привід (скажімо, їм «здасться», що ваші документи підроблені). Але якщо ви великої цінності для неї не маєте, затримання досить часто можна уникнути за допомогою аргументів про його неправомірність. Втім, якщо вам дали спокій, не поспішайте йти з місця події. Якщо затримують інших учасників мітингу, повідомте Координаційний центр правового захисту Штабу національного спротиву та фіксуйте на відео процес затримання.

ПАМ’ЯТКА ТИМ, ХТО ПОСТРАЖДАВ ВІД ДІЙ ПРАЦІВНИКІВ МІЛІЦІЇ 1) Якнайшвидше сфотографувати чи зняти на відео заподіяні вам тілесні ушкодження. Фіксувати потрібно з різних ракурсів, в тому числі й так, щоб було видно, що ушкодження завдані саме вам. Погрози в ваш бік також варто зафіксувати шляхом відео- чи аудіозапису (але обережно). Бажано також зафіксувати підрозділ, звання та прізвище співробітника МВС, який вчинив протиправні дії. 2) Зателефонувати за телефоном 102 та повідомити про правопорушення. Максимально викладіть обставини вчинення насильницьких дій, але пам’ятайте — ви не зобов’язані повідомляти про факти, які можуть бути використані проти вас. 3) Бажано записати контактні дані свідків події. 4) Повідомити про злочин на «гарячу лінію» МВС (0 800 50-02-02 або (044) 254-91-02). 5) Невідкладно звернутися до будь-якої лікарні, щоб ваші ушкодження зафіксували в медичному документі та визначили ступінь їх тяжкості. Якщо ушкодження достатньо серйозні чи ви почуваєтесь зле — краще викликати «швидку допомогу». 6) Якнайшвидше звернутися до найближчого відділку міліції з заявою про скоєння злочину. Бажано долучити до складення заяви професійного адвоката (в  цьому може допомогти Координаційний центр правового захисту Штабу національного спротиву).

Разом ми зможемо!

Кожному з нас доводиться стикатись з байдужістю чиновників та свавіллям можновладців. З відвертою зневагою до «пересічного громадянина». З тим, що столоначальник вважає себе вищим за нас лише тому,

7) Якщо заяву про злочин ви складаєте самостійно, переконайтесь, що в ній детально вказані обставини та місце події, перелік свідків, відомості про осіб, які заподіяли вам ушкодження, або їх ідентифікуючі ознаки (форма, номер на шоломі, прикмети). Обов’язково вказуйте лише ті факти, які можуть бути однозначно трактовані лише на вашу користь. Вимагайте повідомити вам вхідний номер заяви, а також прізвище відповідального за розслідування справи. 8) Додатково подайте заяви про перевищення своїх повноважень правоохоронцями та заподіяння вам ними тілесних ушкоджень до прокуратури та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 9) Зберігайте всі документи, які підтверджують ваші витрати на лікування. Це дозволить після встановлення слідством осіб злочинців вимагати відшкодування збитків через суд. Крім того, це може мати додаткове доказове значення у випадку, якщо слідство намагатиметься зменшити ступінь тяжкості заподіяних ушкоджень. 10) Не опускайте руки і наполегливо вимагайте провести розслідування та притягнути винних осіб до відповідальності. І не забувайте регулярно цікавитись про хід розслідування.

що примудрився отримувати зарплатню з податків які ми сплачуємо. Протистояти цьому важко, адже проти однієї людини виступає вся система. Давайте спробуємо допомагати одне одному в цій боротьбі, адже разом ми зможемо!

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

7

Примусове залучення владою бюджетників до участі в масових заходах — кримінальний злочин!

