Issuu on Google+

Faqe 13 Gati Karta e Studentit, Basha hap sportelet e aplikimit në Tiranë Basha: Karta e Studentit do të ndikojë në përmirësimin e cilësisë së jetës së tyre Drejtor Artur Zheji - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 13 korrik 2012. Numër 625. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. ëëë.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Provimet me zgjedhje, notat për maturantët nga i gjithë vendi rrëfimi i babait grabitësit ma vranë djalin në gjumë Jurgen Lukaj, 10 vjeç, humbi jetën i qëlluar nga një plumb rikoshet prej dy personave që tentuan të grabisnin shtëpinë e tij. Babai rrëfen tmerrin: Grabitësit qëlluan për të na vrarë. Mendova që ishte në gjumë, po ky, thashë, me gjithë këtë krismë nuk u zgjua, kur iu afrova pashë gjakun Ministria e Arsimit publikon rezultatet e provimeve me zgjedhje, “bllokohen” testet e 100 maturantëve të dyshuar për kopjim Faqe 20-29 Legalizimet, 2800 emrat që marrin tapitë NgërÇ NGA bujar kapexhiu Publik apo privat, nga një studente e të dyve debati Teuta Nunaj 5 ekonomi Me përmbylljen e reformës zgjedhore, Partia Socialiste pretendon se shkon në zgjedhjet e ardhshme parlamentare me një sërë garancish të reja. Përkundrejt shqetësimit të shprehur nga partitë e vogla, kryetari i PS-së, Edi Rama deklaroi dje nga Selaniku, (ku mori pjesë në takimin e Komitetit të Internacionales Socialiste për... Faqe 2-3 Skandali i “Diploma Bossi” bëri që gjatë dy muajve të fundit... Kur kolegët kosovarë Gjeraqina Tuhina dhe Augustin... Levan-Vlorë, akuza dhe fyerje në Kuvend për shtesën e fondit Olldashi-opozitës: Mund të hetoni kur të doni. PS: kredia shtesë është shembulli më i pastër i vjedhjeve Imami: Jo kontroll punëtor-fshatar Ruçi: Po përdhunohet Parlamenti Ministri i Mbrojtjes debat me kreun e grupit të PS-së për kontrollin në dikasterin e Mbrojtjes Fashizmi i përjetshëm serb koment Halil Matoshi Aleatët kundër Ramës për reformën, Kreu i PS: S'do ketë vjedhje në 2103 Gjinushi, Milo dhe Ndoka akuojnë PS-në për dështim në marrëveshjen për reformën zgjedhore. Islami: Shumë zhurmë për asgjë, PS hoqi dorë nga kërkesat ekstreme ALUIZN-i bën publike listën e 2800 subjekteve, të cilat do të marrin tapitë e printuara tanimë, duke përmbyllur procesin e legalizimit të objekteve informale dhe shtesave pa... Faqe 18-19 op-ed / 10-11 Jurgen Lukaj, 10 vjeç, nuk u zgjua dot mëngjesin e djeshëm. Një plumb rikoshet nga persona që tentuan të grabisnin shtëpinë ku jetonte në Vlorë i mori jetën fëmijës, ndërsa flinte gjumë bashkë me babain dhe vëllain e tij. “Të gjithë u zgjuam, si ne që ishim jashtë ashtu dhe të tjerët që ishin brenda në shtëpi, por djali 10 vjeç nuk u ngrit...”, tregon duke ngritur duart, pa mundur të shpjegojë atë që ka ndodhur... Faqe 7 Kuvendi dhe në mënyrë të posaçme komisioni i Sigurisë do mund të kon- trollojë veprimtarinë e Ministrisë së Mbrojtjes për të verifikuar akuzat për trafik armësh dhe përgjime të kundërligjshme vetëm nëse ngre një nënkomision të posaçëm të certifikuar për hulumtimin e materialeve... Faqe 4 pretenca reportazh Filmimet e 21 janarit, shefi i IT në qeveri rrezikon 2 vjet burg Zvarritje FAQE 9 Në rrjetin e shoqërisë civile gjermane dhe raportet me qeverinë FAQE 12 editorial / 11 Artur  Zheji Triptik Kryeministri Berisha duhet të ketë qenë një vëzhgues i kënaqur në ditën e djeshme. Si asnjëherë këto kohët e fundit fushëbetejën politike e dominuan Sokol Olldashi dhe Arben Imami. Opozita ka përqendruar sulmin e vet politik kundër ministrit të Transporteve, Olldashi; ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami, dhe kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Lulëzim Basha. Diçka ka ndryshuar. Ndoshta një kënaqësi jo e vogël, e shprehur me hare të brendshme, për kompromisin dhe konsensusin e reformës zgjedhore, nga ana e Partisë Socialiste, shënon me sa duket një armëpushim të përkohshëm me Kryeministrin. Apo ndoshta sulmi ndaj Berishës rezulton se nuk ndryshon ndonjë gjë në të ashtuquajturin opinion publik dhe po hartohet dhe...


Gazeta Mapo

Related publications