Issuu on Google+

Faqe 11 Frika nga partia që do krijojë Bamir Topi Skenari sekret i PD zgjedhje parakohe Faqe 2-3 Arrestohet Shullazi, policia: Ishte nisur të bënte vrasje Faqe 7 Rriten kreditë e këqija 18.4% shkak mospagimi i kësteve Faqe 4 BE: Jemi gati të ofrojmë ekspertizë për videon e Metës Faqe 12 Onkologjiku, ilaçet u mbaruan brenda një muaji Tani jemi edhe online www.shqiptarja.com NR. 5 E mërkurë, 9-11-2011 Lekë 20 DEBATI PER LIDHJEN/ Ish-i dënuari i Spaçit, akuzon shkrimtarin e madh Kafe me doktorin Maks Velo: Agolli e Buza, dyshja e krimit Artisti piktor përfshihet në debat: Dritëro Agolli ndihmoi diktaturën. Ai e militarizoi artin shqiptar. Zgjodhi të mos jetë vetëm shkrimtar, u tregua fshatar i zgjuar. Në këtë skenar u përfshi edhe Kujtim Buza Lajmi Maks Velo fajëson Dritëro Agollin për dënimin e tij, që sipas piktorit u dirigjua nga Lidhja. Ai e nxeh debatin, për dënimet e që vinin nga kjo organizatë, duke i akuzuar kryetarin dhe sekretarin e atëhershëm të Lidhjes si dyshja e sukseshme e krimit artistik. NGA ADMIRINA PEÇI M aks Velo thotë se dënimi i tij u dirigjua drejtpërdrejt nga Lidhja e shkrimtarëve. Ai e sheh atë institucion, si një vend krimi. Madje dyshja e hekurt e Lidhjes Dritëro AgolliKujtim Buza sipas tij ishte dyshja më e sukseshme e krimit artistik. Në valën e shkrimeve për Lidhjen e shkrimtarëve, arkivat e saj të zhdukura, dhe dënimet e bujshme në fushën e artit dhe letërsisë, Maks Velo, ka parapëlqyer të sjellë në kohë, për lexuesit, kutjimet e tij rreth kohës së dënimit dhe një analizë mbi rolin që pati Në foto: Piktori Maks Velo dhe shkrimtari Dritëro Agolli Dritëro Agolli si kryetar i Lidhjes në dënimin e tij si dhe gjithë jetën letrare të kohës. Velo ofron për “Shqiptarja.com” këtë rrëfim, shkëputur nga një vepër autobiogra¿ke e tij “Kohë antishenjë”, si një përpjekje, për të zbardhur gjithë dritë-hijet e dënimit të tij, dhe të kolegëve artistë në Lidhjen e Shkrimtarëve. Akuzat e pakurs- yera për ish-kryetarin e Lidhjes Dritëro Agolli, ngjajnë mjaft të ashpra sot, edhe pse si një anë e medaljes mbi atë histori të pushtuar nga hijet e krimit. RRËFIMI I MAKS VELOS “Më 24 dhe 25 korrik u mbajt Plenumi i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe artistëve. Dhimitër Shuteriqi lirohet nga detyra e kryetarit, emërohet Dritëro Agolli, po ashtu hiqet Vilson Kilica, Ksenofon Dilo, Hamide Stringa. U vunë Xhemal Dini, Kujtim Buza, Anastas Kondo. Fillon periudha më errët e Lidhjes. Në raraportin e tij të parë si kryetar, Dritëroi artin e quajti ideologji dhe gjeti gabime të rënda në krijimtarinë e artistëve dhe në veprimtarinë... Vijon në faqen 14-15 SOT PROMOVIMI Kurban/ Del pjesa e pabotuar e librit të kryetarit të PS për gjyqin ndaj Berishës NGA EDI RAMA S ’do ta kisha përmendur emrin e Arianës, nëse s’do të ishte në mes miqësia e saj me nënën time, miqësia jonë e vjetër familjare me familjen Fullani, fakt që e bëri edhe më tronditës për time ëmë dhunimin në sallën e gjyqit, ku zonja Fullani, për arsyet që ajo i di, po që s’është e vështirë të merren me mend në këtë vend, zgjodhi të bënte një padrejtësi të Rama, akuza gjyqtares për Anetën madhe duke fyer ligjin dhe moralin kushtetues të barazisë para ligjit në gjykimin e një çështjeje që kishte vënë përballë arrogancën e xhindosur të pushtetit me brishtësinë e