Влада щосили намагається створити ілюзію начебто підтримки її дій значною частиною народу України. Для цього примусово або за певну винагороду звозяться люди з метою участі у масових заходах «на підтримку влади». Юристи УДАРу нагадують: «Використання адміністративного ресурсу при організації масових заходів та примусове залучення працівників бюджетної сфери до них є ніщо інше, як зловживання владою або службовим становищем особами, які це організовують та виконують, за що статтею 364 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність. Крім того, такі дії містять ознаки і корупційних правопорушень, що теж тягне за собою настання передбачених законом наслідків». УДАР закликає громадян України не бути співучасниками злочину влади, не брати участі у проплачених та примусових мітингах, які організовує влада, не піддаватися на провокації та не брати у них участі. Також, у разі неможливості протистояти тиску та примусу з боку влади, УДАР просить повідомляти про це місцевим організаціям опозиційних політичних партій з тим, щоб усі особи, винні у зловживанні владою, в подальшому були притягнуті до відповідальності. Що варто пам’ятати в цій ситуації та які аргументи приводити «агітаторам» від влади: 1) Участь у зібраннях (мітингах, акціях підтримки тощо) — це ПРАВО, а не ОБОВ’ЯЗОК (ст. 39 Конституцїї України). Кожен має право вільно обирати, в якому мітингу взяти участь. Всі зібрання мають бути мирними. 2) Кожному гарантується свобода пересування (ст. 33 Конституцїї України). Це означає, що ніхто (звичайно, крім випадків правомірного затримання правоохоронцями) не може бути ані обмежений в праві пересування, ані примушений до пересування проти своєї волі. 3) Примус до участі в зібраннях, обмеження свободи пересування, зокрема під загрозою звільнення з роботи — кримінальний злочин. 4) Незаконне звільнення з роботи може бути оскаржене в суді. У разі примусу до участі в мітингу, незаконного звільнення або інших порушень ваших прав, ви можете звернутися по безкоштовну допомогу юристів, яку вам нададуть у: • всіх громадських приймальнях народного депутата України Павла Різаненка, на нашій «гарячій лінії», у міських та районних організаціях партії УДАР; • Центрі правової допомоги Асоціації юристів України за телефонами: (044) 229-10-29, (050) 477-95-72; • Координаційному центрі правового захисту за телефонами: (044) 220-17-71, (068) 717-09-82, (068) 717-09-63; • на лінію Євромайдан SOS за телефонами: (068) 548-12-41, (066) 684-98-30, (063) 337-95-73.

ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ

(067) 235-93-92


8

ГРОМАДСЬКИЙ ЗАХИСТ Київщини

Майданний креатив

20 грудня 2013 р

Думки з інтернету

Чому Майдан має бути мирним Люди, які повстали, налаштовані на рішучі дії, а не на позиційну боротьбу. Але ті рішучі дії, заклик до яких коли-не-коли лунає з натовпу, зараз неприпустимі. Чому? Хоча би тому, що цивілізована світова спільнота не веде перемовин з терористами і силове, з чисельними людськими жертвами захоплення влади може викликати тривалу міжнародну ізоляцію та втрату навіть надій на повернення з-за кордону награбованих «сім’єю» мільярдів. І, звичайно, це аж ніяк не додасть нашій країні репутації надійного партнера ані в очах великих інвесторів, ані перед МВФ та Світовим банком. Шлях до перемоги є, і це мирний шлях. І стратегія досягнення перемоги цим шляхом є, хоча озвучити її зараз — це дати ворогам час підготуІнформаційно-аналітичне видання "Громадський захист Київщини" Свідоцтво про державну реєстрацію: серія КІ-№1445Р, від 06.03.2012 р.

Права засновника передані ТОВ «КГ «Контакт», вул. М.Васлиенка, 7А, м. Київ, 03124

ватись. Повірте мені, в цій стратегії не лише акції морального тиску громадян на представників влади. Але, знову ж таки, — перш ніж оприлюдниВипусковий редактор: Іван Доля Адреса редакції: grom_zah@meta.ua Редакція може не поділяти думку та позицію автора. За точність фактів, викладених в

ти цю стратегію, потрібно домовлятись, домовлятись і ще раз домовлятись. І зовсім не з представниками «сім’ї», а з потрібними в цій боротьбі союзниками. Давайте також не забувати і про моральний аспект. Силовий варіант захоплення влади неминуче призведе до тисяч людських жертв. Ми маємо справу зі справжніми бандитами, і вони не віддадуть владу лише тому, що протестувальники захопили, скажімо, будівлю Адміністрації президента чи навіть самого Януковича. Ми не такі, як вони. І відчайдушно жертвувати своїми побратимами (а всі, хто вистояв на Майдані, — побратими по революції) на шляху до перемоги ми не станемо. Денис Гнатюк

опублікованих матеріалах, відповідальність несе автор. Листування з читачами тільки на сторінках газети. За зміст та достовірність реклами відповідальність несе рекламодавець.Рукописи не

рецензуються і не повертаються. Друк: ТОВ «Прес Корпорейшн Лімітед» Зам. . Наклад 30000. Виходить щомісяця. Розповсюджується безкоштовно.

Groza 9(34)  
Groza 9(34)  
Advertisement