Issuu on Google+

Faqe 13 Afër / larg Ta vrasim..., por kjo nuk do t’i mbrojë fëmijët Nga Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E martë, 19 mars 2013. Numër 860. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Dëshmia e plotë Miratohet ligji që armatos politikanët, Topalli: Kujdes Edi Ramën Me 66 vota pro dhe 56 kundër Kuvendi ka miratuar ligjin “Për armët”. Përveç deputetëve, ministrave, kryetarit të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë, armatosen edhe zv.ministrat, prefektët, krerët e pushtetit vendor FAQE 6 Vendet bosh në gjykata, Nishani: CV-të e kandidatëve, deri të enjten Patozi: Nuk kanë rëndësi emrat, anëtarët e rinj të gëzojnë integritet moral dhe profesional. Ruçi: Procesi, antikushtetues FAQE 7 Pedofili rrëfen abuzimin me fëmijën e tretë dhe një lirim të policisë Marrja në pyetje e Ardian Përrenjasit/ Si i fuste në kurth djemtë e lagjes, çfarë ndodhte në shtëpinë e tmerrit dhe metodat e shoferit të plehrave për të mbuluar gjurmët. Dëshmia për abuzimin e një tjetër fëmije dhe lirimin e shpejtë nga policia, pas një incidenti me dy të mitur të tjerë. “Julianin e mbyta, pasi nisi të bërtiste në korridor. Emrin ia mësova kur pashë foton e tij në televizor, tek Njerëz të Humbur. Mendova të vrisja edhe 10-vjeçarin, kur më tha se i ati ishte polic burgjesh. Ndërrova mendje kur e kuptova që njerëzit e tij e kishin kuptuar zhdukjen”. Faqe 3-5 Ardian Përrenjasi, dje në fushën e plehrave në Sharrë Kriza, borxhi i biznesit ndaj qeverisë shkon në 500 milionë euro Fyle ironi me nacionalizmin, SHBA falenderon për muxhahedinët FAQE 7 op-ed / 10-11 Ekonomia në një cikël të rrezikshëm borxhesh. Në fund të 2013-s, sipas të dhënave nga Ministria e Financave, borxhi i biznesit ndaj qeverisë kap shifrat e 70 miliardë lekëve. Vetë qeveria i detyrohet biznesit me rreth 200 mln euro. Fieri kryeson borxhin në tatimor NgërÇ NGA bujar kapexhiu Agora vrau veten, nuk e vranë blog Alfred lela Mbi “rajonin europian” një e më të madhe të borxheve që biznesi i ka qeverisë. Edhe pas një amnistie fiskale që u aplikua ndaj biznesit në vitin 2010, borxhet e biznesit ndaj qeverisë jo vetëm që nuk janë reduktuar po mbërrijnë në një shifër rreth 70 miliardë lekës, sipas burimeve në Ministrisë e Financave shumë kjo e barabartë me rreth 500 milionë euro... Faqe 7 PD-PS, konsensus me 3/5 për emrin e komunës Liqenas Interesat elektoralë detyrojnë dy partitë të japin konsensusin. Topalli fton opozitën që të japë të njëjtin konsensus edhe për tri ligjet e statusit Tonin Gjuraj, rektor i Universitetit Europian të Tiranës, e pushtonte... Publikimi i një plani për zgjidhjen e çështjes së Veriut nxiti reagime të blog Shkëlzen Maliqi ndryshme, kryesisht... Dy vitet e fundit ka bërë lajm fakti që qeveria u ka borxh rreth 200 milionë euro bizneseve, pasi tradicionalisht ndodh e kundërta. Qeveritë nuk borxhojnë, por biznesi dhe individët po, ose qeveritë janë me korrekte se bizneset. Fakti se për herë të parë qeveria ka krijuar një gropë disi të madhe borxhesh me privatet ka lënë në hije rritjen gjith- Mazhoranca dhe opozita kanë gjetur konsensusin dje dhe kanë votuar një ligj, i cili për t’u miratuar kërkon 3/5- at e votave të të gjithë Kuvendit. Bëhet fjalë për një ndryshim në ligjin “Për ndarjen administrativo-territoriale të njësive të qeverisjes vendore në Republikën e Shqipërisë”, me anë të të cilit realizohet ndryshimi i emrit të komunës Liqenas në Pustec, sipas kërkesës së komunitetit maqedonas që jeton në të. Ndryshimi në fjalë mori plot 121 vota pro, përfshi këtu edhe votën e opozitës, pavarësisht se... Datëlindja Tangërllik firauni 60-vjetori i Arta Dades, socialistët festojnë te Vila Toskana Faqe 6 12 arsimi “Athina” u tregon universiteteve rrugën e tregut Ministria greke e Arsimit po planifikon të mbyllë, zhvendosë apo të shkrijë departamente të arsimit të lartë dhe në disa raste universitete të tëra për arsye ekonomike CMYK koment / 10 Faqe 16 Klejdi Këlliçi Vetëvendosja dhe Aleanca Kuq e Zi; dy gjëra krejt të ndryshme Nëse ka diçka që i pëlqen shumë politikës shqiptare, ky është krahasimi. Që nga tre BBB (Bush, Berluskoni, Berisha) e famshme të Berishës në fushatën e vitit 2001, kopjimi i fushatës së Obamës (po nga Berisha) apo tek asocimi imagjinar që Rama i bën PS me ‘simotrat’ e saj në Perëndim. Asocimi nuk është vetëm në rrafshin ideologjik por edhe në atë të kopjes së trashë të të rejave që vijnë nga Perëndimi, aq më tepër kur modelet e kopjuara duhet të justifikojnë suksesin politik. Improvizimi alla shqiptarçe nuk është mjaftuar vetëm me Perëndimin, por ka parë edhe më afër. Suksesi i pjesshëm i Vetëvendosjes në Kosovë ‘polli’ dhe kopjen e shëmtuar...


Gazeta Mapo

Related publications