Katalog aukcji Agra-Art 17 marca 2013

Page 10

3 ZOFIA STRYJEÑSKA (Kraków 1891 - Genewa 1976)

TANIEC GÓRALSKI gwasz, o³ówek, papier; 34 x 42,5 cm (w wietle oprawy) sygn. l.d.: Z. STRYJEÑSKA 48 000 z³

estymacja: 12 000 - 15 000

INFORMACJA O ARTYSTCE: Zofia Stryjeñska, z domu Lubañska - malarka, ilustratorka, scenograf - by³a jedn¹ z barwniejszych postaci polskiego rodowiska artystycznego w dwudziestoleciu miêdzywojennym. Po krótkim okresie nauki u Leonarda Stroynowskiego i w krakowskich szkole Marii Niedzielskiej wyjecha³a do Monachium, gdzie w latach 1911-1912

w mêskim przebraniu studiowa³a w Akademii Sztuk Piêknych (kobiet wówczas na studia nie przyjmowano). Debiutowa³a w krakowskim TPSP w roku 1912 cyklem kartonów Polskich bajd inspirowanych opowie ciami ludowymi. W 1916 wysz³a za m¹¿ za Karola Stryjeñskiego. Do 1919 mieszka³a w Krakowie, pó niej w Pary¿u, Krakowie, Zakopanem i Warszawie. W roku 1925 odnios³a miêdzynarodowy sukces otrzymuj¹c Gran Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej, gdzie pokaza³a sze æ wielkich panneaux z przedstawieniem miesiêcy. Zajmowa³a siê dekoracyjnym malarstwem architektonicznym, polichromi¹, ilustratorstwem, scenografi¹ (m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego; 1938), wzornictwem przemys³owym (projekty kilimów, zabawek). Stworzy³a w³asny specyficzny styl w dekoracyjnie stylizowanych, barwnych, pe³nych dynamiki i temperamentu obrazach, akwarelach i gwaszach. W ich tematyce odwo³ywa³a siê do legend, wierzeñ, historii i obyczajowo ci ludowej. Wyda³a kilka tek graficznych (Bo¿ki s³owiañskie, 1917 i 1922; Tañce polskie, 1927), jej prace szeroko spopularyzowane by³y tak¿e przez albumy i barwne pocztówki.