Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Vladimir Putin, “dinaku” i KGB që po ngatërron Perëndimin Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 20 mars 2014. Numër 1162. Viti V botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Konflikti për SHISH Dritëro Agolli: Ilir Meta dhe Pjetër Arbnori të merren si shembuj Shkrimtari i njohur komenton rolin e opozitës dhe punën e qeverisë "Rama". “Unë di dy kryetarë parlamenti, që janë me të vërtetë njerëz të matur dhe të kulturuar dhe që e njohën edhe psikologjinë e vendit. Pjetër Arbnori dhe Ilir Meta. Të dy këta kanë qenë njerëz që duhet të merren shembull edhe nga ata që vijnë” FAQE 5 Nëpunësi Civil, qeveria rifut në Kuvend ligjin e ri Qeveria nuk tërhiqet nga nisma për të ndryshuar ligjin konsensual “Për Nëpunësin Civil”. Projektligji është parashikuar të miratohet në seancën e 27 marsit. Opozita largohet nga mbledhja, duke kërkuar rikthimin e ligjshmërisë në sallën e Kuvendit FAQE 4 prapaskenat e takimit sekret Rama-Ajazi DSIK, si e certifikon Visho Ajazin Kryeministri Rama është takuar me kryetarin e Shërbimit sekret, pas deklaratës së Tahirit se ka zero informacione për tritolin. Në fokus të bisedës, edhe emërimet e muajve të fundit në SHISH. Certifikata e skaduar e sigurisë e Visho Ajazit, një “kartë” në dorën e mazhorancës, nëse nuk kapen afatet për ta rifreskuar atë. Vështirësia ka të bëjë me verifikimet që duhen kryer në Kanada. Braho: Visho Ajazi nuk mund të ushtrojë detyrën, nuk ka certifikatë. Faqe 3 FMN zbardh marrëveshjen me 24 kushte për Shqipërinë Kryetari i SHISH, Visho Ajazi duke hyrë në Kuvend Gerti Pashaj, i shpallur në kërkim Prokuroria skedon luftëtarët shqiptarë në frontin sirian FAQE 6 op-ed / 10-11 Fondi Monetar Ndërkombëtar publikon axhendën e reformave për Shqipërinë, së bashku me marrëveshjen trevjeçare. Në themel të kushteve, ulja e borxhit publik, reforma e pensione- NgërÇ NGA bujar kapexhiu Zhvillimet në Krime në këndvështrimin e së drejtës ndërkombëtare Shqiptarët, peng i fabrikimeve paraindustriale maqedonase koment Emin AZEMI 9 intervista Atë që Menderes Kuçi, kryetar i OEMVP (Oda Ekonomike... Hashim Thaçi: Krimea, në asnjë rrethanë si rasti i Kosovës Kryeministri i Kosovës flet për “Business New Europe” për aneksimin e Krimesë nga Rusia dhe paralelet që hiqen me pavarësinë e Kosovës Denoncimet e PD, në 24 orë ikin dy drejtorë të Ramës Pas shkarkimit të Aleksandër Kalemajt, jep dorëheqjen edhe drejtori i Zyrës së Punësimit në Kavajë, Saimir Kurti. PD e denoncoi se ishte person në kërkim për kontrabandë cigaresh, por Apeli ia hoqi masën e arrestit që në 2012 Një kompleks ngjarjesh koment Ksenofon Krisafi dramatike mbushën... Reforma në taksa me qëllim uljen e borxhit publik, reforma në pensione dhe në sektorin e energjisë, janë në themel të 25 kushteve që Fondi Monetar Ndërkombëtar ka përcaktuar në marrëveshjen trevjeçare me Shqipërinë kundrejt disbursimit të një huaje të butë prej 330 milionë eurosh. FMN e publikoi dje axhendën... Faqe 7 ve dhe e sektorit të energjisë. FMN vlerëson se financimi i borxhit publik dhe rreziku i daljes nga tregu të ndonjë banke të huaj janë faktorë të lartë risku për ekonominë e vendit Dy drejtorë kanë lënë postet në 24 orët e fundit, të detyruar nga denoncimet publike të selisë blu për përfshirjen e tyre në afera kriminale. Pas Aleksandër Kalemajt, zyrtar në Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, dorëheqjen e ka dhënë dje edhe drejtori i Zyrës së Punësimit në Kavajë, Saimir Kurti, i emëruar vetëm pak ditë më parë në një ceremoni publike, ku ishte... Faqe 4 bllokohet arsenali Sipas rregullores Makina me armë thyen postbllokun, pranga autorit FAQE 6 koment / 11 Faqe 16 Armand Shkullaku Ilir Meta duhet të flasë Duke vështruar herë Ismail Qemalin e herë Bujarin Nishanin, portretet e të cilëve i ka varur të dy në murin e zyrës së tij, Ilir Meta do ta ketë kuptuar se me atë manovër taktike të atëhershme nuk ka ndikuar aspak në zbutjen e konfliktit që mazhoranca ku bën pjesë po nxit me presidencën dhe disa institucione të tjera të vendit. Prej disa kohësh, LSI po tenton të paraqitet si një forcë e ekuilibruar dhe moderuese, por në momente delikate si përplasjet e fundit mes shumicës dhe institucioneve të pavarura të trashëguara, kjo forcë në rastin më të mirë është strukur dhe në rastin më të keq i ka fryrë zjarrit. Ilir Meta, deri më tani ka bërë të vetin një lloj fjalori paqtues dhe një sjellje prej ndërkombëtari, duke u paraqitur si një kryeplak që ndan të drejtën, i bindur se kështu i forcon më tej...


20 mars mapo ok

Related publications