Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Meta largohet nga “mesi i artë”, rikthehet si kundërshtar i Berishës Nga Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 20 dhjetor 2013. Numër 1094. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Dy kushtet për kredinë 300 mln euro, Berisha: FMN po gënjen për borxhin Spekulimi në treg nafta Rritet me 5 lekë pa hyrë në fuqi taksa e re Efekti dyfish i rritjes së taksës së qarkullimit Në kryeqytet, një litër naftë nga 180 -182 lekë u shit dje me 185 lekë deri në 189 lekë për litër. Grosistët nisën importet masive të mallrave të akcizës për të patur rezerva para rritjes së taksave. Kryetari i Shoqatës së Hidrokarbureve lajmëron rritjen e çmimeve të naftës Çmimet e naftës në vendin tonë historikisht janë dominuar nga spekulimet, më shumë sesa nga politika e taksave ose tregu ndërkombëtar. Kur qeveritë kanë ndërhyrë për të rritur taksimin e naftës, efekti i taksës në treg është përcjellë dyfish. Kështu ndodhi edhe në vitin 2011, ku qeveria rriti me pesë lekë akcizën, vetëm në pak ditë çmimi i naftës shkoi nga 157 lekë për litër në 168 dhe Shefi i misionit të FMN, Nadem Ilahi shpjegon politikën fiskale në Shqipëri dhe pohon se kredia do të jepet me kusht që qeveria shqiptare të rrisë administrimin e taksave dhe të bëjë reformën e pensioneve. Ishkryeministri Berisha e akuzoi FMN se po bëhet dëshmitar i rremë, duke pranuar rritjen me 13 % të borxhit. “FMN të sjellë një ekip tjetër në Shqipëri, ky është më keq se skenari grek”. Faqe 4 Kreu i PD: Biznesi i vogël do të paguajë dyfish taksë mbi pronën. Ishte 200 lekë për metër katror, me këtë paketë fiskale bëhet 400 lekë për metër katror FAQe 6 NgërÇ NGA bujar kapexhiu Demontimi, pothuajse ‘kimik’, i statusit (një version i mundshëm) koment Arjan VASJARI E vetmja fabul politike që do t’i ngjasonte refuzimit... Enkeleida Kapia 11 promovimi Zhgënjimi i bujshëm në rrjetet sociale e mediatike për... Meta: Parti në Holandë na shohin si islamikë, firmëtar ishte Berisha FAQe 7 Policia është gjendur nën breshërinë e armëve të një grupi trafikantësh, por operacioni ka përfunduar me 10 të arrestuar. Grupi i trafikantëve nga Kavaja akuzohet për shpërndarje të lëndëve narkotike dhe shitje armësh, por policia tha se mes tyre ka edhe të dyshuar për krime të tjera. Personat shkëmbyen zjarr me policinë në momentin kur këta të fundit... Faqe 9 Ndahen çmimet Taksa OMGJ Pëllumb Kulla "inventarizon" politikën dhe publicistikën Kur Shqipëria është në udhëkryq mes komercializmit dhe standardeve të cilësisë, UET- Press dhe Pëllumb Kulla, sipas autorëve të parathënies, Baze dhe Çakuli, sjellin një botim që mbështetet në vlerat e vërteta Statusi Shkëmbim zjarri me policinë, pranga grupit prej 10 trafikantësh Policia është pritur me breshëri plumbash në një fshat të Kavajës, por brenda disa orësh janë arrestuar dhjetë persona të dyshuar për tregti droge dhe municionesh. Në kërkim, pronari i shtëpisë së pritës Sindroma e rosakut të shëmtuar dhe statusi i Shqipërisë koment Cameron kërkesë BE: Të kufizohet lëvizja e lirë për Shqipërinë dhe Serbinë Kryeministri britanik pritet të hapë një tjetër debat në samitin e së premtes për vendet në proces integrimi. The Indipindent: Masa për kufizimin e lëvizjes së lirë të vendeve që do t’i bashkohen në të ardhmen BE-së Paketa fiskale, Basha mbledh fasonët: Po kërcënohet mirëqenia op-ed / 14-15 170 lekë për litër. Më pas çmimet vijuan të rriteshin për shkak të rritjes në tregun ndërkombëtar, duke arritur në nivelet e tanishme. Në këtë mënyrë reagon tregu shqiptar i karburanteve me pakicë. Kështu ndodhi edhe këtë herë. Ndryshimet e fundit që iu bënë projektpaketës fiskale sollën një rritje të ndjeshme për taksimin e karburanteve. Bëhet fjalë për taksën e... Faqe 3 “At Zef Pllumi” për tre shkrimtarë, një gazetar e një prift katolik FAQE 17 koment / 15 Faqe 16 Armand Shkullaku Integrimi në BE, kur fajin e kanë të tjerët Ilir Meta është i sigurt se do ta shohë në qershor ekipin e futbollit të Holandës të luajë në botërorin e Brazilit, por nuk mund të jetë i sigurt se vendi i tij, po atë muaj, do të pranohet si kandidat për në Bashkimin Europian. Dhe për këtë pasiguri sigurisht që fajin nuk ia ka Holanda, pavarësisht se si do të luajë ajo në botëror. Përpjekja për ta gjetur përgjegjësinë diku tjetër, nëntekstet ironike ndaj vendeve që “nuk na duan”, devijimi i diskutimit tek kundërshtari politik, janë avaze të vjetra sa herë që një qeveri nuk arrin të përmbushë angazhimet e saj. Në vitin e tij të pestë tashmë në pushtet, kryetari i Kuvendit duhet ta dijë se provat që Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat duhet t’i japë mazhoranca ku ai bën...


Mapo 20 dhjetor ok

Related publications