Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg drejtorët shumë të rinj të Ramës Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 2 tetor 2013. Numër 1027. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Kalon te LSI Statusi i Nëpunësit Basha: Rama ekzekutoi konsensusin Kryetari i Partisë Demokratike reagon për Aktin normativ të miratuar dy ditë më parë nga qeveria, që shtyn për gjashtë muaj zbatimin e ligjit “Për Shërbimin Civil FAQE 4 Perikli Shqevi, 3 vjet me kusht për zjarrvënien e Ndrecës Gjykata e Tiranës dënoi Perikli Shqevin me 3 vjet me kusht, duke marrë parasysh arsyet e djegies merkato në Kuvend, deputeti i PR i jep votën e 84-t qeverisë Deputeti i Elbasanit, Luan Duzha regjistrohet në grupin parlamentar të LSI-së, duke shënuar rrjedhjen e parë nga opozita. Mazhoranca arrin në 84 mandate, duke i pasur duart e lira në miratimin e ligjeve me shumicë të cilësuar, edhe pa konsensusin e opozitës. Mediu: Nuk jam në dijeni të largimit të Luan Duzhës. Negociatat u shpejtuan nga konflikti për ligjin e Nëpunësit civil. Basha: Meta të bëjë detyrën e tij dhe të shmangë çdo tundim të mazhorancës për të peshkuar mandate të opozitës me mënyra korruptive. Faqe 3 FAQE 7 Rama: Kush e meriton do rrijë në punë, do goditen të korruptuarit Deputeti i Elbasanit, Luan Duzha Dy portretet Meta, në zyrë me Ismail Qemalin dhe Bujar Nishanin FAQE 3 op-ed / 10-11 Kryeministri iu përgjigj pyetjeve të qytetarëve në Twitter. “Në fund të mandatit do të japim llogari për çdo premtim. Çdo shërbëtor i këtij shteti që është në detyrë falë meritës, do të qëndrojë në detyrë dhe do respektohet shumë më tepër se deri sot. Do të reformojmë strukturat dhe do të godasim të korruptuarit” NgërÇ NGA bujar kapexhiu Nëntoka e virgjër e Tiranës “Motra” e Erdoganit koment Arbana Xharra simi, kanë qenë disa nga çështjet që kanë zënë vendin kryesor në këtë bashkëbisedim. I pyetur në lidhje me prishjen e ndërtimeve pa leje, kreu socialist ka konfirmuar se qeveria ka tashmë gati kuadrin ligjor me të cilin do të ndërhyjë për t’i prishur ato. Ndërkohë që ai ka mbrojtur emërimin e drejtoreshës së re të Tatimeve... Faqe 4 Biznesmeni Kosta padit në gjykatë Inspektoriatin Ndërtimor Biznesmeni Vladimir Kosta padit Inspektoriatin Ndërtimor të Bashkisë së Tiranës, pas lajmit se ai është kallëzuar në prokurori për një ndërtim pa leje. Përmes padisë së dorëzuar në gjykatë, Kosta, njëherazi biznesmen ndërtimi mohon të ketë ndonjë ndërtim në rrugën “Bajram Curri” në Tiranë. Në Gjykatën e Tiranës është depozituar një padi penale me kërkesë dhe për dëmshpërblim ndaj shefit të Inspekto- Gushti është muaji më i mirë për të jetuar në Tiranë. koment Gentian Kaprata Temperaturat e larta, që duket... Investimeve strategjike të Ankarasë, të cilat kanë synim rritjen e prezencës ekonomike... “Bashkë do ia dalim”. Me këto fjalë e ka mbyllur Edi Rama bashkëbisedimin e tij të parë në rrjetin social “Twitter” që pas marrjes së detyrës së kryeministrit, ku për afro një orë iu është përgjigjur pyetjeve dhe shqetësimeve të qytetarëve të ndryshëm. Punësimet, rendi, ndërtimet pa leje, shkrirja e Gardës së Republikës, shëndetësia, ar- riatit Ndërtimor, Florenc Hoxha, për të cilin Kosta pohon se ka publikuar në media një njoftim të rremë me prapavijë politike. Dy ditë më parë nga email-i i Bashkisë së Tiranës iu shpërnda medies një njoftim se policia ndërtimore ka paditur Vladimir Kostën, pasi sipas policisë po bën ndërtim pa leje tek rruga “Bajram Curri”. Kosta ka depozituar të martën padinë ndaj Florenc Hoxhës, ku provon se jo vetëm... Faqe 7 ish kryeministri Nëpunësi pa status Berisha takon Nishanin dhe poston në FB: Të gjithë në këmbë FAQE 5 12 universitet Promovohet kolana “Thesis”, revolucion për tregun e botimeve shkencore UET-Press promovoi dje kolanën më të re të botimeve. “Thesis” sjell punimet e doktoraturave të akademikëve të njohur nga fusha të ndryshme studimi dhe synon të revolucionarizojë tregun e botimeve shkencore. editorial / 11 Faqe 16 Alfred Lela Katër rreziqet e përmbysjes së Ligjit të Nëpunësit Civil Në pamje të parë duket se ngulmi i mazhorancës së majtë për t’i futur stërkëmbësha ligjit të Nëpunësit Civil, tani kur nuk i intereson më neutraliteti i tij, duket si një histori e përsëritur. PD e PS e kanë bërë me radhë këtë lojë duke e kthyer administratën civile në një strehë militantësh, kryesisht të paaftë, talenti kryesor i të cilëve është përkushtimi partiak dhe roli permanent i mitingashit. Gjendemi megjithatë në një moment të veçantë i tillë për katër arsye, dhe zhbërja e ligjit të votuar në fund të majit është katërfish më implikuese dhe katërcipërisht më e gabuar. Arsyeja e parë është konsensusi i cili është dashur për të arritur te ky ligj. Vetëm në fotofinish, kur u duk se nuk kishte më asnjë shpresë, Partia Socialiste dhe Rama edhe...


Mapo 2 tetor ok

Related publications