Issuu on Google+

Faqe 13 Afër / larg Rikthehen lojërat me spiunë mes Moskës dhe Uashingtonit The Guardian Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 17 maj 2013. Numër 910. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Pas apelit të Gjikës Malaj: Nuk tërhiqem nga presionet dhe ofertat Mbërrijnë muxhahedinët, 24 orët e para në qendrën e Babrrusë Pas marrëveshjes së qeverisë shqiptare me SHBA, mbërrijnë në Tiranë 14 muxhahedinët e parë nga kampi Ashraf i Irakut. Punonjësi i qendrës së azilkërkuesve: U shoqëruan nga një punonjëse e UNHCR. Më thanë se nuk duan të qëndrojnë gjatë në Shqipëri. DASH: Mirënjohje për gjestin bujar të Shqipërisë Mbërrijnë në Tiranë 14 muxhahedinët e parë iranianë, të cilët ka pranuar t’i strehojë qeveria shqiptare. Lajmi është bërë i ditur nga i dërguari i OKB-së për Irakun, Martin Kobler, i cili tha se 14 mux- hahedinët kanë mbërritur në Tiranë të mërkurën në mbrëmje. Sipas Kobler, ky është hapi i parë i përpjekjeve për të sistemuar në Shqipëri 210 anëtarë të këtij grupi, për të cilët ka rënë dakord... Faqe 7 Berisha-Blushit: Ku e ke teserën e PD? The se do ta merrje nëse ndërtoja tunelin! Debati për kandidimin e Malajt zbret në Vlorë. Shpëtim Gjika: Çdo votë që mund të marrësh ti, është votë pro Sali Berishës. Malaj: I kam dhënë dhe do t’i jap pa fund Vlorës dhe jo vetëm Vlorës, dashuri dhe përkushtim, për një të ardhme më të mirë. Do ta bëj këtë pa asnjë frikë nga sulmet tuaja. Do ta bëj këtë pa asnjë joshje nga ofertat e pista” Faqe 3 op-ed / 10-11 NgërÇ NGA bujar kapexhiu Dy murgesha dhe një foto kopertine blog Gjergj Meta Mund të ishte e denjë për kopertinën e një reviste erotike me fantazi të shfrenuar... Prishtina më europiane se katakombet parapolitike \të Shkupit koment EMIN AZEMI 12 universitet Pse Kosova arriti të bëjë marrëveshje me Beogradin... 52 kompani, shanse punësimi për studentët e UET Për të katërtin vit radhazi, Panairi i Punës në UET hapi dyert për 52 kompani, institucione dhe organizata. Dhe ato u kthyen në dyert e para drejt punësimit afërsisht 1200 studentë në prag diplomimi Kryeministri i kthehet premtimit për heqjen e vizave me SHBA-në. “Lëvizja jonë e lirë në hapësirat e vendit mik, është një ëndërr që do realizohet gjatë katër viteve që vijnë. Askujt nuk i kërkojmë atë që nuk meritojmë, por do plotësojmë çdo kusht, çdo kërkesë, siç plotësuam për Bashkimin Europian” Edhe pse Shqipëria është larg plotësimit të kushteve për heq jen e vizave me SHBA-në, kryeministri Berisha deklaroi dje nga Elbasani se kjo mazhorancë do të bëjë çdo përpjekje me qëllim arritjen e këtij synimi. Në këtë mënyrë, Kryeministri iu rikthye premtimit të dhënë tri ditë më parë nga qyteti i Durrësit, për heqjen e vizave me SHBA-në, duke theksuar... Faqe 5 Emiljano Shullazi në prag lirimi, Apeli i Shkodrës mbyll çështjen Gjykata e Apelit në Shkodër mbyll çështjen ndaj Emiljano Shullazit dhe Helidon Harizajt. Kanë qenë avokatët e tyre që hoqën dorë nga ankimimi, duke i dhënë kështu fund procesit. Në seancën gjyqësore të parashikuar të mbahej të enjten, avokatët mbrojtës të të pandehurve, Sokol Mengjeli dhe Blerim Bazhdari kanë kërkuar heqjen dorë nga ankimimi i bërë prej klientëve të tyre. Më pas, gjyqtari Astrit Kalaja vendosi pushimin e çështjes. Prej muajsh, në Gjykatën e Apelit në... Faqe 7 bilanci festivali CEZ shlyen 40 mln euro borxhe të prapambetura ‘Identitet’ ndez skenën e Eurovizionit, por lihet jashtë finales Emiljano Shullazi është tërhequr nga apelimi i dënimit me 1 vit e 4 muaj burg për armëmbajtje pa leje. Gjykata mbyll çështjen, ndërsa të burgosurit dhe mikut të tij i mbeten vetëm pak ditë në qeli FAQE 6 FAQE 13 editorial / 11 Faqe 16 Alfred Lela Rëndësia e Arben Malajt si kandidat i pavarësisë Dalja e deputetit Arben Malaj si kandidat i pavarur në zgjedhjet e 23 qershorit, ndër të tjera e ndoshta më shumë se gjithçka, është një mesazh shprese politike. Jo vetëm për politiken në raport me interesin publik, por edhe si model i shansit të karrierës politike për të gjithë ata politikanë që, ose kanë futur kokën në rërë si struci, ose kanë kapërcyer ylberin duke u strehuar te ngjyrat dhe muzika elektorale e kampit kundërshtar. Nuk ka nevojë për një listim emrash, disa prej tyre janë domethënës, disa një ekskursion në nul, e të tjerë thjesht piktoreskë, por ndër ata të lënë jashtë, të përjashtuar, të ngrirë e të tjera si këto, Arben Malaj është i vetmi që ka arritur të ndërtojë një aksion politik dhe personal njëherësh. Malaj, sikur...


Gazeta Mapo

Related publications