Issuu on Google+

Faqe 4 Berisha takon zv.presidentin e SHBA, e fton në tiranë Kryeministri Berisha dhe Joseph Biden u takuan gjatë punimeve të konferencës së sigurisë në Mynih Kryeredaktor Arion Sulo - E diel, 3 shkurt 2013. Numër 822. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Rrëfimi rrëqethës Rama: Krimi ka fituar luftën me shtetin, operacionet dekonspirohen Kreu i PS-së lexon një raport konfidencial të policisë, ku flitet për dekonspirim të operacioneve. “Do të sillemi ndryshe me ligjin dhe me drejtësinë, edhe nëse korrupsioni do të prekë këdo qoftë ndër përfaqësuesit tanë.” FAQE 2 Katër arrestime për kreditë, në pranga edhe shoferi i Bashkisë Durrës Katër të arrestuarit kanë bërë aplikime me dokumente të rreme për vete dhe persona të tjerë në Bashkinë e Durrësit. Në hetim edhe një zyrtare pranë zyrës së strehimit FAQE 6 Makthi 2-vjeçar nën dhunën e tim biri, e meritoi plumbin Dëshmia tronditëse e Ëngjëll Ucajt në gjykatë për dhunën sistematike të të birit dhe dyshimet se ai kryente grabitje për të mbajtur me para të fejuarën italiane. Akuza policisë për lirimin e Sokolit: Nëse ai do të mbahej në burg, ngjarja nuk do të ndodhte. “Im bir deshi të më marrë automatikun, por unë kisha gishtin në këmbëz dhe ajo u tërhoq. S’e mbaj mend çfarë kam bërë atë moment. Dera e italianes ishte hap dhe shtiva edhe në drejtim të saj. Për mua ajo ishte një prostitutë.” Faqe 5 Raporti: Deputetët falsifikojnë firmat për 2500 lekë, miratohen ligje pa kuorum Ëngjëll Ucaj gjatë dëshmisë për vrasjen e djalit dhe nuses italiane Arratisje spektakolare e dy shqiptarëve nga burgu i Parmës FAQE 7 op-ed / 10-11 Lëvizja Mjaft! publikon raportin e monitorimit të Kuvendin, ku rezultojnë një sërë shkeljesh nga ana e ligjvënësve. Ja lista e deputetëve më aktivë dhe atyre që mungojnë më shumë në votimet e ligjeve NgërÇ NGA bujar kapexhiu Gazetat dhe pornografia dokumentare e komunizmit koment Ardian Vehbiu Shqiptarët – si shoqëri dhe si shtet – u treguan të paaftë për... Prezantuesja e “Ora 5” vjen në një rrëfim interesant për vitet në televizion, si u njoh me bashkëshortin dhe dashuria më e madhe, Enio, djali i saj “Brezi i humbur” i zërave të artë të muzikës Rusia dhe Kina sot gëzojnë të njëjtin avantazh të madh strategjik përkundrejt... "Cytje" 9 ekonomi si dhe evidenton prezencë fiktive të deputetëve në mbledhjet e komisioneve parlamentare. Konkretisht, lëvizja “Mjaft” vëren se për këtë periudhë monitorimi rezulton të jenë kryer 23 shkelje të Rregullores së Kuvendit përsa i përket: etikës parlamentare, votimit për kolegun, mos respektimi i kuorumit në mbledhjet... Faqe 4 koment / 11 suplement Anila Çela: Kisha turp t’u tregoja njerëzve për daljen në ekran Nga Kennan-i te Trocki koment Martin Sieff Në botimin periodik të lëvizjes “Mjaft”, që sjell një pasqyrë të hollësishme të veprimtarisë së Kuvendit për periudhën 15 shtator-24 dhjetor 2012, situata në organin legjislativ sa vjen e përkeqësohet. Kuvendi sërish shkel rregulloren dhe sjellë mangësi gjatë procesit të votimit në seancë plenare, në respektimin e etikës parlamentare Këngëtarët që bënë epokë në muzikën shqiptare dhe ku “humbën” ata pas viteve ‘90 FAQE 13-17 TAP, firmoset më 13 shkurt marrëveshja tripalëshe në Athinë Marrëveshja Shqipëri-Greqi-Itali për gazsjellësin Transadriatik do të nënshkruhet mes përfaqësuesve të tre vendeve në kryeqytetin grek, ku do të marrin pjesë edhe zyrtarë të qeverisë së Azerbajxhanit CMYK Faqe 16 Imer Mushkolaj Histori e Kosovës apo defter turk? Mund të ndodhë lehtë që pas disa dekadash stërmbesat e stërnipat tonë të mësojnë në libra historie se Republika Federale e Jugosllavisë/Serbia nuk ka vrarë e prerë në Kosovë. Deri atëherë është e mundshme që Kosova e Serbia të bëhen shtete mike dhe Beogradi të kërkojë nga Prishtina që t’i pastrojë librat e historisë nga disa terma “të pakëndshëm”, respektivisht ta ndryshojë historinë. Njësoj siç po ndodh tash, me kërkesën që shteti turk i ka bërë Kosovës. Shumë dekada pasi ushtarët e Perandorisë Osmane dëbuan e dënuan, vranë e prenë shqiptarë, ua hoqën kokat e i ngulën në hanxharë, Turqia po kërkon që historia që e mësojmë të ndryshohet...


Gazeta Mapo

Related publications