Issuu on Google+

Faqe 19 Luarasi: Roli i Lubonjës në shpëtimin e Vangjush Furxhi nga burgu Regjisori Mihal Luarasi rrëfen në librin e tij sesi Todi Lubonja nuk lejoi dërgimin për riedukim në minierën e qymyrit Mborje-Drenovës të aktorit Furxhi. Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 14 shkurt 2013. Numër 833. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" në brendësi Vendimi i gjykatës: Rama me luhatje tensioni, 30 minutat në spitalin e Burrelit Kryetari i PS-së ka pasur probleme shëndetësore gjatë takimit me mjekët në Burrel. PS: Gjendja e Ramës është stabilizuar FAQE 6 Listat e zgjedhësve, gjenden 1 mijë persona mbi 100 vjeç Auditi i propozuar nga nënkryetari i KQZ-së raporton për 65 702 rekorde të dyshuara të dubluara, ndërsa ai i propozuar nga kryetarja, raporton për rreth 22 mijë më pak ose për 43 186. Hetim i paplotë për 21 janarin, ja pse gardistët morën pafajësi Zbardhet vendimi i plotë/ Gjyqtari Besnik Hoxha i cilëson hetimet e prokurorisë për 21 janarin të paplota dhe jo gjithëpërfshirëse. “Ekspertiza e FBI-së vërtetoi se Faik Myrtaj u qëllua nga Ndrea Prendi, por nuk u provua dashja apo faji, pasi ai nuk kishte njohje me viktimën. “Mungesa e fakteve të plota dhe hetimit të gjithanshëm i bëjnë të pamundur Gjykatës që të bindet nëse kemi të bëjmë me ndonjë vepër tjetër penale të Ndrea Prendit”. Gjykata shpreh bindjen se nuk ka prova që vërtetojnë se Agim Llupo vrau Hekuran Dedën, ndërsa e cilëson vrasjen e Ziver Veizit me plumb rikoshet. Faqe 2-3 FAQE 4 Gjyqtari Besnik Hoxha gjatë shpalljes së vendimit për 21 janarin Legalizimet, emrat e 2250 personave të rinj që marrin tapitë Qeveria ndryshon ligjin, biznesmenët s’do të mbajnë armë me leje FAQE 4 op-ed / 10-11 ALUIZNI publikon listën e re me emrat e personave që përfitojnë lejen e legalizimit të banesave të tyre, deri dje informale. Kollozi: Po japim 10 mijë leje legalizimi në muaj NgërÇ NGA bujar kapexhiu Tregu i partive politike koment Roland Lami Partitë politike kohët e fundit kanë intensifikuar deklaratat, takimet informale... Kë fyevi Kreshnik Spahiu me fjalorin e vet horror për... këtë ritëm të fituar, të cilin shpresojmë dhe kemi bindjen se do e intensifikojmë, çdo ndërtues informal duhet të jetë i qetë dhe i sigurt se shumë shpejt do të jetë radha e tij për të parë emrin në gazetë dhe për të marrë lajmërimin e legalizimit të pronës së tij; do të jetë kjo mënyra e vetme dhe më e drejta e transparentja e... Faqe 20-21 Apeli zbut dënimet për Gërdecin, bëhen gati 15 urdhër-arreste Gjykata e Apelit ul 1/3 e dënimit për Mihal Delijorgjin, Ylli Pinarin dhe Dritan Minxollin dhe shton dënimet për ushtarakët. Pronari i “Albademil” pritet Retorika nacionaliste e Spahiut, një abuzim banal në emër të politikës së ditës koment Panajot Barka ALUIZNI publikon sot listën e re me 2250 vetëdeklarues objektesh informale, dosjeve të të cilëve u është përgatitur dokumentacioni tekniko-ligjor dhe janë bërë gati lejet e legalizimit. Siç ka bërë me dije edhe më parë, ALUIZNI është duke përpunuar dhe dhënë mesatarisht 2250 leje legalizimi në javë, pra 10 000 leje legalizimi në muaj. “Me të rikthehet vetëm për 3 muaj në qeli. Prokuroria numëron ditët e burgut dhe bën gati urdhër-arrestet. Reagon Zamira Durda: Ky është një turp! FAQE 7 hetimet Tritol mbi kryqin në Elbasan, policia heton hajdutë skrapi Faqe 15 Prona private Industria e Bimëve Aromatiko - Mjekësore prezanton Shqipërinë Organike në Nurenberg të Gjermanisë CMYK editorial / 11 Faqe 16 henri Çili Tri defekte paraprake të fushatës së Edi Ramës Rilindja e Edi Ramës, siç mund ta etiketonim fushatën e tij për zgjedhjet e 2013, është afër finalizimit të procesit të formësimit të kontureve, i de nt it e t it , p ë r mb aj t j e s . N ë shpalljen e pritshme të programit përfundimtar që doli në fund ‘të rrugës së programit’ duket se pothuajse e kemi të qartë cili është lideri, cili është programi, cili është ekipi. Së pari, pa dhënë konkluzione përfundimtare, mund të vërejmë të paktën tri defekte paraprake të ‘Rilindjes’. Ndërsa ka krijuar perceptimin dhe ka bërë realisht shumë e shumë takime me grupe interesi: aktorë shoqërorë, grupe sociale, ku ka hedhur pikëpamje, ide, kritika të asaj që ndodh apo vullnet për të ndryshuar gjendjen, përveç idesë së qartë të taksës së sheshtë...


Gazeta Mapo

Related publications