Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Pasiguria e ushqimit dhe një histori me cianur Nga Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 12 dhjetor 2013. Numër 1087. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Ngjela: Reforma të nisë nga Kryeprokurori, s’do ta pranojë dosjen “Imami” E kalon në heshtje Nishani kundër qeverisë për 'Crown Agents' Presidenti nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë dhe “Crown Agents”. Skadon afati, por marrëveshja miratohet në heshtje. Nishani nuk ka gjetur antikushtetutshmëri, por mungesa e dekretimit lidhet me rezervat e tij për faturën financiare Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë britan- Avokati shpreh skepticizëm se me kallëzimin për Imamin do të fillojë lufta kundër korrupsionit dhe sugjeron që reforma të nisë nga Prokurori i Përgjithshëm. “Që s’e njohin shtetin, kjo kuptohet, por që të mos e dinë edhe pengesën e prokurorit, kjo nuk besohet. Atëherë pse luajnë rolin e budallait?”... Imami: Edi Rama po heton me struktura të paligjshme Faqe 4 Arsyetimi në relacion: AMA është një institucion që ndodhet në ngërç dhe pamundësi për të marrë vendime, pasi aktualisht nga 7 anëtarë, ka në detyrë me mandat të rregullt që buron nga ligji i vjetër vetëm tre anëtarë FAQe 4 NgërÇ NGA bujar kapexhiu A ka patur zgjedhje Nazime Visha? Rikthimi i një diskutimi të temës së dënimit koment të Nazime Vishës Adriana Anxhaku me burgim ose faljes apo... Pse vazhdojmë të këmbëngulim në gabim? koment Gentian Kaprata 16 universitet Pas premtimit për legalizime falas të qeverisjes së re, një nismë tjetër po kaq e keqe në fushën... Studenti thyen adresat në Facebook, gjoba e shantazh me mesazhet intime Dorjan Bajraktari arrestohet me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, pasi përdorte mesazhe intime për t’u bërë shantazh njerëzve. Akuzohet për krime kompjuterike kundër disa personave Amendamenti ‘Peza’, shkrihet AMA për t’u rizgjedhur nga e para op-ed / 10-11 ike “Crown Agents”. Gjithsesi, ai as nuk e ka kthyer ligjin mbrapsht, siç ndodhi në rastin e Aktit normativ për “Nëpunësin civil”, por e ka lënë këtë marrëveshje të kalojë në heshtje. Neni 84 i... Faqe 3 Kohë shkatërrimesh Studentët e UET, pjesë e nismës për promovimin e kulturës së debatit Fondacioni për Liri Ekonomike ka zhvilluar me studentët e Universitetit Europian të Tiranës debatin e parë mbi temën e nacionalizmit. Ky debat, nën nismën “Studentët për Liri debatojnë” synon të promovojë kulturën e debatit te të rinjtë Një student ka përfunduar në pranga pasi thyente fjalëkalimet e profileve në rrjete sociale, për t’u bërë më pas presion e shantazh personave. Dorjan Bajraktari u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për krime kompjuterike, ndërsa mësohet se aftësitë e tij ai i përdorte për të vendosur gjoba. Lajmi u bë i ditur për mediat nga Policia e Shtetit... Faqe 7 Biznesi: Qeveria të na shlyejë borxhet, taksat të ndryshojnë në 2015 Organizatat e biznesit pohuan dje se qeveria, para se të rrisë taksat, të parashtrojë një program për t’i mbledhur ato tek të gjitha bizneset. Kryetari i Dhomës së Tregtisë, Jaka tha se qeveria më parë duhet të kthejë borxhin ndaj biznesit, ashtu siç është premtuar: Taksat të mos ndryshojnë para 2015 Biznesi natyrshëm nuk e pranon rritjen e taksave, por për paketën e re fiskale të qeverisë që rrit në mazhorancë tatimet, kërkojnë së paku maturi. Përfaqësuesit e organizatave të mëdha të biznesit po presin prova besimi nga qeveria për t’u bindur nëse duhet me të vërtetë një ndryshim në sistemin e taksimit. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha dje një takim me... Faqe 6 Lobimi për statusin Basha takon FMN Giogu- Meta: Shqipëria progres, vazhdoni me reformat PD kërkon hetim për ndërhyrjen në serverin e Tatimeve FAQE 3 FAQE 5 koment / 11 Faqe 16 Armand Shkullaku Shpërblimi i qeverisë për Vitin e Ri Këtë fundviti nuk do të ketë shpërblim për pensionistët. As për punonjësit e administratës dhe familjet në nevojë. Madje as premtime se viti që po vjen do të jetë më i mirë, nuk do të jepen dot. Në vend të tyre, qeveria e re do të shpërndajë copa tullash e dritaresh nga “pallati i Bashës” në Vlorë dhe do të shumëfishojë në facebook padinë e ministres Kodheli për ish-ministrin Imami. Të paktën në tryezën e darkës së fundit të vitit, shqiptarët do të kenë diçka për të shtuar. Megjithë dëshirën e kryeministrit Rama për t’i paraqitur aksionet e tij të fundit si përpjekje në drejtim të luftës kundër korrupsionit, ato janë hapur selektive, me prapavijë politike dhe mbi të gjitha të nxitura nga populizmi dhe jo nga përgjegjshmëria përballë ligjit. Në pamundësi për...


Mapo 12 dhjetor ok

Related publications