Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Liria ekstreme e virtualitetit dhe ajo me pikatore e medias tradicionale Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 3 maj 2013. Numër 898. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Tre ish-deputetët e PS në listat e Berishës. Rama në Vlorë, Majko drejt Tiranës Rama premton Votimin e 3 ligjeve Pas kërkesës së Metës Pak orë pas refuzimit në Kuvend për të votuar tre ligjet, Edi Rama ka dhënë kompromisin në emisionin “Opinion” të Fevziut. “Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi kësaj ftese për kompromis. Dhe të votojmë në rast se pranohet që këto ligje të hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve”. Vendimi erdhi pas apelit të përsëritur të Metës, i cili u kërkoi sërish dje Ramës e Berishës të gjejnë kompromisin për integrimin e Shqipërisë Pas plot 1 muaj nga bashkimi me LSI-në, socialistët janë të gatshëm të votojnë tre ligjet e integrimit, duke respektuar kështu një nga pikat e marrëveshjes së arritur me ta. Ka qenë vetë kreu socialist, ai që duke folur gjatë emisionit “Opinion”, ka bërë të ditur se Par- tia Socialiste është e gatshme që të votojë tre projektligjet: atë për Gjykatën e Lartë, Statusin e Nëpunësit Civil dhe Rregulloren e Parlamentit, përfshi këtu edhe ndryshimet në ligjin “Për statusin e deputetit”, por me të vetmin kusht, që ato të hyjnë në fuqi... Faqe 3 Legalizimet, 2500 emrat që marrin tapitë, miratohen ndërtimet pas 2006 Kryeministri Berisha tha dje se Kastriot Islami, Gjovalin Kadeli dhe Asllan Dogjani do të jenë në listat e PD-së, duke respektuar marrëveshjen për ta. Kryetari i PS vendos kandidimin në Vlorë dhe mbyll listën e Durrësit. Në diskutim, zhvendosja e Pandeli Majkos nga Korça, në krye të listës së Tiranës Faqe 4-5 op-ed / 10-11 NgërÇ NGA bujar kapexhiu Falimentimi i ‘farmacisë ruse’ në Ballkan koment EMIN AZEMI Si mund të mposhtet xhihadi kibernetik koment Foreign Policy 12 universitet Në seancën e fundit plenare të kësaj legjislature janë miratuar disa ligje që, nëse nuk do ishte kohë fushate, të paktën do të merrnin vëmendjen që meritonin në opinionin publik. Miratimi i ligjit për legalizimin e 100 mijë objekteve të tjera që janë ndërtuar pasi ligji i legalizimeve ka hyrë në fuqi në vitin 1996, jo vetëm që është raportuar me një fjali të vetme, por i ka... Faqe 7 Paketa “Halimi” miratohet me konsensus në Kuvend Kuvendi miratoi ndryshimet në Kodin Penal, duke ashpërsuar dënimet për krimin brenda familjes, vrasjen e zyrtarëve dhe gjakmarrjen. Halimi: Është paketa më e ashpër këto 20 vjet Nëse Serbia, në rastin e Kosovës dhe Maqedonia, në raport me Greqinë, nuk mundën të... Një paradoks i madh i konfliktit me Al Qaeda-n është se terroristët, që në masë të madhe... Opozita dhe mazhoranca kanë bashkuar votat dje për legalizimin e objekteve të ndërtuara pa leje pas vitit 2006, pasi hyri në fuqi ligji i legalizimeve. Miratohet edhe rimbursimi i TVSH-së ndaj fermerëve Kuvendi miratoi me konsensus ndryshimet në Kodin Penal, draft ky që synon një luftë më të ashpër kundër krimit. Paketa kriminale, më e ashpra ndaj krimit dhe armëmbajtjes pa leje këto 20 vjet, ka mundur të gjejë konsensusin e dy kaheve politike për vepra penale që lidhen me krimin në familje, gjakmarrjen apo armëmbajtjen pa leje. Në seancën e djeshme në Kuvend, ministri i Drejtësisë, Eduard... Faqe 6 korçë Mbështetje PPDA në UET: Mediat sociale, strehë për anonimët Gazetari dhe shkrimtari i njohur francez, Patrick Poivre d’Arvor flet rreth rolit të gazetarit, si ka ndryshuar ai me ndryshimet teknologjike dhe mediat e reja Vret veten 22-vjeçarja, i shoqi tenton flijimin mbi trupin e saj Faqe 6 editorial/ 11 Faqe 16 Roland Lami Aleanca Kuq e Zi, Guliveri që kthehet në ishullin e gjigantëve Mënyra sesi po e pasqyron një pjesë e medias së shkruar dhe elektronike pranë së majtës Aleancën Kuq e Zi, më sjell ndërmend kryeveprën e Jonathan Swift, “Udhëtimet e Guliverit”. Një kryevepër e shkruar në formën e romanit të aventurave, por që në f akt është një ironi e pamëshirshme për racën njerëzore, për qytetërimin në përgjithësi. Autori në këtë vepër ka protagonist kryesor mjekun Lemuel Gulliver, i cili vendoset në bordin e një anijeje për të shkuar në katër destinacione. Unë po veçoj me qëllim vetëm dy nga destinacionet. Ndalesa e parë është në ishullin e Liliputëve, ku gjithçka, që nga njerëzit e deri tek objektet, janë në përmasa mjaft të vogla, përveç mjekut Guliver. Ndalesa e dytë është në...


Gazeta Mapo

Related publications