Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Martesa me politikën, lidhja që po prish futbollin Nga Vladimir Karaj Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 14 mars 2013. Numër 856. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Gara para zgjedhjeve Braçe: Lista e kandidatëve të PS të votohet brenda partisë Deputeti i PS thotë se për listat e kandidatëve për deputetë duhet të zbatohet modeli i primareve në ShBA, ndërsa jep një këshillë për kryetarin Edi Rama, lidhur me koalicionet FAQE 5 Prokurioria çon 'Gërdecin' në Gjykatën e Lartë Organi i akuzës dorëzon dosjen 180 faqesh në Gjykatën e Lartë, duke kërkuar që disa prej të akuzuarve të dënohen për vrasje në rrethana cilësuese FAQE 7 Ulja e taksave, kostoja në buxhet 200 mln euro Berisha: Pas paketës për lehtësimin fiskal të biznesit, që do t’í kushtojë buxhetit rreth 200 milionë euro, heqja e çdo pengese për biznesin është një masë që ndihmon rritjen ekonomike dhe punësimin. Çfarë po ndodh me të ardhurat në buxhetin e shtetit pas heqjes dhe uljes së disa taksave javët e fundit dhe rritja e shpenzimeve në prag të zgjedhjeve. E ardhmja e 6-mujorit të dytë dhe vështirësitë e pritshme në arkën e qeverisë së pas 23 qershorit. Faqe 3 Nga mbledhja e djeshme e qeverisë Ndryshon ligji, Berisha e Topalli marrin të drejtën për të dhënë medalje 16 vjeç votues, Ruçi-Patozit: Nuk mund të ndryshohen rregullat e lojës FAQE 5 op-ed / 10-11 Ministria e Drejtësisë çon në Kuvend projektligjin që rregullon e dhënin e dekoratave, titujve dhe medaljeve. Për herë të parë kryetari i Kuvendit, kryeministri dhe NgërÇ NGA bujar kapexhiu Pse Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat koment Bob McEwen Tregu i sigurimeve nuk janë vetëm makinat koment Avni Ponari kronikë Dy punonjës policie dhe një nënoficer ushtrie janë përfshirë në një aferë të dyshuar korruptive, për të siguruar kundrejt pagesës një fletë-hyrje automjeti të falsifikuar. Historia nis me kërkesë të kallëzuesit, i cili dispononte një automjet që kishte hyrë në Shqipëri në vitin 2009. Për ta pajisur automjetin me dokumente të rregullta, ai kërkoi ndihmë te një i njohuri i tij, me detyrë nënoficer në... Faqe 7 kronikë Liberalizimi i shitjes së TPL, njihet me këtë emër nga tregu... Shpifës me pagesë 6 Përgjimet në doganën e Shkodrës, si falsifikohen fletëhyrjet e makinave Dy punonjës policie dhe një nënoficer ushtrie janë nën hetim për fletë-hyrjet e falsifikuara të automjeteve. “Është oficer policie, o vlla, me tre yje, kryekomisar t’thom, o. Porosia e ‘gomës’ shkon deri në dyqind mijë lekë, pasi një vit më parë ia kishte bërë një shoku tjetër me 150 mijë lekë të vjetra.” Duke udhëtuar në rrugët e këtij kryeqyteti europian, është e pamundur... Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Ëollfarth mbështet idenë e zgjedhjes së një presidenti konsensual. Pas takimit të zhvilluar dje me Avokatin e Popullit, Igli Totozani, ambasadori i OSBE-së tha për mediat se Presidenti i ardhshëm duhet të zgjidhet me konsensus sa më të gjerë, teksa mori si shembull zgjedhjen e Avokatit... Faqe 3 ministrat mund të japin medalje si shpërblim për veprimtari të shquar në një fushë të veçantë profesionale. Njihen titujt dhe dekoratat e komunizmit Vdes në aksident 70-vjeçari, zv.prokurori i Vlorës në hetim Tension në Gjykatë për dënimin me 25 vjet të masakruesit të Belishovës Gjykata e Fierit dënon Xhevit Malkajn për ekzekutimin e bashkëshortëve Myftari, por familjarët kërkojnë maksimumin. S'është drejtësi. Duhej të rrinte gjithë jetën në burg, të hetohet edhe babai.” CMYK Faqe 6 editorial / 11 Faqe 16 Armand Shkullaku Meta, një vendim përtej vitit 2013 Me kë do të shkojë Ilir Meta? Dilema po shndërrohet në ankth për dy partitë e mëdha, të cilat e pranojnë gati hapur se pa numrat e LSI-së e kanë tepër të vështirë të formojnë qeverinë pas 23 qershorit. Ditët numërohen me gishta dhe vendimi i LSI-së po kushtëzon deri diku edhe sjelljen e dy partive kryesore në këtë pragfushatë. Berisha po ruan raportin si me një partner, bashkëpunimi me të cilin lihet të kuptohet se do të vazhdojë edhe në ardhmen, madje duke deklaruar se dy partitë kanë krijuar tashmë një përvojë që i ka afruar me njëra-tjetrën. Rama vazhdon ta kursejë ish-mikun e tij nga fushata denoncuese kundër mazhorancës dhe nuk harron të përmendë, ndryshe nga fushata e vitit 2009, se dera për LSI-në mbetet e hapur. Sigurisht që me zë të...


Gazeta Mapo

Related publications