Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Një vit për ta “harruar” tragjedinë e 21 majit Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 22 maj 2013. Numër 914. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Meta kryeministër? Vasili: E vendos vota e popullit Negociatat e Arvizu, PS e PD larg konsensusit për KQZ Partia Socialiste kërkon shkrirjen e KQZ aktuale dhe rizgjedhjen e anëtarëve të rinj, ndërsa kërkon konsensus për kryetarin. PD nuk ndryshon qëndrim, duke mos vënë në rrezik Lleshin. Arvizu: Berisha, Rama dhe Meta s’janë ende afër një zgjidhjeje. Berisha e Topalli: Rama po cenon procesin zgjedhor Të zhytur kokë e këmbë në fushatë, PS dhe PD kanë lënë në hije ngërçin e KQZ-së, që funksionon prej javësh vetëm me katër anëtarë. Më shumë se tek partitë, shqetësimi për këtë anomali shihet tek diplomatët e huaj, të cilët janë përfshirë edhe një tjetër herë në kërkim të një zgjidhjeje për “arbitrin”, një muaj para 23 qershorit. Negociatat në prapaskenë dolën në sipërf aqe dje me vizitën 40-minutëshe që ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu zhvilloi në zyrën e Ramës. “Gjithmonë jam optimist për një zgjidhje, por gjithashtu jam realist. Ne dëgjojmë dhe lexojmë me shumë vëmendje deklaratat e Kryeministrit, zotit Rama dhe zotit Meta, por ata natyrisht s’janë... Faqe 3 Londo: Si më kërkuan të bëhesha “ekspert” për të futur në burg Zhitin Intervista / Zv/kryetari i LSI, Petrit Vasili analizon fushatën e deritanishme. LSI do të shumëfishojë rezultatin më 23 qershor. Parashikimi për mosndikimin në rezultat të kandidimeve të Arben Malajt, Dritan Priftit dhe Agron Dukës. Kryeministri i ardhshëm? “Në mënyrë absolute, fatin e çdo partie dhe çdo politikani e vendos vota e popullit. Vota e popullit në mënyrë të drejtë do përcaktojë dhe fituesin, dhe humbësin e zgjedhjeve”. Faqe 13 op-ed / 10-11 NgërÇ NGA bujar kapexhiu Kryeministër me dy fytyra koment Arben Vata Një ditë përpara se PS të mbante Konventën kombëtare zgjedhore për zyrtarizimin e Edi Ramës si... koment Haris Vongli 7 kronikë reaksionare të Visar Zhitit. “O Zot, thashë me veten time, tani unë mund të isha xhelati i mikut tim” Bardhyl Londo “SHKB” e akuzës, 6 prokurorët e rinj që do të hetojnë kolegët Kryeprokurori shtyn më tej nismën për Drejtorinë e Inspektimit, duke i dërguar Presidentit emrat e 6 personave që do të ngjiten në organin qendror të akuzës Prokuroria e Përgjithshme pritet të shtohet me gjashtë prokurorë të rinj, të cilët do të jenë pjesë e Drejtorisë së Rrugës për Sarandë…një vit më parë “Rrugës për Sarandë, faleminderit Zot që më dhe mundësinë për të kaluar këtë... Në librin e tij me kujtime, Bardhyl Londo shkruan për rastet kur shkrimtarëve apo artistëve u kërkohej të bëheshin ekspertë apo dëshmitarë. Londo tregon sesi i kërkuan të bënte relacion me shkrim për disa poezi që ishin etiketuar si Inspektimit. Pas dy shpalljeve radhazi, Këshilli i Prokurorisë ka miratuar emrat e gjashtë prokurorëve, të cilët i janë përcjellë Presidentit të Republikës për dekretim. Emrat e tyre nuk bëhen publikë, por burimet shprehen se janë përzgjedhur kandidaturat më të mira. “Janë në pjesën më të madhe magjistratë dhe figura me integritet të lartë moral e profesional”... Faqe 7 fushata Tre Kamberë në një derë Sherif Merdanit i vjedhin makinën: E bleva me lekët e burgut Këngëtari i njohur ka denoncuar vjedhjen e automjetit përmes përdorimit të një çelësi rezervë. Bën apel për kthimin e makinës, të cilën e kishte blerë me paratë e dëmshpërblimit Berisha: Rama drejton PS pa ide, synojmë mandatin e 5-të në Lezhë FAQE 5 Punën që kisha për të zgjedhur poezitë që do të botoheshin, zakonisht e mbaroja shumë shpejt, sepse i njihja autorët dhe me ata që ishin poetë të vërtetë dhe kur ua ktheja... Faqe 3 koment / 11 Faqe 16 Roland Lami Dyzimi i qëllimshëm i LSI Deklaratat e përsëritura të përfaqës u e sve t ë L S I k a n ë n x it u r hamendësimet mbi domethënien e tyre dhe të sjelljes politike të kësaj force në ditët në vazhdim. Në komentet e një pjese të analistëve pranë së majtës predominon qasja kontekstuale, ndërsa tek një pjesë e analistëve pranë së djathtës vihet re qasja racionale. Për sa i përket qasjes së parë, mund të themi se ajo shtrihet në disa nivele. Niveli i parë i analizës së këtyre deklaratave prek aspektin psikologjik. Siç dihet, elektorati i LSI duke qenë një elektorat kryesisht pragmatist, motivohet më shumë nëse kjo forcë politike ofron garanci mbi nivelin e pjesëmarrjes në qeverisjen e nesërme. Sa më shumë të besohet kjo tezë, aq më shumë priret kjo tipologji votuesish të votëbesojnë këtë forcë politike...


Gazeta Mapo

Related publications