Issuu on Google+

FAQE 19 BEN BLUSHI DHE YLLJET ALIÇKA, MES SHKRIMTARËVE MË TË MIRË TË BALLKANIT Dy shkrimtarët janë përzgjedhur nga revista e njohur letrare franceze “Shekulli 21” THEMELUES HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E MARTË, 7 SHKURT 2012. NUMËR 498. VITI III BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM. ADRESA: BLV "GJERGJ FISHTA" Kriteret për dëmshpërblimin, Kushtetuesja rrëzon ish-tëpërndjekurit DËSHMIA NË POLICI: ELENI ISHTE NË PRAG DIVORCI, PROBLEME PËR NDARJEN E PASURISË NISHANI: PISTA E HETIMIT, AKTIVITETI TREGTAR DHE FINANCAT Një laborante dentare, mikeshë e 35-vjeçares së vrarë në Shkozë, Eleni Basho, ka dëshmuar në polici se ishte në dijeni të konflikteve bashkëshortore. “Mesa di unë, ata ishin në prag divorci dhe po diskutonin mbi ndarjen e pasurisë”. Misteri i 25 mijë eurove të biznesit, që Ilia Basho pohon se ia kishte dhënë së shoqes, tri ditë para se ajo të vritej në afërsi FAQE 2 të shtëpisë në Shkozë. Sipas Gjykatës, kërkesa e Shoqatës së Trashëgimtarëve të të pushkatuarve politikë, për të shfuqizuar një nen të ligjit për dëmshpërblimin, është paraqitur tej afatit ligjor. Kërkohej që në ligj të përfshiheshin edhe të përndjekurit politikë që janë dënuar për veprime të dëmshme me pasoja për jetën e shtetasve të tjerë. FAQE 6 Fëmijët e politikanëve në diplomaci, replikat e Haxhinastos me PS Akuza dhe fyerje në Komisionin e Integrimit. Ditmir Bushati: Ruaj qetësinë zoti Shehu, se për ndryshe ka dhe derë. Shehu: Derën ta tregoj unë. FAQE 4 OP-ED / 10-11 NGËRÇ NGA BUJAR KAPEXHIU Topalli, pengesa kryesore e Nanos drejt Presidencës KOMENT ARBEN VATA Debatet për hetimet e 21 Janarit si dhe ato të video-përgji... Sipërmarrjet e Vogla e të Mesme dhe lufta ndaj monopoleve KOMENT VEHAP KOLA Ekonomia e lirë e tregut ka në thelb të idesë së saj... KRONIKË I afërmi i shënjestrës së atentatit te “Komuna e Parisit” dhe mikesha e tij gjejnë 400 gram tritol në makinë dhe lajmërojnë policinë. Eksplozivi çaktivizohet në afërsi të shkollës “Myslym Keta” në Kombinat Përgjime për Gjykatën e Lartë, 3 nën akuzë për ndërhyrje në vendim Gjykata e Lartë: Vendimi është dhënë konform ligjit, nuk ka pasur asnjë ndërhyrje Nga atentati te "Komuna e Parisit" Kriza energjetike ndryshon buxhetin, 100 mln euro për KESH Kryeministri lajmëroi dje se do të ndryshohet buxheti i shtetit për të siguruar fondet për importin e energjisë. Bode ka nisur punën. Ja sesi do gjenerohen 100 milionë euro që do të përdoren nga KESH për blerjen e energjisë ZGJEDHJET INTERVISTA Zyrtarizohen emrat, kandidatët për dekan në UT Megi Mazreku: Studimi në Britani, tani më afër FAQE 15 Fluturon...fluturon... 17 Hakmarrja e Komunës së Parisit, tritol në makinën e të afërmve të Gocajt Qeveria është duke marrë në konsideratë ndryshimin e buxhetit të këtij viti, për të siguruar të paktën 100 milionë euro që do t’i akordohen... FAQE 7 FAQE 15 Pas atentatit te “Komuna e Parisit”, ku humbi jetën aksidentalisht 25-vjeçarja Megi Jokiçi, duket se telashet e “shënjestrës” Aleksandër Koca nuk kanë mbaruar. Një sasi prej 400 gramësh eksploziv është vendosur dje në një automjet në Kombinat, ku udhëtonte një i afërm i Kocës, së bashku me mikeshën e tij A. Thaçi. Burime policore thanë dje për MAPO-n se dy pasagjerët e “Mercedesit” C-Class me targa... FAQE 3 ECONOMICUS / 11 ADRIAN CIVICI Sfidat dhe ngjarjet ekonomike të pritshme për 2012-n Cilat pritet të jenë faktet apo ngjarjet ekonomike më të spikatura për vitin 2012, të cilave duhet t’u kushtohet një vëmendje e veçantë? Pyetje jo fort e lehtë për ekonomistët dhe analistët; megjithatë, duket sikur disa prej tyre tashmë i kanë dhënë sinjalet e para të prezencës së tyre. Ekspertët e kësaj fushe kanë filluar të “ndërtojnë” një listë me probabilitet të lartë për atë që pritet të profilizojë 2012-ta, duke i analizuar në mënyrë sa më të plotë e objektive këto dukuri, ndoshta dhe për të mos iu bashkuar vizioneve katastrofike për të ardhmen e botës në vitin 2012. “Deficiti i lartë publik në ShBA”. Zyrtarisht, pas shpërthimit të krizës financiare të vitit 2008, ShBA ka dalë nga recesioni ekonomik...


Gazeta Mapo

Related publications