një gruaje 71 vjeçare që kërkonte me krenari mbrapsht vetëm dinjitetin e rrëmbyer peng nga ekrani faqe gjithë shqiptarëve. Në mungesë të këllqeve për të marrë anën e ligjit, mundet fare mirë t’ia kishte kursyer vetes këtë turp gjykatësja e lartë, duke u tërhequr së paku me pretendimin e konÀiktit të interesit, pikërisht për shkak të lidhjes në miqësi me Anetën, gjë që në rrathët e shthurur të moralit... Vijon në faqen 8-9 NGA ANILA BASHA E hënë, ora 1300 ora e sharjes U ngrita që herët dje. Kisha takim me kryeministrin e vendit dhe për këtë duhet të nxitoja. E kemi vendosur. Do pimë kafe dy herë në javë. Jo se do të zëvendësoj Meron e dikurshëm, apo Fahriun, apo ndoshta edhe Fevzon sot, por kështu kemi vendosur për biseda e konsultime. Tani ka dalë dhe gazeta e re Shqiptarja.com, dhe ca biseda më shumë me kryeministrin, duhet ti kemi. Se Shqipëria për të cilën shkruan Shqiptarja.com, ka shumë halle. Unë – Mirëmëngjez zoti Kryeministër Ai – Mirëseerdhe Anila, ulu. Kafe? Unë – Po, një kafe. (Hyn sekretarja) Ai – Më thuaj Anila. Unë – Dëgjo doktor, kam ardhur për këtë problemin e ditës së hënë. Mbledhjet e grupit parlamentar të PD që mbahen rregullisht çdo të hënë. Kam dëgjuar shumë poshtë e përpjetë dhe kanë ¿lluar të Àasin me thënë të drejtën. Në orën 13.00 ¿llon ora e sharjes. Ju nuk dini kë shani më. Ja, ka kaq kohë po merreni me Presidentin. ...nëse do Ktheu ligjin për pleh- të marrim rat, i thoni Aleanca për të mirëqenë Plehun. Solli dekretin në Kuvend, i thoni pse se të gjithë nuk e konsultove me përfshihemi në mua. Bëni buxhetin e një ofensivë vitit 2012, i hiqni fon- fyerjesh e det se thoni se mos i përdor Presidenti për sharjesh pa fushatë nëpër rrethe çmim, do për të krijuar partinë e kemi humbur vet. Zoti Kryeministër, betejën është kthyer mbledhja e grupit parlamentar të brenda vetes, PD, në një orë sharjesh e paskësaj (kohët e fundit) për atë me vlerat Presidentin. Ky i fundit evropiane... vërtet mund të rrezikojë me krijimin e partisë së re, por mirë është që të zbusim pak gjuhën e urrejtjes. Se në fund të fundit, parti ka krijuar dhe Idrizi, parti po krijon dhe Kreshniku. Ç’të keqe ka Bamiri? Kur u hap Shqiptarja. com, akademiku Qosja na këshillonte: “Mos raportoni më fyerje e sharje”. Dhe që të mos i japim të drejtë akademikut Qosja që na tha se po jetojmë në një kohë pa sistem vlerash, mirë është që pak nga pak të kontribuojmë të gjithë për të rikthyer sistemin e vlerave. Ju që këtu lart nga foltorja e kryeministrisë, apo e Kuvendit, dhe ne atje poshtë ndërsa shkruajmë këto që thoni ju. Se edhe populli poshtë është politizuar shumë, u zbutën dikur, tani ka shumë militantizëm. Duket sikur ka dhe shumë urrejtje. Mirë është të kthejmë komunikimin, ju mes vetes si politikanë dhe ne të tjerët poshtë. Ndryshe, do ta keni të vështirë ta bëni këtë vend, më demokratik. Po të punojmë të gjithë bashkë, ndoshta e ¿tojmë betejën për të kthyer vlerat. Se, nëse do të marrim të mirëqenë se të gjithë përfshihemi në një ofensivë fyerjesh e sharjesh pa çmim, do kemi humbur betejën brenda vetes, e paskësaj atë me vlerat evropiane. Ndaj them se… Ai – Zonja Basha, kam një takim tjetër tani. S’e diskutoj këtë temë. Unë – Po mirë doktor, e lëmë në takimin tjetër. Mirë u pjekshim. (Biseda me Berishën është imagjinare)


Shqiptarja.com

Related publications