Issuu on Google+

“ALMEDICUS” ɽ Faqe 13-20 H Hemofilia, ssëmundja e gjakut qqë prek më te tepër meshkujt Vdekja e arkëtares Ish-ministri E bija në varrim: Ia hiqni unazën, e dua unë Angjeli: Masat e BSH për interesin, të vonuara ɽ Faqe 6-7 ɽ Faqe 5 Na ndiqni edhe online www.shqiptarja.com LEKË 30 SHQIPTARJA.com + Suplementi ALMEDICUS VITI II - NR. 73 E enjte, 29-03-2012 STRATEGJIA E PS, SABIT BROKAJ/ Jepet zgjidhja: Si duhet të jenë zgjedhjet e pakontestueshme “JO ZGJEDHJE ME BERISHEN” ‘Budalla t’i mendosh me këtë kryeministër’ Sabit Brokaj: Duhet qeveri teknike. Takimet e Ramës në SHBA dhe në Londër po projektojnë kryeministrin e ardhshëm. Rama ¿toi pikë kur u shkëput nga strategjia “përtej të majtës e të djathtës”. Aleatët po i bëjnë presion Editorial Letër e hapur Lajmi NE UNIVERSITET ɽ Faqe 21 Rektori internon pedagogët rebelë, nuk votuan për të Anëtari i grupit të të ‘urtëve’ në PS, Sabit Brokaj është shprehur se kryeministri Berisha nuk mund të bëjë zgjedhje të lira dhe të drejta. Ai thotë se zgjidhja më optimale do ishte qeveria teknike, pasi askush s’duhet të shpresojë te ky kryeministër. Brokaj tha se Greqia dhe Italia janë modelet ku është implementuar zgjidhja përmes qeverive teknike. POSTA SHQIPTARE ɽ Faqe 10 TIRANE JAKIN MARENA I sh-ministri i Mbrojtjes, dhe aktualisht anëtar i grupit të të “urtëve” në PS, Sabit Brokaj në një intervistë për gazetën “Shqiptarja.com” është shprehur se Edi Rama u prit në Uashington dhe Londër si kryeministër i afërt i Shqipërisë. Ai ɽ vijon në faqe 2-3 thotë se... Në foto: Sabit Brokaj Grafiku dhe emrat si do ndahen pensionet OPERACIONI I POLICISE SE TIRANES Droga kokainë, dy policë blerës Biznesmenët, si ranë në kurthin e policëve me kodet “Gerti” e “Tika” TIRANE ELTON QYNO D y gjentë të policisë me pseudonimin “Gerti” dhe “Tika” kanë future në kurth Aleksandër Budon dhe Selaudin Bajaramin, të cilët shpërndanin kokainën e cilësisë së parë në zona të ndryshme të Tiranës. Agjentët... ɽ Faqe 9 NGA ARBEN RROZHANI NGA MENTOR KIKIA Na duhet një Akos Kertesz Pse vetëm gay e jo të ngujuarit M Drejtuar: Delegacionit të BE në Tiranë Avokatit të Popullit Organizatave LGTB dhe të tjera Një deklaratë e thënë, pa e ditur as vetë se ç’po thotë, nga zv/ministri i mbrojtjes Ekrem Spahiu, shkaktoi një furtunë reagimesh nga organizatat e shoqërisë civile, veçanërisht ato që lidhin me të drejtat e komunitetit LGTB, Avokati i Popullit dhe së fundi edhe nga Delegacioni i BE në Tiranë. Delegacioni i BE, përmes deklaratës së shpërndarë të martën medias, shprehu habinë dhe shqetësimin e thellë lidhur me deklaratën e zv/ministrit të Mbrojtjes dhe Kryetaritë të PLL, z.Ekrem Spahiu. BE kujtoi se Shqipëria ka rati¿kuar Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe ka aprovuar Ligjin për Mbrojtjen kundër Diskriminimit. Delegacioni u bëri thirrje me vendosmëri autoriteteve shqiptare të sigurojnë që sjellje të tilla të mos përsëriten. Paralelisht, shoqatat pro LGTB,... ɽ vijon në faqe 12 edia gjermane solli dje rrëfimin e një kolegu të shkrimtarit 79vjeçar hungarezo-hebre, Akos Kertesz, që kërkoi azil në Kanada. Është historia e trishtë, por edhe me paralele me Shqipërinë dhe pse jo me ¿gurat e saj të shquara që ende janë ambasasadorët e Shqipërisë në botë. Çfarë bëri Akos Kertesz? La në fund të jetës së vet atdheun sepse: “Hungarezi është gjenetikisht i nënshtruar. I lumtur ai shkrryhet në baltën e diktaturës, hungëron, gëlltit ushqimin dhe nuk do ta pranojë se do ta therin. Ai nuk do të mësojë të punojë, ai është në gjendje të ketë vetëm zili, ai e mbyt atë tjetrin, që arrin diçka me punë, studim dhe risi”. Shfrimi i tij është për mohimin që partitë në pushtet po i bëjnë holokaustit ndaj kombit hebre, por edhe ndaj gjendjes aktuale në Hungarinë e sotme, e cila nën udhëheqjen e Viktor Orban po rrëshqet në një udhëheqje autokratike, duke marrë vetëm paralajmërime nga BE-ja, ku bën... ɽ vijon në faqe 4


Shqiptarja.com

Related publications