Issuu on Google+

Faqe 4 Gjyqi për Ilir Metën, dëshmitë e plota dje në gjykatë Faqe 5 Gjobat e Metrologjisë, Apeli lë në burg Roland Çelmetën Faqe 5 Investigimi për tatimet, dhunohen gazetarët e “Ora News” Faqe 11 Bashkia lë kopshtet pa ngrohje fëmijët Àenë me xhupa Faqe 8 Kriza energjetike, ku¿zimet ri¿llojnë në gjithë Shqipërinë Faqe 12-13 Dokumentet amerikane për “bashkëpunëtorët” e fashizmit Tani jemi edhe online www.shqiptarja.com LEKË 20 NR. 26 E shtunë, 3-12-2011 Edi Rama harron premtimin për largim të dështakëve në zgjedhje, i shpërblen të gjithë HUMBESIT NE KRYE TE PS Riciklohen ¿gurat për të mundur Berishën Ja gjithë emrat që ¿tuan në Asamble Editorial Lajmi L TIRANE K ZBULOHET PROVA MIRANDA VICKERS Nekrologjia e Leka Zogut Kryetari socialist Rama ka deklaruar se propozimet për në kryesi dhe sekretariat do të jenë në bazë të meritës dhe rezultatit më 8 maj, ndërkohë që janë kandiduar të gjithë humbësit, pjesa më e madhe e të cilëve kanë ¿tuar. ryetari socialist Edi Rama në mbledhjen e djeshme të Asamblesë së Partisë Socialiste, teksa ka bërë propozimet për anëtarë të kryesisë si dhe emrat e sekretariatit të PS, të cilët kanë konkurruar pa kandidatura alternative, ka bërë të ditur se propozimet janë bërë në bazë të meritave. “Janë përzgjedhur në bazë të përfaqësimit krahinor apo rezultateve të prodhura në zonat e tyre elektorale gjatë zgjedhjeve të fundit vendore”, ka qënë deklarata e Ramës në momentin e propozimit. Sipas tij, pjesa dërrmuese e kandidaturave janë ato dhe ata që kanë qenë të suksesshëm në mbajtjen e barrës së vështirë të betejës më të fundit zgjedhore. Ai i ka vlerësuar një nga një të gjithë kandidatët për në kryesi por dhe në sekretariat, duke i cilësuar kontributorë. Por duke parashikuar dhe hatërmbetjet dhe keqkuptimet, Rama ka tentuar t’u dalë përpara akuzave që mund të lindin. “Arsye për të mos pëlqyer fjalët, punën dhe veprimet e tjetrit gjenden në NGA Në foto: Pamje nga mbledhja e Asamblesë Kombëtare të PS-së Pazaret e Gjin Markut Faqe 6 300 euro për azil në Londër NGA BESMIRA MUÇAJ çdo kohë, por çka ndodh është se duke u marrë apo kërkuar të tilla nuk i sheh dot më arsyet më të dukshme për ta vlerësuar tjetrin. Dhe këtu në këtë parti rivalitetesh dhe trazimesh të herë pas herëshme për shkaqe nga më të mëdhatë tek më të vocklat ka tek secili arsye të mjaftueshme për të marrë vlerësimin e tjetrit”, ka deklaruar Rama... vijon në faqen 2 Ftesa e deputetëve për Familjen Mbretërore në vitin 2002: Ja emrat që mungojnë Dokumenti, Berisha s’donte Leka Zogun ARBEN RROZHANI S ali Berisha nuk ka firmosur për kthimin e familjes Mbretërore në Shqipëri. Kryeministri aktual, atëherë kryetar i PD-së në opozitë nuk është mes 76 deputetëve të Kuvendit që bënë ftesë zyrtare në 2002 për kthimin e Familjes Mbretërore në atdhe pas 6 dekadash vijon në faqen 7 ekzili... eka Zogu që vdiq në moshën 72 vjeçare, ishte pretendent për fronin mbretëror shqiptar. Babai i tij, Ahmet Zogu, e shpalli veten Mbreti Zogu I i Shqipërisë në vitin 1928 dhe u martua me Geraldine Apponyi, vajzën e një konti hungarez dhe një trashëgimtareje amerikane, në vitin 1938. Leka lindi një vit më pas, dhe vetëm dy ditë përpara pushtimit italian të Shqipërisë, Zogu dhe familja Ai pohonte e tij jetuan në ekzil se qeveria të vazhdueshëm. në ekzil Monarkia u hoq nga organizonte regjimi komunist operacione në vitin 1946. Leka e kaloi pjesën më guerrile të madhe të kohës brenda në ekzil, në Evropë, Shqipërisë Egjipt dhe Afrikën komuniste e Jugut. Pas vdekjes së Zogut në Paris në 1961, Leka u vetshpall mbret i Shqiptarëve nga një Asambleje Kombëtare shqiptare në ekzil. Gjatë viteve ’70, si miq të Gjeneral Frankos, Leka dhe nëna e tij jetuan në Spanjë. Në 1975 ai u martua me mësuesen australiane Susan CullenWard. Përgjatë jetës së tij, ai mbeti një ¿gurë kontraversale duke mbajtur një arsenal armësh me vete që e çoi në disa arreste nën akuzën e kontrabandimit të armëve, e para ka qenë në Tailandë në 1977. Dy vite pas kësaj, Leka u dëbua nga Spanja nën akuzën e mbështetjes së aktiviteteve irredentiste. Ai pohonte s e qe ve r i a n ë e k z i l o r g an i zo n t e operacione guerrile brenda Shqipërisë komuniste, por deri tani nuk ka pasur dëshmi për një gjë të tillë. Më në fund ai u gjet refugjat në Johanesburg, ku djali ai tij, i quajtur Leka gjithashtu, lindi në vitin 1982. Me ardhjen e demokracisë në Shqipëri, vijon në faqen 7 Leka bëri...


shqiptarja.com

Related publications