Issuu on Google+

FAQE 3 BIBERAJ: PËR KOALICIONET DHE TAKTIKAT ELEKTORALE DO TË VENDOSË VETËM KUVENDI "PD e PS përfaqësojnë dy gjysmat e kalbura të klasës politike të tranzicionit që vjen nga komunizmi dhe ish-Sigurimi i Shtetit" DREJTOR ARTUR ZHEJI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E ENJTE, 2 GUSHT 2012. NUMËR 644. VITI III BOTIMIT. ÇMIMI 30 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM. ADRESA: BLV "GJERGJ FISHTA" ZBARDHET VENDIMI Pagat e reja të policëve, ushtarakëve dhe pedagogëve KAMBISTI I PLAGOSUR: RRËFEJ 4 MINUTAT E TMERRIT ME GRABITËSIT, SI M'I MORËN 100 MLN Skënder Hasani tregon përleshjen me dy grabitësit dhe përpjekjet e tij për të shpëtuar paratë. “I ndoqa i larë në gjak, por nuk munda t’i ndaloja. Policinë e njoftoi ministri i Drejtësisë, që banon në pallatin tim, ndërsa ambulanca nuk erdhi fare. Grabitësit nuk ishin të maskuar, por nuk i fiksova për fytyrë” Ënjtja në fytyrë ia bën thuajse të padallueshëm sytë, ndërsa gjurmët e goditjeve me levë në kokë janë mbyllur përkohësisht nga qepjet e fashat. Kambisti 53-vjeçar, Skënder Hasani po kurohet në katin e tretë të kirurgjisë në Spitalin Këshilli i Ministrave vendosi dje të rrisë 1-3 % pagat për punonjësit e Policisë së Shtetit, Policisë së Burgjeve dhe Forcave të Armatosura. Tabelat me pagat e reja edhe për punonjësit e Shërbimit Informativ Shtetëror dhe stafin akademik të universiteteve FAQE 8-9 Kryetari i bashkisë bën bilancin e punës 1 vjeçare. Rritja e punësimit, cilësia e jetës dhe projektet infrastrukturore FAQE 4 NGËRÇ NGA BUJAR KAPEXHIU Populli i thjeshtë SIPAS MEJE EDISON YPI Diktatura e historishkruesve POLEMIKË EUGJEN MERLIKA 6 KRONIKË Legalizimet, emrat e 4000 personave që marrin tapitë Hakmarrja për 9-vjeçarin, hidhet në erë shtëpia e Shkretajve Një makinë e mbushur me tritol është përdorur për të hedhur në erë shtëpinë. Pronari i saj u vra pak ditë më parë në Tiranë, në hakmarrje për krimin e kryer nga dy djemtë e tij Ish-të dënuarit politikë, 478 emrat që dëmshpërblehen FAQE 21 “Kam vrarë vajzën, tash po vras dhe veten”, ky ka qenë sipas policisë komunikimi i fundit i 45-vjeçarit Mirash Bregu, i cili pak para kësaj telefonate me të vëllanë kishte qëlluar mbi të bijën vetëm 14 vjeçe, pasi ajo nuk kishte pranuar të kulloste bagëtitë... FAQE 7 IMUNITETI TAKIMI Rama: S'votojmë më 6 gusht, Berisha: Do marrësh përgjigje në zgjedhje Botuesi Balliu pritet në Senatin Amerikan nga Xhon Kerri FAQE 2-3 Në muajin e përurimeve KËSTI I DYTË Vret vajzën 14-vjeçe për bagëtitë, telefonata: Po vras edhe veten Mirash Bregu ekzekutoi me kallashnikov të bijën, Marjanën, pasi nuk pranoi të kulloste bagëtitë. Telefonata me të vëllanë para vetëvrasjes: Kam vrarë vajzën, po i jap fund vetes Të lutem përsërite atë që the, por më qartë, më shkoqur, që ta kuptojmë, jo unë e ti, por... Nga viti 1991 në Shqipëri kanë ndryshuar mjaft gjëra që dëshmojnë se... Pika e këmbimit valutor të Skënder Hasanit Këshilli i Ministrave miratoi dje kalimin e pronësisë për 3165 pasuri informale që i përkasin rreth 4000 familjeve. Kompensohen me 301 milionë lekë edhe 391 ish-pronarë, pasuritë e të cilëve janë zënë nga legalizimet FAQE 16-19 Basha: Nuk do jem pjesë e fushatës së PD në zgjedhjet e 2013 OP-ED / 10-11 Ushtarak, pas sulmit të grabitësve që mundën t’i rrëmbejnë nga duart plot 100 milionë lekë. I grabituri pranon të rrëfejë për “MAPO”-n gjithçka i ndodhi... FAQE 5 FAQE 14 KOMENT / 11 IBRAHIM REXHEPI Leku, valutë e dytë në Kosovë? Asnjë valutë nuk është e ndaluar në Kosovë. Pagesat mund të bëhen me lekë, dollarë, lira, lireta, dinarë... Krejt kjo varet se cilën valutë pranojnë palët në transaksion. Madje, në listën zyrtare të kursit valutor të Bankës Qendrore të Kosovës, në mesin e tridhjetë valutave të tjera është edhe leku. Mirëpo, në praktikë ndodh diçka tjetër. Lekun, kosovarët e përdorin vetëm pasi hyjnë në territorin e Shqipërisë. Kur të kthehen, edhe nëse u mbetet ndonjë qindarkë në xhep e kanë vështirë ta konvertojnë në euro, meqenëse bankat me dëshirë nuk e pranojnë lekun. Po ashtu edhe transaksionet që bëhen ndërmjet bizneseve në Kosovë dhe atyre në Shqipëri mbyllen me euro- jo vetëm si monedhë për përllogaritje, por edhe për...


Gazeta Mapo

Related publications